III ONS LAND r Li Leeningen aan iedereen Mgr de Brouwer, Oud-Pastoor-Deken van leper plechtig herdacht m CRISSS OU REX DE KEUZE VAN EEN ONTLASTEND MIDDEL VREESELIJK VERKEERSONGEVAL TE WULVERINGEM de Belgische ploeg voor de ronde van frankrijk Hat beste geneesmiddel i2 Op Zondag 13 Juni werd in de St Maar tenkathedraal te leper, om 11 H uur, j mis opgeiragen door i_. H. Lamerant, tot ïlelelafenis van Mgr de Brouwer. In het hoogkoor, op de bidbanken, be merken we: Mgr Colie, aalmoezenier aan het hof. (Het was Mgr de Brouwer die tijdens den oorlog in de School der Konin gin Elisabeth te Vinkem, de Eerste H. Com munie en het H. Vormsel toediende aan H. M. Prinses Marie-José), Mgr Golenvaux, abt van Maredsous (zijne laatste levensjaren bracht Mgr de Brouwer door in de nabij heid der abdij); Z. E. H. Kanunnik Van der Meersch, afgevaardigde van Z. Exc. Mgr Lamlroy; een tachtigtal familieleden van wijlen Mgr de Brouwer; tarlijk- EE. HH. Geestelijken van stad en Dekenij;, de stadsoverheden, met aan het hoofd Burgemeester J. Vanderghote; de heren Schepenen Lemahieu, Vir der Mersch en Delahaye; de Gemeenteraadsleden Jufvr. Cornillie, Heeren Seys, Blebuyok en Pattyn; Heer Matton, Voorzitter van de Rechtbank van eerrten aanleg; Heer Van Thorenburg, Prokureur d- Konings; Heer Arrondissementskommissaris Clinckemaille en nog tal van vooraanstaande personen. De kerk was ten andere dicht bezet, Na het Evangelie beklom Z. E. H Deken Vermaut den kansel en hield er een puike gelegenheidstoespraak ovt l et leven en het werk van den oud-pastoor-deken van leper en later als Monseigneur van het onbezette gebied. In een woord, Mgr de Brouwer was een geleerd man, een stich tend priester, een edele figuur en werd door iedereen geacht en hemind Gedurende le H. Mis werden gezangen uitgevoerd door het koor der Kathedraal, onder de leiding van kapelmeester Mau- rits Baert en de jonge juffer Dethoor Bpeelde op handige wijze een paar stukjes voor violoncelle. Na de H. Mis gingen de priesters in stoet, gevolgd door de familieleden, de verschillende personaliteiten van de sa- cristij naar het einde der mlddenbeuk, waar de prachtige gedenkplaat in den muur geplaatst is, dicht de doopvont. Ze is gekapt uit zwart n rmer, door den onlangs overleden kunstbeeldhouwer De Baule uit Gent en zijn stadsgenoot M. Vanhecke. Het heerlijke gewrocht, welke geschonken werd door de familie de Brou wer, uit Brugge, is in Renaissancestijl, en stelt voor langs boven in een kroonstuk, God den Vader, Schepper van Hemel en var Aarde; in het middenstuk, God de Zoon, stervend op het Kruis, met ernaast 6taande Zijne H. Moeder, Zijn liefderijk sten Apostel Joannes en de bekeerde Maria-Magdalena, alsook onder hen, in aanbidding, gekrjeld, blootshoofd, in eere gewaad, met uen neergelegden Bisschops staf vóór hem, de duurbare overleden Deken en zijn godvruchtige zuster. Er onder het volgend opschrift: Ter stichtende en zalige gedacSitenis van den Zeer Hoogw. Heer Frans de Brouwer, Deken van Sint Maartens en Apostelijk Prefect met Bisschoppelijke macht in het onbezette België. 1847-1927. Dan volgen 2 1 atijnsche uittreksels uit Davidspsalmen en den Ecclesiaticus, welke vertaald luiden; Ik heb den luister van Uw huis bemind. Om de goedheid en blijmoedighei l van zijn hart, was hij graag gezien van God en van de menschen. Het was Z. E. H. Kanunnik Van der Meersch die de gedenkplaat wijdde, waarna weledele heer Jacques de Brouv.er een korte toespraak hield. Mgr Colle legde, namens Hare Majesteit Koningin Elisabeth, eene prachtige kroon neder onder de gedenkplaat, alsook den Heer Burgemeester J. Vanderghote. De plechtigheid werd gesloten met het vaderlandsch lied, uitgevoerd op het orgel. Tijdens de plechtigheid werd de Eere- ■wacht gehouden door de flinke Boy-Scouts groep. REDE uitgesproken tijdens de plechtigheden der onthulling en wijding van het gedenk teeken van Z. E. Heer Deken de Brouwer te leper, door Z. E. H. Vermaut, Deken te leper: Monseigneur, Hoogeerwaarde Vader Abt, Zeer Eerwaarde Heeren, Dierbare Christenen, De plechtigheid die ons hier bijeen brengt is veel meer dan een vluchtig voor bijgaande huldeblijk aan