De XV Handelsfoor te leper In de Pappen Zitting van den Gemeenteraad WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- ui,T£ IEPER Modernisme in 't Merghelynck Museum van Maandag 28 Maart 1938 PICKH0UT IEPER CINEMA COLISEUM - IEPER PLECHTIGE COMMUNIE LE RETOUR DU CHEIK UN G0SSE POUR 100.000 FR. IK WAS EEN_« VETBOL UURWERKEN sierlijk JUWEELEN allerhande ZILVERWERK SNIJLESSEN NOUVEAUTÉ 3000 Frank EERSTE pR|JS HUIS AIMÉ GRUWEZ VERSLAG: De opvrvbare zitting wordt toot de zoo- veelste maal met een grocte vertraging geopend. Het ls 18.50 uur wanneer het publiek in de raadszaal toegelaten wordt. Al de Raadsleden zijn aanwezig, behalve de Heer Seys die zich heeft laten veront schuldigen. 1. Proces-verba al der zitting van 28 Februari 1938. Zonder opmerkingen goedgekeurd. 2. Stedelijk Kerkhof Grondver- gunningen. De vergoedingen te betalen ten voor- deele der armen, werden voor een aantal grondvergunnlngen, door de C.O O. op de som van 4.800 fr. vastgesteld, eenparig goedgekeurd. 3. C.O.O. Landelijke goederen Hernieuwing der pachten. De beraadslaging d:n 22 Februari 1938 genomen door de C.O.O.werd reeds door den gemeenteraad besproken in zijn laat ste zitting, doch teruggezonden voor na der? inlichtingen, daar beweerd werd dat de opzeg der pachten niet binnen den wcttelijken termijn gedaan werd. In haar schrijven van 16 Maart zegt de Commis sie dat de opzeg wel twee jaar op voor hand beteekend werd, en namelijk den 1 Juli 1936 voor de pachten die met 30 September 1938 vervallen. De nieuwe pachtvoorwaarden werden 10 maanden op voorhand aan de pachters bekend ge maakt, en meest allen hebben er hun in stemming mee betuigd. Van de 165 pach ters, met wie nieuwe pachtvoorwaarden besproken werden, zijn er 125 die thans minder betalen dan in 1931, 20 die den zelfden prijs betalen en 25 die meer be talen. Deze verhooging ls echter veroor zaakt door het feit dat er van die 25 pach ters veel ofwel nieuwe bijgebouwen ofwel meerder land in pacht gekregen hebben. Verder legt de C.O.O. nog een andere beraadslaging van 15 Maart aan het ai- vies van den gemeenteraad voor, betref fende de vernieuwing van een aantal an dere pachten die in 1939 vervallen. De goederen waarvoor geen nieuwe pacht overeenkomst gesloten werd, zullen voor een nieuwen termijn van 9 jaar, aanvang nemende den 1 Oktober 1S39, openbaar verpacht worden. De Heer Leuridan erkent dat de pacht- opzeg in den wettelijken termijn gedaan werd, doch houdt staande dat de nieuwe pachtvoorwaarden niet tijdig aan de pachters bekend gemaakt werden. Na een tusschenkomst van den Heer Schepen Van der Mersch, worden de twee beraadslagingen goedgekeurd. Alleen de Heer Schepen Lemahieu onthoudt r,ch als lid der C.O.O. 4. C.O.O. Openbare verkooping van houtgewas en boomen Proces-ver baal. De Commissie heeft besloten een deel der niet verkochte houtgewassen voor eigen gebruik in haar gestichten te be houden en enkele koopen taillie te laten staan om die met de verkooping van 1939 te koop aan te bieden. 5. C.O.O. Openbare verkooping van bouwgrond. Een percïel grond, groot ongeveer 15 15 ca. en gelegen te leper, Brugge- steenweg, zal openbaar verkocht worden aan den instelprijs van 22 fr. de m2. 6. C.O.O. Openbare verkooping van grond, gelegen te Boezinge. Een deel grond ter grootte van 17 a., genomen uit de hofstede Cyrille Soets te Boezinge, zal openbaar te koop geboden worden aan den aangeboden prijs van 8.190 fr., boven alle onkosten. 7. C.O.O. Openbare verkooping van grond, gelegen te Voormezele. De gemeenteraad van Voormezele h:eft besloten ten keiweg, leidende van de vaart Ieper-Komen naar de weg Voormezele- St Elooi en tijdens den oorlog door de Engelschen gemaakt, te behouder.; 9 a. 56 ca. grond werden in dien keiweg in genomen en de gemeente Voormezele ver klaart zich bereid hiervoor de som van 2.399 fr. te betalen. 8. C.O.O. Openbare verpachting van twee woonhuizen. Tijdens de openbare verpachting van 14 December 1937 werd het huis, gelegen in de Casselstraat Nr 5, toegewezen aan M. Maurits Verdoene, mits de som van 2.930 fr. 's jaars, en het huis Meenen- straat Nr 9 aan M. Emiel Lemahieu, no taris, mits de jaarlijksche prachtprijs van б.900 frank. 9. C.O.O. Begrooting 1937 Wij zig ngtn. Een aantal artikels worden gewijzigd zonder dat evenwel het slot der begroo ting, die een som laat van 690,45 frank, verandert. Op al d:ze verscheidene punten den Openbaren Onderstand aanbelangende, brengt de gemeenteraad een gunstig ad vies uit. Alleen de He:r Schepen Lema hieu onthoudt zich telkens. 10. Kerkfabriek van Sint Pietcrs Onteigening van grond. Voor de rechttrekking der baan Iep:r- Beile moet een deel grond van 188 m2, geschat aan 6 fr. per m2, onteigend wor den. Algemeen? instemming. Alleen de Heer Van Alleynr.es onthoudt zich. 11. Dikkebusch-Yijverhuis Onder houdswerken Plan, lastenboek en be stek. De uitvoering der werken van het ver vangen der deuren en ramen en het plaat sen van rolstoors, geschat op ongeveer 11.009 fr., wordt eenparig besloten. 