CARLO ERBA MIJN ALLES Het feest der Katten te leper Ons Vrouwenhoekje SNUIF GEDACHTEN MAAN Wanneer U eene doos ge concentreerde tomaten Carlo Erba koopt, koopt U werke lijk de beste tomaten van Parma. Gerijpt onder een ideaal klimaat en wel het gun stigste, zoo zijn de tomaten Carlo Erba eenig als smaak. Deze uitmuntende vru rhten worden on der waarborg der C" Liebig verkocht. LIEBIG PRODUCT TREURWILG! ^RUMfiEf' KOLONIALE LOTERIJ. BIJVOEGSEL AAN DE POPERINGENAAR EX DE HALLE VAN ZONDAG 13 MAART 1938. Nr IL De vriendschap heeft iets van het ce ment. dat sterker en harder wordt door d~n duur. 'levele vrouwkens zijn er niet te zeer gelukkig waren 1 n zij 't water in hun wijn minder wilden sparen. -*33BfliaflBBBBBBBBBaESBBB U.Sw HET MANNEKE UIT OE GENERAAL PERSHING is nog niet dood En hij is alreeds begraven Dat is voorwaar de laatste stoot .Waarmeê de gazetten thans aandraven. Onnoodig te zeggen dat 't vooral d'Ame- rikaansche dagbladen zijn die daarin uit munten. Het is de vloek van onzen tijd dat de onbescheiden belangstelling de groote me nigte beroemde tijdgenooten, zelfs wan neer dezen op hun sterfbed liggen, niet met rust kan laten. De Amerikaansche generaal Pershing ligt op sterven en toch kunnen we van de Amerikaansche bladen vernemen dat te Tucson in Arizona, waar hij met den dood ligt te worstelen, de uniform is aangekomen, die hij in Frankrijk had ge dragen en waarin men him, die nog leeft, ina overlijden zal hullen. Voorts leeren de couranten ons dat er twee compagmeën negersoldaten van Fort Hauchonca naar Tucson zijn vertrokken om te worden op gesteld als... doodenwacht. Tenslotte is ook te Tucson... de trein al aangekomen om... 't lijk van den generaal (die nog leeft) naar Washington te vervoeren!... Ge moet met ons bekennen dat deze pu bliciteit nog bij het leven... erg onprettig aandoet, maar wat wilt g'er aan doen, In Amerika... en elders ook geldt alleen de 6preuk: Business is business... zaken zijn zaken... en 't zijn onze zaken niet! GUCHE was met zijn vader op wandel in de stad en hij zag daar een papegaai in een kooi zitten. Daar hij nog nooit 7--V1 vogel gezien had. bleef hij verwon derd gapend staan en ging dichterbij zien. Eensklaps riep de papegaai: Goeden dag. Guche schrok, greep rap zijn muts af en riep: Pardon mijnheer, ik meende dat ge ne vogel waart! HAD M'N GROOTMOEDER meegedaan Ze was zeker met den 1" prijs weggegaan In den wedstrijd, waarin de Parijsche [wijsheid ptrelt, Om de best gekleeds vrouw der wereld! Want m'n grootn oeder die had altijd... acht rokken aan en d'r zal niemand ont kennen dat dat niet... goed gekleed is. Maar hier is 't van iets anders. Een jury samengesteld uit de voornaam st; Parijsche mode-kunstenaars heeft een ranglijst opgemaakt van de best gekicede vrouwen ter wereld. De Hertogin van Windsor werd nummer één op de lij-at ge- pleaSst. /te 't U kan interesseren, hier hebt ge de ranglijst van de 10 eerst geklasseerde mariammekens:. 1. Hertogin van Windsor; 2. Hertogin van Kent; 3. Begum Aga Khan; 4. Barones Leo d'Erlanger; 5. Mrs Reginald Fellowes; 6. Barones Eugène de Rotehild; 7. Mrs Harrisson Williams; 8. M. Mullicent Rogers Balcolm; 9. Gravin von Haugwits; 10. Lad- Louis Monbatten. Enfin, allemaal geen spek voor onzen bek. Met uitzondering van de Hertogin van Kent, van Lady Montbatten en van Begum Agha Khan, zijn de overige zeven Amerikaanschen. Maar dat neemt niet weg dat, spijts al lemaal die klinkende namen en goedge vulde ccfferfcrts, er heel wat meisies zijn die uit een bescheiden beurs moeten put ten en er desondanks veel stralender uit zit n! 'T WAS FEEST bij de pompiers te Lap- schrure, en aan 't diner voerde de krom- mandant het woord: Mannen zei hij, ik wensch dat het met het pompierskorps zou gaan lijk met de jenge dochter enzer prochie. Hoezoo? vroegen de mannen. Wel... altijd gereed, en nooit ge vraagd, antwoordde de chef! IN DUITSCHLAND, waarom d'r ons aan [storen Caat niksken sneer verloren Zelfs 't kleinste pleksken grond Zoo gaat het nu van mond tot mor.d Moet benuttigd worden, kijk, Tot heil van 't derde Rijk. En ais 't U kan behagen dan zal 'k U maar direct verklaren dat het thans de... hagen zijn, de d'r moeten aan gelooven. Cp hooger bevel, hebben de plaatse!:jke overheden van Stade, in het Noord-Wes ten van Duitschland gelegen, thans be sloten, alle hagen in het district uit te doen kappen en weg te doen nemen... niet omdat ze ginder schrik hebben van door de doornen geprikt te worden... maar om een heel wat edeler doeleinde. In de plaats van die onnuttige hagen gaan ze nu moerbeziestruiken planten, ten einde de zijderupr.nteelt te bevor deren. Men hoopt op deze wijze Duitschland zelfstandiger te maken in de vervaardi ging van natuurzijde. Tegelijkertijd worden Duitsche buren en eigenaren van tuinen aangemoedigd zijderupsen te telen... En wie heeft er daar nu iets op af te keuren?! LUITENANT SCHRAPNEL had verle den week zijne vrienden op een feest ver zameld. Ge moet weten, hij gaat e:n mil joenrijk juffertje trouwen en zal dus het leger verlaten. Maar eerst ge:ft hij aan IBBBBBMIBBBBBBaBaBB«BaBai»H!l» Mengelwerk v. 13 Maart 1938. NT 22. dooi