MIJN ALLES TOMOX BLOKJES r E 3 iG' P R.Q D U 3 Ons Vrouwenhoekje SNUIF GEDACHTEN Bk ngt gij de zon in 's naasten leven, Zij zal op u haar weerschijn geven. I Drankzucht beteekent: verlies van tijd. WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER FEBRUARI - SCHRIKKELM. Schildwacht door Daitschers overvallen te Eisden PEPERMiNT ONS WEKELIJKSCH RAADSEL gUTOEOSEL AAN DE POPERINGEN AAR EN «DE KALLEVAN ZONDAG 6 FEBRUARI 1938. Nr 6. t Is soms lange wegen leggen, Tusschen werklijk doen en zeggen. Geen aardsche zaken Die lang vermaken. Die thuis t geluk niet vindt, hij zal het nergens vinden. laBBIBIEElIBBISBBSaBBIHIIIB KETAUMNEKE UIT DE MAAN D'R ZIJN DRIE PLAGEN Die op onze dagen 'k Zeg 't U fijn Groote vijanden zijn Voor de welvaart Van d'huiselijken haard Ze noemen: 'k stel z'hier cp één rij: Drankzucht, genotzucht en grootdoenerij! 'k Ben nooit ne zedepreeker geweest, eh beste lezers en alderliefste Lezeres- kens, daarvan kan ik U allen tot getuigen roepen... Maar de waarheid mag wel eens gezegd! zonder dat men daarvoor voor pezewever dient uitgescholden. En nu 'n woordeken ekspelkatie om ons I gezegde te staven. de verwaarloozing van zijn plichten, het slechte voorbeeld aan zijn kinderen gege- |»ven, het nadeel aan zijn gezondheid toe- gebracht, de oneenigheid in de familie, 1de uithuizigheid, enz... t De drank is de grootste vi.iand van de K huiselijke welvaart en het huiselijk geluk. Melanie, schenk mij nog nen borrel in! De genotzucht! Vwala nog een groote I kwaal van onzen modernen tijd j' Er is maar weinig rekenkunst noodig i om te begrijpen dat aan dien zucht cm I te genieten niet kan voldaan worden zon- der verkwisting van veel geld... Men wil I overal bij zijn... (oei! oei! nu ga 'k zeker I iets meekrijgen!)bij alle feestjes, cine I ma, kermis en reizen, tooneelvoorstellln I gen, fiets- en voetbalwedstrijden, enz.... en dat kan men niet doen zonder in zijn 1 beurs te tasten. I 't Staat U altijd vrij er niet mee t'ak- 1 koord te can, met wat hier geschreven staat, zulle En eindelijk zijn we aan de derde kwaal I gekomen. met name de groot-doenerij f ofte pronkzucht. Ze brengt menig huis- gezin tot achteruitgang, tot het maken E van schulden, tot diepe armoede en groot gebrek. De pronkzucht openbaart zich in klee ft ding en woning, in levenswijze, in keuze en gebruik van spijs en drank. Men wil zijn stand steeds hooger op- f voeren, hooger vliegen dan men kan. meegaan met. elke nieuwe mode, niet minder zijn dan deze of gene... en zoo doende wordt veel geld verkwist, dat be ter kon besteed worden. En of ge nu ook op uwen kop gaat staan... gelijk moet ge mij geven... 't geen niet wil zeggen dat ge alles daarom moet laten... verre van daar... maar 't is slechts als er een TE Vóór komt dat 't al lemaal zoo schadelijk is. EN DEES NOEMT MEN een puntdicht. Vastberaden, ijzig koel Stond hij achter heuren stoel Een schreeuw, een snik, een krakend ge- tluid Bloed 't is gedaan de tand is er uit! ALS VROUWEN SPREKEN is 't, tien keers op de negen, over andere vrouwen dat ze bezig zijn en dan nog liefst over vriendinnen. Kent ge madam Pimpel? vroeg d'een. Ja, zei d'andere. Hebt ge nooit opgemerkt hoe vree- «eiijk langzaam die is. Langzaam? Ja, om vijf en twintig jaar oud te worden heeft ze dertig Jaar noodig gehad! 'N GEDAOHT: Verlangt ge een beeld van 't oneindige? Beschouw het dwaze in een mensch! •K SLA GEEN WOORDEN IN DE WIND Als 'k U hier gezwind Althans verklaar Dat ze zijn met statistic ken klaar Over woorden, die we spreken op een [dag. Die handlen, 'k zeg het met een lach, Ja, m'n beste mensehen,, die venten, de statistiekopmakers bedoel ik, moeten toch ook leven, eh... en als ze geen werk op den winkel hebben, dan zoeken z'er er. 't Domste eerst, Alzoo hebben ze thans hunnen bol zit ten breken met uit te cijferen dat een inan, gemiddeld drie uren per dag spreekt. Gedurende dien tijd spreekt hij ongeveer 100 woorden per minuut uit. Dat maakt dan 6.000 woorden per uur, hetzij de evenwaards van 29 bladzijden ln octavo! Voor elke week bekont men aldus on geveer 600 bladzijden, en, in één jaar, 52 redelijk dikke boekdeelen. Wat de vrouwkens betreft... voor die heeft men zich niet durven aan 't reke nen zetten. Maar 't is niet altijd op de zelfde dat er moet gekaptworden want 'k zou wel ne keer 't cijfer willen kennen van d'onnoodige woorden door de mannen uitgesproken, in die 52 boek deelen! 