HIJ is VERJONG! STANDAERT Pillen TOMATEN De Middeleeuwsche Gilden IET STRIJDEND FRONT DER KERK ALLERHANDE NIEUWS Wedstrijd voor uitvindingen ZUIVER BLOED is LANG LEVEN zag dat hi] er niet mocht •werken. Deco- ninck stelt zich als burgerlijke partij aan en vraagt 1 fr. schadevergoeding. De rechtbank veroordeelt de betichte tot 140 fr. boete of drie dagen gevang en tot de kosten voorwaardelijk gedurende 1 aan de burgerlijke partij moet hij de ge vraagde frank betalen, alsook de kosten harer aanstelling. Diefstal met braak. Bouweraerts Joseph en Lefebvre Roger, beiden van Pioegsteert, worden beticht zich aldaar plichtig gemaakt te hebben aan diefstal met braak van 6 hennen ten nadeele van Goethals Aifons. De rechtbank veroordeelt Bouweraerts bij verstek tot 3 maand ge vang. Lefebvre wordt tot 2 maand gevang veroordeeld zonder voorwaarde voor de 2 betichten, die samen gerechtskoeten moe ten betalen. Deze diefstal werd op 10 Febr. 1933 gepleegd. Diefstal Bouweraerts Josef en De- wilde Achiel, belden van Pioegsteert, staan terecht om zich op 5/6 Maart al daar plichtig gemaakt te hebben aan dief. stal van een haan en 3 hennen, ten na deele van Goethals Alfons. Dewilde die de wacht gehouden had kreeg voor zijn deel 10 fr. van den buit. Bouw raerts wordt bij verstek tot 2 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld. De- wilde tot 1 maand gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang en samen tot de kos ten, zonder voorwaarde voor belde. Poging tot diefstal niet braak. De- wilde Achiel en Depuydt Albert, belde van Pioegsteert, worden beticht zich cp 9 Juni aldaar plichtig gemaakt te hebben aan poging tot diefstal met braak bij Force Medard die zij wisten zich in den cirkus oe bevinden. Depuydt is nu sedert 3 Jan. te Beernem opgesloten. De betichten wer den in hun werk door den tolbeambte ge stoord en namen de vlucht. De rechtbank veroordeelt de 2 betichten ieder tot 2 maand gevang en tot elk de helft der kos ten, zonder voorwaarde. Diefstal en heling. Dewilde Achiel van Pioegsteert is beticht zich aldaar op 5 Juni plichtig gemaakt te hebben aan diefstal en heling van een som van 60 fr. en van een uurwerk ten nadeele ider herbergiers Lagae Louis en Vanthournout Celine. De betichting van heling wordt niet weerhouden, wegens diefte wordt hij tot 2 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld en tot de kosten, zonder voorwaarde. Diefstal met braak. Dewilde Achiel, Doise Maurits en Bouwerarets Jozef al len van Pioegsteert, staan terecht be ticht van op 13 Met zich te West-Nieuw- kerke plichtig gemaakt te hebben aan diefstal met braak ten nadeele van den 65 jarigen Carlier Severin, poester. Zij hadden den koffer gestolen, buitengedra gen en deze werd in een weide achter het hof bij middel van een beitel door Bou weraerts opengebroken; er werd onder meer gestolen, 250 fr., 650 fr., een wekker, broche, ring, armbanduurwerk en een ou de revolver. Dewilde bekent voor zijn deel 100 fr. ontvangen te hebben. De recht bank spreekt Doise vrij en veroordeelt Dewilde tot 4 maanden en Bouweraerts dij verstek tot 7 maanden gevang en sa men tot de kosten, zonder voorwaarde voor belde. Na de uitspraak vroeg de Heer Prokureur des Konings de onmiddelijke aanhouding van Bouweraerts, die door de rechtbank bevolen werd. Zedenschennis - Vrijspraak. Ney- sens Marguerite en Goulier Raymond beiden van Yper stonden terecht wegens zedenschennis in Juni 1. 