Overzicht van de streek van Poperinghe in deOude tijden NO PASARANS GROENE PUIT! EEN STOUTMOEDIGE AANSLAG M&?$ zwmr gewssttl fs Heefteen AANBESTEDINGEN BOEKENNIEUWS De Spaansche athleten van de Antwerpsche Olympiade xijri nog altijd de Spaansche grens niet gepasseerd. Waarachtig, onze socialisten hebben 'weinig geluk met hunne Spaansche ka- ivëraden, schrijft onze confrater L'Écho Ida Soir Men zal zich de formidabele reklaam herinneren die zij, naar aanleiding der IH# Olympiade speciaal gemaakt hebben voor de Spaansche athleten, die voor eenige dagen het front in Spanje verlaten I hadden, om eens te laten zien wat klep pers dc zuivere verdedigers der demo cratie waren. gen week lang wijdden de socialistische b'aden" artikelen aan die dapperen, die i c i der in dc «door het Fascisme» gestich te hel streden tegen dc benden van Fran- Cll dip de wapens niet zouden neer- k 'gen of «net Fascistisch monster» moest I rcrpletterd zijn Bij de aankomst dezer helden werden ,1 de socialisten opgetrommeld om de roode «broeders» in en buiten de statie triomfantelijk te ontvangen. Dc «Internationale» daverde onder de gewelven van het statiegebouw, dat de ruiten ervan kletterden cn mannen, vrou wen. kinderen, tot zuigelingen toe, staken de gebalde vuist uit, onder den roep van: Ko parasan! Ze komen er niet door! En nug was liet niet genoeg, want daags na de aankomst kloegen de socialistische bladen dat er er veel te weinig kameraden waren opgekomen om den brocdergroet te brengen. Een week lang kon men de portretten ran die dapperen in alle posen bewonde ren cn den dag van het vertrek was het onvergetelijk en roerend. Dan was het te Deurne te doen en daar was dan can grootsche betooging inge richt oni afscheid te nemen van de kame raden, die ttcrug naar de wapens gingen grijpen en ztmder verwijl de Fascisten uit republikeinse!! Snanje gingen verjagen en den vriiru Socialistischen Staat naar het (verfbecM van Sovjet-Rusland gingen her- itellen. Ze werden op de schouders gedragen, ie werden Omhelsd; men stortte tranen ran bewondering bij 't zicht van die jonge athleten dia. enkel gehoor gevend aan leaaiiBkiifcaanziMnHBSiiaaHESBBMiaBHHBHaHgBaHHaHBsaBBiHB hunne gehechtheid aan anti-fascistisch ideaal en hunne liefde voor de democratl», ginder den dood gingen trotseeren. Een laatste «Internationale», een laaV ste gebalde vuist, een laatste «No pasa- ran!» en ze waren weg; en nog altijd sprak men ervan in de socialistische ge zinnen; met angst dacht men aan hun lot en verbeidde men nieuws, want zij hadden beloofd het onmiddellijk te laten weten als zij terug Spanje vrij gevochten hadden. No pasaran! De jonge Spaansche athle ten van de III* Arbeiders Olympiade die dezen kreet zoo dapper uitgalmden, heb ben woord gehouden. Zij zijn niet gepas seerd. 't Is te zeggen, zij zijn de... Spaan sche grens niet meer gepasseerd! De Nationale Raad van Valencia heeft een mededeeling laten verschijnen waarin onze roode sportlui tamelijk hardhandig worden aangepakt omdat zij van de Ar beiden Olympiade van Antwerpen gebruik hebben gemaakt om in het buitenland to blijven 111 Een slechts Is op zij'n centje terugge keerd. Maar de mededeeling wijst er op dat de roode regeering het noodige zal doen opdat deze lafaardsSpanje in den steek lieten, nooit in 1 buitenland wets- pcrsoonlijkheid zouden verkrijgen. De Na tionale Raad onderzoekt de verantwoor delijkheid der Belgische inrichters en dringt aan opdat de roode organismen van alle landen maatregelen zouden nemen te gen de vluchtelingen. •No pasaran! Ja, ja, het uitschreeuwen, vèr van het gevaar, lijkt velen verkies lijker dan het woord met den daad te bezegelen. De zaak is nu maar, hoè gaan De Volksgazet», «Vooruit», «Le Pcuple» en Voor Allendat inkleeden om de so cialistische eer ongerept te houden? 