>11.1 ALLES ISIHTER KLAAS Ons Vrouwenhoekje GEDACHTEN MEER KWALITEIT... WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEKKALENDER ^^OEGSEt AA* «DE POPERINGEXAAR EN DE HALLE VAN ZONDAG 28 NOVEMBER 1937. Nr 48. ie niet gaarne spaart, doch liever v [drinkt en smult jfker dat hij zit met zijnen rug vol [schuld. Van veel teren en veel smeeren gomt veel duchten en veel zuchten Benin! geen rijkaard of geen verst jjiir spaar een appel voor den dorst. Eene kleine gramschap Vermeerdert de vriendschap. Die steeds gebiedt met stuur gelaat „.-ril eerst gevreesd, daarna versmaad. jllSllllSIEIIIElBllIIEllllIl jlTMANNEKE UIT DE MAAN T IS GEWIS "n Waarheid la Fallics Es zeg: 't Is aan 't seizoen te wijten Alsdat de koude zoo begint te bijten. En dat 't tijd wordt, zonder falen Dos winterkleeren uit de kas te halen. Heb mijn Inspectie begonnen, en tot mijn groot planzier heb ik vastgesteld (Sak daar nog nen ouwen zak met mou- ,vn in de kleerkast hangen had, en al Is 1 geene pelisse 't zal toch niet noodig jjn van bij den kleermaker te loopen... en van achteraf de rekening' te betalen... Van rekening gesproken. De oudste kleermakersrekening is op een uit een tempel van Nippur (Chaldea) sununer.de steenen tafel ontcijferd ge worden. uit tal van schier onbegrijpelijke technische uitdrukkingen, begreep men, cat er hier sprake was van een levering ran 92 jassen, waarvan 14 met myrrhe, aloe en quassia gewierookt waren. Volgens 't karakter van de hiëroglyphen (dat geleerd woord beteekent: beeld schrift) is aan te nemen dat deze oudste kleermakersrekening uit 't jaar 2.000 véór Jezus Christus dateert. Daarmee ziet ge dat die plaag van reke ningen maken... en betalen, al zoo oud is aï; de wereld, dus niets nieuws onder de «|:n... cn bij niks moet geen saus bij, rouA'n z'in Brussel zeggen. Daarom is 't dat ly'er over zwijgen. MIJNHEER SNUGGER moest zich een regenjas koopen. Dit is een prachtexemplaar, prees de verkocper, en als ge dezen impermedia- bel aan hebt, dan merkt ge heelemaal niet meer dat het regent. Meneer Snugger stond een oogenblik na te denken en vroeg dan: Wa-waaraan merk ik dan dat het tphoudt? IN DS DIERENWERELD bestaan er aar- [dige gebruiken Die naar de fantasie 'n beetje ruiken, Maar waaruit de menschen, die vrekken. Zelf een lesken kunnen trekken. Als een pinguïn ofte vetgans aan een wijfken wil laten weten, dat zijn hert 'n slagken harder klopt voor haar en dat hij niet langer alleen wenscht te blijven, zoekt hij een steentje op, legt dat voor de pootjes van de uitverkorene neer, stoot een brommend geluid uit en... blijft wach ten. met esn dubbel kloppend herte. Pikt zij den steen op, dan is de dame bereid lief en leed met hem te deelen. Weigert zij echter, en gaat zij er vandoor dan beteekent het voor hem, da.t hij een blauwtje heeft gsloopen! Bij de menschen helaas! gaat het vaak heelemaal anders... De man geeft ook een steentje, soms is 't nen... diamant... De dame... pikt 't steentje weg... en toch loont het nog uit op een blauwtje! 't Is gebeurd... en 't zal nog gebeuren. AAN EEN MAN die talrijke schulde naars had, werd eens gevraagd, welken indruk het hem gaf als hij een dezer laatsten ontmoette... Dat gebeurt nooit, antwoordde de Bchuldeischer, want... ik ga te voet en zij rijden per ottermobiel! Teeken des tijds! DE BEROEMDE STAATSMAN William Pitt verliet het Lagerhuis, en ontmoette vóór den ingang van het gebouw lord Frederick North, een zijner hardnekkigste politieke tegenstanders. Pitt groette hem beleefd, maar North die vergezeld was, zei zoo misprijzend als 't maar zijn kon: Ik groet geen schurken! Pitt nam een tweede maal zijn hoed af, en antwoordde: Gelijk ge ziet, ik wel! Goed gelapt! ISTANBOEL. die stad kent ge, naar ik Houdt thans uitverkoop [hoop, En, 'k weet niet of ge... 't al weet, D'r zijn occasies te doen met de vleit! Ja, Istanboel houdt opruiming... van moskeeën. Driehonderd van die Turksche kerken worden ginder door de autoriteiten te koop aangeboden. Het meerendeel zal gesloopt worden, zoodat de stad, die als pari van het Oosten» bekend staat, iets van haar Oostersche charme gaat verliezen. In totaal bezit Istanboel op het oogen blik 800 moskeeën, nogal de moeite eh! Maar voor de waarheid te dienen, meet er worden aan toegevoegd dat er slechts 242 zijn die ais Godshuizen dienst doen. De Aya Sofia is tot een museum van Byzantijnsche kunst gemaakt. Van de ovtrige moskeeën zullen er een paar ge moderniseerd worden en vervolgens tot openbare bibliotheken ingericht worden. Allee zulle! Als ge dus ooit den titel wilt dragen van eigenaar van een mos kee is 't de moment om d'r van te profiteeren... voor een appel en 'n ei hebt gkr een. 