Generaal Ludendorff overleden De taaltoestanden in het Leger De Oorlogstoestand in China Z. E. H. Kanunnik VERVAEKE De groote godsdiensthater sterft met een kruisbeeld boven zijn sterfbed Rede uitgesproken door Senator SOBRY, bij de bespreking der Begrooting van Landsverdediging LOTEN WELKE NIET AFGEHAALD WERDEN FRANK KELLOGG, VADER VAN IIET ANTI- OORLOGSPACT, OVERLEDEN die 28 jaar met veel plichtbe«ei' en genegen heid ais Deken te Pope* ringe severde, en verle den r/eek djc ontslag nam. Eerw. Heer Vervaeko komt henoemd te worden *!s Bestuurder der Zus ters Benedictinessen. Hij blijft du» to Poperinge wonen wat on» allen veel genoegen doet en ral du» steeds met iever zijn geestelijk wlr kunnen voortzetten. ^bbbbbmb^CMBBBB UIT POPERINGE. GENERAAL LUDENDORFF. het Klein Seminarie 2n hospitaal. D*> vijand vond in E. E Hanssens een be slisten verdediger van het gesticht, en moest getuigen: Der Hanssens 1st kein dumme Pas was de wapenstilstand geteekend, of de toenmalige Superior nam het be- j op Luik ondernamen. Generaal Ludendorf, een der beste ge neraals van het Duitsche leger binst den grooten oorlog en invloedrijk politieker na den oorlog, is Maandag 11. overleden in een Sanatorium te Munchen. Op 20 November 11. moest hij een heel kundige bewerking doorstaan, om een blaasaandoening. Zijn toestand was eenig- zins verbeterd en hij maakte reeds plan nen om het sanatorium te verlaten, toen zijn ziekte op Zondagnacht plots zeer ver ergerde en hij Maandagmorgen den geest gaf. Met Generaal Ludendorf verdwijnt een veel besproken figuur van binst en na den corlog. Hij zag het daglicht op 9 April 1863 te Kruszczwina, in de Provincie Posen. In 1895 werd hij reeds kapitein. In 1911 werd hij kolonel en kreeg de leiding over de af- deeling der operatiën in den Generalen Staf. Hij werkte mede aan het plan tot aanval op Frankrijk aiover België. Hij nam een daadwerkelijk deel aan de krijgsverrichtingen reeds vanaf het begin van den oorlog en hij voerde het bevel over de Duitsche troepen die den aanval Z. E. H. DEKEN HANSSENS Op Vrijdag, 17 December, zongen de klokken van Sint Bertinus over stad en land een blijden welkomgroet aan den nieuwen Deken, Z. E. H. Hanssens, eco nome van het Klein Seminarie van Roe- «elare. Niemand wist dat Z. E. H. Vervaeke, de welbeminde Deken-Jubilaris, zijn ontslag had gevraagd. Het heengaan van dien ver dienstelijken in-goeden priester bracht wel een oogenblik weemoed in de herten; doch wie zou het den eerbiedweerdigen ouderling durven ten kwade duiden dat hij den zwaren last van zijn herderschap wenschte neêr te leggen, om in gebed en vrede zijn levensdagen te slijten. Moge Z. E. H. Vervaeke nog lange jaren onder ons blijven, omringd van den eerbied, de dankbaarheid en de liefde van alle Po- peringenaars. Zijne Hoogw. Excellentie de Bisschop van Brugge zendt ons als opvolger een be kwamen Ijverigen priester, groot van ge stalte, statig van voorkomen, een echten Deken. Geboren te W-evelgem, den 29 Septem ber 1889, kreeg Z. E. H. Hanssens van huize uit de wilskracht en den onderne mingsgeest van zijn schranderen vader, alsook de goedheid van zijn minzame moeder. Van zijn twaalf jaar af, komt hij studeeren op 't Klein Seminarie van Roe- selare, en zal dit gesticht niet meer ver laten (de jaren van de theologie uitgezon derd), tot op den dag zijner benoeming tot Deken van Poperinge. In September 1913 wordt hij gezonden door Zijne Hoogw. Excellentie om in het Klein College een aanneembare school op te richten. Een jaar later drong het Duitsche leger in Roeselare, en omvormde iHHaiHHBHaaBBBHaBBBBianai sluit het Klein Seminarie te heropenen midden de puinen. Hij belastte