't Zal moeilijk gaan, maar ge zult zien, ze zullen er wel iets op vinden. En «Voor Allen» heeft dat aan zijn lezers nog niet durven mededeelen. DE MAALBOQT PRINS AL- BERT WORDT OP DE PROEF GESTELD De onlangs nieuwgebouwde maalboot Prins Albert» heeft op 16 September Hoboksn verlaten en heeft volle zee ge kozen. Met e.e boot werden proefnemin gen gedaan in de Noordzee, en trok naar Oostende. De nieuwe maalboot toont weinig ver schil met de «Prins Baudewijn». Men is erin geslaagd de trillingen die waargeno men worden op deze laatste op een mini mum te brengen voor de Prins Albert Naar verluidt zou de nieuwe boos reeds lijn eerste overvaart doen met Maandag 4 Okicber. «jiisagssEEaaEESsassBrssEBasBr EEN YACHT VERMIST Over enkele weken werd het zcil-wed- (trijdyacht Endeavour IIvan den En gelsche zeiler Sopwith, naar Amerika ge- Sleept om er de;l te nemen aan een wed strijd. Tijdens de overvaart daagde een ware storm op en de Endeavour II werd. losgeslagen van zijn sleepboot. Se dert bleef men zonder nieuws van de boot die bemand was door de kapitein met 18 koppen. iisssasaEigBSBsaisgassaBsaBSBSs EEN TRIBUNE STORT IN TE KEULEN Bij een parade die ter gelegsnheid van troepenmanoeuvers gehouden werd te Keulen, stortte een tribune in op hst «ogenblik dat alle toeschouwers zich neer- «tten r.a den nazi-groet te 'hebben gé bracht. Alsdan brvenden zich ongeveer 8.000 perscnén op ds Iribur.e. Talrijke lie den werden min cf meer gekwetst. Onder de gewonden bevond zich den Belgischen Kcr.sul te Keulen, die een been brak. ZES PERSONEN VERGIFTIGD TE GELUWE NA HET ETEN VAN INGELEGDE VISCH De gemeente werd in rep en roer ge steld, wegens enkele vergiftigingsgevallen, welke alhier plaats grepen ten huize van werkgever M. Van de Guchte. Enkele ur n na het middageten is de werkgever, welke aan tafel had gezeten, in gezelschap van zijn kinderen, Roger, Rosa en Julia, alsmede Joris en Jeroom Verbrugghe, zijn twee werklieden, onwel geworden. Buiten hevige buikkrampen moest Van de Guchte, niets anders doen dan ophoudelijk braken, wijl zijn tafel- genooten, weldra ook door dezelfde ver schijnselen aangetast werden. Daar Joris Verbrugghe, die naar het veld was getrok ken met een gespan, maar niet opdaagde, ging men zien en vond men hem uitge strekt nevens zijn paarden liggen, door dewelke hij ieder oogenblik had kunnen vertrappeld worden. Geneesheer Defevsr, uit Beselare, die dringend ter plaatse werd geroepen ver zorgde de zes slachtoffers, welke allen bed legerig zijn. De arts stelde verschijnselen van vergiftiging vast, en schreef dit toe aan het nuttigen, tijdens het middageten, van een doos ingelegde zalm. Det toestand der slachtoffers zou bevre- digend zijn. laEaajasaaBasaBaaaszsaaasaBa EEN AMERIKAANSCH DOKTER DOODT ZIJN ZOON DIE ONGENEESBAAR WAS De Amerikaansche geneesheer Guy Pe terkin heeft in zijn werkkamer zijn eigen 22-jarige zoon gedood, omdat deze, volgens zijn vaders oordeel, aangetast was door een ongeneesbare ziekte. De politie nam de zaak in handen. Heimatstudie bi Verzeke» Over dui2er.de cn dulzende Jaren was de streek van Poperinghe diep onder de zee. Na eene tijdruimte onmogelijk te be palen trok zij weg; nu dat zij meters dik ke zandlagen doomaaid van banken ver steende zeeschelpen en andere zeldzame zeedieren, als bewijs van haar voorig be staan, hoog op onze Zuidvlaamsche ber gen toegespoeld had. De klomp schelpen, de tanden van haaien en het versteend binnenste van een monsterzeeslakhuis, hieronder afgebeeld, zijn onlangs door Van deze verre tijden dagteekenen zeker de grafheuvelen, die men ontwaart bij de Ooppemoile gaande naar Woesten, aan den boord der Galgebosschen te Elverdin- ghe en ln de nabijheid van het Jagershof te Crombeke. ZIJ gelijken aan kleine mo lenwallen door 's menschens handen op gevoerd en hebben gediend om de asch en eenige stukjes verbrande beenen van oenen gewezen romeinschen veldheer te bedekken. Opzoekingen door de EE. HH. Pastor Claerhout van Castre en Opde den zanddelver aan dan Scherpen Berg, te Locre, ultgedolven en mij beschikt ge weest. Volgens deskundigen wrinlg veranderin gen nog in het uitzicht onzer streek, se dert het aanvangen van het Geslepen Steenen tijdperk», hetzij ongeveer twaalf duizend Jaar van hier. Ten tijde van de Romeinen en mogelijks vroeger verbond eer.e baan alleen Cassel met Oudenburg bij Oostende doorloopende de streken, waar zes, zeven honderd jaar later de Franken, onze voorvaders, Steen voorde, Poperinghe, Vlamertinghe, Elver- dinghe enz. gingen stichten. Voor hunr.e legers gemakkelijker te verplaatsen om het overmeesterd volk ln bedwang te hou den, werd deze baan door deze invallers, volgens hunne gewoonte, zeer waarschijn lijk in steen geleid, waarvan de minste overblijfsels niet meer te vinden zijn. Al leen volgens Alph. Van den Peereboom, schrijver van de Ypriana, heeft het ge hucht, Steenstras te aan den IJzer, zijnen naam aan d:ze oude steenen baan te danken. GEVAARLIJK CORLOGSTUIG OPGEPIKT TE ZEEBRUGGE Verzameling