De Ballon van Prof. Piccard opgebrand De het GEDACHTEN Tuinfeest op het Kon. Kasteel te Laken Ruim 3000 uitgenocdigden m Op ieder» boterham een goede loog Gemengde Stroop. SNUIF 'T ROOS KRUIS 'T IS KOFFIE VAN 'T PARADIJS WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN IN DEN NEGER Eerzwere ts erger dan tandzwere. Niet zeggen ls twijgen, en buiten is vóór de deure. v De wereld ls een hinr.epolder: fa hoogste laten 't op de leegste vallen. Daar een weinigske goed doet (jaar en doet een veeltje geen kwaad. 't Is een kwa klasse, Die men 's Zondags spint. Een hond Is frank op zijn kot. llHBSiaaaBSHBBaauaBBaEMH HETMAKlNtKE UIT DE fier en statig is de gansche Vlaam. gche schare verleden Zondag dus door Brussel getrokken om voor 't aanschijn van 't gansche land getuigenis af te leg gen van haren vasten wil! W'hebben nu zelf eens kunnen vaststellen tot wat we bekwaam zijn, als we eendrachtig op de bres springen tot de verdediging onzer heiligste rechten... 28 Hoelang nog laten w'ons gedwee Geleiden als een kudde vee Bn blijft 't bewust zijn onzer waarde Van Vlaming zijn, dood van kracht? Hoelang nog met geklaag gewacht Wijl Brussel geen verned'ring spaarde? Hoelang nog, vrienden, laten w'ons Bespotten door de franskiljons Die Vlamingen uw fierste helden Na 't strijden voor hun ideaal yoor 't recht van Vlaanderen en zijn taal Ais flamins-boche nu schelden? Hoelang nog, vrienden, geeft g'een duit Aan al die Fransche bladen uit Die Vlaar.derens rechten steeds verguizen? Ons Vlaamsche pers strijdt voor uw recht Geeft ons uw milden steun en zegt De rest uit onze huizen! Hoelang nog, gij, door eigen schuld Dat laag geplaag die oneer duldt?... Ik weet het niet, maar stout gesproken, Zoo g'als Vlaming uwen plicht Van Vlaamsche Christen goed verricht Wordt Vlaanderen gewroken! KENT GE die vrouw die ginder de straat over steekt? Laat eens kijken. Ze komt me niet vreemd voor... 't Is 't kleed van mijn vrouw... de mantel van m"n dochter, de parasol van mijn schoonmoeder., 'k Ben er, 't is onze meid! IN WELK LAND Wordt er door den band 't Heest gelezen? 't Is bewezen Vast en gewis Dat 't Frankrijk is. Maar... lezen niet in deri zin van bid den zulle! doch wel van boekendoorsnuf- feien. De gegevens zijn ons verstrekt door 't buBetijn van 't Fransche boekwezen, die ze ontleent aan den Wereldboekhandel van Stuttgart en het aantal hóeken- magazijnen betreft In vijf naties. In Duitschland zijn er 15.000 boekhan delaars voor 60 millioen bewoners. In de Vereenigde Staten 6.000 boekhandelaars voor 126 milioen bewoners. Groot Brit- tanje 10.000 voor 43 millioen bewoners. Frankrijk 60.600 boekhandelaars voor 42 millioen menschen! In Frankriik zou er dus één boekwinkel zijn voor 700 bewoners, terwijl er in Duitschland één magazijn zou zijn voor 4.200 bewoners; één in de Vereenigde Staten voor 21.000 inwoners; één in Groot Brittan ie voor 4.300 inwoners en één in Italië voor 14.334 inwoners. Dus Frankriik zit met 't rekord... is *t misschien daardoor dat 't land zoo bedorven is? MADAM TRULLEPOT had een goede meid. Trientje heette het kind. Maar Trient ie was niet bijzonder slim. Trientje ga eens zien bij den sjar- kutjee od 't hoeksken of hij geen verkens- pooten heeft, zei madame. Trier.t'e ging en kwam twee minuten later terue met het antwoord: 'k Kan er niks van zien, madame, want de man heeft zijn schoenen aan. IN NEW-YORK dragen de mamme- zellekens tegenwoordig schoentjes van glas: van glas dat niet breekbaar is. En Marenta zegt met recht en reden, dat die menschen heter deden zoo ze ne keer begonnen met glazen, flesschen, karaffen en potten te maken van glas dat niet kan breken. Daarin heeft Marenta geen ongelijk. We zijn lie keer benieuwd of we hier In or.s land ook binnenkort geen made- moiselleker.s met glazen schoentjes zullen zien wandelen. Als 't mode wordt, zullen z'er hier ook mee voor de pinnen komen... maar dat ze dan maar reed hun voeten wasschen!... 't Is 't geen ik hen toeroep. ZEKERE MAURITS PENDERS te Brussel, die 's nachts naar huis ging, hoorde ook roepen. Hij bleef staan. Daar kwam een vrouw aan en die vroeg hem den weg. Penders stond haar zeer gedienstig te woord om haar te ekspelkeeren langs waar ze moest gaan. maar op 't zelfde oogenblik werd hij door twee mannen vastgegrepen, die hem niet enkel van zijn geld en horloge beroofden, maar zelfs de stoutigheid had den las, vest en broek uit te trekken, zoo dat Penders in zijn onderbroek zijn nach telijke wandeling mocht voortzetten. Plezierig is anders. En als besluit De zedeles luidt! 