m iet Har ensde stoop GEDACHTEN MAAN VERVANGT OP VOORDEELIGEWÜZE BOTER... Feest van Sinte Margarita te Geluveld AANBESTEDINGEN WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJH. Geen Boferinvoer 'T ROOS KRUIS ï&ïm Wé IN DEN NEGER Fransche complementen Bloemkools met corentei* Pat drek de macht hadde, Hij verzette bergen. J Tenden de kruisstrate lt z de poort e des HerueU. Boffen en blazen, Werk van dwazen. Onrecht en klage Wassen alle dage. Wee den lande Waar de koning een kind l&l Die niet af en dingt Verliest geerne. rtÉlfMBBHBIiEBBBBIBBBlBBlBBM HETAUNNEKE UIT DE HE WEL. M'N BESTE MENSCHEN 'k Moet U oprecht proficiat wenschen Want, 'k zeg het fijn t Is bij U dat er 't minste ezelszijn. Echte ezels zulle! Viervoetige langooren! Volgens de laatste officieele statistiek bezit de provincie Henegouw het grootste aantal paarden, namelijk 45.606 en Lim burg het minste met 19.591. Onder de hoorndragers is het Luik die met den prijs gaat strijken met 252.172 «tuks en Limburg heeft nogmaals 't mini mum, met 111.929 stuks. Oostvlaanderen schiet den hoofdvogel af wat de... varkens betreft. D'r zijn er «oo maar 193.297 tegen 47.121 voor Hene gouw, dat dezen keer 't minimum daar- stelt. Maar wat d'ezels betreft, 't schijnt dat die in ons geliefd vaderland van jaar tot Jaar verminderen. In Brabant... laatste schuilplaats?... telt men er nog 1876. Het minimum Is dezen keer te vinden in Westvlaanderen, met 165. Maar... als ge ne keer goed uit uw oogen wilt zien, en ne keer rondom u wilt beginnen te tellen, «uit g'er zeker wel 'n beetje meer ont dekken... Maar 't zullen er tweevoetige zijn. EEN MAN had zijn zoon verschillende wijze raadgevingen aan de hand gedaan. Na het einde van zijn sermoen, sprak hij op kalmen toon: Nu. mijn jongen, ik hoop dat ge mij goed gesnapt hebt. Ge begrijpt dus duidelijk wat ik bedoel? Ja, vader, zei de zoon, ik begrijp 't. Als ik iets goeds doe, dan komt het omdat ik die eigenschap van u geërfd heb... en als ik iets verkeerds dee, dan is het mijn eigen schuld! Daar is dezen keer 'n klein lesken uit te putten... voor de ouders! IN AMERIKA. NAAR 'T IS GEBLEKEN, Gaan ze geen kiekens meer kweeken Om eieren te leggen, Want, 'k mag 't u hier wel zeggen Een van hun geleerde snaken Heeft 't geheim geschonden En 'n nief systeem uitgevonden Om... artificieels eieren te maken. Ja, beste Lezers en alderliefste Lezeres- kens, d'r is nen Amerikaanschen geleerde die 't middel uitgevonden heeft om uit kool kunstmatig eiwit te winnen, en om uit 'n andere, vrucht, waar 'k den naam van vergeten heb, 't geel of den dooier van een ei na te maken. Een blad/dat 't nieuws vernam, maakte daarop de volgende opmerking: Nu zullen ds kiekens worden uitgescha keld, en daarmeê zuilen ze dan ook maar hebben wat ze verdienen. Watte! Te lang hebben z'hun monopool misbruikt om, bij voorbeeld in den Winter, als de eieren zoo duur zijn, er bijna geen te leggen. Als het feit, eiwit én eigeel te kunnen krijgen zonder hennen, maar voor gevolg heeft dat de eieren goedkoop blijven, dan zal er naar den oorsprong daarvan... geen haan kraaien, 't Zal nog ne keer af te wachten zijn. EEN SPAARZAME VROUW had het zoover gebracht haren echtgenoot ervan te overtuigen een klein vat bier te koopen, in de plaats van 's avonds op café ne pot te gaan pakken. Toen de man den eersten dag zijn glas had uitgedronken, sprak zijn vrouw hem toe: Geeft g'er u wel rekenschap van Miel, dat ge 60 centiemen komt te besparen. 't Is verdikke w?.ar, vrouw, zei Miel, na 'n poo-ken te hebben nagedacht, 'k Ga "n tweede glj^s drir.ken, dat zal 1.20 fr. gespaard zijn en alzco zal ik u heel spoe dig uwen zoo lang gewenschten pelsmantel kunnen koopen. D'AMERIKAANSCHE gangsters of ban- Laten 't zich maar niet verdrieten [dieten En al wordt er niet veel meer over ge- [spreken Toch hebben ze 't nog uit hun kop niet Vast en gewis [gestoken Al maar aan Hun slag te slaan Waar hij te slagen is. Ne mensch wordt moe altijd over 't zelfde te zeuren...' en de gazetten ook. Daarmee dan ook dat, er niet meer zooveel gesproken wordt over die fameuze gang sters van Amerika... maar dat wil daarom niet zeggen dat z'hun affaireshebben stilgelegd... en dat zij die er zich tegen te verdedigen hebben, ook hunnen tijd met slapen doorbrengen. Verre vandaar. BiasaiiiHBaasiBfiKRaaaiasaBBUBH Mengelwerk van 18 Juli 1937. Nr 23. door COURTHS-MAHLER Vlug volgden er nog meer, eveneens zeer goed geslaagde tableaux. Maar geen enkele kon het halen bij het eerste. Er was reeds een tooneel voor andere doel einden in de zaal opgericht. De heer von Bergen liet nu allen, die niet mede deden, uit de zaal gaan, en schikte dadelijk de verschillende tableaux op het tooneel. paar het geheel het karakter van een improvisatie zou dragen, was er niet veel haarklooverij, en muggezifterij. Dat be vorderde de natuurlijkheid en ongedwon