Ons Vrouwenhoekje GEDACHTEN LANDBOUWBELANGEN WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLETIJH WEEK-KALENDER ALLERHANDE Als men uitr een^ziekte jkomt, behoeft men een cjezorid en aangenaam voedsel. Niets evenaart boterhammen, bestreken u met AANBESTEDINGEN BIJVOEGSEL AAN «DE POPERINGENAAB EN «DE KALLE» VAN ZONDAG IJ FEBRL'ABI 1938. Nr 7, 13. Van 1933 tot 1936: Italië zegeviert in Abyssinlë. 14. Van 1936 tot 1938: Burgeroorlog in Spanje. 15. Van 1937 tot 1938: Japansche inval in China. Als 't niet welsprekend genoeg is kunt ge bij mij om inlichtingen komen! Triestig! DAAR KAN IK niet wijs uit worden, sprak de beambte achter het loket tegen het boerken, dat hem een telegram om op te sturen, aanbood. Dat hoeft ook niet. antwoordde de landman, 't is voor mijn vrouw, moet ee weten, en die is mijn geschrift wel ge woon. UIT DEES HISTORIE kunt ge leeren Hoe 't soms in 't leven kan verkeeren Hier hoort ge voor d'eerste maal Het allerdroefst verhaal Van Dona Maria de los Dolores Tellsz IGiron Y Dominee Die leefde in vollen rijkdom, heel tevreê. Nooit iets lieeft moeten derven En thans als arme slore komt te sterven! Ja, ja, hoe een dubbeltje soms rollen kan! Die Spaansche dame met dien langen naam die nóg langer is, want daarbij meet nog worden gevoegd: gravin-hertogin van Gandia, prinses van Caria, was de eemge dochter van den dertienden hertog van Osima. Een kozijn van heur vader was gezant van Spanje in Rusland in 1850. Die man bezat een fabelachtige fortuin. Men vertelt van hem dat hij eens uit Spanje een heele trein bloemen deed ko men voor een diplomatieke receptie te Sint Petersburg. Eens bood hij ook een diner aan een Russische prinses aan. Alle tafelgerief was van goud. Na afloop van het eetmaal werd dit gouden servies in de Neva gegooid, opdat nooit iemand an ders het nog zou kunnen gebruiken. Van hem wordt ook verteld dat hij er eens op bofte dat als hij de Fortugeesche en Pransche grens verliet, hij in Spanje steeds op zijn eigen landgoederen stapte! En zijn eenige afstammelinge is nu ver leden week gestorven in een gesticht... zonder een rooden duit. Triestig als g'het gehad hebt, nog tries- tiger dan als g'het niet 'n hebt. DE VADER VAN BOB stond op straat te spreken met den eigenaar van een bulldog. Plotseling merkte hij dat Bob voortdu rend leelijke gezichten tegen den hond trok. Waarom trekt ge zoo 'n leelijke ge zichten teg;n dien hond? vroeg hij boos. Hij is begonnen! antwoordde Bob. 'K VERNEEM UIT GOEDE BRON D'r is niks nieuws onder de zon 't Blijft steeds koekoek eenen zang En die mode was reeds lang in zwang En is, zooals ge hier thans leest Altijd bij d'Evas dochters in voege geweest. Die mode van... schoonheidsmiddelen te gebruiken, bedoel ik. Ja. reeds in vrcegsre tijden waren de vrouwen der Egyptenaren, Grieken en Romeinen gewoon om allerlei middelen aan te wenden tot... verfraaiing van 't gelaat. Het afscheren van de wenk brauwen en het verven van lippen en na gels, oogleden en haar, zijn reeds oeroude schoonheidsmiddelen van de vrouw. Bekende schrijvers, zooals Martialis, Ju- venalis en Ovidtus, dreven den spot (o! monsters) met de beschilderde vrouwen gezichten. Martialis zegt tot zoo 'n schoonheid Slaapt ge zonder uw gezicht? Terwijl Juvenalis heel brutaal en onbeleefd zegt: Is dit gelaat door verf ontsierd, en waar op ongelukkige echtgenooten een kus drukken, een gezicht of is het een won de? Brrr! Makaber eh! Wel 'n beetje over dreven... maar d'r steekt toch waarheid achter. In de 17» eeuw werden in Engeland zoo veel schoonheidsmiddelen gebruikt, dat men daartegen wettelijke maatregelen moest treffen Het huwelijk van een vrouw die door schoonheidsmiddelen een man tot een huwelijk had weten te verleiden, werd ongeldig verklaard!... Onrechtvaar dig, zegge kik, de pee had maar uit zijn oogen moeten zien! ZIJT GIJ de nieuwe loopjongen? vroeg de directeur aan 't baasje. Ja meneer, antwoordde deze. En heeft de chef U al gezegd wat ge