H. Adriatn). rlnck, gewezen onderpastor van Poperin ghe, hebben niets opgeleverd. De namen ook van De Branderte Vlamertinghe en De Helleketelte Wa- tou, moeten plaatsen van lijkverbrandin gen in nog vroegere eeuwen herinneren. Alhoewel de streek van Poperinghe reeds in de jaren 600 een zieker getal inwoners telde, waarvan de afgestorvenen volgens frankisch gebruik in open veld begraven waren en dat slechts in het jaar 800 een gebod van Karei de Groote de begraving rond de kerken verplichtte, is het op te merken, dat tot heden nog geen heidensche kerkhoven opgedolven zijn. Namen van landen als: Het Morthof te Westoutre en Het Cattekerkhofte Kemmel zijn mij nogthans zeer verdacht. Om alle ver gissingen te vermijden is het noodig te weten, dat de Catten eenen germaanschen volksstam vormden; zij bezetten rond de jaren 4G0 het Noorden van Frankrijk en den nu genaamden Catsberg Van daar deze naam. Moeten insgelijks aan dezelfde bron verbonden zijn; De Cattestraaten de gewezen Cattemolente Watou. In de jaren 500 tot 700 zijn onze streken verkristendkapellen waren gebouwd die groot endeels de kiem van een opkomend dorp gingen worden. Van kapellen kwam men tot kerken, waar van de bergsteenen in gang, in romaanschen trant, der kerk van Reninghelst en van Watou de jaren 1000- 1100 bedoelen. Door het stichten te Poperinghe van Sint Bertinusklooster en 't uitbreiden der laken nijverheid in de jaren 12, 13, 1400 vermeer derden de betrekkingen snel tusschen de ver- schillige dorpen. Nieuwe wegen waren aangeleid; vlekken, ge huchten, molens, kas- teekr. rezen uit den grond. De landkaart van Nloclaas Visscher, gedrukt, te Amsterdam, op het laatste van het Spaanscn tijdvak, dus zeker voor 1677, geeft een beste overzicht on zer streek. De nauw keurigheid, met de- walks zij opgesteld is in eer.-en tijd van zoo A moeilijk verkeer, baart alle verwondering. Ee ne beschrijving ware overbodig. Hiernevens een uittreksel voor Po peringhe en omliggen de. M. De eerste steenweg onzer gouw le te vinden op Het Gezicht van Yperge- teekend door den rekenkundige Vedastus du Plouich, ook koster te Westoutre en uitgegeven ten jare 1549, in het Tooneel der steden der Vereenlghde Nederlanden door J. Blaeu, drukker te Amsterdam. Het geldt de Caussle van Waesten al Yper naar Poperinghe. De besteening der straat van Poperinghe naar Bergen in 1678 begonnen was ln 1684 voltooid. Eeni ge Jaren later doorgetrokken tot Duinker- ke was deze steenen verbinding de zee met de Leye eene der belangrijkste verbeteringen voor handel en landbouw; ook lang bleef deze stad een koopliedens- oord voor zuid Vlaanderen. Van in de diepste tijden waren de beste landen gezocht en ontgind. Hofsteden wa ren gebouwd op de laagste plaatsen om ringd van diepe wallen, moten genaamd, die tot beschutting moesten dienen tegen ds roovers en de wilde dieren. Van deze eerste hofsteden geen overblijfsels meer te Poperinghe, buiten meest in het Oos ten van de stad, ook in de vruchtbaarste streken, hier en daar eene mote, zooals bij HH. Jules Soenen, Hri Boone, of eene half gevulde mote, als bij Omer Lebbe, Vr. Wed. Leicher en ginder op de hofste de van Achille Lobeau, bij de herberg Spanje, maar tegenstrijdig met het ge bruik in het midden der bosschen nu se dert den oorlog gersund, eene vierkante mote, met droge wallen en goed afgeba- kenden uitweg. Volgens overleveringen zouden wij hier met een oud kasteel te doen hebben; doch het gedacht van be schutting verandert geenszins. Vergeten wij ook niet in de stille en eenzame Gasthuisbosschen ten Zuiden van Poperinghe De Biermanswalmet boomen beplante mote, diepe wallen en goed bewaarden toegang. Doch de overle vering bij het volk van een kasteel, dat daar verzwolgen is en de schrik voor ver keer, die daar 's nachts den voorbijtrek ker bevangt, doen mij dezen geheimvollen wal aan het gedacht van den Helleke tel verbinden. Het is immers bekend, dat in de diepe eeuwen eene plaats voor lijkenverbranding gemeenlijk gepaard ging met het bestaan van eenen naburi- gen put, zonderling van naam en gevreesd voor heksen- en nekkersverkeer. De oudste hofstede, die hedendaags nog te Poperinghe bestaat, is deze van Marcel Ingelaere, bij Abeele-Statie. Zij dagtee- kent van rond de 1550. Immers in een stuk eikenhout boven de ingangdeur, staat in gothieksche letters gebeiteld: Jezus Mariaen half leesbaar 15. Dit gesnijdsel vergeleken