12. Muziekschool Veranderings- werken Aanbesteding Proees-ver- baal. Voor deze aanbesteding zijn vier in schrijvingen ingekomen, waarvan de laag ste deze is van den aannemer Jozef Ma- hieu, met de som van 8.297,04 fr. Algemeene goedkeuring. 13. Zwemkom Uitbreidingswerken. Benevens reeds de vroeger besloten werken, dienen er nu nog twee nieuwe vloeren gemaakt te worden, alsook op last van het Ministerie van Openbare Ge zondheid, een filtreerstatie om het water dér zwemkom te zuiveren. Dit maakt dat het eerst voorziene bedrag der onkosten, geraamd op 80 tot' 90.000 frank, nu tot 453.009 fr. gestegen is. Hierop zal de stad toelagen ontvangen ten b: dra ge van 25 van den Orec en van 33 van het Mi nisterie van Openbare Gezondheid. Er zal gevraagd worden opdat de zelfde aanne- m.r die nu het werk uitvoert, ook met de andere werken zou mogen gelast wor den. Dit wordt eenparig goedgekeurd onder voorbehoud dat de stad de hiervoor ver wachte toUagen ontvangt. 14. Keinigings- en ruimingsdienst Voorstel, Met vergunninghouder werd een nieu we overeenkomst gesloten, waarbij hem e;n verhooging van zijn aannemingsprijs van 2.399,50 fr. toegestaan wordt en waar bij er bij elke schommeling der loonen, die thans op 4,25 fr. per uur bepaald zijn, per snede van 25 ct. een bijkomende sam va:i 933,50 fr. zal toegekend of afgetrok ken worden. Daarentegen zullen thans ook de buitenwijken der stad van den rei nigingsdienst genieten. Dit voorstel wordt aangenomen met 12 st mrnen tegen 1 'M. Michiel) en 1 ont houding (M. Coutelle). 15. Leening bij het gemeentekrediet van België van 27.500 fr. op korten ter mijn, voor Stadsaaaidecl in het herstellen van den Rijksweg Ieper-HoekjeKaai. Eenparige goedkeuring. 16. Politiepersoneel Statuut. Daar de Heer Michiel verscheidene op merkingen maakt op het voorgesteld sta tuut, wordt besloten dit punt tot de vol gende zittingte verdagen, ten einde de Heer Michiel te lat:n zijne amendemen ten schriftelijk in te dienen. 17. Huldeblijk aan HIL MM. den Ko ning en de Koningin van Engeland Inschrijving. Op voorstel van het Schepencollege wordt er een som van 1009 fr. gestemd. De twee Socialisten en de twee Vlaam- sche Nationalisten onthouden zich. 18. Mededeelingen. De Commissie van Monumenten h:eft een brief geschreven waarbij zij hare in stemming betuigt met het voorstel de Halle slechts gedeeltelijk herop te bouwen, gen, die met de vergoeding voor oor logs- De gemeenteraad verzet rich hiertegen en zal andermaal voor den algeheeien heropbouw aandringen. Do Heer Leuridan vraagt wanneer de werken aan Dikkebusch-vijver zullen ge ëindigd, rijn. waarop de Heer Burgemees ter antwoordt dat de werken thans goed vooruitgaan en binnen vijf maanden vol ledig zullen gedaan rijn. Do Heer Leuridan dringt ook aan opdat er gevolg zou gegeven worden aan het sehrijven uitgaande van de deelnemers aan den prijskamp voor het gedenkteeken Koningin Astrid; vraagt dat de stad de patroonelectriekers zou beschermen tegen de handelwijze der electriekmaatschappij; vraagt ook nog hoever de beslissing voor de verandering der straatnaamborden ge vorderd is; en dringt eindelijk nog aan, hierin door den Heer Van Alleynnes ge steund, opdat het gemeentebestuur van leper zich krachtig zou verzetten tegen de beslissing van den Heer Minister Mer- lot de vaart Ieper-Komen niet te her stellen. Na nog een paar andere vragen van andere raadsleden, wordt de openbare zitting te 21 uur geheven. DE .COMMISSIE VAN OPENBAREN ONDERSTAND VAN IEPER AAN DE HEEREN BURGEMEESTER. SCHE PENEN EN LEDEN VAN DEN GE MEENTERAAD VAN IEPER. 16 Maart 1938. Mijnheeren, De Commissie heeft in hare zitting van Dinsdag 11. kennis genomen van uw ge- eerden brief, waarin uitleg wordt gevraagd over de pachtvermeerdering van 50 fr. per Ha. en de instemming daarmede door de belanghebbenden Wij houden er aan Ued. hierover dui delijk en volledig in te lichten. Alvrv ens echter hiertoe over te gaan. zien wij ons nochtans verplicht onze spijt uit te druk ken over het feit dat kritiek wordt uit geoefend op het beleid van de Commissie in zake pachthernieuwing zonder dat ooit het dossier in kwestie werd opengeslagen om rich te vergewissen over de ware tos dracht der zaak. Wij betreuren ook dat door een lid van de vergadering een on verantwoordelijk woord werd gericht aan ons adres en wij beschouwen d ze be schuldiging ais beleedigend vcor ons be stuur. Gezien verders de debatten van de gemeenteraad openbaar zijn en het publiek dus door de lokale weekbladpers heeft kunnen kennis irmtn van de op merkingen, die aan de Commissie werden gedaan, zoo achten wij het noodig Ued. volgende terechtwijzing te laten geworden met de bede dezen brief in openbare zit ting van den Gemeenteraad af te lezen. Er werd op de vergadering van den Ge meenteraad beweerd dat ons Bestuur geen opzeg heeft gedaan aan de pachters bin nen den wettelijken termijn. Welnu ons dossier vermeldt uitdrukkelijk dat de op zeg gedaan werd, voorgeschreven door ar tikel 2 van de wet van 7 M:i 1929. Deze opzeg werd, bij aangeteekend schrijven, gegeven op 1 Juli 1936 voor de pachters, wier contract vervalt op 1 October 1938, en op 16 Juli 1937 voor de pachters, wier