hier doen moet? Ja meneer, hij zei me dat ik hem moest wakker maken als de oude kwam... maar ik ken de oude niet! Oei, chef! EEN VRAAGSTUK Dat de geleerden druk Bespreken en waar ze zich met lijf en hart Aan overgeven, luidt, 't Is er uit: Speelden de mastodonten biljart? Ge zult 't humoristische van die vraag slechts vatten als ge te weten komt dat Mastodonten reusachtige beesten waren, die vroeger leefden, en in grootte en ge wicht voor d'olifanten niet moesten on derdoen, tot wiens familie ze overigens behoorden. Hoe ze tot die vraag gekomen zijn? (niet de Mastodonten, maar de ge leerden). Wel! In 't graf van een Mastodon heeft men een biljartbal gevonden. Ge leerde onderzoek: s fronsten even de wenkbrauwen, 't Was moeilijk aan te ne men dat de logge, reusachtige beesten met allerlei dwaze sprongen achter een bil jartbal zouden aangeloopen hebben, die bovendien nog nummer 14 droeg! De theo rie van een der opgravers dat men in het voorhistorisohe tijdperk waarschijnlijk ook reeds de ballen op het groene laken had laten rollen, werd zonder nadenken en unaniem door de aanwezige geleerden als onwetenschappelijk verworpen. Later bleek... dat de bal afkomstig was van (ie eerste biljartsosjeteit van de stad Caolin- go, welke sosjiteit al vóór 1900 bestond. Hoe de bal echter naast de Mastodon ten terecht gekomen is, zal wel altijd een raadsel blijven. Waar een balleken soms rollen kan, eh! DIKKE MIEL kwam Lange Jef tégen, die 'n gezicht trok, nog langer dan de lange week voor Sinksen. He wel? Wat scheelt er aan Jef, vroeg MieL Iets niet ln orde? Zwijg Miel, zei Jef, de dokter heeft mij nog maar ten maand meer gegeven. Nog één maand te leven? Bah neen, sukkeleer, 'n maand om mijn rekening te betalen! Wie de pit wil smaken moet de noot eerst kraken. 25' JAARLIJKSCHE EN INTERNATIONALE TENTOONSTELLING VAN LANDBOUWMACHIENEN, KUNSTMESTSTOFFEN, ZAAIZADEN, ENZ. ZONDAG 13 FEBRUARI 1938: Septuagesima. In het begin der tijden, zegt ons het Brevier van heden, schiep God hemel en aarde en plaats» den mensch in den hof van geneugten c*>dat hij hem zou bebou wen. En Hij stelde den mensch op de proef met hem te verbieden te nut ten van de vrucht van kennis van goed en kwaad. Dit alles wordt figuurlijk gezegd, ver klaart de H. Gregorius, want in het Evan gelie van heden, vergelijkt Jezus het Rijk der Hemelen aan een heer dfs huizes die arbeiders huurde voor zijn wijngaard. De Heer des Huizes is de So!v»pp r, de wijngaard, de Kerk. Adam echter was ongehoorzaam en God zond hem uit het Paradijs van geneugten, en zei hem: Het aardrijk zal u doornen, en distels voortbrengen, en in het zweet uws aanshijns zult gij brood eten totdat gij tot de aarde wederkeert, dewijl gij daaruit genomen zjit». In onzen nood zullen wij met de In- treezang tot God bidden: «Wanneer doodszuchten mij omgaven, aanriep ik den Heer, die mij verloste van mijne vij anden t.tz. van mijne onheilen. Alzoo handelt God met al degenen die als de vervolgde David, in hun nood hun toe vlucht tot Hem nemen en Hem bidden: Uit de diepten roep ik tot U, o Heer, verhoor mijne stem... Bij U is de ver zoening (Psalm 129). En in het Graduale verzekert Hij ons dat Hij ons zal helpen. Hi j verlaat niet die Hem zoeken. (Psalm 9). Het Epistel leert ons dat wij onze be dorven natuur moeten bestrijden. Sint Paulus vergelijkt het kristelijk leven aan een strijdperk waar men zich van alles onthoudt om de overwinning te behalen. Ik kastijd mijn lichaam en breng het onder bedwang». In het manna en het water, hetwelk de Israëlieten in het leven hield, zien wij een symbool van de Eucha ristie, het Doopcel en de genade, wij zul len dus den Hemel winnen indien wij le ven volgens ons geloof en voordeel trek ke uit de Sacramenten en Gods gaven, door een verstorven leven en onzen edel- moedigen dienst van God. co» De deugd verzoet Den tegenspoed. Die drinkt zonder dorst Die eet zonder lust. VANDAAG, 'K ZEG T BEDAARD, Bestijg ik mijn... oorlogspaard