KERSTNUMMER Kerstnovelle KERSTDAG I moet weten i Hoever zullen de Japanners gaan? Kerstuitzending van Radio Vaticana Kijkjes van den iJzertoren KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER ZONDAG 26 DECEMBER 1937. «DE HALLE H Boterstraat, 17, IEPER. WEEKBLAD: 50 CENTIEMEN. 5' JAAR. N' Si weekblad 12 bSadz. W INTERNATIONAAL OVERZICHT Dit is het laatste nummer van het jaar 1937 Sausen- Vatincsle, Vlitgeocr POSTTARIEVEN van Binnenlandsche Internationale diensten b K&tholiek Weekblad van leper Bureel: ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per po.t) Binnenland 25.fr. Belgisch Kongo 45.fr. Frankrijk 45.fr. Alle andere landen 65.-— fr. Idedcuetktr» tijn verantucerdtlijk voor kun or like is. ^K!iiuiwiHWiiH!iti!ii>iiiiiii:!:i:iiiiiiiiuiiiiii>iiiniiiiii!ii:ii!i:!iiiK gBHBBBBBflBflBBanBBflBBflflBBflMMBBB uaon 8ejuapuo<g uap uaSat naiqau -X] au!3[)l 'uapjow uapuozabu: puOAE 8epsaaOyY\ uap uadai uajaoui i ua uajEjaq ai jejooa ufu uaauonuy •Seejauee do sfud naSmSipuo^uEE aajéqjaq 9£ aj *s (mui) -jjuepag na -jaqMnog s '«j (umtuiuiui) -aiqauaq suia[}j unq 'jps "in 'jaq 'A qaoj 'jj - »J [affaj jad uajqauaq auiaj}} :N31HDIH3H BOOA J3IBV1 Ëhinitunijaiini;!n]mt.'inn!:n;!!miuii[nmii:H!iEiiiiRnifiiaireijiiaR!f«i^ Drukker-Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperingo Tel. Poperinge Nr 9 Postcheckrekening Nr 155.70 Grootvader zat in zijn zetel en zijn oogen pinkelden als hij de doening be keek van zijn kleinkinderen. Rik, groot vaders petekind, vroeg: Bonpa, vertel ons 'n keer entwat van toen ge nog jong waart, entwat van binst den oorlog Bonpa stopte een versche pijp, zocht in 't verleden naar 't een of 't ander dat hem overgekomen was... plots helderde zijn we ken op. en na een paar diepe trekken, net alsof zijn baardbranderke hem meehelpen moest begon hij: 't Was op een kerstavond van 't jaar '34 dat ik van Saeghers hofstede kwam en langs een nauw veldwegeltje plotsewaarts ging. 't Was stil open weer; de sterren tintelden aan 't u.tspaneel en een volle maan scheen helder over de besneeuwde velden. Omtrent aan de grens, op Fransch grondgebied nog. staat er daar een ka- pelieke van O. L. Vr. van Lourdes, dat veel bezoek kreeg door de Viaamsche men schen van Winnezeele en Houtkerke. Ik was tot op een tiental meters van *t ka- pelleke genaderd en wilde nog rap, voor den schamelen tiid dat 't duurt, een kort Wees Gegroet je Onze Lieve Vrouwke toe sturen: toen ik plots iemand, een vrouw moest het zijn. hoorde snikken, 'k Hield me stil, geen takje dat veroerde, alleen hoorde ik van heel verre een mar' basser zi.in nachtelijk lawaai voortzetten... ik luisterde aandachtig... 'k hoorde opnieuw gekreun en op goed kome 't uit ging ik die richting in. 'k Naderde en verschool mij achter e'n dikken eik die het Lieve Vrouwe-huisje tegen de wisselvalligheden van 't weder beschermt. Ik luisterde opnieuw... En 'k hoorde een klagende stemme die had: Lief moederke in den ïemel, zorg toch dat mijn drie schaapkens van kinderen te eten kriigen. Mijn man is naar den oorlog en liet mij zonder iets achter... Vandaag heb ik nog niets over mijn lip pen gehad... en voor ik mijn dutskens te slapen letrde gaf ik hun met een beetje geitenmelk het laatste stuk brood dat ik had... Moederke. Gii die weet wat miserie is, help ons... Schooien durf ik niet... Mijn man was een neerstig, brave werkman en moest ik brood gaan bedelen ik zou 't be sterven... Lief Moederke toch, heb mede lijden met een arme moeder, help ons... anders moeten we vergaan... Er kropte entwat in mijn keel en langer kon ik mij niet weerhouden. Ik stak stil- ïekens mijn hoofd buiten