IN ONS LAND EEN OORLOGSHELD SNEEUW NA LEri'TE-DAGEN JAARFEEST VAN HET ALG. CHRISTELIJK VERBOND van WERKGEVERS KOMT ER EEN GARNIZOEN TE IEPER? IN DEN SENAAT S3. Cam. Mapmans, Voorzitter der Belgische SCamer en Burgemeester van Antwerpen, vertrokken naar Spanfe, in gezelschap van andere Belgische Socia listische Volksvertegenwoordigers. Zij verbroederen er met de Spaansche Kerkverbranders en Priestermoordenaars ^0 Pastoor-Deken von |@p0r KkCifsit In «The Times» van Londen, 6 Ja nuari 1937, verscheen dit merkwaar dig en pracht artikel geieekend Geof- fry Winthrop Joung. De Zeer Eerw. dBttkJSH Heer Kan. Ka- miei Delaere is schielijk gestor- Jtkk,,, ven in het St Ca- Aj® millus Gesticht te St An dries bij ZJ'IËÊl Brugge. rrtia Hij was een van de grootste oor- lcgshelden - een 'llBBBEk overtroffen moed S^SBfa if;; had een aller- j schoonst en zeer onafhankelijk ka rakter. leerling en vriend van Kardinaal Mercier, was hij leeraar geweest van Rhe- torica en later Principaal van het Sint Amandus College te Kortrijk. Vandaar was hij heengegaan om Pastoor te wor den van St Pieters, een der vier groote parochiekerken van leper, en nog maar pas had hij de herstelling van zijn kerk voltooid, wanneer de oorlog aanving. Na den eersten veldslag van leper werd de stad zelf verlaten door omsingelende legers en men dacht dat ze geen levende •wezens meer telde. In de onderaardsche kelders en schuilplaatsen verborg zich nochtans een havelooze bevolking ten ge- talle van tien duizend min cf meer, ge durende den Herfst en Winter van 1914. Dag en nacht werden die menschen 6lachtoffer van het bombardement, uit hongering en besmettelijke ziekten deden zich voor. Gewapende vaandelvluchtigen braken overal binnen ten einde de wijn kelders te veroveren. Het burgerlijk be stuur was weg en de legers moesten zich niet meer bekreunen om het lot van men schen, aan wie ze verboden hadden in de stad voort te blijven. Met karaktervolle wilskracht en schran derheid aarzelde de Pastoor van St Pie ters niet zich te slachtofferen ter leniging van dezen hopeloozsn toestand. Een ko- miteit van openbare veiligheid werd in de kelders samengesteld onder het Voor zitterschap van den kranigen M Stoffel, een vooruitstrevend vrijmetselaar, want de Pastoor zegde met een glimlach op zijn wezen dat hij er aan hield dat de kerk geen officieele rol zou spelen in het plaat selijk bestuur». Een hospitaal werd in het o H. Hart Gestichtgeopend met de hulp van de vereeniging der Vrienden v?.n het Roode Kruisen daar werden d" gewonde kinderen verzorgd. Noodpo- lili? en gezondheids- en reddingsdiensten werden georganiseerd. Uit een drukkerij, in een bouwvallige barak tot stand ge bracht, werden gezondheidsvoorschriften en andere wetenswaardigheden onder de bevolking rondgestrooid. Flkc onderaardsche kelde* wars', be zocht en er heerschte orde 158 Pastoor zelf. nadat zijn huis vernield werd, bleef wonen in het klooster der Ma'iaschool (Zusters Lamotte, er. bij hem vertoefden daar enkele toegewijde Zusters, welke hij door zijn moed had we ter bezielen. Lange meanden, terwijl de ••trosue obussen de overbevolkte keiden. deden ineenstor ten, zag men de slanke gestalte van dien priester in zijn zwarte soutane, met grijze haarlokken en beeldschoon gelaat, altijd eerst op de bres springen om te graven, •te redden, of troost te bieden aan solda ten en burgers, zoowel in den donkeren als in het laaiende licht van het oorlogs vuur. Gewoonlijk was de heldhaftige Zus ter Marguerite bij hem, en die Godge wijde ziel liet een boek verschijnen waar in verhaald wordt wat ?r ten bate der ge teisterden gedaan werd. De Onderpastoor, E. H. Leys, werd aan de zijde var. Pastoor Delaere gedood en later onderging de chauffeur hetzelfde lot. Herhaalde keeren werd Pastoor De laere'., soutane doorschoten, maar hij Verpinkte niet. Altijd was hij opgeruimd, nooit ontmoedigd en zijn zenuwen weer stonden aan alles; hij bezat zelfs een wondere kracht om paniek te verhinderen bij kinderen di-o tegenwoordig waren aan geweldige bombardementen. Telkens deze erop na om moed in te spreken en op te monteren met geestige zetten te vertellen. Met medehulp van de Vrienden van het Roode Kruisoverwon hij een typhus- epidemle, dank