't Is in alle geval geen teeken van bloeivan den Mahomedaanschen gods- iBaHBMBHüBBBMIIEHHHHBai Mengelwerk van 28 November 1937. Nr 7. dooi H. COURTHS-MAHLER We konden jullie verloving eigenlijk vanavond wel publiek maken, bijna al onze kennissen zijn hier. Hilde weerde heftig af: In geen geval, mama, dat geeft veel te veel drukte. Franxenstein lachte zelfbewust. Hilde h:eft een te teeder hart, ze wil haar talrijke aanbidders sparen zoo lang het mogelijk is. Hilde vond zijn ijdelheid terugstootend. Daar dacht ik niet aan, maar het is afschuwelijk om het middelpunt van een groot gezelschap te zijn en met geluk- wenschen overstelpt te worden. Het zou in werkelijkheid haar ijdelheid gestreeld h.bben als men haar als Frankensteins r'.oofde gevierd had en ze al die afgun- Ige gezichten had kunnen zien, doch wist nog niet zeker of Richard Sund- heim niet meer terug zou komen. Ze wilde niet, dat hij van haar verloving hoorde vóór ze zelf nog eens met hem gesproken had en hem duidelijk had gemaakt, dat hij geen recht op haar had. Ze mocht zich niet aan onaangenaamheden bloot stellen. Ze zou hem wel op een voor haar gunstige manier aan het verstand bren gen dat tusschen hen alles uit moest zijn. Haar verloving werd dus nog niet hekend gemaakt. HOOFDSTUK V. Lore had telkens angstig naar Richard Uitgekeken. Na een poosje begaf ze zich haar het balkon om te zien of hij daar misschien by zijn oom zat, doch de loge dienst or beter... godsdiensten, want d'r zijn er toch zooveel. WEET GE wat er gebeurt met knaap jes die liegen? vroeg de moeder aan heur zoontje. Ja, zei deze, ze reizen voor half geld op den tram en in den trein. OP T KANTOOR. Hoe komt het dat ge weer te laat komt op uw bureau? vroeg de chef. Pardon, zei de bediende, pardon, chef, ik heb dezen morgen "n beetje te laat geslapen. —Wat, riep de chef uit, slaapt ge thuis ook nog? Veelzeggend! DROEVE STATISTIEK Die men in de filmwereld miek... Want die nieuwstijdingen Hand'len over d'echtscheidingen. Ja, beste menschen, voor nen defügen burger is 't om er grijze haren van te kweeken, als hij 't leest... en d'r nog plaats voor Is. Volgens de laatste statistiek van den burgerlijken stand van d'Amerikaansche fUmstad Hollywood, wordt daar het huwelijk na gemiddeld 5 jaar, Ij maan den en 7 dagen ontbonden... en da's dan nog de gunstigste, want als we de film acteurs en -actrioen-gezinr.en ontleden, komen we neg voor een droevere waar heid te staan. Als man en vrouw beiden filmacteurs zijn, dan duurt 't huwelijk gemiddeld niet langer dan 4 jaar en 6 maanden. 'n Speciaal bloemeken verdienen de filmregisseurs. Die mannen bereiken het toppunt van standvastigheid, met 't re- kord van 7 jaar en 6 maanden! Maar... als we nu nagaan met wat ge mak d'echtscheidingen ginder verkregen worden en met 't feit... dat dat verschijn sel ginder zoo natuurlijk is als bij ons tr.ders koopen, ja, zie... dan moeten we hen op 't leste nog proficsgat wen- schen omdat ze... 't zoolang uithouden! REEDS IS DE NACHT ver gevorderd, als de gastvrouw aan den benoemden tenor vraagt een airken ten beste te geven. Maar mevrouw, protesteert deze, 't is reeds zoo laat,... en dan, ik zou de geburen kunnen storen... In 't geheel niet! In 't geheel niet... en... overigens... zij hebben verleden week wel onze kat vergeven! Bedankt voor 't complement. DEES HISTORIE, mccht ze U behagen, Ofte nog believen, Zou als titel mogen dragen: «De gestrafte Appeldisven!... In Oost-Pruisen werd een apotheker gewaar dat appelen uit zijn boomgaard werden gestolen. Op nen nacht nu spoot hij al de appelen in met een buitengewoon krachtig... pur geermiddel... en den volgenden dag ont ving hij van dertig appeldieven dertig mark voor... stopmiddeltjes!... - Dure appelkens! HOORT DE KOEIEN Loeien Om ter meest Want 't is feest... 'n Dag van groot gewicht Want z'hebben nu ook hun... schoonheids - [gesticht. Allan Grubber, een veefokker van Ala bama, had met een koe drie eeTste prijzen weggekaapt, omdat hij... heuren staart in krulletjes had !aten leggen, en heur hoe ven gelakt had! Vroeger had deze koe niet eens een eervolle vermelding verdiend... Op grond van 't succes, heeft een vee arts nu een schoonheidsinstituut geopend voor koeien, dat naar 't schijnt, druk bezocht wordt. Waar gaan ze t halen? SAMBO BLACKEYE, nen neger, stond terecht, omdat hij zijn baas een smid met een voorhamer op het hoofd had geslagen. Waarom hebt ee dien moord be dreven? vroeg de -'iter. 't Is heelemae. een moord geweest! antwoordde Sambo. Het was een misver stand! Zegt baas Bignose tegen mij: Sambo, luister! Ik zal deze staaf dadelijk uit het vuur halen en op het aambeeld leggen. Als ik dan met m'n hoofd knik, sla er zoo hard als ge kunt met den voorhamer op! En dat heb ik gedaan! DE VROUWEN zijn echte serpenten Dat weten alle venten. Maar venijniger als madam Oar, m'n [vrinden Die zijn er zeker maar zelden te vinden. God zij geloofd! Die madam Oar dus stond in Engeland terecht wegens echtbreuk met de bezwa rende omstandigheid, dat zij bovendien het gezicht van heur bedrogen echtgenoot met heur nagels bewerkt had. 'n Kat allee! De madam had zich door een vriend! (van je vriendjes moet je 't hebben) van haar man laten schaken, en even later had zij een telegram ontvangen van den be drogene. Hij seinde: «Kom nooit weer terug, en alles wordt u vergeven! Toen is ze teruggekeerd! 't Serpent alle Als conclusie: een met 'n serpent ge dubbelde kat, of een met 'n kat gedubbeld serpent... Ge moogt kiezen... in alle geval 'n dubbel beest! EN HIER VOLGT GEWIS D'historie van 'n kattenerfenis Groot vijf duizend pond Zooals 't in 't testamentje stor.d. 