De Burgeroorlog in Spanje' Koning Leopold lil in de He! Middenstandsvraaastuk De Boetpredikant van de Notre Dame ontvangt de Pers PUROL Mi Een Tapijtwerk oyer het Leven van Pater Damiaan VIJFTIG GENTENAARS GESNEUVELD IN SPANJE WE ZENDEN ONS BLAD Jerlcht nan dan WesfESqamsdsen Zuiye'&and VREESELIJKE AANRIJDING TE IEPER MINISTERIE van LANDBOUW KOLONIALE LOTERIJ AANBESTEDINGEN TIJDSDOCUMENTEN lm Het klinkt misschien wel eigen aardig, wanneer we spreken van een boeteprediker die de pers ontvangt in een modern restau rant... Heel Frankrijk echter, ook de lauwere Katholieken, zelfs zij die 's Zondags nooit naar de kerk gaan, interesseert zich om te weten welk onder werp de opvolger van den be roemden Lacordaire op den preekstoel van de Notre Dame te Parijs zal behandelen. Met een valles in de hand stapte Père Pinard de la Boullaye uit den Brussel Express. Hij kwam van Enghien, in ons land, waar hij gedurende drie maanden in de stilte en in de eenzaamheid van een Jezuitenklooster het onderwerp dat hij dit jaar in zijn Vastenpreeken behandelen zal had overwogen, uitgewerkt en ingestu deerd. 's Avonds zou hij in een persconferentie in een der grootste restaurants van Parijs nadere inlichtingen verschaffen aangaan de het door hem gekozen onderwerp zij ner preeken. Vriendelijk zooals altijd, met een be scheider glimlach op het gelaat, beant woordde Père Pinard de vragen die hem werden gesteld door den secretaris van de Fransche journalisten-vereeniging, Hubert Forestier, die hem aan de statie was ko men interviewen. Welk onderwerp zult TJ dit Jaar behan delen? Dat me geschikt voorkwam in deze crisistijden; dat bij mijne toehoorders hun groote plichten zal voor den geest roepen, namelijk van elkaar te helpen in plaats van elkaar te verscheuren, van toenade ring te zoeken bij Christus, de eenige ware bron van alle heil, van het navolgen van de kerkelijke richtlijnen die leiding geven krachtens de goddelijke zending der Kerk. Mijn onderwerp luidt dus: Jezus, levend in de Kerk ».- De Verlosser is de gemeenschappelijke band die alle Christenen, en zelfs alle menschen bindt, omdat Hij in Zijn onme telijke liefde geen ander doel heeft, dan aan de menschen hun geluk te verzekeren, zoowel hier beneden als hiernamaals. U begrijpt natuurlijk direct dat deze leer lijnrecht staat tegenover de koude zelf zucht van de verschillende klassen der sa menleving als tegenover het egoïsme van ieder mensch afzonderlijk. En wat de op werpingen betreft die hiertegen In te bren gen zijn, kunt U er gerust op rekenen, dat ik er me wel voor zal wachten om ze uit den weg te gaan. De conferenties in de Notre Dame zijn immers juist in het leven geroepen om te antwoorden op de vragen die de elite van de moderne intellectueelen stellen; de plicht die ik heb tegenover mijne toehoor ders is er een heel andere dan het uit storten van een louter sentimenteel ge moed of het uitkraaien eener degelijke declamatie. Hoe wrrkt U dan toch, Père Pinard? Vroeger hield ik nog al van modelee-1 ring, maar tegenwoordig volg ik meestal hetzelfde proces: ik maak een schema waarin de gTODte lijnen worden aangege ven; langzamerhand breng ik daarin tel kens verbeteringen aan, waardoor vooral den nadruk gelegd wordt op de karakteris tieke punten die ik wil behandelen; dan eerst begin ik met de definitieve afwerking tot in de kleinste bizonderheden. Staat U in druk contact met uwe luisteraars? Dat is bijna ongelooflijk. Na afloop van elke conferentie tracht ik maar zoo spoedig mogelijk weg te vluchten. Ik krijg echter buitengewoon veel bezoek en vooral heele stapels brieven. Daaruit blijkt dan best welke indruk mijn preeken hebben nagelaten. Ik krijg zoo bijvoorbeeld brie ven van menschen die hunne dankbaar heid betuigen voor het geloof dat zs heb ben weergevonden. Er zijn er die lnlichtin gen vragen over een of ander punt. Ook krijg ik wel eens een uiteenzetting te hoo- ren of beter gezegd te lezen van de talrijke opwerpingen, die ik dan zooveel mogelijk tracht te beantwoorden. Natuurlijk ont breken de brieven en de menschen nl die mij een heele hoop goede raadgeun gen weten te geven om de moderne we reld te hervormen. En, last not least, ook een massa anonieme brieven, die ik echter niet lees, omdat ik mijn tijd beter kan besteden door de geteekende brieven te