1. Deze zaak werd op vraag van den Heer Prokureur des Ko nlngs met gesloten deuren behandeld. Na de getuigen gehoord te hebben sprak de rechtbank 'beide betichten vrij zonder kosten, daar het feit ten hunne laste niet genoeg bewezen werd. Verboden visschen. Dewulf Cyriel van Houthulst die op 3 Okt. door de vaartbewaker te Noordschote aan het visschen gevonden was met eene hand lijn en een grondlijn, had voor de poli tierechtbank van Yper vrijspraak beko men. De Heer Prokureur des Konings ging in beroep tegen die vrijspraak. De rechtbank na onderzoek der stukken ver oordeelt de betichte tot 182 fr, boete of 8 dagen gevang en de kosten, zonder voorwaarde. Onjuiste verklaring. Hauspie Jour- dan, dopper te Poperinge, is beticht ten gevolge van onjuiste verklaring ten on rechte eene som van 540 fr. getrokken te hebben, hij had niet verklaard dat zijne vrouw voor zeker werk wekelijks 20 fr. loon trok. De rechtbank veroordeelt de •betichte voor de feiten A en B welke zich mengelen tot 350 fr. boete of 15 da gen gevang en tot de kosten, alsook tot de teruggave der som van 540 fr., zonder voorwaarde. Smaad, slagen en bedreiging. Vuilste- ke Gustaaf van Komen is beticht zich op 23 November te Komen ten Brielen plich tig te hebben gemaakt aan smaad, slagen en bedreigingen jegens de politieagent Bauden Henri. De rechtbank veroordeelt de betichte voor het feit A tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voor de feiten B en C welke zich mengelen tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang, voor het felt D tot 35 fr. boete of 1 dag gevang en tot de kos ten zonder voorwaarde. Heling en diefstal. Blanckaert Mau rice van Passchendaele is beticht van diefstal van titels ter waarde van 8200 fr. te Halewijn ten nadeele van Debroek Margriet. Deze titels verkocht de betich te te Kortrijk door tusschenkomst van de wisselagenten Mlyeur en Vermeulen. Hij is ook beticht van diefstal van een gouden ketting, zilveren uurwerk en bre- lok in diamanten bezet ten nadeele van René Dekervel te Yper. Deze diefstal werd op 28 Nov. bij middel van valsche sleu tels gepleegd. Uurwerk en ketting hadden een waarde van 270 fr.. ook 75 fr. in geld werd aldaar gestolen. De betichte staat insgelijks terecht wegens poging tot dief stal op 25 Nov. bij Verbeke Henri, ge- buur van Dekervel, voor diefstal te Ha lewijn en de poging tot diefstal bij Ver beke bekomt de betichte vrijspraak, we gens heling der gestolen titels wordt hij tot 2 jaar gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang veroordeeld, wegens dief stal bij Dekervel tot 1 jaar gevang en tot de kosten, daarbij wordt hij voor 16 jaar vervallen verklaard van al zijne rechten. Na de uitspraak vroeg de Heer Proku reur des Konings de onmiddelijke aan houding van den betichte wat door de rechtbank werd bevolen. Messteek. Vanmaele Pius en Dewulf Emile, van leper, zijn beticht, de 1® van eene messteek toegebracht te hebben in den linkerarm van Dewulf, die hem slagen had toegebracht. Dit gebeurde op den koer eener herberg der Neerstraat, op 9 Oogst 1936. Vanmaele werd vroeger reeds onder betichting van moord voor het assisenhof gebracht. De rechtbank ver oordeelt Vanmaele tot 5 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang. De wulf wordt tot 15 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld en samen tot de kosten, zonder voorwaarde. Het aangeslagen mes wordt verbeurd ver klaard. Misbruik van vertrouwen. Roose Pros per, van Oostvleteren, is beticht zich te Handzame plichtig gemaakt te hebben aan misbruik van vertrouwen, ten nadeele van Geldhof Oeline, bij wie hij eten en slaping bekomen had en beloofd had winkelwaar voor een bedrag van 65 fr. aan dezes schoonzuster