Huil- en Pootplaag De Oorlog in China De Burgeroorlog in Spanje De Weg naar het Licht Voor Katholieke Samenwerking IN ONS LAND Mi 1ÉÉ DuitschSand wcscsr» b^rg^ thans veiligheid! DE KEUZE van een ONTLASTEND MIDDEL H. BOONANTS, Apotheker-Specialist Kerkwijding te Beerst Be Cüiineezeü moeten sleeds wijken in üeord-Chincs DE KROONPRINS VAN GRIEKENLAND VERLOOFD Dagorde van heft Congres te Brussel op Zaterdag 16 en Zendag 17 Oktober De verdichting ieBgSe te vertisdigen Seien alle asnvaileei wordt cteor Mtseliiaid es^isgegacm PROVINCIERAAD VAN WEST-VLAANDEREN ÏN DE KATHOLIEKE PARTIJ BERICHT AAN DE LANDBOUWERS. Wanneer uwe dieren aangetast zijn van de muil- en pootplaag gebruikt dan on middellijk mijne speciale remedie. Ik verzeker U dat uwe aangetaste dieren na drie (3) dagen reeds terug zullen kunnen eten als naar gewoonte. Zoekt dus uw profijt en komt of schrijft naar de VEEARTSCHE APOTHEEK HET NEERHOF Roeselarestraat (bij de Markt) STADEN. Tel. 35. De Apotheek is open in de week van 7 uur tot 19 uur; 's Zondags van 7 uur tot 11 uur PAUL VAN GRIEKENLAND F. VAN BRUNSWIG-LUNEBURG Kroonprins Paul van Griekenland, waarvan de officieele verloving aangekondigd werd met Prinses Friederika van Brunswig-Luneburg, kleindochter van den ge wezen Keizer Willem van Duitschland. GERHART HAUPTMANN Duitschland'* grootste dramaturg, wiens 75" verjaardag men op 15 November a. t. over gansch Duitschland vieren zal. iBBESBaHHEBHBaxaHsiaHsaBia» VOOR DE MISSIONARISSEN die alles verlieten, zullen alle onze katholieke huisgezinnen, op nuttelooze uitgaven ten minste één frank uitsparen, on der deze groote SPAARWEEK VOOR DE MISSIES, om hem, Zondag a. s., zijnde de Wereld-Missiezondag, bij de omhaling bij de gewone gift te leggen. De Zendelingen verlieten alles en het ONNUTTIGE voor hen wat kun nen uitsparen7 Geld dat anders TOCH meestendeels nutteloos uitge geven ware. In Noord-China moeten de Chineezen steeds wijken. Op het front van Shanghai geraken de Japanners evenwel niet voor uit, of toch met op gevoelige wijze. Een vooruitgang van enkele honderden meter is geen zege. Iiv de provincie Soei-Youan hebben de Japanners merkelijken vooruitgang ge maakt en de hoofdstad der provincie in genomen. Op de grens van Hopei werd een groote slag geleverd; 200.000 man namen eraan deel. De Chineezen moesten wijken op hun tweede verdedigingslinie. In Kwang Si, die vroeger eerder vij andig stond tegenover maarschalk Tchang- Kai-Shek, werd een leger van 200.000 man op de been gebracht om ten strijde te trekken tegen de Japanners. In een nieuwe verklaring van Japan wordt verklaard dat Japan geen territo riale veroveringen beoogt in China maar enkel vecht om vrede en samenwerking met China. Japan wil ook het bolsjewis me weeren uit China. Rijtuigen van de Engelsche ambassade werden weer beschoten door vliegtuigen welke Japansdie machienen zouden zijn geweest. Niemand werd getroffen. Nanking werd ook weer beschoten door Japansche vliegtuigen. Japansche vliegers hebben vlugschrif ten neergegooid op de Chineesche stellin gen om de Chineesche soldaten uit te noo- digen zich over te geven, tegen 1 dollar per kop. Naar Japansche bron zouden de Chi neezen reeds 400.000 man verloren hebben aan dooden en gewonden. Bij Shanghai alleen' zouden 200.000 man buiten gevecht zijn gesteld geewest. (Opgedragen aan onze broeders die zoeken naar de waarheid verplichtingen tegenover den Volkenbond uit het cog verloren heeft. In de Duitsche verklaring nu wordt er eerst gewezen op de verklaringen welke vroeger van weerszijden afgelegd werden en de verklaringen der Britsche en Fran- sche Regeeringen afgelegd op 24 April jl. Gezien nu nog een tijd kan verloopen vooraleer een verdrag kan gesloten wor den om het Pakt van Locarno te vervan gen, acht de Duitsche Regeering het ge- wenscht hare houding -ten opzichte van Belgrë nader te bepalen. Duitschland neemt dus akte van de verklaringen van België inzake haar on- afhankelijkheidspolitiek welke zij wsnscht voort te zetten en haar vaste voornemen met al haar kracht de grenzen van België tegen eiken aan- en inval te verdedigen en te verhinderen dat het Belgisch grond gebied, met het oog op een aanval tegen een anderen Staat, als doorgangsterrein of als basis voor operaties te land, te zee of in de lucht worde gebruikt en ten dien einde de verdediging van België op af doende wijze in te richten. De Duitsche Regeering verbindt zich diensvolgens ln geen enkele omstandigheid inbreuk te ma ken op de onschendbaarheid en Integri teit van België, en te allan tijde het grondgebied van België te eerbiedigen, be halve natuurlijk in geval België in een gewapend konflikt waarin Duitschland zou betrokken zijn, aan een militaire ac tie tegen dit land zou deelnemen. De Duitsche Regeerifig is zoo bereid, evenals Frankrijk en Engeland, aan België bij stand te verleenen in