Hoog Steioelf te leper Internationale HQFBOUWTENTOONSTELÜNG te leper DE B.J.B. OP STUDIEDAG TE ROESELARE BURGERSTAND VAN Gouverneur Baels bezcektdc KofbouwtentOGnsteHing HEÏLIGSCHENNENDE KERKONTEERING TE ROEBAAIS IJZERBEDEVAART |8 m., d. v. Honoré en Degraeve Mari% Hoorelbeke Petrus. 72 j., echte. v. CaJ. lewrert E&iilia. Vanlede F.ulaüe, 6.3 ongeil. Hoorelbeke André, 1 i.. 7. Gaston en Ohcsquière Julienne. Syoe> Oetavia. 76 j., wed. v. Joannes Dumouün. Huwelijk. Vertriest Alois. ia'nritl<ve. v. Bellegem. en Compemolle Maria, fa briek w. v. I.angemark. WIJTSCHATE, maand Oogst 1S37. Geboorten. Goinvy Sylvère. z. v. Marcel en Godelieve Depestel. Catteaa Gabriel, z. v. Julien en Bertlia Castryck. Deleu Godelieve, d. v. Julien en Mag. dalena I.ozie. Overlijden». Dutilly Leonie, 80 z b, wed. v. Henri Tiersen. I.ottegier Ra. chel, 31 j., huishoudster, echtg. v. Jerome Meeuws Joverl. tc Poperinge). Huwelijk. Caignie Jules, landbmet Germaine Dezeure, z. b., beiden v. schate. BULSKAMP, tot IS September 1937. Geboorte. Dcmerre Etienne, z. v. Maurice en Ackcrnian Irma. Sterfgeval. Soly August, klompen, maker, 74 j., wed. v. Morysse Emma. Beloften. Decrock Adrien, landb, te Houtem, met Cottry Helena, Landb. te Bulskamp. Vandewottde Karei, landb. met Franchois Irma, z. b., beiden te Buis* kamp. PASSCHENDALE, Mei, Juni, Juli 1937. Geboorten. Verbeke Roger, z. V. Ju lien en Maria Bouten. Ostijn Bernice, d. v. Odiel en Palmyre Reynaert. I.e. doux Karei, z. v. Jeroom en Ozyna De- volder. Debergh Marie-Jozef, d. v. Rcr.é en Jeanne Lefever. Van Elslander AU bert, z. v. August en Defreyt Emma. Vanoverberghe Marcel, z. v. Alberic ea Marcliant Elisa. Dejonghe Agnes, d. v, Leon en Vanzieleghem Paula. Dclett Walter, z. v. André en Lefever Angèle. Beheyt Robert, z. v. Jeroom en De. capmaker Maria. Six Simoue, d. v. Ju- lien en Renilde Forrtz. Oosterlym Carlos, z. v. Maurits en Maria Chombae- re. Muylle Willem, z. v. Oswald cn Maria Degryse. Debeuf Maurits. z. v. Octaaf en Simone Pinket. Menu Paula, d. v. Daniël en Deleye Maria. Spruytte Henri, z. v. Silveer en Dournez Maria. Brouckaert Leona, d. v. Ivo en Ver- savel Andrea. Volkaert Regina, d. v. Alfons en Estella Debaes. Deleye Dc. nise, d. v. Michel en Maria Ollevier. Gryson Werner, z. v. Marcel en Declerck Germaine. Debeuf Andrea, d. v. Ka- miel en Vandewiere Maria. .Toye Vvet te, d. v. Alberic en Yvonne Werbrouck. Vandecandclaere Julien, z. v. Basiel en Maria Delen. Noilet Gerard, z. v. Marcel en Rachel Ghyselen. Sterfgevallen. Marie-Louise Vanden- btilcke, 78 j., echtg. v. Emiel Spruytte. Henriette Fallet, 35 j., ongeil. Plovie Willy, 5 m.. z. v. Maurits en Madeleine Dekein. Elodie Versavel, 73 j„ echtg. v. Karei Leroy. Jozef Van Groenweghe, 70 j., echtg. v. Emma De Vriesc. Mar- celinne Deweerdt, 15 j., d. v. Jeroom tn Agues Waeles. Huwelijken. August Bilüau, wed. v. Emelie Livyns, v. Roeselare en Laura De- veeuw. Paul Claeys v. Moorslede en Jeanne Verschaeve. Remi Vcrnn uien en Gabrielle Deleu v. Zonnebeke. Man- rits Deleu en Defever Andrea. Michel Degraeve v. Rollegem en Maria Maesen v. Passchendale. Emiel Kesteloot en Marie-Louise Jacques v. leper. Jozef Anyca v. Oostnieuvvkerke en Godelieve Denys v. Passchendale. Vincent h'r.e- len v. Oostnieuvvkerke en Godelieve De- gryse v. Passchendale. PASSCHENDALE, m:.ar.d Augustus 1137. Geboorten. Je anne t te Volckaert, d. Julss en Debaes Martha. Deceuninck Godelieve, d. v. Odiel en Wyballie Gode lieve. Dierinck Jeanne, d. v. Marcel en Eggermont Julienne. Overlijdens. Zcë Quagheb:ur, 53 J. echtg. v. Valeer Courtens. Jacques Ghy selen, 8 m., z. v. Silveer en Hilda Vuyl- steke. Maria Decroix, 29 j, echtg. i. Maurits Claeys. WOUMEN, maand Augustus 1937. Geboorten. Maria Leeman, d. v. (.col en Martha Louwagie. Michel Withe rnam z. v. Maurice en Marguerite Decapt Charles Sausen, z. v. Maurice en Euge nie Vanlerberghe. Willy Maertens, z. v. Jacques en Godelieve Depoorter. - - Jo seph Bequoye, z. v. Gerard en Ida Vail- depitte. Gabrielle Mahieu, d. v. Yalèrt en Godelieve Vandermeulen. Maria De- vos. d. v. Georges en Julia Vanrvckeghenfc Sterfgeval. Louis Denian, 77 j., echtg. Sylvie Kesteloot. Huwelijk. Odile Beuckelacre vr.S Vladsloo en Jeanne Veryser v. Woumen. POPERINGE, van 10 lot 17 Sept. 1937. Geboorten. Devos Lena, d. v. Jules en Waeles Godelieve, leper. Delhaye Maria, d. v. Camille en Lampaert Adriana, Ieperstraat. Vandeweghe Wilfried, z. v. Florimond en De Zaever Eugenia, Re- ninge. Verhaeghe Edgard, z. v. Mau rice en Six Suzanne, Komstraat. Denys Germaine. d. v. Ernest en Carycke Marie, Casseldreef. Chaerle Joel, z. v. Joseph en Dehaene Margarita, Bruggestraat. Legrand Rose-Anne, d. v. Henri en I.a- cour Maria. Brielen. Osteux Jean, z. v. Daniël en Boudeweel Magdalena, St-Jans' Kruisstraat. Raeckelboom Mare, z. v. Hector en Simoen Martha. Boeschepestr. Kuttens Hugo, z. v. Georges en Taillieu Julia, Kemtpel. Overlijden». Ryckewaert Jacques. 