Heursel-Opfiek Inlijving der Innrkinsse 1938 M m ALLES De Weg naar het Licht ZEISS GEDACHTEN WEKEL'IKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER Boterstraat 41, IEPER. - TeL 107, AANBESTEDINGEN DECEMBER - WINTERMAAND De opkomst in werkelijken dienstdatam en regeling. IN 1939. IN DEN NEGER .PUNKTAL schreef twee dichtbundels en richtte h» tijdschrift De Toekomst op. 1874. Overlijden van den Vlacnv schen kunstschilder Gustaaf Wappers te Parijs. Hij werd op 23 Aug. 1803 te Ant werpen geboren. Was vriend van Hendrik Conscience, conservator aan het museum zijner stad. Hij schilderde romanttsch- ta- fereelen, o. a.Het offer van den Leiden- schen burgemeester van der Werf, D# Belgische Omwenteling. 1882. Dood van den Fransche* socialist I.ouis Blanc, in 1811 te Madrid geboren. Bij de 2* Fransche Republiek ia 1848 werd hij lid van het Voorloopig Be wind: hij richtte de nationale werkplaat sen op. 1883. Brand van het Paleis der Natie te Brussel. 7 Dec. 1708. Nadat de bondgenooten de legerbenden van Lodewijk XIV t» Oudenaarde verslagen hadden, liepen zij naar Rijsel, die op 7 Dec. 1708 door hen ingenomen werd. Ook Gent en Brugg» vielen dan in hun handen. 181S. De Fransche maarschalk Michel Ney, Prins van de Moskowa, on derscheidde zich in den Russisch-Fran- schen oorlog, en werd in den 6n Coalitie oorlog in 1813 bij Dennewitz verslagen. Hij liep in 1815 tot Napoleon over, ea streed met hem in den 7" Coalitieoorlog bij Quatrebras en Waterloo. Daarom wera werd hij op 7 Dec. 1815 te Parijs dood geschoten. 8 Dec. 1792. Heropening, op pa pier, van de Scheldevaart volgens Dekreet der Conventie van 25 November. 1792. Einde van de Fransche Over- heersching. 9 Dec. 1567. Afscheidsbrief van Mar- gareta van Parnta aan de Staten, na haaf negenjarig bestuur. Na de gewelddaden der Reeldstomers, durfde de landvoogde» niet langer in de Nederlanden blijven, en was overgelukkig toen zij van haar broe der Filip II de toelating bekwam te mo gen vertrekken. 1928. De aktivist Dr Aug. BormB wordt te Antwerpen voor de Kamers ge kozen: hij bekomt 83.058 stemmen op d« 133.166 geldige uitgebrachte. 10 Dec. 1865. Dood van Leopold 1, te Laken, in den ouderdom van 75 jaar. na een langdurige en pijnlijke ziekte. Hij regeerde, als eerste koning der Belgen, ons land gedurende 34 jaar. OM EENS NA TE DENKEN! Waar geen moeilijkheden zijn, is geeB genot. Spreken leeren wij gauw, zwijgen daarentegen pas na vele jaren. Verveling is luiheid, die zichzelf straft (Verboden nadruk.) P. B. HlllllllllllllllllIlllIlBEl Hij die niet gaarne spaart, doch liever [drinkt en smult. Wees zeker dat hij zit met zijnen rug vol [schuld. Van veel teren en veel smeeren Komt veel duchten en veel zuchten. Benijd geen rijkaard of geen vorst Maar spaar een appel voor den dorst. Eene kleine gramschap Vermeerdert de vriendschap. Die steeds gebiedt met stuur gelaat Wordt eerst gevreesd, daarna versmaad. (Opgedragen aan onze broeders die zoeken naar de waarheid) tilt de menigvuldige gevallen van bekee- ken ~utt honderd teekenen. Maar niet al- ring tot oen Katholieken godsdienst blijkt len zien die teekenen, of zien ze niet om- overduidelijk dat er een oneindige ver- middellijk. schetdenhïid bestaat voor wat betreft de Alleen deze bemerken ze, die aandach- aanleiding of de oorzaken die er toe ge- tig toekijken. En t is juist de wil die den braeht hebben om naar het licht toe te mensch er toe brengt toe te kijken met treden en de volte klaarte ervan be on- de noodlge oplettendheid, 't Is de wil die dergaan. het kiemend geloof steunt en sterkt. Maar iets kunnen we bij alten terugvin- Maar wat drijft de wil om tusschen bel den: de overwegende rol die de wil bij de den te komen? Op de eerste plaats de geestelijke ommekeer van zooveel duizen- liefde. Als men waarlijk de waarheid be den heeft gespeeld. mtnt dan stuwt ze