H. COURTHS-MAHLER Jammer, Richard Sundheim was een flinke kerel. Hij moet sedert die brouille met zijn oom ergens in Afrika zitten. Wat een pech, als de oude man nog twee dagen langer geleefd had, zou hij weer universeel erfgenaam zijn geweest. Ja, razend pech. Enfin, hij is een flinke vent en zal er zich wel doorheen slaan. Laten we het hopen. Wat zeg je van de laat te volkerenbondvergadering? De heeren begonnen nu over politiek te praten en Lore, die stijf rechtop had gezeten nut vuurrocde vlekken op de wangen, viel nu weer terug in haar hoek je. ze wist nu, dat Heinrich Sunaheim den nacht nadat ze met hem gesproken had, was g.sto.vu:, zonder zijn nieuwe testament te hebbsn gemaakt. Wat een geluk dat hij ten minste zonder wro.c te gen zijn neef was heengegaan, dat zou voor Richard wel het belangrijkste zijn. 3en ik niet een pechvogel? hal Ri chard in zijn laatstén brief aan haar ge schreven en Lore lachte even zachtjes In zichzelf. Ja, dit was we:r pech, maar dat zou gde-d te maken zijn, evenals de rest. Niet den moed opgeven! Zou de oude Friedrich Richard meedee- len dat zijn oom gestorven was? Ais hij ni: telegrafeerde zou hij het pas van haar hoeren als ze aankwam.. Wat geluk kig dat ze htm dan meteen zou kunnen vertellen, dat zijn oom hem voor zijn dood in het juiste licht had gezien. Lore kwam juist op tijd in Hamburg om zicli aan boord van de Usambara te kunnen begeven, dat vond ze prettiger, al zijn wapenmakkers een prachtig maal, met een overvloed van champagne. Sa, kameraden, roept hij uit, deze flesschen moeten als vijanden behandeld worden! Na het maal was hij zeer verwonderd, een zijner wachtmeesters een paar fles schen in zijnen zak te zien steken. Welnu, Bernlek? vraagt hij hem, op de flesschen wijzend. Hewel, luitenant, ik heb er zooveel gedood als ik kon, van de vijanden! Nu maak ik de overigen krijgsgevangen!... 'N ENGELSCHE MINISTER heeft inge- Dat "n getrouwde lap [zien Die thuis, niks te brokken h eft in de pap Op ander gebied nog nut kan biên! En die niinister is die van Defensie ofte Landsverdediging... Na 't vraagstuk goed beredeneerd te hebben is hij tot de be slissing gekomen, dat ook getrouwde man nen als vrijwilliger dienst mochten ne men in het Engelsche leger! Hij veronderstelt dat hun africhting geen de minste moeilijkheid zal opleve ren.daar zij thuis reeds hebben leeren gehoorzamen... en goed gedresseerd zijn door hun aldc-rliefste wederhelft. Van pantoffelhelden werden ze tot krijgshelden verheven! Arme sukkelaars! D'- zal nog ne keer op gedronken worden... en menigeen zal... met een nat zeil thuiskomen. Van waar die uitdrukking nu komt! Men had vroeger de gewoonte de zeilen nat te gieten wanneer men tegen wind in moest varen, omdat ze dan strakker ble ven staan en dus het laveeren beter lukte. Aangezien ne zatte man nu ook niet recht over straat gaat, maar laveert, zegt men met een van de gewone verzachtin gen ofte euphemismen, voor dronken zijn: met een nat zeel loopen! Maakt dat het U maar niet overkomt! KLEINE MIFL gaat met kaartjes voor een liefdadigheidsfeest rond... en hij is op zijn tong niet gevallen zulle! Hij belt bii 'n rijke vrek aan. Loopt naar den duivel! roept de oude grolpot hem toe. Pardon, zegt Miel, ik kom er Juist van en hij zond mij naar U, zeggend: Ga naar dien vrek en zeg hem dat ik hem binnenkort alhier verwacht. SUIKER, ZOETE SPIJS 'k Word er niet uit wijs Waarvoor z'U al gebruiken D'r komt daar nu nen Duitsch opduiken En die man, die heeft gevonden 'k Verklaar het onomwonden Dat ge, zeg nu niet da'k dwaal. Dienst bewijst als... bouwmateriaal. Is er nu toch zoo'n groote overvloed aan suiker of is dat product nu waarlijk goed voor alles! Men zou 't wel zeggen; als men nagaat waarvoor men hem alle maal doet dienen... Maar als we 't ne keer goed nagaan en eventjes ons geheugen opfrisschen, dan komen we tot de vaststelling... dat er nog ne keer niks nieuws is onder de zon... want, naar 't schijnt, weet men 't reeds van over zestig jaar, dat mortel beter weerstand biedt als mtn er een k'eine hoeveelheid suiker aan toevoegt. Men heeft in Duitschland nu proefne mingen gedaan met 1 t. h. suiker bij den mortel te voegen... om te voegen. De weerstand werd inderdaad veel beter be vonden... En er blijft ons nog één ding over... af te wachten tot dat men suikeren huizen bouwt... niet om op te eten... maar om er in te wonen! En als dan de wereld niet vergaat! WILT GE me ne keer vertellen waar om ge mijn zoon he'-afgeranseld? vroeg madammeken Schippers aan heuren ge- buur. Wel, zei deze, hij heeft ze niet ge stolen want hij noemde mij een vet var ken! Zoo! deed hij dat, wedervoer ma dammeken Schippers. Nu daarvan zult- ge niet mager worden, hoor! Ge moet vas ten, mensch, vasten. Jongens afranselen helpt hier geen steek! 