de nagedachte nis van een groot en verdienstelijk man. Er zijn gedenkteekens die worden op gericht om groote dooden uit de greep der vergetelheid te redden. Er zijn ook andere die als de belichaming zijn van immer voortlevende gevoelens van liefde en erkentelijkheid. Van zulke voortlevende gevoelens, dier bare geloovigen, getuigt uwe overtalrijke aanwezigheid; met duizenden verkondigt gij hier de verheven be teekenis van deze plechtigheid. Mgr Deken de Brouwer krijgt vandaag Uil ONZE oorlogsdocumenten. Mgr, do Brouwer was onder den oorlog Apostolisch Afgevaardigde in de niet- bezette gewesten. Op hierbovengaande foto ziet men hem bij Koning Albert, Koningin Elisabeth en Prinses Marie-José in de barakken der Scholen der Ko ningin» te Wulveringem-Vinkem, op den dag dat bij Prinses Marie-José de Hei- Iige Eerst* Communie en het Heilig Vormsel toediende. in deze heerlijke kathedraal zijn heerlijk gedenkteetoen. Maar onvergankelijker dan marmer en brons aere perennius leeft zijne gedachtenis ln het hart van de dankbare Iepersche bevolking, straalt zijn levensbeeld in de roemrijke annalen van deze martelaarsstad, is zijne ver schijning vergroeid met onze kathedraal, de neergeschotene waar alles zoo spre kend herinnerde aan zijne priesterlijke offervaardigheid, zijn toewijding voor de zielen, zijn fijnen kunstsmaak en konink lijke vrijgevigheid. Goddank, herrezen is de oude, eerbiedwaardige kath'draal; en op deze muren zouden we terecht mogen schrijven: Si mon urnen turn quoeris, cir- cumspice»; het heele gebouw is een ge- denkteeken aan zijne nagedachtenis. Het is dan ook niet verwonderlijk dat deee huldeblijk van het dankbare leper aan zijn verdienstelijken Deken, buiten deze stadsmuren instemming heeft ge vonden en een spontane deelname in de hoogste en meest gezaghebbende kringen. Aan Hare Majesteit Koningin Elisabtfh heeft het behaagd zich met vrome gene genheid te herinneren al het goede dat Mgr de Brouwer verwezenlijkt heeft in het onbezette België; heel bijzonder is zij indachtig geweest dien-dag van zonnige vreugde voor een moederhart den dag waarop de lieve Prinses Marie-José haar Plechtige Communie, alsook de genade van het H. Vox rase 1 ontviixg uit zijne hand, in een schamel kapelletje achter het front, te Wulveringem. Met vreugde en eerbied begroeten wij hier den ver tegenwoordiger van Hare Majesteit, den Hoogeerwaarden Aalmoezenier van net Koninklijk huis, Monseigneur Colle. Des te meer, Monseigneur, vereert ons uwe aanwezigheid daar gij, als priester van het Bisdom Brugge en deelgenoot van de oorlogsballingschap van Mgr de Brouwer, onzen ijvervollen Deken van dichtbij hebt leeren kennen en waardeeren. Met bijzonderen dank begroeten wij nog Z. E. Heer Kanunnik Vander Meersch, vertegenwoordiger van Z. Excellentie Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge. Onze doorluchtige Kerkvoogd wil door dit ge baar hulde brengen aan den priester die is geweest een glorie voor zijn diocees en die gedurende de critische oorlogsjaren, met zooveel tact en wijsheid, de bisschop pelijke rechtsmacht gedeeld heeft met den eigen Bisschop van Brugge. Het zal wel overbodig zijn, dierbare ge loovigen, hier opnieuw den verdienstelij ken levensloop van uwen oud-deken te schetsen. Met veel belangstelling hebt gij die levensschets gelezen in leper's paro chieblad, De Tuinklokke Laat mij toe de korte oogenblikken die mij zijn gegund beter te besteden en even te wijzen op zekere hooge gaven van zijn edel gemoed. Heer, ik heb den luister van Uw huis bemind». Deken de Brouwer was een hartstochtelijke minnaar van kerkelijke kunst en kerkelijke oudheid; met een angstvallige zorg heeft hij gewaakt over den heerlijken tempel die aan zijn zorg was toevertrouwd, over zijne tallooze, De plechtigheid der Wijding van het Monument Z. E. H. Deken de Brouwer door Kanunnik Vandermeersch, Vikaris Generaal, vertegenwoordigend Z. Exc. Mgr. de Bisschop van Brugge. Met een x geteekend: Mgr. Colle. Aalmoezenier van het Hof des Konings die Koningin Elisabeth vertegenwoordigde en bloemen ne- derlegde voor het Monument. kostbare kunstschatten, over de rijke ge schiedkundige herinneringen