't Zal ook de moeite zijn. GETUIGE SFRITSER, sprak de rechter, is het waar, dat ge aan den be klaagde een bezoek hebt gebracht? Jawel, Edelachtbare, antwoordde Bpritser. Toen ik binnenkwam stond hij Mengelwerk van 6 Februari 1938. Nr 17. door H. COURTHS-MAHLER HOOFDSTUK XIII. Richard zat op de veranda van zijn huis en keek de rook van zijn sigaar na. Het was Zondagmorgen. Plotseling werd de stilte verbroken door het gegons van «en auto. Hij sprong op, keek den weg af en zag den wagen van zijn vriend Mar tens aankomen, die enkele minuten later Voor zijn huis stil stond. Heinz en zijn vrouw wuifden hem toe, Richard was met een paar sprongen de verandatrap af en maakte gauw het por tier open. Dat is een verrassing. Welkom! Ik had me al voorbereid op een eenzamen Zondag, fijn dat ik jullie hier heb. Hij hielp mevrouw Lena uitstappen, die het «tof van haar grijzen mantel «chudde. Zijn we niet aardig, Sundheim? Veel meer dan aardig, Lena. Ik ben «cht blij dat jullie er zijn. Ik had net bedacht dat een Zondag die ik niet bij jullie kan doorbrengen een straf voor me onrdat ik dan tijd heb te denken over mijn eenzaamheid. Maar ik kan toch maar niet eiken Zondag op jullie dak vallen. Je most Lena bedanken. Richard, •ei Heinz. Toen ik heel rustig en ge noeglijk bij mijn gezellig Zondagsont- btjt zat, iel ze opeens: maakt wat voort Heinz, we rijden dadelijk na het ontbijt naar Ovamba om Sundheim een beetje op te vroolijken. Ze beweert namelijk, dat tien laatsten tijd zoo uit Je humeur bent. bij het venster. Zijn gezicht was krijt wit. 't Schuim stond hem op den mond en hij hield een mes in de hand. Vreeselijk! En wat deed hij dan? Iedereen hing aan de lippen van ge tuige Spritser toen deze antwoordde: Zich scheren! Edelachtbare, 'n GEDACHT: Overlegt Eer g'iets zegt! Weest oprecht. Zegt niet al Overal In menig geval Niemendal! FEBRUARI, ge weet het allegaar Is de kortste maand van 't jaar 't Geen niet wegneemt, o! venijn, Dat d'avonden nog heel lange rijn... En 't is om U die avonden zoo kort mo gelijk te laten toeschijnen, dat 'k U hier, als 't gepermitteerd is, nog een van m"n trukskens leeren ga. G? moet nu niet denken dat 't bij gebrek aan nieuws is, da 'k mijn toevlucht tot dit systlem neem. Verre van daar... Want daar is nieuws met hoopen, nieuws, te veel om 't hier allemaal te vertellen... en ik ben nu ne keer alzoo zie, van mij krijgt ge alles of niets... en daar 'k U alles niet kan geven!... En nu ter zake. Wie wil er medium spelen? Kom met een kameraad overeen om zekere voorwerpen die in de kamer staan met hun beginletter te roemen: B.V. een tafel: T; een stoel: S; een kachel: K; een lamp: L.; enz. Vraag aan het medium (uw kameraad natuurlijk) in een andere plaats te gaan. Laat door een toeschou wer een of ander voorwerp aanduiden, een stoel b.v. Nu stelt ge aan uw bond genoot een vraag op zulkdanige manier dat ze met de letter S begint: «Seffens moet ge zeggen wat er gevraagd wordt». Het medium weet dat het voorwerp met een S most beginnen, dus Is het: stoel! Toont men een lamp dan luidt de vraag: Laat een hooren of ge weet wat men vraagt»... Een doos: Denk eens na, wat X. gevraagd heeft»; enz. D'r is middel om 'n aangename avond te passeeren. SIMPELS WAS ZIEK, en Simpels, lijk zijn naam 't overigens aanduid! was precies van de slimste niet. Enfin, er was toch iets niet ln orde met zijn maag. Simpels, zei de dokter, ge moet meer fruit eten, fruit met de schil, nadat de vruchten gewasschen zijn. Onmogelijk, riep Simpels uit. Bana nen zou ik nog met schil en alles kunner. opeten... maar kckosr.oten, neen, dat gaat niet! WEET GE DIT? en WEET GE DAT? 't Is niet, beste gezellen, Door die vragen U te stellen Dat ge leert entwat Maar wel, 'k sla er niet r.even Door er U zelf het antwoord op te geven 't Is dan ook 't geen ik ga doen. Weet ge dat men in Zweden, ten einde den verkoop ervan te bespoedigen, post zegels aan den locpenden meter ver koopt? dat de arend de vogel is die het hoogst vliegt: soms bereikt hij wel een hoogte van zoowat 3.000 meter; dat de hoogstgelegen hoofdstad van de wereld deze van Ecuador is Quito op 2.850 meter hoogte gelegen? dat het departement der Somme de twee gemeenten bevat, waarvan de na men, de eene de kortste, de andere de langste is der Fransche localiteltenY en Saint-Quentain-la-Motte-Croix-au-Bailly? dat het langsteland van de we reld Chili is, waarvan de door den Stillen Oceaan bespoelde kusten 4.400 kilometer lengte hebben? dat het het Britisch Museum is dat het eerste door Gutenberg gedrukte boek bezit? dat het woord Macadamvoort komt van dsn naam van oen uitvinder den Schotschen ingenieur Mac Adam? En vwala, lapt dat maar bij uw her sens bij!* MADAM KWEBBEL was bezig met heur beklag te doen aan heur vriendin madam Kapstok, 't Ging natuurlijk over 't huishouden... en de man mocht het bezuren. Ja, zei madam Kwebbel, mijn man is als een kachel. Rookt hij dan toch zooveel, vroeg madam Kapstok. Neen, dat niet, antwoordde d'eerste, maar als ik geen oogje op hem houdt... gaat hij uit. IN ROEMENIE daar gaan z'er ne gang mee, zulle! (on va un corridor avec) zou den z'in 't Fransch zeggen... met de gauw dieven bedoel ik. En volgens mij zouden ze dat systeem overal mogen toepassen, we zouden nog zoo gerust slapen, want ge moet met mij bekennen dat 't iets heel practisch is, en dat w'er zelf nooit aan gedacht hebben, precies lijk aan 't ei van Colombombus. Ach ja... met al dat gezeever zou 'k U nog vergeten te vertellen over wat het eigenlijk gaat, en 't zou mijn leven lang spijten, want als er iets is dat verdient aangehaald te worden dan is het wel dit. Vir.dt g'het ook niet dat 't de moeite waard is? Ziehier dan toch eindelijk waarover het gaat. Het is soms goed voor ne gazette- krabbelaar zijn lezers 'n beetje nieuws gierig te maken naar 't onderwerp van zijn onderwerp... 