iet Har uwe oogen onderzoeken HEURSEl YAKKUMDIGEH TflHDflHTSEN MILLIOENEK EN€DE STROOP Doet GRATIS IEPER Boterstraat, 41 GEDACHTEN Het kin der org an vereischt tijdens groei veel suiker. Gemengde Stroop sme den AANBESTEDINGEN ANKER -Naaimachienen IN DEN NEGER ^/zet cvitcL&Jc£ IzeJA^n fieir /iert<men 3- TIJD i Bor* stel de kroon der maaltanden en eindig door lichtjes den buiten* kant der tanden horizontaal te bor* stelen. KALKSTEENWERENDE TANDPASTA DE BORSTEL PIRAMID 42 WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLET1JK 'T ROOS KRUIS Zundagsteke en duurt geen weke. 1 En baat geen klappen daar t geld meêklapt. Een oud beeld wil geplnt zijn. Van wenschen en sterft er niemand. Voetje voor voetje gaat men verre. maSflSB3HMUHSHaUIHSBI hetmanneke UIT DE T IS WEER NE KEER GERINKEL In den politieken winkel. Want, *t moet van m'n maag Te Brussel is 't kiezinge vandaag, 'k Ben kurieus r's dat 't zal halen En wie de gebroken potten zal betalen! Enfin, 't is in 't gansche arrondissement i Brussel dat ze vandaag ter stembus gaar. en al is de overwinnaar op voor hand bekend, 't zou er toch nog kunnen stuiven. 't Bijzonderste voor ons is te vernemen of de Vlaamsche zaak d'r zal voordeel uit halen of niet.maar als 'k U iets mag1 aanraden dat is niet te veel verwachtin gen te koesteren, om later zoo min moge lijk ontgoocheld te zijn! Daarmeê zal d'r U niks te verwijten vallen... En als z'U soms verwijten Dat g'een echte Vlaming zijt Zegt dan gerust m'n vrienden Dat 't U geen zierken spijt En voegt er bij, had men de Vlamen Van af 't begin verleend hun recht Dan hadden wij nooit moeten zeggen Ben lang genoeg geweest uw knecht Niets houdt ons nu nog tegen We gaan ons eigen wegen! Marenta zegt da'k mij zelf bezondig aan 't geen ik daar aan mijn beste Lezers en «lderliefste Lezereskens kom af te raden, Dl. de begoocheling... En 't mensch kan nog ne keer gelijk hebben! MADAM vloog op toen ze heur meld zag uitgaan. Ze had zoo maar haar (dien van madam) gloednieuwen regenmantel aan. Katrien, riep ze door het raam, ge moest U schamen! Wat doet ge daar met mijn nieuwen impermeabel? Maar ziet madam dan niet dat het gaat regenen? antwoordde 't meisje. Ja, maar ik vind het toch geen reden Om... Ge zoudt toch niet willen dat ik uw' nieuwe bloese zou bederven!!! Ui VRAAG NU WEL ATTENTIE. MAAT Voor 't nisuws da'k U ga verklaren Van 't gepeupel uit de straat Is geen spiegel om 't ontwaren Hoe 't bij vele menschen gaat. Want ge moet om zulks te meten 't Een en 't ander zeer goed weten Deftig is bij velen schijn Hoe weinig deftig ze soms zijn Wilt ge, menschen oordeel krijgen Wikt en weegt hun daden tegen Wat ze doen en wat ze zwijgen En ge weet subiet hoe zwaar ze wegen. Ja, ziet ge, dat Is nu nog ne keer een van de groote... «hoedanigheden» van onzen tijd... de schijnheiligheid! G'hebt daar bijvoorbeeld Jan Preter van Lasper ln Holland, ne kadee van 17 jaar aan wien ge de communie zoudt gegeven hebben zonder biechten... och, 't was tcch zoo'n braaf jongsken. Hewel die voorbeeldige jongen heeft onder doodsbedreiging met een revolver een deftig meisken van am per 14 jaren oud, verplicht thuis 'n som van 2.500 gulden te stelen en er met hem van door te muizen. In afwezigheid van d'ouders van 't meisje voerde de bandiet Zijn schurkenstreek uit, en sedertdien zijn ze spoorloos verdwenen. Dat is de mcdeme jeugd, zie! EN DIE MODERNE JEUGD kan ook 9oms de grooten voor den aap houden... maar zonder slechte bijbedoeling is dat nog zoo erg niet... 'n voorbeeld. Papa, vroeg kleine Piet, als ik deze kern in den grond steek, komt daar dan «en appelboom uit. Wis en zeker jongen. Met echte appelen eraan? Juist. Nu dan wordt het een groot natuur wonder Waarom? Deze kern is 'n... perenkern! Wie was ds peer? WEEST BLIJ... WEEST BLIJ De droeve tijd die is voorbij Men zegt dat alles op gaat slaan. Maar, m'n beste vrinden Als g'er bate kunt bij vinden Ik kom met 't contrarie aan. Want alles slaat niet op... integendeel, zommige dingen worden beterkoop ook! Zoo hebt ge bijvoorbeeld de... adeltitels!... Tot op heden betaalde iemand die tot den adelstand wilde verheven worden, 6.000 fr. per... stuk, 't is te zeggen, indien vrouw en kinders meê geadeld werden, be taalde de nieuwbakken edelman zooveel keers 5.000 ballekens of meer, volgens den titel, als dat zijn gezin hoofden telde. Nu zal 't maar 5.000 frank meer zijn voor den ganschen nest! Allez, liefhebbers, profiteert dus maar van d'occassie... Als ze daarmeê nu maar geen rekening gaan houden voor 't vast stellen van... 