I ff Zonneslag nog de doodelijke auto-botsing te wavrehu eerw. heer maurits hahn De Belgische Mailboot "Princesse Marie-José,, aan gevaren bij Duinkerke erge trambotsing te poperinge oude vrouw door tram vermorzeld te elzendamme doodgereden te bellegem onthrn i wc, van een amerikaansch gedenkteeken te kemmel de beroepsrennerskoers van de lovie een bruine z0mertint directie voor vlaanderen NAAR BELGISCH KONGO Op Vrijdag 13 Oogst 1937 ls den Eerw. Patsr Maurits Hahn van Vlamertinge met nog 15 andere Paters van Scheut aan boord van het stoomschip Albertville te Antwerpen ingescheept met bestem ming voor Belgisch Kongo. Eerw. Pater Hahn, zoen van Emiel en van Irma Ampe, werd op 23 Januari 1911 te Vlamertinge geboren. Hij genoot het lager onderwijs in de Vrije Jongensschool te Vlamertinge en studeerde verder aan het Bisschoppelijk College te Tielt. Ten jare 1930 trad hij in de Congregatie van Scheut alwaar hij zich tot het pries terschap en het missieleven voorbereidde. Op Dinsdag 4 Oogst 1936 werd Eerw. Pater Hahn, in de kerk van O. L. Vrouw van Gratie te Scheut-bij-Brussel priester gewijd door Z. Em. Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen. Op Woensdag 12 Oogst 1936, om 10 u., droeg Eerw. Pater Hahn zijn plechtige Eeremij op in de parochiale kerk van Vla mertinge en werd hierin bijgestaan door den Eerw. Heer Lambaere, rustend mis sionaris te Vlamertinge en den Eerw. Pa ter Roger Blomme, der Witte Paters, die thans werkzaam is in het Vicariaat Albert- Meer in Belgisch Kongo. De gelegenheids aanspraak werd gehouden door den E. H. David, onderpastoor te Meulebeke. Tal rijke priesters en veel inwoners woonden deze plechtigheid bij. Gedurende de Paa^chdagen, 28-29 Maart 1937, werd te Vlamertinge een Vlaam- sche Kermisingericht in de Vrije Meis jesschool op de Dorpsplaats en op Zondag 18 Juli 1937 had door de plaatselijke too- neelgilde Deugd en Vreugd in het park van den H. Markgraaf Maurits du Pare, de eerste opvoering plaats van het too- neelstuk Pater Jordaens door den Heer apotheker Trypsteen. Beide feesten wer den ingericht ten bate der missie van Eer- weerde Pater Hahn. Eerw. Pater Hahn is bestemd voor het Vicariaat Leopoldstad, alwaar Mgr Joris Six, insgelijks van Vlamertinge, tot Apos tolische Vicaris aangesteld is. Wij wenschen aan den Eerw. Pater Maurits Hahn goed heil en een grooten zielenoogst onder de negers van Belgisch Kongo. Ig9ES&EaB3B9Saa3B!aaSSB3BSB£I me gekomen zag de machinist Lava eene vrouw die met een zak beladen van het land kwam en de tramlijn wilde overste ken. Hij trompte, doch tevergeefs, de vrouw deed of ze niets hoorde en toen trok hij zijn remmen over. Te laat echter, het ongeluk was gebeurd, het was het werk van een seconde Den machinist Lava scheen erg onder den indruk van het gebeurde. Te 20 uur verscheen het Parket van Veurne ter plaats en stelde een onderzoek in. Na dat onderzoek kon de autorail zijn reis verder doorzetten. Het lijk van het slachtoffer werd naar het dcodenhuisje overgebracht. BELANGRIJKE VERLAGING DER TELEFOONTARIEVEN. Naai een eenvormige abonnementsprijs van 320 frank. H Bouchery, Minister van P. T T., heeft een hervorming der telefoontarieven opgesteld, hervorming welke goedgekeurd werd door den Ministerraad en waarvan een uiteenzetting werd gegeven aar ce vertegenwoordigers van de pers. Deze hervorming voorziet een eenvoudi ge abonnementsprijs voor geheel het land, namelijk van 320 fr. Totnogtoe schom melde die prijs tusschen 375 en 600 fr. In afgelegen gewesten was dit abonnement nog veel duurder daar er bij die prijs een afstandsbijtaks gerekend werd. De nieuwe prijs zal daarbij nog recht geven op een zeker aantal plaatselijke ge sprekken, van 400 tot 700 naar gelang de categorie van het telefoonnet