CHRYSLË PLYMOUTH. Ssiijlssirssss mm ütaisiss MAAKT UW f ACANTIE TOT 'N COMPLEET GENOT GARAGE A. VANDAMME De Iepersche Militien te Groeninge Rond de Vaartkwestie AUGUSTE BOHTE Gezichtkundige DE STUERSSTRAAT, 27, IEPER TANDARTS jPICKHOUT UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK IEPER V MILDREDA BRAS B KREDIETBANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID Bijvoegsel aan De Halle» van 11-7-37. Dj overwinning der Vlamingen te Gros- ninge is t.n keerpunt geweest in onze ge schiedenis. Zonder Kor.rijk ging onze gs- scèL.dcais een anderen weg cp. Zonder Kurtrijk zou er nooit meer spraak geweest zijn van een vrij Vlaanderen en bijgevolg een onafhankelijk België. De Vlamingen hadden den slag begon nen met deemoedig neder te knielen en onder de zegen hunner priesters den grond van hun vaderland te kussen. Als de on verhoopte zege behaald was, riepen zij in godsdienstige dankbaarheid uit dat Sint Joris en St Michel hen voorgevochten hadden, en dat de Hemel den roep ver hoord had, in de hitte van het gevecht door Gwijde van Namen gericht tot het mirakuleus Mariabeeld Consclatrix af flict orium vereerd in de abdij van Groe ninge: Heilige Koninginne des Hemels, kom mij ter hulp. Men weet gemeenlijk niet dat de H. Bloedprocessie onder den naam van Om megang te Brugge werd ingericht in hei lig herdenken van de te Grceninge be slissende gebeurtenis, welke in de geschie denis den naam ontvangen heeft eerst van Brugsche Goede Vrijdagen later dien van Slag der Culdcnsporen Het Fransche legenbestond uit drie ver schillige doelenLicht voetvolk 10.0C0, zwaar voetvolk 30.000, ruiterij 7.600; te za- men 47.600. Aan de zijde der Vlamingen telde men: Voetvolk d=r gilden 17.000; licht voetvolk (kruisboogschutters! 4.000; troep van Re- ness 2.000; Ieperlingen 1.200; te samen 24.000. Zoo men ziet, was de getalsterkte van de Waalsche macht ruim voldoende om eene volledige overwinning te behalen. Zeggen wij ook dat het gros van het Dletsche leger uit West-Vlamingen be stond en inzonderheid uit mannen van Brugge en van het Brugsche Vrijs, van waar, dank aan De Coninck en Breydel, de opstand uitgegaan was. en voor goed lichaam aangenomen had in de beroemde Brugsche Metten. In deze kroniek zullen wij ons beperken aan de tusschenkcmst der Iepersche mi litien in den slag van Groeninge. Vogens Vereecks (Histoires mflitalras d'Ypres)hadden de Inwoners van Iep;r, alhoewel zij verplicht waren aan de ge rustheid van hun stad te werken, 500 man- men, in 't rood gekleed, en 700 boogschut ters, in zwart uniform, naar het Vlaamsch leger gezonden. De rol gespeeld door de Isperlingen Is vermeld in verschillige dokumentsn van dsn,, tijd zelf van dit wapenfeit. De An nates Gandsnsis», de beste der oorspron kelijke bronnen zeggen dat, gedurende den slag de Iepersche troepen achter de lijnen van het Vlaamsch leger geplaatst werden, cm desnoods te kunnen weerstaan aan een uitgang van het Fransen garni zoen van hst Kasteel. Dezelfde rol is ook aangegeven door eene andere kroniek des tijds, de Spiegel, histcriaal van Lodewijk van Velthem. Het is gekend dat de Fransche opperbe velhebber, Robrecht van Atrecht, wilde partij trekken uit de eerste wanorde, die bij de Vlamingen was ontstaan door den v. rigslukten aanval zijner schutters. Hoe .veldig de aanval ook was, bleven de Vlamingen koelbloedig en vast bij stek. De stoot was met den grootst :n moed weerstaan. Menigvuldige ridders en paar den werden dood geslagen. De zware Goedendagsverbrijzelden de wapen rustingen en doorkloven helm en schedel. I In het midden van het Vlaamsch leger gelukte de aanval gedeeltelijk; daar had den de Vlamingen hard te kampen, eni gen van 't Brugsche Vrije, vluchtten zelfs. De Ieperlingen, deze vluchtelingen in het gezicht loopende, kapten er in zonder genade en leidden het overschot wederom naar het slagveld. Jan van Renesse was ter goede ure tusschen gekomen en had weer alles in orde gebracht; de eerste schok was weerstaan. De ridders vochten met de grootste dapperheid, maar te ver geefs, de Klauwaarts zegepraalden. Op dit oogenblik kwamen de Ieperlingen, die een Franschen uitval uit het slot na gezet hadden, aan de Steenpcort cp de weer verzamelde Italiaansche schutters botsen. De Fransche ruiterij nam de vlucht. Het overige van het heir volgde dit voor beeld; het was geen aftocht, maar een verward en ordeloos loopen en ijlen met de Vlamingen, in looppas, dicht op de hielen. Doorgaans, wordt geloofd