MIJN ALLES ARIOERB Bedevaart naar Beauraing op Woensdag 13 Mei 1938 a Ons Vrouwenhoekje LEES GEDACHTEN voer uwe gezondheid, voor uw gehemelte, vjös* uwe keuken... zijn de (omaten der Parma-streek zacht gerijpt onder Italië's onvergelijk bare zon, en die de lekkere gecon centreerde tomaten Carlo Erba vormen. Deze sappige vruchten worden onder waarborg der Cie Liebig ver kocht, dat is waarborg van kwaliteit! tomaten géuwM&olyd dool cU C» LIEBIG ALLERHANDE Voor Plechtige Kommunikanten Welgezind zijn zij, en blozend van gezondheid, de kinderen gevoed mets- het krachtigste der her« stellende voedsels, de..,\ Wandelsport WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER hoofdpijnen migraine tandpijn griep rheumatiek zenuwkoorts pijn der maandstondeni als de Wonderbar* Bruine Poedert van 'T ROOS KRUIS Ben ankel vleiend woordje spreken. Kan tienmaal zware grofheid wreken. De wijze die zwijgt zegt meer dan de dwaze die spreekt. Vergeten is onvrijwillig vergeven. Zeg dwaasheden, men zal U verdragen, zeg Waarheden, men zal U haten. Doe uwen vriend goed, opdat hij uw vriend blijve; en doe uwen vijand goed. opdat hij uw vriend worde. lEiaaEzaaEasaMiHBHHBHii hetmannïke UIT D EERST EN VOORAL wensch ik aan al de Lezers en Lezereskens van dit blad een zalig en gelukkig Paaschfeest toe! 't Werd tijd dat we ons zielken ne keer goed properkens maakten, oen bijzonder op dezen dag ons hart te sterken door het nut ten der Heilige Spijzen. En 't beste... 't eenige middel daartoe is de biecht. D'r zijn velen, ongeloovigen... en zelfs menschen die zich als katholiek uitgeven, die verklaren: Ik moet van de biecht niet hebben! Willen ze daarmeê zeggen dat de "biecht vervelend is? Dat is ze voor ledereen, zooals alle ware medecijnen, zooals alle zuiveringsmiddelen en alle operaties. Doch als wij met een offertje en met rechtzinnig berouw weer in Gods vriendschap kunnen kamen en ons eeuwig geluk verzekeren, dan is het wel de moeite overwaard dat offertje grootmoedig te brengen. En pas dan zui len we ens waardig gevoelen om mei de groote christene gemeenschap den vreug dekreet te slaken: Halleluiah! Christus is verrezen...! Of... ziit ge misschien te groot voor te biechten!?... Dan moet ik U nog ne keer overschot van gelijk geven... Ik ben ook veel te groot om te biechten (en 'k meet amper ne meter zestig) en daarom begin ik met mij op de knieën te zetten in den biecht stoel... zoo word ik kleiner... en dan gaat het nog zoo goed. Nederig zijn» beste menschen... Eerst buigen... om achteroo recht, fier en waar dig. den Verrezene die eer te kunnen be wijzen. Dees is geen sermoon of gaene preek Maar stap'le overwegingen van ne leek En ne zondaar die voelt, wat goed De blechte aan ne zondaar doet. Amen! Hij: Ik lees hier dat er maar twee soorten van menschen zijn, die geen zon den bedrijven en dus riet hoeven te biech-tem Zii: En wie zijn dat? Hij: Zij die nog niet het gebruik van hun verstand hebben en zij die het hebben verloren. SPAREN Geld vergaren!... 't Haalt verdraaid ^een zierken uit.» Want meneerkèn. de minister Zoo toch 1?.- 'k nog gister Komt nog halen onzen lesten duit! Menschen, menschen wat gaat er nu met ons gebeuren, na allemaal die nieuwe belastingen die z'op onzen nekke gaan schuiven... als ze gestemd worden... 't Is om ervan te schrikken en te beven!.. En wat kunnen we nog doen met den raad van den dichter over 'T SPAREN... Zet de zeilen naar den wind Maar in 't goede, beste vrind! Stel uw tering naar uw nering Of uw nering krijgt de tering En uw geldbeurs lijdt ontbering En gij zelf erbij, gezwind! Matigheid maakt zuiver oloed Spaarzaamheid baart overvloed. Voile magen leege kasten ■Weken feesten maanden vasten Dronken mannen vieze gasten Modepronksters arm aan goed! Al uitgeven wat men wint Stort den afgrond in mijn kind Wie van jongsaf niet kan sparen Wordt niet wijzer met d« jaren Zal nooit groot fortuin .rgaren Nimmer vreê noch vreugde vindt! Sparen! Maar wat... als g'alles aan uwen ontvanger moogt gaan afdokken? IK HEB 'n onmgelijke vrouw, sprak meneer Snugger, dezen morgen nog, zette ze mijn rechterschoen links en mijn lin kerschoen rechts, zoodat ik mijn beenen moest kruisen om ze aan te krijgen! 'K ZOU VAN U Nu Graag gaan hoor:n Waarom zou d'r wel nen haan Op den kerketoren Staan? «Waarom staat er toch juist nen haan op de kerktorens? hoorde ik eens een jongen aan onzen ouden koster vragen. De koster schoof zijn mutsje wat rech ter, trok esns aan zijn lange pijp en zei: Beste jongen, als het een hen was, zouden alle kosters iederen dag alle trap pen op en af moeten klimmen om de eieren te halen. Da's toch geen werk, eh! Dat klinkt wei heel p'ezierig en een voudig, maar... 