TOMOX Br - J MIJN ALLES Ons Vrouwenhoekje GEDACHTEN HEURSEL TeI107- voor uwe gezondheid, voor uw gehemelte, voor uwe keuken... tomaten qzumaA&oJiqd daoA, de PERIVIST HEURSEL TeI107- AANBESTEDINGEN WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEKKALENDER Christelijke zeden, wanneer zij onge schonden bewaard worden, veroorzaken vanzelf al een 2ekeren graad van welvaart in uiterlijke goederen. Vóór alles moeten de christelijke zeden worden hersteld, zonder welke zelfs de meest verstandige middelen weinig ver betering zullen brengen. Nu de begeerlijkheid zoo heftig is ont brand, moet het volk door plichtsgevoel worden ingehouden. HfcT/AANNEKE t."T DE MAAN MAART Trekt zijn zwaard Al uit zijn schede En komt te paard In volle vaart De piste opgereden... Maart... 'n vuile maand, menschen, die ons soms nogal aardige perten speelt, 'n Echte vechtersbaas. Hij is 'n bond genoot van den Winter en speelt dan ook voor hem alle jaren al zijn troeven uit, tegen de komende Lente... al moet hij ook telkens 't onderspit delven, want, 't is geregeld lijk 'n uurwerk, de Lente komt toch... Enfin... hij doet toch eere aan zijnen patroon Marsdie de oor logsgod is. En of die thans regeert. Onncodig d'r veel papier voor te be kladden. w'hebben maar eender welk dag blad open te slaan, en w'hebben zooveel niaiws als we w lien, over d'affaires daar in Spanje... in China... en nu in Oosten rijk, want 't gaat daar ook precies niet lijk ze 't zouên willen. Mars! verdoemd van alleman... behalve van de kanonnengieters en munitie- en gasfabrikanten die voor hem op hun knieën liggen en achter de schermen aan de touwtjes zitten te trekken cm 'r nieu we ramp over de wereld te ontketenen. En als er iemand de naam van schee lles en bandiet:n verdient, dan zijn zij het wel! We slingeren hen dan ook volgaarne die eere titelsin 't gezichte! Dit gezegd h Ebbende gaan we ons han den wasschen en God bedanken dat we geen... duizendpoot 'n zijn. OP 'T POLITIEBUREEL rinkelde de telefconbel. Weet gs, vroeg een bange stem, waar uffra Bing woont, de boksleerares? Er is bij haar ingebroken! Kom gauw! Spreek ik met juffrouw Bing' vroeg de commissaris. Neen, klonk het antwoord, met den inbreker! Die had ervan geproefd! KOM, JOZEFIN Schenk nog eens in 'n Goeie pot, op maat Kan toch niet 't minste kwaad! Maar wat wel kwaad kan dat is, van de gewoonte aan te nemen, d'r veel van te pakken. De dokters bsw:ren dat de men- schen te veel drinken... en bij a!!e ge legenheden. en hier is 't hijzonder op d:n aleohol gemunt. Men drinkt als men malkander terug ziet... op de gezondheid! Men drinkt als men van malkander scheidt... cd de gezondheid! M— drinkt als men honger heeft... om den jr.ger te kalmeeren! Men drinkt als men gegeten heeft... om nieuwen appetijt te krijgen! Men drinkt als men kou heeft... om zich te verwarmen! Men drinkt ais men warm heeft... cm zich te veifrisschen! Men drinkt als men verdriet heeft... om 't verdriet te smoren! Men drir.kt a.ls men geslaagd Is om 't succes te vieren. Men drinkt als men vaak heelt... om zich wakker te houden! Men drinkt als m:n niet kan slapen... om slaap te krijgen! Men drinkt bij ncn doop... bij 'n trouw- fecsl... omdat men vroolijk is! Men drinkt bij 'n begrafenis... omdat men droevig is! Men drinkt, men drinkt altijd, er. wat het ergste is, men vergiftigt zich zelf, zonder er zich rekenschap van te geven of zonder het zelf te weten. Op uw gezondheid! zegt men. Zou men niet eerder moeten zeggen- «Op uwen ondergang! Op den ondergang in TJ van al de edele en groote gedachten, op den ondergang van uwe gezondheid, van uw geluk en van dit der uwen, op het verderf van uwe eer! Zo le:ren ons de geleerde dokteuren... en ge weet cla'"k geensn pezewever 'n ben. Maar dezen keer moeten w'hen gelijk geven... Te veel altijd schaadt!... Te dier gelegenheid mogen we h'G ook wel 't gedichteken opr.emen dat der. zoo pas overleden socialist ischen voorman An se e le. in den tijd neerschreef... ui we zijn niet zoo kleingeestig, geen goea te erkennen daar waar er werkelijk instaat. ALCOHOL Ze drinken in vreugd en ze drinken in- [smart Verdrinken hun jeugd en hun vreugdevol rhart. Ze drinken in druk en ze drinker, in rouw Verdrinken 't geluk ook van kind en van vi ouw Ze drink in hem koud en ze drinken hem 1 vi arm Ze drinken zich oud en ze drinken zich Tarm Ze drinken zich ziek en ze drinken zich [dol Weg met dien drank, arbeiders houat vol. Wat 'n waarheid! Mengelwerk van 6 Maart 1938. Nr 21. dooi H. COURTHS-MAHLER DUURZAAM, BETROUWBAAR, ELEGANT. De kleine OMEGA Dames-Horloges ook bezitten de twee karakteristieken, die het merk OMEGA hebben groot gemaakt: Juistheid en duurzaamheid. Gaat eens zien naar den Fabrikant-Juwelier Boterstraat, 41, IEPER. 