E.H. Hans sens met de taak den heropbouw te leiden. In Oogst 1924 werd hij benoemd tot Econome. In die bediening heeft hij de volheid van zijne uitstekende talenten kunnen ontplooien. Hij bouwde de heer lijke Tuinbouwschool, deed boven de Koe liebeek een machtig gesticht oprijzen, be stemd voor de sectie van de Wijsbegeerte, herbouwde het Sint Michielscollege, en was tusschenin de raadsman van de an dere collegeoversten, daar Zijne Exc. hem nog de taak had opgelegd van inspecteur van 't materieel voor al de colleges van 't bisdom. Midden die ontzaglijke bedrijvigheid, gaf E. H. Hanssens, als Directeur van de Middelbare Landbouw- en Tuinbouw school, een krachtigen stoot aan dit be roepsonderwijs, en was de deskundige die aan de boerenbevolking kostelijken raad bezorgde. Hetgeen echter de onvermoeibare Eco nome het meest ter herte nam, was de opvoeding en de vorming van de leerlin gen van 't Klein Seminarie. Hij kende ze bij naam en toenaam, waakte met vader lijke bezorgdheid over hunne gezondheid, verbeterde hun karakter, moedigde ze aan tot werkzaamheid, en vervolgde ze nog in "t verdere leven. Onder het statig voorkomen van den opvoeder verborg E. H. Econome de fijn gevoeligheid van een gouden hert. Kwam ergens een beproeving iemand teneêr- drukken, of ontstond er een nijpende nood bij zijne onderhoorigen, aanstonds was E. H. Hanssens gereed om op te beuren en een uiweg te zoeken in de opgerezen moeilijkheden. De verslagenheid, de tra nen van de eenvoudige werklieden van het gesticht bij 't vernemen van zijne be noeming, zijn de schoonste belooning die de E. H. Econome van 't Klein Seminarie kon meedragen. De nieuwe Deken weze dan welgekomen ln de goede stede van Poperinge. Van stemden af zijn hem alle herten gewon nen; eerbied en christelijke aanhankelijk heid van al zijne parochianen zullen hem de groote verantwoordelijkheid van het herderschap lichter maken. Wij wenschen hem een lang en vruchtbaar apostolaat, opdat zijn parochie en heel de dekenij de rijke vruchten van zijn werkkracht en van zijn priesterlijke goedheid mogen bekomen. A De plechtige inhuldiging ran Z. E. H. Hanssens als Deken van Poperinge zal plaats hebben op Zondag 9 Januari as., te 14 uur. Doordat de Belgen langer stand hielden t* Luik dan de Duitschers hadden ge meend en hun opmarsch aldus tegenge houden, werd Ludendorf daarvoor ver plaats naar het Oostelijk froint, waar hij samen met Hindenburg de leiding der operaties voerde. Samen bewerkten zij de Duitsche zege van Tannenberg. Daarna kwam Ludendorf naar het hoofdkwartier te Spa. Reeds binst den oorlog bemoeide Lu dendorf zich met politiek en was oorzaak dat de Duitsche Rijkskanselier von Beth- mann Holweg moest aftreden, dit ln 1917. j Na de Engelsche doorbraak nabij Al- bert. drong hij aan op vrede in September 1918. Kort daarop veranderde hij van ge dacht, tot het Duitsche leger ineenstortte. Samen met Hindenburg had Generaal Lu dendorf tot aan den wapenstilstand drie jaar het bevel gevoerd over gansch het Duitsche leger en waren zij verantwoor delijk voor alle krijgsverrichtingen. In 1918 kwam in het Duitsche leger ver zet tegen de bemoeiingen van Ludendorf en werd hij zelfs ontslagen; ln 1919 moest hij voor een onderzoekskommissie ver schijnen om over de redenen van zijn ne derlaag te verantwoorden. Dan werd Lu dendorf tegenstander van de Republiek van Weimar en sloot aan bij de radikale- rechtsche oppositie. In November 1923 nam hij deel aan den Nazi-Putsch te Munchen, maar hij werd vrijgesproken. In 1924 werd hij Natlonaal-Socialistisch Rijksafgevaardigde en in 1925 was hij kandidaat voor het Rijkspresidentschap, Sedert is hij een ganschen