De Stem van M Har GEDACHTEN B m 'mgm DANKBETOON AAN W.V.R.O. TE KORTRIJK RECHTERLIJKE KRONIJK LEGERNÏEUWS PROVINCIALE VEEPRIJSKAMP ALLERHANDE TIJDINGEN AANBESTEDINGEN WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN IN DEN NEGER 'T ROOS KRUIS gang» de Ge nl verstra te is 't de naaste weg naar Kerckhove. A! dat lk hebbe, is Gods en 't mijn». Dat de 99' weet dat en moet de 100" niet weten. Rapen is een edel kruid: elk is achter rapen uit. Als oude honden bassen Behoort men op te passen. Die met den vos te doen heeft, slulte zijn henrekot. HaiBlEBBBIBBBBBBBBBEBBHSaBB NttMANNIKE UIT DE MMM DEZEN MORGEN nen brief ontvangen van onzen vriend Polle Compernolle. Maar geene brief gelijk nen anderen! 't Was 'n schrijven waarin hij ons liet weten dat hij vader geworden was van ne flinken jongen. Sito sito hebben we naar ons pen- ne gegrepen... en die gelegenheid stelt ons in de... gelegenheid hier 't volgende gele genheidsgedichtje te laten verschijnen. Ik lees daar op een mooi papier Met gulden letters, krul en zwier Een zoon is ons geboren! Ik wensch U veel geluk daarmeê En hoop dat hij de zoete vree Van uw nachtrust... niet komt storen. Dat kunnen z'anders wonderwel Een solo!... och 't is een klein spel Voor zangers... in de doeken... Duurt hun alarm een ganschen nacht Slaak dan, mijn vriend, geen bitt're klacht Trek aan de wieg... en wil niet.,, vloeken. Geduld is zulk een sehoone zaak Maar ook een mceielijke taak Vooral bij 't kindjes kweeken... Ge sukkelt met den buik of brand Met euversmondje of eersten tand Wie weet daarvan al niet te spreken. Maar och! dat brengt het huwelijk meö. Men is verduiveld toch ge-twee Voor 't dragen van die lasten... Koop Hendrik vlug een zusje nu 'n Konings' wensch! en ik wensch TJ Een... heel dozijntje van die gasten! DE TWEE KAMERADEN zaten hunne liefdesgeschiedenissen te vertellen. Ja, zei de eene met een zucht, 't is •f! Want toen ze zoo lachte, bemerkte ik dat ze geen hart had! Dead ze haar mond dan zóó wijd open? vroeg d'andere. MARENTA zit te lezen in een gazet en al met ne keer zegt ze: Manneken, 't gaat toch te ver... Wat te? Marenta, vraag ik. Bewel, antwoordt ze, zie ne keer wat er hier staat. Ik lees en daar staat alzoo: De onder- geteekende beveelt zich aan voor het in vullen van alle soorten lasterbrieven... t Wordt schoon als om zijn evenmenschen Te gerieven Men in 't publiek durft schrijven Wij vullen in uw lasterbrieven. Ja, maar, nonkel, roept Pienelieneken, or.s nichteken, die voor 'n paar dagen is kernen logeeren, zou dat geen durkfout zijn? J.Ioet er niet staan lastenbrieven in de plaats van lasterbrieven. Lasterbrieven dat zijn immers de belastingsbiljetten waarvoor dat ner halvekaat nog niet slim genoeg is om uit wijs te geraken. Hewel, ja Pienelieneken heeft gelijk. Het is entwa gezeid met die belastingen... bijzonder Voor ons arme sukkelaars, 't Is waar de rijken betalen ook belastingen, maar zij, die millioenen bezitten, betalen van hun nen overvloed, als die tien keers meer moesten betalen konden ze nog rijkelijk ieven: maar sukkelaars, die hard moeten klawoeteren om hun stuksken brood te winnen voor vrouw en kinders, die betalen van 't geen ze noodig hebben om te le- Wn!... Maar allee! Weest niet te droevig om uw lot Ge zit alleen niet in de krot! En 't is allemaal oud vuil. VAN OUD BESPROKEN. Tante, zei Fransken tegen zijn meet je. hoeveel zijde gij waard? Ik? vroeg tante, en ze trok heur oogen open. Ja, zei Fransken, de meester in de Bas heeft ons geleerd dat oude meubels Veel waarde "rebben, en als moeder giste ren tegen vader zegde dat ge vandaag bwaamt. dan zei onze Pa: Komt dat antiek meubel hier weer zitten? HEBT G'AL ooit van Upton Sinclair hoo- [ren spreken Die, waarom 't onder stoelen noch banken [steken, In een boek, d'Amerikaansche sociesenfa- brikanten Uitschot voor rare en gieze klanten... en een aanklacht indient tegen de smeer lapperijen die die vleeschkoningen in hun Vleesch doen? Nu schrijft men uit Boston: In het Vleeschfabriek Ladfield en Cie staan groo- te bakken die een vorm hebben van nen trechter, en daar worden duizenden kilo's vleesch met ne keer ingesmeten. Dat Vleesch kemt dan in molens, en is enkele minuten later tot pap verwerkt. In dat fabriek nu waren twee Italiarieh werkzaam, Branchi en Loretti. Beiden hadden een oog op 't zelfde meisken. En ge weet wat er in die omstandigheden ge beurt eh! Jaloezernij en haat! Nu, naar 't schijnt, moet Branchi zijn tegenstrever Loretti, in zoo nen vleesch- bak geduwd hebben. Loretti werd met ■NllIlHIIHBiBIlIHHIllBll Mengelwerk van 20 Juni 1937. Nr 19. door H. COURTHS-MAHLER En in je poging mij aan je te binden, ga je blind en doof een echte, trouwe liefde voorbij. Ik wil niet van al de anderen spreken, die om je heen zwermen. Maar ik ken er één onder hen, dis zijn geheele hart aan je voeten heeft gelegd. En jij jij loopt er lachsnd overheen. Zij kreeg een kleur en keek hem onzeker aan. Foei wat ben ik een monster, zei zij lachend. Neen, in je hart ben Je noch slecht noch liefdeloos: alleen maar heel licht zinnig. Je denkt te veel aan jezelf, te wei nig aan anderen. Dat doen immers alle menschen, Maar niet in die mate als jij. Waar om speel je zoo lichtzinnig met de eerlijke gevoelens van een man als Bergen? Hij heeft toch al geen gemakkelijk leven. Nu kom jij op het tooneel; verviflt hem, om een ander te ergeren, met verwachtingen; en als je hem gelukkig zoover gebracht hebt, dan wil je hem de smart berokke nen, een