die door deze eerbiedwaardige muren worden opgeroe pen, over de traditioneele devoties die met het verleden van deze kathedraal zijn vergroeid. Waarlijk hij heeft den luister van Gods huis bemind; en het was hem een vreugde dien luister op alle wijzen te bevorderen. Deze kunstminnende en archeologische bedrijvigheid had echter een hooger drijf veer. Want vóór alles is Deken de Brou wer geblevsn de priester naar Gods hart, een priester die eerst en vooral ermee bekommerd was de menschen beter te maken, de menschen dichter te brengen bij God. Daartoe moesten namelijk bij dragen de schoonheid van de kerk, de stemmige' uitvoering der gewijde muziek, de heei-lijkheid der plechtigheden. Zeker, die aloude, kunstrijke St Maar tenskerk was een schitterend museum, maar ze was heel iets meer: ze was een levende kerk, een biddende kerk. Voor aleer de onsterfelijke Paus Pius X zijn wensch had geformuleerd: Ik wil dat mijn volk in schoonheid bidde», was deze wensch door Mgr de Brouwer hier te leper tot werkelijkheid geworden. En het is niet zonder fierheid dat ze dit feit onderlijnen, daar het een onloochenbare gelijkenis in karaktertrekken aantoont bij den groo- ten Paus die morgen als een heilige op de altaren wordt verheven en anderzijds den godvruchtige Deken van leper, die als instinctmatig den Paus der liturgie en heel de liturgische beweging is voor- uitgeloopen... Nog moeten we wijzen op het teeken dat de Voorzienigheid op het werk van Deken de Brouwer heeft gedrukt, als het symbool van goedkeuring en wijding, het teeken dat op geen enkel grootsch werk ontbreekt dat tot Gods eer wordt aange wend: de stempel der beproeving. Want eerst wanneer de Oogst aan 't gedijen was en vol beloften, kwam oorlogsgeweld over onze streek zijn ellende zaaien en vreese- selijke vernieling. Wie zal ooit kunnen bevroeden wat het hart van dezen heiligen priester doorstond aan lijden, wanneer hij stuk voor stuk de pracht van zijn geliefde kerk zag ineen storten en zijn beminde volk verstrooid zag en de wegen der ballingschap opgaan. De Goddelijke Voorzitnighsid r.ad hem, in deze zware 'beproeving, nog een troost weggeleid: den troost van den goe den herder die, het eigen leed vergetend, zijn verdoolde kudde opzoekt en opbeurt... Daxx is hij als de hoogepriester onder dat volk verschenen en in Gods plan is de luister van onze kathedraal zonder bis schop overgegaan op den quasi-bisschop zonder kathedraal! Mgr de Brouwer, met zijn vaderlijke goedheid, zijn gulhartig heid, zijn nederigen eenvoud en de schittering daarbij zijner hoogpriester - lijke waardigheid komt ons voor als een verblijdende lichtstraal die de som berste dagen van leper's tragische ge schiedenis doortintelt. Er bleef nog één zaak over, en die ééne zaak, waaraan zich. niemand kon ver wachten, was in het gemoed van Mgr de Brouwer als de bekroning van zijn le venswerk: toen het somber uur voorbij was, legde de Apostolische Afgevaardigde van het onbezette België, met een oot moedig en grootmoedig gebaar, den mij ter en herderstaf neer. Hij, in zijn be scheidenheid, mter.de zijn levenstaak vol eind. Wij echter die juister kunnen oor- deelen omdat we verder van zijn werk afstaan, we bekennen hier luidop: het werk van Deken de Brouwer is van blij vende waarde en wij plukken thans de vruchten van zijn jarenlangen godvruch- tigen arbeid. Hij was de werkman van het eerste uur, die de hitte en den last van den dag heeft gedragen, de zaaier die gaande bidt en weent en zaait hetgeen misschien een ander maait en lachend voert naar huis. Wij beleven den blijden dag van den oogst. Maar het past dat wij thans heel bijzonder dezen herdenken aan wiens ar beid wij zooveel te danken hebben. Deken de Brouwer leeft voort in onze dankbare harten. HIJ LEVE EEUWIG BIJ GOD! TOESPRAAK gehouden door Heer Jacques de Brouwer, na de wijding, die namens de Familie het gsd:nkteeken aan de Sint Maartenskerk toevertrouwde; Monseigneur, Hoogeerwaarde Heer, Hoogeerwaarde Vader Abt, Hooggeachte Vergadering, Het is mij een eerste en eervolle plicht onze diepe erkentelijkheid uit te drukken aan H. M. Koningin Elisabeth, die er aan gehouden heeft, op deze