't Is gsberud te Napels... Een EngeLsche madam die ginder vertoefde... en stierf, liet aan heur drie katten een erfenis na van 5.000 pond. De notaris moest, in rok, aan de erfgenamen kennis geven van 't testament. Deze moesten met een «miauw» betuigen, dat zij de erfenis aannamen. Een der katten gaf, als handteekening zeker, aan den notaris een vinnige krab. De man zal zich cp de kosten der poes laten verplegen! NAPELS (die kattenhistorie van kant gelaten) moet 'n zeer schoone stad zijn als we 't spreekwoord mogen gelooven, Een wonderbare S .B .Rbeteekent verze 1 kerde vreugde voor gansch het huisgezin, Moeder zal voordeel trekken uit de le zingen welke voor haar in de Radio ge houden worden... Vader zal op de hoogte zijn van al de actualiteiten... jongens en meisjes zullen de zoo aange name kinderuurtjes kunnen beluisteren. S. B. R. zal het gansche huis goed geluimd maken. S. B. R. is het groote Belgische merk dat 15 jaar ondervinding heeft op het zoo speciale gebied der radio en dat sedert 15 jaar aan meer dan 200.000 bezitters van een S. B. R. ontvanger de meeste voldoening schenkt. Sint Niklaas biedt zijne S. B. R. ont vangers vanaf 45 frank per maand. RADIO. BRIEF AAN ST NIKLAAS Beste Sinter-Klaas. Gelief mij Je lijst Jee S.B.R. ontvangers wel ke gij ter ge/egenbeid van uw feest bijzonder aanbeveelt, te laten ge worden. Hieronder mijn naam en adres welke tk*u laat geworden door bemidde ling der S.B. ft. 66. Steenweg op Ruisbroek te Korst f Brussel) dat zegt: Eerst Mapeis zien en dan sterven! Maar d'r is een staartje aan... Dat gezegde is vertaald uit 't Fransche, dat luidt Voir Naples, puis mourirhet geen een slechte omzetting is van 't ItaUaansche: Vede Napoli, pai Mori». Mori, moet ge weten, beeft hier twee beteekenassenmet eene hoofdletter, be teekent het eene schoone Italiaansche stad een beetje ten zuiden van Napels gelegen. Met een kleine letter nu beduidt het: sterven... enne daar 't woord, in d'Italiaansche spreuk altijd met eene hoofdletter geschreven wordt, bst,eekent dus 't gezegde: «Eerst Napels zien en dan Mori (zien. onder verstaan). Wat voor belang dat allemaal hebben kan!? Veel soms... lijk In 't geval van de Witten. Is 't waar Witte, vroeg de Roste, dat ge aan uw schoonmoeder een reis betaalt naar Napels? Ja, Roste. He wel, ge betaalt U nog al luxe, gaan d'affaires dan toch zoo goed? Dat is 't precies niet... maar voor gerust te zijn mag ne mensch toch al iets doen he! want zegt 't spreekwoord niet: «Napels zien en dan sterven! We denken dat de Witte d'r zal aan zijn voor zijn kosten... en was hij van dien hierbovenstaanden uitleg op d'hoogte ge weest, schoonmoeder zou mogen thuis blijven hebben. JAPAN, m'n beste vrind Is 'n land heel oorlogsgezind Dat wordt, tot ons leedwezen Thans weeral eens bewezen Wijl ze vechten tegen de Chineezen En door wat hierachter staat te lezen. Het Japansch Olympisch komiteit heeft een referendum uitgeschreven, om te weten welke herinnering aan de toe komstige olympische kampioenen te Tokio moet uitgereikt worden... Ten minste als tegen dien tijd, 1840! de oorlog gedaan is... en hij is nog altijd niet verklaard... alhoewel China al half is platgeschoten en er boven 't millioen soldaten gevallen zijn! En nu om voort te gaan. Zooals men weet overhandigde men ver leden jaar te Berlijn aan de winnaars een jongen symbolischen eik. Volgens het verlangen, uitgedrukt door het referendum, zou Japan aan de dames een handspiegel in oud-Japansehen stijl overhandigen... en aan de heeren een... dolk. De dames zullen met hun spiegelken wel in hun schik zijn... voor hun opschik kan 't altijd van pas komen... maar of de heeren met dien 19 centimeter langen dolk in hun nopjes zullen zijn, da 's een andere vraag. Een dolk is inderdaad weinig geschikt als herinnering aan een internationale betooging van sport of broederlijkheid! Of denken ze misschien dat na afloop der spelen al de overwinnaars te gelijk hun het schouwspel zullen bieden van «gezamenlijk hari-kiri plegen»? Enfin, we hopen dat ze tegen dan tot inkeer zuilen gekomen zijn. Z'hebben nu al genoeg met de messensgespteld. 18 'T WERK niet boven uwe krach ten? vroeg de nieuwe pastoor aan den klokkenluider, die zoo cud was als de stee nen van de kerk. Oh! meneer de pastoor... oud word ik wel, hoeveel keeren heb ik reeds die goede oude klokken laten luiden... Weet ge dat ik reeds uwe vijf voorgangers be graven heb? Maar ik zal slechts op rust gaan als 'k er een half dozijn zal hebben, zulle 1 'n Beetje straf gezegd, eh! 