hoop j MIJN ALLES Ons Vrouwenhoekje xCTa I SNUIF GEDACHTEN uit oe D:HÜMri£.V'J ALLERLEI TIJDINGEN ^CARl0ERB^ qeiaaaAitc^igxl dcwA, de, ©-LIS®!© De doodelijke aanrijding te Passchendale BOEKENNIEUWS Zonder aarzelen zullen zij immer de boterham men verkiezen bedekt met... AANBESTEDINGEN WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER BIJVOEGSEL AAK «DE TOPKRINGEN AAREN «DE KALLE VA?» ZONDAG M FEBRUARI 1S3J. Nr Indien gij achting wilt verwachten Begin dan met u self te achten. Drie zaken werpen veel menschen het tenster uit: tijd, gezondheid en geld. Uw ouders zijn uw beste vrienden. Het la een vaste wet, gezien in alle tij den: nooit kan een hoog gemoed den la gen val vermijden. het manneke MAAN IK GROET U AL TE GAAR Lezers van De(n) Poperingenaar Met m'n vrLnd'lijkst goedendagje En m:n allercharmantst lachje En ook Marenta wel verstaan Biedt U hare groeten aan. En wat er ons eerst en vooral te wen- schen valt dat is dat we hier gsen weêr- ken krijgen zooals z'er thans in Amerika een hebben. Als hier den barometer ne keer 'n paar gradekens onder nul durft dalen, loopen w'al met een vervrozen snottebel over straat, maar ginder men schen, is 't 'n ander spelleken hoor! Daar wijst de barometer voor 't oogenblik tot 28 onder zero aan. Neen zulle! dan nog liever zooals hier, ne goeien drache op tijd en stond, bi goeie sneeuwvlaag en 't is al... Maar 't en is toch zoo gevaarlijk niet. En dan... We zitten toch al in de maand F. bruari en we mogen beginnen op hoop te leven, alhoewel we ook niet al t.e rap victorie mogen kraaien, want prent dit maar goed in uw geheugen: 't steertje van de Mei is 't steertje van dep Winter... en 't zou al te gevaarlijk zijn bij den eersten schoonen zonnestraal te gaan denken dat de Lente in 't land is, en daar om uw ondergoed uit te latenAlle jaren helaas! doen w'er d'ondervindinge van op. Maar enfin, de meed niet opgegeven, want ge ziet, d'r zijn er die d'r nog slechter aan toe zijn dan wij. WAT BEN IK verheugd, zei madam Pennestok, de vrouw van den dorpshoofd- onderwijzer, tegen madam Kwipsteert. de vrouw van den boer. Be aid U in dat mijn zoon een studiebeurs komt te winnen! Ja madam, antwoordde Kwipsteert zijn vrouw, ik begrijp uwe vreugde... Niet langer geleden dan verleden week heeft ons... varken den eersten prijs gewonnen op den provincialen konkoers. EEN TRIESTIGE AFFAIRE daar in Frankrijk, eh? Nog niet gelezen? 't Meisks beminde een jongeling Met wien ze soms wandelen ging Langs haag en heg en bosch en groen Zooals alle verliefden dit doen. Dien Zondagmorgen was ze weer ne keer met den schat van heur hart een wan delingsken gaan doen, maar dat viel precies niet veel in de goesting van den vader en de moeder van 't meisje en 's middags als alleman aan tafel zat, zei de vader zoo ineens: «Ik wil niet meer dat ge nog mei; dien kadee uitgaat», 't Meisken begon traantjes te laten, ze stond op en riep «dan ga 'k mij verdrinken». Ze liep buiten en sprong in de Marne, die juist neven 't huis loopt. Haar vader liep heur achterna, maar kon haar niet inhalen, en zag ze van den oever springen. Zonder na te denken, dat hij pas geëten had, sprong hij haar in 't water achterna. Hij was er in gelukt de wanhopige te grijpen en haar boven 't water te houden, als wanneer beiden door een bloedsop- drang getroffen werden ~n in de rivier verdwenen. Om tranen met tuiten te schreien allee! Ja, ja, die liefde. Ge moet het aan mij niet zeggen... en 't is zooals z'in 't liedje zingen Ja. ja 'k zeg het gezwind De liefde die is blind En ir. enige spotter Die wde egthrwea :ga Hoe ouwer hoe zotter En twee... is een paar! TWEE HEEREN stonden voor een graf stem waarop stond: Hier rust een groot politicus en een eerlijk man». Ik zou wel eens willen weten, zei een van de tvtee bezoekers, waarom ze hier twee menschen in één graf hebben gelegd! Wat wilde hij daarmee besluiten? ZIET HIER, BESTE GEZELLEN D'historie die men mij komt te vertellen En die, 'k weet niet of ge mijn ongeloof [deelt. Zich in een Londenschen dierentuin heeft [afgespeeld. In dien Londenschen dierentuin dus, moet ge weten, was er, onder duizende andere dieren, en gelijk in eiken anderen dierentuin die zich een beetje respecteert... nen tijger... en dien tijger klceg van koude pooten! Daar kwam daar juist een madammeken aangewandeld die zoo'n compassie had met dat beestje, dat ze zich, eens thuis gekomen, sito sito aan 't breien zette, om voor 't beest een paar warme sokjes klaar te maken. Maar 't gaat bij de beesten lijk bij de menschen!... Daar zijn jaloezerikken on der... en pas had de giraf... ge weet wel dat dier met dien drie meter langen nek, of ze begon te hoesten, met het zichtbaar doel, het hart van een andere dame te vermurwen... Een halsdoek of sjarp voor een giraffe!... 't Is bjjkan niks... om gansch dien hals te stoppen. En zoo komt het dat er voor 't oogen blik in Londen thans niet minder dan twaalf madammekens zijn, die lustig aan 't breien zijn 'om voor 't gezegde beest, he sjieken halsdoek te breien. raasHetsMESBHEQMgaBiieaaa!