En als 'n echt spioen Wil 'k U, beste gezellen, Over dat akelig vlzioen 't Een en 't ander neg vertellen. Als ge goesting hebt om 'n vliegraid op Londen uit te voeren, zal 'k U maar direct van uw plan doen afzien, door U in te lichten nopens het volgend feit. De stad Londen heeft de noodige maat regelen getroffen om zich tegen de lucht aanvallen te beschermen, onder den vorm van een... gordijn. Maar die gordijn heeft niks gemeens met die welke in uwen bes ten salon hangt, zulle. De deze is er eene vervaardigd uit stalen kabels als messen, die aan ballons bevestigd zijn. Meer dan 150 millioen frank worden uitgegeven aan materiaal en bergplaatsen, die het moge lijk maken, in geval van nood, binnen en kele uren een stalen gordijn om de bin nenstad te hangen. Daarenboven beschikt Londen voor zijn verdediging nog over vliegtuigen en over een nief type luchtafweergeschut, dat reikt tot een hcogte van 10.000 meter. Dus... langs dien kant geen affaires te doen... en ge zdjt verwittigd, wilt ge geen nutteloos poer verschieten! Waarom kunnen ze zoo geen apenkooi rondom gansch ons land spannen? KINDEREN ZIJN SOMS heel psycho logisch aangelegd en... zeggen dikwijls de waarheid. Klaartje, vroeg de onderwijzeres, welken dag noemen we den rustdag? Weet niet, uffra, zei Klaartje. 'k Zal U helpen. Wanneer gaat uw moeder naar de kerk? Als ze een nieuwen hoed op heeft, uffra. Dikwijls de droeve waarheid... Alleen dèn! DE TIJD IS WEER VERSTREKEN 'k Ga m'n pen op zij nu steken En wat me meer zal lusten, 'n Beetje uit gaan rusten... Maar, 'k ga d'r U hier nog eerst nog 'n paar oplappen. Alzoo moogt ge bijvoorbeeld nog weten dat als er in Kenya (Britsch Ocst-Afrika) een neger terecht staat, hij een hond met zich meêbrengt. Als hem door den rechter wordt ge vraagd de waarheid te zeggen, bijt hij... den hond ln den staart en roept: Zoo waar als ik hem nu bijt, mag hij mij bij ten als ik lieg». 't Gebeurt dat de hond de drie leste woorden niet hoort en... gehoorzaamt. Alzoo vroeg een Duitsch weekblad aan zijn lezers: Wat Is de meest beoefende wintersport voor de mannen? Kolen uit den kelder halen! luidden 7.341 antwoorden. Alzoo hebben de vrouwen in den staat Oklahoma (V. S. A.) geëischt, dat ge trouwde mannen, die hun trouwring niet dragen, met een zware boete gestraft moeten worden. Nu gebeurde het dat een man... zijn trouwring moest verkoopen, om de boete te kunnen betalen! O MAMA! riep Katrlentje, die naar huis is komen hollen. Wat een vreeselijke vergissing. Hoor U maar even: Bij Kra keling. den bakker op den hoek, is er een jongetje geboren, en daar staat toch al een paar dagen een papier vóór zijn raam met «Meisje gevraagd!». 't Manneken uit de Maan. ■■■■BiHHiEBHaiaaanesBixflagi VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheck 139.485, Pastoor Renson te Xhendelesse. IBBflBBBflBBBflflEflBBBBBflBflHBBBB Stuit ln 't begin Een kwaden zin. ■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB De opening dezer Tentoonstelling heeft plaats op heden Zondag 13 Februari, in de Groote Eerwfeestpaleizen (Brussel- Heysel). Ongeveer 160 deelnemers beslaan er een totale oppervlakte van 24.000 vierkante meters, onder glazen dak. Deze jubelfeest- tentoonstelling is ontegensprekelijk de be langrijkste landbouwbetooging tot heden gehouden, in België. Al de groote firma's van het land. die handel drijven met de landbouwbevolking, nemen er deel aan. Onder de vreemde landen, die er verte genwoordigd zijn, treffen wij aan: Dene marken, Duitschland. Engeland. Frank rijk, Holland, Tcheko-SIowaklje, Vereenig- de Staten van Noord-Amerika, Zweden, enz., enz. Al de ganjmen van landbouwmachines zijn er te zien: van de handbinette tot de zwaarste tractors; van de kleine dorsch- machin? die op lichtstroom werkt tot de reusachtige dorschmachine, aangedreven door motor, tractor of locomobiel en, per dag, tot meer dan 200 zakken graan dorscht en reinigt! Veel concurree rende firma's stellen een zeer