't Manneken uit de Maan. F. BLANCKAERT-VERLEENE (Meesterkleermaker) Gasthuisstraat, 41, Pcperinge. Eerste keus Kostumen, Overjassen, Fantazijbroeken. Speciale zwarte stoffen voor ceremonie. Eenige verkooper der «BELGICA»-Regen- mantels. Lederartikelen en spe cialiteit van Lodens, gewaarborgde herkomst van Alsace en Tyrol. UNIFORMEN. Niemand betwist meer de bevoegdheid van de Belgische gespecialiseerde hand arbeid. Iedereen erkent het belang, op ge bied van de kwaliteit eener voortbrengst, van de talrijke proeven welke zoowel op de grondstoffen als tijdens de fabricatie worden gedaan. Dit zijn twee redenen waarom de Belgische Philips Fabrieken van Leuven een onvergelijkbare kwaliteit voor de door hen gebouwde ontvangst- toestellen mogen doen gelden. Een andere reden is dat Philips niet alleen zijn radio lampen doch eveneens alle onderdeelen van zijn chassis zelf bestudeert en ver vaardigt. isBsssEEsaaaBBsaaBBSiaaBBaBBB ONS WEKELIJKSCH RAADSEL Oplotting vorig Raad aal: RIEK - GRIEK - GRIEP - GRIEG. Nieuw Raadael: Het eerste wordt gerookt, 't Is beter dan gekookt. Het tweede schittert hel, Wanneer het vriest, zeer fel, 't Geheel kan zeer goed knagen En heel wat wintervoorraad dragen. HET HALFUURTJE N.I.R. VOOR DE VROUW. Van Zaterdag 4 December af zal Het Halfuur voor de Vrouw s> met een kwartier worden verlengd, en aldus wordt Het Halfuurtje voor de Vrouw stilaan Het Uurtje voor de Vrouw De uitzending van 4 December e. k. brengt ons naast de gewone rubrieken Wist ge dat?- De Huisdokter doet rijn ronde en W'at gaan we deze weck klaar maken?de tweede lezing over praktische huisinrichting. Ditmaal wordt de slaapkamer bezocht en critisch becor deeld. Franz Völker, Cida Lan en Yvcnn: Curtis zorgen voor de muzikale noot. MODE. PARIJSCHE WINTERSTOFFEN. Nu de maand December haar intrede doet, en dat de eerste verst zich deed ge voelen als voorbode van den komenden Winter, nu hebben de groote Parijsche Modehuizen reeds hun eerste Midden- Winter-Collecties tentoon gespreid. De stoffen zijn zooals vroegere jaren zeer varieerend. zoowel inzake materialen als inzake kleuren. Naast de aangename zachte, harige an gorawol. en de mosachtige, glanzende wollen stof, lanceert Parijs nu nieuwe soorten jersey: de eene soort draagt een golvend patroon, de andere soort ge bruikt voor avondtoiletten vertoont een open patroon gevormd door noppen, en een derde onder de veel andere soorten lijkt aan den goeden kant op fluweel, en is enkel aan d«n achterkant als Jersey te herkennen. Crêpe en bedrukte stoffen hebben thans een ruwer oppervlakte dan vroeger. Men ziet katoen dat denken doet aan wollen cheviot, of aan linnen, en dat spijts zijn dunne en stijve materiaal, niet kreukt, zoodat het verwerkt goed blijft zitten. Hieruit blijkt andermaal dat men in de textiel er hoe langer hoe beter in gelukt alle soorten materialen te laten gelijken op alle mogelijke andere materialen. Zacht fluweel blijft in de mode: thans treft men het bijzonder aan in den vorm van knoopen, als ceintuur op zwarte wol len gekleede jurken, of als bloemen ver werkt op avondtoiletten. Chenille wordt eveneens opnieuw ge lanceerd: doch nu vooral voor de garnee- ring van rokken, voor strepen op tule, en bizonder veel voor borduursel. Als kleuren zien wij nu vooral verschei dene tinten paars en groen op den voor grond, die zich prachtig kombineeren met een soort roze. Ook het zwart blijft do- mineeren, naast de effen variëteiten in wijnrood, kastanjebruin, Jagersgroen, Flo- rentijnsch groen, de donkere tinten diep groen en marine. VOORNAME MODE-WENKEN. Bij na alle groote modehuizen doen de buste goed uitkomen, door een kort geplooid lijfje dat in het midden wordt opgeno men. De ritssluitingen verdringen hoe lan ger hoe meer alle andere sluitingen: zelfs wordt ze nu reeds op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen aangebracht, en de coratief gebruikt. Een groot Pariisch Mo deblad laat een zwarte jersey-zijden ja pon ophouden door een gouden ritsslui ting met een edelsteen als trekker. PRAKTTRHHE KT-BEDING VOOR DE HUISVROUW. Huisvrouwen, die zeer keurig gekleed over straat loopen, zijn soms bij haar huishoudelijke werkzaam heden erg veronachtzaam aangekleed. Dit werkt op de huisgenooten zeer aansteke lijk. en brengt veelal een onaangename sfeer in huls. Zelfs wanneer er eens on verwachts bezoek komt, kan men er dan wel eens verlegen om zijn. Welnu, iedere huisvrouw, welke werk zaamheden ze ook verrichten moet, kan mits een beet'e goeden wil steeds netjes voor den dag komen. Zij zorge er slechts voor zich in huize steeds praktisch aan te kleeden. Daarom zorge zij er voor een kleed te dragen of jurk met weinig of geen gamiering; daarover drage zij een ruime mouwschort, in een kleur die aan het werk aangepast weze. Deze groote schorben of overalls zijn op zich zelf reeds een kleed; en dan nog wel een kleed waarin men zich buitengewoon vrij bewegen kan, en dat tevens het mooier kleed volkomen afsluit. Bij stoffig werk, alsook bij kotoen en braden vergete men evenmin een klein mutsje of doekje over het hoofd te dragen, waardoor het haar van stof en vet bespaard blijft. Indien men zich aan groote schorten over een net huiskleed gewent, hoeve men nooit in verlegenheid te komen bij onver wacht bezoek. Immers men ontdoet zich even van de schort en... een net gekleede huivsrouw kan ieder moment haar be zoekers ontvangen. HOE LANG DRAAGT MEN ROUW KLEEDEREN? In onze moderne tijden heeft men minstens deze goede eigen schap: m;n ziet in dat de ware rouw in het hart gedragen wordt. De vroegere strenge voorschriften, inzake het dragen van rouwklce deren, worden nu minder slaafs gevolgd. Voor een man volstaat buiten de be grafenisplechtigheid, waarop zwart wordt gedragen de rouwband om den arm. Lichte regenjas, fantasie overfrak, zelfs gekleurd pak zijn nu toegelaten. Sommige jonge