Onze taak in het openbaar leven ZEESCHUIMERIJ Neutrale Scholen §2 Gezondheid van I, H. den Pans F@ri®nging der Parijzer Wereld- tentoonstelling in 1938 De fransche frank krijgt een nieuwen geweldigen deuk Jeugdfront KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER iimfrninffiitimniimminnniiiiiwiiinMMmr^ «DE HALLE» INTERNATIONAAL OVERZICHT Tcheko-Siowshiie in rouw Italië weigert zich hij hef akkoord aan fe sluiten Het wil op gelijken voet met Frankrijk en ingeland gesteld worden Oud-President Masaryck overleden BI WINTERTIJD KOLONIALE LOTERIJ. WE ZENDEN ONS BLAD Op of onder peil van den Belgischen frank Oorzaken Volksfront Veertigurenweek ZONDAG 19 SEPTEMBER 1937. Katholiek Weekblad van leper |g Bureel: Boterstraat, 17, IEPER. jj .10 BLADZIJDEN. - 40 CENTIEM.! 5' JAAR. N< 38. nr.fflDiiiii.iiüiiUi ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 20.— fr. Belgisch Kongo 40.— fr. Frankrijk 40.— fr. g Alle andere landen 60.— fr. j| Uedactkeri zijn verantwoordelijk voor s hun artikels «iiHuaiiininniiüiittHiniiiiiuittiiiiiitiiminnmiDniQUiimüiimnmu^ g TARIEF VOOR BERICHTEN: c= =s 1 Kleine berichten per regel fr. S 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. s Kleine berichte, (minimum) 4.— fr. f| Rouwber. en Bedank, (min.) 5.fr. g D rukker- U itgever SANSEN-VANNESTE, Poperingo Tel. Poperinge Nr 9 Po.tcheckrekening Nr 155.70 g Te herhalen aankondigingena prijs op aanvraag, g Annoncen zijn vooraf te betalen en g moeten tegen den Woensdag avond g ingezonden worden. Kleine be- richten tegen den Donderdag noen. g !MBunititiHiiiiiiiiiBiiiiimiiiuiuuii(itiutiflinifiiiu!mui::itiiit:!:!i!t!t:tt)>fl^ BLOK DER KATHOLIEKEN VAN BELG1E Dat de katholieken weer een voorname taak te vervullen hebben in het openbaar leven, zal thans wel niemand durven be twijfelen. Op het groot Katholiek Congres van Mechelen werd hierover zeer klaar en duidelijk door vooraanstaande personali teiten gesproken en op de slotvergadering werd dit zeer duidelijk onderlijnd door Zijne Eminentie den. Kardinaal-Aarts bisschop. Het is dan ook met spijt dat wij moeten vaststellen dat deze taak door sommige katholieken niet altijd goed begrepen, ge weest is en dat zielfs sommigen de vrucht baarheid dezer taak hebben bemoeilijkt door afzijdigheid of erger nog door tegen stand. De Katholieke Partij heeft deze laatste maanden gepoogd opnieuw alle katholie ken in één groote partij samen te bunde len. Na moeizame besprekingen over or ganisatie en statuten werd de vooruitgang der partij tegengehouden door verdeeld heid en ook wel door nutteloos gekibbel waar persoonlijke bekommernissen dik wijls niet vreemd aan waren. Het Directorium, dat de verantwoorde lijkheid der partijleiding waarneemt, wil vooruit. Daarom werden de katholieken van het gansche land tot EEN GROOT PARTIJCONCRES uitgenoodigd te Brus sel. dat zal doorgaan op Zaterdag 16 en Zondag 17 Oktober aanstaande. Verschillende zeer gewichtige proble men zullen bespreken worden. HET HUIDIGE STAATSBELEID Vooreerst zal de Katholieke Partij zeer duidelijk haar houding bepalen tegenover het huidige staatsbeleid. De Katholieke Partij is tot nog toe al tijd een rsgeeringspartij geweest: vanaf haar ontstaan tot heden hebben de ka tholieken altijd een zeer gewichtige rol gespeeld in de leiding van den staat. Dat wil nochtans niet zeggen dat haar lot steeds verbonden is met de wisseling der re?e°ringscombinaties. Op het aanstaande partijcongres zal de partij zeer klaar en duidelijk de voorwaarden voor medewer king aan de Regeering laten kennen, zij zal verschillende belangrijke vraagstukken aanduiden waarvan de oplossing en ver wezenlijking gedurende den eerstvolgen- den wstgevenden zittijd zullen geëischt worden. Zoo zal de Katholieke Partij haar for meels wil uitdrukken cm sommige groote hervormingen door te drijven die een ge zond staatsbeleid moeten mogelijk maken. Verschillende ontwerpen zijn reeds tot rijpheid gekomen: de Bedrijfsorganisatie, de Staatsraad, de Bestuurlijke Hervor ming, enz. DE BEDRIJFSORGANISATIE £:n voornaam deel van het congres zal gewijd worden aan de studie der Bedrijfs fössssKasEBSgasBaaxssiESSHBi organisatie. Verschillende commissies heb ben sinds verschillende maanden aan dit vraagstuk een blzondere aandacht be steed. De katholieke thesis nopens dit probleem zal op het congres worden af gekondigd. Tevens zal de Katholieke Par tij haar houding laten kennen over het ontwerp der expertemdat kortelings zal worden gepubliceerd. DE REORGANISATIE DER RECHTERZIJDEN Het Partijcongres wil ook een stevig organisch verband smeden