Voor de Weezen Plechtige UsSMing der Prijzen Kunstleven Stad IEPER. - NIJVERHEIDSSCHOOL door Th. Van Tichelen. .9, AUGUSTE BONTE Gezichtkundige Uit het leven der Westvlaomsche Boerinnenjeugd Belangrijke oproep aan de Inwijkelingen DE GROOTSTE KAMPIOENEN VAN EUROPA VERTREKKEN OP HEDEN ZONDAG 8 AUGUSTUS, IN HET PARK VAN "DE LOVIE" Teekenen, Bouw- en Beeldhouwkunde Schilderkunst - Mekuniek Teekenen TOEGEPAST OP DE NIJVERHEID aan de Bekroonden van het Schooljaar 1936-37 MIDDENSTANDSBELANGEN ZITDAGEN BALATUM MEUBELPAPIER Spoorwegramp in Frankrijk WIELRIJDERS Opgepast! MN «PB TOTT R TNG EN AA!*. FN t BK HALLE TAN ZONDAG 8 AUGUSTUS 195T. Nr M. y... kj?» kinderen was haar I/roer v .ca Mien, tosn zijn vrouw stierf. Het lag nor in de wieg. V dar. had Rientje dat gedacht daar ijaar oogen zien staan, zóó opeens k na de uitvaart in het sterihuis S^skcmen waren. De twe oudste metskens met zwarte vicieus aan en ccgkens die roodgekrc Xn hie'.den haren arm vast, en stcn- ^3" too eendehjk te schreien. En het ry-;.: jccgrntje had zijn hoedje op Bfei gelegd en keek haar in haar KÓcbl en zei niets. g; Ben-, haar broer, zat op 'nen stoel, «rt zijnen elleboog op de tafel, zag naar g hKteen en dan naar Rientje, en ^adëekcpte droef en zag dan weer naar haar hand op zijn schouder - Onze Lieve Heer zal raad schaffen, Sfoer, trccstte zij beslist, en ik laat u niet iden sukkel. "js dien avor.d, eer zij naar fced ging, y: u lang vóór het kruis gezeten, met yar knieën op den planken vloer, cn yar elkboogen op de biezen stoelmat, je raad en kracht. En eindelijk was zij bjt opgestaan en had dan rustig ge- jjpec. s Anderendaags had zij de grootste tderen gewasschen en gekamd en naar school gestuurd, en zat nu met Bert alleen yn d? koffietafel. Hij was aan 't dubben. - Broer. zei ze. ik heb u gisteren ge- f-i dat Onze Lieve Heer wel raad zou gaCen... Aan hertrouwen kunt ge niet jsker,. Niemand zou in een nest van («en kinderen willen komen. Als uw gyapkers maar groot geraken, dan zijt ij erdoor. - Ja. mompelde hij, Ja, maar hoe? U strnd op. - Luister, ik blijf bij u tot ze groot j: Ik zal moeder over uw kinderen zijn! Gi] Rientje? Maar met Baafmis ge zelf trouwen? Dat staat toch Ik blijf bij u. ziel ze beslist, dat is prd overwogen. En Onze Lieve Heer zal toer de rest wel zorgen. Ze was de velden door gegaan, de wel l tnsrohen de hcoihoopen door. Gustaaf jtöxi daar. met zijnen breedgeranden gooien hoed op en de vork in zijn hand. had haar zien aankomen en met zijn iphdelijke oogen keek hij haar tegen. Zij trok een graspijl, wond het rond jaren ringer en zei vrankweg: - Gustaaf. dat is een erg geval bij era broer, negen weeskens! - Ja. heel erg Rientje. - Mogen wij hem laten sukkelen, ftustaaf? - Neen. dat moogt ge niet. - En als ik eens aan Onzen Lieven Beer om raad vroeg, wat zou Die ant- rerden? Hij had de vork schuin In den grond jtstoken. hield er met zijn twee handen ur. rast; en 't zweet liep over zijn ge rit en lekte in 't hooi: - Dat gij het moet doen, moeder zijn jw die weeskens. Hij was doodsbleek geworden, en kon tic: meer voort. Ze kon ook niet meer, sprak geen woord, fc stonden daar lang. Eentje bleef in 't hooi kijken, en zet dut cd den duur; Dan kurmen wij met Baafmis ook niet trouwen Gustaaf, en veel jaren daar na ook niet; God weet hce lang. Ik laat u vrij, gij moogt mij vergeten... en naar een ander uitzien, deed. ze erbij, en schoot in 'nen snik. Hij stak zijn vork recht en diep in den grond, 6choof zijnen slrochoed in den nek, en zag haar aan. Nooit, zei hij, als 't met u niet is, 'entje, nooit!... Luister nu eens: 't Is schoon wat gij doet, en ik geef u gelijk. Maar bijwijlen zal 't hard vallen. Gij doet het voor Onzen Lieven Heer. Ik zal ook iets doen; Ik zal u helpen langs Hem cm, langs Onzen Lieven Heer om... Nu is 't onze Gustaaf door, had moe der op 'nen Maandag aan vader gezegd. Hij is weer aan 't zingen gegaan lijk vroegcr.Maar hij heeft weken getreurd om zijn Rientje! 't Is ook een goed meisken, meende vader, met een gouden hart. Maar wat wilt ge er aan doen? Onze jongen is er toch veel christelijker mee geworden, met dat geval: hij gaat nu alle Zondagen te Communie... En 't jaar daarop had de pastoor aan Gustaaf gevraagd om 's Zondags onder de Hoogmis, met de kerkschaal rond te gaan. En lederen keer, onder de Hoogmis, als hij bij Rientje ging komen, die daar tus- schen vier, vijf weeskens in zet, rutsslde hij niet met z'n schaal; en als zij er haren frank in legde, veranderde hij van kleur. Als hij dan in 't gestoelte onder het doksaal weer op z'n bank zat, deed hij soms zijn handen voor zijn gezicht; en als hij aan de Communie van de Mis op zijn borst klopte, viel er een traan op het gestoelte, en zei hij binnensmonds; Och Heer, Rientje is een engel. En ginder zat Rientje en peinsde dat Gustaaf toch zoo goed was en hij veel plezier moest doen aan Onzen Lieven Heer... En dat zij hem toch niet kon ver geten Verleden Donderdag zijn Gustaaf en Rientje samen naar den Pastoor gegaan, om dees maand nog te trouwen... Ze zaten daar in de spreekkamer van de pastorij aan de tafel, naast elkaar; en aan den overkant over hen, de Pastoor, die aan 't opschrijven was. Vrienden, monkelde de Pastoor, gij- lie zult gezegend worden door Onzen Lie ven Heer. Gijlie zult gelukkig zijn met elkaar... Och ja, mijnheer Pastoor, nu mogen wij toch trouwen. De kinderen van mijn broer zijn nu groot, ze kunnen voort zonder mij. Maar aan Gustaaf heb ik veel jaren doen verliezen... Zeg liever winnen, Rientje! zei Gus taaf. Zij lachte en zag, over het hoofd van den Pastoor weg, naar 't kruis, dat daar tegen de schouw hing. En ook Gustaaf zag naar het groot kruis. En de Pastoor draaide zich om op zijnen stoel, zag cok naar het groot kruis, en wees er met zijn pen heen: Die heeft dat opgeschreven wat gij allebei gedaan hebt voor Hem en vcor de weeskinderen En Jezus hing daar op het kruis, met zijn armen wijd open, en met zijn goedige oogen, die naar beneden keken naar hen. niiiiiiiiiHHBBaHBBa&B»aisH3aBEflBBSB«saaaiaïflaiBS99i3 Benige weken geleden trokken 1500 B. B-meisjes uit alle hoeken onzer Pro- rxcie, naar Brugge om hun geliefden Bis- ictop te huldigen en om getuigenis af te knar orer hun katholieke fierheid. Die schaar vrome meisjes, dragend de rr. in 't hart en 'n frisch lied op den Bond, werden op heel hun doortocht be vederd en toegejuicht. Onvermoeibaar is bun iever, want pas was deze B. J. B.