* Mengelwerk van 20 Februari 1938. Nr 19. dooi H. COURTHS-MAHLER Hilde en haar moeder keken haar wat onrustig aan, bang, dat Lore weer een ander avontuurlijk planom geld te verdienen had uitgedacht. We zijn heel nieuwsgierig, Lore, zei haar stiefmoeder. Ik ben verloofd. Moeder en dochter keken verbaasd op. Verloofd? Zoo plotseling, Lore? We wisten niet eens dat je nog jongelui ontmoette, zei Hilde, even verwonderd als haar moeder. En met wie? vroeg de oude dame. Met Richard Sundheim. Hilde sprong op en keek Lore ontsteld aan: Met wie. zeg Je? Lore glimlachte even. Je hebt goed gehoord, Hilde, met Richard Sundheim. Hilde liep driftig de kamer op en neer, toen bleef ze plotseling voor Lore staan en keek haar met van woede fonkelende oogen aan: Dat dat is een beleediging voor mij, haperde ze. Haar moeder keek bezorgd naar Hilde, die tegenwoordig zoo ontzettend driftig kon uitvallen. Maar Hilde, bedaar een beetje, zei ze kalmeerend. Hilde gooide het hoofd in den nek. Stil, mama, u weet niet hoe alles zich heeft toegedragen. Om mij te sarren heeft Lore zich met Richard Sundheim verloofd en om mij te sarren heeft ze al dien tijd met hem gecorrespondeerd. Lore keek kalm op. G'hebt toch com passie use vrouwkens eh! BOLLEMANS WERD door een auto f-angeredsn en hij ward naar het gast huis gevoerd. De vrienden vernamen dat hij heel erg gesteld was, maar na een viertal weken ontmoet men hem op straat en hij loopt met een paar krukken. Een vriend ontmoet hem en blijft vol mede lijden staan Wat nu, oude jongen, ze hebben u goed geraakt! Ja, ja, dat kan er nogal door! En met krukken! Dat is erg! Ja, heel erg... En moogt ge dus zonder die krukken niet gaan? Mijn dokteur zegt van wel, maar mijn advokaat zegt van niet! DE GEMEENTERAAD van 'n kleine [VLaamsche stad Fameus in nesten zat. Ze was, zoo g'het nog niet w!st Verleden week vergaderd, omdat Er moest worden besloten en beslist Of dat de haag, cie rond het kerkhof staat Mocht Wijven voortbestaan Of dat er moest worden overgegaan Tot 't bouwen van een muur, langsheen [de straat! En ge moet met mij bekennen, nogal 'n vieze kwestie. En Burgemeester en Schepenen konden maar niet akkoord ge raken, tot dat er eindelijk eenen van de bende met de goeie oplcssinge voor de pinnen kwam. Mijne heeren, zoo sprak hij, terwijl hij rechtstond. ons gemeentekas staat er precies niet zoo schitterend voor, waar om zouden we dan nog centen uitgeven om 'n muur rondom ons kerkhof te bou wen? De haag die er nu staat is voldoende om te beletten dat diegenen die er nu zijn er uit komen... en wij megen gerust zijn wat betreft diegenen die er neg niet zijn, zij zullen de haag niet schenden om op 't kerkhof te komen! In 't Fransch r.o:m?n ze dat humour macabre» en was 't voor r.e kenkoers ge weest, die vent had z:L:r den eersten prijs gehad. In alle geval... rijn rede moet logisch geklonken hebben in d'coren van den burgemeester en d'andere raadsleden, want... d'r zal geen muur gebouwd wor den rond 't kerkhof van dat kleine Vlaam- sche stadje! WAT ZOU deze oude eik niet kun nen vertellen ais hij spreken kon, sprak het stadsjufferken, dat een toerken was komen deen op den buiten. Juffrouw, sprak een dorpsman die 't gehoord had, als hij spreken kon zou hij zeggen: Neem me niet kwalijk, uffra, ik ben een lindeboom!». GELD DAT STOM 13 Maakt recht was krom is Maar... 'k en ben niet mis Niet slim. wat dom is. Om geld worden er soms veel dommig heden begaan. Te Antwerpen was er alzoo een man die vrouw en kinderen had. Hij was bediende in 'n bank... Maar... hij wilde de wereld ne keer zien... en liet zijn vingers in de kas hangen. Nu wilde 't ongeluk dat zijn vingers plakten... en daar bleven bankbiljetten aanhangen. En veel zuile... wel voor 'n half millioen. De man trok naar Italië! Maar zijn geweten ging met hem meê en dat geweten zong altijd op de wijze van de Miserere: Als dief zult gij Door de wereld dolen Want gij hebt, o! dwaze man Ge-sto-len. En de sukkelaar is terug gekomen en in plaats van te reizen, zit hij nu voor zijn dwaasheid in 't gevang te treuren. Maar 't spijtigste is dat er nu ook een vrouw en vier kinderkens in de miserie zitten Gebeurt alle dagen... zult ge nu ezggen. Akkoord... en 't is er niet plezanter om. PAT HAD zijn vrouw ten grave ge leid. Toen hij weer thuis kwam schonk hij zich een borrel in om van al de narig heid te bekomen. Terwijl hij daar zoo zat, werd er op de deur geklopt. Binnen! riep Pat. 't Was de kapelaan, die kwam om Pat troost in te spreken. Plotseling viel zijn blik op de flesch whisky. Pat zei hij streng, is dat alles wat ge hebt om u te troosten? Eerwaarde, antwoordde Pat. daar zou ik spijt van hebben. In den kelder liggen nog elf flesschen! EN ZIEHIER, voor 'n veranderingsken, een eigenaardig gedicht naar Abel Frans, 't Draagt voor titel De geverfde Katrien en... 't is nog ne keer goed gelapt zulle! Allee, hier gaat het! DE GEVERFDE KATRIEN Blonde» Katrien werd «zwarte» Katrien Ze verfde heur haren, 't was aardig cm [zien Doch al wie ze kent, verschiet er niet van Zs zoekt al zoo lang. al zoo lang naar een [man! En wordt ze als zwarte Katrien niet [bemind Dan neemt ze voorzeker een andere tint... Zoo krijgt ze na maanden van vruchtelocs [gepoog Stilaan al de kleuren van den regenboog. Is z'eindelijk geworden de Kleurer.