blauwtje te loopen. Dat zou bijna 1 slecht kunnen zijn als het niet gedach teloos spelen is. Zij had. terwijl hij sprak, haar karwats spelend door de takken laten glijden. Nu keek zij hem weer aan. Wat wil je dan? ik mag den klei nen Bergen werkelijk graag lijden, en vind het ook prettig met hem te praten. Hij is ook veel, veel aardiger tegen mij dan jij. Daarom houd ik mij ook meer bezig met hem dan met al de anderen. Maar je wekt daardoor toch ver- kleeren en al tot kipkap gemalen, en kwam in de sauciezen terecht! *t Is uitgekomen met den ring dien men in de worsten vond. Maar denkt ge dat ze die sossissen daarvoor dan aan d'honden gegeven hebben? Ge zijt er wel meê!... En daarom verklaar "k tegen alle welweters d'Amerikanen dat zijn menschenetersl Eet smakelijk! WAAR GE SMAKELIJK kunt eten, dat is In den Vliegenden Dragonderen voor twee frank en half kunt g'er half uw goesting vreten, als ge ten minste geen slokwolf zijt. Hewel, gepasseerde week ben ik daar ook ne keer gaan eten, en ik kreeg er gestampte kool met patatten en 'n stuk consjelee... Maar daartusschen lag een.., broeksknoop. Hela! zei ik tegen de serveuse, zie ne keer wat ik hier in vind. Wat? vroeg de meid. Een broeksknoop, zei ik. O! is 't dat maar, riep 't lieve kind uit. Zoudt ge voor 2 fr. 50 misschien een gansche broek in uw patatten willen vin den? tIK HEB 'T U REEDS VAAK GEZEID Dat haat en nijd De menschen brengt tot veel ellende... En miserie zonder ende. Luister daarom naar mijn lied Wat er in Holland is geschied En wat, zonder de waarheid te scheuren Hier en overal kan gebeuren. Te Sleidricht was er nen boerenzoon en die had kennis met de dochter van land bouwer Blok. Blok wou echter van de ver keering van zijn dochter niets weten, en joeg den vrijer de deur uit. Weet ge wat dien jongen deed. Hij kocht spelden... veel spelden... Neen! niet om in 't achterste van den boer te prikken, dat had nog maar een klein malheur ge weest... maar hij deed erger en... dommer. Hij smeet die in de pu'p, die de pachter aan zijn koeien t'eten gaf. Dien avond moest men reeds 6 van die melkdieren af maken. Ik vraag het U, wat konden die arme koeien daar nu aan doen, dat dien jongen met dat meisken niet mocht ver- kseren! Allee! G'hebt zoo van die echte snullen- streken eh! en 't kunnen allemaal geen engelen zi.in. VAN ENGEL gesproken. Adhemar zat in de kamer te vrijen meê Sjarlot en moe der las ondertusschen de gazet. Toen gin gen ze in den album naar de portretten zien. Daar was een portret waar dat Sjarlot op stond met niets aan dan een hemdeken van in den tijd dat ze nog een klein kin deken was. Och Sjarlot, zei Adhemar met zijn verliefde schelvischoogsn, ge zijt hier op precies een engelken... ge moest U nu ook zoo nog ne keer laten trekken.., Maar moeder had 't gehoord, en Adhe mar mocht zijn pakskens maken. W'HEBBEN TE RAP gejubeld! 't Is wat gezeid met de amnestiekwestie.,, en zooals ze thans gestemd is kan ze in geen enkel opzicht de Vlamingen voldoen! En spijts dit alles beginnen de Waalsche hanen weef te kraaien... en daarmeê is 't nog ne keer bewezen Wij zijn en waren niemendal In 't dierbaar vaderland 't Is 't Waaltje met den franskiljon Die hier de krone spant Wij mochten vragen om ons recht Maar deden wij 't te luid Dan schold men ons voor slechten Belg En landverrader uit. Wij mochten geven goed en bloed... Het beste van ons ras. Helaas! Hoe vlug der Vlamenmoed Alweer vergeten was... Vooruit en met het zware juk 't Nog immer op den nek Het recht, dat is zoo zegt de Waal Geen spek voor onzen bek... Maar zeggen wij dan ook gedweê 't Is onze eigen fout Zoo Waal of Franskiljon Ons in de klauwen houdt... En zingen wij dan ook niet meer Het fiere Leeuwenlied... Want trekken z'aan den Leeuw zijn De leeuw... beweegt zich niet. rstaart. Hip! Hip!'Hoera! Het Vlaamsche Volk O! neen 't is niet geklopt j Maar ondertusschen wordt het fijn In eiren land... gefopt!... DE MEESTER had al 'n half uur ge zweet om zijn jongens toch iets over de luchtverschijnselen in te pompen. Indien de zon moest verdwijnen, wat zou daar 't gevolg van zijn, Jan? vroeg hij. Dat wij geen zonnesproeten meer zou den hebben, meester, zei de slimme. EEN VAN DE GROOTSTE PLAGEN van ónzen tijd is, met de honderd andere die 'k al opgesomd heb... in den loop der tijden... de naaperij. Z*udt ge nu oprecht niet moeten be kennen dat de menschen groote kinderen izijiï; als ge ziet wat er tegenwoordig zoo allemaal omgaat. Die naaperij vindt ha ren oorsprong in de afgunst ofte jaloezer nij... die onder de menschen heerscht, en 't gevolg er van is, dat er zooveel valschen schijn in de wereld is. 't Is zooals onzen vriend Rik zegt: De wereld is een groot theater Vol valsche schijn en groot geklater Waar ieder speelt voor het publiek In 't kluchtig of in 't dramatiek Precies of 't allemaal engelen zijn. Maar piept eens achter de gordijn Daar is 't wat anders dan Sen fleur Daar speelt de duivel meest "souffleur. Kijkt U vrienden dus niet blind Op 't schijnschoon dat g'er al in vindt Maakt van uw leven goed en wel Geen dwaas of slecht comediespel! 