verschillend en uitmuntend akker alaam tentoon, alsook zuivelmachines met al de verbeteringen der moderne techniek. Er zijn ook een zeker getal standplaatsen bezet door firma's die handel drijven in kunstmeststoffen, verbeterde zaaizaden, of inrichtingen doen van verbeterde vee stallen. Gedurende de Tentoonstelling worden er, door verscheidene Landbouwvereeni- gingen, voordrachten gehouden over be langwekkende landbouwvraagstukken. Tentoonstellingen, zooals deze, dragen veel bij tot den algemeenen vooruitgang van den Landbouw en met veel belang stelling dienen zij bezocht. Da Tentoonstelling zal open blijven tot 20 Februari. 1EBEEEEEBBBBBBBBBEBSBBBBBBBI hetmanneke MAAN Vandaag ga 'k U 'n epistel toevertrouwen Dat hand'len zal over d'Eskimosche vrou- Waarover we hoorden vaak [wen M aar weten rog niet veel. Ben zware taak En weinig vreugde zijn haar deel! Wat moogt ge alle maal content zijn, alderlieste Lezereskens, dat ge geen Es kimo 'n zijt! Voor de Eskimo-vrouw is het een van zelfsprekend feit dat ze voor 't huishou den te zorgen heeft en kinderen moet kweeken. Belangrijker dan iets anders gijn voor haar heur tanden en heur... yerhemelte, die zij voor ontelbare ver schillende dingen noodig heeft. Daar alle kleedingstukken uit dierenvellen worden vervaardigd en men in het hooge Noor den geen techniek kent tot het draag baar maken van ruwe vellen, worden deze week en glad gemaakt... door ze langen tijd achter elkaar te kauwen... en da's 't werk van de wouwen... Bedankt voor de commissie... maar doet ze zelf. Omdat «en groot deel van 't vleesch bewaard wordt voor den tijd dat 't water toevrie«t, en de buitengewone koude alle jacht onmogelijk maakt, moeten de vrou wen ieder stukje vleesch kauwen tot dat het week is... voordat fle verschillende familieleden het te eten krijgen... In vele gevallen, wanneer het eten te hard of te koud is, moet de vrouw des huizes het... voor de andere leden van 't gezin, in den mond houden tot een betere temperatuur is bereikt, die het genietbaar maakt. Smakelijk... maar eet het maar zelf op... En dit zijn nog maar 'n paar staaltjes van 't plezante vrouwenleventje ginder... en d'r zijn er nog honderden. WIST IK MAAR hoe ik broertje stil zou krijgen, riep mama uit, ten einde raad. Maar mama? vroeg Marietje. het zevenjarig zusje, hebt ge dan, toen ge Jantje gekocht hebt... er geen gebruiks aanwijzing bij gekregen? Kindermond! D'AMERIKANEN zijn slimme tippen Bij wien 't verstand M'n beste klant Vast en zeker d'hersens zal uitwippen Zooveel is 't dat z'er bezitten Maar waarom d'r langer nog op vitten 'k Maak U kond Terstond Als 't U aan kan staan De nief uitvindinge die z'hebbsn gedaan! De naam van die nieuwe uitvindinge luidt: Drunkometeren dient om den graad van zattigheid vast te stellen van de autovoerders die naar 't politiebureel moeten opgeleid worden, omdat ze 't een of 't ander ongeval veroorzaakt hebben. Hij bestaat uit een met 'n zekere vloeistof gevulden glazen bol. De beschuldigde moet in dezen bol blazen, en volgens den staat van doodzonde... pardon van dron kenschap waarin de vent zich bevindt, krijgt de vloeistof alle soorten van kleu ren. en 't gaat van 't violet naar 't paars, al door al te tinten van den regenboog te passeeren. Onnoodig te zeggen dat de chauffeurkens die geerne 'n goed glas pakten, slechts de gelegenheid afwachten om den uitvinder van dat systeem onder hunnen oltermobiel te vergruizelen. In alle geval, Lezereskens lief, zoo nen appareil kan voor U ook nog van dienst zijn, tegen dat uwen vent met 'n stuks ken naar huis komt enne... de bezem stokslagen kunnen dan berekend worden volgens 't koleur van de vloeistof in den bol... als meneer nog asem genoeg heeft om d'r in te blazen! PIETJE, is 't waar wat uw mama zegt? Wilt ge nu niet meer naar school? Neen! zei Pietje. En waarom, wilt ge niet? De meester wil mij allerlei dingen leeren waar ik niets van weet! 