Allen onder de Ving der KatSiMs fissssmscfa H. Hartefeesten Leeningen aan iedereen De Amnestiebetooging te Brussel (Vervolg) De Wereldtentoonstelling te Parijs geopend door President Lebrun Het H. Bloed te Voormezeis LANDBOUWBELANGEN Op 350 Paviljoenen zijn er 11 klaar, waarvan nog 9 vreemde HET VERBOND V.O.S. BEDANKT De strijd voer Amnestie. - ¥erdesging of Regeeringscrisis Verslag van de Algemeene Vergadering der Afgevaardigden van het Verbond der Boerèngilden van het Arrondissement leper-Poperinge VLAANDERENS BEDEVAART NAAR ONZE LIEVE VROUW VAN LOURDES Z. H. de Pays 80 four op 31 Mei VOOR ZELFSCHEERDERS De Grensarbeiders zyüen terug naar Franse!!* Hoorden ntogen gt.an werken hs te br li <5;i Et; eli Le vi hs r.i c i *cj Ij Oil i> n »i( he tig 8t I Jee I da Ui e«< V. ne( <3at Ma dat Eu! Maandag namiddag 11., te 3 uur, heeft I President Lebrun de wereldtentoonstelling te Parijs geopend. De leden der Regeering en van het diplomatisch korps waren aan wezig. Te dier gelegenheid werden talrijke (redevoeringen gehouden. Alhos-wel de Parijsche tentoonstelling geopend wordt 23 dagen na den geme«den datum, is zij op verre na nog niet klaar. Van de 350 paviljoenen die de tentoon stel tellen moet, zijn er slechts 11 volledig klaar, en onder deze elf zij er nog 9 vreemde, waaronder deze van België, Duitschland, Italië en Rusland. Om deze verachtering niet te duidelijk te doen uit komen bij de opening en het bezcex van den Heer Lebrun, werden allerlei camou- flagemiddelen gebruikt. De stillingen wer den weggenomen om 's anderendaags weer te woroen opgesteld. Da gaten werden ge dekt met vlaggen, de kranen werden be dekt met spandoeken en de opslagplaat sen waren omzet met omheiningen. De tentoonstelling blijft nog niet open binst den nacht, daar de nosdige verlichtings- I werken nog niet zijn uitgevoerd. Feitelijk is omzeggens nog niets ten- I toongesteld. Er zullen nog ettelijke dagen noodig zijn om de tentoonstelling gereed te krijgen. De tentoonstelling moest een triomf worden voor het Volksfront. Ze Is er een nederlaag voor geworden. De Volksfront agitatie is wel de grootste oorzaak dezer verachtering. Opmerkelijk is daarbij nog wel dat onder de paviljoenen welke vol eindigd zijn, zich al deze bevinden der autoritaire staten. Deze verachtering zal ook een ontzag lijk verlies worden én voor de tentoon stelling, én voor het toeristisch bedrijfs leven van Parijs en omstreken. HET BELGISCH PAVILJOEN GEOPEND IN AANWEZIGHEID VAN MINISTER VAN ISACKER Op Dinsdag 11., in den voormiddag, werd het Belgisch Paviljoen eveneens ge opend, in aanwezigheid van Heer Van Isacker, Minister van Ekonomische Za ken van België; Heer Bastid, Fransch Minister van Handel; Heer Labbé, Alge meen Kommissaris der Tentoonstelling; Heer Baron de Vaxelaire, Regeerings- kommissaris van België bij de Parijsche tentoonstelling, enz. Talrijke redevoeringen werden gehou den. 's Avonds werd ter gelegenheid dezer opening een feestmaal aangeboden, waar een duizendtal ger.oodigden aanwezig wa ren. Daar werden ook talrijke redevoerin gen uitgesproken. ara Hj| is®" «Het gaat er om niet minder dan o» Uf hct Kroote en schoone Volk dat wij (fa 2 I zijn, om de christene bescharin» U die wij te verdedigen hebben, 0C1 flmMBESMaBaHBBHEKabatai het opperste goed dat wij ook in j. politieke orde boven alles moeit, beminnen Prof. E. De Bruyce. Kijkje op de groep der Parlementairen bij bet in oogenschouw nemen der betooging aan de Putterij. Men herkent op de eerste rij, van links naar rechts, Prof. De Bruyne, Staf De Clercq, Prof. Verbist, Kamerlid De Vleeschouwer, Staatsmi nister Van Cauwelaert, Kamerlid Balthazar COS Het grootste geweld was en bleef heel den namiddag in ds twee-drie hotels links op de Rogiersplaats rechtover de Noord- statie als men uit stad komt. Daar was Vlaanderen de baas. Vlaam- Bche liederen en korte aanspraken weer galmden gedurig; Leuvenstudenten brach ten er het hunne bij om de leute hoog