Bedeïprinsesje EEN HEERLIJKE SMAAK/ EMENGDE STROOP GEDACHTEN H. COURTHS-MAHLER Minister Bovesse spreekt weer smalend over les hommes de Dixmude en komt uit voor een een zijdige, naar Frankrijk gerichte buitenlandsche vriendschapspolitiek in België 'T ROOS KRUIS Katholiek Nieuws >60% ALLERHANDE TIJDINGEN WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIN NOG DE VRPFsniiKF MISDAAD TE KOTr™ARK DE CR0IX DU SUD ALS VERLOREN AANSCHOUWD ANKER -Naaimachienen AANBESTEDINGEN COMMERCIAALE APPELGELEI HISTORISCHE HOEVE VERNIELD TE WATERLOO HUM0RADI0 «Oe 0Biwrmge«*w» «0e ffane» ran Ton nag w Bn< mi* i rase, «er in. Vrienden zijn vrienden, maar wee die ze van doen heeft! Tusschen hand en tand valt er veel in 't zand. Kouten en kost geen geld. Sparen, zorgen, klagen wast nog, alle dagen. lijkbidder, graver, dokter, apotheker zijn vier vrienden, en dat is zeker: als zij bidden om hun dagelij'.» brood, bidden twee om de ziekte en twee om de [dood. HETMANNEKE ,V1 v* UIT DE MMJJ AAN AL mijn beste Lezers en alderllef- 6te Lezereskens wensch ik uit ter harte een zalig Kerstfeest toe! Da'k er een beetje vroeg meê daar ben? 't Xs waar... maar 't is even waar da'k voor 't moeilijk op te lossen dillemma stond... of wel 4 dagen te vroeg of 2 da gen te laat... en 't spreekwoord indachtig: Morgen en niet vandaag Zeggen luie lieden graag... heb ik 't maar vandaag aangevat... Enfin, 't komt uit 't harte, 't is 't voornaamste... en ge profiteert er nog 4 dagen eer van! We kunnen ook niet nalaten hier de vertaling te laten volgen van 'n oud Duitsch Kerstliedeken van... Stille nacht. Heilige nacht Alles slaapt, doch trouwe wacht Houdt bij 't kribje 't hoogheil'ge paar. Lieflijk kind met goudblond haar Rust op uw bedje zacht. Stille nacht, Heilige nacht Armen herders werd gebracht I>oor een juubiende Engelenschaar 't Eerst de groote vreugdemaar Hij kwam, dien Isrêl wacht! Stille nacht, Heilige nacht Zoon van God, hoe minlijk lacht Liefde ons toe uit uwen kleenen mond Nu Ge ons, trouw aan uw verbond Verlossing hebt gebracht. Vrede aan de menschen van goeden wil! dat is het wachtwoord voor Kerstmis... Vrede onder de landen... vrede in de huis gezinnen!... Ja... vrede in de huisgezin nen! GAAT GE alweer uit, vroeg madam Schok! Over twee maand, als we trouw den, hebt ge gezegd dat ik de heele wereld voor TJ was. Ja. zei meneer Schok, maar 't is won derlijk hoeveel aardrijkskunde 'n mensch in twee maand kan bijleeren. IN LONDEN IS ER TE ZIEN 'n Fameus oorlogsmasjien Namelijk 'n tank Die, God zij dank! (We mogen 't niet te vele prijzen) Ook in vredestijd diensten kan bewijzen, 't Is verdraaid ne vieze stoot Wat 't heden redt, het morgen doodt. In de Tentoonstelling van oorlogsma- neuver te Londen kunt g'een tank bewon deren, welks 1200 gallons ne gallon is 41,54 liter vloeistof kan bevatten. In Vredestijd wasschen e'er de straten meê schoon, en de pompiers gebruiken ze om groote branden te blusschen, want die tank is vooral ingericht voor 't blusschen Van petroleumbranden. Tijdens een oefe ning werd in een tijd van 10 seconden, 200 gallons brandende petroleum gebluscht. In oorlogstijd kan die tank veranderd wor den in een masjien dat giftgas uit de at mosfeer kan verwijderen, door besproei ing met anti-gasvlceistoffen! Awel, da's nu ne keer een masjieneken dat al onze waardeering verdient zie! en als ge 't tegen komt, kunt g'hem mijn complimenten doen, en mijnen hoed voor hem afnemen! LEER OM LEER. Een dood-eerlijk werkman komt ten huize van een aan zienlijke dame om daar eenige reparaties te verrichten en treedt met den leerjon gen haar appartementen binnen. Mevrouw belt. Mina, zegt zij tot de kamenier die binnenkomt, terwijl ze een blik op het tweetal werpt, breng mijn juweelen zoo lang achter slot. Hoe verontwaardigd ook over dit wan trouwen, zoo grof geopenbaard, toch ver trekt de werkman geen spier van zijn ge zicht, maar hij legt horloge en ketting af, die hij aan zijn jongen geeft. Jan, z:i hij, ga dit even bij me thuis brengen, 't Schijnt hier in huis niet erg veilig te zijn. GE MCOGT m'n gansch fortuin verduis- Als g'een volle uur kunt luisteren [teren Naar Amerikaansch jazz-band-muziek, Zonder van uw stok te draaien Zonder in uw kop te zwaaien Zonder te worden gek of ziek! 't Ware al erg genoeg zoo, dat 't niet erger ware, hé bests Lezsrs en alderlisf&e Lezereskens, en pertang... 't is erger, want Amerikaansche hot jazz-muziek is zelf doodelijk... voor zskere insecten. Alzoo leert ons den doorluchtigen kluchtigen Japanschen geleerde Yoshimassa Yagi, die een langdurige studie gemaakt heeft over de gewoonte van een insect dat parasi teert op den zijdeworm Kiochuge naamd. Dezs geleerde heeft een zser merk waardige ontdekking gedaan. Indien men dezen man mag gelooven, en da's altijd de kwestie zie! zou er geen beter middel 'bestaan om zich van dit insect te ontdoen, dan het te laten luisteren naar Ameri kaansche hot jazz-muziek... 