tusschem de partij en haar mandatarissen in de wet gevende kamers, doch dit is alleen mo gelijk wanneer de katholieke parlements leden een tuchtvolle groep vormen die rekening houdt met de richtlijnen der partij. In tegenstelling met wat vroeger ge beurde, zal thans het partijcongres, waar op de mandatarissen voorzeker zullen te genwoordig zijn, de organisatie der ka tholieke parlementsleden uitwerken. ANDERE PROBLEMEN Verder zal het congres zich nog bezig houden met andere zeer gewichtige pro blemen zooals de Schoolkwestie, de Open bare Gezondheid, enz. Voor wat de Schoolkwestie betreft, zal de houding der Katholieke Partij nog maals klaar worden bepaald. In deze aan gelegenheid zal men bizondere aandacht wijden aan de vraagstukken van het tech nisch onderwijs. Sinds verschillende maanden is de staat zich van dichtbij gaan bezig houden met Openbare Gezondheid en volfcs-hygiene; een speciaal ministerieel departement werd opgericht. Sommige katholieken schijnen het belang dezer kwestie te on derschatten. In het besef harer verant woordelijkheid, zal de Katholieke Partij ook hierover voorlichting geven. SYMPATHIE EN GEESTDRIFT Deze korte uiteenzetting zal wel vol staan om het belang van het Partijcon gres van Oktober aanstaande aan te wijzen. Het Directorium zal niets onverlet laten voor h:t well ukken van dit congres maar het moet dan ook kunnen rekenen op de sympathie van al de katholieken van dit land. Het moet zelfs kunnen rekenen op de geestdrift aller partijgenooten. In de eerste plaats doet zij een beroep op de aangesloten arrondissementsorgani se ties opdat deze al hun leden zouden voorbereiden tot het congres, opdat zij vele en bevoegde afgevaardigden naar Brussel zou sturen. Het Katholiek Partijcongres van Ok tober 1937 wordt een zegedag 1 TOESTAND DEN LAATSTEN TIJD WONDERBAARLIJK VERBETERD In een artikel maakt de Osservatore versiteiten op zich te nemen. Romanozich tot tolk van de groote vreugde, die de katholieke wereld onder- vindtn moet wegens het nieuwe beteeke- nisvolle gebaar van den H. Vader, die, on danks Zijn hoogen leeftijd en ondanks zjjn gezondheidstoestand, Zijn arbeid voor het welzijn der Kerk nog heeft wil len v. rzwaren, met het prefektschap der H. Kcngregatie van de seminaries en uni- De Osservatore Romano bevestigt daarna, dat de gezondheidstoestand van Zijne Heiligheid den laatsten tijd won derbaarlijk verbeterd is Men -behoeft, aldus het blad, maar de woorden te herlezen, die Zijne Heiligheid den laatsten tijd tijdens de veelvul dige audiënties tot de pelgrims richtte, om zich hiervan te vergewissen 3ZEIHSliaiHIHiUIHBBMKll81!BBaBBBa3HSBC»eKBH liet »ture Duitsche Paviljoen. Van nu af schijnt het vast te staan zl i: het nieuws nog niet officieel dat de Parijzer Wereldtentoonstelling in 1938 voortgezet wordt. En weet men waarom? Ziehier: Daar de Expositie een Volksfrontwerk Is, verlangen de socialisten en communis tes (aangezien hun tentoonstelling veel later geopend werd dan voorzien was en dus niet haar volle effekt kon bereiken) da: zij het volgend jaar zou worden voort gezet. De radikaie ministers van het kabinet-Chautemps deelden echter niet deze mesning. Wanneer echter de onderhandelingen 7ver de herinrichting der Fransche spoor wegen aangevat werden, stelden de radi- kaien onmiddellijk vast dat de marxis tische socialisten de zuivere nationalisatie beoogden. De strijd was hevig en spoedig werd hij geheel samengetrokken rond het net van het Noorden. M. Blum wilde dit weer barstige spoorwegnet om het even door welk middel klein krijgen en reeds dacht men aan de failliet-verklaring der Com pagnie du Nord door het Ministerie van Openbare Werken. Men stelde echter vast dat het onmogeljk was, omdat de Nord- Belge heelemaal in bedrijf wordt gehou den met de kapitalen der Fransche Com pagnie du Nord en dat de failliet-ver klaring van de eene onvermijdelijk de ondergang van de andere ten gevolge zou hebben gehad. De kwestie der Surtaxes d'Entrepot was reeds voldoende, men moest geen ander verwikkelingen gaan zoeken met België, het was nu al weL De radikaie ministers wilden dit ook aan het verstand brengen van Blum en zijn trawanten. Verloren moeite. Dan kwam men op 't gedacht het volgende aan Blum voor te stellen: Verzaak aan uwe plannen inzake de Spoorwegen en de Expositie wordt ver lengd. Dat zal zoowat 500 mlllioen kosten; we weten wel niet waar we het geld zullen vinden, maar het zal gevonden worden. En zoo werd 'n overeenkomst gesloten betreffende de Spoorwegen. Volgens de inlichtingen die ik inwon zal de Expositie, wanneer ze in 1938 