'n Goeie raad!? BERNARD SHAW, ttm'n beste vrind, 'n Echt artist Als humorist Wordt van d'eenen gehaat, van d'and'ren [bemind En hoe z'n vijanden z'n hart doorboren Zult g'hier aldra gaan hooren. Shaw moet ge weten had in een En- gelsch blad geprotesteerd tegen een von nis waarbij den veroordeelde zweepslagen werden opgelegd. Vele Engelschen hebben dat ook in hun dagblad gelezen en daar Angehaksers nu eenmaal houden "ar. een drogen humor, of... van wat zij als humor beschouwen, behoeft het niet te verbazen dat een inzender in de Daily Telegraph and Morning Post voorstelt om de straf met zweepslagen te vervangen door een zame opsluiting in een cel, waarin de ge strafte geen andere lectuur heeft dan... de volledige werken van den heer Shaw... die hij zou verplicht zijn uit te lezen!... Of 't een straf zou zijn... Als g'er U geen denkbeeld kunt gaan maken moet g'U maar ne keer inbeelden dat men U opsloot in een kamer met als eenige ver plichte lectuur allemaal 't gezeever cn de karam/lleverzerij van 't Manneken uit de Maan... Twee dagen daarna waart ge zeker rijp voor geel! 'n Geluk dat er hier zoo géén beulen bestaan. TWEE GRONDWERKERS zijn bezig 'n heel diep gat aan 't graven, en werken ijverig voort. Zoo, vroeg een ouwe madam ('t was de veertiende!) hard aan 't werk cm een gat te graven? Maar... waartoe mos; het dan dienen! Madam, antwoordde een der werk lieden met een diepe grafstem... 't kana rievogeltje van mijn vrouw is gestorven en nu gaan we 't beestje begraven! EEN LEZER, die tcekent Miel Patjok, vraagt me naar den tekst van een liéken getiteld Als 't zoo nauw steektdat hij eens gelezen heeft... en achterop wrlo- Lest kwam er een diner op tafel, De rommel was nog ver van gaar, En als dessert kreeg Jan een wafel Waarin een bos van Mietje's haar. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBflB want dan behoefde ze niet eerst nog naar een hotel te gaan. De zeereis verliep gunstig, het weer was aanhoudend goed. In Lore's hart was het minder rustig. Hoe meer ze het einddoel van de reis naderde, des te onrustiger werd ze. Het was toch een waagstuk wat ze ondernomen had. Al had Richards te legram haar wel wat gerust gesteld, toch viel er nog zooveel tusschen hen op te helderen. En ze zag ook wel wat op tegen liet vreemde leven in Afrika. Zou ze een goede levenskameraad voor Richard kun nen zijn? Ze had geen flauwe notie van hét landbouwbedrijf ze bracht niets m:e dan den goeden wil om zich In alles te schikken en alles te leeren wat ze ken nen moest. Dan weer kwamen er uren waarin ze alle btzwaren over boord gooide en alieen wist dat Richard haar lief had en 1. aar haar verlangde. Dat was toch immers de hoofdzaak, de rest zou vanzelf tere cht komen. Zs had zich onder bescherming van den kapitein gesteld, doch Lore sloot zich bij niemand in het bijzender aan, zs was al tijd een gesloten natuur geweest en daar ze ook op reis nog rouwkleeren droeg, liet men haar met rust. Eerst den laatsten dag voor haar aan komst legde Lore den rouw af. Ze vist dat haar vader dat zelf gewild zou hebben en ze wilde niet in treurgewaad dan ge liefden man weerzien. Ze ging immers naar een land waar ze niemand behalve Richard kende en waarin ook niemand hilar vader gekend had. Ze téas bijzon der zenuwachtig de laatste uren van de reis. Ze had haar koffers al lang gepakt en stond gereed om de boot te' verlaten. In de verte schemerde de kust van Afri ka, dat zou dus haar nieuwe vaderland worden. Zou ze er het gtluk vinden? Maar moest ze dat nog vinden? Droeg ze hat niet reeds als haar eigerdem in haar hart? Ze had Richard lief, hij ver langde naar haar, dat was haar gtluk, meer had ze niet noodig. Op Zondag 13 Maart, zijnde den eersten dag van het sedert eeuwen gevierde Katte- feest aal te leper overgegaan worden tot de vernieuwing en de in eer herstelling van dit oude feest, dat in den loop van de verleden eeuw was teloor gegaan. Se dert 1813 schijnt het, zou dit feest niet meer heben plaats gehad; van op den toren van het belfort werd een levende kat in de menigte geworpen: zij droeg ver schillende gekleurde strikjes en wie een dezer strikjes, samen met het grootste gedeelte der kat kon* bemachtigen, kreeg de premie van den dag. Dit jaar wordt het feest veer plechtig gevierd en wel in dezer voege: Een groote wielrijderskoers heeft plaats van Gent naar leper, over Brugge en zoo is deze 0 Kattekoersook een koers der drie Vlaamsche belfortsteden. Na dezen wed strijd, te 4 uur namiddag, gaat met mu ziek aan het hoofd een stoet van het stadhuis naar het belfort. Negen knapen, verkleed als pages uit de Middeleeuwen, zullen de 9 geprimeerde katjes dragen. Een kunstenmaker zal de katten per drie uit den toren werpen, terwijl de beiaard zal spelen. Ter herinnering aan dit feest zuller. gedachtenissen uitgedeeld en verkocht worden, kleine katjes in den vorm van brochen. Zeker zullen de talrijke bezoe kers willen aanwezig zijn bij de vernieu wing van dit zoo eigenaardige feest, dat zijns gelijken niet vindt in gansch het land, en dat nu weer zooals vroeger, jong en oud naar de stad aan de Ieperlee zal trekken. (BBSiBs-isBaaBBSEsaaBaBfizaExiBBBSBiiasaassBj^^B.ijaasflBBflfla g£W-aaA$-oJifyd daoJi de 0~LSS^1S ren... We voldoen volgaarne aan zijn ver zoek, want... bij ons steekt het zoo nauw niet zulle! Hier gaat het dus: ALS 'T ZOO NAUW STEEKT. 1. Het was hl de eerste huwelijksweken Van Jan en Mieke. 