SNUIF GEDACHTEN MAAN Ie Stem nan let Har 2 redenen om de voor* keur te geven aan de Gemengde Stroop. GEMENGDE STROOP :omme UIT L00 E. Pater CG3HETTE naar de Phiiippijnsche Eilanden BOEKENNIEUWS Q:RUMNE/' (''eoisterê®, IN DEN NEGER T ROOS KRUIS sa® AANBESTEDINGEN 'T IS KOFFIE VAN 'T PARADIJS WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN 7, Gezochte arbeid en is geen slavernij. Behulp Is alleszei de boer, en hl] span de zijn wijf voor de ploeg. Neoll kwaad rleesch en gaf er goe zode. Spitten en delven betaalt ze zeiven. Green hout. heet brood, nieuwe wijn,? wilt gi] ruste, dat en moet er niet zijn. HETAUNNEKE UT DE VOORBIJ ZIJN THANS DE TIJDEN Dat we de kat konden benijden Omdat ze, 'k zeg het gansch bewogen Met heur verdomde kattenoogen Waar ze ook mocht prijken Door het donker heen kon kijken! Gaan d'electrieiteitsosjeteiten nu op hunnen poot spelen ja! Want ge zult dra gaan beseften wat een verlies voor hen, de nieuwe uitvindinge van een Japan- schen oogmeester te beteekenen heeft. Die geleerde vent heeft nu een nief soort brilglazen ontdekt, die het mogelijk ma ken, niet alleen in het duistere, 't een of 't ander voorwerp te onderscheiden, maar eveneens toelaten ln 't pikdonker te lezen en allerhande andere bezigheden te ver richten. Natuurlijk Is 't met deze, zooals met al de uitvindingen gesteld, ze moet nog geperfectionneerd worden. Maar dat zal komen met den tijd... Men zal dan slechts een bril met zoo'n glazen op zijnen snavel moeten zetten, en men zal dan ech te kattenoogen hebben. En menige vent, die op de potjes ge weest is, zal dan, als hij thuiskomt uit de donkerte zoo'n paar cogen hem zien te- genstralen, van zijn vrcuw... En 't zal nog maar 'n kleine verschrikking zijn... als z'er dan maar geen echte... kattenklauwen bij heeft... want dan wordt het nog 'n echte tragedie OP DE teeken- en schilderschool waar t verboden was te rooken, zag de perfes- ter een van de leerlingen met een bran dende pijp in de hand. Wat is dat nu voor een vreemd pen seel, Kladmans? vroeg hij. Daar maak ik wolken mede, meneer de psrfester, zei Kladmans. En hij had gelijk. TER UWER INTEN-IE, beste Lezers en alderliefste Lezereskens, knip ik hier uit een gazet een klein gedichteken dat handelt over... 't verschil van de mode... tusschen 't jaar 1837 en tt jaar 1937. 't Is een echte schilderij en in enkele penne- trekken staat er den verleden en den hul digen toestand in geschetst... Dus ooren en ocgen open, want Uier gaat het. 'T VERSCHIL. 1837: Zedig kijken, proper hoedje; Lange krullen, snoezig snoetje. Huiselijk, trouw en ingetogen; Meisjes die geen losheid mogen. Meest begeleid bij 't wand'len; Nooit naar eigen grillen hand'len. Literair, soliede boeken; Ouders die de bruigoms zoeken. Huwelijk, statig in de kerk; 's Avonds thuis met kantenwerk. 1937: Op één oor, het alpenpetje; Korte haren, sigaretje. Auto, cocktail, bridgepartijtje; Nu en dan een vrijerijtje. Radio en jazzgebaren; Uitgetrokken wenkbrauwharen- Dansen zonder Pa en Ma; Op 't strand 'n kwartpyjama. Huw'lijk in eer» vliégm'achien; Geschminkt, geverfd, poppentrien. En g'hebt geenen tablo noodig om het voor uw oog en te zien! IK GELOOF dat ge doof begint te worden, sprak madam Snib tot heuren man. Ik kan sems een uur lang tegen U babbelen zonder dat ge iets schijnt te hoo ien. Doofheid is een erge kwaal. Een kwaal? Ik noem 't een gave, ant woordde meneer Snib. Bijzonder met zoo'n babbelwijf op uw kot. WILT G'EEN WCNDERPOPJE KOOPEN? Ge kunt dan eventjes tot Londen loopen Waar ze te krijgen is voor 100 pond. Wel duur, m'n beste vrinden Maar op het gansche wereldrond Is er zoo geen popje meer te vinden! Ja, rond de 10 duizend balleksns voor "n speelgoed, 't kan er nog aan! Die won- derpop dus kwam in 1717 uit de handen van een Engelschen uurwerkmaker, Mer chant genaamd, die deie voor zijn doch terken had gemaakt. Dit merkwaardig stuk speelgoed kan door acht veeren wor den opgewonden, en dan kan de pop loo pen, gaan zitten, een kopje thee drinken, haar naam zeggen (ze heet Molly), eenige danspassen uitvoeren en... een langen neus zetten. Ze draait met de oogen, sluit de oogen als men ze neerlegt, lacht helder als ir.en ze onder de kin kittelt en weent als men haar slagen geeft. Ze heeft den klokkenmaker zoo maar zes jaar werk gekost... en 't schoonste van de grap is wel. dat, toen ze heelemaal klaar was, zijn dochtertje een... dochter geworden was, die zelf al een... levende pop had, en dus al een beetje te oud was en geen tijd meer had om met kunstpop pen te spelen, PEER SMEERBUIK was op bezoek bij Jan Smous en als hij op den noen wou naar huis gaan was 't aan 't watergieten. Wel Peer, da's niks, zei Smous zijn vrouw, ge kunt Jan zijne permeabel aan- ■IBBBulSSiBiaaaËSaaSBiBaMBBSIHiEB Mengelwerk van 23 Oogst 1937. Nr 28. door H. COURTHS-MAHLER Maar zij vond de beide kamers leeg. Verwonderd zag ze om zich heen. Neg kwam 't niet in haar op, dat er iets bui tengewoons ken gebeurd zijn. Maar toen haar oogen op Annie's schrijftafel vielen zag ze daar een dikken brief liggen die, klaarblijkelijk met cpzet, in 't midden was gelegd, zoodat hij dadelijk in 't oog moest vallen. Naderbij gekomen zag ze, dat hij aan haar zelf geadresseerd was. Plotseling bekroop haar nu een vreemd, angstig gevoel. Ze