't moet er (■■■■BHHua»MsaHea«8a*es Mengelwerk v. 20 December 1936. Nr 26. door En Liselotte verbaasde zich over zich- zelve. Zij bewoog zich in haar dure kleeren met een aangeboren gratie, alsof zij nooit andere gedragen had. Toen zij in haar mooie nieuwe kleeren voor den spiegel ip haar gerieflijke kleed kamer stond, moest zij er onwillekeurig aan denken, hoe de goede juffrouw Her ter in vroeger dagen de afleggertjes van Lori pasklaar voor haar gemaakt had. En dan haalde zij diep en zwaar adem, als was haar gemoed te eng, om al haar dankbaarheid jegens de gravin te omvatten. Zij werd in het slot Hochberg letterlijk als een prinses behandeld, en behoefde niets anders te doen dan de gravin aan genaam bezig te houden, haar voor te zin gen of voor te lezen, met haar te praten, en zich chic te kleeden. Het dienstperso neel behandelde haar op bevel van de gra vin met groote onderscheiding, en deze zelve overlaadde haar met bewijzen van aanhankelijkheid. Maar Liselotte bleef in haar wezen steeds eenvoudig en beschei den. Hoe langer zij evenwel in Hochberg vertoefde, des te openlijker en cngedwon- gener bewees zij ook de gravin haar toe- Wijding. En de oude vrouw voelde zich er zeer gelukkig over. XXVII Op zekeren dag Liselotte was nog niet zoo heel lang in Hcchberg kreeg de oude gravin bezoek. Baron Rainau, de vriend van haar overleden zoon. liet zich kandienen. zelfs niet op dansen. Zoodra 't insect de muziek hoort begint het van angst en schrik te beven en verdwijnt het in 't li chaam van den zijdeworm, waar "t binnen een half uur verstikt. De Japansche Regeering is voornemens een groot aantal gramofoonplaten aan te schaffen waarop hot jazz is vastge legd, ten einde op die wijze de cultuur van zijderupsen te bevorderen, en om er op te dansen. En alzoo slaan ze twee vliegen in eenen slag! Enfin, 'k heb nooit getwijfeld aan het moorddadig effect van dat Amerikaansch muziek... DIE MENEER Klos heeft mij zijn hand en zijn heel fortuin aangeboden, maar ik heb ze alle twee geweigerd. Maar waarom? Wel... de hand was me veel te groot... en 't fortuin te klein. 'K WIL HIER THANS BEZINGEN Meerdere merkwaardige dingen Die hier wis niet zullen misstaan Al gaan z'U ook niet verder aan. Velen vragen zich af hoe negerkinderen er uitzien bij hun geboorte? Naar de laatste studiën van een dokter, die lang in Congo vertoefde, is de kleine neger, bij zijn geboorte, wit gelijk al onze kinderen. Na twee drie dagen begint de kleur van zijn huid donkerder te worden en gelijkt dan op lila. Een tiental dagen daarna wordt het bruinachtig, en zoo blijft het gerulmen tijd; slechts na drie vier jaar wordt het kind heel zwart! 'n Ander. Vermoedelijk is Liwingston de eerste geweest, die neerpende, dat de papegaaien hun voedsel met den linkerklauw opne men, dat de leeuw met den linkerpoot af valt, en dat de dieren allemaal links zijn. Wat de linkschheid bij de menschen betreft, cijfers zouden uitwiizen, dat er het meest linksaardszijn bij de Engel- schen, het minst bij de Spanjaards, de Italianen en de Belgen. Daartusschen ko men de Russen, de Chineezen, de Skan- dinaven en de Duitechers! TE BA.TA in Hongarije nam iemand een zakuurwerk uit elkaar en slikte toen al de onderdeden in. Even later ging er in hem iets onstui mig aan 't tikken. D'horloge? Bijlange niet, 't was maar alleen zijn hart IS DE VROUW van een man zijn wederhelft, vader? vroeg 't zoontje. Dat wordt gezegd, ja! Dus, als een man twee keers trouwt, blijft er niks meer van hem over! Helaas!... Juist geredeneerd. DE COCOSMANNEN Die verbannen Op dat eiland leven En vertoeven Hoeven Voor 'n vrouwmensch nooit te beven Om d'eenvoudige reden, Tc zeg 't fijn, Dat er ginder geen vrouwliên zijn. Volgens het te Bagdad verschijnende blad Al Istiklan (da'k een beetje over al thuis ben, hé) ligt ergens verloren in den Indischen Oceaan het eiland Cocos. Dit eilandje is in zooverre bekend, dat er het eindpunt is van een onderzeeschen ka bel. t' Personeel van het telegraafstation bestaat uit tien personen; deze menschen hebben 30 Chineesche huisknechten ter beschikking, ook allemaal mannen. 't Is overigens streng verboden om vrou wen op dit eiland te laten doordringen. Om een persoon var. 't zwakke geslacht te ontmoeten zouden deze bannelingen in den Indischen Oceaan een afstand van 15GO mijlen moeten afleggen. De Chinee zen noemen dat eiland Yan ley shno pi Ramba so't geen zooveel be teekent als «Paradijs der vrouwenhaters 'k Geloove dat er vele mannen zij die, ware 't niet de kosten, veel goesting heb ben aan die menschen van den telegraaf dienst nen telegram te sturen als volgt: Go weet niet hoe gelukkig ge zijt En hoe elke getrouwde lap U benijdt! P. S. In bovenstaanden Chineesehen tekst is er een fout geslopen; het moet zijn Kamba in plaats van Ramba... Mij ne verstandige Lezers en Lezereskens zul len wel van zelf gerectifieerd hebben!!!! hum! hum! DE VROUW van den perfester telefo neerde naar 't politiebureau. Commissaris, zei ze, w'hebben mijn man terug gevonden, weie... Hij stond in den paraplu-bak te drogen en zijne para plu heeft hij ievers laten staan. VAN NE MENSCH die heel forsig is Zegt men gewis Bij manier van spreken Die bezit stalen spieren Maar, naar 't is gebleken Zullen binnen 't kort, in alle landen Echte stalen tanden Onzen moncf versieren. En die stalen tanden zullen we noodig hebben... om door te bijten wat er ons te wachten staat!!! Want 't zal geen klein bier zijn. 