zij het verschaffen van zuiver water uit tonnen; de zwemkom der stad werd insgelijks gezuiverd voor de le gers; een gevaarlijke expeditie, op zoek naar gevallen van typhus en voortzetters ervan, werd over de geheele verwoeste streek 'ngericht. Meer dan 30.000 iiftpui- tlngen werden gedaan. Typhus-lazaretten werden geopend, beschoten er. herge- opend en weezengestichten vooi jongens en meisjes 'wamen tot stand, en ze ver- hulsden van rechts naar links, volgens de noodwendirheden. Tri medewerking met Aide civile beigegepatroneerd door de Ta vinnen Mevr. van den Steen en Mevr. Louise d'Ursel, werd er melk -oer zuige lingen uitgedeeld, hospita!-?. eoper.d, voedsel en kleedij bezorgd en "Elf- plaat- s-'ifke nijverheid ln gan' «stoken. Dit alles ging u't "an een standplaats ln een vernielde f*.d die g-durr beschot-n werd er iikwljis in brand stond en die daarbij, alsof het waf 'ar he"1 de we reld afgezonderd Ihj, i Na den veldslag van üpn'i i91ë werd, wat overscncot van leper, doo» het vuur vernield en de onderaardsche kelders ten' lange laatste geëvacueerd Pastoor De- laere was de laatste bu-ger die de Duinen verliet, maar hij biet* in de nabijheid' der stad en, dag op dag, hetzij te voet, hetzij per auto iie hij de kans had aan te sore ken, keerde hij terug naar de grie- selijke overblijfsels van leper, om de ge wijde kerkraten te ontgraven en te red den de schatten van het museum, de his torische schilderijen, er, de burgerlijke dokumenten ln veiligheid te brengen. Een voorvalletje dat Koning Albert veel genoegen verschafte, was het redden door Pastoor Delaere van de vlag der vrijmet selaars uit een huis dat bezig was met branden. Hij bezorgde dit symbool aan de vijanden van zijn Kerk terug, met een humoristisch woordje erbij, fijn en raak, zooals hij alleen dat kon. Indien leper nu nog een deel van zijn traditioneels schatten bezit, en zoo zijn bewoners er toe in staat waren hunne huizen te herbouwen op de vroegere plaatsen en in den oorspronkelljken stijl, volledig naar hun wensch, dan is .het te danken aan de vaderlandsliefde, de voorbe dachtheid en den ontembaren moed van dezen eenen grooten man. Na de volledige vernieling der stad leper trok de Pastoor zich terug om aan het hoofd te staan van een der weezen- gestichten welke hij ingericht had, en daar was hij heel en al toewijding om fondsen te verzamelen en ervoor te zor gen dat de kinderen het een of ander am bacht leerden, ten einde later aan het werk van den heropbouw te kunnen me dedoen. Op den eersten dag van den wapenstil stand has hij terug in leper om de hou ten barak te doen optimmeren, die hij zelf noemde de «eerste kathedraal», schoolen stadhuisvan de nieuwe stad. Bevorderd tot Deken van St Maarten kathedraal, besteedde hij al zijn overge bleven krachten aan het reuzenwerk van den heropbouw der stad met zijn kerken, zijn kloosters en zijn huizen, waarvan hij specimen fragmenten opgeraapt had ter wijl ze werden vernield. Zijn groot werk kwam tot een welverdiende einde, den dag dat hij de inwijdingsdienst van zijn heropgetrokken kathedraal persoonlijk mocht celebreeren. Gedecoreerd door de verschillende le gers der Bondgenooten, vereerd met de vriendschap van zijn Koning en zijn Ko ningin en aanzien als een bijna legenda rische figuur, nam hij teen zijn ontslag ten einde bestuurder te gaan worden van een weezengesticht te Sint Andries bij Brugge, dat aan hem het leven te danken heeft. Wij ontmoetten hem voor den laatsten keer verleden jaar, eerbiedwaardig, •bout- recht en majestatisch, maar schromelijk breed van gedacht en sprankelend van humor, terwijl hij wandelde ln zijn ro zenhof bij het ondergaan der zon, om geven van den zwerm zijner weezen, om den heiligen zegen te ontvangen-van zijn ■t Goeden nacht-wensch dien hij hun MgT Demol, met rechts van hem Mgr T)e Ssegher, helden In dm stoet twsscben hun assistenten. Vorenaan: E. P. Van de Putte, Algemeen Overste van Scheut. De Familie van den gevierdm Bisschop in den stoet, op weg naar de kerk. Een zichtje genomen van de Geestelijkheid terwijl de stoet de Marktplaats overtrok. Mgr Demol gezeten op zijn troon tijdens de Pontifikale Hoogmis. 