dacht aan Annie's eigenaardige houding ep den vorigen avond, die ze toen reeds niet had kunnen verklaren door een lichte ongesteldheid Ze greep den brief, en Echeurde de enve loppe er af, waarop ze twee dicht beschre ven vellen postpapier, en een tweede, kleineren brief, in de hand hield. En deze tweede brief was aan Norbert ven Sasz- neck geadresseerd. De oude dame kreeg plotseling een gevoel, alsof haar een steek hl 't hart werd gegeven. V/at had Annie Sundheim aan Norbert von Sasznsck te schrijven? E.i waarom schreef zij zulk een langen brief aan haarzelf? Er is Iets bijzonders gebeurd, zei ze hardop, en viel op den stoel vcor de schrijftafel neer. Snel vouwde ze 't papier open, en las: Lieve, zeer vereerde tante Elisabeth! Nog éénmaal waag ik het u zoo te noe wen liefste, beste van alle vrouwen, en toch vrees ik dat u, als u deze ten einde doen, uw vrouw zou dat voor hem ook wel presenteeren hé? Wadde, zei Peer, mijn vrouw zou dat niet doen, ze zou zij simpliester zeggen: Jan blijf eten... In 't Fransch zeggen ze: bon enten deur mimot suffit... en da peinsde Peer ook! WAAR GAAN ZE T TOCH HALEN? Een nieuwe zon Is als welvaartbron Aan den hemel komen stralen Onder den vorm, pardon zoo 'k herhaal, Van een T. S. F.-straal! Doctor Korner, ne geleerde vent van Weenen, lid der jjiophysische vereeniging van die stad, onderwierp, om zoo maar zijnen tijd te passeeren, kaas aan de korte golvingen van den T. S. F. En zijn systeem was niet zoo dwaas... en kenmerkte hem als een echte haas, want hij stelde vast dat die kaas aanzienlijk verbeterde onder oogpunt van smaak en voedingswaarde. Anderzijds zou, door dit middel de kaasfa- brikatie ook veel minder tijd van doen hebben!... Voorwaar een schoone uitvindinge. Zou die geleerde misschien op dat ge dacht gekomen zijn, door te hooren spre ken over de vette kaas van ons N. I. R.? Da's ook mogelijk. 'T IS AL MEER DAN EENS GEBLEKEN Mocht de Vrede op aarde wederkeeren We zouden ras een keers ontsteken Om aldus den Heer te eeren. Profiteurs! die we zijn... wij moeten eerst zelf gekregen hebben om daarna te kunnen geven! Maar de geloovigen die de bedevaart deden naar O. L. Vr. van Wal- slngham in Engeland oordeelen er zoo niet over, want die hebben tot het bekomen van den vrede, ginder eene reuzenkaars ontstoken van 6 voet hoog en welke 31 pond weegt. Die keers ls berekend om ge durende één Jaar zonder uit te dooven, te branden. 'n Schoon voorbeeld. RAAD EENS schat wat we dezen noen gaan eten? vroeg 't pasgetrouwde vrouwtje. Mag ik niet eerst eten en dan... ra den? vroeg hij schuchter. IN DUITSCHLAND gaan z'er meê ne gang 't Luidt er van dwang en nog eens dwang Z'hebben er veel noten op hun zang. Dat alles wisten w'al van over lang... Thans komen ze ginder, och God, Met 'n splinternieuw verbod Zoo maar voor de pinnen En zie Onze sympathie 'n Zullen z'er ook niet bij winnenl 't Nieuw verbod luidt: het is verboden voortaan nog notenboomen ofte notelaars te vellen, die op 1 m. 50 van den grond, eenen diameter ofte eene doorsnede hebben van minder dan 45 cm. Wat wij daarin te zien hebben! Wel, ge zult me ras gaan verstaan als 'k U ga zeg gen dat het notelarenhout dienen moet om er geweerkolven van te maken, en dat ze ginder uit de vrucht, de noot zelf, een zekere olie vervaardigen die haren rol speelt in 't fabriceeren van zekere gassen... En dat geeft ons precies ne voorsmaak, dat we nog... harde noten zullen te kraken hebben. CHRISTUS' WERK, De Heil'ge Kerk Verspreid op groote schaal Is sterker nog dan 't staal Dit is Figuurlijk gesproken, gewis Maar ln Ostrau hebben ze thans 'n kerk [gebouwd Die gansch uit staal is gebeiteld en ge- [houwd. Ostrau is gelegen in Tcheko-Slowakije. 't Is de modernste kerk der wereld. Ze be staat totaal uit staal. Ze telt 4.000 zit plaatsen. Haren toren is 34 meter hoog en de klokken wegen elk 3.000 kilogram. 'k Weet niet, maar 't ziet er mij zoo'n beetje... theaterachtig uit... en boven al dat modern ge dos verkies ik nog mijn sim pel dorpskerkje... WEET GE 't al van Jeannette? Ze heeft maar langs eenen kant van heur hoofd haar? Heusch waar! Ja... aan dan buitenkant! WAT ZOUDT GE KLAGEN EN STENEN Moest g'U breken armen en beenen. En toch... 'k verklaar 't U hier In Amerika daar doen ze dat Zonder zot te zijn noch zat, Uit winstbejag en puur plezier! Sinds eenigen tijd stelden de Ameri- kaansche verzekeringsmaatschappijen tot hunne groote ontsteltenis vast, dat de arm en beenbreuken, waarvan de bij hem ver zekerde personen de slachtoffers! waren, met den dag, en in hcoge mats toenamen. Maar ze begonnen lont te rieken toen overlest, de cinemastar Mary Primborne zich een been brak, juist acht dagen na dat ze heur koppel stelten voor 't aardig sommeken van 20.000 dollarkens had laten verassureeren. De fijnste detectieven wer den er op uitgezonden en kwamen dan ook met d'cplo-singe van 't raadsel af. Een ingenieur, zekere George West, had zoo'n soort toestel uitgevonden waarmeê t mogelijk was, zonder eenig leed of pijn, armen en beenen te breken. Hij bood zijn diensten aan de verzekerden aan mits be taling aan hem van het tiende der premie waarvoor ze verzekerd waren... en de man won 'n goei daghuur. De vent heeft zich spoedig uit den weg moeten ruimen, en 't was maar goed ook, want