tijd in mindere goede betrekkingen geweest met de leiders der Nazis en slechts over kort kwam het tot een verzoening tusschen hem en Hit- Ier. Hitier bezocht hem reeds aan zijn ziekbed. Als algemeene karaktertrek mogen we beweren, dat Ludendorf steeds is tegenover zichzelf als tegenover anderen hard en meedoogenloos. Hij maakte in vredes- en oorlogstijd steeds berekenin gen, koude berekeningen, 'zonder dat het menschelijk gevoelen daarin ook de klein ste rol mocht of kon spelen. Eens zijn plannen opgemaakt, voerde hij ze onver biddelijk uit. Zoo schreef hij ln zijn boek «Der totale Krieg», dat de natie uitslui tend al haar krachten, in vredestijd als in oorlog, moet besteden aan den strijd. De oorlog is de normale toestand van het volk; de tijd tusschen twee oorlogen moet geheel en gansch verbruikt worden om de krachten te herstellen en den nieuwen oorlog volmaakt voor te bereiden, zelf de strijd moet met alle middelen gevoerd worden, want het doel is de volkomen ver nietiging van den vijand, bij wien noch strijders van niet-strijders, mannen van vrouwen of kinderen te onderscheiden valt. Er zijn slechte vijanden, die men moet vernietigen om zelf den oorlog te winnen. De mensch bestaat niet, alleen de oorlog bestaat, de totale, wreede oor log, zander recht, zonder pardon, de oor log, die met de overwinning moet eindi gen, zelfs als er geen mensch meer zou zijn om de zegepraal te vieren. Ludendorf heeft zich ook bemoeid met den godsdienst en hij werd een fanatiek bestrijder van het Kristendom. Hij werd hierin ter zijde gestaan door zijn vrouw. Mevrouwen, Mijne Heeren, Ik wensch bij de bespreking dezer be grooting eenlge kritische opmerkingen te maken ten opzichte van de taaltoestanden in het leger en bij de Rijksmacht, alsook enkele beschouwingen te wijden aan oriëntatie van de landsverdediging in ver band met de huidige koers onzer interna tionale politiek. Ik wil beginnen, Mijnheer de Minister, met U te zeggen, en ik leg er ten zeerste Hij was een voorstander van het moderne I "acJru'c °P' dat er ln ^ger fn. heidendom, van een Duitsche Volksgods- Rijkswacht nog zeer veel te doen is in zake dienstwaarin het Volk gelijk ge scha- toepassing der taalwet. Aangaande taal keld wordt met God. Hij hield er verder- wetsovertredingen, miek Ik U reeds vroe felijke rasopvattingen op na en het Na- I ger rechtstreeks verscheidene gevallen tionaal-Socialisme begunstigde zijn reli- ov'er- Ik kan niet nalaten thans nog enke gie. Voor Ludendorf was de H. Kerk het le aan <*ez« reeks toe te voegen. grootste gevaar voor den Duitschen ras- J senstaat. Een bericht van overplaatsing, datee- rende van 26 Juni 1937 en afgegeven te Zijn juichkreet was: «WIJ Duitschers, j Gent, kwam tweetalig voor met prioriteit zijn op het oogenblik het volk, dat zich voor de Fransche taal. Daarop werd aan het verst van de Christelijke leer verwij- gebracht een Fransche stempel met mei derd heeft». Immers het was het ideaal ding: 2» Corps des transports - Etat Ma van zijn na-oorlogsche leven dit doel te jor en daarbij onderaan in het Fransch bereiken; daarvoor heeft hij gewerkt, in een niet te beschrijven haat tegen allen, die in Jezus Christus den Verlosser en Redder der wereld zien. Ja hij heeft eens als eeietitel voor zich opgeëischt het ver schrikkelijk woord: Antichrist En niettegenstaande zijn godsdiensthaat binst zijn leven, is Ludendorf gestorven onder een kruisbeeld. Hij werd verzorgd ln een Katholiek ziekenhuis, waar de Ka tholieke verpleegsters hem oppasten. Bo ven zijn bed was een kruisbeeld opgehan gen en van het te verwijderen kon er geen spraak zijn. Als geloovige christenen kunnen wij dan ook niets anders