Middenstander-Werkgever Zijt gij in orde met de volgende fiscale en sociale wetten; 6) dat U een werkhuisreglement uit hangt, dubbel te zenden aan den hoofd- Vlaamsch Economisch Verbond NOG IETS OVER DE NIEUWE- OF WESTERHALLE TE IEPER Tarief voor verzenden van Naamkaartjes ONZE PERSENKWESTEN «La Dernière Keuren BURGERSTAND VAN ALLERHANDE NIEUWS MINISTERIE van LANDBOUW lil, WEE U KLEINE WERKGEVER! 'Jt kunt maar zien dat U In orde zijt tlt»t de fiekal* wettont 1! uat U zorgt voor d* afhouding der ^•d rijf «belas ting van uw werklieden 4) dat U de afhouding der crisis tak» ftfet vergeet; 3) dat U én looneo, én afgehouden be drijft- en ctlslstalfi nauwkeurig Invult per week of per veertien dagen of per maand op ejr ioonfich# in 't dubbel voor eiken y-erfcnemer; 4) dat U niet vergeet die Ioonfich* bij tijds in te «turen bij den ontvanger der péla» tingen! Alle uitbetaalde loonen, moeten voor lederen tewerkgestelde volgens de manier Waarop zij uitbetaald worden, Ingeschre ven worden op een loonfiche. Nevens de iïi schrijving der loonen moet men tevens aanduiden hoeveel er af te houden is voor bedrijfs- en crisisbelasting op deze loo- faen. De fichen moeten In den loop der maand Januari, volgend op het jaar yan inschrijving bi] den ontvanger der belastingen afgegeven worden tezamen met eene samenvattend* loons- en belas tingsverklaring 5) dat uw bedrijfsbelastingsaangifte In take looner., nauwkeurig overeenstemt met de aangifte gedaan op de loonfichen; Jat zij daarenboven overeenkomt en het juiste bedrag weergeeft van het betaalde Voor pensioenen, compensatiekas, verze kering tegen ongevallen en andere sociale lasten. Dit alles Omwille van uw werkvolk, het plakken van fiskale zegeltjes daargelaten. Ge kunt maar zien dat U in orde rijt Biet de tonale wetten en dat ll erger. U kunt maar zorgen ïrbeidersopziener, ander dubbel naar den !%erkrechtersraad van het gebied. Ieder patroon is verplicht in zijn werkhuis een reglement uit te hangen. Vroeger was dit maar verplichtend wanneer men meer dan '4 werklieden in dienst had. Nu is het -syerpliciitcnd van zoodrk men één werk- j&an gebruikt; 7) dat U een personeelregister houdt, in daarin opteekent al wat U op tijd en "itond juist moet weten en dat Is meer Man een burgerlijken stand. Ieder pa troon is verplicht zulk register te hou- ien, waarin hij alle gegevens betreffende ie werklieden moet inschrijven, zooals 5iaam, adres, plaats en datum van g*- Oorte, naam der vrouw, datums van m- ienst- en uitdiensttreding, naam van va- er en moeder of voogd vart kinderen, (immer der pensioenkaart, bedrag der jensioenxcgtls bij indienst- en uitdienst- rfreding; 8) dat U voor efke werknemer een |oonboekje houdt en bijhoudt; 9) dat U een pensioenkaart aanlegt oor eiken werknemer en er voor zorgt at ze in orde is. Gelijk van welken uderdom. gelijk welk loon z* verdienen, elfs al verdienen ze enkel den kost, dan ijt ge verplicht eene pensioenkaart voor eze werklieden op te maken of bij t* ouden en er regelmatig na de eerste etalir.g van iedere maand een pensioen- egel op te plakken. Bedrag van den pen- ioenzcgel volgens het uitbetaalde loon; dat U regelmatig zorgt voor het pen- ioen van uw bediende (n), wat heel an» iers geregeld wordt; dat U desgevallend stort in het tosle- jgenfonds voor bedienden; 10) dat U niet vergeet voOf UW eigen pensioen ie zorgen indien U valt onder de verplichte categorie; 11) dat U uw eigen meewerkende kin deren niet vergeet in zak# pensioenkaart; 12) dat U iet wat van de wet op de gezinsvergoedingen kent Oftl in regel te Zin met de bijdragen voor «compensatie». *- Van zoodra ge werklieden hebt, gelijk •tan welken ouderdom, ze wezen onge huwd of gehuwd, dan zijt ge verplicht Voor alle werklieden, ook voor dezen die teen kinderen hebben, bijdragen te stor ten en U daartoe aan te sluiten bij eene Compensatiekas. Er zijn verschilljge com- Sensatiekassen; weet ge bij welke gij moet ansluiten? Er zijn ook verschillige 'evallen waarin ge niet meer moet 'stor en; kent ge die gevallen? 13) dat U al uw werknemers verzekert tegen arbeidsongevallen. Alle werklieden gelijk van welken ouderdom, moeten ver zekerd worden tegen werkongevallen. Zijt U niet verzekerd dan zult U alle Jaren moeten sterten in het waarborgfonds en blijft ge altijd verantwoordelijk voor alle arbeidsongevallen. 14) dat U in regel zijt met de regle menten in zake gevaarlijke of hinderlijk# inrichtingen. Iedere geclassificeerde nij verheidsinrichting moet In bezit zijn van een toelatingsbesluit (commodo en incom- modo). Het toelatingsbesluit moet ter plaatse ter beschikking van den toezichts- dienst gehouden worden. Men mag geen gevaarlijke of hinderlijke inrichting be ginnen zonder vooraf deze toelating be komen te hebben. Aanvragen in te dienen bij het Gemeentebestuur. 15) dat U een register houdt of een fiche van de betaalde verlofdagen, indien U onder de wet valt op de betaalde ver lofdagen. De ondernemingen -.an de wet van 8 Juli 1936 onderworpen, moeten, luidens Koninklijk Besluit van 14 Augus tus 1936, een register of fiche houden, vermeldende fd de vereischte gegevens noodig voor de regelmatige toepassing der wet op elk der leden van hun per soneel. We meenen dat we alles aangeraakt hebben. Het lag niet in het kader van onderhavig artikel over elke verplichting uitleg te geven, of te wijzen op de boe ten en straffen welke de niet naleving ervan voor den Middenstander-Werkge ver kan meebrengen. Geheel het tegenwoordig stelsel onzer fiskale en sociale lasten is te sviaar en te ingewikkeld, vooral voor een kleinen werkgever. Dft werd hondermaal ge/ ;d en her- vogé naarmate er lasten bijkwamen. 