geval dit land het voorwerp van een aan- of inval zou zijn. Deze verklaring werd geteekend door Heer von Neurath, Duitschland's Minister van Buitenlar.dsche Zaken. Van Belgische zijde werd dan geant woord waarin akte wordt genomen van de Duitsche verklaring en den besten dank erom wordt uitgedrukt. Ook van Duitsche zijde werd deze ver klaring nader toegelicht. Hierin wordt onder meer gezegd dat de Duitsche ver plichtingen zouden vervallen zoo België, zelfs bij het naleven van Volkenbonds verplichtingen, militaire maatregelen zou treffen tegen een ander land, b. v. de toe lating voor vreemde troepen om over ons grondgebied te komen. Dat Duitschland nu ook. evenals En geland en Frankrijk, België's onschend baarheid waarborgt en bereid ls België ter hulp te kernen mocht ons land door een anderen Staat aangevallen worden, en dit zonder eenige wederverplichtingen van onze zijde, kan alleen ons ten zeerste verheugen. STUDIEDAG VAN ZEDENADEL VERVOLG De Amerikaantche kruiser «Marblehead» is te Shangai aangekomen; hij escorteer de bet transportschip Chaumontdat 1435 marine-fusilitrt ontscheept*. Eerder op het onverwacht verscheen Dinsdag in De Standaard een bericht waarin medegedeeld werd dat ook Duitschland thans België's veiligheid zou waarborgen en dat de nota van Duitsch land waarbij zulks plechtig bevestigd zou worden, weldra het licht zou zien. Natuurlijk verwekte dit bericht eenig opziens. Spoedig werden inlichtingen ge nomen, waaruit bleek dat de mededeeling van De Standaardwaarheid bleek te zijn. Eij een verklarirg, dragende den datum van 13 Oktober, komt de Duitsche Rs- geering thans officieel te bevestigen dat het, evenals Frankrijk en Engeland, zich verbindt België's grondgebied te eerbiedi gen en de verplichting aangaat België te verdedigen zoo het mocht aangevallen worden. Dinsdag 11. werden Ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en Italië, verblij vende te Brussel, op de hoogte gebracht van dit feit door onzen Minister van Bui- tenlandsche Zaken. Woensdag morgen te 11 uur werd aan de p:rs mededeeling ver strekt van de nctas en verklaringen welke tusschen Duitschland en België gewisseld werden. In een Inleid en-de verklaring van de Belgische Regeering wordt eerst gewezen dat de Duitsche Regeerir.g aan den Mi nister van België te Berlijn een verklaring heeft overhanaigd, waarin zij haar besluit bevestigt te allen tijde de onschendbaar heid en de integriteit van België te eer biedigen. Deze verklaring sluit aan bij de woorden door Kanselier Hitier uitgespro ken in Januari 11., die alsdan verklaarde bereid te zijn België als onschendbaar ge bied te erkennen. Te dien tijde heeft de Belgische Regeering aan de Regeering van het Reich haar dank uitgedrukt voor deze bedoelingen. Verder wordt dan ge wezen hoe nadere onderhandelingen aan geknoopt werden, en hoe, nadat ook Frankrijk en Engeland op 24 April Bel gië's veiligheid hadden gevrijwaard, Duitschland, inziende dat een Westelijk pakt nog in de naaste toekomst niet zou kunnen gesloten worden, het wenschelijk heeft geacht op hare beurt zijn houding tegenover ons land heeft willen bepalen. Dit in afwachting dat een Westelijk pakt zou kunnen gesloten worden. Na een ver dere uitweiding over de verplichtingen welke Duitschland aangaan, zonder we der verplichtingen van België, wordt in de inleidende verklaring den dank van onze Regeering tegenover de-ze van Duitschland betuigd en wordt er op ge wezen dat hierdoor België geenszins hare m 'M. 5a - fr; M' jÖ-f M *3 t ffj 4: a - -^ll mm^&ë #«§rflfei kf De Kermis is weg en wel weg: goed weder, meestal een heerlijke ontspanning en deugddoende rustdagen met niet vele bijzonderheden. 't Voornaamste van de Kermis was wel de Kerkwijding, die onder een Sint Mi- chielszonr.eken doorging cp Kermis- Maandag te 8 Va uur. De plechtigheden ervan eindigden te 12 uur met een so- lemnesle H. Mis, opgedragen door Eerw. Pastoor, en den zegen van Mgr Lamiroy. Het volk was niet onverschillig geble ven, de kerk was bomvol om de H. Mis met samenzang uit te voeren. Kortom, een plechtigheid die zich maar eens voor doet, en die de menschen lang zullen ont houden, omdat ze zoo goed hebben mede geleefd met de wijding van hun kerk. De altaren werden ingewijd ter eere van den H. Abt Wandregisilus, van Onze Lieve Vrouw van den Rozenkrans en van den H. Eligius. Sinds vele eeuwen wordt de H. Eligius alhier vereerd, en met het nieuw alhaar, hem toegewijd, zal die eeredienst nog stijgen. De twee Donderdag van elke maand is hem bijzonder toegewijd en wordt gevierd met een solemneele H. Mis te 7 uur. Dan zijn de talrijke bedevaar ders met honden inwoners samen om zijn machtige voorspraak in te roepen, en on der 't zingen van een lied te zijner eere wordt de faam van Sint Elooi meer en meer bekend. Hij is de apostel van Vlaan deren, de Patroon van Beerst en -bescher mer van hen die hem komen aanroepen tegen allerhande ziekten van menschen en dieren. De bestendige Relikwiehouder laat toe den dag door, zijne H. Overblijf selen te ceren. De kerk, eerst in gebruik genomen den 4 Oktober 1524, is nu door de Consecratie Gods Tempel geworden. Moge zij voor eeuwen prijken te midden van de ge meente, en steeds het toevluchtsoord blijven van de godvruchtige bewoners. Elke bekeering ls een innerlijke gebeur tenis. En laten we het met nadruk zeggen 'n daad van Gods genade! Alvorens in het volle daglicht te stralen, wordt zij lang in 't geheim voorbereid in dat oord vol mysterie in ons, dat men nu neemt het onderbewustzijn. Veel menschen hebben lang reeds het christendom met hun verstand aanvaard, voor zij geloofden. Telkens en telkens, in uren van bangen strijd en twijfel, hebben ze dat christendom laten wegglijden, tot I wanneer dikwijls, tengevolge van een on verwachte gebeurtenis, tengevolge van een toeval, de waarheid zich ook aan hun hart heeft opgedrongen. Het hoofd had lang het hart tegen gewerkt, totdat ten slotte beiden werden overrompeld. Voorbeelden uit de geschiedenis der be keeringen liggen voor 't grijpen. Welbekend is dit van Paul Claudel, den grooten Franschen dichter. Op een avond gaat hij binnen, ln de kerk van Notre Dame te Parijs, uit louter nieuwsgierig heid. Wijl de Magnificat werd gezon gen, wordt hij plotseling vastgegrepen, overmeesterd, omgekeerd, gelijk St Paulus, op den weg van Damascus. Het christen dom, welke hij met zijn hart nog veraf schuwt, dringt zich aan hem op, als de hoogste werkelijkheid. God verschijnt als de atmosfeer die hij, langen tijd, buiten zijn weten, had ingeademd en die hem, zonder dat hij er zelf van bewust was, deed leven. De ommekeer welke in Francois Coppée, een anderen Franschen dichter van naam, gebeurde, was misschien minder overwel digend, maar toch zeer onverwacht, zoodat hij, volgens het getuigenis van d-en schrij ver zelf, alleen door daadwerkelijke, recht zitting van 12 Oktober 1937 De ri.iwieltaks gebracht van 15 tot 12,50 fr. De Provincieraad van West-Vlaanderen vergaderde Dinsdag, te 11 uur, onder het Voorzitterschap van Heer Ronse. De Raad gaat over tot stemming van het voorstel der Bestendige Afvaardiging, betrekkelijk de vermindering der rijwiel taksen van 15 op 12,50 frank. Eerst was het amendement der Socia listen, dat eene vermindering der taksen op 10 fr. voorzag, verworpen met 51 stem men tegen 23. Bij rechtstaan en zitten wordt het voorstel der Deputatie aangenomen. Het amendement Oosterlinck (Rex), dat uitzonderingen voorziet voor de kin deren der kroostrijke gezinnen, minder dan 14 jaar, wordt verworpen met 49 neen, tegen 22 ja en 2 onthoudingen. Het amendement Casteleyn (Soc.), waarbij eene vermindering met 50 ten voordeele der Belgische frontarbeiders, wordt verworpen met 52 neen, 20 ja en 4 onthoudingen. Er wordt overgegaan tot de bespreking van een wensch, geteekend Porta, enz., waarbij verlangd wordt dat de provin ciale Raad vertegenwoordigd zij in de Nationale Commissie tot onderzoek van het taalvraagstuk. Na een korte bespreking wordt de wensch bij rechtstaan en zitten aangenomen. Eveneens wordt een wensch goedge keurd cm aan de Regeering over te ma ken, 'betrekkelijk de afschaffing van de overdraehttaksen op de tarwe, die tevens op het brood weegt. Een voorstel tot het stemmen van een anderen wensch aan de Regeering, waar bij wordt gevraagd dat de landbouwwerk- lieden zouden genieten van de voordeelen der verzekerbaarheid. tegen werkloosheid en van de andere sociale wetten, geeft aanleiding tot een langdurige bespreking. Heer Vermeulen (Best. Afg.), verklaart zich partijganger van het voorstel, omdat de toepassing van de sociale wetten op de landbouwwerklieden geen stoornis kan brengen in de algemeene economie. Hierop wordt het voorstel bij zitten en rechtstaan aangenomen. Zitting van 13 Oktober 1937 De zitting wordt te 10.45 uur voor ge opend verklaard. De Heer David brengt verslag uit no pens een wijziging, voorgesteld door de Bestendige Deputatie, aan de regeling oetreilende het verieenen van toelagen aan de gemeenten en aan de liefdaaig- neidsbesturen voor het oprichten van zie ken- en gasthuizen voor oude lieden en weezen. De toelagen, die thans op 1/6 zijn bepaald, zouden tot een maximum herleid worden, 't zij 350.000 fr. voor de gemeenten van 15.000 zielen; 450.000 fr. voor de gemeenten van 15.001 a. 20.000 zielen; 600.000 fr. voor de gemeenten van 20.001 en meer zielen. De Heer De Taye (Kath.) licht de draagwijdte van de voorgestelde wijziging voor. Hij geeft tot voorbeeld: een ge meente die een ziekenhuis wil oprichten, dat een millioen zou kosten, zal 735.000 fr. aan toelagen ontvangen en slechts 265.000 frank, of 1/3 zelf moeten afdragen. Hierop worden de gunstige besluitselen van het verslag aangenomen. Een