't Echtlijk paar Verkeerde nog, om juist te spreken. Als tortelduifjes met elkaar. Hij gaf aan haar de mooiste namen En zij, zij fluisterde zoo ;»et: Wat zijn we toch gelukkig samen. Wat is het in ons huisje goed. We zitten hier zoo schoon verborgen, Het is precies een paradijs... Maar op zek'ren vroegen morgen. Toen zongen zij, op eender wijs: Als 't zoo nauw steekt Dan is de liefde klein. 2. Het vrouwtje had van 't potjes koken, Naar 't scheen niet bijster veel verstand. Zoodra ze 't vuur 'begon te stoken, Was 't middageten aangebrand. En toen hij riep: waar moet dat henen, Met zoo een, die niet koken kan? Begon zij o! heel stil te weenen En snikte zacht: Ach lieve Jan: Als 't zoo nauw... 3. Des avonds gaat Jan met zijn vrienden, Een kaartje leggen in 't café En dikwijls wacht zijn welbeminde Dan uren lang met haar souper Ze z'.t bij 't eenzaam maal te schreien: «Wat zijn die mannen, hartloos koud. Wat een verschil, wanneer ze vrijen En als... ze een jaartje zijn getrouwd». Komt Jan des nachts naar huis gestrom- Dan tiert ze: lap! die 't al verzuipt! [peld Hij met zijn dronke tronie' mompelt, Terwijl hij in de bedstee kruipt; Als 't zoo nauw... 4. Zoo kon hek toch r.iet blijven duren 't Was lederen dag het zelfde sptl... Het werd een schande voor de buren Hun huwelijk oprecht een hel. Jan wierp met pannen en met potten Naar 't hoofdje van zijn ega heên. Mie schreeuwde: ik laat niet met mij spot- En krabde zijn gezicht van een. [ten. Maar als ze dan een weekje later Hun klachten In den biechtstoel deên... Zond na vermaan de Eerwaarde pater, Hen met dees goei vermaning heen: Als 't zoo nauw... 5. Het leven ging nu langsom slechter, Ze vluchtten tafel, huwelijksbed Toen trokken beiden naar den rechter En vroegen scheiding voor de wet. De rechter hoorde naar hun klachten, En streek somwijlen langs zijn baard. Het antwoord liet zich niet lang wachten Hij sprak nu ernstig en bedaard; Niet letten op eikaars gebreken, Dat moet voor u de hoofdzaak zijn, En als ge een driftig woord wilt spieken Htrhaalt dan liever in refrein: Als 't zoo nauw... «BBBBBBBBBBBMBBBBBBBBBBBBBBB Eindelijk naderde de kust meer en meer en reeds kon men met het bloote oog den kaaimuur van Walvischbaai onderschei den, gebouwen werden zichtbaar en ein delijk msnschen, die op de Usambara wachtten. De kapitein kwam r.aar Lore toe. Nu is de reis afgeloopen, juffrouw Darland, ik hoop dat uw verloofde ai cp u staat te wachten. Het Is het beste dat u aan boord blijft tot de ergste drukte wat voorbij is. Mijnheer Sundheim zal wel aan boord komen cm u in ontvangst te nemen. Lore haalde diep adem. Als de kapitein eens wist, hos angstig en zenuwachtig ze was! Ik zal uw raad opvolgen, kapitein. En ik wil u meteen nog eens hartelijk be danken, dat u me gedurende de reis zoo onder uw bescherming hebt genomen. U behoeft me niet te bedanken, ik heb alleen maar mijn plicht gedaar. en met genoegen ook. Ik Wensch u van harte geluk in uw nieuwe vaderland. Dank u, kapitein. Ik n:em nu afscheid van u. ais we binnenloopen heb ik er geen tijd ireer voor. Adieu, juffrouw Darlar.d, als u over eenige jaren w:er r.aar Duitschland gaat, hoop Ik dat u weer met de Usambara zult reizen. Ik ook, kapitein. Ze drukten eikaar de hand en toen stond Lore allen bij de railing en keek met groote, brandende ocgen naar de ka de met de vele gegolfd ijzaren daken. Kaar hart bonste in haar keel. Zou Richard onder al die msnschen zijn? HOOFDSTUK XXI Richard Sur.dheim was zielsgelukkig gewc::i met Lore's 'telegram waarin ze hem - eedeelde, dat ze ondanks alles ko men zou en dat er prettig bericht voor hem onderweg was. Dat was weer echt Lore, zijn flinke, moedige Lore, die zich door ni:t3 liet afschrikken. Hij begon dadelijk zoo goed mogelijk alles voor haai' 6. En daarna zond mijnheer de rechter Het tweetal weer verzoend naar huis; Het leven ging nu beter, echter, Daar wachtte Jan een... ander kruis. Zijn Mieke is van den trap gegleden En brak daarmeê haar hersepan, Maar eer de vrouw is overleden Sprak zij al stervend tot haar mant Ge moet uw kruis geduldig dragen, (En drukte als afscheid zoet zijn hand) 't Is alles wat ik u wil vragen... En Jan die snikte: 'k doe het... want: Als 't zoo nauw... EM OM TE SLUITEN: Kareltje heeft een bezoek gebracht aan zijn zieken onderwijzer. Voor het huis wordt hij door vriendjes opgewacht. Tra nen loopen over Kareltjes wangen als hij het huis verlaat. Is het dan zoo erg? vraagt een jon gen, Ja. antwoordde Kareltje... morgen komt hij weer op school. 