genheid der tableaux. Aan een kapper, die reeds voor andere voordrachten aller hande pruiken moest leveren, werd per telegram opgedragen, voor baarden en pruiken te zorgen, vooral voor de heeren, daar hun modern kort geknipt haar niet pa'te bij de oude kostuums. De dames konden zichzelf met haar kapsel helpen. Er werd ijverig gerepeteerd; en daar er onderwijl allerhande grappen werden uit gehaald, ging de tijd vroolijk en prettig voorbij. Teen eenige dagen later de laatste repetitie plaats had, geheel ln kostuum, had baron Hochberg een fotograaf laten komen, die de afzonderlijke groepen moest opnemen. Daarna werd van al de medewerkers een afzonderlijke fotografie opgenomen; en eindelijk van al de groepen te samen. Al deze fotografieën zouden in een album, als aandenken, aan het jonge paar worden gegeven. Baron Hochberg bestelde echter nog apart een portret van Annie als Thekla voor zich. Er moet gezegd wor den dat dit portret buitengewoon mooi Alzo» heeft een Amerikaanschen in genieur tegen roofovervallen een nieuwe vinding kenbaar gemaakt, waarmede reeds suksesvolle demonstraties gehouden zijn. Twee beambten van de Bank van New Jersey verlieten de Bank, leder in t bezit van een kofferken. Bij den uitgang wer den z'overvallen door 'n koppel bandieten, die de mannen t kofferken uit de handen pikten en vluchtten. Enkele honderden meters verder werden de kofferkens ge opend, doch terzelfdertljd dat 't slot open sprong, sprongen eenige traangasbommen welke in "n kleine ruimte in den koffer lagen en de bandieten konden geene steek meer zien... en werden spoedig geknipt. En aizoo zie zijn de gangsters ginder nog en keer gediend... lijk nen hond met vlooien. MAMA, kom eens gauw, riep klein Liesje tot heur moeder, ons Katrlen doet zoo vreemd in de keuken. Lieve hemel, wat is er nu weer ge beurd? vroeg mama verschrikt. Wel! de flesch cognac is leeg en nu probeert ze een pull-over van de macaroni te breien! TOT NOGTOE waren 'i slechts droomen Maar nu is 't tot werk'lijkheid gekomen 't Nieuws da'k hier kom brengen Om door mijn epistel heen te mengen Is vast met geen leugenen doorspekt t Luidt; 't verstandspoeier is ontdekt. 'k Zal d'er zoo al direct een moeten innemen, want m'n verstand laat me weer ne keer in den steek, 't Is 't ver standspoeier niet dat ontdekt is, maar de verstandspillekensen daar 't moet sjuste zijn... Kent ge de BeuzédrineIk ook niet. Da's een teeken dat w'het er zender kun nen stellen hebben, tot nu toe... maar d'Amerikanen (nog ne keer) komen er de verbluffende eigenschappen van te onder vinden. De Beuzédrineis 'n geneesmiddel dat, bij kleine dosissen genomen, de hoofd vallingen geneest. Maar 'n doktoor nu, die nog al veel last had daarvan, en gedurig gebruik maakte van dat middel, zag met den dag zijn verstand toenemen en na eenige proefnemingen is hij tot de ent dekking gekomen dat de Beuzédrine straf fer is dan... 't geld... want 't maakt de demmerikken verstandig. In de Universiteiten van Minesota, van Chicago, enz... weten de perfesters niet meer aan wat zich te houden, want met den besten wil van de wereld, kunnen z'onder hun studenten, die 'n overvloedig gebruik maken van die verstandspille- kensgeen enkele buis meer uitdeelen. Zal dat nen ommekeer brengen in den gang der wereld ja, wat nu wordt alleman gewis dokteur of ingenieur of halvekaat! JEFKEN IS STOUT GEWEEST en zijn papa geeft hem een flinke rammeling. Die zijn kind bemint, spaart de roede niet, zegt papa zoo, als d'operatie is ge schied en Jefken aan zijn onderrug zit te wrijven... Ik ken ook een spreekwoord, zegt Jefken daarop: 't Is beter te geven dan te ontvangen! DE ROOS IS 'N SOHOONE BLOEM Die verdient al heuren roem Maar ge weet het... cf ge weet het niet Dat er in Rusland eens 'n moord is geschied Omdat op 'n bal, 'n schoon madam, 't is [gebleken Zoo'n roos in heur haar had gesteken! Ja, in de geschiedenis van Rusland treft men heel wat voorbeelden aan van verre gaand despotisme. Zoo gebeurde 't ne keer dat, gedurende dé regeering van Keizerin Elisabeth, de vrouw van den generaal Lopuchin, op een bal verscheen, waar Elisabeth ook op tegenwoordig was. Madam Lopuchin, een gevierde schoon heid, droeg een roos in heur haar, en ook Elisabeth, wou 't nu juist niet lukken, die anders nooit bloemen droeg, had een roos gekozen. Met moeite had ze madam Lopuchin in de gaten, cf... ze werd razend van drift. Ze liep naar haar toe, rukte haar de roos uit het haar en riep: «Kniel, vermetele, kniel neer voor uw vorstin». De ongeluk kige gehoorzaamde en de alleer.heerschs- res gaf heur twee klappen, zoodat ze in bezwijming neerviel. Madam Lopuchin zag zich daarna ver plicht Rusland te verlaten, cm aan de ongenade te ontsnappen... Ze stierf van verdriet, en aizoo was er door 'n cr.noozele roos een onrechtstreeksche moord gebeurd. Ja, de geschiedenis! Nog 'n geluk dat ne mensch 't allemaal niet 'n weet! IK HEB GEHOORD dat uw dochter van achttien jaar ai een kind heeft? Ja, man, 'n heel verschil tegen in onzen tijd hé? Hoe dat? Wel, toen hadden de kinderen snot neuzen... en nu hebben de snotneuzen kinderen! IN SCHOTLAND ZIJN ER KASTEELEN Met eeuwenoude kantéelen Waar, *t is uit den boozen, De spoken hun verblijf hebben gekozen... Waar ze zwerven nacht aan r.acht Of pal staan op de wacht... Zoo tenminste willen zs ginder de men- schen wijsmaken, maar aoor de schuld van een spook zelf... is alles in 't dagiient komen te staan... 