'N MODERNE GEBEURTENIS. Een AmErikaansche vrouw liet zich van haren echtgenoot scheiden, maar kwam ter wille van de kinderen, als huishoud ster bij hem in dienst. Hij noemt haar juffrouw. Zij roemt hem mijnheer. De kinderen zeggen niets maar zuchten. VREESELIJK, viel madam Pits te gen heur kleermaakster uit, ge hebt m'n mantel verkeerd gesneden. 't Spijt me zeer madam, maar... Ge ziet me nooit meer terug... Hier bleef madam Pits 'n oogenbliksken nadenken. Haar gezicht verhelderde. Maar ik zal U bij al mijn vriendin den aanbevelen... Van je vriendinnetjes, enz... DE DIL /EN hebben voor hun bedrijf Van alle trukken in hun lijf Ze kennen noch perken noch palen "k Ga d'r U 'n staaltje van aanhalen 't Zal U leeren, Lezereskens mijn Immer op uw hoede te zijn Als *n gentlemanmet U wil kennis [maken En op uw wang, 'n kusken wil doen [kraken! 't Is waar ook dat '6 systeem nog niet zoo veralgEmeend is... maar 't kan komen en 't komt natuurljik weeral ne keer uit Amerika. De politie van San Francisco heeft onlangs 'n men-chenjacht ingericht om een zekere Jess Mowery, 37 jaar, te van gen, waarover veel klachten van wege vrouwen waren binnengekomen. Die Mo wery is 'n net gekleed heerschap, mooi gekleed en 't haar fijn gekamd, met 'n moestaschken a la Chariot. De k'acht- indiensters beweren dat de man in kwes tie narcotische kusssngeeft, die de vrouwen betooveren, ze hypnotiseeren en hem in de gelegenheid stellen... hun sa- coche scheef te slaan! De scheikundigen denken dat hij op zijn lippen een zeker plantenpneder strijkt, Richoras genaamd, hetweik al de opgesomde eigenschappen bezit... Een kus stelen... tEraelfdërtijd als 'n sacoche, ziedaar het slagwoord: het nuttige met het aangename vereenigen in werkelijkheid omgezet! TANTE CHARLOTTE moest kleine Jef terug bij zijn ouders brengen en terwijl ze aan 't stationloket de koepons nam, was onze Jef plots nist meer te zien. Op winding!... Eindelijk komt Jef heel parmantig uit een... klein bijgebouwtje te voorschijn. Waar zat ge, vaarde tante Chai lotte uit, gij slceber! Ik ben g:en sloeber, bitste Jef terug. Jef trok zich zoo hoog mogelijk op en wees met trotsch gebaar naar de deur van 't gebouwtje: «Heeren»... las tante op de deuil D'R ZIJN VEEL VROUWEN Die niet durven trouwen Omdat ze niet koken 'n kunnen. Dat ze mij 't planzier nu gunnen. (Alleman heeft zijn gebreken. Ik dat m'n neus in uw keuken te steken!) Hun een handje toe te steken En 't zal alras dan zijn gebleken Dat die schrik, gewis Totaal ongegrond is! Want... 't is niet m.Eer noodig te kun nen koken om 's middags uw tafel met de meest verscheidene gerechten vcis.'erd te zien!... E:n Amerikaansche conservenfabriek, moet ge weten, heef volledige menu's in den handel gebracht. De doos, waarin de gerechten zich bevinden, is verdeeld in compartimenten ofte in vakken in goed Vlaarrsch! In. 't eerste vak bevindt zich de sctp, in 't tweede een vieeschspijs met pat-aten en groenten en in 't derde nen dessert ofte nagerecht, in goed Vlaamsch. Het geheel heet: uitkomst voor jonge vrouwkens... en ook voor jonge dokteuren zonder clientele wordt er door zekeren aan toegevoegd... r aar 't zijn zeke: ja- loezerikken! In alle geval, 'k geloove da'k toch liever de kokernagie van ons Marenta zïl lus ten, dan dat blikken doosken-diner! En gij, beste Lezers, eek?! Maar daarmeê zijn onze beste r.iet koken-kunnende alderliefste Leze re stens nog niet verder gevorderd! IK ZOU veel liever naar school gaan, als ze rond was, sprak klein Pietje tot zijn moeder. En waarom dan? verwenderde zich de onoema. Omdat de meester mij dan ii. den hoek niet zou kur.ner zetten, antwoordde onze slimme P GEWONNEN EN GEBOREN Beginnen wij te zien Te schreien en te hooien Te praten bovendien. Wij schieten uit de kluiten En wordsn kloek en stout IHSHSSSBiflSEBaBillKBflaiEilgiBaBSa zijn de tomaten der Parma-streek zacht gerijpt onder Italië's onvergelijk bare zon, en die de lekkere gecon centreerde tomaten Carlo Erba vormen. Deze sappige vruchten worden onder waarborg der Cie Liebig ver kocht, dat is waarborg van kwaliteit I Eenvoudig geconcentreerd i groole doos Dubbel geconcentreerd kleine doos Beramen en besluiten En grijpen glimp voor goud. Wij tobben en wij sloven. Om meerder dan ons deel Wij twijfelen en gelooven Te weinig en te veel. Wij maken en wij breken En spinnen aan ons rag Veranderen alle weken Veroudren eiken dag. Zoo kruipen wij of zweven En grijzer wordt ons naar. Zoo rekken wij het leven Tot somtijds honderd jaar Dan geeuwen wij en gapen En leggen ons te slapen. En -vwala, in enkele verskens van w!e 'n weet ik niet, hebt ge daar voor U, 't schilderij van uw leven staan..