wensch van de VI. Nat. tot meer rechtvaardige uitbetaling van de jaar wedden aan de leeraars van de technische onderwijsinrichtingen, in afwachting van de vaststelling van het statuut van dit onderwijskorps, wordt aangenomen. De vraag tot hulpverleening aan de slachtoffers der overstroomingen van Ja- nuari-Februari 1937 en van de hagelvlaag van 7 Juni 1937, wordt besproken. In het ongunstig verslag der commissie wordt gewezen op het feit, dat de Regeering meent geen hulpgeld te moeten verleenen, daar de zoogezegde rampen niet omvang rijk genoeg zijn. De Bestendige Deputatie heeft zich bij dit advies aangesloten. De ongunstige besluitselen van het ver slag worden aangenomen met 38 Ja, 20 neen en 10 onthoudingen. De zitting wordt te 12.30 uur geheven. Zitting van 14 Oktober 1937 Onder voorzitterschap van Heer Alfr. Ronse wordt te 10.15 uur aangevangen. Eerst wordt gesproken over een wensch van den Raad aangaande het afschaffen van de overdrachttaksen tarwe en brood- meel, die aan de Regeering moet worden gezonden. Er bestaat echter twijfel of de afschaffing van de overdrachttaksen zal ten goede komen aan de trust van de molenaars ofwel aan de verbruikers. De Heeren Ollivier en Vermeulen, Bestendige Afgevaardigden, en de Raadsleden Van Keersbulck en Corneille nemen hun deel aan de besprekingen. De Raad neemt ten slotte aan den wenschover te maken aan de Rejjeering. De provinciale rekening van 1936 op verslag van Heer Wallaeys, wordt ook aangenomen. streeksche tusschenkomst van God, uk leggen is. «Als ik mijn zedelijke toestand vaa nu,zoo schrijft hij, kortelings na rl- bekeering, vergelijk met deze van er.«> maanden geleden, dan blijf ik verbaasd voor zulke geweldige kentering, er. cez» schijnt mij echt wonderlijk toe!.., Voor andere is de bekeering een gevo'g geweest van buitengewone genezingen. Zoo bij voorbeeld Henri Laserre, Gabirfi Gargan, Dr Gordon Andrews, die te Leur. des door de genade werden getroffen. Vermelden wij nog volgend typisch ge. val van den Oostenrijkschen sociaist B:ne Karpeles. Op zekeren dag komt hij binnen in de kamer van Thereee Neumann, de gestig. matiseerde van Konnersreuth, en fc:J hoort tot zijn verbazing volgende wootdtn uit den mond van het meisje: Er is hier iemand die niet aan Jezus toebehoort. Maar het is een mensch van goeden wil. Ik zal vcor hem nieuw lijden verdragen en alles zal met hem goed gaan Het was geen ij del woord. Boven de wonde, in de rechterzijde, vertoonde zich een nieuwe wonde, gepaard met een ver meerdering van haar lijden. En Theresa bekomt de bekeering van den onbekenden broeder. De vrijzinnige romanschrijfster, Paula Ardin bekeerde zich cmdat een vroom meisje, Alice de Bresle, welke zij In Lour- des ontmoette, zich als offer voor haar bekeering opofferde. De eene sterft, wijl de andere geboren wordt tot het chris tendom. Mysterievolle wisselwerking, dia gansch normaal toeschijnt aan hen, dia de leer van het mystisch lichaam der Kerk kennen. FIDES. IN ASTURIE WINNEN DE NATION ALEN STEEDS VELD. ZWARE SLAG IN ARAGON. In Asturie zetten de nationalen hun opmarsch geleidelijk voort. Aldaar wisten zij een groot aantal dorpen te veroveren, alsmede de mijnwerkersstad Cangas de Onis. Vooraleer deze plaats te verlaten hebben de rooden de stad gansch ver woest. Alle huizen werden geplunderd en vele werden in brand gestoken. Talrijke inwoners werden vermoord door de af trekkende rooden. De bezetting van bet laatste gedeelte van Noord-Spanje, dat nog in handen is der marxisten en anarchisten, wordt dus langzaam maar zeker voort gezet. Wijl er te Saragossa groote feesten werden gehouden en een belangrijke pro cessie uitging hebben een veertigtal roode vliegtuigen gepoogd de stad te bereiken om ze te bombardeeren wijl er veel volk aanwezig was. De jachtvliegtuigen der nationalen bonden met ben den strijd aan en de stad bleef gevrijwaard van bom bardement. Wat later trokken de roode vliegtuigen opnieuw ten aanval maar kon den weerom de stad niet bereiken. Naar nationale berichtgeving werden 24 roode vliegtuigen neergeschoten wijl naar roode zijde wordt beweerd dat talrijke vliegtui gen der nationalen werden neergeschoten en zij enkel één vliegtuig verloren. Aan de roode berichten wordt echter niet veel geloof gehecht. NIEUWSJES ALLERLEI Op bet eiland Minorca, dat nog in han den der rooden is, zou de toestand zoo erg zijn dat er ernstig spraak zou zijn het eiland over te geven in handen der nationalen. Er wordt beweerd dat Italië nieuw» troepen heeft gestuurd naar Spanje. Gevangen genomen Russische en Arae- rikaansche vliegers die in dienst stonden van de Spaansche rooden, en ter dood veroordeeld werden, werden begenadigd door Generaal Franco. In den loop der voorlaatste week werd veel gewag gemaakt van het afvuren van een torpedo naar de Engelsche oorlogs bodem Basilik De rooden beweerden