der streek. De afstandsbijtaks zal ook worden afge schaft zoodat men door gansch het land de telefoon ln huis zal kunnen hebben voor min dan 1 fr. per dag. Ieder plaatselijk net zal ook verruimd Worden en geheel het land zal verdeeld Zijn in slechts 102 sectoren. De veralge meening van den automatische telefoon zal worden nagestreefd. Deze hervorming brengt een ontlasting van 20 millioen voor de abonnementen. De Minister hoopt daarentegen dat deze ver mindering van Inkomsten weldra zal inge wonnen worden door het bijkomen van nieuwe abonnenten wegens de nieuwe lage abonnementsprijs. De toepassing van deze hervorming zal waarschijnlijk doorgevoerd worden vanaf J November e. k. DE KATHOLIEKE ASSOCIATIE VAN BRUSSEL EN DE NATIONALE BANK Zaterdag 7 Oogst vergaderde het bureau der Katholieks Associatie van Brussel. Een motie werd er gestemd waarin wordt ge vraagd dat de Regeering zou tusschenko- men om een einde te stellen aan de mis bruiken welke vastgesteld werden in den schoot der Nationale Bank. IIET NEDERLANDSCH UITGEFLOTEN IN DE KURSAAL TE OOSTENDE In de Kursaal te Oostende moest verle den week een Hollandsche cabaretzanger optreden. Nadat hij een paar liederen had gezongen gaf hij als Intermezzo een Ne- derlandsche vertelling ten beste. Pas was hij begonnen of werd er geroepen en francaisWeldra rees gefluit op. De storm bedaarde toen de zanger enkele Engelsche liederen zong maar de poppen gingen dan weer aan het dansen, nog luid ruchtiger dar te voren, toen de man op nieuw in het Nederlandsch wilde voort gaan, bij zooverre dat men het gordijn moest nederlaten. Te Oostende is het dus zoover gekomen dat men er ongestoord alle talen spreken mag uitgenomen zijn eigene taal... die er uitgefloten wordt! Moeten ds Vlamingen zulks nog langer verkroppen7 DE SPELLING VAN DE VLAAMSCHE GEMEENTENAMEN Ingevolge een opdracht hem vroeger door den kabinetsraad gegeven, heeft de H. De Schrijver, Minister van Binnenland sche Zaken, de spelling vastgesteld van de namen der Vlaamschs gemeenten en van de Vlaamsche namen der tweetalige ge meenten, alsmede van de gemeenten uit het Brusselsche. Deze spelling zal voortaan verplicht ge bruikt worden door alle diensten van den Staat en door de provinciale dienster;. De gemeenten zelf blijven vrij de nieu we spelling al dan niet aan te nemen. Da Minister van Binnenlandsche Zaken had gemeend deze hervorming reeds op 1 Augustus te kunnen doen ingaan. Ten gevolge van onderhandelingen gevoerd met Sommige plaatseljke overheden heeft hij pas thans de lange lijst van Vlaamsche gemeentenamen in de voortaan officieele spelling aan de verschillende departemen ten kunnen overmaken. Zij wordt ver plicht met ingang van 15 Augustus. En zoo komen we weer eens te staan voor een kenschetsende Belgische wet. De Minister van Binnenlandsche Zaken. Heer De Schrijver, heeft bevel gegeven die Vlaamsche spelling verplicht te gebruiken maar... de gemeenten blijven vrij ze al of niet aan te nemen. Mooie verplichting, voorwaar! Kort: de H. Minister heeft dus niets verplicht, en alles blijft zooals voorheen daar de gemeenten zelf naar willekeur voort blijven handelen, dit... onder bevel van den Minister! EEN KONGRES DER GODLOOZEN TE BRUSSEL 100.090 Roebels ter beschikking gesteld om de kosten te dekken. Het Uitvoerend Comité van de Inter nationale Godloozen bijeengekomen te Gneve heeft besloten een kongres voor Godloozen in te richten en heeft 100.000 roebel (Russische munt) ter beschikking gesteld om de kosten ervan, te dekken. Sovjet-Rusland zal 30 afgevaardigden zen den. Wellicht werd ons land gekozen voor dit kongres omdat het nog in de meerder heid geloovig is en de Sovjets en andere godloozen onze geloovigen willen komen tergen. Ons land zou dit niet moeten dul den