-Ka- trien Dan wordt ze wellicht door elk spottend l bezien! En dan ben ik er heelemaal zeker van Dan vindt z'in haar leven geen enkelen [man! Ge moet nu niet verontwaardigd zijn, eh, aldsrliefste Lezereskens, want 'k heb U gewaarschuwd dat 't gelapt was!... En d'r zijn veel geverfde Katrienenmaar dan heeten ze liever Fifi of Ze zet te 'N GEDACHT Kies geen partij Of maak vooraf bedingen Schaars houdt verdedigd recht Zich gansch van onrecht vrij. Nooit werd er leer verbreid Of bij haar volgelingen Schoot soms de drift haar doel voorbij. (■■BEBBEaBBiaBBiEBasaaKBaiias Je schijnt niet te weten wat je zegt, Hilde. Hoe zon ik dat kunnen doen om jou te plagen? Richard Sundheim is je toch onverschillig, zóó onverschillig, dat je hem koeltjes den bons gaf, toen zijn oom hem onterfde. Hilde werd hoe langer hoe woedender. Ze verbeeldde zich opeens dat ze bedregen en verraden was en dat ze Richard Sund heim met bloedend hart had opgegeven. Onverschillig? Onverschillig, zeg je? Wat weet jij ervan hoe ik geleden heb indertijd. Ik heb alleen hém lief gehad en ik heb hem nog lief, ik heb me ver kocht aan een man die me antipathiek was. omdat Richard Sundheim te arm geworden was om te kunnen trouwen. En nu kom je met je schijnheilige, valsche gericht en vertelt, dat je met hem geën gageerd bent, met den eenigen man dien ik ooit heb lief gehad. Ik verkies het niet, versta je, ik wil het niet hebben! Schreiend liet ze zich in een stoei vallen. Haar moeder stond er ontsteld bij. Lore beefde bij deze uitbarsting; al wist ze ook, dat Hilde niet alleen voer haar, maar ook voor zichzelf comedie speelde, het was haar toch pijnlijk, dat ze zich zoo opwond. Ze ging naar Hilde toe: Wat Je daar zegt maak je je zelf maar wijs, Hilde. Richard Sundheim be- teekende niets voor je misschien trok zijn uiterlijk je wat meer aan dan dat van je man. maar je weet niet wat liefde is. Dat gevoel is je totaal vreemd en kun je niet begrijpen ook. Je hebt nooit van iemand anders dan van Je zelf gehouden en altijd heb je willen hebben wat juist onbereikbaar voor je was. Nu bezit je den rijkdom waar je altijd naar verlangd hebt en nu heb je er weer genoeg van. Neen je weet niet wat liefde is, arme Hilde. Maar ik weet het ik heb Richard Sund heim al lief gehad, toen hij neg alleen maar oogen voor jou liad. Ik heb toen mijn liefde begraven en zou liever ge storven zijn dan die te bekennen. Maar ik heb geleden onder het bewustzijn, dat OP DE LANDBOUW TENTOONSTELLING IN HET EEUWFEESTPALEIS TE BRUSSEL De landbouwers die de tentoonstelling bezoeken verklaren eenstemmig, dat de nieuwe Mélotte ontroomer onvergelijke lijk en weergaloos. Zij erkennen dat de nieuwe Mélotte het beste middel is om het meest profijt met de melk te maken, daar hij de kampioen voor de scherpste ontrooming is. Het 100 c/o roestvrij staal waarmede al de deelen die met de melk in aanraking komen, vervaardigd zijn, is zilverblank en spiegelglad en Van zoo gemakkelijk als glas gereinigd worden. Het kan volstrekt niet roesten en is duurzamer dan al de andere metalen. (BKBBaBBflSSSBBSaaEBBRBBBSEBB (^fQiSTEtE", Beste Engelschs PEPERMINT voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademlng Zenuwverzwakking enz. enz Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. CCBSCSaaflSBSBBBBBBBBBBHBBBBB Diep. eh! HOE WEET GE beslist dat de be klaagde dronken was? vroeg de politie commissaris aan den agent. Hij schudde eerst een lantaarnpaal en liep er toen omheen om appels te zoe ken, was 't antwoord. ER WORDT MIJ daar zoo juist bericht Dat z'in Amerika hebben gesticht Een nieuwe club ofte sosjeteit En slechts als g"aan een besmettelijke [ziekte lijdt 'k Zeg het tot mijn spijt Zijn ze bereid U voor 'n zekeren tijd Op te nemen als lid der sosjeteit. Die clubdus bestaat slechts uit per sonen die aan d'een of d'ander besmet telijke ziekte lijden. Deze personen vergaderen van tijd tot tijd, om gezamenlijk gebeden op te zeg gen. Indien dan, na e:n zekeren tijd, hun gezondheidstoestand niet verbeterd is, voorzien de statuten ofte reglementen van die club, dat die personen zich moeten... zelfmoorden. Plezant is anders he! en 'k trek mijn spijtvan in mijn aanhef terug! 't Is dank aan een onderzoek, ingesteld door de poitie nopens, den docd van een zeker persoon, dat de club ontdekt werd. Gelukkig dat dat allemaal in Amerika en slechts daar gebeurt, en dat al onze kanten de menschen 'n beetje wijzer zijn! 'N KORT BERICHTJE. Een Duitscher is er in gelukt van man nenhaar vrouwenhoeden te maken!... Zoodat het haar der mannen op 't hoofd der vrouwen terecht komt! TWEE NEGERS daagden elkander uit. Wedden, riep de eene, dat ik verder zwem dan jij?! Top! zei de andere. Voor 25 dollar! 