dat de be roerten van den tijd (einde der XIII' en begin der XIV' eeuwen) een stri'd waren uitsluitelijk tusschen adel en volk en al- zoo de voorloopers waren van de latere staatkundige ekonomische omwentelingen. Die geschiedkundige dwaling vindt hare logenstraffing in het feit dat zoovele edel lieden den vaderlandschen strijd mede- streden te Eortrijk en dat zoovele ande ren den graaf gevolgd hadden naar Frankrijk om den trouwloozen Filip te verbidden. In de twee partijen, zegt kolonel de Marc d'Aertrycke, die ons ongelukkig land verdeelden, die der Leliaerts en die der Klauwaarts, zoo genoemd, de een om de lelie in het wapen van Frankrijk, de tweeden om den leeuw in dat van Vlaan deren. dienden ec'elen en onedelen. Zoo zien wij onder anderen het magistraat van Erugge en dat van leper partij kiezen voor Frankrijk, en het beruchte en tevens beroemde negen en dertig viraat van Qent Jan Eerluut trachten te beletten met zijne 70O man naar Grceninge te snellen. Ds luister der overwinning der Vlamin gen. doet dezelfde schrijver opmerken, is des te schitterender, daar zij behaald werd op liet schoonste en dapperste leger dat Frankrijk ooit te beene bracht, en dat niet alleen dubbel in getalsterkte was. maar ook aangevoerd werd door Robrecht van Atrecht, den doorluchtigsten kapitein van zijnen tijd. Het is niet alleen aan hunne dapperheid, maar ook aan hun be leid en hunne krijgskundige hoedanig heden dat onze voorouders hunne schit terende overwinning van 1302 te danken hebben. Men heeft te recht doen opmerken en bewezen, dat men de herschepping (1) der krijgstaktiek bij het voetvolk aan de oude Vlamingen verschuldigd is, aan onze hel den van 1302. PYRËS, (i) Men leze hierover: Coun:- abrigé de tactïque Générale, door Renard, 1879. UJ£HaËBaB38H!3SSa83H3£22£3E3S](aBBaB3B2S3SE323R£EC:ES!3ZZ2E!3 In HET YPDRSCHEgaat M. Hector Vermeulen er duchtig op ros. Evenais in de cogen van sommige heet hoofden van de Frater-nellenalwie voor amnestie stemde, doorgaat als een slechte vaderlander, als een snocde ver rader zoo ook wordt alwie niet blinde lings geheel de campagne van M. Ver meulen meemaakt voor het herstel van do vaart Ieper-Komsn, aanzien als een soort verracer van de belangen en de welvaart van leper. Waar gaan we naartoe, indien bij ieder verschil van meaning of van taktiek, zulke flauwe argumenten naar voren ge bracht worden. Konden Wij den Pactole in onze streek deen vloeisn, we zouden mot geestdrift meewerken om alle Ieperlingen rijk en millionair te maken. Het is maar jammer dat noch wij, noch M. Vermeulen in staat zijn de maan met onze tanden te pakken. Reeds komt de aap uit de mouw... Hoe dat? Het staat nu eenmaal vast dat de stu- di s ondernomen door do ingenieurs van het Departement van Openbare Werken weinig kans overlaten een gunstige oplos- s'ng te verkrijgen van het probleem der vaart Ieper-Kcmcn. Dat er een uiterste poging gedaan worde, net met sentimcnteele drog redenen (bevlagging in de stad b. v.) maar met cijfers en studiemateriaal we doen er geerne aan mee. We willen echter niet dat het vraagstuk verzeild g rake in de denker-blauwe waters van de part-Jpolitiek. Men herinnert zich de redevoering, uk gesproken door den Heer Burgemeester, t.r gelegenheid van de ontvangst van Minister Merlot. Het was in alle opzichten een puike, een gezonde en gegronde rede vos nng een der beste uiteenzettingen die wij ooit mochten lezen over Iepea's nood en leper's recht. Welnu, omdat M. de Burgemeester, in die redevoering, de kwestie van de vaart Iepsr-Komsn onbesproken liet die kwestie zcu immers breedvoerig en zelfs langdradig uiteengezet worden door M. 1 Hector Vermeulen zelf daarom wordt hij gedagvaard om voor het kiezerskorjas te verschijnen en rekenschap te- geven Van zijn houding in zake die betwiste vaart. Wij noemen dit een. betreurens waardig procédé. Er is niets, ons inziens, dat meer kwaad kan berokkenen aan de belangen der stad léper, dan zulke kwesties in het vaar water der politiek te drijven. Op die wijze, langs dien weg, zou M. Vermeulen zelf de doodgraver worden van de vaart Iepsr- Komen! Het veie echter wel verstaan dat M. Vermeulen zelf de doodgraver zoude zijn van de vaart Ieper-Kcmsn, indien hij de vaart in... het vaarwater van de partij politiek wilde drijven. Hij neme deze waarschuwing aan, als de u.ting van onzen on verbid dalljken wil, ds belangen van leper en van het Ieper sche te verdedigen en te dienen! En we voegen er bij dat burgemeester V:.nderghote verstandig genoeg is, en ge heid, en c tactischonderlegd, orn te weten cp welke wijze zooals de zaken hu staan in het belang van Iipcr dient gemanoeuvreerd te worden. COMPENSATIES VOOR ALLEN somt de compensaties op welke dcor Minister Merlot in aan merking werden genomen. Het zijn de volgende: 1. Het veel verbeteren, recht trekken en virdiepén en de waterepijzing ver beteren van de vaart Ieper-IJzer, zoodat leper een goede, altijd bevaarbare vaart tal hebben. Zal ongeveer 12 millioen frank kosten. 