't Spijtigste van al is dat die kwaal zich hiet alleen op stoffelijk gebied, maar ook óp zedelijk gebied doet gelden. Maar begint gij daar ne keer iets aan te veranderen! GAR<?ON, riep de mijnheer in het restaurant, zoudt ge mij als 't U belieft 't recept niet kunnen geven van de soep die ik kom te gebruiken? J Zeker! meneer, zei de gargon! Heeft ze U dan zoo goed gesmaakt? Dat precies niet, wedervoer de ver- IBBBBBBBBBEHEilgiaBBnHSliHIiSaaiad wachtingen bij hem, die je niet wilt ver vullen. Och hij houdt toch alleen maar yan mijn geld; hij zal het te boven komen als ik nem niet trouw. Te boven komen ja. Er zit meer pit in hem dan je denkt. Bergen is een flinke kerel, die mijn warmste sympathie heeft. En ik gun hem van harte dat hij eens uit zijn misère van arme luitenant verlost wordt. Daar zou je werkelijk een goed werk mee kunnen doen. Bergen be grijpt je, houdt zelfs van je fouten en zwakh 'en. Hij past veel beter bij je dan ik. Dat weet ik zelf het best, zei zij snel. Daarna richtte zij zich plotseling in het zadel op, en reikte hem de hand. Je bent toch een kranige kerel, Norbert. Na mijn optreden van straks is het heel ridderlijk van je, dat je nu zóó tegen mij spreekt. Zóó verstandig heeft nog geen mensch tegen mij gesproken, en ik zal eens over je woorden nadenken. Dat zou mij pleizier doen, Marianne. En nu ja en tante zal ik natuurlijk niets zeggen over juffrouw Sundheim. Dat zou je tot eer strekken, zeide hij kalm. Zij trok een gezichtje. Doe nu maar niet zoo zalvend ik weet toch wat ik weet. En weet je, een beetje ergert het mij toch, dat zoo'n een voudige gezelschapsjuffrouw mij in de wielen heeft gereden. Als zij niet tus- schenbeide was gekomen zou ik immers mevrouw von Saszneck zijn geworden, zei zij onbeschaamd. Je vergist je, Marianne, zei hij kalm en beslist. Bah slechts een man, die een ander lief heeft, kan zich zoo koel houden als jij. Heb Je al zooveel ervaringen opge daan? vroeg hij, met een beetje spottende uitdrukking. bruiker, maar het moet een goed middel zijn om vliegen te vangen, want ik heb er reeds drie uitgehaald... en daar w'er thuis zoo door geplaagd zitten... Nog ne keer... smakelijk! TC ZEG HET ZONDER LIEGEN De vliegen Zijn gevaarlijke beesten. Dat weten de meesten... En 't is streng geboden Ze allen te dooden... Als 't maar mogelijk was, maar d'r zijn er te vele. De vlieg is een gevaarlijk Insect waar we onvoldoende aandacht aan ver- leenen. Ze is een naarstige voortzetster van allerlei ziekten en kwalen. Overal komt ge vliegen tegen, niet al leen in de vuilste maar ook in de reinste ruimten van uw huis... en juist daar ligt het gevaar. Van den vuilnisbak vliegt zij naar de keuken, doet aldaar haar ronde; gaat een toerken doen in de etenkast, Inspecteert het vleesch, de soep, de saus, de melk; trekt wat verder en proeft ne keer aan de suiker, aan de confituur. Daarom, laat niets liggen dat vliegen kan aanlokken, uw etenkast moet met dik metaalglas bespannen zijn. Leg de eetwaren buiten het bereik der vliegen en vernietig de vliegen zooveel als 't maar kan... Ge moet u zelfs daarvoor nog een carabine koopen. En zeg nu nog ne keer dat t Manneken niet bekommerd is om de gezondheid van zijn beste Lezers en alderliefste Lezeres- kens! WAAROM kijkt ge zoo triestig, vroeg de Piot aan zijnen kameraad. Och, zei d'andere, van als Ik in de kazerne toegekomen ben, heb ik alle da gen nen brief gestuwd aan mijn lief. En nu? Nu kom ik te vernemen dat ze met den facteur getrouwd is. Als g'het een beetje na gaat, stelt dat ook een toppunt daar! •K ZEG HET MKT "N LACH 'k Kom met 'n nieuws nu voor den dag Dat veel opziens zal wekken En velen zal doen schuimbekken; 't Luidt, 't mocht me niet berouwen De mannen hebben 'n beter hart dan de [vrouwen! Ik ben het niet, die 't zeg, hoor, liefste Lezereskens, maar wel ne groep Ameri- kaansche dokteurs, die dat fenomeen ja ren en jaren hebben bestudeerd. Om de waarheid te zeggen... 'k had er toch al lang 'n beetje aan getwijfeld ook, aan de goedhertigheid der vertegenwoordigsters van 't sehoone geslacht... hoe beter ik ze leerde kennen. Maar dat de vrouwkens van de goedhertigheid van de mannen kunnen profiteeren, bewijst nog ne keer 't volgende: De Fransche politieagenten werden uit gerust met vulpenhouders die ook traan gas uitwerpen. Nu is 't gebeurd dat zoo'n vulpentraan- gashouder in 't bezit werd gevonden van vele madammekens, en een nauwkeurig onderzoek heeft thans bewezen, dat die dames die apparaten gebruikten als zij van hun goedhertigen man of lief d'een of d'andere gunst wilden bekomen... om dan zooveel mogelijk krokodillentranen te kunnen lossen. En de sukkelaars lieten zich beetnemen! HEWEL? waarom gaat g'ook niet ne keer naar Blankenberge, 't is de moment zulle, nu 't zoo warm is! vroeg de vriend. Daar heb ik vijf redenen voor, we dervoer de andere. En die zijn? Een leege beurs, een vrouw en drie kinderen! En vwala, beste Lezers en alderliefste Lezereskens allegaar, daarmeê zijn we voor dees weke nogeens klaar met ons epistel... tot den naasten keer dus, en 'k bied U ondertusschen mijn welgemeende groeten aan. 't Manneken uit de Maan. De buitenlucht wekt den eetlust op. Niets beter d.in een stevlgen boterham met - Appelstroop - om den arbeider weer kracht ta geven Het is gezond, voor- deelig en goedkoop. GX M D E STROOP °TP' ïRC'Afll.