's Anderendaags zouden zij starten. De uitdager had reeds tienmaal-de rivier over gezwommen om zoogenaamd in vorm te komen. Plotseling kwam ock de andere opdagen. Op zijn rug droeg hij een zak. Wat hebt ge daarin zitten? vroeg de uitdager. Mondvoorraad voor 'n maand! was 't antwoord. M'n eerste tocht gaat naar New York en m'n tweede naar Londen. Hier hdbt ge u 25 dollar, zei de uit dager. 'k Geef het op! WETENSWAARDIGHEDEN zijn er met [de vleet Die iedereen daarom niet weet. 't Is daarom da'k zT hier snel Laat kennen en vertel. Weet ge bijvoorbeeld, dat te Helsingfors in Finland, d:e 000 inwoners telt, er 90 millioen liter elk per jaar gedronken wordt, hetzij 422 liter per hoofd? Dat slangga, waarvan 't uiteinde van den staart is afgehakt, een aanzienlijk deel hunner kracht verliezen, en dat zij alsdan in een schuilplaats leven, tot wan neer de wende geheld is? Dat er 5 groote kleurenrassen zijn, te weten: het blanke, het zwarte, het gele, het bruine en het roode? Dat er nog andere zijn van kleiner ge halte: biauwhuidige menschen in Brazilië; olijfgroene oo het Fidjiseiland en oranje kleurige in Indië? Dat het pap: er verbruik aangegroeid is in 7 jaar met 4 millioen ton ner jaar? Dat er in Duitschland fabrieken bestan waar men van visch- en palingvellen schoenen en handschoenen vervaardigt? DE REIZIGER zat o"der 't mes van den barbier en 't ging alles behalve goed. Er kwamen niet minder dan zeven pleis ters bil te pas om 't bloed te stelpen. Man. zei de reiziger tot den barbar... ge kent meer dan eene stiM hoor! Weet ge wat ge on uw winkelruit meet laten schilderen: kwaffeur, beenhouwer... en behanger! ALT-EE. >T TS NOG NE wwvTg j Met 't Manneken uit de Maan En is 't. maar ffauwe kost. 'k Rob toch cednan wat 'k kost W* sluiten met de leste lii-n: 't Ilan naaste weke b'ter zijn. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE FAILLISSEMENTEN. De Eelg. N.V. Van der Graaf Sen Cie (Afdeeling: Han delsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: Er werden over de afgeloopen week ein digende 4-2-'33. in België, 15 faillisse menten. geregistreerd tegenover 17 vcor het zelfde tijdperk van het vorige jaar uitgesproken. Van l-l-'38 tot 4-2-38, in België, 70 faillissementen, tegenover £4 voor het zelfde tijdperk Van 1917. DclaUsbranchegewiJzo der faillissementen Ged. de week Tot sedert 28-1- 38 tot 4-2-.'23 1 Jan. 1938 10 Diversen 48 3 Hotelhouders 4 1 Caféhouder 4 1 Wisselagent 1 CONCORDATEN. Van l-l-'38 tot 4-2-'38, in België. 12 aanvragen van een concordaat en 12 be krach tingen, tegen over 15 en 12 voor het zelfde tijdperk van 1S37. Ven 1-1-'38 tot 4-2-'38 in België, uitge sproken 2 goedkeuringen van gecontro leerd beheer. VERGELIJKENDE TABEL der Wisselurotcsten, Condordaten, Gecon troleerde Beheeren en Faillissementen van 1930 tot 1937. Concordaten Grrontrol. Aanvr. Homolog. Beheeren Faillis. Jaar 1330 1931 1932 1333 1334 19'5 1336 1S37 Protesten 87.914 116.490 147.5.10 128.174 114.707 90.995 73.57S 79.525 108 142 579 616 399 2?8 151 172 185 226 481 344 228 174 121 111 19 167 107 16 559 817 1118 1178 1215 757 614 578 PROTESTEN IN BELGIE De Belg. N. V. Van der Graaf Sc C°. (Afdeeling Handelsinformaties) te Brus sel. deelt ons mede: Br werden over de week eindigende 28-l-'!8. in Belgie, 18^9 protesten gere- nictreerd tegenover 1227 voor het zelfde tiidoerk van het vorige iaar nitgesoroken. Van 1-Ï-M8 tot 28-!-'38. in Belgie. 66-38 protesten mt"-,Bewaken ter»rm-rr 5.172 7V V3T1 JQ37. Wanneer U eene doos ge concentreerde tomaten Carlo Erba koopt, koopt U werke lijk de beste tomaten van Parma. Gerijpt onder een ideaal klimaat en wel het gun stigste zoo zijn de tomaten Carlo Erba eenig als smaak. Deze uitmuntende vruchten worden on der waarborg der C'* Liebig verkocht. ISSBBBSSaaBSSSBBBBBJJSBSSBSSSaaSBaBBSBafllBBBBBBazaBBBaafla jij hem niet gelukkig zoudt maken. En toen je hem zoo schandelijk behandeld hebt, heb ik hem getroost. Maar nu, nu Richard van me is gaan houden en naar me verlangt, zai niets of niemand er me van tcrugnouden zijn vrouw te worden. Hilde was met moeite tot kalmte ge komen en richtte rich op. Haar oogen fonkeldien van haat. Ga uit mijn oogen, ik wil je niet meer zien! Verlaat mijn huis en kom hier nooit meer terug. Ik haat je ja ik haat je, want jij hebt me Richard's liefde ontstolen. Ik kan je niet meer zien, ga weg! Lore was bleek geworden, doch haar oogen keken Hilde recht aan. Zooals je wilt. Hilde. Ondanks al je leelijke woorden heb ik innig medelijden met je, want je zult nooit rustig en te vreden worden, omdat voor jou alleen maar het onbereikbare aantrekkingskracht heeft. Richard Sundheim is je tot nu toe onverschillig geweest, maar nu hij met een ander wil trouwen, is hij ineens in jouw oogen in waarde gestegen. Vaarwel, Hilde. Jij hebt je man en je kind, maak die gelukkig, dan zul je het zelf ook rijn. Hilde hield haar ooren dicht, ze stampte met den voet van woede en liep woedend de kamer uit. Lore wendde rich tot haar stiefmoeder. Ik neem ook afscheid van u, mama, we zullen elkaar waarschijnlijk niet meer zien. Mevrouw Dar land legde even haar koude vingers in Lore's hand. Adieu. Lore, ik hoop dat je nooit spijt zult hebben van deze stap; Hilde is altijd nerveus en prikkelbaar