contract vervalt op 1 October 1939. Ds wet van 1929, zonder de verplichting op te leggen, geeft aan de Openbare Be sturen het r;cht om ruim 2 jaar vóór het einde van het loopend contract met de zittende pachters in onderhandeling te treden ten einde de voorwaarden te be spreken met het oog op de hernieuwing van de pacht. Onze Commissie heeft van dit recht geen gebruik gemaakt omdat zij zooveel mogelijk hare pachtprijzen wenscht aan te passen aan de economische toestand van den landbouw en het in de huidige tijdsomstandigheden onmogelijk is 2 jaar op voorhand deze toestand te voor zien. De Commissie gaf dan ook steeds wet telijken opzeg aan al hare pachters om naderhand, ongeveer een tiental maan den vóór hst einde van de pacht met hen in verbinding te treden en een nieuw contract voor te stellen aan nieuwe voor waarden. Aldus werd aan de zittende pachters een recht van voorkeur gegeven. Deze proceduur, die wel is waar niet strookt met de stricte voorschriften van de wet van 1929 werd nochtans steeds door de Bestendige Deputatie goedge keurd. Wij weten ook dat meerdere on- derstandsbesturen wellicht om dezelfde beweegredenen, een zelfde proceduur heb ben gevolgd. In Februari 1938 nam ons Bestuur ech ter kennis van de nieuwe onderrichtingen in zake verpachting van landelijke goe deren waarbij het voortaan aan de Open bare Besturen verboden wordt met de zit tende pachters nog in onderhandeling te treden eens dat wettelijke opzeg werd ge geven. Al de landerijen van de pachters, wier contract eindigt den 1 October 1938 en den 1 October 1939 zoudsn dus, volgens deze laatste onderrichting, openbaar moe ten verpacht worden. Ons Bestuur heeft deze toestand, die onbetwistbaar nood lottige gevolgen zou medebrengen voor onze uittredende pachters, moeilijk kun nen aannemen en heeft dan ook besloten een onderhoor aan te vragen bij den Hser Gouverneur der Provincie om hem eer biedig te verzoeken van deze onderrich ting geen rekening te houden voor de pachten, die wij in 1936 en 1937 hebben opgezsgd en om diensvolgens ontslagen te rijn van de openbare verpachting voor wat deze eigendommen betreft. Wij meenen dat wij, met aldus te handelen, het belang én van onze pachters én van het patrimonium der commissie hebben gediend. Wat nu de prijsverhooging betreft: uit het dossier blijkt nogmaals dat er geen spraak is van een verhooging van 50 fr. per Ha. Wij hebben met 165 pachters nieuwe pachtvoorwaarden besproken; wel nu van deze 165 pachters rijn er 125 aan wie het Bestuur bereid is een nieuwe pacht te v:rleenen aan een minderen prijs dan in 1931, tijdperk waarop de crisis in het landbouwbedrijf een aanvang nam; twintig pachters zullen een nieuwe pacht bekomen aan dezelfde prijzen van 1931; slechts 25 pachters hebben een nieuwe pacht verkregen aan hoogere prijzen dan 1931. Wij voegen hierbij het verslag van den Heer Schmidt, toeziener der landelijke goederen, waaruit blijken zal dat ons Be stuur de nieuwe voorstellen vooraf aan een grondig onderzo:k heeft onderwor pen. In dit verslag zult U ook de redenen vinden waarom aan 25 pachters een ver hooging van prijs werd toegestaan. Hoe werden nu onze pachters van de nieuwe voorstellen op de hoogte gebracht en hebben rij wel hunne vrije toestem ming gegeven met deze voorwaarden? Wij wenschen ook hier klaar en duide lijk te antwoorden: Onze voorstellen wer den schriftelijk aan de belanghebbenden b:teekend. Allen werden ter zitting uit- g:noodigd om, in geval van niet aanvaar ding, mondelings hun opmerkingen aan het Bestuur mede te deelen: in geval van akkoord was het hun toegelaten een for mulier, na onderteekening, terug te zen den Wij kunnen U verzekeren dat omtrent alle pachters, zonder eenige opmerking, hun akkoord met de voorstellen van de Commissie hebben medegedeeld. Wij meenen. Mijnheeren, dat deze uit leg U zal volstaan. Wij wenschen echter Tijdens de laatste bestuursvergadering van het Komiteit werd besloten dat de plechtige opening der Tentoonstelling zal plaats grijpen in het lokaal der Middel bare School, De Montstraat, om 14 uur namiddag. Na het b«oek der lokalen zal de tweede sectie, ingericht in de herbouwde ge deelten der Lakenhalle, ingehuldigd wor den. Gezien de belangrijkheid dezer afdee- ling, vraagt het Komiteit beleefd aan de heeren uitgenoodigden. zoo talrijk moge lijk groep te vormen bij het bezoek dezer zalen. De openingsuren der Foor rijn als volgt vastgesteld. Donderdag 14 April: van 14 uur tot 19 uur. Vrijdag 15 April: van 9 uur tot 12 uur en van 13 'j uur tot 18 uur. Zaterdag 16 April: van 7 'i uur tot 12 uur en van 13 'i uur tot 19 uur. Zondag 17 April: van 9 uur tot 12 uur en van 13 uur tot 19 uur. Maandag 18 April: van 9 uur tot 12% uur en van 12 uur tot 19 uur. Op Vrijdag 15 April zal de Eerwaarde Heer Socquet, Bestuurder der Beroeps- school, zijne medewerking verleenen aan de Handelsfoor, door welwillend toegang te verleenen aan de verschillende werk huizen en klassen dezer instelling, waar de jongelieden zich vormen als bekwame vakmannen. Gedurende dezen dag zullen de leer lingen aan hunne werkzaamheden