't indexcijfer... want dan zijn 't nog ne keer de kleinen alleen die d'r meê gekeesd zijn... 'k Sprak daar van opslag. Veel dag- en weekbladen zijn ook opgeslagen. Ze kun nen niet anders door den schandaligeji opslag van 't papier, resultaat van eeh Mengelwerk van 11 April 1937. Nr 9. door H. COURTHS-MAHLER Norbert von Saszneck had van zijn tan te een telegram ontvangen, waarin zij hem haar komst m-ldde en verzocht een rijtuig naar het station te zenden. Eerst had Norbert het plan zelf naar het station te rijden en zijn tante af te halen. Maar cp het laatste oogenblik werd hij v moest naar de akkers rijden. Daardoor kwam hij pas thuis toen zijn tante en Annie reeds aangekomen waren. Hij zocht haar echter dadelijk bij zijn thuiskomst op. Hij vond haar in haar kleinen gezelligen salon. Daar ben ik weer thuis, beste Norbert. Hij begroette haar hartelijk. Ik ben blij dat u er weer bent. Als u niet thuis bent tantetje, ben ik maar een half mensch. Uit louter verveling ben ik gisteren naar de stad gereden. Ik heb uren aan een stuk in het officie-scasino gezeten, en ben pas naar huis gegaan toen het al klaarlichte dag was. Wel, wel, ben je zoo onsolide. Hij knikte lachend. Ja, een terugval tot m'n lichtzinnigen luitenantstijd. Nu, ik hoop dat je Je tenminste ge amuseerd hebt, zei mevrouw von Saszneck lachend. Neen, in het geheel niet, dat is Juist het treurige. Fred Bergen ging juist dien avond met nog eenige aardige jongens een borrel bij zijn kolonel drinken. En met de overigen heb ik mij innig verveeld. BIJ de laffe casinograppen heb ik zitten soezen •a bedacht hoeveel gezelliger ik het thuis min of meer ernstig tekort aan grondstof fen die opgepikt worden door de munities voor 't wettig moorden! Men bouwt in grootnijverheden en beurzen fortuinen op de toekomstige mas samoord van de jeugd der wereld! Allee! plezierige perspectieven. DE STUDENT IN 6TERRENKUNDE liep naast zijn lief en noemde haar met een diepgeleerd gezicht eenige sterren. Ze geeuwde... En daar is de groote Wagen, zei hij, een sterrengroep aantoonende. Was ze verstrooid? was ze geestig? Hoeveel paardenkracht heeft die? vroeg ze! "K ZEG HET ONVERHOLEN En met trillende snaar Z'hebben U uw.... ei ontstolen Kolombombus, arme sukkelaar! En... om met de deur in huis te vallen, het moet eigenlijk het et van... Brunelle- schi heeten... en niet dat van Colombus. Toen deze beroemde bouwmeester, die ln 1444 overleed, dus 48 jaar vóór de ont dekking van Amerika, op het hoogtepunt van zijn roem stond, deed zich de volgen de gebeurtenisse voor: Architecten uit alle landen waren in 1421 te Florence bijeengekomen, men had ook Brunelleischl ontboden. Men wilde er namelijk over beraadslagen op welke wijze men 't best den onvoltooiden Dom met een koepeldak zou kunnen afmaken. Toen de beroemde Italiaan zijn stout plan ont wikkelde, werd hij door iedereen uitgela chen... en de vent werd koleirig... De an dere bouwmeesters hadden gewild dat hij een model zou laten zien, zooals zij zelve het overigens hadden gedaan. Dit weigerde hij. Hij deed echter het voorstel dat degene, die een ei vast op zijn punt, op een marmeren plaats kon zetten, dien koepel zou bouwen. Nadat men dus een flink aantal eieren had laten komen, beproefden al de archl» tecten hun ei op 't punt overeind te zet ten... Maar 't viel telkens om. Toen men, ten einde raad, den Italiaan verzocht had, het dan zelf te doen, deed hij het lachend op de bekende manier. Hij voegde er aan toe, dat zij evengoed den koepel zouden bouwen, als zij zijn model en teekening zouden hebben ge zien... en ten slotte kreeg hij de opdracht. En vwala d'historie!... Maar Brunelle- schi is zoo moeilijk om uit te spreken zon der broebelenhé... 't is zeker daarom dat z'er 't ei van Colombus van gemaakt heb ben! ZEG NE KEER, vrouwken, zijn die eiers wel versch? vroeg Marenta op de markt aan een boerinneken. Wel zeker, 'madammeken, zei het boerinneken. Ze komen van een hen, die nooit anders dan versche heeft gelegd. Men spreekt wel eens van een hen die gouden eiers legt. In Duitschland heeft perfester Muthe nu uitgevonden hoe het mogelijk 'is, goud te maken. De alchimisten zijn daar reeds van over honderden en honderden jaren bezig meê geweest maar 't is altijd op niemendalle uitgevallen. i Nu echter schijnt men 't geheim te heb ben gevonden... 