beantwoorden. Uwe preeken worden door verschil lende radio-stations uitgezonden. Bemerkt U wel eens de resultaten van dit aposto laat? Daar kan ik onmogelijk iets positiefs op antwoorden. Wat ik wel kan zeggen monkellachte hij, is dat de kring mijner toehoorders niet zoo uitgebreid zou zijn wanneer ik niet over de ethergolven kon beschikken... En dat willen we wel gelooven. Dat heeft ook Père Pinard voor op zijn 11 lusteren voorganger Père Lacordaire... O. G. ■(■■aBaaaasBEiMBBBeaaiEaBBa - TVmrlprrlatr 11 hptrnf TCrmintr T^nrvVM TTT Qiiftrpemfm. -Tpmnrvrvpc Piipcmec "F DE NATIONALEN HEBBEN TEN ZUID-OOSTEN VAN MADRID DE JARAMA-RIVIER OVERSCHREDEN.VOORALEER VER DER OP TE RUKKEN NAAR ALMERIA, ZUIVEREN ZIJ DE PROVINCIE MALAGA. VERWOEDE TEGENAANVALLEN DER ROODEN BIJ MADRID, GENERAAL QUE1PO DE LLANO Verslag van den bijzonderen aangestelden koninglijken kommissaris Heer Collin, die aangesteld werd als bij zonder® koninklijke kommissaris om het vraagstuk betreffende den Middenstand in te studeeren, heeft nu verslag over zijn studie opgeste! 1 en ingediend, wijl hij ook enkele voorstellen ten voordeele van den Middenstand heeft neergelegd. Dit verslag is zeer lijvig en beslaat on geveer 250 bladzijden machlengeschrift. Verslaggever verklaart eerst dat hij ken nis heeft genomen van dis voornaamste grieven van den Middenstand, de gegrond heid ervan heeft onderzocht en de mid delen heeft trachten op te sporen weike kunnen aan die grieven een einde stellen Volgens den H. Collin is de Belgische Middenstand samengesteld uit ongeveer 5CO.OOO kleine ondernemingen. Ongeveer de helft ervan drijven handel, wijl de an dere helft een ambacht uitoefenen. Ver slaggever verklaart nog dat ds Midden stand ernstige reden heeft tot klagen. Het aantal handelaars neemt nog gesta dig toe tn dit baart onrust. In de laatste tien Jaar is het aantal kleinverkoopers ge stegen met ongeveer 40%. Velen dier nieuwe handelaars zijn beambten of werk- loozen die hun betrekking hebben verloren en aldus trachten aan hun brood te ge raken. H. Collin is de meening toegedaan dat de handeldrijvende middenstand tot verdwijning is gedoemd. Ds krisis der kleine beroepen zal zich evenwel scherp doen voelen op 's staats ekonomie. Verder behandelt H. Collln de kwestie der grootwarenhuizen, ekonomaten, coö peratieven en werkgeverswinkels. Deze zijn een groote konkurrentie voor den Mid denstand. Soms verkoopen die zelfde ar tikels zonder winst. De waren verkocht in die huizen zijn ook minder belast dan deze verkocht door middenstanders. Die groote ondernemingen genieten ook tal van voordeelen waarvan de kleine mid denstander verstoken ls. De coöperatieven zijn ten grooten deele van hun doel afge weken. Volgens den H. Collin zouden de groote warenhuizen thans nog maar 3 van den detailverkoop wegnemen, maar den kleinen handelaar meest treffen door het drukken op de prijzen. De strijd tus- schen grootwarenhuizen en Middenstand wordt met ongelijke wapens gestreden. Verd-r vaart verslaggever uit tegen de oneerlijke konkurrentie (bedrog inzake kwantiteit en kwaliteit), likwidaties, maar bijzonderlijk op den leurhandel (de re gelmatige markten uitgesloten) en den gehelmhandel. De ondergang van veel kleinhandelaars is toe te schrijven aan gebrek aan boek houding. In 1930 oefende een derde van de kleine handelaars een bijberoep. Als middel ter bescherming van den Middenstand stelt de H. Collin voor: een politiek van samenaankoop, gezien de voordeelen toegekend aan de aankoop- cooperatieven; verruiming van het krediet aan d« mid denstanders; de Inkrimping van de kre dieten aan den Middenstand ligt hoofdza kelijk in de centralisatie der banken; de middenstanders zijn daarbij doorgaans onwetend van de kredietmogelijkheden hen geschonken door de wet; een orga nisme zou moeten opgericht worden om voorschotten te verleenen op hypothecaire panden tegen een zeer voordeeligen rente voet en mits lage kosten; de handelspolitie zou streng moeten ver scherpt worden om de oneerlijke konkur rentie tegen te werken. Dit zou de goede kwaliteit bevorderen en het overdreven bradeeren van de prijzen bestrijden. Maatregelen moeten worden genomen in zake dé verpakkingen welke leiden tot be drog. Maatregelen moeten worden geno men tegen solden en likwidatie, welke en kel dien naam