De incidenten van de Nationale Bank voor Kamer en Senaat Oe verkÊarïJsg van den tfesr Van Zec'arctl {vervolgd De Kamerzitting van Woensdag De Senaatzitting van Donderdag MERKEM. - Eeuwfeestviering van het Klooster der Eerw. Zusters van den H„ Vincentius a Paulo WEKELUKSCH LITURGISCH BULLETm I BURGERSTAND VAN ~xa Op dat tijdstip bood de H. De Broque- riilï hem aan in de Regeering te treden minister tonder portefeuille. Hij aar- rtide dit aan te nemen omdat hij, rich in ten persoonlijken toestand bevond die hem moest aanzetten zijn normale loop baan niet te breken, doordat hij zijn le venswijze aan zijn betrekking en bezol diging had aangepast en hij had een- eigendom aangekocht te Boschvoorde dat hem een zwaren budgetairen last bezorg de. Het Ministerschap bracht hem op verre r.a niet op als zijn vica-gouvcrTreurscftap bij de Nat. Back. Graaf de Brcquevill, verklaarde hem zelfs dat er geen Belet eel bestond- dat hij tevens vice-gouverneur der Nationale Bank zou gebleven zijn en dat hij zijn wedde als dusdanig zou voortgetrokken hebben gedurende zijn ministerschap-. Toen achtte hij dat er nog een kans be stond den frank te reddtn en de welvaart in het land te herstellen. Hij aanvaardde minister te worden en, wees het voorstel van Graaf de Broqueville van de hand' de beide wedden te eumnleeren. Hij diende zijn ontslag in bij de Nat. Bonk. Dit werd niet aangenomen maar hij werd 1n verlof gesteld, in onbetaald verlof tot 15 Februari 1985. Toen hij de back verliet bracht de Gou verneur hem bei herinnering dat hij nog een belangrijk aandeel bezat in het ge meenschappelijk fonds. Een onmiddellij ke vereffening had kunnen gedaan wor den maar andere zaken noopten meer dan persoonlijke belangen. Hem werd dan 100.000 fr. als voorschot ttr hand gestold op voorwaarde de kwestie later te ver effenen. Niettegenstaande aan de ministers zen der portefeuille niet zelfde voorwaarden en vergoedingen toegekend werden als aan de andere ministers, heeft hij besloten de noodige krachtinspanning te doen om me de te trachten de overwinning te behalen. Slechts een in dienst2ijnde ambtenaar werd toegevoegd aan de minister zonder portefeuille en niettegenstaande stelde hij een kabinet samen en deed al de noodige kosten. Op 13 November 1934. bij het ontslag van de Regeer mg ae- Broqueville, keerde hij terug in de Nationale Bank en nam een som van 59:589 fr. uit het gemeen schappelijk fonds, in overeenstemming met zijn collega» uit de Nat. Bank, om de genen die met hem medegewerkt hadden bij de Regeering een. vergoeding te ver schaffen, voor de gedane inspanningen en kosten. Dan begon hij opnieuw te werken voor de Bank, trok zijn wedde en niets meer uit het gemeenschappelijk fonds, alhoewel de 235.000 fr. van zijn wedde van de maan den die hij in onbetaald verlof was, erin terecht gekomen waren. In 1935 was de crisis ten top gestegen. De Koning deed beroep op verscheidene personaliteiten om een Regeering. samen te stellen, maar allen weigerden. Geroepen op zijn beurt aanvaardt hij, neemt defini tief ontslag. De Gouverneur herinnert hem dat hij nog een aandeel heeft in het ge meenschappelijk fonds. Dit fonds beliep alsdan 443.214 li. 0£ plus een vordering van 80.000 fr., t.lt.z. te samen 526.224,02 ft'. Wat hem betreft diende zijn aandeel ge- likwideerd daar hij uit de Bank vertrok. Zijn aandeel werd dan bepaald op 180.000 frank zoodat voor zijn medewerkers nog meer dan 336X00 duizend frank bleef. Zijn collegas hadden het voile recht hem die som te overhandigen. Daarmede werd ook een definitief einde gemaakt aan zijn rechten op een deel van bedoeld fonds. Die som mocht hij gebruiken voor per soonlijke rekening en inschakelen in zijn patrimonium. Toch hoeft hij verkozen ook dit bedrag van 180.000 fr. te gebruiken tot het dekken van allerlei lasten waar mede een Regeeringshoafd steeds af te rekenen heeft. Die 180.000 fr. werden dan ook gebruikt tot doeleinden van algemeen belang. Uit dit alles vloeit dat hij niet alleen die 235.COO fr. getrokken heeft maar dat hij daarenboven sommen, die hem in volle reeht persoonlijk toekwamen, heeft be steed voor doeleinden van openbaar be lang. Hij blijft dus nog onder de waarheid als hij verklaart dat hij, moest hij hij de Nationale Bank gebleven zijn, reeds 1 mil- licen 700.000 fr. meer getrokken zoo hebben seiert 1934-1035 al" bij thans heeft gehad. Er werd hem ook aangewreven dat hi.i geen belastingen erop betaald heeft en. zij niet heeft aangegeven bij zijn inkomsten. Hij heeft evenwel geoordeeld dat het on billijk zou geweest zijn belastingen te moe ten betalen op sommin die men aanbe steed heeft tot openbaar nut. Men heeft ock gevraagd: Waarom hebt gij niet vroeger geantwoord? Maar de ge wone bekommering. van de Kamer en de openbare meening is na te gaan of de be langen van den Staat goed beheerd wor den. Wanneer bij toeval de besprekingen afghiden naar een persoonlijken aard, il het cm te weten of zekere personen geen gebruik hebben gemaakt van hun man daat om belangrijke stoffelijke voordeden eruit te halen. Hiervan kan. hier geen spraak zijn. Allen weten goed dat hij het tegenovergestelde heeft gedaan: hij heeft afstand gedaan van belangrijke stoffelijk» voordeden om dsn Staat te dienen. Om thans vast te stellen hoe groot het offer is geweest dat hij bracht, verplicht men hem thans de meest intieme bijzonderheden uit te brengen over daden en feiten welke volledig staan buiten elke publieke func tie; Daarom verplicht men hem een per soonlijke rekening uit te stallen en geweld aan te doen aan de meest wettige gevoe lens van discretie en reserve. Is het. dan te verwonderen dat hij geaarztld heeft dien weg op te gaan? Men zal ook vragen waarom, hij hl de maand Maart 11. niet alles heeft uiteenge zet. Maar toen alsdan de bekende inter pellatie gehouden werd had de interpel- lant da Regeering te varen niet volledig op de hoogte gebracht zcoals. pleegde, over alle ptmten welke hij zou handelen o. m. geen woerd gezegd, over de Nationale- Bank. Alle bewoordingen van die inter pellatie waren