maar altijd voort tot Indien het waar ia dat niemand mag wanneer de geest zich overwonnen geeft, zeggen met volstrekte zekerheid, dat hij Indien het de geest ls, die de eindbeslis- tot het einde van zijn leven in het onge- sing bekrachtigt, dan is het het hart, om- loof zal volharden en dat het vertrekpunt dat het bemint, welk den geest beïnvloedt, van de kentering dikwijls daar ligt waar Men zoekt maar wat men bemint. Er is ze dit het minst vermoeden, is het even dus weinig mogelijkheid om de waarheid waar dat de vrije beslissing, de goede wil te vinden als men ze niet bemint, met de beslissende factor is tot het aanvaar- gansch zijn hart. We zeggen met geheel den van het volte geloof. het hart, want een halve of voorwaarde- Zelfs wanneer door de genade, de lijke liefde, een liefde met voorbehoud, mensch op 't onverwachts wordt getroffen, met bijbedoelingen, kan men op den weg staat het hem vrij er aan te weerstaan, naar het licht geen vorderingen maken. De apostel Paulus, op de weg naar Da- Ja zelfs er den eersten stap er heen niet mascus, blijft een tijd tegenstribbelen en zetten. het is maar na een korte en geweldige Veten denken en verklaren de waarheid strijd dat hij zich gewonnen geeft. te beminnen maar bedriegen zich zelve. God wil niemand tegen zijn wil dwin- In werkelijkheid is het maar een schame- gen. Hij eerbiedigt volledig ieders vrije le liefde, een liefde die verminkt en be- wil. Hij klopt op de deur en komt maar perkt en verdrongen wordt door zucht binnen als men opendoet. Nog grooter is naar genot, of naar gemakkelijkheid, het deel van de vrije beschikking als God Wanneer de waarheid hen wenkt zou- natuurlijke middelen gebruikt. God den ze haar wel volgen indien ze zelf hun spreekt dan maar heel stil: zijn stam is voorwaarden mochten stellen, dan als de klank van een verre muziek. Met zulke gesteltenis blijft de weg naar Zijn tegenwoordigheid en zijn litfde blij- het licht onverbiddellijk afgesloten. ■iniiiB83s:seiHUiiiHii»»iinH»iiiiiiiiiiiiiiiiiiii ZONDAG 5 DECEMBER 1937: Tweede Zondag van den Advent. Gedurende den ganschen tijd van voor bereiding tot het feest van Kerstm s, wordt S. Jan de Dooper vooral in het licht gesteld. De H. Kerk herhaalt ons onop houdelijk de woorden van dengene die roept in de woestijn: Bereidt den weg des Heer en, maakt zijne wegen recht Tot het ontvangen der gratie dient men zich voor te bereiden door u öoelveerdig- heid <.DeH, Kerk noodigt ons binst den tijd van voorbereiding tot de boetpleging uit, welke de Vooriooper des Heeren pre dikte. Iedere vallei moet gevuld worden t.tz. al de driften welke den mensch ver nederen moeten bestreden worden; tede re helling moet geëffend worden t.ta. al le hoeveerdigheid moet verzwinden. Het Evangelie toont ons vandaag den strengen Dooper; ook de Liturgie predikt de leering welke St Jon de Dooper aan de oevers van den Jordaan onderwees. Luisteren wij naar zijne stem, zij zal ons de gesteltenissen bezorgen welke ons moe ten bezielen gedurende den tijd der blijde verwachting naar de komst van den Em manuel. En Joannes zat gevangen. Hij dte een profeet, en meer dan een profeet was, lijdt vervolging om de rechtvaardigheid. Nochtans het gerucht der wonderen van den Verlosser doet hem in den kerker van vreugde trillen. Men deelt Joannes mede welke wonde ren Jezus verwezenlijkte en nochtans, waarom gelooft men dan niet in Hem? Omdat Jezus de taak niet vervulde welke de nationale vooroordeelen der Joden Hem wilden opleggen. Zij willen als Messias, een verlosser die ze van 't Bomelnsch juk bevrijden zou. Daarom zei Jezus eens: Za lig die in Mij niet geërgerd wordt. Is het lijden voor velen niet een steen des aan stoots om de leer van Christus te aanvaar den? En nochtans, Christus kwam een bo vennatuurlijk Rijk stichten, hetwelk nooit een einde zou nemen. Met Kerstmis azl