her opent, niet meer de wereldtentoonstelling Van 1937 zijn. Inderdaad, verscheidene mogendheden zullen er geen deel meer aan nemen. Men verneemt dat Duitschland den 25 October zijn paviljoen verhuizen zal; het moet in dezelfde vormen te Nurenberg opgetrokken worden. De Vereenigde Sta ten, die een Expositie inrichten te Chicago in 1939, wenschen niet in Europa te exposeeren in 1938. Ook Zwitserland zou zich terugtrekken, om redenen welke te lang zijn om hier in dezen brief te melden In welingelichte kringen te Parijs wordt dan nog verklaard dat België er niet aan denkt zijn paviljoen in den winter te onderhouden, wat hetzelfde geval is met Italië en met... Rusland. Ten slotte zou dus de Tentoonstelling van 't volgend jaar een zuiver Fransche Expositie worden! LERIA. Het Belgisch Paviljoen is aanzien als een van de mooiste der Parijzer Wereldfoor. DE CONFERENTIE VAN NYON. Italiaansche schepen werden ge bombardeerd; Duitsche schepen on dergingen een zelfde lot. Dat waren oorlogsschepen, die langs de Spaan- sche kusten patrouilleerden om te beletten dat Russische of Fransche schepen munitie en manschappen in Spanje zouden invoeren en aldus de niet-inmenging zouden overtreden. De Duitsche kruiser Deutschland be schoot als weerwraakmaatregel de haven van Almeria, en het toezicht met oorlogsschepen in aanvulling van de niet-interventie kreeg een gewel dige deuk, door de terugtrekking van de Italiaansche en Duitsche schepen. We hebben destijds het vermoeden geuit dat geheel het incident uitge lokt werd, door Spaansche regeerings- vliegtuigen in opdracht van Rusland, ten einde aan het hinderlijke toezicht van de oorlogsschepen een einde te stellen. Werd, nu daardoor de bevoor rading van de roode troepen verge makkelijkt en uitgebreid? Werd een regelmatig cargoverkeer georganiseerd tusschen de Zwarte Zee en de Spaan sche Oost-kust? Zulke vragen is men geneigd te stellen wanneer men de talrijke aanvallen en torpedeeringen op Sovjet-Russische en Spaansche re- geeringsschepen leest, die zich tijdens de laatste weken,hebben voorgedaan. En even natuurlijk is men geneigd de gevolgtrekking er uit te halen dat de aanvallende onderzeeërs van Ita liaansche nationaliteit zijn of behoo- ren tot de oorlogsvloot van Generaal Franco, daar zij er alleen belang bij hebben dat de roode troepen niet zou den bevoorraad worden. Italië echter verdedigt zich hardnekkig tegen deze beschuldigingen, en beschuldigt op zijn beurt de Russen zelf en de Spaan sche regeering van Valencia de eigen booten in den grond geboord te heb ben om een internationale actie ten voordeele van de rooden in het leven te roepen. Ds stelling van Italië is tamelijk onwaarschijnlijk. Toch is het onmogelijk om iets met zekerheid te weten voor het oogenblik, daar de geheimzinnige onderzeebooten tot nog toe onbekend bleven. Daarbij werden ook twee Engelsche booten getorpe deerd langs de Spaansche Oostkust en hiervoor is de Italiaansche thesis al even waarschijnlijk dan de Russi- sche-Spaansche. In ieder geval is de handelwijze met de onderzeebooten niet te verrechtvaardigen. De bena ming van zeeschuimerij die men er voor gebruikt heeft is geen te hard woord. De scheepvaart op de Middel- landsche Zee is er door zeer gevaar lijk geworden en de stemming die er door over geheel de wereld verwekt werd, is zeker niet bevorderlijk voor de vrede, die de handel zoo brood- noodig heeft voor een definitieve her leving. Teneinde de herhaling van zulke feiten in de toekomst onmoge lijk te maken werd op initiatief van Engeland en Frankrijk een conferen tie bijeengeroepen waarop alle landen die belangen hebben in de Middel- landsche Zee bijeen geroepen werden om de maatregelen te bespreken, die dienden genomen te worden. Hierbij waren ook Sovjet-Rusland, dat maar onrechtstreeksch met de Middelland- sche Zee in betrekking staat, en Duitschland, dat er heelemaal van afgezonderd is, ontboden. ZONDER DUITSCHLAND EN ITALIË. Het feit dat Duitschland en Italië weer eens zouden verschijnen in aan- ivezigheid met Sovjet-Rusland voor een kwestie waarin beide partijen me kaar wederzijds beschuldigen, deed bij voorbaat vermoeden, dat langs de eene of andere zijde redenen zouden aangehaald worden om afzijdig te blijven. En uit de houding van Italië en Duitschland viel duidelijk op te maken, dat deze landen, niet heel geestdriftig gestemd waren voor de nieuwe conferentie, en als redenen lieten ze gelden dat ten tijde van het bombardement van de Deutschland en van de tLeipzigt, Frankrijk en En geland zich ook niet solidair getoond hadden en de voorstellen