't Manneken uit de Maan. IBflflHBBBBBIiBflflflflflBSBUBSBBflBfl geeft kracht aan tomaten- en andere soepen, verbetert clen smaak van de sausen en voedingsdeegen. Het Tomox Blokje met 2 tabletten C"t«n IBBBBHBCBBBESSBBRBBBBBBBBBBB ONS WEKELIJKSCH RAADSEL Oplossing vorig Raadsel: BEL FORT BELFORT Nieuw Raadsel: Het smaakt zoo bitter, 't eerste deel; Eli twee breekt lichter dan een kruik. Een oorlogsvaartuig is 't geheel Maar nu is 't niet meer in gebruik. komst in orde te brengen. Toen hij haar brief ontving waarin ze hem mee deelde, dat Helms gentgen was hem onder dezelfde gunstige voorwaarden nogmaals vijftienduizend mark te leenen, werden zijn oogen vochtig. Lieve, zorgza me Lore. Ze had aan alles gedacht. Nu had hij weer geld, kon het noodige vee koopen en het nog wat gezellig maken voor Lore's komst. Hij kon nu ook laten beginnen met den muur bij de rivier, dan was dis klaar voor de regentijd aanbrak. O, nu zou hij weer met nieuwen meed beginnen. Nadat hij het noodige vee had gekocht, reed hij den volgenden Zondag met zijn motorfiets naar de Maricxisen. Hij moest zijn vrienden toch deelgenoot maken van zijn geluk. Hij vond de hartelijkste be langstelling. Lena liet zich alles haarfijn vertellen en haald: toen een notitieboekje voor den dag en noteerde ijverig, wat aan geschaft moest werden cm het huis wat gezelliger te maken. Ds Martensen hadden ook zorgvolle da gen achter zich en hadden ook auerlel verliezen geleden, doch dat was al weer vergeten en ze deelden oprecht in Ri chards geluk. Ler.a was met hart en ziel bij de zaak en stond er op dat er aardige gordijnen werden gekocht, twee wit ge- emailieerde bedden, een waschtafel, nieu we rieten meubels, cocosmaiten en r.eten stoelen voor dé veranda. Het werd een lange lijst maar to:n Lena alles optelde n het e.echts op enkele henderden mark kwam, cischie ze ook nog enkele meiers stof voor het over,rekken van de toilet tafel eer aanstaande vrouw des huizes. Maar er is niet eens een toilettafel, zei Richard lachend. Ze nam hem zwijgend bij de hand en bracht hem naar haar slaapkamer, waar ze hem een aiteriiefs. toilettafeltje wets. Ze t.löe he. geplooide neteldoek op en tot zijn v rbaz.ng ontdekte Richard een groote kist, die van voren open was en waarin haar schoentjes keurig op een rij stonden. U VRAAGT?.- WIJ ANTWOORDEN!.. MEVR. en MEJ. PAR. Hoe kunnen rimpel» uit lal», onder de oogen en van j bet voorhoofd verwijderd worden? Deze vraag is moeilijk te bantwoorden in het algemeen, dagr er zich speciale igevallen kunnen voordoen. In elk geval kan men de rimpels, verwijde poriën en verslapping van het spierweefsel bestrij den door de drie volgende geweldige wa penen: massage; een hygiënisch schoon heidsmasker dat het gelaat bedenkt met een of andere speciaal samengestelde stof, welke het vermogen heeft de spierweef sels steviger te maken; en middelen (ver krijgbaar bij den apotheker) die de huid samentrekken. Voorzichtigheidshalve raden wij U aan een tot een geneesheer te wen den, die in alles wat de huid betreft ge specialiseerd is. D. F. Kan U me zeggen hoeveel een man met vrouw en vier schoolgaande kin deren mag winnen om tak» afgehouden te worden door den werkgever op het ge win; hoeveel er mag afgehouden worden; en wie verplicht is te betalen voor assu rantie van werkongevallen: den werkge ver of den werkman? Ingezien U ons niet geschreven hebt waar U woont, kun nen we niet precies antwoorden. Immers wat men mag verdienen hangt af van het bevolkingscijfer der gemeente of stad waar men woont. Dit is eveneens het ge val voor w^t het gebeurlijk bedrag dat wel mag afgehouden worden. Teneinde U een juist antwoord te kunnen geven ware het noodig ons te berichten1) naam van de gemeente waar U woont; 2) bedrag weekloon. Ook kan U zich in alle ver trouwen tot den kontroleur van belastin gen wenden, die U zeer bereidwillig de noodige inlichtingen zal geven. Wat uw derde vraag betreft: de assurantie voor werkongevallen MOET door den werk gever betaald worden. IN DE RADIO Het Jeugduur. Tijdens de uitzending van het Jeugduur op Woensdag 16 Maart, te 17.30 uur, door het N.I.R., Vlaamsche golflengte, zullen de luistervinken met Nonkel Mandus een bezoek brengen aan Parijs. Nonkel Mandus voert hen te midden van het volk en leidt hen naar de beziens waardigheden; samen bestudeeren zij op een onderhoudende wijze handel, onder wijs, bestuur, geschiedenis, en al wat er leeft en roert in Frankrijk's hoofdstad. Het uur voor de Vrouw. Het pro gramma van HET UUR VOOR DE VROUW van Zaterdag 19 Maart, te 17.30 uur, brengt ons o.m. bet derde interview in de reeksDE VROUW EN DE UNI VERSITAIRE STUDIE. Na de vrouwe lijke advokaat en de vrouwelijke apothe ker, komt ditmaal de vrouwelijke inge nieur aan het woord. Het zal de luisteraarsters voorzeker in teresseeren te vernemen hoe hunne sexe- genooten zich in dat ambt, dat voor kor ten tijd uitsluitend door mannen uitge oefend werd, weten uit den slag te trek ken. Het is Juffrouw Helena Van Dorpe, provinciaal opzichtster van het Technisch Onderwijs in West-Vlaandcren, die om trent haar vak een en ander zal meedeelen. Verder noteeren wij het Maandelijksch MODEPRAATJE dat ditmaal volop in liet teeken der zomermodellcii zal staan. De lan.