't Is 't geen ik hier trachten te doen heb... maar of 't gelukt is?... In Roemenië dus worden de gauwdie ven door de politie geteekend Hun ooren, neus en handen warden met een onuitwischbare en lichtgevende verf bestreken! Zoodat de misdadigers daar vrijwel de eenigen zijn, die in dezen crisistijd met een... stralend uiterlijk rondloopen! Toppunt EN HIER hebt ge nog 'n Schotsche. 't Gebeurde in Aberdeen, dat er een Vereeniging tot Afschaffing van Drink geld tot stand kwam. Toen de voorzitter zei, dat de leden een bijdrage moesten storten van een shilling, stond een der Schotten op en greep zijn hoed. Een shilling, bromde hij. Een shil ling! MIJ veel te veel! Ik kom goedkooper uit als ik een jaar lang drinkgeld geef! WILT GE NU IETS WETEN? Zet U dan aan... t haver eten Beste vrienden en vriendinnen Uw gezondheid zal er slechts bi) winnen! Alzoo komt ons te leeren den grooien Hongaarschen artist-beeldhouwer Janos La'-zko. Gelijk bijkan allemaal d'artisten meê lange haren, zat die vent ook in het krot. Zijn beurs was zoo leeg... als zijn maagsken. Om er ih zijn omgeving niets van te laten blijken, ging hij. eiken mor gen, bij de siadskoetsiers. om 'n beetje haver bedelen... om zijn duiven te voede ren, zoo zei hij... Maar. thuis gekomen, vrat hij zelf de gebedelde haver op... Thans is er een ander tijdperk voor onzen artist aangebroken... en de spreuk een artist is slechts groot, na zijn dood heeft voor hem, gelukkig, gelogen... want hij Is doorgebroken, en verdient thans geld met hoopen... Zooveel te beter voor hem! Maar... Ja, maar... want d'r is een staartje aan... en geïnen peerdenstaartVan wan neer 't fortuin hem is beginnen tegenla chen, heeft Janos zijn haver daargelaten, en is hi.1 beginnen van alles t'eten, gelijk de deftige menschen. maar, hi) heeft eveneens vastgesteld, dat hij zich nooit zoo gezond gevoeld heeft, als in zijn ha- vertijd... en nu nog vervangt hij van tijd tot tijd, zijn kortelet of zijnen biefstuk door 'n schepken haver. En d'r is niks dat U verbiedt 't zelfde te doen... Ais 't U iets zegt, wel te ver staan. EEN PAAR JONGENS waren midden in een drukke straat aan het voetballen, toen er een dame in een auto aankwam. De bal rolde den weg op en ze reed voor zichtig om er niet over heen te gaan, ter wijl ze ondertusschen flink remde. Een der jongens ging naar haar toe, nam zijn pet af en zei met groote bewondering in zijn stem: Mevrouw, ge zijt 'n man. ALVORENS 'k van m.'n troon nu stuik Wil 'k U spreken en vertellen Zonder U nog lang te kwellen Over een zeer eigenaardig gebruik Dat in Normandië z'n oorsprong vindt En zich 'n iets met 't bijgeloof verbindt. Ja, beste menschen, in die beroemde streek van den Franschen appelwijn, hou den de trouwlustige meisjes, die lieve sijs jes, die 'k bezing op alle wijsjes, er een eigtnaardige manier cp na, om den naam van hun verloofde uit de appelschillen te lezen!... 's Avonds, alvorens te gaan slapen, schillen ze een paar kriekappeltjesDe appelen worden opgegeten, omdat de Nor- mandiërs niet ten onrechte beweren, dat 'n appel 't bloed zuivert en jeugdige krachten geeft... Vervolgens sluit het meisje eventjes de oogskens dicht, en werpt de schillen over heur linker schouder, de zijde van het hart dus. Nu draait ze zich vlug om en buigt zich over de schillen om in de ara besken welke door de schillen werden ge vormd. de voorletter van een voornaam te ontcijferen!... Met een beetje... of veel fantasie, gelukt het bijna steeds de schil len te doen spreken!! Lieve trouwlustige Lezereskens, ge kunt dat spelleken ook ne keer probeeren, zul le, en hebt ge geen appel, ne patat is ook al goed! IN AMERIKA houdt 't gouvernement zich nu bezig met 't lanceeren van de modes. Mannen met zwarte haren zijn ver plicht zwarte costumes te dragen, man nen met bruine haren, bruine costumes, enz... ...Allemaal goed en wel maar... wat moe ten mannen met ne kletskop dan, aan trekken? MIJN HOND heeft den eersten prijs op een kattententoonstelling gehaald. Hoe is dat mogelijk? Wel... hij kreeg de bekroonde kat te pakken 't Manneken uit de Maan. ZONDAG 6 FEBRUARI: Vijfde Zondag na Driekoningen. God is Koning en van uit den Hemel beschermt Hij de aarde, die Hij gescha pen heeft met alles wat zij bevat. Dit ko ninkrijk heeft HIJ geschonken aan zijn Zoen; ook beleidt de Kerk dit algemeen koningschap van Jezus, als zij zingt: Aanbidt. God. gij al zijn engelen... De Heer regeert, de aarde juiche(Intree- zangL Het koningdom van Christus strekt zich over alle menschen uit, want God heeft Hem aangesteld als hoofd van een aan zienlijk lichaam, de Kerk. St Paulus mocht dus schrijven: «Broeders, verdraagt el kander en vergeeft onderling als iemand tegen een ander klachten heeft. Gelijk de Heer zelf U vergeven heeft, doet zoo ook gij. Doet over dit alles de liefde aan, die de band der volmaaktheid is Het beoefenen der liefde, het bewaren der eensgezindheid in Christus, valt dik wijls lastig, omdat naast deugdzame men schen er ook ondeugend"1 zijn. Een der parabelen van Jezus leert ons dat God het aldus toelaat. Het Rijk der hemelen, zegt Jezus, zou kunnen vergeleken wor den aan een mensch die goed zaad op zijn akker zaaide Maar de duivel, de on achtzaamheid der menschen te baat ne mende, zaaide twist en tweedracht