te houden en de paar agenten die aan den overkant stonden lieten maar begaan. Om 4 uur echter verbruinde het. Uit de Kruisvaartenstraat kwamen een twintigtal agenten, die het gezang wilden doen ophouden en de menigte uiteen jagen. Matrakken gingen de lucht in en vielen ?waar neder; ijdel demi-glazen vlogen iiaar het hoofd der agenten; tafels en Stoelen vlogen onderste boven; eenige aanhoudingen, waaronder de schilder Heer Grammens, die op een stoel stond om de Vlamingen tot kalmte aan te zet ten. Dit duurde een kwart uur en door gen darmen en agenten werd de plaats bezet. Om 4 uur was de rust reeds hersteld fn na kort oponthoud werden de gevan genen losgelaten. Een Roemeensche officier die aan de I sters, die met een onvermoeibaren ijver afscheids-ceremonie had deelgenomen en j duizenden herkenningsteekens hebben rond half een het Noordstation verliet, verkocht; J werd op het Rogiersplein door enkele heet gebakerde Patriotards aangerand en voor Boche uitgescholden. Hij was namelijk in groot uniform en droeg den gekenden Duitschen Pinhelm! Vandaar het incident, dat vermoedelijk wel een staartje zal hebben, gezien de hulp der politie moest worden ingeroepen om den betrokken olticier te ontzetten en tegen een paar vechtersbazen te bescher men. Deze laatste gingen werkelijk te werk als bezetenen en riepen dat hooren en zien verging dat het nu voor eenieder duidelijk was dat de Vlamingen boches waren vermits zij het zelf gewaagd had den Duitsche officieren uit te noodigen om aan hun Amnestiebetooging te komen deelnemen! Ook Burgemeester Max moest het ont gelden omdat hij dezen Boche den toe gang tot Brussel niet had verboden. De talrijke betoogers die zich reeds naar het station spoedden en het incident bijwoon den, keken medelijdend op naar de beide heethoofden die niet eens een Roemeensch van een Duitsch officier konden onder scheiden! A Mocht het Parlement een gezonde op lossing vinden, het zou heel het land een besten dienst bewijzen. KORTE NIEUWSJES Uit Breughel kwam een greep stu denten; twee ervan hadden een bazar- hondje op rolletjes mee en trokken het Voort aan een touwtje al roepend: Viens Maxke! Kom Maxke! Ze gingoït zoo de boulevards op en of er gelachen werd. Het is waar dat de betooging leegge- kuischte lanen doortrok. Toch was er in alle oogen blijheid en tevredenheid: ieder betooger gevoelde dat Vlaanderen begint aaneen te sluiten. Veel vreemden die uit de groote ho tels wegwilden, kregen bevel er te blij ven; de gendarmen beletten hen te staan zien of heen te gaan. Kleingeestige Burgemeester! EEN KOMISCH INCIDENT Volgend komisch incident lezen we In De Standaard Zondag middag vertrok lijk vermeid de Roemeensche kroonprins uit Brus-i stipt hebben volbracht; eel. i aan de Zennekerlinnen en hunne heip aan de geneesheeren, verpleegsters en verplegers van het Vlaamsche Kruis, die zich zoo edelmoedig hebben ter beschik king gehouden voor het verleenen van eventueels geneeskundige hulp; aan de Omroep-Vereeniging Vla na ra voor de uitstekende reportage van den optocht die door haar werd bezorgd en aan de Vlaamsche bevolking toeliet met de betoogers te Brussel mee te leven; aan de Brusselsche bevolking, die Zon dagnamiddag, door hare sympathieke houding ten opzichte der betoogers be wezen heeft dat ze niet zoozeer van Vlaanderen vervreemd is als sommigen het willen voorstellen; aan allen, mannen en vrouwen van de meest uiteenloopende politieke gezindheid, die blijk hebben gegeven van de ruimste verdraagzaamheid en de mooiste Vlaam sche solidariteit. Het Verbond V. O. S. Deze foto is genomen vanaf de binnen. Het Verbond V. O. S. betuigt zijn op rechten dank aan de betoogers, die zoo talrijk zijn oproep hebben beantwoord en door hun tuchtvolle en waardige houding den diep- sten indruk hebben gemaakt; aan de Vlaamsche pers, die door hare geestdriftige medewerking tot het welluk- ken der betoogtng grooteliiks heeft bij gedragen; aan de commissarissen, die