^e avonden geven aanleiding tot het verrichten van allerlei werkjes van huisvlijt. Ook ditmaal worden de naar stige meisjes en vrouwen niet vergeten en zullen zij in de gelegenheid worden ge steld den uitleg van een leuke KNUT SELWERKJE te volgen. Naast deze rubrieken krijgen wij dan nog de BRIEVENBUS en het KEU KENPRAATJE. De muziekliefhebbers krijgen hun aan deel met de FONOPEAAT VAN DE WEEK, en zullen tevens een ber-oemdc stem te hooren krijgen. Andere Nieuwsjes. Eerlang zal in HET UUR VOOR DE VROUW een ru briek worden gewijd aan de VLAAM SCHE DICHTERESSEN. Onder meer zullen de figuur en liet werk van Alice Nahon toegelicht worden, en zullen ver scheidene dichteressen zelf aan het woord komen. Op 2 April e.k., ter gelegenheid van den 60u verjaardag van TOP NAEFE, de Nederlandsche schrijfster wier meisjes boeken vooral zoo populair zijn in Vlaan deren als boven den Moerdijk, zal een gedeelte der uitzending van HET UUR VOOR DE VROUW aan liet leven cn werk dezer begaafde kunstenares worden gewijd. Op 14 Mei e.k. treedt de befaamde zangeres LOTTE SCHöNE op voor de micro van liet N.I.R. Dc luisteraars zullen alsdan enkele der mooiste Wecnsche lie deren hoorep uit haar repertorium. RECEPTEN VOORRECHT. Gevulde eieren van Moskou. Dit voorgerecht vraagt wei nig benoodiglieden. is vlug klaar en is lekker. Men kookt de noodige eieren hard. Men snijdt ze in de lengte dwars door. Men haalt er de dooiers uit en plet ze. Men bruineert fijn gehakte ajuinen in boter. Men voegt er de geplette dooiers erbij, alsook wat fijne groenten, een weinig gemalen Gruyère-kaas en een lepeltje vlecsch-extract (Liebig of een ander merk). Men vult daarmede de eiwitten. Men giet er dan wat mayonnaise over, en men bestrooit den schotel met fijne groenten. Dit lekker voorgerecht wordt koud opgediend. SOEP. Roomsoep met witte boonen. We laten 's avonds voordien 250 gram witte boonen weeken. Den volgenden mor gen gedurende drie uren laten koken, in drie liter water. Men voegt er een fijn gesneden ui bij en een takje kruiden. Zoodra de boonen malscli zijn, steekt men ze door, en men voegt er nu én dan wat iBBBBBBBaBBflaBilBliBBMBMBBBBa^ Zoo'n kist zul Je toch wel in Ovamba hebben, Richard? Hij knikte. Ja, meer dan een. Prachtig. Je ziet wat je van een kist en een paar meter stof en lint maken kunt. Ik zal net zoo'n toilettafel voor me vrouw Lore maken als ik naar Ovamba kom om alles voor haar ontvangst irt or de te brengen. Je zult er van opkijken zoo vorstelijk het er bij je uit zal ziei. Toen Richard er over sprak dat hij di rect in Swakoptnund met Lore wilde trouwen, kwam Lena daar heftig tegen op. Daar protesteer ik tegen. Wij willen bij Je bruiloft zijn. Breng je meisje eerst hier naar Keetrnanshoop, daar zullen wij haar opwachten. Ik verheug me voel te veel cp e n gezellig bruiloftsfuifje. Richard wilde het haar niet weigeren. Best Lena, mijn meisje zal het wel god vinden. We zullen dus pas in Keet rnanshoop trouwen. Uitstekend. We leenen jullie dan on zen auto voor den terugrit van Keetmans- hoop naar Ovamba. Onze zwarte chauf feur kan Jullie rijden. Wij wachten dan tot hij terug komt. Ik moet toch. al protesteert Heinz nog zoo. even zeggen dat je een engel bent, Lena. Richard begaf zich nut een lange bcod- sc" -ppenlijst en een massa goede raad gevingen des middags weer op weg. Hij hield zich aan Lena's voorschriften, liet alles komen wat ze genoteerd had en be gon zelf. gewapend met een grooten em mer groene verf en een kwast cn met be hulp van een paar van zijn zwartjes de veranda en de venster kozijnen een frisch verfje te geven. Er werd weer groote schoonmaak gehouden en de bloote ne gervoeten kletsten op den natten vioer. Richard moest als hij dat hoorde altijd denken aan het vernaai van mevrouw Lind. die op den morgen dat ze wegge sleept werd ook dat kletsen van de voeten gehoord had, toen de Bastaards iu haar kooknat bij om dit werk te vergemak kelijken. Dan zet men de puree terug op het vuur en men voegt er een eetlepel vleeschextract bij. Men laat nog tien mi nuten doorkoken. Men klutst in de soep terrine een eierdooier met een eetlepel boter. Men giet er de soep al roerend bij en men dient op. VJSCHBOUILLON. Resten van visch moeten niet weggegooid worden. Men kan er lekkere soepen mede be reiden, onder ander een zeer voedzame en zeer smakelijke yischbouillon. Hoe gaat men daarvoor te werk? Men neemt kop en graten van visch of overschot van ge reepte visch, of een kabeljauwkop, enz. Deze vischresten worden met wat selder, ajuin, porei in koud water gelegd. Men voegt er een glas witten wijn of een soep lepel azijn toe. Men kruidt naar smaak. Men laat alles aan de kook brengen en Iaat alles gedurende een half uur door koken. Voor 2 1. soep wordt er een klein doosje tomaten bijgevoegd, en weer even aan de kook gebracht. Natuurlijk zal men 's Zomers versche tomaten gebruiken. De soep wordt gebonden met een lepel grove vermicelle. TUSSCHENGERECHT. Op speciale dagen, en zelfs op gewone dagen als een aangename verrassing worden soms sma kelijke, kleine tusschengerechten opge diend na de soep, om een goed maal naar waarde te schatten. BijvoorbeeldZwit- sersche Broodkorstjes. Men snijdt de korstjes af van enkele sneden brood. Men verdeelt elke snede in twee heel regel matige vierkantjes. Men raspt wat Gruyé- re-kaas (50 gram voor 4 sneden brood). Men klutst drie eieren en men voegt er de kaas bij en men bewerkt dit mengsel heel goed om een homogeen mengsel te bekomen. Men besmeert daarmede elk vierkantje brood langs beide kanten. Men laat eenige minuten opdrogen: een tiental minuten. Dan bestrijkt men ze bij middel van een penseel met lichtjes geklopt eiwit, en men werpt ze in kokend frituurvet. Zoodra het brood langs beide kanten ge- doreerd is, laat men het afdruipen, en men legt