-, en hoe meer g'het uitpluist, hoe meer ge tot de vaststelling komt... dat het voor alleman op 't zeflde neerkomt: geboren worden... werken... «the struggle for life», lijk d'Engeischen dat zeggen, en... sterven... Maar, ziet ge... den et ncn heeft 'n beetje meer chance dan den anderen... en daar in ligt al 't verschil. DUS, zooals ik U gezegd heb. eh, sprak de dokter tot zijn patiënt, geen geestelijke inspanning, absoluut niet den ken denk eraan! Moeilijk, eh! •N GEDACHT: De olie drijft steeds boven, en het zoete komt na 't zuur. 'K LAP HET OP UW SCHEÊN We zijn de vasten ingetreên En 't is gewis Al ei en visch Wat de klok thans slaat. Maar 't kan geen kwaad Dat w'er door verflauwen Want, als we 't heel goed kauwen Zit er, van 't te roepen word ik heesch Zooveel vced-sel in als in het vlees ch. Ja, beste menschen, visch en eieren zijn twee voedingsmiddelen, die heel rijk zijn aan vitaminen... en 't is ook noodig, vooral voor menechen die 'n zittend leven leidEn, dat er 'n tijd in 't jaar komt, dat er van 't vleescheten wordt afgezien! De gezondheid kan er slcehts baat bij vinden... Maar 'k sprak daarboven over vitami nen... Maar wat zijn dat nu toch eigenlijk voor beesten, zult ge mij vragen. Luistert: Het woord vitaminenwerd in 1911 geschapen door den Poolschen geleerde Casimir Funk, om voedingvleir.enten aan te wijzen, onmisbaar voor de goede wer king van hst organisme. Elke vitamine wordt met een letter aangewezen: vita mine A. speelt een groote rol oij den groei; B. werkt op de z-nu wen; C. op de spieren; D. op het gebeente, enz... Maar de specialisten onderscheiden zes soorten van vitattiinen B., acht van D„ enz... Voortaan zullen de bekende en de nieuwe vitaminEn gekatalogeerd werden te Geneve, waar hun een ordenummer toegewezen zal worden... zoodat alle ver warring zal uitgesloten zijn, in de toe komst... Nu weten we 't, zie! DEES WEEK in 'n annonce gelezen: Verloren. Een takshond met flappende ooren en esn langen staart van Centraal station naar Rembrandtsplein. De eerlijke vinder... enz. Hoe kan nen hond meê zoo ne staart verloren loop:n? M'N GROOTMOEDER ZEI: VASTEN Moet ge weten Is zeven boterhammen eten En naar den achtsten... tasten! Om meê d-e vasten voort te gaar)... In 't oude Frankrijk, schreef het hoofd van elk gezin de volgende Latijnsche woorden op de groote schouw van 't woonvertrek: Mors: De dood. Imperat: Gebiedt. Regibus: Aan de koningen. Maximus: Aan de machtigen. Minimus: Aan de zwakken. Denique: Eindelijk. Omnibus: Aan allen. Men zal bsmerken dat het aantal let ters van den Latijnschen tekst gelijk is aan dit der vastendagen, de Zondagen bij gerekend, hetzij zes en veertig. Het was Het pakje van 3 TOMOX Blokjes bevat een bon voor Liebig Chromo's Hat TOMOX Blokje, (roode en witte verpakking) geelt oogenblikkelijk een halve liter uitmun tenden tomaten-bouillon. Zijne toevoeging aan sausen, soepen, meeldeegen enz..., bezorgt hen een onvergelijkbaren smaak. Werp één of twee tabletten in de kastrol en verpletter ze; meer niet. TOMOX doet het overige, tegen een wel gerin gen prijs 80 centiem slechts het groot blokje (2 tabletten). De oude heer keek zijn knecht onder zoekend aan. Zoo, dus hij heeft je ook geschreven? Ja, mijnhier. Heb je die brieven nog? Ja zeker, mijnheer Sundheim, ik hield van mijnheer Richard of hij mijn eigen kind was en ik bewaar zijn brieven a!s iels kostbaars. Ik heb er zes gekregen in die twee jaar, hij heeft het te druk om veel te schrijven. En schrijft hij ook over zijn leven, wat hij doet en of het hem goed gaat? Ja, mijnheer, hij vertelt me alles, hij weet dat ik me ook bezorgd over hem maak. Wil je me die brieven geven, Fried- rich? Zeker mijnheer, u moogt gerust lezen wat mijnheer me geschreven heeft. U zult daaruit zien, hoeveel mijnheer Richard van u houdt en hoe hij alleen maar met dankbaarheid aan u denkt, al heeft u hem verstooten. Haal die brieven dan dadelijk. Fried- rich. Friedrich deed het en de oude he»r be gon direct te lezen. En wat hij las trof zijn oud, koppig hart. Hij zag hoe dapper Richard den strijd om het bestaan be gonnen was en hoe hij geen woord van verwijt of wrok uitte, maar er zich alleen over beklaagde, dat zijn oom hem voor schuldig hield en dat hij niet eens wist waarvan hij