1 Deugt er niet op straat, 's nachts te Brussel. FLIPKEN SNUGGER was ettelijke dagen niet naar school gekomen. Flipken was 'n manneken van 'n twaalf, dertien jaar... met 'n ferm gedacht van zijn eigen zeiven. Nu moest hij voor den meester verschijnen. Waarom zijt ge thuis gebleven, vroeg hem de onderwijzer. Meester, zei Flipken, ons vader was weg en nu moest er toch een man.-rfiensch thuisblijven, he, want ge kimt nooit weten wat er gebeurt. TE LUIK heeft er zich een triestig ge val voorgedaan. Louise Mathonet, oud achttien jaren, zou gaan trouwen. Maar daags vóór haar huwelijk heeft het meis ken zich verdronken. Waarom? Dat weet men niet. Maar 'k durf u hier wel vragen Kon 't huwelijk, misschien Aan 't meisje niet behagen Of gloeiden, diep in 't hart Soms andere liefdevonken En had zij aan een ander man Haar harteken geschonken? Ja, Ja, 't zal nog n keer op 't laatste de schuld zijn van d'ouders, die voor hun dochter zelf... ne man waren gaan zoeken, en dan nog ne pee van in de vijftig jaar, die slechts een kwaliteit had... ne goed ge soek ten portemonee! Ja, ja, 't spreekwoord van Jong bij Jong, en oud bij oud 't Is zoo dat 't langste houdt blijft nog altijd waarheid! ...EN VOOR DE MOMENT is Marenta bezig aan 't boterhammen snijden... Dat is beter... en dat geeft me 't gedacht dat er n >n bakker is die een masjien ui gevon den heeft waarmeê hij op zeven minuten tijds 4 zakken meel tot brood kan ver werken. Haast en spoed Zelden goed zegt Marenta, die ook een beetje van 't bakken afweet. Geen wonder dat er zooveel menschen met zieke en slappe magen sukkelen. Al die nieuwigheden maken er 't brood niet beter om UFFRA vroeg Marteken Thienpont in de klas, is Onzen Lieven Heer ook ziek? Neen, mijn kind, waarom vraagt ge dat? Omdat ons moeder gisteren in de gazet heeft gelezen dat Onze Lieve Heer doktoor Snepvangers tot zich heeft ge- roepen DAAR ZIJN TE BRUSSEL verschillen de groote magazijnen en die hebben laten weten dat de meiskens en madammekens die daar hun broed verdienen, te kiezen hebben: ofwel hun haren laten groeien of anders alaporte! En ge zult het zien Binnen een maand of tien Is 't met de korte haren voor goed gedaan En is die mode weeral naar de maan. Als iets voor goed weg is, zegt men ook dat is raar de maan. Onlangs stond er in een Vlaamsche gazet te lezen: de gen darmen hebben alhier twee duiven aan gehouden, die bij den heer Vervoort een brandkast hadden leeggeplunderd. Duiven die een brandkast leegplun deren, roepb Marenta uit, hoe is dat mogeliik? Och schaap, dat is een druk fout. Dat moet natuurlijk zijn: dieven, in plaats van duiven... Maar da's dikwijls de fout van den ODsteiler van 't artikel zelf. 'k Heb zelf al de farpe gehad en nog niet langer geleden dan verleden weke. (Met m'n geschrijf van hanepooten en katteklauwen verwondert 't me dat 't niet dikwiilder voorkomt!). Verleden week dus had ik in 't gedichteken over de Mei maand gezet... De dagen lengen... lengen... Ze zullen stillekens, stillekens aan Ons 't zomerWEER gaan brengen... Onze vriend de letterzetter had gedrukt: Ons 't zomeruur gaan brengen... Voor 't naaste jaar zeker! Maar wie berouw betoont krijgt rap vergiffenis... en ik heb berouw... voor m'n slecht geschrift! Enfin missen ls mensehelijk... en d'r was er wel ne keer eenen die in de plaats van de m van missen een p gezét had... EN HIER GEEF IK IETS voor de meiskens en de vrouwen. Ze moeten dat maar eens goed lezen en mediteeren... t Kan hun te pas komen, 't Komt niet uit mijnen eigen koker zulle... 