Christus onze zielen laten deelen in de genaden die Hij ver diend heeft bij zijne eerste komst en op het einde der wereld komt Hij weer om ons binnen te leiden in zijn Hemel. Zeer gepast bidt dan ook de priester in de Post- communio: Met geestelijk voedsel gespij zigd, smeeken wij U, o Heer, ootmoedig dat Gij ons de aardsche goederen leert verachten en de hemelsohe beminnen Dit weze ook de vrucht van den Advent tijd hetman^KE SINTERKLAAS, beste vent onder de [venten Slaat wêer op, bij ons, zijn tenten. Hij, de goeie sint Die gezwind Veel speelgoed en ook tal Van lekkernijen brengen zal Aan de binders die zich hebben braaf ge- [toond Want alle deugd die dient beloond! Van dat princiep vertrekkende, ga'k ook uitdeeling houden onder m'n beste Lezers en alderliefste Lezereskens van 'n lekker nij, die zeker in ieders goesting vallen zal... Wat zal bet zijn? Wel... 'n stuksken marsepein... Maar marsepein in nog al zoet en zoet is slecht voor de tanden... en daar 'k bij u niet gaarne die pijn zou veroorzaken, zal 'k u vragen u maar con tent te stellen met 'n... explicatie over de marsepein! Het is een zeer oud gebak, want reeds in de XVe eeuw werd het vernoemd. Toen werd het van amandelen, suiker en rozenwater gemaakt. Of dit nog zoo is? Zeker spelen amandelen nog een rol En suiker natuurlijk ook. Lübbeck, de Duit- sche handelsstad, is wegens marsepein be roemd. Het pcin komt van het La- tijnsch «panis», brood... en doet dus heelemaal geen pijnMaar waar ze dat marscgehaald hebben, daar waag ik me niet aan! En daarmee ziet ge (alleman zijn stiel) da'k ne slechten Sinterklaas zou zijn, want nu moet g'U maar... zonder marsepein en met 'n halve cksplikatie kontent stellen. WAT HEBT ge toch mooie kleine handjessprak hij teeder. Vindt ge dat? vroeg ze gestreeld. Ja, heusch... Als ge gaapt moet ge zeker alle twee uw handjes vóór uwen mond houden? En, pardaf, hij kreeg zijnen bon, spijts al zijn complimenten. 't Is van op te passen, jongens! "f MENSCHDOM GAAT PRAT Omdat Het uitvindingen deed Met de vleet. 't Is niet vandoen, Ik zeg het koen, Zoo den kop omhoog te steken Want wat zijn we, vergeleken Met t'eenvoudigste insect Dat, vliegend, door het luchtruim trekt! Wat is het snelste op de wereld? Een vogel, een vliegtuig? Neen, het is een insect. Dr Roy Chapman Andrews, een bekende onderzoeker te New-York op dit terrein, heeft onlangs 't wereldsnelheids- rekord aan een insect toegekend. Een in sect dat per uur niet minder dan 1309 km. kan afleggen (dus twee keers zoo snel als 't snelste vliegtuig. De cephenomyia, zoo heet 't beestje, is de houder van hei wereldsnclhcidsrecord. Dr Andrews voegt er aan toe: als het ons mogelijk was, een vliegtuig int te vinden dat de snelheid kan bereiken van de cephenomyia, dan zouden w'in 17 uur rond de wereld kun nen vliegen, dus sneller dan de aardbol zelf draait!! De mensch heeft zijn vleu gels eerst kortgeleden uitgeslagen... zal hij ooit de insecten kunnen voorbij streven? EEN PASSAGIER stond bleek en ont daan op het dek van het schip over de reeling gebogen en probeerde... hm! De wind joeg de golven woest voor zich uit. Een medelijdende madam kwam bij liem staan en vroeg: Ge wacht zeker op 't te voorschijn komen van de maan? Prachtig schouw spel. Neen, zei de zeezieke man, die heb ik niet opgeëtenl! Anders zou z'er toch misschien ook wel mee uitgekomen zijn! EEN KAT doet soms dienst als... kat Maar 't kan ook soms anders zijn. Wat in Italië was er zoo'n katje dat Dienst heeft gedaan als... proefkonijn! Zonder dat zijn meesters of zij zelf het gewild hadden. D'r zijn soms menschen zonder scru pules, die 'n kat zouden durven opdienen als... konijn of hazepeper... Maar hier is 't 'n ander soort konijn, waarvan d'r sprake is... 