dragen, maar er geen zijn in werkelijkheid; een algemeene grendelwet zou moeten Ingediend zijn op het openen van alle nieuwe handelshulzen; de opening zou af hankelijk moeten zijn van den graad van solvabiliteit, moraliteit en bekwaamheid; de personen die meer dan 24.090 fr. in komen hebben per jaar, zouden geen aan- koopen mogen doen in de coöperatieven; een enkele aangeslotene zou niet meer dan 12.000 fr. per Jaar mogen aankoopen; ver dere maatregelen zouden moeten getroffen worden tegen de ekonomaten en werkge verswinkels; een hervorming is noodig op flskaal ge bied voor den Middenstand, bijzonderlijk betreffende de overdrachtstaks. Het for faitair stelsel zou moeten uitgebreid wor den. De middenstanders worden te veel beboet en de flskus zou den Middenstand met wat meer welwillendheid moeten be handelen; de sociale wetgeving zou moeten uitge breid worden tot den Middenstand; er dient ook vereenvoudiging van for maliteiten betreffende de sociale wetten, en een versmelting van al de bijdragen wordt gevraagd; d» gerechtskosten moeten verminderd zijn; de beroepen dienen op doelmatige wijze georganiseerd, het is het eenige middel om de grieven uit den weg te helpen. De- rcepsorganisatie is noodzakelijk. Maatre gelen moeten worden genomen betreffen de den leurhandel en er moet gestreefd worden naar meerdere en grootere be roepsbekwaamheid. Aldus het verslag en de voorstellen van den Heer Collin. Zooals men ziet bevat het veel goeds. Hopen wij dat de Regee ring er de noodige besluiten zal uittrekken voor tegemoetkoming van den Midden stand, die vanwege onze wetgevers te lang de verstekeling is gebleven. II BELGIE OP DE WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS zijn gesteld. Deze organisatie verloor reeds 10.000 harer leden op het slagveld. Anderzijds hebben de nationalen onder de lijken van rooden gewapende knapen van 13 jaar aangetroffen. DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSCHEN HET VATIKAAN EN VALENCIA VERBROKEN Uit het nieuwe Pauselijk Jaarboek blijkt dat alle betrekkingen tusschen den Hei ligen Stoel en de Regeeriug van Valencia zijn verbroken. Betrekkingen bestaan evenwel tusschen het Vatikaan en de Regeering van Burgos. De Spaansche Generaal Queipo de LIano voerde het bevel over de nationale troe pen die Malaga (stad en provincie) ver overden op de rooden. Hij is ook zeer goed gekend om de talrijke radioredevoe ringen die bij houdt voor de radiopost van Sevilia. •mrt.f*~ T DE STRIJD ROND MADRID Ds Nationalen zijn verder opgerukt ten Zuid-Oosten van Madrid en hebben er het gebied, gelegen tusschen de rivieren Manzanares en Jarama, gezuiverd van roode troepen. De rooden hebben verwoede aanvallen Ingezet, bijzonder langs de Jaramarlvier nabij San Martin ds la Vega, waar, naar verluid bij hun berichten, zij een weinig van de verlorene stellingen zouden hebben heroverd, een drietal kilometer grondge bied. De Nationalen zijn ook verder opgerukt in de richting van El Escorial. Tijdens de gevechten der laatste dagen werden twee bataljons der internationale brigade volledig vernield. Madrid heeft in leder geval maar één uitweg meer, en die is deze naar Guadala jara, die lang en moeilijk is. Gansch Ma drid dreigt ingesloten te zijn en zoo de rooden geen belegering in regel willen doorstaan in de Spaansche hoofdstad, zul len zij zich moeten haasten om met pak en zak naar andere oorden te trekken. De rooden hebben evenwel manschappen en materiaal genoeg, maai- bij hen ontbreekt tucht. Er bestaat geen eenheid. Allen wil len het best weten en ..elf commandeeren. Bij een gevecht aan de Manzanares ver loren de roeden 800 man. Aan een brug op de Jarama werd een Fransch-Belgische kompagnls grooten- deels gevangen genomen door de Natio nalen. Een Fransche kapitein werd aan getroffen in een Russische tank. Van weerszijden werd gemeld dat tal rijks vliegtuigen der tegenstrevers werden neergeschoten. De weg Madrid-Valencia is over een lengte van 12 km. in de handen der Na tionalen. NA DE VEROVERING VAN MALAGA Na de verovering van Malaga en de gansche Provincie zijn de Nationalen nog opgerukt tot over Motril en zijn daarna overgegaan tot het zuiveren van al de ver overde g:bieden en tot het vestigen van het gezag en van de orde. Eerst dit werk verricht zullen zij verder oprukken naar