1 Boven hem hangt zijn bisschoppelijk wapen. vat luwden, vond hij nieuwe middelen I tegenloech. iJ222£iB2Eaar£ESS2as3s:!a2S2aiar*sdB!iH9*aaB8Bar:gi'cssF*n?iya Maandag nacht, in heel hst land, ls het weder plots gekierd, zoo heelemaal op het onverwachts. Wij waanden ons reeds in de Lente.. De lucht was blauw, de wind was zoel, vensters stonden open en de kachels waren zoo goed als sluimerend. Alleman was verheugd. Alleen de kolen- handelaars zaten met hun handen in hun haar, want die deden slechte zaken. Dan -ijn de saxen plots gekeerd. Er woei een felle wind, die met de takken van de reeds bottende boomen rammelde. Dan gebeurde het onverwachte. Het begon met ijezl en toen viel er sneeuw. Een dunne maar scherpe dooreen dwarrelende sneeuw, eerst werd het modder, later spon het zich tot een dicht wit vocht, dat vel den en straten, boomen er, huizen en alles wat buiten stond met een wit hermelijn bekleedde. 't Was schoon voor hem die het zag van uit zijn huiskamer, wel geborgen bij een warmen haard; maar och arme hij die er dor moest, of armen en beenen dreigde te breken bij een tocht over de gladde baan. Des morgens lag alles wit. Lang heeft het echter niet geduurd. Met het opkomen van den dag ls het beginnen te dooien. Toen werd het in de stad een modderpoel, die werd fijngemalen door allerlei voer tuigen en haastig heen en weer dravende voeten. Op den buiten echter blijft alles rog spierwit en daarover weeft zich een grijze hemel. Komt er nog sneeuw? Het blijf, er koud genoeg voor. V.EER VOORSPELT.ER::! Deze zijn er leeiijk nevens' Zij hadden ons een winter voorspeld zooals we in gten honderden jaren gekregen hadden, Ales ging vervriezen buiten en binnen! Gelukkig is he, z„^ niet verioopen. Een bewijs dat aan seizo.«-weervoorspellingen niet veel geloof moi gehecht worden. TER NAGEDACHTENIS AAN ONZE BETREURDE VORSTEN Pr!r :i 5i-;te dj Bourton-Pernie verlaat de Krypte van Laken, waar zij bloemen gin™ nee isj'en op het graf van Kon'ng Albert en Koningin Aitrid. In den kouden voormiddag van Woens dag 17 Januari 1.1. spreidde liet gebing- bang der dorpsklokken een jubeltoon uit aiover de wit ingesneeuwde gemeente. Waar in Vlaanderen, in akkoord en on der de invloed der monotoone natuur al les kalm en onaangeroerd lag, boekte Watou een allerheugelijksten dag: de huideviering van een pracht-zoon, oud parochiaan Mgr Joris Demol, bisschop van Opper-Kasaï in Belgisch Congo. Eu of er opgewektheid bij wasl 'n Staaltje? Rond 7 ure was er nog geen versie ring en zie, 10 ure pas voorbij of daar versieren duizenden wit-groene bloemen langs beide kanten de bijzonderste stra ten van 't dorp. EN DE PLECHTIGHEID BEGON Twintig minuten over 10 kv\am de Geestelijkheid van uit de kerk Monsei gneur tegemoet om Hem stoetsgewijze naar de kerx, waar een Pontiiikale Hoog mis piaats zou hebben, uitgeleide te doen. ïntusschen wachtte Hij, samen met zijn assistenten EE. HH. Deconinck en Don- deyne respectievelijk Onderpastoor aan St Maartens te leper en Pastoor van Markegem, beiden geboren Watounaars, den stoet af in het klooster der Eer waarde Zusters. Rap werd deze gevormdschoolmeisjes en schooljongens die, gevolgd door tie Geestelijkheid, op stap naar de maat van 't lied dat ze zongen altusschenin de groen-witte bloeinhageu vooruitschoven naar de kerk toe. Onder de Geestelijkheid konden wij de volgende Eerwaarde Heeren herkennen: Op kóp, en ik doe het min of meer naar de volgorde van den stoet, gin. den flink uitgedoschten Suisse gevolgd door de Seminaristen der parochie. Na hen, op lijn van twee aan twee, de Eer waarde Heeren Pastoors Remaut, van Sint Jan-ier-Biezen; Dubois, van Roes- brugge, en Dave, van Puy (Somme, Frankrijk). Dan volgen nogde Eerw. Heeren Pas toors van Abeele en Houtkerke. Verder stippen we nog aan twee EE. PP. der St Sixtus AbdijE. H. A. Boone, Prin cipaal aan het Bisschoppelijk College te PoperingeE. P. van Merris, van de Missies van Scheut en klasmakker van den gevierden Kerkvoogd; Z. E. H. Kan. Vervaekc, Pastoor-Deken te Poperinge en den Pk H. Deken van Steenvoor2e daarbij dt twee Onderpastoors der paro- hie, EE. HH. Van den Weghe en Rooryck gevolgd door E. H. Coghe, Pastoor der gemeente zelf. Na hem kwam dan Z. E. P. Van de Pitte, Algemeen Overste der Paters van Scheut