Ëê pelGELE: N ALLE KRUIDENIERSWINKELS 222ïSEsaEaaüB3aaBias33i2Bssna VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheck 139.485, Pastoor Rtnson te Xhendelesse. BBBBSBBBBBBBlB3SBBBflaXBBB9BBB ONS WEKELIJKSCH RAADSEL Het Nationaal Verbond der Burgerlijke .Oorlogsinvalieden hield op Zondag Juni j.l zijn algemeene jaarvergadering te Kortrijk. Bij deze gelegenheid had het Bestuur van genoemde vereeniging een dank- en huldebetoon op touw gezet om hare waardeering en erkentelijkheid te be tuigen aan den West-Vlaamsche Radio- Omroep. De jaarvergadering der Burger lijke Qorlogsinvalieden viel immers samen met de verjaring van de eerste uitzending hunner wekelijksche kroniek in de pro- grammas van W.V.R.O. Dit huldebetoon ging door in de feest zaal «Den Hert» te Kortrijk. Onder de aanwezigen stonden vooraande Heeren J. Weertz, Alg. Voorzitter; Cli Levs, Alg. Onder-Voorzitter; Decoster, Beheerder; Dewitte, Secretaris afd. Ninove; Ed. De- vriese en Van Craeynest, plaatselijke Be stuursleden. De Heer Weertz, Alg. Voor zitter, hield de gelegenheidsrede en be tuigde met onverholen geestdrift zijne waardeering voor den steun, door de W.V.R.O. - uitzendingen geschonken aan het leven hunner vereeniging. Als blijk daarvan werd alsdan de zilveren erkente lijkheids-medaille der vereeniging, met di ploma overhandigd aan den Heer Karei Vandepitte, Bestuurder en Vertegenwoor diger van W.V.R.O.. Het algemeen ap plaus der vergadering bekrachtigde deze vereerentle toekenning. De Heer Bestuur der van W.V.R.O. dankte in passende be woordingen. Het is de eerste maal dat W.V.R.O. op eene dergelijke wijze werd gehuldigd om de waarde zijner omroep-actie. SXBBBBEBSEBSlBHB'BES&giSESBZEZ ASSISEN VAN WEST-VLAANDEREN Lijst der Gezworenen voor den 2° zit tijd van het Hof van Assisen, die zal ge opend worden op Maandag 14 Juni 1937, onder het voorzitterschap van M. Ver hulst. Raadsheer in het Hof van Beroep te Gent. Titelvoerende Gezworenan: Baert Jozef, fabrikant, Tielt. Van Rysselberghe Louis, ing., Oostende D'Hoore Victor, zonder beroep, Brugge. Dewispelaere Henri, nijveraar, Kortrijk. Vramboudt Hon., oud. onderw., Harelbeke Blockeel Aimé, juwelier, Wervik. Van der Banck Joz., bouwkund., Oostende. Saelens Omer, bediende, Rekkem. Woestyn Louis, onderwijzer, Ploegsteert. Glorie Arseen, ing.-brouwer, Diksmuide. Desmet Albert, handelaar, Beveren-Leie. Vermeulen Hector, brouwer, leper. Waelkens Georges, hand., Oostroozebeke. Joye Oscar, landbouwer, Ploegsteert. Dutordoir Pieter, bestuurder, Adinkerke. Soetaert Gustaaf, vlashandel., Wielsbeke. Carton Karei, advokaat, Brugge. Boonaert Frans, ingenieur, Brugge. Reubens Louis, rentenier, St Audries. Bossue Victor, schilder, Meenen. Goethals Jean, zonder beroep, Brugge. Dequeker Flor., rust. schoolh., Bikschote. Anseel Henri, rust. onderw., Zwevezele. Barbier Octave, nijveraar, Moeskroen. Goethals Henri, brouwer, Meulebeke. Messiaen Aimé, onderwijzer, Zwevegem. Buysschaert Jean, handelaar, Kortrijk. Roelandt Marcel, architect, Brugge. Vanderputten Henri, fabriekbest., Iïeist. Demey Etienne, handelaar, Knokke. Toegevoegde Gezworenen: Bonte René, ingenieur, Brugge. Vanneste Joseph, ingenieur, Brugge. Strubbe Antoine, handelaar, Brugge. Depuydt Arthur, notaris, Brugge. Casterman Irené, handelaar, Brugge. «•■■■■■■BnaxaMiiavBoaasHaaBB KLAS VAN 1938 De milicianen der klas 1938, welke reeds voor het wervingsbureel verschenen zijn, en die hun dienst wanschên te doen in hoedanigheid van Telephonist-Seiner of Autogeleider, bij het 2» Linieregiment, worden verzocht hunne aanvraag te doen vóór 5 Juli 1937 aan den Kolonel van het 2° Linieregiment. Te vervullen voorwaarden; Voor Tele phonist-Seiner 1® Middelbare studiën van lageren graad of minstens de volledige lagere studiën (4° graad) gedaan hebben; 2» Behoorlijk Vlaainsch of Fransch ken nen en begrippen hebben van de andere Nationale taal. Voor Autogeleider: 1® Zooals 1® hier boven; 2® Drager zijn van bekwaamheids- diploma van autogeleider. Deze militairen zullen tot een bekvvaam- heidsproef uitgenoodigd worden. Het luk ken van deze proef verzekert hun, bui ten onvoorziene gevallen, de inlijving in het Regiment hunner keus. Oplossing vorig Raadsel: Spek - Pek Tak - Kat Spektakel. Nieuw Raadsel: Het eerste is een noot, Aan 't tweede zit de poot; 't Geheel na een paar weken, Wordt moedeloos opgestreken. (■■■■■BiaiaaaiaHaaiiHiiaBBBBeii Zij haalde de schouders op. Denk je soms dat jij de eerste bent op wien ik verliefd ben geworden? O neen, ik zie niet in waarom wij, vrouwen jaren lang vol verlange slechts op den éénen waren moeten hopen. Jelui mannen, heb ben toch ook ontelbare liaisons vóór Jelui trouwt. Nu, ik maak aanspraak op het zelfde recht. Natuurlijk zijn aan ons, vrouwen, behalve dit, nog verscheidene beperkingen gesteld, waarboven zich zelfs de verlichtsten maar niet gewoonweg ver heffen kunnen. Maar binnen deze gren zen wil ik van mijn leven genieten, en mij van mijn vrijheid verzekeren. Hij keek haar hoofdschuddend aan. Je bent een vreemd meisje, Marianne. Zij lachte spottend. Och ja, dat vinden jelui, mannen, heel dwaas, als wij, vrouwen, ook beginnen te denken aan onze rechten. Tot nu toe hebben jelui ons in Jelui eigengerechtig heid allerhande belemmerende wetten voorgeschreven, en hebt voor jelui zelf alle rechten behouden. Maar geloof mij, het zal anders worden. De vrouwen zijn ver standiger geworden, en er komt een dag waarop ze -=rk genoeg zullen zijn, de slavenketenen te verbreken waarin jelui haar gevangen houdt. En dan zullen zij zelf wetten maken, die aan mannen en vrouwen dezelfde rechten geven. Hij lachte om het vuur waarmede zij sprak. Daar ontdek ik plotseling dat je aan leg hebt voor philosophic, en voor strijd ster voor de rechten der vrouw. Dat ver rast mij zeer. Ik heb het nooit voor moge lijk gehouden, dat Jij je met zulke vraag stukken bezig hield. Zij lachte. Och dat is zoo maar bij tijden. Maar zie, wie komt ons daar tegemoet rijden? is dat nfet ja waarlijk het is de kleine