"LA POUPEE" "SMM UIT IEPER GELD RECHTBANK VAN IEPER ¥o©r orize Onderwijzers UIT S* HZNRICUS-LANGENHOEK (TORHOUT) UURWERKEN der VERMAGEREN?? REIZEN IN AUTOCAR Corseis-CeantureH allen naar het HUIS COSSEY Grocle Merkt, Poeer inga BONMETERIE M E R C E RI E UIT DE MISSIELANDEN C.O.V. IEPER - STUDIEKRING BREVETTEN Iüi!§@?$ @1 iSipl&GSSSH •AIHNJ bij ANTOON MONCAREY. DECANTE GERAAMTEN, OBUSSEN EN GRANATEN EEN WOONHUIS ••ytjfiii ssss (VERVOLG) HET SINT JOZEFSKOOR VAN IEPER NAAR KOBTRUK Op 8 Mei e.k., derde Zondag na Pa seben, zullen de liefhebbers van kerk muziek uit Kortrijk en omliggende gele- g:nheid hebben om eens een paar uur- kees uitzonderlijke voldoening te beieven. Het St Jozefskoor van leper heeft het op zicii genomen dien dag twee voorname uitvoeringen aan te bieden: bij de Hoog mis te 9 uur en in den namiddagdienst te 5 uur met een puik zangprogramma. Het uitzonde rhjke echter is het optreden van Heer Flor Peeters, orgelist der St Rom- bautskerk te Meehelen en leeraar aan het Lemmensgeeticht aldaar. Een gedetailleerd programma zal eer lang worden medegedeeld. Al wie er aan houdt en wie zou het niet? dezen wereldbefaamden orgel virtuoos en componist van dichtbij te hooren, houdt Zondag 8 Mei vrij van alle beletsel. IK LEEN ONMIDDELLI JK op alle eigendommen, koopen of bouwen van woonhuizen, enz. Ook aan deftige He den zonder eigendom. VAN REMORTEL 72, Frère Orbanlaan, GENT. (Van ouds bekend Kuis) Diefstal. Seheldeman Romame, van Geluveld, die als werkvrouw bij Maurits Vynckier te Zillebeke gebezigd werd, is beticht van zich aldaar plichtig gemaakt te hebben aan diefstal eener som van 235 fr., die naderhand in tweemaal door de betichte teruggegeven w'rd. De recht bank veroordeelt de betichte uit dien hoofde tot 700 fr. boete of 1 maand ge vang en tot de kosten, voorwaardelijk gedurende I jaar, uitgenomen voor wat de kosten betreft. Wegnemen eener ijzeren barrier. Hosten Remi, van Poperinge, is beticht van aldaar in December eene ijzeren bar rier weggenomen te hebben ter waarde van 500 fr.. Deze bevond zich op den eigendom van Charles Covemaecker. Daar uit de verklaringen der getuigen blijkt dat het bedrieglijk inzicht niet kan be wezen worden, bekomt de betichte vrij spraak. Slagen en beleed igin gen. Desoete Germaine, van Wervik, staat terecht, be ticht van aldaar op 7 Januari 1938 een slag toegebracht te hebben aan Serruys Elie en van deze beleedigd te hebben, na dat betichte haar verweten had haar echtgenoot in hare herberg te veel aan te trekken. Gezien de toedracht der zaak, veroordeelt de rechtbank de betichte tot 2 maal 70 fr. boete of 2 maal 2 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Zij moet de kosten betaler. Verkeersongeval. Bonneel Gerard, van Waasten, was door de rechtbank van leper veroordeeld geweest als verantwoor delijke dader van een verkeersongeval, waardoor zware verwondingen toegebracht weiden aan Dupont Angèle, van Wijt- schate. Dit vonnis werd door het beroeps hof bekrachtigd. Het slachtoffer, dat zich als burgerlijke partij aanstelde, spande een burgerlijk geding in tegen Bonneel. Dupont Amgèle had volledige werkonbe kwaamheid ondergaan gedurende 3 maan den, daarna ook nog gendurende 3 maan den werkonbekwaamheid welke door des kundigen op 75 ten honderd geschat werd. Het slachtoffer zal van eene gedeeltelijke werkonbekwaamheid aangedaan blijven en door de deskundigen op 35 geschat. De burgerlijke partij vraagt dan ook eene totale scan van 76202,51 fr. als schade vergoeding. Er werd reeds een voorschot van 6.000 fr. betaald. Nadat de burgerlijke partij haren eisch had doen kennen, ver schuift de rechtbank de zaak voor ver dere behandeling op 14 April as. Overtreding van sluitingverbou. Bal- loye Julia, Herbergierster te leper, had hare herberg voor zekeren tijd, ten ge volge van eene beslissing door het scne- penzollege genomen, gesloten gezien. Niettegenstaande sluiting had de be tichte zekeren dag toch drank besteld. De rechtbank veroordeelt baar tot 35 fr. boete of 1 dag gevang en tot de kasten, zonder voorwaarde. VKjziging m za-.e vomi.» bij verstek. Bcuwcraerts joscpn, van z-icegsaecrt, was bij verstek veroordeeld geveest tot 7 maanoen gevang en tot onmiddellijke aannoudrng ais tiau.r van een theestal van 790 fr. te Westmeuwherke gepieegu. Aangehouden zijnae, nau hij verzet aan- geteekend teg.n dit vonnis. Na ae getui gen gehoord te heoben, wijzigt ae recht bank het vonnis waartegen verzat be- ttekend werd, en veroordeelt den betichte tot 4 maanden gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde, up vraag van den Heer Prokureur aes jtkonnrgs verklaart de betichte, die gevangen is, zijn straf te willen uitdoen. Bouweraerts, die ais medeplichtige in een diefstal van hen