SNUIF ENGDE STROOP GEDACHTEN De Oudstrijders be komen belangrijke verminderingen op het spoorwegtarief MISSIENIEUWS WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN ü:RUMHeï"s 'T IS KOFFIE VAN 'T PARADIJS UITSLAGEN AANBESTEDING Het kiriderorgomisme vereischt tijdens den groei veel suiker. Gemengde Stroop 'T ROOS KRUIS ?óo% IN DEN NEGER te koken! In Minuutje, Tc ga 't U ekspel- keeren! Die tweede doos behelst twee comparti menten, 't eene gevuld met water 't an dere met ongebluschte kalk! Om tot het koken over te gaan volstaat het een klein gat te boren in 't schutsel dat de kalk van 't water scheidt, en de hitte die uit deze combinatie voortkomt is voldoen- "e om den inhoud der eerste doos gedu rende een half uur te laten koken. Hewel! moet ge geenen «as» zijn, om eooiets uit te vinden? En kan dat U niet nuttig zijn, bijzonder in den Zomer? KINDEREN kunnen zich soms aardig uitdrukken. Mama had aan Annie streng verboden iets aan tafel te vragen... en 't was 'n groote dinee. Annie tikte met heuren vorket tegen een gflas, en als mama naar haar keek, vroeg ze: Mama, gaan de kindertjes die van honger sterven ook naar den hemel? Maar kindje, hoe komt ge aan die vraag? Omdat ik nog een beetje op de wereld zou willen blijven, zei Annie. ALS 'K MIJN BESTE MENSCHEN, U één ding mag wenschen Voor uw geluk hier op aard, 't Is de moeite overwaard Dan is 't, komt 't zij vroeg of laat Nooit in betrekking met nen advokaat. Want die lieden durven hé, durven! 'k Ga d'r U hier ne keer een eksempelken van toedienen, 't Gebeurde te Chicago dat er ne man was die op straat een bank. biljet vond van ne geheelen ganschen dollar. HIJ raapte het op, en vroeg aan nen anderen heer, naast hem, die 't ook gezien had: Denkt ge dat dit biljet echt ls? De andere bekeek het ne keer aandach tig, zei ja... en stak het doodkalm in zij nen vestzak. Ja maar, zei de man die t gevonden had, ik heb het toch 't eerste gezien en opgeraakt, en nu steekt gij het in uwen zak. Dat is toch het toppunt van brutaliteit. Ik handel slechts volgens de wet, zei d'andere stopseldroog, en ik verwacht dat ge mij morgen de ontbrekende twee dollar bijbrengt... Hier hebt ge mijn kaartje! De vinder nam het en las: John P. R. Smocky, Advokaat. Adviezen: drie dollar. Én d'andere had de stommiteit gedaan hem zijn... advies te vragen! EEN MAN trok een herberg binnen en stak zijn vuist onder den neus van één der klanten: Is 't waar, vroeg hij, dat ge verteld hebt, dat mijn schoonmoeder «en gezicht had gelijk mijnen bulldog? Ja, bekende de man, en ik durf het nog zeggen. Trek uw frak uit! brulde de eigenaar van den hond, denkt ge dat ik mijn.,,' hond door U laat beleedigen? GE ZIJT ZEKER ai in den dierentuin ge- [weest En hebt daar bewonderd menig beest Metteko's en apen Die U zaten aan te gapen Leeuwen, tijgers, allerhande vogels op nen [tak En llept ge niet met d'oogen in uw zak Dan hebt ge daar misschien Ook kangoeroe's gezien! Als we den dictionnair openslaan dan vinden we daar... in de létter K 't woord Kangoeroe met de bepaling': sprihghaas, zeker buideldier, met zeer korte voor- en zeer lange achterpooten, dat op Nieuw Holland, en ook op Tasmania en Nieuw Guinea voorkomt. Men buidel da's ne zak,, en dte zak zit aan hun onderlijf vast en dient om hun jongen te transporteeren. Is één. In Schotland hebben landbouwers be sloten samen met het vee- ook kangoeroes té fokken. Uit Tasmania zijn reeds twee duizend van die dieren vertrokken. Velen hebben zich afgevraagd welk nut het kweeken van die beesten voor de Schotten wel zou kunnen opleveren... en nen Engelschen hurhorist denkt er 't fijne van ontdekt te hebben, wanneer hij ver klaart: Het is om van die' dieren te leeren om ver te springen... met ne ledigen buidel... ofte pórtemonee! Misschien is 't wel dat? NE MENSCH 'n weet toch nooit om wel te doen hé,- Jefken? Jefken moet ge weten zat aan tafel, en zijne pa vroeg hem: Waarom eet ge niet meer, zoon? Ik kan niét meer papa. Maar sakkersche aap van ne Jongen, Waarom eet gé dan zooveel dat ge niet meer kunt? Filosofie, zegge kik. 'N GEDACHT: Afbreken is gemakkelijker dan bouwen Dat moogt ge immer goed onthouwen, Behalve, m'n beste maat Als 't over... luchtkasteelen gaat! 'K WEET NTET of 't epistel da'k ga bou- Voor U iets zal beteekenen, [wen Maar voor mij moeten de Portugeesche Beter leeren rekenen, [vrouwen Want ne keer dat ge niet weet dat eiken deftigen burger ten hoogste 32 tanden in zijn respectabelen smikkel kan hebben, is 't er maar deerlijk meê gesteld. Hewel! aan de Portugeesche vrouwen schijnt dit te ontgaan. In dat land was daar ergens nen Don Juan met name Pedro Lupniez, en die meest bekennen dat hij 168 liefjes had. Hij was handelsreiziger en had overal waar hij kwam een poesken zitten, zoo stoefte hij zelf... als daar tenminste een ■eer aan verbonden is, om er meê te bof fen... Enfin, de zaken stonden alzoo. Het schoonsbe van al was dat hij aan al die mei'kens beloofd had er meê te trouwen... en hij werd dus veroordeeld wegens mis bruik van ver...trouwen, daar de gedachte er meê te trouwen... ver van hem was. Toen de madammekens in kwestie dat vernamen hebben ze sito sito een geheime vergadering bijeengeroepen, onder elkan der. dus met z'n 168, en avlorens te ver trekken moest ieder oud-lief zweren, zich bloedig op den verleider te wreken, en ieder... hem een tand uit den mond slaan! 