y De Evolutie van den Oorlog en de gevolgen I D Goering te Rome Een tegenbezoek Be t'cn°LTidatPüusir,d Buitengewone vergadering van den r i Li ml.ProvmcieraadvanWest-Vlaanderen KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER StPaulus spreekt over Coureurs Lutteurs INTERNATIONAAL OVERZICHT Het Epistel op een andere wijze verteld... Koest en verkoudheid! WINTERAVOND UIT MIJN KINDERTIJD! üeireurenswGardigt? legensteiümiag der tflcamsdie Nationalist!) en Rexisten in sake soela^c aan liet Vrije Katholiek Onderwijs ten slechte Nacht KOLONIALE LOTERIJ AAN HET VRIJ ONDERWIJS ZONDAG 24 JANUARI 1937. «DE HALLE Katholiek Weekblad Tan leper Bureel: Boterstraat, 17, 1EPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per po.t) Pinnenland 20.— fr. Belgisch Kongo 40.— fr. Frankrijk 40.fr. Alle andere landen 60.fr. IIcdca.trken tij* verantwoordelijk voor hun artikels. mmÊÊÊÊÊÊÊÊÊHKÊÊmÊÊÊÊÊm/ÊÊÊÊm .10 BLADZIJDEN. - 40 CENTIEM.. 5J JAAR. N' 4. jT'auiHIHlllll!Hiin:innimimtmnitumiiiiiHuiiiiiiiiiii:tiintiiiiititn!H!i;: TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel I.fr. i 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Kleine berichten (minimum) 4.fr. Rouvvber. er. Bedank, (min.) 7.— fr. O rukker - Ui tge ver SANSEN-VANNESTE, Poperinge Tel. Poperinge Nr 5 Po.tcheckrekening Nr 155.70 Te herhalen aankondigingen prijs op aanvraag. I Annoncen rijn vooraf Ie betalen en g j moeten tegen den Woensdag avond g ingezonden worden. Kleine he-g i richten tegen den Donderdag noen. imiBfiiiBmfiBmaiiiniiimiiiiiiiiiiiiiüiüniii;^ II Tn deze revolutionnaire periode die sedert 1914 nagenoeg de heele wereld in spanning houdt, is er een aspekt, een uitzicht dat doorgaans nogal uit het oog verloren wordt. De economische en politieke zijden worden zoo sterk beklemtoond dat weieens de ontwikkeling en de gevol gen van den oorlogzelf uit het oog verloren worden. Het is allerminst ons inzicht een geleerde uiteenzetting van de krijgskunde te geven. Dit valt ten eerste buiten de bevoegdheid van leeken en is daarenboven zoo veran derlijk dat het gevaarlijk is zich op dit terrein te wagen. Maar buiten de technische kant van het oorlogvoeren bestaat er toch wel een sociale zijde die het bekijken overwaard is. Niet alleen verandert de manier van oor logvoeren (krijgskunde) maar ook het V/E3EN ZELF van den oorlog onder gaat diepgaande schommelingen. En de terugslag van deze omwenteling 1^ at zich ook nog op onze dagen scherp aanvoelen. Wie het abc van de geschiedenis leerde en onthield kan zeer gemak kelijk de gedaanteverandering van het oorlogvoeren nagaan. Het gaat echter ni't op in enkele regels een totaal-beeld van deze ontwikkeling weer te geven. Er dient enkel onthou den dat sedert de middeleeuwen par ticularistische oorlogen uitgesloten ziin. Steden tegen steden, provinciën tegen provinciën behooren ongetwij feld tot een verleden dat niet meer terugkeeren zal. Het oorlogsbegrip werd verruimd of beter genationaliseerd. Het opruimen der partikuliere Staatjes of provin ciën, het ontstaan der groote, mo derne Staten vereischte ook groote, nationale oorlogen. Indien het terrein verruimde, ver anderde echter het wezen van den oorlog zelf niet. Tot in 1870 bleef de geest dien der ridderoorlogen, waar ridderlijkheid in overwinning en ver lies nimmer uit het oog verloren wer den. Er mocht wel van nationale oor logen gesproken worden, doch dit na tionalisme was voorloopig eenvoudig Staatsbegrip. Het leger bestond uit huurlingen, vrijwilligers, beroepsmili tairen, doch het volk zelf leefde er niet in éénklank mee. De Staat was de natie, het volk zelf niet. Alhoewel de oorlog van 1870 twee landen meesleepte is hij nimmer uit gegroeid boven het verleden. Het is wel een nationale oorlog geweest in dien zin dat twee Staten erin opgin gen, doch het is naar den geest een nuddeleeuwsche ridder-oorlog geble ven. Wanneer Sedan (een der grootste Fransche militaire neerlagen de keizer zelf was reeds gevangen) den val nabij was en een Fransche dele gatie met von Moltke en Bismarck onderhandelde, werden haar verfris- schingen aangeboden. En wanneer de onderhandelingen afgeloopen waren bleven de Fransche officieren in ge sprek met de Duitsche, en onderhiel den zich over de voornaamste wapen feiten uit den