CikÜLÖ IN ONS LAND IN 'T BINNENLAND TOMAAT De versche vrucht TANDARTS GLORIE Kef Geluk zal bsj U komen nee Hond WISSELKOERS 4, (VERVOLG.) SINT JAN-BIJ-IEPER. Inhuldiging. Z. E. H. Goegeb;ur, de nieuwe Pastoor dtr parochie, zai pieQiiig ingehuldigd wor den op Zondag 10 Januari, te 2 uur. Een prachtge stoet zal hem verwelkomen. Ais getuigen van den nieuwen Pastoor zullen optreden: Z. E. H. Kanunnik Qua- gebeur, Superior van het Klein Seminarie te Roesela re, en Z. E. H. Mullie, Pastoor van Rumbeke. De installatie wordt voorgezeten door Z. E. H. Vermaut, De ken van leper. VLAMERTINGE. Raiffeisenkas. De kassier zal voortaan zitdag houden bij K. Hahn «In de Smisse», Vlamertinge- dorp, lederen Donderdag van 2 tot 4 uur, geheel den Nieuwjaarmaand- De leden worden vriendelijk verzocht op bovenge melde dagen en uren hun depositobladen te verwisselen. HET BESTUUR. VLAMERTINGE. Davidsfonds. Op Kerstdag, can 5 14 uur 's avonds, mochten de leden van het Davidsfonds een heer lijken Kerstavond beleven. Heer O. Haes van Haasdonk hield er een prachtige Voordracht, waaronder hij in lichtbeelden een veertigtal schilderijen van Vlaamsche en vreemde meesters vertoonde. Ook werd een overvloed van mooie kerstliederen ge zongen. De gretigheid waarmede geluisterd werd en de aandoenlijke stilte in de zaal bewezen hoezeer de vergadering onder den indruk was van hetgeen de voordrachtge ver te hooren en te zien gaf. Eens de Nieuwjaardagen voorbij, t. w. op 24 Januari, hebben we den aangekon- digden feestavond, gegeven door het Ka- baretgezelschap Nog nietIeder Da- vidsfondser houde dien avond vrij! BESELARE. Kerstfeest in den Kris ten Vrouwenbond. 1. Tentoonstelling van de Praktische School voor Gezins- en Huishoudopleiding. - De Tentoonstelling van vrouwelijke handwerken staat onder de leiding van Mejuffer Anna Gruwez, de goed gewaardeerde en sympathieke Be- roepsleerares van Proven! Sinds 4 jaar geeft ze hier 'n cursus. Nu vertoont de Vrouwenbond zijn werk: Nuttig, prachtig, kunstig! Het voldoet alle smaken. Ziedaar de vrucht van de HuishoudopleidingEere aan Leerares en Leerlingen! Schoon ini tiatief van het aktief Bestuur van den Klisten Vrouwenbond! Eerw. Heer Proost doet de gelegenheids rede en dan volgt 'n bonte Kerstfeest. 2. Kerstavond. Kristen Moeders met hun kindren, Kwamen sa&m Kerstavond vieren, Vorst of sneeuw kon hen niet hindren. Ze kwamen het kribje sieren! Kerstliederen klonken zachte, Tusschen mooie kerstestallenl Is me dat 'n schoon gedachte. Kunstig, mooi waren ze allen! Vader wil 'n Stalke bouwen, Voor de pret der lieve kleinen!... Ziet ze saam hun handjes vouwen» ,Wijl ze zingen Kerstrefreinen: 'n Stalleken willen we bouwen! li Stal in ons huizeken klein! Kerstmis 1936. GEO. BESELARE. Gemeenteraad van 24- 12-36. Om 2 uur opent de Voorzitter de vergadering. Alle raadsleden zijn tegen woordig uitgenomen Hr Geklere, die en kele minuten later binnen komt. Het verslag der vorige zitting wordt ge lezen en algemeen goedgekeurd. Dagorde: 1. - Begrooting Disch 1937. Algemeen goedgekeurd. 2. - Hernieuwing Dischraad. Worden gekozen voor zes jaar, de HH. Dellobel K., Debuf J., Durnez K., Cokelaere A. en Soe- nen K. Plaatsvervangers: HH. Dede- Cker Th., Vandepopelier A, Delvoie O., Lefevna O. en Geklere P. 3. - Gemeente begrooting 1937. Goed gekeurd met 5 tegen 4. 4. - Grondvergunning kerkhof. Alge- lïieen goedgekeurd. 5. - Begrooting Kerkfabriek 1937. Na dat de schrijver lezing gegeven heeft, wordt er door een lid der minderheid en kele opmerkingen gemaakt. De schrijver weerlegt alles; drama wordt de begroo ting goedgekeurd met 8 stemmen en een onthouding (H. Weignein K.). 6. - Opcentiemen 1937. Deze worden gezet op 100; goedgekeurd met 5 tegen 4. 7. - Belasting op rijwielen, vernieuwing. Algemeen goedgekeurd. 8. - Kredietwijziging Disch. Algemeen goedgekeurd. 9. - Uitbreiding Elektriek. Algemeen goedgekeurd. 10. - Gravier Keiberg. Algemeen goedgekeurd. 11. - Rekening veldwachter. Algemeen goedgekeurd. Daarna wordt de zittir.g om 6 uur ge heven. Ziekenbond. Op heden Zondag 3 Januari heeft de jaarlijksche vergadering plaats van den Ziekenbond Vooruit zicht Om 8 uur, H. Mis voor de overle den leden, met offerande. Daarna vergade ring met tombola bij Nuyten Bené. VOETBAL. Sportkriny-Vichte 42. Om "a uur stelde de scheidsrechter beide elftallen in lijn. Van het begin af wordt er rap en schoon spel geleverd doch aan de 4* minutlt weet Sportkring zijn eerste doelpunt aan te tee'tenen. Vichte doet alle pogingen om net doel te bereiken, maar alles wordt door onzen keeper terug gezonden. Zoo komt het dat Sportkring er nog in gelukt nr 2, gevolgd door nr 3 binnen te zenden. Daarna komt de rust. Na de rust gaat het spel verdeeld. Van weerskanten deden zij hevige aanvallen, maar geen van beiden ge lukte enn den bal binnen te zenden, toen op misver stand onze spelers den bal in eigen netten zonden en zoo Vichte huil eerste doelpunt kon bekomen. Daar door aangemoedigd zette Vichte alle zeilen open en gelukte erin nr 2 binnen te renden. Nu het einde na derde wilde Vichte gelijk stellen, doch konden niet beletten dat Sportkring nr 4 aanteckende. Vichte was nu ontmoedigd en ging nogal ruw te werk. Zoo ein digde deze match met een verdiende overwinning voor Sportkring. HEDEN ZONDAG gaan wii naar Geluwe. Het Is «ene gevaarlijke verplaatsing. Maar geen moed ver loren; wie weet of kunnen wij geen puntenverdeeiing bekomen. HOLLEBEKE. Het Kristen Syndikaat en Ziekenbond viert zijn Kerstfeest. Van in den vroegen morgen stak de zon haar kopje boven, om ons tc begroeten, ais wilde ze een zaiig Kerstfeest wenschen. Het feest werd ingezet met eene H. Mis voor de WESTVLE7 LN (Paterhoek). Too- neelavond. Het is niet altijd zoo gemakkelijk, of beter niet zoo aangenaam, rechtdoor zijn eigen vranke meening te zeggen over het werk en de spelers van onze tooneelmaatschappijen. Ik spreek van ondervinding! Dat komt omdat de menschen ten- latte steeds maar lof verlangen, es... En ah ik dan de flinke kerels van Omver en Erover uit de Pa terhoek van harte geiakwensch met den ruim ver- dienden bijval die een propvolle zaal hen met Kerstdag en 26 Dec. «iet staarden, dan doe ik dat des te lie ver, omdat ik niet dik—erf gelegenheid kreeg in onst buitengemeenten dergelilk Hinken arbeid te loven. Het drama? e