waarbij Mgr Demol met aan zijn rechterzijde Mgr De Sae- gher, Benedictijner Abt, eveneens VVatou- naar, beide tussclien de twee reeds voor noemde assistenten. En tot slot der Gees telijkheid de E. H. Vincke, Bewaker aan het College te PoperingeE. H. Brut- saert, Professor van de Rhetorica cn de Poësis aan het Bisschoppelijk College van Meenen, met nog andere Seminaristen. Na hen kwam de Heer Burgemeester met de Familie, de Gemeenteraad, de Kerk raad en andere personaliteiten. Veie parochianen sloegen den stoet gaande die aan de kerkdeur gekomen zich opensplitste en de Geestelijkheid de kerk liet binnengaan. DE PONTIFIKALE HOOGMIS begon zoo ongeveer rond 10 Ya uur. Veel, machtig veel volk was er in de kerk aan wezig. Alle nieuwsgierige menschen dron gen immer maar langs voor ten einde de op hun parochie zoo zonderlinge plechtig heid nauwkeurig te kunnen nagaan. Al dus kan gemakkelijk uitgemaakt waar om de kerk langs voren tot proppensvo! toe was. Mgr Demol nam plaats links in liet koor in den voor hem opgemaakten troon, dewijl recht voor hem, in de zittens, de twee hoogergenoemde Eerw. Heeren De kens en E. H. Pastoor der parochie plaats hadden gevat. Na de vele ceremoniën begon ten slotte de Hoogmis die iedereen aandachtig en nieuwsgierig meeleefde cn waarvoor de scola cantorum haar beste gregoriaan- sche muziek bovenhaalde. Eu zoo vor derde de Pontifikale NI is toeu het de beurt kwam van HET GELEGENHEIDSSERMOEN dat door Mgr De Saegher zou uitgespro ken worden. We houden eraan den be- knopten inhoud zoo getrouw mogelijk ervan weer te geven. Plet past op vandaag aan te stippen hoe vroeger Jezus aan zijn Apostelen ver scheen en hun aanmaande zijn werk voort te zetten. En daartoe gebruikte Jezus te recht ook zijn eigen almacht, om zoowel op lichamelijk als op moreel gebied en spreker haald menig H. Schriftuur verhaal aan om dit te verduidelijken zijne tneewerkers de goeie richting aan te wijzen. Zooals de vader mij gezonden heeft, zoo zend ik UDe keus van God was niet de menschelijke, wat synoniem gaat met bedrieglijke, maar wel de goddelijk onfeilbare, de verheffende keus. Als Jezus de twee visschers ontmoette, deed hij hun de netten langs den anderen kant werpen... en rijk was hun vangst; zij gingen de wereld rond. Ook hier kwamen ze... en ze vonden 2 broeders om met hen mede te helpen visschen naar de zie len. 't Was God die hen riep en zijn roeping was wijs. Toen de oudste der twee broeders aan Vader Demol bekend maakte dat hij ge roepen was voor een hooger ideaal, ant woordde Vader: 't Is goed, ja. Oh be dank er Ons Hcere om, ge moogt gaan... Ze mogen allen gaan als 't daarvoor is, cn hij smeet z'n armen open maar rap volgde de vaderlijke vermaning van: Maar jongen ge moet 't goed doen. En zie, ze zijn allemaal gegaan. d'Eene met hun lichaam, d'andere met hun gebed, En als de tweede bet vroeg... cn af scheid nam van zijn moeder op haar ziek bed gaf zij hem een kruiske en zij bad. Haar zoon vertrok, maar leelijk werd ze in haar verwachtingen bedrogen, in plaats van een Missionaris had ze een Kerk voogd. God zij dank; 't ras van de missionaris sen is in de familie nog niet uitgestor ven en zijn er nog in ons gezegend Watou die hem met edelmoedigheid aan Jezus schenken. Zend ons Vlamingen, Da mi Fiamingol», riep Franciscus uit! 't Moe ten dus goeie geweest zijn, onze Vlamin gen, op den zwarten akker! Ook Mgr Demol vraagt aan den Heer: «Geef mij WatounaarsSpreker verklaart verder ontroerd te zijn geweest bij het voorbij trekken van den stoet voor het H. Harte- beeld dat met open armen op hulpe wacht. Nog zoolang niet geleden, aan de Heilig Hartefeesten, stonden onze Watousche Vaders van familie er rondgeschaard en zij beloofden hun trouw, voor hen en voor hun nageslacht. En onze moeders, ja. ze kennen goddank nog de waarde van 't sacrament van 't huwelijk. De oogst is groot en de werkers zijn gering; bidt opdat God werkers sturen zou. Bij de geboorte van ieder kir.d is 't eer ste neg dat ze krijgen: een kruiske, en stilaan ln alles leeren ze door 't kristen geloof de kerk, haar leer, haar sacramen ten en beoefenaars naar waarde schatten. Indien ge allen samen hand in hand moest leggen om die stappen te volgen, o! dan