gewikt en gewogen en hij, H. Van Zeeland, werd dan ook vermat doet den aanval en was dan ook niet in het bezit van alle gegevens om onmiddellijk een volledig antwoord te geven. Slechts vootgaande op herinneringen kon hij geen volledig antwoord geven. Men had ook al die persoonlijkheden niet willen aanhco- ren. Hij heeft thans alles gerogd, zelfs mser dan hem werd gevraagd. Hij rekent er thans op dat -eerlijke lieden hem zullen beschermen tegen den laster. In ieder geval, ging de H. Van Zeeland voort, is het land er niet grooter uit ge worden uit dsze zaak. De publieke oppo sitie gebruikt de laagste middelen. Het is geen gedachtenstrijd, het zijn geen ern stige debatten die zij voeren, het zijn her haalde onderduimsehe aanvallen, tegen personen gericht, en dit alles in een at mosfeer van verklikking, insinuatie en verraad, waar gebruik wordt gemaakt van onbescheidenheden van bedienden en ambtenaren, van het in elkandsrs oor fluisteren van halve waarheden, die erger zijn dan. leugens, en tot op redactieburee- len waar men zoogezegde geheime boekjes laat liggen. Sedert den oorlog kon, dank zij de traditionneele partijen, de politiek zich daarboven 'houden. Thans is het an dersom geraakt. Sinds het begin van zijn eerste-minis terschap heeft hij talrijke moeilijkheden te overwinnen gehad: economische, finan- cieele, maatschappelijke, politieke en ten slotte nog persoonlijke. Hij heeft moedig den strijd gevoed tot het uiterste. Deze moeilijkheden, evenmin als de andere, zul len, hem verhinderen moedig voort te strij den. Voor het overige behoort de toekomst aan God. Hij ziet ze evtnwet met kalmte tegemoet omdat hij al gedaan heeft wat van een man kan verwacht worden. Hij meent zijn land en zijn naam eer te hebbin aangedaan. Ten slotte drukt de H. Van Zeeland de hoop uit dat, mocht hij heengaan, hij niet enkel de achting maar ook de sympathie van allen zal mogen meedragen. Heer Van Zeeland werd uitbundig toe gejuicht door de leden der meerderheids partijen op enkele weinige uitzonderingen na; velen gingen hem de hand drukken ter gelukwensching; velen stonden recht in hun banken om den eersten-minister na zijn uiteenzetting toe te juichen. geëindigd was het reeds 19 uur en er werd dan besloten een nachtzitting te houden. DE NACHTZIT1 ING. Te 20.30 uur werd dan de nachtzitting geopend. Nadat eerst neg de H. Van Glab- bska had gewezen op een reeks teginstrij- dlgheden en dubbelzinnigheden welke vol gens hem bistaan, tusschen de verschillen de afgelegde verklaringen, wordt het wcord verleend aan. H. RELLBCOM, Kommunist, die toe geeft dat onregelmatigheden zoudc-n heb ben pleats gehad in de Nat. Bank. maar hij" hekelt de stelselmatige lastercam pagnes welke in verband ermede werden ingezet. Er moeten klare toestanden wer den geschapen en hij stelt voor een par lementaire onderzoekskemmissie op te richten om de volle waarheid uit te bren gen. H. Relecom had het herhaaldelijk aan dén stek met de Rexisten en Vlaam- scha Nationalisten. H. FEUILLIEN, Katholiek, komt vervol gens aan het woord. Spreker verklaart dat de zaken tot hun ware verhouding dienen teruggebracht. Hij hekelt zekere handel wijzen in de Nat. Bank maar stelt zijn vertrouwen in de Regeering. Het cagnot- fesysfceem bij de Nat. Bank is volstrekt af te keuren. De redenaar schandvlekt dan de laster campagnes ingezet door de Rexisten en uit enk: le verwijtingen aan het adres van den H. Sap. De H. Feuillien werd herhaaldelijk en op heftige wijze steeds in zijn rede onderbro ken door de Rexisten en Vlaamsche Na tionalisten. Toen spreker op zeker oogen- blik verklaarde dat niemand, na het de bat, nog zou durven zeggen dat de H. Van Zseland geen eerlijk man is, verklaarde H. Howard, Rexist, dat hij hek durfde zeggen. Deze verklaring lokte een geweldig inci dent uit. H. Howard werd verzocht zijn woorden in te trekken maar weigerde. Daarop werd hij tot de orde teruggeroe pen. Te 23.45 uur werd de zitting dan ge heven. VERGADERING VAN DEN SENAAT. Ook de Senaat kwam Dinsdag bijeen. Bij handgeklap werd het uittredend bu reel herkozen niettegenstaande het verzet van Rexisten «n Vlaamsche Nationalisten. De leden van deze beide groepen verlieten de zaal bij de herkiezing. Enkele medsdeeiingen werden gedaan. De zitting voor het debat over de kwestie der Nationale Bank zou afgehandeld wor den op den volgenden Donderdag en. Vrij dag. Daarop w:rd de zitting geheven. EEN AANVULLEND VERSLAG VAN DEN MINISTER VAN FINANCIEN Na het bekend maken van de uitbeta lingen uit het gemeenschappelijk fonds der Nat. Bank aan den Heer Van Zeeland, had de H. De Man, Minister van Finan ciën, een aanvullend onderzoek bevolen. Het aanvullend verslag van dit onderzoek werd dan ook Dinsdag bekend gemaakt in de pers. Na eerst te hebben gewezen op de re dens van dit aanvullend onderzoek, geeft de Minister van Financiën in zijn bijko mend verslag een uitvoerige uiteenzetting over de wijze van uitbetaling uit bedoeld fonds aan den H. Van Zeeland, op welke datums die betalingen werden gedaan, hoeveel er telkens in den pot stak, door wie en op wier naam de uitbetalingsbe velen werden opgesteld, enz. Een nauw keuriger uitbreiding over dit aanvullend verslag zou ons evenwel te ver leiden. DE REDE VAN MINISTER DE MAN. Onmiddellijk na H. Van Zseland nam H. De Man, minister van Financiën, het woord. Dit debat heeft hij met ongeduld afgewacht omdat het de Regeering en hem in het bijzonder de gelegenheid biedt den noodigen uitleg over de genomen houding te verstrekken. Spreker wees er dan op dat de ingestel de perscampagnes en de polemieken van allen aard de openbare meaning in beroe ring hebben gebracht en het vertrouwen in onze instellingen in gevaar bracht. Te genover de groeiende lastercampagne mocht geen openbare bespreking uitblij ven. Daarom het huidig debat. De Minister van, Financien herinnerde dan aan zijn verslag betrekkelijk de Nat. Bank en iht-gebraclit op 28 Oogst 1L Het is niet noodig ervan, nog lezing te geven tijdens het debat. Het Parlementair regiem en de kontrool op de overheidsbesturen