't spook erbij begrepen. Te Dingsale dus, in Schotland, was er zoo een spookkasteel dat enorm veei toe risten trok en dus 'n goei aifaire daar- steld® voor den esnigsten hotelhouder van de plaats, 's Nachts kon men 't spook met de ketens hoeren rammelen. Soms ook stiet het heesche schreeuwen uit. 't Was cm eivan te griezelen, en van alleman die expres kwamen om 't spook te zien... was er niemand die dierf binnen gaan... om 't te zien! Nu gebeurde 't dat de hoteleigenaar 't spook voor de rechtbank deed verschijnen, en cm schadevergoeding vroeg... Wat was er dan gebeurd? Wel, de hoteleigenaar had eigenlijk 't spookin zijnen dienst genomen om zooveel mogelijk klanten te trekken, en nu was 't spookvoor eigen rekening begonnen... Nu ga ik ook eens spokenzei de iBesssasesiaaisBBBaBSBssaasiüiB uitviel, en de allerliefste persoonlijkheid van Annie geheel weergaf. Baron Hoch berg vergeleek het dikwijls met het kleine portret in medaillon, dat zijn overleden vrouw voorstelde; en steeds weer werd hij ten zeerste getroffen door de sprekende gelijkenis van deze beide vrouwen. Annie was bang geweest, dat zij zich op Eckartsberge niet op haar gemak zou hebben gevoeld. Zij had de onwellevend heid van Marianne voldoende leeren ken nen en verwachtte, dat men haar onder de schitterende feestgenooten met min achting zou behandelen, als de burgerlijke, eenvoudige gezelschapsjuffrouw. Maar nu was alles anders dan zij had gedacht. Marianne was zoo vriendelijk voor haar als zij maar kon, en mevrouw ven Sasz- neck en baron Rolf gaven den toon aan hoe zij wenschten, dat Annie behandeld zou worden. Zoo was ieder beleefd en minzaam tegen haar; en door haar schoonheid en aanvalligheid won zij menig hart. Toen Norbert von Saszneck dus met Fred von Bergen kwam, vond hij haar in opgewekte, gelukkige stemming, om ringd van velen die beslag op haar legden. Maar over al deze menschen heen, ont moetten hun oogen elkaar in een vurigen, zaligen blik; het was maar één cogenblik, maar dit ééns oogenblik vervulde hen met stille, kalme vreugde. Maar dit gelukkige gevoel werd weldra aan beide zijden verduisterd; Norbert zag hoe Annie's schoonheid de heeren aan trok; hoe zij van alle kanten in beslag werd genomen, en hoe baron Rolf ook hier ternauwernood haar zijde verliet. En ook Annie werd door naijver gekweld, toen zij zag, hoe vaders van huwbare dochters hem vertrouwelijk terzijde na men. Men wist maar al te goed, dat Norbert een schitterende partij was; en zijn knappe gestalte deed het hart van menig Jong meisje sneller kloppen. Den dag vóór het huwelijk begon tut rechter. Een maand gevangenis wegens bedrog... aan allebei! En had het niet veel weg van 6poken 't was ln alle geval goed gesproken I VROEGER «TONDEN hier toch twee windmolens niet waar? vroeg de toerist aan 't boerken dat hem stond aan te gapen. Precies, mijnheer, sprak t boerken, maar die eene hebben we moeten afbreken: omdat er geen wind genoeg was voor twee! IN AMERIKA STAAT ER EEN HUIS Gebouwd noch uit steen noch uit gruis, Maar simpel, 'k zeg t U hier Uit... gazettenpapierl Als we 't nieuws mogen geiooven... maar dat Amerfkaansch nieuws is dikwijls nog moeilijker om slikken dan 'n teljoor heete soep, vindt g'het niet? Hewel, als we 't nieuws mogen geiooven, dan heeft er zich nen Amerikaanschen pachter een huis ge bouwd uit oud gazettenpapierl 't Zelfde geldt voor de meubels, de stoelen, de tafels, ja zelfs de 'piano, alles is uit papier ver vaardigd. Elke muur heeft de dikte van 213 met vernis bestreken dagbladen. Sedert 1922 heeft dat huis alle onweders en regens en winden getrotseerd, zonder de minste schade te hebben geleden. Terzelfdertijd is de pachter in de ge legenheid uittreksels uit artikelen te lezen welke vijftien of twintig jaar geleden ver schenen zijn, hetgeen, zoo verklaart hij zelf, een leerrijke tijdpasseering is ge durende de lange winteravonden. En waarom niet... 