dan hopen dat God dezen onverbiddelijken vijand van het Christendom en van het Kruis, op het laatste oogenblik de genade moge gegeven hebben van de verzaking aan een dwaal leer, die in Duitschland vooral zooveel geestelijke en zedelijke verwarring en on heil heeft aangericht. Woensdag hadden de lljkplechtlgheden plaats. Ludendorf werd begraven met nationale eer en zijn begrafenisdag was een dag van nationale rouw voor Duitsch land. Zijn stoffelijk overschot werd ten grave besteld te Tutzing, bezijden Munchen. DE EERSTE MODEL-GASSCHUILPLAATS IN BELGIE, GEBOUWD IN DE KELDERS VAN DE NATIONALE BANK TE BRUSSEL LUDENDOR» F'S LIJKKIST TEN TOON GESTELD Na liet overbrengen van bet stoffelijk overschot van Generaal Ludendorff naar Munchen, werd de doodkist, bekleed met do vlaggen der standplaats, in de Viaggenhalle van het Stafgebouw van het III» Legerskorps derzelfde stad ten toon ge steld. Hier zien we officieren die een eerewacht bij het stoffelijk overschot vormen. HBBflflflBB8HBBBaflfSI3SBB&IiaBSi2SSBl4i2Bflflfl3BBflBflBBB3gSSBBBflBflflB&BUB BBflBBBBBBBBBBBaaBBBBIBBBBB DE VERSCHRIKKINGEN VAN DEN CHINEESCH-JAPANSCHEN OORLOG een verzameld en met mitraljeuzen neer geschoten. De lijken liet men liggen, bij hoopen, op de straten en pleinen. De Ja- Le Capitaine Commandant, Commandant la Cie. Is dat Mijnheer de Minister, edelmoe dig begrijpen en behoorlijke erkenning van de Vlaamsche taalgemeenschap? Denkt ge op die wijze de door U be oogde sterke nationale weermacht te kun nen verwezenlijken? Ziet ge n.et daarin een splijtzwam, die, wanneer ze voortgaat met te woekeren, en dat zal van U afhan gen, de verdeeldheid rechtsreeks in de hand werkt? Zoolang bij de legerleiding het Vlaamsch voelen en de integrale Vlaamsche geest niet in oprechten en volstrekten zin zal bestaan in de Vlaamsche legereenheden, zie ik niet in dat de defensieve macht die daaruit kan groeien werkelijk zijn volle vermogen kan bieden aan de Nationale Weerbaarheid. Hoofdzaak daartoe is dat de Vlaming zich in het leger in zijn eigen midden gevoelt. Ik heb ook nog een paar opmerkingen te maken over de Rijkswacht te Oostende, Deze draagt nog steeds het opschrift Gendarmerie Nationale U hebt me on langs meegedeeld, Mijnheer de Minister, dat, gezien dit in 't arduin gehouwd 13, het departement van Openbare Werken en Werkverschaffing dit zou moeten doen verdwijnen. Ge kunt daarover een goed inzicht hebben, maar ik verwacht me stel lig er aan, en dat wensch ik te onderlij nen dat ge zelf onverwijld bij dit departe ment de noodige stappen met de vereisch- te beslistheid zult zetten om deze volstrek te ongerijmdheid seffens te doen uitscha kelen. Wat de oefeningen betreft dezer zelfde Rijkswachtbrigade, vroeger deelde ik U mee dat daar ook nog steeds Fransche bevelen gegeven worden. Uw antwoord daarop was dat, gelet op de bijzondere inrichting en de noodwen digheden van den Rijkswachtdienst, aan de Vlaamsche eenheden van dit Korps voorgeschreven werd zich insgelijks de Fransche bevelen eigen te maken om, zoo de omstandigheden zulks vergen tijdelijk te kunnen bijdragen tot het handhaven der openbare orde op alle punten van het land. Dan heb ik de kwestie omgekeerd en U gevraagd, Mijnheer de Minister, of ook wederkeerig om deze zelfde door U aange haalde reden aan de Waalsche Rijks wachtbrigaden voorgeschreven werd zich de Vlaamsche bevelen eigen te maken. Uw antwoord luidde dan dat de nood wendigheden van den dienst der Rijks wacht tot heden toe nog niet gevergd heb ben dat het aan de Waalsche eenheden van dit Korps zou voorgeschreven worden zich de Vlaamsche bevelen eigen te ma ken. Deze zienswijze kan ik niet bijtreden. Ik