tus schen de menschen. Terwijl de men schen sliepen, kwam zijn vijand en zaaide onkruid onder de tarwe Onkruid over- wast en versmacht de tarwe. Het onkruid kenschetst dus zeer wel de werking van den duivel op de zielen. Als de oogst begon te rijpen, begon het onkruid, dat tot dan toe verdoken was, zichtbaar te worden en de dienaren kre gen het in 't oog. Verwonderd nu onkruid te vinden, waar hun meester goed zaad had gezaaid, vroegen zij ham van waar dat onkruid kwam. Hij ze!de hun: «Een vijandig mensch heeft dit gedaan». De dienaars zeiden hem dan: «Wilt gij dat wij het onkruid gaan uitolukkcn? Zoo ook vragen wij soms aan God dat Hij ons van de kwaden vcrlcsse. De meester zeide Neen, opdat gij niet bil het uitplukken van het onkruid, tegelijk de tarwe uit plukt. Laat beide opgroeien tot bij den oogst en in den oogsttijd zal ik tot de maaiers zeggen: Verzamelt eerst het onkruid en bindt het in bussels om het te verbranden Waren de kwaden er niet, de goeden zouden ook vele gelegenheden ontberen om vooruitgang te doen in de deugd, want hun verdiensten stijcen met den druk der tegenkantingen die zij moeten doorstaan. Evenals de wortels van tarwe en onkruid dooreengestrengeld zijn, zoo ook leven de kwaden en de goeden ver mengd hier op aarde en eerst in het laat ste oordeel zullen de engelen de kwaden van de goeden afzonderen en al de uit verkorenen in den Hemel vereenigen. Om hier oo aarde goed te blijven en ons nooit van Jezus af te scheiden hebben we Gods hulp en bescherming noodig; wij zullen die weldaden zeker bekomen door de H. Mis. Nadat wij, zocals de Commu niezang zegt. de woorden van Jezus be wonderd hebben in het Evangelie, dragen wij het offer van verzoening op (Secreta) en wij nemen er deel aan door de H. Com munie, aan God de zaligheid vragende waarvan deze geheimen het onderpand zijn (Postcommunio). NAAMDAGEN 6 Z H. Titus. H. Dorothea Evangelie: Bet goede zaad en het onkruid 7 M H. Romualdus 8D H. Joannes van Matha 9 W H. Apollonia. H. Cyr. v. Alexandrië 10 D H. Scholastica. H. Gulielmus 11 V Verach. O.L.V. t. Lourde». H.Vedastus 12 Z H. Eulalia 13 Z Septuagesima. H. Euphrosyna UIBaHBIlMBIIBMBBHIHIIIIHBigiHlllBIIIIIIHIIIlllll Het pakje van 3 TOMOX Blokjes (roode en witte verpakking) bevat een bon voor Liebig Chromo's. (80 centiem) laat het groot TOMOX Blokje, in 2 tablet ten, toe, oogen- blikkelijk, een halve liter toma ten-bouillon te bereiden,en uwe soepen, sausen, meeldeegen, enz... te verbe teren. Het TOMOX Blokje doet U tijd en geld winnen; het zal uwe faam van keuken-prin ses doen stijgen. Lena keck Richard onderzoekend aan. Ja, je bevalt me niets, vriendje, dat eenzame leventje deugt op den duur niet voor je en ik ben daarom tot de conclusie gekomen dat je moet trouwen. Richard lachte flauwtjes. Kom maar eerst binnen en frisch je wat op na dien stoffigen rit, Lena, dan gaan we in de schaduw op de veranda zitten ik zal Jullie een lekker maaltje laten klaar maken door mijn zwarten kok, die eiken Franschen chef de cui sine in de schaduw stelt. Ik heb Jonge haantjes en mijn eerste zelfgekweekte sa lade waar ik bar trotsch op ben. Daar heb Je alle reden toe. Ik ver wonder er me altijd over, hoe Je het aan legt om. zulke uitstekends groente te kweeken. Heinz is er jaloersch op, want zijn proefnemingen lukken nooit erg best. Ze waren naar binnen gegaan cn Lena keek eens rond en verfrischte zich een beetje. Een half uur later zaten ze gezellig bui ten op de veranda achter een verfris- schenden drank. Nu kwam Lena weer terug op het on derwerp dat haar zoo na aan het hart lag. Ik heb eens in je huis rond gekeken en het is hier al veel gezelliger dan eerst. Ik heb gezien dat je je een nieuwen groo- ten leunstoel hebt aangeschaft en een boekenrek waar je al je mooie boeken in gezst hebt. Dat staat dadelijk veel leuker, maar, zooals ik zeg, er hoort hier een vrouw in huis. Richard lachte. Je bent vandaag niet van dat idee af te brengen, Lena. Wat moet ik hier met een vrouw beginnen? Ik kan een vrouw toch niet in zoo'n primitieve huis houding brengen? Waarom niet? Een vrouw natuur lijk een met handen aan haar lijf zal het hier in een ommezien gezellig maken. Richard zuchtte. Ik zou nooit een vrouw aan mijn eenzaam farmer leven durven binden. c Eenzaam? Maar als je een vrouw hebt is het toch niet eenzaam meer. Er is niets aan te doen, je moet trouwen en ik zal net zoolang volhouden tot je het doet ook. Ik kan niet langer aanzien dat je hier in Je eentje zit. Zal ik voor een vrouw zorgen? Riohard keek lachend in Lena's schit terende oogen. Je bent erg lief en hulpvaardig, maar een vrouw zoek ik me toch Lever zelf uit en ik weet er wei een, die ik dol graag hier zou hebben. Dacht ik het niet, je hebt natuurlijk Iets heel liefs achtergelaten? vroeg Lena, terwijl haar man Richard ook vragend aankeek. Richard knikte. Ja, iets heel liefs. Maar beste Jongen, je bedoelt toch zeker niet die vrouw die je zoo gemeen behandeld heeft? Neen, maar een andere die ik voor bijzag, toen die anders me nog in het hoofd rond spookte. Een die me zeer lief had, maar ik weet niet of dat nog zoo is. Als die vrouw je werkelijk heeft lief gehad dan blijft dat ook