geweest, je moet het niet te ernstig opnemen. Ze zou nooit gelukkig rijn geworden met Sundheim. want hij is arm. Maar jij zult liet ook niet makkelijk hebben. Ik vind het een dwaas idee van je om je met dien armoed zaaier te verloven. Ben je van plan naar Afrika te gaan? Ja mama, en ik doe het vol ver trouwen. Ik zie er niet tegen op om met hem moeilijkheden te deelen en we zullen er ons wel doorheen slaan. Nu, je moet het zelf weten, ik heb het recht niet je tegen te houden. Gelukkig niet, ik zou me ook niet laten tegenhouden. Ik wensch u alles goeds. Ik hoop dat het u zal lukken Hilde tot rede te brengen vóór haar man thuiskomt. Adieu! Zoo scheidde lore van haar stiefmoeder. Het afscheid deed haar geen verdriet, noch met Hilde, noch met Hilde's moeder had ze ooit veel contact gehad en nu was de laatste band, die hen zoo losjes bijeen had gehouden, verbroken. Ze haalde diep adem toen ze buiten kwam. Het was ten slotte gelukkig dat niets of niemand haar het afscheid van het vaderland moeilijk maakte. HOOFDSTUK XVII Lore trof alle toebereidselen voor de reis. Ze informeerde wanneer er weer een boot naar Afrika vertrok en vernam dat de Usambara die maand nog zou ver trekken. Het was dezelfde boot waarmee Richard gegaan was en daarom koos ze die. Ze besprak een hut eerste klasse, want als dame alleen wilde ze geen tweede rei zen. Ze zei de huur van haar kamers op en besloot de weinige meubels die ze nog bezat, te verkoopen. Ze zou ze graag heb ben meegenomen, ze zou ze daar zoo goed kunnen gebruiken, doch ze wist dat het transport zeer cuur zou rijn. Ze kwam in dezen tijd veel bij Grete Heims en haar man en George Heims hielp haar nhet allerlei dingen. Lore be sprak ook de geldzaken met hem en hij regelde het zooals rij wenschte en ze zei haar vrienden, dat ze Richard pas als ze rijn vrouw was, zou vertellen dat hij het geld van haar geleend had. Lore's stemming was zeer verschillend, nu eens was ze vol moed en vertrouwen, dan weer was zt bang, dat Richard haar moeten we deze week weglaten daar copy ons te laat toekwam. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSBiBBQBBSBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB DE DADER LOOPT VERSCHILLENDE MAANDEN GEVANGENISSTRAF OP. Over den burgerlijken eisch zal later worden uitspraak gedaan. Demuynck René, veekoopman te Bese- lare, stond Zaterdag tjrecht voor de boet straffelijke rechtbank van leper, beticht van op 21 Oktober 1937. rond 10 30 uur met zijn auto, waaraan een aanhangwa gen gehecht was, op den weg van Pas schendale naar Oostnieuwkerke den wiel rijder Ostyn Omer, metser te Zonnebeke, aangereden te hebben. Deze werd zoo erg gekwetst dat hij enkele oogenblikken na dien aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleed. Deweert Mau- rits, die Ostyn vergezelde, werd gekwetst. De betichte was na de aanrijding voort gereden, zonder rich om rijn slachtoffer te bekommeren. Hij was tot Rumbeke ge reden, waar hij zijn aanhangwagen ach tergelaten had. Wanneer de betichte kennis kreeg van de beschuldiging tegen hem uitgebracht, had hij het feit geloo chend, doch getuigen rijn t;r zitting ko men verklaren dat niemand anders dan Demuynck de dader was, daar een ander enkele seconden vóór de aanrijding met Ostyn gebeurde, rich genoodzaakt gezien had met zijn fiets in de gracht te rijden om aan een gewissjn dood te ontkomen. REKWISITORIUM. Deze was een oer eersten ter plaats bij het slachtoffer. Anderen rijn ook komen verklaren dat de betichte als een onbe zonnen voerder bekend was en wel zoo onder den naam van zotten Demuynck Emma Verstraete, weduwe Ostyn, en haar 11-jarig zoontje Roger Ostyn, stellen zich als burgerlijke partij aan en vragen eene totale som van 164.304 fr. als scha devergoeding, waarvan 15.000 fr. wegens zedelijke schade voor de weduwe en 7.500 fr. wegens zedelijke schade voor het zoon tje Rcger. Na het getuigenverhoor sprak de Heer Prokureur des Konings rijn rekwisitorium uit. Het achtbaar orgaan der wet wees bijzonder op het feit van de vlucht van den betichte, zender rich om zijn slacht offer te bekommeren, en vraagt dan ook een strenge toepassing der wet en dat de rechtbank aan den betichte het recht zou ontnemen nog een auto te mogen voeren, daar hij een gevaar voor de samenleving oplevert. VERDEDIGING. De Heer verdediger legt er zich op toe om bijzonder de betichting van vlucht te verschoonen, de meening uitdrukkend dat zoo de betichte rijn weg heeft voortgezet, hij enkel alzoo gehandeld heeft omdat hij in het geheel niet wist dat hij een ongeluk veroorzaakt had. Verder kan men uit de pleidooi van de verdediging uitmaken dat de maatschappij, waarbij betichte verze kerd is, zich voor het oogenblik in heel moeilijken toestand bevindt en zelf in de onmogelijkheid is aan de verplichtingen te voldoen haar door verscheidene recht banken door verschillende harer verzeker den opgeegd. UITSPRAAK. Na eene korte beraadslaging veroordeelt de rechtbank den betichte voor de feiten A. en B., welke zich mengelen, tot 6 maan den gevangenisstraf en 1.400 fr. boete of 2 