zeg het U, Mijnheer de Minister, met alle openhartigheid dit antwoord vol doet me niet. Het staat in tegenstelling met wat de Vlaamsche strijd bij de eind oplossing en de eindzege, die zeker komt, zal meebrengen, dit is een volstrekte zui vere taaltoestand in geheel het Vlaamsche land in overeenstemming met de waardig heid van het Vlaamsche Volk, dat maar dan bevrediging kan en zal hebben, wan neer zijne heerlijke nationale leuze Geen rijker kroon dan eigen schoonoveral in alle openbare instellingen tt zijne volle werkelijke ontplooiing en uitwerking zal gekomen zijn. Als ge U vandaag dan toch nog aan dit gebieden werkelijk in overeenstemming met elkaar? Na den oorlog en dit gedurende vele Ja ren, ten koste van groote risicos voor ons land, stonden ze alle beide opgesteld tegen hst Oosten, bevestigd en bekrachtigd door het toen bestaande Fransch-Belgisch Mi litair akkoord. Sedert verscheidene maanden is er ech ter groote verandering gekomen, die we ten zeerste toejuichen, doch alleen ten opzichte van de buitenlandsche politiek. Inderdaad deze evolueerde van de gevaar lijke eenzijdigheid naar een gelukkig sta tuut van onafhankelijkheid, zelfstandig heid en onzijdigheid. Ten bewijze daarvan hebben we de overeenkomsten eenerzijds met Frankrijk en Engeland, waarbij we onze gevaarlijke waarborgb'.edende positie ten opzichte van deze land:- Tbben kun nen doen wegnemen, en anderzijds met Duitschland, evenals, naar de officleele verklaringen van Minister Spaak, het niet meer officieel bestaan van het Fransch- Belgisch Militair Akkoord. Hoe staat daarin en daartegenover de militaire politiek opgesteld? Beantwoord nl. op dit oogenblik onze landsverdediging aan de geest onzer buitenlandsche poli tiek? Onafhankelijkheid en zelfstandigheid moet ze nu zeker hebben, anders kunnen ws de overeenkomsten met Frankrijk en Engeland alsook met Duitschland niet ver klaren. Ik zie daarenboven niet in dat, zonder deze eigenschappen Duitschland zou over gegaan hebben tot de verklaringen, die het onlangs deed ten onzen opzichte. Deze gunstige factors, eigen aan onze huidige landsverdediging, die we ten koste van onoverzienbare gevaren nog voor en kele maanden mistten, beteekenen reed» een gunstige vordering ln de goede 'rich ting. Is dat voldoende, terwijl daarenboven onze landsverdediging nog steeds volledig eenzijdig georienteerd staat? Het is im mers duidelijk dat ze algeheel en uitslui tend staat in verlenging van den Fran- schen Maginot-muur, opgericht tegen het Oosten terwijl het Zuiden totaal uit het oog verloren wordt. Dat laat me toe te bevestigen, dat, ln tegenstrijd met de Koninklijke rede van 14 Oktober 1936, die o m. zegt dat on ze landsverdediging in overeenstemming dient te staan met de internationale poli tiek, onze militaire politiek zeker niet ge niet van hare dringende behoefte aan on zijdigheid. In deze volstrekte ongerijmdheid schuilt voor ons ontegensprekelijk een niet te on derschatten onveiligheidsfactor. Te dien opzichte wil ik twee beden kingen naar voor brengen. .Eenerzijds de geschiedenis wijst ons er op dat voor ons land het gevaar meermalen van uit het Zuiden kwam en anderzijds bestatigen we in het huidig kader van de internationale politieke conjunctuur het nog immer voortbestaan van het Fransch-Russisch Militair Akkoord, hetwelk ongetwijfeld binnen de Europeesche grenzen de betee- kenis heeft van een scherp staande en uiterst gevoelig punt. Daaruit besluit ik dat het gevaar van uit het Zuiden op dit oogenblik hoege naamd niet denkbeeldig voorkomt. Dan zeg ik ook dat onze landsverdedi ging, volgens haar huidigen stand van eenzijdigheid nog steeds niet voldoet. Er moet dringend