't Hoeft overigens geen betoog. De op somming ervan alleen is een verpletterend bewijs. Hoe kan een eenvoudige ambachtsman, een kleinhandelaar, hij weze dan nog baas en ietwat ontwikkeld, al dia verplichtin gen in zijn hoofd krijgen, verplichtingen opgelegd door wetten zooal3 de pensioen wet, de wet op de gezinsvergoedingen, waarvan zelf» de advokaten niet op de hoogte geraken en waarvan de ingewij den haast niet meer aan uit kunnen. En kan hij zo niet in rijn hoofd kri) gen, hoe ken hij ze den naleven? Dit wes sedert eenigen tijd het voor werp onzer grootste belangstelling. THANS ECHTER KOMEN WE U HULP AANBRENGEN EN ONTLAS TING AANBIEDEN. Wij gijn gelukkig U te kunnen aan kondigen dat in den schoot onzer orga nisatie een nieuwe dienst werd ingericht, die zonder twijfel bij al onze leden een goed onthaal zal genieten. Deze nieuw* dienst 1st «HULP AAN DEN PATROON». Gij hebt last met de toepassing van een heel* boel wetten waarvoor de wet gever U verantwoordelijk heeft gesteld. Gij hebt den tijd noch de gelegenheid niet om U te verdiepen in de ingewik keld* wetteksten die U voorschrijven wat U te doen hebt in zake afhouding van belasting op loonen, verzekering der be dienden en werklieden tegen ouderdom (pensioen), tegen beroepsziekten, tegen werkongevallen, tegenover werkloosheid, enz... Gij moet U in regel houden tegen over de kas voor familievergoedingen (kompensatiekas). Gil mo<t formulieren invullen. Gij moet rekenen, schrijven en wrijven, admmistratlewerk, waarvoor ieder Mid denstander een afkeer voelt Wij zeggen U nor «Trekt U in de toekomst cïasur niets me#r van aan 1en besteedt al uwe aandacht en uwe zorg aan uw bedrijf en tan uwen handel WIJ DOEN AL DAT WERK IN UWE PLAATS. Wij berekenen de belasting af te hou den van 't loon uwer tewerkgestelden Wij koopea sa plakken da pensioen zegels Wij zorgen voor de stortingen van 't bedienden pensioen Wij zorgen voor het bijhouden van as- strrandeboeken Wij houden de loonfiche voor den ont vangen Wij zorgen voor de loonboekjes van uw werkvolk; Wij storten la de kompensatiekas en vullet formulieren la; Wij houden het register of de fiche voor de betaald* verlofdagen; Wjf loopen, schrijven en wrijven; Wy onderhandelen met controleurs; Wij trekken ons al 't slameur aan dat voortspruit uit fiskale en sociale wetten. Wij vragen daarvoor slechts een klei nigheid per maand voor ieder tewerk gestelde dl* U in dienst hebt, benevens natuurlijk de terugbetaling van de som men die wij voor uw* rekening regel matig zullen te betalen hebben. Deze dienst is alleen voorbehouden voor onze aangesloten leden. Mits zich te laten inlijven in het Groot Middenstands- leger. kan iedere*» er dus van genieten. WAT O* NU DOEN MOET? Naar *t Secretariaat komen om naderen uitleg, en gij wordt onmiddellijk van al die last *n kommer ontlast UIT HET STAATSBLAD VAN 21-22 DECEMBER 193« Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, en Ministerie van Pesterij* èn, Telegrafie en Telefonie. 5 December 1936. Koninklijk Besluit betreffend# het gqr bruik van verlofzegels voor da uitvoering der wet van 8 Juli 1936 omtrent da jaar lijkse lie betaalde verlofdagen. Leopold III, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toe komenden, Heil. Gelet op de wet van 8 Juli 1936 betref fende de jaarlijksche betaalde verlofda gen Gelet op de postwet van 30 Mei 1879; Overwegende dat het berekenen van de bezoldiging, verschuldigd aan arbeiders die recht hebben op betaald verlof, en het verdeelen van den last daarvan onder de betrokken werkgevers in sommige geval len door het gebruik van speciale plak- zegels kan worden vergemakkelijkt; Op de voordracht van Onze Minister! van Arbeid en Sociale Voorzorg en van Posterijen, Telegrafie en Telefonie, Wij hebben besloten en Wij besluiten? Artikel 1. Wanneer de besluiten van toepassing der wet van 8 Juli 1936 be treffende de jaarlijksche betaalde verlof dagen zulks voorschrijven en, inzonder heid, overeenkomstig de paritaire ak koorden getroffen op grond van artikel 4 van vermelde wet, mag gebruik worden gemaakt van speciale zegels, verlofze- gclsgenaamd, die bij afbetaling van loon moeten worden geplakt op de ver- lofkaarten opgemaakt op naam van ieder belanghebbende arbeider. De waarde van de bij elke betaling te plakken zegels moeten minstens 2 t h. van het loon bedragen. Voor de berekening van dit bedrag dient het loon te worden afgerond tot honderd- of vijftigtallen franken. Art. 2. Alleen het beheer der poste rijen wordt belast met het vervaardigen en het verkoopen van verlofzegel*. Het bepaalt het type en de waarde der zegels en duidt d^ postkantoren aan waar een voorraad daarvan voorhanden is. Door bemiddeling van andere postkantoren, bij uitsluiting van agentschappen, kunnen be stellingen worden aanvaard, overgemaakt aan het met den rkoop belaste kantoor en kunnen later de zegels aan de kooper» Vorden ter hand gesteld. Dezen rijn er toe gehouden zich van het noodige voor minstens een maand te voorzien. Art. 3. De kaarten met verlofzegels glcgea in alle postkantoren, bij uitsluiting van agentschappen, ter uitkeerlng worden aangeboden van den dag af waarop deze 1* toegelaten. Zijn waardeloos de zegels die niet ter uitkeering worden aangeboden voor het verstrijken van de wettelijke verlofperiode van het Jaar waarvoor ze werden uitgegeven. Art 4. Voor het vervaardigen, het verkoopen en het ultkeeren der verlof- zegels zal het beheer der posterijen een tax* innen van Z frank per afbetaalde kaart Art 5. Onze Ministers van Arbeid en Sociale Voorzorg en van Posterijen, Telegrafie en Telefonie worden, ieder wat hem betreft belast met de uitvoering van dit besluit Gegeven te Brussel den 5 December '36. LEOPOLD. Van Koningsweg* De Minister van Arbeid ea Sociale Voorzorg: A, Delattr#; D* Minister vaa Posterijen, Tele grafie en