verloopen krijg. Vergelijkt daarbij het verloop van de laatste wereldoorlog en de psycho logische verschuiving springt in het oog. Duur, verloop, gevolgen zijn zoo verschillend van alle vroegere oorlo gen dat het volstrekt niet hoeft te verwonderen dat de terugslag op de menschhetd zoo ingrijpend en zoo re- volutionnair geweest is. 1870 was nog maar een nationale oorlog met den naam. Twee legers stoven tegen elkaar op onder het be langstellend toezien van de 9/10 van het land. Slechts het 1/10 der natie nam aan den oorlog een werkdadig deel, oorlog die nimmer de perken der ridderlijkheid te buiten ging. De over- groote meerderheid van het volk stond buiten den kamp. Alle verhoudingen in acht genomen was 1870 nog in geest en wezen de rechtstreeksche voortzetting der spiegel- en ridder- tornooien, onder het geïnteresseerd toezien van het publiek. 1914-1918 is uitgegroeid tot een bit tere ongenadige volkskamp. Niet en kel het beroepsleger, de natie zelf was gemobiliseerd. Er waren geen toe schouwers meer, enkel deelnemers. Geen enkel volksdeel, geen enkele volksgeleding kon de dood en de ver nieling ontgaan. Militairen en bur gers, kinders en ouderlingen, kamp ten, leden of stierven. Kapitaal en arbeid, machine en mensch aan beide kanten der loopgraven streden 4 jaar aan een stuk zoo verbitterd en zoo hartstochtelijk, dat dergelijke titanen kamp noodzakelijk een geweldige te rugslag hebben moest. De oorlog stelde nu in de eerste plaats het masjaprobleem. Er kon geen spraak meer zijn van een af zonderlijke burgerlijke bevolking en een afzonderlijk leger. De natie, het heele volk waren gemobiliseerd ge weest. Hand en geest, landbouw en nijverheid, alle krachten van het land werden door de oorlog opgeslorpt. En wie zou durven ontkennen dat bij een komende geesel. deze totale mobili satie niet op de spits zal gedreven worden? Is het dan te verwonderen dat der gelijke nationale masa's die 4 jaar lang opengereten en verscheurd wer den, die 4 jaar lang in tragische om standigheden door de mizerie gekneed en gedeesemd werden, enorme pro blemen stelden? Wat is het massa probleem anders dan het rechtstreeksch uitvloeisel van den oorlog? Massa's arbeiders sterk door syndikale tucht, massa-kapita len almachtig door de onmetelijke nood die uit de hel te voorschijn kwam, massa-produkties die in ra zend tempo op de wereldmarkt ge goten werden, massa-revoluties dis Europa onderste boven keerden. Ook de geweldige aangroei van het nationalisme is vrucht van den oor log. De tijd der ridderlijke waardee ring is voorbij. Aan beide zijden der vuurlijn groeide en ontwikkelde zi;h een onmetelijke haat. De volksmassa leerde in het lijden zich-zelf liefheb ben met anderen te haten. Zoo sterk gespannen is dit gevoel dat een on ooglijke vonk nu nog steeds bij mach te is een nieuwe wereldbrand te ont ketenen. Diplomaten hoeven zich dag-in dag-uit in te spannen om de ramp af te wenden of uit te stellen. Sedert 1918 leeft Europa ononder broken op een vuurberg waarvan de uitbarstingen niet uit de lucht zijn. Het meeslepen in den dans van al de bruikbare nationale krachten, de socialiseering van den oorlog, heeft niet alleen het oorlogsprobleem op een heel ander plan gebracht, maar heeft bovendien heel de na-oorlog-: sclie periode beheerscht. De sociali satie en het nationalisme zijn er de onmiddellijkste gevolgen van. Deze beide polen hebben zich konkreet uit gewerkt tot twee politieke evangelies die zich thans ongenadig bekampen. Hierdoor is en nieuw verschijnsel op den voorgrond getreden. Hoe in grijpend-diep de oorlog van 1914-1918 de heele natie omwoelde, steeds bleef de oorlog op een nationaal plan. Ook dit verandert. Spanje is er een patent bewijs van. Al weze het ook een bur gerkrijg, de strijd die zich over de Pyreneeën afspeelt heeft zich geïn ternationaliseerd. Het gaat er niet meer louter nationaal. Aan beide zij den strijden betaalde vreemdelingen. De Spaansche oorlog is de synthese van twee systemen: het vroegere HUURLINGEN-systeem, waardoor BE TAALDE krijgers uit alle hoeken der wereld in den dans gegooid werden, en het NATIONALE-systeem waarmee de vaderlandsliefde de heele natie be trekt. Hieruit zullen ook weer nieuwe gevolgen spruiten voor de toekomst. En het blijkt dan ook dat het