van achter den eik, en kwam te voorschijn. Eer jonge moeder was het die daar voor me geknield »at in de sneeuw. Ze had een rooden sjal rond haar hoofd gebonden, en met haar vingertoppen wre:f ze uit haar oogen de traantjes weg die een voor een, bij 't ne ck r vallen, puttekes maakten in de losge- vroren drafsneeuw. Ik kuchte... zij, zij schiok op, en wipte, een kruLsteeken makend, beschaamd recht. Ik herkende ze. Haar man was in 't Fransche leger en vocht voor 't lieve vaderland dat zoodanig In nesten zat dat het zijn soldatenvrou wen en-kinderen liet verhongeren. Ik vroeg, ja,... om entwat te zeggen: Is 't algelijk zoo erg gesteld bij u, Marie? Waarop ze antwoordde: «Ja 't, menheere de Postmeester, ik kan niet gaan werken omdat ik nog een kleintje heb dat ik voed en twee ander die nog niet grcot genoeg zijn om. naar school te. gaan... en cp- jr.enw brak ze in een hevig snikken uit. Ik kreeg het plots zoo koud, we stonden wij daar, zij, die arme sloore die centje voor centje t'hoope gescharreld had om haar menagie en haar kindekens een men- schelijk leven en uitzicht te geven, en nu, nu dat haren vent weg was, was zij nog te edel en had ze liever zelf nog omgeko men dan te moeten uit gaan om te schooien... 't Was koud. vinnig koud dien nacht, 't was voor mij een eenig mooie maar zoo bittere Kerstnacht. Met bijna versteven vingers scharrelde ik in mijn zakken, 'k vond hem; 't was echter mijn geldbeugel dat ik zocht. Ik haald" hem boven en keek in t binnenste zakje naar een gouden Louis, dat ik altijd voor mogelijke gebeurtenissen op mij had. Fourtü... Ik gaf haar het goudstuk van 25 frank een heele som in dien tijd en zei: "Marie, kind, wees niet meer be kommerd. van morgen af zal d'er u niets meer ontbreken. Ze vond geen woorden, 't arme vrouw- mensch. om mij te danken. Dat. Rik, jongen, dat was voor mij een van de mooiste oogenblikken van gansch mijn leven. Als een schim ijlde zc de donkerte in, erenzewaarts, om proviand te gaan op doen om haar kinderkens te voeden, en met krachtige stappen lien ze in de sneeuw dat zil onder haar voeten kraakte. Ik had toch zoo een gelukkig gevoel en al voortstapoen besefte ik welke groote genade mij Onze Lieve Vrouwke geschon ken had. Zij had zich van mij bediend om een arme moeder te helpen, en innig blij bedankte ik Haar voor zooveel liefde. On- derwege maakte Ik een plan, dat eerst vage was maar alhengerhand meer vorm aannam en toen ik oo de markt kwam trok ik dadelijk naar Van Eecke's herberg waar eiken avond de ingezetenen van de parochie aanwezig waren en 't oorlogs nieuws bespraken. Ik was nog geheel onder den indruk en 't duurde niet lang of ik vertelde zonder vrouw noch de aalmoes te vernoemen, wat me voorgevallen was. Ik stelde voor een comiteit op te richten om de vrouwen van soldaten en hun kin deren te steunen. Het oogstte algemeenen bijval en reeds van 's anderendaags beschikten we over meer dan duizend frank. Nog dezelfde week schreef ik naar de Koningin en naar Generaal Pétain, en van dan af zorgde t Ministerie van Oorlog voor de ongeken de slachtoffers van d:n wereldbrand en broedermoord Met een tikje zelfvoldaanheid herstop- te grootvader ziin pijp en, blij gelukkig in Rik's oogen kijkend, besloot hij: Jon gen, bid 't Lieve Vrouwke dat ze u ook als voorwerp harer goede werken en ge naden gebruikt, en weest blij voor Haar te kunnen offeren, het zal u zoo gelukkig maken! De tijd kwam om naar de kerk te gaan. Wel ingeduffeld trok gansch de familie naar 't kribbeke, naar Jezus die 1937 jaren geleden voor ons in een stal op stroo lo geerde en ons de «Vrede» aanleerde. Vrede aan alle