bieden de beste waarborgen om misbruiken te weren. Het huidig debat heeft een tweevoudig doel: ten eerste om de eer van dén Eersten-Mi nister en om tl» pe'ffiek van de Regeering tegenover de Na:. Baak. Een dsbat in de Kamer kan klaarheid brengen omdat de Volksvertegenwoordigers toch op de hoog te moeten zijn van de verhouding tus- sch:n Staat en Nationale Bank, zoo speelt het geld der belastingsplichtigen geen rol bij de Nationale Bank en komt de Staat niet tusschen in het vaststellen der wed den en bezoldigingen van het Eestuur der Nat. Bank. De massa kan evenwel niet op dergelijke wijze oordeelen daar zij op heel weinig na niet op de hoogte is van de be staande verhoudingen. Daarom ook heeft zekere pers, gespecialiseerd in de exploi tatie en het fabriceeren van schandalen ce Nat. Bank kunnen doen doorgaan als «n soort struikroovershol waar hooge ambtenaren en zelfs Ministers tien belas- itagsplichUge uitplunderen. De lasteraars hebben, groot kwaad ge dicht, bijzonderlijk in. den vreemde door net vormen van grove vervormingen der feiten. Spreker weidt dan uit over onze staats financiën di? uiterst, gezond zijn en In het buitenland als dusdanig zeer bekend staan. Hij wijst nogmaals op het belang welke moet gehecht worden om onze reputatie hoog te houden- en om de bittere woorden van een buiteniandsch staatsman niet te wettigen dis zegde dat België een groote natie was bestaande uit kleine lui. Daarom moet evenwel de waarheid niet onder stoelen of banken gestoken worden, uit schrik om wat men er in de wereld erover zeggen zou. Integendeel de etter builen moeten doorgestoken worden. Deze kunnen ontstaan zelfs in de gezondste li chamen. Zijn verslag deed reeds uitschij nen dat hij het als een plicht aanzag de waarheid te deen uitkomen. Hij acht zijn plicht te hebben gedaan tegenover zijn land. Door het uiteenzetten der waarheid meent hij dat er werd aangetoond dat België genoegzaam zijn goede faam ver dient. Er dient ook gewezen op den waren *ard der betrekkingen tusschen Nat. Bank en Staat. De Nat. Bank is geen staatsor ganisme, het is een inrichting welke staat Onder het beheer aangesteld door de aan deelhouders Iedereen kan er aar.deelen Var. koopen. Maar dia maatschappij staat Odder toezicht' van den Staat. Dit toezicht Jtomt enkel in werking zoo de Staat oor deelt dat de eerbied voor de wet, voor de statuten of 's Rijks belangen in het ge drang komen. Degenen die nu over enkele maanden de meeste verdedigers waren van de autonomie van de Nat. Bank te- (Tnover de Regeering zijn thans degenen uö .meest geweldige aanvallen richten zou ingegrepen hebben bij de Nationale Bank, en haar zelfs verwijten niet zekere sancties te hebben genomen, die ze even wel niet nemen kon zonder de grenzen door de wet gesteld te buiten te gaan. Het land hoeft over niets beschaamd te zijn. Na nog een uiteenzetting over de zaal: van de ponden sterling en de zaak Barmat alsmede nog enkele beschouwingen van algemeenen aard sloot Minister De Man zijn rede. DE BESPREKING GEOPEND. De rede van Minister De Man wekte op verre na niet zooveel belangstelling als de ze van den Eersten-Minister. De bespre king werd dan ook door den voorzitter openverklaard en H. Legros kwam eerst aan de beurt. Na eerst den draak te hebben gestoken met de Regeering omtrent haar gezag voor het Parlement verklaarde H. LEGROS, Rexist, dat de Regeering, gezien zij als betrokkene en rechter optrad, natuurlijker wijze geneigd is tot vergeven eerder dan tot veroordeelera. Iedereen zou begrepen hebben dat de eerste-minlster, toen hij de Nationale Bank verliet om Minister te worden, dus een schitterende positie moest prijsgeven, hij schadeloos zou gesteld ge weest zijn en de oppositie zou zich niet tegen een verhooging van de ministerieele bezoldiging hebben verzet. Wat spreker tegen de borst heeft gestooten in de zaak der Nat. Bank is te zien hoe hooggeplaat ste personaliteiten steeds trachten de wet in 'hun voordeel te interpreteersn. H. Legros weidde dan verder uit over de vervanging van den H. Van Zeeland dcc»' den H. Hankar, vervanging die volgens hem niet wettig was, en vervolgens over de wedden en bezoldigingen in voege bij de Nat. Bank. Het in voege zijnde stelsel was onzedelijk. Het gemeenschappelijk fonds der Nat. Bank staat thans door ge heel het land bekend als de cagnotte of de pot. H. Van Zeeland heeft het be staan ervan verzwegen tot over korten tijd. Zijn interview was noodig om aan het licht te brengén dat hij er in 1934 en 1935 nog 330.000- fr. uit had getrokken. De ze pot is strijdig met de statuten. Als slot van zijn interpellatie 'besluit H. Legros dat Heer Van Zeeland alle gunstige illusies ten zijnen opzichte fceeft doen verliezen. H. VAN GLABBEXE, Liberaal, volgt H. Legn» op. Spreker 'betreurt dat de Regee ring zes maand noodig heeft gehad om de incidenten van de Nationale Bank eens voor goed te bespreken in de Kamer, Hij betreurt nog dat de waarheid enkel met brokjes en stukjes is bekend gemaakt ge weest. Bij de Nationale Bank werden de statuten en de organische wet overtreden. Het stelsel van den pot is eveneens strij dig met de statuten. Er werd geen genoeg zame kontrole uitgeoefend op de Nat. Bank. H. Van Glabbeke eischt ook een verklaring van de Regeering in zake de zaak Barmat. Bij de Nat. Bank heeft men inzake wed den en bezoldigingen toch wat overdreven, ook nog dat het hooge personeel de afhou ding van 10 op de wedden, langs een omweg, t. t. z. langs den pot, terugtrok. H, VAN ZEELAND verklaart hierop dat toen de 10 afhouding in voege werd gebracht. t. t. 0, in Februari 1935, hij nog e nkel ln de Bank gebleven Is tot in Maart 1985, dat voor die maand hem de 10 afgehouden werd, dat hij ervan niets heeft getrokken, dat het hem dus niet aanbe langt en dat hij hoopt dat die afhouditt- gen zich nog in den pot zouden bevinden. H. DE MAN, Minister van Financiën, verklaart meteen dat het onderzoek nog riet t?n einde is in verband met de be- Het debat over de Nationale Bank geëindigd.Het vertrouwen in de Regeering gestemd met 130 