wezen, de geest van den oorlog die in 1918 zoozeer verschilde van dien van 1914, in 1937 weer een ander uitzicht ge kregen heeft. Niet enkel de ekonomie en de po litiek veranderen van kleedij, ook de oorlog evolueert snel. Mocht hij zoodanig evolueeren dat hij zich zelf onmogelijk maakt, want de menschen schijnen het niet te kunnen. Er is niets nieuws onder de zon, zeggen de menschen, en dat is een groote waar heid. Wanneer ge tegenwoordig baanrenner of bokser wilt worden, dan is er direct een mensch gevonden die U de noodige heilzame raad zal geven en uw lichaam begint te verzorgen. Zoo iemand noemen ze manager. Hij staat op alle fotos naast den sportman in kwestie, loopt met een handdoek rond zijn hals wanneer zijn poulain rijdt of bokst en is een van de vurigste supporters. Ook een tweeduizend jaar geleden wa ren cr van die menschen en St Paul us was er één van. Als ge me niet gelooft, lees dan het Epistel van dezen Zondag. Hij was ook manager, met dit verschil alleen da t hij niet zoozeer raad gaf inzake sterke spieren, maar vooral inzake zielegrootheid en wilskracht. Luister maar: Broeders, weet gij niet dat zij die in de ®renbaan loopen, allen wel loopen, doch maar één, den eereprijs behaalt? Loopt zoo dat gij hem meogt ontvan- gen. Ieder nu, die in de renbaan loopt, onhoudt zich van alles (wat hem kan verzwakken)en zij (doen dit) om een vergankelijke kroon te ontvangen; wij echter om eene onvergankelijke. Ook ik loop derhalve zoo, niet als in het onze- kere (maar met vasten tred naar het voorgestelde doel)ook ik strijd zoo, niet als in de lucht schermende (maar mijne vijanden treffende). Ik kastijd mijn li- chaam en breng het onder bedwang, opdat ik, na anderen gepredikt te heb- ben, misschien zelf niet verworpen wor- den Ge ziet St Paulus wist ook wat er r.oo- dig was om een koers te winnen, doch hij wist vooral wat er noodig Is om de koers naar den hemel uit te doen. Hij geeft ons het voorbeeld: zelfkastijdrng, en veel. of fer 1 ardigheid. want de we-g is zwaar en er Zijn veel hinderpalen. «Neem een voorbeeld aan de jodenzegt hij verder, die hadden zooveel hulp en goeden raad en nog vielen er veel uit onderweg Vandaag begint de tijd van Septuage sima. i. Zelfkastijding zegt Sint Pau lus, dat wil dus zsggen: U iets onthou den waar ge veel goesting in hebt en dit om de koers naar den hemel te winnen CBBaiHaSHBIESIHBRBiaiaSSEg BINNENLANDSCHE LEENING 1933 Maandag had de 40® trekking plaats van de Binnenlandsche Leening (yertrou- wensleening 1933). R. 371.502 wint 1 millioen frank. De 70 volgende reeksen winnen 25.000 TRANK: 110195 124484 125293 132476 142717 144373 147906 159831 166408 lo6630 168269 172824 173338 179805 179896 179943 182041 182517 183346 185995 187143 191278 201317 203096 207556 212216 213697 217780 222518 224651 228204 232883 236127 236719 240568 247047 252901 257762 261616 267o44 272575 278569 278960 280750 282074 295656 298712 304211 305676 307959 310822 310949 311395 320184 320908 321432 329809 332541 336191 356911 339158 345064 347717 352229 384071 385396 388518 390126 393662 394338 Elke definitieve obligatie behoorende tot een uitgekomen reeks, heeft recht op een vijfde van het lot, toegekend aan de reeks aan dewelke zij toebehoort. Borst inwrijven met Da rape. Pot .10 fr.. Doos I/. - In alle Apotiiken- tSaar IikM gevanop I GENERAAL HERMANN GOERING Duitsch Rijksminister. JUiHIIMlIieHmHIHtlWtWimttlltWHItlBtllWtHltgSltWnDWIKeBHBBWHBBttHBtaWW I aanvoelen naar aanleiding van het laatste geschil omtrent Spaansch Ma rokko. De Fransche pers verspreidde op zeker oogenblik het gerucht dat I groote contingenten Duitsche troepen i in Spaansch Marokko ontscheept wa- ren en dat Marokko een Duitsche ko lonie ging worden. Duitschland ne- geerde en loog op zijn beurt dat j Frankrijk het op de rijke ertsen van I ds Spaansche rif gemunt had. De toe- I stand was een oogenblik zoo gespan- nen dat men in internationale mid dens het ergste vreesde. Doch even rap als de spanning ontstaan was. werd ze opgelost. Het bleek dat er heelemaal geen Duitschers in Spaansch Marokko ontscheept waren en Hitier verklaarde geen territoriale oogmerken in Marokko te koesteren. Het was een valsch gerucht geiceest, een beursmaneuver. Niettemin heeft heel de herrie ons geleerd