met de grootste toewijding de hun opgelegde taak hoopt dat diezelfde eensgezindheid zich plaat» van bet Belgi.ch Paviljoen op de Steeds zal doen gelden wanneer het Wereldtentoonstelling van Parijs. Zij geeft Vlaamsche belang het vergt. een eigenaardig gezicht op een deel van De Vlaamsche vrienden dis foto s van i jen Eiffeltoren, aan welks voet ens Pavil- de betcoging hebben genomen warden :osn is gelegen. vriendelijk verzocht een afdruk ervan te 1 zenden aan hst Hoofdkantoor V. O. S., Em. Jacqmainlaan, 37, Brussel. I Het Paviljoen van Belgie zal liet eerste Steungelden tct het bestrijden van de zijn van al de aan deze Wereldtentoon- kosten der betooging worden nog altijd stelling deelnemende landen, dat officieel in dank aanvaard op het hoofdkantoor zijn poorten zal openen. Dit voorrecht V. O. S. (Postcheckrekening nr 134.490, komt ons ruimschoots toe, als men nagaat Verbond V. O.S., Brussel;. dat ons Paviljoen reeds op 4 Mei kant cosen klaar was en op dien dag reeds FII MNIETIWQ \had kunnen geopend worden. Dit dankt riL.MmE.U VYD |men niet alleen aan het wilskrachtig De Vlaamsche Amnestiebetooging van en doortastend optreden van al de leden 23 Mei 11. te Brussel was een gebeurtenis die over heel hst land grooten weerklank heeft. Flandria-Film Diltsmuide (telefoon 240) heeft daarvan een prachtige film ge maakt; 280 meter lang. Gansch de gebeurtsnis is er In vast- I gelegd. Men ziet het begin van den op tocht; de politiemaatregelen; de duizen- den betoogers; de vaandels; de massa; de talrijke parlementsleden; V. O. S.-bestuur; Bedevaarteomitee; enz. In één woord: een volledig beeld van deze gebeurtenis. van het Algemeen Commissariaat van België en de personaliteiten die hun verkleefde medewerking hebben verleend, maar ook aan onze bewonderenswaardige arbeiders, die van geen rust hebben willen weten, zoolang ons Paviljoen niet af was. Nooit hebben zij hun werk als een ge wone taak willen beschouwen, omdat zij er steeds een eer in hebben gesteld, ons Paviljoen niet alleen zoo mooi mogelijk af te werken, maar ook om het op den aanvankelijk vastgestelden datum van 4 Mei te kunnen doen opstellen. Het Paviljoen van België, dwingt te Parijs nu reeds de algemeene bewonde ring af en alles laat voorzien, dat het een onbeschrijfelijken bijval tegemoet gaat, als straks millioenen bezoekers uit alle lan den naar de Fransche hoofdstad zullen stroomen. En daar ons land niet alleen aan de Wereldtentoonstelling deelneemt om aan vlagvertoon te doen, maar ook om het beste wat wij op het gebied van kunst en techniek in het moderne leven voort brengen te laten zien, met het doel er ook ruime en nieuwe afzetgebieden voor onze nationale nijverheden mede te veroveren, mogen wij er van verzekerd zijn dat ons optreden ginds, aan geheel de economie van ons land zal ten goede komen. co» DIEFSTAL IN HET BELGISCH PAVILJOEN Voor 20.000 frank kantwerk verdwenen. Stoutmoedige dieven hebben Dinsdag in het Belgisch Paviljoen op de Tentoon stelling te Parijs hun slag thuis gehaald. Terwijl de bewakers op het terras waren voor het afscheid der overheidspersonen, hebben schelmen eene partij kantwerk gestolen, ter waarde van 20.000 frank. Rond het amnestie-vraagstuk wordt meer en meer herrie geschapen, bijzon derlijk door de Liberalen, die spijts alles het schenken van amnestie willen belet ten. Dit verzet kwam nogmaals tot uiting tijdens de vergadering der liberale fede ratie van het Arrondissement Brussel. Tijdens deze vergadering werd Minister de Laveleye nogmaals uitgejouwd en be sloten dat, zoo de amnestie-ontwerpen moesten worden goedgekeurd, de liberale Ministers ontslag zouden moeten nemen. In den loop der verleden week werd dus geen stemming geuit over de amnes tie-ontwerpen in de Kamer en werden de ontwerpen terug naar de Kommissie ge stuurd. In het begin dezer week was de bedoelde Kommissie nog niet klaar met haar verslag en kon de bespreking in de Kamer niet verder