Almeria. Enkele gemotoriseerde patrouilles zijn reeds genaderd tot dichtbij die stad en hebben verklaard maar weinig tegen stand te hebben ontmoet. Een aanzienlijken buit is in hun han den gebleven. Generaal Kleber, die naar de eerste berichten, aangehouden werd, kon evenwel nog tijdig vluchten. Reeds werden 150 roeden, die talrijke misdrij ven op hun koord hadden, terechtgesteld. Honderden anderen moeten voor den krijgsraad verschijnen. Die gezondigd hebben tegen het g meen recht zullen streng worden gestraft. Drie duizend militianen die zich in de buurt van Malaga bevonden, hebben zich overgegeven. De voorzitter van het Sov jet-tribunaal. die 5.000 personen ter dood veroordeeld had, werd aangehouden. Hij zal zijn straf niet ontgaan. Twaalf honderd Russen werden even eens aangehouden. Te Malaga waren hon derden kinderen aan gebrek, honger en ziekte; gestorven. Het tiende deel der stad werd verwoest. ANARCHIE IN CATALONIE Enkele leden der radikaal-socialistische partij hebben een reis gemaakt naar Spanje en enkelen onder ben hebben be vestigd dat in Catalonie een anarchistische toestand heerscht en alle bedrijven gesov jetiseerd werden. Hun konununistische en socialistische coliegas van de Kanier die met ben satnenreisden, hebben bet anders beweerd en zeggen een besten indruk te hebben meegebracht van bet roode Spanje. Dezen willen, jegens bun politieke kleur, de waarheid verbergen. Donderdag 11. begaf Koning Leopold III zich naar de Bcrir,;ge, de Waalsche mijn streek, om er de groote wtrken. die er aan den gang zijn, bijzonderlijk zekere werken voor de waterafleiding, te gaan bezichti gen. Hij bezocht Quaregnon, Monsville- Quaregnon, Jemappes, Cuesmes, Framf- ries. Heugies, Wasmes, Hornu, enz. Veel werkers'families werd:n door hem bezocht. Overal werd hij met de meeste geestdrift, ontvangen en uitbundig toegejuicht. ALLERLEI NIEUWSJES Een Spaansch vliegtuig moest een noodlanding doen in Frankrijk. Het had 1.055 kgr. goud aan boord dat in veilig heid moest gebracht worden in Frankrijk. Te Santander heeft de roode regee ring de scheikundige Solvay-fabrieken op- geëischt Tc Madrid en Barcelona \/erden bij decreet alle mannen van 20 tot 40 jaar onder de wapens geroepen. Onze plaat toont den Koning, wijl hij door de straten van Quaregnon stapt, In Duitsehland heeft een geza.et benoemd gezelschap van den H. PUimel, burgemeester dier plaats. De Koning wordt bij zijn bij de Regecring van Burgos. Valencia, Barcelona en Port-Bou -w deze laatste plaats is gelegen aan de Fransche grens werden gebombardeerd door schepen en vliegtuigen der aatiO' nalen. De Spaansche roode Regeering, tel kens zij zich verplicht ziet een nederlaag te bekennen, werpt da schuld ervan op Italië of Duitsehland of op de zoogezegde Duitsche of Italiaansche troepen, dit en kel om de internationale atmosfeer te ver troebelen. De Spaansche Regeering is ook sterk bij het melden van het veroveren van strategische punten die enjfde dagen voor dit bericht nog ver achter de linies der rooden waren gelegen. Ook een ma nier om nederlagen te bekennen. Te Cienpuezelos hebben de rooden een bekend persoon van rechts in een arena gezet en dan een stier op hem los gelaten. De ongelukkige werd tot zesmaal toe gewond door het dier. Toen dit ge beurd was eischten da opgehjtste toe schouwers dat hem een oor zou afgesne den worden omdat hij zich niet moedig had verdedigd tegen het verwoede dier. Anderzijds werden er alle kloosterzusters gevangen genomen wijl de zieken aan hun lot werden overgelaten. Vijftig hunner kwamen erdoor om het leven. Er werd beweerd dat Generaal Franco de Spaansche kroon zou aanbieden aan Prins Xaverius van Bourbon Parma, 47 jaar, welke thans te Parijs vertoeft. Prins Xaverius is de broeder van ex-keizerin Zita en is de kandidaat der Carlisten. Een Russisch schip beladen met oor logsmateriaal werd door de nationalen omgebracht. IN DE PIIET-INMENGINGS KOMMISSIE Alle landen gaan akkoord «;m het zenden van vrijwilligers te doen ophouden. Kontrool der Spaansche iprenzen. In de niet-inmengingskommissie zete lende te Londen is men eindelijk tot akkoord gekomen. Het verbod op het zenden of doorlating van vrijwilligers zal toegepast word^i. jn alle landen verte genwoordigd in die kommissie,' dit vanaf In het Paviljoen van België op de We