hoe drin gend de oplossing is van de Duitsche koloniale eischen. Het is nu ongeveer drie maanden ge'eden dat de schoonzoon van Mus solini te Berlijn is geweest om te on derhandelen over de Duitsch - Ita- liaansche samenwerking. Toen werd de eensgezinde houding bepaald van beide landen tegenover de brandend- ste Europeesche kwestie en namelijk: het Locarnopact, de Volkenbond, de Donaulanden, het koloniale vraagstuk, de Spaansche burgeroorlog en de strijd tegen het communisme. Nu is Generaal Goering naar Rome gereisd om er Mussolini te ontmoeten. Naar aanleiding van dit bezoek worden weer allerlei gissingen gemaakt. Na tuurlijk wordt er iveer over de toe stand beraadslaagd. Immers sedert October 1936 zijn er weeral verande ringen gekomen in de internationale politieke verhoudingen, doch het voor werp van de besprekingen zal wel be perkt zijn bij minder punten en namelijk deze die door de laatste gebeurtenissen het meest beïnvloed werden. Reeds konden we uit verkla ringen van den Duce afleiden dat hij vooral wenscht voort te bouwen aan zijn geliefkoosd thema, het winnen van andere landen voor zijn stellin gen en die van Hitier, het scharen van andere Staten rond de spil Ber- lijn-Rome, en hiervoor meent hij in de eerste plaats Engeland te overha len. Dit is natuurlijk een gelegenheid voor de Fransche pers om te roepen dat Duitschland en Italië trachten om Engeland en Frankrijk te schei den. En eigenlijk is het misschien wel zoo bedoeld, om door de afzondering de Fransche binnenlandsche toestand te beïnvloeden. Immers, niets zou de openbare opinie zoo tegen het Fransch-Russisch accoord en tegen de Marxistische politiek van de hui dige regeering in Frankrijk in het harnas jagen dan het verlies aan prestige in het buitenland, waarop de Franschen zoo gesteld zijn. Ook zal waarschijnlijk de houding bepaald worden die Duitschland en Italië ver der tegenover Frankrijk zullen in acht nemen. Heel zeker zal ook de kolo niale kwestie te berde gebracht wor den, maar het hoofthema blijkt wel de Spaansche burgeroorlog te zijn. HET KOLONIALE VRAAGSTUK We weten reeds dat Mussolini de koloniale verzuchtingen van Duitsch land begrijpt en beloofd heeft de Duitsche regeering te steunen in zijn eischen. In de laatste tijden is het vraagstuk dringender geworden dan ooit. Duitschland wil kost wat kost grondstoffenbronnen bezitten ten einde een grootere zelfstandigheid van het buitenland te verwerven. Het heeft het herhaaldelijk met klem la ten verstaan maar intusschen komt er geen oplossing. Engeland schijnt niet geneigd te zijn om de vooroor- logsche Duitsche koloniën terug af te staan en zou liever een stuk van Belgisch Kongo of van Nederlandsch Oost - Indie aan de eischen van Duitschland opofferen. Frankrijk ech ter stelde reeds een daad, die niet veel kommentaar verwekt heeft, maar die er niet te minder belangrijk om is. Het heeft immers een studiecommis sie naar de oude Duitsche koloniën gestuurd, waarover het mandaat ge kregen heeft, teneinde de noodige voorbereidingen te kunnen treffen bij een eventueele overgave aan Duitsch land. Frankrijk schijnt Duitschland te willen tevreden stellen, omdat het erger vreest. Dat hebben we kunnen HET SPAANSCHE VRAAGSTUK Duitschland en Italië hebben de regeering van Burgos erkend. Dat is de logische gevolgtrekking van het standpunt ingenomen door de twee landen op de bijeenkomst te Berlijn. De verdere logiek eischt ook dat ze Generaal Franco moreel steunen. In de laatste tijd schijnen ze ook daad werkelijk met wapens en manschap pen gesteund te hebben, en het inci dent met het Duitsche schip Palos was een gelegenheid om de toevoer van de wapenleveringen in de Noord- Spaansche havens te kontroleeren. Alle pogingen om een niet-interven- tie op betere grondslag in te voeren ivordt vanwege de twee landen met het grootste wantrouwen bejegend. Dat icantrouwen hadden ze reeds ge manifesteerd naar aanleiding van het toetreden van de overeenkomst en het was wel gewettigd vermits het door Rusland en Frankrijk nooit in acht genomen werd. Nu dat het duidelijk is dat verschillende tienduizenden Fransche vrijwilligers strijden aan de zijde van de rooden komt Frankrijk weer aandraven met een voorstel om het verzenden van vrijwilligers naar de strijdende partijen