nen te Ploegsteert gepleegd, ten nadeele van Goethars Alfons, bij verstek tot 2 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen veroordeeld werd, had ook tegen dit vonnis verzet betetkend. Na onderzoek der zaak wordt de betichte vrijgesproken. Jachtmisdrijven. De rechtoaiik heeft uitspraak geaaan in de zaak ten lasts van Vittu Arthur, landbouwer te Waas- ten, beticht van zien op 3 October 1937 plichtig gemaakt te heoben aan jacht- misdrijf, op het jachtgebied van den heer Danisi Duiour en van de heeren Hubert Dufour en Hennien, alien van Ai men-tiers. Delporte Jules is beticht van ais helper den eersten betichte bijgestaan te hebben. De overtreding was door de jachtwachter Paui Dewidt vastgesteld geweest. Daniel Dufour stelt zich ais burgerlijke partij aan, den klassieken frank schadevergoe ding vragend. Hubert Dufour en Hennien stellen zich ook ais burgerlijke partij aan en vragen insgelijks 1 fr. schadevergoe ding. De rechtbank veroordeelt Vittu voor het feit A. tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot 700 fr. boete of 1 maand gevang om zijn wap^n niet afgegeven te hebben. Voor het feit B. worden Vittu en Delporte ieder tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang veroordeeld en tot de kos ten. Vittu moet aan Daniel Dufour den gevraagden frank betalen en de kasten der aanstelling. Vittu cn Delporte moeten aan Hubert en Hennien de door hen gevraagden frank betalen, alsook de kos ten hunner aanstelling. Smaad, weerstand. Anuel Charles en zijne vrouw Muylle Maria, v).n Oost- nieuwkerke, staan terecht om aldaar op 10 September zich plichtig gemaakt t3 hebben aan smaad jegens den opper wachtmeester Willekens en jegens den burgemeester Vandtnbulcke, die opdracht ontvangen had, de huiszoeking ten huize van betichten te doen. Zij zijn ook be ticht van weerstand en Amtel daarbij nog van omkooping, daar hij op zeker oogenblik een briefje van 1.000 fr. en 2 van 500 fr. in de handen van den opper wachtmeester wilde stoppen opdat hij de oogen zou toedoen De briefjes wer den seffens aangeslagen. Ameel wordt uit dien hoofde veroordeeld tot 700 fr. boete of 15 dagen gevang. Wegens smaad wor den de 2 betichten veroordeeld ieder tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang, en we gens weerstand leder ook tct 210 fr. boete of 10 dagen gevang, voorwaarde!jik ge durende 5 jaar. Zij moeten -elk de helft der kosten betalen. De aangeslagen br ef- Jes worden verbeurd verklaard en zullen door tusschenkomst van h?t gemeente bestuur aan den openbaren onderstand van Oastnieuwkerke gegeven worden. Overspel. Derouiet Madeleine en Le- doux Maurits. van Komen, staan terecht wegens overspel. Dit werd vastgesteld door den Heer Politiekommissaris Cno- quard, aan wie de betichten bekend had den dat zij samen leefden. De rechtbank veroordeelt de betichten elk tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang cu tot de kosten, voorwaardelijk gedurende 5 Jaar voor [beiden. Zij moeten echtrr de kosten be- I talen. Beleedlging. Verheyde Nestor, van Komen, was door de politierechtbank van j Wervik veroordeeld geweest tot 35 fr. boe te of 1 dag gevang en tot het betalen van 1 fr. schadevergoeding aan de burgerlijke partij Minnekeer August, die door be tichte bïleedigd werd. Tegen dit vonnis gaat Verheyde in beroep. Na onderzoek der zaak en na de partijen gehoord te hebben, bevestigt de rechtbank het von nis waart: gen beroep en veroordeelt den betichte tot de kosten van de 2 gedingen. Vrijspraak. Maselis Yvonne, van leper, was beticht van op 9 Januari de I ruit der ingangsdeur der herberg Au Bienvenugehouden door Buschaert I Achiel, verbrijzeld te hebben, nadat zij ce herberg had moeten verlaten. Daar niemand gezien had dat de betichte de schuldige was en zij de heiberg reeds 3 minuten verlaten had toen de ruit ver brijzeld werd, bekomt de betichte vrij spraak. Aanrijding. Segers Maurits. van Eo- men, was door de politierechtbank van Wervik veroordeeld geweest tot 35 fr. boe te of 1 dag gevang, om met zijn moto, die verlicht was, het gespan aangereden te hebben van Casier. Dit gespan was niet verlicht. Tegen dit vonnis gaat Segers in beroep. Na de partijen gehoord te hebben, do:t de rechtbank het vonnis te niet, waartegen beroep en verzendt den be tichte vrij van kosten. Smokkelwaar. Seynaeve Achiel, van Boker, die de faam heeft een verstokt smokkelaar te zijn. werd op 31 December 1937, rond 17.30 uur, op de baan per moto ontmoet door den tolbeambte Ger- nay Achiel. Seynaeve droeg een rugzak, waarin de tolbeambte de tegenwoordig heid vaststelde van 4 flesschen cognac en 3 flesschen Wambrechies (genever). De drank, alsook de moto werden aan geslagen. Op vraag van het vervolgend beheer, veroordeelt de