zelfs dat de torpedo, van Italiaansch maak- sel,teruggevonden werd. Ten slotte maak te de Britsche admiraliteit bekend dat de Basilik niet aangevallen werd. H. Companys, Voorzitter der Generali teit van Catalonië, zou ontslag genomen hebben. Zijn mandaat zou geëindigd zijn. Aan de Algeriaanscbe kust hebben twee oorlogsschepen der nationalen een schip der rooden, komende uit Rusland met een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal en gewapend met 8 kanonnen, in den grond geboord na een gevecht van twee nur. Het roode schip maakte daarbij nog ge bruik van de Engelsche vlag In Nationaal Spanje werd het gods dienstonderricht verplichtend gemaakt. Er is ook spraak dat de regeering van Valencia naar Barcelona zou verhuizen, denkelijk om desnoods gemakkelijker de vlucht naar Frankrijk te kunnen nemen. ERG GESPANNEN INTERNATIONALEN TOESTAND. ITALIË WEIGERT DEEL TE NEMEN AAN DE DRIELEDIGE BESPREKINGEN. FRANKRIJK WIL DE NIET-INMEN GING OPGEVEN. De Fransche en Engelsche regeeringen hadden dus, zooals reeds vorige week ge meld, een nota gestuurd naar de Itaüaan- sche regeering om deze uit te noodigen tot deelname aan besprekingen onder de drie regeeringen nopens de Spaansche kwestie en bijzonderlijk over de terug trekking der Italiaansche vrijwilligers strijdende in Spanje. Dit laatste is zoo wat een stokpaardje voor de marxisten allerlei en de Franschen in'het bijzonder, onder den druk van het Volksfront. Zaterdag 9 Oktober heeft de Italiaan sche regeering geantwoord. In deze nota wijst de Italiaansche re geering erop dat Italië en Duitschland de eerste zijn geweest die het verwijderen van de vrijwilligers uit Spanje hebben voorgehouden, en wel als het bijzonder ste punt der niet-inmenging. De fascisti sche regeering gelooft evenwel niet dat het Spaansche vraagstuk kan opgelost worden door de thans voorgestelde maat regelen. Deze kwestie gaat niet alleen Italië, Frankrijk en Engeland aan maar ook andere landen. Een drieledige con ferentie kan dus geen oplossing brengen. De fascistische regeering meent dat alle kwesties aangaande Spanje enkel kunnen opgelost worden in den schoot der niet- inmengingskommissie te Londen en in ieder geval weigert zij deel te nemen aan eenige conferentie waarop Duitschland ook niet uitgenoodigd wordt. Als te verwachten viel dit antwoord niet in den smaak van het Fransche Volksfront en druk werd uitgeoefend op de Fransche regeering opdat deze on middellijk maatregelen zou treffen, tt.z. de niet-inmenging opgeven en de Fransch- Spaansche grenzen weer open zetten. De Fransche regeering bleek wel geneigd te zijn hierop toe te geven alswanneer Enge land bedarend optrad, daar, de Fransche voornemens onberekenbare gevolgen had den kunnen tot nasleep hebben. De Fransche en Engelsche regeerings- raden hebben wederzijds' beraadslaagd over den toestand en ook onderhandelin gen gevoerd. Engeland zou thans tot liet besluit zijn gekomen dat het best wars Italië eenigszins voldoening te geven en de kwestie der vrijwilligers weerom voor de uiet-inmengiugskommissie te brengen. Naar de berichten van Woensdag zou de Fransche regeering zinnens zijn hierop in te gaan, op vooraarde dat een oplossing gevonden worde vóór zes dagen, zooniet zou 'de 'grens ój^êngezet warden alsmede nog andere maatregelen worden overwo gen. De toestand is dus weerom op hoog spanning gebracht. Het opgeven van de niet-iiimenging kan aanleiding geven tot nieuwe verwikkelingen, wie weet zelfs tot een oorlog, en zou dus de openlijke steun- verleening aan beide Spaansche partijen tot gevolg hebben. In den grond heeft Italië toch gelijk. Had Frankrijk van eersten af het zen den van geronselde vrijwilligers verboden zou Italië wellicht ook geen vrijwilligers gezonden hebben. Zoo Frankrijk zoo op zijn stuk wil staan, dat het dan eerst zijn eigene landsgenooten terugroepe die strij den in de talrijke internationale brigades van de roode Spaansche rangen. Dit alles is een gevolg van liet gestook van het bolsjevisme en zijn aanhang. Ge lukkig nog dat Engeland verzoenend op treedt. HET NIET-INMENGINGSKO MITE1T ZAL VERGADEREN Donderdag is wat ontspanning ingetre den in den gespannen toestand tusschen Italië en Frankrijk. Een bericht uit Londen bracht O. ra. de melding dat het niet-inmengingskomiteit op Vrijdag e.k. zal bijeenkomen. Anderzijds vergaderden de Fransche Ministers en een nota werd opgesteld wel ke gestuurd werd naar Londen. Er werd bevestigd dat de Fransche en Engelsche regeeringen eensgezind willen optreden. Van Fransche zijde wordt voorgesteld dat zoo het niet-inmengingskomiteit niet spoedig een beslissing neemt Frankrijk zijn grenzen weer zou openzetten, het doorvoer van vrijwilligers naar Spanje zou vrijlaten en dat Fransche en Engel- |SaSI3KSHiiE2BSiiBSIBEHHQSIlCBiaaSB sche machten het eiland Minorca zouden bezetten op voet van gelijkheid