TelefonieD. BoucWy, GROOTE INTERNATIONALE MUZIEKWEDSTRIJD VOOR LIEFHEBBERS-SOLISTEN prijzen ven H.H. M.M. den Koning en de Koningin; Jury onder voorzitter schap van H. Arth. Van Oost komponist OP II JANUARI 19IL VOiiion Artistiqu* Beige» richt pe- riodiscli een groote muziekwedstrijd in tusschen Liefhebbers-artisten, die Stu diën doen buiten alle conservatorium. Het bijzonderste doel is goede elemen ten te verschaffen aaa de muziekvereni gingen. Elke solist voor i piano, viool, vioolcel mandoline, guitara. saxofoon, klarinet trompet ea trombone is toegelaten aan deze wedstrijden. Het studieplan 'zat op aanvraag aan elke deelnemer overhandigd worden. Diploma's, eerelinten en medaljes zullen de waarde der deelnemers vestigen. Bede alle briefwisseling re zenden aan volgend adres137, Anatoli Trance- straat Brusscl-IIL Voor het Komiteit i Nummer 12 der V.E V.-Berichten Is ver schenen en opent met een zeer belang wekkende studie over Nederiandsch-Bel gische samenwerking, van de hand van den Heer J. De Keuster. Het is een warm pleidooi om, door meer samenwerking, het economisch leven van Nederland en Bel gië tot een harmonieuze en krachtige ont wikkeling te brengen. Het blad bevat verder «De Arbeids markt in Belgiëen de rubriek In- en UitvoerIn de Sociale Rubriek onder zoekt Dr. Jur. Rondou verder de verplich tingen ingevolge de sociale verzekerings wetten aan de werkgevers opgelegd, ter wijl de Heer Dr. Van Helshoecht de be taalde verlofdagen in het buitenland be handelt. Het blad sluit met verscheidene mede- deelingen <^er de activiteit van het Vlaamsch Economisch Verbond en een uiteenzetting van de nationale bedrljfs- comités. De aandacht weze erop gevestigd, dat dit het laatste nummer ls van het maand blad en het orgaan van het V.E.V. met ingang van 1 Januari zal verschijnen als weekblad. IS3B33@EBB&i3KEBB9BSBSBB9S9flB De Alg. Sekretaris, Jozef Krijer. MBSBSBBBBBZBS De Voorzitter, Armand Loriaux. VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT OP DIT WEEKBLAD. Waartoe heeft het deel der Kalle, dat men nu aan 't herstellen is, in de vroegere tijden wel gediend? Dat is de vraag die veel Ieperlingen ach stellen, nieuwsgierig als ze zijn, naar de geschiedenis hunner stad en hare monumenten. In de jaren twaalf honderd, toen de Hallen, met het geld der stede, werden gebouwd, was leper reeds een groote en bloeiende nijverheidsstad; zij bezat een der bloeiendste lakennijverheden van West-Europa. En dat ze rijk moet ge weest zijn, kan men wel besluiten uit het feit,'dat ze zco een paleis kan oprichten, als de Hallen waren. Toen ten tijde werd ook de handel gansch anders gedreven dan heden ten dage. Winkels, zooals men er ln het tegenwoordige leper in zoo groot getal aantreft, bestonden niet in het leper der Middeleeuwen. Niemand verkocht zijn waren in eigen huis, maar wel in de Hallen. Vellen werden verkocht in de VellehzUe, gelagen waar thans 't Klein Stadhuis is. De schoenmakers brachten hun schoenen aan den man in de Schoen- hallr, die zich bevond in het begin der Rijselstraat, lang3 den Westkant. De menschen kwamen vleesch aankoopen in de Vleeschhalle, waar het tegenwoordig vleeschhuis is; enz. Gezien de lakennijverheid, hier in onze stad, zoo een voorname nijverheid was, had men een Lakenhalle noodig, groot genoeg om alle lakenstoffen te kunnen verhandelen en hetgeen men nu de Haile noemt, was de Lakenhalle. Ik zeg: alle lakenstoffen verhandelen, want er waren er van verschillende soorten en voor elke soort was een eigen verkoopplaats of ver koopdag. Zoo verkocht men op het gelijk vloers van den Zuidergevel der Nieuwe Halle, geverfde lakens. Men noemde deze zj.al de Blauwe Halle. Omstreeks 1300 ver kochten aldaar 45 lakenhandelaars hunne geverfde wollen stoffen. De groote bovenzaal van het verdiep diende ook tot uitstalplaats bij de weke- lijksche markten en ten tijde der jaar markten. Ze was voorzien van toonbanken en kramen. Nochtans werd ze ock benut tigd voor groote plechtigheden. Moest de stad prinsen of hoogwaardigheidsbeklee- ders ontvangen, dit geschiedde in de bovenzaal. Daar werden onder meer, in 1318, 's Pausen afgezanten ontvangen. leper werd ln die jaren, die jaren waren van voorspoed en welstand en ook jaren van diepen godsdienstzin, veel bezocht door vreemde kooplieden, door kooplieden uit allerhande Europeesche gewesten en dit voornamelijk gedurende de jaarmarkt. Toen kwamen de schepen tot bij de Halle. Op de Vandenpeerboomplaats vindt men nu nog een opschrift; Het Schipke dat nog een overblijfsel moet rijn uit den tijd dat de schepen inderdaad daar aan kwamen. Op de binnenplaats, tusschen de twee hallevleugels, waren er althans ook grachten waarvan men, enkele jaren geleden, nog de bedding heeft gevonden. Ter gelegenheid der jaarmarkt werden deze grachten geopend. Langs de water poort zoo noemde men de poort tus schen de Noorder- en Zuidsrvlsugel der Nieuwe Halle waren da zo gTachten in gemeenschap met het lepertje, zoodat de marktschepen op die manier die Halle konden binnenvaren. Dat liet aan de vreemde kooplieden toe, de koopwaren die voor de jaarfeeste waren bestemd, met alle gemak ter bestemming te brengen en daarna de aangekochte waren weg te brengen. En alc ren hier van schepen spreekt, geachte Lezer, zult U natuurlijk niet op Congobooten moeten denken, noch op driemasters, noch op schepen als het Nieuwe lepervan mijnheer Vandepitte. Het beleg van leper door de Gentenaars en de Engelschen in 1333, waarvan ge een tafereel ziet in de H. Sacramentskapel onzer St Maartenskathedraal, en ook de verdrukking van onzen handel door Filip de Stoute, eerste Burgondische hertog, die van 1334 tot 1404 ever Vlaanderen regeerde, brachten een gevoelige slag toe aan onze lakennijverheid. In