eigenlijk beschuldigd werd. Toen hij alles gelezen had, zei de oude heer: Laat die brieven nog een poosje hier, Friedrich, ik wil ze graag nog eens lezen. Breng me nu wat te eten en dan wil ik rusten, ik ben doodmoe. Hij at slechts weinig, zooals altijd. Toen zei hij: Laat me rustig slapen, Friedrich, tot mijnheer Frankenstein komt. Toen de bediende hem alleen had ge laten, vlogen zijn gedachten naar Ri chard, daar ver in Afrika. Hij greep nog maals naar de brieven en eindelijk sliep hij in en ontwaakte pas, toen Friedrich voor hem stond en mijnheer Franken stein aandiende. Heinrich Sundheim voel de zich wat beter en liet zich vlug aan- kleeden. Op zijn stok geleund begaf hij zich toen naar het salon, waar Ernst Frankens.ein hem tegemoet kwam, zijn venegenhe.d onder luidruchtige jovialiteit verbergend. 'J moet me niet kwalijk nemen, mijnheer Sundheim, dat ik u kom lastig vallen. Kent u me nog van aanzien? Ja zeker ken ik u, ik weet nu ook hoe u heet neemt u plaats, ik kan niet lang staan. Zeker, zeker. Frankenstein ging zitten en vervolgde: Ik heb al lang iets op het hart, mijn heer Sundheim, ik heb me twee jaar ge leden, toen ik u op het bal van de Een dracht ontmoette, een flauwe grap met u veroorloofd. De oude heer keek hem doordringend aan: Zoo, een flauwe grap? Nu ja misschien was het we', wat ergers. Ik wist toen al precies wie u was. Ik kom u nu een biecht afleggen. Ziet u, ik hield veel van een meisje, krank zinnig veel en zou ik weet niet wat ge daan hebben om haar te krijgen. Er was er maar één die "me in den weg stond en dat was uw neef Richard Sundheim. Ik wist ook, dat hij me niet zou kunnen benadeelen als hij niet uw erfgenaam was en toen dacht ik weet je wat Je doet, je moet dien ouden heer daarooven in de loge zoo kwaad op hem maken, dat hij hem onterft, dan ben jij je mede minnaar meteen kwijt. Nu, toen ben ik 'oij u komen zitten en heb u van ailerlei wijs gemaakt en ik merkte al gauw, dat u er in vloog en dat de bom dien avond nog zou barsten. En dat is ook gebeurd en alles ging, zooals ik gehoopt had. Ik ver loofde me nog dienzelfden avond met het bewuste meisje en ze is kort daarna mijn vrouw geworden. Nu heeft mijn vrouw me ook nog een voon geschonken, een prachtjongen, sprekend mij en ik ben de gelukkigste man van de wereld. P.ictiard Sundheim had ik waarachtig totaal ver geten in mijn geluk; ik had ook gedacht dat u wel weer bij zou draaien en u met uw neef zoudt verzoenen. Maar van morgen kwam ik mijn schoonzuster Lore Darland tegen. Ze kan niet zoo heel goed met mijn vrouw opschieten, die noga! erg nerveus is en daarom komt ze niet meer bij ons. Maar Ik was blij, dat ik haar zag, want onder ons gezsgd, het is een bovenste beste meid en ze heeft haar hart op de rechte plaats. Maar vardaag vertelde ze me opeens, dat ze wist dat het mijn schuld was dat Richard door u onterfd werd en ik moest wel bekennen, want ze l:gde me het vuur na aan de schenen. Ze heeft me flnk onder handen genomen en me laten 'beloven dat ik van daag nog naar Gorin zou gaan om u alles op te biechten. De oude hesr keek hem scherp aan toen hij eindelijk zweeg. En zoudt u niet gekomen zijn ais uw schoonzuster u niet zoo flink had aan gepakt? Eerlijk gezegd, neen. Ik wist niet hoe ik mijn fout kon goedmaken, ziheeft me gezegd hoe ik dat moest aanleggen. En nu ben ik hier en bezweer u dat er geen woord waar was van wat ik u dien avond gezegd heb. Ik heb met uw neef nooit over u gesproken, ik had trouwens nooit meer dan een paar woorden met hem gewisseld. Maar, zooals ik vandaag ook tegen mijn schoonzuster zei: in den oorlog en de liefde is alles veroorloofd. En nu heb ik opgebiecht, mijnheer Sund heim en vraag u vergiffenis. Ik zag toen geen andere mogelijkheid om Hilde tot vrouw te krijgen, en ik motst en zou haar hebben. Ernst Frankenstein zweeg en droogde zijn voorhoofd met zijn zakdoek af. Hij keek den ouden heer aan als een school jongen, die kattekwaad heeft uitgehaald. Heinrich Sundheim zat in zijn stoel ineen gedoken. Zijn magere hand om klemde zijn stok, als wilde hij dien tegen Frankenstein opheffen. Hij keek hem met booze oogen aan: En nu denkt u dus dat alles weer goed is gemaakt? Ja zeker, u kunt uw neef toch weer naar Gorin terugroepen en hem al zijn oude rechten teruggeven, dan is alles toch goed? Zoo? Denkt u dat? En die twee ver loren jaren die hij in Afrika heeft ge zeten en die ik eenzaam en verlaten op Gorin doorbracht? Heinrich Sundheim had totaal vergeten dat het indertijd een opluchting voor hem was geweest, toen hij den