2. De oprichting van een zuiverings station, cm de waters van de Ieperlee te zuiveren, die nu een onverdragelijken stank verspreiden. Deze waters zullen dan in de hcoge vaart kunnen gestort worden, hitgeen er grootelijks zal aan medehelpen, het noodige waterpeil te verzekeren. Een teer nuttig werk, waarvan de kosten het millicin frank zullen overtreffen. 3. Mits de tusschenko-mst van de stad, voor een som van 23.000 fr„ het bouwen van een nieuwe sta'ie, die meer dan 1 millioen en half zal kosten. 4. Het onmiddellijk en volledig herstel der halle. Dit zal in een paar jaar tijd verschillige miliioenen frank kosten. 5. Het uitbreiden der kaaien aan de Leie te Waasten en Komen en het aan leggen van gemakkelijke en zoo recht mogelijke verbindingswegen, tusschen deze steden en leper, om de voor leper noodige materialen gemakkelijk en goedkoop van de Leie naar leper te kunnen brengen. 6. Als het noodig blijkt, het verlengen der kaaimuren te leper. Verbinden van de kaai met den buurtspoorweg. 7. Het maken eener nieuwe, tereede en zoo recht mogelijke baan van leper nbar Torhout, cm betere verbinding te hebben van leper met Oostende en Brugge. 8. Verder wordt de studie doorgedreven om nieuwe nijverheden in het Iepersche te kunnen doen oprijzen. Daar zouden wij een negende com pensatie willen bijvoegen, een belang rijke: t. w. een vliegplein in de nabijheid van I»per. Is 't omdat de Heer Van Reninghe daarvoor ijverde, dat M. Mis- siaea het vliegplein in den steek laat? Apofhekersdienst - Zondagrust. £s heden Zondag alleen open van 8 tot 12 uur. en var. 1 tot 7 uur, de Apotheek SNOECK, Groote Markt. to> ST JOZEFSKERK BER EERVV. PATERS ONGESCHOEIDE KARMELIETEN VAN 11 TOT 18 JULI 1937 PLECHTIGE OCTAAF ter eere van O. L. Vrouw van den Berg Karmel of van het Heilig Scapulier. GODDELIJKE DIENSTEN: Zondag 11 Juli: Opening van de Octaaf. 's Morgens: Te 6 G uur, Mis voor de Zusters Derds'-Ordelingen; te 9 uur Plech tige Hoogmis, waarna Pauzelijke Zegen m:t vollen aflaat. 's Avonds: Te 5 uur, Plechtig Lof, Sermoen, Goddelijk Officie en Zegen. Van Donderdag middag tot Vrijdag avond kunnen alle geloovigen een vollen afllaat verdienen bij wijze van Portiun- cula, telkens zij deze Kerk bezoeken en er bidden ter inzichten van O. H. V. den Paus. Onder de Octaaf: 's Morgens, te 6 'i u., Mis voor onze Zusters Derde-Ordelingen, waarna Onderrichtingen. 's Avonds, te 5 uur, Goddelijk Officie; te 7 ja uur, Lof en Sermoen. Vrijdag 16 Juli: Feestdag van O. L. Vr. van den Berg Karmel. 's Morgens: Te 6 2 uur. Mis met Offerande voor de Zusters Dsrde-Ordelingsn waarna onder richting; te 9 uur, zeer Plechtige Hoogmis. 's Avonds: Te 5 uur, Goddelijk Officie; te 7 'i uur zeer Plechtig lof, waarna Sermoen. Zaterdag 17 Juli: 's Morgens: Te 6 V2 u., Gezongene Mis ter eere van O. L. Vrouw van het H. Scapulier, voor de Zusters Derde ordelingen. waarna Onderrichting. 's Avonds: Te 6 uur, Lof en Salve Regina Zondag 18 Juli: Plechtigheid van het H. Scapulier en Sluiting van 't Octaaf, 's Morgens: Te 6 uur. Mis voor de Zusters Derde-Ordelingen; te 7 uur. in de St Theresia's Kapel, Gezongene Mis voor de Broeders Derde-Ordslingen; te 9 uur, Plechtige Hoogmis. 's Avonds: Te 5 u., Plechtig Lof, waaronder Sermoen en Pauzelijke Zegen. Processie in den kloosterpand en kloosterhof (de vrouwen worden erin toegelaten). Te Deunt en Zegen. De Sermoenen worden gepredikt door E. P. Leopold, Karmeliet. Dinsdag 20 Juli: Feest van den H. Vader Elias. Generale Absolutie veer onze Derde-Ordelingsn. Volte afllaat voor alle gcloovigen. 