'k Weet niet of ze 't gedaan hebben... kwestie van de tanden uitslaan, maar het moesten in alle geval lichtzinnige vrouwen geweest zijn... zoo'a onmogelijke dingen zweren DE GELUKKIGE VADER wachtte op gewonden voor de deur. Toen werd open gedaan en de vroedvrouw verscheen... met nen drieling in heur armen, maar voor aleer ze een woord kon uiten, riep de ge lukkige vader blij gezind uit: Wat heeft dé medische wetenschap toch vooruitgang gemaakt... Mag ik nu uitkiezen? GE MOET GIJ JANVÉfeBEKKEN Geen Sherlock Holmess heet en Of eiken dag spipazie eten Om allerhande kwaad t'ontdekken Een zatte koe, wat spook. Die kan dat ook! En als ik zeg zatte koe is dat niet bij manier van spreken, maar wel in werltei- lijkheid. In Norra Gissjön (Zweden) Is alzcó op zeer ongewone wijze, een geheime stokerij ontdekt. Op een boerderij miste men op zekeren avond een koe. waarnaar de boes- en zijn knechts op zoek gingen. Een héél eind van de boerderij af, ligt er een heel oude schuur. Daaruit kwamen wonderlijke geluiden d'oor van den boer en van zijn knechten streelen... en hier vónden ze dan ook de vermiste koe, die daar lag te ron ken en te snorken en d'r gansch versuft uitzag. D'r werd beroep gedaan op ne veearts, die vaststelde dat de koe zoo zat was... als een koe maar zijn kan. De politie werd er ook ai bijgehaald, en deze ontdekte, dat er in d'oude schuur een volledig© geheime stokerij gevestigd was, waar de koe zich te goed had gedaan. Voor heur belooning kreeg de koe twaalf uur om haar roes uit te slapen, ne gan schen emmer karnemelk te slabberen en de noodlge medicijnen... Maar 't is de chef van de politie die gaat gedecoreerd worden! MAAR JONGEN TOCH, waarom huilt ge zoo? vroeg een medelijdend heer schap aan een bengel op straat. Vader heeft zich met een hamer op zijn duim geslagen. Daar moet ge nu toch niet zoo voor gaan huilen. Ne-e-e-e... maar ik heb er éérst om gelachen!... En de pa had 't gezien! EN HIER hebt g'eenige ezelarijen... over sen ezel. Een ezel, die maar 'n ezel was Die vond het nogal kras Dat hij in plaats van wandelen te gaan 'n Gansche dag op stal moest staan Of wel op 't veld moest gaan labeuren Den ploeg achter zijnen rugge sleuren Hij vond dat geenszins naar zijn zin En wou de wijde wereld in. Op een dag, dat hij de meid zag matten [kloppen En d'r bij die matten 'n leeuwenvel was Dacht hij: nu is 't momentje eerste klas Om eens duchtig mijnen baas te foppen» Als de meid met werken had gedaan En al t gerief had laten staan Keerd' ons grauwtje naar de matten t'rug En smeet het leeuwenvel op zijnen rug. Gauw z'n kop al in den muil gewrongen... Hij spoedde zich den asem uit zijn longen En holde, als een ezel hollen kan In volle vaart, de straat op dan...^ - De boer ontwaakte met een geeuw... Zag 't spook, en riep: 'n leeuw! 'n leeuw! In eenen oogwenk stonden 100 menschen Gewapend, en tot den aanval klaar [daar D'een stak hem 'n gaffel ln zijn bil 'n Vrouw viel ln bezwijming met 'n gil... Een tweede sloeg z'n rugge haast kapot 'n Derde loste zelfs, ja, een revolverschot. Daar lag dan langoor, vol bloed en slijk, Een echte martelaar gelijk. Na dat eenieder nader kwam En 't beest zag liggen, stijf en stram, Riep plots de boer, van wie de ezel was «Hebt g'ooit gezien! ochheere, wat ambras. Dat beest 'n is geen leeuw, en zoo g'het [nog niet wist Och God, m'n arme, dubbele, ezel is 't». En langoor dacht, och 't liefst van al Stond ik nu, gerust op mijnen stal. 'n Zedeles, 't en zal niet falen Is ook hier wel uit te halen. Ze luidt: weest tevreden met uw lot Of anders gaat g'ervan kapot. 't Manneken uit de Maan. WONDERBARE GENEZING TE LOURDES Zoo de gast is, roo braadt men zijnen haring. !p- leeuwerk doet de koekuit ruimen. f- uit zija warm nest en pluimen. Gelde! oos vriendeloos. OF ER NU NOG MELAATSCHEN BESTAAN Naar verluidt heeft zich een nieuwe wonderbare genezing voorgedaan te Lour- des. Mevr. Mouxvielle, uit het Fransch dorp je St Vinoent-de-Paul (Landes) lijdende aan etterende maagzweer en die gedurig bloed spuwde, had haar laatste hoop ge legd op O. L. Vrouw van Lourdes. Op 27 Mei 1938 ging zij naar het genadeoord en nam baden in het water der bron. Tijdens het laatste bad gevoelde zij een siddering door gansch het lichaam. Wat later kreeg zij gevoel en kon weldra en kele stappen doen, iets wat zij sedert lang niet meer had gekunnen. Zij gaf niet meer over en kon weldra al eten wat haar voor gelegd werd. Op 4 Juni was zijn reeds met 4 kgr. 100 verzwaard. Thans is zij volko men genezen. Het bureel der geneeskundige vaststel lingen heeft meer dan een Jaar gewacht alvorens dit wonderbaar geval kenbaar te maken, omdat het den noodlgen tijd heeft willen laten voorbijgaan, vooraleer zich uit te spreken over de stellige zekerheid der wonderbare genezing. JULI HOOIMAAND 25 Z 10' Zondag na Sinkten. I'. Jacobul, H. Boetprocessie te Veurne Evangelie: Dc Pkarizccr en de Publtkaan. 