en we verhopen dan ook dat onze katholieke ministers eens hun oogen niet zullen sluiten maar wel dit kongres zullen verbieden. VOOR ONZE GRENSARBEIDERS De vernieuwing der grenskaarten. Tusschen afgevaardigden van België en Frankrijk werd een vergadering gehou den om de vernieuwing der grenskaarten te bespreken. Waarschijnlijk zal volgende regeling getroflen worden in verband hier mede: De grenskaarten zullen vernieuwd wor den voor een termijn van 3 jaar, in plaats van voor 2 jaar. Voor de grensarbeiders die werkten in Frankrijk vóór 31 Decem ber 1925 zal de vernieuwing automatisch wijze geschieden alle drie jaar, zelfs in dien zij werkloos zijn. Voor deze werkende gedurende 6 jaar in Frankrijk, zal hunne grenskaart op automatieke wijze ook wor den vernieuwd, indien zij werkloos vallen en binnen de zes maanden werk vinden, zooniet vallen zij onder deze van minder dan zes jaar. Deze van minder dan zes jaar hebben geen recht op de automati sche vernieuwing. De vernieuwing zal ge schieden na onderzoek of er geen werke loosheid is in hunne kategorie. Indien de ze meer dan zes maanden duurt, vallen zij onder de kategorie van werkende in Frankrijk minder dan zes jaar. De landwerkers die geen landbouwwer- kers zijn, hebben recht cp verandering en behouden hunne rechten, indien zij kun nen bewijzen sedert vier jaar in Frankrijk te werken. De grensarbeiders die hunnen militairen dienst moeten doen, kunnen na hunnen diensttijd de vernieuwing bekomen van hunne grenskaart, op voorwaarde dat zij bij hunne aanvraag kunnen bewijzen nog geen 60 dagen van dienst af te zijn. ZONDER WERK NA TÏET VERLOF Voor veel grensarbeiders heeft het be- taad verlof een bitter einde gehad. Maan dag 11. trokken weerom talrijke autobussen met grensarbeiders, die juist hun dagen verlof hadden genoten, de grens over, maar wat later keerden er velen terug samen met de werklieden. Verscheidene Fran- sche fabrieken van het Noorden hadden alle werk stop gezet bij gebrek aan fabri- catieorders en de arbeiders mochten terug naar huis keeren om vcor onbepaalden tijd werkloos te worden. Aldus werden enkele honderden werklieden naar huis gestuurd. Deze zijn meestal uit Dadizele, Wevelgem, Wervik, Moorslede, Meenen, enz. Te Halewijn is ook de weverij Wiilems gesloten en allen, zelfs tot den bestuurder toe, werden afgedankt. Een nieuw gevolg van de politiek van het Fransche Volksfront waaronder onze grensarbeiders thans ook van lijden. De foto toont ons het lijkje dat gedekt met een deken in volle breedte over de baan lag. Men kan duidelijk opmerken dat d- wagen met de twee linksche wielen over het jongentje reed. De pijl duidt de richting aan in dewelke het hoofd ligt. EEN ZEVENTAL GEWONDEN Ter gelegenheid van de koers voor be- door den H. geneesheer Sierens van De roepsrenr.ers op De Lovie werden een Lovie en andere behulpzame personen, paar speciale trams ingelegd van Pope- De gewonden, die thans allen aan de ringe tot De Lovie Binst de koers wer- beterhand zijn, waren: den die trams dan gegareerd op het ver- Lava Maurice, uit Poperinge, voerder bindingsspoor van De Lovie zelf. van den autorail, hij werd een rechtsche Hoe het kwam, het werd nog niet uit- rib gebroken, een andere was gewond en gemaakt, maar toen te 3.20 uur de tram hij werd daarbij nog gewond aan handen uit Reninge kwam aangehold was de wis- en had talrijke kneuzingen opgeloopen. sel steeds overgeslagen naar het verbin- Hij moest huiswaarts gevoerd worden; dingsspoor. Duthoit Em., uit Brussel, liep inwendige De voerder van den aanbollenden tram, kneuzingen cp; 2».. Maurice Lava, wonende Peperstraat, Po- Denise Bossemans, uit Eekeren, werd ge- peringe, was van lang te voren reeds ge- wond aan de rechterknie; noodzaakt steeds op den knop van het