van Duitsch land en Italië hadden gekelderd. Doch nog een hetere reden werd hen in de handen gegeven toen op 6 September, een paar dagen vóór dat de confe rentie moest doorgaan, door Rusland een diplomatische nota gestuurd werd aan hst adres van de Italiaansche regeering, dat in beschuldiging ge steld werd voor het torpedeeren van twee Sovjet-Russische schepen. Toen barstte de bom, en na krachtdadig antwoord vanwege Italië werd door dit land en door zijn bondgenoot op de Engelsch-Fransche uitnoodiging niet Ingegaan, eerst en vooral om de redenen, die we hierboven reeds op gaven en ten tweede om de nota van de Sovjet-Republiek aan Italië ge richt. DE BESLUITEN Een oogenblik meende men, dat door het wegblijven van Italië, die een van de bijzonderste Middelland- sche Zee mogendheden is, de confe rentie bij voorbaat mislukt was, te meer daar in het Engelsche plan aan Italië, een belangrijke rol was iveg- gelegd. De zittingen werden in een spoed tempo gehouden en niettegen staande het oorsprpnkelijk plan ge heel moest gewijzigd worden, kwam een algemeen besluit van de conferen tie spoedig tot uiting. Op voorstel van de afgevaardigde van Zuid-Slavie werd in tegenstelling met een eerste plan, aan Rusland geen rol toegekend, ter wijl Frankrijk en Engeland het cp zich namen om met een zestigtal oor logsbodems de Middellandsche Zee te bewaken. Alle duikbooten die een schip zouden aanvallen zonder de re gels daartoe in aanmerking te ne men, volgens een internationale con ventie van 1930, zouden zonder ver wijl in den grond geboord worden. Deze regels bestaan hierin, dat een duikboot, natuurlijk in geval van oor log, een koopvaardijschip mag onder zoeken en desnoods na de bemanning en de scheepspapieren in veiligheid te hebben gebracht, het mag doen zinken. Alhoewel in feite, door deze bepaling, de beide strijdende partijen in Spanje als oorlogsvoerende par tijen worden aanzien, werd speciaal verklaard dat, .d,,., ,zgcering van Sa lamanca, niet als dusdanig wordt er kend. De besluiten werden meegedeeld aan Italië en Duitschland, aan dit laatste land slechts ten titel van inlichting. De mededeeling aan Italië was daar bij vergezeld van een voorstel, waar bij aan dit land de controle vjordt voorbehouden in de Adriatische en de Tyrrheensche Zee. Of Italië hierop zal ingaan is nogal twijfelachtig, daar het op die wijze behandeld wordt als een land van tweede rang ten over staan van Engeland en Frankrijk, wat het niet in overeenstemming zal oor- deelen met zijn prestige. Duitschland blijkt ook niet geestdriftig te zijn en zal in ieder geval het standpunt van zijn bondgenoot steunen. Een zeer treffend feit is de arro gante rede, die Litvinoff uitgesproken heeft te Nyon en die gericht werd te gen Italië, zonder het te vernoemen. Volgens zekere geruchten zouden aan de leden van de conferentie de uit drukkelijke bewijzen geleverd zijn van de Italiaansche schuld. Daarmee zijn de moeilijkheden dus nog niet geëindigd! (Verboden nadruk.) ROSKAM. Sedert het opstellen door onzen mede werker Roskam van het bovenstaande artikel, is de beslissing van het al of niet medewerken van Italië aan hst gesloten akkoord van Nyon, gevallen. De meening geopperd door Roskamis bewaarheid geworden; Italië weigert mede te werken aan het gesloten akkoord. Dit land acht dat het als een der 'bijzonderste Middel landsche Zeemogendheden, het recht heeft op gelijken voet behandeld te worden als Frankrijk en Engeland en dat het niet kan medewerken aan het tos zicht, zoo het hieraan niet mag medewerken ook in de hooge Zee, en niet alleen ln. de Tyrrheensche en Adriatische Zeeën. Te Londen blijft men de hoop koeste ren dat Italië toch zijn medewerking zal willen verleenen en wijst man erop dat een herziening va<n de zones van toezicht en van verdeeling in de mogelijkheid blijft. Besprekingen zullen worden voort gezet. Intusschen hebban Engeland en Frank rijk belangrijke vlootmachten bijeenge bracht in de Middellandsche Zee, alsmede enkele luchteenheden, ten einde Maandag e.k. het toezicht, vastgesteld door het ak koord van Nyon, daadwerkelijk in te zetten. Hier nu enkele bepalingen van het ge sloten akkoord: Elke Middellandsche Zeestaat houdt zelf toezicht in de eigene territoriale wa ter-en. De Politie in hooge zee wordt toe vertrouwd enkel aan Frankrijk en Enge land. Aan Italië werd het toezicht aan geboden in de Thyrrheensche en Adria tische Zee. D:ze patrouilleerbooten zullen elke duik boot welke een niet-Spaansch koopvaar dijschip mocht aanvallen en zich niet gedraagt naar het akkoord van Londen van 1936, in