'k ga 't U evenwel niet verklappen, want 'k zou er nog achter kunnen vliegen! Allee! in r.lle geval zooveel te beter, dan gaan we nog betaald geraken, en zullen onze 7 milliard marken, die nu in de kel ders van de nasjonale bank liggen te rot ten, nog kunnen interest opbrengen. Manneken, zegt Marenta, dan zal ons franksken zeker ook nog omhoog gaan? En 't Manneken zegt: Marenta lief het is te hopen Dat ge met uw frank kunt koopen Lijk ge 't vóór den oorlog deedt... Ach, wat zou 'k den hemel danken Als ge weer voor vijftig franken Koopen kost een schoon nief kleed. Maar voordat 't zoo ver is, zal er nog wel water door de zee geloopen zijn! Dus alweer ne keer... luchtkasteelen. In 't Fransch noemen ze dat: batir des chateaux en Espagne... ofte kasteelen in Spanje bouwen! en dat is, thans minder dan ooit, aan te raden, want ze liggen omver vóór dat z'er staan... Van Spanje gesproken: een Spaansche spreuk ziegt: «Todo se arregio, menos la muerte wat in onze taal zeggen wil: al les regelt zich, behalve de dood! Ondertusschen schijnen de Spanjaarden, van meening dat de dood alles regelt!..» Ook 'n opinie! HA! dat zijn toch dihgen, zei Ko Stampers, ze hebben nu bestuurbare bal lons uitgevonden. Maar ééh dingen is er! toch dat ze niet kunnen uitvinden! Wel, vieze vent, is 't nu nog naar uw goeste niet? vroeg madam. Wat zouden ze nog moeten uitvinden? Een bestuurbaar wijf!... zei Ko. En dat doet mij denken op 't huwelijk... van den Hertog van Windsor met Me vrouw Simpson, dat waarschijnlijk zal doorgaan na de kroningsplechtigheden vart zijn broer. Madam Simpson heet met haar meis- kensnaam: Warfleld: oorlogsveld! 't Kan dus niet missen dat die zoo dik wijls wil trouwen, en herrie,verwekt! WIST GE dat de Noordzee ongeveer 2 a 3 zout bevat? Hoe dichter ge bij de tropen komt hoe grooter is het zoutge halte, ten gevolge van de sterke indam ping door de zonnewarmte, 't Water van de Doode Zee is zuivere pekel, een verza digde zoutoplossing welke 300 gram zout per liter bevat. Bij de voortgezette in damping vindt nu kristallisatie plaats, zoodat zich op den bodem van die zee groote zoutlagen afzetten... Als ge nen boestring uit die zee eet, moet ge zeker acht dagen daarna nog aan 't pintjes pakken zijn?? JACOB EN ABRAHAM zijn geasso cieerd. Zeg mij eens Jacob, zegt Abraham zoo op zekeren morgen, er is twintig frank te kort is de kas... en 't is slechts ik en gij die er den sleutel van hebben... Goed! goed! antwoordt Jacob min of meer geëmbeteerd. Laat er ons ieder tien frank terug in leggen en... spreken w'er niet meer over! WIE IS T DIE T NOG NIET ondervond Dat lachen is danig gezond? 'k Vertel U hier dus D'historie der lachers van Tyrus Die, wat 'n last Door de lachziekte waren aangetast! De Inwoners van de Grieksche $tad Ty rus hadden, volgens een oud verhaal, véle eeuwen geleden, den naam dat zij met alles den spot moesten drijven, en zelfs de! ernstigste zaken, niet zonder lacher* ver richten konaen. Deze onaangename eigenschap had ten! gevolge, dat zij vaak schade leden, en ein delijk vroegen zij dan ook een wijs man, raad tegen hun ziekte. Deze, «lacht lan gen tijd na en sprak ten slotte: Wanneer ge een grooten stier in. het! meer werpt zonder te dachen, darn zal God,' Neptunus U van uw lachlust "bevrijdcri. onmiddelijk kochten de: hardnekkige lachers een kolossalen stier dien zfj tri op tocht naar den oever brachten. Alle kin deren die nieuwsgierig waren komen zien wat er gebeuren ging, werden wegge stuurd, uitgenomen één een zéér klei-! ne jongen die kans gezien had tus-| schen de rangen door te dringen., Men, kreeg hem toch ook in 't oog, en op 'bar-' schen tcon ontving hij bevel, terstopd rechtsomkeer bij zijn makkertjes te gaan. De dreumes ging met een brutaal ge zicht wijdbeens staan en vroeg luid: Hebt ge misschien schrik da'k dien stier zou inslikken? De omstanders begonnen te brullen van 't lachen en begrepen toen tegelijkertijd, dat hun kwaal ongeneeslijk was!... En z» lachen nog... gij ook? HIJ NAM HAAR in zijn armen. Liefste, vroeg hij hartstochtelijk, zóudt ge roepen als ik U moest kussen? Ik zou mijn mama roepen, zei ze. Uw mama? vroeg hij verwonderd. Maar hebt ge mij niet gezegd dat ze naar Parijs was? Juist daarom! sprak zij. ENNE DE EX-KEIZER van Duitsch land, die nog altijd te Doorn op zijn ge maksken zit te koekeloeren, en veel geld verdient, heeft nu nen nieuwen boek ge schreven... dat hem veel poen in den zak zal brengen. Och ja! de mogendheden Die laten Willem II Te Doorn, stillekens leven Gerust en heel tevreê [Willem die schreef een boeksken Hoe de oorlog is ontstaan Hij klopte bij den drukker Met zijn pampieren aan... Hij kreeg daarvoor veel ponden Dat is sohoon Engelsch geld Veel beter dan de marken Nu 't marksken is geveld. En Willem