's Morgens: Te 6 uur, Mis voor onze Zusters Derde-Ordelingen. Te 9 uur Plechtigs Hoogmis. Dinsdag 27 Juli: Te 7 'i uur, Plechtig Jaargetijde voor de overledene leden der Broederschap van 't Heilig Scapulier in 't jaar 1936-1837, namelijk: Z. E. M. Theresia, overste der Lamotte, Louis Col- let, Alphonse Braem, Mevr. Francois, Eugénie Torrelle, Rosalie Castelein, Ernest Wenes, Mevr. Vanlancker, Mevr. Van Wonterghem. Mevr. Desramault, Emile Desramault, Eugénie Pannee >ucke. Mevr. Dshaene, Mevr. Peene, Luole Dssroubaix, Flavie Gaston, Joseph Mculaert. toï O. L. VROUW VAN DE VESTEN In S t Nicolaask r rk is op 1 Juli de jaar- lijksche Octaaf begonnen, ter eere van O. L. Vrouw van de Vesten vereerd in hst kapelleken Nood zoekt troostge legen in de St Nicolaasstraat. De jaar lijksche processie zal uitgaan op heden Zondag 11 Juli, te 4 uur, langs de Stuers-, Tempel-, Statiestraten, Dikke- ringesteenweg. Capronstraat, Maloulaan en de Stuersstraat. De bewoners ervan worden dringend uitgenoodigd hun huizen te bevlaggen en licht te aansteken ter eere van het Heilig Sacrament. De leden van den H. Hartebond. do Congreganisten en de parochiale leden der V. K. B. J.. K A J., en V. K. A J. zullen eraan houden deel te nemen aan den stoet. EN ALTIJD verder reet men voort, Van Oost naar West, van Zuid naar Noord De beste koffie maakt ge klaar Met PACHA Chicorei voorwaar. buschzteenweg, Capucienenstraat, Pop: ICSeBRSESISIGEKSBXSaBSaSSBEaBiaBEBBIBBSaBSHBSEBSSaaSSnBHEBSZEBSSBSSSaBaSSEBaurcESBZZBK DE GULDENSPOEEVFEESTEN TE IEPER met de medewerking van het Stadsbestuur Ten gerieve van onze lezers, drukken we hieronder het volledige programma af, van de 11 Jull-feesten, die dit jaar in onze stad zullen plaats hebben. Zondag 11 Juli, te 10 uur, zeer plechtige Hoogmis, in de St Maartenskerk, opse- dragen ter nagedachtenis van de helden van 1302, met geleeenhredsaanspraak door E. P. Lauwers, Dominikaan. Te 20.30 uur, op de Groote Markt: Con cert door de Vlaamsche Harmonie, onder de leiding van den Heer A. Van Puyveide. 1. Groeninge, marsch Jef Van Hoof. 2. Espéria. openingsstuk R. De Soutter 3. Var. uit de opera Martha Flotow. 4. Fant, cp Het meisje van Aries Bizet a. voorspel w b. intermezzo c. adagio d. dans 5. Am Frühlingsmorgcn, F. V. d. Bossche. groote wals 6. Jacob van Artevelde, marsch R. Dufiou. Te 21.30 uur: Beiaardooncert door den Heer J. Ryckelinck, stadsbeiaardier. Dit concert wordt afgewisseld do-or fanfare en trompetgeschal met thebaansche trom petten. verzorgd door leden van de Vlaam sche Harmonie, onder de leiding van dien Heer A. Van Puyvelde. Voor beiaard: 1. Rubensmarsoh P. Benoit. 2. Thema en variaties Staf Nees. 3. Klokke Roeland Ds Stoop. Voor thebaansche trompetten cn fanfare: 4. a. Trompetgeschal Jef Van Hoof. b. Kunst is de kracht Jef Van Hoof. 5. Intermezzo Jef Van Hoof. 3. Het lied der Vlamingen. Voor beiaard; 7. De Zwarte Leeuw Ds L&et. 8. Postludium in B.es Jef Denijn. Voor Fanfare: 9. a. Beiaardlied P. Benoit. b. Thebaansche trompetten slotmarsch. Te 22.30 uur: Optreden van de Ganda (30 personen), met medewerking van Mevr. Platei, pianiste en M. A. De Mun- nynck, tenor. 1. Vlaggezwaaicn, door een gemengde groep, met zang e.i begeleiding op het klavier: a. Beiaardlied. b. Er is maar één land. c. Waarom ik Vlaming ben. 2. Symbolische uitbeelding van Vlaamsche liederen, door een gemengde afdeeling, met zang en begeleiding: a. Arteveldelied. b. De Blauwvoet, c. Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief. d. Grceninge. e. Vlaanderen boven ah f. Beiaardlied. g. O Kruis® den Vlaming. h. Vlaanderen. 3. Volksdansen, door een gemengde af deeling: a. Z.i% kwezelke wildet gij dansen. b. Des winters als het regent. c. Reuzegom. d. Polder-dans. e. Op mijn klompen. f. Schreefdans. Slot: De Vlaamsche Leeuw. De eerste stroef van de Vlaamsche Leeuw wordt door diet volk gezongen, ter wijl de Ganda. de plastische uitbeelding ervan geeft. De tweede stroof wordt op de Beiaard uitgevoerd, en zal voorafge gaan zijn van Trompetgeschal, dat tevens het sein zal zijn. waarop de Belforttoren, voor enkele minuten, in roede en groene schijn ral lichten, in de denk're nacht. Het Comiteit roept alle Ieperlingen op, om de 11 Juli te vieren in een geest van broederlijke samenhoorigheid, en ver wacht dat Ven het als een eer zullen aanzien, op dien dag het 11 Juli-bloempje te dragen, dat door bereidwül'ge Juffers te koop zal worden aangeboden, tegen 1 fr. bet bloempje. Gezien d*n largen duur van het avor.d- f:est, heeft het Comiteit gezorgd vcor een groet aantal zitnlaat-en. De stoelen zullsn geplaatst zijn tusschen het verhoog waar de G=<nda zal 00treden, en de kiosk waar de Vlaamsche Harmonie zal plaats nsmen, zcodat men de beide goed zal kunnen teen en hooren, zonder van plaats te moeten veranderen. Deze stoelen zul len ter beschikking van het publiek