menschen die van goe de wille zijn» zong de koster... en ik dacht bij mszelven... Vrede komt niet zonder w.derzijdsche zelfverloochening. GUIDO. Duizenden malen werd dit thema behandeld in muziek en zang, in schilderij en poëzie, en nog is na zooveel eeuwen 't onderwerp niet uit geput. En dat al voor de geboorte van een Kind! Geen rijkemans kind. Stille nacht. Heilige nacht. Een arm wichtje neemt zijn pied-i-terre te middernacht in een grot. Geen mode paleis. Zijn volk kent Hem niet. Er is geen logeerkamer gereed. Te Bethlehem zijn vele menschen samengekomen, ieder huis heeft over- komste. Er wordt verteld en gezongen, lekker gedronken en gesmuld. Maar die menschen weten niet wat er om gaat in den omtrek van y2 km. Voor velen nu ook is het feest der feesten niets meer dan een réveillon, waar zware spijzen en vele soorten zullen op de maag blijven liggen; Kerstdag, een prétexte voor indiges tie; en 's anderendaags in plaats van de voldaanheid des herten te genieten zullen ze een zwaar hoofd hebben. Ca- momille drinken of engelsch zout pak ken. Lusteloos zullen ze in hun club zetel zitten bij de feu continu en als de radio zal uitgeven: «De her- derkens lagen bij nachte in het veld ja in het veld, niet in een club dan zullen ze 't knopje draaien om entwat anders te hooren, een stem entwaar uit een café-concert, met een lied in den genre van «L'amour est comme une cigarette.»! Jozef en Maria hielden geen réveil lon. EEN STAL EN TOCH EEN HEILIGDOM. Ik verkondig U een groote vreug de zei de engel. Het Oud-Testament hoort zijn en- deklokke, het nieuwe luidt in; de gou den eeuw van Gods gratie begint. 't Is Middernacht, in 't midden der tijden en der eeuwen. BIJ DE KERSTKRIBBE Goddelijk uur. Nog schooner is 't Kindje dan moe der het had verwacht. De herders wenschen de hemel- moeder geluk en houden voor 't lam Gods de liefdewacht. We knielen neer voor t' geïmprovi seerd wiegsken. Rond het Kleintje is alles klein, ne derige dieren, kleine menschen, arme lieden; de grooten der aarde deran- geeren zich niet. Grootsch tafereel in een klein ka der! Laag dak, aarden vloer en toch een heiligdom met de atmosfeer van een sanctuariom. Geen beter plaats om te bidden. We naderen... Hoe is 't mogelijk, zoo klein is het kind. En toch spant de hemel zijn koepel boven die verborgen God. We denken aan die honderden kindjes die we zagen dragen gewik keld in een witten sa jetten halsdoek; de vroedvrouw bracht ze naar de von- te; ze zetten hun keelgat je wijdopen, als se 't. beetje zout opKSfe lippcnhire- gen, ze wrongen hun handjes van krakeling met vingertjes niet grooter dan versche geernaars uit hun schale. En zeggen dat de Heer en Regeer der van hemel en aarde, de almach tige en majesteit volle God is willen zulk een schepseltje worden. Nederigheid die onzen fleren kop doet buigen, liefde die onze liefde forceert. DE SCHOONSTE PATEEN. Maria offert haar Kind op met haar zuivere handen; de schoonste pateen. O die eerste blikken van die Moe dermaagd, dié geest van geloof, die nog meer de godheid ziet dan de menschheid, die liefde die scherper dan X-stralen den inwendigen glans der Heiligheid aanschouwt. Teeder- heid en extase, mystieke vreugde en zielsverrukking, bij een kribbe der dieren. door Gherardo delle Notti. Zij aanbidt, zij bemint, zij bewon dert. En voor ons schijnt dat al zoo natuurlijk, veel te natuurlijk. De kinderlippen zullen ook een zoen en een balsem brengen daar waar la ter een zweerd van droefheid het moederhart zal doorboren. Op dat Kind ziet de Vader neer van uit den hoogen hemel met een blik van welgevallen. Nu reeds gelijk bij den Jordaan