't Is de moment niet cm aan po litiek te doen! Die stalen tanden werden reeds uitge vonden in 1929 door nen Duitscher, maar de vent had er in dien tijd geen succes meê. Nu heeft een tandtechnicus te Wee- nen een andere uitvlndinge gedaan in denzelfden genre, die eiken tandentrek ker zou toelaten in zijn eigen werkcabi- net stalen tanden en gebitten te vervaar digen. Het materiaal dat gebruikt wordt is chroomnikkel dat even duurzaam is, doch ongeveer zeventig ten honderd goed koop? r is dan platina en goud... en dat kan juist profiteeren aan enzen port:mo- nee, die er maar slecht voor zit, want ('k spreke voor mij) Al mijn renten zijn papieren Om het kakhuis meê te sieren Zelfs de intrest is papier Die versmelt in niet een zier. EEN SCHOT ging nen hoed koopen en kwam thuis met een eksemplaar, dat hem over de ooren zakte. Maar man, riep zijn vrouw uit, had- JÜ1 Zij ontving hem met warmte. Waarde baron, indien u vandaag niet uit u zelf gekomen was, zou ik naar u toe gegaan zijn,zei zij levendig. Hij kuste haar terbiedig de hand. Ik ben alleen gekomen, gravin, om eens te vragen of uw nasporingen naar uw kleindochter met goed gevolg bekroond geworden zijn. Omdat ik een paar weken met mijn vrouw op reis geweest ben, was ik niet eerder daartoe in de gelegenheid. De gravin keek verheugd. Ja. waarde baron, ik vend haar spoe diger dan 11: had durven verwachten. En mijn kleindochter woont sedert elf weken in Hochberg, ik heb haar dadelijk mee gebracht. Zij vertelde haar aandachtig luisteren den toehoorder alles hetgeen zij omtrent het lot van Liselotte en haar moeder te weten gekomen was. Toen zij uitgespro ken had, vroeg de baron gretig: En zou het mij vergund zijn can met het gravinnetje kennis te maken, mevrouw de gravin? De gravin liet haar hoofd zinken. Zeker, baron, dat moogt u. Maar luis ter eerst verder naar mij. Liselotte weet nog niet, dat zij een gravin Hcchberg is. Haar moeder heeft zich in Bodenhausen eenvoudig Maria Hochberg genoemd. Zij heeft Liselotte documenten nagelaten, die haar eerst op haar achttiende verjaardag ter hand gesteld mogen worden. Zoodoen de heb ik besloten, om Liselotte tot zoo lang in het onzekere te laten. <i En met welk oogmerk wilt u dat doen, mevrouw de gravin? Zij zuchtte. Het meisje heeft een moeilijke jeugd achter zich, waarde baron, en ik maak mij hevige verwijten, dat ik niét eerder den moed bezeten heb, om niet tegen den wil van mijn man in, recht aan haar te doen geschieden. Hoe zou ik Liselotte c'at alles kunnen ophelderen, zonder den schijn van een ongevoelige grootmoeder te zijn op mij te laden? Dan zou zij mis schien liaar hart voor mij gesloten lieb- den ze dan geen maten die op uwen kop zouden passen? Toch wel, zei de Schot, toch wel! Maar... tot deze maat toe, kostten ze al lemaal evenveel! DE JAPANSCHE trouwlustige snuiters Snobs en andere flierefluiters Kunnen, nu zonder falen Eens goed hun hert ophalen Want z'hebben slechts nog op 'n knopken [te duwen Om te zien... met wie ze gaan... huwen. Te Tokio werden automatische toestel len geplaatst, waar ge maar 'n stuksken van ne frank in te steken h-bt, aan een knopken te trekk-n en ge krijgt... neen! geen stuk chocolat of nrahnes, maar wel 'n... vrouw! Niet in heur litvige gedaan te, 't zou 'n beetje te straf zijn, maar on der den vorm van 'n briefelken, met alle wenschelijke inlichtingen er op: leeftijd, beroep, karakter, enz. Wil men dan op 't een of 't ander aan bod ingaan, want 't zijn de trouwlustige vrouwkiens zelf die dat briefken daar heb ben doen insteken, dan moet men zich maar tot het bestuur der toestellen wen den dat voor den rendez-vous, of de eerste samenkomst zorgt. Staat ge malkander aan... 't ls gebak ken, in 't ander geval, zijt ge sjuist uw franksken kwijt, of 't geldstuk van ginder en ge kunt herbeginnen, 't Schi'nt dat ze geregeld file doen voor die apparaten... 'n Gemoderniseerde vrouwenmarkt allee! IN NEN TREIN zaten twee commis- voyageurs zich vroolijk te maken met een boerken. Wie van die heeren kent het onder scheid tusschen hooi rn stroo? vroeg op eens ons boerken. De meneerkens moesten bekennen dat ze 't niet wisten. Nu dan, zei 't boerken met een grijns, dan kunt ge nog veel leeren van nen ezel! 'N GEDACHT: 't Is niet zoo moeilijk een offer te brengen... als 't vol te houden. 'K "VERKLAAR HET U, den dag van heden De vrouwen is'n vat vol tegenstrijdigheden Gelukkig... 't komt hier wel van pas Is ze niet alleene in heur ras En mogen we rangschikken in dezelfde [keuken Vele gezegdens en ook spreuken. Zoo hebben we de volgende drie aardig heden: een wakkere soldaat... die slaapt; een scheeve advocaat die recht in zijn schoenen staat; en als msn op 'n zitting recht moet staan! Drie dingen zijn moeilijk om tegen te houden: een peerd dat stormt; een dibbe die wil trouwen, en een boer die een vaan del draagt in de processie. Drie dingen zijn moeilijk om uitvoeren: een geheim bewaren; een beleediging ver geten, en een eerroovend woord herroepen. Drie dingen zijn moeilijk om zeggen, als 't weder breekt, zeggen waar de breuk ligt; als 't vuur uitgaat, zeggen waar het naartoe gaat, en als de wind valt, zeggen waar hij gevallen is! Als ge nu nog 't een en 't ander wilt weten zal 'k U zeggen: dat van de 40.000 theaters der wereld er ongeveer de helft in Amerika en Canada zijn; dat het oudste bekende woordenboek van eenige taal in China uitgegeven werd, omstreeks elf eeuwen vóór Christus; dat er in de Pyramide van Gizek, 2.300.000 groote steenen zitten, e!k van ge middeld 2 Va ton gewicht; er zijn er bij wier gewicht op 50 ton geschat wordt. Sla- venhanden hebben ze opgestapeld; dat... ge dat allemaal moogt voortver tellen. WAT doet ge tegenwoordig? Ik handel in postduiven. Is dat een winstgevende zaak? Da zou 'k peinzen. Een deel van de duiven die 'k morgens verkoop, zitten 's avonds weer op mi jr. kot! Commerce, zie jel 't Mansroken uit de Maan, tmemet^t-tsrme'asteuiit's-imaem'sa. MINISTERIE van LANDBOUW OVER TUINBOUW Het Ministerie van Landbouw zendt ons het volgende bericht; Sommige boomkweekers en tuinders hebben, naar aanleiding van de maatrege len, door de Regeering genomen om het verspreiden van schadelijke insecten en gewassen in de teelten te voorkomen, en inzonderheid naar aanleiding van het Ko ninklijk Besluit van 26 Maart 1936, hou dende wijziging van het reglement van den Dienst voor plantenziekten, aan het publiek bekendgemaakt dat hun teelten onder