zoo. Dacht ik het niet dat je verliefd was. Maar waar om roep je die vrouw dan niet hier? Omdat ik haar niet uit haar rustig, veilig 1: ventje naar de wildernis wil ha len, in dit onzekers, zorgvolle leven. Lena schudde het hoofd. Zoo onzeker en zorgvol is het niet meer. Wat wil je nog meer? Je hebt in deze twee Jaar al vijftien duizend mark van je schuld afbetaald en Heinz zei laatst, dat je weer acht duizend mark aan je scliuldeischers gezonden hadt. De andere hslft van Je schuki zul je zeker binnen de twee Jaar hebben afbetaald. Het gaat prachtig hier. Je hebt Je vee- stap: 1 nog vergroot en elk jaar prachtige prijzen gemaakt voor je producten. Is h«". meisje waai" je over spreekt dan zoo ver vend en vecleischend? Dat. geloof ik niet, haar vader is professor zander geld. Ik weet da', de fa milie zeer zuinig moet zijn, maar toch is het leven daar heel andens dan hier. Zöo? En telt de man dien je te te ven hebt niet mee? Die flinke, arbeid- z&me man, die haar zijn hart en een te huis aan wil bieden? Richard staarde voor zich uit. Hi) zag ln gedachte Lore voor zich staan, hoorde haar zeggen, dat ze hem lief had en zag haar droevige oogen. Zijn hart bonste als een hamer. Ik ben bang voor de verantwoorde lijkheid om haar in vreemden bodem over te planten. Maar beste Richard, mengde zich nu Heinz Martens in het gesprek, misschien zou het het eenvoudigste zijn, als je haar eerst eens vroeg of ze zich wil lAten over plant en. Een echte vrouw die oprecht liefheeft kan het geen zier schelen of ze in vreemden bodem wordt overgeplant, als ze maar bij den man is dien ze lief heeft. Mijn vrouw heeft gelijk, je moet trouwen. Ik zie toch aan mezelf dat je een ander mensch wordt, als je soms eens een flinke boetpredikatie krijgt. Heinz wierp zijn vrouw een lachenden blik toe en ze trok lachend aan zijn blonde kuif. Wil je al mijn kansen bederven door Richard bang te maken voor het huwe lijk? Hij lachte. Zie je wel, Richard, daar heb je al een bewijs. Maar het gekste is dat ik er me zoo behagelijk onder voel en Lena is vandaag nu eenmaal hier gekomen met het vaste voornemen, je tot het huwelijk te bekeeren. Geef je verzet maar op, het geeft je toch niets, zei hij vergenoegd. Richard stak Lena d? hand toe. Dank je, Lena, je hebt me moed in gesproken. Ik zal mijn voelhorens eens uitsteken. Bravo! Maar druk je niet al te di plomatie* uit. anders mtrkt ze niet wat je bedoelt. Wij vrouwen weten graag pre cies waar we aan toe zijn. Doe niet als Heinz, die heef. me eens een heeien Zon- j HERDENKINGEN 5 FEBRUARI; 1828. Geboorte te Parijs van de Fran se he schrijfster Madame de Sévigné, al daar overleden in 1696. Zij blijft beroemd om haar brieven in pittigen stijl en rijke taal. 1679. Overlijden te Amsterdam van Joost Van den Vondel, den prins der Ne- derlandsche dichters. Hij werd geboren te Keulen den 17 November 1587 uit Ant- werpsche ouders. Hij kwam in 1597 te Am sterdam, huwde er Maalken de Wolf. Hij dreef een kousenhandel, en wijdde zich tevens aan de studie en dichtkunst. Hij was lid der Brabantsche Rederijkerkamer 't Wit LavendelDoopsgezind opgevoed, ging hij in 1641 tot het Katholicisme over. Ondervond in zijn laatste jaren veel leed, door den dood van zijn zoontje, zijn doch tertje en zijn vrouw, het verlies van zijn vermogen door zijn verkwistenden zoon, wat hem verplichtte in 1658 een post aan den bank van leening te aanvaarden. In 16S3 werd hij er ontslagen, met behoud van zijn wedde. Hij bleef een bewonde renswaardige werkkracht toonen tot aan zijn dood. In 1867 werd hem te Amster dam een standbeeld opgericht. Hij schreef 32 drama's, waaronder een voorname plaats innemen: Gysbrecht van Aem- stel», «Maria Stuart «Lucifer» (zijn meesterwerk), Adam in Ballingschap», «Jozef in Dothan». Hij schreef eveneens verscheidene heldendichten en leerdich ten. Vondel is een dichter van Europee- sche beteekenis. Hij beoefende alle lite raire genre's. 3 FEBRUARI: 1515. Overlijden te Venetië, van Aide Manuce, drukker, die de Italiaansche let ters uitvond. 7 FEBRUARI! 1518. Keizer Karei V wordt ingehul dlgd als koning van Spanje, Pas 15 Jaar oud nam hijzelf het bewind ln de Neder landen, en twee Jaar later, op 7 Februari 1518, werd hij in Spanje ingehuldigd. Op 19-jarigen ouderdom werd hij ook keizer van Duitschland. De landen die hij toen beheerde zijn: België (behalve het prins bisdom Luik), het grootste deel van Hol land, Friesland. Spanje, belde Slclliën en Italië, het grootste deel van het tot dan toe veroverde Amerika en Duitschland. 1812. Geboorte te Portsmouth van den Engelschen romanschrijver Charles Dickens, zoon van een klerk bij de ma rine. Hij werkte o. a. in een schoensmeer- fabriek, was klerk bij een advokaat en reporter bij de Morning CronicleOp 22-Jarigen leeftijd schreef hij Sketches Hij verwierf sukses en fortuin door le zingen in Engeland en Amerika. Charles Dickens is een van Engelands grootste en meest populaire romanschrijvers. Al zijn werken werden in verschillende Europee- schs talen vertaald, ook in het Neder landsch, o. m.: «Oliver Twist» (1838), David Copperfisld(1850). 