'k Heb het gehoord van de grootmoeder van ons meid. Luistert: Iedere zottin kan een man krijgen... maar hem vasthouden, dat is wat anders. Een domme vrouw wil altiid de eerste liefde van haar man zijn... Een verstan dige vrouw geeft er de voorkeur aan, de laatste te zijn. Hoe weinig vrouwen zijn verstandig genoeg cm te zwijgen als er niets meer te zeggen valt. Een man is dikwijls blind voor vrou wendeugd; voor vrouwenschoonheid nooit. Zie vrouwen en meiskens, trekt er nu uwen plan meê. WANNES was voor den tribunaal ge- roeoen en toen hij thuis kwam vroeg zijn wijf: - Hewel man, hoe is 't afgeloopen, wat hebt ge gekregen? Gekregen? zei Wannes, niets, ik moet betalen NESTOR TEUGELS, van Hoei, die zijn vrouw had verloren, liet de volgende annonce in een gazet plaatsen... in 't Fransch natuurlijk, maar wij vertalen: Heden Woensdag, 26 Mei is overleden, mijn dierbare echtgenóote, Ca'tharina Wals, in den ouderdom van 52 jaar. De begrafenis zal Zaterdag om 10 uur plaats hebben. Men vergadert ,tén sterfhuize, rue de Marché, waar aan fel verminderde priizen alle soorten van kleergoed te krijgen zijn en een goede huishoudster wordt gevraagd van 40 tot 45 jaar, die tegen hoog loon onmiddellijk In dienst kan treden... Ook te koop een auto Ford Dinsdag 11. wilde Professor Piccard, met zijn trouwe medehelper Heer Cosyns, die wereldbekend is geworden om zijn tocht in de stratosfeer, een proefneming doen met zijn stratosfeerballon, Piccard-Co- syns», de vroegere F.N.R.S.De opstij ging moest plaats grijpen te Zelllk, ten einde de temperatuur-schommelingen der gassen te kontroleeren. Met een ventilator werd lucht geblazen in het omhulsel. Die lucht werd dan ver warmd met gasbranders, aangebracht bin nen in het omhulsel, om de lucht te deen uitzetten en den ballon rond te maken. Toen alles bijna klaar was ter opstijging en de mand eraan zou worden vastge hecht, werd door de wind een zak in het omhulsel geslagen, met het gevolg dat dit vuur schoot aan de gasbranders. Ir. enkele ooger.blikken was de ballon gansch in brand; als sigarettenpapier brandde het omhulsel af. Weldra bleef er nog een hoopje veur.zer.de stof en ijzer ervan over, dat ten gronde was geploft. De mand, de apparaten van Prof. Pic card en ander materiaal dat zich onder den ballon bevond, kon neg worden gered HET KONINKLIJKE TUINFEEST TE LAKEN Koning Leopold, Prins Karei cu de Prinsjes te midden van hun genoodigden. De Koning heeft Zondag on het Kas teel te Laken een tuinfeest gegeven voor ruim 3.000 uitgenoodigden, meest bedien den en arbeiders uit alle bedrijfstakken van het land. Deze democratische garden party ving te 2.15 uur aan. De toegang tot de ho vingen en serren van het kasteel te Laken was strikt voorbehouden voor de genoo digden. Het tuinfeest werd door een uitgelezen weer begunstigd. Tijdens dit feest werd er een bezoek gebracht aan de Koninklijke Serren, een Mengelwerk van 30 Mei 1937. Nr 16 door H. COURTHS-MAHLER Lieve Marianne, juffrouw Sundheim ls veel meer dan een juffrouw van gezel schap voor mij. Ik houd heel veel van haar. Zij is de dochter van mijn beste vriendin en het is mijn wensch, dat zij zich hier op Saszneck even gelukkig voelt als in haar tehuis. Bovendien is zij een hoogst beschaafd, degelijk en beminnelijk meisje. Ik verlang, dat zij ook door mijn gasten als mijn pleegkind wordt geres pecteerd. dat is zij veel meer voor mij, dan een Juffrouw van gezelschap zooals jij dat opvat. Marianne haalde de schouders op. Best zooals u wilt ik zal de Jonge dame respecteeren. Maar zegt u eens tante vindt u het niet zeer gewaagd zulk een opvallende schoonheid hier in huis op te nemen? Wat bedoel je daarmee? Nu, ik bedoel, dat er behalve u nog «en jonge man op Saszneck woont. O, zoo, je bedoelt dus voor Norbert? Ja, dat bedoel ik. Norbert is geen hofmaker en wordt filet op elk mooi gezichtje verliefd. Op elk mooi gezichtje zou wat veel zijn, maar als hij het nu op dit werd? Dat zal hij niet, hij weet toch, dat nij geen burgerlijke vrouw kan trouwen Marianne glimlachte wat minachtend. Daar denk ik ook niet aan, maar als «Ij nu met haar een minnarijtje begon? De oude dame keek haar ernstig en rus tig aan. Je kent Norbert toch te goed om niet fr weteo. dat bU niets eerloos aai begaan en ik ken juffrouw Sundheim genoeg, dat zij met niemand een minnarijtje zal aan gaan. Mijn God, tenslotte zijn zij beiden toch maar menschen. Ondanks al hun voortreffelijkheid, die ik beiden volstrekt niet betwist, zou ik in uw plaats toch niet zoo heel zeker zijn. Neem me niet kwalijk, maar ik vind het gewaagd, Norbert dage lijks in aanraking te brengen met dit mooie meisje. Je zult er je zelf van kunnen over tuigen, dat er tusschen Norbert en Annie een onschuldige, vriendschappelijke toon hserscht. Hii ziet al haar eosds hoedanigheden en heeft groote