'N SIMPEL LIJSTJE, ENK'LE LIJNEN Zullen, hoop ik, wel volstaan Om dik en dubbel uit te laten schijnen Dat we goed bollen op de baan... Die Mars, d'oorlogsgod, ons heeft getrok- [ken En waarop hij ons steeds maar aan blijft [lokken. Nooit meer oorlog! 1. In 1918: Oorlog tusschen Polen en Oekranië, voor 't bezit van Oost-Galicië. 2. In 1919: Oorlog tusschen Witte en Roode Russen. 3. Van 1919 tot 1921: Oorlog der Sinn- Feniers in Ierland. 4. Van 1919 tot 1922: Oorlog in Spaansch Marokko. 5. Van 1919 tot 1926: Ibutaoud overwint Arabië en verjaagt koning Haoussin. 6. In 1920:Russisch-Poolsche oorlog. 7. Van 1920 tot 1028: Oorlog tusschen de Chineesohe generaals. 8. Van 1921 tot 1922: De Turken verja gen de Grieken uit Klein-Azië. 9. Van 1925 tot 1935: Oorlog van den Chaco, tusschen Bolivië en Paraguay. 10. In 1926: Riff-oorlog. 11. Van 1926 tot 1928: Oorlog van de Kuomintang in China. 12. Van 1931 tot 1932: Japan overwint Mandsjoerije. IBBBBBMBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Mengelwerk van 13 Februari 1938. - Nr 18. FEBRUARI - SCHRIKKELM IN DE KATHOLIEKE VLAAMSCHE RADIO-WERELD Donderdag 3 dezer had te Brussel de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van K.V.R.O., de Katholieke Vlaamsche Radio-Omroep. Op deze samenkomst werd Z. E. H. Kan. Janssen, Hoogleeraar in Moraaltheologie te Leuven, tot Voorzitter verkozen van K.V.R.O., ter opvolging van wijlen Z. E. H. Kan. A. Boon. Op diezelfde vergadering werden eveneens verkozen tot nieuwe leden van den Beheerraad in K.V.R.O.. Professor J. Cardyn, Professor in Handelswetenschappen aan de Katho lieke Hoogeschool te Leuven, alsmede Eerw. Pater Leopold, O.C.D., de gekende werker der Katholieke Radio-Actie in Vlaanderen. Anderzijds werd E. P. Leopold cok aangenomen als lid der speciale ra dio-commissie opgericht in den schoot van het Blok der Katholieken van België. BESTUUR VAN ZEEWEZEN Enkele digen geleden hebben sommige dagbladen medegedeeld dat a! de reizigers die zich naar Engeland willen begeven met de paketbooten van de Oostcnde-Do- verlijn, moeten in het bezit zij'n van een geldig paspoort. Het Bestuur van Zeewezen, dat de ex ploitatie beeft van de Oostende-Dover- ïijn. laat ons weten dat deze kennisgeving, weike niet van zijne diensten uitgaat, on volledig is en onjuist. De reizigers van Belgische, Britsclic, Pransche, Luxem- burgsche of Nederlandsche nationaliteit voorzien van een der soorten biljetten hierna vermeld, hoeven geen paspoort te vertoonen doch slechts een identiteitsbe wijs Zoogenaamde «Weekeind-biljetten», van Oostende naar Dover en naar Londen, uitgegeven geheel het jaar door op Vrij dag, Zaterdag en Zondag en geldig met alle dienstente gebruiken voor den te rugreis tot.dcu volgenden Dinsdag. Tweedaagschc Excursicbiljetten tusschen Oostende en Dover en terug, uitgegeven eiken dag van 1 Mei tot 31 Oktober en eveneens geldig voor alle diensten. Eeudaagsclie Excursiebiljetten van Oost ende naar Dover en Londen en terug, uit gegeven eiken dag van 24-25 Juni tot 18-19 September en enkel geldig met de nachtdiensten in beide richtingen. De ondcrhoorigcn van de landen hicr- voren vermeld moeten evenmin een pas poort bezitten om deel te nemen aan de Belgisch-Engelsche Vriendschapsexcur sies door het Bestuur van Zeewezen ingericht in de maanden Juli cn Augustus. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB NAAMDAGEN 13 Z Septuagesima. H. Euphrosyna Evangelie: De werklieden in den wijngaard. 14 M H. Valentinus 15 D HH. Faustinus en Jovita 16 W H. Tuliana 17 D H. Theodulus 18 V H. Simeon 19 Z H. Bonifacius van Brussel 20 Z Sexagesima. H. Eleutharius co»— HERDENKINGEN 12 Februari 1809. Nationale Feestdag der Vereenigde Staten van Amerika, ter herdenking der geboorte van Abraham Lincoln, president der Vereenigde Staten (1881-1865), tegenstander van den slaven handel. Zijn verkiezing tot president gaf aanleiding tot de afscheiding der Zuide lijke Staten en den Amerikaanschen Bur geroorlog. In 1864 herkozen. In 1865 te Washington door Booth vermoord. 