Staatscontrolestonden. Die uitdrukking zou kunnen doen geloo ven, dat de Staat de hoedanigheid der ge teelde gewassen waarborgt door middel van een bijzondere controle. In werkelijkheid geniet geen enkele teelt een bijzondere Staatscontrole. De Dienst voor plantenziekten oefent, zooals zijn naam trouwens aanduidt, zijn toezicht slechts uit wat de gezondheid der gewas sen betreft. De door hem afgeleverde ge tuigschriften bevestigen enkel, dat de planten vrij zijn van schadelijke insecten en gewassen. KANDIJSIROOP Het Anker In bokalen met rood-gouden etiketten. Niets overtreft den lekkeren smaak van dien fijnen kandijsiroop op het brood, in den pap, op de pannekoeken, in de bo termelk, voor gebruik in den keuken. De beste kwaliteit voor dén minsten prijs. Vraagt in uwen kruidenierswinkel ANCHOR »-Kandijsiroop, der Suiker raffinaderij de Hasque, Antwerpen. VRAAGT aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT OP DIT BLAD. GBBBSBBBsaaBGaasssiaapsaiBH ben. En daarom wilde ik tijd winnen. Zij moet mij eerst leeren kennen en liefheb ben, voor zij verneemt wat ik voor haar ben. En langzamerhand zal ik haar alles doen begrijpen. Voorloopig is zij als mijn gezelschapsdame Liselotte Hochberg hier in huis, en ik bevind mij reeds op den besten weg, om haar liefde te winnen. En het meisje mag ook niet plotseling voor zulk een geweldige verandering geplaatst worden. En daarom heb ik mij haar acht tienden verjaardag tot termijn gesteld. Dan zal zij alles vernemen; als het zco ver is, zal ik haar voldoende voorbereid hebben. Dus u most ook voorzichtig zijn en haar niets verraden, baron. Daarmee kunt u op mij rekenen, waar de gravin,antwoordde Rainau. De gravin schelde nu en verzocht den binnenkomenden lakei om juffrouw Lise lotte te roepen. Zij kwam dadelijk. Baron Rainau be schouwde het bekoorlijke jonge meisje met verbazing en welgevallen. Zij droeg een soepel, wit costuum, dat haar fraaie slanke gestalte uitmuntend tot haar recht liet komen. Zij is een onvervalschte gravin Hoch berg, dacht hij. Ook hij werd dadelijk door de gelijkenis van Liselotte op haar vader getroffen. Lieve kind. Baron Rainau, een trouwe vrierJi van mijn familie, wenschte met mijn gezelschapsdame kennis te maken. Dit is Liselotte Hochberg, waarde baron, voegde zij er bij. Liselotte maakte een bevallige nijging voor den bezoeker. En het verbaasde haar opnieuw, dat de baron zich zoo aardig en voorkomend met haar onderhield en haar zoo vriendelijk behandelde. Ja, alles wat haar in het slot Hochberg te beurt viel, leek wel een weinig wonder baarlijk. Na het vertrek van den baron vroeg Li=elotte de gravin: Zal ik u nog wat gezelschap houden, of mij verwijderen? De gravin legde een arm om haar De oude geest gaat er niet uit bij den Waalsch?n liberalen minister van Justitie, den h. Bovesse. En terwijl de Vlamingen tevergeefs wachten op diplomatieke akten waardoor de onafhankelijkheid, de zelf standigheid, van België's buitenlandsch beleid een diepere, onbetwistbare werke lijkheid zouden worden, terwijl de regee ring koppig en weerbarstig vasthoudt aan een slecht, eenzijdig, militair ontwerp, komt Minister Bovesse het onafhankelijk- heidegevoel der Vlaamsche staatsburgers nog eens gevoelig kwetsen. Op de algemeene vergadering van de Fédération libérale te Luik heeft Mi nister Bovesse een rede gehouden waarvan de volledige tekst nu weidt gepubliceerd. Ter zake van de buitenlandsche politiek Insinueert de h. Bovesse (minister der regeering tot wie de Koning zijn direc tieven over een onafhankelijke buiten landsche politiek lichtte) dat onze vrimd- schapspolitiek naar geen enkel ander land mag worden gericht dan naar Frankrijk! Minister Bovesse verklaarde immers; La Belgique doit tout faire pour évi- ter un conflit; mais nos amitiés ne peu- vent être désaxées. Je me refuse a re- garder d'un autre cóté que celui oü man cceur m'attire. (België moet alles in het werk stellen om een conflict te vermijden, maar onze vriendschapsbanden mogen niet worden ontwricht. Ik weiger naar een anderen kant te kijken dan daar waarheen mijn hart trekt.) Wij kunnen deze uitlating niet anders begrijpen dan als een publieke tegen spraak, een soort van publiek protest door een regeeringslid tegen de plicht van af zijdigheid door den Koning aan dezelfde regeering voorgehouden. In het vérder gedeelte van zijn rede beging de liberale Waalsche minister een tweede grove onbehoorlijkheid door het weer eens voor te stellen Notre civilisa tion e'est la civilisation fran?aise (Onze beschaving is de Fransche beschaving!). De h. Bovesse, en al de andere regee- ringsleden mogen vernemen dat de groote meerderheid van België (eilaas als een kleine mind rheid in de regeering ver tegenwoordigd) niets wil te maken hebben met die Fransche civilisatie. En ten derde, mini'ter Bovesse smaalt GANSCH VLAANDEREN wanneer hij weer eens misprijzend spreekt van les hommes de DixmudeMinister Bovesse pleitte voor een regeeringscoalitie tegen - l'union des rexistes avec les hommes de Dixmude Les hommes de Dixmude, dat zijn wij allemaal, dat is gansch het levende volk, en Minister Bovesse moet wel zeer be krompen, kortzichtig, slecht cp de hoogte van de gebeurtenis-en in België zijn, om nog zooals hij het doet te spreken van «die van Diksmuide Er ligt in Diksmuide een ideaal zoo groot van adeldom, en vrede, en offergeest, dat wij daar niemand nog hoonend laten over spreken, vcoral niet een lid der regee ring van het land waarvoor vaders en broeders en strijdgenooten van les hom mes de Dixmude hun leven lieten. Ook een volksblad als Sportwereld-Het Algemeen Nieuwsergerde