- hoagdag voorbij, of ZONNEBEKE noo- éigde alle zusterafdeelingen uit het gewest t tot een bijeenkomst op Zondag 25 Juli ia;sileden. Met 300 waren ze op post, nlettegen- uande zware onweerswolken en een paar uien niet veel goeds voorspelden. As inzet van den namiddag: een pleeh- ir Lof, samen gezongen, waaronder wij- lag van de nieuwe vlag der plaatselijke lüeeling; Sermoen door E. H. Deprince, t vernieuwing der toewijding aan O. L. I". van Lourdes. Nog klinken de laatste strofen van: kif hfbb n Moeder onze vlaggen U toegewijd Jii'fi de standaars die wij dragen in heiligen strijd. terwijl do meisjes zich opstellen voor een tetflijken optocht met de vlaggen in top It begeleid door de fanfare! Een korte rustpoos in 't malsche gras, haronder pick-nick en verfrlsschingen. Op de Feestzitting hadden we als spreek uren: een inleidend woord vanwege de feavelijke B. J. B. door Juffr. Vande- ble, leidster: een jaarverslag door de 11 B. van Geluwe en een korte feestrede te Juffr. Cloet. Ttr afwisseling lieten de meisjes hun Wi. en stapliederen weergalmen. Een tea-spreekkoor werd uitgevoerd door de tejïs van Langemark; een kluchtige tepraak door de afdeeling van St Jan t een paar frissche reidansen door Ge- Juffr. Marie Priem gaf een van haar '«1st? liedjes ten beste en de Zonnebeek- tot boerenmeisjes zetten de kroon op het tot met de vertolking der koorvoor- hcht «Veldbloemen van E. H. Callewaert, Onderpastoor- c»:t, welverdiende woorden van geluk- hrschen en dank om hun bereidwilige werking te hebben ontvangen, gingen geestdriftige B. J. B.-meisjes weige ld uiteen, terwijl ze nog neurieden: Wij dragen door het leven mcê he blijheid van den B. J. B. tllllINBBflflBBflflflBflflflnflBBBCI DE STUERSSTRAAT, 27, IEPER Brillen - Glazen in alle modellen. Kosteloos onder- zoek der oogen. Trouw Bediend. (■■■■■iBEBaiixaBEflflaaBBHaas Families, Jongens, Meisjes, Inwijkelingen! Zijt ge zinnens naar Brussel of voorste den te verhuizen? Ge zult als vreemdeling in Brussel aankomen. Wie in den vreem de verwijlt, is dezen dankbaar die hem oprecht met raad en hulp bijstaat. Daar om zal het U zeker aangenaam zijn te vernemen waar Gij alle inlichtingen kunt bekomen. Vraagt, alvorens naar Brussel te veihul- zen, aan het KATHOLIEK VLAAMSCH SEKRETARIAAT, 182, Koninklijkestraat, te Brussel, de noodige nlichtingen over de parochie waar U gaat wonen. Schrijf ons, of brengt ons een bezoek, indien gij wenscht ingelicht te worden over: Godsdienstige en kerkelijke aange legenheden; Davidsfondsafdeelingen; Ka tholieke jeugdvereenigingen voor jongens en meisjes; Vrouwengilden; Kristene Wer kersverbonden, syndikaten, mutualiteit, spaarwezen, pensioenen, inlichtingsburee- len; Onderlinge Bijstand; Middenstands-, bedienden-, landbouwers- en hoveniersbe- langen; Openbare volksboekerijen; Maat schappijen voor goedkoope woningen en huisvesting voor g.'oots gezinnen; Katho lieke logiesthuizen en spijszalen; Katho lieke dag- en weekbladen; enz... enz... Verlangt ge dat uwe kinderen een dege lijk onderwijs en tevens een kristeli.ike op voeding genieten, vraagt ons om inlichtin gen alvrcens zij in goddelooze gemeente scholen aanlanden. Het Sekretarlaat zal U onmiddellijk de katholieke onderwijsge stichten uwer nieuwe parochie aantoonen. INWIJKELINGEN! WIJ STAAN TEN UWEN DIENSTE! Bewaar dit adres, maak het over aan vrienden en kennissen, want eerstdaags zult ge het misschien noodig hebben. Het Katholiek Vlaamsch Sekretarlaat, 182, Koninklijkestraat, 182 Brussel. Spreekdraad: 17.74.14. - Postcheck: 4107.52 IBiBBBBBBBBSBBBBBBBBBBBBBBBBB creen weet het wellicht dat de jaar- he koers in De Lovie op 8 Augus- oorgaaf. Het belooft iets uit het bo- Ss'.t schof te worden want nog nooit het programma zoo puik cn Pope- ral erop mogen bogen de knapste tosioenen van Europa aan 't werk te lijst der deelnemers gaat van den Ppiocn van Frankrijk: George» Spei- [to de Italiaan Viccini, tweede in de van Frankrijk 1937, een der feie renners der Rondede kam- van België en kandidaat wereld- *tooen: de fenomenale Karei Kaer»; «rite tenor in de Ronde van Frank- it joviale Sylveer Mae», aiover de "oeroemdc Hollanders Pellenaer» en Vj. den snellen Gust. Danneel», de eu/e Somerj', den machtigen De den sierlijken Deryck, de ijzer- Albert Bekaert tot aan den glorie- f[j overwinnaar van Toulouse-Parijs «nen en nijdigen Vlaemynck. l,"'eens te verwonderen dat Popcringc k djn Kriterium zoozeer benijd wordt rijn er zeker van dat op 8 Augus- Lj" Park van De Lovie boordevol - *etcn dat de inrichters, met dien '.hen koers op touw te zetten, iets hebben verwezenlijkt want het i al'een een hoogdag voor de sport si"' ««eek, een dag van tering cn ne- ook een dag van liefdadigheid J dienst staat van een werk van óffer- r<s'ld en liefde tegenover de arme ■"jders. De koers in De Lovieis iets cenigs in Belgie omdat het bewezen is gewor den dat de totale winit aan da teringlij der» van het Sanatorium wordt geschon ken, en het is wellicht daarom dat de inrichters op zooveel sympathie mogen bogen van de renners en van het De- stuurskomiteit van den Belgischen Wiel- rijdersbond. Het is een feit dat andere Kritcriums enkel de benaming van liefdadigheids feest gebruiken, of misbruiken, om volk aan te lokken en die liefdadighcidsinrich- ting zich dan moet tevreden stellen met zooveel procent van de winst, als er winst isl In Popcringe is dit het geval niet, de bewijzen zijn er en het is ook daarom dat deze koers in alle sportieve middens zoo hoog aangeschreven staat! Wij hopen dat de bevolking dit werk van liefdadigheid en offerveerdigheid zal steunen en