stemmm tegen 34 en 21 onthoudingen. lastingen. !e Redering omd^t gw gift W»fi£L8S8LJ& SJFaft.eJaWieke §ya i'Sie Iiad DE ZITTING GEOPEND Woensdag namiddag, te 2 uur, werd de vergadering geopend onder voorzitter schap van dan H. Huysmans. Op straat vraran niet dezelfde ordemaatregelen ge troffen als daags te voren. Rijkswacht en politie was niet meer zco talrijk en de neutrale zone werd niet meer afgesloten. De belangstelling van we ge het publiek op de tribunes was cok niet meer zoo talrijk. De eerste spreker was H. ELIAS, Vlaamsch Nationalist. H. Elias wil de meening van zijn groep uiteenzetten. Zijn groep heeft den H. Van Zeeland steeds bestreden in zijn politiek, op grond van zijn gemis aan oprechtheid, wat eerst ge bleken is bij de devaluatie. Het eenig lo gisch gevolg van dit debat ware, naar den H. Elias, het ontslag der Regeering, maar in dit opzicht hebben wij geen voordeel te verwachten in Vlaamsch opzicht van een nieuwe Regeering. Deze tijd zal eerst komen wanneer afgebroken wordt met het huidige, systeem. Hat geval Van Zeeland en Nationale Bank bestaat. Wat voorgevallen is, is de schuld van den eersten-minister, cmdat hij van den beginne af maar halve waar heden heeft gezegd, tot op den tijd dat de strijd openbaar in het Parlement moest, uitgevochten worden. Wat HH. Van Zee land en De Man nu weten wisten, zij ook bij de interpellatie van den H. Sap. De verklaringen van den H. Van Zeeland omtrent de bedragen door hem getrokken waren dubbelzinnig. Het verslag van den H. De Man is niet klaar. De sommen die dsn H. Van Zeeland heeft ontvangen stemmen omzeggens overeen met de wed de die hij zou getrokken hebben ware hij in. dienst gebleven, bij de Nationale Bank. Spreker beschuldigt den eersten-minister niet van oneerlijkheid, maar enkel van nalatigheid. Het ware cok niet logisch te vragen dat iemand die vroeger 730.C00 fr. in de Nat. Bank verdiende, in de Regee ring zou tred:a voor e:n salaris van 100X00 fr. H. Elias treft dan een vergelijk tus schen de opofferingen dia H. Van Zee land, naar zijn beweringen, zou hebben gedaan en de duizenden in Vlaanderen die nog wachten op rechtsherstel. De H. Van Zeeland is mede verantwoordelijk voor de wantoestanden in da Nat. Bank. Da statuten werden geschonden. Het ver wondert den spreker dat de H. Van Zee land nooit het onzedelijk» heeft aange voeld in het systeem van het gemeen schappelijk fonds. De nieuwe statuten zijn nu uitgewerkt om alle verdere knoeierijen bij de Nat. Bank te wéren, hoor gebrek aan zedelijke verantwoorde- I.'jkheid kor.dsn de bestuurders der Bank zich gedurende 10 jaar verrijken en voor c'é geschiedenis der 10% is geen veront schuldiging. De 10 werd in den pot ge stoken, dien ze later niet meer konden verdealen omdat hij op tijd en stond ont dekt werd. Bet gaat er thans niet cm te weten cf de H. Van Zeeland al dan niet een eerlijk man is, ook een eerlijk man kan zich vergissen. Het gaat er evenwel om te wetan of da H. Van Zeeland bereid is de noodige sancties te treffen. Hij is daartoe niet in staat daar de eeniga op lossing is het heenzenden van dsn H. Franck, en bij al de zaken van de Na tionale Bank is de H. Van Zeeland ge moeid geweest. Waarom nam da H. De Man ontslag? Was het omdat Iets niet in orde was of was het cm de macht in handen te ne mén. De Regeering krijgt wal hare meer derheid daar de Katholieken trouw zijn tot den bedelstaf en de Liberalen rekenen op stemmen; de Socialisten hebbén ver trouwen in H. De Man. Het volk luistert en begrijpt evenwel en het e énige verdikt dat hi:r luiden kan is: «De Regeering Van Zeeland moet weg». Op deze woorden van den H. Elias, merkt vervolgens H. DE MAN, minister van Financiën, op, dat hij geen ontslag heeft genomen noch aangeboden. Hij heeft ook niet het inzicht gehad ontslag te nemen. Tegenover den H. Van Zeeland koestert hij een oprechte vriendschap, in tegenstrijd met de beweringen van den H. Elias. H. BUSET, Socialist, kwam dan aan het woord. Hij hekelde scherp de praktijken in voege bij de Nat. Bank en het stelsel van het potjevindt hij onzedelijk. Had de H. Sap tijdig de Regeering inge licht omtrent de ware inzichten van zijn interpellatie, ware de waarheid reeds se dert bekend geweest. De redenaar sluit met lof te inten aan het adres der Re geering der nationale unie H. DE MAN, minister van Financiën, nam weer het woord. Hij verzekert eerst dat het Koninklijk Besluit waarbij het ontslag van den H. Van Zeeland bij de Nat. Bank bekrachtigd werd, wel degelijk authentiek is en wel ge teekend door den Koning op 35 April 1935. Nopens het geval van de potver klaart de minister dat het stelsel wettelijk was. Sedert de interpellatie van H. Sap is niets meer geraakt aan den poten... werd een soort voorzienigheidsfront gesticht cn alles wat in de Nat. Bank se dertdien gebeurde geschiedde in volle overeenstemming met hem. De pot die alsdan 860X00 fr. bedroeg werd geblok keerd. De Heer Franck zal niet lang meer Gou verneur der Nat. Bank blijven daar bin nen kort de ouderdomsgTens zal bereikt worden welke op 67 jaar zal bspaald wor den voor de ambtenaren. Verleden jaar werd die cuderdomsgrens reeds in over weging genomen; H. Franck werd ermede in kennis gesteld er» betuigde er zijn in stemming mede. Ds minister verklaarde zulks omdat men niet zou gaan vertellen dat de op-pensicsnstelling «en sanctie zou beteeker.en. Er zal ook geen parlementaire onderzoeksk om missla ingesteld worden. Toch zal een onderzoek in de Nationale Bank plaats hebben. De Knnrissle van Financiën van de Kamer zal spoedig de zaak kunnen onderzoeken. Intussciiea was bej uur geworden en werd aangenomen dat de- spreekbeurten tot cp een half uur zouden beperkt wor den. Er waren nog 14 sprekers ingeschre ven. H. SYNDIC, Rsxist, zegt dan dat men geen klaarheid heeft gebracht. H. Ds Man had moeten erkennen dat de wet over treden werd. Het potjewas in strijd met de statuten van de Nat. Bank. Er wordt gezwegen over de Barmat-kwestie. H. MAX, Liberaal, verklaart dat in de feiten absoluut geen overtreding kan vast gesteld