mogen we denken aan Gods woorden: «Deze is mijn welbe minde Zoon in wien Ik al mijn be hagen heb gesteld. Het Kind spreekt tot Vader: Zie, ik kom om uw wil te doen Hier is noch vonk noch vuur en toch is het niet koud: de harten gloei en zonder radiateur. Waar Jezus bin nenkomt, al weze het ook in een grot zonder geburen, het wordt een center van vreugde. Jozef spreektniet, maar leeft alles intens mee. Nooit kreeg een kroonprins zulk een geboorte-aankondiging, een salvo van uit den hemel, een concert van enge len: Glorie aan God en vrede op aarde! De muziek is niet van deze wereld. God die de harmonie herstelt tusschen 't menschdom en den hemel geeft zelf de noot. Dat zou moeten aan ons leven een anderen toon ge ven, een meer blijden en selectieven klank. Hier wordt vuriger gebeden dan in den tempel van Jerusalem. Hier is meer geluk dan in 't paleis van He rodes. Eens zullen die kleine kinderlippen tot de menschen zeggen: «Hebt be trouwen, Ik heb de wereld overwon nen. Eens zullen die kinderhandjes gekruisigd worden, om daarna alles naar zich te trekken. Intusschen lacht Maria op haar Kindje, zooals alleen een moeder dat kan, haar oogen gaan er niet van. A. B. heilige lüBB Vanaf aanstoande week worden als abonnent door de post bediend, zij die hun abonnement voor 1938 betaald hebben. Wie dit uit de een of ander reden niet deed en toch begeert ons blad voort regelmatig te ontvangen, schrijve ons onverwijld een kaartje om dit te vragen of storte 25 fr. op postchecknummer 15.570 van V. Sansen-Vanneste, drukker, Poperinge, of vraagt een abonnement aan de postbode wel aanduidend welk blad hij begeert De Poperingenaar De Halle De Toekomst De reeds Ingekomen lijsten der post toonen ons aan dat onze Lezers aan hun blad houden. De prijs is opge slagen maar we geven waar voor geld. - Het bewijs is er. We rekenen op het trouw blijven van al onze Abonnenten en danken hun hierbij bij voorbaat Ook de Abonnenten van 't Buitenland die ons het bedrag voor 1938 nog niet opstuurden, worden verzocht dit seffens te doen, willen ze vanaf aan staande week voort ons blad ontvangen fe NANKING INGENOMEN. Dat de Chineezen het niet zouden kunnen bolwerken tegen de Japan ners, niettegenstaande hun veel groo- iere getalsterkte, hebben we destijds voorspeld en heeft zeker iedereen ver wacht. Niet meer de kracht van de strijders, niet meer hun getal, maar wel de uitrusting en voornamelijk de mechanische middelen zooals kanon nen, vliegtuigen, tanks, enz. zijn van doorslaggevende beteekenis in een mederne oorlog. En op dat gebied zullen de Chineezen wel deerlijk mis deeld zijn geweest tegenover de bur gers van de hyper-industrieele Staat zooals de Japanners dat zijn. Neen, alle heldenmoed, alle nationalisme, zelfs niet de steun van vreemde mo gendheden, vooral van Rusland, heeft hier mogen baten. Peking en Tien-Tsin vielen de Ja panners, zonder groote inspanning, binnen de eerste weken van de oorlog in de handen. De strijd in Noord- China ging verder, maar zonder te dralen werd een nieuwe brandhaard aangestoken meer dan duizend kilo meter ten Zuiden, te Shanghai. Hoe wel de strijd nu gestreden werd op twee fronten ging alle aandacht naar het zuidelijk front te Shanghai, zoo zeer zelfs dat het noordelijke in ver getelheid geraakte. Shanghai bood weerstand, meer dan vier maand. De wereld verkneukelde zich in de moei lijke vooruitgang van de Japanners en gaf de Chineezen van harte een kans. Te vergeefs echter. Shanghai is thans toch gevallen en amper enkele weken later is ook Nanking, de regee- ringshoofdstad van China, in Japan- sche handen terecht gekomen. Op die