in Spanje te verbieden en haastig werd daartoe in de Fransche Kamer, met groote meer derheid een wetsvoorstel gestemd. Wie kan zooiets ernstig, nemen, wanneer het toch allang Jdfkend, is dat de grootste aanliang'van de socialistische en communistische volksvertegen woordigers zich tegen de niet-inmen- ging verzet heeft. Weer een fijn mid del van Frankrijk om tijd te winnen. Intusschen blijven de Fransche vrij willigers de grens oversteken en ver trekken heele vrachten wapens naar Barcelona en Valencia. Want anders zou het voorstel niet gestemd zijn geworden! Het is daarom dat Duitsch land en Italië geen uitspraak doen over het laatste voorstel van Enge land en Frankrijk. Goering en Mus solini onderzoeken thans wat hen te doen staat. Ze wenschen met alle mid delen de nationalen naar de overwin ning te kunnen helpen, maar er moet zoo voorzichtig te werk gegaan wor den om geen ramp te verwekken! Frankrijk is zoo ziek; ieder oogenblik kunnen zich daar zulke binnenland sche moeilijkheden voordoen, dat voor dat de burgeroorlog in Spanje ein digt, er een andere opvlamt bij onze Zuiderburen. Dat weten ook Musso lini en Goering en daarom zullen we geen wereldschokkende verklaringen van her vernemen. (Verboden nadruk.) ROSKAM. IBBBBBBBBB9B5BBSBBBBBBBBBS3B Witte, zachte vlokjes vallen, Zoe-oe-oe!De wind zoeft koud. Toovrend aanblik, boomen, stallen! D'avond valt op veld en xooud! Purper zinkt de Zon in 't Westen. Mosder sluit ons deurken dicht. Dank, we zijn van 's Heerens besten, In gezellig avondlicht! 't Stoofke gloeit en geeft behagen! Vader rookt zijn pijp met smaak En vertelt ons Vlaamsche saghen!... Aan dien tijd denk ik zóó vaak! Beselare, Nieuw jaar maand '37. GEO. iBSSBaaHaBaasiiftsBiiaasaBssikasi GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE- DEN! NA LEZING. SCHUIF HET JN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF /RIEND. ZOO STEUNT GE ONS. DANK EROM. IBflEB£l£BSBBEEBBS&S3BBBBBBBBBBBi3B£ZSS23£ZZ£32!S2232EZ5E52Z DE MOEILIJKHEDEN IN PALESTINA VREESELIJK LIJDEN Havas meldt uit Rome, 21 Jan.: De Heilige Vader heeft een slechten nacht doorgemaakt. De pijnen a^n de beenrn dosn hem hevig en bijna voort durend lijden, wat hem belet heeft te sla pen. Slechts rond den mergen is hij inge slapen. Toen de geneesheer. Pref. Milanl, Don derdag morgen om 6 uur kwam, sliep Hij nog. De Heiligs Vader is slechts om 10 u. wakker geworden. Hij woonde het H. Mis offer bij en onderwierp zich vervolgens aan het geneeskundig onderzoek. Daarna ontving hij Kardinaal Pacelli. De pijnen welke zijn zieke fceer.en hem veroorzaken, zijn, volgens de uitdrukking van den Paus zelf, zoo vreeselijk, dat ze door geen enkel woord kunnen bepaald worden. De Heilige Vader verdraagt ze echtrr met geduld en gelatenheid en Hij bidt des te meer, wijl Hij Zijn lijden aan Onzen Lieven Heer opdraagt. IBS3B3SB£BBSBS3BBB3S3a9BS3BS3 EEN FRANSCH-TURKISCH GESCHIL Na den wereldoorlog werd de Sandjak van Alexandrette afgenomen ran Turkije en onder het mandaat van Frankrijk ge plaatst. Dit gebied werd door de Fran schen gevoegd hij het gebied 'an Syrië maar toch werden er zekere l ijzondere voordeelen gegeven met betrek op de Turksche bevolking dier streek. Onlangs nu werd Syrië door Frankrijk onafhankelijk verklaard en het Sandjak van Alexandrette komt hierdoor onder Syrië te staan. De Turksche regeering heeft daarop verklaard niet akkoord te gaan met dergelijke maatregel en eischt bedoeld Sandjak niet terug maar wel dat het ook onafhankelijk zou worden op zichzelf. Frankrijk vreest denkelijk dat Turkije mettertijd het Sandjak zou terug aanhechten. Daaruit sproot een geschil tusschen Frankrijk en Turkije en dit werd nu aan hangig gemaakt bij den Volkenbond. H. TEVFIK RUSTI ARAS Onze plaat geeft de beeltenis van den H. Tevfik Rüsti Aras, vroeger Tevfik Bey, Turksch Minister van Buitenlandsche Za ken, welke zich bijzonderlijk met het ge schil bezig houdt. iBsassBBBBBBaBBBsaiüBszaassas DE WAPENSMOKKEL IN ONS LAND Twee maanden heeft de Muphti van Jerusalem, leider van het Arabisch Comi- teit, geweigerd te zetelen in de Britsche Commissie. Slechts na lusschenkdbist van den Vorst van Irak, heeft de Muphti er iu toegestemd aan de zitting deel te nemeu. Hier ziet men hem na de eerste vergadering v.