lacht tevreden Ik leef op inijn gemak... En d'oorlog brengt gedurig Nog centjes ln m'n zak... Da'k oude koelen uit den gracht haal?... Dat heeft ook allemaal zijn nut, 't bewijst eens te meer dat ge maar geteld wordt hier op ons bedorven aard, als ge maar behoort tot 't geen de menschen door gaans: kozijntjes winkel noemen. En Willem is immers de kozijn van veel invloedrijke menschen. IK LEES HIËR, zei madam, dat een man in Afrika zijn vrouw verwisseld heeft voor een paard. Zoudt gij zoo Iets doen? Niet voor een paard, sprak meneer verstrooid, maar moest er iemand komen met een motocyclette... Klaohe 't Manneken uit de Maan. Smoer op hun boterhammen die 60 t. h. suiker bevat. i d h o o p IN ALLE KRUID RSWINKELS ENGELSCHE BEDRIEGER AAN ONZE KUST Een Engelschman, genaamd Georges Huelin, was naar Oostende gekomen en had' zijn verblijf gekozen in een hotel aan de zeestatie. Da man maakte goede sier en maakte het voornemen bekend allerlei zaken betreffende hst toerisme te willen inrichten. Op zeker oogenblik verzocht hij om geld bij den hotelier, die geen geld wilds geven. Daarop noodigde Huelin dén hotelier uit met hem mede te gaan naar de bank waar hij hem een check van 250 pond sterling overhandigde. In ruil gaf de hotelier den Engelschman een flin ke som geld. Nadien verdween de Engelschman en weldra bleek het ook dat de ebeck zonder dekking was. De hotlier was daarbij ook nog niet betaald voor de kosten die den Engelschman bij hem had gemaakt. Ta Kdksijde zou zelfde Engelschman ook nog slachtoffers hebben gemaakt. De bedrieger wordt opgezocht. zou kunnen hebben, als tante Elisabeth mij niet alleen gelaten had. Nu lachten zij beiden. Maar waarom ben je er dan toch zoo lang gebleven? zei mevrouw von Saszneck plagend. Ja, omdat ik het besluit niet kon ne men naar huis te gaan. Als de heeren ons hier bezoeken en u er bij is, zijn zij veel onderhoudender. Dat schrijf ik in het geheel niet aan mijzelf toe. De opwekking gaat dan zeker van andere jongere dames uit, die er dan meestal zijn. Aan haar komt de eer dan stellig toe. Norbert had tegenover haar plaats ge nomen en keek haar opgeruimd aan. Ik geloof toch, tantetje, dat het door u komt. In uw gezelschap is het altijd zoo gezellig, dat alle goede geesten te voor schijn komen. Ik voel mij nergens meer zoo behaaglijk als thuis. Zij keek hem een oogenblik glimlachend aan, zonder iets te zeggen. Met welgeval len rustte haar blik op zijn knappe, edele gestalte. Je bent werkelijk rijp voor het hu welijk, Norbert. Hij trok een grappig verschrikt gezicht. Beste tante, breng nu weer niet da delijk het huwelijk ter sprake, ik heb mij nog niet hersteld van den laatsten keer. Laat mij eerst weer een poosje van uw gezelschap genieten, zonder dwangmidde len, zei hij schertsend. Zij moest lachen. Dat is altijd het punt waar je het gevoeligst bent. Dat is zoo, knikte hij en zich toen plotseling wat herinnerend, keek hij rond, alsof hij wat zocht: Maar waar heeft u uw beschermelinge, heeft u haar niet mee gebracht? Zeker wel. Zij is op haar kamer, om het daar met de hulp van Lene wat ge zellig in te richten. Je zult haar pas bij het avondeten zien. Hm. Dan moet ik dus nog een half uur geduld hebben. Vertelt u eens, ziet zij er eigenlijk knap üit of is zij leelijk? Zij ziet er meer dan knap uit zij is mooi. Dus vervelend, tantetje? Hoe kom je daarop? vroeg zij la chend. De meeste mooie vrouwen zijn ver velend. Of zij verlangen, dat men haar steeds complimenten maakt en zij worden boos als men het niet doet. Annie zal noch'het één noch het an dere doen. Maar nu, alle gekheid op een stokje, is zij een verstandig persoontje, met wie men een vrij uurtje genoegelijk kan bab belen? Dat zou ik denken. Maar je moet zelf maar een oordeel vellen, misschien denken wij er anders over. In elk geval zal het je belang inboezemen, dat zij uitstekend ten nis speelt. Dat is al iets en het zal mij heel aangenaam zijn als zij mijn partner is. Ik oefen mij haast in het geheel niet meer. Maar zij is toch eigenlijk voor uw gezelschap hier. Ik beloof je, dat ik haar nu en dan een uurtje aan je zal afstaan, verzekerde mevrouw ren Saszneck lachend. Aangenomen! Maar vergeef mij, tan te, dat ik u nu even alleen laat, ik wil mij ter eere van de jonge dame bijzonder net jes maken, om mij voordeelig voor te doen. Zij keek hem peinzend aan, en weer be kroop haar eenige angst hoe deze beide jongelieden tegenover elkaar zouden staan. Ik geloof niet, dat Annle Sundheim erg veel acht zal slaan op den vorm en de kleur van je das, zeide zij