met dt Italianen die op de andere eilanden der Balearen gevestigd zijn. Frankrijk en Engeland zullen overleg plegen om zelfde verklaring af te leggen in het niet-inmengingskomiteit. Denkelijk zullen Frankrijk en Engeland voorstellen dat na wezenlijke vermindering van het aantal vrijwilligers de oorlogsrechten aan beide partijen zouden toegekend worden. De terugtrekking der vrijwilligers zou ge schieden onder de kontrool van een kom missie. Tengevolge van de Engelsche actie is dus eenigszins ontspanning ingetreden. VLAAMSCHE WERKLIEDEN WERPEN EEN OBUS OP STRAAT IN FRANKRIJK Een doode en vier gewonden Te Royen, Frankrijk, waren enkele Vlaamsche seizoenarbeiders aldaar bezig aan den beetenoogst, gaan wandelen door veld en bosch. Een hunner, Marcel God- dyn, 26 jaar, uit Everbeek, vond een obus liggen in het bosch. Hij bracht den obus bij zijn makkers en wilde hem losvijzen. De anderen raadden hem aan den obus maar voorzichtig neer te leggen. Godyn lachte met hen en wierp den obus op straat, waar het tuig ontplofte. De 18- jarige Albert Vander Linden, uit Opbra- kel, was er dichtst bij en werd op slag gedood. Goddyn en drie zijner makkers werden daarbij nog erg gewond. WAT ONZE LEZERESSEN ZEGGEN Geachte Heer Redacteur, Als gevolg op het Bericht aan enz» Lezeressen in uw nummer van 3 Octo ber 1.1. had ik mijn adres opgezonden om de gratis-toezending van de «Brei- blaadjesIk verwachtte de toezending van een beetje reklame, doch ben zeer aangenaam verrast geworden. De model len van deze Breiblaadjeszijn een voudig verrukkelijk en de collectie wol die erbij gevoegd wordt is éénig in haaf soort. Ook heb ik het adres van de Fi latures des 3 Suisses, Dienst 810 te Dot- tenijs (West-Vlaanderen) reeds opgege ven aan tal van mijne vriendinnen. MEVR. BLAUWERS. Dc keuze van een goed ontlastend middel moet vooral vallen op een goed, natuurlijk produkt, 't ls te zeggen een plantaardig en opotherapeutisch, als de GRAINS DE VALS die, in dosis van EEN KORREL, bij het avondmaal genomen, de werking der spijsvertering en der ingewanden regelt, de lever ontlast, de gifstoffen en het urinezuur verdrijft, de verstopping geneest en de zwaarlijvigheid voorkomt. De flesch van 25 korrels, fr. 5.50; 50 korrels, fr. Q ln olie apotheken. Nadien wees de H. Leo Roels, inspecteur van het lager onderwijs, over de zedelijke bescherming in de Lagere school. Mevr. Lambotte handelde vervolgens over de zedelijke bescherming van de jeugd bij de meisjes. Onder de verdere sprekers merken wij dan nog op: de Z. E. P. Meeuvs, H. Ver bist, H. Delwaide, Z. E. H. Dekkes, E. P. Morlion, enz., die verscheidene vraagstuk ken bespraken op zedelijk gebied. Zedenadel kende Zondag een schoonen dag. «o» VERVROEGDE TERUGBETALING VAN DRIE HONDERD VIJFTIG MILLIOEN FRANSCHE GOUDFRANKS Door het Ministerie van Financiën werd bekend gemaakt dat de Regeering aan het Parlement de toelating vragen zal een ver vroegde terugbetaling te doen van 350 mil lioen, der leening welke in 1932, ten be drage van 800 millioen Fransche goud- franks, werd uitgegeven. Deze vervroegde terugbetaling zal een JaarliJksche besparing medebrengen van 40 millioen frank. co» DE ZAAK BARMAT De zaak Barmat-Nationale Bank komt weer op het voorplan en munt wordt er uitgeslagen om opnieuw de Nationale Bank en de huidige Regeering aan te vallen. Zooals men weet ls deze zaak aanhangig voor het gerecht. Thans wordt groot ge wag gemaakt van het feit dat aan Barmat een vrijgeleide werd gegeven om naar België te komen om een onderhoor te ver leenen bij het gerecht; ook over het feit dat een bepaald dossier, betrekkelijk die zaak, niet aan het gerecht werd medege deeld. Donderdag 11. zijn de debatten begonnen over dit geding voor de 20' boetstraffelijke kamer van de Rechtbank van Brussel. Vier personen staan er terecht, namelijk Judko en Henri Barmat, Eugeen Loewenstein en zekeren Ferdinand De Vreese, geboortig uit Klerken, bediende te Anderlecht. Het voornaamste feit van beschuldiging Is de uitgifte van fictieve wissels (wissel ruiterij) voor een bedrag van 100 mil lioen. Judko Barmat gelukte erin een deel dier valsche wissels te doen diskontseren bij de Nationale Bank, die er dus tnge- raakte voor een bedrag van ongeveer 34 millioen frank. Dit gebeurde ln 1931 en 1932. Aan de Nationale Bank wordt de Inschikkelijkheid en de lichtzinnigheid aangewreven waarmede deze bedragen op die fictieve wissels weden uitgekeerd. Deze zaak zal dus binnen de eerste da gen nog wat stof opjagen. co» DE PROVINCIERAAD VAN BRABANT WEIGERT STEUN AAN DE HOOGESCHOOL VAN LEUVEN In den Provincieraad van Brabant werd Dinsdag 11. ter bespreking gebracht het verleenen eener toelage aan de Hooge- school van Leuven. De toelage werd na een heftig debat verworpen met 44 stem men tegen 43 en 2 onthoudingen. De So cialisten en Liberalen stemden tegen, be halve 2 