't oud nieuws is dik wijls veel interessanter dan 't nieuwe, hé! EEN MELKBOERIN werd beschuldigd haar melk gewasschen te hebben. Een der inleidende vragen, teen z'op 't bank- sken zat, betrof heuren leeftijd. Hoe oud zijt ge, madammeken? vroeg heur de jugepee. Ik heb negen en dertig zomers ge zien, sprak de melkboerin. Dank u, madam, zei de jugepee weer en na 'n cogenbliksken: Mag ik u nu ook vragen hoelang gij blind geweest zijt. Den douche 'K HEB GESNUFFELD HIER EN DAAR En 'k en weet niet waar 'k Moet bekennen, onomwonden 't Is al 't nieuws dak heb gevonden Zonder, wel te verstaan De snipperkensdie hier volgen gaan! D'aarde begint van heur draaisnelheid te verliezen en de maan heeft er 'n schup- ken bij gedaan en doet 'n valsken meer. 't Is de sterrekijker van dsn Koning van Engeland die met dat nieuws voor de pinnen komt! Buitendien zijn er op de zonne 25 plekken meer te bespauren dan verleden jaar, 't geen een zekere invloed uitoefent cp haar stralenuitzending! Nu weten wa toch wat er hapert, eh! De nagels van mannen en. vrouwen ver nieuwen zich honderd zes en tachtig keer in een tijdsverloop van zeventig jaar. Wanneer men den wijsvinger zorgvuldig kon bewaren, dan zou hij na een tijds verloop van zestig jaar de respectabele lengte hebbsn van meer dan twee meter. Wat moet ge nog meer hebben om u te krabben op uwen rug, als 't er jeukt? Op de wereld zijn er thans twee mil liard levende menschenwezens, onderver deeld als volgt: In Azië 1 milliard 1C3 millioen; in Europa 5CS millioen; in Ame rika 252 millioen; in Afrika 140 millioen; in Australië 6 millioen. Zijt ge nu niet fier, dat g'ook ns keer in de gazet moogt staan? Wel ja... ge zijt gij toch begrepen in die... 5C3 millioen voor Europa, hé! WEER TWEE VRLENDINNEKENS. Paul kent mij pas, en spreekt al van trouwen, sprak d'eer.e. Pakt hem maar gauw... eer hij u langer kent... wedervoer de lieftallige vriendin! 't Manneken uit de Maan. UsZiaSBBSSGCSBaBa&ZBBSaBBSES voor het besme ren van boter hammen. Kost minder, is zeer voedzaam, bevat 60 °[0 sui ker. SUIKER TiSDE... COMMERCIEËLE APPELGELEI in alle Kruidenierswinkels (S3BB^aflBBBaiSaBiaaGSBaBS«£!St3B ONS V/EKELIJKSCH RAADSEL Oplossing vorig Raadsel: OOR - STROO - TOORTS. Nieuw Raacljel: 't Zijn diertjes, die van menschen houden, Maar niemand die ze hebben moet; Hun kopken af en wij behouden, Dat wat men veel met huiden doet. Twee staarten en den kop daar afgedaan, Een woord dat men in plaats van eschaap» [ziet staan. SB3BUB3SBSS35E3BSIEESCl]23üi£BBU eigenlijks feest met een groot diner. Onder den maaltijd werden allerhande vroolijke en ernstige voordrachten gehouden. Het bruidspaar werd gevierd, en met berijmde en onberijmde gelukwenschen overladen. Marianne zag er heel lief uit, in een wit, met zilverdraad geborduurde japon; en Fred richtte zijn blik steeds weer op haar, cm zich daardoor te sterken en schadeloos te stellen voor de ovaties die hem, zooals hij het zeer duidelijk uitdruk te, tot feestvarkentje maakten. Hij wenschte vurig met Marianne ver van dit fesstgedruisch verwijderd te zijn. Maar Marianne was in haar element, en straalde van genoegen. Na tafel kwamen de tableaux-vivants aan de beurt. Daar hierbij de zaal donker werd gemaakt, en Fred bij zijn Marianne zat, was hij met dit deel van het feest zeer tevreden. Annie stond achter het scherm, wach tende op het teeken, dat zij naar voren zou moeten treden. Door een spleet in de draperieën, die het tooneel van de zaal scheidden, kon zij, zoolang de zaal nog verlicht was, Norbert naast een gravin Hohen.gg zien staan. Tante Elisabeth had haar verteld dat zij, al was zij niet zoo rijk als Marianne, toch als een goede partij voor Norbert beschouwd kon wor den en dat zij zou beproeven Norbert ge durende het gemeenschappelijke verblijf op Eckartsbrge, haar meer met hem samen te brengen. Nu keek Annie treurig in het mooie, lachende gezicht der gravin. Deze was een lieftallig, en vriendelijk Jong meisje, en zij zou beter bij Norbert passen dan Marianne. Maar toch deed het Annie zeer leed, Norbert naast haar te zien. Hoe gevoelde zij nu, dat ze buiten den schitterenden kring stond, waarin zij zich nu bevond. Wat was zij, vergeleken met al deze aanzienlijke dames? Zij zuchtte diep. Daar kwant haar partner op haar toe. Het patroonfeest van Geluveld wordt volgens den heiligen kalender gevierd op Dinsdag aanstaande 20 Juli. Tot eer en glorie Gods, tot bevordering van den eeredienst van de H. Margarita, tot opwekking van de godsvrucht en het betrouwen tot de Heilige, werd besloten acht bedevaartstatiën op te richten. Op Dinsdag 20 Juli, worden de zeven statiën, die het leven verbeelden van Sinte Margarita, plechtig ingehuldigd en kerke lijk ingezegend. Op lateren datum wordt het nieuw genadebeeld, dat thans ter stu die ligt, geplaatst aan het hoofdkocr der kerk. Ziehier eene korte beschrijving van de zeven voorstellingen uitgevoerd in half verheven beeldwerk. De eerste groep ver siert den Noordkant der kerk: Margarita gedoopt, verstooten, en gevangen: de twee de groep wordt aan den Zudkant ge plaatst: Margarita bekoord, gemarteld en onthoofd. Het halfrond boven het kerk portaal, verbeeldt de Heilige op een praal bed na haar marteldood, omringd