maanden gevangenis. Voor de feiten D. en C. tot 2 maanden gevangenis en 700 fr. boete of 1 maand gevangenis, en tot de kosten, vcor dewelke de lijfsdwang op 1 maand bepaald wordt. Na de uitspraak vroeg de Heer Proku reur des Konings de onmiddellijke aan houding van den betichte. De verdediger deed aanstonds aan de rechtbank opmer ken dat de betichte, die vrijwillig ver scheen, zich niet aan de uitgesproken straf zal onttrekken. Hierop verwijderde de rechtbank zich opnieuw om te beraadsla gen over de onmiddellijke aanhouding, die ten slotte door de rechtbank bevolen wordt. Demuynck wordt gevankelijk weg geleid. De rechtbank zal ln eene volgende zit ting over den burgerlijken eisch uitspraak doen. S i' '-"'Wf té-" teCCCNAAMDü ONMISBAAR OP IEDERE TAFEL laSBESaBBSBlQBBBBSBBHaBaBHEB besluit niet goed zou opnemen. Ze wist, dat ze pas enkele dagen voor haar ver trek het verlangde telegram zou kunnen ontvangen. De weinige weken vlogen snel om en eindelijk kwam het zoo vurig begeerde telegram. Met bevende handen maakte ze het open en las: Verwacht je overgelukkig Walvisch- baai, Richard. Dat was een pak van haar hart en ze straalde van geluk. Twee dagen voor haar vertrek moest ze nogmaals voor haar pas naar het bureau en toevallig kwam ze daar ln de buurt Ernst Frankenstein te gen. Hij reed in rijn auto langs haar heen, het onmiddellijk stil houden en kwam op haar toe. Hij begroette haar pp zijn luid ruchtige manier: Zoo Lore, blij je nog eens te ricn. 'k Heb van mijn vrouw gehoord dat je naar Afrika gaat en dat Je daarom herrie hebt gehad met mama en Hilde. Zeg, schoonzusje, ze maken zich ongerust ov;r je en zijn daarom zeker een beetje te heftig gewest. Maar je zult toch wel zoo verstandig rijn om nog eens afscheid te komen nemen? Lore schudde het hoofd. Neen, Ernst, ik kom niet meer bij jullie in huis, Hilde heeft me de deur gewezen en me verboden om ooit weer terug te komen. Dat is onzin, je weet, dat ze na de geboorte van het kind nogal prikkelbaar is, ze meent het zoo kwaad niet. Het is toch b?t:r dat ik niet meer kom. Ernst. Wij hebben al afscheid ge- nom:n en dat moet genoeg rijn. En wil je werkelijk naar Afrika gaan? Ja, ik vertrek O', jrmorgen. Kan Ik niets voor je doen, Lore? Je hebt toch zeker geld noodlg? En nou ja, ik heb wel wat aan Richard Sundheim goed te maken, dus als lk je met iets kan helpen, op een paar duizendjes komt het bij bij mij niet aan. Lore keek hem recht aan en opeens kreeg ze een idee. Komt te verschijnen: «DE WEG NAAR HUIS», van Rudolf Utsch; roman uit het Duitsch vertaald door Dr Osw. Everaert. «DE KLEINE P1LATUS» van L. Coloma, S.J., uit het Spaansch vertaald door Joz. Simons. Prijs: 12 fr. Uitgever J. Van Mierlo-Proost, Turn hout. Prijs: 18 fr. Te verkrijgen: Boekhandel Sansen-Vanneste, Poperinge. BBBBBBBBBBBBBI 25 FEBR. Te 10 uur. ten Gemeente- huize te LANGEMARK, bouwen der Pat- torij, wijk Madonna. Bestek 124.460,50 fr., borgt. 10.000 fr. Stukken ter inzage of te koop, prijs 25 fr. bij bouwm. L. Lannoy, Leiestraat, 21, Wervik (postch. 1694.68). Aang. inschr. 21 Febr. 25 FEBR. Te 2 uur, ten Gemeente- huize te STADEN. aanleggen van een electriciteit»net. Inlicht, ten Gemeente huize en bij Ing. Heirman, Boerenbond, 24, Minderbroedersstraat, Leuven. Uitslag van Aanbestedingen 27 JAN. Te 10 uur, ten Gemeente- huize te RAMSKAPELLE, algemeene uitbreiding van 't electriscb laagspannings net (16 km.). J. DE MAEN, Lokeren, 277.885,36 fr.; V. Deresteau-Hamal ,Vorst-Br.. 278.924.66; Gebr. Van Briel, Peer. 288.918.31; R. Mar- ehal. Nieuwpoort, 289.544,84 fr.C. Van Eecke-Boucquillon, Veurne, 290.214,90. 7 FEBR. Ten Gemeentehuize te AL- VERINGEM, leggen der centrale ver warming in de nieuwe Pastorij. Vandorpe, Moeskroen, 13.814 en 2400 en 4250; Van Gierdegom, Brugge, 26.540 of 22.295 of 23.250; Doutrepont, Roesclare, 11.975 en 7505 of plus 8932 of plus 7312; Debuyser, Assebroek, 23.665 of 27.645 of 28.140; Viaene, Veurne, 10.050 of min 500 of 19.650; Dewilde-Desmedt, leper, 24.860 fr. 98; Lacante, leper, 16.066 of 16.915; Vandenberghe, leper, 22.345,55 of 22.875 fr. 55Van Swieten, Gent, 26.400 plus 1400 of plus 1850. 10 FEBR. Te 10 uur, ten Gemeente- huize te RENINGHE, verbeteren van verschillende voetpaden. Bestek 85.392,82 frank A. VERSCHEURE, Ichtegem, 89.385 fr. 49; A. Menu, Wijtschate, 93.624,82 fr. (Novobloc) of 96.917,62 (Gilly)G. Rog- ghe, Wijtschate, 95.124,56; R. Snick, Brie- len, 97.792,96; V. Petillion, Boezinge, fr. 110.902,43. 10 FEBR. Te 10 uur, ten Gemeente huize te DRANOUTER, algemeene uit breiding van het electrisch laagspannings net (14,S km.). VAN BRIEL, Peer. 257.068,30; J. Dc- maen, Lokeren, 264.990. 11 FEBR. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, aan- leggen van een wandelpad op den Wester- wegberm van den kustweg Nieuwpoort- De Panne, te NIEUWPOORT, tusschen de werkhuizen Metaal-Nieuwpoort en de Lottisalaan. Gebr. SERPIETERS, Nieuwpoort, fr. 59.095; C. Petit, Veurne. 81.804,11; Pr. Hendryckx, Veurne, 82.415,02. 2) Verbeteren van den afvoer van bet regenwater van de Kustlaan Oostende- Middelkerke, vak MARIAKERKE-MID- DELKERKE. F. VANTAELEN en L. SPEECKAERT, Antwerpen. 