lastigen erfgenaam verstooten kon. Hij had pas gevoeld hoeveel Richard voor hem be teeken de, toen hij weg was. Het spijt me erg, mijnheer Sund heim, ik vraag u nogmaals om vergiffenis, alles kan goed gemaakt worden. De oude heer zuchtte diep en streek over zijn gegroefd voorhoofd. Het heeft geen zin meer om er lang over te praten en ten slotte heb ik ook schuld, ik had mijn neef eerder moeten gelooven dan den eersten den besten vreemde, die kwaad van hem sprak. Goed ik vergeef het u om die kranige schoon zuster van u. En ga nu als 't blieft heen., ik voel me ziek. Frankenstein stond verlicht op. Ik dank u zeer, mijnheer Sundheim. Zooals gezegd, ik vergeef u om uw schoonzusje, dat schijnt een flink en eerlijk meisje te zijn. Frankenstein wilde zeggen dat Lore met Richard verloofd was, doch bedacht zich nog tijdig. Misschien haaide hij dan weer een domme streek uit. De cude heer was onberekenbaar en hij wilde Lore en een vrome manier om den vastentijd te zien verstrijken... Maar gaat nu ne keer zien ln dat vrij, pro-kommunlstisch land hoevelen er nog dat schoon gebruik in eere houden... of durven houden. De goeie tijd is door menschen, 'N FEIT... en 'n gedacht: Een Engelsche tooneehpeelster heeft geweigerd in ne film de rol van esn krankzinnige te spelen. Hoeveel krankzinnigen spelen niet de rol van een tooneelspeelster? IS UW HOND gedresseerd? Dat geloof ik... Als ik roep Komt ge of komt ge nietdan komt hij of dan komt htj niet! 'N GEDACHT: Alle ding spoedt 't Einde te gemoet. Wat 'n geluk! 't Manneken uit de Maan. ZEIS DE NIEUWE LIJN VAN DF, MODER NE ZEISS BRIL. VEEL ELEGANTER EN PRAKTISCHER. Boterstraat, 41, IEPER. U VRAAGT?... WIJ ANTWOORDEN!.. LOUISE P.: Ik heb een papegaai ten geschenke gekregen; wat moet ik hem te eten geven? Papegaaien zijn graaneters, die naar hun grootte wordsn gevoed met hennep, noten, gierst, enz... Daarnaast houden ze allemaal van zoete vruchten, nu en dan van een stukje gebak. Ze kna- gsn graag aan vereche takjes die men van tijd tot tijd van een wandelingetje mede brengt. NELLY D.: Welke regel moet men in het oog houden bij het voorstellen? Dat de mindere wordt voorgesteld aan den meerdere, de jongere aan den oudere, de ondergeschikte aan den boven hem staan de, de heer aan de dame. Men laat den meerdere voelen, dat men rekening houdt met zijn rang, door de vraag tot hem te richten: «Mag ik u voorstellen den heer X...?». Wil men dames of heeren met elkaar in kennis brengen, die ongeveei van gelijken stand of leftijd. zijn. dan doet men dit in dezen vorm: Mag ik de dames (heeren) met elkaar in kennis brengen? IN DE RADIO HET KINDERUUR DOÖR HET N. I. R. Het Kind:ruur op Zondag 6 Maan, te 16.30 uur, zou best kunnen voorgesteld worden onder den algemeenen titel Een tocht door het Wonderland», want reeds met het reisverhaal van den immer ver strooiden Meneer Trott zullen de luister vinken met den geest naar wonderbare, verre landen worden gevoerd. Een ander onbekend gebied is net fan tastisch land der wetenschap, dat onge twijfeld tot de groote voldoening der ku- rieusneusjes onder de vroede leiding van Juffrouw Weetveel zal betreden worden. En, tenslotte, met het hoorspel De Ge schiedenis van de Fop-schildpad vinden die getrouwen van het Kinderuur de kleine Alice weer te midden van de verrassen dste gebeurtenissen welke men zich kan in denken. E:ns te meer zal blijken dat Alice in Wonderlandterecht mag be schouwd worden als het classieke kinder boek, dat in de Engelsche letterkunde nooit is overtroffen. HET UUR VOOR DE VROUW DOOR HET N. I. R. Wat Het Uur voor de Vrouw» van Zaterdag 12 Maart, te 17.30 uur betreft, weze de aandacht der luiste- raarsters vooral gevestigd op een vraag gesprek met Mevrouw Luchiel, de be stuurster van het tehuis voor zwakke kinderen dat, met behulp van een legaat van Juffrouw Cuylits, in de Kalmthout- sche heide kon opgericht worden. Dit vraaggesprek is het derde in de reeks welke gewijd is aan de werken van Maat schappelijk Dienstbetoon. Verder krijgen de luisteraarsters de ge wone rubriekjes: Wist ge dat? waarin de brieven 'beantwoord worden, en De Huisdokter doet zijn ronde», waarin dit maal een paar boeken over opvoedende geneeskunde zullen besproken worden. De keukenprincesseh zullen in de ru briek Wat gaan we deze week klaar ma ken stellig hun gading vinden. RECEPTEN VOORGERECHT: Hcringsfilets a la Tartare. Verwijder de graat van de ha ring, trek ze in filets, vermeng ze met mayonnaise, waardoor gehakte uitjes, augurkjes, peterselie en kapertjes zijn ge roerd. CAKE. Neem 500 gram