door en gelen die hare ziel, verzinnebeeldt door een kostbaren parel (in 't latijn: Margarita), aan Christus, den Koning der Martelaren, aanbieden. Aan de zijde is geknield Mar garita van Constantinopel, gravin van Vlaanderen, die de relikwieën naar onze streken overbracht. Op Dinsdag 20 Juli, wordt te 7 uur, eene plechtige Mis gezongen voor de parochia nen. Onmiddellijk na de H. Mis: inzege ning der statiën, en gezamenlijke omme gang rond de kerk. De Jaarlijksche negendaagsche plech tigheid wordt gevierd van Zondag 25 Juli tot en met Maandag 2 Oogst. Op Zondag 25 Juli. z!jn de H.H. Missen gesteld te 5.30, te 7, te 8.30 en te 10 uur (Hoogmis); de Vespers, Sermoen en Lof te 3 uur 's na middags. Voor de schikking der goddelijke dien sten binst de novene, zie de plakbrieven in de kerken, en het volgende nummer van dit weekblad. De H. Margarita wordt aanroepen tot bekeering der zondaars, gediend tegen krampen, breuken, onbekende plagen en ziekten, vereerd als beschermheilige der moeders, kinderen en jongelieden. izaBBaaBaE3BXisaB33B3ssa3ES3laa&BasffflBEgasBBszaESBEas&sasB PAADENPRIJSKRAMP VAN MELLE OP DINSDAG S JULI 1937 UITSLAG DER CATEGORIE VAN HENGSTEN VAN 4 JAAR EN MEER. 1. «Fil D'Or d'Hoves». 7 jaar, aan Wed. Vandenhende van St-Baafs-Vijve. 2. Hercule de Bouge5 jaar, aan. Rsml Desmyter van Voormezele. 3. Avenir de Petit8 jaar, aan de Graaf van Meirelbeke. 4. Titan de Savenne 9 Jaar, aan Mar cel Coene van Dikkebu~ch. 5. «Fargon d'Asse», 4 jaar, aan Arthur Roegiers van Assenede. 6. Avenir de la Malmaison 9 Jaar, aan Jules De Brauwer van Hemelveerdegem. 7. Marquis de Dargis8 jaar, aan Denis Matthys van Aalst. 8. Nobel de Momal4 jaar, aan Alfons Thieiemans van Quatrecht (O.-VI.). 9. Hérode6 jaar, aan Wed. Opstal en Zoon van Scheldewindeke. Hercule tBcuge de prachtige 5-jarige hengst die eene eerfplaats behaalde in djzen wedstrijd. Eigenaar: M. Rami Desmyter, van Vcarmezela. 6EBBlS3293QEE£SSSBB2ESCS3SBB3!5!3SBXBCBEB3BBESBS9BB3BSaE2393 HEBT GE OOIT EEN GOED WOORDJE VARKENS CP DE HANDELSFOOR TE RUMBEKE Een eigenaardige stand met levende koopwaar. We komen naderbij de stand zit flink ineen, op ds achtergrond in reu zenletters varkensmeel Primo. GEDAAN OM EEN EN ANDER KENNIS AAN IE ZETTEN TOT HET ABONNEE- REN OP DIT BLAD. DANK EROM. i82isx^sBSi:ai3LjaissuaB3E&s33&iSi23asBa22:a2asazssa3aas8aaaxaa UIT DS RONDE VAN FRANKRIJK Bij da afdaling van den Estérel, ziet men hier samen: Vicini, Martano, Marcail- lau, Sylveer Mae». 23 JULI. Te 11 uur. voor den Heer Serruys, hoofding.-best. bij den Centralen Dienst voor E. E., de Berlaimontstraat, 30, Brussel, aanleggen van een electrisch® lichtinstallatie in de lokalen der RiR wachtkazernen te Pervijze en Waasten. Bestek z. Nr (Ned.), plan, prijs 8 fr. 23 JULI. Te 5 uur, ten Gemeente huize te KROMBEKE, verbeteringswer- ken aan de aangenomen jongensschool. Stukken ter inzage of te koop, prijs 15 fr., bij bouwm. J. Leper, Zwarte Nonnenstr., 17, Veurne. Aanget. inschrijv. 21 Juli. 30 JULI. Te 11 uur, voor den Heer Serruys, hoofding.-best. bij den Centralen Dienst voor E. E., de Berlaimontstraat, 30, Brussel, aanleggen van een electrische lichtinstallatie in de lokalen van de Gen darmeriekazerne te leper. Bestek z. Nr (Ned.), plan, prijs 27 fr. 10 AUG. Te 11 uur, op het Nat. Belgisch Werk tot Bestrijding der Tuber culose, 82, de Stassartstraat, Brussel, bou wen van een gesticht voor Heliotherapie en Zeekuur te Groenendijk-Strand (Oost- duinkerke). Stukken, prijs 275 frank, op voorm. adres (postcheck 2190.71). Inlicht, bij ing.-bouwm. Cloquet, 410, Kortrijksche steenweg, Gent. PAX 3 Uitslagen van Aanbestedingen, 25 JUNI. Te 3 uur, ten Gemeente huize te Koksijde, gewone jaarlijksche onderhoudswerken aan de steenwegen van groot verkeer, 1936-1937, onder Veurne en Koksijde. Bestek 49.260 fr. D. BEUN, leper, 40.229 fr. (teer); N. V. Cis Gle des Asphaltes, Porphyres et Gou- drons, Brussel, 46.468,60 (teer) of 47.289,60 (bitumen): H. Pylyser, Oostduinkerke, fr. 47.289,60 (teer) of 45.155 (bitumen)E. Dekkers, Hoboken, 48.931,60 (teer) of 48.931.60 (bitumen)P. Hendryckx, Veur ne, 53.365 (teer) of 53.365 (bitumen). 2 JULI. Te 5 uur, ten Gemeente huize te KROMBEKE, verbetering*- en meubileeringswerken aan de aangenomen jongensschool. H. DEKEUNINCK, Veurne, 9.043 fr. (leermiddelen 1.790 fr., meubileering 7.253 fr.); F. Cornelis, Wulpen, 10.678,60 (id.). 2 JULI. Te 4 uur, ten Gemeentehuize te HOUTEM-Veurne, bestratings- en ge- zondheidswerken in verschillende straten van de bebouwde kom. Bestek 640.471 fr. A. VANDEWYNGAERDE, Oostende, 855.359,88 (Sc.gr.) of 922.871,88 (B. Port.) of plus 3.098,80 (boordst. kl. gr.)P. Hen dryckx, Veurne, 914.105 (Sc. gr.) of 945.145 (Porf.); J. Demolder, id., 950.848,40 (Sc. gr.) of 981.888.40 (P.)J. Wydooghe, Gis tel, 1.012.146,20 (Porf.). 