DE ONSCHULDIG VEROOR DEELDE bleek sommige gevoelige harten te mach tig. Daar kwamen zakdoeken hij te pas. wat dan al een redelijk groot bewiis is van de verdiensten en de gaafheid van de vertolking. Waarom zou ik namen noemen? De hoofdrollen waren... goed. Ven bijrollen verwacht en eischt men geen meesterlijk snel en dat gaven zij ruimschoots voldoening. Als geheel een uitstekende opvoering en ware het niet dat hier en daar een storende gewest- klank ons minder mocht bevallen, ik hadde maar een of andere opmerking moeten zoeken om de spelers niet te... bederven onder te veel lof! De klucht Het Wonderkind mocht mij niet zoo onvoorwaardelijk bevallen... Wel was de teute en lach niet nit de tucht. maar... van Omver es Erover a mag meer geëtsrht. Wat op zich-eif al een beste kri tiek is! Daar zat vaart achter, jawel. en... weel eigen vinding, of evenwel niet wat meer relvastheij ag gevered? De Verrassing s bleek een heele... verrassing Schiinbaar zochten enkele menschen minder beste be doelingen achter een tenslotte slechts al« onschuld:- tasschmspe! bedoelde Gesproken DagbladOch kom, kwexelnrii, misschien schreef ik beter: Fsrizee- sche huichelarij kende reeds den Heer. Ergens zingt een vogel: In het oog van die niet deugt is alles slecht... Soijtrg kon Hoogwaarde Vader Abt. de bezieler en milden stenner. zijn jon-ens niet aan 't werk zien. De spelers, en zeker ben ik ook de tofk der toeschou wers, wenschen den Geliefden Vader een spoedig en volledig herstel. HERMAN VAN MALE. STA VELE. Tooneelfeest. We wer den nog nooit ln onze verwachtingen be drogen, dees maal zeker niet. We wen schen de leiders en speiers elk afzonderlijk en elk in even groote mate geluk voor hun puike prestatie. Ze mogen zich verheugen in het feit dat veel volk is komen toezien en dat allen ten volle tevreden zijn ge weest. Laten ze nooit hun tooneelgilde in den steek, dat hoopt zeker ieder Stavel- naar en veel vreemdelingen erbij. Kerst dag is voorbij. Paschen is aan t naderen: goed heil, veel edelmoedigheid en blije samenwerking. GELUWE. Zware val. De 45-jarige Kamiel Deoostere, Aalbekesteenweg, te Moeskroen, kwam Vrijdagavond rond 5 u„ per motorfiets uit leper, in gezelschap van zijn 18-jarige zoon Ferdinand, die op de duo-zitting had plaats genomen. Aan de Vijf Wegentijdens het voorbijsteken van een auto, glipte de motorfiets en stort ten de beide berijders op den steenweg, waar zij met verwondingen aan t hoofd en de beenen bleven liggen. De automobi list stopte oogenbiikkelijk en bracht de ge wonden bij een dokter, die hen verpleegde. BEVEREN-AAN-IJZER. Ongegronde vrees. Er zijn menschen die erg vrees achtig zijn, met een overdreven vrees be vangen en dan nog... mannevolk! Ja zeker, 't is alzoo, want ze zijn benauwd dat de kerk zal invallen na de Consecratie der Hoogmis den Zondag, en... ze trekken er van door! En pertank, 't is al meer dan 600 jaar dat er hier in de kerk Hoogmis is den Zondag en a'is nog nooit ingevallen. Daarbij, na een grondig onderzoek zouden we kunnen zeggen dat ze nog minstens 500 jaar zal staan, zonder ongevallen. Dus, ge moet niet 'benauwd zijn, brave men schen, blijft maar tot de Mis ten einde is. ROESBRUGGE. Tooneelopvoering. Met Kerstmis kregen we twee tooneelopvoeringen te zien door De Troostverwachters Terecht mag er gezegd worden over het stek Als de Poorten open gaan dat als hoofdnummer op het programma kwam, dat dit een gezond sociaal drama is, vermengd met een pijnlijk tielproces bij den hoofd persoon, Herman van Velsett (Heer Maes)Het spel en de spanning ontbrak er niet en hiervoor zorgden in ruime maat de Jufvrouwen Meeuws, Steennot, Glorie en de Heeren Dewaele. Vandendriessche en Deweerdt. Het hartelijk toejuichen vanwege het publiek getuigde de kranige prestatie van deze tooneeiliefhebbersgroep. Ik kan ook niet nalaten het heerlijke kinderlijke spel van Tilly van Velsen, hier de kleine Jacqueline Maerten, te vermelden. Meermalen wist zij bet pu bliek tot het diepst toe te ontroeren. Ze kreeg dan ook na het spel een mooi geschenkje van H. Dr Teel. Wat de operette betreft, deze was een waardig slot van den avond. Als 't kermis isgemaakt door Willem de Leeuw met lustig muziek van Ward Ser- vaes. Wat ik er gezien heb? Wel. hoe dat de liefde zegevierde in De Liefde en de liefde van Alfred. Grietjes liefde won; hoe Gaston's vaderliefde het haal- Opende de vergadering met als onderwerpOver de politieleen toestandOnzen vriend Achiel Hament was weerhouden docr ongesteldheid. Na het spreken lieten nieuwee leden zich inschrij ven in 't Syndikaat en Ziekenbond. Om acht uur was het kostelooze tombola voor al de kanwezige leden. Eenieder schaarde zich rond den prachtig versierde kerstboom met zijn allerschoonste prijzen. Ieder aanwezig lid lootte prijs, den cenen grooter dan den anderen. Voor het naar huil gaan werden de moeders hunne handen gevuld met koeken voor de kinderen. Voor het aangename van den avond kregen we* dan gezelligheid door zang en kluchten. Aan al onze brave menschen, besten dank voor de |oo talrijke opkomst, en tot ter jarel Onze kristene beweging wenscht aan allen een zalig bn gelukkig Nieuwjaar! KAART ERSN/EVWS. Verleden Zondag Sc rei er in 't Kristen Volkshuis en achttiender getoond oor Juffer Suzanne Defbeke met Oscar Devroedt, te ken Anna van Cesar's en Buysse. Froficiat Suzanne! Geef het dat mannevolk maar tegen hunne oorenl LANGEMARK. Botsing:. Verleden tyeek kwam een der vrachtwagens van den Heer Jos. Dumoulin het dorp opge reden, toen al meteens het stuur brak en de vrachtauto tegen een muur terecht kwam. Er Is slechts stoffelijke schade. Fiets gestolen. Verleden week. op Donderdag avond, had de genaamde Van lerberghe Julien rijn rijwiel geplaatst aan de heiöerg De Sterre en wanneer hij eenige oogenblikken later terug kwam, Stelde hij vast dat rijn rijwiel verdwenen was. Men begint het hier te meenen om rijwielen te stelen, dit is nu het tweede geval ln acht dagen tijd. Het ware te Wenschen dat de politie spoedig de dieven jnocht ontdekken. Kerstboom. Het feest dat gegeven Werd voor de kinderen der christene werklieden, is prachtig geweest; 300 kin deren hebben den Kerstboom mogen pluk ken. Het feest zelf was ook schoon. Eerw. Heer Socquet, Arrondissementsproost van leper, heeft er het woord gevoerd. Hij ge noot vanwege de aanwezigen een geweldig applaus, bijzonderlijk wanneer hij Eerw. Heer Delanote dankte voor al het werk dat hij heeft gedaan voor de christene werklieden. de op zijn gekwetste eigenliefde en dat de Secretaris 'ln liefde voor zijn zoon die verliefd was, zeer groot ts. Wie dat niet verstaat, die moest maar komen kij ken! Het ware onbegonnen werk al de spelers ora de beurt te bedanken maar ik doe het in eenmaal en zeg dat ze door hun geestig spel en meeslepende volksmuziek iedereen tevreden gesteld hebben. 