meisjes onttrekken zich reeds eveneens aan de strenge oude eti quette, en trachten het met den rouw band over haar mantel te stellen. De dames echter volgen nog de proto- cool: voor grooten rouw: 6 weken sluier voor 't gelaat, vervolgens 6 maand sluier van achter of cp zijde, dan 3 maand zwart zonder vool, en 3 maanden halven rouw: wit en zwart, grijs mauve... De rouw voor grootouders, voor zuster of broer, is 3 we ken sluier van voor en 3 maand sluier van achter of op zijde, 3 maar.d zwart en 3 maand halven rouw. Voor oom en tante is de rouw niet langer verplichtend. Noch tans wanneer men erfgenaam is past het 3 weken kleinen sluier te dragen, voorts 3 maand zwart. Bij het dragen van rouwkleederen diene men natuurlijk nog steeds wat rekening te houden van de plaatselijke gebruiken. Immers in enkele dorpen zou de burgerij opspraak verwekken zoo zij niet 9 maan den lang den grooten sluier droege. De heeren stellen zich ook al tevreden m3t een ruitvormig stukje zwart laken op de linker mouw te laten naaien. RECEPTEN. CRAMIQUE. Maak uw keukentafel schoon. Spreid er 1 kilo bloem op. Werk er 200 gr. rozijnen bij. Breek 50 gr. gist in wat lauw water. Maak dan middenin de bloem een putje, en giet er zachtjes het water met gist bij. Smelt een kwart kilo boter in een halven liter water, wat ge lichtjes lauw laat wooden. Voeg bij het lauwe water met gesmolten boter, twee heel goed geklutste eieren. Doe dat zacht jes aan bij bloem en rozijnen, en kneed het heel malscih. Smeer nu een broodvorm met wat boter, doe er het kneedsel in, laat het gedurende 1 uur oprijzen in een warme plaats, dicht bij het vuur. Zet het dan in een gematigden oven en laat 1 uur bakken. BROODBALLETJES VOOR SOEP. Men ontdoet het oude brood van de kor sten, men laat het wat in water weeken. Men knijpt het dan goed uit, doet het in een pannetje met ongeveer een lepel boter en roert, boven 'n zacht vuurtje, tot het geheel als 'n bal van de pan loslaat. Men voegt er dan zout, peper, noot en nagel- gruis bij, kneedt alles goed door elkaar en maakt er kleine balletjes van, die men 10 minuten in de soep kookt. BROOD MET APPELEN. Snijdt 12 dunne sneedjes brood, en smeer die met boter. Kookt intussohentijd appelmoes van een halve kilo zure appelen, en roert er 75 gram suiker door. Legt dan laag om laag in een vuurvast schoteltje afwisse lend appelmoes en gesmeerd brood, zoo danig dat de bovenste laag gevormd wordt door goed aan elkaar passende, vet ge smeerde sneedies brood. Bestrooit den bo venkant met 25 gram suiker, vermengd met 1 volle theelepel kaneel. Zet het scho teltje in een warmen oven, tot de boven laag knappend is gewaden. HUISHOUDELIJKE WENKEN. OVER RECEPTEN. In recepten voor bet aangeven van de Juiste hoeveelheid der benoodigde intrediënt=n altijd het ge. wicht in grammen aangegeven. Doch iedere huisvrouw beeft geen weegschaal. Daarom is het nuttig te weten dat 10 gram bloem gelijk is aan een afgestreken ertleoel, 15 gram zout, of 12 gram suiker, of 20 gram vet of boter eveneens gelijk is aan een afgestreken eetlepel. LADEN VAN KASTEN, die moeilijk schuiven, worden over het schuifvlak met kaarsvet bestreken. ZOUT TN STROOIERS wordt niet vochtig, wanneer men er enkele korreltjes rijst in doet. BT JHET AANMAKEN VAN FORNUI ZEN. most men het vuur niet bovenaan aansteken, wel onderaan door de klep. Dit voorkomt in groote mate het onple zierige rooken. VOCHTIGE SCHOENEN kan men niet gemakkelijk glanzend krijgen, tenzij men in den schoensmeer eenige druppels melk voegt. (Nadruk verboden), TANTE BARBARA. DE MONT ST MICHEL ZAL TERUG EEN EILAND WORDEN In 1875 werd een dijk gemaakt welke het mooie en wonderlijke natuurmonu ment Mont St Michelheeft verbonden met het vasteland. De Mont St Michel was vroeger een eiland gelegen op een paar kilmeter van het vasteland en is ge legen juist aan de scheiding van Bre- tagne en Normandië. Deze dijk is nu oor zaak dat door het slibben van ebbe en vloed de Mont St Michel met het vaste land dreigde aan te groeien. Sedert 20 jaar streden Les Amis du Mont St Mi chel om den dijk te doen verdwijnen. Thans wed gehoor gegeven aan hun bede en de noodige 16 millioen frank werden voorzien voor de verdwijning van den dijk, zoodat het niet lang meer zal duren dat Mont St Michel weer een eiland wordt en dat een bezoek aan het wereldbe roemde excurtie-oord in bootje zal kunnen gedaan worden. 4 VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheck 139.485, Pastoor Renson te Xhendelesse. boren op 17 Mei 1836. Samen met haar twee jaar oudere zuster gaven zij uit: Gedichten (1871), en vertellingen, o. a. Meester Huyghe. Verder schreef Virginie enkele romans: Een dure Eed (1893), De Twistappel (1905)die sober van stijl en rijk aan psychologische kracht en karak- tertypeering zijn. Haar woordkunst laat soms te wenschen over. 2 December 1851. Staatsgreep door Louis Napoléon. Uiteenwerping van de Wetgevende Vergadering. Proklamatie van zijn gezag. 1935. Te Athene wordt het besluit afgekondigd waarbij algemeene amnestie wordt verleend. 3 December 1381. Dood te Groenen- daal bij Brussel, van den Vlaamschen dichter, mystieker en beroemde klooster ling Jan Ruusbroec, die heden nog in de Wereldliteratuur een voorname plaats in neemt. Hij werd geboren in 1283. 