te Oostvleteren thuis te bezorgen. Deze ontving echter niets. De rechtbank veroordeelt den be tichte, bij verstek, tot 3 maanden gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Kneukelijzer. Tommeleyn Gerard, van Kortemark, werd op 6 December 1936 door den veldwachter Debreuck, van El- verdinge, aldaar in bezit bevonden van een kneuke'Jjzer. De rechtbank veroor deelt den betichte tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Het kneukelijzer wordt ver beurd verklaard. Mishandeling aan de politie. Heylens Georges, van leper, die dronken was, had op 6 Oogst 1936, in de herberg van Julia Coffyn, met wie hij samenwoont, een stamp toegebracht aan den politieagent Wouts. De rechtbank spreekt den betichte vrij voor de betrekkingen onder A. en B.; In verband met onze voorgaande bijdra gen over Iepe-'s wereldberoemde Lakm- halie, ls het hier de plaats een woordje te zeggen over de Gilden, die de Hallen tot verkoopplaats hunner waren hadden. Daarbij, het Middeleeuwsche Gildenwezen staat daar als een lichtbaak, voor ons, menschen der 20* eeuw. Nooit was ons Vlaamse he Volk grooter dan in die eeu wen van trouwe onderlinge hulpverleening en diepen Kristen Godsdienstzin. Verscheidene gegevens voor deze verhan deling ontleenen we aan; Opkcmst, bloei en verval der Gilden door H. Pesch. Vooreer* dient er gezegd dat er twee soorten gilden waren: de KOOPLIEDEN GILDEN, ook HANSEN genoemd, en de gilden der handwerklieden of AMBACH TEN. Nadat de woeste Noormannen, die gedu rende een eeuw de schrik onzer gewesten waren, in KI door den veldslag bij Leuvrn. voor goed tilt onze streken waren verdo ven en de rust in het land werd hersteld, begon de handel stilaan te herleven op verschillige plaatsen. Zoo zien we s:dert de jaren 1000, in de toenmalige steden, KOOPLIEDEN GILDEN of HANSEN op komen De kooplieden vereenigden zich uit behoefte aan onderlinge hulpverleening, want in deze tijden liet de veiligheid voor den rondtrekkenden handelaar nog zooveel te wenschen. Deze verenigingen hadden een godsdienstig karakter maar een be paald wereldlijke bedoeling. Ze bezaten een kapel of altaar in de kerk, hadden cm patroonheilige wiens feestdag ze ook vier den met H. Mis en verder heerlijk verzet, ze bezaten een gemeenschappelijke kas door zelf gekozen ouderlingen beheerd; ze hadden gemeenschappelijke rechten, ge woonlijk van den landheer door geldelijke opofferingen verkregen, enz. De kooplieden b:woorden ook hetzelfde gedeelte der stad. De groothandelaars richtten daarbij een vereejiging op: VLAAMSCHE HANZE ge noemd, waar alle groothandelaars, welke met h:t buitenland wilden handel drij ven, lid morsten van zijn. De graaf van deze Hanze was altijd een Bruggeling, de schilddrager, een inwoner van leper. Deze Hanze had ook vaste kantoren in Londen en wordt daarom weieens de ANZ3 VAN LONDEN genoemd. Zij stond in hoog aanzien en zorgde ervoor dat in den han del geen bedrog werd gepleegd. Bedriegers werden bekend gemaakt en uit de Hanze gesloten. Naast de gilden der kooplieden, beston den ook in de steden, gilden of vereenigin- gen van beoefenaars van hetzelfde am bacht. Zoo had men de gilde der slagers, de gilde der bakkers, der schoenmakers, der lederbewerkers, d;r smeden. De groot ste en belangrijkste in leper was de gilde der lakenwevers. De gilden hadden hun eigen bestuur, hun eigen verkoopzalen of Hallen, hun eigen altaren of kapellen. Nie mand mocht een ambacht uitoefenen zonder lid der gilde te wezen. Daar werd hij eerst opgenomen als leerjongen; werd later gezel of groots knecht om nog veel later