bloem. Voeg er 150 gram boter bij, 200 gram fijne sui ker, 200 gram rozijnen, 2 eieren. Werk alles goed dooréén, en voeg er zoo noodig wat melk bij, waarna 2 lepels Baking powder Deze deeg mag een weinig dun ner zijn dan deze van brood. Bestrijk een langwerpigen vorm met boter of marga rine, doe er het deeg in, zet in een war men oven, en laat zacht bakken geduren de één uur. MODE-TIPS De Voorjaars-Mode-Modellen en snuif jes worden reeds druk gelanceerd! Men heeft voorjaarskostuumpjes ont worpen van twee kleuren wollen stof, bij voorbeeld groen voor den rok en grijs voor het jasje, met garneering van groen en met stiksels in dezelfde tint. We zagen een mantelpakje van roest- roode wollen stof: de figuumaden afge werkt met een geborduurd zwaluwstaart je, het jasje gesloten met een rij fantasie- knoopen, het split in den rok evereens afgewerkt met een zwaluwstaartje. Men heeft rokken ontworpen van jersey of tweedstof, die van voren p!c>oien hebben, en die zullen gedragen worden bij vestvormige blouses van effen licht flanel, waarvan de kraag en de zakjes zijn afgewerkt met een kleurig galan. Voor het komende seizoen schijnen de Mode-Ontwerpers een beroep te zullen doen niet alleen op een zeer groote va riatie mooie gebloemde stofjes, maar te vens op een rijke verscheidenheid losse corsages of applicatie van bloemen uit ander materiaal. De Weensche nouveauté's die veelal geïnspireerd zijn op Tiroolsche motieven, vertoonen ditmaal andere snuifjes: extra- groote veiligheidsspelden, die in een of andere helle kleur gelakt wordt en uit stekende diensten kan bewijzen: aller aardigste oorbellen in den vorm van een pijltje, dat het oor doorsteekt, enz... enz... GEZONDHEIDSVARIA BIJ maag- darmcatharr van fksch- kinderen vervangt men de melk geheei of gedeeltelijk door rijstewater. Hevige darmcatharr bij volwassenen behandelt men met 10 druppels opium in een glas water. Bij flauw vallen legt men de pa tiënten plat neer met het hoofd iets naar beneden en legt compressen met lroud water op het voorhoofd, terwijl men hen een of ander sterk riekend middel onder den neus houdt, b. v. geest van ammoniak. Bij het opgeven van bloed legt men de patiënten plat neer met een ijsomslag op de borst en stukjes ijs in den mond, totdat de medicus komt. OM EENS NA TE DENKEN!... Geef aan uw tong meer rust dan aan uw oogen en ooren. Er is slechts één geluk: de plicht; slechts één troost: het werk; slechts één genot: het mooie. (Nadruk Verboden). TANTE BARBARA. Op een drafje van school tot huiswant daar wach ten de smakelijke boter-, hammen bestreken met "ZOOGENAAMDE Z r-si^ciaalr ÏNM1SBAAR OP IEDERE TAPEL (BBBKBBHBSBBBflBBBBBBBflflidlBBBB Richard niet meer benadeelen. Hij zei dus alleen: Lore? Ja, dat is een bovenste beste. Groet u haar voor me en zeg, dat ik haar dankbaar ben dat ze er voor ge zorgd heeft, dat u uw onrecht bekende. Ik zou haar graag weer eens ontmoeten. Ik zal de boodschap overbrengen. Ik heb het aan Lore te danken dat u zoo geschikt tegen me bent geweest. Ik voel me erg opgelucht, nu heb ik weer een zuiver geweten. Toen jv raiurenstein vertrokken was, be gaf de oude heer zich weer langzaam naar de huiskamer, waar de oude Friedrich hem opwachtte. Het is in orde, Friedrich, die mijn heer Frankenstein had me schandelijk voorgelogen, Richard heeft geen schuld. En als die juffrouw Darland er niet ge weest was, zou hij het me nu nog niet opgebiecht hebben. Eigenlijk is die Hilde Hartung, de tegenwoordige mevrouw Frankenstein, de eemge schuldige. Ik heb haar direct niet kunnen uitstaan. Waar om is Richard niet verliefd geworden op die stiefzuster? Maar de mannen vliegen altijd op zulke coquette schepsels af. En fin, haar man zal al genoeg met haar gestraft zijn. Morgenochtend laat ik den notaris komen, Richard wordt weer mijn erfgenaam. Ik wil het niet langer uit stellen, want ik voel me ellendig. Ik zal Richard morgen ook schrijven en hem terug laten komen ik hoop, dat ik zijn terugkeer nog mag 'beleven. De oude heer ging op den divan liggen. Hij praatte nog een poosje over allerlei dingen, zooals oude menschen dat kun nen doen en noemde telkens wier den naam van Lore Darland, zoodat Frltdrlch dien goed in zijn geheugen kon prenten. Richard heeft het aan haar te dan ken dat hij weer mijn erfgenaam wordt, Friedrich, die Frankenstein zou nooit uit eigen beweging bij me gekomen zijn. Ik zal het Richard dadelijk schrijven Wat heeft dat meisje een paar mooie, eerlijke oogen in haar hoofd. Jammer dat ik me zoo ziek voelde, ik zou anders graag nog 11 MAART. Te 11 uur, voor den H. Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, recht trekken van den weg Roesbrugge-Brugge (Nr 64) te HOOGSTADE, POLLINK- HOVE en LOO. Bestek Nr 375 van 1937 (Ned.); prijs 55 fr.plan, prijs 96 fr. Uitslag van Aanbestedingen 18 FEBR. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, leve ren van banden voor autovoertuigen der Rijksregie van DIKSMUIDE en IEPER. BERGOUGNAN BELGE, Evergem, fr. 18.754; S. A. Michelin, Brussel, 20.055,20; G. Englebcrt, Luik, 21.984 fr. «BtHBBBBBBanBBBBBBBHBBBBM ONS WEKELIJKSCH RAADSEL Oplossing vorig Raadsel t DOR - DORP - DORPEL. Nieuw Raadsel: Het eerste komt den slaper storen, Het tweede laat geen vijand door, 't Geheel dat is een oude toren. Die nooit zijn grooten roem verloor. geboren. Hij overleed te Gent den 14 Juli 1846. OM EENS NA TE DENKEN!... Het einde van den toorn is gewoonlijk het begin van den rouw. wat met haar gepraat hebben. Friedrich mocht toen gaan .n had ge legenheid om uitvoerig aan Richatd te schrijven en te vertellen wat de oude heer vandaag gezegd had. Hij verzond den brief terstond, want Richard moest zoo vlug mogelijk weten, dat zijn oom weer goed op hem was en hem weer in ger.ade wilde aannemen. Ernst Frankenstein schreef intusscben: Lieve Lore, Ik ben in Gorin geweest en heb ge biecht. Ik ben ervan overtuigd, dat alles nu weer goed zal worden en ik moet Je van den ouden Sundheim groeten, hij schijnt erg met je op te hebben Ik heb niet verklapt dat je met Richard geën gageerd b;nt, wie weet, hoe hij dat zou hebben opgevat. Hij zal het tenslotte tij dig genoeg hooren en ik geloof vast dat je hem eens heel welkom zult zijn. Ik wensch je nogmaals goede reis en alle mogelijke geluk. Probeer te maken, dat Richard me ook vergeeft, het zal je wel lukken en houd woord en zeg Hilde rooit iets van wat wij vandaag besproken heb ben. Hartelijke groeten van Je zwager Ernst Frankenstein. Hij liet dit briefje door zijn chauffeur naar Lore brengen, want Hilde wilde niet hebben dat hij zijn schoonzusje opzocht. HOOFDSTUK XX Toen Lore twee dagen later op reis ging, was alleen het echtpaar Heiirs aan het station om haar voor het laatst de hand te drukken. Lore leunde .dep adem halend achterover in de kussens toen de trein zich in beweging zette, ze was tot het laatste oogenblik bang geweest dat er nog iets tusschen beiden zou komen, iets, dat haar zou beletten te vertrekken. Het eerste station waar de trein stil hield, was Gorin. Lore keek vol belang stelling naar buiten, ze wist echter niet aan welken kant het riddergoed Gorin lag. Juist stapten twee heeren, zeker ook ZONTAG 6 MAART 1938: Eerste Zondag van de Vasten. Jezus trad om zoo te zeggen ir he» strijdperk toen Hij, zooals fiet Evangelie van heden verhaalt, <J*cr den Geest raar de woestijn geleid werd om door den dui vel bekoord te worden. En als Hij veertig dagen en veertig nachten gevast had, kreeg Hij honger. En de bekoorder na derde en zeide HemIndien Gij Zoon van God zijt, zeg dat deze steenen broo- den worden.» Jezus antwoordde: «Er staat geschreven: niet van bread alleen leeft de mensch, maar van alle voord dat komt uit de mond Gods Zoo weer stond Jezus ook aan de twee volgende voorstellingen van den duivel, en deze verliet Hem alsdan. De strijd door Jezus aldus aangegaan tegen den duivel, zal eerst op het kruis eindigen; door het kruis immers oper.de Hij ons menschen opnieuw den toegang tot den Hemel. Doch nu is het onze beurt tegen Satan te strijden, vooral in den heiligen boetetijd dien de Kerk inzet met ons voor te houden veertig dagen lang onze zinnelijkheid te temperen, in gebed onzen hoogmoed te breken en in oefening der liefde onze eigenliefde en onze gierig heid te bedwingen. Want de Vasten is die bij uitstek gun stige tijd waarvan St Paulus, Isaïas* woorden overnemend, gewaagt in het Epistel: Broeders, wij vermanen v. dat gij de genade Gods niet vruchteloos zoud' ontvangen. \4 ant de Heeï zegt: Ten gun- stigen tijd heb Ik u verhoord en op der. dag des heils heb Ik u geholpen. Zier, nv is het de gunstige tijd, ziet, nu zijn het de dagen van zaligheidEn met den Apostel maant de Kerk ons aan ai de christelijke deugden te beoefenen. Uit ons zelf zouden wij daartoe zeker niet in staat zijn. Doch Gods hulp is ons verzekerd: «Omdat Hij op Mij vertri uwd heeft, zal Ik hem bevrijden; beschermen zal Ik hem, omdat hij mijn naam erkent. Hij roept tot Mij, en Ik verhoor hem; in kwelüng ben Ik bij hem. Verlossen val Ik hem, en hem verheerlijken, met lengt# van dagen zal Ik hem verzadigen, er too- nen zal Ik hem mijn heilzingt de Li» turgie ons betrouwvol toe. MAART - LENTEMAAND 6 Z 1? Zond. v. d. Va»t. H. Coleta v. Gent Evangelie: Jezus door den duivel bekoord. 