bezig zijn. hetgene eene groote aantrekkelijk heid is voor dit bezoek. Ook raadt hst Bestuur eenieder aan van deze gelegen heid gebruik te maken en de school een bezoek te brengen. De oproep tot medewerking aan de Tombola is gunstig onthaald geworden en reeds heeft de Heer Craye naar helpers moeten uitzien om al de prachtige ge schenken te rangschikken. Eene mooie postkaart met prachtigen zegel zal gedurende de Foor verkocht worden in de stand van het vliegwezen; h:t bedrag ervan zal ten goede komen aan deze inriclfting. Eenieder weet dat het Eelgisch volk een blijk van genegenheid willend? geven aan de Engelse he Natie, eene inschrijving heeft geopend om eene verkleining onzer Hallen in zilver en goud aan te bieden aan het jonge Engelsche Vorstenpaar. Dit kunstwerk, door Belgische kunste naars vervaardigd, zal tentoongesteld we zen aan het publiek de dagen der Foor, in de zalen van het stadhuis. Dit al leen is reeds een bezoek aan leper waard. Op Zondag 10 April, te 9 uur 's mor gens. in het lokaal Sultan is er ver gadering voor de Ten toonste ll:rs der Middelbare Schcol. Permanente kaarten zullen overhan digd worden; daarna bezoek aan lokaal ■en definitieve aanwijzing der stands. Te 11 uur, aan den ingang der Laken halle voor deze die in deze sectie tentoon stellen. Dezelfde maatregelen zullen er genomen worden. Dus allen op post, want gij kent allen het spreekwoord dat ik niet meer zal her halen. Evenals de velden zich met groen be dekken en boomen en hagen zich met botten tooien om alzoo het naderende feest van de heropstanding aan te kon digen, zoo ook laat het verschijnen van de majestueus? plakbrief op de muren der woningen ors toe te vernemen dat het Feest van Nijverheid en Handel onzer stad nakend is. Men ziet onze statige kathedraal met den herbouwden Halletoren wedijveren van schoonheid met het beroemde ge denkteeken door het Britsche Rijk op gericht. Op den achtergrond ziet men het sym bool van arbeid en kunst, beschenen door eene glansrijke zonn'. die ons in de toe komst. nog gulden tijd voorspelt. Voor allen: Handelaars, Nijveraars en Inwoners onzer duurbare stede, is het de plicht onzen weg te banen tot dat ons moedig pogen zijn doel hebbe bereikt. En dat zal! JULIEN TAHON. Bijvoegsel aan De Hallevan 3-4-38. Apolhekersdienst. - Zondagrust. ls heden Zondag alleen open van 8 tot 12 uur. en var. 1 tot 7 uur de Apotheek VAN ROBAEYS. Boterstraat. UTTr.ncTF qriwTc Ge»chtkundige ilV/WWÜ I U êJ ViA IJ DE STUERSSTRAAT, 27, IEPER Trouw Bediend. Brillen - Glazen in alle modellen. Kosteloos onder zoek der oogen. ZIELMISSEN OP ZONDAG 3 APRIL 1938 In SINT MAARTENS: Te 8 uur voor Mevr. Vandenberghe- Verbeke. Te 11 uur voor Heer Hugo Serryn. In SINT PIETERS: Te 8 uur gezongen Mis voor Wed. Dumoulin. Te 10 uur, Mis voor Pharailde Lief- oogh-e, huisvrouw E. Garreijn. In SINT JACOBS: Te 8 uur voor Henri Lauwers, huis vrouw en overleden kinders. Het is omtrent vijf jaar geleden dat wij hier deden opm:rken dat bouwmeester Cloquet van Gent op punt was een gro- ven misslag: te begaan: deze van de blin den of buitenluiken te vervangen door mekanische blinden die kunnen oprollen. Dat df-e laatste volkomen overeen stemmen met een kubistischen bouw be stemd voor een bazar, een hoogdravend Palace of een depot van een of ander automobiel-merk, dat geven we graag toe. Maar dat het modernisme, hoe praktisch het ook weae, insluipt in een gebouw der 18" eeuw, niet tot om het even welk doel bestemd, maar wel tot een kunst museum der zelfde eeuw geschikt, dat is niet aannemelijk. Het is een in het oog springend ana chronisme dat diende aangeklaagd en ten zeerste het prachtig werk van Gombert, de beroemde Rijselsche bouwmeester der 18° eeuw zou verknoeien. Men kon zich inderdaad geen patricisch huis uit den tijd van Lodewijk XV of Lodewijk XVI inbeelden, zonder die bui tenblinden, welke met het kenmerkend uitricht ervan innig vergroeid rijn. Dat alle Ieperlingen een oogenblik hun ne herinneringen verzamelen om zich de heerlijke huizen Colaert, Fraeys de Veu- beke, van der Stichele de Maubus, Malou (St Jozefs Gesticht), en andere, zonder hunne blinden voor te stellen. Onmiddel lijk is een soort naaktheid der muren op vallend omdat hun dat aanhoorig, zoo eigen ontbreekt. Ons protest vond rijn weergalm te Brussel, en >de bouwmeester Cloquet, van Gent, werd geroepen in zitting der Aka- demie, Klas der Schoone Kunst, om rijn zienswijze te verdedigen. Hij haaide aan dat het metselwerk zoo schoon was, dat het jammer zoude rijn van het gedeelte lijk te verduiken achter houten luiken. Wij denken wel dat de ernstige en be leefde heeren der Akademie daarop met geen luid gelach geantwoord hebben. Steunende op zulke stelling, in de kerken al wat mobilair is: altaren, tafereelen, biechtstoelen, zouden moeten afgekeurd cf grootelijks verminderd rijn, met het doel van de schoonheden van het met selwerk te laten zien en, desnoods, de steenen te kunnen tellen. Wat besloten werd in deze vergadering weten wij niet, maar wij vernamen wat later dat bouwmeester Cloquet vervangen was voor het voltooien der