achting voor haar, maar daarom behoeft hij haar niet lief te heb ben. Nu, ik zal blij zijn als u gelijk hebt Maar vergeet niet dat ik u gewaarschuwd heb. Ik heb je waarschuwing riet noodig, zei mevrouw von Saszneck kalm. Marianne's woorden hadden haar mis schien ongerust kunnen maken, indien Norbert en Annie hun gevoelens niet zoo sterk in toom hadden gehouden. Zelf had zij er vroeger ook aan gedacht. Maar zij was geheel gerust geworden. Al voelden Annie en Norbert sympathie voor elkaar, meer dan dat was het toch zeker niet. Marianne was naar het raam geloopen Daar komt Norbert terug. Zie toch eens, tante, hoe prachtig hij te paard zit u heeft Diana toch z:ker nog in den stal Ze verdraagt het dameszadel zeer goed en ik verheug er mij al op met Norbert te gaan rijden. Diana staat tot je beschikking, ant woordde de oude dame. Heerlijk, maar vertelt u eens tante, hoe staat het met de huwelijksplannen van Norbert. Heeft hij nog altijd even weinig lust tot het huwelijk? Ja kind nog altijd. Marianne keek nadenkend voor zich ea mevrouw voa Saszneck liet haar blik waar sprookjesland van bloemen en plan ten. In de kroonserre was het symfonisch orkest opgesteld van het 1» Gidsen, onder leiding van Commandant Prevost. Ook was er een buffet in de kroonserre en in de eeregaanderij, waar eveneens een or kest was opgesteld. Hier verscheen de Koning eerst, ver gezeld door Prinses Josephine-Charlotte en Prins Boudewijn. beiden zooals altoos in het wit, alsmede door Prins Karei. Een daverend Leve de Koning! Vive ie Roil weerklonk. Isderesn stall xa prijs, want xe bevat] 60 suiker, waerdoor xe een meehtlg kracht» ppbouwefidc sp'4» is.' IN ALLE K RUIDEN IE RSWiNi'.FLE gacB£2S2ZEESE£awsflaaaaE8B8sa S.O.S.-BERICHTEN iHRKBHsaaBniasassBSBKBiBaBEiBaiBBiBaaiEiBiBaaiBfliiSBiaaiEH Awel s.larmant, vindt ge niet? EN HIER zijn we nog ne keer met een gedichteken van Mieleken: DE DOKTOOR De doktoor is ne man Die, als 't lukt, iemand genezen kan. Hij geeft daarvoor pillen en fleschjes me- [decijn Waarvan de rekeningen gepeperd zijn. Als 't met dees remedies niet wil lukken Dan snijdt de doktoor uw lilf in stukken. Dat noemen die geleerde heeren In hunne taal dan: cpereeren. Zijt ge tegen hun kerven niet bestand Dan trekt ge naar het pierenland Maar dat let niets aan des dokters fatsoen Die zegt dan: daar was toch niets aan [te doen. Maar als ze alzoo iemand hebben ver- [moord Dan trekken ze toch aan dezelfde koord. 'k Wil zeggen, dat ze zander dralen Hun oenten komen halen. In vroeger tijd, toen d'r niet veel dokters [waren Teen leefden de menschen meer dan 109 [Jaren En tegenwoordig, hoe meer er uitgevon- [den wordt Hoe meer het leven nog verkort, t Is daarom dat ik zeg, de dokter is een [man Die, als 't lukt, iemand genezen kan. 'n Beetje streng... Mieleken, maar d'r steekt veel waarheid in... en dan nog: g'hs.bt dokters met een geweten van echt christen mensch... en g'hebi er andere! D'r zijn er goeie, d'r zijn er slechte, pre cies li.ik overal, en vooral bij de vrouwen! WEERAL ne keer op de vrouwen, zegt Marenta. Ach, Manneken, wat zijt ge toch veranderd tegen vroeger jaren... ja, ja, ik hoor wel dat ge mij niet gaarne meer ziet. Maar Marenta, zeg ik, dat is niet op u. Ik heb er het bewijs van, zegt Marenta. Ailee, laat hooren, zeg ik. Hewel, zegt ze, als ons kat gestorven is, hebt ge dat beest naar den opvuller gestuurd om het te laten opvullen, en het te pronk te zetten: dat zult ge met mij niet doen! Ik vraag u, lezer, wat kan ik daarop antwoorden?... HOOR NU NE KEER, meiskens, de zomer komt in 't land, en dan laat meer dan één onder u zich bekoren om de aller leste mode op gebied van kleederen te dragen, 't Is in uw eigen belang da'k het u zegge: overdrijft toch niet! Wilt ge niet varen zooals in Engeland. Daar hebben z'in verschillende gemeenten besloten dat de rokken van 't vrouwvolk slechts tien centimeter van den grond mogen; wie heur rokskens hooger laat hangen krijgt een proces! Ze zeggen er niet bli of de sjampetter met nen decimeter rondloopt om te meten. Marenta, die nog 'n beetje gebeten is cp heuren vent, kwestie van d'historie van daar straks, vraagt: met wat g'u toch allemaal wilt bemoeien, mot de mode van 't vrouwvolk, wat verstand heeft 'n penr.e. varken nu toch daarvan? Merci, voor d? schoone benosminge! :IEKE SCHOL woonde bij heuren men on kei en 't was daar niet vet. Mieke was dan ook zoo mager als een plank. Op een keer ging ze met heuren me- nonkel beêwegen, en enderwege kwamen ze een man tegen met nen hond, die ook "t vel over de beenen had. Mieke streelde het beest, en sprak toen vol compassie: Arm beest, woont gij ook bdj uwen nonkel misschien? EN DAARMEE, beste Lezers en alder- liefste Lezereskens, zijt ge van mij nog ne keer verlost zie, en ik wensch U nen aangenamen en pl:zanten Zondag toe... met 't weer van de partij! 