1812. Geboorte te Antwerpen van den befaamden Vlaamschen romanschrijver Hendr. Conscience, als zoon van een Fran- schen oud-marine soldaat. Al is zijn taal opgeschroefd en onzuiver, hem blijft de groote verdienste dat hij zijn volk heeft leeren lezen. (Verboden nadruk.) P. B. ZONDAG 28 NOVEMBER 19371 Eerste Zondag van den Advent. Vandaag begint een nieuw kerkelijk Jaar. De Adventtijd stelt de eeuwen voor welke de eerste komst van den Zallgm^ ker voorafgingen en ook die w:ike onj scheiden van zijn eerste komst. De Kerk doet ons daarom bidden: Tot U, o Heer, heb ik mijne ziel verheven; op U brtrouw ik, mijn God, ik zal niet beschaamd wor den Van de ontvangst, die Jezus te beurt viel bij zijn eerste komst, zal afhangen de wijze waarop Hij ons zal ontvang :n bij zijn tweede komst. In beide gevallen wil Hij enkel ons goed, en daarom is de verwachting van deze dubbele komst het kewmrk van den Adventtijd, en zingt de Kerk ons toe, op beide komsten zinspe lend Betoon ons Heer, uwe barmhar tigheid, en schenk ons uw heil. De eerste komst van Jezus had plaats door de Menschwording. Ook zingt de H. Kerk bij de CommunieDe Heer zal goedhartigheid schenken en onze aarde zal haar vrcht voortbrengen. Deze aarde, door God gezegend, is Maria, wtlke Moe der zal worden van den Verlosser. Om die reden celebreerde de Paus op dezen dag in de kerk Heilige Maria de Meerdere, te Rome; daarom ook luidt het tweede gebed van dezen dag: O God, die gewild hebt dat Uw Woord op de boodschap des engels het vleesch zou aannemen ln den schoot der H. Maagd, uwe dienaren smeeken U, verleen ons, die gelooven dat Zij waarlijk Moeder van God is, door hare voorspraak bij U geholpen te worden De tweede komst van Jezus verwachten we op het einde der tijden: Hij zal dan komen om levenden en dooden te oordee- len. Ook zegt de Zaligmker ln het Evan gelie: «Daar zal benauwdheid zijn onder de volken... En dan zullen ze den Ma- schenzoon zien komen op een wolk met groote macht en majesteit. Zinspelend op deze tweede komst, zegt de H. Paulus in het Epistel van dezen dag: Laten wij opstaan uit o.iaen geestelij ken slaap; verlaten wij de duisternis d:r zonde en de zon der gerechtigheid zal ons verlichten. Door die les van den Apostel wil de H. Kerk ons tot de eerste komst bereiden, waarvan we op Kerstdag de ver jaring vieren. Op Kerstdag laat Jezus in derdaad telken jare een straal van zijn goddelijk licht in de zielen doordringen, in afwachting dat ze, ln den Hemel, met het licht zijner glorie bestraald worden. Ook bidt de H. Kerk, wijl Kerstmis nabij Is, en de laatste komst van den Zaligma ker steeds mser en meer nadert: «De nacht is ten einde en de dag nadert; laat ons, als bij dag, eerbaar wandelen en de zonde vermijden NOVEMBER - SLACHTMAAND NAAMDAGEN 28 Z 1" Zondag van den Advent. H. Rufus. H. Jacobus. Evangelie: Het laatste oordeel. 29 M H. Saturninus. 30 D H. Andreas. DECEMBER - WINTERMAAND 1 W H. Eligius. 2 D H. Bibiana. Z. Joannes van Ruys- broeck. 3 V H. Franciscus Xaverius 4 Z H. Barbara, H. Petrus Crysologus 5 Z 28 Zondag v. d. Advent. H. Sabbas -«o>- HERDENKINGEN 27 November 1899. Overlijden te Brugge van den Vlaamschen Priester- Dichter Guido Gezelle. Hij werd op I Mei 1830 te Brugge geboren. Zijn vader, een bloem- en boomkweeker, gaf hem een groote liefde tot de natuur; zijn vrome moeder schonk hem een diep oprecht ge loof in God. Hij was opeenvolgenlijk te Roeselare leeraar in de klas van poëzie (1854), te Brugge onder-rector aan een Èngelsch Seminarie (1860), onderpastoor van Sint Walburgis (1865), te Kortrijk onderpastoor aan O. L. Vrouwkcrk (1871), bestuurder der Zusters vau het Kindeken Jezus (1889), opnieuw te Brugge maar nu bestuurder der Engelsche Kanunnikessen (1899) waar hij op 27 Nov. van ditzelfde jaar stierf. Hij schreeiKerkhofblommen, Vlaamsche Dichtoefeningen (1858), Het Kindeke van den Dood, Kleengedichten (1860), Gedichten, Gezangen en Gebeden I860). Toen zweeg hij ruim 20 jaar, en bereikte toen zijn hoogtepunt in Tijd krans (1893), Rijmsnoer om en om het Jaar (1897) en Laatste Verzen van hem verscheen na zijn dood in 1902. Guido Gezelle vertaalde ook Longfellow's Hia watha, hij schreef een vertelling «Van de Kleenen Hertog» en talrijke andere ver tellingen. Hij wordt heden ten dage als een der grootste letterkundige meesters der XlXe eeuw beschouwd. 1936. Overlijden van Basil Zaharoff. 28 November 1659. Jan Palfijn, be roemd heelmeester, wordt te Kortrijk ge boren. Overleden te Gent 21 April 1730. 1935. In het Memelgebied vormt de op de Duitsche eenheidslijst gekozen land dag-president Baldschuss het Directorium. 29 November 1889. Proefneming te Cherbourg van den eersten onderzeeëer. 30 November 1792. Nadat de Oosten rijkers te Jemappes verslagen waren, moesten de Belgische steden zich beur telings aan de Franschen overgeven. Ook Antwerpen was op 30 Nov. 1792 genood zaakt zijn poorten voor den vijand te openen. De Republikeinen plantten over al de vrijheidsboom, en zongen al dansend eromheen hun revolutielied: de Carma gnole. 1935. Het Grieksche kabinet wordt na het aftreden van Kondylis door Prof. Demerosis gevórmd. 