op 8 Augustus paraat zal staan om aldus een blijk van genegenheid te geven tegenover menschen die aangetast zijn door een der droevigste kwalen die er bestaande tering. De inrichters hebben een uiterste po ging gedaan om een piuk lot internatio nale renners aan te werven, de renners hebben beloofd zich met hert en ziel in den strijd te werpen, en wij hopen, en wij zijn er zeker van. dat het succes dit der vorige jaren nog fel zal overtreffen. KERELSZOON. Onder groote belangstelling had Maan dag t Oogst, in den Stadsschouwburg de plechtige prijsuitdeeling plaats aan de 158 leerlingen der Nijverheldechooi van leper, vereerd met de aanwezigheid van do Heeren Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen; den Heer Clincke- maille, arrondissementscommissaris; den Heer Missiaen, volksvertegenwoordiger; Juffr. Cornillie, gemeenteraadslid; den Heer Boucquet, voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand; den Heer Vermeulen, voorzitter der Handels- en Nijverheidskamer; den Heer Ingenieur H. Vanderghote en den Heer Bcssaert, leden van den Beheerraad: den Heer Versailles, gemeentesecretaris, schrijver, schatbewaarder; den Heer Bollingier, pro vincieraadslid; den Heer Denacghel, be stuurder Stadsjcngensschool; den Heer Gits, stadsbouwkundige; den Heer Antony, bibliothecaris; overtalrijke vrienden, be langstellende ouders en oud-leerlingen. Lieten zich verontschuldigen: den Heer Vandergote, Burgemeester; den Zeer Eer waarden Heer Socquet, .bestuurder dier St Jozefs Vrije Beroepsschool; den Heer Gruwez, voorzitter der Harmonie Ypriana. Bij het spelen van het Vaderlandsch Lieddeden de overheden hunne intrede en namen plaats op het tooneel. Heer Jos. Van der Mersch, de ijverige voorzitter van den Beheerraad der school, opende de plechtigheid met hulde te brengen aan de nagedachtenis van den Heer Ingenieur-Architect Jules Coomans, den onvergetelijken gewezen bestuurder der school; verheerlijkte dezes werk, dat er op gericht was het nijverheidsonderwijs op stevige gronden te vestigen, steeds hooger uit te breiden en steeds verder te richten naar schoonheid, welke meest stralen uit aile werken van den stielman, aldus heeft Beer Coomans een gansch leger van verfijnde stielmannen en kun stenaars gevormd, welke de samenleving verrijken. Herinnerde verder aan zijn schoon en verdienstelijk verleden, aan zijn roemvolle en kunstrijke loopbaan, wees op de onschatbare diensten welke de overledene bewezen heeft en in 't bij zonder om den heropbouw van de stad leper, met haar prachtgefoouwen, en ein digde met de leerlingen aan te zetten een blijvend aandenken van den afgestorvene te willen bewaren. Daarna kwam Heer G. Delahaye, sche pen van Openbare Werken, aan het woord en hield volgende aanspraak: Mevrouwen, Mijne Heeren, Ons Vaderland heeft sinds eenlge Jaren reuzenstappen gedaan op den weg van den vooruitgang, tot het verspreiden van het Beroepsonderwijs. De teekenscholen-, beroeps- en nijver heidsscholen groeien gedurig aan. Een ieder volgt met aandacht en spanning het voortdurend uitbreiden van het onder wijs der ambachten, meer en meer wor den er grootere sommen aan besteed. Deze krachtige werking welke wordt vastgesteld, is tce te wijten aan de leiding van het hooger beheer der scholen, dat overal hetzelfde grondprir.ciïp verspreidt. Het Ministerie, de provincie, en inzon derheid onze provincie, hebben begrepen dat de verbetering van het technisch onderwijs een der bijzonderste oorzaken is van de uitbreiding der nijverheid. Het beroepsonderwijs moet de werking der nijverheid steunen en aan den aan bieder het maximum van kracht en op brengst bezorgen. Men moet in het bijzonder medewerken tot de technische aar.Ieering en tot de zedelijke opleiding der leergasten. Eenieder moet beseffen wat de Nijver heidsschool is, wat zij moet worden en wat nut er uit hare lessen moet voort spruiten. Het onderwijs der Nijverheidsschool wordt zoo gegeven dat het ten bereike der werkende klasse staat en ook ten bereike van den Middenstander. Het heeft voor doel, den jongen eene kunst- en wetensehappeliike geleerdheid te geven, welke hij in het werkhuis niet kan bekomen; zijn geestvernuft te ont wikkelen door hem de algemeene regelen of wetten te doen kennen, door hem in theorie praktische middelen te verschaffen om de economische waarde van zijn werk te vermeerderen en zoodoende zijne maat- schappelijken en geldelijken stand te ver beteren. In de Nijverheidsschool zijn de reeks leergangen verbonden met de verschil lende ambachten die op het gebouw en op den machinenbouw betrek hebben. V/elke zijn de red men die zoo machtig bijgedragen hebben tot het uitbreiden van het beroepsonderwijs? 1. Wij zien het aloud systeem van leer. linger.schap langzamerhand verdwijnen niettegenstaande het staatsbestuur over al tracht het leerlingenwezen aan te moe digen. Eertijds had elke baas bij zijn werk bank een leergast aan wien hij gemoede lijk al de kundigheden van zijn vak en al de geheimen van het ambacht aan leerde. De leergast werd op vaderlijke wijze behandeld, misschim soms als kind van den huize. Maar heden kan dat niet meer. De meester moet zelf dag aa.n dag scharrelen en wroetsn cm de twee eindjes t'einden 't jaar aaneen te knoopen. De meester en werkman zijn veel van elkander verwij derd, en de baas kan dat onderricht zelf niet meer geven, zoo komt het dat leer jongens na vier of vijf jaar bijr.a allen mogen gerangschikt worden onder het le ger der ongeschoolde arbeiders. Een tweede reden om het beroepson derwijs te ondersteunen is de volgende: De verdes ling van den arbeid wordt op zulke wijze door de hedendaagsche nij verheid benuttigd dat de werkman zich verplicht voelt enkel het mecanisch of altijd hetzelfde handwerk te doen; hoe kan hij dan zijn stiel kennen indien hem niet eerst in theorie al de cnderdeeien van zijn ambacht worden onderwezen. De school behelpt de jonge leergast, zij vervolledigt en vergemakkelijkt zijne op leiding, zij laat hem toe op geoefende wijze kennis