1 y2 maand, Bellestraat. Cordenier Melania, 87 j„ wed. v. Ferleu Stephanus, Komstr. Maelbrancke Simonne, 2 jaar, Doorn straat. Caron Maria, 87 j., ongeh., Gasthuis. Bryon Jerome, 43 j., echtg. v. Delbaere Irma, Westvleterensteenweg. Huwelijken. Deroo Gerard, landvv., en Desagher Bertha, naaister, beiden v. Pop. De Cat Paul. handelaar, en Cos- teur Blanche, z. b., beiden v. Pop. Cu- velier Marcel, landb., en Gouwy Yvonne, z. b„ beiden v. Pop. Heyman Marcel, landb., en Cuvelier Marie-Louise, z. b.. beiden v. Pop. Versmessen Marcel, handelaar v. Bevere, en Huys Yvonne, z. b. v. Pop. Frimout Michel, vliege nier. en Merlevede Maria, 'z. b., beiden v. Pop. Beloften. Balliu Walter, tolbeambte v. Leisele. en Joos Odette .winkeldochter v. Malo-lcs-Bains. Maertens Leon,- werkm. v. Diksmuide, en Lefever Anna, werkster v. Diksmuide. Willaert Mau rice, maaldersgast v. Westouter, en Pope lier Maria, z. b. v. Pop. Polley Henri, werktuigkundige v. Elverdinge, en Deleye Madeleine, fabriekw. v. Pop. Salomé Roger. rijtuigmaker v. Pop., en Doolaeghe Germaine, z. b. v. leper. IEPER, van 9 tot 15 September 1937. Geboorten. Carpentier Guy, Kalf- vaart, 43. D'HelIem Gisèle, Dikkebusch- sttenweg, 109. Coffyn Helene, Linden- dreef, 38. Vanlerberghe Annie, Brugge- steenweg, 109. Tant Christians, Elver- dingestraat, 8. Vandeweghe Gilbert, Zonnebekesteenweg, 194. Huwelijken. Dombrecht Roger, dia mantbewerker, en Declercq Maria. z. b.. te "leper. Hooghe Maurits, landbewerker t& Zonnebeke, en Ghekiere Joanna, z. b. te leper. Overlijdens. Mahieu Alphonse, 70 j.. notarisklerk, ongeh., St Jacobsstraat, 57. Vynckier Joseph. 78 j., uurwerkmaker, echtg. Parret Pelicie, CasseLstraat, 5. Van Haelewyn Maria, 57 j., wed. Vandevy- vere. L. Torhoutstraat, 25, (v. Ploegsteert). Wyckaert Leontine, 74 j., huishoudster, echtg. Glorie Jerome. L. Torhoutstr., 25 (v. Wulvergem). Debergh Leonie, 86 j., echtg. Berten Leonardus. L. Torhoutstr., 25 (v. Merkem). Denorme Zulma, 35 j., huishoudster, cchtg. Coudron Henri, L. Torhoutstraat. 25 (v. Geluveld). Ges- quiere Octavie, 79 j., gepensionneerde, ongeh., Meenensteenweg, 172. DIKSMUIDE, van 8 tot 12 September '37. Geboorte. Annie Morael, d. v. Va- lentijn en Esther Van Uxem. Overlijden». Vandecasteele Roger, 7 j., z. v. Julien en Marie Herbst. Parmen- tier Florentine, 68 j., echtg. v, Charles Vincke. VLAMERTINGE, maand Augustus 1937. Geboorten. Veracx Willy, z. v. Mau rice en Maria Demuynck. Barbery Willy, z. v. André en Elisa Dewulf. Alfaeys Frans, z. v. Albert en Martha Soubry. Boerave Lena, d. v. Gerard en Julia Veracx, Pluym Antoinette, d. v. Henri en Emma Declercq. Notredame Mariette. d. v. Maurice en Barbara Bon- due. Top Norbert, z. v. Omer en Maria Halm. Deberdt Christiane, d. v. Camiel en Zoé Verstracte. Overlijden». Desmadryl Hector, 70 j., z. b., wed. v. Herminie Braem, eebtg. v. Maria Verhooye. Goormachtigh Elisa, 69 j., kloosterzuster. Nouwvnck Euge nie, 66 j., wed. v. Robyn Henri (overL te leper). Huwelijken. Dehuysser Auguste, brij- kenoveiiwerker, en Delplace Maria, werk ster. Bonte Paul, handelaar te leper, en Vandenbulcke Alice, bijz. Lemahieu Joseph, landbouwer, en Delva Julia, land bouwster. BESELARE. maand Augustus 1937. Geboorten. Bogaert Willy, z. v. Eugeen en Sara Nuitten. Dionisa-Maria Buyse, d. v. Vedasti en Collez Bertha. Helena Vandamme, d. v. Cyriel en Rachel De Meulenaere. Michel Vanhauwaert, z. v. Marcel en Margriet Vanhee. Hans Gouhie, z. v. Arnold en Marie-Louise De bergh. Antoine Lefevre, z. v. Omer en Maria Devos. Agnes Botickaert, d. v. Gerard en Julia Boudry. Jeannine Ba- melis, d. v. Camiel en Anna Waignein. André Maesen, z. v, Camiel en Maria Vandevijvere. Overlijden». Jules Hoornaert, wed. v. Emilie Reynaert, echtg. v. Marie-Louise Vermeerscb. Maria-Louisa Brulez, echtg. v. Francis Boucké. Maurice Cruydt, z. v. Polydoor en Lia Lapère. Huwelijken. Rafaël Del'haye v. Be- selare en Antoinette Deblaere v. Wervik. Georges Costeur v. Beselaere en Paula Ameye v. Moorslede. KORTEMARK, tot 16 September 1937. Geboorte. Tampere Georgette, d. v. Hector en Veile Maria. Huwelijken. Verplancke Cyriel van Oostduinkerke en Beydts Margarita. Weysteen .Victor en Verschaeve Gode- lieve. STADEN van 2 tot 16 September 1937. Geboorten. Van Ysacker Hugo, z. v. Gilbert en Huyghe Irma. Perneel Agnes, d. v. Michel en Crombez Irma. Vandenameele Roger, z. v. Maurice en Vervisch Emma. Vanmaele Fernand, z. v. Gustave en Jego Rosa. Overlijden». Seys Carlos, 14 d., z. v. Maurits en Beerens Georgina. Bus- sehaert Cyriel ,64 j., echtg. y, Degryse Maria. Beloften. Gaddeyne Juliaan y. Hand zame en Desnouck Zenobia v. Staden. Gesquiere Julien met Deleu Maria v. Sta den. üemeulenaere Remi met Stever- linck Magdalena, beiden v. Staden. Huyghe Maurits v. Oostnieuwkerke met Gouwy Camilla v. Staden. Veraex Ju lius met Braem Maria, beiden v. Staden. Vandcwalle Achiel v. Langemark met Vannoote Maria v. Staden. Vannoote Valere v. Staden met Witdouck Paula v. Roeselare. Logghe Albert met De- baere Maria, beiden v> Staden. EERNEGEM, v. 1 tot 15 September 1937. Geboorten. V.anmullem Ghiselle, d. v. Jules en Maria Rotsaert. Gailliaert Ro ger, z. v. Julien en Hilda Sys. Loncke Robert, z. v. Armand