ze zouden hem... armen en beenen gebroken hebben... maar zonder zijnen appareil! MENEER SNIK kwam meneer Snok te gen, die met pak en zak van 'n badplaats huiswaarts keerde. Nu al terug? vroeg meneer Snik, en t seizoen is nog lang niet afgeloopen. Waarom zou ik er langer blijven? vroeg meneer Snok, wiens... beide dochters op de badplaats verloofd werden... Ik ben uitverkocht! ISBaBHEiïSBBBXBBBSEBflBasaaUSS hebt gelezen, zult wenschen at u mij nooit hadt toegestaan om u op dis wijze aan te spreken. Als u dezen brief leest, lieve tante Eli sabeth, ben ik reeds ver van Saszneck ver wijderd en we!: voor altijd. U zult vra gen waarom ik gevlucht ben; waarom ik mij zelf heb verbannen. Ik zal 't zeggen zoo beknopt als ik kan; en ik smeek u vooruit, niet te verschrikken. Norbert von Saszneck bemint mij en ik hem. Deze woorden omvatten mijn ge- heele geluk, en mijn geheele ellende. We hebben beiden largen tijd tegen deze liefde gestreden en ze niet onder woorden gebracht, hoewel wij van elkander wisten, hoe 't met onze harten gesteld was. Maar ws waren er óók van overtuigd, dat er nooit kans zou zijn om elkaar toe te be- hooren. Maar Norbert wilde hst lot dwin gen en wel, door een offer te brengen. De ze middag na 't diner, toen u uw middag slaapje dsedt, liefste tante Elisabeth, kwam hij in de bilbiotheek bij me. Wat er toen tusschen ons is voorgeval len, zal Norbert zelf u zeker wel vertellen. Slechts één ding wil ik biechten, hij wil afstand doen van het majoraat, om daardoor met mij te kunnen trouwen. Ik mag en kan deze opoffering van zijn geheele persoonlijkheid, van zijn geheele bestaan niet aannemen, hoezeer ik ook in ds verleiding kom, om 't hoogste geluk aan zijn zijde te vinden. Het zou toch, op den duur, gssn echt gelukzijn; voer geen van ons beiden. Er zou een dag ko men waarop hij berouw zou krijgen, dat hij zooveel had opgegeven, terwille van mij, en ik zou mij diep ongelukkig voe len als ik wist, dat hij eronder leed; nóg ellendiger, dan nu ik 2elf den weg tot dat geluk voor mij sluit, want 't zou een geluk zijn, waarop steeds een schaduw bleef rusten. Ik zou immers steeds weer angstig zijn gelaat bespieden om te zien of het uur van berouw nog niet was aan gebroken. En ook u .nag ik dat groote leed niet IN DE WERELD VAN DE CINEMA Ha! Ha! Ha! 16 er een lachkreet opgestegen Die in de geschiedenis zal wegen Toen men vernam, op welke wijs Clark Gable, fel gesteld op prijs, Zijn bewonderaarsters heeft gedrild En hunne hartstochten heeft gestild! Als een stroovuur deed 't nieuws de ron de: Zeg, weet ge't al, Clark Gable, 't troe telkind van al da chikke madamekens, gaat zijn moestache laten scheren! Ja maar menschen, dat was al meer dan voldoende om al de mldinetjes en dactylo- tjes naar hunnen pennestok te doen grij pen cm 'n briefelken naar hunnen held te schrijvelen om hem te verzoeken, hem de moestache goed verpakt op te sturen of tenminste een haarken er van... En hij kreeg zoo, goed geteld, 9437 brieven te slikken. Enne... er werden 9437 brieven gestuurd Inhoudende... één haarken! 't Geval was gewichtig genoeg om var. nabij te worden nagegaan. Clark Gable heeft nog steeds zijn eigen moestache... want *t nieuws was uit de lucht gegrepen. Maar cm zijn bewonde raarsters niet te ontgoochelen... heeft hij dan zijn drie Schotsche doghonden laten scheren!... en daarvan dan d'haarkens opgestuurd... En zoo komt het dat er voor t oogon- blik op de wereld 9437 mammezellekens en madamekens rondloopen, met 'n me- daillohsken rond hunnen hals, waarin een... hondenhaar... Als er maar geen ver loren vlooi tusschenzit!... WAAROM trouwt ge eigenlijk? Om een vrouw te hebben, die mij «en» de ocgen toe zal drukken. Hum! Ik heb twee vrouwen gehad, maar die hebben mij de oogen geopend. Santé, Jeannette! DAAR ZIJN ZOO VAN DIE VENTEN Met eigenaardige testamenten Waar men, beste vrinden, wekenlang moet op studeeren 't Draaien, 't wikken en 't ook keeren Om d'ontknooping er van te vinden. Zoo stierf er onlangs in Engeland een knoopenfabrikant. Toen hij aan 't sterven was vroeg hij zijnen Eakdoek waar hij een... knoop had ingelegd, om niet te ver geten zijn testament klaar te maken! Toen dit geopend werd, las men, dat hij wensch- te, dat al zijn beenderen verwerkt werden tot... knoopen, welke door zijne erfgena men moesten gedragen worden, aan hun broeken, hemden, mantels, enz... Maar... de mannen van de wet vonden die laatste wilsbeschikking wat al te gek en te zot, en zoo werd er een... knoop in 't testament gelegd. En dat was d'ontknooping van die dom me knoopenhistorle. SUS DE BEENHOUWER lag onder dokteurs handen. Rookt ge veel? vroeg den dokteur. Ja'k meneer, zei Sus. Sigaren, sigaretten of de pijp? vroeg de man der wetenschap weer. Neen, zei Sus, hespen en sausissent N TOPPUNT: Het toppunt van spaarzaamheid ls zeker wel... over uwen bril kijken, om de glazen niet te verslijten. Tc Neem heusch, M'n bril nu van m'n neus Want voor dees week is 't afgeloopen En *t ls t'hopen Dak U weer zie, 't naaste weke Om U over ander nieuws te spreken. Ondertusschen, luistert wat 'k nog doe: 'k Wensch U 'n plezante Zondag toe. 