't Is in z'n geheel een scboone avond geweest en de tooneelleider Heer Samyn moet door zulke opvoe ringen aangespoord worden z'n groep op dit peil te houden. EGO. ROESBRUGGE. Toonee-lnieuws. De tooneelgroep De Troostverwachters geeft haar 2' groote opvoering van het eizoen op Zondag 21 en 28 Februari 1937. De stukken zullen later bekend gemaakt worden. De gezellige bijeenkomst en 't feestje voor de leden der muziekmaat schappij en hunne familie is vastgesteld op 28 Maart (in plaats van met Carnaval, zooals vorige jaren). WATOU. Davidsfonds. Op Zondag 10 Januari komt het Peter Benoitkoor uit Poperinge, met 25 30 uitvoerders, ons met een puike liederavond vergasten. Met koor en alleenzang, zullen zij ons een lief en kunstrijk programma opdisschen, iets wat wij sedert het bestaan onzer afdeeling nog niet beleefden. Alle leden met hun huisgenooten, ook vrienden en kennissen worden dus verwacht op dezen dag in de Patronagezaal der Nieuwstraat. Begin te 4.30 uur zeer stipt. Na dit duur zal de deur gesloten zijn, ten einde de uitvoering niet te storen. Inkomprijs voor de niet-le- den: 2 fr.; kinderen: 1 fr. Bericht voor de leden: Vanaf 16 uur, zal de sekretaris in de zaal aanwezig zijn, om de jaarlijksche bijdrage te ontvangen en nieuwe leden in te schrijven. Vergeet niet de keuzekaart, die zich in Relleman 4 bevond, mede te brengen. Het Bestuur. WESTROOZEBEKE. Het Davids fonds Kerstfeest is dit jaat een puikfijn stem mingsvolle kunstavond geweest, meegevoeld en ten volle gesmaakt door de zoo talrijke aanwezige leden en hun kinderen. Ten bewijze de zoo innige stilte, zelf van wege die kleineren, onder de voordracht, die nagenoeg twee volle uren aller aandacht boeide. Heer Leo Van der Hulst uit Amsterdam is een pracht kunstdeclamator die in zoo mooie taal de diepe en roerende gevoelens van zijn vooidrachtsl ukken weet te doen uitkomen en ze aan zijn toehoorders me dedeelt door zijn sympathiek voorkomen, zijn mees; terlijke mimiek en zijn zoo plooibare stem, rukt hij allen mee naar hooger ontroering, kunst en begeeste ring. Na diepe ernst, komt echt fijne humor als ver- poozing om dan nog door kunstvol gerythmeerd ge zang te worden toegedischl. Zoo'n avond leert echte kunst aanvoelen en zoo ten volle smaken: Heer Van der Hulst bracht door zijn voordrachtkunst echte Kerstmisstemming. Mocht hij in vele plaatsen optre den in Vlaanderen en zoo ons volk echte kunst leeren genieten. Uitbundig werd hij toegejuicht ora dien prachtavond met den innigsten wensch hem terug te mogen hooren in het voorjaar. Een rijk beladen kerstboom ln een he er tijk kerat- tafereel sloot dien wiidingsvollen avond. DRIE.KOKINGENSTOET. Ja. m-' Dertien dag doen de Drie Koningen een uittocht ten bate van de Missiën en zullen, lijk teikenjare, gul ont haal mogen genieten. KLERKEN. Afsterven. Dinsdag, «m 9 uur, werd onder een zeer grooten volkstoeloop, het stoffelijk overschot ten grave gedragen van Vandainme Alois, ln leven wagenmaker alhier, overleden op Kerstdag. De aflijvige, pas 56 jaar oud, Is Vader geweest van 12 kinders, waarvan nog 8 ln leven. Aloïs was door iedereen bemind en geëerd om zijn levenslustig karakter, om zijn oprechtheid, om rijn voorbeeldig ge drag, om zijn bereidwilligheid. Hij was een toonbeeld van ongeveinsden godsdienstrin en een echte huisvader. Hij was medestichter en IJveraar van den H. Hartebond; sedert veel jaren, tot nog 2 maand vóór rijn overlijden, deed hij ter kerk de omhalingen voor O. L. Vrouw; hij was raadslid van St Vincentïuspenoot schap en bestuurslid van den Ziekenbond, lid van de Boerengilde, van den Midden stand en van alle godvruchtige genoot schappen. Tevens was hij sinds 40 jaar spelend- en bestuurslid van het Muziek, en een van de sterkste tooneelspelers. En dit dient gezegd: Aloïs was een ijverig lid van al de genootschappen, waarvan hij deel uitmaakte. 't Is met medelijdend harte dat leder een den gang zijner ziekte volgde: 7 we ken lang heeft hij, dag en nacht, de ijse- ljkste pijnen doorstaan, en dit met volle overgeving aan Gods wil. Klerken verliest een zijner verdienstelijkste en voorbeel- digste inwoners, rijn bedroefde Jonge vrouw en zijn treurende kinders een on- overtrefbaren echtgenoot en vader. Wij bieden aan Marie en haar weezen onze gevoelens van krtetelijke deelneming aan. Lijkrede uitgesproken door Heer Raym. Verhoeven, onderwijzer, geven wij aan staande week. BOEZINGE. Kerknieuws. ZONDAG 3 JANUARI 1937 (Naaun Jezus): 6 u. gra.; 7 Vi cm. Vr. M. Taccueo-Thomz; 10 u. Hoogmis Parochia nen; 2 u. Vespers n Lof. MAANDAG: b li u. Jri«.: 7 M U- gm. Ht Hector Meddelein. DfNS- DAG: 7 tl. 5ul Fam. Eniiel Carpentier-S' hacht; 8 u. Sm. Kam. Heori Carpcntir-Debleu. WOENS DAG (Drie Koningen): 7 en 7 J4 u. gm. Fam. H. Tommelia-Velzhe: 9 u. Hoo-mis Fam. Masaelus en Top; s u. Vespera en Lof. DONDERDAG: 7 u. Sm. H. Theresia: 9 u. Sm. Vr. Hector Patton-Le- f eb vee. VRIJDAG: 6 J4 IL Sm. T. en L. Sold, en lïury.: 7 J4 em. Vr. Wed. Henri Flypo (Boerin- nt-n«iide). ZATERDAG: 6 J4 u. 