tot baas op te stijgen. De handwerk lieden van hetzelfde bedrijf bewoonden ook meestal dezelfde straat cf hetzelfde gedee'te der stad. In de oude stadsdeelen van Brugge b. v. vindt men nog oude straatnamen die dit gezegde bevestigen, zooals: Smedenstraat en andere. In deze gilden waren het wereldlijk en het godsdienstig clement steeds nauw met elkaar verbonden. De toenmalige maat schappij wilde zóó door het aardsche wan delen dat het eeuwige er niet door verlo ren ging. Gelijk alles op de eenheid van het Katholieke geloof berustte zoo omvat ten ook de gilden het gefccele lichamelijke en geestelijk: leven van den ambachts man, In de gilden vond de naarstige ar beider zijn kracht, zijn godsdienstige op voeding. tijdelijke hulp. bescherming van zijn recht en van zijn be'angen. In de gilde leerde de leerjongen zijn am bacht bij een meester der gilde. Deze meest voor den jongen zorgen alsof het zijn eigen zoon was; hij meest hem het ambacht ten volle loeren en ervoor zorgen dat de leerling braaf leefde e.n behoorlijk zijn godsdienstplichten waarnam. Had een van beid; te klagen, men kon zich bij de overheden d:r gilde wenden. Was de leerling genoeg gevorderd, hij werd gezel bij een meester der gilde. Het dag- cf week- of stukloon werd door de gilde bepaald, evenals dsn arbeidsduur en het getal leerlingen en gezellen die één meester mocht hebben, ten einde te ver mijden dat de sterkere den zwakkere zou verdringen. Leerlingen en gezellen werkten in 's meesters huis, aten aan zijn tafel, zaten aan zijn haard cn genoten den ver- zedelijkenden invloed van het kristelijk familieleven. Onder de plichten van de ge zellen vinden wijGodsdienstig en zedelijk leven cn de eer van het ambacht hcog houden. Geschillen tusschen meesters en gezellen werden beslecht door de hoofd mannen der gilde gewoonlijk bijgestaan door 3 of 4 van de oudste gildebroers. In de gilde waren een bepaald aantal meesters. Om meester te worden moest de gezel door een examen bewijzen, dat hij zijn ambacht ten volle kende. Hij moest daarbij als kristen, als burger en als am bachtsman, een onbesproken naam heb ben. De meesters vormden in de oude gil den. de aristokratie van het handwerk. Het Meesterschap gold hem als een hoog ambt hetwelk hij zich door onvermoeide vlijt en onberispelijke uitvoering waardig zocht te maken. In de werkplaats was de meester niet enkel het hoofd, maar ook de vlijtigste cn handigste arbeider. Zijn werk- kleed en zijn vereelte handen golden hem als een eereteeken. Hierdoor werd de werkplaats een ware leerschool voor gezel len en leerlingen. Het vereenigingswezenzegt zelf de niet katholieke Gierke, bezat nooit zulk een hoog; beteekenis, nooit een zoo diep ingrijpende werking op het volks- en staatsleven, gelijk in de beste tijden der Middeleeuwen. Een hoofdoorzaak ervan was de godsdienstige eenheid. De gods dienst was de grondslag van het maat schappelijk leven. In de geheele Middel eeuwen heerschte gelijksoortigheid van beschouwing over de hoogste vragen van het menschelijk bestaan en dit gaf aan de sociale inrichtingen een zoo groot ge wicht, als ze nooit zouden verkregen heb ben wanneer in dien tijd op godsdienstig gebied verbrokkeling en scheiding had be staan. Eilaas! Welk verschil bij heden ten da ge! We voelen steeds meer dat de groote kwaal waaraan we lijden ls: de verdeeld heid op godsdienstig gebied. Zonder gods dienst is noch vrede, noch orde, noch rust. Het echte fondament waarop de gil denordening der Middeleeuwen was opge bouwd de eenheid in het geloof ont breekt ons. twintigste eeuwers, cn