't Manneken uit de Maan. In geval van nood, ter gelegenheid van erge familiegebeurteniseen... zendt het N.I.R. (Nationaal Instituut voor Radio- omroep) s.o.s.-omroepen uit naar per sonen die geen vaste verblijfplaats hebben of die door hunne bediening of hun be drijf verplicht zijn voer aanzienlijken tijd hun huis te verlaten (schippers, foorrel- zlgers, handelsreizigers, enz.). Belanghebbende personen die wenscben eene mededeeling te zien uitzenden door den nationalen Radio-uitzender moeten zich wenden naar de Rijkswacht of Po litiecommissaris, die het N.I.R. verwittigt. Er dient opgemerkt te worden dat in tegenstrijd met het alge,meen gedacht deze uitzendingen KOSTELOOS gedaan worden. saassasBsaHEaaaaBssasaEssnaB ONS WEKELIJKSCH RAADSEL Oplossing vorig Raadsel: SPIL PIL - LIP. Nieuw Raadsel: Dichtbij is 't zeker niet. Een eerste klinker voor De jager er op schiet; Een tweede klinker voor, Daar groeit meestal het riet; Daar nog twee medeklinkers voor! Een bluffer, die 'k niet gaarne hoor. ■SSBBISiSBBBBBSBESSBBïaiBSBBS Beste Engelsche PEPERMINT DE BALLON IN BRAND flS33B33!aE5a!aBESaa3BSHB!3!S!33Siin!!*3BaHHaBH3S2?e3SaB0'3aaBi5Sffl8gB INVOER VAM RÏ OUMKOOLEN IN BELGÏE EBSB3BBBBSBB3BSSBSSS9SBBSBBB treurig en ernstig op haar rusten. Zij kon haar neef begrijpen, dat hij niet warm voor zijn nicht kon voelen. Ook op haar had Marianne een ver koelenden en afschrikkenden invloed, of schoon zijn zich moeite gaf haar nader te komen. Hoe heel anders waren haar gevoelens voor Annde. Hoe gemakkelijk was het haar geweest het meisje een plaats In haar hart te geven. Wat was Annie ver geleken met Marianne een lieftallig schep seltje. En toch kon de oude dame Marianne niet zoo heel streng beoordeelen. daar het haar innige meening was, en zij het zichzelf steeds weer zeide, dat het meisje zonder moedier was opgegroeid en betaalde opvoedsters niet den noodigen invloed op haar hadden gehad. De tafel in de eetkamer was dien dag met buitengewone zorg met bloemen ver sierd. Annie had zelf, evenals zij 'het vroeger in het huis van den senator had gedaan, de bloemen geschikt. Zij had een gelukkige hand en een artistiek oog voor dergelijk bezigheden. Men v-es vereenigd rondom de ver sierde tafel. Norbert zat naast Marianne, terwijl haar vader aan de andere zijde tusschen mevrouw von Saszneck en Annie zat. De blik van Hochberg gleed met wel gevallen langs de met smaak versierde tafel. Lieve Elisa, ik moet je mijn com plimer.t maken. Ik heb zelden e:n tafel zoo artistiek en met ruik een harmonie van tinten versierd gezien, zei hij tot zijn nicht. Deze glimlachte. Dit compliment kemt mij niet toe, Rolf, cïaarmodé moet je je tot juffrouw Sundheim wenden. Tot ergernis van Marianne, wendde haar vader zich met een warmen blik tot Annie. Mijn lieve juffrouw Sundheim, ik ben werkelijk oprecht yerrukt, V moet Sedert enkele dazen is de uitvoer naar Relgië van bloemkoolen uit Rosendael (Fransch-Noorden) aanzienlijk toegeno men, De trafiek wordt verzekerd per auto en per trein. Men schat dat eiken dag meer dan 12.030 bloemkoolen verzonden worden. Daar deze verzendingen ongeveer een maand zullrn duren, zullen ir. 't ge heel 4C0.OOO bloemkoolen ingevoerd wor den. Waarom tijden tan j HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPUN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER I MAANDSTONDEN ials de Wonderbare Bruine Poeder» van] a 1 \U 1 I An.fLa.1, np PnnöTFRP voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met hei haantje. 