'KL) ym.; 7 K sm.; biecht van 5 tot 6 u. ZONDAG 10 JAN. (i- na Drickon.) H. H. Bond Vr. en J. D.: 6 u. gm.: 7 Sm. H. Familie met alpem. Communie leden; 10 n. Hoogmis Paroch. BEMERK: Heden Zendag: Schaal Katholiek- Scholen: Kerkraad te 11 J4 n.; Geen Congreg. Jonge Dochters. Woensdar (Drie- konmeen. afgestelde heiliedaz)Hooem-s en v'esoers. Zondag aanzteande: Feest H. Familie met Cora- mnniemis te 7 K u.; Schaal Afrikaansche Missles; Congregatie Jongelingen. Katechismusles: 24*. Burgerstand van 't Jaar 1936. Doo- pen 40; Huwelijken 14; Sterfgevallen 22. Parochiale Instellingen. A. Gods dienstige. - 4) H. Vincentiusgenootschap: Vergadering: 3» Zondag te 9 u. in het Klooster; Raadsleden 6, gewone leden 5, bezoekende leden 2; bezochte families 15. Kerstfeest. De Kerstdagen rijn voorbij en hebben eens te meer eenen goeden indruk gelaten. Met Kerstnacht nog meer volk dan verleden jaar en zoo heel den dag ln de Goddelijke Diensten. De nieuwe Kerstekribbe werd druk be zocht, en niet te verwonderen, want ze is wonderschoon. In den Kinderzegen en den Kerstboom waren er kinderen in over vloed. De Weledele Mevrouw van den Bur gemeester zat voor met de geestelijkheid der Parochie. Na menig geestig nummer tje door de kinders voorgedragen, en waarvoor vooral een bloempje dient gege ven aan de kleuters der jongensschool; en een dankwoord van Eerw. Heer Pastoor voor de weldoeners, ging men aan het plukken. Schoone dagen die lang in het geheugen zullen blijven van ouders en kinders, en, laat ons hepen, steeds meer vredesstemming zullen bijbrengen. Bond der Kroostrijke Gezinnen. De Jaarlijksche algemeene vergadering voor de leden van den bond heeft plaats op Zondag 10 Januari 1937, te 6 u. 's av., in de parochiale zaal. DagordeGebed, Verslag, Voordracht, Tooncel. Om de le den toe te laten allemaal de opvoering bij te wonen, wordt eene 2" vertocning gege ven op Zondag 17 Januari, te 3 uur namiddag. Alsdan kan meh voorbehouden plaatsen bekomen mits opleg van 0,25 fr. Weet ge... dat in de week van 7 tot 13 December er 9.0CO werkloozien in het land meer waren dan de voorgaande week? ...dat de socialisten er toch hoog mede oploopen dat het veel verbeterd is sedert zij in het Ministerie zetelen? ...dat sedert onze statie halte is geworden ex- pressbrieven meestal als gewone brieven doorgaan? ...dat echte honig griep voor komt? ...dat het stierensyndikaat der Boerengilde een jonge stier heeft aange kocht, den halven broer van Riko? ...dat sommige menschen altijd alles in 't zwart zien? ...dat er op Zondag 10 Januari, te 3 uur te leper in het Stadstheater, ver gadering is voor het Verbond der Boeren- gilden van het Arrondissement? ...dat de maand Januari 31 dagen telt? Tooneel. Parochiale zaal. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Opvoering van De Zwerftocht naar het Gelukdrama in 3 bedrijven met zang en dans door Yv. Wae- gemans, en «Meester Pietersen», kluchti ge weergave eener school uit de 18* eeuw, door P. Gerdas. Prijzen der plaatsen: 1° rang: Familiekaarf 15 fr., persoonlijke 5 fr.; 2' rang: Familiekaart 8 fr., persoon lijke 3 fr. De alom geprezene BORSTBALSEM A. KESTELIJN verzacht na den eersten dag en ge neest volkomen hoest, griep, bron- cliiet en alle ziekten der luchtpijpen en van den borst. Te verkrijgen: Apotheek KESTELYN- DE GRAEVE, Gasthuisstr., 14, Poperinge. LOKER. Inlichtingsdienst. Verle den jaar werd onder zelfde rubriek mel ding gemaakt van den inlichtingsdienst welke door toedoen van het plaatselijk christen werkersverbond alhier werd in gericht. Voor diegenen welke deze dienst nog niet kennen, alsook voor anderen welke deszelfs voordeel en gemak onder vonden, wordt herinnerd dat het plaatse lijk bestuur steeds ter beschikking is van eenieder welke inlichtingen verlangt of moeilijkheden heeft met belastingsformu lieren, ouderdomspensioenen, pensioenen- bijdragen, militaire diensten, aansluiting bij mutualiteit, gezinsvergoedingen en zoo meer. Het plaatselijk bestuur bezorgt U, door tusschenkomst oneer katholieke man datarissen, ten spoedigste alles wat over bovengenoemde zaken verlangd wordt. Feestavond. Op Zondag 17 en Maandag 18 Januari zal door toedoen van den H. Hartebond een gezellige feest avond worden belegd, waarvan de op brengsten ten goede zullen komen voor het aankoopen van een bondsvlag. 't Be looft een enorm luchsucoes te worden, doch aanstaande week meer daarover. Intusschen weze de boodschap; deze da gen vrij houden. C'£ LIEBIG ANTWERPEN PASSCHENDALE. Davidsfonds. Op Donderdag 1'7 December hebben onze Davidsfondsers weerom een aangenamen en nuttigen avond kunnen doorbrengen. Dezen keer liep de voordracht over het H. Land en Eerw. Pater Fulbertus, van de Minderbroeders-Recolletten van Gent, heeft zijn toehoorders meer dan 2 uren geboeid met zijn belangrijk onderwerp. Met ontroering beschouwden zij die plaat sen waar onzen Goddelijken Verlosser ge leefd heeft en met gespannen aandacht luisterden ae naar het opwekkend woord van den spreker, die deze plaatsen bezocht had. Het was waarlijk een genot voor oog en oor, ook waren allen zeer tevreden. Onze vriend E. Wyffels zong dan ook en kele liederen uit rijn repertorium, die warm toegejuicht werden. Nog vele zulke avonden mogen er in het Davids fonds gegeven worden. Kerstfeest bij het Kristen Werkers- verbond. Kerstdag was dit Jaar weerom de groot» feestdag van het Kristen Wer kersverbond met al rijn vertakkingen, en dit nog te meer omdat het de tiende maal was dat ze dit feest gezamenlijk vierden, 's Namiddags, na de godsdienstoefeningen in de kerk, was het een stroom van volk naar de zaal van het Patronaat, die in korten tijd bomvol liep. Op het tooneel stond het kerstkribbeke prachtig versierd en onder het zingen van het lied Nu sijt wellecomewerd het kindje in de krib gelegd en voerden de Kajotsters hun spreekkoor uit. E. H. V andenbroucke, Proost van de Vrouwengilde, sprak den welkomgroet uit en de kerstwenschen. Vervolgens was het een opeenvolging van mooie kerstliederen, gezongen en uitge beeld door de meisjes. Om te eindigen mochten de kinderen hun kerstgeschenkje komen afhalen. Het mag waarlijk een prachtig geslaagd, feestje genoemd worden. Kerstfeest bij de Boerengilde. Woensdag toekomende 6 Januari, wordt voor de eerste maal een Kerstfeestje in gericht voor de kinderen van onze boeren gezinnen. Op dien dag worden al de leden van de boerengilde verwacht met hunne kinderen, ook al de leden van de boerinne- jeugd. Schoone kerstliederen staan op het programma, alsook een spreekkoor van de boe rinne jeugd. KOEKELARE. Diefstal. Georges Samyn, herkomstig uit Hooglede, baat een herberg uit gelegen 11, Mokker, Koekelare. 