Bergen. Norbert had den eenzamen ruiter nu ook opgemerkt, die uit een kruisweg hun Op Dinsdag 29 Juni (St Pietersdag) wordt te Torhout (Paardenmarkt) door het Provinciaal Verbond der Veebonden van West-Vlaanderen een provinciale fok- veedag ingericht. Deze prijskamp is uit sluitend voorbehouden aan dieren toebe- hoorende aan leden van een veebond of stierensyndicaat. De ingangsprijs is slechts 1 frank. Een tentoonstelling omtrent het nut van melkcontróle en van voederproeven op kal veren en melkvee, waarover bij middel van een luidspreker uitleg zal verstrekt wor den, zal den prijskamp opluisteren. Tijdens het gezamenlijk middagmaal zul len een paar interessante spreekbeurten gehouden worden. Het inschrijvingsgeld voor het middag maal, zijnde 15 frank, dient ten laatste op 24 Juni op postchccknummcr 66658 van Veearts Colpaert te Lichtervelde gestort. Iedere liefhebber houde dezen dag vrij en late zich inschrijven voor het gezamen lijk middagmaal. laan was ingeslagen. Ja, het is Fred Von Bergen. Marianne, dat is een wenk der Voorzienigheid, zei hij ernstig, en met kiem. Zij keek strak vóór zich en kleurde licht. Daarna lachte zij weer. Maar zij ant woordde niet. Intusschen had luitenant Bergen de twee ook herkend. In snellen draf naderde hij, en groette reeds van verre, met stra lend gelaat. Zijn slanke, krachtige gestalte kwam te paard voordéelig uit. Donkere, heldere oogen keken lachend uit zijn verbrand krijgsmansgelaat. Hij was een knappe, kranige officier, wien de uniform uit nemend stond. Toen hij naderbij was gekomen, groette hij Norbert en Marianne, en zijn opene, en eerlijke oogen vestigden zich op het gelaat van Marianne, dat met een lichten blos werd overtogen. Ik ben op weg naar Saszneck, ik heb een vrijen dag. En ik hoop op een bord soep, zei hij vroolijk. Dan zullen wij je op sleeptouw nemen, Fred, zei Norbert, terwijl hij hem de hand gaf. Ik behoef maar een kwartier op de hoeve te zijn. Daarna keeren wij samen terug. Of hoe is het, Marianne? wil je misschien al langzaam met den heer von Bergen omkeeren? Je hadt toch niet veel lust naar de hoeve te gaan. Ik haast mij en kom jelui achterna. Jelui kunt de paarden laten stappen. Fred von Bergen keek Marianne vol verwachting aan en toen zij, weer een weinig blozend, het plan goedkeurde, straalden zijn oogen. Toen Norbert af scheid nam, drukte hij hem zoo krachtig de hand, dat Norbert niet kon nalaten, even een gezicht te trekken. Norbert reed snel weg, en herademde nu hij dit alleen zijn met Marianne te boven was. Als Bergen nu gebruik maakt van het goede oogenblik, kan hij geluk hebben. Marianne is nu in een stemming die voor MODERN ZIEKENBEZOEK Dit ls de titel van de Causerie die E. H. Ghijssaert, aalmoezenier van het Sanato rium te Sijsele, voor U zal houden in de West-Vlaamsche Radio-Omroep van Kort rijk op Maandag 21 Juni, te 7 uur 's av. Eerwaarde spreker zal aan de luisteraars het doel en de werking uitleggen van Auxilia een werk van wederaanpassing dat kostelooze curcussen per briefwisseling bezorgt aan hen die langdurig ziek zijn Luistert naar zijn bezielend woord en biedt uwe diensten aan op het secretariaat van Auxilia: Amerikalei 21, Leuven. BESTUUR DER POSTERIJEN! VACANTÏE! Geef DRIE dagen voor uw vertrek, uw nieuw adres aan ten postkf ntore der plaats die gij verlaat en vermeldt tevens de dag bladen die gij als postabonnement ont vangt. Gij zult alzoo onderbreking of ver traging in de uitreiking van uw brieven post vermijden. HET AANTAL RADIO-LUISTERAARS IN BELGIE Het aantal radio-luisteraars In ons land verhoogt steeds van maand tot maand. Einde April van 1936 waren er 794.852 ra dio-toestellen aangegeven. Einde Decem ber 1936 bedroeg dit aantal reeds 890.323 en einde April 922.814. In één jaar tijds was dus het aantal bezitters van radio-toestellen gestegen met 127.962 eenheden. Dat kan nogal tellen. RALLYE OP OOSTENDE Wij herinneren er aan, dat de inschrlj- vingslijsten voor den Rallye op Oostende, ingericht door de Belgische Ford Maat schappij op 21 a. s., worden afgesloten. Alle Ford dealers verstrekken gTatis re glementenboekje en Inschrijvingsbulletins. S.O.S.-BERICHTEN In geval van nood, ter gelegenheid van erge familiegebeurtenissen... zsndt het N.I.R. (Nationaal Instituut voor Radio- omroep) S.O.S.-omroepen uit naar per sonen die geen vaste verblijfplaats hebben of die door hunne bediening of hun be drijf verplicht zijn voor aanzienlijken tijd hun huis te verlaten (schippers, foorrei zigers, handelsreizigers, enz.). Belanghebbende personen die wenschen eene mededeeling te zien uitzenden door den nationalen Radio-uitzender moeten zich wenden naar de Rijkswacht of Po litiecommissaris, die het N.I.R. verwittigt. Er dient opgemerkt te worden dat in tegenstrijd met het algemeen gedacht deze uitzendingen KOSTELOOS gedaan worden. to» FAILLISSEMENTEN IN BELGIE De Belg. N. V, Van der Graaf en Cie (Afdeeling Handelsinformaties) te Brus sel, deelt ons mede: Er werden over de afgeloopen week ein digende 28-5-37, in België, 12 faillissemen ten tegenover 13 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar uitgesproken. Van 1-1-37 tot2 8-5-37, in België, 261 faillissementen tegenover 247 voor ihet zelfde tijdperk van 1936. Detailbranchgewijze der faillissementen. Gedurende de week Totaal sedert 21-5-37 tot 23-5-37 1 Januari 1937 8 Diversen 155 1 Hotelhouder 5 1 Caféhouder 13 1 Garagehouder 5 1 Aannemer 28 CONCORDATEN. Van 1-1-37 tot 28-5-37, in België, 68 aanvragen van