dat is het groot heuvel van onzen tijd. S. VEREEN1GDESTATEN De Aartsbisschoppen en Bisschoppen van de Yereenigde Staten hebben na af loop van de jongste vergadering van het Amerikaansche Episcopaat de navolgende proclamatie uitgevaardigd In het huidige wereldomvattende con flict tusschen de twee wereldbeschouwin gen. die lijnrecht tegenover elkaar staan, aan den eenen kant de geestelijke en bo vennatuurlijke levensopvatting en aan den anderen kant de materialistische beschou wingen - an het leven, is geen plaats meer voor onverschilligheid of neutraliteit. De god'iozenmachten en het nieuw heiden dom met haar telgen, bet communisme en despotisme, trachten lie: leven te be- rooven yan alles wat geestelijk en boven natuurlijk is. Het lot van de Westersche 'leschaving dat verankerd is in de chris telijke grondbeginselen, is ten nauwste verbonden met het eindresultaat van de zen strijd.» DU1TSCHLAND In verband met de groote gevaren waar aan het geloof en de zeden ook der vol wassenen in het Derde Rijk zijn bloot gesteld, heeft de Bisschop van Munster, Graaf von Galen, de geestelijkheid van zijn bisdom aangeraden om afzonderlijk Catechismusonderricht te geven voor vol wassenen, opdat de redelijkheid en de verheven zin vau de Katholieke Geloofs leer duidelijk erkend worde, het hart ont- vlamrae en den wil om het leven in te richten volgens het Geloof zoo sterk mo gelijk worde opgewekt OOSTENRIJK Ter gelegenheid van het 8* eeuwfeest van den dood van den H. Leopold, heeft de Bisschop van Linz in alle kerken van af den kansel een herderlijk schrijven laten voorlezen waarin wij o. m. lezen Het groeiende gevaar van het bolsje wisme wordt niet verbannen door een zui ver politiek atiti-bolsjewisme, dat mach tige leiders op hun vaandels hebben ge schreven, ook niet door een militair anti- bolsjewisme van een bewapeningswedloop met het miljoenenleger van het roode Rus land, maar op de eerste plaats door een godsdienstig anti-bolsjewisme, die het hei lige Godsidee tegenover de satanische god loosheid der bolsjewisten stelt, en het geestelijke koningschap verkondigt. Een practisch christendom is de sterkste dam tegen het aanstormende bolsjewisme. ITALIË In de Paaschweek zal te Rome een In ternationaal Kongres van Katholieke Art sen gehouden worden, waarop de Katho lieke Actie onder doctoren zal besproken worden. Dr Pastcau, de voorzitter van het St Lucasgild van doctoren, heeft deze belangrijke gebeurtenis bekend gemaakt op het Katholiek Medisch Kongres te Toulouse, en tevens medegedeeld dat Mgr Pizzardo het Kongres zal voorzitten. YOEGO-SLAVIE Onder groote belangstelling heeft Mgr Dr Nicolaas Dobrccio, Aartsbisschop van Antivari en Primaat van Servië, zijn zil veren Bisschopsjubileum gevierd. Ljpze zeer geziene Kerkvorst is een bekende figuur op internationale katholieke kon- gressen, waar hij iedereen verbaasd doet staan door zijn groote talenkennis. Deze Aartsbisschop spreekt n. 1. vlot negen verschillende levende talen. IERLAND Het communisme dat geheel Europa bedreigt, begint ook in Ierland steeds driester den kop op te steken. De Iersche katholieke bevolking schijnt zich hierover niet al te zeer ongerust te maken, zoodat Mgr Considine, Deken van Galway, in een groote vergadering van het Iersche christelijk front tegen dit al te groot op timisme heeft gewaarschuwd. Vooral onder de arntc cn noodlijdende bevolking weet het communisme zich on gemerkt op te dringen. Algr Considino heeft een dringend verzoek gericht tot alle Ieren, om eensgezind te zijn en mede te helpen met alle geoorloofde middelen