den grond boren of opzoeken tot zulks bereikt wordt. (Zie artikel hier boven). De mogendheden die het akkoord ge sloten hebben zullen verder hun duik booten weghouden van de Middellandsche Zee ofwel zullen deze vergezeld zijn van een boven-zee-schip. Duikbooten van ge lijk welke Spaansche Partijen mogen dus niet in de Middellandsche Zee varen; zij mogen ook niet een haven of de territo riale wateren van een der betrokke-n mo gendheden binnenvaren zoo zij niet vergezeld zijn eveneens van een boven- z:e-schip. I3BBBBBBBBBBBBBBBBBBBB1BBBBIBBBK3BBBZBBI Zaterdag kwam het direktorium van Jeugdfront bijeen op het sekretariaat te Brussel. Na de aangelegenheden van innerlijke organisatie werden de beschouwingen over het stichtingscongres aangevat. Zooals de buitengewone belangstelling van Zondag 5 September liet vermoeden, zou zich reeds in de eerste dagen een sterke stroo ming af teekenen. De stoutste verwachtin gen worden, nu meer nog dan Zondag over 8 dagen, overtroffen. Van alle kanten komen blijken van belangstelling en geest driftige toetredingen toe. De jongeren worden opmerkzaam ge maakt dat ze, indien er nog geen plaat selijke kern bestaat, hun toetreding kun nen sturen naar het Nationaal Sekreta riaat, Broekstraat, 23, te Brussel. Waar Jeugdfront reeds een kern stichtte kan men de naam overmaken aan den plaat selijken leider. Al wie inlichtingen of mededeeling en wenscht te bekomen kan zich recht streeks wenden tot het nationaal sekre tariaat. De werking is intusschen over geheel het Vlaamsche land. op grootsche wijze ingezet. In alle voorname oentra worden deze dagen kern vergaderingen belegd, als voorbereiding voor de gouwdagen. Eenmaal dit voleindigd worden de offensiefmsetin- gem over geheel het Vlaamsche land in gezet. Het blijkt derhalve dat de leiding van Jeugdfront dezen winter voor een zware taak staat. Dat ze evenwel vruchtbaar zal zijn valt niet meer te betwijfelen na de vaststelling der alzijdige sympathie die langs alle kanten betuigd wordt. Dit is het meest klinkend antwoord aan hen die sceptisch stonden tegenover de leefbaarheid van Jeugdfront. HEER MASARYCK, toen hij 8d jaar oud was. Hr Thomas Masaryck, oud-president van de Republiek van Tcheko-Slowakije, is Dinsdag morg:n 11. op zijn kasteel te Lany ovsrleden in den ouderdom van 87 jaar. Hr Masaryck mag aanzien worden als de feitelijke stichter van de Tcheko-Slo- waksche republiek. Hij had dan ook den naam gekregen van den bevrijder van het land. Over een paar weken was hij cnpasse lijk geworden. Niettegenstaande de beste zorgen bleef zijn ziekte, geholpen door het aantal zijner jaren, den grooten politieker meester. De levensloop van Hr Masaryck is uiterst belangwekkend. Hij werd geboren te Hodonin op 7 Maart 1850, Zijn vader was een lijfeigene, die later vrij werd ge maakt; hij was koetsier en daarna ploeg baas op de keizerlijke domaniale goederen. Thomas Masaryck voltooide zijn lagere studiën en werd dan leerjongen slotenma ker. Door toedoen van een zijner oud leermeesters geraakte hij weer te Hodo nin waar hij kon studeeren aan het Ly ceum, daarna aan de universite't te Wee nen, waar hij promoveerde tot doctor in de wijsbegeerte. Hij zou gansch zijn le ven een harde anti-klerikaal zijn en blij ven. Hij studeerde ock aan de hoogeschool van Leipzig waar hij de Amerikaansche juffrouw Garrigue leerde kennen met de welke hij in het huwelijk trad. In 1879 keerde hij terug naar Weenen waar hij docent werd aan de universiteit. In 1832 werd hij leeraar in de wijsbegeer te der u'niversiteit te Praag. Hij werd er de ziel van een groep politiekers en geleer den. In 1883 stichtte hij do realistische partij die hem in 1891 naar het Parlement afvaardigde. Hij nam ontslag in 1893. In 1900 stichtte hij de volkspartij en in 1907 werd hij opnieuw lid van het Parle ment van Weenen. Hij wierp er zich op als kampioen van het federalisme en van de demokratie in de socialistlschen zin. Bij den wereldoorlog vluchtte hij naar hot buitenland en bereidde de revolutie voor tegen Oostenrijk-Hongarije. Gedu rende gansch den oorlog bleef hij Ijveren voor het oprichten van een Tchekische republiek. Op 7 Maart 1918 riekende hij het akkoord van Pittsburg waarbij Tche- ken en Slowaken besloten samen een staat op te richten en de Habsburgers vervallen werden verklaard van den Troon van Bohemen. Masaryck zag zijn werk bekroond en de Tcheko-Slowaksche Republiek werd opgericht. Hij werd er wat later de eerste voorzitter van. Over enkele maanden gaf hij wegens gezondheidsredenen ontslag en werd op gevolgd door zijn van oudsher