het op een warmen schotel om da- dadelijk op te dienen. VERSTERKENDE DRANK. Echte Advokaat. Klutst zes eierdooiers en voegt er bij bet kloppen een voldoende hoeveelheid suiker bij om een dikke mayonnaise te bekomen. Giet daarbij een groot glas rhum. Klopt heftig en dien op in portglazen. DE VOED1NGSEIGENSCHAPPEN VAN HET BROOD De Nationale Commissie voor Econo mische Uitbreiding heeft nu onlangs een zeer interessant boekje uitgegeven (80 bladzijden) over HET BROOD: zijn wel daden, zijn geschiedenis, zijn techniek, zijn toepassingen. Uit dat zeer interessante werk publiceeren wij hieronder een hoofd stukje over: «De Voedingseigenschappen van het brood Van de in de verst verwijderde tijden der oudheid was brood bet symbool van het voedsel bij uitstek. Geef ons heden ons dagelijksch brood zoo luidt het Onze Vader. Men offerde brood en zout ten teeken van verbondschap of onderwer ping. De priester consacreert brood en wijn. In het zweet zijns aanschijns moet de mensch zijii brood verdienden. De Ro meinen uit het tijdperk van het verval stelden slechts den eischBrood en spe len Wij zouden die opsomming heel wat verder kunnen doen voortduren en o.m. gewagen van de vreesclijke hongersnooden bij gebrek aan graan, van de schrikwek kende verwoestingen die in de Middel eeuwen, door de schuld van een parasiet, onder het koren en de tarwe werden aan gericht. We beperken er ons toe nogmaals te wijzen op de tragische jaren 1914-1918. Brood moet steeds de grondslag zijn van onze voeding. Zoo'V as het Vóór de zen, zoo moet het ook in het heden en de toekomst blijven. In de na-oorlogsche periode van groo ten voorspoed, hebben burgers en arbei ders hun broodverbntik verminderd en het brood vervangen door duurdere weelde- spijzen. Dit was een droevige vergissing. Door een overmatig gebruik van vleesch, eieren, allerhande kaassoorten, enz. heb ben ze zoowel hun gezondheid als hun beurs schade berokkend. Ons gestel heeft een warmtegraad van ongeveer 37.5° noodig om normaal in wer king te kunnen blijven. Voor de menschelijke machine is de beste zoowel als de goedkoopste stook- stof KOOLHYDRAAT, of liever koolhy draten (zetmeel, meelstoffen, en de ver schillende soorten suiker). De ander voedingsstoffen die vervat zijn in vleesch, eieren, enz. dienen alleen, bij het kind om zijn groei te bevorderen, bij den volwassene om zijn gestel te herstel len en in stand te houden. Er kan dus weinig behoefte zijn aan proteïne, ter wijl integendeel voortdurend veel behoef te is aan koolhydraten. Alle hygiënisten en alle geneesheeren zijn hieromtrent eensgezind. Indien men arbeiden moet, vooral indien men veel en zwaar werk te verrichten heeft, dan moet men zijn toevlucht nemen tot koolhydra ten om de noodige krachten voor dat werk te verzamelen. Welnu, die koolhy draten worden het goedkoopst en op de meest praktische wijze verstrekt door het brood. Wij zouden hier de mccning van de meest befaamde hygiënisten kunnen aan halen, die het allen eens zijn om te ver klaren dat de koolhydraten de grootste kracht leveren voor den spierenarbeid. Maar wij vinden een nog overtuigender bewijs hiervan in het werk van Prof. L. Broitha, getiteld: «Les Combustibles de l'activité musculairewerk dat werd uitgegeven op 26 Juli 1936. In vleesch cn eieren zoekt men TEVER GEEFS EENIG SPOOR VAN KOOL- Zie vervolg hiernevens SB" IBBBBlBIBBBIHBBaBBIBBBBBBBBI slaapkamer drongen. En dan overviel hem soms angst voor Lore. De hemel mocht verhoeden dat zij ooit zou moeten door maken wat die arme mevrouw Lind had beleefd. Het was toch wel een heel groote verantwoording die hij op zich nam, maar hij wist, dat alles nu rustig was en dat de Engelschen goed opletten. Als zijn kamerdienaareen pienter zwartje, hem 's morgens kwam wekken en hij de bloote voeten hoorde, zei hij in zichzelf dat er nu gauw cocosmatten op de vloeren zouden komen, dan zou men dat geluid niet meer hooren. Hij had geregeld bericht gekregen van mevrouw Lind. De arme vrouw had nog altijd niet de schadevergoeding van de regeering ontvangen en wachtte met smart tot ze haar kinderen kon laten overkomen. Ze was nog steeds in betrek king bij den Engelschman, doch men stuurde haar steeds weer met een k.uitje in het rl:t. Het was wel zeker, dat ze de vergoeding krijgen zou, maar wanneer was niet te zeggen. Richard keek nu on der de negervrouwen rond welke voor Lore's persoonlijke bediening geschikt zouden zijn en vond enkele vrij intelligen te jonge negerinnen, die hij duidelijk maakte, dat ze hun jonge meesteres zou den moeten bedienen. Ze lieten haar wit te tanden zien en beloofden Missis goed te zullen helpen. Toch voelde hij zich een beetje ongerust, zou Lore aan die zwarten kunnen wennen? En aan den zwarten kok, ook al kookte die uitstexend? De tijd vloog om, doch nog steeds te langzaam naar zijn zin. Intusschen was al het bestelde aangekomen en enkele da gen voor Lore verwacht werd verscheen Lena al heel vroeg in den morgen en be gon het huis op zijn kop te zetten. Ze had er slag van de negers aan het werk te zetten en die stonden met open mond te gapen bij het zien van al het vreemde en mooie dat de Missis te voorschijn too- verde. Richard was eenvoudig wegge stuurd, hij mocht alleen in zijn slaapka mer komen, di« hij door het raam moest Hermatstudio in Verzeken»! Lange, ranke, groene twijgen Hangen over 't houten Kruis. 