's Nachts stelde hij vast dat een achter raam openstond. Kort nadi;n stelde hij het verdwijnen vast van een brieventasch inhoudende 1.720 fr. voortkomende van den vïrkoop van 3 varkens. De dief is on bekend. NOORD SCHO TE. Boerengilde. Op heden Zondag 3 Januari, alg-moent ver gadering der Boerengilde bij Herri Pinet, te 6 uur zeer stipt 's avonds. DAGORDE: 1. Verslag en mededeelirtgen; 2. Uitdee- ling van wandkalenders. landbouwalma nakken en lidkaarten 1937; 3. Samenaan- koop van veevoeders; 4. Betaling van ge leverde waren. De leden worden allen verwacht. Het Bestuur. KOMEN. Benoeming. Zaterdag H. kwam de gemeenteraad bijeen om tot de benoeming over te gaan van een nieuwen gemeente-ontvanger. De Heer Beague werd benoemd met 7 stemmen tegen 3. Vroeger werd reeds de Heer Breine be noemd, doch deze benoeming werd nietig verklaard, daar het geschiedde met 4 stem men tegen 0. AUTO IN DE VAART TE WULPEN Zaterdag ochtend, rond 6.30 uur, kwam de auto van den Heer Huysseune van De Panne gereden langs de betonbaan van Veurne naar Nieuwpoort en bolde ter hoogte van 't Klein Wulpen de vaart in. De auto slierde langs het vloeiwerk tot in het water en bleef half boven steken, zoodat de inzittenden de deur konden openen en zich zelf uit hun neteligen toestand redden, mits tot aan de knieën door het water te waden. De auto was bezet door twee mannen, een vrouw en een kindje van 4 maanden, allen vrienden van den Heer Huysseune die voor een dag dezes auto in bruikleen hadden om een uitstapje te doen, die van in 't begin tragisch eindigde, alhoewel het een won der mag genoemd worden dat allen er heelhuids vanaf kwamen. Denkelijk moet de voerder door de zware mist misleid zijn geweest. ISËEiiluaXMHRnilililfc&BCSBIlM SLUITING VAN D£ JACHT Op 31 December werd de jacht gesloten voor hazen, herten, reeën, kwartels, ko- njnen in open veld, groote lijsters, hout duiven. De verkoop van dit wild blijft echter toegelaten tot 3 Januari. De jacht blijft nog geopend voor hin den, jonge herten» fazanthanen, korhanen, snippen, eenden, waterwild, konijnen in bosschen, duinen en heide. ■BKWBaHBBBBBBSBRBaiaMBBHBa VADER OMBELETS VAN LEU VEN IN VRIJHEID GESTELD Mathleu Ombelets, vader van het uit het Moederhuis van Leuven verdwenen kindje, die over enkele dagen nogmaals aangehouden werd, is nu weerom in vrij heid gesteld. Het mysterie van het ver dwenen kindje Kijft geheel en het bericht dat bedoeld kindje gevonden zou zijn ge weest aan de Nederlandsche grens, is on waar gebleken. RONSELAARS AANGEHOUDEN Te Luik werden eertijds twee soldaten van (het 12® Linieregiment aangeworven voor Spanje door vier bestuursleden van de Soc. Jonge Wachten. De eerste sneu velde en de tweede kwam terug en klaag de zijn ronselaars aan. Alle vier de ron selaars werden aangehouden omdat zij mannen hadden aangeworven die in wer- kelijken militairen dienst waren. IBBHBHBBBBBESEcFBES^. TER HERINNERING ontvangt te DIKSMUIDE, Wilgendijk, 1Z GEHEEL DEN MAANDAG Hij ontvangt er ook den Donderdag avond en den Vrijdag morgen tot 8 uur. te ROESELARE, Noordstraat, 42. DAGELIJKS (uitgenomen den Maandag) Tel. Diksmuide 89. Tel. Roeselare 1059. BINNENLANDSCHE PREMIELEENING 1932 TREKKING VAN 24 DECEMBER Donderdag had te Brussel de 58* trek king plaats van de Binnenüandsche Pre- mieleening 1932. Reeks 134800 uitkeerbaar met fr. 250.000 Elk der volgende reeksen zijn uitkeer- baar met 25.000 frank: 107389 108121 114104 123038 123915 127625 130969 144134 156263 187980 191387 199259 209561 226158 226972 233718 234259 234620 237393 244192 244728 250365 251774 254513 256909 269915 2781(0 279138 280093 288754 292141 297040 299532 Elk nummer van de uitgetrokken reek sen heeft recht op een tiende van de be treffende premies. Eet? Super FJi.R. weet Inderdaad uwe lange avonden roo goed te ver- vroolijken: gewijde muziek, klassie ke muziek, dansmuziek, alle muziek wordt zóó getrouw weergegeven door PS GEPANTSERDE SUPER F.N.R.'» IS37 met Edelen Klank. Beroemde Orkest-leiders, Conserva toriumbestuurder, befaamde artisten, duizende personen getuigen van de kwaliteit der F.N.R.-toestellen en de voldoening die ze hen bezorgen. Waarom zou U daar niet bij rijn? Te meer daar de Gepantserde Super F.N.R.'s 1937, met Edelen Klank, te verkrijgen rijn vanaf 39 frank per maand. De toestellen F.N.R. rijn enkel ver krijgbaar bij de patroonelectriekers aangesloten bij MJE.G.A. Algemeen verdeeler voor de Vlaamsche Gewesten: M.E.G.A, Brugge Aan t werpen Gent Kortrijk Hasselt. IN ONS LAND (Vervolg) Het wetsontwerp tot vaststelling van het Legerkontingenl lokte verzet uit van wege de Vlaamsche Katholieken en werd ten slotte goedgekeurd snet 119 stemmen tegen 16 en 5 onthoudingen. Het wetsontwerp op het ronselen van manschappen lokte heftig verzet en in cidenten uit van wege de Socialisten» die graag de kwestie hadden verschoven ge zien. De Senaat stemde evenwel tegen de verdaging en de zittir.g werd 's nachts voortgezet. De uitslag der stemming over deze kwestie weten wil nog niet. Zondag 1.1. werd te Poperinge een ver gadering gehouden door het plaatselijk Hopverbond. De H. van Renynghe de Voxvrie, die de vergadering bijwoonde, stuurde ons in verband met de hoppe- kwestie een artikel waaruit wij volgende gedeelten overnemer, Het vraagstuk der hoppe is er een van elementaire eenvoudigheid. De hoppe is een eeuwenoude nationale kuituur en biedt de mogelijkheid voldoening te ge ven aan de noodwendigheden van een der meest bloeiende takken der nationale nij verheid de brouwerij. Maar de Belgische brouwerij steunt in niets de Belgische hoppe; zij boycotteert ze en zij koopt een overgroote hoeveelheid hoppe in den vreemde. Herinneren wij in het kort de bijzon derste gegevens van dit vraagstuk, vraag stuk dat in «De Poperingenaaronlangs uitvoerig besproken en uiteengezet werd in een gansche studie. Het eerste feit dat dient te worden onthouden is de aanhou dende vermindering van den hoppe teelt in 1880 4.000 ha.; in 1914: 2.600 ha.; in 1935 nog slecht 837 ha. Evenwel is het hoppeverbruik der Bel gische brouwerijnijverheid van 30.000 me trische kwintalen per jaar, waarvan slechts 6.000 uit het land zelf. De Belgische hop- pevoortbrengst is ongeveer 10.000 kwinta len, waarvan er 4.000 uitgevoerd worden. Geven wij geen verderen uitleg en bij zonderheden van het geschil dat de rech ten van den landbouwer stelt tegenover de almachtige onverschilligheid van de brouwerijnijverheid. Er zou eer gansch boek te schrijven zijn over dit ontwerp. Stellen wij ons tevreden met te onder lijnen dat in deza kwestie, evenals in veel andere, de Belgische landbouw m,skend, zooniet misprezen wordt, door cle Re geering. Had een afgevaardigde der Re geering Zondag 1.1. de vergadering vau het