rechtbank den be tichte tot 4 maanden gevang en tot het betalen van het geslonken richt, 't zij 323,10 fr. en tot eene boete van 3231 fr., zijnde het bedrag van 10 maal dit geslon ken recht of tot eene vervangende ge vangsnis van 1 maand, alles zonder voor waarde. De aangeslagen drank, alsook de moto, ter weerde van 3.000 fr., worden verbeurd verklaard. Slagen en verwondingen. Lamont Maria, van leper, is beticht van zich op 13 November 1937 plichtig gemaakt te hebben aan slagen en verwondingen je gens haar man Beerens Omer, die zich als burgerlijke partij aanstelt en de kos ten zijner aanstelling als schadevergoe ding vraagt. De rechtbank veroordeelt de betichte tot 105 fr. boete of 3 dagen ge vang, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Zij moet de kosten van aanstelling der burgerlijke partij betalen, alsook de ge- dingskosten. Alkalische dranken. Mahieu Jerome, van Poperinge, in wiens herberg op 24 Septemeber een,? zekere hoeveelheid al- kolische drank door den accijnsbediende gevonden werd, zonder dat hij in bezit was van een geneeskundig getuigschrift zulks toelatend, wordt op vraag van het vervolgend beheer veroordeeld tot 500 fr. boete of 1 maand gevang en tot de kos ten, zonder voorwaarde, daarbij wordt de herberg gesloten. Verzonden zonder kosten. Viaene Achiel, van Poperinge, is beticht van al daar op 26 December slagen toegebracht te hebben aan Depuydt Gerard, wiens rijwiel hij zou beschadigd hebben. Daar het feit niet genoegzaam bewezen is, wordt de betichte van het vervolg ver zonden zonder kosten. Vrijspraak. Haas Romain, van Waas ten, was beticht van in den maand De cember 1937, te Komen, bij middel van braak en beklimming, een diefstal begaan te hebben van 2 schoone hespen, ten na deele van den landbouwer Charles De- bailleul. Deze hespen hadden een waarde van 4 a. 509 fr. Alhoewel vermoedens te gen betichte gegrond schenen, daar men in zijne malettegrof zout gevonden had, zooals door Debailleul gebezigd werd, wordt de betichte vrijgesproken, daar het gestolene nievers te vinden was. Mishandeling van dieren. Bouckaert Gaston, veekoopman te Moorslede, staat terecht wegens mishandeling van dieren. Op 5 Januari werd door den brigade- kommandant Schockaert, van Passchen- dale, vastgesteld dat 2 vaarzen zich in eene weide bevonden en den nacht over brachten onder een afdak aan alle winden blootgesteld. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 8 dagen gevang en 1400 frank boete of 2 maanden gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Vrijspraak. Wallsghem Ernest, waker in het munitiepark te Houthulst, is be ticht van zich op 1 Januari 1.1. aldaar aan jachtmisdrijf plichtig gemaakt te hebben. Rond 13.30 uur werd een schot gelast en de betichte was, volgens ver klaring van een getuige, in jagende hou ding gezien geweest. Het schot had deze niet zien lossen, daar andere getuigen niets met zekerheid konden bevestigen, wordt de betichte vrijgesproken. Onvoorzichtigheid Wicke Charles, landbouwer te Dikkebusch, had op 3 No vember 1937, 5 viggEns, die aan de ge volgen van mond- en klauwzeer gestor ven waren, in de Kemmelbeek geworpen. De Rijkswacht, welke van de tegenwoor digheid der doode viggens in de Kemmel beek kennis kreeg, stelde een onderzoek in en gelukte erin den dader te ontdek ken, die eindigde met bekentenissen af te leggen. Hier dient gezegd dat de waters der Kemmelbeek in Dikkebusch vijver te recht komiEn en dus voorzien in de be voorrading van 't drinkbaar water van leper. De rechtbank veroordeelt dezen on- voorzichtigen en onoplettenden land bouwer tot 700 fr. boete of 1 maar.d ge vang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Smaad jegens deurwaarder. Verh. Julie, hare dochter Verh. Madeleine en haar zoon Verh. Gerard, allen van Poel- kapeile, zijn beticht van zich plichtig gc- maakt te hebben aan smaad jegens den deurwaarder Roegiers, op 6 Januari, dit bij het uitvoeren van zijn ambt. Het ge beurde torn de deurwaarder «en exploot moest beteekenen. De rechtbank veroor deelt de 3 betichten elk tot 175 fr. boete of 3 dagen gevang, voorwaardelijk ge durende 1 jaar voor Verh. Madeleine en Gerard alleen. De betichten moeten elk 1/3 der kosten betalsn. Voorzorgmaat regelen. Masse lis Ge rard, landbouwsr te Hooglede, wiens vee door mond- en klauwzeer aangetast was, had zijn kiekens ln vrijheid laten ioopen. Eenige werden in de weide bevonden van zijn gEbuur, waarvan de dieren niet aan getast waren. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 175 fr. boete cf 3 dagen gevang en tot de kosten, zonder voor waarde. Smaad. Sarrazin Jules, van Wervik- Zuid (Frankrijk), is beticht van zich op 8 Januari 11., in Wervik (België) plichtig gemaakt te hebben aan smaad jegens de wachtmeesters De Kcyztr Henri cn Nys- sen Omer; van weerstand aan dezelfde en ook van kle.