26 M H.Anna s' 27 D H. Pantaleo 28 \V H. Victor I, HH. Nazarius en Cclsui 29 D H. Martha, H. Felix II 30 V HH. Abdon en Sennen <1 31 H. Ignatius van Loyola •J ZONDAG 25 JULI 19371 Tiende Zondag na Pinksteren. De laatste dagen van zijn leven hier ofc aarde, spreekt Jezus meermaals van dé NEDERIGHEID die Hij als hoogst be* langrljk in de vorming zijner discipelen beschouwde. Jezus was zich komen verne» deren voor Zijn Vader bij zoover dat dé H. Apostel Paulus met reden mocht zeg» gen: «Hij ls gehoorzaam geworden tol den dood, ja tot den dood des kruises»; Zijne discipelen, de arme visschers va li Galilea, hadden reeds ln menige om s tan-' digheid getoond hoe weinig zij die deugd bezaten; tot hiertoe hadden zij het voor* beeld van den goddelijken Meester nog niet verstaan. Alle dagen zagen zij mee? en meer den hoogmoed en de valschheid der trotsche Farizeërs; Jezus ln het Évan gelie van heden toont ons een dezer zoo gezegde volmaakte discipelen der Oude Wet en stelt hem tegenover een nederig* Tollenaar. Op het gewone uur ls de Pari zeer naar den Tempel gekomen en hij bldtf O God, lk dank U, dat ik niet ben ge lijk de andere inenschen: roovers, one reohtvaardigen, echtbrekers of ook niet gelijk deze tollenaar, die den Tempel reeds door zijne tegenwoordigheid schendt. Hij alleen maakt uitzondering, niemand buiten hem is rechtvaardig: en liever dafl zijn blikken naar het altaar te richten, bespiedt hij den nederigen tollenaar dié niet durft naderen. Het gebed van den Farizeër is ten einde, zonder dat God zelfs genoemd werd; hij oordeelde dat het genoeg was zijn eigen lof uit te spreken. Hij vraagt den Heer noch de kwijtschelding zijner zonden, noch de genade zich te beteren, noch de volharding in een heilig leven. Welk valsch gebed! En Jezus stelt tegenover die trotsche hoogmoed het nederig gebed van den Tol lenaar, die zijne oogen ten Hemel niet durft verheffen en die zucht; «O God, wees mij, zondaar, genadigWelke tegen, stelling tusschen die beide menschen! All* twee blijven rechtstaan, maar de eens komt met zijn hoogmoed tot bij het al taar, de andere durft niet naderen, hij .voelt zich zoo onwaardig en bidt slechts: O God, wees mij, zondaar, genadig Welk een verschil tusschen de trotsche houding van den Farizeër en het smee- kende en nederig gebed van den Tolle. naar! En wat voegt Jezus erbij? De Tol lenaar, zegt Hij, ging gerechtvaardigd naar huis, maar de Farizeër niet, want al- wie zich yerheft zal vernederd en alwie zich vernedert zal verheft worden De H. Kerk wil ons dus leeren hoe de nederigheid den Tollenaar boven den Fa rizeër verheft. Om groot te zijn ln het he- melsch rijk moet de grootheid op de ne- derigheid rusten. Wilt gij groot zijn, zegt de H. Augustinus, begin met de nede rigste werken te doen. Wilt gij door een heilig verlangen aangemoedigd, een groot, gebouw oprichten, diep moet gij eerst del ven om de grondvestingen der nederig heid in te metsen, want hoe hooger ze zijn, zooveel te dieper behoort de nede righeid te zijn.(Brevier, Sermoen, Feest H. Mathias). Vasten, aalmoezen uitdeelen, bidden, dit alles brengt geen verdiensten voort, indien die daden in geest van hoogmoed vol bracht worden; integendeel, de nederig heid van een Tollenaar, een openbaren zondaar vindt genade en vrede bij den Heer. Indien wij reeds door al onze werken den geur der ootmoedigheid moeten uit wasemen, zooveel te meer moeten wij ons vernederen vóór God in het gebed! Dan moeten wij, zooals de Tollenaar, rechtzin nig zeggen: Heer, wees mij, zondaar, ge nadig Dan moeten wij onze zonden, on zen hoogmoed, onze zinnelijkheid, ons ge brek aan liefde, tot den naaste kunnen herkennen. Wie immers zou zich voor God durven rechtvaardig verklaren? Zeggen wij dus met Thomas 4 Kempis: «Toon mij mijne ziel, wat ik was en wat ik ben (Navolging, Boek Hl, Hoofdstuk 8), ea God zal ons gebed aanhooren en wij zul len zooals de Tollenaar, zuiver van zor.de in alle vrede heengaan. Toen ik tot den Heer riep, verhoorde Hij mijn bede om hulp tegen mijn aan vallers: en Hij heeft ze vernederdDeze Antifoon van den Intreezang en het Offer torium mogen in den mond van den boe tende Tollenaar gelegd worden. Het GE BED toont ons hoe God de nederige ziel aanhoort: Hij geeft haar vrede en doet zijne barmhartigheid over haar uitstroo- men. Ook vraagt de H. Kerk voor al hare kinderen: O God, die uw almacht vooral toont door te sparen en U te