lachend. Hij haalde de schouders op. Wie zal het zeggen, tantetje. Alle vrouwen hebben een scherp oog voor uiterlijkheden. En al is deze juffrouw Annie Sundheim, volgens hetgeen ik van u hoor, een uitzondering op haar geslacht, wil ik toch niets nalaten om te maken, dat de eerste indruk die zij van mij krijgt gun stig is. door Gezichtskundige ONJUISTE BERICHTEN OVER DE GRAANMARKT? Verleden week deelden wij ook enkele berichten m:de nopens de graanmarkt over gansch de wereld en waarbij een graahschaarschte was voorzien. Naar thans verluidt waren dit enkel berichten welke tot doel hadden paniek te zaaien, maar geenszins de volledige waarheid voor oogen brachten. Door de mislukking van den laatsten oogst in de V. S. van Amerika en in Canada is de toestand van de graanmarkt weer gezond geworden en is er thans geen tekort. Over groot® voorraden zijn er niet meer en wat de oogst van 1937 en 1938 brengen zal kan geen mensch voorzien. Evenwel is de graanprijs in deze laatste tijden weer fel gestegen tot een prijs se dert 1928 niet meer gekend. VEEL OOIEVAARS OMGEKOMEN IN ZUID-AFRIKA Na den Zomer trekken de ooievaars, de in vele streken van Europa zoo graag geziene vogels, naar Afrika om er mildere temperatuur te zoeken. Aldaar verslinden zij veel sprinkhanen, «lie voor hen een echte lekkernij zijn. Voor duizenden is die lekkernij nu hun dood geworden, daar in Zuid-Afrika de menschen de sprink hanen bestrijden met arsenlcum-houden- de vergiften en alswanheer de ooievaars van die vergiftigde sprinkhanen eten, ple gen zij ongelukkiglijk onbewust zelfmoord. Veel ooievaarsnesten van Europa zullen erdoor <iit Jaar onbewoond blijven. VROUW IN BRAND GESTOKEN TE MAUBEUGE Twee bedelaars, een man en een vrouw, vernachtten ln een kazemat der oude ver sterkingen van Maubeuge, hun gewoon schuiloord. Tijdens een nacht werd «ie man plots wakker en zag de vrouw zitten naast een houtvuur. Plots kreeg de man een aanval van waanzinnigheid, sloeg die vrouw neer en stak haar kleederen in I brand. De vrouw liep erge verwondingen op. De man werd aangehouden. aan «Ie spits van den vooruitgang. Wonder zig-zag ANKER, naait alles! Geen beter naaimachien dan ANKER... Wel duurder. Vr. inlichting bij Vertegenwoordiger uwer streek: Van Sevenant, Diksmuide; Amery, Woumen; W* A. Vervaecke, Waregem; Lannoo, KoekelareVerdoene, leper. Of voor 't groot: M. J. Verhaeghe, Steendam, Gent. - Overal voortverkoopers gevraagd. BLANCKAERT-VERLEENE (Meesterkleermaker) Gasthuisstraat, 41, Poperinge. Eerste keus Kostumen, Overjassen, Fantazijbroeken. Speciale zwarte stoffen voor ceremonie. Eenige verkooper der «BELGICA»-Regen- mantels. Lederartikelen en spe cialiteit van Lodens, gewaarborgde herkomst van Alsace en Tyrol UNIFORMEN. ■HL* iliUM—B 2 APRIL. Te 11 uur, voor den Heer Verschoore, höofding.-best. van Bruggen en Wegen, Langestraat, 69, Oostende, afweren van den aanwas op do kielbank van den linkeroever der havengeul van Nieuwpoort en leveren van werkkrachten voor het uitvoeren van spuibewerkingen aan de sluis der vlotkom. L. VAN CRAEYNEST, Nieuwpoort, 5.000 (weren aanwas) en 375 (werkkrach ten) L. Delporte, Nieuwpoort, 5.250 en 1.250; L. Bouckenaere, id., 6.000 en 900. 16 APRIL. Te 10 uur. ten Gemeen tehuize te GELUWE, bevloeren van de speelplaats der jongensschool. Bestek fr. 44.llj.50. Stukken ter inzage van 9 tot 12 uur, ten Gemeentehuize. Aanget. inschrijv. 13 April. TOT 19 APRIL. Aan de Commissie van Openbaren Onderstand te IEPER, aanget. inschrijv. voor uitbreidingswerken aan de waschinrichting van het O. L. Vr. Hospitaal. Inlicht, op het Secretariaat, 38, Rijselstraat, leper. 22 APRIL. Te 10.30 u., ten Gemeen tehuize te BOEZINGE, aanleggen van beton- en oudkasseiwerkverhardingen op de steenwegen van groot verkeer Boezin- ge-Elverdinge en Boezinge-Langemark. Best. 752.031.75 fr. Stukken ter inzage ten Gemeentesecretariaat en te koop, prijs 20 fr., bij arr.-ing. A. De France te leper. Uitslag van Aanbestedingen 10 MAART. Te 4 uur, ten Gemeen tehuize te St-JORIS-aan-IJzer, algemeene uitbreiding van het electrisch laagspan ningsnet (ongev. 11 km.). J. DEMAEN, Lokeren, 226.367,40; Om nium, Meenen, 238.203,32; R. Marchal, Nieuwpoort, 248.984,40; L. Vandaele, Roe- selare 285.047;84 (palen Simon) of 291.032 fr. 84 (palen Declercq). 24 MAART. Te 3 uur, ten Gemeen» huize te OOSTNIEUWKERKE, aller- hande verbeteringswerken aan het school gebouw en het huis van den hoofdonder wijzer. Bestek: 1® Lot: 11.377,58 frank; 2e Lot: 9.179, 10 fr. Lot li L. MAES, Oostnleuwkerke, fr. 11.916,77: Gebr. Willaert, id., 16.128,80. Lot 2: L. VERH ALLEMAN, Oost- nieuwkerke 11.985Gebr. Willaert, Idem, 12.194,61 frank. 