de jaren 1600 kreeg de bovenzaal echter nog, ter gelegenr.eid der jaarmarkt, haar drukte uit vroegere dagen terug. En wanneer nog later de lakennijverheid heeiemaal tsn onder vas gegaan, werden met de Kattefeesten en met Tuindag de kramen nog in de bovenzaal opgesteld. In de jaren 1600 kreeg leper ook voort durend vreemde bezettingen en bij gebrek aan kazernen moesten de soldaten in wonen bij de burgers of werden ze in de Hallen ondergebracht. De naam van Wa terpoort, langs de Hallestraat, veranderde nu stilaan van naam en werd Strooien poort genoemd, omdat de soldaten langs daar hun strooi binnenvoerden. In 1778 werd het gelijkvloers in gebruik genomen door de Akademie van Schoone Kunsten, tot wanneer deze in 1879 naar de O. L. Vrouwstraat verhuisde. De scheidsmuren werden nu afgebroken en de zaal werd gehouden voor groensel- en fruit- en bloemenmarkt. De bovenzaal diende nu voor concerten, banketten en tentoonstellingen. Ze schikte er uiterst wel voor en kreeg nog een veel schooner uitricht, nadat de kunstschilder L. Delbeke ze van enkele prachtige muur schilderingen had, voorzien. Deze zaal werd daarom de Delbekezaal genoemd. Zoo waren daar, onder meer, te bewon deren, het tafereel de Stichting van. Belle's Godshuls voorstellende en een ander dat een zinnebeeldige voorstelling was der gemeentevrijheden. Spijtig kon de muur schildering dezer zaal door Delbeke niet worden voltooid, daar hij stierf vooraleer zijn werk was voleindigd. Jammer dat zoo een eeuwenoud, aller prachtigst monument moest worden tot puin geschoten. O droevige oorlogsgeesell Dachten de volkeren maar wat meer aan dat heerlijk engelengezang; Vrede aan de menschen van roeden wil S. (Ingezonden) ■BB3BB3BXBBESBflBBflBBBBBBSBflB NAAMKAARTJES onder epen omslag of onder landt a) zonder geschreven mededeelingi 10 c. b) enkel met een geschreven be leefdheidsformule in ten hoogst* 5 woorden uitgedrukt23 e. c) met gelijk welke geschreven mel dingen 50 C. VOOR T BUITENLAND! a) ea b)0,35 fr. cj i 1,75 fr. Wat dit blad tegenover zijne ongods dienstige confraters kenschetst ls onge twijfeld rijn strijdend liberaal karakter. De liberale leuze: «laissez faire, laisser passer schept een atmosfeer waarin alles, op gebied van moraal, toegelaten ls. Langs d:-n anderen kant vloeit daar ook uit voort dat er artikels en berichten in gezet wor den, dewelke, op onverschillige wijze, dik wijls de waarheid getrouw zijn. Wij hebben hier ts doen met een echt vrijdenkersblad. Moorden en branden worden afgekeurd en nog veel ander din gen die door de wet verboden worden. Maar wee deze uit de tien geboden die door het staatsrecht niet geregeeld wor den! Moet het ons dan verwonderen wan neer heel het blad met de Immoraliteit en haar gevolgen als het ware gedrenkt is. Op de plaats, door andere bladen aan het hoofdartikel voorbehouden staat een chronique ecandaleusewaar moreele schandalen uit de geschiedenis opgerakeld worden met meer dan historisch genoegen. Wanneer die artikels handelen over we tenschappelijke onderwerpen, criminologie, rechtsgeleerdheid, geschiedenis, genees kunde, enz. zijn ze echter meestal zeer genietbaar. In feuilleton ls het al liefde en wat er voor doorgaat, doch het kort verhaal, dat alle dagen verschijnt, is veel erger. Hier wordt heelde moraal in't ooitje genomen en dit dikwijls op zoo'n pikante manier dat de enderteekenaar zich best zou schamen. Het dagelijksdh kort verhaal is zeker het ergste dat in dit blad te vin den is. Dat belet natuurlijk niet dat er wel eens onschuldige en letterkundig ge slaagde tusschen te vinden zijn. De foto's op de laatste pagina, hebben gewoonlijk als onderwerp het verboden terrein van zedenadel. Ze staan op het peil van PiccoloDe Film en andere. De theaterbesprekingen en flhnadver- tenties geven, natuurlijk wat ieder katho liek moet afkeuren. Op godsdienstig gebied is La Derniere Heure alleszins meer objectief dan de socialistische bladen doch wanneer het den godsdienst aanvalt, is het dikwijls veel openlijker en rechtstreekscher. Zoo zullen ze op tijd en stond de Kerk en haar bedienaars een veeg uit de pan geven. Zoo ter gelegenheid van Abessinlë, der onlusten ln Mexico, enz. Een der voornaamste programmapunten is wel de strijd tegen het vrij onderwijs. Voortdurend wordt er aangespoord tot meer extremisme in het afschaffen van toelagen, enz. Het blad staat trouwens ln den dienst van de vrijdenkerij, over wier congressen intens verslag wordt uitgebracht. Het zeer liberale blad neemt ook wel mededeelingen op van proletariërs wan neer deze laatste vrijdenkers zijn. Zoo wordt b. v. in het nummer van 13 Mei 11. een voordracht aangekondigd van ex- abbé Moreauover l'immoralité des dogmesingericht door de libre pensée prclétarienne In de groote artikels die eigenlijk geen agressief karakter hebben worden de Kerk en het Geloof, waar de gelegenheid z.'ch voordoet, gehekeld. Soms nog wel onder een titel die weinig charmant is b. v.: «les fous criminels» geneeskundige bij drage van 16-1-36. Hierin wordt niets minder beweerd dan dat gelooven een geesteskrankheid is, waartegen de maat schappij zich verdedigen moet, evenals te gen tuberculose, kanker, enz. We lezen daar: «Ne voyons nous pas des centaines de contemporains, des sa vants, des religieux, des médlcins même, manifester, sans comteste possible, l'état d'esprit de l'homme des cavernes et le cré tinisme du sorcier de la brousse congo- laise? wat zeer lief uitgedrukt is. BESLUIT Het is absoluut af te keuren dat sommi ge katholieken dit blad koopen omwille van zijn uitgebreid sportnieuws. La Dernière Heure is een ongezond blad. Het is het blad van de wereld en het vleesch dat het geweten chlorofor meert; zijn princiepeloosheid en genot zucht scheppen