plechtigheid bij zonder te worden vertegenwoordigd, en hierdoor Mgr die Brouwer, zaliger ge dachtenis, te geven den blijk harer hoog gewaardeerde hulde. Tijdens de oorlogsjaren had de Konink lijke Ziekenverpleegster meermaals ge legenheid Mgr de Brouwer, als Apostolisch Afgevaardigde in de niet bezette gewesten te laten ontbieden. Samen, in zoo menig liefdewerk, Koningin en Kerkvoogd, heb ben zij geijverd om zoo veel leed en ziele- smart te heslen en te troosten. Zij wis ten zoo veel lijden te verzachten. Wij vragen den Hoogeerwaarden Mgr Colle, Aalmoezenier aan het Koninklijk Huis, Hare Majesteit te willen betuigen met de uitdrukking onzer innige dank baarheid, de verzekering tevens onzer eer biedige en welgemeende gehechtheid. Tot Zijne Excellentie, den geëerden en geliefden Bisschop van Brugge, die door zijne zware plichten opgehouden, hier vertegenwoordigd is door den Hoogeer waardig Vicaris Generaal, gaat dan ook mijn oprechten dank. Ik dank den Zeer Eerwaarden Heer De ken, den Heer Voorzitter der Rechtbank, dsn Heer Burgemeester, den Hoogeer waarden Vader Abt van Maredsous, al de Overheden en Gezaghebbende Perso nen, hier zoo talrijk vereenigd, aisook de vele vrienden. Uwe tegenwoordigheid, Mijne Heeren, levert ons een zoo duidelijk en welspre kend bewijs op, dat in uwe harten de her innering levendig blijft aan hem, die ge weest is én een groot burger, én een ware heldhaftige herder in, de diep bewogen oorlogsdagen. Doch, Deken de Brouwer is niet geweest eene uitzondering, een enkeling. Zeker is hij geweest, ais men zegt primus inter pares Maar in leper zelfs had hij me dedingers in heldenmoed. En hier wil ik bijzonder op drukken: in Mgr de Brou wer, en met hem, vereeren wij hier de vele voorbeeldige priesters, die in de zware en bloedige beproeving van 1914-18 de ware moreele steun geweest zijn bij onze geteisterde bevolking. Zij wisten de zielen hoog op te houden, hun moed en onwan kelbaar vertrouwen in te boezemen. Het voorbeeld werd van hooger op ge geven, en met diepen eerbied gedenk ik onzen roemrijken en ddorluchtigen Kar dinaal Mercier. Gelijk té Mechelen, zoo ook in leper, zoo ook üi zoo vele kleine verlorene parochiën in de Ardennen of in hst platte land, hebben wij eenvoudige pastoors het voorbeeld zien geven: hen bezielde de vurigste liefde voor Vorst en Land. Velen hebben er voor geleden, vele vergelden met gevang of bezegelden met hun eigen bloed de sublieme toewijding die zij de hun toevertrouwde kudde toe droegen ten einde toe. Het is goed en billijk dat wij dit heden indachtig zouden zijn, en, hier staat dit voor eeuwen diep ingebijteld in marmer steen en gegoten in brons. Dit gedenkteeken wil ik overhandigen aan de Kerkfabriek van Sint Martinus, waarvan vele leden zijn geweest trouwe vrienden en koene medewerkers van De ken de Brouwer. Mijn beste gelukwenschen en welver dienden lof aan de talentvolle Heeren Coomans en De Beule, die het kunstig monument hebben ontworpen en uitge werkt. Dit meesterstuk zal de gedachtenis le vendig houden van den kunstminnsnden man, die steeds, met hart en ziel, ijverde voor het herstellen der eeuwenoude Ka thedraal. De Heer J. de Brouwer binst zijn rede tot overmaking van de prachtige Gedenk plaat aan de Sint Maartenskathedraal. TWEE DOODEN Maandag avond, rond 8 uur, had op de baan leper-Veurne, nabij Het klein Wul veringem een vreeselijk ongeval plaats dat weeral twee levens maaide. Een moto met zijspan, behoorend aan Henri Vallayes, vischhandelaar uit Nieuw- poort, oud 20 jaren, en waarop zijn ver loofde Mej, Yvonne Matsaert, 17 jaar, van Oostduinkerke, had plaats genomen, kwam uit de richting van leper. Naar het schijnt bereed de vrouw die hem vergezelde den moto, wijl Hijzelf op het zijspan had plaats genomen. Door eene onbekende oorzaak kwamen zij met vreeselijk geweld in bot sing met een Franschen heerenauto, toe- behoorend aan een brouwer uit Douai, ko mend van Veurne. De moto werd heel ver wrongen terzijde van de baan geslingerd, wijl de auto met gebroken voorwiel een vijftigtal meters verder tot stilstand kwam. De automobilisten, een heer en een da me, kwamen er omzeggens ongedeerd van af; doch met de motorijders was het er ger gesteld, deze lagen op een tiental me ters van elkander, te midden de baan met geopenden schedel en gebroken ledematen te kreunen en te sterven, wijl hun bloed in breede gulpen over de baan vloeide. Heer Dokter Mayaert uit Veurne was spoedig ter plaatse, doch kan enkel besta- tigen dat geene hulp kon baten, en beiden te sterven lagen. E?rw. Heer Da»ancker. pastoor te Wulveringem, in allerhaast ontboden, kon beide ongelukkigen nog tij dig de H. Olie toedienen. Ze werden op de .