vriend en medewerker, Hr Benesj. Masaryck heeft een sterk persoonlijk gezag uitgeoefend in zijn land, alhoewel hij zich ste:ds beriep op de demokratie. Hij stuurde zijn land in het vaarwater van Frankrijk en Rusland, dat de trouw ste bondgenoot is v n beide dezer landen. Zijn opvolger, Hr Benesj, zet het werk van zijn voorganger thans voort, in zelfde richting. Gansch Tcheko-Slowakije is thans in rouw. Uit bijna alle veemde landen zijn telegrammen van rouwneming toegekomen te Praag of werd officieel rouwdeelneming geuit. Hij zal plechtig begraven worden op Maandag 29 September, te Praag. Zijn lijk werd gebalsemd. IBBBBB53EBBBBBBBBBBBB9BBBB8SB In den nacht van Zaterdag 2 op Zon dag 3 October zal de wintertijd intreden. Te 3 uur 's morgens zullen de uurwerken 69 minuten achteruitgezet worden. (C3BHBZBBBB2aaaaaaaasEï3aazB TREKKING VAN DE LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1922 Vrijdag had de 184® trekking plaats van de Leening der Verwoeste Gewesten 1922. Reeks 167.2C3 Nr 14 wint 250.000 fr. Reeks 167.203 Nr 12 wint 100.000 fr. Reeks 90.434 Nr 18 wint 100.000 fr. De andere obligatiën van die reeksen en de 20 titels van de reeks 106.766, zijn betaalbaar met 312,50 fr. of met 300 fr., al naar zij al dan niet omgevormd werden. lBBBBBBBBBBSBaBBBB»flBBBBBBBB OPGELET! KOOPT VLUG UW GRIJS BILJET. De trekking van de 9® Snede 1937 van de HEEFT PLAATS OP 25 SEPTEMB. Een gelegenheid om fortuin te maken. in Belgief van nu tot einde jaar, aan wie ons zendt in postzegels of stort op post- checkrekening 155.70 van V. Sansen-Van- neste, Drukker. Poperinge, de som van 6 FRANK. Voor het Buitenland zende men ons per Internationaal Postmandaat: Uit Frankrijk: 12 frank. Uit Amerika: 18 frank. In April 11. vroeg Heer Hilaire Lahaye in Offensiefhet orgaan der Liberale Jonge Wacht van Poperinge, EEN UIT- SLUITELIJKE OBJECTIEVE STUDIE DER SCHOOLVREDE naar ons gedacht. We bedienden den Heer H. Lahaye van antwoord in een artikel in ons blad op 2 Mei. We zijn nu half September en Heer K. Lahaye heeft... nog geen tijd gevonder. om op ons schrijven te ant woorden. We zonden hem toen ook een exemplaar der brochureZAL DE NEUTRALE SCHOOL VLAANDEREN OVERROMPE LEN? uitgegeven door het Mannenver- berd voor K. A. van West-Vlaanderen. Vier maanden heeft de Heer H. Lahaye die brochure mceten bestudeeren en nog moeter. hulp inroepen, om er nu in «Of fensief een antwoord op te geven, ant woord dat voor de 4/5 nevens de kwes tie is. Eerst wat alge me ene verwijtsels: ge niepige aanval, huichelarij, cuderwetsche jeremiaden, al dingen die gezegd wor den door menschen die niet weten wat gezegd. Dan een wondere historiekvan den schoolstrijd in Belg'ë, die hier o-p neer komt: De Heer Devèze heeft in 1932 den schoolvrede volgers ds opvattingen der vrijdenkers aan?'-den aan de katholie ken; en de katholieken denk eens welke pretentie hebben er durven hun eigen opvatting tegenover plaatsen; dus... de katholieken hebben den vrsd-eshand- drukverworpen, welke door een vrij zinnige regeering werd aangeboden. Als voor de lezers va-n dat blad alle kwes ties zoo eenzijdig en simplistisch uiteen gezet worden, dan moeten wij inderdaad die neutrale voorlichting van hun men schen bewonderen. Daarop volgt een beschuldiging, die nevens de kwestie is, nevens de brochure die zij zoogezegd besoreken; wederom de gewone handelwijze van menschen die niet weten wat zeggen: niet antwoorden, maar m-et een heel andere beschuldiging uitkomen. Toch willen wij die beschuldiging hier beantwoorden. Zij luidt: katholieke ge- loovigen zijn menschen, die hun loyalisme tegenover de Belgische wetten onderge schikt maken aan hunnen godsdienst. Bekijken we eerst eens de manier, waar op die neutrale schrijvers dat bewijzen. Daar is veel uit te leeren; want het is hun gewone manier van met hun lezers publiek om te springen. «Het bewijs», zeggen zij, is dood eenvoudig: in den eed van de officieele cn van de vrije onderwijzers zijn er en kels wcorden verschil, namelijk: aan de wetten van het land». Dat is vol doende. De zaak zelf, de waarheid, moet niet onderzocht werdén: zijn de geloovi- gen feitelijk loyaal tegenover de wetten van 't land of niet? Neen. Dis woorden staan niet in den eed dien ze doen; dus: ze willen de wetten niet onderhouden. Met zulk schi.inbewijs hebben die vrije gessten zichzelf overtuigd. Die laster, steunende op zulke broeze bewijsvoering, zullen zij openbaar schrijven, herhalen als uitgemaakte zaak, gebruiken als ar gument tegen de chris telijke scholen, enz. Is dat misschien de maatschappelijke moraalvan de