't Manneken uit de Maan. IBB3SBBBBSBBBBBBBBBBBBB1BBBB \r» Bespr inq. - Dank xij haar lagen prijs, stalt het gebruik van de Ge* «nengde Stroop U in staat toderen dag aanzienlijke besparingen te doen. 2. Voedend vermogen. De 60 suiker, die ze bevat, maken van de Gemengde Stroop het gezonde en bij uitnemend* heid krac'ntopbouwende voedsel./ o). IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS iSSlSSBiïSB'HXSiSSBBSiBBÜSBBBBEBS 8.203.942 INWONERS te LONDEN Neen. Eerw. Pater Cornette strijdt niet alleen in de Phiiippijnsche Eilanden voor het bekeeringswerk der heidenen, want hem steunen alle Loonaren door gebed en offer. Moge de Heer zijn missionarisleven ze genen. co» BIJ HET HEENVAREN VAN DE SHARNHORST Vrijdag 13 Oogst was er een buitenge wone drukte aan hangaar 19 van onze groote Antwerpsche haven. Daar lag het machtig Duitsche schip Sharnhorst ge meerd. Met dit schip zouden talrijke jonge Missionarissen heenvaren naar hun zoo vurig verlangde missiegebied. Reeds vroeg in den morgen was het een heen en weer geloop met pakken en kof fers en alles wat de Paters meekregen van huis, van vrienden en kennissen voor hun lange reis, voor hun missiegebied. Doch met den middag werd de drukte steeds grooter en niettegenstaande den piesenden regen stroomden langs alle zijden groepjes menschen toe. Voor een laatste maal. vóór de lange afreis, zouden ze aan boord van de Sharnhorstenkele uurtjes doorbrengen bij hun geliefden zoon. broeder, familielid of vriend. Vol bewondering waren ze voor die machtige Duitsche zeereus. Onder geleide van den vertrekkenden Missionaris deden ze een wandeling door het schipeen echt doolhof van gangen en trappen die leiden naar het gebied der matrozen, naar de kamers der reizigers, naar keuken, eet zalen, drankzalen, tennispleinen, zwem kommen, enz... Allen waren vol bewon dering voor het machtige en het groot- sche van dit schip, voor de orde en de netheid die overal heerschte. Doch de tijd ging zoo rap. Te 4 uur ging de sireen, het was het teeken ten afscheid. Met tranen in de oogen, doch met bewonderenswaardige sterkte gaven da ouders hun laatsten zegen en zegden vaarwel. Steeds is het lastig te scheiden, doch gelukkig zijn die ouders die een zoon of dochter hebben die hun leven offert om zielen te winnen voor den Heer. Gelukkig waren de Missionarissen te mo gen vertrekken, want nu zagen zij de ver wezenlijking van hun ideaal. Jaren lang hadden zij gedroomd eens te mogen gaan naar een verre missiegebied om daar in de duisternissen van het heidendom het licht van het evangelie te brengen. Jaren hadden zij verlangd naar den dag waarop zij zouden mogen heengaan ver van ouders en familieleden, ver van vrienden cn ken nissen, om te gaan werken voor den Heer. En nu was die dag daar. Te S uur ging de sireen voor de tweede maal. De sleepbooten zetten zich in wer king en stilletjes aan kwam de boot in beweging. Zakdoeken werden bovenge haald en van beide zijden werd gewuifd zoolang tot de Sharnhorstaan de Scheldebocht verdween. Met de Sharnhorst vertrokken zestien jonge Missionarissen. Zestien jonge Pries ters in den bloei van hun leven trokken naar China en de Phiiippijnsche Eilanden om mee te helpen aan het groote bekee ringswerk. Daar zullen zij ontberingen lij den, daar zullen zij te kampen hebben met talrijke moeilijkheden, dit alles weten zij. Doch zij hebben enkel één doel en dat ist «Zielen te winnen voor den Heer» cn omdat eene doel te bereiken is hun niets te lastig, niets te zwaar. De Missionarissen offeren alles voor den Heerhun werk. hun leven. Wij moe ten Hen helpen. Dit kunnen wij best door het gebed. Dit kunnen wij ook door geldelijke steunwie spaart om aan de missies te geven krijgt het honderdvoudig I terug van den Heer. Reeds als student aan het College te Poperinge was hij vol ijver voor alles wat de missies betrof. Als een missiefeest op touw werd gezet was hij er steeds de eerste en de laatste»om een helpende hand toe te steken. De Loonaren zullen zich nog wel herinneren hoe hij in 1928 ijver de voor de eerste Vlaamsche Kermis die gehouden werd ten voordeele van E. P. Boeve die zou vertrekken naar Congo. Door de studenten werd te dien tijde het machtige missiedrama «Pater Lievens» opgevoerd. Toen speelde Hendrik de rol van Pater Lievens. Een echte Pater Lievens zegden de menschen. Ook ver wonderde het niemand toen Hendrik Cor nette in 1930 het klooster der Eerw. Pa ters van Scheut binnentrad om er Mis sionaris te worden. Zes jaar hebben we hem als Frater ge zien gedurende de korte verloven, steeds gehaast om zijn talrijke vrienden een be zoek te brengen. Op 4 Oogst 1936 ontving hij uit de han den van Mgr. Van Roey het H. Priester schap. Op S Oogst droeg hij in de kapel van Scheut zijn eerste H. Mis op. Op 11 Oogst deed hij te Loo, onder een over- groote belangstelling, zijn plechtige Eere- mis. Nog één enkel jaar zou hij hier blijven om dan te vertrekken naar de Phiiippijn sche Eilanden om daar de schare der Missionarissen te vervoegen. Er werd beslist een Vlaamsche Kermis te houden. De leden van den Missienaai- kring deden alles wat in hun macht was opdat het feest zou welgelukken; de oude tooneelmannen van de zoo vermaarde Royaertsgilde werden gevraagd om een tooneelopvoering te gevende muziek maatschappij werd uitgenoodigd; talrijke Loonaren werden aangesproken om een helpenden hand toe te steken en niemand weigerde. Ook genoten de Vlaamsche Kermis en den Tooneelavond een onver wacht succes en dit dank zij de»a!gemee- ne medewerking van alle Loonaren. Op Vrijdag 13 Oogst te 5 uur. is Eerw. Pater Cornette aan de boord van de Sharnhorstvertrokken. Hij was gelukkig te mogen heengaan. Gelukkig omdat hij nu de verwezenlijking zag van zijn droomMissionaris te wor den. Hij was gelukkig omdat hij wist dat hij, in zijn misschien lastig missionaris leven, zou gesteund worden door de gebe den en offers der Loonaren. IBBBBBBBSIBBBBEBBBBBBBBBBBBI! KOMT TE VERSCHIJNEN: DIETSCHLAND - ZUID - AFRIKA. Missie-orgaan der Prefectuur van Noord- Transvaal (Zuid-Afrika) der Benediktij- nen van Affligem, Dendermonde. Steen- brugge; Broeders van Liefde Gent en Zusters van Liefde Heule. Abonne mentsprijs 6 fr. (postrek. 