1763. Overlijden te Parijs van den Franschen roman- en tooneelschrijver Pierre Carlet de Chamblain Marivaux, aldaar geboren in 1688. Hij munt uit door subtiele teekening, vooral van vrouwen karakters. Beroemd van hem is: Le Jeu de l'amour et du hasard 13 Februari 1790. De Fransche Con ventie stemde de afschaffing der kloos ters, alwaar plechtige eedgeloften werden uitgesproken. 1873. Te Brussel had Jozef Schoep geweigerd de geboorte van een kind in 't Fransch te laten boeken. Hij krijgt hiervoor een boete van vijftig frank. 14 Februari 1820. Geboorte van Milan Obrenovitsj, Koning van Servië (1882- 1889), overleden in 1901. 15 Februari 1883. Overlijden van Ri chard Wagner, Duitsch musicus, in 1813 te Leipzig geboren. Stichter van het Pestspielhaus te Bayreuth. Hij is de schepper van het muziekdrama. Hij streef de naar een Oer-Duitsche kunst, waarin muziek en handeling onoplosbaar verbon den zijn. Voor Wagner is niet de muziek alleen hoofdzaak, maar ook de idee, en die idee brengt hijzelf door woord, handeling en muziek tot uiting. 16 Februari 1854. Minister Piercot eischte straf voor onderwijzers, die een petionnement steunden ten voordeele van Vlaamsch in bestuurszaken. 17 Februari 1454. Het Banket der Be loften. Filip van Burgondië (of Filip de Goede) had vernomen dat de Turken de Christenen in hst Oosten verslagen hadden, en dat zij Constantinopel, weker (1204) door Boudewijn IX van Vlaande ren ingenomen, hadden veroverd. Hij noodigde al de groots n van zijn graaf schap op een prachtig feeestmaal uit. Op dit banket beloofden de genoodigden dat zij de Christenen zouden gaan helpen. Daarom werd deze maaltijd HET BAN KET DER BELOFTEN geheeten. Doch later rezen allerlei moeilijkheden op, die de uitvoering van deze voornemens be lemmerden. 1856. Overlijden te Parijs van den Duitschen dichter Heinrich Heine, in 1797 te Dusseldorf geboren. Heine is roman ticus, maar tevens een hevig bestrijder der reactie, in hooge mate lyricus, maar tevens een spotter, die niets, zelf niet het heiligste ontziet. Vele zijner liederen wer den op muziek gezet en zullen blijven voortleven. 18 Februari 1587. Onthoofding van Maria Stuart, koningin van Schotland 1552-1568). Zij huwde in 1558 den dau phin, den lateien koning Frans n van Frankrijk; keerde na diens dood ln 1561 naar Schotland terug, waar ondertusschen ~~VB (Zie vervolg hiernevens.) ■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Toesn Lore plaats had genomen, zei Hilde eenigszins ironisch: Wat verschaft ons de eer van je zoo zeldzaam bezoek, Lore. Lore keek haar rustig aan. Ze zag, dat alleen haar stiefmoeder nog in den rouw was om haar vader. Hilde had gewei gerd in den rouw te gaan, daar zwart haar niet stond. Ik had het gevoel dat mam en jij niet erg op een bezoek van mij gesteld waren, den laatsten keer dat ik hier kwam waren jullie niet bepaald vriende lijk tegen me. Nu ja, dat is ook geen wonder aü je met dergelijke onzinnige plannen aan komt. Je bent zeker verstandiger gewor den in dien tijd? Lore glimlachte. Ja, Hilde, ik zal noch hier, noch in Berlijn een mode-atelier openen, Gelukkig Lore, dat is een pak van mijn hart. Je blijft zeker lunchen? Mijn man is "voor twee dagen uit de stad, we zijn dus onder ons en kunnne weer eens echt babbelen. Graag, Hilde, want die eenzame maaltijden vind ik verschikkelijk. Je kunt toch wel meer hier komen, Lore, hst komt er bij ons heusch niet op aan of er iemand mee eet en jij spaart volle invitatie van Hilde, doch ze bleef zoodoende weer wat uit. Lore bloosde bij die niet bepaald tach- kalm en zei: Het is heel aardig van je, maar wees niet boos als ik weiger, Je weet hoe ik over dergelijke genade-giften denk. Hé, wat ben jij akelig lichtgeraakt» Lroe, dat moet je je toch heusch afwen nen in jouw positie. Er zijn dingen die men nooit leert, Hilde. Maar nu iets anders, ik ben hier gekomen om je iets bijzonders te ver tellen. (vervolgt; 18 FEBR. Tc 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, leve. ren van banden voor autovoertuigen der Rijksregie van DIKS MUI DE cn IEPER. Bestek z. Nr (N.). 