Hopverbond van Poperinge bijge woond dan had hij zich kunnen overtui gen, naar de woorden uitgesproken door den H. Brutsaert en den brief gestuurd aan de Regeering door den Voorzitter Desmyter, dat de sympathie der landbou wers van het Poperingsche maar luttel is voor dn «.Regeering voor ekonomisch herstel De toestand ia waarlijk ten uiterste on rechtvaardig. Wat doen de verscheidene landen om hur. hoppe te beschermen? Welke zijn de de invoerrechten door hen vastgesteld? Duitschland eischt 1785 fr. per 100 kgr.Tchecko-Slowakije 730 fr. Poten 1100 fr.Yougo-Slavi» 2.660 fr. Engeland 1160 fr.de V. S. van Amerika 1440 fr., en in Belgie: zestig frank. Is het ten voordeel van den verbruiker. De mooie grap! Al moesten de invoer rechten in ons land gebracht worden van 60 tot 500 fr. zou het aandeel voor den verbruiker dan nog geen centiem per liter uitmaken. Maar als het gaat om de Bel gische Brouwerij te beschermen tegen den uitheemsehen invoer gaan de invoerrech ten op het bier van 1,50 tot 2,24 fr. per liter, waarvan 25 tot 60 centiemen de ac cijnsrechten vertegenwoordigen. De Belgische brouwerijnijverheid, fi- nantieele macht, toont zich egoïstisch onverbiddellijk tegenover de rechtmatige eischen der landbouwers. De Iiegeering is veel te lauw voor die macht. Alswanneer de landbouwers dit jaar nogal gemakke lijk hun hoppe hebben verkocht spruit dit voort enkel uit de mislukking van de voortbrengst der 12.000 ha. hoppevelden der V. S. van Amerika. De hopoe is er dit jaar gestegen van 250-500 fr. tot 1.250- 1.700 fr. Dus volledig uitzonderlijke toe stand. Dat de opbrengst 1937 goed weze en dan hebben wij weer de instorting der hoppeprijzen. Het is volstrekt noodzake lijk dat de landbouwers, die hooge kapi talen vastleggen in hun velden, verzekerd wezen van een minimum opbrengst. Daarom Is het dat zij sedert lang vra gen dat een ernstig invoerrecht hun teeh bescberme. Niet een recht gaande van 760 tot 2.660 fr. zooals in andere landen maar enkel van 500 fr. de 100 kgr. Anderzijds meenen wij dat dit invoer recht enkel de hoppe van slechte kwaliteit zou moeten slaan, en, al de landbouwers beschermende zou dit recht ook de brou wers goede diensten bewijzen door te verhinderen dat zij zich te veel... gefa briceerde waar in de handen laten stop pen. Wij achten dat dit recht trapsgewijze zou kunnen toegepast worden, zoo b. v. een recht van 500 fr. op de hoppe aan gekocht beneden de 250 fr.400 fr. op de vreemde hoppe van 250 tot 500 fr. een recht van 300 fr. voor de hoppe van 500 tot 750 fr.200 fr. voor deze van 750 tot 1.000 fr., en ten slotte 100 fr. voor de hoppe aangekocht boven den prijs van 1.000 fr. Zware boeten zouden voorzien zijn in geval van onjuiste aangifte van den aankoopprijs of bij het indienen van gedienstige rekeningen. Maar dit laat veronderstellen een her inrichting van de hoppehandel en ook dat de Belgische Brouwerij nauwer samen- werke met de landbouwers, dat zij zou aannemen dat de wet van den sterkste niet de beste is en bewijzen dat het ak koord gesloten den 3 Juli 1935 tusschen brouwers en kweekers, de aankoop van Belgische hoppe van goede kwaliteit ver zekerde, geen vodje papier is. Wat zegt de Bevoegde Overheid over deze opmerkingen DE KAMER IN VERLOF De laatste vergaderingen werd:n gehou den in een versneld tempo een talrijke za ken en wetsvoorstellen werden in haast en spoed afgehaspeld De laatste zitting va® de Kamer werd gehouden op Donderdag 24 December. De zitting werd geheven te 6 uur en de Ka- merheeren trokken er dan van door, met verlof tot 9 Februari e. k. Toch een ge makkelijk baantje. Om te bewijzen dat d« Kamer, als ze wil. met spoed werken kan geven wij hier een kleine opsomming van wat er zooal in de twee laatste zitdagen in het bijzonder besproken of goedgekeurd werd: H. Piérard, Soc., verzocht de Minister van Landsverdediging, in een interpella tie, de H. Vigneron, reserve-kolonel der Rijkswacht, te straffen omdat hij actief deel had genomen aan de verboden Rex- betooging van 25 Okt. 11. De Minister be loofde de H. Piérard voldoening; H. Ballet, VI. Nat., interpelleerde over de taaltoestanden bij de Rijkswacht. De Minister gaf hem antwoord; Er moest gestemd worden over een mo tie ingediend door den H. Van Glabbske, Lib., om de politiek uit het N. I. R. te weren. De H. Feuillien, Kath., stelde de voorafgaandelijke kwestie om de stemming van die motie te verhinderen. Zulks ver wekte herrie, de H. Van Glabbeke klapte nogal veel met zijn lessenaar maar zijn motie kon niet ter stemming worden ge bracht, tot een verder groot debat; Het legerkontingent werd goedgekeurd. Voor 1937 is dit vastgesteld op 84.000 man: 33.000 vrijwilligers en re engageerden, 45.600 miliciens en 5.4C0 wederppgeroepenen; De verlenging voor drie maand van de uitzonderingsproceduur op de hiuishuurwet en de handelsovereenkomsten werd goed gekeurd; Het Regeeringswetsontwerp om de aan werving van manschappen voor vreemde legers tegen te gaan werd goedgekeurd. Amendementen, een van den H. Kluys- kens, Kath., can de wet te verscherpen, en een van den H. Jennissen, Lib., om ze te milderen, werden verworpen. Het wets ontwerp over het ronselen werd enkel goedgekeurd met 69 stemmen tegen 39 en 51 onthoudingen; de VI. Nat. en Rexisten stemden tegen, als niet doelmatig genoeg, en de Socialisten onthielden zich; Het niet-uiteenden van de vredesbood schap van Z. H. den Paus daags voor Kerstdag werd ook besproken. Naar ver luidt werd de niet-uitzending cp dien dag gevraagd door het N. I. R. op verzoek van Radio Catholique, die het 's anderendaags zelf wou uitzenden; Heer Van Glabbeke protesteerde tegen het feit dat hij door den H. Feuillien voor clown zou zijn uitgescholden. De H. Feuil lien verklaarde dit rerwijtsel niet naar het hoofd te hebben geslingerd van den Heer Van Glabbeke; De voorloopige kredieten van Janauri en Februari wtsrden goedgekeurd; De begrooting van Landsverdediging werd goedgekeurd, alsook deze der Rijks wacht Enkele Katholieke Vlamingen ont hielden zich bij de stemming over de Be groeting van Landsverdediging; De verlichting der crisisbelasting werd goedgekeurd: Talrijk zijn nog de andere wetsontwer pen die goedgekeurd werden. IN DEN SENAAT De Senaat kon het niet zoo kort maken als de Ka me- en kon voor Kerstdag nog niet in verlof gaan. De