ontfermen: vermeerder over ons uw barmhartigheid: en maak ons, die heensnellen naar het geen Gij belooft, eenmaal aan de heir.el- sohe goederen deelachtig Kolonie de Melaatschen - - -- 29 Maart 1937, Aan den bestuurder van den Naaikring Poperinge. EERWAARDE HEER, •k Had het geluk er bij te zijn toén d« kisten geopend werden die uit België me degebracht waren door de nieuwe Zusters, en er was groote vreugde toen men zulk een groot en schoon stuk goed ontving voor onze geliefde en verlaten melaat schen. ILaat mij dus toe U te bedanken. Voor ons hier is het waarlijk het beste dat wij kunnen krijgen daar er wekelijks nieuwe melaatschen binnenkomen, heel dikwijls die zidh een heelen tijd hebben verdoken ln de bergen, en dus zonder iets aan. Zoo kunnen wij hun seffens het noodlge géven. Nu hebben wij rond de 900 melaatschen ln onze kolonie: 'n >00 knechten en meis jes samen, rond het zelfde getal vrouwen, en al de overige mannen. Ze wonen in groote zalen gebouwd door 't gouvernement waar er meer dan 30 ln kunnen wonen. Dooreen zijn ze hier nog zoo erg niet door de melaatschheid aangetast, maar ze lijden toch zóó van afgezonderd te zijn van hun familieleden en ja, heel dikwijls verschuwd en verstooten te worden door dezen die hun zoo dierbaar zijn. Dat is hetgene wij hier bijzonderlijk doen: Hen opbeuren, hen hooger doen op zien naar God die hun die kruisen zendt maar die hen ook zal beloonen, zoo hier niet dan toch later met den schoonen Hemel. Dikwijls staan wij ln bewondering als wij zien hoe grootmoedig zij zijn om die kruisen van Onzen Lieven Heer te aan vaarden. Onze lieve metlaatschen bidden ook veel en ik zal hun 'n speciaal gebed voor U vragen, 't Is al voor het zelfde doel dat wij werkenvoor God en voor de zielen en mij dunkt onze melaatschen verdienen nog bijzondere liefde als lij dende ledematen van Christus. Ik beveel ze allen aan uw goede gebeden. Nogmaals onzen besten dank voor het verzonden© en wij durven nog hopen op uw goede hulp. Uwe zeer dankbare in Christus Jezus. Dame Marie-Rlctrude. Als men den ezel groet, *t ls dat hij dragen meet. Waar de dronkaard valt Spreedt de duivel een kussen. Die tegen wind spuit Maakt zijnen baard vuil. ««TMAWNtKE TWEE DOODELIJKE VLIEGONGELUKKEN TE HAREN EN EVERE 'DAAR ZIJN ER VAN DIE MENSCHEN f Zoo vroeger als den dag van heden Die nooit of nimmer zijn tevreden En altijd meer fnaar zouden wenschen. En onder die lieden, 'k noem U geen namen Hebt ge... Rockfellers erfgenamen! J», 't schijnt dat de kleindochter van dim Amerikaanschen rijken vent die daar over 'n paar maanden overleden is, niet content is met de 20 millioen dollarkens die menokeltje heur heeft nagelaten. Ik ken er die 't met minder moeten doen! 1 Enfin, dat lief madammeken dacht dat se zoo rond 't milliard dollars ging binnen palmen, omdat Rockfeller, toen men van hem sprak, altijd den Amerikaanschen milliardair genoemd werd... en nu zijn het amper 'n twintigtal millioentjes! Waar zijn dan allemaal die ander centen henen? Alhoewel w'er nooit ne rooien duit van ge zien hebben, mogen we aannemen dat j Rockfeller het grootste deel van zijn for tuin besteed heeft aan goede werken. Na t goud nut karrevrachten te hebben bin- 1 nengehaald heeft hij 't volgende gedacht het aijne gemaakt: «Ik denk dat het de plicht is van eiken mensch al het geld dat hij op eerlijke wijze kan verdienen, op te gadsren, om er daarna het meest mogelijk van uit te deelen! Zijne erfge namen kunnen ontgoocheld zijn. Ze hoe ven niet beklaagd want buiten de 20 mil lioen hebben ze nog iets anders geërfd... als z'er maar aan denken: het voorbeeld jjoe men den rijkdom hier beneden het t beste kan besteden... door het goede te doen!... En daarmeê is 't spreekwoord nog. r.c keer bewaarheid zie: klagers hebben leen nood, Stoefers hebben geen brood. 1 WEINIG ZEGGEN... en veel doen ver staan, da's ook een kunst. Hebt g'het gehoord, onze vriend van Spillebeen is gisteren ineens gek gewor den? vroeg d'eene. Zoo... dat zit in de familie. Zijn broer is verleden week hertrouwd, zei d'an- Op Zaterdag avond 17 Juli 11. ls te Ha ren het vliegtuig neergestort van den toe rist-vlieger Vanderauwera, 30 Jaar oud, uit Leuven. De lood3 werd zeer zwaar gewond van ulb de pulnen van zijn vliegtuig gehaald. Korte uren nadien gaf hij den geest. Zondag gebeurde te Evere een tweede vliegongeluk. De Engelschman Rowntree, die op huwelijksreis was, komende met zijn vliegtuig van uit Dusseldorf, kreeg motordefekt en stortte te pletter op het militair vliegpleln van Evere. H. Rown tree werd zwaar gewond opgenomen en zijn vrouw werd dood van uit het toestel gehaald. MET EEN BIERFLESCH DOODGESLAGEN TE OOSTHAM In den nacht van Zondag op Maandag laatst geraakten enkele verbruikers slaags in een café te Oostham, bij Leopoldsburg. De ruzie werd voortgezet buiten en plots bracht een der ruziemakers een slag toe met een bierflesch aan den mijnwerker E. Mensch. Deze werd geraakt en bloed de erg langs nek en hals en viel op den weg. De dader en de andere aanwezigen lieten Mensch liggen zonder er verder naar om te zien. 