'a proefkonijn. Te Novare ging de familie Martelli, samengesteld uit den vader, de moeder en zes kinderen, zich aan tafel zetten om een met paddestoelen gereedgemaakte schotel naar binnen te werken... maar, en hier komt de kat op de koord... eensklaps zag de moeder dat de kat op den vloer te spartelen lag, met in heur smoelwerk een stuk vleesch en enkele kampernoelies, die 't dier weggepikt had. Dat deed bij madam Martelli 'n zekere argwaan op rijzen, want in den lesten tijd had zij in de gazetten talrijke gevallen van vergif tiging door paddenstoelen gelezen... en Van zoohaast U gevoelt dat uw oogen het noodlg hebben kunt U, mits uw toevlucht te nemen tot jten goede bril, een goed ziensvermogen tot op ver gevorderden leeftijd behouden. Elk dralen zal tiw kwaal steeds verergeren en dit ten nadeele van Uw oogen, uw zenuwen en uw werkvermogen. De BRIL HEURSEL, nauwkeurig aangepast, prak tisch en aangenaam om dragen en voorzien van ZEISS PUNCTAL BRILGLAZEN ls de perfecte hulp voor uw oogen. NAAMDAGEN 5 Z 2* Zondag d. Advent. H. Sahbas Evangelie: Joannes de Dooper zendt tot Jezus. 6 M H. Nikolaas van Myra. 7 D H. Ambrosius. 8 W O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. 9 D H. Leocadia. 10 V H. Melchiades. 11 Z H. Damasus. 3 12 Z 3» Zondag v. Advent. H. Valerius. H. Aubert v. Kamerijk. co» HERDENKINGEN 4 Dec. 1402. Oprichting van den eer sten schouwburg te ParijsCharles VI laat de Confrères de la Passion toe zich in het Höpital de la Trinité te vestigen. 1679. Overlijden te Hardwich, in Engeland, van den wijsgeer en materialist Thomas Hobbes. Hij schreef o.a. La Na ture Humaine 1935. Luigl Pirandello offert zijn Nobelprijsmedalje aan de smeltkroes, ten voordeele van de Italiaansche overweldi ging van Abessinïe. 5 Dec. 1384. Te Doornijk heeft een onderhandeling plaats tusschen Filip den Stoute en zijn gemalin en twaalf Gent- sche afgevaardigden. Filip wilde, om zoo gezegd tot oprechte overeenkomst te ge raken, dat de Gentenaars, naar het ge bruik van dien tijd, den knieval deden en vergiffenis vroegen. Maar de fiere Gen tenaars wilden zich niet langer tot slaven vernederen en weigerden zulks als vrije mannen. De Hertog was daarover ver toornd, en men zou in ruzie scheiden, toen de Hertogin van Brabant en Margareta van Male zich op de knieën wierpen en barmhartigheid voor de Vlamingen af smeekten. Aan deze tranen kon Filip niet weerstaan en hij schonk de vrede aan de Gentenaren. 1789. Einde van den Boerenkrijg. Na een hardnekkig strijden moesten de Boeren uit Hasselt vluchten. De Fran- schen achtervolgden ze en schoten allen dood die een blauwen kiel droegen. Ruim zeven honderd lijken werden op den grond gevonden. Daarmede was de Boerenkrijg uitgestreden en bleven de Franschen meester. 1936. Overlijden van den Italiaan- Franschen romanschrijver Vader Alexan der Dumas, in 1803 aldaar geboren. Hij schreef o. a. het drama Henri III et sa Cour (1829), en de historische romans Les trois Mousquetaires, Vingt ans après, Monte Christo. 1636. Overlijden van den Italiaan- schen schrijver Luigi Pirandello, die in 1935 den Nobelprijs voor Letterkunde be kwam. Hij maakte vooral naam met zijn twee bijzondere tooneelstukken«Zes per sonages op zoek naar een auteur en Henri IV 6 Dec. 1850. Eerste voorstelling te Parijs van «l'Enfant prodigue» van Eugè- ne Scribe. 1808. Geboorte tc i^-erlen (Lim burg) van dichter J. M. Dautzenberg, overleden te Elsene op 4 Febr. 1869, waar hij o. a. onderwijzer was. Hij legde zich vooral toe op den kunstigen vorm, dien hij aan verschillende talen ontleende. Hij llllllllIllinSBIHlIIIHIN Liefste Hilde, wat heerlijk dat ik je eindelijk weer kan spreken. Ze deinsde achteruit, richtte zich hoog op en keek hem koel aan. Pardon, mijnheer Sundheim, ik moet u verzoeken me niet zoo familiaar toe te spreken. Luistert u naar wat ük te zeg gen heb, vóór u verder gaat. Richard: had het gevoel of hij een kou de douefhe gekregen had. Verschrikt