een rcmeinsch-keizerrijk- atmosfeer die het cultureel einde kenmerkt van een levensbeschouwing zooals het li beralisme er een is. Het is die levensbe schouwing waarvan we het einde moeten afwachten of bespoedigen. LOODS. IBSLBQDBBBBBBBBilBBflBflBBBBBBB Oagards dar $M$trï;£S9rs Teringlijders wien het Pensben Gfifcegd is Cfelaet door eenige honderden Cud- strijders teringlijders van den Oorlog, wien geen pensioen voor die ziekte toe gekend wierd, doch die het onderzoek op 3 November 1936 doo» den Heer Mi nister van Landsverdediging voorgeschre ven, beantwoord hebben, richten zich de ondsrgeteekenden tot gansch het Land, ln den Persoon van zijnen Dooriuchtigen Koning Leopold XII, van zijne Ministers en van zijne Gekozenen in Senaat en Kamer van Volksvertegenwoordigers, en doen alsmede beroep op de bemiddeling der Drukpers, om de volgend^ Dagorde kenbaar te maken: Aangezien aan de Oudstrijders van dit slag, die geene aanvraag tot pensioen vóór 3d December X8ö8 indienden, dit pensioen heden ontzegd is; Aangezien aan het grootste aantal onder hen ten kwade niet mag geduid worden ingevolgd te hebben een hoogst lofwaardig gevoel dat meende den openbaren flnan- cieelen toestand niet te willen bezwaren op een tijdstip dat hun gezondheids toestand nog eenige hoop op beternis toeliet; Aangezien hunne verwachtingen teleur gesteld werden en dat integendeel de wreede kwaal harder voortwoekert, zoodat zij zich genoodzaakt gevoelen hun werk te verlaten om rich op eigen kosten in sanatoria te laten verzorgen en dat rij zeiven zich nu bedreigd gevoelen met dè wegzending uit het Gesticht, bij gebreke aan betaling der onderhoudskosten. DE ONDERGETEEKENDEN Noodigen de Openbare Diensten uit een onderzoek ln te stellen ln de aangehaalde Sanatoria van het Land en het hart te voelen ineenkrimpen bij het aanschouwen der ellendige lichamelijke onderkosnelin- gen. Vragen aan aangehaalde Openbare Diensten eindelijk toch al zulke ellende te verzachten door aan de Oudstrijders, die voor het Vaderland alles opofferden, toe te laten een weinigje minder rap te sterven... met de bevredigends overtuiging dat hun vrouwen en kinders toch gsenen vol ledigen ellendestaat moeten verduren. Elschen daarom de onmiddellijke her opening des uitstels voor het indienen der pensioenaanvrage, alsmede eenen volstrek- ten voorrang voor bet onderzoek van hun geval. Merken aan dat het afsterven van een groot aantal op pensioen gestelde Oud gedienden ieder Jaar het Budget ontlast en dat de toekenning aan de teringlijders van de aanwinst eens pens! eens tot op heden ontzegd, voor den Staat geene nieuwe lasten bedragen zou; en zoo hunne rangen verdunnend, de Staat, onder dat opricht rijce verplichtingen zal zien ver minderen. Voegen erbij dat, zooals de zaken staan, die slachtoffers toch ten slotte tóch ala last voor de Gemeenschap zullen opdrin gen tencelfden titel als de behceftlgen in de gasthuizen verzorgd., en dat het alsdan min bedroevend voorkomt dat rij gehol pen zouden worden krachtens wettelijke bepalingen in hun voordeel getroffen. Herinneren dat bet voorstel n' 191, op dien grond over vele jaren neergelegd door den Heer Senator Jozef NEVES, door al de Afdeelingen der Kamer van Volks vertegenwoordigers ls aangenomen ge weest en dat er geen gevolg me*r aan gegeven wierd. IT ZIE VERVOLG HIERNEVENS. OOSTVLETEREN, 4« kwartaal 1931. Geboorten. Sannen Albert, z. v. Jozef en Markey Adrienne. Van Eecke Da niël. z. v. Raphael en Fieu Marie. Hoflaclc Agnes, d. v. Marcel en Bruneel Maria. Decap Maria, d .v. Theodoor en Dewancker Margarets. Gombleir Denise, d. v. Achiel en Eecloo Bertha. Overlijden». Glorie Alice, huishoud ster, 44 j„ echtg. L'Eciuse Charles. Oestlandt Juliana, z. b., 75 j, wed. Suffys Petrus. Minne Agnes, werkster, 23 j., echtg. Laleeuwe Omer. Huwelijken. Hacke Remi, vlashande laar te Wevelgem, met Deprince Adriana, z. b. te Oostvleteren. Lanszweert Jo seph, beenhouwer, met Fortry Marie- Louise, landbouwster, beiden te Oostvle teren. Deraeve Paul smid te Meteren (Noord-Frankrijk), met Demolder Mar griet, landbouwster te Oostvleteren. Beweging dzr bevolking 1936. Aan gekomen: door geboorte, 34; door vesti ging, 60. Vertrokken: door overlijden, 18; door afschrijving 105. Huwelij ken 12. ZONNEBEKE, maand December 1936. Geboorten. Vyncke Willy, z. v. Paul en Noyes Andréa. Denorme Raymond, z. v. Omer en Dewulf Emelie. Claere- bout Marie, d. v, Camiel cn Bouten Eveline. Overlijden». Garwig Sylvie, 41 jaar, echtg. v. Deruytter Basiie. Leleu Cy- riel, 38 j., echtg. v. Moveau Martha. Goudezeune Camiel, 49 j., ongehuwd. STAVELE, v. 1 Oct. tot 31 Dec. 1936. Gebocrten. Neuville Rozette, d. v. Marcc! eu Vandewynckele Alix. Boute Margareta, d. v. Joseph en De Baenst Maria. Debreyne Werner, z. v. Henri en Feys Marie. Lucas René, z. v. Fran cois en Debergh Cornelia. Cremer Johan, z. v. Leon en Dehollander Yvonne. Sterfgevallen. Vanhoutte Henri, wed. v. Wicke Clcmence. Merlevede Petrus, ongeh. Devick Saturnus, wed. v. Lus- tus Eugenie. Butave Emerence, wed. v. Gaermynck Frederik. Huwelijken. Kino Firmin met Mon- kerhey Madeleine, beiden v. Stavele. Vandenberghe Marcel v. Krombeke met Coene Madeleine v. Stavele. Verhille Valere v. Cachy (Frankrijk) met Pecceu Maria v. Stavele. D'Hondt Isidore v. Lambersaert (Frankr.) met Bardyn Su zanne v. Stavele. Maes Robert van Hoogstade met Meeuws Marguerite van Stavele. Masson Arthur v. Reninge met Vermote Elisa, wed. Wijdoodt Julien, van Stavele. HOUTEM (V.), v. 1 Nov. tot 31 Dec. '36. Geboorten. Baelen Blanche, d. V. August en Vermeulen Margaretha. Hennebel Liliane, d. v. Urbain en Lee man Maria. Sterfgevallen. Best Prudence, 66 wed. v. Bollengicr Jules en Morlion Ka- reL Verleye Adrien, 2 j., z. v. Armand en Sarrazijn Yvonne. Huwelijken. Leeman Achiel, werk man, met Wulleman Madeleine, werkster, beiden te Houtem. Tyteca Daniël, bak ker te Veurne, rhet Ffemault Gabrielle, winkelierster te Houtem. JONKERSHOVE, m. Nov.