Liberalen die zich onthielden, wijl alle Katholieken, Vlaamsche Nationalisten en Rexisten voor stemden. Het anti-klerikalisme van Socialisten en Liberalen kwam hier dus nogmaals voor- vit. co» EEN NIEUWE BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING VAN DE NATIONALE BANK Tarijke incidenten. Ongehoorde toestanden in Vlaamsch opzicht. Woensdag werd te Brussel een nieuwe buitengewone algemeene vergadering ge houden der aandeelhouders van de Na tionale Bank. Dit om te beslissen over de aanstelling van een vierden directeur en de benoeming ervan. Het werd weerom een beroerde vergadering. Talrijke inci denten werden verwekt, hoofdzakelijk door de HH. Van Dieren en Degrelle. Bij het aflezen van het verslag werd een eerste incident verwekt bij de vermelding van het ontslag van den H. Barbanson als regent. H. Franck weigerde den ontslag brief mede te deelen en bij een woorden wisseling met den H. Degrelle dreigde hij dezen buiten te doen werpen. Bij de bespreking van het eerste punt der dagorde, de aanstelling van een vier den directeur, gingen de poppen weer aan het dansen en H. Degrelle werd tot de orde geroepen. H. Van Dieren wees op het feit dat een aanstelling van den H. Geor ges Janssens het binnenloodsen was van een Marxist, iemand die volledig de opvat tingen van den H. De Man, Minister van Financiën, deelt. Spreker repte ook over de mogelijkheid van het bestaan van een tweeden geheimen pot en verklaarde dat de H. Franck niet meer het noodige gezag heeft om een dergelijke vergadering voor te zitten. H. Degrelle vroeg ook waarom den H. Franck geen vervolgingen inspant tegen het blad Cassandredat de Na tionale Bank nog steeds aanvalt. H. Dr Bessem, algemeen sekretaris van het Vlaamsch Ekonomisch Verbond, uitte dan een scherpe aanklacht tegen de schromelijke miskenning in Vlaamsch op zicht in den schoot der Nationale Bank. Deze toestand is een echte uitdaging aan het gevoel der Vlamingen. Zoo den Vlaamsch-onkundigen H. Georges Jans sens benoemd wordt tot vierden directeur, dan is het directiekomiteit van de Bank, behalve den Gouverneur, totaal Vlaamsch- onkundig. Zoo de H. Franck heengaat zal er geen enkele Vlaming meer in zetelen. Ia den regentenraad zijn het bijna allen Vlaamsch-onkundigen. Het hooger perso neel der administratie van de Bank is bij na uitsluitend samengesteld uit Vlaamsch- onkundigen. En van de agenten der Bank in het Vlaamsche Land zijn er slechts Vlamingen op een totaal van 23. Onder de Vlaamsch-onkundigen vinden wij ook de agenten der Nat. Bank in onze gewes ten, namelijk te Kortrijk, den H. Mattern, Waal; te Veurne, den H. Art, Waal; te Roeselare, H. Bertrand, Waal; en te leper, den H. Broulans, eveneens Waal. Terecht merkt den H. Bessem hierover ©p dat indien zooiets moest voorvallen in Wallonië de Walen de Nationale Bank louden afbreken. Nog wordt erop gewezen dat den Heer fcy skens geweerd wordt als directeur om dat hij Vlaming ls. DE RECHTERZIJDE VAN DE KAMER BERAADSLAAGT OVER DEN POLITIEKEN TOESTAND H. Sap terug in d)e Rechterzijde? Dinsdag voormiddag 11. vergaderde de Rechterzijde der Kamer om te beraad slagen over den politieken toestand. H. Drion stelde eerst voor een kommisrie aan te stellen pm een nieuw onderzoek in te stellen over het geval Sap. Na de beslis sing van uitsluiting werd immers vastge steld dat den H. Sap, in zijn interpellatie, in den grond gelijk had. Een recnterlijk vonnis stelde hem ook in het gelijk. De aan gang zijnde processen zouden cok ge schorst v/orden zoo den H. Sap terug tot de vergaderingen der Rechterzijde zou uitgenoodigd zijn. Alhoewel hiertegen toch verzet rees van weg? zekere leden der Rechterzijde werd een kommissie aangesteld om opnieuw het geval Sap te onderzoeken. Werden als leden dier kommissie aangesteld, de HH. du Bus de Warnaffe, Marcq, Philippart, D'Havé en Vindevogel. Laat ons hopen dat binnen kort den H. Sap terug zijn plaats zal bekieeden in den schoot der Katholieke Rechterzijde van de Kamer. Dat is de eerste vereischte om de geest in Vlaanderen tot bedaren te krijgen. Daarna werd beraadslaagd over liet ontwerpen van een regiement in de Rech terzijde en de verhoudingen dezer tegen over het Blok der Katholieken. Nog werd gewezen over de onrustwek kende afglijding van de Regeering naar links en ook geklaagd over de schandalen der Nationale Bank. Ten slotte werd de vraag gesteld of nog verderen steun zou verleend worden aan de Regeering. Er werd besloten deze kwes tie grondig te bespreken in een naaste vergadering waarna een beslissing zal ge nomen worden. HET VERBOND DER KATHO LIEKE KRINGEN EN K.V.V. Tusschen het Direktoium van het Blok der Katholieken en afgevaardigden van het Verbond der Katholieke Kringen en Vereenigingen werden besprekingen ge voerd omtrent het aansluiten van dit Ver bond bij de Kath. Partij. Ten slotte werd overeengekomen dat be doeld Verbond, voor wat het Vlaamsche gedeelte, van het Land, onderhandelingen zou voeren met den Burgersbond, ender- afdeeling van de K. V. V., om tot een sa mensmelting of samenwerking te komen tusschen de Vereenigingen en Kringen van het Vlaamsche Land met het Bur- gersverbond. Het geschil tusschen K. V. V. en Verbond van Kath. Kringen en Ver eenigingen zou aldus een oplossing kun nen krijgen. iBBBsaBaBaiBEBEaaaasasBaEESEai ROND DEN OORLOG IN CHINA W'aalsche af deeling: H. E. de la Vallée- Poussin, Advokaat bij het Beroepshof. 