wijze is een reusachtig gebied van drie millioen mijlen, geheel China be noorden de Jang-tse-kiang, met uit zondering van enkele westelijke grens streken, onder Japansche heerschap pij gekomen. Weliswaar bevinden zich in dat gebied nog tien duizenden Chi- neesche soldaten die blijven voort strijden, maar ze zitten als muizen in de val en zullen vroeg of laat op Russisch grondgebied moeten vluch ten, zoo hen hiertoe nog de kans ge laten wordt. Illlllllllllllllüll! Het treft ons nu te kunnen vast stellen, dat juist wat we veronderstel den naar aanleiding van den aanvang der vijandelijkheden te Shanghai zich heeft verwezenlijkt. Toen meen den we dat de Japanners van uit het noorden zuidwaarts zouden blijven oprukken en meteenf langs de Jang- tse-kiang, de levensader van China een strook zouden veroveren, om op die wijze geheel Noord-China af te zonderen. Dit is thans voltrokken. EEN GEVAARLIJK INCIDENT. Tijdens de zes maanden heeft het niet aan incidenten ontbroken tus schen Japan en de vreemde mogend heden. Eerst en vooral zijn er de schendingen van de concessies ge weest, bombardementen en zelfs door trekken van regimenten. De aanslag op de Britsche gezant heeft heel wat herrie verwekt. Nu werd een Ameri- kaansche kanoneerboot op koelbloedig berekende wifze beschoten, op groote en kleine hoogte, niettegenstaande de Amerikaansche vlag goed zichtbaar geheschen was. Wat erger is, de ge wonden, die in een sloep neergelaten werden, de eenige waarover de *Pa- nay> beschikte, werden afzonderlijk onder het mitrailleusevuur van de Japansche vliegers genomen Op het schip bevonden zich allerlei vluchtelingen, ook Duitschers en Ita lianen. Die zijn nochtans de vrienden van Japan, zou men denken, na het sluiten van het drievoudig anti-com munistisch pact. Een vergissing? Geen mensch denkt er aan en zeker de di plomaten niet. Ook niet de Duitschers en de Italianen. Berekend was de ge-riJehol. De aanhechting van de rest van heele opzet. Natuurlijk zijn er mooie verontschuldigingen gezonden gewor den naar al de geïnteresseerde lan den, en zeer spoedig zelfs; de Japan ners hebben zelfs niet gewacht tot de protesttelegrammen van Amerika en Duitschland hen bereikten.. De Ja pansche handelwijze is echter al te grof geweest om er nog te kunnen over gaan. Doch ook in die grofheid ligt de opzet. De Japanners trachten immers op die wijze duidelijk te ma ken dat er voor de niet-Aziaten geen plaats meer is in het Verre-Oosten. Deze worden immers niet alleen ge dwongen China te verlaten; terwijl ze reeds buiten zijn krijgen ze nog en kele stampen, opdat hen de lust zou vergaan nog ooit terug te keeren, met de complimenten aan hun landge- nooten, om hen af te raden naar China te gaan om er zich te vestigen. Azie aan de Aziaten is de leuze van geheel de strijd van de Japanners. Het ligt er vingerdik op en ze aarze len niet om het bij gelegenheid uit drukkelijk te laten hooren. Met de Duitschers en de Italianen werd wel een overeenkomst getroffen, maar zij worden evenmin verschoond als de andere volkeren. Tegen het commu nisme, al goed en wel, maar na de communisten komen rechtstreeks al degenen die geen gele gelaatskleur of spleetoogen hebben. EN VERDER. Toen de Japanners de strijd begon nen zegden ze dat het een straf expeditie was die maar een drietal maanden zou duren. De oorlog is over zes maanden begonnen en duurt nog. Komt er nu een einde na de laatste suksessen? We denken van niet. Alles wijst er op, dat de Japanners niet eer zullen ophouden dan wanneer heel China onder hun voogdij zal staan. Of ze onmiddellijk verder zullen trek ken? De ontscheping van troepen