2 APRIL. Te 11 uur, voor den Heer Verschoore, hoofding.-best. van Bruggen cn Wegen, Langestraat, 69, Oostende, onderhoud van de werken der Kust en der havens van Oostende, Nieuwpoort en Blankenberge. Eerste perceel: Gebr. VAN HUELE, Oostende, 2.308.603,60; A. J. De Groote en H. Cattrysse, Oostende, 2.469.535,10. Tweede perceel: M. en J. BRAET, Nieuwpoort, 884.343,% fr.C. Demeyer, Knokke-a.-Z,, 934.024,72; Pr. Hendryckx en L. Braet, Veurne, 1.026.861,20; O. Van Praet, Grembergen, 1.027.497,85. Derde perceel: N. V. F. HANSSENS en Zoon, Brugge, 1.689.300,14; Ch. Arits, Blankenberge, 1.796.195,24; G. Dermul, St Andries, 1.909.096,03A. F. De Groote en H. Cattrysse, 2.098.049.16j P, Dejon- ge, Heist-a.-Z., 2.130.331,80. (Zie vervolg hiernevens.! lUlllBiaiHIlUIIIIIIEIIIIIiaillllllHIHIHIMBHIBIBHlIIIIIlUailIlIIIIIIMIIIIllHl Drie welsprekende vaststellingen. Het tand* pasta Gibbs S. R. Is een wetenschappelijk prepa raat, door de Glbbs-Laboratoria samengesteld om aan de elschen der tandartsen te voldoen. De pasta S.R., bereid met rlclnusoliezure soda, doet de oppervlakte-spanning in de mondholte dalen en bezit daardoor een buitengewoon kalksteenwerend vermogen. De pasta S.R. vergemakkelijkt bovendien de borstelmassage van het tandvleesch, waardoor het die mooie natuurlijke rose kleur krijgt, die een teeken ts van een volmaakte gezondheid. RATIQNEELE BORSTELMETHODE IN DRIE TIJDEN aangeraden door Gibbs, uitgevoerd met de tand pasta S.R. en den borstel Gibbs 42 Piramid, zal II witte temden en gezond tandvleesch bezorgen. TIJD Bor. •tal dan bultan* kant van tand» vlaasch en tanden» bij de bovenkaak van boven naar benedenbi) de onderkaak van ondet naar boven. Ade TIJD i Bor* stel den binnen* kant' van tand* vleesch en tanden, cooals ge den bul» tenkant borstelt door voor de nittanden het elnabundeltje van den borstel te ge bruiken en daarbij naar bulten te trekken SM bezit zeer bestudeerde eigenschappen, die volkomen aan de eischen van het ra tioneel borstelen tn 3 tijden beantwoorden» het komt overeen met den door het 8ste Internationaal Tandheelkundig Congres geul ten wensefc. mBBBBSCBIEBBEKBJE Mevrouw von Saszneck zuchtte. Och, het arme kind. Dadelijk trok Norbert een ernstig ge zicht. Luister u eens, tante, zij zal toch niet te veel schreien? vroeg hij onrustig. Zij legde haar hand op zijn schouder. Heb geen zorg, Norbert. Da eerste overweldigende smart is voorbij en zij is er ln het geheel de persoon niet naar, een ander met haar innerlijke gevoelens las tig te vallen. Op reis was zij reeds heel rustig en kalm. Hij haalde verlicht adem. God zij dank. U weet, dat ik geen tranen kan zien. Maar nu vaarwel tot straks. Hij drukte een kus op haar hand en verliet de kamer. Mevrouw von Saszneck liep naar het raam en zag, hoe de avondschemering daalde. Zij was in het geheel niet bezorgd, dat Norbert en Annie elkaar niet sympa thiek zouden zijn, eerder vreesde zij het tegenovergestelde. Maar Norbert zou ver standig zijn, hij wist, wat hij aan zich zelf en zijn geslacht verplicht was. En Annie? Nu, haar had zij op de reis naar hier verteld, dat Norbert binnenkort een jonge vrouw moest gaan zoeken, en dat hij slechts kon trouwen met iemand van gelijks geboorte. Zij verbande de zorg, «iie onwillekeurig bij haar opkwam en verzekerde zichzelf, dat noch Norbert, noch Annie er de per soon naar was, zonder eenig nadenken verliefd te worden. Zij gaf zich nu geheel over aan de vreugde Annle bij zich te hebben. Gedurende de laatste dagen waren zij veel nader tot elkaar gekomen. Het eenzame hart van Annie opende zich met groote dankbaarheid voor de goedhartige vrouw, die zoo edelmoedig al le zorg van haar had weggenomen, en voor mevrouw von Saszneck was het een heerlijk gevoel voor het eerst in haar le ven zulk een lief schepseltje bij zich te hebben alsof het een dochter was. Haar goedhartig, moederlijk gevoel vond er een genoegen ln Annie te beschermen en te verzorgen. Precies te 8 uur iwerd op Saszneck het avondeten gebruikt. Mevrouw von Sasz neck kwam met Annie in de mooie, oude eetkamer met de zware uitgesneden eiken houten meubelen, wier afmetingen pasten bij het groote, hooge vertrek. In het mid den van de kamer stond een tafel, die, naarmate het noodig was, vergroot kon worden. Nu was ze voor drie personen ge dekt. Een tafellaken van fijn wit damast, waarin het familiewapen was geweven, lag over de tafel uitgespreid. Daarop stond oud porcelein