5 JULI. Te 10 uur, ten Gemeente- huize te GELUWE, bevloeren van de speelplaats der jongensschool. Bestek fr. 44.113,50. A. GOUHIE, Geluwe, 41.126,75; Th. Le- cleir, id., 41.835; A. Verscheure, Ichte- gem, 41.919.30; J. Deceuninck. Roeselare, 42.974.08; Lecomte en Dutillie, Geluwe, 43.412,50 fr. 6 JULI. Te 9.30 uur, ten Gemeente huize te WERKEN, verbeteren aan steen weg van groot verkeer Nr 62. Bestek fr. 290.000. L. DESPLENTER, Aarsele, 320.908 fr. Belg. Porf.) of 289.008 (Zw. gr.) Amery J., Beerst, 337.715 (P.) of 335.515 (Zw.) j. Wydooghe, Gistel 359.010 (P.) of 337.010 (Zw.)G. Dermui, St Andries, 354.590 fr. (P.) of 325.990 (Zw.) Chr. Dhondt, Moer- kerke, 355.180 (P.) of 328.780 (Zw.)A. Vandecasteele, Bikschote, 393.620 (P.) of 369.420 (Zw.). 6 JULI. Te 11 uur. ten Gemeente huize te KORTEMARK, verbeterings- werken aan den weg grens Torhout-Sta tie-Nieuwe Staatsbaan (kasseiwerk en be- ton verharding). C. VEREECKE, Ardooie, 1.295.580 fr. (B. P.) of 1.225.465 (Zw.)Blanckaert C. en G., Brugge, 1.384.178,15 (Zw.) of 1.312.778,15 (Zw.)A. en R. Taveirne, Ruddervoorde, 1.390.354 of 1.313.854 (P.) O. Maes, Lichtervelde, 1.393.495 (P.) of 1.327.195 (Zw.)C. Dhondt, Moerkerke, 1.404.406 of 1.340.656; A. Vandewyngaerde, Oostende, 1.533.333,70 of 1.441.533,70; J. Casteleyn, Gistel, 1.407.053,45 of 1.350.251. taBesasaBssaBazBaBaaaaaBXMB Plplli! De Belg Msu'enberg won in cUn sprint te Toulon, vóór zijn landgenoot Deloor en dsn Duitscher Wengler. issassoasBaaszsEBaBSBBsxsasiKSBBBaasBiiiaazsasaszjasaBsaaBB Juffrouw Sundheim, nu is het onze beurt. Gaat u mee? Hij reikte haar den arm, en Annie liep met hem naar het tooneel. Zij moest lang zaam gaan, daar de lange tiuweelen sleep heel zwaar was. Kurt von Bergen groe peerde snel het tableau. Annie nam dadelijk bevallig de gewenschte houding aan, en hief haar hoofd met een onbewust aarzelende uitdrukking op naar haar part ner, die haar hand greep, alsof hij cp het punt stond er een kus op te drukken. De heer von Bergen had er op aan gedrongen dat Annie haar haren les over den rug liet vallen. Hij had met geoefend oog de schoenheid en echtheid ervan er kend en begreep, dat de uitwerking z?er groot zou zijn, als het in zijn volle schoch- heid en zwaarte ten toen gespreid werd. Het scherm ging omhoog. Er heerschte een adsmlcoze stilte. Aller oogen waren gericht op de lieftallige meisjesgsstatle, die met trotsche, maar toch deemoedige houding vóór den ge liefde stend, die ten oorlog zou gaan. Rustig blijven staan, wij moeten het herhalen, beval de heer von Bergen zacht, achter de coulissen. Annie en haar part ner bewegen zich net. Het scherm ging ten tweede male omhoog, en daarna nog eenige keeren. Men kon niet genoeg kijken naar dit bekoorlijke tafereel. Er was er evenwel één die niet meedeed aan de luide toejuichingen en dat was de laatste von Saszneck. Hij keek, als be- tooverd, naar haar die hij liefhad. De wereld om hem heen scheen weg te zin ken. Met stralende oogen verslond hij, als het ware, de schoonheid van Annie; en een brandend verlangen verhief zich in hem, naar haar toe te snellen, zijn verhit gelaat in de goudbruine golven van haar haren af te koelen, en haar nooit meer uit zijn armen los te laten. Voor het eerst zag hij haar anders dan ln rouwgewaad, en haar zóó te zien, werk te als een betooverlng op hem: Toen het scherm eindelijk voor het laatst neerviel, kesk hij op, alsof hij uit een droom ont waakte. En daar hoorde hij naast zich diep, bevend, ademhalen. Hij wendde zich om, en keek in het vreemd verheerlijkte gelaat van baron Hochberg. De beide mannen zagen elkaar een oogenblik zwij gend aan. Daarna glimlachte de baren en zei: Als een mooie droom is deze Thekla verdwenen voor onze oogen. Norbert richte zich recht op. zijn oogen werden donker, door een sombere uit drukking. De ijverzucht laaide fel cp in zijn hart, hij kon geen woord zeggen. Niet instaat hier langer stil te zitten, stoiid hij zacht op, en liep het vertrek uit. Daar de zaal vcor het volgende tableau in het duister werd gehuld, werd het niet op gemerkt, dat hij zich verwijderde. Buiten liep hij heen en weer op de breede gang vóór de deur, waardoor de medespelers in en uit konden gaan, zonder opgemerkt te worden. Hij had geluk. Slechts enkele oogen- blikken had hij gewacht toen Annie de deur uitkwam. Zij wilde naar haar kamer gaan om zich te verkleeden. Met stralende oogen liep hij snel op haar toe, en gaf haar de hand. Mag ik u danken voor het groote genot, dat u ons bereid hebt, juffrouw Sundheim? zei hij zeer opgewonden. Zij keek blozend naar hem op. Als een lieftallige burchtjcnkvrouwe uit lang ver vlogen tijden stond zij ln het prachtige, rijke gewaad vóór hem. Ik heb tcch niets anders gedaan dan dit mooie kleed aangetrokken, en een poos- Je stil gestaan, zei zij schertsend. Maar haar stem beefde, evenals de zijne. Met een vurigen blik gleden zijn oogen langs het neerhangende haar, en weer brandde hij van verlangen, om zijn ver hit gelaat in den goudbruinen stroom af te koelen. Max Piccolomini moet een benijdens- Naar aanleiding van een gerucht dat on langs alhier rondliep, waarbij er thans in ons land door het Departement van Land bouw boterinvoer zou toegelaten zijn, vroeg Senator Sohry den Heer Minister van Landbouw daarover uitleg ten einde dienaangaande juiste gegevens In te win nen alsmede de ministerieele inzichten te kennen. Het formeel antwoord van den Minister, dateerende van 13 Juli Jl.was als volgt: Deze geruchten zijn totaal ongegrond. Se dert 1 Juni werd absoluut geen boter in het land toegelaten IBBB££5!33.1SU-.