gezocht worden naax meer veiligheid, die we alleen maar kun nen vinden door militaire aaneensluiting met Nederland. Een dergelijke houding zal dan niot meer zooals in het onmiddellijk verleden het karakter dragen van een grootmogend- heidspolitiek, waarbij we als bij toeval ontsnapten niet alleen aan een defensieve maar zelfs een offensieve militaire actie, doch een politiek van bewuste zelfbevei- liging en zelfverdediging, die in zich dra gende een eerbied afdwingende kracht, ons de meeste veiligheid zal bieden in ons aller belang. panners hechten geen waarde aan het standpunt blijft vastkleven, dan acht ik Poetoeng, voorstad van Shanghai, staat in brand. Japansche vliegtuigen en oor logsbodems hebben de stad in vuur en vlam geschoten. Op het voorplan het dek van een Japansche oorlogsbodem vanwaar Japansche marineofficieren de vernie ling nagaan. Een der ingangen met links de infirmerie en rechts de watervoorraad. Zaterdag heeft te Brussel in de Natio nale Bank de inhuldiging plaats gehad fan de eerste groote anti-gas model-in richting, die in Belgie is gebouwd. Men heeft daartoe de groote ruimte gebruikt, die zich onder de Bank bevindt en de bouw werd gemaakt volgens de modern ste plannen die bestaan. De toegangen tot deze schuilplaatsen bestaan uit driedubbel geblindeerde deu ren. wier sterkte buitengewoon groot is. Wanneer de ruimte gevuld is, is de lucht druk zoo sterk, tot het totaal is uitge floten de deuren te openen zonder het jnechanisme in werking te stellen en na l83HBBK£filBBBBBllBBBEBBBC>.'RE:SBi&illESIIlSSB&lBS{ de- luchtzuiveringsinrichting stilgelegd. Van den anderen kant zijn binnen de ruimte radio- en telefoonverbindingen met de buitenwereld aangebracht. Het spreekt vanzelf dat ook de noodige hygiënische maatregelen getroffen zijn. Er is in deze schuilplaats ruimte voor 1403 personen. In deze ruimte is een wachtzaal voor zien en een infirmerie. Ook is de bouw zoo opgevat dat dege nen, die er een schuilplaats in gezocht hebben meerdere dagen er in kunnen ver blijven. DE JAPANNERS RUKKEN OP NAAR HANG-KAU EN KANTON. HET INCIDENT MET DE PANAY NOG NIET GESLOTcN. Ia China moeten de Chineeaen voort wijken voor Ue Japanners, die thans hun troepen laten oprukken naar Hang-Kau en Kanton. De Japanners zouden gok ont- j scneept zijn ln de Bias-oaai, ten Noorden var. Hong-Kong. Zooals men west benoort Lor.g-Kong aan .Engeland en deze haven ii echts oen honaerdtal kilometer van Kanton gelegen. De Engeischsn hebben Kong-Kong versterkt en doen het nog, om aan alle mogelijke toestanden het hoofd te kunnen bieden, hebben Japansche oorlogsbodems zijn eveneens toegekomen in de Chinessche haven van Tsing-Tao, in Shantoeng. De Japanners Van de Binnenlandsche Leening 1933 Werden verscheidene aanzienlijke loten nog niet afgehaald. Hieronder bevinden jtich drie loten van vijf millioen, welke volgende nummers dragen: 267326, 335564 «n 383152; twaalf loten van 1 millioen met volgende nummers106292, 127781, 138755, 186697, 230260, 237068, 241093, 246809, 272716, 286087, 381502 en 376965. Verder zijn er nog ongeveer 1200 loten van 25.000 fr. die op hun eigenaar wach ten. bezetten dus systematisch alle Chineesche havens, zooda-t het nog niet bezette China aldus weldra gansch afgesneden zal zijn van alle -betrekkingen langs den Stillen Oceaan. Maarschalk Tchang-Ka'-Shek heeft niettegenstaande de tsgens.agen van de Cnineezen, aangekondigd dat de strijd tot het bittere einde zal voortgezet worden. Nog wordt gameid dat totnogtoe, na de inneming door de Japanners van Nan king, reeds 3GO.OOO Chineezen buiten strijd werden gezet. Na de inneming van Nanking hebben de Japannsrs er een echt