25 FEBR. Tc 2 uur, ten Gemeente huize te STADEN, aanleggen van een electriciteitsnet. Inlicht, ten Gemeente huize en bij ing. Hcirnian, Boerenbond, 24, Minderbroedersstraat, Leuven. Uitslagen van Aanbestedingen. 27 JAN. Te 5 uur. ten Gemeente- huize te VLAMERTINGE, herbesteding voor het verbeteren van den steenweg naar Reningelst (beton en oud kassei- werk). Bestek 717.504.36 fr. Fr. DEGROEVE, Kortrijk, 864.408,65; H. Mahieu, leper, 898.843,24; AI. Constant, 3T ZIE VERVOLG HIERNEVENS. IBBBBaBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB hij vond dat 1-ij nu nog minder recht had om Lore te laten komen. Hij kon nu geen geld uitgeven om het huis wat ge moedelijker te maken en zijn inkomsten zouden veel minder worden, daar zijn veestapel tot meer dan de helft was te ruggebracht. Hij werkte dag en nacht om de sporen der overstrooming te vtrwijderen en de toegebrachte schade te herstellen. In die dagen kwam Lore's brief en zijn oogen werden vochtig, toen hij dien gelezen had. Met een bezwaard gemoed ging hij zitten om haar te antwoorden: «Mijn lieve, dappere Lore, Wat heb je me gelukkig gemaakt met je brief, ik kon juist zoo goed een beetje geluk g: bruiken. Het liefst, zou ik je schrijven: Kom zoo gauw mogelijk, want ik heb je zoo noodig, juist nu ik zooveel tegenspoed heb gehad. Sedert ik je het laatst schreef, he: ft het eene ongeluk na het andere me getroffen. Ik heb bijna de helft van mijn veestapel verloren, ge deeltelijk door een veeziekte, gedeeltelijk door overstroomingen. Op zichzelf is deze overstrooming geen ramp, want de grond zuigt het water snel op en het gewas groeit des te sneller. Ik zou dubbel zoo veel vee kunnen voeden, als ik eerst had en toch bezit ik niet meer de helft daar van. Dat is hard en het zal lang duren voor ik weer zooveel vee bezit. Ook moet ik beslist een kaaimuur laten bouwen, anders herhaalt die ramp zich, doch dat kost veel geld. Ik weet niet waar het van daan te halen, want ik sta er nu slechter voor dan in het b-'gin. Ik heb nu voor- loopig geen cent over voor de inrichting van mijn huis. Ik zou beslist nog enkele meubels moeten bijkoopen eu allerlei din gen aanschaffen om het je gr;:oLig te maken, maar dat kan nu aliemaei niet. O, Lore, het valt me ditmaal wel heel moeilijk om het hoofd niet te laten han gen, nu ik je nu niet kan laten komen. Het is zoo bitter hard, omdat ik nu weet dat ook Jij er onder zult lijden. Maav toe, ONMISBAAR Of IEDERS TAFEL ■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB ONS WEKELIJKSCH RAADSEL Oplossing vorig Raadsel t BEK LAPPEN BEKLAPPEN. Nieuw Raadsel: Het eerste deel maakt roode vlekken, Het tweede wil niet zeggen: dicht; Het derde moet de hand bedekken, En vier buigt onder zwaar gewicht, 't Geheel, dat bindt de mcnschcn, Ook als ze het niet wenschen. ■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB deelen. (Het hinderde hem echter te meer, daar Lore juist nu zijn brief zou hebben ontvangen. Nu hij eindelijk moed had gevat om zich te declareeren, kwam die tegenslag al heel ongewenscht, maar hij liet zich niet onder krijgen, zijn oude lijfspreuk Ondanks alles hielp hem weer. Hij was niet de «enige die pech had, ook Heinz en de anderen hadden het zelfde door te maken en men moest op nieuw dapper beginnen. Toen kwam Lore's telegram en aucs geraakte op den achtergrond voor het geluk, dat zij zou komen. Hij verlangde koortsachtig naar den beloofden brief. Toen trof hem een nieuwe zware slag. De lang verwachte regentijd brak met zulk een heftigheid en zoo plotseling door, daar er groote massa's water naar be neden stroomden en rivieren en vijvers in een oogenblik overvol waren. Richard had de gevaarlijke plek aan den rivieroever, zooals elk jaar, zoo goed mogelijk versterkt, doch de druk van het water was zoo groot en aanhoudend, dat