doorgaan. Gezien de. Regeering niet wil dat een Vlaamsche meerderheid zou kunnen tot uiting komen tegen een Waalsche minderheid, werden pogingen aangewend om de amnestie kwestie te verdagen tot na het groot ver lof, ten einde een Regeeringscrisis voor- loopig te mijden. Er werd ook gepoogd enkele Waalsche Socialisten over te ha len tot het stemmen der amnestie om toch ook wat Waalsche stemmen te krijgen voor amnestie, en aldus den schijn te ge ven dat ook Walen voor amnestie waren. Deze wilden daarvan niet weten. Er werd ook bij de Katholieke Vlamingen aange drongen opdat zij enkele tegemoetkomin gen zouden willen doen. Deze bleven ech ter, samen met de Vlaamsche Nationalis ten, algeheele en onvoorwaardelijke am nestie eischen. Daarbij zijn er ook nog velen die graag een Regeeringscrisis -althans zouden wil len vermijden, daar de afreis van H. Van Zeeland, Eerste Minister, naar de V. S' van Amerika nakend is en men intusschen geen regeeringswijzigingen zou wenscben. Op normale wijze moest de bespreking van de amnestie voortgaan tijdens de Ka merzitting van Donderdag. Deze bespre kingen werden dan van de agenda ge schrapt. officieel om reeds bovengemelde reden. In feite zal het wel geweest zijn om een oplossing achter de schermen te beijveren. Of dit zal gaan valt nog te be twijfelen. Intusschen heeft Donderdag morgen H. de Laveleye, Minister van Justitie, een voorstel ingediend, neerkomend op het volgende: de amnestie zou worden ver leend, uitgenomen voor wat de verkies baarheid betreft, wat enkel zou geregeld worden op later te bepalen datum. Zoo tracht men uilen te vangen. Er valt echter nog sterk te betwijfelen dat de Katholieke Vlavingen, die zoo tal rijk in de betooging van Zondag opstap ten, zich met het voorstel van den H. de Laveleye om den tuin zullen laten leiden, alleen maar om den H. Van Zeeland een reisje naar Amerika te gunnen waarvan de goede gevolgen voor ons land toch nog zeer problematisch blijven. Wij moeten nu den verderen verloop der zaken afwachten. Ofwel komt er ver daging, wat beschamend zou wezen voor de Vlaamsche Volksvertegenwoordigers, ofwel krijgen wij een Regeeringscrisis. Men kan moeilijk een andere oplossing vinden. WOENSDAG ZET DE KAMER DE BESPREKING VOORT Donderdag vergaderde de speciale Ka merkommissie opnieuw om de ingediende amendementen op de amnestie te onder zoeken. Twee amendementen, ingediend door Minister de Laveleye, betreffende de verkiesbaarheid, werdén verworpen. In de Kamer werd Donderdag ook aan gedrongen opdat de Kamer ten spoedigste de bespreking zou voortzetten. Hierop be loofde de Voorzitter dat de zaak op Woens dag ek. terug ter bespreking zou worden gesteld. Generaal Denis heeft cok getracht de militaire amnestie te beperken. Op 7 Maart 1.1. werd de Katholieke Vlaamsche Volkspartij, midden de uit bundige geestdrift der afgevaardigden van de 17 Vlaamsche arrondissementen, gesticht. De Katholieke Vlamingen zouden voor taan een eigen partijformatie hebben, zouden zich organiseeren in een gemeen schappelijk verband, onder dezelfde tucht met een gemeenschappelijk opgesteld pro gramma en onder één leiding. Het is nuttig dat onze lezers goed weten wat ze aan dit nieuw partijstelsel hebben. DE OMSTANDIGHEDEN DER K.V.V.- STICHTING De verkiezingen van 24 Mei 1936 brach ten een gevoelige nederlaag voor de Ka tholieke Partij. Het bestuur der Katho lieke Unie van J3elgië, bewust van de noodzakelijkheid eener grondige reorga nisatie, stelde, na lange besprekingen, een hervormingsplan op. Dit plan kon de goedkeuring van sommige bij de Katho lieke Unie aangesloten groepeeringen niet verkrijgen. In de vergadering van het Hoofdbestuur der K. U., op 8 October 1936, werd door den Heer Minister Rubbens voorgesteld de reorganisatie der partij toe te ver trouwen aan een nieuw Directorium, dat de hergroepeering der katholieke krach ten zou doordrijven in den geest en vol gens het plan van het Katholiek Congres van Mechelen. Dit