en Alice Dumarey. Tolpe Clara, d. v. Jules en Sylvia Van- bossel. Pascal Jeannette, d. v. Augusti- nus en Louise De Beir. Overlijden». Tolpe Clara, 2 d., d. v. Jules en Sylvia Vanbossel. Roose Ce lesta, 37 j., echtg. Sanders Medard. Vanmassenhove Franciscus, 69 j., wed. Vandewalle Eugenia. Deruwe Leonie, 60 j„ echtg. Rosseel August. Huwelijken. Beernaert Julianus en Spiüier Amelia. Degryse Julianus en Vanmoere Irma. Beloften. Tilleman Adhemar en San ders Marie-Louise. Kimpe CamiHus cn Verhaeghe Alexia. Degryse Joannes cn De Gryse Amelia, Genouw Maurits ep Gemeyn Angela. Vansteelandt Cyriel en Ingelbrecht Maria v. Bekegem. De smet Firminus en Degryse Hilda. LANGEMARK, maand Augustus 1937. Geboorten. Logghe Georgette, d. v. Gentiel en Rosseel Augusta. Plattceuw Francinne, d. v. Alois en Debruyne Silvia. Vcrhelst Agnès, d. v. Camille en A11- ckacrt Irma. Overlijdens. Van Eecke Elodie, 72 j., cchtg. Depuydt Isidoor. Bril Hendrik, 70 j., ocgeh. Vandcnbroucke Marcella, VEREERD MET DE AANWEZIGHEID VAN Z. H. EXC. MGR. LAMIROY Zondag 5 Sept. werd te Roeselare een uiterst wel geslaagde Prov. Studiedag van de B. J. B. gehouden. Ruim 400 kranige knapen uit al de hoeken van de gouw waren opgekomen. De vergaderingen wer den gehouden in het Klcin-Scminarie. in de groote feestzaal, voor de gelegenheid heerlijk opgesmukt. Na het gebed en het zingen van het Bondslied, werd de verwelkoming gedaan door M. Geeraert, provinciaal opziener, die een bijzondere hulde bracht aan Z. E. H. Kan. Engelen, wat stormachtige toe juichingen uitlokte. E. H. Defrancq. diocesaan hulpproost. zette de hoofdgedachte uiteen van het jaarprogrammaEén met de Kerk M. Leenaerts, voorzitter van Oost-Vlaan- deren, sprak over «Meer persoonlijkheid». In de namiddag handelde M. Gehol. provinciale opziener van den Boerenbond over het sociaal en technisch gedeelte van het programma. Tijdens deze les deed Z. H. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge, zijne in trede vergezeld van Z. E. H. Kan. Col- paert, diocesaan proost van den B. J. B. Een daverend Evivabegroet_ Mon seigneur! M. Geeraert verwelkomt in har telijke bewoordingen den kerkvoogd. Ook Mgr. Lamiroy heeft nu een harte lijk woordie voor zijn B.J.B.-ers over. Hij gaf de B.J.B.-ers als ordewoorden mede: Leert meer Katholiek denken, voelen en handelen De tijden zijn gekomen dat de Kristenen meer moeten luisteren naar het woord van het Kerkelijk Gezag, met ver antwoordelijkheid belast over de zielen. Zoo wordt de éénheid der Kerk verwe zenlijkt en worden alle menschen werke lijk katholiek. Een dreunend «Eviva» begeleidde MgT, Lamiroy bij zijn heengaan. Nu volgt een overzicht van de werking gedurende de afgeloopen maanden, voor gedragen door M. Geeraert. Z. E. H. Kan. Engelen trekt de beslui ten van dezen Studiedag. Als diocesaan proost drukt Z. E. H. Kan. Colpaert zijne tevredenheid uit over het schitterend verloop van dezen prachtigen Studiedag. Zondag 12 September zou heer Baels, 1 Bouwheer van West-Vla anderen, zijn Blijde intrede houden in de h' ropgerezer. Had leper. Van in den vroegen morgen wilde het 1 geluchte maar niet opklaren en zwarte onweerswolken, die niets goeds voorspel den, driven aan het uitspansel. Nu en I dan vielen dikke regendroppen op het aardrijk neer. Niettegenstaande dit alles waren de Ieperlingen in hoog» spanning. Dat den Gouwheer den welgekomene zou HJn, bewijzen te talrijke vlaggen die aan de huisgevels prijkten Indien de zon nu maar eventjes kon komen turen van ach- ter die zwarte gordijnen, wat heerlijk i schouwspel zou het wezen. Het is 10.43 uur als Zijne Exc. Heer I Basis op Statieplaatn verwacht wordt. De maatschappijen staan op de aange duide plaatsen, en de overheidspersonen, j In groot ornaat, staan paraat. Daar ver- tchijnt de heer Gouverneur, vergezsld van heer advokaat Lommez, provinciaal grif- 1 fier Hij wordt verwelkomd door de heeren J. Vanderghote, burgomtester; Cllncke- mallle. arrondissement^kommissaris; de heeren schepenen Lemah-.o, Van der Mersch en Delahaye alsook de gemeente- raac.leden, en Versailles, secretaris, heer B Vermeulen, bestendig afgevaardigde. De harmenie Ypriana speelt het vader- landseh lied. waarna de notabelen voor gesteld worden. De heer gouverneur neemt plaats ln een open landauwer, met a?n zijn zijde heer burgemeester Vanderghote, en '.oor hem heer ad okaat Lommez, provinciaal grif fier, en heer arrondissemntskommisearis .Cllncktmaille.' De stoet wordt geopend door de Sint Michlelsturners. dan volgtn de scouteen heid van St Martinus. de jubilterende Kon. Hofbouwmaatschappij en het Werk van den Akk r -"e Handel- en Nijver heidskamer, de St Sebastiaans- en Iepier Hoekje» schuttersgilden, de Werkrech- tersraad, het Nationaal Gyndikaat der Spoorwegen; de Iepersche Zwemvereenl- gir.g, de Duivenmaatschappij, de Lustige Bolders en tal andere maatschappijen en vereenigingen, alle met vlag; de oud-strij- ders, insgelijks met hunne vlaggen, de N.S.B. de F.N.C., de N.V.I., de Vuur- kruisen. de Poilus de France, de British Legion. Langs de open landauwer waarin Zijne