ïoeve gedragen van Maroel Louwagie, vaar ze spoedig den geest gaven. Intus- schen kwam ook ter plaatse het Parket van Veurne, samengesteld uit Mr Soetens, Onderzoeksrechter, Mr Teugels, substituut, Mr Nowé, griffier, om de gebruikelijke vaststellingen te doen. Aan wie nu de schuld ligt, hebben wij niet uit te maken, doch had een weinig voorzichtigheid van weerskanten dit vree selijk ongeluk niet kunnen vermijden? GEVAARLIJKE BAAN. Velorijders verkeer en er steeds in levensgevaar. Ieder seizoen eischt de baan Ieper- Veurne hare slachtoffers; veel ongevallen zijn te wijten aan onvoorzichtigheid; doch ook de baan heeft er schuld aan; zij be antwoordt niet meer aan de vereischten van het intensieve verkeer; bijzonderlijk het vak Oostvleteren-Veume is veel te smal, bezit geen velopad, en elke wielrij der die er zich 's Zondags op waagt, ver- keerv in onmiddellijk levensgevaar. Wanneer komt hier ook eens betere aan passing van den weg, of hoeveel dooden moeten er nog eerst op de zwarte lijst? De portrettengalerij der Kamer van Volksvertegenwoordiger» is Donderdag ver-' rijkt met eene schilderij waarop onze diepbetreurde Koningin Astrid levensgroot afgebeeld is. Dit portret werd in het jjaar 1935 vervaardigd door kunstschilder Van de Winckel. De keuze van een goed ontlastend middel moet vooral vallen op een goed, natuurlijk produkt, 't is te zeggen een plantaardig en opotherapeutisch, als de GRAINS DE VALS die, in dosis van EEN KORREL, bij het avondmaal genomen, de werking der spijsvertering en der ingewanden regelt, de lever ontlast, de gifstoffen en het urinezuur verdrijft, de verstopping geneest en de zwaarlijvigheid voorkomt. De flesch van 25 korrels, fr. 5.50; 50 korrels, fr. 8.50. In alle apotheken* Ml DE SPELLING DER GEMEENTENAMEN. DE MODERNE SCHRIJFWIJZE VER PLICHTEND VOOR DE OPENBARE BESTUREN. Op voorstel van H. De Schrijver, Mi nister van Binnenlandsche Zaken, heeft de Kabinetsraad, in vergadering van Vrij dag 11 Juni 1.1.-besloten dat de openbare diensten voortaan de moderne spelling van de Vlaamsche gemeentenamen zullen gebruiken. Laat ons hopen dat dit besluit zal toe gepast worden en niet zelfde lot zal krij gen als alle andere Vlaamsche taalwetten. H. VAN ZEELAND IS AFGEREISD NAAR AMERIKA. Vooraleer te vertrekken naar Amerika heeft H. Van Zeeland nog eerst een be zoek gebracht aan Parijs waar hij o.m. de HH. Lebrun, Delbos en Spinasse heeft ontmoet en een bezoek heeft gebracht aan de Parijzer Tentoonstelling en bijzonder lijk het Belgisch Paviljoen. Op Zaterdag 12 Juni is H. Van Zeeland vertrokken naar Cherbourg waar hij op de Berengarioscheep is gegaan ter bestemming van New-York. Zooals men weet staat de reis van Heer Van Zeeland in verband met de opdracht welke hem gegeven werd door de Engel- scche en Fransche Regeeringen om na te gaan welke maatregelen dienen aange wend ter verbetering der internationale ekonomie. Eerst en vooral kan verlaging der toltarieven er daartoe veel bijbrengen. Frankrijk verkeert intusschen in ern stige financieele moeilijkheden en de Fransche Regeering heeft de volmacht tot regeling der toltarieven gevraagd wat ongetwijfeld de verhooging dier tarieven beteekent. Het valt dan ook erg te vree zen dat de reis van H. Van Zeeland en de aanvaarde opdracht veel positiefs zul len teweegbrengen. IN DE ZUID-VLAAMSCHE VLASNIJVERHEID Afgevaardigden van verscheidene ge meenten der vlasstreek, waaronder ook Poperinge, Zonnebeke, Beselare, Moor sele, Wervik, Roesbrugge, enz. vergader den ten einde den toestand in het bedrijf te bespreken. Er werd vastgesteld dat het tegenwoor dig loon niet meer beantwoordt aan den huidigen