37855). Re dactie en Beheer: St Pietersabdij, Steen- brugge. Nr 2. 1* Jaarg. Twee- maandelijksch tijdschrift. Juli 1937. Warm aanbevolen aan de Missievrien den. «HET GROOTE AVONTUUR», ro man uit de Tropen, door Frans Dcmers. Uitgegeven door Th. Van Geel, Meche- len. Prijs 15 fr. Te bekomen ter druk kerij, 15, Gasthuisstraat, Poperinge. DE WERKTIJD VAN DE FABRIEKEN TE ROUBAIX-TOURCOING Een nieuwe vermindering van de werk uren wordt in de fabrieken van Roubaix- Tourcoing voorzien. In verscheidene be langrijke spinnerijen en weverijen, waar de werktijd nog 40 uren per week be droeg, zal men nog slechts 32 uren wer ken. De oorzaak moet gezocht worden in de gestadige stijging der prijzen en het ge mis aan uitvoer. DE «INTERNATIONALE» IN ROEMENIE VERBODEN EEN REVOLUTIONNAÏR LIED De Minister van Binncnlandsche Zaken heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij het zingen van de «Internationale» ver boden wordt. Het lied wordt als revolu- tionnair beschouwd. DE OPENING DER JACHT In aansluting bij den wensch, onlangs uitgebracht door den Hoogeren Jacht- raad, zal de Minister van Landbouw hoogstwaarschijnlijk de volgende datums vaststellen voor de opening der jacht: 29 Augustus, op den lijster; 5 September, op den haas; 20 October op het groot wild; 30 October op de reeën (chevrettes). IBBBBBBaaaiSESSERBSBaBBBSifSai» Waarom lijden ai HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRfEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER I MAANDSTONDEN HET VERKEER OOSTENDE-DOVER De paketbooten der Oostende-Dover- lijn hebben, gedurende de maand Juli 1937, 179.896 passagiers vervoerd, tegen 113.042 in den loop der overeenstemmende perio de van 1936. 't Zij een verhooging van ongeveer 60%. Het verkeer der motorrijtuigen is ver meerderd met 42 in vergelijking met dat van Juli 1936. BLANCKAERT-VERLEENE (Meesterkleermaker) Gasthuisstraat, 41, Poperinge, Volgens de uitslagen der laatste volks optelling tellen Londen en de voorsteden 8.203.942 zielen. ONS WEKELIJKSCH RAADSEL Oplossing vorig Raadsel: ECHTER - RECHTER - TRECHTER. Nieuw Raadsels Het eerste deel moet slaan, Het tweede deel moet klinken. 't Geheel dat is een munt; Ge moet niet ver meer denken. Zet nog een kleinen kop vooraan, Zóó wordt het water, dat moet staan. INtBBIaiBBBSBBBBBBB9BËSSB3&£BM* SiaBBDB3B^£iaBS£SBaSBBBBigiaËBBS aandoen ik weet immers wat u ver wacht van. den laatsten Saszneck van hem verwachten meet. gals de Wonderbare Bruine Poeders van der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaa«-W«*s. U oogenblikkeiijk xonder schadvJgL* covoifan v*n deze pijnen zullen bevrijden. JDn dooM v. 8 poedert 4 fr De driedubbele doeg 25 poedere lO.Otffr Te verkrijgen in alle goede Apotheken of 1 vrachtvrij tegen pestmaudaat. Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken. Eerste keus Kostumen, Overjassen, Fantazijbroeken. Speciale zwarte stoffen voor ceremonie. Eenige verkooper der «BELGICA»-Regen- mantels. Lederartikelen en spe cialiteit van Lodens, gewaarborgde herkomst van Alsace en Tyrol. UNIFORMEN. ARBEIDER DOOR EEN DORSCHMACHINE GEGREPEN TE MOORSELE 'Èfc&fatèiSS;.'', BALATUM bij Sansen-Vanneste, Pop. Ik was niet sterk genoeg om Norbert te zeggen, dat ik heenga. Hij zou mij willen terughouden, en dan was ik zwak gewor den. Ik verban mijzelf uit zijn tegenwoor digheid, om hem de kracht te geven, van mij af te zien. En. nu kom ik tot u, innig geliefde tante Elisabeth, met mijn laatste, vurige smeekbede: Help Norbert om het onvermijdelijke te dragen, en er overheen, te komen-, U, die zoo verstandig en goedhartig zijt, zult alles begrijpen. U staat zoo hoog aange schreven bij hem; hij heeft u zoo lief, en vereert zoozeer; uw invloed zal hem langzamerhand overtuigen, dat wij ver plicht zijn, van elkaar af te zien. 