wor den gesteld. te<*«n 1 fr. oer stoel. IeoerlingenGedenkt den Guidensooren- slag! HET 11 JULI-COMITEIT. Brillen - Glazen in alle modellen. Kosteloos onder zoek der oogtn. Trouw Bedierd. Vrouwke's koffie streelt de reuk Dien ik lang reeds heb betracht. Z'heeft voorzeker aan die spreuk Bij haar aankoop eens gedacht: Gepruikt er minder, 't is de strafste. Wilt geen ander, doet a's zij: Koop F. C. JACOBS CHICOREI. gang verteenen tot den toren Men zou zelfs zinnens zijn er een oud kanon te plaatsen, alsook foto's van het Belfort van vóór, gedurende en na den wereldcorlog. Ook z: u-den aanduidingsteekens geplaatst worden met de richting van de verschil lende dorpen en steden die van op den Belforttoren zichtbaar rijn. Een uitstekend initiatief. GROOT ZWEMFEEST Op Zondag 18 Juli 1937 gaat om 3 uur namiddag, te leper, het jaarlijksche zwemfeest door. Benevens de talrijk: wedstrijden en de groote prijs van leper over 230 m.. voor Heeren, wordt dit jaar een eenig attraktienummer ten beste ge geven, namelijk: Het Kampioenschap van België voor Dames, 400 meter vrije slag Het programma van den namiddag ziet er ten andere als volgt uit: Begin te 3 uur. 33 m.: Kleuters, voorbehouden, 2 pr. 66 m.: Meisjes, voorbehouden, 2 pr. 100 m.: StNekzwemmen, beginnelingen, open, 3 prijzen. 66 m.: Vrije slag. kadetten, open, 3 pr. 100 m.: Streekzwemmen, kadetten, o-pen, 3 prijzen. IOO m.: Vrije slag beginnelingen, open, 3 prijzen. 100 m.: Streekzwemmen, kadetten, open, 3 prijzen. 400 m.: Vrije slag, Dames, Kampioen schap van België. 3x68 m.: Afleesing, 3 zwsmwijzen, open, 2 tot 3 prijzen. 200 m.: Vrije slag, Groote Prijs van leper, open, 1 beker. 3 x 66 m.Aflossing. 3 zwsmwijzen, Dames, open, 2 tot 3 prijzen. 66 m.: Rsgenschermenkoers. 15 minuten rustpoos. 7x33 m.: Aflossing voor polos-pelers, uit- noodiging. Duikelen van de springplank op 1 meter. 3 Verplichts sprongen: 1. Engelen- sprong A-l; 2. Karpetsprong A-2; 3. Ach- terwaartschs doodensprong A-20. Drie vrije sprongen, buiten ds opgelegde. En tot slot een prachtige Wat:i-Pclo- match. Het dient gezegd- dat dit zwemfeest doorgaat in het stedelijke zwemdok en ingericht wordt door de Ypres Swim- ming-Clubonder de reglementen van de R. R. B. N. S. Wie dus houdt van mcoie sport houdt dien namiddag vrij. MEVR. VANDENDRIESSCHE Diksmuldestraat, 49, IEPER Telefoon 311 Raadplegingen op ALLE dagen. Bijzonderheid van geperfection- nserde en gewaarborgde gebitten. BENOEMING In geheime zitting heeft de Gemeente raad Maandag avond de Heer M. Gos- maere, Sekretaris van den Heer Pclitie- koinmissaris, tot Adjunkt-Kommissaris van politie benoemd. sierlijk en mooi allerhande en goed juist Reis dezen Zomer Jn een Chrysler of In een Plymouth, da wagens welke voorzien zijn van al de nieuwigheden waardoor za beroemd werden, zoowel op het gebied van de mekaniek als voor het komfort der reizigers Vlottende motor... aerohydraulische schokbrekers... hypoïde achterbrug... hydraulische remmen... ruimere en breedere carrosserie geheel op rubber geplaatst... J N euwe merkwaardige verdeeling van den last.., trilvrlje stuurinrichting en verder nog tal van verbeteringen te lang om hier opgesomd te worden. U kunt zich geen rekenschap geven van het komfort van een Chrysler of een PI)mouth,' zonder een proefrit gedaan te hebben met deze wagens.' Doe het alvorens met vacantie te gaan. Een Chrysler-j produkt zal er toe bijdragen om ze merkwaardig aangenaam,' te maken. Buitengewone voordeelige betalingsvoorwaarden. SciirijJ 0] vraag alle gewenschte inlichtingen. VERGADERING VAN KRISTEN ONDERWIJZERSVERBOND Zaterdag 3 Juli, vergaderden de kristen gemeente- en vrije onderwijzers, leden van het Kristen Onderwij ze rsverbond, Kring leper, in 't gewoon lokaal, Kristen Volkshuis, St Jacobsstraat. De opkomst was talrijk, want de kristen leerkrachten houden eraan zich door studie te vol maken om hun verheven ambt van op voeders onzer kristen Vlaamsche jeugd, steeds met meer vrucht te kunnen uit oefenen. Eerw. Heer Verhaeghe, Principaal van ons Bisschopppelijk College en Proost van den bond, opende de vergadering met het gebed en leidde de pedagogische bijeen komst in met een pittige aanspraak, waar in hij een lans brak vcor de Katholieke Acte en e:n woord van lof uitbracht over de katholieke arbeidersjeugd (K. A. J.). Jef De Schuyfeleer, de Landelijke Voor zitter van de K. A. J.. en reeds genoeg zaam door iedereen gekend om zijn moe dig optreden bij de verscheidene ver