's Anderendaags morgens werd het uitgebloed lijk van Mensch ge vonden door voorbijtrekkende mijnwer kers. De dader werd aangehouden, Alle giften worden met veel dankbaar heid aanvaard en kunnen gestort worden bij E. H. D'HOORE. Onderpastoor op St Jan te Poperinge (Postcheckrek. 41771). WIELRIJDER DOODGEREDEN TE GELUWE Maandag avond 1.1., rond 6.30 u., kwam Albert Goemaere, 50 jaar, wonende te Ge- luwe, langs de baan Ieper-Meenen gere den van uit Geluwe, in de richting naar Meenen. De man moest naar Mcenen gaan ter_ regeling vau een aankoop van een huisje. Tusschen Geluwe en Meenen ligt de baan gedeeltelijk open maar dc wielrijder hield degelijk toch zijn rechterzijde. Uit de richting van Meenen kwam toen de zware autobus der Gebroeders Taillicu, uit Becelare afgereden, welke bevracht was met grensarbeiders uit de omliggende gemeenten. Tijdens het kruisen gebeurde toen het ongeval, en daar thans blijkt dat tegen strijdige verklaringen verstrekt werden nopens de omstandigheden waarin het ongeluk zich voordeed, zal het de taak wezen van het gerecht om hierin volledige klaarte te brengen. Goemaere werd na het ongeval met ge kloven schedel opgenomen langs de baan. Inderhaast werd Dr Morlion, uit Geluwe, gewaarschuwd, en daar men voor een hopeloos geval stond, werd het slachtoffer ter plaatse berecht. Goemaere stierf en kele oogenblikkeh later. De inzittenden van de autobus waren door deze drama tische gebeurtenis diep geschokt. De veldwachters van Geluwe, welke het eerste onderzoek openden, verwittigden onmiddellijk het" parket van leper, het- welke ter plaatse kwam. IBBBIBBlIBQBBlBHBBBEiailSiaBB VAN EEN TAFEL GEVALLEN TE ROESELARE PAARD TE WATER TE ROESELARE Een wagen bespannen met twee paar den stond Maandag langs de kaai om er kolen te lossen. Het voertuig hoorde toe aan Wed. Acke, landbouwster te Staden. Opeens sprong een der paarden opzij, denkelijk wegens plagerijen van ongedier te, en kwam in de vaart terecht, tusschen kaaimuur en schip. Na moeizaam werken kon het paard behouden op het droge gebracht worden nadat het schip verder werd gestoken. Het dier was gewond aan poot en len den maar niet erg. Van 'T nieuws ben lk thans de bode: We. leven in 'n vieze periode tVoor 'n ja of 'n neen, als 't niet aan kan [staan Wordt er verdraaid 'n moord begaan. 1 Alzoo was er in Frankrijk 'n madam Die op de gedachte kwam 1 Op heuren man een schot te lossen j l En hem eens duchtig af te rossen i {hndat ze, van jaloersheid haast verZwön- [dèn, i fwee blonde haren op zijn Jasken had ge- vonden. Gij bedriegt mij, riep z'in heur kattên- kolsire uit... en ik ga U doodschieten!... 't was nog schoone van te verwittigen... en de daad bij 't 'woord voegende lostte z; 'n paar kogels, die op 'n haarken na, den man raakten... Het onderzoek heeft uitgewezen dat de j jnan zoo onschuldig was als een pasgebo- 'ten lammeken. De haren die de vrouw op Xljnen jas gevonden had waren haar ha- [Deh... van in den tijd dat ze nog blond »ras, maar nu had ze ook de mode willen Volgen en had ze haar haar acajou ge verfd! S De rechter ls mild geweest voor de drif tige en jaloersche madam. Hij gaf haar 'den raad tot de blonde haren terug te ifceeren r Nen dangereuzen raad, zegge kik, want ééns blond, moest ze ne keer 'n paar acajoueharen op den jas van heuren man vinden... 't zou weer op 'n drama kunnen uitvallen! 1 IN ENGELAND kwamen Spaansche kinderen toe meestal weezen. Ziet gs dat kleine jongetje daar? vroeg een moeder aan heur zoontje, waar- meê ze op wandel was. Het heeft geen papa meer. Wilt ge hem uwen teddy-beer geven? Neen, antwoordde *t zoontje na 'n minuutje te hebben nagedacht, maar hij kan mijne papa krijgen! Vleiend hél beste Lezers, poepa's. KOLEN OF GAS 'T KOST NOGAL. DUUR Als ge daarmeê most koken Daarom thans eens gesproken Over 't koken... zonder vuur! En waarom zou dat U ook ne keer niet Jan pas kunnen komen, alderliefste Le- lereskens? I M:n zou kunnen gelooven aan een aprookjesgeschiedenis, gelijk de magieke tafel, of de wonderbare broodjes... maar hier is 't werkelijkheid. Een Amerikaan- »ch: sosjeteit is er meê voor de pinnen ge komen... maar ongelukkig, betreft het en kel en alleen do conserven of ingelegde goederen. Ge gaat dus bij uwen winkelier en be stelt daar een doos conserven, zalm, krab ben, erwten, enz... enz... van die sosjeteit enge krijgt twee doozen... In de eene vindt ge het ingelegde voedsel en de ande re dis grooter is, dient om de eerste in... Beste Engclsche PEPERMINT voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. EEN LEKKERE SMAAK! EEN FIJNE GEUR! EN NIET DUUR! Geen twijfel. Vraagt bij uwen winkelier het Jubi leum koffertje, gegarnierd met een keuze van allerfijnste pralienen en gegeven op 30 kaarten (1 kaart per halve kgr. koffie). - Voor 't groot: Opgenomen met een schedelbreuk. De genaamde Petrus Dcjonghe, wo nende te Roeselare, 64 jaar oud, was Maandag bezig in de magazijnen van den Boerenbond, aan het laden van zakken. Daarom stond hij op een tafel. Plots deed hij een misstap en stuikte van den_ tafel met het ongelukkig gevolg dat hij een schedelbreuk opliep, alsmede een schou derbreuk. Zijn toestand is uiterst zorg wekkend.. 