-dingstukken van Nyssen beschadigd te hebbin. De rechtbank Ver oordeelt den betichte voor het feit A. tot 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang; voor het feit B. tot 8 dagen ge vang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang: voor het felt C. tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang en tot de kosten, voor waardelijk gedurende 5 jaar, uitgenomen voor wat de kosten betreft. Vrijspraak. Dolphen Hector, van Ploegsteert, is beticht van zich op 5 Ja nuari plichtig gemaakt te hebben aan smaad jegens den politieagent Warem- bourg Robert en aan beleedigingen jegens zijne vrouw, die sedert meer dan een jaar het echtelijk dak verlaten had, om in boeling te leven met zek:ren Fransez. Gezien de omstandigheden der zaak en daar het kwaad inzicht niet voldoende bewezen is, spreekt de rechtbank den be tichte vrij van de feiten ten zijnen laste en de Heer Voorzitter Bef ever maant heir aan zijne verontschuldigingen te doen aan den agent. Door het Hoofdhestu.ur van kei ALGEMEEN CHRISTEN ONDER- WIJZERSVERBOND VAN BELGIE r-erd volgend schrijven ge zonden aan den Voorzitter van de Katholieke Senaatsgroep AAN DEN WELEDELEN HEER CYRIEL VAN OVERBERGH. VOORZITTER VAN DE KATHOLIEKE RECHTERZIJDE VAN DEN SENAAT. Mijnheer de Voorzitter, Bewust dat de Nationale Verbonden van georganiseerde onderwijzers, en morgen wellicht ook het Algemeen Christen On- derwijzersverbond van België, ernstige ge zagscrisissen doormaken, hebben «ij de eer U in kennis te stellen met den toe stand, met de zienswijze en de weuschen van het A. C. O. V. Dooi" het uitblijven van de mee^t ge ringste tegemoetkoming in zake salaris- aanpassing, door het systematisch voor bijzien van de reëele nocden bij velen on zer, door het haast cynisch, en de streng heid van het woord worde ons vergeven, verbreken van het eens gegeven woord en van gedane beloften door verschillende leden van de Regeering afgelegd en gesti puleerd in de regeeringsverklaring, door andermaal den schijn te verwekken dat de Reeering het mït de door het Parle ment unaniem erkende billijkheid van de salarisaanpassing niet al te nauw *xc-mt, en dat het onderwijzersbelang Inderdaad quantité négligeable is, door dit alles en veel meer worden eerst de meest getroffe- n:n uit ons korps en dat is kwasl de al- geheelheid, en ten slotte de massa van ge- desillusioneerden, geschoven op het tel lende vlak, door hun alle vertrouwen in de wet, in het recht en in 's lands wettig gezag te ontnemen. Juist hierom is dit euvel zoo onheilstichtend en richt tiet zoo diepe onheilen aan, nu vooral de tuchte loosheid zco'n vruchtbaren voedingsbo dem vindt in en zoo juist past bij rechts- verongelijkten, die meer dan wie ook de greep van de ontevredenheid voelen. Want al wat door het onbegrip Regee- ringswege bij ons verloren valt, gaat aan de overzij de macht en het aantal der wanhopelingen en der extremisten ver meerderen. Te dezer plaatse Is het goed de realiteit onder oog te nemen, dat de naar extremen drijvende elementen in de Nationale Ver bonden, meer dan in het A. C. O. V., dat door zijn degelijke organisatie, door zijn bestuurlijke kaders en door den aard zelf van zijn geloof in het ideëele van zijn zending meer inhuum blijft, een vrucht baren voedingsbodem aantreffen voor hun destructieve drijverijen. Zonder dit ge beuren goed te praten, kunnen wij het be grijpen, te meer daar wij zelf ons meer maals hebben afgevraagd of de Regeering en het Regeeringsbeleid weuschen or.ze aktie te zien uitgroeien tot de revolutio naire syndikalistische agitaties, die in Frankrijk zoovele onheilen met zich sle pen. De beloften inzake de Herklasseering en der weddeaanpassing zijn wissels tp de toekomst getrokken. Nu zijn wissels op de toekomst gemakkelijk gegeven, ma-tr zij staan op de beurs van het praktische le ven niet hoog genoteerd. Hst zal U niet onbekend zijn, Mijnheer de Voorzitter, dat andermaal omwille van Budgetairc redenen, de eigenlijke wedde- aanpassmgen, vervat in den herklassee- ringseisch, door de Regeering werden af gewezen. Herhaaldelijk hebben de wetgevende lichamen: de speciale perekwatiekommis- sie in haar rapport verschenen in het staatsblad van 25 December 1924; de rap porteur van het perekwatieontwerp in 1928; de zeer recente uitlatingen van de verslaggevers bij de Begrooting O. O.: de heeren Matagne en Piérard; de be sprekingen in den schoot van de Par lementaire Kommissie O. O.; de laatste besprekingen in de Kamer bij de Begroo ting O. O., hebben zeer duidelijk doen uitkomen niet alleen de noodzake!1 jkheid de weddeaanpassing zeer urgent door te voeren, maar het geheel van