werken, door bouwmeester M. Paul Saintenoy, bouw meester te Brussel, lid der Akademie. Deze opvolger aarzelde geen oogenblik om tot het afschaffen dezer zoo moderne ijzeren luiken te besluiten. Tot nu toe is het nog niet geschted. Ons dunkt dat men het afbreken kon vermijden op deze voorwaarde, dat de ijzeren luiken maar 's nachts zouden neergerold rijn. Alzoo hadd:n de toe komende houten buitenluiken 's avonds niet moeten gesloten worden, en de ijzeren hadden misschien een betere ver dediging tegen inbraak en diefstal ver schaft. Ons voorstel viel in de gedachten niet van M. Saintenoy, die het anachronisme der moderne rolluiken te groot vond, en deze zullen dus later afgebroken worden. Deze strengheid verstaan wij moeilijk, daar M. Saintenoy aan het bereiden is van twee andrre anachronismen: de cen trale verwarming en het elektrisch licht. Waarom modernisme in een museum der 18" eeuw? De bezoekers 's Winters, treden er binnen warm gekleed, dus geene verwarming noodig. De sluiting geschiedt vóór het vallen van den avond, dus alle verlichting is onnuttig. Alzoo waren de, gedachten van den stichter van het Museum, Jonker Arthur Merghelfnck." He: ft men ons niet doen verstaan dat de Akademie somtijds zoude kunnen ver gaderingen in zijn museum houden, en ter dier gelegenheid er esn feestmaal houden? Zulks is streng verboden in het testa ment van den stichter, en indien het waar is da-t in Frankrijk alles moet ein» digen met liederen en in België met feest malen, wij'raden van nu af aan, aan deze heeren van zich de adressen te verschaf fen van onze beste gasthoven. PYRÈS. MKiBssazBB3S3»saasss22saija3'ai2a'223*a£SS3!SMi3aaassaz2a Chr Volkshuis, S. Jaccbsstr., 30. Tel. 376. nog met één woord te wijzen op de be voorrechte toestand der pachters van den Openbaren Onderstand. Immers al onze eigendommen worden regelmatig door on zen Heer Toeziener b:zocht en de Com missie doet zelf jaarlijks een inspectie aan een twintigtal hofsteden, zcodat geen en kel werk van onderhoud of herstel wordt uitgesteld of verwaarloosd. Wat meer is, alle vragen van onze pach ters om wijziging of uitbreiding van ge bouwen, om draineerwerken voor land of weide worden steeds met de meeste wel willendheid onderzocht om binnen de perken van de beschikbare kredieten in gewilligd en uitgevoerd te worden, zonder dat de pachters geldelijk hoeven tusschen te komen. Om U slechts een idee te geven van hetgeen onze Commissie heeft uit gegeven aan onderhoud, verbetering en voltooiing der landelijke eigendommen, geven wij hier het gezamenlijk bedrag werden uitbetaald. Buiten de herbouwin- op der rekeningen die voor deze werken schade werden uitgevoerd, heeft ons Be stuur in de laatste 10 jaar voor 1.777.018 frank werken verricht op hare hofsteden en landerijen. Het is onbetwistbaar, de landbouwers zullen het ten andere zelf b:kennen, dat de pachters van den Open baren Onderstand onder veel oprichten bevoordeeligd rijn bij de pachters van bijzonderen. Wij vragen derhalve andermaal dat het U moge behagen onze beraadslaging van 22 Februari 1938, alsmede deze van 15 Maart 1938, met een gunstig advies te bekleeden en vervolgens op te sturen ter goedkeuring aan de Bestendige Deputatie. Gelieft te aanvaarden. Waarde Heeren, de verzekering onzer hooge achting. NAMENS DE COMMISSIE: De Secretaris. De Voorzitter. ^-miiiiitiiiiuiiiüiiiiiiiiiiiiiiiitmiiHiiiiiiiiiiiiiioiiiiiinuiiiKimiuiiiiiiimiiiiiiiiii^ Om GOED te koopen, koopt ter TROUWE s uw GOUD en DIAMANT bij: 1 VANLEDE, Goudsmid, M Boterstraat, 6, IEPER. ZATERDAG 2 APRIL, te 8 V, uur. ZONDAG 3 APRIL, te 1 te 5, te 8 u. MAANDAG 4 APRIL, te 8% uur. RAMON NOVARRO de groote figuur uit de cinemawereld, de held van «Een-Hur», in zijne laatste productie (DE TERUGKEER VAN DEN CHEIK). Ramon Novarro met: Lola Lane, Gene Lockhart, Kathleen Burke, Stanley Fields, Billy Bzvan in de avonturencomedie Le Retour du Cheik Le retour du Cheikwaarin Ramon Novarro zwierig als gewoonte optreedt. Succes verzekerd. De film speelt in Noord- Afrika, midden Arabische volkeren. Schetst ons het leven van roovers en de wisselvalligheden van roofovervallen. Het Bestuur van Cinema Coliseum is gelukkig geweest dien nieuwen band te contracteeren om aan zijn trouwe klien- teel aan te bieden. ALS BIJFILM RITTCHE en Cie onze Brusselsche kluchtspelers door Gaston Schoukens voorgesteld in de zeer geestige klucht (EEN JONGENTJE VOOR 100.000 FR.) Nieuwsberichten ÉCLAIR KINDEREN ALTIJD TOEGELATEN. Prijzen als naar gewoonte. Nog dit seizoen en voor de eerste maal in Zuid-Vlaanderen Jeannette Mac Uonald in de laatste MetroProductie SAN FRANCISCO Op algemeene aanvraag Charlie Chaplin (Chariot) in .TEMPS MODERNES - NIEUWE TIJDEN... Dit zegde een vrouw, die destijds heel zwaarlijvig was en in een tijdspanne van vier maanden 13 kilos verloor. Zij was altijd te zeer vermoeid om te wandelen en zich te vermaken. Ze bezat hoegenaamd geen levenskracht. Nooit had ze lust om 's morgens op te staan. Ze was nog jong nochtans tn woog 70 kilos. «Nu schrijft Mw. M. H... weeg ik nog 57 kilos, juist het normale gewicht voor mijn lengte