-Dec. 1936. Geboorten. Depoorter Marcel, z. v. Gaston en Laura Slembrouck. Tanglie Paula, d. v. Leon en Orinda Van Alle- meersch. Dekevser Monique, d. v. Ca miel en Julia Parmentier. Overlijden». Maekelberghe Sidonie, 74 j., wed. v. René Pieters. Van Ins- berghe Elodie, 69 j., wed. v. Jules Ghemar. Syoen Sophie, 86 j, wed. v. Henri Cas- telein. In 't jaar 1936 zijn er te Jonkershove 33 geboorten geweest, 11 huwelijken en 15 overlijdens, waarvan 11 van volwasse nen. GELUVELD, maand December 1936. Geboorte. Clara Taillieu, d. v. Je rome en Georgine Six. Overlijden. Maria Lemahieu, d. v. Willem en Marie-Louise Creus. HuweKjk. Cyriel Blomme v. Zonne- beke met Magdalena Beernaert v. Ge- luveld. WOUMEN, m. November en December. Geboorten. Lea Vlaminck. d. v. Da niël en Maria Cailliau. Guido Ooghe, z. v. Joseph en Clara Bonte. Sterfgevallen. Leonie Vandamme, 65 jaar, wed. Romain Coutteau. Demeu- lenaere Karei, 72 j, echtg. Prudence Pat- tyn. David Laleman, 76 j., echtg. Leo nie Boddez. Florimond Rouclouse, 80 j., wed. Leonie De Blander. Huwelijken. Adelson Bulcke v. Kler ken en Angèle Wybou. Gerard Lanoye en Bertha Detavernier, wed. Cyriel Goe- maere. WULVERINGEM, jaar 1936. Geboorten. Baelde Jozef, z. v. Ger main en Roose Maria. Christiaen An- toine, z. v. Edouard en Skazylas Antoi nette. Verslyppe Christiane, d. v. August en Vlaemynck Blanche. Ver- faïlle Jeannine, d. v. Maurice en Ver- haeghe Alice. Vandenbroucke Mar garetha, d. v. Theophiel en Blanckaert Maria. Geldhof Louis, z. v. Henri en Booghs Eugenie. Bouckhout Lucien, d. v. Camiel en Mortier Catharina. Overlijdens. Vanhoutte Camiel, land bouwer, echtg. v. Battel Elisa. Lowa- gie Willy, z. v. August en Vandecasteele Maria. Mocneclaey Désiré,- rentenier, echtg. v. Vanhee Zenobie. Prinsier Evariste, z. b., echtg. v. Pollefoort Ste phanie. David August, rentenier, syed. v. Buquoy Silvia. Ollevier Georges, z. v. Micel en Hackx Maria. Thibault Edmond. herbergier, echtg. van Coste- noble Emma. Ureel Elisabeth, win kelierster, echtg. van Ceulenaere Cy riel. D'haene Eulalie, z. b., echtg. v. Debruyne Theofiel. Vandenbecken Ma ria, huishoudster, echtg. v. Alderweireldt Remi. Vandewalle Zoë, z. b., echtg. v. Naeyaert Camiel. Top Eugenie, z. b„ echtg. v. Verstraete Edmorrd. Chaerle Omer, student, z. v. Henri en Lebleu Ra chel. Billiau Maurice, leurder, z. v. FIo- rent en Vanacker Eugenie. Senave Petras, z. b., wed. v. Senave Sophie. Huwelijken. Vanspeybrouck Leo, landbouwer te Bulskamp. met Deeren Joanna, landbouwster te Wulveringem. Labaere Marcel, vertegenwoordiger te Warhem (Frankrijk), met Sinnaeve Geor gette, z. b. te Wulveringem. - Tack Ju les, landbouwer te Pervijze, met Jans- seune Angela te Wulveringem. Huy- ghebaert Pamphiel, bakker te Veurne, met Vlaemynck Zoë te Wulveringem. Coene Maurice, landbouwer te Bulskamp, met Vanhoutte Magdalena te Wulveringem. Debaenst Edouard, landbouwer te Hou tem, met Morlion Rachel landbouwster te Wulveringem. RENINGE, m. November en December. Geboorten. Neuville Joseph, z. v. Julien en Couwet Marie-Louise. Leu- ridan André, z. r. Florent en Castryck Maria. Overlijden». Vandewalle Maria-The- resia, 79 wed. r. Henricut Knockaert. Vanhouw* Mathilde, 77 j., wed. v, Alois Deroo. Vermander Stephanie, 81 j, wed. r. Edward Dehaese. Boo Sophia, 78 J, wed. y. David Moerman. Huwelijk. Acke Gery, bakker v. El- verdinge. en Gequière Esther, kleermaak ster v. Reninge, PROVEN, van 1 Oct. tot 31 Dee. 1936. Geboorten. Menu Paul v. Jean en Degraeve Maria. Feryn Lutgarde, Bezweren het Land, om de redenen hlervoorgaand blootgelegd, en ln naam der Beginselen van Eeuwige Dankzegging door het Vaderland verachuldigd aan hen di« Het gered hebben, het wettelijk en hoogverheven karakter yan huidig rekwest te erkennen, rekwest overgemaakt door de Oudstrijder» teringlijders ontaegd van 'hunne rechten en di* vragen van hen ter hulp te komen I M. 3. en O. A. d. y. Georges en Marent Rachel De- schodt Joël, z. v. André en Dauchy Ma deleine. Matton Freddy, z. v. Guillau- me en Camerlvnck Georgette. Decrock Denise. d. v. Camiel en Dewippe Martha. Indevuyst Achiel z. v. Firmin en Van denbroucke Irma. Clauw André. z. v. Marcel en Maerten Madeleine. Pe- perstraete Grafienne, d. v. André en Ver- saevel Gabrielle. Top Pierre, z. v. Ge rard en Bryon Maria. Sterfgevallen. Provoost Eduard. 74 ongeh. Thiers Francis, 90 j., wed. De- lava Amelie. Huwelijken. Vandenbroucke Guillau- me v. Proven en Delporte Zoë v. Krom beke. Haezebrouck Georges v. Watou en Decroo Maria v. Proven. Lebrun Louis v. Elsene en Hossey Jeanne van Proven. Lemahieu Mauric* v. Proven en Derycke Tuliana v. Haezebrouck. Depover Achille van Merkem en Laseurc Maria v. Proven. Jacques Jerome, wed. Decaesteker Emma, v. Proven en Leyzier Marguerite v. Watou. Soenen Remi v. Woesten en Vandenbroucke Maria van Proven. Beweging der bevolking in 19361 Intredingen door geboorte 34 vestiging 37 71 71 Uittredingen door sterfgeval 16 vertrek 48 64 64 Overmaat der intredingen 7 Sterfgevallen in het Sanatorium «De Lovie alhier 13. IHBEIHBXiaillGHBJfiBMBHSBaB VERTAALTELEFOON Kamer en Senaat hebben nu elk een vertaaltclefoon, die de uitgesproken Vlaamsche redevoeringen kan wedergeven, in 't Fransch vertaald, voor onze heeren wetgevers die geen Vlaamsch kennen. De Kamer kocht eerst zoo een telefoon aan een Belgischen fabrikant, maar wist aan welken prijs, rij moest 110.000 fr. betalen. Esn Duitsche fabrikant, zulks ver nemend, bood aan den Senaat een even goeden vertaaltelefocn voor 59.000 fr. en