het htrklas- reeringsprobleemde wedde gelijkstelling tusschen L. O. en de Staatsonderwijzers emstlg te onderzoeken. Het ware uilen naar Athene dragen, moesten we IJ. Mijnheer de Voorzitter, het treurig verloop van de w edde aar pas sing afschilderen, sinds de verklaring van den Minister O. O. voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers in Juli 1937 af gelegd, sinds de beloften van den Mi nister van Financiën, sinds het stuk voor stuk afbrokkelen van ons optimisme na elke ontgoochelende bespreking in den schoot van de Raadgevende Onderwijs- kommissie. Wat blijft er ten slotte van de wedde aanpassing over? Niet eens meer 49 mil- lioen aan weddeindeks 110 Maar wat ons erger grieft dan al deze onteerende praktijken, en waartegen we met klem en met de uiterste energie waarover we nog beschikken zullen op komen, is de handelwijze van den Mi nister van Financiën zijn fiscale politiek te koppelen aan de in het vooruitzicht gestelde salarisregeling. Want nu is het waar dat met den verschoppeling van dezen tijd, de werklooze, de onderwijzer het weing benijdenswaardig lot zal deelen, te worden aangezien voor een staatsbur ger die met niets of weinig te doen, weddeverhoogingen zal genieten, die uit den zak van den belastingsbetaler worden opgezogen. Zoo zullen we aan het oubliek uitgeteekend worden. Er zal aldus in deze materie voor ons ambt heelwat verloren gaan, wat aan prestige en achting bij de massa voor onze zending, en in de eerste plaats voor ons werk van Volksopvoeding broodnood.g is. Mijnheer de Voorzitter, Wij herhalen dat alleen de ernst van de gebeurtenissen die zich thans afspelen en waarvan we de erge gevoigen niet dur ven overzien, ons er toe genoopt heelt bij U aan te dringen, opdat U bij de Re geering den stap zou doen, opdat het pro bleem der weddeaanpassing de door eer. Wetgever en de publieke opinie recht vaardig geachte oplossing zou bekomen en opdat krachtig protest zou aangetee- kend worden tegen de handelwijze van den Minister van Financiën, die de salarisaanpassing koppelt aan de fiscale politiek. Wij durven verhopen, Mijnheer de Voorzitter, dat de kloeke daad, waarop thans door duizenden in ons Verbond ge wacht wordt, zal gesteld worden. Niet alleen omwille van het onder- wijzersbelang, maar omwille van gansch het werk der Volksopvoeding durven wij verhopen daé U het belang van dezen stap zult willen inzien. Gelief te aanvaarden, Mijnheer de Voorzitter, de betuiging van de gevoelens van ware hoogachting. Namens het Hoofdbestuur van hit Al gemeen Christen Onderwijzersverbond, De Algemeene Voorzitter, L. LAMMENS. Gent, 8 Maart 1938. Aan het afdoen van een obusband. Decroix Alfons, van Geluveld, werd op 15 Januari 11. door den veldwachter Bou ten Simon bevonden terwijl hij den ko peren band van een obuskop aan het ai- doen was. De rechtbank, die den betichte van het feit B. vrijspreekt, veroordeelt hem voor het feit A. tot 350 fr. boete of 5 dagen gevang en tot de kosten, zonder- voorwaarde. fflttïWT TfflWlWYW W Omega Tavannes Cyma Roskopfenz. Regulateurs, merken. Schouwgarni turen, Parquethorloges, Barometers. Prachtige JUWEE- LEN, de laatste nieuwigheden. Mooi ZILVERWERK. Groote keus, matige prijzen, trou- we bediening. HUIS H. DONCHE& ZONEN I Diksmuidestraat - 11 - IEPER. Beroemd huis voor herstellingen. Verwaarloosde voorzorg. De eerste wachtmeester Decabooter stelde op 25 Oc tober 1937 vast, dat de landbouwer Lon- guepée August, van Vlamertinge, wiens vee door mond- en klauwzeer aangetast was, nagelaten had kalk te strooien en dat de hennen den openbaren weg op liepen. De rechtbank veroordeelt den be tichte voor het feit A. tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang voor het feit B. tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Apotbekersdienst. - Zont',-~rust. Heden Zondag alle Apotheken epen tot den middag: 's namiddags alleen de Apo theek LEURIDAN, Bertenplaats. co» STAND der WERKLOOSHEID Week van 21 tot 26 Maart 1938. mannen vrouwen totaal Maandag 354 14 368 Dinsdag 331 8 339 Woensdag 322 8 330 Donderdag 323 8 330 Vrijdag 326 7 333 Zaterdag 347 7 354 2002 52 2054 Stadhuis. De Bureelen van het stadhuis zijn er.kel 's voormiddags toe gankelijk voor het publiek. Steeds rapper. Dat is wat men na streeft en daarom is het dat men Lavé- cire gebruikt dat rapper en beter wascht en boent. Vraagt gratis staal aan den drogist. Gevecht. In den nacht van Zon dag op Maandag, kort na 1 uur, in de Garenstraat, juist nevens de herberg In de Fabriek», is ruzie ontstaan tusschen een persoon uit Westvleteren en vier uit Poperinge. De vier mannen uit Poperinge hadden nog de kleederen aan waarmede zij gemaskerd hadden. Hst waren D'H. Adh. en Em, Fa. G. en Ca. M„ die ten slotte