Exc. hetft plaats genomen, waren het de gewapende brandweermannen, ouder leiding van hun eerste-luitenant, Ernest Seys. die de eerewacht uitmaken. Achter den stoet werd de ordedienst waar genomen door de rijkswacht. De stoet doortrok de bijzonderste stra ten der stad, tusschen een dubbele haag toeschouwers die warm toejuichten. Aan het gedenkteeken der Iepereche ge sneuvelden wordt halt gehouden. De oud- strijd ersvlaggen vormen de haag en bul gen. terwijl Zijne Exc. uitstapt, om een prachtige bloemengarve aan den voet van hst gedenkteeken neer te leggen. De pom piers en rijkswachten schouderen het geweer, de muziekkring Ypriana blaast den tap-toe Na deze plechtigheid vertrekt de stoet naar de Groote Markt Koning Albert, waar de kinderen der stads- en aangeno men vrije .schol :n zijn opgesteld. De stoet bereikt het stadhuis. De jonge heer Roger Rikiere der stadsschool, en Jufïr, Thérèse Van Bost, der Lamotte- school, bieden bloemtuilen aan, wijl zij Zijne Excellentie verwelkomen. Hierna treedt de heer gouverneur het stadhuis binnen, cm. plaats te nemen in de groote ontvangstzaal, waar talrijke personalitei ten hein opwachten. We bemerkten er de geestelijke en burgerlijke overheden, het bestuur der jubileerende maatschappijen, de provinciale raadsleden, alsook de hee ren burgemeesters van het arrondissement en tal notabelen. hrj<i is je»word«B. «ftuigrg t klaar Jxscf vmn de beianzen wostzijn van de omven»? iki mo-eliikteden van ons West liefde voor uwe streek. Deze leer beperkte beschot besluiten dat. cp weik zebie het de belan-en san de provBi trn aeldt. wij steeds uwe voorname Lezorjtdbeid. uwe offervaardige toewijding, uwe schrandere initiatieven aantreffen Die besta*igtne is voor ons de stellige borg van uwr 'nnige medewerking aan de edele taak van West- Vlaanderen en leper's heroobeurinsr. Ik wil dan ook. Heer Gouverneur, U bedanken voor al wat gij reeds voor enze gemeenschap hebt verwezenlijkt en U de verzekerinr geven dat wij steeds ter zijde zullen staan in dezen verheven dienst en de hoop koesteren U nog lange iaren aan de leiding van onze gouw te, mogen bewaren, ten bate van onze Stad. van West- Vlaaaderen, van de Belgische gemeenschap. mtege Hierop antwoordt Zijne Excellentie Gouverneur Baels. Eerst brengt hij hulde aan den Heer Burgemeester om zijn wijs beleid waarmede hij de stad bestuurt. Voor velen onder U ben ik geen onbeken de, en Is niet de eerste maal dat ik hisr kom, zoo vervolgt hij. Ook herinnerde hij aan de f~ootheid van leper tijdens de Middeleeuwen: de Lakeimij verheid die leper beroemd maakte tot ver over de grenzen van ons klein landeken, en dan dien g ruwe lijken wereldoorlog, die het tot den grond toe vernielde. leper is thans heropgebouwd en hiervoor breng ik met eerbied en ontroering hulde aan zaliger Oud-Burgemeester Sobry en den genialen bouwkundige, Heer Coomans; beiden heb ben het problsem van het herstel der stad opgelost. U bezit thans een prachtige Sint Ma ar Lenskathedraal, een Belfort, een ge deelte der Laktnhaile en tal van andere openbare gebouwen, die door de toeristen druk bezocht worden. leper is thans eene toeristische stad geworden, doch moet ook haar nijverheid kunnen ontwikk'len als voorheen en daarom is de vaal leper- Komen met de verbinding Ieper-IJzer noodzakelijk. Dat moet verwezenlijkt wor den en daarom zal hij trachten al te doen wat in zijne macht ligt om dit voor leper te bewerkstelligen. Hij eindigde met te zeggen dat hij als vriend gekomen was r.aar leper en dat deze stad hem het meest aan het hart ligt. Hij sloot met den kreet; Leve onze geliefde stad leper van prijs van iid van den beheerraad; Heer Bouquet, Voorzitter van den Openbaren Onderstand en E;re-Voorzitter van den Beheerraad; Graaf de Laubespin, burgemeester van El verdinge; Ancion-Biebuyck, eigenaar; Ver meulen Hector, Voorzitter van de Han dels- en Nijverheidskamer van leper; Vandevoorde Florimond, nijveraar; Gru- wez Aimé, voorzitter der Harmonie Ypria na; D'Huvettere Norbert. notaris; Butaye Arthur, advokaat; Mahieu Gustaaf, nij veraar; Leclercq Richard, Telefoon- en Telegraafontvanger, allen leden van het Beschermingskomiteit. Een afgevaar digd? van The Imperial War Graves Commission De beheerraad der Maat schappij; easier Hector, voorzitter; Lau- wers Marcel, onder-voorzitter; Dethoor Ferdinand, sekretaris; Van de Voorde Leon, schatbewaarder; Casier Jules, Bou- dein Paul. Van Winsen Gustave, leden; en tal van andere personen. HET BEZOEK r Bij het binnentreden der Tentoonstel ling die plaats greep in de wereldberoem de Lakenhalle, bemerkten we een groote foto van den stichter en voorzitter wijlen Nikolaas Van Winsen; een weinig verder den standaard der jubileerende maat schappij. De ruime zalen waren schier te klein om de 70 verschillende afdeelingen der tentoonstelling te bevatten. Sierlijk en af wisselend geschikt in perken, waarvan de slingerende pachten en bochten met jeug dig gras omzoomd waren. Een woord van dank en lof dient gebracht aan de Na tionale Dahlia Maatschappij welke hare welwillende medewerking verleende. Op