te maken met de eenvoudig ste en beste manier van werken, zij laat hem toe de beste principes te vatten, wel ke de basis moeten werden van zijn werk. Het volstaat niet dat het staatsbestuur, de provincie alsook het lokaal bestuur kunnen plicht kwijten, de werking der inwoners en nijveraars moet er toe bij dragen dat de school op algemeene wijze aan de behoeften der ambachtslieden kan beantwoorden. Het werk, hoegenaamd hetwelk, kan verbeterd worden door een doelmatig on derwijs, de wetenschap en de beekenkunst brengen aan de nederigste ambachten nieuwere en ratkmceler handelswijzen, en meestendeels betere oplossingen en pro- blema's o in de praktijk voorkomen. Werkl. den en kleine burgers vormen in het opzicht van vakkennis, bs dezer eergevoel en eigenliefde verheffen, is de zer verstandelijk genot vermeerderen, is in het te stoffelijk werk meerdere geest inbrengen. De school alleen kan het werk meer vruchtbaar maken, door het in werking stellen van de kennis en van de kunst die als de grondslag zijn van nijverheid en ambacht. In één woord: men moet trachten be. drijvige en geleerde werklieden te vor men. Vooraleer te eindigen acht ik het mij ten plicht een woord van dank toe te stu ren aan de heeren van de besturende Commissie die allen onverpoosd mede werken bot de verheffing deaer nuttige instelling. Bij deze voeg ik ook de toewijding ta bekwaamheid yan den Heer Bestuurder en Leeraars. Ik breng hen allen dank voor de ver beteringen welke zij reeds hebben aan gebracht en eindig met den wensch dat de Nijverheidsschool van leper moge groeien en bloeien tot welzijn van stad, tot welzijn van zijne bevolking. Deze rede werd door algemeen handge klap begroet. Daarop volgden twee puike muziekstuk ken uitgevoerd door Mijnheer Decadt. Vervolgens kwam de Heer Bestuurder aan het woord, sloot zich aan bij de hulde gebracht door den Heer Voorzitter, aan de nagedachtenis van Heer Coomans, en sprak in dezer voege: Mevrouwen, Mijne Heeren, Bij deze plechtigheid1 reken ik het mij insgelijks ten plicht hier uitdrukking te geven aan de gevoelens van droefheid van wegens het onderwijzend personeel en leerlingen, over het afsterven van den Heer Ingenieur Coomans, den zser be kenden en algemeen zeer gewaardeerden gewezen bestuurder der Nijverheidsschool en Eere-Bcuwmeestsr der stad leper. Mijnheer Coomans was de bestuurder die eerbiediigd werd om zijn toewijding en om zijn talenten; hij won niet all:en het vertrouwen van zijn leerlingen, maar ook hunne erkentelijkheid. Ontzaggelijk veel en belangrijk werk heeft 'hij voor de Nijverheidsschool en de stad leper verricht; zonder andere ver dienstelijke personen te kort te doen, mag hij gerust de ziel ervan genoemd worden. Zijn talent en zijn ondervinding als bouwkundig Ingenieur verzekerden hem de eereplaats onder zijne collega's. Daarop werd door al de aanwezigen, rechtstaande en ingetogen, een minuut stilte bewaard. Vervolgens gaf de Heer Bestuurder een kort verslag over het verloopen school jaar, waarin hij onder meer meldde, dat er met het bedrag der inkomsten van de fondatiën der Heeren Oeriez, Merghelynek en Vandenbussche, alsook met de gifte van het Leo Lootensfqnds, nuttige vak boeken werden aangekocht, ter aanmoe diging der meest verdienstelijke leerlin gen. De Heer spreker hield verder een zaak rijk betoog over: TE KORT AAN GESCHOOLDEN waarin hij onder andere deed uitschij nen dat het dringend noodig is de opleiding van alle jonge vaklieden in het technisch onderwijs niet kracht ter hand te nemen, dat langs alle kanten voor de versohillige takken der voortbrengst de reep uitgaat naar gecefende <m geschooi de arbeiders welke ze niet kan ontberen, dat het nijpende tekort aan geschoolde arbeidskracht de voortbrengst lam legt en zelfs uiterst schadelijk voor haar maakt; dat een ontwikkelde, goed onder legde jeugd, en van algemeene kennis voorzien volk klaar moet staan, om het werk dat door de crisis werd neergehaald, weer krachtig op te bouwen; verder voor wat het eigenlijk beroepsonderwijs be treft, men niet overdraft, wanneer men zegt dat daarin de redding ligt van de arbeidersklas en van de vorotbrengst der goederen; dat het onderwijs in de Nijver heidsschool waar de leerjongens, de theorie en de princiepen der techniek aanleéren, het beste, 'E eenvoudigste en ook het goedkoopste middel Is dat voor allen ter beschikking staat om dit doel te bereiken. Nadien werd er overgegaan tot de prijs uitdeeling, waarna de Heer Bestuurder de welwillende overheidspersonen en de Hee ren Voorzitter en Leden van den Beheer raad bedankte voor hunne aanmoedigen de en vereerende aanwezigheid, alsook de ouders, vrienden en oud-leerlingen dei- school. die eraan gehouden hadden deze prijsuitdeeling bij te wonen. Om te eindigen kwam de Heer Lema hieu. Schepen, aan het woord. Hij be dankte den Heer-Bestuurder en ai de le den van het onderwijzend personeel voor de uitstekende wijze waarop zij de veel zijdige ontwikkeling der jongelingen ter herte nemen, wenschte de ouders en leer lingen hartelijk proficiat voor de prach tige uitslagen en eindigt met allen aan te zetten mede te werken voor den bloei der Nijverheidsschool. Deze schoone plechtigheid werd daarop met het «Tuindaglied» besloten. UITSLAGEN BOLTVKUNDIGF AFDEELING. 27 Ingeschreven leerlingen. Leeraar: M. Landtsheere Hubert. 3* Leerjaar; 1* Bijzonder Jaar. 1. Baa ien Robert, leper. Eeremetaal: 2. Vanler- berghe René, Woesten; 3. Vercruysse Ro bert, leper. 4* Leerjaar; 2' Bijzonder Jaar. 1. Per- syn Albert, Langemark, Eeremetaal; 2. Desodt Marcel, Vlamertinge. 5* Leerjaar; 3* Bijzonder Jaar. 1. Myl- le André, Zillebeke, Eeremetaal; 2. Derud- dere Luclen, leper; 3. Kerrinckx Omer, leper; 4. Verly Henrl, Vlamertinge, 6* Leerjaar; 4* Bijzender Jaar. 1. In- gels Henri, leper, Eeremetaal; 2. Denutte Lucien, leper; 2. Eggermont Bylvère, leper; 3. Duprez Clement, leper. Hoogere Afdeeling. X. Casier André, Vlamertinge, Bijzondere Prijs, Verguld Eeremetaal; 1. Vandenbussche Gérard, Woesten, Bijzondere Prijs, Verguld Eere metaal; 2. Glibbert Daniël, Zillebeke; 3. Van Huffel Michel, leper. Pri js van het Lootensfonds. 