in de nabijheid van Kanton zou zulks kunnen doen vermoeden. Toch is ook mogelijk dat de verovering van de streek benoorden de Jang-tse-kiang als een nieuwe etappe beschouwt wordt, zooals de verovering van Mand- sjoerije er een was, evenals die van Kerstmis: stille nacht nacht! Wat hebben de moderne heide nen ervan gemaakt? Kermis: razende nacht dui- velsche nacht! Wijl de vredige kerstnachtklok- ken de vrome lieden noodt naar den vreedzamen tempel om daar God, die voor ons een kindeken ge worden is, even eenvoudig en even vol geloof als de herders te komen aanbidden, raast de wilde jazz muziek in de luxueuse feestpalei zen waar verwilderde menschen in zotte dwaasheid hun dolle dansen uitvoeren. Wat weten ze nog af wat willen ze nog weten van dit hoog geheim van dien éénigen nacht te Betleem? Ze denken er niet aan of ze schimpen erom. Ook in Vlaanderen staan zulke huizen van kerstmislawaai en wonen zul ke menschen. 't Is om te huiveren bij die nare gedachte: Ook in Vlaanderen! Is het dan zoover gekomen? Ja: zoover is het gekomen: ook 'in Vlaanderen! Althans hier en daar, vooral in de grootsteden. Ze zullen 's anderendaags wel licht in den huiskring bij een ver lichten kerstboom waarbij een Kerstmanneken met een witten baard, als een kabouter met onnoozel rood potseken op zijn drolligen kop, als een onnoozel spookgedaante vernukkeli staat te verkleumen van de kou, in een la ken mantel, luisteren uit flauwe sentimentaliteit bij de radio nuar kerstliedekens! Wat een bittere ironie! En hoe bovenmate onnoo zel! Er was een tijd dat hier in deze streek door moeizaam bekeerings- werk, oude heidensche feesten langzamerhandwerden omgezet tot vrome geplogenheden. Zien we nu niet het omgekeerde gebeu ren Zien we niet dat stilaan, doch met een ijzige aanhoudendheid, de schoonste kerkelijke feesten wor den veranderd in heiiensch gedoe en wereldsch vieren? Gaat er maar niet te licht over heen: dat heeft meer te beteekenen dan wat men er oppervlakkig zou kunnen over denken. Zulke gebruiken verraden een droevige gesteltenis en een treu rige mentaliteit! Ze bewijzen een geweldigen om mekeer! Een ommekeer in de gedachten en een ommekeer in het leven die een langzamen overgang van ge loof tot ongeloof voorspelt of weer geeft! Is het enkel een collectieve licht zinnigheid? Ik wensch dat het maar dat is. Maar ik vrees dat het meer is dan dat. Verbloemen helpt hier tot niets: het licht van kerstnacht schijnt te hel en te fel om dat niet te zien. En zou het geen zelfbedrog zijn daarvoor de oogen te sluiten? En mogen we dat misschien niet zien om den Kerst vrede niet te storen. De waar heid verstoort niet den vrede, maar wel de leugen en de verblindheid. De ware vrotie wordt gebouwd op de waarheid! Eerst wanneer wij de waarheid durven vlak in de oogen te zien, zidlen we kunnen werken aan den opbouw van den waren en duurzamen vrede! De waarheid is ons geloof. Laat ze jagen en hollen naar luid pleizier in den duisteren nacht, wij zoeken het geluk daar bij 't ar me kribbeken in de aanbiddelijke aanwezigheid van dat schamel kin deken. Laat ze razen en dansen in de rijke zalen, wij knielen bij het stil le stalleken en vragen, als blijie bedelaars, den rijkdom van den vrede aan dit ootmoedig boorlings- ken, dat Koning van den vrede is. Laat ze giechelen en galferen in luiden lach en zwoel gelal, ivij zul len rustig peinzen en stillekens ge boden prevelen voor allen die ons dierbaar zijn, dus ook voor hen, bijzonderlijk voor hen. Laat ze zwijmelen van dronken schijnvreugde en wamvelen hun onbeschaamden praat we zullen luisteren naar de zilverklinkende stem van den