met het onderste woeste Invallen der Koordmannen hadden de vorsten verplicht steun te zoeken, zoo wel te lijve als te peerde, bij de dapperste hunner mannen. In dezen zin schonken zij hun, als leen, een gedeelte land, dat zij erfachtig tonnen overzetten. Die man nen wierden ridders en hunne afstamme lingen edellieden. De eerste leenheeren leendeo aan anderen en zoo kwam voor den dag die zworm van leenen en onder- leeners, waarvan de houders heer en waren en de landen, waar zij hunne macht uit oefenden, hunne heerlijkhede wierd. Bui ten de talrijke voorrechten, die rij beza ten, hadden zij dit van te malen. Van daar te Reninghelst De Kasteelemolen de molen van den kasteelheer op het einde van den laatsten oorlog geveld. Het zelfde geldt voor den gewezen Leenemo- len» de molen van den leenheer, waarvan hieronder spraak. De volgende namen doen ons nog dit Oud Bewindherdenken, te POPERINGHE: 't Oost en West Zwljn- land; De Groote Heerlijkhede de Vox- vrie; De Coppernolle. Opzoekingen van den Heer Fiers leveren nog het bestaan in 17C6 der Heerlijkhede de Pontpe pers». Zij bezat hoog- middel- en neder- gerecht. De Leene miek er van deel en was misschien de Hoofdzetel. VLAMERTINCHE: Het Legheregoed; Crommenelst; Houtte, RENINGELST: De Clytte; Zandberg. WATOU: De Cortewilde; De Douvrie. PROVEN: 't Couthof, waar in de nabij heid het hedendaagsch metselwerk De Galge zijne voorige macht herdenkt. Uitgestrekte, donkere bosschen, van drie tot vier kilometers diep omsingelden Po peringhe van St Janscappelle tot aan den Bosseboom te Reninghelst, al Proven, Crombeke, Westvleteren, Woesten, Elver- dinghe en Vlamertinghe. Poperinghe had meer lucht al het Zuiden. Buiten de schuilplaats der roover wa ren. zij nog langen tijd het rijk der vos sen, der wilde zwijns en der wolven, die het doortrekken in gevaar brachten. Hieruit spruit de vergelding nog in 1541 door het Stadsbestuur van Poperinghe toegestaan: voer het dooden van eenen wolf, drie ponden parisis, hetzij drie frank voor den oorlog; voor het dooden eener wolvin, zes ponden parisis. Ook vindt men overgeblevene namen van vlekken en wegen, die zeker eene we zenlijke bron bedoelen, zooals te: POPERINGHE: De Wolvestraat; De Wolfhillestraat. WATOU: De Wolfhiüe. Kabbelend babbelt de beek. Groet met heur kleuren en geuren, 't Gras, dat "n kleurtapijt leek. Wijl madeliefjes fleuren! Zie, op 'n steen zit 'n puit, Gehurkt op zijn achterpooten. Wit blekt de borst van den guit, Kop omhoog!... O! Wat 'ne greotenf In 't water!... Plompe en kwaak! Lenig en slank rekt zijn bille. Tusschen het riet en 'n staak Schiet hij hem, sierlijk en stille! Beselare, 1937. Geo. (UBSE9QfJBQB9SH99a!3SZaa3as:r OP EEN SPAANSCHE DUIK. BOOT IN DE HAVEN VAN BREST =S w fc X In de haven van Brest vertoeft sedert enkelen tijd een duikboot van de rood- Spaansche regeering, om er herstellingen te ondergaan. Deze onderzeeër draagt als teeken, de C. 2 Binst den nacht van Zaterdag op Zon dag 1.1. werd nu gepoogd door een 12-tal lieden van deze boot meester te worden om ze dan over te leveren aan de Spaan sche nationalen. Rond 22 uur legde een motorbootje aan langs den onderzeeër «C. 2» en 12 man, allen in burgerkleedij, waarvan een be weerde de kapitein te zijn van de «C. 4», die eveneens voor herstellingen in de Ver- donhaven ligt, trokken aan boord. Nadat de bevelhebber van C. 4zich voorge steld had aan den kapitein van de «C. 2» genaamd Ferrando, stelde hij hem voor de duikboot te verkoopen voor een som van 3 millioen. Ferrando weigerde, waar op onmiddellijk een mitrailette op hem en zijn bemanning gericht werd. Een elfde man van de C. 2was op wacht gebleven en deze gaf het alarm signaal om de Fransche overheden te ver wittigen. De schildwacht van de duikboot schoot daarbij nog een der aanranders dood. De aanranders namen dan ijlings de vlucht, trachtten den kapitein Ferrando en een officier van «C. 2» te overmees teren en trokken er vandoor in een auto. Zondag avond werden dan enkelen der aanranders aangehouden nabij Bordeaux. Een onderzoek werd ingesteld door de Fransche overheden. Op de aanrander» werd een brief gevonden van Komman» dant Troncoso, bevelhebber van de troe pen van Guipozcoa, politiehoofd van Iruit (Nationaal-Spanje), waarbij deze het voor stel deed dc duikboot uit te leveren voor een bedrag van 2 millioen peseta. Toen dit bekend werd gemaakt kwam de kommandant Troncoso over