zich reeds aan deze uitspraken van Minister Bovesse over de richting' van zijn hart en over de man nen van Diksmuide. Ais Minister Bovesse of sommigen zij ner colleges nog mochten twijfelen aan iuet efiëkt van zulke woorden op het Vlaamsche volk in zijn breedste lagen dan gelieve hij met zoo 'n redevoering eens hier of daar naar het Vlaamsche land te komen, met of zonder den heer de La- veleye. lBaBBBSBBf6aifl«ÏSBB!3BBBaQa(flaB EEN AUTO IN DE VAART GEREDEN TE LEUVEN TWEE DOODEN Op Zondag 11. is te Leuven, aan de Diet- sche vest, een auto-tractor met aanhang wagen in de. vaart gereden. Twee opzit tenden verdronken, namelijk Hr en Vr. Heusquin Victor uit Jemeppe-sur-Meuse. De man kon evenwel nog levend uit da tractor gehaald worden maar hij had een zoo diepe sneewende bekomen met de ruit uit te slaan dat hij wegens bloedverlies den geest gaf. De tractor werd reeds bovengehaald en het lijk der vrouw geborgen. (SBsaflBsaBsazasaiitsEisaBflaBBaB Waarom lilden aaa HOOFDPIJN MIGRAINE TA ND PI TN GRIEP' RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN als de Wonderbare Bruine Poedert van' der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaaa-Wans. U oog*nblikkelijk zonder ichadclJjLr teroSfan van deze pijnen zullen bevrijden. De dooi v. 8 poeder4 fr j De driedubbele doo» I 25 poedert 10.00 fr Te verkrijgen in alle goede Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken.l 7 m ^.v3r iPf^l m k' •■••-•V-V-- ^r'ry:. VATICAANSTAD. Tijdens een za kenreis doorheen Europa deed Will Hays, de Amerikaansche fllmcensor eert Italië aan. Te Rome werd hij door den Paus in audiëntie ontvangen, hij moest den Hei ligen Vader onderhouden over de werking van het Amerikaansche Legioen der Eer baarheid dat in den strijd om de gezonde film reeds goede successen mocht boeken en in de ftlmencycliek door den Paus tot voorbeeld voor de geheele wereld werd ge steld. Zooals men wert was Will Hays wat al te breed bij zijn filmkeuring en wist hil bij het eerste cpkomen der Legion niet goed wat doen om zijn filmbazen niet te ontstemmen. Laat ons bop>en dat het be zoek aan den Opperherder van het Vati- caan hem goed zal hebben gedaan en hij voortaan zijn keuring wat zorgvuldiger zal doen. Een ongewone gebeurtenis werd in de Vaticaansche stede gevierd: twee leden van het college van Kardinalen vierden hun zilveren jubileum als Kardinaal. Het zijn Kardinaal Granlto di Belmonte. de ken van het heilig College, en Kardinaal Gaëtano Bisletl, hoofd van de congrega tie voor de studie, de seminaries en de universiteiten. Beiden ontvingen den kar dinaalshoed uit de handen van Paus Pi us X op 27 Novemb-r 1911. Beide jubilea werden in stilte gevierd met «en dankmis door den jubilaris. Ter eere van Kardinaal Bisletl had vanwege de congregatie een plechtige zitting plaats. ENGELAND. Tjdens een debat in het Engelsche Lagerhuis viel een lid de Kerk aan in verband met de gebeurtenis sen in Span.ie. Onversaagd stond een ka tholiek lid den grootspreker te woord en weerlegde op klare en kordate wijze al zijn aantijgingen aan de hand van over vloedige feiten. Aan dit koene voorbeeld kunnen veel onzer katholieke vertegen woordigers in onze Wetgevende Kamers zich zeker wel spiegelen en er een les ln geloofsovertuiging en geloofsdurf nemen. De Engelsche katholieken hebben ter-tond het groote gevaar gezien van het communisme en zijn er tegen te velde ge trokken. In Liverpool onder andere werd een veldtocht ingezet met brochuurtjes die in grooten getalle zullen worden uit gedeeld. Er is een reeks voorzien van vijf brochuurtjes waarin telkens een zestal punten van het communistisch program ma worden toegelicht met daarnaast de klare leer van de Kerk. Ieder brochuurtje wordt verspreid op 285.000 exemplaren. In veel plaatsen worden ze van deur tot deur gedragen. Om de veertien dagen komt er een deeltje van de pers. Ook te Glas gow werd dergelijk initiatief genomen. Ieder katholiek huis krijgt twee vlug schriften, een om zelf te lezen en een om aan vriend of kennis uit te geven. Van de Engelsche katholieken ont vangen we veel lessen. Zij toanen ons ge durig hoe een kordate en zekere actie veel uitwerken kan. Zoo werd door hun actie de wet op de euthanaTe verworpen. Deze wet had als doel den medicus toe te laten in speciale gevallen den patient te ver- dooven of een zoeten dood te schenken om hem pijnen te besparen. Van meet af aan hebben de katholieken van dit land klaar aangetoond dat euthanasie vanwege den dokter moord is en vanwege den pa tient die er om vraagt zelfmoord en dat een wettelijke schikking nooit een moord goedkeuren kon. Deze wet werd dan ook in het Hoogerhuis verworpen. JOEGO-SLAVIE. Belgadro. Om gezondheidsredenen is de eerste katho lieke aartsbisschop van Belgrado afgetre den. Na een leven van hard labeur in den dienst van de Kerk was zijn gezondheid geknakt en verkoos hij dat een jonge kracht zich met Let verder zware werk zou 'bezig houden. Het apostolaat van de zielen kan er slechts baat bij vinden. Zul ke werkers doen veel goed in 's Heeren wijngaard. iBaBaaiaBaBaBBaaaaaHBBHBBaaa PASSAGIERSSCHIP OP EEN OORLOGSMIJN GELOOPEN IN DE OOSTZEE MET MAN EN MUIS VERGAAN In de Oostzee is een passagiersschip, waarschijnlijk een van Deensche natio naliteit, op een nog drijvende oorlogsmijn geloopen. Het schip is met man en muis vergaan en alleen enkele wrakstukken werden later opgepikt waardoor men zelfs niet kon uitmaken welk schip naar den afgrond was gegaan. 