Senaatszitting van Donderdag 24 December werd in hoofdzaak besteed aan de Begrooting van Financiën. H. Van Colllle sprak ten voordeele en voor ontlas ting van de Middenstanders. De H. Sobry, Kath., wil vooral de aan dacht vestigen op het onredelijke en on rechtvaardige Inzake het heffen van over drachtsbelasting bij de noodslachting. De ze brengt steeds verlies mede voor den eigenaar daar het een gedwongen slach ting Is. Zoowel voor een kweekdier als voor ©en mestdier is er groot verlies. Spre ker toont dit aan met cijfers. Spreker stelt volgende regeling voor: De afschaffing der overdrachtebelas ting bij de noodslachting der groote rund- dleren dte geschied is en voltrokken wordt binnen de inrichting van dezen, aan wien ze toebehoorden alvorens en wanneer de noodslachtingsreden bestond, mits deae noch slachters noch veehandelaars zijn. Met de groot» runddieren bedoelt hij deae begrepen ln do volgende categoriën L De runddieren, wegende» geslacht meer dan 100 kgr. of levend meer dan 170 kgr. zonder volwasssin tanden. 2. De koelen en vaarzen met minstens een volwassen tana. 3. De ossen en de stieren met een of twidï volwassen tanden. 4. De ossen en de stieren met meer dan twee volwassen tanden. De overdrachttaks voor deae verscneide- n© categoriën bedraagt opvol genlijk 85,7 fr.; 137,5 fr.; 137,5 fr. en 170 fr. Spreker licht deae door hem voorgestel de formule omstandig toe en toont aan dat dit geen onregelmatigheid noch ver warring zal teweqg brengen. Samen met den H. De Boodt zal de H. Sobry een wetsvoorstel in dezen zin neer leggen. DE SAMENSMELTING DER SOCIALISTISCHE EN KOMMUNISTI- SCHE WACHTEN Op Kerstdag hielden te Brussel ie So cialistische Jonge Wachten hun kon gres. Dit kongres werd bijgewoond door Kom- munïsten. Tijdens het kongitas werd Lcweerd dat 10.000 Soc. Jonge Wachten meer vertegen woordigen dan geheel de Socialistische Partij zelf. Er werd er ook lericogd nat de Soc. Jonga Wachten overal moeten in dringen in de Socialistische Fartij en moe ten betrachten er al de belangrijkste pos ten en ambten te bekleedzn. Dei Kommunisten werden er welkom ge- heeten. Zondag werd dan tenslotte «en resolutie aangenomen en bekrachtigd waarbij het samengaan der Socialistische en Kommu- nistische Jong® Wachten wordt goedge keurd. De bedoeling van de S. J. W. is, werd er verklaard, het stichten van een groote Werkliedenpartij door de samen smelting van dëi Belgische Werklieden partij en de Kommunistische Partij, Er dient evenwel gemerkt dat enkele Vlaamsche S. J. W. die resolutie niet goed- keurdfem. DE STUDIEDAGEN VAN DEN BOERENBOND TE LEUVEN Zondag 11. werden te Leuven de studie dagen van den Boerenbond ingezet. Tal rijke uiterst belangrijke punten werden er besproken maar meerderen uitleg geven zou ons te ver strekken en de plaats is be perkt in ons blad. Hi-sr dient tcch aange stipt dat Mgr Cruysberghs, aigemeene proost van den Boerenbond, het program ma van den Boerenbond uiteenzette en verklaarde dat «en concentratiegeest dien de gewekt maar dat enkele nadere toelich tingen zijn gewenscht omtrent het beslo ten beginselakkoord K. V. V. V. N. V. NAAR DE EENMAKING DEK SOCIA LISTISCHE EN KOMMUNISTISCHE PARTIJEN? De resolutie goedgekeurd door de Waal- sche S. J. W. heeft een stortbad gebracht voor de voorstanders van de Niatonale Concentratie en de Indépendance Bei ge heeft er over haar beklag gemaakt. Andere bladen vragen zich af welke houding de Raad der Socialistische Partij nemen zal tegenover de S. J. W. wijl er nog op gewezen wordt dat de Belgische Socialisten het voorbeeld volgen van wat is gebeurd en nog gebeurt in Spanje en Frankrijk. La Métropolevraagt zich ook af, en terecht, of de Katholieken, na het besluit der S. J. W. en het gevaar dat dit besluit na zich Sleept, nog wel van oordeel zijn het huidig verbond met de Socialisten voort te zetten. Ons oordeel, en ongetwij feld dit van het meerendeel van het Ka tholiek voelend Vlaamsche Volk, is ont kennend. Intusschen jubelen de Kommunisten. o La Voix du PeupleKommunistisch blad, heeft de voorgestelde samensmelting met geestdrift begroet en verklaart'verder dat de Kommunistische Partij, als zelf standige organisatie, tot de Socialistische Partij wil toetreden. Op de Socialistische Jsugd, dus de mannen van de toekomst, wordt gerekend cm de versmelting van de twee roode partijen voor te bereiden. In de rangen der Belgische Kommunisten hoopt men dat binnen enkele maanden die versmelting zal verwezenlijkt zijn en het rood Volksfront een werkelijkheid zal zijn geworden. Zulks toont aan hoe ontbeerlijk het is dat de Belgische Katholieken front zouden vormen tegen het communisme niet en- kal door vlammende redevoeringen maar voornamelijk door een nauwe een dracht der geesten en der harten en docr een stevige organisatie op het politiek ter rein. HET RONSELEN VOOR HET J RENTfc POPULAR Naar verluidt zouden aanwervlngsburee- len der Kommunisten Op de Beek en Delcroix steeds werkzaam zijn zoowel te Moeskroen als te Meenen. Hl de laatste dagen zijn nog mannen vertrokken om te gaan strijden met de rooden in Spanje. Op den vooravond is uit Montaleux-biJ-Moes- kroen nog een zekere Demol vertrokken. De Socialist Jean Delvigne heeft ook in een serie artikelen verschenen in Le Peu ple gejubeld om de hulp die kon ver schaft worden aan de mannen van het Frente Popular. Intusschen werd In de Kamer een wets ontwerp goedgekeurd tegen het ronselen van manschappen maar eenig Ingrijpen werd evenwel nog niet vernomen. Zal dat wel ooit gedaan worden? SENAATSZITTING VAN WOENSDAG De Senaat vergaderd» Woensdag en handeldo een reeks begrootingen af. H. Do Boodt, kath., vroeg van waar de Regeering de 3 milliard halen zal die r.oodig zijn om de nieuwe militaire wet door te voeren. Deae Senator sprak ook voor den landbouw, voor wie de huidige toestand onhoudbaar is. (Zie vervolg onderaan 4' kolom). VOETBALNIEUWS JES Het gaat er niet zeer pluis in de suhoot van da K. i>. V. IJ. De tl. Jiernusie komt zijn outs'&g t« geven als lid van hut Uitvoerend Kjomiteit. M«n weet reeds dat de Z. E. H. Kanunnik Desta n en ii. Jou- veneau. ondervoorzitters van dit Komiteit. sedert lang de vergaderingen niet meer bijwonen, daar zij niet akkoord kunnen gaan met zekere handelwijzen van den Bond. Het geval Braine doet ook veel inkt vloeien. Ravmond