de grens en meldde zich aan bij de Fransche over lieden. Hij verklaarde alle verantwoorde lijkheid op zich te nemen. Door de Fran sche overheden werd hij aangehouden. Uit weerwraak hebben de nationalen dan den Franschen konsul te Malaga verboden nog uit zijn konsulaat te gaan waar hij al- een soort gevangen wordt weerhoudei De Fransch-Spaansche grens (langs Nr - tionaal-Spanje) werd langs Spaansche zijde gesloten. Nog andere aanhoudingen hadden plaat- in Frankrijk. Al deze lieden schijnen t. behooren tot een speciaal soort, bestatn de uit spionnen en contraspiounen, d. voor iedereen zouden werken zoo er ma- geld bij te verdienen is. Uitgezaagd snijwerk van twee huilbalken derzelfde hofstede, ADRIAEN, Veearts. IBSa£B19BB«9!a>!S^9B3BSSË!BBBBB»-T2EBSH9SlBBBaaBBaa!l9BBafla&9BBE93l3BCaaS!3BDBBBB9SBBBlBBBaB31Saag3S91BSB>!BBB9Sgazaa3l!9BBaC!S van een balk dat ik bezit en uit eene der gewezen oudste hofsteden van Poperinghe voortkomt, 1546 in Maerteduidt zon der den minsten twijfel denzelfden bouw meester. Zekere namen van oude hofsteden moe ten in de verre tijden hunnen oorsprong nemen; zooals te: POPERINGHE: Het Appelgoed, op de Werf; het Abeelhof bij den Koekoek; Het Hoofd gaande naar Abeele; Het Groot en het Klein Gasthuisgoed. VLAMERTINGHE: Het Groot en het Klein Marshof; Ds Rooballie; De Lissch:- wal. RENINGHELST: De Blauwe Ballie; De Rentakker; DS Driegoen; Het Lindegoed. PROVEN: De Proostdij; de Hooge Schuur. WOESTEN: De Blauwe Poort. Het ontbreken van bestierbesef bij de opvolgers van Karei de Groote en de VLAMERTINGHE: Dc Wolvestraat. En in den eenen of den anderen hof, eertijds meer dan nu, de overgeblevene Waarschuwing: Hier liggen wolvstrapen. Blootgesteld aan de kwaaddoeners en de wilde dieren, moeten vele reizigers in het doortrekken dezer bosschen angst en schrik doorstaan hebben. Ook lederen avond nog, van onheugelijke tijden, klept te Crombeke ae groote kiok twee en zeven tig kloppen, navolgens eene belofte van den verschrikten kasteelheer Witsone, die twee en zeventig uren in de bosschen ver doold, geheel en gaaf te Crombeke uit kwam. Hij schonk twee lijnen land aan de kerk, om lederen avond, ten eeuwigen dage, met ds groote klok twee en zeventig kloppen te luiden voor den Hemel te be danken om zijne redding en tot herinne ring van zijnsn uren langen angst. Dit is nu het werk van den kerkekoster. De murdige bemanning der Z. 21 die het gevaarlijk goedje binnenbracht. (Tweede van link», Victor Vlietinck, reeder-eigenaar der Z. 21 Onderaan, drijvende naast het schip, de reuzen-torpille. Maandag 30 Oogst liep in onze Vis- Jchershaven het vaartuig Z. 21binnen en bracht een vrceselijk moorddadig oor- logsgoedjc met zich mede. Zondag namiddag, vertelt ons steurman Louis Savcls, waren wij aan het ïisschen op een goede zeventig mijlen benoorden Zeebrugge. Wanneer wij onze kor aan liet inhalen zijn, zien wij plotse lings een verdacht tuig, af cu toe, aan 4c oppervlakte van het water opduiken, t Was gelijk ecu roode boeie. Wij be merkten al spoedig dat het onbekende tuig aan onze netten vast lag cu dat het deze deerlijk kapot gescheurd had. Voor zichtig trokken wij het tuig tot ons en •telden tot onze groote ontsteltenis vast dat liet ccn vervaarlijke oorlogstorpille nas. Met alle voorzichtigheid maakten wij er de netten vrij van, bevestigden een lange lijn met strop achteraan aan het schroef en sleepten het ongewenscht goedje zoover mogelijk achter ons mede, Onze foto toont de torpille nevens het vaartuig Z. 21 drijvende binnen dc ha ven te Zeebrugge, Wij zijn het vrccselijkc moordtuig van dichtbij gaan bezien, 't Is een wonder van fijn afgewerkte constuc- iie. De torpille is er een der allernieuw ste cn dus allergevaarlijkste typen. Een auto-torpille, 't is te zeggen, een torpille welke eenvoudig afgeschoten wordt om er 4e goede richting aan te geven, maar die zich verder op eigen krachten voortbe weegt, Dc torpille weegt verscheidene «onderden kilos, is tneer dan vijf meters 'ang en heeft aan den kop een omvang Jan een nieter vijftig. Door den Heer Zee- hommis'aris Earlier werd onmiddellijk de "odogs-recuperaticdicnst van Houthulst opgebeld, ten einde het goedje te komen ®ergcn. Deze hceren kwamen echter eerst 4en volgenden dag, zoodat de Z. 21 'wec dagen en een nacht is moeten blij- *cn liggen, voorzien voor roode vlag en t0°4 licht om voor het gevaar te waar schuwen. Wij vroegen aan een der des kundigen wat hij over het opgebrachte stuk dacht. 