4BaasBZ.BBB3BHaxsizaa33aE=a2aa beslist een zeer fijn artistiek gevoel heb ben. Annie neeg bescheiden. Als alles wat men voor zulk een decoratie noodig heeft ter beschikking is, en men de bloemen slechts heeft uit te kiezen, is het werkelijk zoo'n kunst niet, mijnheer Hochberg. Marianne nam haar lorgnon weer en bekeek de versiering met een aanmatigend air. Daarna liet zij haar cogen met de zelfde uitdrukking een poos op Annie rusten. Norbert bemerkte het, het ont stemde hem en 't bloed steeg hem naar hst hoofd. Het liefst zou hij Marianne haar lorgnon hebben afgenomen, maar hij bedwong zich. Juffrouw Sundheim heeft zeker een cursus gevolgd in tafeldekken, zei zij zeer zakelijk. Tegenwoordig leidt men de men schen ook in deze kunst op. Tegenwoordig ls hst devies «<ie kunst in huis». Ar.nie veelde even goed als de anderen de beleedlcer.de, kwetsende bedoeling der barer.es. Zij kreeg een kleur, maar door stond kalm Marianne's blik. Ik heb mij in deze kunst, zooals u het noemt, in het huis mijner ouders kunnen oefenen, zeide zij zonder eenige opwinding. In het huis uwer ouders? O u bedoelt in dat van uw pleegouders. Ik heb het toch goed begrepen, dat senator Sundheim uw pleegvader was? Zelfs Annie's oogharen trilden niet, maar de beide heeren keken haar aan. alsof zij er naar verlangden haar tegen al wat onaangenaam was te beschermen. Ook mevrouw ven Saszneck keek onrus tig naar Marianne. Deze was zoo or.be' rekenbaar dat men nooit kon weten hoe ver zif zou gaan. u hebt goed begrepen, senator Sund heim was mijn pleegvader. Ik heb dat echter pas gehoord toen ik twintig Jaar was en had mij zoo volkomen als het kind mijner pleegouders gevoeld, dat ik liet ook daarna nog moest deen, daarom der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaa»-W«i«». U oog«nbUkkelijk «onder tch&deltyLr ftrolvto I wn deze pijnen zullen brmjieo» Oe dooa v. 8 poedert 4 fr De driedubbel* doos 25 poedert 10.GO fr Te verkrijgen in alle goede Apotheken of vrachtvrij tegen postmaudaat. Gebruikt ze eenj, U zult nooit geen an dere meer gebruiken. HACHELIJKE ©OGENBLIKKEN Knaapje hangt met de keel aan een vleeschhaak. Het knaapje Dagois, 5 jaar, wonend Tourstraat, te Vitry-le-Frangois, was in het open venster geklommen van een vleeschwinkel, waar haken hingen al dan niet voorzien van stukken vleesch. Het jon gentje glipte schielijk uit en stuikte, zoo dat een vleeschhaak hem in de keel drong. Het arme ventje bleef daar hangen, wat opgemerkt werd door vrouw Surdet. krui denierster, die seffens toesnelde en het baasje uit zijn hachelijken toestand be vrijdde. Het kind was intusschcn erg ge kwetst. EEN LEKKERE SMAAK! EEN FIJNE GEUR! EN NIET DUUR! Geen twijfel. Vraagt bij uwen winkelier het Jubi leum koffertje, gegarnierd met een keuze van allerfiijnste pralienen en gegeven op 30 kaarten (1 kaart per halve kgr. koffie). - Voor 't groot: 8BB9B3BS92BBBBBSB3BBBCBB3BiBB r.oem ik hen ook nu nog mijn ouders. En met volle recht, lieve Annie, zei mevrouw von Saszneck beslist. Maar Marianne liet haar slachtoffer nog niet vrij. Wat was uw eigen vader eigenlijk en hoe heette hij? vroeg zij onbeschaamd. Marianne, dat zijn toch dingen, die je niet aangaan. Je laat juffrouw Sund heim een geregeld verhoor ondergaan. Baar heb je geen recht toe, zei de baron op duidelijk afkeurenden toon, hij keek haar daarbij streng aan. Norbert herademde alsof een zwaren last van hem was weggenomen, toen de baron Annie op deze wijze te hulp kwam. Hij had zich ternauwernood meer kunnen beheerschen. Marianne wierp haar hoofd naar achteren. Hemel, als juffrouw Sundheim haar afstamming verborgen wenscht te hou den, behoeft zij mij eenvoudig niet te antwoorden, zei zij als een pruilend kind. Dat in haar woorden een nieuwe be- dosling lag, scheen zij in het geheel niet te bemerken. Annie richtte zich op en zei snel, voor dat iemand iets in het midden kon bren gen: Ik wensch er volstrekt geen geheim van te maken. Als u er belang in stelt, barones Hochberg, zal ik u graag zeggen, dat mijn echte vader een eenvoudig electrctechnicus was en Martens heette. Maar ik draag neg steeds den naam Sundheim, daar ik wettelijk ben aange nomen. Zoo, zoo. Dan is het heel jammer, dat het u niets heeft geholpen, daar de senator bankroet is gegaan. Nu steeg het bleed Annie naar het hoofd. Mijn arme vader is ongelukkig ge weest tn verloor in enkele dagen zijn vermogen. Maar hij is Goddank niemRnd iets schuldig gebleven. Zijn schuldeischers zijn geheel voldaan, CER. TRUANT-DUCOURANT Veurnestraat, 12-22, Poperinge. Op algemeene aanvraag