een concordaat en 55 bekrachtigingen tegen over 70 en 58 voor het zelfde tijdperk van 1937. Er werden over de afgeloopen week, eindigende 4-6-'37, in Belgie, 12 faillisse menten tegenover 12 voor het zelfde tijd perk van het vorige jaar uitgesproken. Van l-l-'37 tot 4-6-'37, in Belgie, 273 faillissementen tegenover 259 voor het zelfde tijdperk van 1936. Detailsbranchegewijze der faillissementen. Gedurende de week Totaal sedert 28-5-'37 tot 4-6-'37 1 Januari 1937 10 Diversen 165 1 Aannemer 29 1 Lootgieter 4 Concordaten. Van l-l-'37 tot 4-6-'37, in Belgie, 73 aanvragen van een concor daat en 57 bekrachtigingen tegenover 75 en 59 voor het zelfde tijdperk van 1937. Er werden over de afgeloopen week ein digende 12-6-37, in België, 6 faillissemen ten uitgesproken tegenover 5 voor het zelf de tijdperk van het vorige jaar. Van 1-1-37 tot 12-6-37, in België 279 fail lissementen tegenover 264 voor het zelfde tijdperk van 1936. Detailbranchgewijze der faillissementen. Gedurende de veek Totaal sedert 4-6-37 tot 12-6-37. 1-Januari 1937. 6 Diversen 171 CONCORDATEN. Van 1-1-37 tot 12-6-37, in België 76 aanvragen van een concordaat en 61 bekrachtigingen tegen over 79 en 61 voor het zelfde tijdperk van 1936. PROTESTEN IN BELGIE De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie (Afdeeling Handelsinformaties) te Brus sel, deelt ons mede Er werden over de afgeloopen week, eindigende 4-6-'37, in Belgie, 1742 protes ten geregistreerd tegenover 1661 voor het zélfde tijdperk van het vorige jaar uitge sproken. Van l-l-'37 tot 4-6-'37, in Belgie 33.101 protesten geregistreerd tegenover 28.926 voor het zelfde tijdperk van 1936. ASSISEN VAN WEST-VLAANDEREN ERGE FEITEN Maandag werd voor het Assisenhof de zaak opgeroepen ten laste van Gallant Raymond, beticht van erge feiten. Te 19 uur viel het vonnis. Callant werd ver oordeeld tot zeven jaar opsluiting en vijf jaar beroofd van zijn burgerlijke rechten. PROVINCIALE HANDELSFOOR TE RUMBEKE MUZIEKFESTIVAL De Derde Provinciale Handelsfoor voor West-Vlaanderen, gehouden in Park Rum- beke van 11. tot 21 Juli 1937 zal opgeluis terd worden door allerhande feestelijk heden. Benevens zwemfeesten, tennis en plng- pongmatchen, dans- en turnfeesten, is een groot Festival ingericht voor alle Har- monie's, Fanfaren, Synphonles, Harmoni- ca-isten, Trompetters- en Zangvereeni- gir.gen van West-Vlaanderen, Maatschappijen uit alle hoeken der pro vincie zulien aan dit muziektornooi deel nemen. tBHBBBEBBB3BHBBBHEJISSHBEBBlB 22 JUNI. Te 4 uur, ten Gemeente huize te BEVEREN-a.-IJzer, verbeteren van landbouwweg Nr 1. Bestek 33,653,50 frank. Stukken ter inzage ten Gemeente secretariaat en te koop, prijs 12 fr., bij arr.-ing. J. Sansen te Veurne (postcheck 2935.13). 25 JUNI. Te 6 uur 's avonds, ten Gemeentehuize te WULPEN, verbeteren va.'n voetpaden 18 en 19 (verharding in cementbeton). Bestek 23.430 fr. Lastkoh., prijs 10 fr., bij arr.-ing. J. Sansen, te Veurne (postcheck 2935.13). 25 JUNI. Te 3 uur, ten Gemeente huize te Koksijde, gewone jaarlijksche onderhoudswerken aan de steenwegen van groot verkeer, 1936-1937, onder Veurne en Koksijde. Bestek 49.260 fr. Stukken ter inzage ten Gemeentehuize te Koksijde en te koop, prijs 10 fr., bij arr-ing. J. Sansen te Veurne (postcheck 2935.13). 25 JUNI. Te 11 uur, ten Gemeente huize te OOSTNIEUWKERKE, aanleg, gen van voetpaden in porphyrite-platen 30-50-5 (4100 mZ) op 0,15 m. assche; 300 m2 kasseiwerk, leveren van 200 m. betonbui- zen en 400 m2 assche voetpaden, 0,20 m. dik. Bestek 85.000 fr. Stukken gratis ten Gemeentehuize. 25 JUNI. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, herbe steding voor het aanleggen van een be. vloering in cementbetontegels voor wan delpad en voor verbreeding van rijwielpad langs den kustweg Nieuwpoort-De Panne. Bestek Nr 68 van 1937 (Ned.), prijs 10 fr. 2 JULI. Te 4 uur, ten Gemeentehuize te HOUTEM-Veurue, bestratings- en ge- zondheidswerken in verschillende straten van de bebouwde kom. Bestek 640.471 fr. Strkken ter inzage ten Gemeentesecreta riaat en te koop, prijs 55 fr. bij arr.-ing. J. Sansen te Veurne (postch. 2935.13). 2 JULI. Te 11 uur, voor den Fleer Verschoore, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, Langestraat, 69, Oostende, ver sterken van gedeelten glooiing van het kanaal van Plasschendale naar Nieuw- poort. Bestek Nr 117 van 1937 (Ned.)j| prijs 10 fr.plan, prijs 5 fr. 2 JULI. Te 5 uur, ten Gemeente huize te KROMBEKE, verbeterings- en meubüeeringswerken aan de aangenomen jongensschool. Stukken ter inzage of te koop, prijs 15 fr., bij bouwm. J. Leper, 17, Zwarte Nonnenstraat, Veurne. Aang. inschr. 30 Juni. Uitslag van Aanbestedingen 27 MEI. Te 10^2 uur, ten Gemeen tehuize te WIJTSCHATE, verbetering»- werken aan den buurtweg Nr 16 (o.m. plaatsen van boordsteenen in beton en bestrijkingswerken). Bestek 69.697,58 fr, D. Beun, leper, 88.679,71 frank, 27 MEI. Te 11 uur, ten Gemeente huize te Wijtschate, verbeteringswerken aan den steenweg van groot verkeer Wijt schate-Kemmel (o.m. kasseiwerk 14-20-14 ofwel segmentkasseiwerk). Bestek 1935 158.627,70 frank. A. MENU, Wijtschate, 179.686,50 (Zw.) of 202.576,50 (P. 7x9); D. Beun, leper, 182.204,40 (Zw.) of 211.961,40 (P.); O. Mahieu, id., 188,843.30 (Zw.) of 211.733,30 (P. 7x9) of 297.570,80 (P. 13-20-13). 28 MEI. Te 10 uur, ten Gemeente huize te LANGEMARK, onderhoudswer ken aan landbouwwegen Nrs 4, 12, 13 en 31. Bestek 62.388 fr. A. VANDECASTEELE, Bikschote, fr. 58.452; H. Derynck, leper, 64.880; J. De- fever, id. 65.000; H. Desender, Lichter velde 70.800; D. Beun, leper, 78.400. 