reldtentoonstelling van Parijs 1937, die, zooals men weet, gewijd is aan de Kunst en de Techniek in het hedendaagsche le ven, zal zich ook een afdeeling bevinden voor godsdienstige kunst. Een belangrijke plaats zal daar worden ingenomen door een tapijtwerk van 4 m. hoog op 2,50 m. breed, dat in opdracht van het Algemeen Commissariaat der Bel gische Regiering tij bovengenoemde We reldtentoonstelling. werd ontworpen door den Heer Marc;l Laforêt uit Brussel, en dat een weerspiegeling bedoelt te zijn van het leven vol opoffering en de verheerlij king na diens dood, van een held die niet alleen aan België, maar aan de geheele wertld toebehoort, nl. Pater Damiaan. De Heer Laforêt heeft in zijn ontwerp een pakkend; synthese van de Damiaan- figuur gegeven. Zoo zien wij daar den jon gen missionaris het klooster der paters van de H.H. Harten te Leuven (beter be kend onder den naam van paters pic- pus;en») verlaten cm zich, met als eenig bezit zijn kruis en zijn gebedenboek, naar de Hawaï-eilanden te begeven, waar hij zich korten tijd na zijn aankomst aldaar op het leprczen-eiland Molokaï afzondert om er zijn leven in dienst te stellen van de melaatschen. Het tapijtwerk, dat de Damiaan-figuur behandelt naar oorspronkelijke portretten van dezen held der naastenliefde, laat ons ook een pater Damiaan zien, die niet al leen de melaatschen met eigen handen verzorgt, maar ook ktrken en huizen voor hen bouwt. Wij zien daar ook den pan- danus-boom, onder welks takken de mis sionaris zijn eerste nachten doorbracht. Verder; pater Damiaan op zijn doodsbed, zijn eenzaam graf op een van die verre eilanden en tenslotte de onvergetelijke verheerlijking van den apostel der melaat schen, wiens stoffelijk overschot in een triomfantelijke reis met het schoolschip Mercatornaar Antwerpen werd ge bracht, op dit tapijtwerk gesymboliseerd door den Onze Lieve Verouwe-toren en den Wolkenkrabber op de Meir. Het tafereel der verheerlijking wordt voorgesteld door cadetten van het school schip, die de kist met de kostbare relikwie op hun schouders dragen, voorafgegaan door paters Picpussen, die het in vromen stoet naar dezelfde kloosterkapel van Leu ven brengen, vanwaar de jonge missiona ris was vertrokken en waar hij thans in een praalgraf rust. De kunstenaar die dit tapijtwerk in so ber gestyleerd lijnenspel heeft ontworpen, heeft het geheel in geelachtige kleuren uitgewerkt, die er een voornamen indruk aan geven. Aanvankelijk was het de bedoeling, na de Tentoonstelling van Parijs, dit werk in de kapel der Picpussen te Leuven te han gen, doch daar men achteraf vreesde dat het daar wegens zijn groote afmetingen niet geheel tot zijn recht zou komen, werd thans besloten het in de St Jacobskerk van Leuven te plaatsen. IBIIRB3BBBBBBBBBB39BSBB3BBSBE fRUV/E HUID* Schrale Lippen Gesprongen Handen :Döos4en7.50lp aMe Apotheken* In het I,enine-Huiste Gent kunnen de Ronselaars maar weinig troostend nieuws meer geven aan de vrouwen en familieleden van hun slachtoffers die zij naar den dood hehben gezonden in Spanje. Als die ongelukkige vrouwen of familie leden aandringen om toch wat nieuws te vernemen worden zij afgescheept met de verklaring dat hun vertrokken man of familielid gekwetst is en binnen kort zal terugkeeren. Aan dezen die verdriet heb ben wordt gevraagd niet te willen schreien in het openbaar. Totnogtoe zouden reeds ongeveer vijftig Gentenaars die geronseld werden, zijn ge sneuveld op het Spaansch slagveld. Van 60 anderen is men zonder nieuws. KNAPEN NAAR VAN 13 HET VUI JAAR WORDEN VUUR GEZONDEN De socialistische jeugdorganisatie van Spanje heeft medegedeeld dat al haar le den, ook de jongens van 13 tot 19 jaar, voor de militairen dienst ter beschikking Zaterdag 20 Februari. De kontrool der grenzen van Spanje( zoowel te. lande als ter zee, zal toegepast worden vanaf 6 Maart. Een plan hiervoor werd reeds op gemaakt. Dit akkoord werd gesloten tus schen Engeland, Rusland, Frankrijk, Bel- gie, Duitsehland, Portugal, Tchecko-Slo- wakije en Zwitserland. De afgevaardigde van Portugal heeft evenwel de kontrool langs zijn grenzen niet aanvaard, dit strijdig ziende met de waardigheid van het land. In de vergadering der niet-inmengings kommissie werden na het stemmen van het akkoord talrijke redevoeringen ge houden. De afgevaardigden van Duitseh