voorstel werd aangenomen en door de algemeene vergadering der K. U. be krachtigd, op Zondag 11 October 1936. Aan het Directorium werd alle macht gegeven om dit reorganlsatiewerk tot een goed einde te leiden. CARTEL OF EENHEIDSFORMATIE? Door de standregelen van de Katholieke Vlaamsche Volkspartij, wordt de inrich ting voorzien van een zuiver Vlaamsch partijwezen, een Vlaamsche strijdforma- tie, een propaganda-inrichting die in het Vlaamsche land de politieke uitdrukking vormt van het Blok der Katholieken van België. Door bijgaande statuten wordt de K. V. V. ingericht, niet als een cartel van politieke groepen, niet als een federatie van verschillende partijen, maar een ge meenschappelijk verband dat gekenmerkt wordt door een eenheid van programma en een eenheid van leiding. Getrouw aan deze opvatting, aanvaardt het Directorium van de K. V. V. in elk arrondissement slechts één partijformatie met één leidend bestuur, één uitvoerend lichaam, één algemeen programma. De eenheid van de K. V. V. wordt be paald door hare eenheid van leiding. De gekozen besturen en de groepen van man datarissen vormen de verantwoordelijke besturen van een gemeenschappelijke partij. Deze eenheid van leiding wordt niet gebroken, het gezag van deze leiding wordt niet verzwakt maar versterkt door de aanwezigheid van gezaghebbende lei ders, dié verschillende milieu's vertegen woordigen. Vandaar de aanwezigheid van beproefde leiders der standsorganisaties in de bestuurlijke lichamen der partij; vandaar ook het stelsel van coöptatie, waardoor de besturen gevormd worden, niet enkel door gekozen bestuursleden, maar ook door specialisten, gezaghebbende intellectueelen, welke bij coöptatie wor den toegevoegd. GEEN MISVERSTAND MEER Er ls in den Jongsten tijd herhaaldelijk beweerd dat het Directorium der Katho lieke partij ook op politiek terrein de standsorganisatie gehandhaafd heeft, en het A. C. W. (Algem. Christ. Werkersver- bond) gemachtigd heeft zijn politieke CBaaHBBBSBeMHHB8SHBS2aifBBESEaSBBaBaaBBaaaS3S9BSS5E3l zelfstandigheid te behouden, recht da» het de Federatie der Kath. Vereenigtag^ zou ontzegd hebben. Die bewering strijdt tegen de waarhsid, Heer Senator Verbist zegt uitdruhhj in het Bestuursblad der Kath. VI. Volia, partij Voor wat de innerlijke structuur ere K. V. V. betreft, primeert het eenheids, karakter op den vroegeren federatieve o vorm der sociaal-economische groepee, ringen. Deze groepen geven thans hut; «politieke zelfstandigheid op en ver, trouwen de politieke leding toe aan ds K.V.V. Zij die het anders voorstellen, hebben de oplossing welke de K. V. V. aan cj kwestie gegeven heeft, maar half nage. gaan en niet goed begrepen. Maar de ver, klaring van den heer Verbist, die op geen twee manieren kan uitgelegd worden, heldert alle misverstand op en moet een einde stellen aan allen verkeerden uitleg, ALLEN TROUW AAN EEN PROGRAMMA? Op de stichtingsvergadering der K.V.V, van 7 Maart, werd ook door de talrijks aanwezigen eenparig het Algemeen pro. gramma, samen met het Vlaamsch-Na. tionaal programma en het Sociaal sta mui aanvaard. Dit programma berust op eenvoudigs beginselen en streeft verwezenlijkingen na die in de nabije toekomst mcgelij); schijnen. Het wordt geïnspireerd door den eer, bied voor de geestelijke persoonlijkheid en erkent dus noch de primauteit van ds individueele willekeur en tuchteloosheid noch het onbegrensde recht van de ge, meenschap onder gelijk welken vorm. De K. V. V. acht het zich tot plicht, b) de orde, de best mogelijke stoffelijke wel. vaart na te streven door de samenwerking van allen. HET VLAAMSCH-NATIONAAL PROBLEEM Wat het Vlaamsch volksprobleem b», treft, erkent de K. V. V. onveorwaardeiijij haar plicht aan de alzijdige ontwikkelinj van het Vlaamsche volk te arbeiden, om. dat en voor zoover deze een voorwaard! is van de ontwikkeling der Vlaamse!» persoonlijkheden. Zij oonstateert eenerzijds de verschel* denheid van de theoretische