staar de hij Hilde aan. Haar oogen stonden trotsch en afwijzend, vreemd en fcoud en haar stem klonk anders dan gewoonlijk. Hilde, wat beteekent dat? vroeg hij heesdh. Ik verzoek u nogmaals me niet bij den naam te noemen, u heeft daar het recht niet toe. Wat gisterenavond tus schen ons ls voorgevallen moet vergeten zijn. U heeft mij mijn Jawoord onder val- sche beloften afgetroggeld. Uw oom is dui delijk genoeg geweest. Ik heb er mijn con clusies uit getrokken en beschouw mezelf als vrij. Hij was bleek geworden en keek haar ontzet aan. Hiide bedenk wat je zegt. Je kunt toch niet gelooven dat ik je maar wat wijs heb gemaakt? Niemand kan verbaas der zijn dan ik, over het optreden van mijn oom. Ik geef Je mijn woord, dat hij mijn verloving met jou goedkeurde, dat hij me allerlei toezeggingen heeft gedaan, die me in staat zouden stellen jou een zorgeloos, zelfs luxueus teven aan te bie den. Ik begrijp zelf niets van zijn ver anderde houding. Ik weet niet wat er ge beurd is en hoe hij er toe gekomen is zoo agressief op te treden. Hilde wierp trotsch het hoofd in den nek. Ik ben in elk geval niet van plan me ergens in te dringen waar ik niet met open armen ontvangen word. En ik ver bied u nogmaals me bij den naam te noe men. Ik ben volkomen vrij en acht me ontslagen van de belofte, die lk onder ge heel andere omstandigheden gedaan heb. 10 DEC. Te 11 u.. voor den H. Claey% hoofdingr-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt 12, Brugge, herstellen van den Rijksweg nr 70 Beernem-Bailleul, vak DikkebuschLoker, op het grondgebied der gemeenten DIKKEBUSCH, KLYTE. WESTOUTER en LOKER. Bestek nr 234 van 1937 (Ned.), prijs 38 fr.; plan, 15 fr. 10 DEC. Tc 3 uur, ten Gemeente huize te KOKSIJDE, bouwen van riolea voor buiswater». Bestek 6.401.660 fr., borgt. 300.000 fr. Stukken ter inzage of te koop, prijs 30 fr„ ten Gemeentesccretariaat en bij ing. Mennes, 9, Van Ertbornstraat, Antwerpen. 22 Instede 10 Dec. - Te 3 u„ ten Gemeente- huize te KOKSIJDE. bouwen van 2 riool gemalen met persleidingen en bijkomend deel riool, en van een dubbelen reservoir met loozing in zee. Borgt. 150.000 fr. Stuk ken ter inzage of te koop. prijs 30 fr.. tea Gemeentesecretariaat en bij ing. Mennet, 9, Van Ertbornstraat, Antwerpen. Aang. inschrijv. 20 December. 22 DEC. Te 2 uur, ten Getneenta- huize te BULSKAMP, verbeteren va» den steen weg van groot verkeer Veurne- Bulskamp-«'t Zwaantje», en landbouwwef Nr 6 (kasseiwerk, steenslagwerk en beton- verharding). Bestek S90.000 fr. Stukken ter inzage ten Gemeentesecretariaat en koop, prijs 25 fr., bij arr.-ing. Jos. Sansea te Veurne (postch. 2935.13). MUMIIRIBIBBaHIMUBHESl GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR 07 VRIEND, ZOO STEUNT GE ONS. DANK EROM. gimenten Ardensche jagers, van het Lulk- sche vestingregiment, van de 2e, 3e en 4e genieregimenten, van de rijwieldiensten, de pontonniers, de spoorwegtroepen, sein- troepen, van de le, 2e en 13e artillerie regimenten, van de veeartsendienst, van de le en 2e regimenten grondverdediging tegen luchtvaartuigen, verder het le ge deelte van de rijwielgenisten, het 2e ge deelte van de 3e en 4e genietroepen, het 3e gedeelte van de spoorwegtroepen, de 2e, 3e en 4e hospitaalkorpsen, de 2e. 3e en 4e intendentiekorpsen en het escadron van de militaire school. 16 Augustus. Het le gedeelte van de ziekendragers en verplegers. 31 Augustus. De aspiranten reserve- gegradeerden van de luchtvaart, van het Naamsche vestingregiment en van de ar tillerie der Ardensche jagers, evenals de gewone dienstplichtigen van de mortieren compagnie en de mitraljisten van de in- fanterieregimenten van het le legerkorps, de aspiranten reserve-gegradeerden en de gewone dienstplichtigen van de 6e, 11e en 14e artillerieregimenten, alsook het 2e ge deelte van de pontonniers. 