bloedbad inge richt. Alwie maar eenigszins verdacht werd den strijd tegen hen te hebben aan gebonden, werd onmeedoogend neerge schoten, zonder eenlge vorm van proces. Gansche groepen Chineezen werden bij leven van die arme Chineezen. De stad werd eveneens geplunderd door de Japan sche soldaten. Zelfs het Amerikaansch ziekenhuis werd geplunderd. De gewonden die zich sleurden in de straat, werden zonder genade doodge schoten. Negentig duizend Chineezen zou den gedood zijn te Nanking. Te Tsin-Tao, Tsinan en Kiantsjau wer den de Japansche bezittingen in brand gestoken. Een spinnerij, waar 30.000 werklieden vroeger werk vonden, werd in brand gestoken en vernield. De Japansche generaal Doihara, ge noemd de Japansche Lawrence werd, naar verluidt, gedood tijdens een gevecht. Het incident met de «Panay», Ameri- kaansche kanonneerboot, die tot zinken werd gebracht bij Nanking, is nog niet geregeld. De Japanners hebben naar ver luidt zelfs geschoten op de sloepen die de lieden, die aan boord waren, aan wal brachten. In het geheel zijn reeds vier leden der bemanning gestorven. In Amerika en Engeland, waar nog geen Japansche nota is toegekomen die vol doening schenkt aan de Amerikaansche en Engelsche Regeeringen, blijft men zeer verbeten op de Japanners en in Amerika bijzonderlijk wordt een groote campagne gevoerd tot boycott van de Japansche p.'cd ui ter. President Roosevelt eischt dat de Ja pansche keizer, het opperste en feitelijke hoofd van de Japansche legermachten, persoonlijk verontschuldigingen zou aan bieden. Amerikaansche schepen .worden ook in gereedheid gehouden voor alle mo gelijke eventualiteiten. President Roose velt wordt hierin gesteund door het gan sche Amerikaansche volk. Nog werd vooruitgezet dat mogelijks En geland belangrijke vlootversterkingen zal zenden naar de Chineesche kusten en dat bijwijlen Engeland een akkoord zou slui ten met Frankrijk, opdat dit land het oog zou houden over de Middellandsche Zee, dit om de Engelsche oorlogsbodems ge legen in de Middellandsche Zee, vrij te hebben voor het Verre Oosten. DE VOETBALPRONOSTIEKEN NIEUWE AANHOUDINGEN Steeds worden nieuwe verduisteringen gemeld, gepleegd met voetbalpronostieken. Te Ougrée werden de voorzitter en de se- kretaris-schatbewaarder eener dergelijke zaak aangehouden wegens verduisteringen gepleegd met deze pronostiek. Te Marche-en-Famenne werd eveneens een onderzoek Ingesteld omtrent het aan geven van een persoon dier gemeente door An.wcrpeche pronostiek wedstrijd. De bedoelde in ,voner van Marche had zooge- g:gd een som van 40.000 fr. gewonnen maar had n rnmer gepronostikeerd en heeft ook het gei niet gekregen. TSING-TAO GAAT OP IN DE VLAMMEN Chlne«Behe troepen Hebben ln Tting-Tao, de Hoofdstad der vroegere Duitsche Bezitting Kiautscbau, een reuzenbrand ver oorzaakt, dia de Japansche Bezittingen dezer hoofdstad vernield hebben. Hier een algemeen zicht op de stad vóór ze totaal platbrandde. het zeker niet gewaagd hier te voorspel len dat ge dit binnen afzienbaren tijd zult moeten prijs geven, want, weest dit wel indachtig, Vlaanderen groeit snel en sterk tot een bewusts natie, die haar het zelf beschikkingsrecht zal toeëigenen. Hoe zal het verder gaan met de alge meene taalregeling in het leger, waaraan de regeer.ngsverklaring een bijzondere passus wijdde? Men begint met te zeggen dat de regee ring vast besloten is de eenheid van ons Nationaal leger te handhaven, wat name lijk eenheid van opleiding en eenheid der Kaders van het Officierenkorps omvat. Men wil een nieuw taaistatuut geven, volgens hetwelk eenerzijds de soldaat zij ne geheele opleiding in zijn Moedertaal zal krijgen en daarom ingedeeld zal zijn