en mijn jaren, ik meen dat Kruschen Salts werkelijk wonderbaar is om de zwaarlijvigheid te doen afne men. Kruschen geeft een nieuwe levenskracht aan uwe inwendige organen en verplicht ze de giften en afvalstoffen te ontlasten, die uw lichaam belemmeren. Dan ver dwijnt stilaan het overtollig vet. Gij komt geleidelijk op uw normaal gewicht. Ook gevoelt gij U beter, gezond, jonger, le venslustiger. Alle apotheken, flesschen aan 7 fr., 12,75 fr. en 22 fr. KATHOLIEKE RADIODAG De Radiodagen ingericht door W.V.R.O. ?n Mannenverbond zijn met bijzondere belangstelling gevolgd gewesst door klein en groot in gansch de stad. Dat bewijst dat ons gaaf gebleven volk wel beseft welk een macht uitgaat van dien onge- zienen spreker die in zoovele huizen rijn stem laat hooren. De kinderen en ae onderrichting van Zondag hadden zoo wel propaganda ge maakt dat de greote zaal Coliseum nog te klein was. Burgerlijke en Geestelijke Overheid gaven bewijs van hunne waar deering wat ook algemeen werd opge merkt. Heer K. Vandepitte sprak luimig over 't leven van een microspreker, de lasten van een uitzendspost, inzonderheid W.V.R.O., en de macht van het radio wezen. E. H. A. Gillon diende ons in korte maar zeer kernachtige taal enkele goede ge dachten m:de over onmogelijke neutrali teit, radio in Gods dienst en onze katho lieke plicht. Daarna volgde een film over de Juliaan Vandepitte-hulde en tot slot de tombola. Met genoegan vernemen wij dat de ra dio gewonnen werd door het kroostrijk gezin A. Craye van de Dikkebuschsteen- weg. Hartelijk proficiat! LIJST DER WINNENDE NUMMERS VAN DE TOMBOLA: Prijs: Prijs: Prijs: 1. I 308 51. C 412 101. C 161 2. O 1S4 52. E 128 102. E 445 3. A 132 53. C 103 103. A 433 4. O 66 64. K 590 104. D 520 5. U 228 55. C 370 105. V 193 6. E 580 53. O 394 106. V 232 7. A 530 57. E 492 107. K 535 8. U 133 58. V 3 108. O 503 9. U 108 59. C 582 109. E 354 10. B 234 60. U 38 110. O 541 11. E 145 61. U 1C9 111. C 446 12. U 233 62. C 311 112. D 190 13. A 419 63. C 116 113. O 298 14. E 533 64. D 16 114. O 525 15. K 332 65. C 569 115. C 419 16. D 563 66. C 413 116. O 113 17. B 320 67. A 462 117. A 375 18. U 593 G8. B 223 118. C 292 19. K 199 i C9. C 216 119. O 116 20. U 154 70. K 582 120. C 194 21. E 255 71. E 510 121. U 46 22. C 5C S 72. I 398 122. E 531 23. U 76 73. O 251 123. O 336 24. E 316 74. C 241 124. K 417 25. C 235 75. I 439 125. I 198 26. B 41 76. B 264 128. C 247 27. A 155 77. B 591 127. V 216 28. U 384 78. I 361 128. E 267 29. I 311 79. V 411 129. K *04 30. V 209 80. C 449 130. B 382 31. E 556 81. V 33 131. D 256 32. C 106 82. O 331 132. E 462 33. O 287 83. K 354 133. D 470 34. K 489 84. B 462 134. D 474 35. V 341 85. D 238 135. V 569 36. E 345 86. O 507 136. E 551 37. D 538 87. K 332 137. K 177 33. C 233 88. E 120 138. O 328 39. U 151 89. V 37 139. U 265 40. D 453 90. I 33 149. I 351 41. I 322 91. E 420 42. K 204 92. A 591 43. D 326 93. V 135 44. C 228 94. E 57 45. A 216 95. E 423 46. B 10 96. D 31 47. U 528 97. O 502 43. U 242 98. C 435 49. A 413 90. U 276 50. A 12 100. B 546 Fientje: Zie de tasjes fijn en klein Staan op tafel vaardig Jefken: Wat een reuk zoo wonder rein Streelt mijn zinnen aardig? Fientje: 't Is koffie met Cichorei Van de PACHA malerij O zij maakt gezond en blij! DAVIDSFONDS GEWESTBOND IEPER Op Zondag 10 April aanstaande, te 17 uur, In de rookzaal van het Sint Vineen tiuscollege, Guido Gezelleplein te leper, komt de Iepersche gewestbond bijren. De vergadering wordt ingezet met een voor dracht door den Z. E. H. C. Verhaeghe, Principaal van het Sint Vincentiuscollege, over het volgende onderwerp: «Volksop voeding - Richtlijnen voor de toekomst Op de dagorde staan volgende punten: Verslag over het werkjaar 1937. Finantieele toestand van de gewest- bond. Opstelprijskamp. Bespreking en mededeelingen. We rijn er van overtuigd dat er geen enkele af deeling zal ontbreken. W.e Zeer E;rw. Heer Verhaeghe reeds aanhooren mocht, weet dat de aangekondigde voor dracht iets bijzonders zal rijn. Belangstellende personen uit de ge meenten waar nog geen afdeeling bestaat, rijn eveneens uitgenoodigd, en netten wij bij voorbaat welkom. We zouden hen al leen willen verzoeken hun naam op voor hand kenbaar te maken aan d:n secre taris van den gewestbond: M. A. Cornil- lie, Hondstraat, 59, leper. HET BESTUUR. N. B. Mogen we de afdeelingssecre- tarissen die het nog niet deden, dringend verzoeken, de verslagkaart te willen in sturen, die bij hun uitnoodigingsbrief stak. Dank bij voorbaat. HET ROOSVENSTER VAN ST MAARTENSKATHEDRAAL Het Roosvenster van St Maartens- kathedraal, geplaatst boven het Zuid portaal, is afgewerkt. Het ontwerp van dit brandvenster is van de hand van Miss Gedes, wiens werken in Canada en Ier land vermaard rijn. Dit venster verb eidt Christus in rijn glorie De middenfiguur is Christus op den Regenboog van Vrede gezeten, met de wereld aan zijn voeten cn langs alle rij den knielt een symbolische Heilige Sol daat in gebed: De kring er ronJ bestaat uit beeltenissen der Apostelen, met Pe trus langs boven. De buitenste kring bevat 32 figuren; de bovenste