de Senaat sloeg den koop toe, zooveel te meer dat een derde dier som in ver- heffening kwam met een onbetaald goed vinden op Duitschland. BROEDERSCHAP DER KRISTELIJKE LEERING Communistische en Socialistische bladen en bonden ondermijnen de grondslagen van het bovennatuurlijk leven en willen de kristelijke leering uit de wereld verbannen; daarom is 't noodig dat Ka tholieke Kerk en benden en bladen de menschen herinneren, dat rij redelijke schepselen Gods rijn, verrijkt met eene onsterfelijke ziel; dat zij het leven ontvin- t. in, om op aarde God te beminnen, en om Hem hiernamaals, voor eeuwig te bezitten; dat rij, om God getrouw en aangenaam te rijn, zijne geboden moeten onder houden en hunnen evennaaste moeten beminnen gelijk hun eigen zeiven. God de Vader prentte die leering in de harten der menschen van in 't begin der tijden; God de Zoon kwam op 't aardrijk om de menschen door rijn woord en voorbeelden te onderwijzen, en God de Heilige Geest ontvlamde en verlichtte de Apostelen en hunne opvolgers om de kristelijke leering in de wereld te ver spreiden. De Katholieke Bisschoppen van Enge land komen in Engeland een Broeder schap der kristelijke leering te stichten om de allerzaligste der leeringen in Enge land te behouden, tot vrede en voorspoed van Vólk en Vaderland. Mocht hun voorbeeld overal gevolgd worden. DE POST IN HET AUTOMOBIEL SALON EN IN DE TENTOONSTEL LING VAN HET BOUWWEZEN Ter gelegenheid van het Automobiel salon en van de Tentoonstelling van het Bouwwezen welke in de Eeuwfeestpalei zen te Brussel plaats hebben, zal het Bestuur der Posterijen van 9 tot 20 Ja nuari 1937 een spccialen datumstempel in dienst stellen. Alleen de Belgische frankeerwaarden die door de bezoekers van het Automo bielsalon en van de tentoonstelling van het Bouwwezen in den stand van het Bestuur der Posterijen (Paleis-Linker vleugel) aangekocht worden, kunnen met dezen datumstempel afgestempeld worden. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie (Afd. Handelsinformaties), te Brussel, deelt ons mede Er werden over de afgeloopen week, eindigende 25-12-'36, in Belgie, 8 faillisse menten tegenover 13 voor het zelfde tijd perk van het vorige jaar uitgesproken. Van l-l-'36 tot 25-12-'36, in Belgie, 598 faillissementen tegenover 761 voor het zelfde tijdperk van 1935. Detailsbranchgewijze der faillissementen. Gedurende de week Totaal sedert 18-12-'36 tot 25-12-'36 1 Januari 1936 6 Handelaars in verschillende goed. 402 1 Aannemer 48 1 Hotelhouder 34 Van l-l-'36 tot 25-12-'36, in Belèie, 148 aanvragen van een concordaat en 120 be krachtigingen tegenover 249 en 171 voor het zelfde tijdperk van 1935. PROTESTEN IN BELGIE N. V. Belg. Van der Graaf en Cie (Afd. Handelsinformaties), te Brussel, deelt ons mede Er werden over de afgeloopen week, eindigende 18-12-'36, in Belgie, 1097 pro testen geregistreerd tegenover 1907 voor het zelfde tijdperk van het vorig jaar. Van l-l-'36 tot 18-12-'36, werden er in Belgie, 71.552 protesten geregistreerd te genover 88.831 voor het zelfde tijdperk van 1935. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE Belg. N. V. Van der Graaf en Cie (Afd. Handelsinformaties), deelt ons mede: Er werden over de afgeloopen week, eindigend* 31-12-'36, in Belgie, 16 faillis sementen tegenover 11 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar uitgesproken. Van l-l-'36 tot 31-12-'36, in Belgie, 614 faillissementen tegenover 772 voor bet zelfde tijdperk van het vorige jaar. Detailbranchgewijze der faillissementen. Gedurende de week Totaal sedert 24-12-'36 tot 31-12-'36 1 Januari 1936 13 Handelaars in versch. goederen 415 2 Aannemers 50 1 Hotelhouder 35 Van l-l-'36 tot 31-12-'36, in Belgie, 151 aanvragen van een concordaat en 121 be krachtigingen tegenover 252 en 175 voor het zelfde tijdperk van 1935. PROTESTEN IN BELGIE De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie (Afdeeling Handelsinformaties), deelt ons mede Er werden over de afgeloopen week, eindigende 25-12-'36, in Belgie, 1102 pro testen geregistreerd tegenover 1182 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Van l-l-'36 tot 25-12-'36, in Belgie, 72.654 protesten geregistreerd tegenover 90.012 voor het zelfde tijdperk van 1935. KIXDERHYGIENE IN ZWITSERLAND Te Basel werd aan alle geneesheeren hun meening gevraagd over het gebruik van alcohol (Jenever, bier of wijn) bij kinderen. Op de 65 geneesheeren, die een ant woord instuurden, waren er 48 die eik al coholgebruik bij kinderen volstrekt ver oordeelden; de 17 andere veroorloofden een licht gebruik bij gelegenheid, zooals b.v. op feesten, maar verboden streng het dageiijksch gébruik. EEN NTEVW POLITIEK MA NOC IJVER DER LIBERALEN EN SOCIALISTEN VOOR HET OFFICIEEL MIDDELBAAR ONDERWIJS De vrienden van het Officieel Onder wijs kongresseerden over enkelen tijd té Knokke en Oostende en de wensch werd er door hen uitgesproken dat de Staat al leen te be lie«"n zou h-bben over het al of niet inrichten in de gemeenten van staatsmiddelb--e scholen. Die wensch of eisch werd nu onder vorm gebracht van een wetsontwerp dat Inge diend werd ln de Kamer, geteekeend zijn de door de HH. Misriaen, Van Acker, Ma- riën, Dejaegher, Mundeieer en Fischer, dus allen Socialisten en Liberalen. Bij hrit indienen schijnen hier meest gemoeid de Vrienden van het Officieel Onderwijs, de Ligue de lKnseignementverbonden met de Loge. Het ingediende stuk w:iisontwerp voor ziet dat waar de gemeenten nog geen mid delbare school hebben ingericht de Staat zelf het initiatfe-if nemen moet, daar waar een zeker aantal ouders zulks zouden vra gen. De Staat moet alle kosten cp z-'eh nemen. Dit komt er tenslotte op uit dat de ge meente wel mag een middelbare school oprichten maar er zich tegen niet meer