mogen we er verwachten, want 't is uit zulke families dat ze komen. Zoo moet er zegening komen voor onzen ge- huldigden Bisschop, zegening ook voor de medewerkers, opdat al deze wederkeerig op ons moge terugvallen. Bidt, opdat de Vader werkers zou zenden in zijn oogst en de zegen der H. Drievuldigheid zal over U rusten, zegen voor U, voor uw fa milie, voor ons land, zegen ook voor ons allen, voor Vlaanderen en voor de gan- sche kerk, en dien zegen wensch Ik U. De H. Mis volgde verder en duurde tot Mgr Demol in den huldcstoet te Watou. ongeveer twintig minuten vóór twaalf. Daarna hernam DE STOET zich opnieuw als vóór de Mis, met dit ver schil alleen dat hij ditmaal naar de Jon gensschool leidde. Na de Pontifikale Mis was er ook brood- deel voor den arme in 't Gemeentehuis. 'S NAMIDDAGS werd de aanwezige geestelijkheid, familie en vrienden een maaltijd aangeboden in de Patronagezaal, en alles verliep er in de gemoedelijkste stemming. Iedereen trok uiterst voldaan naar huis. Lang zal den 23 Januari 1937 ln het geheugen der Watounaars blijven om de groote eer hun overgekomen bij het vie ren van hun Parochiaan-Bisschop Mon seigneur Joris Demol. Afdeeling West-Vlaanderen Het A.C. V.W. afdeeling Kortrijk deelt mede: Het Jaarfeest der Chr. Werkgevers wordt gehouden te Izegem, op Zon dag 7 Februari. Zijne Exc. Mgr La- miroy en de Heer Gouverneur Baels zullen het feest met hunne tegen woordigheid vereeren. Alwie vroeger deel nam zal er aan houden ook dit jaar tegenwoordig te zijn. Het moet zooals vorige jaren een dag zijn van verbroedering, van kennismaking, van hartelijke gezellig heid: op zijn West-Vlaamsch. Zooals vorige jaren worden de Da mes mede uitgenoodigd, om op dien dag ook den lamiliegeest en de fa miliegezelligheid te bewaren. Ook Werkgevers, Vrienden, die tot nog toe niet konden bereikt worden, zijn mede uitgenoodigd om op die beter te leeren kennen en waardee- ren. Ook leden van A.C .V.W. uit andere gouwen zullen welkom zijn. DAGOLDE: Om 10 uur, in St Hilonlus, Hoogmis, opgedragen tot zielelafenis onzer leden die ons dit jaar door den docd ontvielen, en om Gods zegen over ons Verbond en zijn leden. Gelegeoeidstoespraak door E. P. Norbertus, O. Cap. Om 11 uur, entvangst door het Stads bestuur, in de groote zaal van het Stad huis. Daarna algemeene vergadering: 1. Be groeting, door h. J. Sintobin, voorzitter van Kring Izegem; 2. Jaarverslag, dooi den E. H. Van Overbeke, diocesaan proost; 3. A. C. V. W. tegenover de gebeurtenissen van 't jaar 1935 en onze verwachtingen voor '37. Programmarede door h. Lcon Bekaert, Dr Jur., algemeen voorzitter- van het Landelijk Algemeen Christelijk Ver bond van Werkgevers. Om 1 uur, gezamenlijk feestmaal ln het nieuw College. Inschrijving tot het feestmaal (alles, ooi: wijn inbegrepen) door de storting van 35 fr. op poetrekening 2427.42, H. Van Overbeke, Kortrijk, vóór 1 Februari. Een deelnemerskaart, op het feest af te geven, zal u worden toegezonden. Niet uitstellen, a. u. b.I Inlichtingen: Sekretariaat A. C. V. W., Markesteenweg, 48, Kortrijk; tel. 1515. Van verschillende zijden werd er ver teld dat er sprake zou zijn dat er een garnizoen naar leper zou komen en er werd bepaald bijgevoegd dat er een batal jon van het 3' Linie te leper zou worden gekazerneerd. Volksvertegenwoordiger Robert De Man heeft de vraag aan den heer Minister van Landsverdediging, Luit.-Generaal Denis gesteld en tevens aangedrongen opdat er een garnizoen zou worden gevestigd te leper. We laten hier den tekst van den brief volgen die door den heer Minister aan Volksvertegenwoordiger Robert De Man werd gezonden: Ministerie van Landsverdediging Generale Staf van het Leger I* Sectie - Nr 10/33 Brussel, den tl Januari rpjZ. Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, In antwoord op uw brief van 9 Januari jl., heb ik de eer U aan te kondigen, dat het geenszins ln de bedoeling ligt van de k'geroverheid te leper een garnizoen te leggen. Gelieve, Mijnheer de Volksvertegenwoor diger, de uitdrukking mijner verkleefde gevoelens te aanvaarden. De Minister van Landsverdediging, (w.g.) DENIS. De hoop van zooveel neringdoeners der stad leper is dus nogmaals teleurgesteld. Zal men dan te Brussel nooit willen be grijpen dat men aan onze stad herstel verschuldigd ls, voor zooveel bronnen van leven die ons sedert den oorlog werden ontnomen!? DE STAKING IN DE KOOLBEK KENS BIJNA GEËINDIGD De gedeeltelijke staking die ln de Waal- sche koolbekkens uitgebroken was onder den druk der KommunBtsn en der aan hangers van den revo'utlonnairen socia list Dauge, ls bijna geëindigd. Bijna over al werd het werk weer hervat. Dinsdag 1L waren nog amper een 3.000 stakers. WILDE STAKING UITGEBRO KEN TE ANTWERPEN Maandag 11. Is te Antwerpen opnieuw :en wilde staking uitgebroken. Kommu- ntsthche opruiers, die steeds overal en aanhoudend agitatie willen stichten, zijn hiervan nogmaals de ooi-zaak. De vakbonden hebben de staking afge keurd e<n de arbeiders aangespoord het werk te hervatten. Woensdag werd bijna overal het werk hervat. Onderhandelingen werden aange knoopt tusschen patroons- en arbeiders- afgevaardigden. DE VLAAMSCHE STRIJD OP DE TAALGRENZEN Ingevolge de taalincidenten welke zich voordeden te Lettelingen, incidenten wel ke wij verleden week hebben medegedeeld, heeft de H. De Schrijver, Minister van Binnenlandsche Zaken, aan twee zijner ambtenaars opdracht gegeven een onder zoek ter plaats in te stellen. De H. De Dobbeleer die geslagen en ge stampt werd, zal binnen kor- hersteld zijn. In verband met deze incidenten heeft het Hoofdbestuur van het Davidsfonds een waarschuwend schrijven gericht naar den Eersten Minister en naar de Minister van Binnenlandsche Zakrn en van Rechtswe zen om te eischen dat de taalwetten over al zouden geëerbiedigd zi.in. Woensdag 11. heeft de Minister van Bin nenlandsche Zaken, Heer De Schrijver, den burgemeester van Edingen ontvangen in verband met deze kwestie. EEN KOMMUN1ST1SCHE PARTIJ GESTICHT IN VLAANDEREN Zondag 11. hebben de Kommunisten een Kongrrs gehouden te Gent en er werd be sloten een Kommunistisdhe Partij te stichten voor Vlaanderen. Deze partij zal volgende eischen stellen: het ontwapenen en het ontbinden van V. N. V., Rex, van Burgerstrljd en van de Dinaso-groepen, ook nog het sluiten van fascistische loka len, enz. De nieuwe partij, werd er verklaard, reikt de hand aan de Vlaamschs Socialis ten. Laat ons hopen dat de goed meenende personen meer dan ooit zullen samenwer- king zoeken tegen dit gevaar. HEFTIGE INCIDENTEN VELWEKT BIJ DE INTERPELLATIE OVER HET GEVAL VIGNERON Het Nieuwjaarverlof is ten einde voor de HH. Senatoren, en Dinsdag 11. werden de zittingen hervat. Talrijk was de belangstelling toen de zitting een aanvang nam. Eerst werden de geloofsbrieven onder zocht van den afgestelden reserve-kolonel Vigneron-, die als Rexistisch Provinciaal Senator wordt aangesteld ter vervanging van wijlen Senator Liffrange. Door de Rexisten en Vlaamsche Nationalisten werden de Heer Vigneron toegejuicht toen hij plaats nam op de Senaatsbanken. Dan kwamen de interpellaties aan de beurt van da HH. Demets, lid., en De Mont, over het geval Vigneron. H. Demets oordeelde dat de H. Vigneron te streng ward gestraft en P. De Mont teekende ook heftig verzet aan tegen die afstelling. De interpellatie van den Heer De Mijt lokte geweldige incidenten uit en tot twee maal toe meest de zitting geheven wor den. Op zeker oogenblik wilde de H. Demets den Heer de Grunne te lijf. Verzat tegen die degradatie werd ook geuit door Vlaam sche Nationalisten en Katholieken. De HH. Ministers Van Zeeland en Denis antwoordden op de Interpellatie. Twee dagorden werden Ingediend, een waarbij de afstelling afgekeurd wordt en een twee. de waarbij voorgesteld wordt over te gaan tot de eenvoudige dagorde na den uitleg van den Minister van Landsverdediging, EEN VERKLARING VAN OUD-MINISTER DEVEZE Ook dc H. Deveze, oud-Minister van Landsverdediging, wor .t bij dit geval be- trokken. Hij zou namelijk zijn opvolger aan het departement afgekeurd hrbben om den strafmaatregel tegen ex-kolonel Vigneron. De H. Deveze zelf logenstraft dit ten dentieus bericht. Hij schrijft namelijk het volgende in een Brusselsch dagblad van Dinsdag: Vigneron heeft volgens mij een dulde. lijke beroepsfout bedreven door zich te vereenigen met een verboden b: tooging, waartegen de openbare macht zich moest verzetten wat heel wat anders ls dan de wettige en vrije