constructie^ anderzijds de noodzakelijkheid van practische verwezenlijkingen. Zij oordeelt dat de theoretische constructies ook iii hare theoretische opvattingen groeieij moeten uit concrete toestanden en ver houdingen en dat voor al het andere dieet bewezen met vruchtbare daden dat wij het volk willen dienen. Zij wil dat de Vla* mingen in de hoofdstad, in het leger, iq de openbare cultureele instellingen vote, dig recht bekomen en op de machtpostaj de plaats bekleeden die hun toekomt. Het zou onbegonnen werk zijn, het ge. heele programma der K.V.V. te willes ontleden in deze bijdrage. Het hoofdsecretariaat der Kath, VI Volkspartij, Broekstraat, 23, te Brussel zal gaarne het Bestuursblad der K.V.V, waarin dit programma ls opgenomen, op verzoek naar onze lezers st uren, (Prijs; 2 fr.) Dit programma vormt een logisch ge. heel, opgebouwd op de grondbeginselen van de christelijke beschaving. Het is ds uitdrukking van een hoog ideaal dat a!li Katholieke Vlamingen kan en zal begees. teren, en zal aanzetten om de K.V.V, mee op te bouwen tot een monument van Katholieke waardigheid en Vlaamse!» fierheid. STORMACHTIGE LIBERALE VERGADERING TE BRUSSEL Donderdag avond hield de Brusselsche Liberale Federatie een Vergadering. Weer kwam men uit tegen amnestie. Toen Mi' nister M.-H. Jaspar het woord wilde ne men werd het een herrie van belang. De eenen waren tegen hem en de anderen voor hem. Er werd geroepen Démission vendu, a la porte Anderen riepen Vive Marcelwijl ook spandoeken boven de hoofden werden gestoken met Assez De zaal leek een brullende kooi; twee aan wezigen geraakten handgemeen. Twee maal poogde de minister het woord te ne men, maar kon telkens geen woord uit brengen. De vergadering moest dan opge heven worden. Zou onze liberale con frater Nieuw Levendaarover iets dur ven schrijven? Op Zaterdag 22 Mei 11. hield de Arron- clissementsbond der Boeren van het Ar rondissement Ieper-Poperinge een Alge meene Vergadering der Afgevaardigden. Op de dagorde stond er een uiteenzet ting over den zorgwekkenden toestand in de melk- en boterproductie. Voor een bomvolle zaal, stuurde de Voorzitter, M. Lemahieu Cyr., een wel- komgroet tot de aanwezigen en begroette Senator Mullie, den gezaghebbenden on- baatzuchtigen landbouw vertegenwoordiger, die altijd en overal, met koel hoofd en warm hart, op de bres staat, om spijts allen en alles, den landbouwer te verde digen op de juiste manier en zijn gezag hebbend woord bij Openbare Besturen en tegenstanders te laten hooren. Senator Mullie verontschuldigde zich op een gelijkaardige Vergadering van de vo rige maand niet aanwezig geweest te zijn, daar hij alsdan in een andere sector stond van het Landbouwfront, nl. te Lon den op de Internationale Suikerconfe rentie. Inzake de zuivelkwestie, wees spreker met den meesten nadruk op dsn nood toestand der melk- en boterprcducenten. De toestand is niet langer houdbaar en een onmiddellijke verbetering is een schreeuwende behoefte. Onze boeren zijn terecht ontmoedigd en vragen zeer drin gend de tusschenkomst van 's iands be stuur. De ontevredenheid groeit met den dag en zou onvermijdelijk leiden tot be treurenswaardige reacties bij het tot nu toe kalmst en rustigste gedeelte der be volking. Spreker gaf een heel gedocumenteerde studie over het bctervraagstuk in de laat ste jaren. Voor enkele jaren waren wij uitvoerders van botsr en daar de wereld- prijs alsdan hoog genoeg was, gingen de zaken nog redelijk. Enkelen tijd r.adien werd er geweldig veel vresmde boter in gevoerd, zoodat de markt dreigde over rompeld te worden. Dit ging gepaard met •eu geweldige voortdurende toename van verbruik van margarine, zoodat we met een groot te veel aan inlandsche boter stenden. Door het optreden van de organisatie en de landbouwvertegenwoordigers werd de invoer van vreemde boter beperkt naarmate de productie in eigen land. De toestand werd zoo hachelijk dat sedert een paar maanden alle invoer van