levensstandaard. Er werd ook vastgesteld dat in enkele gemeenten de gesloten akkoorden niet werden nage leefd. Er werd besloten het minimumloon van 4,25 fr. op te vorderen. De slijtprijzen werden Ook vastgesteld. De prijs per ha. werd bepaald op 1200 fr. voor het slijten, hagen of spreien, en be taling van verplaatsing en den kost inbe grepen. Het binden moet afzonderlijk ge regeld. Voor het slijten in daguur dient de prijs vastgesteld op 7 fr. per uur. De datums op dewelke het betaald ver lof dient genomen, werden ook vastge steld Voor Komen en Wervik van 4 tot 16 Oktober; te Meenen van 27 September tot 9 Oktober; te Beselare van 4 tot 16 Oktober. Voor talrijke gemeenten moeten die datums nog vastgesteld worden. DE NATIONALE PRIJSKAMP VAN HET BELGISCH RASTREKPAARD. In de groote Eeuwfeestpaleizen te Brus sel werd Vrijdag 11 Juni en volgende da gen de 48® Nationale Prijskamp van het Belgisch Rastrekpaard gehouden. Ook enkele paardenfokkers uit onze ge westen wisten schoone prijzen te behalen, namelijk H. René Joye, Veurne, 4* prijs, met «Avenir de Petit-Roelx bij de hengsten Belgische trekras; H. René Joye, Veurne, 2* prijs, met Mephisto du Beau Soleilbij de Ar- deensche hengsten; HH. Broucke-Beguin, Ramskapelle, en Vandevelde, St Joris-bij-Nieuwpoort, 3® prijs, met Camera de Hazegrasin de 13® kategorie, hengsten van drie jaar, ge boren en gekweekt buiten de Ardennen H. Brouck, Ramskapelle, eervolle ver melding, met Jupiter D'Ittre», bij de hengsten van Belgisch ras, 2® kategorie H. Coene, van Dikkebusch, 6® prijs, met «Titan II de Zandvoorde» bij de hengste- veuleus van 2 jaar. HH. Callewaert en Berghman, Zarren en Woumen, 2® prijs, met «Bloc du Pavé», bij de hengsten van 4 jaar, 4 kategorie. Aan alle prijswinnaars onze beste geluk wenschen. DE KAMER MET VERLOF. Op Vrijdag nacht, tot Zaterdag half twee des morgens, hield de Kamer een laatste vergadering vooraleer in verlof te gaan. De laatste zitting werd nogal woelig en talrijke wetten werden gestemd, o. m. het ten laste nemen door den Staat der kosten van de officieele middelbare scholen, de gewijzigde wet op de ouderdomspensioe nen, de bescherming van bet bouwmees- tersberoep, enz. Daarna zijn de HH. Volksvertegenwoor digers in verlof gegaan. DE ALGEMEENE STAKING DER HERBERGIERS EN HOTELIERS. ZIJ DUURDE AMPER EEN DAG. Zooals reeds gemeld had de Federatie der Herbergiers en Hoteliers te Brussel besloten in algemeene staking te gaan ten einde den eisch van vrijen alkoholverkoop te steunen. De datum der staking werd vastgesteld op 15 Juni 1.1. Dinsdag morgen bleven dan ook te Brussel, Brugge, Gent, Luik, Charleroi, namen, Antwerpen, enz. enkele hotels en herbergen gesloten. Met den loop van den dag werden er meer en meer drankgele- genheden gesloten in die steden, grooten- deels onder den druk der stakers. Hier en daar deden ziqh enkele relletjes voor, zonder veel erg. Woensdag vergaderden de leden van bet bedoeld verbond. Zij oordeelden dat het doel bereikt werd en het stakingsbevel werd opgeheven. Woensdag waren dan te Brussel ook alle drankgelegenheden weer open. In enkele, provinciesteden bleef de staking voortduren, o m. te Charleroi. WORDT DE KANONNENGIETERIJ TE LUIK OVERGEPLAATST NAAR HET GENTSCHE. Onlangs werd het gerucht verspreid dat de kanonnengieterij gevestigd te Luik zou overgebracht zijn naar een ander gewest van het land, niet zoo dicht van de grens gelegen. Het Gentsche werd hiervoor reeds vooropgesteld. PASSAGIERS OVERGELADEN IN VOLLE ZEE TE OOSTENDE Dinsdag morgen 1.1. kwam de Engelsche paketboot Lancastriavoor Oostende te liggen. De boot behoort de Cunard Line» en kwam uit New-York. Aan boord waren 95 passagiers die te Oostende moes ten landen. Daar de diepgang der haven van Oost ende niet toelaat dat bedoelde boot die haven zou binnenvaren, toog de Staats- paketboot «Astrid» tot aan het Engelsch schip. Niettegenstaande de zee vrij woelig was gelukte het aanleggen van de «Astrid» nevens de «Lancastria» cn de 95 passa giers met hun reisgoed konden weldra behouden aan wal gezet worden in de haven van Oostende. DE BURGEMEESTER VAN EDINGEN NEEMT ONTSLAG Tengevolge den kuisch gedaan door Grammens