8 FEBRUARI: 1835. Tusschen Holland en Frankrijk wordt een geheim verdrag geteekend, ten einde hun legermacht te vereer.igen om België aan Spanje te ontrukken, en het daarna onder hen te verdeelen. 9 FEBRUARI: 1918. Het Belgisch Gerecht doet Dr August Borms en P. Tack aanhouden te Brussel, als landverraders. 10 FEBRUARI: Dood van Margaretha van Constantl- nopel in het jaar 1297. 11 FEBRUARI: 1935. Bloedig grensincident bij Oeal- Oeal in Abessinië. De Italiaansche Regee ring laat 2 divisies op oorlogssterkte brengen. (Nadruk Verboden.) P. B. S9R9999991R9399BBEEZSE99B399 Op de brug te Eisden hield een soldaat schildwacht, tot hij plots aangevallen werd door drie Duitschers, die den armen jongen poogden in het kanaal te werpen. De schildwacht riep om hulp, zijn mak kers kwamen toegeloopen, die de drie aanvallers overmeesterden en inrekenden. IBBB9BBa999B9B9B999HBSI9S99X Bij het ontbijt wordt ^steeds de stapel boter-, "hammen uitgeplunderd, want zij zijn bestreken j met... sr dag doorgezaagd ever een meisje, waar hij tot over zijn ooren verliefd op was, maar die hij niet durfde vragen, omdat hij niet wist of ze ook van hem hield. Of ik het haar niet eens zou willen vragen. Iki beloofde het met een krampachtig lachje en huilde mijn oogen uit mijn hoofd, omdat ik dacht dat hij het over een andere had. Pas later begreep ik dat hij mij bedoeld had. Wees jij als je blieft duidelijker. Richard moest lachen om haar ijver. Ik zal mijn best doen, Lena. Goed. En als het zoover is dan kom ik eens een heelen dag naar Ovamba, om alles hier een beetje feestelijk te maken, voor Je vrouwtje. Je zult nog wel een en ander moeten aanschaffen, maar ik zal wel zorgen dat het niet te duur wordt. Je bent een. engel. Hallo, zeg, maak mijn vrouw niet verwaand. Een engel? Ik zou Je danken, die vliegen me veel te gauw weg, schertste Heinz, zijn vrouw kussend. Monster, mopperde Lena, wat moet Sundheim wel denken, dat je me afzoent waar hij bij is. Hm, ik wil hem alleen maar helpen om zin in het huwelijk te krijgen. Ach, beste menschen, jullie weten niet half, hoeveel zin ik er ln heb, en eer lijk gezegd, daarom durf ik niet zooveel meer bij jullie te komen. Ais ik een paar uur bij jullie heb gezeten, kom ik altijd in een afgrijzelljke stemming thuis. Tk ben nooit jaloersch geweest, maar nu be gint het er heusch op te lijken. Prachtig. Dan ben je rijp voor het huwelijk, Richard. Bedenk je niet te lang meer. Daarna werd het maal opgedragen en de zwarte kok was werkelijk een juweel. Eerst kregen ze heerlijk: ossenstaartsoep, daarna haantjes met salade en gebakken aardappelen en als dessert rijstpudding met slagroom en ananas. Daarna een heerlijk kopje koffie. Nu, hé: «Un laat r.icts te winsehen orw bij je, (lat kun je altijd je aanstaan- U VRAAGT WIJ ANTWOORDEN!... Teneinde een gunstig gevolg te kunnen geven aan het verzoek van verscheidene onzer lezeressen, en vooral cm onze weke- lijksche Vrouwen-Kroniekzoo prak tisch en zoo doeltreffend mogelijk samen te stellen, houder: wij ons van heden af GRATIS ter beschikking van onze leze ressen om hun in zoover ons dat moge lijk zal blijken inlichtingen te ver strekken over alles wat tot het kader van het Vrouwen-leven behoort. U vraagt... Wij antwoorden!... Daartoe volstaat het uw vraag ln te zenden aan het volgende adres: Tante Barbara, Redoktle «De Poperingenaar Gasthuisstraat. 15, Poperinge Voegt daarbij een zegel van 70 centie men, cpdat de redaktie ons uw schrijven onmiddellijk kunne opsturen. Om zooveel mogelijk eenieder zoo vlug mogelijk van dienst te zijn, is het noodig dat wij gren zen aan het aantal vragen stellen. Daar om mag men slechts één vraag per week stellen, en steeds onder deknaam. IN DE RADIO HET KINDERUUR. De uitzending van het Kinderuur op Zondag 3 Februari, te 16.30 uur, op de Vlaamsche Golflengte door het N. I. R.., brengt d« luistervinkjes het maandelijksch praatje van Nonkel Mandus, dat onder den vorm van een hoorspel al het goede en kwade naar voor brengt dat van de maand Februari wordt verteld. De kleine Alice wordt op haren tocht door het Wonderland gevolgd, om te ver nemen welke avontuïen zij er allemaal beleeft. Zij wil terug zichzelf zijn en vraagt raad aan een wijze rups; deze laat zich echter lang pramen alvorens den kostelijken raad te verstrekken. Tijdens deze uitzending zal het volgen de mooie Volksliedje uitgezonden worden: KARELTJE. Kareitje, Karehje tjip, tjip, tjlp. En hadde geen hemdetje aan zijn lijf. Noch geen broekje droog of nat. Wat een arme Karei is dat! Meisje, met jouw witte schoen, Wil je Kareis broekje aan doen? Armen uit en armen in, 't Was al naar Kareltjes zin! De huismoeders, die ln de gelegenheid zijn, naar dat liedje te hooren, zullen er met hun kinders veel plezier aan belevn. HET UUR VOOR DE VROUW. Naast de gewone rubriekjes: «Wist ge dat?»