14.013,30; T„ Wybo, Oostende, 14.325; O. Demeyor. Beernem, 16.370; C. Petit, Veunic, 17.607 50: H, Casteleyn. Verdonck, Gistel. 17.920 fr. IEEBB3B»aBIEË3BBBBBBBflBBBB!BS 1852. Stichting te Gent van het Vlaamsch Studentengenootschap: 't Zal wel gaan 22 Februari 1934. Begrafenisplechtig heid van Koning Albert I, die op 17 dezer tragisch den dood vond te Marche-les- Dames. 23 Februari 1934. Dag der troonsbe klimming van Leopold III. 1677. Overlijden van den Nederland- schen wijsgeer Spinoza, die op 24 Nov. 1632 te Amsterdam werd geboren, uit Joodse he ouders. Hij werd om zijn ratio nalistische opvattingen in 1656 uit de Joodsche gemeente verbannen, en leefde de 7 laatste jaren van het slijpen van brilleglazen. Zijn wijsgeerig stelsel is pan theïstisch. Volgens hem is de eenige be staande substantie God, die in alle licha melijkheid der wereld zijn lichamelijke en in alle geestelijkheid der wereld zijn geestelijke zijde heeft. Zijn wijsgeerig stelsel wordt het Spinozisme genoemd. 1929. Het Utrechtsche Dagblad kondigt tekst af van het ophefmakende Fransch-Belgisch militair akkoord. Het blijkt echter dat deze tJkst valsch was. 24 Februari 1815. Geboorte te Rotter dam van J. Nolet de Brauwere, Vlaamsch schrijver. Overleden te Vilvoorde 21 Juni 1883. 25 Februari 1851. Stichting tj Gent van het Willemfondsals hulde aan de nagedachtenis van den vader der Vlaam- sche Beweging 1852. Overlijden van den Engelschen dichter Thomas Moore. OM EENS NA TE DENKEN... Rijk zijn wil elkeen, Er voor sparen: geen! De dwaas wil liever wagen Dan twijfelen en vragen! Menigeen is bang zichzelf te kennen! (Verboden Nadruk) P. B. niet kwalijk te nemen was. dat hij ver niet noodig en, nu je er zelf over begint met geld kun je wat je aan» Sundheim misdaan hebt niet goed maken. Ik weet, dat het jouw schuld is dat zijn oom hem heelt onterfd. Hij verschoot van kleur, doch be- heirschte rich terstond en zei: Maar Lore, hoe kan ik daar de schuld van zijn. Dat weet je even goed als ik, al heb ik er tot nu toe nooit met je over ge sproken. Jij wilde dat Sundheim arm werd, en dan zou hij je Hilde niet meer kunnen afnemen en daarom heb je hem bij rijn oom belasterd cm te maken, dat die hem zou onterven. Hij keek verlegen, doch vroeg verbaasd: Hoe kom je er op, Lore? Ze keek hem strak aan en wist, dat ze hem moest overrompelen wilde ze hem tot een bekentenis brengen. Ik ben getuige geweest van je onder houd m:t den ouden heer Sundheim, teen jullie samen in die lege zaten. Hij schrok nu heftig. Hoe is dat mogelijk, we waren toch heelemaal alleen. Hiermee had hij zich retds verraden. Dat dacht je, maar ik stond vlak bij en hoorde alles, beweerde ze brutaal weg. Hij nam rijn hoed af en wischte rijn heets voorhoofd af. Verduiveld, en dat heb je zoo lang voor je gehouden? Nou ja, nu je het toch eenmaal weet, ja het is zoo. Maar vertel het is hemelsnaam niet aan Hilde. Lore wist: ais ze hem nu vertelde, dat ze hoog spel gjspeeld had en dat ze er maar naar geraden had en dat Hilde er evenveel van wist als rij, zonder dat ze er zich boos over had gemaakt, zou hij weer dadelijk zeker van zichzelf worden en rij zou niet bereiken, wat ze hoopte te bereiken. Ze zei dus alleen: Heb je wel beseft. Ernst, dat je Ri chard's leven hiermee verwoest hebt? Hij haalde moeilijk adem. ZONDAG 20 FEBRUAKI 1S38: Sexagesima - Zondag. De laatste woorden van bet Evangeaf van verleden Zondag waren de volgende Velen zijn geroepen, maar weinigen ziM uitverkoren Daardoor toonde ons 64 Heer, van. den tenen kant de mildheid met dewelke Hij de menschen in ajri wijngaard roept, en van den andere«4 kant, de geringheid dergenui die gehoo^, geven aan rijn liefderijke uitnoodiging. «ft door hun goede werken zich weerdig ken de beloofde belooning te ontvangeso. Vandaag, in de Parabel van. den Zaaleri doet Hij dezelfde bemerking op eene al» dere wijze. 1 Er bestaat dus een zeker verbar.d tu4* schen de Evangeliën van den tijd -vaA voorbereiding op de Vasten: Wij vinder* er eene uitnoodiging die van langsctfr' dringender wordt ors geheel en ganaeiJ aan de dienst des Heeren te wijden. Dl? derdaad. in dit van Septuagesima, is iitf de Meester zelf die ons tot zijn dienst roept; in het Evangelie van heden, wordt verhaald hoe de Meester ons- zijr.e gent4 den uitdeelt: en eindelijk in dit van toé* komende Zondag Quinquagesima» maakt de Meester ons zijne liefde kenbaar, lief* de waarvan Hij blijk gaf door zijn or.