helft bestaat uit afbeeldingen van 16 profeten en de onderste uit deze van 16 martelaren, waaronder 2 vrouwen die bijzonder met België betrek hebben. De figuren rijn zoodanig geschikt, dat rij rich allemaal naar d:- middenfiguur, Christus, richten. Dit gekleurd venster werd te Fulham (Engeland) vervaardigd, met het beste Engelsche glas. In de kleine vensters daarrond prijken de wapenschilden van België, van het Britsche l:ger, van de Koninklijke Lucht macht en van de 5* Inniskilling Dragoon- der, waarvan Koning Albert Kolonel .was. Dit Roosvenster werd als herinnering, door het Britsche Leger en de Konink lijke Luchtmaht, aan de nagedachtenis van Koning Albert gewijd en geschonken. Zooals wij reeds gemeld hebben, zal de inhuldiging en wijding op Zaterdag 21 Mel a.s. met grootsche plechtigheden gepaard gaan. Z. M. Koning Leopold III en Zijne Excellentie Mgr Lamiroy zullen deze feestelijkheden met hunne tegen woordigheid vereeren. alsook de Inniskil ling Dragoon Guards van het Britsche Leger. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. De lever moet eiken dag één liter gal ln de ingewanden uitstorten. Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: het bederft. Kwade gas sen doen uw lichaam zwellen: U lijdt aan verstopping. Uw organisme wordt vergiftigd en U is z- -aarmoedig en ter neergeslagen. U wort een zwartkijker. Een laxeermiddel is een noodhulp. Een gedwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verzekeren, wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantenuittreksels, die wer kelijk o op verrassende wijze het toe vloeien van de gal bevorderen. Eischt de Kleine Carters Pillen voor de Lever. In alle apotheken fr. 12.50. EENE ZEVENDE DOCHTER GEBOREN Dinsdag morgen, om 4 u., is in het Moe derhuis te leper, bestuurd sedert 15 Maart 11., door de Eerw. Zusters van het O. L. Vrouwhospitaal, eene zevende dochter geboren uit het gezin der echtelingen Ver- leure-Logier, van den Poperingesteenweg. Het wichtje woog bij zijne geboorte 3 kgr. 650 gr. Moeder en kind rijn welvarend. De Koningin-Moeder Elisabeth zal den kelijk het meterschap aanvaarden. De oudste dochter van dit gezin telt 16 jaar, het.tweede negen jaar en half en de andere volgen dan regelmatig om de 16 maanden. Een van de jongste kindertjes, Marcsiine, welke 3 jaar oud is, werd op 3 Maart 11. door een auto over reden, dicht bij den spoorweg op den Poperingesteenweg. Het bekwam een 3 tal gapende wonden aan het hoofd en werd ook. aan beide beenen gekwetst. Thans is het meisje aan de beterhand. Wij wenschen aan de gelukkige ouders de beste gezondheid voor hen en hun talrijk kroost! 43, RIJSELSTRAAT, 43, IEPER. Hebben, na afleggen hunner eindexa men, hun diploma met groote onderschei ding bekomen: Mejuffers: Legrou Maria, Bruggeslven- weg. 41, St Juliaan-Langemark; Deiettre Angéle, Rue du Triangle. 23, Komen: Vanneste Alice, Meulenhoek, 19, Beseiare; Bossu Madeleine. Iepersteenweg, 14, Waas- ten; Alderweireldt Georgette, Petit Flan- dre, Ploegsteert. Beste gelukwenschen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN GEVONDEN: De Roose Ivonne, Haiglaan, 112: donker bruine alpenmuts. Kami:l Dekneuvel, L. Meerschstraat: in de G. de Stuersstraat, linker bruin le deren handschoen. Hoflack Yolande, Gr. Markt: kerkboek. Vost Maurice, Hoornwek, 23: op de Gr. Markt, paar bruin lederen handschoe nen. Carlez Julien. Dikkebuschsteer.weg, 200: in de Doorgangstraat, een beitel. Vrouw Vermeersch René. Esnlanade, 2: klein bruin lederen geldbeugel, klein geld inhoudend:. Jan Verstappe, Meenenstraat. 39: paa vrouwenhandschcenen in zeemvelleder Verhaege Ivonne, Arsenaalstraat, 2: in de Rijselstraat, zwarte sajetten sjerp Juffr. Soubry: boekje gasccmpagnie. VERLOREN: Feys Maurice. St Jacohsstraat, 65, leper: militair boekje en eenzelvigheidskaart. Viaene René, Merghelinckstraat, 4, leper: vuurkaart van 75 Feys Marie, Slijpstraat, 10, Meesen: zwart lederen handzakje, inhoudende eenzel vigheidskaart, papier en eenig geld. Kncckaert Helena, Kalfvaart, 56: in den openbaren hof. een gouden oorring. Dassonvlll? René. Beluikstraat, 12: lede ren bruine handschoen. Paul Santy, Bruggesteenweg, 32: nickel armbandhorloge. Prijskamp Cichorei Talpe. Vraagt bulletijn bij de Kruideniers. ONZE SCHEEPVAART van Vrijdag 25 tot Dondcrdar 51 Maart. VARENDE IJZ"F!-T"" 1: Vrijdag 25 Maart: De Louise (schip per La Haye) met 80 ton fosfaat voor de HH. Blcotack; r en Vermeersch te leper. De Onderneming(schipper Voogt) met 56 ton aarde voor de Briqueteries Yproises te leper. De Touriste (schipper Facon) met 260 ton grint (voor Boezinge) voor H. Hendrickx te Veurne. Zaterdag 26 Maart: De Honorine (schipper De Block) met 218 ton graan voor M. Var.deputte te leper. Maandag 28 Maart: De Baksteen (schipper Vanderghote) met 105 ton aar de voor de Briqueteries Yproiseste leper. De Wima (schipper Kok) met 120 ton graan voor M. Vandeputte te l:per. Dinsdag 29 Maart: 't Nieuw leper (schipper Van den Bossche) met 245 ton eraan voor M. Vandeputte te leper. De Stad Ieperen (schipper Van Rumst) met 25 ton beurtgoed voor verscheidene. Woensdag 