... en Wat gaan we deze week klaar ma ken? brengt Het Uur voor de Vrouw van Zaterdag 12 Februari, te 17.30 uur, weel een babbeltje over ETIQUETTE. Ditmaal zal gehandeld worden over de naasten liefde, die de basis is van de beleefdheid. Verder krijgen we een interessant in terview met een vrouw advokaat. Mevrouw Meester Paula Lagrou-Smits, advokaat bij de Antwerpsche balie, zal ons in een vraaggesprek de indrukken meedeelen die ze bij hare studie en bij de uitoefening van haar beroep heeft opgedaan. In hetzelfde uurtje krijgen we het veer- tiendaagsch praatje met den dokter. Met enkele mooie fono-opnomen wordt Het Uur Voor de Vrouw opgevroolijkt. GROENTEN VERKRIJGBAAR IN FEBRUARI BIJ EEN NORMAAL JAARGETIJDE In deze maand verschijnen reeds enke le soorten groenten, doch, nog grooten deels uit de kassen, en diensvolgens nog hoog in prijs. Bladgroenten. Brusselsch lof, Boste, lein (winter), Schorseneeren (broeikas), Spinazie (winter). Koolgroenfen. Boerenkool, Gele kool, Groene kool, Roode kool, Spruitkool, Wit te kool. Knoigroenten. Bieten, Koolraap, Ra dijs (eerste), Ramenas, Schorseneeren, Wortelen 'zonder lof). Peulvruchten. Geen. Salades. Broeivetsia (Laitue), Dunsel (Snijsla), Krulandijvie (buitenl.), Veld sla (Ezelsooren). Andere. Selderij (stoof), Stoofprei, uien. WAT KUNNEN WE O. M. KOOPEN IN FEBRUARI?,.. Fruit, Appelen, bananen, citroenen, druiven, kastanjes, meloen, noten, peren, sinaas, appelen. Gevogelte en Wild. Duiven, eenden, fazanten, ganzen, hazen, houtsnippen, kalkoenen, kapoenen, kpnijnen, parelhoen ders, patrijzen, poulardes, ree, talingen, watersnippen. Visch. Barbeel (of harder), Blei, Bra sem, Garnalen, Griet, Haring, Koolvisch (deze gelijkt op sóhelvisch, doch mist de zwarte vlekken aan weerszij van den kop), Kabeljauw, Karper, Mosselen, Oes ters, Schelvisch, Schol, Spiering, Sprot, Steur. Wijting, Zaim, Zeekreeft, IJbok king (haring met kleinen kop, vaste lever en kuit). WAT KUNNEN WE IN FEBRUARI INMAKEN?... Brusselsch lof, Sinaasappelen en Ci troenen. PARFUM-GEHEIMEN Bijna alle parfums, uit. het Oosten af komstig, zijn min of meer met muskus vermengd. Daartoe wordt het muskus- dier, dat diep in de wildernissen van West-China leeft, veelvuldig opgejaagd. Het dier moet worden gedood, en de bui. del, die het geheim bevat, moet warden opengesneden. In dezen buidel vindt men een aantal kleine, roodbruine korrels, die elk afzonderlijk een krachtigen geur ver- sprsidsn, zoo krachtig, dat één daarvan voldoende is om drie duizend deelen geur- looze poeder een eterken geur te geven. De Kamadsesche Bever heeft ook iets dat de dames kan bekoren. De doode bever staat niet alleen zijn vel af, maai- ook een soort crème die wit is, doch in harden toestand bruin werdt en een zeer onwel- rizkendsn geur verspreidt. Do parfum- de als lokaas voorbehouden, lacht® Lena. Haar man keek haar verontwaardigd aan. Wat ben ji) een materialist®, Lena, je ontpopt je op een afschuwelijke ma nier, plaagde hij. Ze sprong lachend op. Je zult nog alleriei verrassingen met me beleven, Heinz, bereid je maar voor. Maar nu laat ik jullie van Je sigaar ge nieten en ga eens rondkijken of alles in huis in orde is. De heeren keken haar lachend na. Je bent te benijden om zoo 'H. vrouw, Heinz, zei Richard hartelijk. Martens knikte. Ja, ik heb geboft en ik wen soil jou een even groot geluk toe. - Als ze komt. Heinz, dan heb act, daar ben ik zeker van. Toen spraken ze over allerlei zaken en laat in den middag reden Heinz en Lena w:er weg en was Richard alleen. Doch hij dacht nu ernstig over Lena's woorden na en nam zich voor den volgenden dag aan Lore te schrijven, ze moest ♦inoeiljk weten wat hij voor haar voelde. Doch den volgenden dag, nog vóór hij tijd gehad had om haar te schrijven, ontving hij een brief van haar. Ze meld de hem de geboorte van Hilde's zoon en den dood van haar vader. Deze brief maakte grooten indruk op Richard, want nu wist hij, dat Lore alleen op de wereld stond, en dat ze gedwongen zou zijn haar eigen brood ts verdienen en in tw-ee een voudige kamertjes te wonen. Dat schonk hem moed. Hij zou haar dus als hij haar kon bewegen naar Afrika te komen, niet uit een al te aangename omgeving weghalen. Hij ging aan zijn chrijllafel zitten cn schreef: Lieve Lore, Vandaag heb ik je lieven brief gekre gen waarin Je me meedeelde, dat je je ader hebt verloren. Ik weet hoeveel je an hem hield, hoe ongerust je je over hem gemaakt Jjebt en begrijp, iioyye^l mengers betalen er een hooger. prijs voor. Doch voor een kleine hoeveelheid, d t de moeite van het verzenden loont, zijn dui zenden doode bevers noodig. Ambergris is de konbaarste van parfumessences. Zij verspreidt een bij zondere geur. die zich van andere par fums door distinctie en door discretie on derscheidt. Oorspronkelijk den vorm van een parel, gevonden in de donkere en die pe regionen van een walvisch. Zij it duurste essence, niet alleen om haar odeur, doch vooral om haar eeldzaainheid. Men betaalt 650 frank per honderd gram. Zeer eigenaardig en wetenswaardig is het feit dat de onfortuinlijke berggeit, de dames het genot te dreamer, van Oos- ter=che nachten kan verschaffen. Inder daad de dames krijgen Oostersche vU sioenen door de Ladanum een olieachtig® substantie afkomstig van haren van zeke re planten op Creta en Cyprus, die vast kleven aan de baard der berggeiten. ledj- ren avond, wanneer de geiten thuiskomeil. worden dan hun baarden gemolken om de ladanum machtig te worden Deze par fum kan men niet langs synthetische?! weg verkrijgen, alhoewel er een imitati® van bestaat van heel wat minder