1 December 1923. Overlijden te Gent van de Vlaamsche romanschrijfster Vir ginie Loveling. Zij werd te Nevere ge- -m 'Zie vervolg hiernevens.) was leeg, er was niemand meer. En daar Richard Sundheim ook beneden nergens te bespeuren was, moest ze wel aannemen dat hij het feest verlaten had. Misschien was hij met zijn oom naar huis gegaan. Maar wat kon er gebeurd zijn, hoe was het mogelijk dat Hilde zich met Frankenstein verloofde, een uur nadat ze Richard Sundheim haar woord gegeven had? Het feest sc.ieen haar ondragelijk lang te duren en ze herademde toen men ein delijk aanstalten maakte om naar huis te gaan. Frankenstein vergezelde hen en stond er op, hen met zijn auto thuis te brengen hij zelf ging in zijn pelsjas ge huld naast den chauffeur zitten. Hilda leunde met een onnavolgbaar gebaar achterover in de kussens; ze voelde zich reeds eigenares van al dat fraais. Lore had hoofdpijn, ze kon bijna niet meer mee aanhooren, hoe haar vader en stiefmoeder onophoudelijk over Hilda's ongehoord geluk praatten, terwijl Hilde met een ijdel lachje luisterde. Haar vader streelde tersluiks haar hond, als wilde hij haar troosten, dat zoo'n groot geluk ook niet haar deel was geworden. Lore wist wat er in hem omging en er speelde een mat lachje om haar mond. Hoe weinig benijdde ze Hilde haar geluk Haar hield slechts één ding bezig: wat er met Richard Sundheim gebeurd kon zijn. Eindelijk hield de auto stil. Franken stein hielp eerst Hilde's moeder, toen haar en eindelijk Hilde uit den hel ver lichten auto. Hij kuste Hilde tot afscheid met het recht van den bezitter. Morgenochtend kom ik je opzoeken als het goed is, zei hij. De professor en Hilde's moeder zeiden, dat het hun heel aangenaam zou zijn, doch Hilde zei bedaard en beslist: Kom as je blieft niet vóór twaalf uur. Ernst, ik moet eerst eens flink uit slapen na dezen opwindenden aror.d. H1J lacht» teeder. Slaap maar lekker, Hilde en droom van me, zei hij. Hilde antwoordde slechts met haar meest smachtenden blik en een knikken van haar blonde kopje dat zoo allerliefst boven den blauw fluweelen mantel uitkeek. Een half uur later waren de zusters eindelijk alleen in haar gemeenschappe lijke slaapkamer. Loie viel als een blok in een stoel, terwijl Hilda coquet voor dan spiegel draaide en zichzelf bewon derend opnam. Wat zou Frankenstein rr.e als ver lovingsgeschenk geven, Lore? Wat denk je? Parelen? Lore keek haar onrustig aan. Ik begrijp niet dat je dat r.u kan interesseeren, Hilde. Zeg me nu als Je blisft eindelijk eens hoe het mogelijk is dat Je je met Frankenstein verloofd hebt, een uur nadat je Richard Sundheim je woord hebt gegeven! Hilde ging zitten en legde de vingertop pen t:gen elkaar. Er Is ruzie geweest, Lore. Sundheim heeft me wel gevraagd om zijn vrouw- te worden en lk heb wel Ja gez?gd, maar hij heeft dat gedaan onder valsche voor wendsels. Lore richtte zich op alsof ze zelf doode- lijk beleedigd was. Richard Sundheim? Onmogelijk, Hilde. Toch is het zoo. Hij heeft me gezegd dat zijn oom zijn keus goedkeurde, dat we ln Gorin een heelen zijvleugel voor ons alleen zouden hebben, dat ik altijd een auto tot mijn bEschikking zou hebben en dat hij me met alle mogelijke luxe zou omringen. Hij was de eenige erf genaam van zijn oom en het zou me aan niets ontbreken. Zijn oom was speciaal op het U. gekomen om mij te leeren ken nen enzoovoort, enzoovoort. Hij heeft me toen bij dien afschuwelijken ouden man gebracht. Wat ben ik blij, dat lk niet met dien man ln één huis behoef te wonen. IX» akelig» kerel viel Ineens woedend uit en verzekerde me, dat zijn neef geen rooien duit van hem zou erven en dat hij niet op zijn docd hoefde te speculeeren. Hij trok zijn handen van Richard af, hij moest zijn huis uit en zoo ging het maar door. Hij was gewoon afgrijselijk in zijn drift. Nadat hij zoo zijn hart gelucht had, ging hij weg. Ri chard Sundheim was heelemaal overstuur, lüj kon niets antwoorden, hij liet me een voudig staan en verzekerde me genadig, dat hij morgenochtend om elf uur bij ons zou komen als het hem niet mogelijk was nog naar het feest terug te keeren. Ik vraag je, hoef ik me zooiets te laten welgevallen? Zou ik zoo gek zijn om me te binden aan een man, die zielf niet genoeg te eten heeft als zijn oom hem onterft? Lore haalde diep adem. Hilde, wat zou er gebeurd zijn dat de oude heer zoo woedend is geworden? vroeg ze. Hilde haalde de schouders op. Wie zal het zeggen het kan me niets meer schelen, want het spreekt van zelf dat tusschen mij en Sundheim alles uit is. Ik beschouw me als ahsoluut niet gebonden en dat zal ik hem morgen als hij komt zeggen ook. Ik moet hem natuur lijk spreken vóór Frankenstein komt en mijn verloving met hem publiek wordt. Daarom heb ik Frankenstein ook om twaalf uur besteld. Sundheim kan niet verlangen dat ik mijn woord, dat hij me met valsche beloften heeft afgeperst., onder de gegeven omstandigheden houdt. Foei, hoe kun je zooiets zeggen, Hilde. Hij is een man van eer en zal nooit iemand iets voorjokken. Hilde keek haar spottend aan. Wat kom je voor hem op, Lore, ben je soms verliefd op hem? Lore fronste het voorhoofd, ae zou