Br sine die geen verblijfstoeiating meer ia Tcheko-Slowakije verkrijgt, zal terug met Beerschot uplreden. Daarvoor werd hij terug als onafLankeluke gekwaiiheerd. Eigenaardige beslissing aangezien het ètegk-TTiCTit niet toelaat van hetzelfde jaar als beroeps* speler en onafhankelijk op te treden. Deze beslissing werd zeker wel ge Lr aken om de missing goed te ma ken die eertijds tegen Braine werd begaan. Indien er met Kerstdag hier in België maar wei nig werd gevoetbald, clan was het gansch anders in Frankrijk en in Engeland waar de Kaonpioenschaiipeti hoogtij vierden. Gedurende de Kerstdagen en Nieuw jaar moeten de Fxansche Clubs ir» een Liidpeik van io dagen vier wedstrijden spelen. In Engeland is het nog erger want Arsenal moet in die 10 dagen vijf wedstrijden spelen voor het Kampioenschap. -Spijts ?mV maatregelen neemt het ruwe Fpel hier in België ongelukkiglijk meer en meer aan. Te Roe selare werden twee spelers van Zwevegern uit het veld verwezen. Te Heist vyerden ook twee lokale spelers naar de kleedkamers gezonden. De nieuwe speler van Cercle Brugge, Thibault, werd de wenkbrouw geklo ven. De Komiteiten zullen werk hebbenl Verse billende scheidsrechters zouden zich bekla gen van ukere bewoordingen en kritiek, welke a» radio- uit gever van Kortrijk gebruikt in zijne wekehjk- 6che publieke uitzending. Aalbeke Sport the eerst cedacht had van zich uit de Competitie terug te trekken 16, na de twee mooie uitslagen van de laatste Zondagen, op zijne beslissing teruggekeerd. De oud-renner-bokser Dewilde snoeit neden met cle Juniorsploeg vau Cercle leper. Ook zijn broedèf André zou zijn overgang gevraagd hebben van Vla- mertinge naar Cercle. I)e wedstrijd voor de halve finaal van het i* Legerkorps tusschen de ploegen van het 9" en deze van het 6* Linie, eindigde voor de derde maal onbe slist! CORNER-KICF- t O» UITSLAGEN IF Afdeeling Bevordering: St. Kortrijk. F. C. Roeselare 41 S. K. Roeselare S. K. Zwevegem 130 Waregsm Sp. G. S. Middelksrke 51 P. O. Izegsm R. S. Waregem 6—3 St. Mosskroen S. V. Ingelmunster 4—2 R. C. De Panne C. S. leper 3—6 W. S. Lauwe F. C. Kiiokke 34 II0 Afdeeling Provintiaal. P. C. Poperinge S. V. Rumbeke Kuurne Sp. E. G. Gistel F. C. Wakken F. C. Torhout A. V. Oudenburg S. K. Heule Wevelgem Sp. A. A. Moeskroen S. V. Kortrijk R. C. Harelbeke Deerlijk S<p. U. S. Dotten!js 02 5—1 5—1 8—5 3—1 2—5 2—3 6—1 1—2 5—1 2—3 UI» Afdeeling Reeks A. V. V. Koksijd-e U. Emelgem S. V. Meulebeke S. C. Diksmuide S. V. Nieuwpoort S. V. Veurne S. K. Torhout S. K. Wenduine Ulo Afdeeling, Reeks Ik F. C. Marke S. C. Le Bizet 1—4 Aalbeke Sp. F. C. Meenen 2—1 B. S. Avelgem Rekkem Sp. 91 S. K. Vlamertinge F. C. Komen O—0 S. K. Beselare Dosko Vichte 4—2 S. C. Moorsele Verbr. Wevelgem 12 Wervik Sp. U. S. Rollegem 41 Afdeeling Sp., Reeks B. St. Kortrijk R. C. Harelbeke 84 S. V. Kortrijk S. K. Heule 21 F. C. Poperinge St. Moeskroen 01 Wevelgem Sp. Kortrijk Sp. 16 Deerlijk Sp. A. A. Moeskroen 11 TV® Afdeeling Sp., Reeks A. S. V. Veurne R. C. De Panne 2—2 V. V. Koksijde F. C. Torhout 013 S. K. Wenduine G. S. Middelkerke 22 S. C. Diksmuide S. V. Nisuwpoort 20 Vr. Woumen A. V. Oudenburg 63 IV0 Afdeeling Sp., Reeks B: F-. C. Komen S. C. Le Bizet 28 S, K. Beselare S. K. Geluwe 14 Afdeeling Juniors, Reeks B: C. S. leper F. C. Izegem Afd. Scholieren, Reeks C: W. S. Lauwe F. C. Poperinge 12 S. K. Vlamertinge Wervik Sp. 11 St. Moeskroen Rekkem Sp. 120 C. S. leper S. C. Meenen A 14 S. C. Meenen (B) A. A. Moeskroen 23 5—5 -«o»- MATCHEN VOOB ZONDAG 3 JANÜARï 1930. EereaMeeïing. 2 uur: Lierschc S- K. S. C. Anderlecht. TJnion St Gillis F. C. Mechelen. Daring Bnissel Beerschot A. C. F. C. Turnhout White Star. Standard C. L. Lyra. R. C. Mechelen La Gantoise, Antwerp F. C. F. C. Biugge. Eerste Afdeeling, Reeks B: 3 uur: Olympic Charlroi V. G. Oostend*, A. S. Oostende Boom F. C. Hoboken S. K. Eendracht Aalst» R. C. Gent U. S. Centre. Duffel F. C. Tubantia A. C. C. S. Brugge Chib Ronse. TJkkel Sports La Forestoise. IX* Afdeeling Bevordering: 2 uur: C. S. leper Stade Kortrijk. S. K. Zwevegem F. C. Roeselare. S. K. Roeselare R. C. De Panne. F. C. Knokke F. C. Izegem. S. V. Ingelmunster v,'~-">gem Sp. R. S. Waregem W. S. Lauwe. G. S. Middelkerke St. Moeskroen. 11° Afd. Provintiaal: 3 uur: E. G. Gistel F. C. Tielt. F. C. Torhout Deerlijk Sp. S. V. Rumbeke Wevelgem Sp. S. K. Heule S. V. Kortrijk. R. C. Harelbeke F. C. roperinge. A. A. Moeskroen A. V. Oudenburg. U. S. Dottenijs Kuurne Sp. F. C. Wakken bye. III* Afdeeling, Reeks A: 2 uur: V. V. Koksijde S. K. Torhout. S. V. Nieuwpoort F. C. Meulebek*. R. C. Oostkamp S. K. Wenduine. Ardooie Sp. S. V. Veurne. F. C. Emelgem en S. C. Diksmuide bye. Ill* Afdeeling, Recks B: 2 uur: F. C. Komen Aalbeke Sp. S. K. Geluwe S. K. Beselare. U. S. Rollegem F. C. Marke. S. C. Moorsele Rekkem Sp. Toek. Meenen B. S. Avelgem. V. V. Vichte S. K. Vlamertingf. Verbr. Wevelgem Wervik Sp. S. C. Le Bizet bye. (Zio vervolg verder in dit blad). DE ZESDAGENKOERS TE GENT DE EINDUITSLAG 1. BILUET-DEKUYSSCHER 405 punte# 2. Pellenaars-Slaats 241 Op 1 ronde: 3. Kilian-Vopel 385 4. Pijnenburg-Wals 334 5. Charlier-Depauw 211 Op 2 ronden: 6. Meerschaert-Vereycken 239 7. Van Schijndel-Vanden Broeck 203 In 145 uren: 3.256 km. 911. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE ORDE Bij Koninklijke Besluiten van 21 De cember is, op hun verzoek, ontslag ver leend Aan den Heer Pringiers (A.-E.), uit zijn ambt van plaatsvervangend rechter in het vredegerecht van het 1" kanton Kortrijk. Aan den Heer Deschrijver (N.), uit zijn arhbt van plaatsvervangend rechter in het vredegerecht van het kanton Wervik. (I1IIIIIBIIBIBE9IRIIIIBSBI1B PRIESTERLIJKE BENOEMING Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge, heeft benoemd: Tot Ecre-KanunnikZ. E. H. R. Hoor- naert, Sekretaris in het Bisdom. Is benoemd als Pastoor te St Jan-bij leper: E. H. Goegebeur. Onderpastoor t« Rumbeke. IBIIlIISIIlimiNII STERFGEVAL t E. H. Ernest Vande Casteele, rustend priester, is overleden te Eernegem, zijn geboorteplaats, den 27 December, in den ouderdom van 82 jaar. VAN DONDERDAG 31 DECEMBER '3« 100 Fransche Franken 138,675 frank 1 Pond Sterling 145,80 frank 1 Dollar 29,685 frank 1 Gulden 16,265 frank 1 Zwitscrsche Frank 6.821$ frank

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 4