-n het Camiieit, waarhij hij tegenwoordig was. Het huis gelegen in de Komediantenstraat te Brussel waar dezer dagen een groote hoeveelheid wapens werden gevonden. Twee wapensmokkelaars werden in ver band met deze zaak aangehouden. Zij kwamen nog maar pas uit het gevang te Luik waar zij ook terecht hadden ge staan voor wapenhandel. TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 1921 Vrijdag had de 129® trekking plaats van de Leening der Verwoeste Gewes ten, 4 p.c. 1921. R. 189272 Nr 9 wint 1 millioen fr. De andere obligatiën van die reeks zijn betaalbaar met 250 frank. iiaBaazEcsz&zagBBBsafSBBSBZBB DE TREKKING DER 1® SNEDE 1937 van de za! plaats hebben op 25 Januari te Brussel. Hebt ge uw rood-bruin biljet? 5982 Lcten van 1000 fr. tot 2*4 MILJOEN. HAAST U! De fortuin gaat voorhij! c&eiEaaLsitgsdBBumaKaflaBiflEBiiB VERWOESTE GEWESTEN 1923 LEENING DER TREKKING VAN 20 JANUARI Woensdag had in de Nationale Bank te Brussel de 164® trekking plaats van de Verwoeste Gewesten 1923. Winnen 109.000 frank: Reeks 327.016 Nr 4 Reeks 383.064 Nr 5 Winnen 50.000 frank: R. 72.136 4 R. 192.561 3 R. 201.080 4 Winnen 10.000 frank: R. 5.359 4 R. 19.788 2 R. 32.813 5 R. 33.976 5 R. 41.455 2 R. 61.874 1 R. 145.990 1 R. 216.953 3 R. 282.278 3 R. 302.600 3 R. 314.691 2 R. 353.668 5 R. 363.246 5 K. 377.058 5 R. 397.363 2 De andere obligatiën van die reeksen zijn terugbetaalbaar met 575 fr. of 550 fr. al naar zij al dan niet werden omgevormd. Dinsdag, 19 Januari, kwam de Provin cieraad in algemeene vergadering bijeer: om de overige punten van de dagorde af ti handel:n, die het voorwerp uitmaakten van den buitengewonen zittijd waarvan het eerste deel zijn beslag kreeg Dinsdag 12 Januari. Te 10.30 uur werd de vergadering dooi den H. RONSE, voorzatter, voor geopend verklaard. Na eene bespreking ever: HET WER KEN VAN DE PROVINCIALE ARRON DISSEMENTSINGENIEURS VOOR DE GEMEENTEN en een ROUWHÜLDE door Gouverneur Baels aan de vier Oostend- Eche vFechers die met hun boot te pletter lispen op de rotsen in Engeland, kwam te berde de kwestie der: TflFl Af,FM HET VOORSTEL VAN DE BESTENDIGE DEPUTATIE Door de Bestendige Deputatie sedert de laatste verkiezingen samengesteld uit 4 Katholieken en 2 Vlaamsche Nationa listen werd e:n voorstel bij den Pro vincieraad ingediend cm de thans ver leende provinciale toelage voor het bou wen en bemeubelen van lagere scholen te brengen van 1/10 op 2/10, dus 20 Vo doch enkel voor de aangenomen en aan neembare scholen, officieele scholen dus uitgesloten. Waarom dit verschil? De officieele scholen krijgen van den Staat: 1/3 der gedans uitgaven, plus 25 </o van den O. R. E. C. ('t is te zeggen ds aan neembare en aangenomen scholen) 33; plus 25 58 Ze krijgen daarbij 10 c/o van de Provincie, alles samen dus: 68 De vrije scholen, dus de aangenomens en aanneembare, krijgen NIETS van den Staat; zij moesten zich tot nu toe tevreden stellen met 10 van de Provincie. Dit groot verschil spruit vooral voort uit de thans tijdelijke tusschenkomst van den O. R. E. C.: 25 uitsluitend voor de offi cieele scholen. Deze toestand trof de aandacht der Be stendige Deputatie, die na grondige be spreking, EN MET ALGEMEENE IN STEMMING VAN AL ZIJNE LEDEN. DE TWEE VLAAMSCHE NATIONALISTEN INKLUIS, besloot om in e:nige mate de ongelijkheid tusschen officieele en vrije scholen naar vermogen te herstellen, en aan den Provincialen Raad ir zijn bui tengewonen zittijd van deze maand voor te stellen de toelagen aan de vrije scholen, aangenomene en aanneembare, te verdub belen, en dit enkel voor zóólang de buiten gewone tusschenkomst van den O. R. E. C. zou duren. Dit voorstel werd Dinsdag in den Pro vincieraad besproken. De Heer De Taver- nier, namens de Socialisten, bepleitte de gelijkheid van de scholen en diende na mens zijn groep een amendement in, de voorgestelde verheoging aan alle scholen, vrije en officieele, te geven. De Heer Pau wels sloot zich namens de Liberalen aan bij de Socialisten. DE VLAAMSCHE NATIONALIS TEN EN DE REXISTEN STEM MEN TEGEN HET VOORSTEL VAN DE BESTENDIGE DEPUTATIE DE H. STRUBBE OVER DE HOUDING DER VLAAMSCHE NATIONALISTEN De Heer STRUBBE, leider van de groep der Vlaamsche Nationalisten, waarmede de Katholieken, bij gebrek aan volstrekte meerderheid, een bestuursakkoord hadden