en Consoorten werd de Bur gemeester van Edingen door de Regeering erop gewezen dat hij de taalwetten dien de toe te passen. Liever dan hierop in te gaan heeft hij zijn ontslag ingediend. Ook de Gemeenteraad zou ontslag nemen. De Rondemannen vergaderd in den Karei Steyaert en Albert Van Laethem. B.W.B. Links naar rechts staande: Jules Lowie, Braeckeveldt, Kint, Danneels, Fe- i licien Vervaecke, Sylveer Maes, Meulen- bergh. Vissers, Wierinckx, Staf Deloor, I Disseaux en de twee verzorgers: Jef Beeckman en Palinck Vandenbosch. Zit tend, de komiteitsleden: Renson, Stan- rtiiu, uc ivuiinicii iicuciiIVCH9UU, ijtaii® daert, Hubert Baudot, Fernand Adent, af bij stukzitten, zonneslag, smetten, schrijnen en stukloopen van huid en voeten is Purol. Doos 4 en 7.50 fr. In alle Apotheken. Maatschappij «SECURITY», de machtigste Belgische Leeningsmaatschappij, heeft in deze laatste maanden meer dan een anderhalf millioen frank leenin gen gedaan op materiaal, meubelen, inventaris, veestukken, macliienen, enz... Vanaf 2.000 frank tot gelijk welk bedrag. Sluit U aan om het geld dat ge noodig hebt te bekomen en welke ge terugbetaalt in 4 jaar. Bijvoorbeeld een leening van 5000 frank wordt terug betaald door eeu maandelijksche afkor ting van 120 frank. Kostelooze inlichtingen. DIRECTIE VOOR VLAANDEREN Kortrijkschestraat, 12, GENT. - Telefoon 131.08. Bureel van 3 tot 7 uur den Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag. KORTRIJK: 66, Albertstraat. Telefoon 1608. Bureel: Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 9 tot 8 uur; Zondag van 9 tot 12 uur. NA HET ONTSLAG VAN H. HUBERT d'YDEWALLE Het ontslag van H. Hubert d'Ydewalla als hoofdopsteller van het Rexistisch blafl Le Pays Réelontslag dat wij reed» bij ons vorig blad hebben gemeld, schijnt wel de oorzaak te zijn van het openbaar maken van een ernstige crisis welke da Rex-partij thans doorworstelt. In «Le Pays Réel» heeft de H. De. grelle, nadat de ontslagbrief van Heer d'Ydewalle was bekend gemaakt, zijn vroegeren medewerker op heftige wijz» aangevallen cn geëischt dat hij bewijzen zou voorleggen van wat hij beweert en dat desnoods een geding tegen heifl zon ingespannen worden. H. d'Ydewalle liet intusschen weten dat hij de gedane verklaringen stand hield en hij bevestigde meteen dat hij bereid i» zijn houding te verrechtvaardigen. Zijn bewijzen heeft hij evenwel niet gegeven of bekend gemaakt. H. DEGRELLE UIT ZIJN VERBITTERING Ter gelegenheid van zijn verjaardag werd den H. Degrelle een banket aan. geboden door zijn getrouwen. Hij alleen voerde er het woord en gaf er duchtig lucht aan zijn verbittering en woede. Geen enkel hartelijk woord stuurde hij tot de« zen die hem wilden vieren. Zijn rede wal één betichting, één uitval, één bedreiging. Hij verklaarde onder meer, na gespro ken te hebben over dezen die hem steedl ter zijde staan «Daarnaast zijn er anderen die altijd met uitgestoken hand hebben gestaan, di» alles wat ze zijn, aan Rex te danken heb- ben, en die ons lafïelijk een dolk in de», rug steken bij het aanbreken van de da» gen van tegenspoed. »Voor mijn medewerkers in het com. mando zal ik ongenadig zijn. »A1 de parlementairen, al de verant woordelijke dagbladschrijvers van Re* zijn maar iets, in zooverre ik ze uit de« vergeethoek naar boven heb gehaald. Ik ben hun niets verschuldigd. Zij zijn mij alles verschuldigd. Bij Rex is er nóóit een dictatuur ge weest. Maar mijn medewerkers zullen van heden af ondervinden dat ik wel kan be velen. Degenen die nog afkomen met uit gestoken handen, zullen weggevaagd wor den. Merkt men in onze rangen schurftige schapen, dat men ze aanwijze. Mijn be slissing staat op voorhand vast. Ik zal e» niet tegen opzien mijn besten vriend t* breken. Ook in zijn bladen sloeg hij dergelijke» toon aan. H. PIERRE DAYE NEEMT ONTSLAG ALS VOORZITTER DER REXISTISCHE KAMERGROEP Begrijpelijker wijze heeft de rede e» artikels van H. Degrelle waarin hij uit vallen heeft gedaan aan het adres van dl Rexistische Parlementairen, in dezer ran gen groote beroering gebracht. Het eerste gevolg daarvan is dan ook geweest het ontslag nemen door H. Pierre Daye als Voorzitter van de