gaderingen door de Katholieke Arbeiders jeugd belegd, in betrek met de zedelijk heidsactie, kwam nu spreken over het vraagstuk der arbeidende jeugd, over de schoolverlatende kinders en over de mede werking die het onderwijzend personeel bieden kan in de pc-ging cm de arbeidende jeugd zedelijk en godsdienstig goed te bewaren. Dat is zeker wel een punt van 't allergrootste belang. Wat K. A. J. doet voor de schoolverlatenden is zeker een hoogst verdienstelijk werk. K. A. J, geeft voorlichting bij het kieren van een beroep; K. A. J. helpt de schoolverlatenden naar een plaats zoeken; K. A. J. wil de jongens met raadi en daad bijstaan, opdat ze zouden opgroeien tot waardige vakman nen en tot mer.schen met hoog zedelijk gehalte. In geestelijke afzonderingen wordt aan de schoolverlatende jongens gewezen op de gevaren welke hun zisl loopt in het arbeidsmidden, in het fabrieksleven voor al, en waar ze harden kamp zulkn te voeren hebben tegen de zedeloosheid. Gedurende bijna een uur wist de voor drachtgever met zijn gekend sprekers talent de vergadering te boeien en ziin woord vond inslag bij de toehoorders, die het belang beseften der edele pogingen van K. A. J. en zek:r instemden met de vooropgestelde besluiten. Een deugddoende en hoogst nuttige vergadering. VRAAGT ^1 V STATIESTRAAT, 27 INLICHTINGEN EN DEMONSTRATIE BIJ IEPER OFFICIEELEN VERDEELER TELEFOON 150 gegeven door Beroepsleeraret - Staatsdiploma Boterstraat, 58, IEPER. 1 F.cn nieuwe lciirsus vangt aan op M DINSDAG 3 OOGST, 2 lessen per weekden Dinsdag en Donderdag, }g van 2 tot 4 uur namiddag. Vraagt aanstonds inlichtingen, g zonder verbintenis. Eene interessante belegging is en blijft het Bankboekje bij de 2 Netto, zonder eenigerlei beper king van bet bedrag der belegging. Bi) dezen aantrekkelijkcn interest, blijft U het integraal behoud van uw kapitaal en eene bestendige on middellijke beschikking over uw geld verzekerd. EEN MUSEUM OP HET BELFORT We kunnen aankondigen, dat er binnen kort op het Belfort ten Museum zal in- «ericht worden ia een der zalen die toe- ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van Maandag 5 Juli 1937. VERSLAG: De openbare zitting wordt korts na 18 uur geopend onder het Voorzitterschap van den Keer Vanderghote. De Heer Leu- ridan. afwezig, heeft zich laten veront schuldigen, terwijl de Heer Coutelle bir.st de uiteenzetting van punt dertien der dag orde de raadszaal binnentreedt. 1. Proces-verbaal der zitting van 21 Juni 1937. Zonder opmerkingen goedgekeurd. 2. Stedelijk Kerkhof Grondver- gunningen. De vergoedingen door de aanvragers van grondvargunningen op het kerkhof te betalen ten voordsele der armen, worden door de Commissie van Openbaren On derstand op de gezamenlijke som van 1.720 fr. vastgesteld. De Raad keurt deze vergoedingen goed. Alleen de Heer Lemahieu, Lad der Com missie van Openbaren Onderstand, ont houdt zich. 3. C.O.Q. Rekening over hei dienst jaar 1936 Nederlegging. Deze rekening zal naar de Commissie van Financiën verzonden worden voor verslag. 4. C.O.O. Wasscherij in het Onze Lieve Vrouw Hospitaal Uitbreidings werken. Deze kwestie, waarover de Gemeente raad vroeger reeds zijn advies gaf. wordt opnieuw te bsrde gebracht, daar de Be stendige Afvaardiging heeft laten weten dat de Gemeenteraad alleen bevoegd is een b; slissing in die zaak te nemen. De Heer Ver'ceke doet opmerken dat de Bestendige Afvaardiging aan den Open baren Onderstand den wenk gegeven heeft een deskundige aan te stellen voor het opmaken van het bestek. Zijn voorstel om cp dezen wenk in te gaan wordt niet bij getreden, daar dit de uitvoering van het werk, dat dringend is, grootelijks zou ver achteren. De beraadslaging van den Openbaren Onderstand, die besloot de uitbreidings werken der wasscherij van het Hospitaal toe te vertrouwen aan de Firma Mersch voor da som van 44.800 fr.. wordt goed gekeurd met 6 stemmen tegen 3 iHH, Seys, Bie'ouyck en Verbeke) en 3 onthou dingen (H.H. Lemahieu, Deiahaye en Vanderghote). 5. C.O.O. Ontslag en overdracht van pacht. Wed. Bekaert, van Brielen, wordt ge machtigd de pacht van 1 ha. 66 a. 32 ca. land te Brielen over te dragen aan haar schoonzoon Gustaaf Stamper-Bekaert, die den pachtprijs van 1.609 fr. 's jaars aan vaardt. De Raad brengt hierop een gunstige stemming uit. Alleen de Heer Lemahieu onthoudt zich. 6. C.O.O. Woonhuis Verpach ting uit ter hand. Tijdens de openbare verpachting werd het huis gelegen in de Bukkerstraat, Nr 3, bij gebrek aan liefhebbers niet verpacht. Thans Wordt voorgesteld dit huis uit ter hand te verpachten aan Raymond Mo- niez, mits 1.209 fr. 