15 September. De gewone dienst plichtigen van de le, 2e en 3e luchtvaart regimenten en het 3e gedeelte van het 2e regiment genietroepen. 30 September. De aspiranten reserve- gegradeerden en de gewone dienstplich tigen van de le en 2e regimenten leger- artillerie, de aspiranten reserve-gegra deerden van de 3e, 8 en 15e artillerie regimenten en den inschietdienst, evenals het 2e gedeelte van de rijwielgenisten en het 3e gedeelte van de 3e en 4e genie troepen. 14 Oktober. De aspiranten reserve- gegradeerden van den gezondheidsdienst en de gewone dienstplichtigen van de mortierencompagnie van de infanteriere- gimenten van het 3e legerkorps, van de 3e, 8e en 15e artillerieregimenten en den inschietdienst, evenals het gedeelte van de 2e, 3e en 4e korpsen van het voerwezen en het autovoerwezen, verder het 2e ge deelte van de le en 2e regimenten grond- verdediging tegen luchtvaartuigen, het 2e gedeelte van de 12 maanders van de le, 2e en 3e regimenten Ardensche jagers en het 3e gedeelte van de seintroepen. 28 Oktober. Het 3e gedeelte van de artillerie der Ardensche jagers en het 4e gedeelte van de spoorwegtroepen. 16 November. Het 2e gedeelte van de dienstplichtigen 17 maanders van de le, 2e en 3e regimenten Ardensche jagers. 30 November. Artillerieschooh 3 JanuarL Het 2e gedeelte van de ziekendragers-verplegers. 16 Januari. De remontedepot van het leger en het 2e gedeelte van de 2e, 3e en 4e korpsen van het voerwezen en het auto voerwezen. De telefonisten-seiners van de infante- riebaltaljons, mortierencompagnies en mi traljisten worden onder de wapens geroe pen terzelfdertijd als de infanterie van de overeenstemmende legerkorpsen. BBBBHB3SIBBBBBEBHBEBBIBBBIB1B zette een teleurgesteld gezicht. Ze had Hilde's verloofde verwacht. Het is de jonge Sundheim, maar, zei ze, Hilde vragend aandiende. Lore schrok en werd bleek, doch Hilde stond kalm op. Laat mijnheer in het salon, zei ze tegen het meisje en zich tot haar moeder wendend ging ze voort: Mama, ik moet mijnheer Sundheim alleen spreken ik heb hem iets te zeg gen. Maar Hilde, als je aanstaande komt! zei haar moeder onzeker, want ze ver moedde wel, dat Hilde met Sundheim ge flirt had. Frankenstein komt pas om twaalf uur, ik moet Sundheim alleen spreken heb ik u al gezegd. Maak ook, dat papa niet binnen komt. Lore, zorg jij er voor dat we niet gestoord worden? Hilde verliet de kamer. Lore keek haar met strakke oogen na en kneep de lippen opeen. Ze wist, dat ze het leed, dat Ri chard Sundheim nu treffen zou, niet kon afwenden. Hij zou die vrouw, die hij lief had, nu in een ander licht zien en dat zou hem pijn doen. Maar ze zou hem toch heipen voor zoover dat in haar macht sbond en ze had dien slapeloozen nacht bedacht, hoe ze hem over het ergste heen zou kunnen helpen. Haar stiefmoeder vroeg: Weet jij wat Hilda met Sundheim te bespreken heeft? Vraag me dat liever niet, mama, zei ze heesch. Ze stond op en liep naar de deur. —Waar ga je naar toe, Lore? Wat naar buiten, ik heb hoofdpijn. Buiten gekomen nam Lore hoed en mantel en verliet het huis. Ze wilde trach ten goed te maken dat ze mede schuldig was geworden aan wat Sundheim werd aangedaan. Toen Hiide het salon binnenkwam, wilde Richard op haar toesneller De rekruten der jaarklasse 1938 worden op volgende data onder de wapen» ge roepen 3 Januari. De kandidaten-reservege- gradeerden en gewone dienstplichtigen van de infanteriebataljons, van de 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 8e linieregimenten en van de compagnie kanonnen 47 van voornoem de regimenten, evenals de aspiranten re serve-gegradeerden van de mitraljisten en de mortiristen van dezelfde regimenten en het grensregiment wielrijders van de provincie Luik. 31 Januari. De gewone dienstplichti gen van de Luiksche en Naamsche ves tingregimenten. 