afgesloten waarvan het eerste artikel luidt: «Er zal door beide groepen een zelfde richting gevolgd en voorgestaan werden op godsdienstig en zedelijk ge bied», verklaarde namens zijn groep, en dus ook namens de twee Vlaamsch-Natio- nalistische Deputatieleden, dat ze het voorstel niet zouden stemmen, naar aan leiding van tekortkomingen van het hoo- ger gezag. Onze Katholieke Collegas mogen daarin geen blaam zien. De reden ligt in de onverdraaglijke toestanden, ge schapen door hen die de leiding hebben en in de vele teleurstellingen die de Vlaam sche Nationalisten hebben opg-loopen Heer Strubbe beknibbelt verder de hou ding van de gezagvoerders van de vrije gestichten, en het onrecht dat wordt aan gedaan aan de vrije onderwijzers, die niet mogen deel uitmaken van hun groep, en aan wie verboden wordt te ijveren aan Vlaamsch-Nationale aktie, hun geschrif ten te lezen, Vlaamsche Huizen en Krin gen te bezoeken, enz. Bij ons, Vlaamsche Nationalisten, wier godsdienstig en nationaal ideaal onaf scheidbaar zijn (zonder daarom de rang orde der waarde te miskennen) is het blijven voortbestaan dezer mistoestanden een reden tot diepere zelfcontrool over omzie politieke daden en stelt zich voor ons geweten, de kwestie, of het passief ondergaan ci zwijgzaam laten voortbe staan dezer toestanden geen onrecht- streeksche medeplichtigheid beteekenen. Hondarden onderwijzers hebben ons in den laatsten tijd over het aangeklaagde feit ter verantwoording geroepen, en in zoovele kringen van katholieke Vlamin gen wordt ons telkens gevraagd of onze gezagspositie maar alleen dienen meet om oude wegan ts bewandelen en als wij steeds het voorwerp blijven van ketter- jagerij en miskenning. De beslissing om deze neen-stemming uit te brengen hebben wij alleen ganomen na diep onderzoek en gewetensvol over leg. Onze stemming zal de weerklank zijn van de stem van ons geweten, en is het signaal van onze besliste en ondubbelzin nige aktie voor het opruimen van nood lottige wantoestanden. Wij hopen vurig en vast, dat het ook zal worden aanschouwd als een openhar tig middei, om wie van goeden wil is, eer biedig te bewegen, een rechtvaardige, kris- telijke en wijze daad te stellen. Vlaanderen heeft recht op betere beje gening van zijn hoogste instanties. Het snakt naar orde en recht! Deze fc-orden het edelmoedig gegund. Om dit ten spoedigste te bekomen en om anders niets, stemmen wij thans in dit geval krachtdadig neen BIJ DE REXISTEN Namens da Rexisten las de Heer Ooster- lynck eene verklaring af waar hij zegde voor gelijkheid der schooltoelagen te zijn en diensvolgens dat de Rexisten ook zou den tegenstemmen, ook uit soLcftriteii. met de Vlaamsche Nationalisten. De houding der Rexisten is niet logisch: als ze uit solidariteit nu stemmen met de Vlaamsche Nationalisten, waarom stem den ze dan tegen de Vlaamsch Nationalis ten in de eerste zitting van dan Provin cieraad? DE STEM DER KATHOLIEKE WOORDVOERDERS HEER VANDENBERGHE AAN IIET WOORD De Heer Vandenberghe, Katholiek Be- st:ndig Afga vaardigde, neemt hierop het woerd en doet eerst de dubbdzir.mge hou ding der socialisten uitkomen. Wat betreft de verklaringen van den H. Strubbe. zegt spreker dat Vla. Nationa listen en Katholieken eer. bcstuursvertond hebben aangegaan op grond eerst en voc al van sa mei j.k. :g op godsdienstig en zedelijk gebiea _j zal niet onderzoaken hoever dit tegemvemmen van de Vla. Nat. groep indruischt tegen dit verbond of te gen hat gemeenschappelijk ideaal, dat het bestuursverbor.d heeft mogelijk gemaakt. Doch hij wil toch deze bedenkingen in 't midden brengen omtrent de misbruiken door den H. Strubbe aangehaald. De Ka tholieken aanvaarden het recht van het Geestelijk Gezag want het is verkieslij ker klaar te zijn tusschen te kenen in het meerendeel dezer zaken. MEN MAG AAN DE KATHOLIEKE LEDEN NIET VRAGEN DAT ZIJ DEN EEREIFD EN DE ONDERDANIGHEID, DIE ZIJ AAN BE KERKELIJKE OVERHEID VER- SCHULIGD ZIJN, ZOUDEN VERZA KEN. Hij doet een beroep op de VI. Fat. leden om deze toelage goed te keuren, daar zij ten goede krant aan lagere- en bewaar scholen, waar hun ideaal: de Kristen Vlaamsche gemeenschap, wordt gediend. Vervolgens kenrt HEER PORTA AAN HET WOORD. Op zijn beurt spr.ekt hij over de schijn heilige houding der Liberalen en Socia