1MBB&BBBDBBBBBBBBBBBHBBBBBBB Een snee brood, een goede laag gemengde stroop, de zoogenaamde Commerciaale Appel gelei en gij hebt een boterham,dieveel beter zal zijn dan om het even welke, daar kunt gezeker van zijn, voor Uw orga nisme... en voor Uw porte-monnaie. SUIKER IXB99B9BBB9BBBBflflBBHflBBBBB3Bfl schouder. Wat zou je het liefste doen, Liselotte? vroeg zij met een glimlachje. Liselotte keek de gravin met haar mooie, groote oogen open aan. Ik zou het liefste bij mijn lieve gravin zijn. Toen drukte de gravin een kus op Lise- lottes voorhoofd. Lieve, lieve kind wat doet dat mij een pleizier. Blijf dus, en zing mij een paar van die aardige liederen voor. Heb je al nieuwe partituren laten komen? Ja, mevrouw de gravin, en er zijn zeer mooie liederen bij. Nu, laat dan eens hooren, lieve nach tegaal! En Liselotte bracht uit de volle dank baarheid haars harten de schoonste tonen voort. Den avond van dienzelfden cag, toen zij alleen in haar kamer was, schreef Liselotte aan juffrouw Herter: Lieve, beste Juf! Soms moet ik mij geducht aan mijn ooren trekken, om ze ker te weten dat ik niet droom. Ik heb er nog altijd niet toe kunnen komen om Je een langen brief te schrijven. Maar nu zal het gebeuren. Ik heb je zooveel nieuws en heerlijks te vertellen. Dat ik gezelschapsjuffrouw bij de gra vin Hochberg-Lindeck geworden ben, heb ik je al laten weten. Nu zal ik ook de bij zonderheden meedeelen. Stel Je eens voor, ik krijg een nog hooger salaris dan jij toentertijd in Bodenhausen bijna het dubbele. En ik kan bijna alles oversparen, want ik behoef niets uit te geven. Ik word hier behandeld als een prinses, en je kunt Je geen begrip vannen hoe lk verwend word. Ik maak mij dikwijls beangst over het geluk, dat lk met deze betrekking ge vonden heb, want ik denk altijd, dat het niet van langen duur kan zijn. Het slot Hochberg is een kolossaal, prachtig kas teel. En alle kamers en zalen zijn zoo mooi en kostbaar mogelijk gemeubileerd. Mijn goede gravin, die ik van harte hoogacht en liefheb, moet een schatrijke vrouw zijn. DE MISSIEFAR?"EL IN CHINA IN NOOD Hartelijk wordrn degenen bedankt, die blij gestort h'bben, cf het nog zullen doen, voor den Karmei ln nood van Hong- Kong, China, der Zusters KarmTietessen van St Michiels bij Bru^e 'Postcheck nr 3517.80, Karmelietessen, St Michlels-Brug- ge) die h-bben verklaard al de gevers aan God aan te bevelen, door de voor smaak van de Kleine H. P.ozenstroolster van Lisieux. VREDESBLOEMPJE Het Verbond V. O. S., dat zijn actie op Vlaamsch en anti-mtlitari-tisch gebied on verpoosd voortzet, zal naar gewoonte op of rond Kerstdag een wit-groen Vredes- bloempje aan de bevolking te koop aan- bi°den. H?t Verbond V. O. S. hoopt dat de Vlaamsche bevolking van deze gelegen heid gaarne zal gebruik maken om haar sympathie en steun voor de V. O. S.-sen- werking te betuigen. PAX GEEN KWDD GEDACHT !De Engelsche spoorwegmaatschappijen zijn op een gelukkigen inval gekomen. Ze stellen van nu af aan spoorkaartjes be schikbaar, die men bij wijze van Kerst geschenk naar and-re plaatsen aan fa milieleden zenden kan, zoodat ze die ln den Ker~ttijd kunnen gebruiken. En zoo weten de menschen, die zoo'n kaartje ontvangen, dat ze steeds welgeko men zijn. 'BBmaBBBBBSBEEBBBBBMBBBBBaB In verband met den vreeselijken moord bedreven te Kortemark door den jongeling Valeer Doom op de 53-jarige echtgenoote Andries, wordt nog gemeld dat de moor denaar eertijds eerst kennis had aange knoopt met een dochter Andries maar toen deze was ge-torven, betrekkingen aanknoopte met de moeder. Wegens de opspraak in de gemeente om hun verhoudingen zou de vrouw den jon geling gevraagd hebben naar Frankrijk te vluchten maar deze had geen geld en dan zouden beiden, naar den moordenaar heeft verklaard, besloten hebben samen te stervem Na de vrouw gedood te hebben zou hij het dat niet meer gedurfd hebben de hand aan zich zelf te slaan. Het onderzoek zal moeten uitmaken in hoever deze verkla ringen juist zijn. IBSBBSBBBBBBBBBBBBBBBBBBflBMI De Fransche luchtvaartoverheden aan schouwen als definitief verloren het reu- zjnwatervliegtuig dat dienst deed tusschen Afrika en Zuid-Amerika, de Croix du Sud geloodst door den vlieger Mermoz. Dit vliegtuig wordt vermist sedert een 14-tal dagen. EEN DRIEDUBBELE POGING TOT DIEFSTAL TE TORHOUT Maandag 11., rond 10 uur des avonds, hebben 3 bandieten tot driemaal toe ge poogd binnen te breken bij kunstschilder L. Declercq te Torhout, binst de afwezig heid dezer. Zij hadder. reeds een ruit uit gesneden maar moesten tot driemaal toe vluchten voor voorbijgangers. Deze laatste maal werden zij door huiswaartskeerenden achtervolgd maar konden ontkomen langs kleine straatjes. EEN ENGELSCHE VLIEGTUIGENESCADRILLE IN DEN MIST EEN ENKEL VLIEGTUIG BEREIKT ZIJN BOEL DOODEN EN GEKWETSTEN Een dichte mist heerschte over Engeland op Zaterdag 12 Dec. 11. Een escadrille van zeven vliegtuigen was opgestegen cp het vliegveld van Altertone, ten Noorden van Ierland, om naar het Graafschap van York, naar Sinigley, te vliegen. Door den mist verloten de zeven vlieg tuigen verbinding met elkaar. Een ervan vloog te pletter tegen een heuvelrand. Drie inzittenden kwamen om wijl de piloot le vensgevaarlijk werd verbrand. Een tweede vliegtuig stortte neer en de inzittenden moesten zich redden met hun valscherm. Een enkel vliegtuig bereikte zijn bestem ming wijl de overige noodlandingen moes ten maken. Nog een der vliegtuigen werd bij de noodlanding zeer «rg beschadigd. ■BBBBBBBBBBBSBBBBB9BBC9EB9BB aan de spits van den vooruitgang. W onder zig-zag ANKER, naait alles! Geen beter naaimachien dan ANKER... Wel duurder. Vr. inlichting bij Vertegenwoordiger uwer streek: Van Sevenant, Diksmuide; Amery, W'oumen; We A. 