het binnenplein der Hallen bemerkten wij talrijke standen van tuinbouwkundigen die hunne kunst voor cien aanleg van tui nen tentoonspreiden. In de Vleesch- halle was het Werk van den Akker ondergebracht. Men kon aldaar menigvul dige standen, bedekt met appels, peren, druiven en allerhande fruiten en groenten, bewonderen. Na het officieel bezoek had de Jury voor bloemen en planten, samengesteld uit de Heer:n Boddewijn, afgevaardigde van het Ministerie van Landbouw, Lagast, be stuurder der S.adsbepiantingen van Kort- rijk. Jonkheere, bestuurder van Cultuur en Handel te Brussel en Lietasrt, hofbou wer te Meulebeke, het erg druk om de prijzen toe te kennen, gtzien de verschei denheid der kategories en de bijzondere rijke soorten van planten, welke aange bracht werden. EEREPKIJZEN D? Ecreprijzen van deze afdeeling wer den toegekend: Prijs van Zijne Majesteit den Koning aan den Heer Lauwsrs "uit leper. Prijs van den Heer Minister van Land bouw aan den Heer Hector Casier, leper. Prjs van de stad leper aan den Heer Jules Casier. Prijs van dan Eere-Voorzitter Remi Bou quet aan de Firma Vanhoutte, De Pinte. Prijs van den Heer Baron d'Udekem d.Acoz aan The Imperial War Graves Commission uit leper. Prijs van Mevrouw Hector Vermeulen aan Robert Van Helleputte uit Roeselare. Prijs van den Heer Aimé Gruwez aan Paul Boudin van leper. Prijs van den Heer Hector Casier, voor zitter der Maatschappij, aan Mevrouw Jo seph Vinckier van leper. Prijs van den Heer Marcel Lauwers, On der-Voorzitter der Maatschappij, aan den Heer Lietaert en Zonen, Meulebeke. Prijs van den Heer Ferdi'iand Dethoor, secretaris der Maatschappij, aan Firmin Lepercq uit leper. Prijs van bet Bestuur der Kon. Hof- bouwmaatschappij aan di Gebroeders Van Winsen, Evergem. Prijs van de leden der Kon. Hofbouw maatschappij en het Werk van den Akser, aan den Heer Ch. Lambtrt, Moerdijke- Oostende. Prijs van Hfer Richard Leclercq, voor zitter van het Last Post-Commlitee, aan de Vereenigde Hofbouwmaatschappij Het Belfortleper. De Jury voor wat Het Werk van den Akker» betreft, was samengesteld uit. de Heeren Vanderborght, bestuurder der S taatsbeplantingen te Kortrijk; Delattre Frans, afgevaardigde van Rljsel, Legein, hofbouwkundige te Brugge en Crispeel, hofbouwkundige te Antwerpen. DE H. HOSTIËN OP DEN GROND GE STROOID, BEVUILD EN VERTRAPT DOOR DE SCHOELIES VAN HET ROODE VOLK&rRONT In enkele maanden werden vier kerken te Roebaais, door duivelsche heiligschen ners, op onnoembare wijze onteerd. Zater dag was het de kerk van den Heiligen Verlosser, in de File-wijk gelegen, die door de boeven op brutale en duivelsche wijze werd onteerd. Toen de koster, M. Delattre, Zaterdag morgen om half zes, de kerk binnenging, stond hij voor een droevig schouwspel. On middellijk verwittigde hij E. H. Trsute- naere, pastoor, en de policie. Enkele ston den later waren verschillende policie-in- spekteurs ter plaatse. Het tabernakel was opengebroken; de Heilige Vaten lagen op het altaar, maar de HH. Hostiën lagen op den grond uitge spreid, en waren op onnoembare wijze be vuild geweest. Kruisbeelden, heiligenbeel den, al wat maar eenigszins betrok heeft op den godsdienst, werd onteerd. De boeven waren bezield met een dui velshaat tegen den godsdiensLJïtelen was hun doel niet, want de H. Vaten werden niet meegenomen. Op een afsluiting bui ten de kerk, teekenden zij een hamer en een fakkel. Ziedaar hoeverre de roode schoeit gaan. O, neen, ze zijn niet tegen den godsdienst. Zondag avond om 6 uur had een ent- roeronde plechtigheid van eere-hsrstel plaats in de kerk. welke door ontelbare ge- loovigen werd bijgewoond. Met hen bidden thans duizenden katholieken; Heer, ver geef het hun, want ze weten niet wat ze doen. IEH118BB8iaE«#B3P«C8aaaHSBS.SB MEDEDEELINGEN Eene langdurige ovatie viel deze woor den te beurt, waarna de Heer Gouverneur het Gulden Boek teekende. Daarna had de voorstelling plaats der talrijke aan wezigen. Een officieel bezoek werd aan de prach tige internationale hofbouwtentoonstelling gebracht, waar de Heer Gouverneur ver welkomd werd door den Heer Remi Bou quet, eere-voorzitter der jubileerende Ko ninklijke Hofbouwmaatschappij. Hier volgt zijn rode: AAN ZIJNE EXCELLENTIE I MIJNHEER DE GOUVERNEUR, De efficfeele ontvangst, die de Stad Iepet Veö. voorbehouden heeft, getuigt va:i onze vreugde en fier heid om de eer door U aangedaan. In naam van het Komiteit e» de Leden van de Koninklijke Hofbouw maatschappij, verheug ik mij Ued. de gevoelens uit te drukken van onzen oprechten dank voor uwe blij ken van genegenheid aan onze Maatschappij, die haar jubileum van 50 jaar bestaan viert, dat gepaard gaat met eene wederlandsche tentoonstelling. Bij ondervinding weten wij, W"Ie Iele Weer Gou verneur, dat U geen enkele oms^andi^i- id laat vocr- bij'&ian om uwe Belangstelling te betuigen aan al wat den vooruitgang van Vlaanderen voor doel heeft, hoe U uwen hoogen invloed gebruikt om alle werken in uwe Provincie te steunen, in één woord, boe U bekom; merd zijt met den welstand van uw volk. Wij weten welke drukke bezigheden uw hooge plaatsbe- kleeding daarstelt,<# Weledele Heer Gouverneur, en daarom hechten wij nog meer prijs aan uwe blijken van sympathie met ons jubilé duor uwe aanwezigheid te willen opluisteren. Het 'vTeze mij toegelaten, fn enkele woorden, de voornaamste gebeurtenissen aan te halen van het be staan onzer maatschappij. In 't jaar 1912, telde onze Maatschappij boven de 300 leden en ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan, had er eene internationale tentoonstelling plaats in de prachtige stadshalle, waarvan sommige leden nog een levendig aandenken bewaard hebben. 