worden, noeh van de wet noch van de statuten van de Nat. Bank. Het is jam mer dat na de interpellatie Sap niet alle inlichtingen werden verschaft. Het ma- noeuvér der lastercampagne is duidefijk, met de Regeering wil men de politiek van de nationale unie in den grond boren. Men moet weten of het werk van het nationaal herstel moet voortgezet worden. H. Max eindigt met de schandaaljagers te schand vlekken. H. P. DAYE, Rexist, klaagt, over de moeilijkheden die hij heeft gehad om ds waarheid te weten. Het huidig debat zal de kloof tusschen Parlement en publiek nog grooter maken. De samenkoppeling van financia en politiek moet worden ai- gekeurd. Spreker vraagt een onderzoeks- kommis&le voor de zaak Barmat. H. PIERARD, Socialist, in verband met de processen Sap, vraagt dat de parle mentaire onschendbaarheid zou worden uitgebreid tot de beraadslagingen in groe pen en kommissies. Spreker hekelt ook het stelsel van het potje Spreker keurt evenwel de campagne van haat en ver dachtmaking af. In het buitenland zijn de ministers beter vergoed. Hier heeft men mceten zien dat H. Van Zeeland met het geld van het potje zijn medewerkers bij ds Regeering heeft moeten vergoeden. De onbaatzuchtigheid van H. Van Zee land is buiten-twijfel. Zoo hij laad.be dankt voor de zware taak die thans op hem weegt, zou hij geen som welke min stens cp 1.700.000- fr. kan worden geschat, hebben verloren. Spreker sluit met een aanval op de Rexisten. EEN MOTIE WORDT NEERGELEGD Tusschen de groepen der meerderheid was intusschsn beraadslaagd omtrent de motie die zou neergelegd, warden om hét debat te sluiten. Ten slotte werd overeen gekomen volgende motie neer te leggen, welke dan ook na de rede van den H. Pie- rard medegedeeld werd aan de Kamer leden: De Kamer, Akte nemend van de veri: aringen van den eersten-minister en van -en minister van Financiën; Brengt hulde aan de rechtschapenheid en het onbaatzuchtig karakter van den eersten-minister; Neemt akte van de maatregelen die werden vastgesteld, ten einde de proce- duur te verbeterén die werd gevolgd voor de benoemingen tot de leidende posten van de Nationale Bank, alsmede de wijze van bezoldiging van de titularissen dier posten; Rekent op de waakzaamheid van de regeering om een onaanvechtbare werking van 's Rijks Circulatiebank te verzekeren; En gaat over tot de orde van den dag Deze motie is onderteekend door de HH. CARTON DE WIART en HEYMAN (Kath.), VANDERVELDE en FISCHER (Soc.), MAX en JORIS, (Lib.). NACHTZITTING. Ook de vergadering van- Woensdag moest in nachtzitting voortgezet worden. Dsze nam een aanvang te 20.30 uur. H. Bceckx, Liberaal, was de eerste spre ker. Deze bracht een hulde aan dë HH. Van Zeeland en Franck. Vervolgens legde H. VANDEVELDE, So cialist, een verklaring af. De Regeering heeft gedaan wat zij moest deen. Het gaat niet tegen personen maar tegen een stel sel waarovr allen akkoord gaan om het te varoordeelen. De Regeering had geen sancties te treffen, H. Vandevelde zegt den H. Van Z:eland zijn volle vertrouwen toe. Verzaken aan de huidige regeeringscom- binatie zou het land overleveren: aan een avonturen waarvan de voorbeelden te zien zijn in het Buitenland. De overgroote mserderheid van de. Kamer, oordeelt H. Vandevelde, zal niet nalaten het vertrou wen te stemmen in den H. Van Zeeland en hem een verdiende hulde te brengen. H. DU BUS DE WARNAFFE meent dat dit dsbat een einde zal stellen aan de hartstochtelijke campagne welke ingezet werd. Enkele personen, waarender de HH. Van Dieren en Sap, moeten het dan ont gelden vanwege den spreker, wat tot ge volg heeft dat talrijke scheldwoorden hém naar het hoofd geslingerd worden door de VI. Nationalisten en Rêxisten. ais kwibus, lafaard, hansworstenz. Als laatste redenaar trad dan H. VIN- DEVOGEL, Katholiek, cp het spreekge stoelte. H. Vindevogel herneemt dan eerst een gedeelte van de interpellatie welke de H. Sap gehouden heeft in Maart H. en be sluit dat dan de H. Sap wel degelijk gelijk li:eft gehad. Thans staan wij echter niet voor het offensief van den H. Sap noch voor een schandaaluitbuiting van Rex maar voor een echte ontroering van de openbare opinie, over de koninklijke wed den in voege bij de Nat. Bank, over de verdeeling van de jarenlange niet uitbe taalde wedde van den H. Van Zeeland, over de verdeeling van den «pot», hst talmen om klaarheid te scheppen, de fis- kale tekortkomingen, enz. De bevolking heeft eruit besloten dat het een boel. een zakkenvullerij was gewerden, en dat de Regeering toeziet en niet durft optreden. In 't land 1s geen recht noch eerlijkheid meer. Onze politieke leiders en bestuurlij ke gezagvoerders. heulen: mee met de ben de. Er is maar een wapen meer over; het eischen van openbaar maken van alles en de straf geven aan de schuldigen bij de eerstkomende verkiezingen. Ds wedden bij de Nat. Bank zijn uitda gend. De potis een zedelijk niet te verrechtvaadigen steLeL Het volk is ge- ergerd. En hét heeft gelijk. Het is een zware schande de kwestie der 10 af houding crisisbelasting uie terug in den pot kwam. Als het volk schande roept, heeft het duizendmaal gelijk. Waar zijn dé Socialisten nu, vraagt spreker. Zij die altijd tegen zekére wedden zijn gekant geweest keuren die der Nat. Bank nu goed. Sprekér besluit dan dat zonder de in terpellatie van den H. Sap het geknoei nog voort zou geduurd hebben en dat de Regeering beneden haar taak is gebléven. Daarmede werd het debat gesloten en overgegaan tot de stemming welks vol genden uitslag gaf: 130 leden stemden voor, 34 tegen en 21 onthielden zich. HOE ER GESTE?,ID WERD. STEMDEN TEGEN. De KatholiekenHH Sap en Vindévogel. De Liberaal: H. Van Glabbeké. De Rexisten: HH. Behaegel de EUeren, Caignet. Collet H. en Hubirt P.. Cecnrt, Dayé, Denis, Derudder, Fasbender. Hcr- ward, Knaepen, Legros. Leruitte. Teugels, Vermer, Wintgens, Wijns, Syndic. De Vlaamsche Nationalisten- HH. Bor- ginon, Butaye, De Lille, Deumens, Devroe, Dhasse, Elias, Lambrechts, Leuridau, Pel- groms, Romsée, Segers, Toiienare. ONTHIELDEN ZICH. Da H. Van zeeland. De Katholieken: HH. Allewaerts, Cous- ?