11 JUNI. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, op schikken van den Zwaanhofbeek op den rechteroever van het kanaal leper-Ijzer, in de nabijheid der sluis van Boezinge- dorp. V. PETILLION, Boezinge, 134.644,20; F„ Parmentier, Voormezele, 135.465,20; R. Verheye, Diksmuide 151.367,50; J. Bon- tinck, Gent, 170.834,20; Pr. Flendryckx, Veurne, 235.888 fr. PAX JUNI - ZOMERMAAND 20 Z 5® Zondag na Sinksen. H. Silveriut Evangelie: Verzoen u met uwen broeder. 21 M H. Aloysius van Gonzaga 22 D H. Paulinus van Nola 23 W H. Maria van Oignies >7) 24 D Geboorte v. d. H. Joannes d. Doopetr 25 V H. Willem 26 Z HH. Joannes en Paulus ZONDAG 20 JUNI 1937 Vijfde Zondag na Pinksteren. De Mis van heden ontwikkelt inzonder heid de gedachte der broederlijke liefde, het nieuw gebod dat Christus den voor avond van zijn Lijden ons nagelaten heeft. Zich een Christendom zonder liefde voor stellen, is iets weglaten wat tot zijn wezen behoort, want zij is de grondwet ervan en de band die eenerzijds God en de men schen, anderzijds de menschen onderling verbindt. Het Evangelie beschouwt de liefde on der een negatief oogpunt. Jezus maakt eene vergelijking tusschen het liefdegebod der Oude Wet en de liefdewet die Hij in de wereld komt brengen. Ons leven van christen heeft ten doel eenmaal te ver krijgen wat God heeft beloofd, namelijk de onzichtbare goederen, bereid voor hen, die Hem liefhebben(Collecte)Dit laat ste doel is onze deelneming aan het leven zelf van God, dat ons wordt medegedeeld door de heiligmakende genade en dat wij door het beoefenen der deugd ontwikkelen. God stelt evenwel eene essentieele voor waarde, die als het weefraam is waarop de heiligheid van ons leven zal bewerkt wor den. Dat weefraam zal zijn de liefde Gods in alles en boven alles» (Collecte), alsmede de broederlijke, de ontfermende liefdewaarvan de Epistel spreekt. Indien uwe gerechtigheid, zegt Jezus, niet overvloediger ls dan deze der Schrift geleerden en der Farizeën, zult gij het Rijk der hemelen niet binnen gaanDe ge rechtigheid die de betrekkingen tusschen de Joden regelde, bepaalde zich tot uiter lijke daden. Da Wet strafte feiten. Wan neer hij maar geene ongeoorloofde daad stelde, had de Jood aan de uiterlijke wet der liefde voldaan. Gij zult niet doo den» had Mozes gezegd. Christus neemt dat gebod over, Hij verklaart en volmaakt hst en verheft het tot de grondwet van het Nieuwe Verbond: de liefdewet. Jezus dringt dieper door in de menschel!jke ziel: Ik zeg u, dat alwie zijn broeder haat, zal gedagvaard worden voor de rechtbank Gods». (Evangelie). De haat is een gansch inwendig gevoel: t is het ongeluk begeere» van zijn naaste, voorwerp der liefde en der bezorgdheid Gods. En Christus houdt ons de straffen voor welke de haat medebrengt; deze ver schrikkelijke straffen toonen ons nog dui delijker de noodzakelijkheid der broeder lijke liefde. Niettemin blijft Christus aan dringen en verklaart dat zonder haar or.za goede werken, zelfs de voortreffelijkste, geene waarde hebben in het oog van God. Doch waarom bekleedt de broederlijke liefde een zoo hoogst belangrijke plaats in het Nieuwe Verbond? De Collecte der Mi» geeft de reden daarvan in bedekte ter men aan, wanneer zij ons voorhoud! God te beminnen in alles en boven al les». En inderdaad, de liefde jegens God wekt de liefde tot den naaste op. De liefde is de edelste aller deugden, zij is de koningin aller deugden. De H. Pau lus, na het geloof, de hoop en de liefd» genoemd te hebben, zegt dat de liefde d« voornaamste der drie is. In de ordening van het Verlossingswerk vormen allen die van de erfzonde zija vrijgekocht het geheimzinnig Lichaam van Christus, zoodat de menschen elkan der beminnende, hunne liefde betoonea aan Christus zeiven, van wien zij een deel zijn. Den naaste beminnen, hem tot da volmaaktheid helpen geraken, is derhalv» God beminnen, is God beminnen in dea naaste; is den naaste beminnen ter will» van God. Ziedaar de reden waarom da Collecte bedektelijk spreekt van de liefda tot God, welke de liefde jegens den naast» insluit. hem zeker zeer gunstig is, dacht hij. Maar Bergen profiteerde voorloopig in het geheel niet van zijn voordeel. Het plotseling alleenzijn met zijn aangebedene, midden in het bosch, iets wat hij in zijn vermetelste droomen niet had durven droomen, had den levendigen, gevatten luitenant bijna sprakeloos gemaakt. Ook Marianne was, tegen haar ge woonte, stil, en weinig bespraakt. En zoo reden zij langzamerhand, zwijgend stap voets, naast elkaar door het bosch. Maar dit zwijgen scheen, vreemd genoeg, wel- bespraakter dan vele woorden. En toen eindelijk hunne blikken elkaar ontmoet ten, hield Bergen plotseling zijn paard staande, en greep vastbesloten in der. teu gel van Marianne's paard. Barones Marianne, zei hij zoo week en warm als zij zijn overmoedige, vroolijke stem nog nooit had gehoord. Zij keek hem aan en in haar oogen moest hij wel iets hebben gelezen, dat hem moed gaf voort te gaan. Barones Marianne, rk gevoel mij als een kind, dat met Kerstmis een vurig verlangd geschenk heeft gekregen. Dit alleenzijn met u, komt mij als een ge schenk des hemels voor in het eerst kon ik het niet vatten, dat het noodlot mij zoo'n gelukkig uur zou schenken. Tot nu toe ben ik een echte ongeluksvogel geweest maar ik heb gedacht: «een maal krijg je ook eens geluk Hij haalde diep adem, daar zij hem niet in de rede viel, en greep haar handen. Daarna vervolgde hij met aangedane stem; En daar staat het geluk plotseling vóór mij op den weg alsof ik, arme dwaas het slechts heb te grijpen. Eet lijkt mij aan alsof het wilde zeggen: Grijp maar toezoo'n bekoorlijk schepseltje is mij verschenen, en mijn geheele hart hangt er aan. Mag de ongeluksvogel er zijn hand naar uittstrekken? Zij keek hem aan. Een zachte glans lag Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER I MAANDSTONDEN |als de Wonderbars Bruina Poeder» van] der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaa»- U oogenblikkelijk zonder schade!