15 Februari. De aspiranten reserve- gegradeerden en de gewone dienstplich tigen van de le en 2e regimenten rijwiel- karabiniers en de gewone dienstplichtigen van de gemengde regimenten van het rui terijkorps. 28 FebruarL Het le gedeelte van de gewone dienstplichtigen van de artillerie der Ardensche jagers, van de spoorweg troepen, van de pontonniers en van de le en 2e regimenten grondverdediging te gen luchtvaartuigen. 31 Maart. De aspiranten reserve-ge gradeerden en de gewone dienstplichtigen van de infanteriebataljons van de le, 2e en 3e regimenten onbereden jagers, van de karabiniers Prins Boudewijn, van de gre nadiers, van het 9e linieregiment en de compagnie kanonnen 47 van voornoemde regimenten, evenals de aspiranten reserve- gegradeerden van de mitraljisten en mor tiristen van dezelfde regimenten. 19 ApriL Plet 1* gedeelte van de dienstplichtigen (12 maanden) van de le, 2e en 3e regimenten Ardensche jagers, het le gedeelte van het regiment sein troepen. 29 April. Het 2e gedeelte van de spoorwegtroepen. 16 Mei. De gewone dienstplichtigen van de infanteriebataljons van de le, 7e, 11e, 12e, 13e en 14e linieregimenten en van de compagnie kanonnen 47 van voor noemde regimenten, evenals het le ge deelte van het 2e regiment genietroepen en het le gedeelte van de 17 maanden van de le, 2e en 3e reg. Ardensche jagers. 31 Mei. De gewone dienstplichtigen van de le, 2e en 13e artillerieregimenten en van de mortierencompagnie van de in- fanterieregimenten van het 2e legerkorps alsmede het le gedeelte van de 3e en 4e regimenten genie. 30 Juni. De gewone dienstplichtigen van de mitraljisten van de infanterieregi- menten van de 2e en 3e legerkorpsen, evenals het 2' gedeelte van de artillerie der Ardensche jagers, 15 Juli. Het Artillerieregiment van het korps ruiterij, het 2e gedeelte van het 2e regiment genietroepen en van de seintroepen. 29 Juli. De aspiranten reserve-gegra deerden van de infanteriebaltaljons en van de mortierencompagnies van de le, 7e, 11e» 12e, 13e en 14e linieregimenten, van de gemengde regimenten en de artillerie van het ruiterijkorps, van de le, 2e en 3e re- IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB kunnen gebruiken. En Je ziet het leven toch zoo heel anders als Je er zelf voor vechten moet. Maar lik wil je niet down maken, uit je laatsten brief klinkt toch al iets van verlangen naar vrijheid en naar avonturen. Nou ja, het lijkt mooier dan het is, hoor, en je boft, dat je niets met al die onaangenaamheden hier te maken hebt. Ik tracht mezelf maar te troosten met al die lofliederen op het vrije leven hier, maar toch heb ik soms ver draaid heimwee naar een stijf overhemd en een rok. Die ken je hier niet. Richard las al die brieven door «n toen hij ze weer samen pakte, keek hij pein zend voor zich uit. Dus zijn vriend had twintig duizend mark mee naar Afrika genomen. Ja, als je zooveel geld bezat of het tenminste kon leenen, maar wie zou hem, den onterfde, zooveel geld toever trouwen? Als hij nog de erfgenaam van den rijken oom was geweest zou het mak kelijk genoeg gaan, maar nu zou niemand hem meer zoo'n som leenen. Maar het moest ook zonder geld kun nen» Hij zou zich in verbinding stellen met Heinz Martens en hem vragen, of je in Afrika niet zonder geld een bestaan kon vinden. Er zouden op die reusachtige farms toch nog wel flinke kerels noodig zijn. Maar nu zou hij eerst naar Hilde gaan, ze zou wel naar hem verlangen. Hij sprong op en nu waren al zijn ge dachten weer bij haar. Dat hij haar moest vrij laten stond bij hem vast, doch de hoop, dat ze dat niet zou willen, bleef in hem wakker. Een kwartier later stond hij bij de fa milie Dar land voor de deur en schelde aan. Een jong dienstmeisje deed open. Is de familie te spreken? Komt u binnen. Hij gaf zijn kaartje en het meisje trad daarmee de huiskamer binnen, waar Hil de, Lore en Hilde's moeder zaten. De pro fessor was nog in het gymnasium. Me