vreem de boter werd stopgezet. Van uitvoer van eigen boter naar den vreemde geen sprake, daar de wereldprijs nu enkel 11 fr. is. Bij de regeering werd aangedrongen het verbruik van margarine in de openbare Instellingen en in het leger te vervangen door het verbruik van boter en het melk- vsrbruik in de scholen in te voeren; de wet op de margarine aan te vullen met verbod van geelkleuring, alsook niet de verplichte aanduiding door spijshuizen, pasteibakkerijen, enz., van hst verbruik van margarine in haar instelling; be scherming en steun aan de kaasnijver heid en het aanmoedigen van het bewa ren van boter in koelhuizen. Verder werd verslag gegeven over de reeds bekomen resultaten van de regee ring: cantingenteering van margarine productie met 10 voor deze maand; verbruik van inlandsche melkpoeier in de chocoladenijverheid; maatregelen om kost. prijs van boter te doen dalen door het verieenen van premies voor het bouwen van silo's, bouwen van gezonde stallen, verbetering aan de gezondheidsvoorwaar- den van het vee. Er v.-erd ook medege deeld dat er een vleeschcongres zal plaats hebben om deze brandende kwestie te be studeer en. Deze zeer gedocumenteerde, objectieve uiteenzetting opende beslist voor alle a?n- wezigen nieuwe horizonten en versterkte bij allen het voornemen nog nauwer in blok samen te werken om onze rechtma tige eischen er door te halen. Iedereen vertrok met den indruk dat onze land bouwbelangen in bekwame en onbaat zuchtige handen berusten. HET BELGISCH PAVILJOEN (rechts van de foto) AAN DEN VOET VAN DEN EIFFELTOREN. VAN 1 EN 3 TOT 11 AUGUSTUS Trein rechtstreeks heen en terug. Trein met rechtstreeksche heen reis en terugreis over Lisieux. Trein met omreis over Nevers, Paray- le-Monial, Lyon, Ars en Lisieux. Inlichtingen en inschrijvingen bij de plaatselijke ijveraars en op het Secretariaat van het Diocesaan Comité van de Bedevaarten (Bisdom Brugge) PLEIN 13 a, KORTRIJK. AFGEVAARDIGDEN VAN HET AUSTRALISCH LEGER TE IEPER O gelukkig Voormezele, onder duizende parochies uitverkoren. Hoe klein gij ook wezen mcogt, toch kan men van u zeg gen: Neen, gij zijt niet klein, maar groot door Gods Voorzienigheid. Immers gij be zit de grootste schat die men op aarde bezitten kan, namelijk de kostbare reli kwie van het H. Bloed van O. H. Jezus- Christus. Ze heeft gezegepraald over al de vernielingen waarvan in den loop der tijden Voormezele het tafereel en het slachtoffer was. Dees jaar begint de Negendaagsche Plechtigheid ter eere van het H. Bloed op 30 Mei, zijnde den Zondag van H. Sa cramentsdag, en eindigt op Maandag 7 Juni met een Plechtig Lof te 4 uur, ge volgd van eene indrukwekkende Processie. In vroegere tijden, toen de machtige Abdij nog Voormezele's grootste glorie uit maakte, werd de Processie gehouden op den 3» Faaschdag, alsook op den feestdag van de H. Kruisvinding, zijnde den 3 Mei. De H. Relikwie werd dan rondgedragen door den abt, vergezeld van zijn monnl- ken en gevolgd door een grocte scharf geloovigen van de parochie en omliggende. Het H. Bloed dat hier reeds sinds 1152 berust, wordt bewaard in een kristalen vat en uitgesteld in een prachtige zilveren rijve van groote waarde, waarop al d« zinnebeelden der passie van O. L. Heer afgebeeld staan. Die rijze werd in 1592 geschonken door de Weledele familie d« Gheus d'Elzenwalle. Gedurende de Noveen wordt het Fleiiig Bosd uitgesteld al de dagen in de Mis van 7.30 uur en in het Lof van4 uur. Verders alle Zondagen en Vrijdagen van het jaar gedurende de H. Missen. De geloovigen hebben ook de gelegen heid zich te laten inschrijven in de Broe derschap van het H. Bloed, dat hier reeds bestaat vanaf 1664 en waaraan Paus Alexander VIII menigvuldige aflaten heeft verleend. Leze Jezus, die tot ons welzijn, al het Bloed zijns lichaams vergoten heeft! Deze afvaardiging na deel genomen te hebben aan de Kroningsfeesten te Londen, bezocht leper. De plechtigheid op de Groote Markt van de ontvangst op het Stadhuis. Ea,E3SBHBigiHtSSan?