7 M H. Thomas van Aquinen 8D H. Joannes de Deo 9 W Quatert. H. Francisca v. Rome 10 D HH. Veertig Martelaren 11 V Quatert. H. Vindicianus v. Atrecht 12 Z Quatert. H. Gregorius 13 Z 2° Zond. v.d. Vaat. H. Euphrasia. lepe# Kattefeeat HERDENKINGEN 5 MAART: 1827: De Fransche wis- en sterrekutv dige Pierre Simon de Lapace overlijdt te Parijs, alwaar hij in 1749 geboren werd. Hij deelde ln zijn Traité de la mécani- que célestezijne onafhankelijk van Kant opgestelde theorie over het ontstaan van ons zonnestelsel mede. 1893: Overlijden van Hippolyte Taine, Fransch geschiedkundige en wijsgeer, ge boren in 1828. Hij schreef o. m.: L'In- telligence», «Philosophic de l'Art», «L'orl- gine de la France contemporaine 6 MAART: 1475: Geboorte van den Italiaanschen schilder, beeldhouwer en bouwmeester Michel Angelo. Zijn eigenlijke naam is Michel Angelo Buonarroti. Hij werkte te Florence en te Rome, waar hij in 1564 overleed. Zijn hoofdwerken zijn: 1. Beeld houwkunst: Piëta (St Pieterskerk Rome), David (Florence), grafteeken van Paus Julius II met Mózes (San Pietro in Vin- coli, te Rome), grafteeken der Medicis (Florence). - 2. Schilderwerk: Fresco's op de zoldering en de wanden (Laatste Oor deel, Siville) der Sixtijnsche Kapel in het Vatikaan. - 3. Bouwwerk: koepel van St Pieterskerk te Rome. - Michel Angelo is een der grootste en veelzijdigste kunste naars aller tijden: zijn werk kenmerkt zich door het reusachtige, hartstochtelij ke, geweldige. 7 MAART: 1305: Dood van Gwijde van Damcierre. 1884: De Antwerpsche afgevaardigde Edward Coremans spreekt voor 't eerst Vlaamsch in de Kamer. 8 MAART: 1901: Overlijden te Antwerpen van den Vlaamschen Musicus Peter Benoit, gebo ren te Harelbeke den 17 Aug. 1834. Hij was van 1867 tot 1899 directeur van het conservatorium van Antwerpen. Zijn hoofdwerken zijn: de koren «De Oot'og «De Schelde», «Rubens-Cantate», Hu- bald», «De Rijn», «Antwerpen», een «Te Deum», een mis, een requiem, ora- toriën (Lucifer), enz. Benoit wordt wel eens de Rubens van- de muziek genoemd. Hij ijverde voor het Vlaamsche volkslied. 9 MAART: 1661: Overlijden van den Fransehen Staatsman Jules Mazarin, in 1602 ir, Ita lië geboren, 1641 kardinaal, in 1642 eerste- minister van Lodewijk XIV, tijdens wiens minderjarigheid hij door zijn strijd tegen de Fronde (1648-1653) het koninklijk ab solutisme en later Frankrijks voorrar.g in Europa voorbereidde. 10 MAART: 1585: Dood te Leiden van Rembert Do- doens, beroemd Vlaamsch kruid-, genees heer en taalkundige. 1878: Te Parijs wordt een fonograaf van Edison voorgesteld, in de Weten- en taalkundige. 11 MAART: 1793: Jan Frans Willems, de vader der Vlaamsche Beweging te Bouchout-blj-Lier VK (Zie vervolg hiernevens.) landeigenaars, in haar coupé en begon nen onmiddellijk een gesprek met eikaar. Lore verdiepte zich in de lectuur van haar boek, doch plotseling schrok ze, W3r.t ze hoorde een der heeren zeggen: Heb je al gehoord, Ludolf, dat de oude Sundheim gisteren nacht gestorven is? De ander knikte. Ja, zijn kamerdienaar heeft hem gisterenmorgen dood in bed gevonden. Hij moet in zijn slaap gestorven zijn, zeker een hartverlamming, na die ernstige long ontsteking moet zijn hart niet goed meer zijn geweest. Dat heb ik ook gehoord. Dat ver blijf aan het Gardameer heeft hem dan toch niet veel geholpen. Hij is nooit erg sterk geweest, daar om leefde hij ook altijd zoo teruggetrok ken. Hij is altijd een beetje zonderling ge weest en erg menschenschuw, zijn neef Richard kon zijn plezier bij hem wel op. Nu zal hij wel terugkomen om de vette erfenis te incasseeren. Neen, ik ben Jeter op de hoogte dan jij, ik heb den notaris van Gorin ge sproken en die vertelde me, dat Rich are. Sundheim onterfd is en dat een ver wijderde bloedverwant ergens in Ai .„tra lie alles krijgt. Er moet iets voorgevallen zijn tusschen den ouden heer en zijn neef, maar dat moet onlangs weer zijn bijgelegd, ze hebben in elk geval e n brief aan den notaris gevonden, waarin hij verzocht werd gisteren naar Gorin te komen. Zijn oude knecht houdt bij hoog en laag vol dat zijn meester een r;euw testament ten gunste van Richard Sund heim had willen maken, maar vu- het zoover kwam. ts hij gestorven. Dj oude Friedrich was radeloos. In elk geval v.ordt nu die Australiër heer van Gorin en Richard kan er naar fluiten. vervol»: SPEELKAARTEN bij Santen-Vannett*.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 7