1. Casier André: 2. Vandenbussche Gérard; 3, Per- «yn Albert. HOUT EN MARMER SCHILDERKLAS. 42 Ingeschreven leerlingen. Leeraar: M. Degroote Prosper. 1* Leerjaar. 1. Vandewynckel Albert, Komen, Eeremetaal; 1. Wydhooghe Gé rard, leper, Eeremetaal; 2. Seys Julien, Komen; 2. Vlaene Nestor, leper; 3. Doo- laeghe Michel, Houtem. 2' Leerjaar. 1. Soetaert Albert, leper, Eeremetaal; 2. Delboo Henri, leper; 3. Sa- moy Oscar, leper; 4. Dewilde Joseph, Woesten; 5. Janseghers Charles, leper; 6. Bslrnaert Gaston, leper; 6. Vlamir.ck Ro bert, Wervik. 3* Leerjaar. 1' Afdeling: 1. Verghote Mauri ts, Westvleteren, Esremetaal; 1. Blanckaert Michel, Woesten, Eeremetaal. 2' Afdeeling: 1. Pernelle Fernand, Ko men (Fr.), Eeremetaal; 1. Baert Achiel, leper, Eeremetaal; 1. Ooghe Robert, El- verdlnge, Eeremetaal; 2. Vandaele Daniël, Elverdinge; 3. Odent Leon, Hollebeke. 4" Leerjaar. 1. Vincart Paul. leper, Bijzondere Prijs, Verguld Beremetaal; 1. Deconlnck Julien, Kemmel, Bijzondere Prijs, Verguld Eeremetaal. PRAKTISCHE LEERGANG VAN HOUT- EN STEENBEWERKEES 14 Ingeschreven leerlingen. Leeraar: M. Cornillie Camiel. MODELEERING. 1" Afdeeling. 1. Buseyne Daniël, leper, Eeremetaal; 2. Deramoudt Albert, leper. 2" Afdeeling. 1. Desaegher André, Eeremetaal; 2. Ossieur Gustave, leper. BIJZONDERE AFDEELING (Graphische Oefeningen). 1" Afdeeling. 1. Viaene Daniël, leper. 2' Afdeeling. 1. Meyfroodt Ulisse, leper, Eeremetaal. 3" Afdeeling. 1. Claeys André, leper, Eeremetaal. Hoogere Afdeeling. 1. Vandamme An dré, leper. Bijzondere Prijs, Verguld Eere metaal; Coffyn Fernand, Eervolle Melding. VOORBEREIDENDE AFDEELING. 1" Leerjaar. - 30 Ingeschreven leerlingen. MEETKUNDIG TEEKENEN. Leeraar: M. Salomé Honoré. 1. Lewyllie André, Wijtschate, eereme taal; 2. T:rrvn Georges, leper; 3. Bamelis Joël, leper; 4. Cailleau André, Vlamertin ge; 5. Ternier Willy. leper; 6. Cardinael Raymond, leper; 7. Viaene Hector, leper; 8. Geeraert Robert, leper; 9. Heughebaert Roger, leper; 9. Vermeersch Maurits, Zon- nebeke; 11. Vanbecelaere Jules, St Jan. Zomerlessen. - 20 Ingeschreven leerlingen. 1. Cardinael Raymond, leper; 1. Ternier Willy, leper; 2. Bamelis Joël, leper; 2. Le wyllie André, Wijtschate; 3. Viaene Hec tor, leper; 4. Geeraert Robert, leper; 4. Van Hullebus Gaston, leper; 5. Lewyllie Marcel, Wijtschate; 6. Stragier Daniël, leper; 7. Bcele Albert, leper; 8. Forrier Albert, leper; 9. Ingels Eugène, leper. 2" Leerjaar. - 15 Ingeschreven leerlingen. TROJECTIE. Leeraar: M. Serryn Hugo. Plaatsvervanger: M. Leleu André. 1. Coppejans Edgard, I-per, eeremetaal; 2. Delahaye Robert, leper; 3. Reynaert Oscar, St Jan; 4. Caxreyn Robert, leper; 5. Police Emiel, leper; 6. Didier Albert, leper; 7. Maes Antoon, leper; 8. Heyte Maurice, Vlamertinge; 9. Kerrinckx An dré, leper. Zomerlessen. - 9 Ingeschreven leerlingen. 1. Coppejans Edgard, leper; 2. Lebbe Roger, leper; 3. Leterme Louis, leper; 4. Pollee Emiel, leper; 5. Carreyn Robert, leper; 5. Reynaert Oscar, St Jan; 6. De lahaye Robert, leper. THEORETISCHE LEERGANGEN. Leeraars: MM. Glsquière Robert, Ghee- rardyn Charles. WERKTUIGKUNDIGE AFDEELING. 30 Ingeschreven leerlingen. Leeraar: M. Van Hee Alfons. 3* I.eer jaar; 1* Bijzonder Jaar. 1. Bee- le Médard, leper. Eeremetaal; 2. Vergau- wen Jéröme, leper; 3. Verhaegho Gaston, leper; 4. Verhaeghe Marcel, leper. 4' Leerjaar; 2' Bijzonder Jaar. 1. De- vos Arthur, leper. Eeremetaal; 2. Platteau Norbert, Voormezele; 3. Pauwels Leon, leper; 4. Wood Thomas, leper. 5* Leerjaar; 3* Bijzonder Jaar. l.Kno- ekaert Léon, leper. Eeremetaal: 2. Van denbussche Albert, leper; 3. De Geyter André, leper; 4. Cochonneau Norbert, leper. 6' Leerjaar; 4* Bijzonder Jaar. l.Rub- ben Frans, leper. Eeremetaal; 2. Kno- ekaert Marcel, leper. SCHOOLJAAR 1937—1938. De inschrijving van nieuwe leerlingen geschiedt, in de lokalen van de Nijver- heidrschool, O. L. Vrouwstraat, 8, op Zon dag 3 Oktober, van 10 tot 12 uur. Aanvang der lessen Maandag 4 Oktober 1937. IBSISEXBBBSIB1BB39SISD1IIIIU FINANTIEEL NIEUWS Veel middenstanders hebben in hun bezit bevoorrechte aandeelen der Maat schappij van Belgische Spoorwegen. Op 5 Juli 1.1. had de volgens de statuten vast gestelde eerste uitloting plaats van 142.000 bevoorrechte aandeelen der Belgische snede. Hier volgen de nummers der reeksen die uitgeloot werden en terugbetaalbaar zijn vanaf 1 September 1937 met 500 fr. plus 1 genotsaandeel. I, - 680 Titels van 25 bevoorrechte aan deelen, serie J. 1801 tot 1840 33561 tot 33600 1881 tot 1920 37881 tot 37920 3161 tot 3200 41161 tot 41200 5921 tot 5960 41321 tot 41360 7841 tot 7880 49041 tot 49080 9321 tot 9360 51001 tot 51040 20001 tot 20040 51881 tot 51920 28161 tot 28200 58001 tot 58040 31481 tot 31520 II. 4590 Titels van 19 bevoorrechte aan deelen, serie I. 5501 tot 5600 151301 tot 151400 9601 tot 9700 153101 tot 153200 10701 tot 10800 154501 tot 154600 12401 tot 12500 157601 tot 157700 19001 tot 19100 172601 tot 172700 45201 tot 45300 180801 tot 180900 47401 tot 47500 186301 tot 186400 67801 tot 67900 187301 tot 187400 73601 tot 73700 193601 tot 193700 74101 tot 74200 197501 tot 197600 82701 tot 82800 203301 tot 203400 84501 tot 84600 204101 tot 204200 84901 tot 85000 208001 tot 208100 85501 tot 85600 214801 tot 214900 88501 tot 88600 221301 tot 221400 91101 tot 91200 224001 tot 224100 94601 tot 94700 226201 tot 226300 95001 tot 95100 226801 tot 226900 120201 tot 120300 260901 tot 261000 125001 tot 125100 266901 tot 267000 135601 tot 135700 269601 tot 269700 137501 tot 137600 272601 tot 272700 146901 tot 147000 III. - 4600 Titels van 5 bevoorrechte aan- doelen, serie H 4001 tot 4200 126001 tot 1262C0 4401 tot 4600 138601 tot 138800 14601 tot 14800 139001 tot 139200 18001 tot 18200 151401 tot 151600 20401 tot 20600 151601 tot 151800 31801 tot 32000 155001 tot 155200 36401 tot 36600 156201 tot 156400 48601 tot 48800 159801 tot 160000 80401 tot 80600 