ïBEBE3Ba»-37.rj3E.,SEEE3SaE2SasaBaa8nHEa5E!Sa33 DE NIEUWE INTERNATIONALE AUTOBAAN LANGS CE KUST ZONDAG 6 JUNI 1937 Toewijding der Gemeente aan het H. Hart. Onthulling van een H. Hartebeeld. EEN SYMPATHIEK GEBAAR VAN ZIJN EXC. MGR. LAMIROY TEGENOVER ONZE LANDBOUWERS IIET VERBRUIK VAN NATUURBOTE R VERHOOGD IN BE ONDERWIJS GESTICHTEN VAN HET BISDOM. Wij ontvangen vanwege den Heer Art. Olivier, Bestendig Afgevaardigde voor Wsst-Vlaanderen, volgende mededeeling namens het provinciaal comité ter ver dediging van den landbouw: Met vreugde en voldoening komen we te vernemen dat Z. Exc. Mgr. de Bisschop van Brugge, zich rekenschap gevende dat het landbouwbedrijf in een onhoudbaren toestand verkeert, onder meer, voor wat de zuivelproductie betreft. Niet alleen als een gebaar van sympa thie, maar als een poging om een werke- lijken en onmiddellijken steun te verlee nen, werd besloten het verbruik van na tuurboter in al de onderwijsgestichten van het bisdom te doen toenemen. Elk onderwijsgesticht van het bisdom zal ver zocht worden een bepaalde hoeveelheid natuurboter aan te koopen op de markten of melkerijen der provincie. Wij zijn overtuigd dat onze landbou wers dezen maatregel door onzin Bis schop genomen ten zeerste zullen waar- dseren, maatregel welke veel zal bijdra gen om eene onmiddellijke verbetering in de prijzen te bekomen. Vol gelegenheid zeggen wij aan Mon seigneur: Hartelijk dank en wij zullen dezen blijk van inedevoelen steeds in dachtig blijven. PROGRAMMAt Om 3 uuri Vorming van den stoet aan de Statie. Om 3.30 uur «tipt: OPTOCHT door de Statiestraat, Vogelsteenstraat en Dorpstr. Toewijding der Gemeente door den H. Burgemeester. Onthulling van het H. Hartbeeld. Spreekbeurt door E. P. Vanden Bran- de, S. J., en door H. A. Becelaere. Plechtig Lof in open lucht. Uitvoering van een feestkantate. De Daily Telegraph meldt uit Vati caanstad, dat de jongste verbetering ia den gezondheidstoestand van den Pain schijnt aan te houden. De Paus zal op 31 Mei, zijn tachtigste» verjaardag, een radio-redevoering uitspre ken en wel bij de opening van de zitting van de Pauselijke Academie. Dit zal de derde radio-redevoering van den Paus zijn in dit jaar. Ook deze rede voering zal over de geheele wereld ver spreid worden. Eerst een weinig Puroi inwrijven en daarna inzcependan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. I Doos 4 en 7.S0 fr. In alle Apotheken. Einde 1936 werden honderden Belgisch» grensarbeiders Frankrijk uitgeweaen en mochten er niet meer werken. Men ont zag zelfs niet hun arbeidskaart te ver nielen. De Belgische Regeering stelde een onderzoek in en bewees dat de statistie- kn waarop men steunde voor de getroffen maatregel valsch waren, en protesteerde. Op dit protest werd van Fransche zijde op ingegaan en de einde 1936 ontslagen grensarbeiders zullen nu terug aan het werk mogen gaan in Fransch-Noorden. UIT DE PANNE. Een zichtje van dan «childerachtigen weg Duinhoek (De Pan ne)Bray-Dunes (Frankrijk), die op 39 dezer voor internationaal verkeer ge. opend wordt. (Photo Jules, De Panne.) Maatschappij «SECURITY», de machtigste Belgische Leeningsmaatschappij, heeft in deze laatste maanden meer dan een anderhalf millioen frank leeitin- gen gedaan op materiaal, meubelen, inventaris, veestukken, machienen, enz... Vanaf 2.000 frank tot gelijk welk bedrag. Sluit U aan om het geld dat ge noodig hebt te hekomen en welke ge terugbetaalt in 4 jaar. Bijvoorbeeld een leening van 5000 frank wordt terug betaald door een maandelijksche abor ting van 120 frank. Kostelooze inlichtingen. DIRECTIE VOOR VLAANDEREN Kortrijkschestraat, 12, GENT. - Telefoon 131.08. Bureel van 3 tot 7 uur den Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag. KORTRIJK: 66, Albertitraat. Telefoon 1608. Bureel: Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 9 tot 8 uur Zondag van 9 tot 12 uur.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 2