-!XüaaiaSE3aBBBSB Waarom lijden HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN als de Wonderbare Bruine Poeder* van| der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaa*-W»»s. U oogenblikkelijk zonder schadelijke ge vol? «n van deze pijnen zullen ha vrijden. De doos v. 8 poedert 4 fr»m De driedubbele doet 25 poedert 10. CO fr Te verkrijgen in alle goede Apotheken of] vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze een3, U I zult nooit geen an-[ dere meer gebruiken.! "O- W - JULI - HOOIMAAND 18 Z 9* Zondag na Sinksen. H. Camiilul Evanzelie: Jeius weent over Jerusalem 19 if H. Vincentius a Paulo 20 D H. Hieronvmus Aemilianus 21 W H. Praxedis. Nationale Feestdag 22 D H. Maria Magdalena 23 V H. Apollianaris, H. LibertuJ 24 Z H. Christina ZONDAG 18 JULI 1937» Negende Zondag na Pinksteren. Het Epistel der Mis van heden geeft ons eene leerrijke les van den H. Paulus aan de Corlnthiërs. De Apostel herinnert hun de gebeurtenissen uit de geschiedenis van Israël opdat zij zich niet zouden laten meesleuren door de slechte begeerlijkhe den. Deze gebeurtenissen zijn het voor beeld en als de voorspelling van de ge schiedenis van het christen vok, dat door zijn geloof ln Christus het echte Israël mag genoemd worden. De Hebreërs aan baden in de woestijn het gouden kalf en vermaakten zich bij die gelegenheid op schandige wijze; de Heer liet 3000 van hen door het zwaard omkomen. Toen het volk van Israël in de vlakt» van Moab verbleef, liet het zich over aan ontucht met de heidenen van die streken en aanbaden hunne valsche goden. Toen, zegt de H. Schrift, viel het vuur van Gods toorn oogenblikkelijk op de Hebreërs neer. Ook schrijft de Apostel: Laten wij geen onkulschheid bedrijven, gelijk sommigen van hen onkulschheid bedreven hebben, waarvoor er op één dag 23.000 vielen S. Paulus gaat voort: «Tergen wij Christus niet, zooals sommigen van hen God getergd hebben en door de slangen gedood werden. En mort niet, zooals som migen van hen gemord hebben, en gedood werden door den verderfengel.De He breërs werden gedood door slangen van vuur, omdat zij gemord hadden over het manna. Door aldus te handelen, zegt St Paulus, hebben de Hebreërs Christus getergd. Dit alles nu overkwam hun als eene voorafbeelding voor ons. De Rood» Zee en de wolk zijn eene voorafbeelding van het Doopsel, hetwelk de menschen in lijft in de Kerk, het mystisch Lichaam, waarvan Jezus het hoofd is. Het manna dat de Hebreërs in de woes tijn voedde en het water dat hun laafd» voorspellen de Eucharistie waar wij het Lichaam en Bloed van Christus ontvangen om onze inlijving in Christus, die ont stond door het geloof en het H. Doopsel, nog meer te" doen toenemen. Door hun tegenzin voor het manna en door het ver- werpsn van de genaden die God hun ver leende in het vooruitzicht van de verdien sten van zijn Zoon, hebben de Hebreërs Jezus zelf veracht. Daarom konden zij die aldus God had den beleedigd, niet gered worden dan aoor het aanschouwen van de koperen slang die de voorafbeelding was van den ge- kruisten Verlosser. Zoo is het ook voor d« christenen, want, zegt de Apostel; Deza zaken werden geschreven tot onze onder richting». Ook zegt ons het Evangelie dat Jezus weende over Jeruzalem, dit is over de Joden, omdat zij in Hem niet wildea geiooven. Hij heeft hun ook de straffen voorspeld die over hen zouden komen, indien zij zich niet bekeerden; «Er zullen dagea over u komen, dat uwe vijanden een wal rondom u opwerpen; en zij zullen u ea uwe kinderen in u, tot den grond toe ver delgen, omdat ge den tijd uwer bezoeking niet hebt erkend De Joden hebben ooit deze vermaning met de voeten getreden, en werden daarom aan de Romeinen over geleverd die hen verdelgden en Jeruzalem door het vuur verwoestten. Jezus heeft dit droevig einde altijd gelijk gesteld met de rampen die het einde der tijden zullea kenmerken, wanneer God de wereld zal komen oordeelen door het vuur. Op dit oogenblik zal de goddelijke Rechter vcor. altijd verwerpen, hen die Hem zullen ver loochend hebbsn door hunne ongeloovig- heid en hun zonden, evenals Hij de koop lieden uit den Tempel heeft verdreven; van zijn huis, dat een huis van gebed