't Is een zeer gevaarlijk tuig, zegde hij, en zekers is het de eerste maal dat een visschcrsboot zooiets binnen brengt, 't Is in elk geval een torpille af geschoten door de Engelsche marine, maar die haar doel niet trof cn dus niet ontplofteAls bijzonderheid vertelde deze vakman ons nog dat zoo een tor pille niet minder dan zooiets van acht honderdduizend franken kost! De Z. 21 is met de torpille naar de Molc moeten varen en daar werd het stuk met de kranen naar boven gehaald en door de deskundigen medegenomen, na on schadelijk te zijn gemaakt. Dc bemanning der «Z. 21», bestaande uit Louis Savcls, Leopold Savels, Frans De Mey, Karei De Groote en Leopold De Smcdt, verdienen allen lof. Velen zou den het gevaarlijk ding in zee gelaten hebben, maar wie zegt welke vrccsclijke ramp het daar misschien nog zou veroor zaakt hebben. Zij zouden zelfs eene dank bare belooning, rijkelijk verdienen, zooals al diegenen die wrakken uit de zee mede brengen, welke schade berokkenen kun nen aan de vissclierij of de zeevaart in het algemeen. Hoeveel kostbare netten zijn er door ankers al niet verscheurd geworden of gansch verloren gegaan. Er werd al zoo dikwijls de aandacht daar cp gevestigd en 't is tijd dat de regccring iets doet, om onze visschers schadeloos te stellen. Dc Z. 21 door het geval met deze torpille, heeft zijn reis moeten afbreken cu heeft groote schade aan zijn kor. Ree- der Victor Vlietinck zegt onsDat spel letje kost mij een schade van 4 tot 5000 frank. Wie zal mij die vergoeden De tijden zijn er in alle geval niet naar voor de vissclierij, om zulke verliezen te ondergaan. EEN MAN VALT VAN DEN EIFELTOREN TE PARIJS IN TWEE GESPLETEN Zondagnamiddag viel een man van de derde verdieping van den Eifeltoren te Parijs. Zijn lichaam kwam terecht op een stutstaaf van het tweede platform en werd erdoor in twee gespleten. Beide stukken bleven op de staaf hangen. Bij zijn val geraakten zijn papieren verspreid. Men vond bij hem een toeristenkaart op naam van Otto Msier. De juiste naam van den man kent men evenmin als de juiste oor zaak van het ongeval. IBBBSaBBBBKlBIIBBBBBEMBBBSBB DOODELIJK MOTORONGEVAL TE CASSEL DE AUTOSNELWEG BRU3SEL-OOSTENDE De werken aan de twee vakken van den autosnelweg Brussel-Oostende bezuiden Brugge, die in het begin van dit jaar wer den aangevangen, zijn al geweldig opge schoten en, behoudens onvoorziene om standigheden, is dc tijd r.iet meer verre, waarop deze weggedeelten in gebruik zul len kunnen worden gesteld. Deze twee vakken, zijnde 11 km. van den eigenlijken autosnelweg, tusschen de grens der provincie Oost-Vlaanderen en een punt benoorden Loppcm, en 5 km. van dit punt naar Brugge (t.t.z. de ver takking die de autobaan met de stad Brugge moet verbinden) zullen in bun ge heel 225.000 m2 betonbedekking behelzen, terwijl 200.000 m3 graafwerken zullen noo dig geweest zijn. Zooals men weet, wordt deze autosnel weg overal 30 ineter breed, met ccn be planten middenberm van 4 in. breedte en twee rijwegen, elk 7 m. breed, ongerekend rechter- cn linkerzijbanen, waarvan de recbtschc, 1 m. breed, bestemd is als tij delijke wijkplaats voor de onklaar ge raakte auto's, derwijze dat het verkeer nooit geen onderbreking kunne ondervin den. De totale lengte van de autobaan Brus sel-Oostende zal 110 km. bedragen, on gerekend de vertakkingen die naar Brug ge. Gent cn Aalst zullen afleiden. laaBBBBBBBBBBBBBBBaBBBBBBBBB DE HAAIEN AAN DE SCHOTSCHE KUST Zooals reeds over een paar weken ge meld ls de zee aan de Schotsche kust op verscheidene plaatsen onveilig gemaakt door de tegenwoordigheid van haaien. Over enkele dagen waren nu drie vis schers met een jol uitgevaren en zij kon den een groote haai, van wel 10 meter lang, harpoeneeren. De haai stormde ver der de zee op en sleeps de jol mee. Het moederschip volgde geheel den dag en de drie man van de jol moesten afgelost wor den. Toen had het moedeschip defekt en moest terug haar haven binnenloopen. In- tusschen verdween de jol uit het zicht. Opzoekingen werden dan gedaan en door een reddingsboot werd de jol met de drie uitgehongerde en uitgeputte mannen gevonden. De haai kon niet worden voort gesleept en een krachtiger boot werd er op uitgèftuu'ff om den visch te halen. IBBBB91B' jRBSBBBflflBBISBBBBBBER NIEUWE FRANSCHE POSTZEGELS Te Cassel had Zondag h. een zwaar mo torongeval plaats