Temp. Cyr. uit Westvleteren te lijf gingen en met hun vieren bovenarms aanvielen. De politie kwam tusschen. Wijl de agen ten zorgden voor de veilige bewaring van de aanranders, droop Temp. C. er voor zichtig van onder. De man moot erg ge wond zijn geweest, gezien de bloedplassen welke na het gevecht opgemerkt werden. Twee der aanranders mochten den nacht op het droge doorbrengen. De oorzaak van deze ruzie dient gelegd op het pintendrinken. In het droge gebracht. In den nacht van Zondag cp Maandag 11. werden twee dronkaards ingerekend om in het droge hun rees uit te slapen. Het zijn er twee voor wie het de eerste maal niet is. Alle KOPEREN INSTRUMENTEN bij J. Delbaere, Gasthuisstr., 39, Poperinge, Instorting. In den avond van Vrijdag 25 Maart 11. is het hoppe magazijn van den H. Vandooren, Burgemeester, staande in de Rekhofstraat en gebruikt door H. Cam. Covemaecker, gedeeltelijk ingevallen. Een gedeelte van een zijgevel kwam terecht op een. nevensstaande huis waarvan het dak nogal zwaar beschadigd werd. Bouwvalligheid schijnt hier de oor zaak te zijn. Pompiers bleven ter plaatse bij nachte voor verdere zorg. Wijze raad. Is men kloek en wel gespierd, aan is men waarlijk mensch. Is men zwak en krachteloos, dan is men op aarde van geenen tel. Krachtelooze, afgematte, ontzenuwde personen, bleeke jonge dochters, beproeft eens den voeden THEOBROMA. Te verkrijgen in alle Apotheken. Gezond! Hygiënisch! Draagt een COMPRESSIF 't Is een Corset voor zwaarlijvige Dames. Alleen te verkrijgen in het HUIS GERBER Damesconfectiën - POPERINGE. (IIIIBMHBlBIHHIUIISaHI Lourdes. Buitengewone nieuwigheid; volksreizen in autocar, 9 dagen, 3 da gen verblijf te Lourdes, aan de onge looflijke prijs van 1.000 fr., alles inbe grepen. - 10 Reizen. Lourdes. Taeristieke reis van 11 da gen; 1.500 frank, alles inbegrepen. - 5 Reizen. Rijn en Zwarte Woud. 7 Dagen; 1.295 frank. - 6 Reizen. Rome, 23 Dagen; 3.900 fr., alles inbe grepen. - 28 Oogst. Uitgebreid programma van elke reis wordt kosteloos verzonden op aanvraag en zonder verbintenis. G. VERLEYE, 31, Kortrijksche Steenweg, INGELMUNSTER. - Tel. 353. laatste nieuwigheden van WARNER'S LE GANT Bezorgen de slanke lijn. Bijzondere zitdag voor corsets en geneeskundige ceinturen vierden Vrijdag der maand, van 11 uur, door gediplomeerde lllUIMIBMUHIIBIMMHlIMiMIIMMaBBmMIW Tel. 25 op maat op den 9 uur tot corsetière. We vernemen dat 't parochiaal leven in de nieuwe parochie van R.erw. Heer Gheeraert goed is ingezet. Van eersten af liep 's Zondags de VOORLOOPIGE kapel in beide Missen stampvol. De eerste Vrijdag was 't bijna lijk een Zondag. Dat volk verdient inderdaad... EEN KERK. Maar hiervan bestaat nog maar slechts 't plankje «HIER KOMT DE KERK» op 't bkx>tc veld... zooals men hierboven kan zien. Aan al zijn vrienden 'n flinke hand toe te steken opdat zij er weidra korre. Wie helpt er mee? Wie brengt er 'n steentje bij? Postcheck Nr 109057. IB2B3BSB EERW. TATER PAUL van MERRIS IN CONGO TERUG Katholieke Missie Mai-Muncr.e (bij Tshiskapa-Kassai) Mai-Munene, 25-12-'38. Mijn goede Missievrienden uit Poperinge, Ik ben wser in 't binnenland, bij onze bruine broers aan het werk. 't Is dus ge daan riet Europa, zijn aangenaamheden en gemakken gedaan met radio, tele- phoon, express-treinen, vergaderingen en feestjes. Zeker hebt gij al hooren spreken van de groote maatschappij Forminière of eploitatie van diamanten? Ik ben hier op de missie van Thikapa te midden de verschillende diamantmijnen en 45 kilo meter van het groote centrum dier maat schappij. Onze missie Mai-Munenebedient niet alleen de kampen van die mijnen, maar ook de overgroote streek tot aan de grens van den Angola. Al den anderen kant gaan wij tot de Kwango. Daarvoor zijn wij maar met drie priesters. Wij worden hier in de missie geholpen door de Zusters van Maria uit Piltem. In de streek hebben wij 340 katcchisten, met bij de 5000 katechumenen en 7275 postulanten of toekomende catechumenen Allen gaan naar school en moeten leeren lezen en schrijven. In de missie zelf heb ben. wij in de scholen 635 jongens en 367 meisjes. Verleden jaar zijn er 1179 gezonde vol wassenen onderwezen en gedoopt, en nog 809 in stervensgevaar; 601 kinders van Christenen ontvingen 't H. Doopsel. Er werden ook 458 kinderen van heidenen in stervensgevaar gedoopt. Dit is een bewijs Sinds 2 jaar werkt in het St Vincen- tiuscollege te leper, onze Studiekring, met 15 leden, jammer maar 1 juffrouw! Wilt ge de degelijkheid der Studiedagen kennen?... Hewel: De Proost is Z E. H. Verhaeghe, Principaal, die, ge weet het allemaal, 'n competentie is in zake Psy chologie. De Leider is Heer Sintobin, Lie. Pedag., Schoolhoofd, Wijtschate. 