165001 tot 165200 82201 tot 82400 167801 tot 168000 90201 tot 90400 187201 tot 187400 110201 tot 110400 IV. - 10000 Titels van 1 bevoorrecht aan deel, serie C. 173001 tot 174000 238001 tot 239000 456001 tot 457000 459001 tot 460000 531001 tot 532000 V. 11000 Titels ran deel, serie D. 55001 tot 56000 64001 tot 65000 160001 tot 161000 203001 tot 204000 205001 tot 206000 216001 tot 217000 VI, - 12000 Titels van 1 bevoorrecht aan deel, serie E« 568001 tot 569000 667001 tot 668000 737001 tot 738000 887001 tot 888000 981001 tot 982000 bevoorrecht aan- 255001 tot 256000 271001 tot 272000 323001 tot 324000 378001 tot 379000 435001 tot 436000 45001 tot 46000 134001 tot 135000 136001 tot 137000 142001 totl43000 305001 tot 306000 351001 tot 352000 VIL - 18006 Titels van deel, serie F, 70001 74001 113001 189001 205001 250001 366001 398001 431001 VIII. tot 71000 tot 75000 tot 114000 tot 190000 tot 206000 tot 251000 tot 367000 tot 399000 tot 4J2000 - 2000 Titels V deel, serie G. 217001 tot 218000 426001 tot 427000 557001 tot 558000 575001 tot 576000 586001 tot 587000 7C5001 tot 756000 854001 tot 855000 bevoorrecht aan- 458001 tot 459000 466001 tot 467000 468001 tot 469000 729001 tot 730000 757001 tot 758000 868001 tot 869000 619001 tot 920000 924001 tot 925000 983001 tot 984000 bevoorrecht aan- 832601 tot 233000 K.V.V. ARRONDISSEMENT IEPER. KAMERLID R.-D. DE MAN leper: Eerste Zaterdag van iedere maand, van 8.30 tot 10 uur. in het Kristen Volkshuis, St Jacobsstraat, 30. Derde Zaterdag, van 9 tot 11 uur, ln Het Zweerd-, G oote Markt. Poperinge: Tweide Vrijdag, van 9 tot 10.30 uur, ln het Kristen Volkshuis. Wervik: Vierde Zcnfag, van 10 tot 11 uur, ln de zaal St Ad Komen: Derde Zondag, van 10 tot 11.30 u. ln de Cercle Catholique, Wervlkstraat VOOR UW wendt U bij Sansen-Vanneste Gasthuisstraat, Poperinge. IBII DUI VENMAATSCHAPPIJ a DE VERBROEDERING POPERINGE Prijsvlucht uit ANGOULEME, van Zaterdag 17 uli 1937. 209 Duiven los te 5.43 uur. Snel- ueid eerste duif: 1122,75 nieter per minuut. Uit slag: 1. Pyck Henri, Vlamertinge; 2. Desender Jero me, Poperinge; 3. Dupont Georges, id.; 4. Fache Mi chel, ia.; 5. Vandromme O., Westouter; 6. Vande- merghel Fl., Reninge; 7. Igodt Omer, Poperinge; 8. Cronibez Cyriel, Vlamertinge; 9. Donck Cynel, leper; io. Desender Jerome. Poperinge* 11. Boude- weel C.f id.; T2. Vandromme Omer. Westouter; 13- Derycke Cyriel, Woesten; 14. Courtens R.. Oostvle- teren; 15. Mazereeuw Al., Abecle; 16. Boudeweel C., Poperinge; 17- lgodt Omer, id.; 18. Maerten J.f Kem mel; 19. Wuliepit E., Zillebeke; ao. Vandevoorde G., Kemmel; ai.. 22., 23. en 24. Vandehaeghe Eric, leper; 25. Lanaye Hilaire, Poperinge; 26. Donck Cy- rille, leper; 27. Lenoir Omer, Poperinge; a8. Delanghe Jer., Westouter; 29. Vr. Vereecke Oscar, Poperinge; 30. Degryse Jul.. Kemmel; 31. Delboo Maur., Elver dinge; 32. Speybrouck Omer, leper; 33. Vanrobaeys Maur., Vlamertinge; 34. Loncke Julien, Poperinge; 35. Vermeersch Arthur, id.; 36. Fache Michel, id.; 37* Speybrouck Hil 38. Wuliepit Emile, Zillebeke; 10. Van Bruwaene Gaston, Poperinge; 40. Fache Mi chel, id.; 41. Vankenimel Maurice, id.: 42. Durieux Al., id.; 43. Decanter Richard, Reningelst; 44. Denut Ger., Poperinge; 45. Vandevorode Valère, id.; 46. Th. Pottilius, Vlamertinge; 47. Theeten Cyriel, Poperinge; 48. Verschoore Henri, leper; 49. Blanckaert M., Po peringe; 50. Vandromme Omer, Westouter; 51. Bou deweel Cam., Poperinge; 52. Fache Michel, id.; 53. Pareyn Robert, Proven. Prijsvlucht voor jonge duiven uit ARRAS, van Zon dag 18 Juli 1937. 454 Duiven los te 7.35 uur. Snelheid eerste duif: 1349.53 nieter per minuut. 113 Prijzen. Uitslag: 1. Blondeel A.; 2. Bever- nage J 3. Clabau H. (Pot.); 4. Vandevoorde C.; 5- Melis O.* 6. Ballyn Wed.; 7. Vankenimel M.; 8. Des3ein C.; 9. Vandevoorde C.; 10. Huyghe M.; 11. Handtpoorter H.; 12. Vannieuwenhuyze G.; 13. Sil- vert G.; 14. Dessein C.: 15. Decae M.; 16. Ingelaere M.; 17. Lenoir J.; 18. Desaegher J.; 19. Dessein C.; 20. Lenoir J.; 21. Bevernage J.; 22. Sohier M.; 23. Creus A 24. Vermeulen G.; 25. Top N.; 26. Ver meulen G.; 27. Verleene A.; 28. Creus A.; 29. Lava A.; 30. Vermeulen G.; 31. Schaballie M.; 32. Des- camps A.; 33. Winne O.; 34. Kesteloot F.; 35. Ver meulen G.; 36. Vandevoorde A.; 37. Creus H.; 38 Desaegher J.; 39. Gouwy H.; 40. Clabau H^CKrom.) 41. Decae M.; 42. Lebbe M.; 43. Clabau H. (Pot.); 44. Pouillie J.; 45. Handtpoorter H.; 46. Kesteloot F.; 7. Clabau H. (Pot.)48. Vermeulen G.; 49. De- raeve H.; 50. Verpoot E. Prijsvlucht voor oude duiven uit CLERMONT, van Zondag 18 Juli 1937. 390 Duiven los te 8.40 uur. Snelheid eerste duif: 1231,93 meter per minuut. 98 Prijzen. Uitslag: 1. Vermeulen G.; 2. Creus A.; 3. Vermeulen G.; 4. Deplaedt L.; 5. Wybo M.; 6. Blondeel A.; 7. Silvert G.; 8. Berthels R.; 9. De plaedt L.: 10. Koffiaen J.; 11. Desaegher J.; 12. Decoker J.; 13. Creus A.; 14. Vermeulen J.; 15. Pattyn M.; 16. Blondeel A.; 17. Berthels R.; 18. Dupont G.; 19. Deplaedt L.; 20. Vr. Vereecke O.; 21. Schaballie S.; 22. Decreus M.; 23. Creus H.; 24. Ingelaere Gebr.; 25. Verpoot E.; 26. Ingelaere Gebr.; 27. Vermeulen J.; 28. Decoker J.; 29. Vermeulen J.; 30. Dave G.; 31. Decoker J.; 32. Vandevoorde C.; 33. Vermeersch C.: 34. Verhaeghe-Bustraen J.; 35- Vandevoorde C.; 30. Derynck O.; 37. Amez A.; 38. Deroo H.; 30. Decae M.;- 40. Van Bruwaene Gast.; 41. Decoker j.; 42. Knockaert G.* 43. Suffys-Depuydt J.; 44. Dave G.; 45. Keignaert H.; 46. Roffiaen J.; 47. Dave G.; 48. Clabau L.; 49. Silvert G.; 50. De- wachter G. Prijsvlucht uit BRETEUIL, van Woensdag 21 Juli 1937. 278 Duiven los te 10.41 uur. Snelheid eerste duif; 1314,53 meter per minuut. Uitslag: 1. Berthels R.; 2. Lenoir J.; 3. Desaegher J.; 4. Ber thels R.; 5. Blondeel A.; 6. Heirnaert J.; 7. Vanden- broucke L.; 8. Vermeersch A.; 9. Lenoir O.; 10. La- haye D.; n. Vermeulen G.; 12. Clabau H. (Pot.); 13. Berthels R.