vrouw Darland nam het kaartje aan en «AVAS F. BLANCKAERT-VERLEENE (Meesterkleermaker) Gasthuisstraat, 41, Popering*. Eerste keus Kostumen, Overjassen, Fantazijbroeken. Speciale zwarte stoffen voor ceremonie. Eenige verkooper der «BELGICA»-Regen- mantels. Lederartikelen en spe cialiteit van Lodens, gewaarborgde herkomst van Alsace en Tyrol. Cm piisd/uje cfat vei0emsmlvmdm >E STROOP IS INDERDAAD NIET ENK F. EN LEKKERNIJ ZE IS OOK EfN GEZON1 N HERSTELLEND VOEDSEL BIJZONDEI HET J014C£ ORG4 «ISM6 aJ f t OP ELKE TAFEL ONMISBAAR BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBk Ik heb mijn vrijheid terug genomen -» en heb me gisterenavond met mljnheef Frankenstein verloofd. U ziet daaruit wel, dat u geen hoop meer behoeft te koeste ren dat ik me ooit aan uw, nu zoo onzeke* bestaan, zal binden. Richard' deed een stap achteruit en staarde Hilde aan alsof ze plotseling een vreemde was geworden. Meer nog dan haar woorden kwetste hem de toon waar op ze gesproken werden. Zijn gezicht werd slap en vaal. Neen, dit meisje, dat hem zijn vurige liefde zoo koud en hard voor de voeten gooide, was niet de Hilde dl« hem zoo dierbaar was geweest, maar een harteloos, wreede schepsel, dat hem zon der eenig hartzeer doodelijk wondde. 7M mocht niet merken hoe diep ze hem ge wond had. Ik was hier gekomen, juffrouw Har- tung, om u uw vrijheid terug te geven, zei hij heesch doch vormelijk, omdat mijn omstandigheden sedert gisteren aanmer kelijk veranderd zijn. Maar ik had ge dacht dat u die vrijheid niet zoudt aan nemen, dat u zoudt zeggen: Wat er ko men mag, we zullen het samen dragen. Ja, zoo krankzinnig was ik. Ik zie nu in hoe dwaas dat van me was. U heeft uw vrij heid reeds zelf teruggenomen en zich met een ander getroost, die u meer rijkdom en weelde kan aanbieden dan iemand, die niets meer heeft dan een paar flinke han den en den vasten wil om er zich door heen te slaan. U staat me wel toe u mijn gelukwensohen aan te bieden en afscheid te nemen. Hij boog officieel en verliet haastig de kamer, vóór ze iets kon antwoorden. Hilde bleef een poos als versteend staan. Ze schaamde zich r.u toch wel een beetje en voelde zich vernederd. Doch dat duur de niet lang, ze gooide het hcofd in den nek. Weg met al die sentimentaliteit, as had geen zin haar teven te laten bederven. (vervolgt). Mengelwerk van 5 December 1937. Nr 8. dooi II. COURTHS-MAHLER Je hebt een dubbel spel gespeeld door met Frankenstein te ooquetteeren en hem toen jaloersch te maken op Sundheim. Hilde stond nijdig op. Doe me 't plezier en maak me niet aldoor verwijten, ik heb gedaan wat ik het best achtte voor mezelf ik ben num mer één. En heb niet het hart om je arg waan aan anderen te vertellen. Je moogt op zulke vage gronden iemand niet ver denken. En zeg er vooral geen woord van tegen Sundheim want dan zou je een groot onheil kunnen aanrichten. Het zou mis schien tot een duel komen en dan zou Jij de schuld zijn als een van beiden stierf. Ik wil er ock niets meer van hooren ik heb je maar laten praten, omdat we al leen zijn, maar r.u ls het genoeg, erf:houd dat! Lore zei niets, keek haar alleen maar aan. De zusters spraken geen woord meer en gingen naar bed, toch terwijl Hilde's rustige ademhaling al spoedig verried dat ze sliep, bleef Lore klaar wakker en staar de in het donker. Ze voelde zich mede schuldig aan Richard Sundheims ongeluk, omdat ze te laf was geweest hem voor Hilde te waarschuwen. Uit angst dat hij zou merken dat ze hem liefhad, had ze gezwegen en hem zijn ongeluk tegemoet laten loopen, ze was er met haar groote liefde mede schuldig aan geworden dat hij verdriet had. Ze peinsde er over hoe ze hem zou kunnen helpen Richard Sundheim had zijn groote kof fers aan het station in bewaring gegeven en nam alleen het kleine valies mee naar het hotel.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 9