waar de om zeep te parfumeeren. DE VROUW DOET AAN GEZONDE LICHAMELIJKE OPVOEDING Er bestaan heden ten dage nog enorm vele achterlijke en valsche begrippen OVér de lichamelijke opvoeding der vrouw. Eerst na den wereldoorlog is men er iii alle kringen der maatschappij toe geko men de vrouw te doen turnen, de itouw aan te wakkeren tot het regelmatig be oefenen van lichamelijke opvoeding. Dit is een verheugend teeken! Immers het staat wetenschappelijk vast dat de lichamelijke opvoeding een wel- doenden invloed op de vrouwelijke llcha» melijke gesteldheid uitoefent. Men heeft er meermalen op gewezen dat wanneer dé ln regel zwakkere lichaamsbouw van de vrouw geen geleidelijke en aangepaste li chamelijke opvoeding krijgt, het dan ook geenszins te verwonderen valt dat wij vroeg-oud-uitziende vrouwen krijgen met loomen gang, vrouwen die vlug vermoeid zijn bij het moeilijk en zware huishouden te onderhouden, vrouwen die met schrik de komst van een kind te gemoet zien. Doelmatige lichamelijke opvoeding ver sterkt en verstevigt de vrouw, maakt aê bevallig en elegant, houdt ze vele jaren frisch en jong. Daarom is lichamelijke opvoeding voor ieder welwillende en zichzelf-eerbiedigen de vrouw ten zeerste geboden. Daarom zullen wij in onze eeretvolger.de kronie ken van tijd tot tijd eenige praktische wenken en voorschriften geven vcor de Lichamelijke Opvoeding der Vrouwen. PRAKTISCHE WENKEN HET SCHOONMAKEN VAN STERA DEN. Sieraden kunnen er wel tens minder prachtig blinkend uitzien dan ten tijde men ze nieuw kocht of als cadeau ontving. Om daaraan te verhelpen heeft men slechts zijn brillanten rir.grr. gou den armbanden, kettingen, enz... in een kommetje met benzine te leggen, en zt daarna onafgedroogd tusschen 2 laagjes watten weg te leggen. "Wanneer men dan na een drietal uren de watten van elkan der neemt, zullen de s te enen ezi het goud er verrassend prachtig uitzien. Het ver dient aanbeveling om het bakje met ben zine, zoolang de sieraden erin liggen, voor een open raam te zetten VETVLEKKEN IN WOLLEN STOF FEN. De vetvlekken in woUen stoffen kunnen het best verwijderd worden door een oplossing van water en ammoniak te maken en met een doekje-, dat hierin ge drenkt is, de plek te betten Daarna ze overwrijven met lauw water en opstrijken. OM EENS NA TE DENKEN!... Zwijgende lieden zijn niet aangenaam in een gezelschap, omdat men nooit weet waarover ze zwijgen, Zij, die geen aanspraak maken om te behagen, zijn gelukkig ate se niemand vervelen. Ook suikerzoete lieden kunnen an deren het leven vergallen Het is i n vrij ondankbare taak op het gevoel van iemand te werken, die geen hart heeft. (Nadruk verboden). TANTE BARBARA. IBBBBBBBBBBBBBBB9BBBB99BteBBH Beste Engelscbe voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademlng Zenuwverzwa-ting enz. enz. Te verkrijgen enkel ln de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. iBBSBBBBBBHBBRBBBflBB9B9BEIIB GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE DEN 1 NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND, ZOO STEUNT CE ONS. DANK EROM. I99BB9999B99BBI Oplossing vorig Raadsel: BIJ VAL BIJVAL. Nieuw Raadsel: Het eerste is van den vogel, Het tweede naait het kind met vlijt, Voor 't heel krijgt men den kogel, Wordt het gedaan in oorlogstijd. ■■■■■HM ■■■■999999999999999k verdriet üdjii heengaan Je zal doen. Ik maak uit Je brief op, dat Je nu geheel allee» Ataat en gedwongen zult zijn je eigen brood te terdienen. Dat schenkt me eindelijk den moed, je te zeggen wat ik al dien tijd verzweeg en heb. Je hoeft me niet angstig te vragen. Lore, of Je me nog pijn doet als je over Hilde schrijft' Ik heb haar eeer, zeer spoedig uit mijn hart kuncen rukken, nadat lk had ontdekt, dat mijn liefde niet die Hilde, maar een fantasiebeeld gegolden had. Lore, kort na mijn vergissing heeft een ander haar in trek ln mijn hart genomen. Tot nu toe durfde lk Je niet over mijn veranderde gevoelens schrijven, want lk begreep, welk «en verantwoording lk daarmee op me eou nemen. Het kwam me 800 vermetel voor om de vrouw, die lk zoo innig had leeren liefhebben, hier te halen. Maar lk word ziek van vei> langen naar )e, lk heb je zoo innig en vurig lief als je verdient bemind te wor den en lk hoop dat Je nu, nu je alleen staat en ook in het vaderland geen ge makkelijk leven voor Je hebt, zult kurii nen besluiten mijn bestaan hier te dee len. Het is ook niet zoo erg meer, ik kfin Je hier ln Ovamba al wat gezelligheid aanbieden. Zooals Je weet, heb ik de helft van mijn «chuld reeds afgelost en ik hoop over hoogstens twee jaar de rest te kulü nen afdoen. Het gaat nu gestadig voort uit. En je ®oudt me zoo gelukkig make®, Lore, als je mijn eenzame leven wild deelen. Mag ik hopen dat Je bij me zu komen? Ik had graag eerst mijn schu den afbetaald om als vrij man voor je staan, maar soms bekruipt me de au dat lk te laat zou kunnen kamen, dat je aan een ander zoudt kunnen bin en daarom vraag lk Je nu, of Je mi. vrouw wilt worden. f vervolgt). VERLATEN ZIELEN van het vagevui helpt degenen die mij help n school patronaat te bouwen Postcheck 139, Pwtooi Rtosoa t« gtofutekKfa

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 9