Rexistischl Kamergroep. Dit ontslag werd aanvaard en de Heetj Legros werd aangeduid om den H. Dayl te vervangen als hoofd der Rexistischf Kamergroep. DE LEDEN VAN DEN POLITIE. KEN RAAD STELLEN HUN MAN- DAAT TER BESCHIKKING VAN HUN LEIDER De Politieke Raad van Rex vergader de Maandag, onder voorzitterschap van den H. Degrelle, om den huidigen toe-' stand te bespreken. Ten slotte werd een motie goedgekeurd waarbij den aanval van den H. d'Ydewalle geschandvlekt werd, dat de Raad de bedaring verlangt der christene gewetens, zijn trouw aan den leider betuigde en ten slotte dat da leden van den Raad hun mandaten ter beschikking stellen van hun leider. Deze motie werd geteekend door de HTI. Prof, Mertens, Xav. de Grunne, Pierre Daye, Jean Denis, Gustave Wijns, Ursmar Le gros, Raph. Syndic, Alfred Olivier en José Streel. Hierop heeft Le Soirde opmerking gemaakt dat de Rexisten HH. Collet, Fas- bender, Duysburgh en Motteux, die even eens de vergadering bijwoonden, de motie niet hebben onderteekend. «La Libre Belgique» teekent hierbij liet volgende aan «De Politieke Raad van Rex is dus ont slagnemend. Bovendien wordt aangekon digd dat de partij zich gaat reorganisce* ren. De zinsspeling op het verlangen «tot de bedaring der christene gewetens te ko men toont aan dat er in den schoot van den Rexistischen staf meeningsverschillen van geestelijken aard moeten zijn en dat men misschien veroordeelingen duchtte...» WAT GEBEURT ER MET DEN H. PAUL DE MONT. Sedert eenige dagen is De Nieuw# Staathet Vlaamsch Rexorgaan, ver schenen zonder het gebruikelijke hoofd artikel van den H. Paul De Mont, be stuurder van het blad. Misschien heeft het feit op zichzelf niets te beteekeneu, maar verschillende bladen brengen liet toch in verband met de moeilijkheden bij Rex en namelijk met de houding, welke de H. De Mont, bij gelegenheid van liet ontslag van den II. Hubert d'Ydewallt had aangenomen. EEN NIEUW SCHRIJVEN VAN H. HUBERT d'YDEWALLE Vrijdag morgen verschijnt in «La Librs Belgique een nieuwe brief van den Heef d'Ydewalle in antwoord aan H. Degrelle. Dit schrijven beslaat 1 Vz kolom en ondef meer lezen we er Ik was niet haastig verderen uitleg te geven, omdat deze bijzonderlijk pijnlijk zou maken de ontgoocheling van het aan zienlijk getal eerlijke lieden tegenover eene zaak, grootsch in haar zelf, en waar voor ze veel geofferd hadden. Ik heb Rex in 1934 verlaten uit reden der afkeuring der Geestelijke Overheid. Ik ben in 1935 teruggekeerd omdat er overeenkomst scheen bereikt op godsdien stig terrein. De beweging ondergaat de groeiende invloed van personen die geen zedelijke waarborg leveren. Onder meer verleende Heer Degrelle sedert Juli 1936 heel be langrijke ambten aan verschillige uit den echt gescheidene personen of die in hun privaat leven niet onberispelijk zijn. Meer kan ik hier daarover niet zeggen, maar dat is ver van de Rex-leuze: «Rein en machtig 1 Rex ter zegel». Niemand van den Beheerraad kent ri# herkomst der fondsen die toevloeien. Rexis nog enkel iets dat zijn naam leent; de macht zit elders». Rex is een fopperij tegenover de eer lijke lieden die er nog aan gelocrven. Ondef den dekmantel kruistocht te voeren voor alle openbare en private deugden, dient liet enkel nog om de kuiperijen (les in trigues) te dienen eener politiek die haaf naam niet durft zeggen cn die aan de Rexbeweging heel vreemd is. De verdere verklaringen komen liier op neerDe politieke raad werd in zware beslissingen niet geraadpleegd, terwijl mannen die met Rex niet te zien hebben, alles hielpen schikken. «Na de veroordeeling van Rex door den Aartsbisschop van Mechelen, wilde P. D« Mont, U. Legros en ik de kandidatuur Degrelle intrekkenwe botsten op hevi- gen tegenstand van anderen Sedert lang vroeg ik een schikking te treffen met Mechelen. Steeds werd mij beloofd het mogelijke tc doen en op 5 Juni 1.1., na nieuw aandringen, hoorde ik Heer Degrelle zeggen We doen wat we kunnen; et pui» après, on s'en f...l». 't Is daarop dat ik het besluit nam mij van Rex weg te trekken. Men zjet du» dak er erg uuiv.ij» HET PORTRET VAN KONINGIN ASTRID IN DE KAMER

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 2