vrij denkende men schen waartoe -de neutrale school op voedt: als ge iets openbaar vooruitzet. moet ge niet eerst zoeken of het waarheid is of laster, moet ge niet voorzichtig zijn om d-e waarheid niet te kwetsen? Neen! Wanneer ge iemand moet klein krijgen, en ge hebt over een beschuldiging tegen hem maar een schijn van bewijs, gebruik ze toch maar; bev-esitig dien laster in zijn volle veralgemeening; 't is wel een leugen, maar het doel wettigt de midde len. Zoo luidt hier die moraaL Welke opvatting van journalisme heb ben die menschen dan? Willen ze hun eigen gedachten en partijdoeleinden doen zegevieren door gelijk welke voorstelling van de zaken, waarheid cf niet om 't even? Of willen ze aan de menschen de waar heid onderwijzen? Dit is nu geen kwestie van loyalisme tegenover wetten, maar te genover de waarheid. De katholieke moraal, de godsdienst, de moraal welke geleerd wordt in de christe lijke scholen, wil dat anders, namelijk: de waarheid alleen vooruitzetten; vooral als ge iets zegt of schrijft, dat een be schuldiging is van anderen, eerst de waar heid zoeken nopens die 'beschuldiging. Welnu, de waarheid nopens den hier neergeschreven laster is de volgende: Dat de christen menschen in de wetgevers van 't land Gods plaatsvervangers zien; dat de christelijke leering leert dat het Gods Wil is, aar. de wetten geboden ven oversten te gehoorzamen als aan God. M.a.w. de waarheid is dat geen enkele levensopvatting aan haar volgelingen zulke sterke motieven van gehoorzaam heid aan de wetten van het land geeft, als de godsdienst: wij gehoorzamen aan God in 's lands wetten. Misschien verstaan vrijanr.igen dat niet goed. Dat se dus eerst beginnen over de christelijke mentaliteit ten minste te zoeken waarin ze juist bestaat, eer ze er over schrijven. Dan zullen ze handelen als echte vrij? geesten die de waarheid zoeken, en niet, zoaals. nu, heel hun be schuldiging stuiten op vooroordeelen die ze nooit onderzocht hebben. Eindelijk, in enkele alinea's, nauwelijks het zEsdc deel van hun artikel, wordt echt over or.ze brochure gesproken. Of liever, één enkel almea eruit wordt be- cprokin. Inderdaad is dat alinea één van de hoofd-eer'achter, uit onze brochure: Gelijkheid v?r. 'vettelijk recht voor de scholen der gcdilieijatige en der neutrale levcnsbeschou' ng Om die g li.ikstellmg, door onz? bro chure verdedigd, te ontzenuwen, willen ze 't voorstellen, alsof neutraal zijn geen le vensopvatting was even-goed als o-edsdien- stig zijn. Daartoe geven ze een eigen uit leg van neutraal z'jn, waarvoor we dank baar zijn, om-dat hij cans de gelegenheid biedt weer wat klaarder aan enze gods dienstige lezers te spreken over die neu trale levensopvatting en over... neutrale schoten. Neutraal zijn -., schrijven zij, wil zeggendenken zond-er vooroordeelen, enkel en alleen in het verband van de logica der tastbaarheden, aan menschen een opvoeding geven dewelke hen ge schikt maakt voor zelfstandig denken binnen de perken der maatschappelijke moraal We hebben hierboven reeds een staaltje gevonden van hetg-ene dat werkelijk in houdt, dan denken zonder vooroordeelen, <Ht zelfstandig denken. Verü: als we de neutraliteit in de neutrals scholen zelf onderzoeken, dan vinden re cat die neutraliteit feitelijk in 't volgende bestaat: In die scholen mo gen leeraars en leerlingen vrij denken, gelijk welke gedachten en opvattingen vooruitzetten welke zij msenen de waar heid te zijn, TENZIJ... als iemand meent aldus vrij denkende in te zien dat er een God bestaat, die alles gemaakt heeft, en daarom Opperste Meester is van het h-eelal, die Zijn Wil aan de menschen kenbaar gemaakt heeft. Wanneer iemand vrij denkende dat als waarheid inziet, moet hij die overtuiging voor zichzelf houden; die opvatting mag in de neutrale school in de lessen die door allen gevolgd worden niet tot uiting kooien. Want in de neutraleschool mogen alle neu trale dat is niet-godsdienstige opvat tingen geuit en uiteengezet werden, maar de godsdienstige overtuiging, zooals we ze daareven beschreven, mag er niet bin nenkomen. Waarom mag de godsdienstige overtui ging en opvatting er ruiet geuit worden, even goed ais de andere? Op dis vraag weten de neutrale m-enschen, de vrijzin nigen, geen antwoord. Daar is er maar één. Omdat er bij ben een vooroordeel bestaat tegen den godsdienst. Voor hen is elke andere opvatting, waar een vrij denkende geest op uitkomt, eerbied waar dig. Maar als een vrij denkende geest tot de overtuiging leemt: er bestaat een Ocd en ik moet Hem dienen, dan moet hij die overtuiging verwerpen; het kan volgens