jeugdigen zanger die van on het dokzaal, in perelende klaarheid, de zoete melodie zingt van het Adeste Fideles en naar de machtige tonen van het jube lend orgelspel. Hier zweeft klaarheid door den tempel als het nieuwe licht van den nieuwen morgen. Hier stijgt het Gloria op een witte wierookwolk-in-lichtals een prijzend loflied, naar de hoogte en bij het driewerf weergalmend Sanctus verheffen zich de harten Hem te gemoet, den Gezegende die komt in den naam des Heeren om ons te verlossen en ons den vrede te brengen. En Hij komt! Hij komt omge ven van legioenen Engelen die zweven boven het altaar en op onzen gloria-zang van straks ant woorden met het hemelsche gloria dat van uit de hoogte tot ons op de aarde weerklinkt: Gloria aan God in den Hooge en vrede op aarde aan de menschen die van goeden wil zijn. In vrede worden hemel en aar de opnieuw verbonden door deze blijde komst van het Kerstekindje. TIJL UILENSPIEGEL. INWIJDING VAN HET GROOTE NIEUWE ZENDSTATION Uit goede bron wordt verzekerd, dat de werkzaamheden voor de oprichting van het nieuwe, groote radiostation in de Vaticaansche tuinen zoover gevorderd zijn, dat het station waarschijnlijk met een groote uitzending met Kerstmis kan worden ingewijd, aldus uit Rome aan De Maasbodegemeld. De eerste uizending zal op 21 December des avonds beginnen met een concert van religieuze muziek, uitgevoerd door het zangkoor der Ca- IBBBBBBiattBEBBBBBBBSEBBBBBBSE pella Sixtina onder de persoonlijke lei ding van Mgr L. Perosi. Ook beroemde solisten zullen hun medewerking verlee- Uen, onder wie Benjamino Gigli. De uitzending voor Europa vindt plaats om 19.30 uur, op een golflengte van 19.84 meter en voor Amerika om 20 uur op een golflengte van 50.26 meter. Bijna alle radiostations der wereld heb ben zich bereid verklaard, de uitzending te relayeeren. AARD VAN DE ZENDINGEN Binnen- landeche dienst 0,70 Internationale Dienst G.-H. burg 0,70 0,35 0,35 Bel- (1) (1) gisch- Neder Overige Congo land landen 1,50 1,50 1,75 0,90 0,90 1,00 0,75 1,00 1,00 China bezuiden de Jang-tse-kiang zou dan uitgesteld worden voor een latere gelegenheid. De oorlog in het Verre-Oosten is van veel diepere beteekenis dan onze generatie zich wel bewust is. Het is niet alleen een oorlog om economi sche en ethnologische expensie. Het is dan ook niet een anti-communisti sche strijd -zonder meer. Het is de inzet van een grootsche beweging voor de bevrijding van Azie van de blanke overheersching onder leiding van Japan. (Verboden nadrukj ROSKAM. I ■PVPHPMpiHRI Brieven: Per 50 gr. of gedeelte van 50 gr. Tot 20 gr Per 20 gr. p£ gedeelte van 20 gr. meer Enkele Postkaarten Prent-, Kerstmis- en Nieuwjaarkaarten: a) Geen andere geschreven niededecling dragende dan den naam, het adres en dc handteekening van den afzender en den datum van verzending b) Geen andere geschreven mededeelingen dragende dan bovenstaande en een beleefd heidsformule van ten hoogste 5 woorden c) Met allerlei mededeelingen Bloot Onder open omslag of onder band Naamkaartjes: a) Zonder mededeeling b) Met beleefdheidsformule van ten hoogste 5 woorden c) Met allerlei mededeelingen ft Binnen den grer,string van so km. (Duitschland. Frankrijk en Nederland) wordt bet PORT DER ENKELE POSTKAAR TEN op M cra:ie m teruggebracht. S'enschen, gelukwenschingen, danken, rouwbeklag en andere gelijkaardige formules. 0,10 0,10 0,30 0,35 0,35 0,25 0,25 0,30 0,35 0,35 0.35 0,70 0,35 0,70 0,75 1,50 1,00 1,50 1,00 1,75 0,10 0,10 0,30 0,35 0,35 0.25 0,50 0,25 0,50 0,30 1,50 0,35 1,50 0,35 174 Frankrijk en Nederland) wordt het PORT DEI

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 1