1> grootsche zalen van ons praalgebouw waren selder te klein om de prachtige bloemententoonstelling in hare aloude muren te bevatten. Nog nooit was er te leper en omstreken zulke schoone en belangrijke e> petitie geweest; en wij hadden dan de eer deze ingehuldigd te zien door Zijne Excellentie den Heer Minister Vandevyvere. Helaas, toen onze maatschappiï, door voortdurende ontwikkeling een ongeëvenaarden bloei verworven had, brak de oorlog uit, waardoor alles vernield en ver nietigd werd in de streek. Gansch het Iepersche werd jaren lang van alle leven beroofd! Maar na den wapenstilstand, viel er niet te ker men noch te klagen over die schrikkelijke ramp; daar was noeste kracht van noode om hand aan het werk te slaan,en dat was eigen aan ons Vlaamsche volk bij hun terugkeer zich aanstonds aan het werk te stellen met al den ijver en de taaiheid, die ons volk kenmerken. Dit grootsch werk van heropbouw ging alle verwachting te boven. Ik breng hier openbaar hulde aan de voormannen en het tegenwoordig Bestuur? die met een getal van 2 7 leden onze vroeger bloeiende Maatschappij her- inrichtte. Van hen mag er in gulden letters gesehre; ven worden: Geen enkel dag verliep zonder dat zij iets deden ten voordeele van hun stnvk en van Cc geliefde Koninklijke Hofbouwmaatschappij Reeds in September 1924 durfde ae maatschappij het aan eene provinciale tentoonstelling ?n te richten in de stadsmeisjesschool, en in 1927 werj fer eene wederlandsche expositie op touw gezet in de Middel bare School, ter gelegenheid van het 40-jarig voor zitterschap van M. Vanwinsen. Het was een levendige uiting van den inrichtiugsgeest onzer maatschappij, die. dank zij den milden steun 'van het Stadsbestuur, er in slaagde een luisterrijk feest voort to brengen, dat grooten bijval verwierf in het herwordend Ieper sche. Op dezen heugeliiken dag, groet ik met eerbied de nagedachtenis van de stichters onzer maatschappij, de Heeren Herman Nicolas, Van Winsen, Valere Bou- chenooghe. In 1924 kwam er te leper, dank aan de offervaar dige toewijding van den Heer Arrondissem^ntskom- missarjs, eene gelijkaardige maatschappij tot itand als de onze, onder den naam van Het Werk van den Akker Beide vereenigingen streefden naar een zelfde doel: dc liefde tot den tuinbouw onderhouJen en aanvuren door het geven van allerhande voor drachten. Benevens het onderricht der vakkennissen, werd er nog een meer verheven doelwit beoogd, het geen de leuze is der Maatschappij: Door aen tuin en den akker naar den haard Dit is immers een ontegensprekelijk feit dat de hofbouw aanleiding geeft tot meer familieleven dan gelijk welke lief- ebberij. Ik verheug mij dat het Jubilé van het 50-jarig bestaars unzer Maatschappij, opgeluisterd met eene in ternationale tentoonstelling, in het hersteld gedeelte van onze Halle kan doorgaan, hetgeen lang in het geheugen zal blijven der bezoekers. Mocht onze Maatschappij zich voort ontwikkelen, en den bloei, dien zij kende in 1012 nog te boven gaan; wij weten welk belang de Staat? de Provincie en de Stad hechten aan zulkdanige instllingen, en welke toelagen er aan geschonken worden, en daarom is het te wenschen dat zoo groot getal mogelijk ge niete van él deze voordeelen. Uwe tegenwoordigheid, Weledele Heer Gouverneur, zal voor het Bestuur en de. leden eene aanmoediging wezen en ik ben overtuigd de tolk te zijn van een ieder bij het uitdrukken onzer gevoelens van diepen eerbied en rechtzinnige dankbaarheid voor uw ver- eerend bezoek. Be heer burgemeester J. Vanderghote verwelkomde Zijne Excellentie in volgende bewoordingen. HEER GOUVERNEUR, Het is voor onze Stad eei. groote eer V vittdaag officieel in ons voorlopig btadhuis tt ucgeu ont vangen. Ik ben dan ook vereerd en gelukkig U, ter gelegen heid van uwe blijde intrede in leper, de gevoelens van eerbied, de huldé van 't Stadsbestuur en van de bevolking te mogen vertolken en in hun naam uit ter harte welkom te mogen heetem Wij begroeten, Heer Gouverneur, in U den ver tegenwoordiger ii: onze Provincie van onzen beminden Vorst Koning Leopold III. d'.e over al onze gemeenten en steden zij heerschend gezag voert, den hoogen en voornamen ambtenaar aan wien de zware taak werd toevertrouwd de verbindingsagent te zijn tus- •chen de Regeering eenerzijds en de Provincie en de gemeenten anderzijds, ten einde de nooden te doen verhelpen en de verschillende vraagstukken in hunne nauwe s.hakeeringen te doen kennen s>. Zooals de Burgemeester, als hoofd van het gemeenteliik bestuur, voor