hen niet waar zijn dat God bestaat; de godsdienst kan niet de waarheid zijn. Op dat vooroordeel van die menschen die zich vrijdenkende geesten noemen, is de neu trale school bij ons gesteund. Moet men dan verwonderd zijn, dat de neutrale school dat vooroordeel ook in den geest van haar leerlingen ankert: alle opinies zijn goed, maar de godsdien stige opinie is onwaardig van een vrij denkenden geest. Met die vrijdenkersover tuiging komen dan ook velen uit de neu trale scholen. Hoe wilt ge dat zs nog godsdienstig leven? Niet de zoogenaamde vrijdenkersof neutrale menschen en scholen zijn de onbevoordeelde zoekers naar de waarheid. Dat zijn alleen zij, die elke waarheid aan vaarden welke hun geest inziet, ook als die waarheid is dat God door alle men schen moet gediend worden. De godsdien stige menschen zijn de echt onbevooroor deelde menschen. Echt onbevooroordeeld en vrij denken teert men alleen in de christelijke school. V. Sansen-Vanneite. iiiiiiiiiiiiiiiiaiiaiiiBiirtv Sedert hst Fransche Volk zich uitsprak ten voordeele der vorming van het Volks front heeft de Fransche Frank geweldige deuken gekregen. De agitatie die het ge volg was van de Marxistische overwin ning in het land had tot gevolg dat het wantrouwen het vertrouwen verdrong op financieel en ekonomisch gebied en de vlucht der kapitalen nam een aanvang. Intusschen werd het 14-dagen verplicht verlof ingebracht, de veertig-uren-week met 48 uren betaald, daarbijkomend nog loonsverhoogingen gaande sems tot 40 enz., enz. Het wantrouwen bleef en de kapitaal- vlucht hield aan op groote schaal. De Re geering Blum deed aan inflatie op groote schaal, milliarden werden gegeven door de Banque de France, om geld in de schat kist te kunnen hebben, dit zonder intrest. De Regeering Blum zag er geen klaar meer in, geraakte den dieperik nabij en nam ontslag. Dan kwam de Regeering Chautemps met H. Bonnet als Minister van Financiën. Deze deed loffelijke pogin gen om de financiën recht te houden. Te gen de macht van de C. G. T. kon even wei niet opgegaan worden. De kapitalen kwamen niet terug. De kostprijs van alle produkten steeg geweldig door de inge voerde nieuwe sociale wetten en loonsver hoogingen, en wel op zulke manier dat de winstmarge voor de nijverheden steeds wegbleef, wat de ekonomische heropbeu ring weerde. De voortbrengst der Fransche nijverheid verminderde, wat Frankrijk noopte in den vreemde te koopen wat het zelf had kunnen voortbrengen, had men er willen werken. De devaluatie van Juli 1L bracht geen redding, ook niet de minste stuwing voor de nijverheid. Zoo zijn de cijfers der werkloosheid niet verbeterd. De Fransche uitvoer werd ook niet grooter op de vriem- de markten. De huidige Regeering moest nu ook geld gaan leenen bij de Banque de France. Bin nen kort hebben de cantonale verkiezin gen plaats in Frankrijk. Deze verkiezingen breng:n een groote onzekerheid teweeg nopens de politieke richting van het Fran sche Volk. Op de wisselmarkt werd men. zenuwachtig. Het vreemd geld aange bracht door toeristen bleef weg gezien het einde van het toeristenseizoen. De Fran sche Frank werd bij groote hoeveelheden tot verkoop aangeboden en het Fransche egalisatiefonds kwam niet tusschen. Vrij dag 10 Sept. daalde hij tot 105 Belg. frank ongeveer. Woensdag 11. kreeg hij een nieu wen slag en kwam tot op ongeveer aan pari met onze Belgische munt. Op termijn tot op zelfs 0,96 Belg. frank. Een jaar na de aankomst van het Volks front doet dezes nadeelige politiek hare slechte gevolgen voelen. Het zal lang du ren vooaleer een heropbsuring de zoo noodige vruchten zal kunnen dragen. De financieele toestand van Frankrijk staat er dus weerom uiterst slicht voor. Laat ons hopen dat de Fransche Regcering de noo dige krachtdadige maatregelen zal weten te treffen om te redden wat nog te redden valt. Intusschen is het wel eens interessant de schommelingen van den Franschen Frank na te gaan sedert de ttjd der deva luaties is ingetreden, dit tegenover onze eigene munt: Maart 1935 belg.fr. 1.41 April 1935-Sept. 1936 belg.fr. 1.96 4' trimester 1936 belg.fr. 1,38 1* semester 1937 belg.fr. 1.30 Oogst 1937 belg.fr. 1.12 10 Sept. 1037 belg.fr. 1.05 15 Sept. 1937 ong. aan part. EN DE BELGISCHE FRANK? Velen vragen zich af of de drukking op de Fransche frank geen gevolgen kan na slepen voor onze Belgische munt. Hier voor bestaat althans geen de minste vree* De Belgische financieele toestand a uiterst gezond evenals dezen van onzen frank. Er hoeft dus geen vrees gekoesterd tegenover onze munt.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 1