'k Zie ze altijd nederzijgen In de schaduwe van Gods huisl Alle dagen mr t hij rouwen, Luide klagen met den wind. Mannen weenen om hun vrouwen, Moeders bidden voor hun kind! Treurwilg, gij treurt om de dooden. Zóó gaat dag en nacht voorbij. Eens om armen, dan om grooten. Nu voor haar, morgen voor mij 1 Beselare, Aschewoensdag '38. GEO. tlBBBBBSSflaSBBBBBBBBBflflBEasa ém ywdkiif, VzigiffeMSzal vmderi YLE STROOP !S INDERDAAD NIET ÏNkThf «EEN LEKKERNIJ ZE IS OOK EEN GEZONDS' SEN HERSTELLEND VOEDSEL. BIJZONDERS) AANGEPAST AAN HET JONGE C" fas (^EOisteAÉ'0 OP ELKE TAFEL ONMISBAAR WOENSDAG 23 MAART trekking der 3" Snede 1938 van do Het is de laatste maal dat U met dri* cijfers slechts de drie laatste van hol biljet 10.000 FRANK kunt winnen, GROOT LOT: 1 MILJOEN. HEBT GE OOIT EEN GOED WOORDJB GEDAAN OM EEN EN ANDER KENNIS AAN TE ZETTEN TOT HET ABONNEE BEN OP DIT BLAD. DOE HET ZONDER UITSTEL. DANK EROM. IBBBBBBBflflBBBBBBBBHflflflfllBBBB Beste Engelsche PEPERMINT voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. IBBËBBflBBflBBRBBBBHBflBBBBBBBI HYDRATEN 1 De arbeider die voedsel voor zijn spieren denkt te vinden in bief stuk of eieren, slaat den bal leelijk mi». In brood vooral zal hij dit vinden en wel op de voordeeligste manier. Professor Malvoz bewijst het ons met sprekende cijfers Een volwassen arbeider, zoo beweert bij, verliest dagelijks gemiddeld 3.300 caloriëa door zijn werk. Welnu, 1 kilo brood geeft 2.538 caloriën en kost slechts 1,70 fr. (in dexcijfer Januari 1936). Om diezelfde 2.538 caloriën te bekomen zou men moeten eten: 3 kilo aardappelen, welke 1,77 fr. kosten, 4 liter melk welke 5,75 fr. kosten, 1,625 kgr. eieren welke 29 fr. kosten, 2 kgr. varkensvleesch dat 30 fr. kost, 2 kgr. rundsvleesch dat 40 fr. kost. Het brood is het goedkoopste en de beste brandstof dus voor de menschelijke machine, is het best verteerbaar en sluit elk gevaar uit waaraan men met een vleeschregiem wel is blootgesteld (ge- wrichtsontvvikkeling, enz.). Wij mogen ook niet uit het oog ver liezen dat brood eveneens een niet te ver smaden hoeveelheid proteïne inhoudt, welke dient om de menschelijke machine in stand te houden en te herstellen, vol gens Konig, 55 tot 63 per duizend. Eea mensch heeft er 80 tot 110 noodig; het tekort hiervan wordt aangevuld door het overige voedsel. Tot hier de officieele vaststellingen. Het zal dus in het belang van alle huisvrou wen liggen, een veelvuldig gebruik te maken van brood als voedingsmiddel. Daarom zullen we in een van onze eerst volgende kronieken verscheidene interes sante broodrecepten publiceeren. Vooral wat er zooal met oud brood kan gedaan worden. OM EENS NA TE DENKEN!... In de groote steden denken de vrou wen te veel aan zichzelf, in de kleine ste den en dorpen denken de vrouwen te veel aan anderen. Wanneer U in een gezelschap bent, waakt op uw woorden; wanneer U in een huiskring bent, waakt dan op uw humeur; wanneer U alleen bent, waakt dan op uw gedachten I (Nadruk Verboden)TANTE BARBARA. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI binnen gaan en op dezelfde manier ver laten. Lena wilde» hem verrassen als alles klaar was. Hij moest op de veranda eten. Geduldig liet hij zich alles welgevallen." Midden in al die voorbereidingen werd een telegram van den ouden Friedrich bezorgd, dat luidde: Mijnheer vannacht gestorven. Uw on schuld bewezen. Testament helaas niet veranderd. Brief volgt. Friedrich.'» Oom Heinrichs dood greep Richard toch aan. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan en ondanks alles had hij van den ouden man gehouden en was hem dank baar. Wat zou Friedrich er mee bedoelen dat zijn onschuld bewezen was, hij be greep er niets van. Hoe zou die eindelijk aan den dag zijn gekomen? Het verwon derde hem niet dat zijn oom zijn testa ment niet veranderd had, hij had er al lang in berust, dat hij onterfd was. Toch mosst hij even bedenken hoe gelukkig hem een twintig of dertig duizend mark nu hadden kunnen maken om Lore's wille. Het zou voor zijn oom een bagatel zijn geweest en de Australische neef zcu er niet armer door geworden zijn. Maar er viel niets aan te veranderen, het moest en zou zoo ook wel gaan. Toch was hij benieuwd naar den brief van Friedrich. Doch dit alles werd op den achtergrond gedrongen door zijn blijdschap over Lore's komst. Toen Lena eindelijk klaar was, leidde ze Richard trotsch door alle kamers en zijn verbaasde verrukking beloonde haar rijkelijk voor al haar moeite. Het was in zijn oogen een wonder wat ze alles had klaar gespeeld. Het zag er nu werxelijk heel gezellig uit in zijn huls. In zijn blijd schap omhelsde hij Lena en draaide haar als een tol rond, tot groote vreugde van de er omheen staande zwartjes. Richard joeg hen lachend weg. Lena, je bent een toovenares. HeE ziet er nu bepaald menschelijk uit. Lor* zal zich hier zeker thuis kunnen votief zei hij stralend. (vervolgt).

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 9