's jaars boven de lasten. Dit voorstel wordt bijgetreden. 7. C.O.O. Landerijen Pachtuit- b: tiding Openbare Verpachting. Adiel Lambert, van Wijtschate, wenscht zijn pacht van 11 Ha. 57 a. 70 ca. land en weide, te Wijtschate gelegen, niet meer te vernieuwen. De Commissie stelt voor hiervan 5 Ha. 25 a. toe te voegen bij ds hofstede van Abel Bailieul, mits den pachtprijs van 2.100 fr. 's jaars voor de drie eerste jaren en daarna aan denzelfden prijs per Ha. als de andere landen der hofstede. Het overige, zijnde 6 Ha. 32 a. 70 ca., zullen openbaar verpacht worden. De Raad stemt eenparig ja, behalve de Heer Lemahieu, die zich onthoudt telkens het kwesties betreft van den Openbaren Onderstand. 8. C.O.O. Onderzoek der kas iwee- de kwartaal 1937 Proces-verbaal. Volgens het gedane onderzoek is er een tekort van 422.128,98 fr. 9. Pennestraat Lijnrichtsng Zuidkant en Noordkant. Op vraag van de Commissie van Open baren Onderstand of zij voor het oprich ten van het gesticht voor bitalende ouder lingen en van de reeks huisjes voor be hoeftige oude gezinnen op de uiterste grenzen van haren eigendom, gelegen Kalfvaart, mag bouwen, stelt het Sche pencollege voor dat er langs den kant der Pennestraat de nocdige plaats overgelaten worde cm die straat later op een breedte van 19 m. te kunnen brengen. Langs den kant der openbare wandeling mag er ge bouwd worden op dezelfde rooiïngslijn van de Adjudant Masscheleinlaan. Na e:n korte bespreking wordt dit voor stel goedgekeurd. IC. Slachthuis Woning Vergroo ting. Volgens het opgemaakt bestek zullen de ontworpen vergrootingswerken aan de wo ning van den Bestuurdtr van het slacht huis de som kosten van 49.312,23 fr., de voltooiïngswerken niet inbegrepen. Op voorstel van den Heer Van Alieynes wordt dit voorstel verdaagd ten einde de Raadsleden toe te laten zich ter plaats van de noodzakelijkheid dezer vergrooting te overtuigen. 11. Dikkebuschrteenweg Uitbrei ding van het rioolnet. Dit werk dat vroeger reeds besloten w;ad, is thans uitgevoerd en heeft de som van 27.900,18 fr. gekest. Ten einde hierop de gebruikelijke toe lagen van Staat en Provincie te kunnen bekomen, stelt het Schepencollege voor dit werk goed te keuren. Eenparige in stemming. 12. Besteeniging van voetpaden Zon- ncbekesteenweg 2* deel), Bruggestecnwig, Kalfvaart, Dikkebuschsteenwcg (le deel), Lastenkohier Metingstaat Plan nen. Deze werken die op ongeveer 190.000 fr. geschat zijn, word.n eenparig goedge keurd. De Orec zal hiervoor een toelage van 2'5 geven, terwijl het overige door verhaaibelasting zal teruggevorderd wor- dtn. 13. Stadsbegrooting 1937 Wijzigin gen. De Bestendige Afvaardiging heeft de begrootin? teruggezonden, met het ver zoek voor de aandeel, n op de straatbe- lastingca de uetio oporengot in te schrij ven in plaats van de bruto opbrengst. - Het Schepencollege heeft van de g:le- genheid gebruik gemaakt om ook rog een aantal andere artikels wegens verhooging van wtdden van het Stadspersoneel of wegens ontoereikendheid der vroegere voorziene kredieten te veranderen. De g:wijzigde begrooting sluit thans ill den gewonen dienst met een boni van 37.473.67 fr. en in den buitengewemen dienst met een boni van 692.541,83 fr. De voorgestelde wijzigingen worden goedgekeurd met 8 stemmen en 5 ont houdingen 'de Heeren Michiel, Coute-ie, Vergracht, Van Alieynes en Verbeke), 14. Begrooting 1937 Verplichte uit gaven Aanvraag van 1/12 voor da maand Juli op voet der laatst goedge keurde begrooting. Algemeer.e instemming. 15. Tuindag 1937 Programma de? I feesten. Het voorgesteld Tuindagprogramma, door de Feestcommissie opgemaakt, wordj algemeen bijgetreden. 16. Eleetrische energie Prijzeaj voor het derde kwartaal 1937. De prijzen door de electriciteitsmaat- schappij medegedeeld, bedragen 1.82 fr. per kilowatt voor de verlichting en 1,40 fr, de kilowatt voor de drijfkracht. Stemmen ja: de H. H. Pelahaye, Van der Mersch, Seys en Biebuyck; neen: de H.H. Michiel, Coutelle. Vergracht, Van Alieynes en Verbeke; Juffr. Cornillie en ds H.H. Lemahieu, Pattyn en Vander ghote onthouden zich. 17. Hallen Voitooiïngswerkcn Dei- bekezaa 1 Beslissing. Voor de versiering der voltooide De'be- kezaal stelt de Heer Brouwmeester Coo- mans voor schilderijen op doek tegen den muur aan te brengen, daar de achtermuur dezer zaal, die gedeeltelijk blijven recht staan is, veel te vochtig is. H:t Ministerie echter gseft de voorkeur aan de fresco schildering op de muren. Dit punt wordt verdaagd om nadere inlichtingen in te winnen. 