éa de Vaulde, De Winde, Drlon, Ducha- teau, Houstrate, Houssiaux, Kluyskens, Saradront,. Verpoorten. De Liberaal: H. Janssens W. Dé RexistenH. Duysburg, die afgepzard had met den H. Van Hecke, die «ja zou gestemd hebben. De Kommunisten: HH. Baufcrl, Bosson, Dé Coster, mad. Degeer-Adère, HH. De selier, Glïnsur, Lahaut, Relecom WAREN AFWEZIG. De Katholieken: HH. Bodart, Coussans, De Bruyne R., Koelman, Maenhout, Poul- let, Vaes, Van Hecke. De Socialisten: HH. Pr. Debruyn, Hé- non, Hubin, Marteaux, Petit. De Vlaamsche Nationalisten: HH. Ballet en Debacker. De' Rexistr: H. Motbeux. De Kommunist: H. Caudibleux STEMDEN VOOR. Al de leden wier namen niet voorkomen onder de onthoudingen, de neen «-stem mers of ds afwezigen, hebben de motie goedgekeurd, Het vertrouwen in de Regeering ook gestemd. Donderdag kwam de Senaat opnieuiw bijeen ten einde het débat aan te gaan over de incidenten der Naticnale Bank. De belangstelling was zeer groot. H. Van Zealand legde een korte ver klaring af. De rede die hij uitsprak in de Kamer herhaalde hij niet. Na herinnerd te hebben aan de offers die hij gébracht heeft en erop gewezen te hebben dat hij niet gevraagd heeft om eerste-minister te worden, maar dat men er hem letter lijk toa gepraamd heeft,, verklaarde hij dat hij binnen kort een overzicht zou geven van wat docr de Regeering van Nationale Unie wérd bereikt en dat hij d,en strijd zou voortzetten. Hij verhoopt dat de Sénaat hem zijn vertrouwen zal schenken: Dé eerste -minister werd langdurig toe gejuicht door de leden der meerderheid. Vervolgens kwam Minister De Man aan het woord, die herhaalde dat den H. Van Zeeland niets te verwijten is. Nadien werd het debat geopend en na men verschillende sprekers het woord. Het debat zou duren tot laat in den avond, tot 23.30 uur: H. Pholien, Kath., bétoog zijn sympa thie voor don H. Van Zeeland. Geen on regelmatigheden kunnen den H. Van Zee land tan laste gelegd worden. H. Noel, Kommunist, uit zich tegen den invloed der bankiers in de Nationale Bank. De Rexisten mceten het eveneens ontgeldén en da H. Degrslle wordt uit gegeven voor een falsaris. Heer Van Die ren moet het dan ontgelden als gewezen beheerder van de Belgique Prévoyante Ten slotte verklaart H. Noël dat de Re- gearing de fascisten moet bestrijden. H. Van Dieren, VI. Nat- geeft dan uit leg ova: «La Belgique Prévoyante», waarvan hij beheerder is geweest. Hét mogelijke heeft hij gedaan, verklaart hij, om de spaarcenten van de aandeelhouders dier vennootschap te redden. H. Van Die ren geeft ook nog uitleg over zijn optre den in de vergadering der aandeelhouders der Nat. Bank. Hij twijfelt niet aan de persoonlijke eerlijkheid van den H. Van Zeeland, maar het gaat hier om een stel sel dat de H. Van Zeeland leelijke perten heeft gespeeld. Hij schandvlekt ook de te hooge wedden bij de Nat. Bank. Heer Franck is niet meer op zijn plaats in de Nat. Bank. De VI. Nationalisten zullen cok het vertrouwen niet stemmen. H. De Man, Minister van Financiën, geeft uitleg over de uitbetaling binst den oorlog van de wedde van den toenmali- gen afgestelden gouverneur, H. de Landts- heere. Dezes wedde werd hent en latér zijn erfgenamen uitgekeerd, maar geen enkele medebestuurder trek er een cent van. H. Diérckx, Liberaal, zet het standpunt der Libéralen uiteen. De eerste-minister staat buiten alle kritiek. Met kwaadwil lige insinuaties heeft men den H. Van Zeeland -willen treffen. K. P. De Mont, Rexist, verklaart dit debat te betreuren. Hij houdt niet van persoonlijks aanvallen, maar de Rexisten moesten zekere hooge personaliteiten uit hun vesting halen. De schuld van al het gebéurde ligt, volgens spreker, bij de Re- géering. Hij ward ontgoocheld over de houding van den H. Van Zeeland. Ten slotte heeft spreker het over de methodes van den H. Franck en de kwestie der 10 H. Van Belle, Soc., is verontwaardigd over de aanvallen waaraan de Regeering sedert maanden bloot staat. Hier is per soonlijke wrek in het spsl. Verscheidene sprekers komen den nog tusschen, o.m. de H.H. Verbist, Kath.; De Grunne, Rexist; Lohist, Kath.; De Man, minister van Financiën; De Derlc- dot, Kath, enz., tot ten slotte tot de eind stemming wordt overgegaan. D? Senaat besloot echter de motie van de Kamer in twee te splitsen. De twee eerste paragrafen die hulde brengen aan den eersten-ftiirrister, werden aangenomen mét 121 stemmee tegen 6 en 16 onthoudingen. De Vlaamsche Nationalisten stemden tegen en de Rexisten, de K< mmunistsn, ds Kath. De Dorlcdot en d« Lib. Baudouin onthielden zich. Het overige van de motie, betreffende de Nationale Bank. wordt aangenomen met 112 stemmen tegen 15 en 16 bint- houdingen. Ds Kcmmuiiisten hebben zich onthou den. alsmede de Katholieken H.H. Carton de Tournay. Crokaert. d'Aspremont I,in den, Déboodt. Ds Dorlcdot, de Snot, No- tfiomb, Scbry, Verhfyd'n en Van der Vragen. Ook de Rexist H. Vigneron. Stemden tsvrde Vlaamsche Nationa listen en de Rexisten. :iHazr9BS9B139»V&Za5ES33SSlM HET GEVAAR DER VUURWAPENS Op Dinsdag 7 September was gansch de gemeente in volle feast, 't was immers de dag waarop het Klooster zijn 105-jarig bestaan vierde. Van daags te voren was gansch de voor- gétel van 't klooster prachtig versierd, de Pauselijke en nationale kleuren wapper den tusschen opschriften en heilwenschen. De inwoners hadden, als béwijs van waar deering en erkentelijkheid voor de ontel bare weldaden aan. hen geschonken ssdert eene eeuw, hunne huizen bevlagd. Mor feem stond op zijn best Om 9 uur kwam Zijn Hoogw. Excellen tie Mgr Lamiroy aan; aan den prachtig versierden grooten ingang van 't Klooster werd hij verwelkomd door den E. H. Fové. Pastoor. Gevolgd door de Zusters ging Mgr naar da Kapel waar de Consecratie van het Ecogaltaar aanstonds aanving. Om 10 uur werd eene Solemn ééle Mis met Poctifikale Assistentie gezongen door E. H. Fové, Fastocr van Merksm, bijge- ".r.ari door E. H. Degroote, Onderpastoor; en E. H. Doorns, gewezen Onderpastoor. In de Kapel bemerkten wij op de eerste rangen de achtbare Heer Ma es, Hoofd