8 JULI. Te 10 uur, ten Gemeente- huize te WERKEN, algemeene uitbrei ding van het electrisch laagspanningsnet (ongeveer 11 km.). VAN BRIEL, Peer (Lg), 230.415,75; Compernolle, Gits, 239.514,70; De Maen, Lokeren, 246.234,80 of 250.279,40; Mar- chal, Nieuwpoort, 253.418,17Gomcz, Brus sel, 276.279,10. 12 JULI. Tc 2.30 uur, ten Stadhuize te IEPER, herstellingswerken aan het deel der vestingmuren, tusschen de Zwem kom en de Meenenpoort. Lot 1> J. MAHIEU, leper, 92.025,85; Delhem, id.. 131.703,05J. Soete, idem, 141.000; P. Hcndryckx, Veurne, 381.067,70. Lot 2: J. SOETE, 406.885 fr.H. Del- hem, 423.799,92; J. Mahieu, 444.843,15; Pr. Hendryckx, 521.686,40. 13 JULI. Tc 4 uur, ten Gemeente- huize te BEVEREN-aau-IJzer, herbeste ding voor de verbeteringswerken aan landbouwweg Nr 1. Bestek 33.635,50 fr. O. VANLERBERGHE, Pcrvijze, 33.783 fr. 50; J. Amery, Beerst-Diksmuide, fr. 34.588; A. Vau de Castecle, Bikschote, 37.364 fr. IS JULI, Te 3 uur, ten Gemeente huize te NIEUWKAPELLE, verbete ringswerken aan de landbouwwegen 4 en 5. Bestek 223.846 fr. J. AMERY, Beerst, 220.761; O. Vanier- berghe, Pervijze, 246.024 fr. CER. TRUANT-DUCOURANT Veurnestraat, 12-22, Poperinge. Op algemeene aanvraag onzer geachte kliënten en gezien den grooten bijval zullen wij steeds het Jubilé-Koffertje pralinen voor een onbepaalden tijd over 1937 toestaan. Smeer op hun boterhammen die 60 t h. suiker feevat.|l!spphn TWEE BROERTJES VERDRONKEN TE ANTOING S Waarom MAANDSTONDEN als de Wonderbare Bruine Poeder* van der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Wh«. U oogenblikkelijk «onder •chadclJ.iL.e gevolgen ven deze pijnen zullen bevrijden. SUIKER 11-JARIGE KNAAP WILDE ZIJN 5-JARIG BROERTJE REDDEN Drie scholieren waren aan het wandelen langs de Schelde te Antoing. Plots kwam de 5-jarige Roland Deleuze, die cp de trap pen stond welke naar het water leidden, wegens een verkeerde beweging terecht in het water. Zijn 11-jarig broertje Leon snelde ter hulp maar verloor op zijn beurt vasten grond. De derde liep van schrik weg. Oeverbewoners trachtten beide knapen te redden doch vruchteloos. Eerst 1 u. 15 min. later werden de lijkjes uit het water gehaald. Beide kinderen hielden zich in elkanders armen geklemd. laBBBBBBBBBBBCHaBBBBBEaBBBB» VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheck 139.485. Pastoor Renson te Xhendelesse. F. BLANCKAERT-VERLEENE (Meesterkleermaker) Gasthuisstraat, 41, Poperinge, IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS <iaES3t?£aBS>ail3£33SaDSSSa3BaBB ONS WEKELÏJKSCH RAADSEL Eerste keus Kostumen, Overjassen, Fantazijbroeken. Speciale zwarte stoffen voor ceremonie. Eenige verkooper der «BELGICA»-Regcn- mantels. Lederartikelen en spe cialiteit van Lodens, gewaarborgde herkomst van Alsace en Tyrol. UNIFORMEN. Oplossing vorig Raadsel: VLOOIEN - LOOIEN - OOL Nieuw Raadsel: Mijn eerste is nooit ledig, Mijn tweede is nooit zacht, Daarbij een woord zeer klein, En 't wordt vooral verwacht Van hem,' die eerst moet zijn. Toen begon zij ook te lachen. Barones Caprice? Wat klinkt dat aardig 't Is jammer, dat ik dien titel maar tot morgen mag houden. Dan zal ik je van morgen af Me vrouw Capricenoemen, want al verlies je ook den titel van Barones de Ca prices» zullen toch stellig blijven. Maar slechts ln bescheiden mate, an ders zou 't Fred gaan vervelen, want je weet, dat hij zelfs mijn Capriceslief heeft. Dat komt, omdat ze bij jou behooren, zooals April bij de andere elf maanden. En nu willen wij beiden voor atlijd vrede sluiten nietwaar, Marianne? Ze stak hem haar hand toe. Wees mijn vriend, Norbert, en beloof me, dat je me altijd oprecht zult zeggen, wat je in mij afkeurt. Hij bracht haar hand aan zijn lippen. Daar geef lk je mijn woord op en nu blijven we voor altijd vrienden. Als Je oprechte vriendin zal ik nu óók eens iets zeggen, Norbert. Ik erken graag, dat Annie Sundheim een mooi, een heel lief meisje is maar houd je hart in bedwang, Norbert, want 't kan immers nooit tot een verbintenis tusschen jelui komen. Nog afgezien van 't feit, dat mijn vader ernstige plannen tegenover haar heeft, kun Jij toch nooit trouwen. En en op een andere manier is dit meisje niet te winnen. Zij doet geen enkele stap over de grenzen, die ons vrouwen nu eenmaal gesteld is. Norbert zag haar zeer ernstig aan. Ik ken Annie Sundheim misschien beter dan jij, Marianne, en ik weet, dat er geen onreine gedachte aan haar, in mij mag opkomen. Maar ik