't Is mijn grootste verdriet, dat ik hem dit leed moet aandoen, en ik zal geen rust vinden vóór ik hoor dat hij weer gelukkig is. Ik smeek u, hem dat te .zeggen. Ik wil uit zijn leven verdwijnen. Hij mag niet weten waarheen ik ga, want dan zou hij mij in zijn eerste, wanhopige smart, willen volgen. En dat mag niet want ik zou eer .weeden keer geen kracht genoeg hebben om van hem te scheiden. Daarom zeg ik ook aan u niet wat mijn plannen zijn; hij -kan. u dan nooit ver wijten, dat u mijn verblijf voor hem ver zwijgt. Nog deze avond ga ik naar 't sta tionnetje bij 't derp, om vandaar naar de stad te vertrekken; en verder moet ik mijn weg in de wijde wereld zoeken. Over mijn toekomst behoeft u zich niet en Norbert evenmin ongerust te ma ken. Ik kan werken; en ik zal in arbeid mijn leed trachten te overwinnen. Ik zal wel ergens op de wereld een betrekking kunnen vinden. Er bleef me geen tijd over om mijn kleeren te pakken en daarom verzoek ik u, dat Ler.e dit mag doen. om ze dan aan den expediteur te Berlijn te zenden, wiens adres ik hierbij insluit. Ik zal ze daar la ten afhalen. Opdat u geen zerg over mij behoeft te hebben deel ik u mee, dat ik voldoende van geld ben voorzien. Ik heb de som die overschoot na den verkoop van moeders kleine eigendommen, en mijn geheele salaris uit den tijd dat ik bij u in betrek king was, bij mij. Dank zij uw goedheid, heb ik immers zoolang ik op Saszneck was, geen geld noodig gehad. Maar ik beloof u, dat ik mij tot u zal wenden, ingeval ik ooit in nood mocht komen. Deze belofte zal u en den heer von Saszneck zeker een geruststelling zijn. Ik sluit hier een brief voor laatstge noemde bij in. En ik verzoek u, hem dezen te geven met mijn laatste groeten en de bede, mij te vergeven, dat ik zooveel strijd en leed in zijn leven heb gebracht. Ook zou ik gaarne willen, dat u baron von Hofchberg voor mij vaarwel zegt, en hem nog eens wilt danken voor de groote goed heid die hij mij steeds heeft betoond. En nu voor u zelf mijn laatsten, innl- gen groet, liefste, zoozeer vereerde tante Elisabeth. Wees niet bcos op mij; ik had geen macht over mijn hart, toen het Norbert von Saszneck lief kreeg; maar ik heb wél de kracht om van hem af te zien, zoodat ik hem voor berouw, en u voor een groot verdriet kan bewaren. Vaarwel! en vergeet mij niet geheel en al. In onuitsprekelijke dankbaarheid, liefde, en vereering, blijf ik steeds, Uwe Annle Sundheim. Diep ontroerd staarde mevrouw von Saszneck op den brief. Schrik over deze bekentenissen; angst en zorg over An nie's toekomst; verontwaardiging over Norbert's besluit om afstand te willen doen van 't majoraat; en verwijten jegens zichzelf, dat ze deze beide Jonge menschen in eikaars nabijheid had gebracht, niet tegenstaande een waarschuwend voorge voel; al deze gevoelens wisselden zich in haar binnenste af. Maar ten laatste stond ze op, en begaf zich met beide brieven naar haar neef. Vrijdag morgen werd Moorsele in op schudding gebracht door een vreeselijk werkongeval met doodelijken afloop. Omstreeks 8.30 uur werkten enkele ar beiders aan den oogst, op het veld van de Weduwe Vervaecke, toen plots hart verscheurende kreten weerklonken. De ar beiders spoedden zich naar de dorschma- chine, waar hen een vreeselijk schouwspel wachtte. De 65-jarige stoker Cyriel Van- dewalle, wonende te RoUegem-Kapellc, was door het zware jachtwiel getroffen geweest en lag zieltogend naar het ma chine. De ongelukkige overleed kort nadien. IBBIBaH2rJB3BBBSHaaBBBaBBBBBB Hij was in zijn werkkamer, en keek haar verschrikt aan. Mijn God! tante Elisabeth! wat is er gebeurd? waarom ziet u er zoo ontdaan uit? vroeg hij. Norbert! o. Norbert! riep ze, en zonk uitgeput op een stoel. HIJ was heel bleek geworden. Een ang stig voorgevoel overviel hem. Zeg toch wat er gebeurd is, tante, zeg 't me toch! zei hij dringend. Ze reikte hem den brief die in den hare gesloten was geweest. Norbert nam hem bevende aan. Wat is dat? Een brief van Annie; gisteravond ls zij hier weggegaan. Zijn beenen droegen hem niet langer, hij wankelde en zonk lil een leuningstoel. Met bevende vingers scheurde hij den brief open. Zijn brandende oogen staarden op de onregelmatig geschreven regels. Ze dan sten vóór zijn oogen; en in 't eerst bon hij er geen woord van begrijpen. Maar langzamerhand beheerschte hij zich, en was in staat 't volgende te lezen: Mijn innig geliefde Norbert! 't Kan 't mag niet zoo zijn. Jij moogt terwille van mij niet datgene opgeven, wat tot nu toe de inhoud van je leven is ge weest. Ik dank je uit 't diepst van mijn hart voor je groote liefde, en ik wil too- nen dat ik dien waard ben. Nu ik één uur zoo onuitsprekelijk gelukkig ben geweest in Jouw armen, zal mijn geheele verdere leven nooit meer geheel zonder zon zijn. Maar ik ga heen, opdat Jij rust zult vinden, opdat JIJ voor berouw bewaard blijft, 't Is de vurigste wensch van mijn hart, dat 1 jou goed mag gaan en dat jij vrede zult vinden. Vergeef 't me, dat ik je nu leed moet aandoen; éénmaal zul je er mij dankbaar voir wezen. Al 't andere zal tante Elisabeth je wel zeggen. Vaarwel, mijn innig geliefde Norbert! en wees nog eens gedankt voor J» liefue.' Beste Engelsche PEPERMINT voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademlng Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. 3 SEPT. Te 2 uur, ten Gemeente- huize te ALVERINGEM, bouwen van een nieuwe Pastorij. Stukken bij bouwm. A. Bulthé, 7, Duinkerkestraat, Nieuwpoort. 4 SEPT. Te 10.30 uur, ten Stadhuize te VEURNE, door de Intercommunale Waterleidingsmaatschappij van Veurne- Ambacht, S. V., .aanleggen van een weg in betontegel» te Cabour. Stukken ter in zage of te koop. prijs 15 fr., op voorm. Maatschappij, 35, Kerkstraat, Veurne, (postch. 1775.17). 13 SEPT. Te 10 uur, ten Gemeente huize te MIDDELKERKE, vernieuwen van een vak der afvoerleiding van gezui verde rioolwaters. Bestek 102.800 fr. (giet ijzeren buizen). Stukken ten Gemeente- secretariaat en te koop, prijs 15 fr., bij arr.