het communisme te bestrijden. FRANKRIJK De bekende Bisschop van Marseille, Mgr Maurice Dubourg, is^door den Hei ligen Stoel bevordert tot* Aartsbisschop van Besancon. De prijskampen voor stieren en melk koeien zullen plaats hebben dit jaar in de hiernavolgende gemeente, op de hierna bepaalde dagen en urent terzelfder tijd wordt er aldaar overgegaan tot de keu ring van stieren voor den openbaren dek- dienst bestemd, alsook tot het toekeiuien der tweede of derde annuiteiten van ,Toe- ger verleende bewaringspremiën van 3.300 frank of van de bewaringspremie van 1.500 fr. aan de stieren die reeds deze derde annuiteit bekomen hebben. EERSTE LANDBOUWSTREEK! Gistel: Woensdag 31 Maart, te 10 uur. Slijpe: Donderdag 25 Maart, te 10 uur. TWEEDE LANDBOUWSTREEK! Diksmuide: Woensdag 17 Maart, te 10 u. Nieuwpoort: Dinsdag 16 Maart, te 10 uur. Veurne: Donderdag 18 Maart, te 10 uur. Alveringem: Dinsdag 9 Maart, te 10 uur. Loo: Woensdag 3 Maart, te 10 uur. Houtem: Donderdag 4 Maart, te 10 uur. Oostvleteren: Dinsdag 30 Maart, te 10 u. Merkem: Zaterdag 3 April, te 10 uur. DERDE LANDBOUWSTREEK: Roesbrugge: Maandag 1 Maart, te 10 uur. Poperinge: Dinsdag 2 Maart, te 10 uur. Boezinge: Dinsdag 23 Maart, te 10 uur. leper: Vrijdag 12 Maart, te 10 uur. Geluwe: Zaterdag 13 Maart, te 10 uur. Meesen: Zaterdag 27 Maart, te 10 uur. Kemmei: Woensdag 31 Maart, te 10 uur. Moorslede: Maandag 5 April, te 10 uur. Houtem (I.)Donderdag 1 April, te 10 u. VIJFDE LANDBOUWSTREEK: Horglede; Donderdag 15 April, te 10 uur. ZESDE LANDBOUWSTREEK: Zarren: Donderdag 11 Maart, te 10 uur. Keek-U.re: Maandag 15 Maart, te 10 uur. Buiten de hierboven vermelde keurin gen gehouden in de omschrijvingshoofd plaatsen, zuilen or ook stierenkeuringen, zonder prijskamp, plaats hebben in de vol gende gemeenten EERSTE LANDBOUWSTREEK t Oudenburg: Dinsdag 23 Februari, te 14 u. Keiem: YVoensdag 17 Februari, te 11 uur. VIJFDE LANDBOUWSTREEK: Staden: Donderdag 25 Februari, te 14 u. Tijdens deze keuringen mogen toege kend worden de tweede of derde annui teiten van vroeger verleende bewarings premiën van 3.300 fr., alsook de bewa ringspremie van 1.500 fr. aan de stieren die reeds deze annuiteit bekomen hebben. De stieren en koeien mogen enkel aan deze prijskampen deelnemen ter hoofd plaats der omschrijving waarin de hou ders der dieren gehuisvest ziin. Geene stieren mogen ter keuring aangeboden worden buiten de landbouwstreek waarin hunne eigenaars of houders verblijven. Een stier, gekeurd op een bijgevoegde keuring, mag enkel mededingen aan den prijskamp ter hoofdplaats der omschrij ving waarvan de gemeente, waar de bij gevoegde keuring heeft plaats gehad, deel uitmaakt. In elke omschrljvingshoofdplaats zal de keurraad de volgende onderscheidingen mogen uitreiken 1. - Stieren zonder tand van volwassene: le premie400 fr. met zilveren eeremetaal. 2« premie300 fr. met bronzen eeremetaal. 3e premie 250 fr. met bronzen eeremetaal. 48 premie 200 fr. met bronzen eeremetaal, 2. - Stieren met 1 of 2 tanden van volw.: 1° premie400 fr. met zilveren eeremetaal. 28 premie300 fr. met bronzen eeremetaal. 3° premie 250 fr. met bronzen eeremetaal. 4e premie 200 fr. met bronzen eercmetaal. 3. - Stieren met ten minste 3 tanden van volwassene: l8 premie: 600 fr. met zilveren eeremetaal. 2' premie400 fr. met bronzen eeremetaal. 3° premie: 300 fr. met bronzen eeremetaal. 4° premie300 fr. met bronzen eeremetaal. Bij gebrek aan verdienstelijke stieren in eene reeks, mag de keurraad de 3e en 4e premiën toekennen aan buitengewoon verdienstelijke diereii die tot eene andere reeks behoorenhij mag echter van deze vrijheid maar gebruik maken in buitenge wone gevallen. 