* 14. Descamps A.; 15. Dehaene E.; 16. Vermeulen J.; 17. Petyt M.; 18. Verhaeghe 19. Wybo M.; 20. Degroote Ch.; 21. Verhaeghe 22. Lahaye D.; 23. Degroote Ch.; 24. Decoker 35. Amez A.; 26. Vandenbroucke L.; 27. Creus A.; 28. Depoorter G.; 20. Dupont G.; 30. Deroo H.; 31. Vermeulen J.; 32. Verpoot E.; 33. Desaegher J.; 34. Van Bruwaene Gast.; 35. Missiaen Pr.; 36. Wed. Ballyn; 37. Missiaen G.; 38. Dupont G.; 39. Van kenimel M.; 40. Duoont G.; 41. Melis O.; 42. Dob- belaere J.; 43. DecoTcer J.; 44. Hannebouw M.; 45. Top N.; 46. Suffys-Depuydt J.47. Lava A.; 48. Clabau H.; 49. Silvert G.; 50. Suffys-Depuydt J.: 51. Lalau C.: 52. Vermeulen J.; 53. Handtpoorter H.; 54- Van Bruwaene Gast.; 55- Vermeulen J.; 56. Blondeel A.; 57. Bourgeois E.; 58. Decreus M.: 59- Melis O 60. Claeys A.; 61. Blondeel A.; 62. Petyt M.; 63. Vermeulen G.; 64. Wybo M.; 65. Petyt M.; 66. Silvert G.; 67. Coppernolle L.; 68. Igodt O.; 69. Pattyn M.; 70. Vermeersch A. Prijsvlucht uit DOURDAN, van Zondag 25 Juli 1937. 170 Duiven los om 5.30 uur. Snelheid eerste duif: 1289,16 meter per minuut. 43 Prij zen. Uitslag: 1. Vandemerghel Fl., Ren.; 2. Pyck H., Vlam.; 3. Decae M.; 4- Desaegher J.; 5. De rycke C., Vlam.; 6. Petyt M.; 7. Vandemerghel Fl.; 8. Decreus M.; 9. Vandevoorde L.; 10. Bondue J., Vlam.; xi. en 12. Desaegher J.; 13. Courtens R.. Oostvl.; 14. Debyzer J.; 15. Verpoot E.; 16. Igodt O.; 17. Degroote K.; 18. en 19. Suffys-Depuydt; 20. Igodt O.; 21. Creus A.; 22. Descamps A.; 23. Ver poot E.; 24. Colpaert A., Ren.; 25. Orbie M.; 26. TPSchaballie S.; 27. Taillieu A.; 28. Gouwy H.; 29. Van Bruwaene Gast.: 30. Deroo H.; 31. Vandenmer- ghel Fl.; 32. Derycke C.; 33. Vankemmel M.; 34. Desender J.; 35. Orbie M.; 36. Silvert G.: 37. De- 8rcke C.; 38. Melis O.; 39. Vandenmerghel Fl.; 40. ourtens R.; 41. Derynck O.; 42. Creus H.; 43. Loncke Maur. Prijsvlucht uit BRETEUIL, van Zondag 25 Juli 9^7. 384 Jonge duiven los om 6.30 uur. Snel- eia eerste duif: 1219,00 meter per minuut. 96 Prijzen. Uitslag: 1. Desender 2. Depoorter L.; 3. Ingelaere M.: 4. Dcvos A.; 5. Schaballie M.; 6. Sohier M.; 7- Debyser J.; 8. Goudenhooft E.; 9. Techel A.; 10. Suffys-Depuydt J.: ix. Hannebouw M.; 12. Dupont G.; 13. Lenoir T.; 14. Keygnaert O.; 15. Schaballie M.; 16. Desender J.; 17. Desae gher J.; 18. Schaballie M.; 19. Desaegher J.; 20. Melis O.; 21. Van Bruwaene Georg.; 22. Densender J.; 23. Vandevoorde C.; 24. Clabau L.; 25. Lalau C.; 26. Deraeve M.; 27. Hannebouw M.; 28. Ver poot E.; 29. Vannieuwenhuyze G.; 30. Coudron H.; 31. Schaballie M.; 32. Wybo M.; 33. Heirnaert J.; 34. Clabau H. (Pot.): 35. Goudenhooft E.; 36. Ver- slype A.; 37. Lalau C.; 38. Cronibez Ch.; 39. Clabau H. (Krom.); 40. Moerman A.; 41. Techel A.; 42. Schaballie M.; 43. Ingelaere M.; 44. Winne O.; 45. Legrand C.; 46. en 47. Desaegher J.; 48. Debyser J.; 49. Verhaeghe J.; 50. Techel Alf. Prijsvlucht uit BRETEUIL, van Zondag 25 Ju\ 1937. 230 Duiven los om 6.35 uur. Snelheid eerste duif: 1101,23 meter per minuut. 71 Prij zen. Uitslag. 1. Deplaedt L.; 2. Ingelaere M.; 3. Vcrraeesch A.; 4- en 5. Degroote K.; 6. Wed. Bal lyn; 7. Vandevoorde L.; 8. Hannebouw M.; 9. Bil- liau M.; 10. Decreus M.; 11. Derycke K.; 12. Ver leene A.; 13. Billiau M.; 14. Depoorter L.15. Melis O.; 16. Vankemmel M.; 17. Geldhof C.; 18. Inge laere M.; 19. Desaegher'J.; 20. Petyt M.; 21. De sender J.; 22. Desaegher J.; 23. Deraeve H.; 24. Vankemmel M.; 25. Vernieesch A.; 26. Ingelaere M.; 27. Schaballie M.; 28. Billiau M»; 29. Gerber L.; 30. Petyt M.; 31. Slosse G.; 32. Verleene A.; 33. Lenoir J.; 34- Winne O.; 3.5. Soenen C.; 36. Decreus M.; 37. Denut G.; 38. Vandebroucke L.; 39. Ver poot 40. Decreus M.; 4t. Huyghe M.; 42. Ber thels R.; 43. Hannebouw M.; 44. Clabau H. (Pot.); 45. Durieux A* 46. Hannebouw M.J 47- Huyghe M.; 48. Lenoir J.; 49. Blanckaert A.; 50. Lietaert F. Prijsvlucht uit CLERMONT, van Zondag 1 Oogst *937- 338 Jonge duiven los om 12.15 uur. Snel heid eerste duif: 9*2.86 mefer per minuut. 85 Prij zen. Uitslag: x. Carle M.: 2. Dupont G.; 3. Van debroucke L.; 4. Liefooghe E.; 5. Carlé M.; 6. Des sein K.; 7. Vandevoorde A.; 8. Vermeulen G.; 9. Devos R.; xo. Vandevoorde K.; xx. Amez A.; 12. Deraeve M.; 13. Ingelaere Gebr.; 14. Dewancker J. 15. Desaegher J.; 16. Desender J.; 17. Dupont G.; 18. Schaballie M.; 19. Lenoir O.; 20. Vermeulen G.; 21. Debyzer J.; 22. Vercruysse O.; 23. Vermeersch A.; 24. Debvzer J.; 25. Vandevoorde K.; 26. Techel A.; 27. Ingelaere Gebr.; 28. Schaballie S.; 29. Lebbe Gebr.; 30. Schaballie M.; 3*. Dave G.; 32Vande voorde K.; 33. Mgodt O 34. Vermeulen G.; 35- Dessein K.; 36. Desender J.: 37. Decae M.; 38. De saegher J.; 39. Schaballie M.; 40. Hannebouw M.; 41. Van Bruwaene Georg.; 42. Techel A.; 43- Le- quien Gebr* 44. Decoker J.; 45. Depreeuw A.; 46. Goudenhoofa E.; 47. Vermeulen G.; 48. Silvert G.; 49. Vermeesch A.; 50. Hoflack L. Prijsvlucht uit CLERMONT, van Zondag x Oogst *937- 223 Oude duiven los om 12.15 uur. Snel heid eerste duif: 921,76 meter per minuut. 56 Prijzen. Uitslag: 1. Devof A.; Dupont G.; 3. Slosse G.; 4. Dessein K.; 5. Vandenbroucke L.; 6. Vermeulen G.; 7. Mahieu K.; 8. Vermeulen J.; 9- Lalau K.; xo. Decreus M.; xi. Vandevoorde L.; 12. Melis O.; 13. Creus A.; 14. Deplaedt L.; 15 Dalle- Gouwy 19. Orbie M.; 20. Vandenbroucke L.; 21. quin A.; 16. Ingelaere Gebr.; 17. Desaegher J.; 18. Vermeulen G.; 22. Dupont G.; 23. Roffiaen 24. Vankemmel M.; 15. Deplaedt L26. Debyzer J.; 27. Roftiaen - -• lea G creus deel A 37. vermeuien U.; ^y. G.; 40. Logie L.; 41. Blanckaert M.; 42. Siivert G.; 4x" M 48* Tïerynok O.; 45. Pouseele J.; 46. Orbie M.; 41. Crombez Ch.; 4é. Dupont G.; 49 Udber L.50. Vandevoorde L.; 51. Vermeulen G.; j V 55* Desender J.54. Clabau L.J 55 Vandevoorde L.; Dupoot G. Op initiatief van het maandschrift «He- dendaagsche Kunst», ter bevordering va» Kunsten en Letteren (beheer Jack Dan- los, Gistelsteenweg, 432, Sint Andrics- Brugge) wordt te Oostende, van 1 tot IS Augustus, in den «Foyer» van den Schouwburg een merkwaardige tentoon stelling gehouden van de werken van' kunstschilders de kust bewonende of de zee. behandelendeeen bijzondere