listen en verklaart verder: Vooral tot de Vlaamsch Nationalisten en Rexisten moet hier e:n ernstig woord gericht worden. Ik meen dit te beter te mogen doen daar ik behoor tot de velen die voorstanders zijn an een algemeene concentratie van allen die vrede betrach ten op gebied van geweten en onderwijs, concentratie waar plaats dient te zijn voor Vlaamsch Nationalisten en Rexisten, en zelfs voor gematigde niet-kathclieken zoolang ze onafhankelijk staan tegenover de Loge. Welnu, ik zeg aan Vlaamsch Nationalis ten en Rexisten: Doet niets dat dergelij ke concentratie kan beletten of vertra gen U klaagt over hei centraal gezag, de Regeering, waar d: Katho eken de gelijk stelling der scholen niet zouden doordrij ven; U weet evenwel dat nij aldaar in minderheid rijn. De Vlaamsch Nationalis ten klagen ook, n„ar het woord van hun -,voordvo:rder M. Strubbe, ever zekere wantoestandenen bij de huidige be spreking zijn zelfs de woorden «Geestelijke Overheiduitgesproken gewerden. Hier dient evenwel herinnerd dat de Provin cieraad geen inrichting is om moeilijkhe den van dergelijken aard te bespreken, en nog minder om ze te beoordeelen of te be slechten. Wij, leden van de Katholieke fractie van dezen Raad, mogen verklaren dat wij steeds, en zulks principieel, met leeds oogen aanzien dat wie-dan-ooh moeilijk heden cp geweten-g-.bied kan ondervinden. Wij zijn edelmoedig genoeg om te hopen dat overal vrede moge heerschrn cp het gebied van de gsw:tens, doch wij zijn niet bevoegd om ens cp dat terrein te begeven. Als U spreekt van denaticnalisatie zeggen wij dat wij aan uw zijde staan en ze bekampen, daar waar zij zich r.og kan voordoen; er bestaan daartoe arde~e mid delen dan het weigeren van de huidige toelage aan GEHEEL het vrije enderwijs. Mogen de Leden der Vlaamsch Natio nalistische fractie behalve de houding en hun afgevaardigden in de Deputatie, die mede het voorstel en c,s boodschap instu deerden en goedkeurden, vo'.gtn en be amen. Wij hebben onze taak, andere overhe den de hunne. Wij hebben enkel te or.derzo ken cf het voorstel der Deputatie' rechtmatig is en billijk. Zoo Ja, dan hebben wij de g"\ve- tensplicht het goed te keuren, zcr.der in achtneming van bijkomstige overwegingen die niet in rechtstreeksch verber.d ernmde staan. Eindelijk wordt er gertrmd. Het voorstel van de H. Taverr.ier (sr.c.) wordt verworpen. Socialisten en Liberalen stemmen ja. Katholieken. Vlaamsch Na tionalisten en Rexisten neen. HET VOORSTEL VAN DE BESTENDIGE DEPUTATIE VERWORPEN Het voorstel van de Deputatie wordt eveneens verworpen. Enkel de KathoUsk.n stemmen jaAl de and:re leden, ook de twee Vlaamsch Nationalistische leden van de Deputatie neen Er worden dan nog enkele wijzigingen aan de b:grooting '37 voorgesteld en aan genomen. Te 1.05 u. werd de buitengewone zittijd van den provincialen raad vcor gesloieA verklaard. Betreurenswcardige Sicmming We houden eraan hier te verklaren dat wij de houding der VI. Nationa listen en der Rexisien in deze belang rijke stemming als heel betreurens waardig aanzien. De kwestie van het katholiek on derwijs is wel een der belangrijkste kwesties van het katholiek-zijn van het Vlaamsche volk, van het katho liek-worden van onze kinders. Waar socialisten en liberalen on danks diep meeningverschil op som mige punten het steeds roerend eens zijn om het katholiek onderwijs te ondermijnen, was het bij de Vt. Nationalisten DURE KATHOLIEKE PLICHT met de Katholieken samen te gaan ten voordeele van het katho liek onderwijs en de christelijke op voeding der jeugd in onze provincie. Mistevredenheid te rechte of ten onrechte mocht nooit geen reden zijn om het katholiek onderwijs te benadeeligen. Wie eenheid of samenwerking wil, moet het eerlijk willen. Wantrouwen moet weggenomen worden, lang» weerskanten. Voor ons is er maar één zaak: het katholiek-zijn van ons volk, onder geleide der Geestelijke Overheid. En wie de goedkeuring der Geestelijke Overheid wil verkrijgen, moet ze ver dienen door onderdanigheid. Ons Vlaamsche volk opruien of onverschillig maken tegenover het Geestelijk Gezag, ware 'het grootste onheil dat over Vlaanderen zou kun-■ nen komen. Hopen ive dat door toenadering zulk misverstand verdreven worde.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 1