Rond 17.30 uur kwam aldaar da kantor.nier Gaston Brygot, per moto, den Casselberg opgereden, uit de richting van Rijsel. Op de duozitting had zijn vriend Hasaert plaats geno- man. Ter hoc gte van de hoeve Beun wildie de motorijdier een auto voor bijsteken toen uit tegenovergestelde rich ting een wagen opdaagde. Brygot reed dan tegen den linkerflank van den auto, werd enkele meters meegesleept en stuikte dan ten gronde. Brygot- was armen en beenen gebroken en de borstkas Ingedrukt en gaf enkele oogenblikken later den geest. Ha saert kwam er met lichte verwondingen vanaf. DRAMATISCH VOORVAL AAN BOORD VAN DE PRINS BAU DEWIJN Maandag morgen 1.1. was te 11 uur de maalboot Prins Baudewijn vertrokken uit Oostende, met de gewone bestemming van Dover. Nabij het vuurschip South Goodwis», rond 2J4 uur, klauterde een passagierstcr over de reeling, met den rug naar de zee gekeerd en viel in zee. Onmiddellijk werd dit gemeld aan de scheepsofficieren die een boot uitlieten en de maalboot tot staan deden brengen. Meer dan een uur werden opzoekingen gedaan zonder dat de Engelsche vrouw kon opgepikt worden. Uit het ingestelde onderzoek maakte men uit dat het een zekere Mary Lovelle was, 43 jaar oud, die van Cap d'Ait (Frankrijk) kwam. ZWARE ONTPLOFFING TE ALGIERS PASTEIBAKKERIJ EN VIER AANPA LENDE WINKELS VERNIELD De stad Algiers werd enkele dagen ge leden erg geteisterd door een zware ont ploffing waarvan de oorzaak denkelijk te zoeken is bij het inbrandschieten van een vegaarbak met samengeperste gas. Een pasteibakkerij en vier aanpalende winkels werden vernield en een vijftigtal perso nen, meest allen opzittenden van een voorbijrijdenden tram, werden gewond. Een kind dat aldaar aan het spelen was werd niet teruggevonden. Elf der gewonden moesten ln het gast huis worden opgenomen. OFFERBLOK OPENGEBROKEN IN DE KERK VAN HARELBEKE Maandag voormiddag 11. werd in de kerk van Harelbeke bestatigd dat een der of ferblokken was opengebroken en geledigd. Een andere offerblok was verdwenen. Men denkt dat de diefstal bij klaren dage werd gepleegd. IBBBBBBBBBBRBBRBBBBBBBBBBBBB VERWOESTE GEWESTEN 1923 TREKKING DER 172® Trekking van 20 September 1937 Maandag had te Brussel de 172® trek king plaats der leening 1923. R. 80.432 nr 2 wint 509.000 frank. R. 339.463 nr 3 wint 100.000 frank. De 3 volgende loten zijn uitkeerbaar met 50.000 frank: R. 90.392 nr 2 R. 342.679 nr 1 R. 75.961 nr 1. De andere obligaties der voornoemde reeksen zijn uitkeerbaar met 575 of 535 fr, naargelang zij al of niet omgezet zijn. BINNENLANDSCHE LEENING 1933 De Fran»che poet beeft deze nieuwe zegel» uit gegeven. Het optchrift luidt: a Om het ra» te reden De meerderop- brengtt zal worden aan gewend toot zedelijke en moreele voorzorg- werken. EEN LOT VAN 1 MILLIOEN Zaterdagmorgen had te Brussel de 48® trekking plaats van de binnenlandsche leening 1933. Het lot van 1 millioen frank viel te beurt aan reeks 246.809. De volgende uitgekomen reeksen wor den uitbetaald tegen 25.000 frank: 105005 111684 117739 124225 127106 136547 142045 144044 148634 148857 153181 161105 166656 167305 167365 167919 179006 179165 183066 197142 200748 213425 223904 224336 224428 234031 235923 238462 242689 246796 251373 252119 252238 255727 257449 259494 261721 264331 269762 272580 277927 277973 280932 284110 286015 292219 292794 293390 295697 306618 307363 308600 316096 319676 323885 327684 327871 337436 345361 349243 356297 259559 363503 364077 365319 372317 376858 383363 387540 394331 Elke obligatie, behoorend tot een uit gekomen reeks, heeft recht op een vijfde van het lot dat deze reeks te beurt viel Zaterdagnamiddag,' 18 September 11., had er te Mschelen een wielerkriterium plaats aan hetwelk talrijke bekende ren ners deelnamen. Bij de eindsprint waren talrijke renners gegroepeerd toen plots een erge valpartij plaats had waarbij een 30- tal renners betrokken werden. Enkelen onder hen liepen nogal erge verwondingen op maar Jan Aerts, oud-wereldkampicen, was er het ergst aan toe. Hij was met het hoofd op een boom langs de baan terecht- gekomtn en had een schedelbreuk opge lopen benevens een rechterarm- en schou derbladbreuk. Hij werd onmiddellijk naar een gasthuis te Mechelen overgebracht waar men hem de schedelboring toepaste. Gelukkig waren geen inwendige organen onder den schedel geraakt en kon hij een paar dagen nadien buiten gevaar worden verklaard. Zijn schouderbladb^v.':: zal nog later een heel kundige bewerking van noode brengen. Onder de andere gewonde renners be vinden zich Huts, Vissers, Stan Lauwers, Roosemont, Van Hassel, enz. Geen van hen verkeeren in doodsgevaar. Vrijdag achtte men hem bulten gevaar. 