30 Maart: De Slüla Ju- vans (schipper Florijn) met 20 ton beurtgoed (met zorg) voor verscheidene. De Onderneming(schipper Voogt) m:t 56 ton aarde voor de Briqueteries Yproiseste leper. Donderdag 31 Maart: De «Victor» (schipper Goblet) met 143 ton kolen voor M. Vanoverberghe te leper. VARENDE IEP ER-IJZER Woensdag 30 Maart: De «Stad Iepe ren (schipper Van Rumst) met 20 ton beurtgoed voor verscheidene. Donderdag 31 Maart: De Stilla Ju- vans (schipper Florijn) met 40 ton beurtgoed (met zorg) voor verscheidene. WATERHOOGTE: Toestand normaal. WEGELUKTE STUDIEDAG VAN HET A.C.W. Zondag laatst werd te leper een Recol lectievoormiddag- en studienamiddag ge houden voor de bestuursleden en voor aanstaanden uit de christene werklieden beweging van het arrondissement. Te 9.30 uur, was de stemmige congre gatiekapel haast nokvol bezet met be stuursleden en leiders, gekomen uit alle hoeken van het arrondissement. 's Namiddags sprak heer De Man over: Het gevaar van etatisatieEen nog talrijker menigte woonde die vergadering bij. In zijn voordracht toonde de heer De Man aan, dat dit gevaar voor etatisatie niet enkel denkbeeldig maar ernstige wer kelijkheid is. Hij wees op de leer van de Kerk terzake, die zegt dat de enkelingen er niet zijn voor den staat, maar dat de staat er is voor de enkelingen, dat aan privaat initiatief de voorkeur moet ge geven worden en niet aan den staat, die enkel mag aanmoedigen en steunen en in bepaalde uitzonderlijke omstandig- hede in de plaats mag treden van het vrije initiatief. Ten slotte belichtte hij nog het A. C. W. standpunt ten opzichte van verplichte Invaliditeitsverzekering; verplichte werkloosheidsverzekering, de volksgezondheid en de arbeidersvacanties. We mogen tenslotte ook niet uit het oog verliezen, wanneer er sprake is van een gevaar voor etatisatie, dat er ook een gevaar aan gelegen is op godsdienstig z:deli.ik gebied. Het is al te duidelijk dat er menschen rijn die den godsdienstoor log niet wenschen te voeren op een brutale wijze, maar eerder langs diplomatischen weg, met sluiksche middelen en daar onder behoort de strekking naar etatisatie. Die buitengewoon klare en belangrijke voordracht werd door de aanwezigen met de meeste aandacht beluisterd, die ge noeg betuigde van de belangstelling voor dit onderwerp. Er volgde nog een korte bespreking, waarna de E. H. Nolf. arrondissements- proost, dien heerlijk geslaagden vormings dag met het gebed besloot. Aanrijding. Een gekwetste. Vandenbussche Emiel, 56 j., gehuwd, wo nende te Zillebeke, kwam Maandag na middag, om 15.15 uur, van de Meenen- poort, Ivlarktwaarts opgeredsn. Uit tegen overgestelde richting kwam de auto met remorque, gemend door P. L., uit Oost- vleteren. De fietser werd door de remor que gevat en tegen den grond geworpen, rechtover de Café ThéoVoorbijgan gers sn:lden Vandenbussche ter hulp, die overvloedig bloedde uit een hoofdwonde, de lip gekloven was, alsook aan beide handen gekwetst werd. Dr Ccusein, bij- gercep n, diende de eerste zorgen toe. Onderzoek werd ingesteld. Uit wraak. Op 8 Maart 11., rond 9.30 uur 's avonds, werd alhier de glazen kweekserre, toebehoorende aan Heer Me nu, winkelier in den Biekorf (Rijselstraat) en gelegen bij het statiewerkhuis, stuk ge slagen. Een aantal persen en rijzen, we gende rond 500 kgr., werden in de nabije gelegen beek geworpen. Een onderzoek werd door de Rijkswacht ingesteld, die er in gelukt is de dader, zekeren B., te ont dekken. In het nauw gedreven, bekende hij uit wraak gehandeld te hebben. Aanrijding. Zaterdag namiddag, 26 Maart 11., rond 3 uur, wilde de Heer De C., van Wijtschate, in de Diksmuide- straat alhier t. et zijn auto achterwaart» rijden, doch ongelukkiglijk had hij de essencepomp niet opgemerkt, staande rechtover het Hotel de Londres. De pomp werd neergehaald. Er was gelukkig niet* anders dan stoffelijke schade. BORSTBALSEM A. KESTELIJN verzacht na den eersten dag en ge neest volRomen hoest, griep, bron- chiet en alle ziekten der luchtpijpen en van den borst. Te verkrijgen: Apotheek KESTELYN- DE GRAEVE, Guttuintr, 14, Popering*. Moden-artikelen in 't Groot Kleerstoffen Witgoed. Merneriën, Sajetten. enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 leper BOTERSTR. I F P F R dicht bij de Halle 1 x SAMENWERKENDE MAATSCHAPPIJ VOOR OORLOGSSCHADE «IEPER EN OMSTREKEN» De jaarlijksche algemeene vergadering der aandeelhouders zal plaats hebben op Maar.dag 11 April 1938, om 11 uur, ir. het «Hotel Continental Statieplaats te leper. DAGORDE: Verslag van den beheerraad. Bilan en winst- en verliesrekening van 't jaar 1937. Gedeeltelijke verkiezing. g,,,™™»».»™.,,..,,,,,,,,,,,,..,»"■■■niiMiiugBK CHICOREI F. C. JACOBS CEBRUIKT ER MINDER. 'T IS DE STRAFSTE. mnwniwimfwwwiwiiiiiiiiwm»iiimtw»«wimtwMnHi'MiiHiMiiiiiii»»iMiiiiii» iii«M«miimmiiim»wiu^ gedood zonder uitzondering!.., Raxon is 100 doellreffend Raxon Is gemakkelijk te gebruiken Raxon is van onbeperkte bewaring Rcxon is onschadelijk voor menschpfi en huisdieren. i 'Bijzonder aanbevolen door de Deskundigen

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 3