uiting van een poli- tieke meening, zonder twijfel aan elk reserve-officier toegelaten. Alleen vindt de H. Deveze dat de straf te zwaar ls, wat een kwestie ls van per soonlijk beleid. Over den grond der zaak ls hij het eens met zijn opvolger. GEEN BELGEN MEER GEWENSCHT IN SPANJE? Naar een Brusselsch Franschtalig blad, hebben de Belgische Marxisten toch nog het middel gevonden om vrijwilligers aan te werven voor de rooden ln Spanje. Be doeld blad legt zulks als volgt uit: de nieuwe gestemde wet treft enkel het aan- werven van Belgen. De Belgische Marxis ten werven dus voort vreemdelingen aan om ze naar Spanje te zenden. Als er z:ch Belgen aanmelden wordt hun gezegd dat zij niets voor hen kunnen doen maar dat zij zich best zouden wenden tot een aan wervingsbureel gevestigd te Parijs. Da plaats waar het wervingsbureel gevestigd ls en de namen van de ronselaars worden door het blad medegedeeld, zoowel voor wat Brussel als Parijs betreft. De Belgen moeten zelf hun reis naar Parijs bekostigen maar daar, als zij aan geworven worden, krijgen zij hun reisgeld «erug. Evenwel zou er een haar in de boter Zijn gekomen daar de Spaansche rooden vcor een zekeren tijd liever geen Belgen meer aanwerven, gezien dezen zich al te oproe rig aanstelden en ln te groot getal vroegen om terug naar huis te keeren. De eenige vrucht welke de gestemde wet zou dragen zou zijn dat de Kommunisten en Socialisten het nu niet meer aandur ven de huizen der werkloozen af te loopen om die mannen te ronselen voor het Spaansche strijdfront. ïntusschen zijn nog enkele Belgen aan de Spaansche hel kunnen ontvluchten en terug naar België gekomen. Allen verkla ren bedrogen te zijn geweest en zijn ont nuchterd van hun kommunisme. Een Gentenaar die teruggekeerd was, wist te vertellen dat hij er geen soldij heeft kunnen krijgen, en, toen zij morden, zij van het eene gevang naar het andere werden gesleept. Een Tieltenaar die ook aan de Spaan sche hel was ontsnapt verhaalde dat toen hij aangeworven werd op 3 November 11. in het lokaal der Socialisten te Tielt, hem 10.000 pesetas beloofd werd bij zijn aan komst in Spanje. Geld heeft hij er nim mer gezien en kon na veel ontberingen vol blijheid weerom Tielt bereiken. Zoo vertelde ook een beenhouwer uils Lyon, die ook voor de roeden was gaan vechten, dat zij er slecht gewapend werden en bij een aanval, T elke aangevangen werd met 1380 man, er sleohts 132 van te rugkeerden. De man'is cok genezen van zijn kommunisme. EEN KOMMUNISTISCH GEMEENTE RAADSLID VAN VERVIERS VERTROK KEN NAAR SPANJE De genaamde Leemans, kommunistisch gemeenteraadslid van Verviers, werd reeds een paar maal door zijr. partij naar Span je gestuurd om er den toestand te bestu- deeren. Hij heeft echter vergeten zich in regel te stellen met zijn militaire overhe den zoodat hij nu, mocht hij terugkomen* zal aangehouden worden als vaandelvluch- tige. De Voorzitter der Belgische Kamer, Heer Cam, Huysmans, tevens Burgemeester van Antwerpen, is in gezelschap van enkele andere Socialistische Parlementairen, na melijk de HH. Anseele Junior, Buset en Mevr. Blum, naar Spanje afgereisd om er te gaan verbroederen met de kerkverbran ders en priestermoordenaars van het roo de Spanje. De afreis van den Heer Huysmans was ook zonderling. Eerst scheen hij spoorloos verdwenen en werd verklaard dat hij naar Frankrijk was afgereisd, toen een bericht uit Valencia kwam waarbij werd gemeld dat de H. Huysmans en de hierbovenaan- gehaalde relsgenooten te Valencia waren tos gekomen. In de niet-roode pers van ons land vroeg men zich dan ook terecht af wat die lieden daar waren gaan uitrichten en of zij soms niet belast waren met een officieele zending. Of moest hij de verbinding zijn tusschen onze Socialisten en de Spaansche rooden? Bij hun aankomst werden die Belgische Volksvertegenwoordigers ontvangen door den voorzitter van den Spaanschen rcoden Regeerlngsraad. Die lieden aanhoorden ook een rede van den voorziter der Spaansche Republiek. Heer Huysmans verklaarde in bewonde ring te staan over de rede en wenschte dat ze in alle talen en ln alle landen zou mo gen verspreid worden. Onze Belgische Volksvertegenwoordigers zijn ook naar Madrid gegaan waar ze ont vangen werden door