4. - Bewaringspremiën voor stieren. Twee nieuwe bewaringspremiën van 3.300 fr. elk voor de stieren: eene in de reeks der stieren met 3 of 4 tanden van volwassene en eene in de reeks der stie ren met 5 en meer tanden van volwassene, vergezeld van vijf afstammelingen van ten minste 1 jaar. Mogen alleen deelnemen aan de prijs kampen voor de bewaringspremiën, de stieren die ingeschreven zijn in het stam boek van het Provinciaal Verbond der Veekweeksyndicaten, of in het stamboek van een keurkweekerij. Deze inschrij ving moet bewezen worden, voor de eerste soort, door een getuigschrift van den Voorzitter van het Provinciaal Verbond der Veekwecksyndikaten cn voor de tweede soort, door een getuigschrift van den Bestuurder van liet Instituut voor huisdierkunde belast met het toezicht op de kcurkwcckerijen. De bewaringspremiën zijn uitbetaalbaar in drie annuiteiten: 800, 1.000 cn 1.500 fr. 5. - Melkkoeien zonder onderscheid van ouderdom. 1" premie: 500 fr. met zilveren eeremetaal. 2° premie400 fr. met bronzen eercmetaal. 3* premie: 300 fr. met bronzen eeremetaal. drie 48 premiën: 200 fr. met bronz. eerem. Mogen alleen deelnemen aan de prijs kampen voor melkkoeien, de koeien wel ker melkopbrengst ernstig gecontroleerd werd door een veekweeksyndikaat cn zulks gedurende een tijdperk van ten min ste 300 dagen. Deze controol moet beves tigd worden door een getuigschrift afge leverd door den Voorzitter van het Pro vinciaal Verbond der Veekweeksyndika- ten. ALGEMEENE SCHIKKINGEN De inschrijving zal gedaan worden door den secretaris der jury op de gemeente waar de prijskamp of de keuring plaats grijpt, van 9 tot 10 uur 's morgens, in het gemeentesecretariaat, op voorlegging van een getuigschrift vanwege den eigenaar of houder van het dier en vermeldendeden geboortedatum (maand en jaar), tie be schrijving (huid en bijzondere teekens), het ras, alsook de premie in de prijskam pen van 1936 behaald. Om te kunnen uitbetaald worden moe ten de premiën in 1936 bekomen, door de jury vermeld worden in het proces-ver- baal van den prijskamp of der keuring van 1937. Op liet oogenblik der inschrijving zal er voor ieder dier een volgnummer wor den afgeleverd. Te 10 uur zal de ring gesloten zijn. BELANGRIJK BERICHT De landbouwers wonende in de grens streek, die naar de keuringen of prijs kampen trekken met hun vee, worden dringend aangemaand zich te voorzien van den noodigen geleibrief. Er werd ons namelijk gezegd dat dit jaar de toldienst streng zou optreden. DATUM DER 18* IJZERBEDEVAART OP 22 AUGUSTUS 1937 Sommige organismen stelden de vraag aan het Sekretariaat, welke de juiste da tum is der 18° Ijzerbedevaart. Het weze hier herhaald, dat als vaste regel s:dert jaren reeds, werd aangenomen dat de Ijzerbedevaart telkens valt op dsn VOOR- LAATSTEN ZONDAG van de maand Augustus, dit jaar dus op Zondag 22 Augustus. Het Komiteit neemt deze gelegenheid te baat om alle Vlaamsche inrichtingen te verzoeken geen feestvieringen of vergade ringen te belegg' n op den dag der Ijzer bedevaart. Op de gemeentebesturen wordt gerekend dat zij dien dag, gewijd aan enze Vlaam sche gesneuvelden, geen ontvangsten ten stadhuize zal vergunnen aan feestvierende kringen, enz.; zoo zullen die vereenigin- gen er meteen aan herinnerd worden dat hun plaats dien dag te Diksmuide is. Het vertrouwt dat vooral de groots cen- tralen van onze maatschappelijks inrich tingen hun afdeelingen en vocral hun ge westelijke afdeelingen daarop zullen wij zen. De 18* Bedevaart, waarop