en zilver, kristallen glazen en een groote ruiker rozen van verschil lende kleur in een vreemd gevormde ouderwetsche vaas, voltooide de tafelver siering. Drie stoelen met hooge leuning met houtsnijwerk stonden rondom de tafel. Verscheidene dergelijke stoelen stonden langs den eenen kant der kamer om da delijk bij de hand te hebben als de tafel vergroot moest worden en er meer gasten waren. Annie keek om zich heen. O wat is deze kamer mooi en zoo geheel in har monie het is alsof ik betooverd ben. Alles wat ik nu van dit prachtige kasteel heb gezien is zoo mooi dat het mij als een droom toeschijnt Dat zal komen door de tegenstelling met je kleine, gehuurde woning, mijn lieve kind. Indien je regelrecht uit de trotsche senatorswoning naar hier waart gekomen zou het je niet zoo getroffen hebben. Annie keek naar een oude schilderij. Ja, dat kan wel zijn. In Hamourg woonden wij stellig heel anders dan in Berlijn. Maar ons huis haalde toch niet bij het slot Saszneck. Wie stelt dat voor, op deze schilderij, tante Elisabeth? Mevrouw von Saszneck keek op. Dat is Franz Heinrich von Saszneck, de grondvester van het majoraat. Hoe vreemd, dat een beschilderd doek iemand eeuwen kan overleven. Mevrouw von Saszneck legde lachend haar arm om den schouder van Annie. Zulke diepzinnige gedachten schake len wij voorloopig geheel uit, lieve Annie. Het jonge meisje bukte zich snel en drukte een kus op haar hand. Mevrouw von Saszneck keek opgetogen in het mooie, jonge gezichtje. Hier in de groote eetzaal van het oude kasteel kwam de geheele persoonlijkheid van Annle veel meer tot haar recht dan ln de kleine keuken van de gehuurde wo ning te Berlijn. Dit was een omlijsting die beter paste voor haar edele gestalte. Al droeg zij ook een eenvoudig zwart japon netje, toch deed het haar mooie vormen uitkomen, en de zware goudblonde vlech ten op haar jeugdig hoofd, glansden als metaal, onder het licht van de kroon. Nu kwam Norbert von Saszneck binnen. Hij droeg een onberispelijke smoking en gaf sterk den indruk van een echten aris tocraat. Bij het binnenkomen stond Annie zoo, dat hij haar gezicht niet kon zien. Pas toen hij nader kwam, en zij hoorde, dat mevrouw von Saszneck hem groette, wendde zij zich om. Plotseling bleef hij staan en keek haar aan, alsof hij zijn oogen niet geloofde. De Zon!dacht hij met een plotse ling opkomend gevoel van vreugde. Bijna had hij het overluid gezegd. Annie was, toen zij hem zag, even op geschrikt, en onder zijn stralende blik overtoog een blos haar gelaat. Zoo ston den zij een oogenblik tegenover elkaar. Mevrouw von Saszneck had hen aan elkaar voorgesteld, maar keek nu verbaasd van den één naar de andere. Norbert had zich reeds weer hersteld. Hij liep op Annle toe en zei met den vriende lijken lach van een man van de wereld: Ik geloof, juffrouw Sundheim, dat wij elkaar vandaag niet voor het eerst zien. Ook Annie had zich weer hersteld, en PAX APRIL GRASMAAND 11 Z 2e Zondag na Paschen. H. 'Leo Groote Evangelie: De goede Herder. 12 M H. Leo, paus, H. Sabas 13 D H. Hermenegildis 14 W Plechtigh. v. d. H. Jozef, betcLermejjj der Kerk, H. Justinus 15 D H. Paternus 16 V H. Benediktus Joz. Labre, H. Drogé 17 Z H. Anicetus <o>— ZONDAG 11 APRIL: Tweede Zondag na Paschen, Halfdub- bel, Wit, Misericordia2* Gebed van den H. Leo. Vandaag stelt de H. Kerk ons den Za ligmaker voor onder het liefelijk beeld van den Goeden Herder. Gelijk de Her* der zijn schapen bemint en ze zelfs ten prijze van zijn leven verdedigt tegen den- wolf, zoo bemint Jezus de zielen, die Zijn Vader Hem heeft toevertrouwd; en oni ze te verdedigen tegen den duivel, heeft Hij niet geaarzeld Zijn Bloed te geven voor hen. Ik ben de goede Herder. Do goede Herder geeft zijn leven voor zijn schapen. En Mijn leven geef Ik ten beste voor Mijn schapen. In de Epistel zegt St Petrus ons: «Christus heeft voor. ons geleden, u een voorbeeld nalatend, opdat' gij zijn voetstappen zoudt volgen... opdat wij, aan de zonden gestorven, voor de ge rechtigheid zouden leven... Want gij waart als dwalende schapen, maar nu hebt gij U bekeerd tot den Herder en Opperpries ter uwer zielen In het Laatste Avondmaal, het brood nemend, brak Jezus het om te toonen dat Zijn Lichaam voor ons ging gebroken wor den op het kruis. De eerste mis door Jezus zelf en al de missen later door de priesters gecelebreerd om, zooals St Paulus zegt, den dood des Heilands te herdenken, zijn het hoogste bewijs van de liefde van Ja- zus. Die onmetelijke liefde van Jezus moe ten wij, als christenen, navolgen, zooals St Petrus