de dam geen stand hield. De zandzakken en steer.en werden weggeduwd en op een nacht stroomde het water een terrein op, waar veel vee was ondergebracht. Een groot aantal dieren verdronk voor het gered kon worden. Het water kwam zelfs tot aan den oever van den vijver en tot vlak bij zijn huis. Wel liep het water spoedig wter terug en werd de dam weer hersteld, doch Ri chard zag in, dat hij hier beslist een ste- vigen muur moest bouwen, anders zou die ramp zich herhalen. Dat zou echter weer veel geld kosten en waar moest hij dat vandaan halen? Hij was zeer achter op geraakt door dezen tegenspoed. Hij was er nu niet veel beter aan toe, dan toen hij pas naar Afrika gekomen was. Weer moest hij vol zorg de toekomst te gemoet Zien «n dat was te harder nu ook Lore er onder zou mosten lijden. Hij mocht den moed niet laten zakken, doch helmen verborg toen haar stralend ge zicht in haar armen. Zoo bleef ze lang liggen, niet in staat haar geluk te bevatten. Hij riep haar, hij had haar noodig, hij verlangde naar haar, al een heelen tijd en ze had het niet geweten, had gedacht dat hij nog altijd naar Hilde verlangde. Ze kon niets anders doen dan stil blij ven zitten en trachten haar geluk te be seffen. Eindelijk richtte ze zich weer op en keek met vochtige oogen voor zich uit. Was dat nog hetzelfde eenvoudige ka mertje van eiken dag? Het kwam haar zoo prachtig en zonnig voor. Nogmaals las ze Richard's brief door, langzaam, woord voor woord. O, hoe kon hij er aan twijfelen dat ze komen zou, dolgraag ko men zou? Hoe had hij zich zoolang met ongegrenden angst kunnen plagen? Wat kwam het er op aan onder welke om standigheden hij leefde, als ze maar bij hem mocht zijn. Nu sprong ze op. Hij had gevraagd hem een enkel woord te telegrafeeren. Ze zou hem geen minuut langer dan noodig was laten wachten. Ze dacht er over r.a hoe ze haar bericht zou inkleeden en eindelijk schreef ze: Ik kom. Brief volgt. Lore Ze lachte van geluk. Dat was kort en bondig en kon niet verkeerd begrepen worden. Ze snelde naar het postkantoor om het telegram af te geven, toen ging ze naar huis om hem terstond te schrij ven. HOOFDSTUK XV, dooi H. COURTHS-MAHLER O, Lore, lieve Lore, als je zoudt kunnen besluiten te komen, zou ik zoo gelukkig zijn. Ik zou je in Walvischbaai komen afhalen en we zouden dadelijk in Swa- kopmund kunnen trouwen. Ik kan helaas niet naar Duitschland komen om je te Kalen, ik mag mijn jong drijf niet zoo lang alleen laten. Lore ik wacht vol koortsachtig verlangen op je antwoord. Laat me niet te lang wachten. Nu zal eik uur me dubbel lang vallen, nu ik mijn verlangen onder woorden heb gebracht. Telegrafeer me ais je blieft een enkel woord of ik hopen mag, dan zal ik gedul» dlger op je brief kunnen wachten. Je je innig liefhebbende Richard Sundheim Lore ontving dezen brief op «en helde ren, mooien Maartmorgen. Ze had een wandeling gemaakt en vond bij haar thuiskomst Richard's brief. Ze ging bij het raam zitten om zich in de lectuur «rvan te verdiepen, doch reeds bij de eerste regels richtte ze zich op en begonnen haar handen te beven. Ze las en las «n haar oogen werden steeds groo- ter, haar wangen rooder. Haar hart klopte in haar keel, ze kon het geluk niet om vatten, ze kon het niet begrijpen. Ri chard Sundheim had haar lief. Kon dat? Verlangde hij naar haar? Was een zoo groet geluk voor haar mogelijk? Ze las den brief door tot de laatste woorden: je ja innig liefhebbende Richard Sund- Nauwelijks had Richard zijn brief aan Lore verzonden of een reeks van kleinere en grootere ongelukken overviel htm. Om te beginnen bleef de regentijd dit jaar langer uit dan anders, het drinkwa ter voor het vee werd schaarsch en slecht, zoodat er een veeziekte uitbrak, die in korten tijd veel kostbaar vee deed ster ven. Dat was e:n leelijke schadepost, die hij echter met vele andere farmers moest TOILE CIRÉE en LINDLEUM BALATUM bij Santen-Vannetta, Pop»

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 9