16 INSTEDE 15 SEPT. Te 11 uur, ter N. M. van Buurtspoorwegen, Weten schapstraat, 14, Brussel, oprichten, ter telplaat» De Panne, van een gebouw voor eetplaats en slaapplaats. Bestek 50.482 fr. G. VAN DRIESSCHE, Lokeren, 50.129 fr, 70; A. Pinson, Veurne, 50.495,75; J. Demolder, De Panne, 60.500 fr. 16 SEPT. Te 10 uur, ten Gemeente huize te LOKER, algemeene uitbreiding van het elcctrisch laagspanningsnet (2098 meter). Gebr. VAN BRIEL, Peer, 35.736,15; J. De Maen, Lokeren, 36.787,40; R. Marchal, Nieuwpoort, 38.048,73; J. Compernolle- Merlen, Gits, 39.527. 16 SEPT. Te 11 uur. ten Gemeente huize te MEESEN, algemeeno uitbreiding van het electrisch laagspanningsnet (5806 meter). Gebr. VAN BRIEL, Peer, 113.209.18; J. Demaen, Lokeren, 114.418,60; R. Mar chal, Nieuwpoort, 118.114,39; J. Comper- nolle, Gits, 120.758; Electro-Paulet, Else- ne, 139.630,78. 16 INSTEDE 15 SEPT. Te 3 uur, ten Gemeentehuize te GELUVELD, alge meene uitbreiding van het electrisch laag spanningsnet (7530 m.). Gebr. VAN BRIEL, Peer, 121.639,18; J. Demaen, Lokeren, 124.812,90; R. Marchal, Nieuwpoort, 125.243,50J. Compernolle, Gits, 129.880,85; Atel. Electro Magnétique, Elsene, 161.599,55. 16 SEPT. Te 2 uur, ten Gemeen tehuize te ZILLEBEKE, algemeene uit breiding van het élctrisch laagspannings net (5075 m.). Gebr. VAN BRIEL, Peer, 83.373,01; J. De Maen,, Lokeren, 85.464,90: R. Mar chal, Nieuwpoort. 87.070,47; J. Comper nolle, Gits, 89.984,30. Links: SATRUSTECY, ds kommandant van C. 4 IBBBBaaiOBSaQBHSOSEBBiiaaiBBSHF DAMME ii, dcor R. Van c' n BerghOt Uitgave van den Gidisenbsn:'. va Bruggaw Prijs 4 fr. Poetcheckr:k3n ng Nr 411423. Na een geschiedkundig overzicht gege ven te hebben over I amme, dewelke tot in de XV® eeuw de voorhaven van Brugge was, werden de merkwaardige gebouwen en bezienswaardigheden van deze oude kleine stad gegeven, o.m.: van het Stad huis, een perel van Vlaamsche bouw kunde het St Janshospifcaal. dat veel gelijkenis heeft met dit van Brugge en de O. L. Vrouwkerk met haren zwaren toren en sierlijke puinen. Als nawoord een dokumentarisch artikel over Tijl Uilen spiegel en over Jakob van Maerlant. Enkele illustraties en teekeningen van H. Levècque versieren dit belangrijk boekje. H. L. HEDENDAAGSCHE KUNST» maand schrift ter bevordering van kunsten en letteren. Redactie: M. Van Coppenolle. Jaarabonnement: 20 fr. Postrekening J. Danlos, Nr 179923, Brugge. Inhoud van Nr 8: Karei de Wolf, folklorist; Brugge die Schoone (twee bij dragen); Letterkunde: interview bij J. Schepers, allerhande letterkundig en boekennieuws; gedichten van W. Rogge; muziek, tooneel, kunst-nieuws. PANORAMA fi, Franschtalig onpartij dig maandblad van algemeen nieuws. Rijk geïllustreerde prachtuitgave. Jaarabonne ment: 25 fr. Postrekenen: M. Delbrouck, 63850, Jemeppe-Luik. Inhoud maand September: Kunstru briek: Gent, Oostende; Geschiedenis van de Schilderkunst door G. Van Herrewe- ge; het Belgisch Paviljoen te Parijs; ver tellingen, letterkunde: Max Deauville door G. Dipagne; Toerisme; Westende- Baden door H. Levècque; boekennieuws, muziek en allerhande uiteenzettingen. Dit tijdschrift is warm aanbevolen aan de Vlamingen die zich ln de Fransche taal willen volmaken en deze onderhou den. HET VLAAMSCH KINDERLIED BOEK door Fr. C. D'Hayer, Alf. Ley- sen en Leo Micliielsen. Exemplaar muziekuitgave: 20 fr.exemplaar tekst boekje: 3.25 fr., te verkrijgen Bock handel Sansen-Vanneste, Poperinge. Van dat boekje zegt H. Lambrecht- Lambrechts: «Wie hiermede niet tevre den is, zal nooit tevreden zijn... HET SMOKKELEN VAN TABAK Deze week werd door de Fransche tol bedienden nogmaals een auto met tabak aangeslagen aan de Fransch-Belgische grens, ditmaal tusschen Ploegstecrt en Westniemvkerke. De douaniers hadden een auto uit Belle zien aankomen waarop een lading tabak werd gebracht. Alsdan kwamen zij te voorschijn. De autovoerder trachtte te ontkomen met zijn wagen maar kwam in een gracht terecht. D« auto eu 370 kgr. tabak werden aangesla gen en twee smokkelaars werden aange» houden, zekere Luc. V. -uit St Janskapet en zekere R, D., op logirt te Rejiingelit,

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 7