18. Staatsmiddelbare School Re* keningen 1929 en 1939 Goedkeuring, Zonder opmerkingen aangenomen. 19. Cereie Sportif Yprois Vraag om toelage. Voor de uitrusting der knapen dis het vo2tbalsp;l willen aanlecren en bcex:tenen vraagt Cereie Sportif Yprois, dat aan staande seizoen met een nieuw knapen- elftal zal optreden, een jaarlijksc&e toe lage van 1.009 fr. Na bespreking wordt slechts voor een jaar een toelage van l.OOO fr. in te schrij ven op de bcgrooting van 1938 toegestaan, onder voorwaarde dat zulks geen voor gaande zou uitmaken. Om andere maat schappijen die in dezelfde voorwaarden niet verkeeren te machtigen ook derge lijke toelagen te vragen. De Heeren Lemahieu. Michiel en Cou telle onthouden zich bij de stemming, ter wijl de andere Raadsleden de voorgestelde toelage goedkeuren. 20. Mededcelingen. Op aanvraag der bewoners van de Kalf vaart heeft het Postbeheer erin toege stemd eene brievenbus aan te brengen in den muur van het Hospitaal. Het Schepencollege heeft e:n brief g-- richt tct den Heer Minister van Openbare Werken cm hem de verschillende werk re', die hier dienen uitgevoerd te worden, te herinneren. Na een paar vragen van de Raadsleden treedt de Raad te 19.50 uur ln geheime zitting. co? j IN DE KATHEDRAAL !1 leper ligt steeds nauw aan het hart van, onzen gewezen pastoor-deken, Zijn Excel lentie Monseigneur Lamiroy, bisschop van, Brugge. Met genoegen vernemen wij dat Zijne Excellentie op vormreis zijnde in de Dekenij het H. Misoffer zal opdragen, in de hoofdkerk, Woensdag a. s. 14 Juli, te 6 ',i uur en dat hij zelf de H. Commu nie zal uitdealen aan de geloovigen. 't Is een zeer lieve attentie van wege Monseigneur. Vele Ieperlingen zullen er aan houden die H. Mis bij te wonen, en, gelukkig zijn uit de hand van onzen doqr- luchtigen Kerkvoogd de H. Communie®'te mogen ontvangen. MUSEUM VOOR KUNSTVOORWERPEN In Voor Allenvan verleden week wordt er met veel bombast aangekondigd, dat de Commissie van Openbaren Onder stand besloten heeft of zinnens is de kunstvoorwerpen welke in het Gesticht Belle's Godshuis voorhanden zijn, te ver zamelen en in een Museum onder te bren gen. De opbrengst hiervan zon volgens schrijver van dito artikeltje gebruikt worden tot het lenigen van dén nood der behoeftigen van stad. Dit ware een schoon gedacht, want we hebben vroeger eens de gelegenheid gehad deze schatten van dichtbij te bszichtigen, en het is de moeite waard. In alle geval zou dit veel bijval genieten bij de toeris ten, mits de noodige reklaam om dit ken baar te maken. Maar schrijver van dit artikeltje, die denkelijk m vreezere jaren geen lid was van den Openbaren Onderstand, wsct dus ook niet dat dit artikeltje reeds ter sprake kwam en zelfs op aandringen van den, V.T.B. zoo ik me niet vergis. Er werd dan ook toegestemd. We zullen ons dus bij de spreuk moeten houden: Eerst zien zei de blinde... -co»- WAT IS ER OP TIL MET HET GEVANG We me:nen ook te weten, dat het ge vang dat in de Elvsrdingestraat gebouwd is, en vroeger diende voor de misdadigers, thans voor de Rijkswacht, eerlang het lot zou ondergaan van de voetvolkkaz:rne en dus zou afgebroken worden. Men moet toch maar durven. Doch de Staat zou zinnens zijn het Min neplein ter beschikking te stellen van stad. Wat zal de stad hiermede aanvan gen? En zi'n deze beide meeningen echt en gegrond? g nu VLAAMSCHE TOERISTENBOND Speciale trein naar Brussel. Op Zon dag 25 Juli e.k. wordt een speciale trein ingericht naar Brussel voor het bijwonen der Vlaamsch-Nationale Zangfeesten op de Groote Markt te Brussel. Vertrek te I:per rond 7 uur; terug uit Brussel rond 19.15 uur. Inschrijvingen worden zoo gauw moge lijk aangenomen bij den vertegenwoordiger (Cartonstraat, 16) of in het Klc-in Stad huis Groote Markt (liefst vóór 15 Juli e.k.). Prijs: 29 fr. EXAMEN IN MACHINESCHRIFT In den alg. mesnen wedstrijd van het Stenografische Instituut van België werden twee leerlingen van de Roesbiug- ge-Dames bekroond: Juffr. Maria Vandeputte (leper) be komt de grootste onderscheiding, met 32 woorden per mhiuut en de mooiste ver zorging; Juffr. Jeanne Maes (leper) ds greoto ouderscheiding, met 33 woorden per mi nuut en sierlijke verzorging. Onze hartelijkste geluxwenschen aan de Roei:brugge-Darucs en hun knappe leer linge n.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 3