ons reeds leerde in het Epistel; Op onze beurt moeten wij onszelve weten op te offeren voor den naaste. Onze eer ste plicht is, zoo spreekt St Gregorlus in d? Les der Metten, ons stoffelijk bezit ln liefde te besteden voor de schapen van Christus. Door de aalmoezen zullen wij in staat zijn Christus' gebod na te leven. Jezus gaf Zijn Bloed niet alleen voor dé schapen van den Israëlistischen schaap stal, maar ook voor de heidenen van goe den wil die onder de hoede van Petrus ln de Kerk komen huizen. Daarom zingt de Liturgie in den Intree-zang: «De aarde is vol van de barmhartigheid des Heeren, alleluia», en in het Vers: «Verheugt u-, gij gerechtigen in den Heer, den vromen past een lofgezang». Bidden wij vurig op dat de Heer den arbeid der missonarissen zegene en staan wij deze apostelen der moderne tijden bij door onze geldelijke ondersteuning. In de Collecte vragen wij voortdurend op aarde en later in den Hemel de vreugd* te mogen smaken die wij thans ondervin den om de opstanding van Christus en om de redding onzer zielen: «God, die door de vernedering van Uw Zoon de ge vallen wereld hebt opgericht, verleen aan uw geloovigen een voortdurende blijd schap: opdat Gij hen, die Gij aan den ondergang van den eeuwigen dood hebt ontrukt, de eeuwige vreugden moogt doen genieten H. HERMENEGILDIS (Dinsdag 13 April). ■raiipop ap apMnq srpnSauamjaH 'H 3(3 van den koning der Franken. Van hui» uit de ketterij aanhangend, bekeerde hij zich tot het ware geloof. In gramschap ontstoken, deed zijn vader hem opsluiten. «Doch God behoede hem voor de vijan den en beschermde hem tegen de bela gers en een harden strijd gaf Hij hem, opdat hij zou overwinnen en weten dal de wijsheid machtiger is dan alles (Epis tel). Hij verkoos getrouw te blijven aan zijne liefde tot God en bleef ln het war» geloof volharden. Hij werd daarom ter dood gebracht en had alzoo deel aan den triomf van Christus ln den Hemel. O God, die den H. Hermenegildis, uw Mar telaar, geleerd hebt, het aardsche konink rijk beneden het hemelsche te stellen, ver leen ons, smeeken we, naar zijn voorbeeld -het vergankelijke te verachten en naar het eeuwige te streven»(Collecte). Offe ren wij ook onze kleine tegenkantingen den Heere op opdat onze broeders in het geloof welke in heidensche of kettersche middens moeten leven, hunne veel zwaar dere beproevingen geduldig zouden lijden. Wat zijn onze kleine kruisjes vergeleken bij de hunne? Waarom lijden aan 5 HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER I MAANDSTONDEN {als de Wonderbare Bruine Poedert van| der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaat-Waet. U oocenblikkelijk zonder •chzdolt»!.* r«Toif-n <r»n de*® pijnen sullen berrija De dooi v. 8 poedert 4 fr De driedubbele doet 25 poedert 10.00 fr. Te verkrijgen ln alle! goede Apotheken of BB8MSBI vrachtvrij tegen postmaudaat. Gebruikt ze eens, U «|HH3 zult nooit geen an dere meer gebruiken.! hij zag hoe de hem reeds bekende zonnige lach over haar gelaat gleed. Ja werkelijk, mijnheer van Saszneck, wij hebben elkaar reeds eerder ontmoet, zeide zij kalm. Mevrouw von Saszneck was een en al verbazing. Hoe nu, Norbert, je kent juffrouw Sundheim reeds? Ja, tantetje, ik had het genoegen juf frouw Sundheim reeds te Wiesbaden te ontmoeten. Wel is waar zonder haar naam. te kennen. Toen wij elkaar ontmoetten hadden wij in het geheel geen tijd de ge bruikelijke beleefdheidsvormen in acht te nemen. Herinnert u zich niet, dat ik u, toen ik in Wiesbaden kwam, om u af te halen, verteld heb van een gebrekkige, die door een jong meisje werd geholpen- en dien ik daarna naar huis bracht? Ja, ja, ik herinner het mij, zeide de oude dame levendig. Nu, deze dame was juffrouw Sund heim en zoo zie ik in zekeren zin een oude bekende, zeide Norbert met goed voorge wende ongedwongenheid. Mevrouw von Saszneck was dadelijk ge rustgesteld. Norbert had toen zeer onver schillig over het meisje gesproken en was daarna nooit op die ontmoeting terugge komen. Zij viel dus blijkbaar niet zeer in zijn smaak, anders had hij toch zeker wel haar groote schoonheid geroemd. Deze gedachte stelde haar zeer gerust, vooral daar Annie heel ongedwongen scheen en haar blos van zooeven zeker slechts was toe te schrijven aan haar ver rassing. In de meest opgewekte stemming nam zij, met Norbert en Annie, plaats aan de tafel. Dan hebben jelui onder zeer gunstige omstandigheden kennis gemaakt, bij een werk van barmhartigheid, zeide zij la chend. VERBODEN NADRUK, ('t Vervolgt).

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 7