'Vervaecke, Waregem; Lannoo, Koekelare; Verdoene, leper. Of voor 't grootM. J. Verhaeghe, Steendam, Gent. - Overal voortverlcoopers gevraagd. DECEMBER - WINTERMAAND 20 Z 4" Zondag v. d. Advent. H. Philaga- nius, bisschop. Evang.: Prediking van Joannes 21 M H. Thomas, apostel 22 D HH. Demetrius, Honoratus, Florus 23 W HH. Victoria en Anatolia, m. en m. 24 D Kerstmisavond. Vastendag. HTT. Adam en Eva. 25V KERSTMIS. H. Anastasia, m. H. F.ugenia, maagd en martelares F vang.: Geboorte van O. H. J. C. 26 Z Tweede Kerstdag. H. Stephanus ZONDAG 20 DECEMBER 4« Zondag van den Advent; half dubbel; Rorabe CoeliPaars; 2e geb. van O. L Vr.; 3« voor de Kerk. De heer is nabij(Graduale) ep onze Moeder de H. Kerk vertolkt ons heden haar innige liefde en verzuohtingsgevoe- lens naar de komst van den Messias. Wij moeten vurig begeeren naar Chris tus' geboorte, zooals de Vaders van het Oude Verbond den Rechtvaardige den Prins van Vrede verwachtten. O he mel, dat uw dauw over ons neerkome (Intreezang). «Kom, o Heer, en wil niet langer toeven, ontbind den zondenlast van uw volk Israël» (Alleluia). Nu is de dageraad aangebroken waarop de Maagd het hoofd der slang zou ver pletteren. Daarop zinspeelt het Offerto rium: Gegroet, Maria, Gij zijt vol ge nade. De Heer is met U, gezegend zijt Gij onder de vrouwen en gezegend is de vrucht uws lichaams». VRIJDAG 25 DECEMBER (KERSTDAG) De middernaohtmis herinnert meer in het bijzonder de tijdelijke geboorte van Jezus in zijn genadebrengende komst: Maria bracht haar eerstgeboren Zoon ter wereld.» (Evangelie). Zij gewaagt ivenweel ook van de eeuwige geboorte van het Woord uit den sohoot gewekt nog voor de Morgenster (Grad. en Comm.) en die zich aan al de uitverkoornen zal openbaren wanneer bij het einde der we reld «de komst der heerlijkheid van on zen grooten God» zich voordoet (Epistel). Tenslotte herinnert ze ook aan de geeste lijke geboorte van Jezus in onze zielen, geboorte die zioh openbaart door de be oefening der goede werken: Laten we ijverig wezen in goede werken(Epistel) opdat wij gelijkvormig mogen bevonden worden met Jezus, in Wien onze natuur met de goddelijke natuur is vereenigd (Secr.). Laten we geboren worden tot het goddelijk leven op aarde door deel te ne men aan de heilige geheimen van de Ge boorte des Heeren, om van zijn eeuwig leven in den hemel te mogen genieten (Oratie en Postcomm.). De dageraadsmis doet ons met vreugde begroeten den Heiligen Koning die komt (Com.), «de Heer die ons geboren werd (tntr.)het kind neergelegd in de krib be (Evang.)Zij leert ons ook, dat Hij die als mensoh geboren is, tegelijk als God schitterde(Secr.), «want hij is het mensohgeworden Woord» (Or.), «hij heet God» (Intr.), en «bestaat van eeuwig heid Offert.)Maar zij herinnert ons vooral dat die dubbele komst van Chris tus, als Mensch in zijn genadebrenger.de komst, en als God in zijn glorievolle komst, in ons moet vernieuwd worden. Verschenen is de goedheid en mensch- lievendheid van God onzen Zaligmaker, opdat wij gerechtvaardigd: door de genade van Jezus-Christus, erfgenamen mogen worden van het eeuwig leven» (Ep.), op dat «de oude mensoh in ons vernield worde(Postcomm.)opdat «we her nieuwd. zouden worden in den H. Geest (Ep.) en opdat het nieuwe licht van het menschgeworden woord, dat in onzen geest door het geloof schittert, in onza werken weerschijne(Or.)Met de her ders aan wie de heer de menschwording van zijn Zoon meedeelt, moeten wij ons haasten in de krib, welke het altaar is, het Woord te aanbidden, dat in eeuwig heid van den Vader is geboren, uit Maria ls geboren op aarde, en door de genade steeds meer moet geboren worden in onze zielen. Het Evangelie van de dagmis vat heel de liturgie samen van den Kersttijd, waar in ons het drievoudige kindschap van Je zus wordt aangetoond. Tegenover den Va der, als God, is zijn geboorte eeuwigIn den beginne was het Woord bij God Als mensch is het tijdelijk: «Het Woord, is vleesch gewordenAls levende in de Kerk is het geestelijk: Maat allen die Hem ontvingen, gaf hij het vermogen kin deren Gods te worden». De dagmis legt evenwel bijzonderen na druk op de geboorte van het Woord. Alles is door hetzelve geworden (Ev.), Door Hem heeft God de wereld gescha pen (Ep.)Laten we ons met de Kerk verheugen omdat gansch de wereld haar Verlosser heeft aanschouwd(Grad.) wij moeten hier op aarde geboren worden tot een leven dat steeds meer gezuiverd is van de smet der zonde (Postcomm.). IN ALLE* KRUIDENIERSWINKELS IB9B9I3BBBBBBBBIBBM3B9BBBBBB Geld schijnt er hier heelamaal niet op aan te komen. Het grafelijk geslacht, waartoe zij be hoort, moet zeer oud zijn. Er hangt zoo'n geweldige rij voorouders in de portretten galerij. Daar hangen leden van het ge slacht uit vervlogen eeuwen, in vaak ty pische kleedij in alle stijlen. Wanneer ik erg overmoedig ben ja, beste juf, dat overkomt mij af en toe! dan stel ik mij aan die graven en gravinnen voor, wier naam ik toevallig ook draag, maak een nijging, en spreek hen toe: «Ik heet ook Hochberg, hooggeboren dames en heeren, maar ik ben slechts een arme bedelprin- ses en geen tratsche gravin. Onder deze portretten bevindt zich er een, waarvoor ik een bijzondere voor liefde koester. Het is dat van den overle den zoon van mijn gravin Graaf Botho von Hochberg-Lindeck. Hij moet zeer jong gestorven zijn en was een buitenge woon knap Jonkman. En hij heeft zulke goede, lijve oogen, die mij aitijd zoo vriendelijk aankijken alsof ze zeggen wil den': Ik ben blij dat je hier bent, kleine, dwaze bedelprlnses! Ach, juf! wat is het afscheid van Bodenhausen mij zwaar gevallen. Ik moet er nog niet aan denken, of de