- uitsprekelijk lijden en dood op Calvarië, Laat ons nu het Evanveüe van vandaag overzienDe zaaier ging uit om rijA zaad te zaaien. En onder het zaaien viel een gedeelte langs den weg; het werd ver trapt en de vogelen des hemels pikten het op Een ander gedeelte viel op dé rots; even kwam het op. maar verdordé omdat het geen vocht had. Ben ander deel viel tusschen de doornen, en de doornen schoten mede op, en verstikten het. Een ander gedeelte viel op de goede aarde; het schoot op en dro:g honderdvoudige vrucht op Dit is de zin der gelijkenis, zegt Jezus f Het zaad is het woord Gods. Het zaad langs den. weg, zijn zij die het woord wel hooien, maar dan komt de duivel er. ne-mt het weg uit hun hart opdat ze niet zou den gelooven en gered worden. Het zaad op de rots, zijn zij die het woord met vreugd aanvaarden, zoodra ze het hooren, maar die in den tijd der beproeving af vallig worden. Het zaad, dat tusschen de doornen valt, ziin zij die wel hebben ge luisterd maar die gaandeweg door de zor gen en de genoegens des levens worden verstikt en nooit tot rijpheid komen. Maar het zaad dat in de goede aarde valt, zijn zij die met een goed en edel hart het woord vernemen, het aanvaarden, en het vrucht doen dragen door te volhar den Verwijderen wij dus uit ons hart de hin derpalen tot eene vruchtbare werking van de genade en laat cms steeds zorg vuldig aan deze genade beantwoorden. Dit zullen wil bijzonderlijk dosn "duren de de veertiedaagsche vasten die wel haast zal beginnen. FEBRUARI - SCHRIKKELM. NAAMDAGEN 20 2 Sexagesima. H. Eleutharius Evangelie: De zaaiman en het' zaad. 21 M H. Pepinus van Landen 22 D St Pieter» Stoel te Antiochio 23 W H. Petrus Damianus 24 D H. Mathias 25 V H. Walburgis 26 7. H. Alexander 27 Z Quinquagesima HERDENKINGEN 19 Februari 1473. Geboorte vn den Poohchori Sterrek'mdige Nicol"" Or'r. nicus. Hij studeerde in do m«d'"»ii*-.en en in de sterrekund-. T-at-r werd h" kanun nik en overl'ed in 1543. Hii is d" «repd- leeger van de mot»™ -'»■ door het opstellen van h»t stel™! v» rvy-jr- nicus. volvens hetwlk dj pi-ne^-. ïn cir. kelvormige banen om de zon werden 20 Februari 1694. Geboorte te Parijs van den Fran schen letterkundig: Voltai re. eigenlijk Franco's Marie Arcuet. Hij schreef in alle genre's, o. a. eer. mislukt episch gedicht La Henriade, bekende tra gedies als Mérope, Zaïre, verdtr Le sieèclé de Louis XIV, en Dictionr.aire philoso- phique. Hij is op godsdienstig grbled de voorlooper van het modern rp. tic ralisme. 1790. Dood van Keizer Jozef II. Hij zag te Weenen het levenslicht in. 1741. Het was een begaafd vorst, die verschei dene oorlogen veerde, die echter regeerde volgens de beginselen van het vrüehte depotisme, en door de miskenning der rechten van Standen en Kerk groeten af keer en tegenstand verwekt:. Door het Teierantie Edict in 1781 gaf hij r-n cie protestanten en joden godsdienstvrijheid, en onderwierp dj katholieke geestelijk heid aan regeeringstoezicht. Hij beperkte het verkeer der bisschoppen n et cier. Paus, hief 738 kloosters op. FrA: rik II van- Pruisen noemde hem: mijn b-oeder de koster 1861. Overlijden te Parijs vm den Franschen dramaturg Eugène Scyrbe. Hij schreef o. a. de tocne'lspelen Ber vr.nd es Raton, La verre d'eau, en de op:ra-li- bretta's La Muette de Portci. L Jaive, Les Huguenots. Hij werd in 1791 geboren. 1920. Overlijden van den Anurikaan- scben ontdekkingsreiziger R. Peary. de man die het eerst de Noordpool bereikte (1903). Hij doorreisde Groenland on be- we:s dat het een eiland was. 21 Februari 647. Dood van Pepijn van Landen. Hij wordt Van Landen genoemd, naar het kasteel van dien naam, gelegen langs de rivier de Geete, in Brabant. Hij was de. eerste der hofmeiers en diende in die hoedanigheid bij Clotaris II en diens zoon Dagebert. Zie vervolg hiernevens.) R3SSE jiSBSaSBBllBBSBQEiSiSBS 12.^1 Co-ie hemel. Lore ik dacht met dat het zoon vaart zou loopen. Ik heb den ouden heer maar een beetje opgestookt en alleen gezegd, dat die twee op zijn dood wachtten om te kunnen trouwen nou ja en dat ik van Richard ound- heim zelf gehoord had, dat de ouae een vrek was en een tiran en dat het h"m niet kwaijk te nemen was, dat hij ver langde op den dood van rijn erfoom, want waar had je anders een erfoom voor. De oude wist niet dat ik hem kende en ik deed of ik niet wist wie hij was. Maar Lore, ik dacht stellig dat hij zich na een poesje wel weer met zijn neef zou ver zoenen; ik wilde hem alleen maar zoo lang onterven tot is zeker van Hiide was en daarom heb ik haar ook dadelijk dien- zelfden avond gevraagd. Ik heo lat waar achtig medelijden met hem gehad, omdat de ouwe zoo onverzoenlijk bies.. Maar hij zal nog wel eens verstandig worden. Hij heeft immers geen anderen erfgenaam als rijn neef. Jawel, hij heeft een verre bloed verwant tot erfgenaam benoemd. Maar dat vindt Richard niet zoo erg, maar wel dat rijn oom hem voor een ondank baar mensch houdt en daarom nog altijd boos op hem is. Dat spijt me nu toch oprecht. En denk je daarmee je onrecht goed te hebben gemaakt? Wat kan ik anders doen? Da: zal ik je vertellen en ais je wilt, dat ik Hilde niets van dit alles zeg meet je doen wat ik vraag. Wat dan, Lore. Je moet vandaag nog naar Gorin gaan en mijnheer Sundheim alles op biechten. Als je er aanspraak op wilt maken een gentleman te zijn, dan spreekt het natuurlijk vanzelf, dat je een onrecht dat je iemand, dien je norit kv, ad heeft gedaan, hebt aangedaan, goed maakt, anders zou God je wel eens in je kind kunnen straffen. Lore wis;, dat dit h hos. troef was. Frankenstein weid dan ook (loods- bleek. O"

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 9