-ing. J. Sansen te Veurne (postcheck 2935.13). Uitslagen van Aanbestedingen. 23 JULI. Te 5 uur., ten Gemeente- huize te KROMBEKE, verbeteringtwer- ken aan de aangenomen jongensschool. Th. Van Grijspcrre, Oostvleteren, fr. 7822,80. 4 AUG. Te 11 uur, ten Gemeente huize te MERKEM, verbeteringswerken aan de Gemeenteschool. Bestek 40.771,10 frank. A. VERSCHEURE, Ich'.egem, 34.455,99; H. Vandamme, Merksem 40.351,36. 10 AUG. Te 11 uur, op het Nat. Belg. Werk tot Bestrijding der Tuber culose, 82, de Stassartstraat, Brussel, bouwen van een gesticht voor Heliothera- pie en Zeekuur te Groenendijk-Strand (Oostduinkerke). L. FEYAERTS, Brussel, 8.035.217,01 of 8.177.102,01Gelpkcns en Van Onkelen, Tienen, 9.117.564,95 of 9.498.364; G. D'hoo- ge-Forceville, De Panne, 9.357.900; J. Mommacrts, Schaarbeek, 9.515.308.80; A. Van der Steen, Brussel, fr. 9.804.125 Gentschc Bouwwerken, Gent, 9.922.000; L. Van Eeghcm, Brugge, 9.922.542,45De- pessemier Gebr., Nederbrakel 10.730.900 of 11.789.715 of 11.823.165; Gebr. Verstraete. Rumbeke, 11.775.000 of 12.275.400; Jacquet J., Nieuwpoort, 12.395.977,05. 13 AUG. Te 10 uur, ten Gemeente huize te BIKSCHOTE, aanleggen van oud en nieuw kasseiwerk en van een rij wielpad in cementtegels, op den steenweg 't Smiske-Langemark. Bestek 549.097,42. TITECA, leper, 628.024,50; Vandeca steele, Bikschote, 637.756,56; Mahieu, leper 644.015,61; Beun, leper, 648.932,52; Van wynsberghe, Poelkapelle, 670.334,38. EEN LEKKERE SMAAK! EEN FIJNE GEUR! EN NIET DUUR! Geen twijfel, Vraagt bij uwen winkelier het Jubi leum koffertje, gegarnierd met een keuze van allerfijnste pralienen en gegeven op 30 kaarten (1 kaart per halve kgr. koffie). - Voor 't groot: GER. TRUANT-DUCOURANT Veurnestraat, 12-22, Poperinge. Op algemeene aanvraag onzer geachte kliënten en gezien den grooten bijval zullen wij steeds het Jubilé-Koffertje pralinen voor een onbepaalden tijd over 1937 toestaan. PAX AUGUSTUS - KOORNMAAND 22 Z 14' Zond. na Sinksen. H. Tiinotheus. XVIII' Ijzerbedevaart D Evaniïflie: Kiemand ken twee keeren dienen. 23 M H. Philippus Beniti 24 D H. Bartholomreus 25 W H. Lodewijk IX van Frankrijk 26 D H. Zepherynus 27 V H. Jozef van Calasanz 28 Z H. Augustinus van Hippona C? ZONDAG 22 AUGUSTUS 1937: Veertiende Zondag na Pinksteren. Zoek eerst het Rijk Gods en zijne ge rechtigheid en al het overige zal u toege geven wordenDeze woorden bevatten het waar begrip van ons levensdoel. De hoofdplicht van den mensch hier op aar de, de reden en het doelwit van zijn be staan, bestaat niet in het ophoopen van rijkdommen of het najagen van zinsgenot, maar wel in God alleen en boven alles te beminnen en te dienen. Dit begrip van hot christelijk leven en de manier het te vol voeren zet Christus ons vandaag in het Evangelie uiteen met het tegenover het heideneche begrip te stellen. God schiep den mensch om er door ver heerlijkt te worden. Hij wacht op de eer betuigingen van 's menschen verstand ge schapen cm God te kennen. Hij wacht op de genegenheid van zijn hart gevormd cm God te beminnen. Hij wacht op den ge trouwen dienst van 's menschen wezen zco gevormd en geschapen dat het alleen in God zijn waar en eenig geluk smaken en vinden kan. De mensch kan dit einde dat God hem aanduidde en voortvloeit uit zijn natuur, niet veranderen. De dienst van God en lijdt geen deelen, want, zegt d« Heer Niemand kan twee heeren dienen, God en den Mammon (het geld) Aan de rijkdommen wijden zoovele hebzuchtl- gen hun eeredienst; het rijk der wereld:' gemak, goud en eere zoeken zij in plaats van het Rijk van God. Baart dat verwondering? Niet ingelicht door het licht der veropenbaring van het toekomstig leven, hebben zij gelijk de hei denen maar eene zorg: het tegenwoordig leven te genieten. Hun genot zoekende in vergankelijke goederen dezer aarde, zijn zij onverschillig voor de bovennatuurlijke rijkdommen der ziel. De uitsluitende be zorgdheid om 't levensnoodige wordt door Onzen Heer niet min veroordeeld dan die dorst naar goud en het genot dat het gcud ons verschaft. Weest niet ongerusten weest niet overbezorgd, gelijk de heidenen die denken dat God onze noodwendigheden niet kent of zich met ons niet bezig houdt. Zoo Gcd ons 't leven heeft gegeven, zal HIJ ons dan, het voedsel niet verschaffen zoowel als aan de vogelen des Hemels? Zal Hij ons niet klseden evenals de leliën des velds? Zou Hij de bijzaken verwaarloozen? Hij die het grootste werk heeft uitgevoerd? Hij dia zorg draagt voor de kleinste schepselen, zou Hij in de noodwendigheden niet voor zien van dezen die Hij tot aangenomen kinderen en erfgenamen des Hemels heeft gewild? De zorg, in ons tijdelijk leven te voor zien, mag dus de groote zorg, God alleen te dienen en voroal Zijn Rijk te zoeken, niet onderdrukken. God heeft het noodtga beloofd aan hen die hun eerste en opper ste plichten volbrengen. Zoek eerst het Rijk Gods en zijne gerechtigheid en al het overige zal u toegegeven worden». Wat is het Rijk Gods? 