^* gevolgen ven deze pijnen zeilen herrijzen. _Da dooa o. 8 po adert 4 fr._ De driedubbele dooa 25 poedera 10.00 fr% Te verkrijgen in alle I goede Apotheken of| vrachtvrij tegen pestmaudaat. Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an- meer gebruiken.1 F. BLANCKAERT-VERLEENE (Meesterkleermaker) Gasthuiistraat, 41, Poperingo. Eerste keus Kostumen, Overjassen, Fantazijbroeken. Speciale zwarte stoffen voor ceremonie. Eenige verkooper der «BELGICA»-Regen- mantels. Lederartikelen en spe cialiteit van Lodens, gewaarborgde herkomst van Alsace en Tyrol. UNIFORMEN. «HET LEVEN OP 'T KANTOOR» in haar blik, zooals nog niemand bij Marianne Hochberg had waargenomen. En toen zei zij lachend. Grijp maar toe. Hij jubelde het uit en sloeg zijn arm om haar heen, zoodat de beide paarden schrikten en den kop naar achteren wier pen. Maar Fred von Bergen hield zijn ge luk vast in .rijn armen en kuste haar op den mond en zij beantwoordde den kus beslist. En vreemd genoeg, voelde zij er zich zeer gelukkig bij. Ik wilde toch bepaald als verl. of de naar Saszneck terugkeeren, en nu heb ik mijn. wil doorgezet, dacht zij. Maar dat zei zij niet. Voor het eerst in haar leven dacht zij er aan, een ander dan zichzelf gelukkig te maken. in dit gevoel gaf haar beslist een warme, behagelijke gewaarwording, en verbande voorloopig alle grillen en alle egoïsme. Bergen was buiten zichzelf van geluk en hield Marianne steeds in zijn armen. Steeds weer drukte hij haar stevig tegen zich aan en gaf haar teedere namen. Toen Norbert een kwartier later om een groep boom-en reed, nadat hij op de hoeve klaar was, met hetgeen hij er doen moest, zag hij, dat Bergen zijn paard nog steeds dicht naast dat van Marianne hield. En hij zag heel duidelijk dat die twee elkaar hartelijk kusten. Hij wilde zijn paard terughouden, maar het werd ongeduldig en snoof. Daardoor verwijderde het ver loofde paar zich wat van elkaar, en zag Norbert als een ruiterstandbeeld midden op den weg staan. Bergen richtte zich stram op en lachte Norbert toe, zooals slechts een gelukkige kan lachen. Beste Norbert, ik maak je hierbij bekend, dat ik mij verloofd heb met barones Marianne. D? gelukwensch van Norbert kwam uit liet volle van zijn hart. Bergen was de man, die het met de luimen van Marianne Maandblad voor het Boekhouden en het Beheer der Ondernemingen. Gratis proef nummer bij Vioburo, 76, St Lazarusstraat, Brussel. Inhoud van het Juni-nummer: Beheer voor het Leven in de Handelsvennoot schappen - Fiscale Amnestie (Commen taar) - Flet Belastingwezen en zijne Evo lutie; - De Inlijving der Reserves bij het Kapitaal; - Organisatie der Magazijnen voor Algemeene Bevoorrading in de Nij verheid; - Waarborg van Kredietopening; - Wensch en Besluit der Accountantsver- eenigingen der Provincie Antwerpen; - Onze Premie: Handelszakwoordenboek; - Leidraad bij de studie van het Belgisch Handelsrecht; - Prijskampen; - De Verzekeringen^ (Waarschijnlijkheidsbere kening) - Een Gids voor de Sociale Wetten; - Opbergsystemen (critiek)- Maten en Gewichten; - Oorlog aan de Tab, enz. klaar zou spelen en bovendien bezat hij het geduld van iemand die liefheeft, en dat zou hij beslist noodig hebben. En daarbij gunde hij Bergen de schitterende partij, die Marianne beslist was. Maar in de allereerste plaats was hij blij, nu eens en vooral geen last meer te zullen hebben van Marianne. Marianne wist zich met verrassende zekerheid in de omstandigheid te gedra gen, die voor ieder ander toch zeer pijnlijk zou zijn geweest. Bergen voelde zich door zijn mooie en rijke verloofde zoo gelukkig en overmoedig, dat hij geheel voor het gesprek zorgde. Norbert behoefde niet veel te praten en dat beviel hem zeer. Hij liet het jongs paar aan zich zelf over en liet zijn ge dachten den vrijen loop. Onwillekeurig moest hij Annie met Marianne vergelijken. Wat was Annie een edeler, dieper aan gelegd persoontje dan Marianne, die in hetzelfde uur om zijn hals had gehangen en zich met een ander had verloofd. Was Annie het niet veel meer waard tot een edel geslacht te behooren dan deze lucht hartige, oppervlakkige barones? Hij zuchtte diep. Wat hielp hem deze overpeinzing? Annie bleef voor hem toch onbereikbaar. Mevrouw van Saszneck was niet weinig verbaasd, toen Marianne haar luitenant van Bergen als haar verloofde voorstelde. Er werd dadelijk aan baron Hochberg getelegrafeerd. Marianne verzocht om zijn toestemming en zijn zegen. Het antwoord kwam reeds denzelfden middag: Baron Hochberg zond zijn toestemming en meld de tevens zijn komst op den volgenden dag. Marianne was zeer vroolijk en uit gelaten, en het geluk straalde Bergen ui# de oogen. Hij bleef tot den avond op Saszneck en beloofde den volgenden dag te zullen terugkeeren. om in allen vorm zijn aanzoek bij baron Hochberg te doen. VERBODEN NADRUK, ('t Vervolgt).

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 7