land en Italië deden terecht opmerken dat men nu heeft aanvaard wat zij reeds in Oogst 1936 voorstelden. Dit is feite lijk zeer juist en eerst treft Rusland en dc internationale het verwijt dat het zen den van vrijwilligers vandan af reeds niet verboden werd. Veel verwikkelingen wa ren vermeden geweest. LAATSTE BERICHTEN Van weerszijden worden zegepralen ge meld. De nationalen melden nieuwen voor uitgang, bijzonder naar het Escuriaa! en langs de Jarama-rivier, welke zij hebben overstoken, wijl de rooden een wellukken van hun tegenaanvallen melden. De na tionalen zijn ook verder opgerukt naar Almeria. Er mag aangenomen worden dat de bo venhand blijft aan de nationalen. FRANKRIJK ZAL ZIJN GRENZEN DOEN BEWAKEN DOOR 20.000 MO- BIELE WACHTEN Naar verluidt treft Frankrijk maatre gelen om zijn grenzen met Spanje volle dig te sluiten, om alle zenden van vrij willigers te verhinderen; 20.000 mobie le wachten zullen daarvoor naar de Spaansch-Fransche grenzen worden ge stuurd. De grens zal nog slechts open zijn voor de personen die daarvoor een spe ciale machtiging zullen hebben verkregen en voor de vluchtelingen komende uit Spanje. in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie ons zendt in postzegels of stort op post- checkrekening 155.70 van V. Sansen-Van- ncste, Drukker, Poperinge, de som van 18 FRANK. Voor het Buitenland zende men on» per Internationaal Postmandaat: Uit Frankrijk: 36 frank. Uit Amerika: 51 frank. doortocht in de gemeente geestdriftig toegejuicht, IBBflaU0B35B'J*HSfa<31HSJBBlB2SiaaaBXHSSBSa3B9BSB2&EflB8BBa De West-Vlaamsche Zuivelbond, ver- I Dat er geen wet bestaat, nooit bestaan bond der samenwerkende melkerijen van heeft en ook niet moet bestaan die aan West-Vlaanderen, ln algemeene vergade ring bijeengeroepen te leper, op 11 Fe bruari 1937, Overwegende dat er nog van tijd tot tijd lieden zijn die vertelsels uitstrooien ln den tijd uitgevonden door personen met kwade Inzichten en met het doel de samenwer kende melkerijen ln hun belangen te be- nadeeligen en ln hun ontwikkeling te be lemmeren door een systematische laster campagne; Dat die valsche geruchten dan voortver- teld worden door personen die niets af weten van het doel en de werking der samenwerkende melkerijen; Teekent hevig protest aan tegen de val sche aantijgingen; Verklaart dat het doel der samenwer kende melkerijen is door moderne Inrich ting en doelmatige technische leiding een beter produkt te maken dan elke landbou wer afzonderlijk op zijn hoeve zou kunnen maken; de samenwerkende melkerijen het ver meende voorrecht zou geven een zeker percent margarine in hun boter te mengen en dat zulke praktijken in onze melke rijen nooit hebben plaats gehad, zooals die lasteraars zouden willen beweren; Dat iedereen die onze boter koopt even veel recht heeft de zuiverheid van onze waren te doen onderzoeken als iemand die boter bij een boer of bij gelijk welken winkelier koopt; En ten einde door tusschenkomst der rechtbanken dien laster uit te roeien, ver zoekt iedereen die er aan houdt dat ieder in zijn handel geëerbiedigd wordt, aan het bestuur van ondergetekende melkerijen de personen aan te duiden die nog der gelijke valsche tijdingen zouden uit strooien of helpen verspreiden. De samenwerkende melkerijen van Ardooie, Elvcrdinge, Heestcrt, Lan geniark, Poperinge, Veldegem en Vlamertinge. !EBagHEaSB3HaES2Sa32ElSE3SS?a!jïBIH3E33aSfiSaBaS2SHSasaBBiaSH Men DE PLAATS WAAR HET ONGELUK GEBEURDE. ziet op den voorgrond duidelijk den verwrongen moto die da autocamlon aanbotste. In den inzet het slachtoffer Georges Deneire. Maandag namiddag, omstreek» 15.30 u., kwam de genaamde Georges Deneire, 31 jaar oud, aannemer, echtgenoot van vrouw Augèle Lequien, vader van 4 kleine kin dertjes, wonende in St Orner», Berten- plaats te Poperinge, met zijn vernieuwden moto Sarolea j> uit de richting van de Groote Markt de Rijselstraat ingereden. Gekomen ter hoogte der bakkerij Saesen moest hij een wagen voorbijsteken wijl er kwam uit tegenovergestelde zijde een auto-' kamion, geladen met 3000 kgr. oud ijzer en gemend door Joris Rogghe, 40 jaar oud, gehuwd en wonende te Wijtschate, aangehold. Daar de weg hier eene ge weldige kromming vertoont konden beide voertuigen elkander in de verte niet ont waren. De automobilist het gevaar be merkende