in eentalige eenheden, die zich zouden kunnen uitstrekken tot de divisie en an derzijds de officier, benevens het ontvan gen eener volledige opleiding in zijn Moe dertaal ook werkelijk de andere Nationale taal moet kennen-. Daartoe zullen schikkingen genomen worden opdat de onderwijsinstellingen zoohaast mogelijk een voldoend aantal of ficieren aan de hand zouden kunnen doen om aan de eenheden, kaders in overeen stemming met de vereischten van hun taairegime te bezorgen. De kaders zullen dus staan in het tee- ken van de tweetaligheid. Daarop wensch ik U, Mijnheer de Mi nister, volgende vragen te stellen? Zal de beoogde Vlaamsche legerafdeeling werkelijk staan onder Integraal Vlaamsch gediplomeerde en Vlaamsch voelende lei ding? Zal er overgegaan worden tot de inrich ting, organisch en zelfstandig, van een volledig Nederlandsch Militair Onderwijs? Wordt er naast een franschtalig officie renkader ook een Vlaamsch officierenka der gevormd? Het is van zelfsprekend, en ik kan niet nalaten dit hier uitdrukkelijk te zeggen, dat zoolang de taalregeling in het leger niet aldus opgevat en uitgewerkt wordt, niet alleen de onmisbare Vlaamsche geest er bij zal ontbreken maar dat er zelfs Vlaamsch-vijandigheid zal blijven be staan. Dan ook mist ge uw doel, Mijnheer de Minister, in plaats van de eenheid, het symbool van de Moreele Kracht der Na tionale Weerbaarheid, krijgt ge de ver deeldheid, waarvan het belang door U ze ker niet uit hst oog mag verloren worden. Thans wil ik nog enkele beschouwingen wijden aan ons leger, niet op gebied van de militaire techniek maar als landsver dedigingsmiddel. De landsverdediging behoort tot het ka der van de militaire politiek. Ze maakt de integrale basis er van uit en heeft bij ons niet de beteekenis van een aanvalselement, daarover bestaat er volkomen eensgezind heid, maar uitsluitend en alleen deze van een veiligheidsfactor ten opzichte van de delikate geografische ligging van ons land. Ze heeft -bijgevolg nist minder en ook niet meer dan een defensief karakter. Ik ga van de gedachte weg en dat noem ik zuivere logica, dat de militaire politiek niet alleen niet kan afgescheiden worden van de internationale politiek, maar wel de geheele hotksteen er van uitmaakt. Ik stel dan de vraag, staan deze beide FRANK KELLOGG. Men meldt uit St Paul, in Minnesota, dat ds ontwerper van het anti-oorlogs pact, Frank Kellogg, overleden is. De H. Kellogg, gewezen rechter van het Internationaal gerechtshof ln Den Haag, was thans 81 jaar oud. Kellogg werd zes weken geleden door een beroerte getroffen, doch er was echter verschillende malen verbetering in zijn toestand gekomen. Zondagavond kreeg hij echter een longontsteking bij en overleed Dinsdag. LAFFE MOORD OP EEN LANDBOUWER TE VELDEGEM DE ZUSTER EN SCHOONBROEDER VAN HET SLACHTOFFER AANGEHOUDEN Op den openbaren weg te Veldegem werd op een nacht der vorige week, de land bouwer Karei Van Kerrebrouck, 41 jaar, jonggezel, aangevallen door twes kerels en deerlijk afgetakeld met revolver, mes en hamer. Wat later werd de ongelukkige in deerniswekkenden toestand gevonden dcor een voorbijganger die priester en dokier bijhaalde om zoowel geestelijke als licha melijke zorgen te besteden aan den ge wonde. Wat later gaf Van Kerrcbrouck den geest. E:n onderzoek werd Ingesteld dat aan leiding gaf tot de aanhouding van de echtelingen De Wulf-Van Kerrebrouck, schoonbroeder en zuster van den vermoor de, alsmede van den knecht van De Wulf. De moord zou bedreven zijn geweest omtrent de vsrdeeling der goederen van wijlen Vader Van Kerrebrouck, goederen bestaande uit drie hoeven. 1

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 4