dank je zeer voor je goeden wil. Maak je evenwel niet be zorgd over mij, ik ken de weg. En daar zie ik Fred haastig naar ons toekomen, met 't gezicht van Othello. op de schoonheiden voortreffelijk heid van juffrouw Sundheim. Hij trok zijn wenkbrauwen samen. Daartoe heb ik, helaas, in 't geheel geen talent, antwoordde hij kortaf. Ze keek hem zijdelings aan. Eigenlijk is het voor mij al bijzonder aangenaam, aat men juffrouw Sundheim zoo op allerlei manieren roemt, vindt je ook niet? Hij moest lachen. Jij vindt dat natuurlijk onaange naam. Maar je kunt gerust wezen, je ziet er zelf vandaag allerliefst uit en ik hoor van alle kanten, dat men Fred von Bergen van harte jouw bezit benijdt. Och kom, nu wil je me weer een beetje tevreden stellen met een flauw complimentje. Neen! Ik wil alleen de feiten con stateer: n; precies als bij juffrouw Sund heim. En ik ben oprecht blij om te kun nen zeggen, dat je sedert Je verloving zeer in je voordeel bent veranderd in nerlijk en uiterlijk. Ze zag hem vragend en eenigzins twijfel achtig aan, 't geen aan haar anders zeb hoogmoedig gelaat een veel zachtere uit drukking gaf. Meen je dat in ernst? vroeg ze. Ja, Marianne ik meen 't oprecht ik vind je tegenwoordig allerliefst. Ze trok een pruilend lipje. Zulk een kompliment heb Je me vroe ger nooit gemaakt. Dat liet ik terwiile van ons beiden, Marianne. Ik wilde niet toegeven aan jouw gril, om meesteres van Saszneck te worden; daarom was ik terughoudender tegen Je, dan ik 't werkelijk meende. En, erken 't nu maar, Marianne: ben je nu niet veel gelukkiger met je besten Fred, die Je op de handen zal dragen, dén je ooit met mij had kunnen worden? 2te keek hem zwijgend aan. Nu, heb ik geen gelijk, barones <?a- price? vroeg hij schertsend. Mengelwerk van 25 Juli 1937. Nr 24. Zij volgde hem zonder tegenspraak, also! ze aan zijn zijde was vastgeklonken. Toen ze alleen waren, bleef hij voor haar staan. Ik smeek u sta me toe, slechts een paar woorden te zeggen. Als ik kalm en rustig zal blijven, moet ik u een vraag doen. Ze was op een stoel neergevallen, en kneep haar handen krampachtig ineen. Vraag 't dan, stamelde zij onder worpen. Hij haalde diep adem. Zou u de hand van baron Hochberg aannemen, indien hij u ten huwelijk vroeg? bracht hij uit, terwijl hij alle moeite deed om zijn opgewondenheid te bedwingen. Zij hief haar gelaat, dat doodsbleek was geworden, naar hem op, en zag hem met treurlgen blik aan. U vergist U, mijnheer von Saszneck. als u denkt, dat baron Hochberg ooit zooiets zou doen. HIJ bewijst mij de eer om mij met een vaderlijke welwillendheid te 'behandelen, omdat ik gelijk op iemand, die hem zeer lief en dierbaar was. Ik ben hem daarvoor zeer dankbaar, en ik vereer hem als een edel, goedhartig mensch. Een andere verhouding zal er nooit nooit tusschen ons bestaan. Hij haalde diep adem, alsof er een drukkende last van hem afviel. En u keert naar Saszneck terug, nietwaar? Ik heb een gevoel van onrust in mij, alsof u nooit weer in mijn huis zult terugkomen. Beloof me, dat u het doen zult, geef me er uw woord op, smeek te hij, terwijl hij haar met oogen vol liefde aanzag. De muziek klonk zacht uit ds verte, 't Scheen Annie toe, dat alles om haar heen in 't rond draaide. In haar hulpe- looze verwarring werden haar oogen vochtig. Waar zou ik anders heengaan dan naar Saszneck? Ik heb immers geen zij er geheel verlegen door werd. Zonder het zelf te willen, vloog ze nu van den- éénen arm in den anderen. Ze kwam niet meer tot zichzelf, want het mooie meisje, met haar gracieuse bewegingen, was zeer in trek. Ook Norbert danste met alle dames, maar zijn blikken zochten altijd weer de eenige, naar wie zijn hart in vurig ver langen begeerde. Hij had zichzelf zoo lang mogelijk in bedwang gehouden, om haar rust niet te storen. Maar nu hij voor zag, dat er een mogelijkheid bestond om met haar vereenigd te worden nu wilde zijn hartstochtelijke liefde ook den dam doorbreken, dien hij zichzelf gesteld had. Hij danste ook een paar malen met Ma rianne; bruid en bruidegom genoten bei den zooveel mogelijk. Marianne zag Norbert met een spottend eenigzins medelijdend lachje aan. Wat zeg je wel van 't succes, dat juffrouw Sundheim ais Theklaheeft behaald? Iedereen is van haar bekoord, en papa wordt aangedaan, zoo vaak hij naar haar kijkt, zei ze. Maar Norbert was niet meer jaloersch op den baron. Annie's beslist «Nooit!» had hem op dit punt gerustgesteld, en hij vertrouwde op haar woord als op het Evangelie. Hij kon Marianne dus een kalm ant woord geven. Je vader ondervindt wat ieder onder vinden moet. die juffrouw Sundheim ont moet, zei hij, dat ze namelijk een zeld zaam lief en aantrekkelijk persoontje is; haar uiterlijke schoonheid wordt nog ver overtroffen door haar Innerlijke, edele hoedanigheden. Zooals de meeste vrouwen kon Marian ne het niet verdragen, dat men da schoon heid en voortreffelijkheid van een andere vrouw roemde. Op haar gezicht kwam een boosaardige uitdrukking. Lieve tijd! 