'n Allerfiinkste leerkracht, die zijn vak, het onderwijs, heeft uitgediept! Zulke namen garandeeren! Mag ik TJ nu eventjes tootien hoe al'.es hier in de nopjes is?... 'n Zaterdag na middag! Komt meê naar de volgende ver gadering, met dit programma: 1. Kinderpsychologie. 2. Programmastudie. 3. Beroepsoriëntatie. 4. Mededeehngen. Neemt wel in acht! A. Het gaat er echt gezellig en leerrijk toe, zonder misplaatste of hooge preten ties, maar vriendelijkheid en degelijk werk. En na de vergadering: B. Wie lust 'n kopje koffie met 'n boter ham?... De eetzaal staat klaar!... Vrien delijk he!... Tonge Onderwijzers en Onderwijzeressen'. Volgt Studiekring C. O. V. leper! Daaruit groeit menig sterke kracht. Ten bate van het Kind en I,and! Treedt aan, Leerkrachten, niet gewacht! Studeert met Leiding, hand in hand! C. O. V. IEPER 1938. IBBBEBBBSBHBEBBBBBaBBBBBBBBS VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT OP DIT BLAD dat zelfs de heidenen goed gestamd zijn en zelf gereed om zich nu of later ook te laten deepen. Hoor eens net getal kommuniën106.190! Welke parochie van België heeft dat? Twee studenten die het vijfde jaar af hebbsn, stuurde ik naar het Klein Se minarie, nut Nieuwjaar, 't Is te hopen dat zij volharden zullen. 434 Trouwers zijn verleden jaar in ons kerkje 't huwelijksbootje ingestapt. Wij hebben ook een hospitaal en een dispensaire, waar dagelijks een 70 tal zie ken voor hun nood hulp komen vragen, 'k Ben een Moederhuis aan 't opmaken waar wij de moeders zullen laten komen. Daar zal alles behoorlijk gaan, zonder bemoeiing van den duivel, onder het waakzaam bestuur van een gediplomeerde Zuster. In ons hospitaal komen alle ongenees bare zieken van 't groot centraal hos pitaal van Thikapa om er hun laatste dagsn door te brengen en als Christenen te sterven. Om te eindigen wil ik de weldoensters van den Missiekrans bedanken voor dc gordijnen die zooveel bijval genieten. Ik bedank U allen en stuur U mijn beste en meest genegen groeten. P. van MERRIS. laBBasszaEassBaasiissBszaassaiaiBBaBsasEsazaBag^aBiBaaBaaa BREVET BELGE 370S90 Perfectionnements aux procédés et otm appareils pour la fabrication dc fer forg£ ou corroyé. Le propriétaire de ce Brevet désire céder des licences ou s'entendre avec des personncs compétentes pour l'exploitatioa industrielle de ce Brevet. Pour tous ren- seignements s'adresser a l'agence de Bre vets J. GEVF.RS C°, Ingénieurs, 70, rue de l'Aumónier, a Anvers. BREVET BELGE 352687 Dispositifs pour l'alimentation en com bustible des moteurs a combustion interne, I,e propriétaire de ce Brevet désire céder des licences ou s'entendre avec des personnes compétentes pour l'exploitatioa industrielle de ce Brevet. Pour tous ren- seignements s'adresser a l'agence de Bre vets J. GEVERS C°, Ingénieurs, 70, rue de l'Aumónier, a Anvers. BREVET BELGE 419863 Perfectionnements aux elements d'écban- ge thermique et leur procédé de fabri cation. Le propriétaire de ce Brevet désire céder des licences ou s'entendre avec des personnes compétentes pour l'exploitation industrielle de ce Brevet. Pour tous ren- seignements s'adresser a l'agence de Bre vets J. GEVERS C°, Ingénieurs, 70, rue de l'Aumónier. a Anvers. BREVET BELGE 420134 Perfectionncmentl aux élément» d'ëchan- ge thermique a ailette» hélicoidaiet et leur» procédés de fabrication. Le propriétaire de ce Brevet désire céder des licences ou s'entendre avec des personnes compétentes pour l'exploitation industrielle de ce Brevet. Pour tous ren- seignements s'adresser a l'agence de Bre vets J. GEVERS C°, Ingénieurs, 70, rue de l'Aumónier, a Anvers. BREVET BELGE 407368 Dispositif pour la production de bande» ou objets en caoutchouc en celluloid ou analogues et de matières textiles gom- méés ou analogues. Le propriétaire de ce Brevet désire céder des licences ou s'entendre avec des personnes compétentes pour l'exploitation industrielle de ce Brevet. Pour tous ren- seignements s'adresser a l'agence de Bre vets J. GEVERS C°, Ingénieurs, 70, rue de l'Aumónier, a Anvers. BREVET BELGE 323730 Procédé pour la fabrication des agglo- méres de combustibles permettant l'era- ploi des bitumes asphaltiques comme ag- glomérants. Le propriétaire de ce Brevet désire céder des licences ou s'entendre avec des personnes compétentes pour l'exploitation industrielle de ce Brevet. Pour tous ren- seignements s'adresser a l'agence de Bre vets J. GEVERS C°, Ingénieurs, 70, rue de l'Aumónier; a Anvers. BREVET BELGE 362001 Perfectionnements aux procédés de pré- paration de Ia scorie fondue spécialemmt utilisable pour l'élaboration du fer forgé ou corroyé. Le propriétaire de ce Brevet désire céder des licences ou s'entendre avec des personnes compétentes pour Sexploitation industrielle de ce Brevet. Pour tous ren- seignements s'adresser a l'agence de