commissaris. en Mevrouw Maes; de Wel edele Heer Baron de Caninck de Merckem, Burgemeester, en de Barones de Coninck de Merckem; gansch de Gemeenteraad en het Bestuur van den Openbaren On derstand; dé E.E. H.H. Pastoors der vier bijkloosters en talrijke andere Geestelij ken. Om 2 uur, met muziek vorenop, trok ken al de Zusters en de Genoodigden naar het Patronaat, waar de Feestzitting plaats had. Prachtig, ja overschoon was de zaal versierd, bloemen, spreuken en opschrif ten ontbraken niet. Hier moet een voer de ke van lof toegezwaaid worden aan Juf frouw Philomène Bouquillon, alsook een dankwoord toegevoegd worden voor al de moeite wélks zij er aan besteed heeft. Het feest zette in met een driestemmige Jubelcantate, opperbest uit gevoerd door dé schoolkinderen. Daarop, volgde het festijn der Kinderen, spel *van witte kinderen en zilveren engelen, en als slot een mysterie spel: De eerste Blijdschap van Maria, dé BoodsGhap, aandoenend en volmaakt ver tolkt door eenigé jonge studentinnen van Merkem. 'Tusschenin voerde de Harmonie Ste Ceciliaeenige muziekstukken uit: De E. H. Pastoor beklom daaroo de tri bune en gaf er het geschiedkundig ever- zicht van het Klooster van Merkem. Hi.i wierp een blik cp het ontstaan, den groei en den bloei, het wel en. het wee van dé duurbare Kloostergemesnta. Daarop hield hij eene gelsgenheidsaarspraak waarin hij zijne erkentelijkheid, zijne inniger dank baarheid en groote waardeering voor het Gesticht deed uitschijnen. Na deze aanspraak was hst de beurt aan den Weledelen Heer Baron de Co ninck. Hier volgt zijne aanspraak: Monseigneur, Hoogeerwaarde Herren Eerw. Moeder Overste en Zusters, Mevrouwen, Mijnheeren, Indiër, ooit een taak mij is licht geval len, dan zal het zeker wei zijn op dezen dag, nu ik de hulde mag brengen van de gansche dankbare bevolking der gemeente aan het Klooster van M-erkém. In een tijd zooals we nu beleven, fce- heerscht door hebzucht en génotzucht, zien we hier te Merkem, dagelijks, het voorbeeld dier edelmoedige kLoosterzucht, zich opofferende aan het ziekbed der arme ouderlingen, die zij in hun. oude-' mannenhuis hebben opgenomen, om hen te bezorgen, te troosten, en te helpen in hun laatste uur; zien wij jaars rond, de Zusters-Onder wijzeressen, die in hun school enza kin deren opvoeden, opdat dsze eens zouden worden de hulp, cL troost, de vreugde van hun ouders, Ziéken bezorgen; onderwijs geven: edele taak voorwaar, waaraan de Zusters van Msrkem geen uur zijn te kort gekomen sinds 100 jaren. Wat het klooster van Merkem gedu rende eene eeuw hier hesft gedaan; dat heeft zooeven de Eerwaarde Heer Pastoor ons gezegd en het zal nutteloos zijn dit te herhalen: maar wij allen bevestigen zijn woord: dat de Zusters van Merkem zijn geweest: een-ware voorzienigheid voor de gansche bevolking. In alle tijden van nood en ellende stond hier het Klooster van Merkem als een toevlucht voor allen. Hier kan men geen namen noemen. Maar het weze mij toch toegelaten de nog niet vergeten Eerwaarde Moeder Overste Constanoe ta gedenken. Gedurends om trent een halve eeuw heeft zij, in den geest der bevolking, in haar persoon de goedheid en dienstwilligheid van alle Zus ters vereenzelvigd. En wanneer in 1914, de gemeente Mer kem door de Duitschers werd bezet: dat het bestuur en de gansche bevolking door de kanonnen werd verdreven: dan ver gaderde Moeder Constance in het Kloos- UNI PAX SEPTEMBER - HERFSTMAAND 12 Z 17« Zondag na Sinksen. H. Guido v. Anderlecht 3 Evangelie: Hot eerste en grootste gebod 13 M H. Amatus 14 D H. Kruisverheffing 15 W Quatert. O. L. Vr. der VII Weeën 16 D HH. Cornelius en Cyprianuo 17 V Quatert. IT. Lambertus van Luik IS Z Quatert. H. Jozef van. Cupertino tar al wat ccg overbleef van oude rr.en- schen, van zieken en kranken. Voor allen heeft zij gezorgd; waar niemand meer was cm het laatste stervensuur voor haar oude rr.er.sch:n licht te maken: dan wa ren er Moeder Constance en haar Zusters; zij was er het kind bij een stervende va der of moeder: zij was de móéder bij een stervend kind: naar het woord, van het Evangelie zijn de Zusters in die bange da gen geweest alles voor allen. Eerwaarde Moeder Overste, Eerwaarde Zusters, Wij zonden Ued. enkele kunnen geven: aarde, eer en aardsche belcorringenen nog nooit zouden wij Tied, kunnen ver gelden voor al het goede dat gij gedaan hebt en nog dagelijks doet. Wij weten het wel: DAT hebt gij nooit verlangd. Maar de bevolking- der gemeente heeft er toeft aan gehouden Ued. iets aan t« bieden: En wanneer gij 's morgens in uw Kapel zult gaan om er te bidden in alle nede righeid, om er sterkte te gaan zoeken voor de dagelijksche taak: dan zult gij d« Godslamp zien branden in een kroon luchter die gij daar ziet: en die de gift Is van de gansche bevolking. Allen hebben gegeven: de eene meer, en de andere min. maar allen hebbtn gege ven met een liefderijk hart, en in den pen ning der weduwe lag evenveel dankbaar- h-eidsgevoél dan in de ruime gift van den mserbédeelde en ik ben overtuigd dat ook in dien geest dit geschenk zal aangenaam zijn en welkom. Monseigneur, Hoogeerwaarde Heeren, Mevrouwen, Mijnheeren, Ik breng Ued. namens het Gemeente bestuur van Merkem mijn innigsten dank voor uw tegenwoordigheid in deze feest zitting. Mochten wij het Klooster van Merkem in ons midden steeds zien groeien en blceien: Gode ter eene en ons Volk ten bate. Mgr Lamiroy. dt- geliefde Bisschop, be klom het theater en in vaderlijke woorden herinnerde hij al het goedé door de Zus ters teweeggebracht en drukte de zoete hoop uit dat het Merkemsche volk immer zou dankbaar blijven cn immer meer en meer zou 'begrijpen wat de Katholiek® Scholen verwezenlijken voor 't welzijn der kinders; voor 't geluk der ouders en voor gansch de samenleving. Gansch de zaal barstte uit in welge meende toejuichingen. Zijne Hoogweer- digheid schonk zijn besten Bisschoppe- lijken Zegen en iedereen trok naar huist tevreden en opgeruimd. Leve Merkem! Leve lang de Zus te te- school HEILWENSCHEN en OPSCHRIFTENt Christo cruciflxo sint laudes jubilantium. Waar