onzer geachte kliënten en gezien den grooten bijval zullen wij steeds het Jubilé-Koffertje pralinen voor een onbepaalden tijd over 1937 toestaan. Het ergerde Marianne dat zij Annie niet van haar stuk kon brengen. Zij liet alle tact varen en zei scherp: Dan begrijp ik niet, waarom hij zich heeft doodgeschoten. Annie's oogen werden vochtig. Zij glans den donker, bijna zwart en haar mond hoeken trilden van ingehouden trar.en Zij wilde wat zeggen, maar het was haar niet mogelijk. Norbert leed helsche smarten. Tot nu toe was Marianne hem slechts onsym pathiek geweest, maar nu haatte hij haar. Gelukkig nam baron Hochberg r.u weer het woord. En nu zeg Je verder geen woord meer, Marianne! riep hij zijn dochter zoo scherp en bevelend toe. dat zij ineen kromp en hem verschrikt aankeek. Zoo had zij haar vader nog nooit gezien. Zijn diepliggende oogen keken haar vertoornd aan, en de aderen op zijn hoofd waren gezwollen. Mevrouw von Saszneck wilde het ge sprek snel op een ar.der onderwerp bren gen, maar hij richtte zich tot haar en vroeg: Lieve Elisa, sta mij toe dat ik, voor dat wij over iets anders spreken, het tactlooze optreden van mijn dochter goed maak. Daarna richtte hij zich tot Annie, nam haar hand, bracht die aan zijn lippen en zei hartelijk met veel gevoel: Lieve juffrouw Sundheim, mijn doch ter was zeer onnadenkend. Zij heeft niet bedacht, dat zij door haar woorden, ver- sche wonden bij u heeft aangeraakt. Ik verzoek u dus In haar naam om vergeving. Annie keek blozend, maar met haar lieven, zonnigen lach naar hem op. Zij was gauw ontwapend en de bekedlging die Marianne haar had aangedaan, was al weer vergeven. Het spijt mij. mijnheer, dat u zich om mij boos maakt. Ik voel mij in geen enkel opzicht beleedigd. De barones heeft er stellig niets mee bedoeld. Ik verzoek MEI - BLOEIMAAND 30 Z 2 Zondag na Sinksen. Plechtigk. v. K, H. Sakrament. H. Ferd. v. Castillië Evangelie: Een heer gaf een groot feest. 1 31 M O.L.V. Middelares van alle genade^ H. Angela van Merici JUNI - ZOMERMAAND 1 D H. Pamphilius 2 W H. Erasmus if 3 D H. Clotildis 4 V H. Hart v. Jezus. H. Eransciscus' 5 Z H. Bonifacius van Mainz Zondag 30 Mei. Zondag in de octaaf vab Sacramentsdag. Zou Jezus ontmoedigd zijn? «Jeruza« lem, gij die de profeten doodt! Hoe dik wijls heb ik uwe kinderen willen vergade ren, zooals cene hen hare kuikens onder hare vleugels bijeenvergadert, maar gij hebt niet gewildEn zoo vervolgt Jezus zijn Parabel om den onwil zijner landge- nooten aan te toonen. Het is deze blad zijde uit het Evangelie die ons heden door de Kerk ter lezing wordt voorgehouden. De Parabel ls gericht tot allen, tot rijken en tot geringen. Jezus' spraak is voor allen verstaanbaar; Hij beschrijft hun waarhe den die een diepen zin bevatten onder eenvoudige beelden. De verstokte Joden hadden verschillen de reden, hun voordeel of handel betref fende, en om aan de minzame uitnoodigingj van den goeden Meester weerstand te bie den. De Heer die het groot feestmaal aan richt is God. De gasten maken het mes- siaansche rijk; de Kerk van Christus, uit waarvan die des Hemels de voortzetting is. Joden en allen worden uitgenoodigd, maar tijdelijke belangen hechten hen aan deze aarde, en God noodigt in hunns plaats de volkeren, de armen, de gebrek- ktgen, de blinden., de lijdenden, de zon daars, de tollenaars. Bossuet zegt evenwel dat de uitnoodl- ging aan, de Joden gedaan, ook ons be treft: wit zijn heden ten dage de genoo digden. En wij worden uitgenoodigd, niet alleen om deel te nemen aan het feest maal van het hemelsche Rijk, maar ont' reeds hierbeneden deelachtig te worden' aan de Godheid door het ontvangen van eene hemelsche en goddelijke spijs. En aan dezen disch des nieuwen Konlngs, des nieuwen Paaschlam wordt het Vleesch' van Jezus-Christus een spijs en zijn Bleed een drank, totdat wij de erfgenamen wor den van dienzelfden Christus(Lauda' Sion). Laten wij al die nietige en bespottelijk^ verontschuldigingen achterwege. Hoog-, moed, geldzucht of zingenot mogen ons nooit doof maken voor de stem van' Christus. Bemerken wij wel dat Jezus ons niet alleen uitnoodigt, Hem in zi-'n hriüg Sacrament te ontvangen en Hem daardoor, een genoegen te doen, dat Hij het vor- eischt: «Indien gij het Vleesch van den Menschenzoon niet eet en zijn Bloed riet