eerste zending en plicht heeft te behartigen al wat de hem toevertrouwde gemeenschap aanbelangt, zoo werd U, Heer Gouverneur, de gewichtige taak toevertrouwd toezicht te houden over het beheer, zoo wel op bestuurlijk als op economisch gebied, van de gemeentebelangen in gansch deze Provincie maar ook cn vooral te maken, onder uwe leiding de betrachtin gen van de onder uw gezag geplaatste bestuurlijke entiteiten, niettegenstaande hunne verscheidenheid en zoo dikwerf hunne tegenstrijdigheid in het kader van het provintiaal belang versmolten, met elkaar over eengebracht en samengesnoerd, tot eene volkomen ontwikkeling zouden gebracht worden; dit ten bate van het algemeen welzijn. Wii kennen. Heer Gouverneur, de bezorgdheid met dewelke gij vanaf den dag uwer benoeming deze taak hebt waargenomen, de economische toestanden in West-Viaanderen hebt nagegaan. Wij weten met welke nauwkeurigheid gij de eraan verbonden noodwendig heden hebt weten vast te stellen om in de opgedoken leemten en in de opgespeurde wantoestanden te voor zien. Het nroblema van de vlasnijverheid, van het hopvraag.stuK. van de zeevisscherii, de toestand van den landbouw en de nijverheid, de toestand \an de economische uitrusting onzer streek, van de onont beerlijke verbindingsmiddelen per water en per land, zijn van uwentwege het voorwerp geweest van een grondi* en welwillend onderzoek. Wij herinneren ons ook uwe talrijke bezoeken aan de nitverheidsgestichten van ons gewest, aan de haven van leper en aan den steeds in puin liggenden water weg luper-Komen. De inlichtingen die U ter dezer gelegenheid werden verstrekt, uwe persoonlijke bestatiginpen en bevindin gen, uwe ervaring hebben U ongetwijfeld den weinig rooskleurigm toestand laten uitschijnen waarin onze Stad verkeert, het acute van de economische capitis diminmiowelke de wereldoorlog voor leper heeft teweeggebracht; vooral de noodzakelijkheid die zich opdringt, niet alleen voor onze stad, maar ook voor gansch ons gewest, in dezen toestand doelmatig te verhelpen. Binnen enkele dagen zul den laatsten strijd gevoerd worden, een nieuwe krachtinspanning gedaan om het onmiddellijk herstel van de verbinding van leper met de Leie van de Regeering los te krijgen. Wij zijn overtuigd dat gij in dezen strijd, zooals in 't verleden, onze gemeenschap zult ter ziide staan opdat aan onze Stad. die voor de verdediging van Belgie welvaart en voorspoed ten beste gaf. eene kans van etono- ■ïisrhe herleving zou gegeven worden. Het toerisme, die breed uitloopende nijverheid waarmede alle middenstandsambachten, hotelbedrijf. léndbouw en allerhande neringen in rauw verband liggen is en blijft, spijtig genoeg, de eenige hefboom die onze bevolking in^ eenige mate verhelpt. De ont wikkeling van de toeristieke beweging in en ten bate van onze schoone provincie met hare heerlijke - kunst steden en sierlijke kust was ook steeds het voorwerp uwer belangstelling en onverpoosde werkff: de in richting van een officieele provinciale vereeiuging voor Vreemdelingenverkeer, de hoose bescherming welke gij aan het Paviljoen voor Teerism in West-Vlaanderen hebt verleend ter Internationale Tentoonstelling van Brussel, de milde hulp welke het Provinciaal Bestuur ten voordeele van deze propaganda schonk en last not least het verdrag tusschen West-Vlaanderen en de spoorwegmaatschappijen van Groot Brittannië gés •loten ten einde tiendi»,z'>nden en tienduizenden toe risten van uit Groot Rrittanni? naar onze gcuw te lokken, verdrag dat dank aan uw initiatief, aan uwe onverdroten persoonlijke voetstappen eene werkelijk- A. GEVONDEN VOORWERPEN OP DE XVI11® IJZERBEDEVAART Nog komen aanvragen binnen van per sonen die een of ander hebben verloren. Op het Sekretariaat zijn enkel nog vol gende voorwerpen beschikbaar: een roode geldbeugel, een paar zwarte lederen da meshandschoenen, een zeemvellen centure met nikkelen gesp, een grijze pull-over (met streepjes), een kaki regenmantel. Bedevaarders dien denken een dezer voorwerpen de hunnen te zijn gelieven nadere beschrijving en adres van den eigenaar op te geven aan het Bedevaart- sekretariaat te Diksmuide. Volgend© verloren voorwerpen werden nog niet teruggevonden. Wie deze soms gevonden heeft of inlichtingen kan geven gelieve onmiddellijk het Sekretariaat, Diks muide, te verwittigeneen geldbeugel, een lederen rooskleurige portefeuille, een zwarte porte-monnaie met tirette (inhoud 25 fr.), een kleine zwarte portefeuille (toile cirée, inhoud 650 fr.), een gele daim handschoen (rechts), een koperen vlag- genhulsel, een groen vul-potlood «Parker» zonder huls. -w: B. DE DATUM VAN DE XIXo IJZERBEDEVAART Het weze hier herhaald dat de jaar- lijksche Ijzerbedevaart telkens valt op de voorlaatste Zondag van Augustus, voor toekomende jaar dus op 21 Augustus 1938. Men gelieve nu reeds, die datum aan te teekenen. EEN ABEELENAAR VEREEREMERKT Wij vernemen dat H. Professor Swvn- ghedouw, bestuurder van hét Institut Electromécaniquete Rijsel, afkomstig van Abeele, bevorderd werd tot Officier van het Eerelegioen. Onze beste ge» lukwenschen. «■■■■a9BBBaeaaESB3BS83RRBBH