Gij liefde stichttet maait Christus ju'bélvr uchten. U, Stichter, volgen wij voor Christus' al taar als glorierijke maagdenstoet. Als de vrucht van uw leiding schalt blij dit feestgetij. Waar Jézus alles schonk, schenk Hem utr iavenskefde Heil, Heil U, Christus' Kerkvorst, Zielenvader bij de jubelende Zusterscharen! Ecce Rex tibi Dominus cui laus in jutoilöl Heel Merkem Juicht en wenscht U dxt»- maal heil! Alle parochianen danken U, Zusters, voor honderd jaar echt vruchtbaar werk. Goede Jezus, beloon overvloedig hun eeuwenlange belanglooze slachtofferand*. Uiterst dankbaar viert gansch Merkem 4* jubileerende Zusterschaar. Engelenzostheid, mannenmoed Maakt een Zuster dubbel goed. Wie Jezus in de zieken dient Heeft Jezus als de trouwste vriend Voor velen 't leven vreugdig maken. Vraagt veel en vrome zelfverzaken. Geen plekje zoo heilig Geen paleis of gsen kluis Zoo vreedzaam en veilig Als 't stille kloosterhuis. Heil en dank, TI Zusterschaar, Die nu sedert honderd jaar Voor ons lieve dorp wilt leven. Meer vergeten dan verheven Eli met vriend'lijk blij gemced Steeds gedienstig zijt en goed. zonden tegen de naastenliefde hebben we ons leven niet besmst en hce zeer is deze béde voor ons allen nc odig! De Commu- niezang Doet belof en. aan den Heer uw God en vervult ze r toont ons hoe wij het verléden kunnen goed maken door ons vast voornemen van een nieuw leven te leiden, gebouwd op de liefde tot God en den naaste. In de H. Communie zullén wij het geneesmiddel vinden voor onze on deugden, vooral voor onze ingewortelde eigenliefde en wij zullen alzco het eeuwig leven verlangen. iEBX»w«N«&»*fi£öKKaezaszauaBa REUZENHAAIEN ÏN DE NOORDZEE Man door el«en rr-rolver gedood te Kortenberg. Te Kortenberg was de genaamde F.tniel Spijck. 39-jarig, bezig aan het reinigen van zijn revolver. De man had nagelaten eerst te zien of het wapen geen kogels meer bevatte. Plots ging een schot af en de ongelukkige Spijck werd getroffen aan het hoofd cn gaf kort daarop dea geest. ZONDAG 12 SEPTEMBER 1937: Zeventiende Zendag na Pinksteren. De Liturgie van dezen Zondag herin nert ons aan den christen plicht van liefde tot God en den naaste, welke, zooals Jezus zegt, twee gelijke voorschriften zijn en van elkaar afhangen. Zang bij de intrede: De Kerk verkon digt er de rechtvaardigheid van God zijn oordeel» als wilde Zij voorkomen dat onze kranké menschelijke natuur in ver- zét zou komen tegen de edelmoedige lief de wélke het Evangelie ons zal voorhou den in onze betrekkingen met God en den naaste. Doen we dus ons best dez- liefde te beoefenen, immers Zalig zij die wan delen in da Wet des Heeren! Epistel: St Paulus ontvouwt ons de le venswijze tot hetwelk da Heer ons reept», hetzij een leven van «zachtmoe digheid en geduld met elkaar, van vrede, van eensgezindheidEn de Apostel toont ens hoezeer de Heer deze goede verstand houding begeért; wij hebben immers één Hser, één geloof, één Doopsel, één God en Vader van allen». Dit ideaal kunr.én wij allean verwezenlijken indien wij God en den naaste vurig beminnen. De koorzang verklaart Gelukkig het volk waarvan God de Heer is1.1. z. het volk hetwelk waar lijk volgens zijne voorschriften leeft. On derwerpen wij ons dus aan «het Woord des H eren hetwelk in ons wonderen van genade kan te weeg brengen. In het Alleluia smeekt de Christen om de noodige kracht deze voorschriften na te leven, want alleen is hij tot niets in staat. Het Evangelie, cm zco te zeggén het hartvan de misteksten, geeft ons de woorden zalf van Jezus wanneer Hij aan én christen oplegt het grootste en eer- a gebod: God te beminnen met geheel zijn hart, geheel zijn ziel en geheel zijn verstand». En daarna «het tweede gé- bod. gelijk aan het eerste: den naaste ta beminnen als zich rolver. In deze twee geboden ligt dé geheale Wet besloten en de ProXeUn». Zonder deze tweevoudige liefde zal het ons dus onmogelijk zijn den Hemel ta winnen. En Christus mag ens deze soms moeilijke wet opleggen, want Hij is God, zocals Hij aan de Farizeërs b: wijst. Als God is Hem alle gehoorzaam heid verschuldigd, nooit kan Hij te veel vragen. Tn de Serre ta trtfifien we den Heer om vergiffenis onzer zonde at Met hoeve le Langsheen de kusten van Schotland, fn de Noordzee, werden reuzenhaaien opge merkt. Door een dier gevaarlijke visschen werd een plezierbootje omgeslagen en twee der opvarenden werden meegesleurd en verslonden. Een visscherssloep werd eveneens aangevallen en omvergeworpen door de haaien maar alle opvarenden kon den zich redden. lEiaHHSMBBHaBHIiaBMlRaaHH POPEKINGE, v. S tot 10 September 1937. Geboorten. Plaetevoet Godelieve, d. v. Joseph en Boone Maria, Duinkerkestraat, Vermeulen. Georges, z. v. Camille en Vandavoorde Maria, Hondstraat. Ruys- san Rsné, z. v. Firmin en Dequidt Nesto- rine, Watou. Déroo Antoon, z. v. Nestor en Dieusart Bertha, Krombskestraat. Overlijden». Pacso Jacqueline, lö m, Westvleteren. Struye Andrea, 6 j., Vla mingstraat. Huwelijken. Déroo Gerard, landwet^ ker, en Desagher Bertha, naaister, b. v. Pop. Legrand Jules, gepansionneerde, en Van Hautte Maria, huishoudster, b. v. Poperinge. Huwelijksbelofte. Lahaye Hilaire, dokter in de rechten, v. Pop., en Van- hout te Denise, z. ft., v. Adinkerke. RENINGE, maanden Juli-Oogst 1937. Geboorten. Verleyé Roger, z. v. Ju lianus cn Gabriella Vanderriest. Obin Maria, d. v. Julius en Elcdia Noyen. Gverlïjdcns. Mervaille Henricus. 78 j., echtg. v. Marie-Louis» Lamaire. Te- chel Augustus, 83 j., ongehuwd. Clauw Cyrisl, 64 j., echtg. v. Emma Dewaele. Melis Leonie, 75 j., echtg. v. Alois* Pau wels. Huwelijken. Cailliau Josephus, bak kér, en Merlevede Magdalena, landbouw ster, b. v. Reninge. Gequere Cyriel, deurwaarder v. Diksmuide, an Vanden- bérghe Magdalena, ftfjzondere v. Rening». KORTEMARK, van 2 tot 9 Septembor. Geboorten. Desimpel Julius, z. v. Ar thur en Vanthourr.cut Jsanny. Van- ackar Willy, z. v. Petrus en Mosbrey Ro manic. Hnwciijk. Verhaeghe Maria, v. Hand zame, en Geleyn Irena. tZie vervolg verder in dit blad).

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 5