afdee ling wordt de kunstfotografie voorbehou den. Baron James Ensor heeft zijn deel neming toegezegd. De officieele opening geschiedt op Zon dag 1 Augustus om 11 uur; vooraanstaan de personaliteiten uit de artistieke en .Staatskundige wereld zullen haar met hun tegenwoordigheid vereerenMaurits van Coppenolle, hoofdredakteur van het in richtend maandschrift, houdt een gelegen heidstoespraak in het Nederlandschten gerieve van de vreemdtalige bezoekers zal hij ook, in kortere bewoording, het woord in het Fransch, het Engelsch en het Espe ranto voeren; daarna wordt de tentoon stelling door een plaatselijk hooggeplaatst persoon open verklaard. Alle kunstminnaars van de streek wor den verwacht. DE SNELTREIN PARIJS- St ETIENNE ONTSPOORT NABIJ VILLENEUVE-St GEORGES 27 DOODEN EN 50 GEWONDEN Donderdag nacht is te Vilisneuve-Sr.inli Oeorges de bloctrein Parijs-Sint Etienne ontrlggeld. De schuld schijnt toegerekend te worden aan een te trage werking van het spoorwiasel dat enkel versprongen zou zijn nadat de locomotief voorbij was. Zoo zijn de wagons, door plotse verandering van spoor met dat waarop de locomotief reed, uit de sporen getrokken geworden, opeengebotst, met het ongelukkig gevolg dat een houten derde klaswagon tusschen twee stalen wagons ineengedrukt werd. Vrijdag avond werden reeds 27 lijken en 50 gewonden uit de puinen gehaald. Het zijn meestal bedevaarders die van Lisieux kwamen en kinders eener schoolkolonie. HMMBBHaiaifBMua&iaBatiSii Naar wij vernemen werden in den 1,-at- sten tijd talrijke wielrijders in overtreding genomen van het reglement op het ver keer. Daarom oordeelen wij het gepast hier de bijzonderste bepalingen van den wegcode, die de wielrijders aanbelangen, te herinneren. De wielrijders zijn namelijk gehouden te rijden op de rijwielpaden die aangeduid zijn door een cirkelvormige blauwe plaat waar in 't midden in witte kleur een rij wiel op voorkomt. De wielrijders mogen den rijweg slecht» gebruiken indien de openbare weg geen rijwielpad heeft of indien het rijwielpad onbruikbaar of belemmerd is. In beide gevallen moeten zij, bij het naderen van een anderen weggebruiker, op één rij ach ter elkaar rijden aan de uiterste rechter zijde. Het is den wielrijder verboden te rijdenI 1. - Zonder het stuur vast te houden; 2. - Zonder de voeten op de trapper» te houden 3. - Zich latende voorttrekken. Bij belemmering van den openbaren weg moet de wielrijder afstappen en zijn rij wiel aan de hand leiden. Tusschen het vallen van den avond en het aanbreken van den dag. is het den wielrijders verboden naast elkaar te rij den bij het naderen van een motovoer tuig. Tusschen het vallen van den avond en het aanbreken van den dag moeten de rijwielen voorzien zijn, van voren, van een naar voren uitstralend niet verblindend, wit of geelachtig licht, en van achter, van een achterwaarts uitstralend rood licht. De rijwielen moeten voorzien zijn van een rammelbel of een rinkbei, die op een afstand van minstens 50 meter kan ge hoord worden. De reglementaire provinciale plaat moet aan de rijwielen vastgehecht zijn op de linker voorzijde, hetzij op de naaf, hetzij op de vork. Wanneer een motorloos rijwiel beredca wordt, is het den wielrijder verboden: 1. - Een anderen persoon te vervoeren, als het rijwiel daartoe niet is ingericht; 2. - Zware of omvangrijke goederen te vervoeren. Wij herinneren hier ook de beteekeni» van enkele verkeerssignalcn die de wiel rijders bijzonder aanbelangen: Cirkelvormige witte plaat met breeden rooden boord beteekent: verboden voor alle rij- en voertuigen. Roode plaat met in 't midden een hori zontalen witten bandverboden toegang of inrij voor alle voertuigen. Witte plaat met breeden rooden boord en een rijwiel in 't zwart in het wit mid denvak: verboden voor rijwielen. Blauwe plaat met witte pijl in 't mid den duidt de verplichte richting aan. Bauwe plaat met wit rijwiel in het mid den verplicht gebruik van het rijwielpad. Dat alle wielrijders de voorschriften van liet reglement stipt naleven, vooreerst in het beiang van hun veiligheid en dan nog om zich allen last en... geldboete bij over tredingen te besparen. A HET RIJWIELVERKEER LANGS DE VAART IEPER-BOEZINGE Tegen verscheidene personen werd pro ces-verbaal opgemaakt om per rijwiel langs de vaart Ieper-Boezinge te rijdeq. Langs dezen weg waren namelijk op ver scheidene plaatsen verkeerssignalen ge plaatst met een cirkelvormige witte plaat met breeden rooden boord, wat beteeken- de dat deze weg verboden was voor alle rij- en voertuigen. De rijkswacht en de veldwachters, wien het opgelegd was de bestaande reglementen streng te doen na leven, waren dan ook gerechtigd de wiel rijders aldaar in overtreding te nemen. Doch het schijnt dat hier een missing be gaan werd bij het plaatsen der verkeers signalen en het betrokken beheer heeft de aldaar aangebrachte platen laten ver vangen door andere met een zwarte auto op het wit middenvak, dewelke aanwijzen dat deze weg slechts verboden is voor autos, zoodat de wielrijders alsook de motorijder opnieuw" dezen weg mogen ge bruiken. Intusschen zal, naar het schijnt, aan de gemaakte processen-verbaal geen verder gevolg gegeven worden. HET GEVAARLIJK VERKEER OP DE BAAN VEURNE-IEPER Een der drukst bereden banen van hek land tijdens de zomermaanden is zeker wel de autobaan Veurne-Ieper. Een wielrijder of een voetganger die utt Veurne komt en leper op moet, weet waar lijk niet waar hij moet rijden of gaan. Uit Veurne komend is een eind goede veloweg links; dan verder is een soort ve- loweg, ook links, maar die uit Veurne komt mag er geen gebruik van maken. Wie het niet weet, wordt maar opge schreven De velorijder moet dan rechts rijden ea la er tot leper in levensgevaar. Ziet de bevoegde Overheid dat niet? Het is onmenschelljk die toestand zoo te laten. Die tram moet de velden in en in da plaats moet een breede weg voor wielrij ders en voetgangers. De oplossing is heel gemakkelijk als «ff goede wil is.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 9