DOOR TREIN VERMORZELD TE WEVELGEM De 78-jarige Sophie Casteele, wonende te Wevelgem, die waat hardhoorig was, is aldaar aan een onbewaakten overweg, door den trein Kortrijk-Meenen gevat geweest op Maandag morgen 1.1. en op den slag gedood. VREESELIJKE AUTOBOTSING TE MOERE-BIJ-OOSTENDE VIER DOODEN In den nacht van Vrijdag 10 September gebeurde een vreeselijk auto-ongeluk te Moere-bij-Oostende, langs den steenweg Oostende-Torhout. De genaamde Octaaf Blondeel, elektrie- ker uit Torhout, had beloofd aan de ren ner Paul Maes hem naar Oostende te brengen op dien avond. Het werd een uitstapje en de waardin van de herberg «Cambrinus» te Torhout, Vrouw Dam man, geboren Emma Vanhevelen, haar dochter Ncra van 19 jaar en hun nichtje Laura Ncyrinckx, trokken mee. 'Te Bree- dene werd de renner aan zijn huis afgezet, en de terugtocht werd aangevat in volle snelheid. Het weder was zeer slecht en gekomen' bij Mocre liep de auto, bollende aan een snelheid van ongeveer 100 km. per uur, met volle geweld op een boom, Blondeel en Vr. Damman werden op den slag ge dood en de twee meisjes werden zwaar gewond opgenomen. JufFf. Damman gaf' den geest bij het overbrengen naar een kliniek en Jufïr. Ncyrinckx stierf Zater dag morgen. Dit pijnlijk ongeval verwekte een he vige ontroering in gansch de streek. EEN REUSACHTIGE VISCH TE MIDDELKERKE Door den Levigen storm op het strand geslagen. Door den Kevigen storm, welke Vrijdag avond en nacht op de kust van de Noord zee woedde, werd te Middelkerke een ongemeen groote bruinvisch op 't strand geworpen. Het was een visch met een lengte van 5 m. 80. Zeer "veel nieuwsgie rigen kwamen ter plaats om het «beestje» te bekijken. De bruinvisch werd door de zorgen van den gemeentedienst op een wagen weggebracht. SMOKKELZAAK TE HALEWIJN Zaterdag morgen, 4 September, werden te Halewijn eert bende smokkelaars ver rast, die naar verluidt, beptoefden een 24-tal balen tabak over de grens te bren gen. Een deel der smokkelwaar kon nog met een auto gered worden door de smokkelaars wijl een hunner, zekere Ro ger Cr., metser, 34 jaar. wenende te Mee- nen maar afkomstig uit Poperinge, aan gehouden werd. Een tweede persoon, die aanzien wordt als de voerder van den auto, werd eveneens aangehouden je Moeskroen. Heer Baels antwoordde cp detc rede en wenschte de maatschappij geluk voor dien 50-jarigm noesten arbeid en werkzaam heid en verhoopte dat deze maatschappij nog vele Jaren zou groeien en bloeien. Dan werd de tentoonstelling bezichtigd en de hooge bezoeker kon niet nalaten ge luk te wenschen aaii de tentoonstellers. Een bezoek werd dan ook nog gebracht aan St Maartenskathedraal alwaar de overheden opgewacht en rondgeleid wer den door Z. E. H. Deken Vermaut. Om 13 uur 30 werd in den Stads schouwburg een lunch aangeboden aan Zijne Excellentie en aan de talrijk? ge- noodigden. Menige heildronk werd uitge sproken op de welvaart van Vorst, Stad en Land. LEGEROEFENINGEN IN OOSTENRIJK EEN FRANSCHE KOMMUNIST SPUWDE OP EEN DOODKIST Op 17 Oogst 1.1. werd te St Denis, bij Parijs, een gemeentebediende ten grave gedragen. De aflijvige was steeds een lid geweest van de F'ransche Volkspartij, die onder leiding staat van den H. Doriot. Omdat de afgestorvene niét zijn opinie deelde werd dan door den kommunist Brument op de doodskist gespuwd. Der gelijk vuig gebaar wijst eens te meer op den gemoedstoestand welke heerscht bij de Marxisten. EEN WONDERDOKTER AAN GEHOUDEN TE MOESKROEN Te Moeskroen werd zekere René Bos- suyt aangehouden daar hij zich uitgaf voor wonderdokter en reeds talrijke slachtoffers had gemaakt. De man is ge boortig uit Ardooie en is sedert lang goed gekend bij het gerecht. Voor inspuitingen, «medecijn»-flcsschen, enz., vroeg hij eens 1500 fr., dan 400, dan 700, dan 150, enz. Hij was ook naar Brus sel gegaan, had zich verkleed in dominee en had er omhalingen gedaan, ten zijnen profijte. Hij werd dan ook zorgvuldig ingere kend, s. KINDEREN SPEI.EN MET VUUR IN LIMBURG BOSSCHEN EN HEIDE AFGEBRAND Op dc Limburgsche gemeente Rekem hadden kinderen die koeien wachtten zich vermaakt met een vuurtje aan te steken, ding in heide en dennenbosschen. In het geheel brandden een 25 ha. bosschen cn heide af. NIEUWE MUNTSTUKKEN De Muntcommissie heeft beslist dat er eerlang nieuwe muntstukken in omloop zullen gebracht worden, te wetenzilver stukken van 50 cn 20 fr. met den beelde naar van den Koning; nikkelstukken van 5, 1 cn y2 frank en pasmunt van 25, 10 en 5 centiemen. Deze pasmunt zal met een gaatje doorboord zijn en het nikkel zal vermengd zijn met een weinig koper, zoo dat de tint eenigszins geelachtig zal zijn. De nikkels van 5, 1 en y2 frank zullen een wapenschild dragen van een provincie of v;yi een groote stad. Kantelier Schu»«nigg volgt op de kaart welke hem Generaal-Inspekteur SchilhoF tky toont, de troepenbeweging van het Oo»tenrijk»che leger, tijden» de herfttma' peeuvera, in het Noorden van bet land nabij Zwettl gehouden. De Heer Gouverneur bezocht de welgelukte Hofboutt.«Ttoontlelling.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 6