Dumez Albert, Namen, liep lichter ver signaal te duwen wegens het druk verkeer wondingen op en was de kleederen ge- langs de baan en ook op de sporen, zoodat scheurd; hij een gebogene houding moest aannemen Bossemans Constant, Nijlen, liep neus- en verhinderd werd in het van ver kijken beenbreuk op, liep diepe wonden op aan naar den wissel. neus en boven de linkeroog, alsook aan de Eerst op een tiental meter van den wis- bovenlip en verloor veel bloed; sel zag hij dat dezen verkeerd lag en rem- Antoinette Denys, Krombeke, werd ge- de uit volle macht. De tram liep echter wond aan neus en oog; het verbindingsspoor op, en botste met Kino Jonas, Krombeke, werd gewond volle geweld op de eerste motrice van de aan de wang. stilstaande tram. De schok was geweldig. Daarbij had nog een kindje een diepe De buffers der beide motricen drongen in wonde nevens het linkeroog, elkaar zoodat beide voertuigen tegen el- De twee automotricen cntriggelden bei- kaar werden gedrukt en de lantaarnen den met twee wielen. Zij konden dan ver plat gedrukt, de vorenste ruiten van beide der binst den dag geen dienst meer doen. voertuigen stukgeslagen, de kommanden Toch kon het verkeer tusschen Poperinge ingedrukt, wijl de voerder en de reizigers en Krombeke later verzekerd worden door hard tegen ruiten en wanden werden ge- nieuw gestuurd materiaal, worpen. Gelukkig nog dat de ruiten in Gelukkig dat voerder Lava nog had Securitglaswaren en dat de voerder kunnen remmen. Er werd ook verteld dat nog had kunnen remmen of anders had hij het was die het ongeluk 'bij E-lzendam- men wellicht dooden te betreuren gehad, me op Vrijdag 6 Oogst was overkomen. Geschreeuw en gekerm steeg uit de auto- Dat is totaal onwaar. Wel hebben beide rail en onmiddellijk werd hulp gebeden, voerders zelfde famfliefiaam maar die van Er waren een zevental gewonden die ln de Elzendamme is uit De Panne wijl d.e voer- daarbijgelegen huisjes gedragen werden der hier uit Poperinge is. Beiden bedie- wiil hen de beste zorgen werden besteed nen ten andere een verschillende lijn. T» t-T- n. man uit oostni eu wkerke Op Vrijdagavond 6 Oogst 11., rond 18.30 wielen van den mazouttram terecht en Paardengeleider Zwaenepoel Maurits, uur, was Vrouw Eugenie Platteeuw, Wed. werd letterlijk opengereten. Ze moet op 28 jaar, wonende te Oostnieuwkerke, reed Deweerdt, ongeveer 70 jaar oud, en wo- slag gestorven zijn. Het vreeselijk ver- te Bellegem langs de groote baan op Kort- nende in een huisje langs den steenweg minkte lijk werd van onder het logge voer- rijk, per flets, wijl hij aan de hand de leper-Veurne, tusschen Oostvleteren en tuig weggehaald en met den zak die het teugels vasthield van een paard. Hij begaf Elzendamme, gras gaan snijden voor haar slachtoffer en haar voorschoot droeg be- zich naar de steenbakkerij Van Elslander konijntjes. Ze had haar werk afgedaan en dekt tot het Parket ter plaats afstapte, waar hij in dienst is. met een goed gevulden zak haar schouder Intusschen werd de familie van het slacht- Aan het gehucht De Katwilde een overgeworpen, kroop zij van uit den dijk- offer met alle omzichtigheid van het droe- autovrachtwagen hem voorsteken. De kant... Jammer genoeg op het oogenblik ve gebeuren op de hoogte gebracht. wielrijder werd evenwel door den camion dat de autorail, die uit Veurne kwam en Wat de kaartjesbesteller, ooggetuige van aangehaakt en hij kwam met het hoofd naar leper reed, in aantocht was. het ongeval, verhaalde. terecht onder de zware wielen van de De voerder van den autorail, Georges Huyghe Maurice, die op den aanrijden- vrachtwagen. De ongelukkige werd het Lava, woonachtig in De Panne, had de den tram A. R. 253 dienst deed als kaart- hoofd letterlijk vermorzeld. De hersenen vrouw bemerkt en trompte