zou kunnen verzetten alswanneer enkele heetgebakerde Liberale of Socialistische ouders zulks zouden vragen. Dit moet dan maar geschieden op de kosten van leder een, enkel om voldoening te geven aan en kele van die heeren vrienden van het officieel onderwijsen aan de Loge. Marken wij nog terloops op dat in het officieel middelbaar onderwijs sinds ette lijke jaren bijna uitsluitend personeel be noemd wordt, of toch bevorderd tot r'9 bestuursposten, dat officieelof neu traal» is ttz. dat komt uit cfficieele cr> derwijsgctichten en op zijn dienstfiche de nota heeft vriend te zijn van het officieel onderwijs (b. v. niet zijn kinderen te zen den naar Katholieke Scholen). Zulks moet alle Katholieken en Katho liek denkenden ten zeerste verontrusten. Zullen onze Volksvertegenwoordigers en Ministers dan maar steeds laten getijen? DE KWAKKEL OMTRENT EEN NIEUW HUWELIJK VAN KONING LEOPOLD III Zooals wij reeds over 14 dagen meldden heeft a La Dernière Heureeen kwakkel van 'belang afgeschoten omtrent een nieuw huwelijk van Koning Laeopold IH. Dit be richt werd inderdaad op de strengste ma nier afgekeurd en gelogenstraft door den sekretaris van den Konjng, H. Baron Ca- pelle, in een müdédeeling aan de Pers. De H. baron Capelle herinnerde eraan hoe reeds tot zesmaal vreemde bladen der- galijke geruchten de wereld hadden rond- g't.spreid, de eerste maal reeds op 6 April. Het is tamelijk normaal, liet ba ron Capelle opmerken, dat een staats hoofd het voorwerp is van de aandacht diergenen die de openbare meening willen inlichten. Indien de persoon van het staatshoofd aan het land behoort, staat de private per soon er echter buiten. Gok is het met spijt, dat de verspreiding van al deze geruch ten wordt vastgesteld, ook omdat ze gele zen worden door dengene aan wien inzich ten worden toegeschreven die slechts in de verbeelding van anderen bestaan. Met eenige ontroering voegde baron Capelle eir bij Dit valt des te meer te betreuren, daar het hier gaat om iemand, die in het hart nog een zoo diepe en niat geheelde wonde draagt. Tenslotte bevestigde baron Capelle an dermaal, dat aan het Hof niemand geloof hecht aan één van de geruchten die in omloop zijn en drukte beleefd, maar met kracht, de hoop uit, dat in de toekomst zulke geruchten, die van allen grond ont bloot zijn, niet meer zouden worden ver spreid. ST JAN BIJ IEPER Den 12 December 11. gaf Senator Scr- vais in den Senaat lucht en vlucht aan zijne zienswijze, dat kleine gemeenten bij naburige grootere gemeenten' behoorden ingelijfd te worden... Zou de gemeente van St Jan niet best bij leper gevoegd worden, daar St Jan maar 2 km. afgelegen is van leper, enkel een achthonderd zielen telt, en maar 621 hectaren grond beslaat, waarvan vele verder van de dorpplaats liggen dan van leper, zooveel te meer dat leper grond gebied bezit, over de dorpplaats van St Jan, namelijk 't Wieltje? Zoo zouden in 't korte te St Jan riolen gemaakt worden om vuil water te lossen, en buizen gelegd worden om uit leper drinkbaar water te bezorgen; zoo zouden St Jans oude behoeftigen in 't Nazareth, de Belle en het Godelieve-Gesticht kun nen opgenomen worden. En de weezen? Zoo zcuden de weezen en arme zieken van St Jan in leper's Weczegestichten en Hospitaal kosteloos verzorgd worden. WETGEVERSKOSTEN Den 12 Decmeber 11. zei Senator Lippens in eene commissie, aan Senator Degrunne, die voorstelde de Senators per zitting té betalen, dat de Senators, volgens de Grondwet, noch Jaarwedde, noch vergoe ding mochten trekken. Zoo luidt inder# daad artikel 57, maar Kamer en Senaat stemden niet te min £8.000 fr. 's jaars voor iederen Senator, zoo gezeid om die heereil hunne kosten, in te staan. Men weet dat artikel 52 der Grandwet aan iederen Volksvertegenwoordiger een jaarlijksebe vergoeding van 4.000 fr. toe« kent, maar dat de wetgevers die vergoe ding verhieven tot 42.000 fr. Wille» onze wetgevers, sparen, om lands schulden af te houden, zij kunnen hun getal verminderen en zich zeiven min betalen. IBiBBSBHHM&EaaailSIKBBIHBBa Stand der groenten en fruitgewassen in het begin der maand December '36 overgemaakt door het Ministerie van Landbouw. GROENTENTEELT De aanhoudende regens van November hebben de winterbewerkingen van den grond belemmerd. Het inkuilen van groenten voor den wintervoorraad geschiedde doorgaans te vroegtijdig, en men vreest dat deze groen ten minder goed zullen bewaren. De oogst der meeste niet winterharde groenten is geëindigd. De oogst van late bloemkoolen is ge ëindigd, de teelt van broccoli, of winter- bioetnkool, heeft een zekere uitbreiding genomen. De teelten van spinazie werden door de overdreven vochtigheid op ongunstig* wijze beïnvloed. Het aanjagen van witloof wordt nor maal voortgezet en de prijzen dezer groenten, welke op een laag peil waren gedaald, zijn rond bet einde der laatst* maand merkelijk verbeterd. De hoedanig heid van het product geeft in de meeste gevallen voldoening. Ds verkoopprijzen zijn slecht gebleven voor de roode kabuiskooienvoor de an dere groenten geven zij voldoening. FRUITTEELT De planting van fruitboomen is in den loop van de laatste maand op tamelijk groote schaal in de meeste fruitcentra van het land geschied. Er werden bijzonder appelaars, prui melaars, perelaars en enkele kerselaars geplant. In sommige styeken zijn de kweekers reeds met het verzorgen van hunne fruit boomen begonnen. De verkoop van inlandsche appelen werd door den invoer van het uitheemsch fruit beïnvloed. De late druiven hebben van de over dreven vochtigheid te lijden. De verkoop van druiven is in den loop der laatste maand een weinig verbeterd. De prijs van appels en van peren van goede hoedanigheid geeft voldoening.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 11