reed langs zijn rechterkant tot gansch tegen het gaanpad doch de moto- cyclist kon de auto niet meer mijden cn kwam met een geweldigen smak terecht tegen de linkerdeur van de kamionnettc. Hij werd de schedelpan letterlijk geklo ven. Inderhaast werd hij ia het Nazareth- gesticht binnengedragen, doch hij moest bij hoogdringendheid naar liet O. L. Vr. Hospitaal overgebracht worden, waar men daarbij nog vaststelde dat zijn linker schouder was gebroken bij den stuik op den bak van den vrachtauto cn dat hij eveneens zwaar gewond was aan het been en kie, die erg was opgezwollen, zijn her sens waren eveneens geraakt. De moto van het slachtoffer, sedert Zondag pas nieuw in zijn bezit, was nog enkel een hoop verwrongen ijzer cn was gansch buiten gebruik gesteld. Op de plaats waar het slachtoffer bleef liggen bemerkte men een grooten bloedplas waar tusschenin kleine stukjes vleesch te on derscheiden waren. De autovoerder stopte op een 6-tal meters en het slippen van de banden kom men duidelijk waarnemen op de kasseisteenen. Een paar meter van de moto lag de klak van het slachtoffer, wat verder een lage schoe. De politie stelde het onderzoek in welke later door de Rijkswacht overgenomen werd. De autovoerdcr was erg onder den indruk van het gebeurde. Op de plaats des on- heils en in het gebuurte verdrong zich een groote massa. De bezoeken hem gebracht door familie en kennissen schijnen erop te wijzen dat hij bij zijn verstand is gebleven maar Woensdag was hij in een diepen slaap geraakt cn later zou hij een schedelbo ring moeten ondergaan. Donderdag mor gen verergerde zijn toestand op onrust wekkende wijze en zijn vrouw werd aan zijn sponde geroepen. Een hersenvlies ontsteking had zich verklaard en er be staat maar luttel hoop hem nog te redden. (■aBBaB2EaHaeBas322EB33aaxcaj2aa9iaasaaaBBB8a2HE3]iR935isa8 DE IBIS IXWERD TE OOSTENDE TE WATER GELATEN Ean acht op het gedeeltelijk verwoest Malaga, na de inname dezer door do latio nalen. )e meter, Mevrouw de baronea Empain hakt de koord door. voor iedereen. Als gij binnen ceni- gen tijd geld moest noodig hebben sluit U heden nog aan bij do BELG. COOP. SECURITY die U volgens liaar bijz. systeem zal bezorgen, tegen waarborg van meu bels, machienen, veestukken, loon vanaf 2.Ü00 fr., terug met maandkortiu- gen van 24 fr, per 1000 fr. in 4 jaar. DIRECTIE VOOR VLAANDEREN Kortrijkschestraat, 12, GENT. - Telefoon 131.08. Bureel van 3 tot 7 uur den MSandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag. KORTRIJK: 66, AlberLtraat. Telefoon 1608. Bureel; Maandag, Dinsdag, Donderdag cn Vrijdag van 9 tot 8 uurj Zondag van 9 tot 12 uur. BINNENI.ANDSCHE PREMIELEENING 1' TREKKING VAN 13 FEBF.U/.RL Donderdag 18 Februari had te T da 41- trekking plaats der Binneclar.Lcln Premtelceniag 1033. R. 288087 wint 1 miljoen. 70 Loten van 23.099 fr. worden tccjev* zen aan de volgende reeksen: 106878 114317 125773 120356 132998 132-131 141529 146478 147895 152532 159515 16' 573 161842 163229 177650 178333 17S717 lR;t| 186877 1 86584 1943G3 198368 192258 29tOj 232645 233472 252553 254227 212501 26?1S| 283234 273134 276074 278200 2877C6 2£C3a 299C3 301453 30147 1 304112 306746 399170 310750 311037 314790 315241 316124 318831 333093 337204 337907 339228 342344 34M1J 344463 345689 349051 350424 362744 36417» 335253 333199 372024 373524 374473 372,43 380050 385384 305527 323501 Elke definitieve obligatie van een uit. gekomen reeks bekomt een vijfde van net lot toegekend aan de reeks waartte zij behoort. fsafiaaaasnaasaaaaaGfijaiiKSiH AANRIJDING TE BEERST BIJ DIKSMUÏDE EEN SCHAPER DOODGEREDEN Maandag laatstleden, omstreeks 420 u, namiddag, op den weg Beerst-Diksmurit werd do genaamde Spinier Louis, oaj 77 Jaar, die de straat wilde overstates om zijn schapen naar den stal te leiden, aangereden coor den auto van L. P., ren. tenler te Westvleteren, en ten gronde ge. slingerd. De ouderling werd beide beer.es gebroken en liep een schedelbreuk op. Ziehier nagenoeg hoe het ongeluk zich moet voorgedaan hebben; Bijna op hetzelfde oogenblik var, het ongeluk had een andere auto de a&u. rijdende gekruist. De aangeredene, dis volgens verklaring van de omstaar.derj en kennissen, doof en nagenoeg blind was, wilde de straat over na he1; voorbijtrekken van het eerste voertuig, met het cn. gelukkig gevolg dat