herhaaldelijk, jesbesteller, verhaalde ons wat volgt: We lagen verspreid op de baan. Maar de arme vrouw was ongelukkig wat waren uit Veurne vertrokken op het vast- De bestuurder van den vrachtauto was doof en hoorde het getromp niet van den gestelde uur en moesten rond 18.30 uur zekere Verhaeghe André. uit Heule. autorail. De geleider remde uit alle macht Oostvleteren binnenrijden. Aan Elzendam- Het Parket van Kortrijk stelde een on- doch te laat, de vrouw kwam onder de fSF"" ZIE VERVOLG HIERNEVENS. derzoek in. SBZKBS3BSS9B&S3SaZS2B3SB3Q3ESBIBS9IEBSESSZSE9iiSSSBBSB9E3BEBBi2BBSSBSSBaBB3S13SSSXQ£BBBSi3 Zondagnamiddag, omstreeks 3 uur, had op de groote baan Ieper-Kemrr.el, op het gehucht Vierstraete de inhuldiging plaats van een gedenkteeken welk over een zestal jaren opgericht werd ter nage dachtenis van de aldaar gesneuvelde Air erikanen. Ter gelegenheid van de jaarlijksche plechtigheden te Waregem werd er voor gezorgd het gedenkteeken van de Vier straete in te wijden. Een Amerikaansche afvaardiging uit 150 mannen bestaande, woonden in den namiddag de inhuldiging van het memorial der Vierstraete bij. Het monument is vervaardigd uit witten zand steen en stelt een blok voor dat veel gelij kenis vertoont met de altaren geplaatst op de Engelsche kerkhoven. Trappen ver- leenen er toegang toe en het is omringd van rolzuilen van dezelfde stesnen, welke verbonden zijn door een ijzeren afsluiting. Redevoeringen werden er uitgesproken. Het Reveilen Aux champs werden geblazen door de klaroenen, waarna bloe men werden neergelegd. De traditie getrouw, kwam de volksme nigte Zondag 11. voltallig naar De Lovie afgestapt om het hen voorgeschotelde sport volmondig te verorberen. Allen wa ren opgekomen om de wielerkampioenen te bekijken en toe te juichen, materie had den ze genoeg voorhanden want niet min der dan 4 super-assen dwongen al hun belangstelling af. 't Waren Karei Kaers, oud-wereldkampioen '36 en kampioen van België '37; Sylveer Maes, den lieveling der streek, winnaar der Ronde van Frankrijk 193S en... 1937(7); Vicini, de wondere, die reuzenwerk verrichte in de laatste Fran sche Ronde, en als tweede eindigde (1* af zonderlijke) en Speicher, de Fransche dandy renner, tegenwoordig kampioen van Frankrijk. Al die renners nam onze foto graaf op de gevoelige plaat en... U vindt ze hieronder, 't Technisch verslag volgt onder 't Sportkroniek. Hierboven Zicht genomen tijdens de plechtigheid der onthulling. De Amerikaansche officier is Generaal j. B. P. Clayton Hill, van het American Battle Monument Commission, en de Belgische officier: Kclonei Staf. Hiernevens: Maurits Raes, de overwin naar der 80 Km. koers in lijn. IIknie .ens Eerweerde Heer Pastoor Sermys houdt zijne rede. staat sportief en charmant en beschut tevens tegen de brandende ultra-vio lette stralen der zon. AMILDA-zou- nebruincrême bevordert een snelle, mooie natuurlijke huidbruining. Flacon 15 fr. Tube 12 fr. Doos 5 fr. Maatschappij «SECURITY», de machtigste Belgische Leeningsmaatschappij, heeft in deze laatste maanden meer dan een anderhalf millioen frank lecnin- gen gedaan op materiaal, meubelen, inventaris, veestukken, machienen, enz... Vanaf 2.000 frank tot gelijk welk bedrag. Sluit U aan om het geld dat ge noodig hebt te bekomen en welke ge terugbetaalt in 4 jaar. Bijvoorbeeld een leening van 5000 frank wordt terug betaald door een maandelijksche afkor ting van 120 frank. Kostelooze inlichtingen. Kortrijkschestraat, 12, GENT. - Telefoon 131.08. Bureel van 3 tot 7 uur den Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag. KORTRIJK: 66, Albert.traat Telefoon 1608, Bureel: Maandag, Woensdag, Vrijdag van 9 tot 1 uur; StukziHenStuk/nopen 0oos4en7I4fr. In alle Apotheken.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 2