't zal niet lang meer duren, ©f je maakt nog lyrische gedichten ander tehuis! En ik ben er zoo graag. Ik smeek u, mijnheer von Saszneck, wees niet zelf de oorzaak, dat ik daar niet meer komen kan, antwoordde ze bevend, en met trillende stem. Hij deed een stap achteruit. Neen, o neen, dat zal ik niet doen. Vergeef me mijn opgewondenheid, doe uw best die te vergeten. Maar ik zou 't hier niet langer hebben kunnen uithouden in den angst dat dat o, Annie! ge moet het immers wel weten, hoe 't met mij gesteld is. Annie stond met inspaninng op. Haar gelaat was doodsbleek, en zij zag hem met een vreemde uitdrukking aan. Ik smeek u, laat me naar de zaal terug gaan, ik verlang naar tante Elisa beth. En u moet wel bedenken, mijnheer von Saszneck, dat ik niets mag, en wil hooren, dan wat u mij in 't bijzijn van tante Elisabeth kunt zeggen. Hij boog zonder te antwoorden en bocd haar zijn arm aan. Zij voelde dat hij buitengewoon opgewonden en ontroerd was. Mevrouw i on Saszneck was zeer in be slag genomen. Maar 't trok haar aan dacht, dat Annie bijzonder bleek was. Kindje, wat scheelt er aan? Voel je je niet wel? vroeg ze bezorgd. 'k Heb alleen wat hoofdpijn, tante Elisabeth. Ja, ja, 't was in deze dagen ook veel te druk voor ons, 't gaat met mij net zoo. Maar dat gaat wel over; op Saszneck kunnen we weer eens goed uitslapen. En jij bent nog zoo Jong, je moet genoegen vinden in dergelijke vermakelijkheden. 't Is immers ook zoo heerlijk! en mijn hoofdpijn trekt wel weer af, ant woordde Annie glimlachend. Mevrouw von «Aszneok knikte. Ik was zoo trotsch op mijn pleeg dochtertje, vervolgde zij. Je zag Cr als Theklazoo bekoorlijk uit. Kir.d, er zijn me heel wat komplimentjes over je schoonheid gemaakt, 't Is maar goed, dat je ze niet gehoord hebt, anders zou je veel te ijdel worden.' O neen, tante Elisabeth! Ik ben er immers niet verantwoordelijk voor, hoe ik er uit zie? 't Doet me plezier, dat je het op die manier opvat. Maar ik moet zelf erkennen: tot nu toe wist ik nog niet, hoe mooi je eigenlijk bent. In je zwarte japon netjes kwam dat niet zoo uit. Nu bloos je toch wel een beetje je was ook veel te bleek. Zoo praatte mevrouw von Saszr.eck nog even door, en lachte om Annie's verlegen heid. Annie kuste haar de hand, en dacht daarbij: Wat zou die lieve, goedhartige vrouw wel zeggen, als zij wist, wat Nor bert von Saszneck tegen mij gezegd heeft? Wat zou zij doen als ze wast, hoe hij in zorg en angst om mij leeft en als ze ver moeden kon, wat ik in mijn hart voor hem gevoel? En, terwijl mevrouw von Saszneck reeds weer in gesprek was met een oude dame, eene Excellentie, beantwoordde zij deze vragen voor zichzelf met een diepe zucht. Zij zou mij dadelijk van Saszneck wegsturen, dacht ze. Ook al zou haar dit zeer hard vallen. Ze zou niet anders kun nen handelen. Eenigzins onzeker en ln gedrukte stem ming, stond ze achter mevrouw von Sasz neck. 't Liefst van alles zou zs zich in haar stille kamer teruggetrokken hebben. Wat moest zij hier, onder al deze vroo- lijke menschen, toch doen? Zou ze tante Elisabeth verlof mogen vragen om heen te gaan? Maar deze zou er van schrikken, en denken dat ze werkelijk ernstig ongesteld was. Zuchtend wilde ze in één der diepe vensternissen gaan zitten, toen Kurt von Bergen naar haar toe kwam, en om een dans vroeg. En in zijn oprechte bewon dering zei hij haar zooveel vleiends, dat door H. COURTHS-MAHLER Met aarzelende schreden verliet zij haar kamer, en ging naar de zaal terug. Het bal was intusschen begonnen. Annie wilde zich een stil plaatsje uit- soeken, maar reeds dadelijk bij den in gang kwam Norbert haar tegemoet, en vroeg haar ten dans. Hij had hier op haar gewacht. Angstig zag zij naar hem op. Och, mijnheer von Saszneck 't doet me pijnlijk aan, dat u mij met zooveel onderscheiding behandelt ik verzoek u Diij van het dansen vrij te laten. Hij zag haar smeekend aan. Dans met mij slechts éénmaal ah een bewijs dat u niet boos op mij is, vroeg hij opgewonden. Zonder te antwoorden boog zij haar hoofd. Met bevallige wendingen danste hij met haar tusschen de andere paren. 'Maar hun harten klopten onrustig, de geheele wereld zonk voor hen weg, en isij zouden beiden bereid gewast zijn te' Serven, terwiile van dit oogenblik van t hoogste geluk. •Een geruimen tijd zwegen zij, tot Nor bert eindelijk op zachten toon zei: Ik heb u zooveel te zeggen, o, zoo veel. Mijn hart ls vol en ik heb in de Ifatste dagen toen u niet op Saszneck waart ontzaglijk geleden. Zij beefde in zijn armen, en had geen kracht meer om langer te dansen. Ga niet verder; ik smeek u. zeg :|^en woord meer! antwoordde zij, buiten ocliKll van angst en onrust. t Toen trok hij haar arm door de zijnen, bracht haar in een stille zijkamer. VERBODEN NADRUK, ('t Y«TOfcjl.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 7