hij onmiddellijk voor den auto van L. P. kwam te staan en die het ongeval niet had kunnen zien, r.oci heeft kunnen vermijden. Spinier Louis, die steeds het bewustzijn heeft bewaard, deed pijn om zien en hooren. Hij werd in zijne woning ge. bracht, die slechts op een 50 tal meter van de plaats staat, om verder naar hel gasthuis van leper gevoerd te worden. De Rijkswacht van Diksmulde en het parket van Veurne stapten ter plaats» af voor het gebruikelijke onderzoek. Dinsdag morgen is de ongelukkige aan de bekomen verwondingen bezweken. EilflBBBSHB3iB!BI!IIBSXBSEBE!3EQS3 TOESTAND VAN DEN LANDBOUW BINST DE MAAND JANUAKI 1937 (volgens de verslagen der Ri jksland bouwkundige n) Weersgesteldheid. Het weder ln Ja. nuari was overtrokken en regenachtig, n:;t enkele dagen vorst en sneeuw. Stand der Teelten. Het landbouww:."!c werd met moeite uitgevoerd en vaak ia ongunstige omstandigheden tengevolge v?a den regen. De graangewassen, vooral de rogge, lij. den van de overtollige nattigheid. Veel perceelen zijn met onkruid over» rompeld. Het bekalken der weiden heeft dit jaaï een vrij groote uitbreiding genomen. Veekweek. De gezondheidstoestand il bevredigend, alhoewel de varkenspest roj niet volledig overwonnen is. In de Vlaanderen is men het vee grpo. tendeels met rapen blijven voederen. Daaï waar men voeder heeft ingekuild of merg. kooien heeft verbouwd, kan het vee ;S goede voorwaarden gevoed worden. De landbouwers klagen over de duurtl der krachtvoeders. Toestand der markt. In den loop Öet maand heeft men een zekere verhoögjr.j van de boter vastgesteld, gevolgd van ra lichten stilstand. De graangewassen heb' ben een merkelijke daling ondergaan. De overvloed van varkens heeft de prij» zen doen dalen, vooral van ds vette var» kens. De prijzen der eieren zijn aan het ver» minderen. 78ISB«BBXaBlDE2a3SS323B7!RB3Ef DE 24 FEBRUARI AANSTAANDE Trekking der 2' Snede 1""7 van de Plan B. 61.311 loten v. 100 tot 1 m:Ij. fr. Koopt spoedig uw blauw biljet! 1SlBSÏIIBSB3M93MMH9IIIK;tf 26 FEBR. Te 11 uur, voor den Ilccf Claeys, hoofding.-best. van Bruggen ea Wegen, Vrijdagmarkt 12, Brugge l-vcrc# van 6862,5 ton steenkorrel* voor de wc genregie van DIKSMUIDE. Bestek zon» der Nr (Ned.). Uitslag van Aanbestedingen 5 FEBR. Te 2.30 uur, ten Gemeen, tehuize te RAMSKAPELLK-aan-IJzer, boren van een drinkwaterput. Bestek 14.000 frank. A. VEREECKE, Heule, 16.000 fr.; A. en L. Vyncke, Gullegem, 16.640 fr. 12 FEBR. Te 11 uur, voor den Heef Claeys, lioofding.-bcst. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, ver. breeden van den rijweg cn aanleggen van een fietspad op het vak van Rijksweg Nr 9, Brusscl-Duinkerke, begrepen tui» scben MEENEN en GELUWE. N. V. VIANOVA, Antwerpen, 1.075.353 fr. 46 (Zw.) of 1.118.371,26 (P.); N.V. U Route Moderne, Ecaussincs, 1.146.327,87 (Zw.) of 1.199.552,32 (P.): N, V. Aut- werpsche Wegenbouw, 1.160.041.38 (P.) i H. Mahieu, leper, 1.168.854,86 (Zw. 14-20. 14 D. R. 104 fr. p. m2 moz. 65 fr. p. ni2) of 1.217.483,92 (P.). iflBaaHflsaasiaBBBSBSflSBEasasa EEN NIEUW SCHIP VOOR HET KONINKLIJK WERK VAN DEN IBIS Dinsdag, om 14.15 uur, beeft te Oost ende bet te water-laten plaats gehad vatt de Ibis IX een nieuwe visscbersboot, bestemd voor bet Koninklijk Werk ven den Ibis, Dit schip is ook het eerst ge bouwd met de steun van den «Dienst voor Ekonomisch Herstel IBBBXBBBBBBSBaaBCBaaaSZBSSSl ONS WEKELIJKSCH RAADSEL Oplossing vorige week: Moord, woord, boord, koord, noord, oord, Nieuw raadsel: Hef zal steeds twee personen vragen Of anders is 't een spijs. De middenlettcr weg te vagen, Opdat het ktinke in menig' wijs. Het gansche woord nu omgekeerd Wordt enkel door het kind gegeerd En dit onthoofd is weer bijna De naam der noc( die pa«t l"j h. - 2^8 a 60s die Door inwrijving en inademing van Dampo. Pot 10 fr„ Doos 5 (t. In alle Apothektfl'4 ampo daar lucht g« va.-s sf' EEN VEROORDEELDE DOODT ZEVEN PERSONEN IN POLEN Die tegen hem hadden getuigd. Asile Tgnikow heeft bij het verlstd1 van de gevangenis nabij Stanislasow, 111 Polen, zeven personen gedood die tc(?rrt hem hadden getuigd: zijn zurtcr, zij* schoonbroeder en hunne twee kinder'* en nog drie geburen. Daarna heeft moordenaar een einde aan zijn leven ff* stcld door zich een kogel door het hoot, te jagen,

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 2