de nieuwe grafkamers der in den IJzertoren begra ven IJzersymbolen zullen ingewijd wor den, zal ditmaal besloten worden met een grootsche vlaggenschouw, waarop alle Vlaamsche vlaggen worden uitgenocdigd, doch geen politieke vaandels toegelaten zijn. De 18' Ijzerbedevaart zal wederom in aantal en grootschheid de voorgaande evenaren. In honderden gemeenten ls men reeds volop aan 't sparen, en het aantal inge schrevenen cvertreft meestal van nu af reeds het aantal van verleden jaar! Dit weze een voorbeeld voor sommige gemeen ten waar de werking nog zou kunnen ver beterd worden. Dit Jaar zullen ook reeds duizenden na men van onze gesneuvelden in de krypte geplaatst zijn. Tot hiertoe hebben een 100-tal gemeenten toelage hiervoor ver leend. Zorgt U ervoor dat ook uw gemeente die plicht tegenover zijn gesneuvelden ver- vuile? SNOEPERIJEN Onder dezen titel geeft de Nationale Commissie voor Economische Uitbreiding een nieuw w.rk van den gekenden kro niekschrijver Gaston Clément in 't licht. Deze verzameling van honderden keuken recepten zal onze huismoeders in staat stellen gemakkelijk en goedkoop afwisse lende, smakelijke en zeer vodezame ge rechten toe te bereiden, met bestanddeelen die overal In ons land voorhanden zijn. Op aanvraag zendt de Nationale Com missie, 22, avenue des Gaulois, U dit werk tegen terugbetaling van tien frank. Nu «eet hij y niet meer <7 van RHEUMATISM Slechte Spijverteering en Schelehoofdpi|n gal* en brakingen rug- en nlerptjnen zwarte gedachten r v (laaplooze nachten Omdat hl] weet dat de onzuiverheden van 't bloed de OORZAAK zijn van deze ziekten en ongesteldheden en dat er om het bloed te zuiveren EEN MIDDEL bestaat dat al andere overtreft, Wij herinneren eraan, dat een belang wekkende wedstrijd voor uitvindingen uit geschreven wordt door de Foire de Paris. De Belgen worden tot dezen wedstrijd toegelaten. Vijf-en-twintig duizend Fransche fran ken zijn ter beschikking der Jury om verdeeld te worden onder de uitvinders die blijken geven van vindingrijkheid en uitzonderlijke begaafdheden. Men kan kosteloos bij J. Gevers, 70, Aal moezenierstraat, Antwerpen, een foto-af druk der inlichtingen bekomen betreffen de de voorwaarden en aanvragen tot deel name. Deze moeten uiterlijk vóór 15 Maart Ingediend worden; men dient dus onver wijld de hand aan het werk te slaan. Elke deelnemer zal het recht hebben verschillende uitvindingen tegelijk bij te brengen. Om de behandeling te vergemak kelijken wordt de uitvinder verzocht eene kopij van zijn brevet of eene beschrijving der uitvinding in te dienen. GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS. met de zuiverste PLANTENSAPPEN bereidt, die sedert lang alomgekend zijn als fl.t KRACHTIGSTE BLOEDZUIVEREND GENEESMIDDEL EEN ZWINGELMACHIEN VOOR ÓNGEROTEN VLAS Naar verluidt heeft M. Soenens, uit Brugge, een zwingelmachine gebouwd, naar een nieuw werkprincipe, dat niet al leen een merkelijk hoogere vezelopbrengst bij geroot vlas verzekert, doch bovendien tos laat den groenen en ongeroten vlas stengel, zonder eenige beschadiging van zijn stroo te ontdoen. Proeven en demonstraties werden reeds genomen en gegeven, die de beste vruch ten hebben afgeworpen. Wellicht brengt deze machine, evenals de door den Heer Soenens uitgevonden slijtmachine, een heelen ommekeer in Vlaanderen's vlasnij- verheicL RAS OP! Aanvaard geen namaaksel» I STANDAERT PILLEN zijn te bekomen bi] alle apotheker» aan 6 Fr. de doos ggj/ c,t LIEBIG De beste vruchten van Parma Natuurlijke smaak en kleur

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 7