't Is die kostbara perel, die verborgen schat voor denwelken een mensch, zegt Jezus, al zijn goederen verkoopt, 't Is de heiligmakende genade, de kiem onzer hemelsche glorie. Die rijk dom moeten wij najagen, en daarom aan zijn vijand, namelijk de zonde, spijts alle offers en moeilijkheden, onmeedoogend weerstaan. Dit negatief werk is echter niet genoeg; wij moeten ook onze ziel met aila deugden versieren en dit positief werk zal nog de sterkste dam vormen tegen de aan vallen van den duivel en de wereld. De heiligmakende genade, door dewelke wij de goddelijke natuur deelachtig wor den, is de grondslag van gansch onze bo vennatuurlijke bedrijvigheid, 't Is door haar dat wij God bovennatuurlijk be minnen, dat wij Gods Rijk binnentreden en dat Zijn Rijk in ons gevestigd wordt. Het verwerven en ontwikkelen van dit Rijk in onze zielen en de zielen van den naaste, moet het eerste voorwerp zijn van onzen dagelijkschen arbeid en onophoudende krachtinspanning. Dit Rijk bestaat in de volkomen gelijkvormigheid van onzen wil met dien van God, naar de woorden van het Onze "Vader: «Uw wil geschiede op aarde als in den HemelGods Wil vol brengen is gansch ons leven en al onze handelingen met zijn dienst in overeen stemming te brengen; het is geloof en be trouwen hebben in zijne nooit falende Voorzienigheid; het is die liefde bezitten door dewelke wij God uit gansch ons h:r- te, uit gansch onze ziel en al onze krach ten beminnen. Zoo een christen leven is vol schoonheid en verhevenheid, vol troost en genot. De dienaren van het geld en de wereld vin den slechts in hun dwazen zucht naar goederen en vermaken, wat het epistel van vandaag de werken van het vleesch en de begeerlijkheid noemt. De dienaren Gods integendeel kernen door de machtige kracht der goddelijke liefde de ijdelheden dezer wereld te boven en bereiken de onzichtbare goederen der gratie en der glorie. Zij genieten reed» binst hun leven van de verheven vruch ten welke de gratie van den H. Geest hun dragen doet. Een leven van liefde, vrede, geduld, zachtmoedigheid en boven natuurlijke vreugde, ziedaar de overmaat gegeven aan degenen die bovenal en in alles het Rijk Gods zoeken en zijne ge rechtigheid. VERLATEN ZIELEN van het vagevuuü helpt degenen die mij helpen school patronaat te bouwen. Postcheck 139.4£a Pastoor Renson te Xhendelesse. Mijne ziel, en mijn gedachten zullen steeds bij Je zijn tot in eeuwigheid. Je Annie. Versuft staarde Norbert tante Elisabeth aanverdriet en zorg lagen op haar gelaat Nooit had zij sterker gevoeld dat zij hem lief had als haar eigen zoon, dan nu ze wist dat hij zich diep ongelukkig voelde. Waar is Annie heen? vroeg hij. Dat weet ik niet. Hier lees deze brief ook; hij is aan mij gericht. Hij streek zich over 't voorhoofd, en nam den brief aan. West u, wat er tusschen Annie en mij is voorgevallen? Ja, Norbert; in groote trekken ten minste, weet ik alles. En ls ze weg? is ze werkelijk weg? Hij sprong op, en liep driftig heen en weer. Hoe is 't mogelijk, dat ze mij dat kon aandoen! kwam 't heesch over zijn lippen. Norbert! smeekte mevrouw von Sasz neck, diep ontroerd. Hij ging weer zitten en 't hoofd op de hand geleund, staarde hij strak vóór zich uit. Neen! dairin schik ik me niet; ik kan geen afstand van haar doen; ik kan 't niet; en ik wil 't ook niet. Ik laat mijn levensgeluk niet vernietigen door een verouderd, onzinnig voorschrift. Ik volg haar; en ik zal haar hier terugbrengen. Tante Elisabeth, u weet niet wat dit meis je voor mij is; hoe innig lief ik haar heb. Ik heb met alle kracht, die in mij is tegen dit gevoel gestreden, zoolang ik kon. Maar nu kan ik niet meer! Ik geef haar niet op! Waar is ze heen? Zeg 't me toch, liefste tante Elisabeth! De oogen van mevrouw von Saszneck stonden vol tranen. Ik weet 't niet. Lees nu eerst den brief dien ze aan mij heeft geschreven Norbert. O! wat maak ik mij er een bit- II ter verwijt van, dat ik jou in zulk ea» zwaren strijd heb gebracht! jou, en dat> lieve kind. Ik had Annie niet naar Sast» neck mogen brengen. Hij hief het hoofd op en keek haar met schitterende oogen aan. O! da&rover moogt gij u niet aankla gen, beste tante Elisabeth; u hebt, met Annie, 't hoogste geluk dat ooit een mensch te beurt kan vallen, voor mij in huls gebracht! Maar ook 't diepste leed, voegde ze er zuchtend aan toe. Norbert las Annie's brief aan mevrouw von Saszneck. Toen hij hem uit had gaf hij hem haar terug met de woorden: En toch zal ik haar vinden! voor mij kan ze zich niet verbergen! Norbert ik smeek je, wees nu eens kalm. Bedenk wel, wat ja doen wilt. Annie's fijne gevoel heeft de eenige oplos sing gevonden die er was. 't Is immers on mogelijk, dat jelui vereenigd kunnen wor den. Wie mij van haar wil scheiden is mijn vijand! riep hij, buiten zichzelf van smart. Zij zuchtte diep. Ik vergeef je dit ondoordachte woord, Norbert, terwille van je groote leed. Je kunt geeft betere vriendin hebben dan mij. Iets dat onmogelijk is, kan men niet tot zich dwingen. Je bent anders toch zoo verstandig en beredeneerd. Kom nu eens weer tot jezelf, 't is immers onmogelijk dat Je van Saszneck afstand zou doen. Ais mij niets anders overblijft dan te kiezen tusschen Annie en Saszneck, dan kies ik onherroepelijk Annie. Meen toch niet, dat dit be-luit mij niet zwaar is ge vallen, tante Elisabeth; denk niet dat ik het lichtzinnig heb genomen. Ik hang im mers met mijn geheele ziel aan dit oude stamslot. Maar mijn leven is ge bleker», als ik 't zonder Annie verder moet dra=- n. Mevrouw von Saszneck kr.eep haar han den ineen. VERBODEN NADRUK, ('t Vervolgt)

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 7