is, hadden zij een roovershol gemaakt En in de Secreta bidden wijVerleea ons, smeeken we, Heer, deze geheimen al tijd waardig te vieren: wijl zoo dikwijls dit Offer hernieuwd wordt, het werk onzer Verlossing tot uiting komtInderdaad, de vruchten van het Kruis, worden over vloedig toegepast, iedere maaldat men aan God het slachtoffer van Calvarië op het altaar opoffert en het tot voedsel schenkt aan de zielen. Wie mijn Vleesch eet en mijn Bloed drinkt, blijft in Mij en Ik in hem, zegt da Heer» (Communie). Deze woorden van den H. Joannes, (VI, 57) verklaren ons het uitwerksel van deze goddelijke spijzen, namelijk ons inniger met Jezus te vereeni gen. De Postcommunio bepaalt dit nog duidelijker door aan God te vragen dab de nuttiging van dit sacrament ons een zuivering verleene, en eensgezindheid schenke waardig mensch geweest zijn, als hij door een Thekla werd bemind, die op u gelijkt, zei hij, schor van ontroering. Zij beefde, en keek in hulp.elooze vrees naar den grond. Max Piccolomini stierf heel jong den dood van een held, zei zij zacht. Maar hij is ééns gelukkig geweest, omdat hij zeker was van de liefde van Thekla, zei Norbert, met gedempte stem. Daarna greep hij haastig haar hand, en drukte deze vast tegen zijn lippen. Annie ge zijt schoon als een droom van geluk, ik ik Maar nu had zij haar hand reeds uit de zijne gerukt in grooten schrik en liep, als vervolgd, de lange gang door. Hij keek haar met moeite ademhalend, na, en ver roerde zich niet van zijn plaats. Ik kan geen afstand van je doen niet voor al de schatten der aarde, fluis terde hij. Maar Annie viel in haar kamer op de knieën, bevend van zaligheid en smart en verborg het door aandoening trillende ge laat in haar handen. Rillingen van angst, vermengd met zaligheid, doorvoeren haar. Zij had tegelijkertijd kunnen juichen en schreien. Het liefst zou zij zoo zijn blijven liggen om niet meer tot de ruwe werke lijkheid behoeven terug te keeren. Maar er werd aan haar deur geklopt, en zij stond cp om open te doen. Lene, de kamenier van mevrouw von Saszneck, ver zocht binnen te mogen komen, om Annie, zooals haar meesteres bevolen had, met het verkleeden te helpen. Annie zei iets van hoofdpijn, en Lene kwam snel met eau de Cologne aan. Daar bij praatte zij verrukt over Annie's uit zien. Wat zag u er mooi uit, juffrouw, ik heb een beetje gegluurd aan de zaaldeur, toen u op het tooneel stond. Maar uw haar is ook zoo prachtig het kwam won dermooi uit op het blauwe fluweel, allen waren verrukt. Maar nu vlug de nieuwe F. BLANCKAERT-VERLEENE (Meesterkleermaker) Gasthuisstraat, 41, Poperinge, Eerste keus Kostumen, Overjassen, Fantazijbroeken. Speciale zwarte stoffen voor ceremonie. Eenige verkooper der «BEI.GICA»-Regen mantels. Lederartikelen en spe cialiteit van Lodens, gewaarborgde herkomst van Alsace en Tyrol. UNIFORMEN VERLATEN ZIELE1J van het vagevuu® helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheck 139.485, eastoor Renson te Xhendelesse. japon aan. Ik zal dadelijk uw vlechten weer opsteken. Spoedig begint het dan sen. Maar wat wordt er bij dit huwelijk een pracht ten toon gespreid! Men heeft geen oogen genoeg om te kijken. Annie liet het vroolijke meisje praten. Zelf maakte zij nu voort met haar toilet. Zij was immers nog zoo jong! En de mu ziek klonk zacht en verleidelijk uit de zaal. Och, ééns gelukkig zijn slechts éénmaal daarna mocht het einde komen. Ook in haar verhief zich het verlangen, dat zij zoo lang met geweld had onderdrukt. Toen haar toilet klaar was bekeek zij zich onderzoekend in den spiegel. Lene verzekerde haar steeds opnieuw, en wel met oprechte geestdrift, dat zij de mooist» van alle jonge dames was. Annie bloosde. Zij vond zelf ook, dat zij er zeer aantrek kelijk uitzag in de mooie japon van dun witzijden mousseline, over een onderkleed van blauwe zijde, dat langs den rand met geborduurde bloemen was versierd. Zij zag er nu eenvoudiger uit dan in het vorig» kostbare toilet van zware zijde, maar ze was stellig niet minder mooi. Haar slanke, goed gevormde gestalte kwam in deze glad neer vallende stof bijzonder goed tot haar recht. Haar vlechten waren nu weer hooj opgestoken, wat haar zoo goed stond, zij lieten den blanken nek gehee! vrij. Hoewel zij slechts zeer bescheiden gede colleteerd was, zag men toch dat hals er» nek volmaakt schoon aaren gevormd. D® benedenarmen waren bloot, e» Annie hield voorloopig de handschoenen m haar hand, Om haar dunne hals hing een cenvou» dig, gouden kettinkje, waaraan een kleii> medaillon was bevestigd, een bescheidet» sieraad, dat alleen was overgebleven varv haar vroegere bijouterieën, die zij na haar vaders dood had weggegeven. Hoewel haar toilet zeer eenvoudig was, maakte het toch een buitengewoon elegan- ten en voornamen indruk. VERBODEN NADRUK, ('t Vervolgtj

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 7