tranen komen mij in de oogen en het wordt mij zoo wee cm het hart. Maar ik wil dapper en dankbaar zijn, dat ik zulk een goede betrekking heb. Het had evengoed anders kunnen uitkomen. Van een ander portret in de galerij moet ik Je ook nog iets vertellen. Het is van een zekeren Graaf Amim, den overleden man van mijn gravin. Hij is pas in Maart van dit jaar gestorven en moet een zeer trotsch en streng edelman geweest zijn. Zijn oogen kijken zoo zwart als de nacht, en toch zijn het dezelfde mooie oogen als die van zijn zoon. Vader en zoon gelijken sterk op elkaar, maar de gezichtsuitdruk king is weer geheel anders. Dat doet mij altijd denken aan Jonker Hans. Hij leek ook sterk op zijn vader, en maar neen, 28 DEC. Te 11 uur, voor den Heer C!acys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, bou wen van een ophaalbrug ter vervanging van het jaagbrugje over Tiet benedenhoofd der sluis te Boezinge-Sas. Bestek Nr 360 van 1936 (Ned.), prijs 5 fr.plan, prijs 15 frank. 30 DEC. Te 11 uur, voor den Heer Verschoore, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, Langestraat, 69, Oostende, bouwen van een brug in gewapend beton over de havengeul te Nieuwpoort-Stad. Bestek Nr 322 van 1936 (Ned.), prijs 50 frank; plan, prijs 100 fr. (BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB daar wil ik niet meer aan denken. i) Ik moet ook nog vertellen, dat de za ken in Bodenhausen er erg berooid voor moeten staan, en ik maak mij over mijn weldoeners zeer ongerust, voornamelijk over Jonker Hans. Ja, dat spookt mij zwaar door het hoofd. Ik leef hier nu in overdaad, draag de fraaiste kleeren, die mijn gravin mij alle schenkt, en zij, die zooveel goeds voor mij gedaan hebben, weten van de zorgen geen raad. Hoe moei lijk is toch het leven, niettegenstaande ik het zoo goed heb! En ik word dikwijls cioor zulk een nameloos verlangen naar Bodenhausen bekropen, dat ik alles in oen steek zou kunnen Dten om naar Boden hausen weg te loopen. Of ik Jonker Hans wel ooit in mijn leven terug zal zien? Ook om jou maak ik mij bezorgd, lie ve juf, omdat je het met je betrekking zoo slecht getroffen hebt. Zijn je leerlingen altijd nog zoo onaardig en leelijk tegen je? Had je het maar zoo goed als ik. Verbeeld je, ik heb drie prachtige, groote kamers vcor mij alleen in gebruik. Ik zal er eens een plattegrond van voor je teekenen en ieder meubel afzonderlijk beschrijven. De ramen van mijn kamers zien op het park uit. En dat is prachtig, véél mooier dan ln Bodenhausen, en het ligt daar zoo vredig en geheel afgesloten net een tooverrijk. De kamers van de gravin liggen vlak naast de mijne. Ik moet den geheelen dag om en bij haar zijn en dat vind ik heerlijk en prettig zij is zulk een lieve oude vrouw, uit liefde voor wie niets mij te veel zou zijn. Alleen wanneer zij r.a tafel uit rust, dwaal ik alleen in het, park en droom van Bodenhausen. Bij slecht weer blijf ik binnenshuis daar is zooveel schoons en kostbaars te bewonderen. De gravin hoort mij graag zingen. Daar ben ik blij om, want ik zing graag, als het maar niet voor een groot publiek is. Wat kan ik je nog meer vertellen? O Op Zaterdag 12 December 11. is brand uitgebroken in de hoeve La Haie Sainte te Waterloo. Het vuur nam dadelijk een. groote uitbreiding en beroep moest gedaan worden op de brandweer van Brussel. De schuur en enkele andere gebouwen werden totaal vernield alsook het grootste gedeelte van den oogst. Het vee werd gered. De schade zou 100.000 fr. bedragen. Tijdens den slag van Waterloo werd de hoeve hardnekkig verdedigd door het leger der Verbondenen tegen de soldaten van Napoleon. De hoeve vormde de middenba sis van het leger dat streed tegen Napo leon. In de afgebrande schuur bevonden zich nog balken die sporen vertoonden van de kanonballen van de troepen van den Fransche® Keizer. De hoeve werd vaak bezichtigd door toeristen. IBBBBBBBBIflBBBBflPBBBBBBBBBBBM ja het dienstpersoneel hier ik heb dikwijls moeite om niet in den lach te schieten je kunt je niet voorstellen, hoe ik hier cp mijn werken bediend word. Laat ik iets vallen, dan snelt een lakei toe om het voor mij op te rapen. Wil ik een deur open maken, dan staat er ook al een klaar om dat voor mij te doen. Ik behoef haast zelf niets te doen dan te eten en te slapen. Ik heb zelfs een eigen kamenier, die mij moet kleeden en kap pen. Dat stilzitten valt mij nog veel moei lijker dan wanneer ik het zelf doe; maar de gravin wil het zoo; ik moet op en top een dame zijn. En wanneer er iets aan mijn kleeren mankeert, zegt Betty mijn kamenier het aan de kamenier van de gravin, en het wordt dadelijk in orde gemaakt. Je zou je arme bedelprinses, die altijd de afgedragen kleeren van Lori dragen moest, zoowaar niet herkennen. Ik kom mezelve dikwijls zoo vreemd voor en maak een deftige buiging voor mijn eigen spiegelbeeld. Zou ik toch betooverd en in een sprookjesslot beland zijn? Van mijn vriendin Susi von Bredow ontving ik dikwijls brieven. Het goed van haar ouders ligt niet zoo heel ver van Hochberg verwijderd, en ik hoep, dat wij elkaar nog eens zullen terugzien. Dat zou ik natuurlijk zalig vinden. Van alle meis jes hield ik van Susi het meest. Nu zal ik mijn lang epistel eindigen, want het is erg laat geworden, en straks zal het spookuur slaan. Nu kruip ik in mijn heerlijke rose ted het is bijna zoo groot als mijn heele kamertje in Bodenhausen, en ik kan er gemakkelijk overdwars in gaan liggen. En nu. goeden nacht, liefste juf, en schrijf gauw aan je dankbare Liselotte. ('t Vervolgt), te verkrijgen bij ona Verkoop«rfc

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 5