Generaal Miaja, voorzitter van den verdedlgingsraad van Madrid. Zij hebben ook het front bezocht, onder een gelelde. Was het misschien om hen desnoods te verdedigen opdat zij niet zouden vermoord worden als den H. baron de Borghgrave? De H. Huysmans heeft het noodig ge acht interviews toe te staan aan allerlei dagbladafgevaardigden. In deze Interviews kwam hij steeds uit als een groot verdedi ger van het Frente Popular en wist zelfs onze en zijne regeering te hekelen ln verband met de niet-inmengingskwestic. De Invalln Spanje door Duitschland (op leugens komt er toch niet op aan) vergelijkt hij aan de Inval van België in 1914, namelijk om ook een aanval op Frankrijk mogelijk te maken, deze maal van uit het Zuiden. Een overwinning van Generaal Franco moet naar de meening voor iedereen. Als gij binnen eeni- gen tijd geld moest noodig hebben sluit U heden nog aan bij de BELG. COOP. SECURITY die U volgens liaar bijz systeem zal bezorgen, tegen waarborg van meu bels, machienen, vctstukken, loon vanaf 2.000 fr., terug met maandkortin- gen van 24 fr. per 1000 fr. in 4 jaar. DIRECTIE VOOR VLAANDEREN Kortrijkschestraat, 12, GENT. - Telefoon 131.08, KORTRIJK: 66, Albertstraat. Telefoon 1608. Bur. van 3 tot 7 u.: 's Zondags van 9 tot 12 lA u. illll HIIIIIB, van onzen rooden Kamervoorzitter, een omsingeling van Frankrijk beteekenen en een gevaar voor de onafhankelijkheid van ons land. Verder wist hij nog te verklaren dat ds Belgische rechtsche partijen de voorzich tige houding van Frankrijk hadden aan genomen, enkel uit vrees ons land niet te gen Duitschland op te zetten; dat het Eel- gisohe proletariaat volledig akkoord ging met het Frente Popular, en z:lfs een groot deel van den Belgischen Middenstand. Dat zelfs de Belgische Katholieke Kerk ln dit opzicht verdeeld is en dat een deel der Belgische Katholieken, zelfs talrijke pries ters, de zaak van de Spaansche Volks- frontregeering verdedigen. De zaak van de Spaansche Republiek beloofde hij te verdedigen voor de Belgi sche Kamer, in hoedanigheid van voor zitter dezer Kamer, zulks op 2 en 6 Fe bruari e. k. Dit al was nog nlst genoeg voor den H. Huysmans. Hij moest nog een uitval doen tegen Generaal Franco, verklaren dat, naar zijn bescheid, Madrid nimmer zal veroverd worden door de rebellen, dat de politiek van niet-inmenging moet op gezegd worden; hij d-eed ook een uitval tegen Duitschland en Italië. De voorzitter van de Belgische Kamer maakte dus in Spanje stemming tegen de politiek van de Belgische Regeering. Dat gaat toch waarlijk zijn hout te bo ven. De op de derde plaats gerangschikte personaliteit van het Belgische Rijk, gaat naar Spanje met enkele andere Socialis tische Volksvertegenwoordigers om er te verbroederen met de bewindvoerders die verantwoordelijk zijn voor den moord van een Belgisch diplomaat; hij hekelt er de politiek van zijn Regeering, Rsgeerlng waarin de Socialisten den meesten In vloed hebben, laat de Belgische Kamer in verlof blijven tot hij terug naar België komt, doet in Spanje en in den vreemde hem en zijn medereizigers doorgaan als een officieel Belgische afvaardiging, maakt dus misbruik van zijn functie als Voor zitter van de Kamer, wordt ln Spanje als officieele gedelegeerde ontvangen. Dat is toch te kras. Ten voordeele van de Bel gische geronselden naar Spanje gestuurd door de Belghche Socialisten, en waarvan er nog velen ln de gevangenissen vertoe ven, ls hij wellicht niet tusschengekomen, evenmin als ln de zaak van den moord op den Belgischen diplomaat. Het is ook verwonderlijk dat onze Re geering ten geene deele tusschengekomen is in deze kwestie en geen maatregelen treft tegenover den H. Huysmans. In Re- geeringskringen beweert men evenwel dat bedoeld heerschap met geen enkele zen ding belast werd, en dat hij allrs op zijn eigen houtje doet en dat hij volledig vrij blijft in zijn doen en laten en dat zijn gezegden de Regeering niet aangaan. Dez« gaan enkel de Kapier aan. Hopen wij dus dat de Kamer haar voor zitter tot wat meer politiek fatsoen zal dwingen en de noodig' af'trafflng toedie nen aan hem die de slipdrager ls gewor den van de priester- en diplomaat moorde naars van Spanje.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 2