Bre vets J. GEVERS O, Ingénieurs, 70, rue de l'Aumónier. a Anvers. BREVET BELGE 357G15 Procédé cartographique et produits nou- veaux obtenus par ce procédé. I.e propriétaire de ce Brevet désire céder des licences ou s'entendre avec des personnes compétentes pour l'exploitation industrielle de ce Brevet. Pour tous ren- seignements s'a.dresser a l'agence de Bre vets J. GEVERS C°, Ingénieurs, 70, rue de l'Aumónier. a Anvers. BREVET BELGE 358107 Perfectionnements aux interrupteurs. Le propriétaire de ce Brevet désire céder des licences ou s'entendre avec des personnes compétentes pour ['exploitation industrielle de ce Brevet. Pour tous ren- seignements s'adresser a l'agence de Bre vets J. GEVERS C°, Ingénieurs, 70t rue de l'Aumónier, a Anvers. gansch uitgerust en opgemaakt wor den vanaf heden ten toon gesteld in daartoe speciaal geschikte zalen. Dit in de sa Komt allen zien Gij die er belang bij hebt. Toegang vrij! Kamers en Eetplaatsen naar alle beurzen, naar alle prijzen. MAAR ALLEN EVEN FLINK VERZORGD -ï lirriTr-iri fiamia iaBsaBHBHBasasaoHaaaaBii9B8DieEiHBSXBEHaBSBBiEEBBaBaaiBisii OPGEDOLVEN TE ZONNEBEKE Tijdens de vere ff en ings werken op het terrein van (ie mekanieke steenbakkerij Iweim-Van Biervliet, werden een paar ge raamten opgedolven van gevallen strijders uit den oorlog 1914-18. Bij gebrek aan kleëdingstukken kon men niet vaststellen, tot welke nationaliteit ze behooren. Een week te voren werden reeds twee lijken ontdekt van een Duitsche en Engecsche soldaat. De nationaliteit van den Duit- scher kon vastgesteld worden dank zij zijn gaaf gebleven brieventasch. Op dezelfde plaats werden ook een honderdtal mills- granaten alsmede granaten van Duitech model opgedolven, benevens een viertal niet tot ontploffing gekomen houwitsers en verscheidene vliegtuigtorpillen en nog meer andere gevaarl'jke ontploffingftui- gen uit den vreeselijken oorlog. Op een ander terrein naast da Astrid- straat hebben de aardewerkers Pattyn en Verkamer een drietal zware Duitsche ge laden obussen opgedolven waarvan de af metingen formidabel zijn. Bijzijnde foto hieronder geeft daar een goed gedacht van. De dienst van het munitiepark van Westroozebeke en de diensten der mi.'itai- re kerkhoven werden verwittigd, zoodat het opgedolvene reeds volledig werd op geruimd. VOORDEELIGE PRIJZEN. De aardewerkers Fattyn cn Verkamer met de drie zware geladen Duitsche obus sen die zij nomen uit te delven. BREVET BELGE 487661 Perfectionnements aux thermostats. Le propriétaire de ce Brevet désire céder des licences ou s'entendre avec des personnes compétentes pour l'exploitation industrielle de ce Brevet. Pour tous ren- seignements s'adresser a l'agence de Bre vets J. GEVERS C°, Ingénieurs, 70, rue de l'Aumónier, a Anvers. BREVET BELGE 367530 Dispositif de transmission d'efforts pour fluides compressibles ou non. I.e propriétaire de ce Brevet désire céder des licences ou s'entendre avec des personnes compétentes pour l'exploitation industrielle de ce Brevet. Pour tous ren- seignements s'adresser a l'agence de Bre vets J. GEVERS C°, Ingénieurs, 70, rue de l'Aumónier, a Anvers. BREVET BELGE 394281 Perfeclionements aux dispositifs bydrau- liques de transmission de mouvement, Le propriétaire de ce Brevet désire céder des licences ou s'entendre avec des personnes compétentes pour l'exploitation industrielle de ce Brevet. Pour tous ren- seignements s'adresser a l'agence de Bre vets J. GEVERS C°, Ingénieurs, 70, rue de l'Aumóuier. a Anvers. IJSELIJK ONGELUK TE BEVEREN-AAN-LEIE IN MACHIEN GEVAT EN GEWURGD In de vlasfabriek van Georges Sostaert te Beveren-aan-Leie, werd door de fabri kant een der arbeiders aangetroffen in het wiEl van een machien hangende en gewurgd. De ongelukkige was slecht^ en kele oogenblikken door voor hij gevonden werd. Men vermoedt dat toen de man de ma chine h: eft willen stil leggen, zijne kice- deren door den riem gevat werden en opgestroopt aan hals .waardoor de man gewurgd werd. Het is de genaamde Cyriel Verschelde, afkomstig van Hulste, ge huwd, vader van 4 kinderen en thans wo nende te Oostroozebeke. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSSlfSaZS Studiën der Notarissen DE COCK en D'HUVETTERE te Yper. VRIJDAG 22 APRIL 1338 te 3 ure namiddag, te Yper, ter herberg «De Meenenpoort Maarschalk Frenchlaan, Nr 2, bij M. Georges Vanraes-Brabandts. INSTEL MET PREMIE van te Yper, Hoornewerk, Nr 45, met 415 m2 erf. Gebruikt door M. Heliodore Callewaerts Ossieur, mits 100 fr. per maand. OVERSLAG: VRIJDAG 6 MEI 1S38. IBHBKHIBMSaBBSSaaSZStSSBaEBaaB VERLATEN ZIELEN van het vagevuuf helpt deganoa die mij helpen school ea patronaat te bouwen. Postcheck 139,489» Éfiiwm «i Xbccdrtw».

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 4