2. De Openbare Gezondheid en de So ciale Hygiene. Vlaamsche afdeeling: Dokter Fierens en Mej. M. Baers, Senator. W'aalsche afdeeling: Dokter Fierens en Mej. B. de Lalieux-de la Rocq. Te 14 uur: Groote Congresvergadering van het B. K. B. (K. V. V. en P. C. S.). 1. Stemming der besluiten. 2. De Katholieke Partij en het Staats beleid. Vlaamsche rede door den h. E. De Bruyne, lid van het Directorium der K. V. V. Fransche rede door den Voorzitter der P. C. S. 3. De hoogere belangen der Katholieken ln het openbaar léven. Vlaamsche rede door h. Dr A. Verbist, Voorzitter der K. V. V. Fransche rede. LAATSTE BERICHTEN Het Secretariaat van het Blok deelt de volgende inlichtingen mede: 1. De vergaderingen van het Partijkon- gree zullen doorgaan den Zaterdag na middag en den Zondag voormiddag in de lokalen van PatrsaBroekstraat, 23, Brussel, en de gemeenschappelijke verga dering van Zondag namiddag in de zaal der Koloniale Unie, Stassartstraat, 34, Brussel. 2. De vergaderingen zijn alleen toegan kelijk voor personen die in het bezit zijn van een uitnoodigingsbrief, 3 IkaSSaBaKE&SSZClif £*2BaBB5S£] Er wordt dan overgegaan tot het stem men. Het aanstellen van een vierden di recteur wordt goedgekeurd en tweedens wordt den H. G. Janssens als nieuwe di recteur aangesteld. In de namiddagzitting werd dan een voorstel besproken, uitgaande van de HH. Van Dieren en consoorten, strekkende tot het bekend maken van al de bedragen welke sedert 1932 werden uitbetaald aan directeurs enz. alsook omtrent de afgehou den taksen. Verder ook nog een voorstel uitgaande van dezelfde personen tot af zetting van den H. Franck als Gouverneur. Hieromtrent ontspon zich ook een heftig debat. Terloops ervan zegde H. Franck aan Degrelle dat deze een lasteraar en leu genaar was. Degrelle bedreigde hierom een proces in te spannen wegens eerroof, tegen den H. Franck. Een motie, tot doel hebbende de ge vraagde publicaties te vermijden, werdt dan neergelegd en gestemd. Onmiddellijk na de mededeeling van deze stemming, alswanneer nog een paar punten van de dagorde te bespreken vielrn, h'?f Heer Franck de zitting op. Een onbeschrijflijke herrie ontstond en de aandeelhouders der minderheid weigerden de zaal te verlaten. De politie kwam in sterk getal de zaalbe zetters buiten zetten, waaronder zich be vonden den H. Van Dieren en cok d"n Regeeringskommlssaris die met den H. Van Dieren was blijven onderhandelen. En daarmede was de buitengewone ver gadering afgeloooen. Die was Inderdaad buitengewoon geweest. -«o»- OUDERDOMSPENSIOEN In deze laatste dagen werd van hooger- hand nogmaals gewezen op het gevaar van de onderbrekingen bij het betalen der stortingen voor de ouderdomspensioenen. In Oogst 11. werden aldus 337 aanvragen om weduwe-rentstoeslag, op de £91 inge diend, niet ingewilligd omdat stortingen ontbraken of niet toereikend waren. In zelfden maand werden ook 43 klachten in gediend tegen werkgevers die verzuimd hadden de opgelegde verplichtingen inzake ouderdomsverzekeringen na te komen. -co». De volledige dagorde van het Katholiek Partijcongres werd vastgesteld als volgt: 4. De Bedrijfsorganisatie. VLAAMSCHE EN WAALSCHE AFDEE LING: Z. E. P. Arendt, S. J., bestuurder van het Studie-Bureau van het Algemeen Kristen Vakverbond. ZONDAG 17 Te 9 u. H. Mis voer de Congressisten in de Sint Goedelekerk. Te 10 u. STUDIEVERGADERING. I. De staatshervorming: de Uitvoe rende Macht; de Staatsraad. Vlaamsche afdeeling: H. R. Vandeputte, Hcogleeraar. issaai ZATERDAG 16, TE 14 UUR 1. Algemeen verslag over de partijor ganisatie. VLAAMSCHE AFDEELING: h. Dr. A. Verbist, senator, voorzitter der Katholieke Vlaamsche Volkspartij. WAALSCHE AFDEELING: h. Giovanni Hoyois, voorzitter der Parti Catholique Social 2. (Waalsche afdeeling alleen) A. Verkiezing van het definitief Direc torium en van zijn voorzitter. B. Verrlag door den h. Ernest Adam, lid van het Directorium der P. C. S., over het Sociaal Partijprogramma. 3. Het organisch verband tusschen dc Partij en haar mandatarissen in het Par lement en de organisatie der Parlemen taire Rechterzijden. Vlaamsche afdeeling: H. L. Nobels, lid van het Directorium der K. V. Waalsche afdeeling: H. Ch. du Bus de Warnaffe, volksvertegenwoordiger, lid van het Directorium der P. C. S.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 2