voor geen geld haar gevoelens aan Hilde ver raden hebben. Praat niet zoo'n onzin, Hild». Ik weet alleen, dat Richard een gentleman is en dat hij ontzettend veel van Je houdt. Als hij hoort, dat je met een ander ver loofd bent, zal zijn hart breken. Geloof dat toch niet! Zoo'n vaart zal het niet loopen. Hij kan toch wel begrij pen, dat een meisje als ik niet geschikt is voor een huwelijk dat met niets begint en alleen maar zorg en ellende kan bren gen. Ik bedank er feestelijk voor. Maar Je moet niet denken, dat hij je wat wijs heeft gemaakt. Zijn com zal wel met alles ingenomen zijn geweest en heeft je daarom willen leeren kermen. Er moet Iets gebeurd zijn dat hem zoo boos heeft gemaakt op zijn neef. Maar wat zou er dan gebeurd kun nen zijn? Lore had peinzend voor zich uit ge keken en plotseling sprang ze opgewonden op. Ze had zich bedacht, dat ze kort te voren Frankenstein in de loge bij den ouden heer had zien zitten en dat die twee schijnbaar ln een zeer druk gesprek gewikkeld waren geweest. Wat is er Lore, waarom doe Je zoo ópgewendem? vroeg Hilde. Lore hield zich met moeite kalm. Vertel me nog eens, als Je kunt, woordgetrouw wat de oude heer gezegd heeft? vroeg zie met trillende stem. Hilde schudde verbaasd het hoofd. Wat dos je vreemd, Lore, hoe kun Je je er zoo over opwinden, je ziet hoe kalm ik er onder blijf. De zal het je later wel vertillen, maar herhaal nu als Je blieft precies wat de oude heer gezegd heeft. Kilde beschreef nu bijna woordelijk de scène die boa-en in de loge was afgespeeld. Lore luisterde aandachtig en toen Hilde zweeg, zei ze beslist: Nu zal ik je zeggen waarom ik me zoo opwond. Frankenstein zit hier achter, Richard Sundheim heeft het aan hem t» danken als zijn oom hem werkelijk onterft. Hilde keek haar verbluft aan. Wat kan Frankenstein daar nu mee te maken hebben? Dat zal ik Js zeggen. Ik heb Fran kenstein kort voor je met Richard naar boven ging, in de loge bij den ouden heer zien zitten. Ze praatten opgewonden met elkaar en toen je met Richard boven was, stond Frankenstein met een gezicht vol spanning onder aan de trap, alsof hij op iets bijzonders wachtte. Frankenstein is smoor verliefd op je en daarom was hij ooi Jaloersoh op Richard Sundheim, om dat je dien de voorkeur gal. Hij zal ge dacht hebben: ais ik kan mazen dat Sundheim onterfd wordt, kan hij niet met Hilde trouwen. Waarschijnlijk heeft hij den ouden heer tegen zijn neef op gestookt en hem misschien gezegd, dat jullie op zijn dood loerden om van hem te kunnen erven. Ik ben er vast van over tuigd, dat hij hier de hand k. beef». Hilde spotte: Je bent je reinst» Sherlock Holmes, Lore! Het is niet moeilijk om deze dingen te combineeren. Toen de oude heer met zijn neef naar de Eendrachtreed, keurde hij jullie verloving goed en heeft hij Richard alle mogelijke beloften ge daan. Plotseling is hij veranderd, wordt woedend en is verontwaardigd over de ondankbaarheid van zijn neef. In dien tueschentijd heeft hij met niemand anders dan met Frankenstein gesproken. Dus al les ligt voor de hand. H.. dacht even na en richtte zich toen op: Het is mogelijk, maar daar is nu toch niets meer aan te veranderen. Hel is uitgesloten dat ik Richard's vrouw word. Als zijn oom hem verstoot dan is hij een bedelaar, verzoent hij zioh met hem, dan z»u ik gei won gen zijn met dien afschuwilijken ouden man onder één dak te wonen en me alles van hem ie laten welgevallen. Ik zou je danken! Neen hoor, het is goed zooa'^ het is. Frankensteins omstandigheden geven me meer waarborg voor de toekomst. Al heeft hij het lot een handje geholpen wat gaat mij dat aan, ik weet van niets en wil niets weten. Hij heeft het dan uit liefde voor mij ge daan en ten slotte heeft hij daarmee ook voor mij het beste bereikt en me terug gehouden van een dwazen stap. Lore keek haar zuster met groote oogea aan. En Richard Sundheim moet er voor boeten. Heb je geen medelijden met hef Hilde haalde de schouders op. Ik kan er niets aan doen, het gaat ten slotte om mijn geluk en dat is m« meer waard dan het zijne. Lore had haar wel door elkaar kunnen schudden. Denk je dan heusch met een man als Frankenstein, die je au fond anti pathiek is, gelukkig te kunnen wcrdenT Hij zal al mijn wenschen vervullen, ik zal in luxe leven en eindelijk eens van al die alledaagsche zorgjes af rijn; dat alleen al zal me gelukkig maken. Wees als Je blieft niet ssntimenteeler dan noodig is. Sundheim's hart zal heusch niet bre ken en ik heb mijn zin. Zorg als je blieft dat lk morgenochtend een half uur alleen kan rijn met Richard Sundheim, dan kan ik de zaak met hem afhandelen. Ik zal hem eenvoudig zeggen dat ik me na de scene met den ouden heer van mijn belofte ontslagen ht en me met Frankenstein verloofd Lore klemde de hai.. _.i ineen. Zal het Je geweten niet bezwaren t» weten, dat, als mijn vermoedens juist zijn, Frankenstein l»em rijn erfenis heeft ont nomen door hem bij zijn oom in een kwaad daglicht te stellen? Ze zullen zich wel weer verzoenei* die oom en neef. En als het niet gebeurt? Ja, lieve genade, dan kan ik er ook niets aan doen. het is toch miln schuld niet. (nrrtUt^

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 9