drinkt, hebt gij geen leven in uzelv°n Jezus heeft zich willen mededeelen aan de twee voornaamste vermogens van denr mensch: zijn verstand en zijn wil. Chris tus maakte zich kenbaar aan onze rede, doch vooral maakt Hij zich kenbaar aani onze liefde. Zi.ine liefde ging alle liefde te boven, tot dat Hii zichzelven ten spijze gaf voor de menschen. De Profeet die eeuwen te voren dat liefdevuur had aan schouwd. zeide terecht: «De Heer heeft eene gedachtenis van de wonderen zijner erbarming en goedertierenheid nagela ten Daarom vragen wij in het Gebed dat God in ons de vrees die het begin dor wijsheid isvermeerdere, en dat Hij voor al de liefde tot zijn heiligen Naam in ens vermeerdere. De liefde immers meet we- derkeerig zijn. De vriend geeft den vrienj al zijne genegenheid, hii deelt hem zi.ir.a intiemste gevoelens mede. Doch nimmer zal hij de verseniging, welke door Jezus la het laatste Avondmaal is ingewijd ver- wezenliiken, namelijk zicb zelven geven. Het Epistel, toont ons aan hoe wii die overmatige liefde zooals de Schriftuur haar noemt, zullen beantwoorden. Jezus vraagt ons dat wij Hem wederliefde zou den brengen. Wie niet bemint, blijft iii den nood zegt de Apostel der liefde, wteiï de Liturgie deze bladzijde ontleent. \vij zrin verplicht God te beminnen, evenals onzen naaste, desnoods oo heldhaftige» wijze. De Apostel vraagt niets minder, d ai» ons leven voor onze broeders af te leggen. Jezus heeft heldhaftig kunnen lijden om' onze zonden uit te wisschen. Nu nog kan Hij met dezelfde heldhaftigheid, de onver schilligheden. de oneerbiedigheden, de hei ligschennissen. de onteerineen: verdragen, waarvan het Sacrament der liefde dage lijks het voorwerp is. Waarom zou Jezus ons dan geene heldhaftigheid in de liefdS mogen vragen, nu Hij ons voedt met het brood de sterkten? Ons leven moet eene voorbereiding zijn tot het goddelijk feestmaal, dat God vooof ons bereid heeft in het hemelsch Riikf' ons leven moet ook eene voorbereiding zijn tot den goddelijken disch, waar dó ziel in de Communie gevoed wordt met goddelijke spijs. Daar krijgen wij een' voedsel dat ons zuivert en verheft tot d«' beoefening van alle christelijke deugden' (Seoreta)zoodat wij kunnen beminnert zooals de H. Joannes het ons voorhoudt, o niet door woorden alleen, maar door da den en in waarheid(Epistel) tot den' dag waarop wij zullen verzonken worden' in de oneindige liefde onzen Hemelschen Vader. F. BLANCKAERT-VERLEENE (Meesterkleermaker) Ga*thuU»traat, 41, Poperinge. Eerste keus Kostumen, Overjassen, Fantazijbroeken. Speciale zwarte stoffen voor ceremonie. Eenige verkooper der «BELGICA»-Regen- mantels. Lederartikelen en spe cialiteit van Lodens, gewaarborgde herkomst van Alsace en Tyrol. UNIFORMEN. u dringend, dit kleine voorval te ver geten. De oude heer had zijn oogen niet van haar afgewend. Er lag zachtheid, bijna een teeder glanzen in zijn oogen en lan ger dan noodig was, hield hij haar hand vast. Dit alles merkte Norbert op en plot seling verhief zich in hem een vurige, rialjveSige epweihng. Opeens vond hij dat baron Hochberg op opvallende wijze partij trok voor Annie. Het is waar, de baron had naar zijn hart gesproken. Maar nu keek hij hem met buitengewoon scherp geworden blik in het gelaat en laa daarop een weeke, teere uitdrukking. De baron was nog een knappe, flinke man en ongetrouwd vrij om zijn hart te volgen. Indien hij aan een meisje dat niet van adel was, zijn hart en hand wilde aanbieden, kon niemand hem daarin ver hinderen. En hoe dikwijls had tante Elisabeth hem niet verteld, dat alle vrou wen zich steeds buitengewoon tot baron Hochberg aangetrokken gevoeld hadden, dat allen een brandende belangstelling voor hem koesterden. Een groote angst maakte zich van hem meester. Marianne sloeg haar vader ook met toornige verbazing gade. Wat maakte men hier een drukte van dit meisje. En hoe belachelijk wierp haar vader zich als haar ridder op. Zij lachte toornig. Ik maak u ook duizendmaal mijn verontschuldiging, juffrouw Sundheim, op een toon die allesbehalve op verontschul diging geleek. Annie keek haar kalm aan. Maar. barones Hochberg, er is wer kelijk geen enkele reden, voor veront schuldiging. Marianne wierp haar hoefd naar achter, VERBODEN NADRUK. Ut Vervolgt).

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 7