't rechte antwoord is het toch niet. Sommige geleerden zeggen, dat 't haan tje het zinnebeeld is van Petrus" berouw nadat hij Christus verloochend had. Het kruis dat onder den haan oprijst, Mengelwerk van 17 April 1938. Nr 27. dooi H. COURTHS-MAHLER Latan we hen maar ontvangen, Ri chard, er zal zoo over gebabbeld worden als we de Frankensteins negeeren. Nu goed dan. En Richard zei tegen den knecht: Iaat mijnheer en mevrouw in het salon. De Frankensteins werden in dezelfde kamer gelaten, waarin Heinrich Sund- heim indertijd Ernst Frankenstein ont vangen had. Deze keek onrustig rond en werd ineens bang, dat Richard in tegen woordigheid van zijn vrouw hem hetgeen hij gedaan had zou verwijten. Maar toen dacht hij aan Lore. Lore zou wei maken, dat Hilde er niets van te weten kwam. Hij nam zich voor den stier eenvoudig bij de horens te vatten en Richard de kans niet te geven iets aan Hilde te verraden. Richard en Lore traden binnen. Hilde zette groote oogen op. Lore was zeer in haar voordeel veranderd, het geluk had haar mooier gemaakt. Ze droeg een grijs flu wee ie n toilet en zag er daarin onbe schrijflijk bekoorlijk uit. Vandaag kon ze de vergelijking met Hilde glansrijk door staan, want Hilde was in haar nadeel ver anderd. Haar kuren en prikkelbaarheid en het onbevredigde leven hadden haar schoonheid zeer doen verminderen. Natuurlijk had Hilde voor dit bezoek geraffineerd toilet gemaakt, ze wilde Ri chard betooveren en hem van L—e af troggelen, doch bij den eersten c: etten blik merkte ze aan zijn spottende oogen dat haar spel verloren was nog voor het goed en wel begonnen was. In gehuichelde hartelijkheid liep ze naar Lore tot en wilde haar omtielacja. zou ons herinneren aan Christus dood en de bal, die kruis en haan meeital steunt, zou ons wijzen op den val van den mensch In het Paradijs, door den appel dien Eva plukte. Waakt (de haan) en bidt (het kruis) opdat gij niet in bekoring (de appel) komt Si non vero, bene trovato zou den d"Italianen zeggen... en daar t toch geen punt van ons geloof is, mogen we t wel vertalen: Als 't niet waar is, 't toch goed verzonnen! ZEG MAN LIEF, sprak ze, ik heb dezen nacht toch zoo nen schoonen droom gehad! Zoo, en wat was 't? Wel, ik droomde dat ge mij in uw armen hleldt. en mij zoo wel twee kilo meter ver droegt. Ha! sprak meneer, zich uitrekkend nu weet ik hoe het komt dat ik vanmor gen zoo moe ben ongestaan! APOSTOLOS KUSKTTLAS D'Amerikaansche koning van het vlas En, 'k zeg het met 'n air Natuuriiik multimiljonair Was verdwenen En, naar het had geschenen Volgens "t allerlaatste b°richt Door de gangsters ooae,Jcht! Maar... 't en was niet waar! 't Eleef in alle geval 'n feit, dat hü er en geheim zinnige wijze van door was gemuisd. Al de politics van de Vereentede Staten, en d'r zijn d'r zoo geen klein beetje, werden er gedurende maanden op Uit eaetuurd. om onzen miljonai* weer te vinden... te vergeefs... Tot dat de magistraten etedelijk een perquisite bevolenDe kof»erfort van meneer Ku«kulas werd ooengebroken. en daarin vond men, benevens '"oor vier honderd miljoen dollarkens titels en obligaties... 't Irk van meneer Ku«kulas, te gader met ziffi testament... en in dat testament stond, als laat-te wil van d°n elgenaardigen tyoe vermeld, dat hij wenschte zijn k after fort als doodskist te hebben en met zijn wa«rde"r»"e ->ana pieren begraven te worden!... Zelfs in den dood kon hij van zijnen afgod Mammon niet scheiden. Als de gangsters dat. ooit te weten ko men, zal meneer Kuskulas zeker geen rustige eeuwige rust hebben! TANTE WAS met haar neefje in den dierentuin. Na naar de apen te hebben gekeken, sprak zij: En nu Kareltje, zullen we eens een mensch-en-etenden tijger gaan bekijken, hé! Kareltje dacht een oogenbliksken na, en sprak: Tante, zoudt ge niet liever eerst een chocolade-etenden jongen zien? Diplomaat!... 'K VRAAG HET U IN ENK'LE TREKKEN Hoe kan men 's menschen leeftijd rekken. Of hoe worden onze levensjaren nog ver- li len-gd? 't Is 'n Amerikaansch geleerde die ons C't antwoord brengt! Die grroote geleerde heeft eigenaardige proefnemingen gedaan met... ratten. Naar 't schijnt leven deze dieren zoo ongeveer 'n zeshonderd dagen, min of meer, meneer de Paster. Door de groei of het wassen van die vieze beestjes nu op kunstmatige wijze tegen te houden-, is dien Amerikaanschen -bold'r nu in ge slaagd de ratten meer dan 1.090 dagen te doen leven... 't geen meer 'n onheil dan 'n nuttige zaak zou daar stellen ware het niet, dat de vent zijn systeem op d'arme stervelingen van onze soort toe te pa sen! Om den mensch dus langer te doen le ven zal men van in de wieg zijn groei tegenhouden!... Hoe? Ja, ziet ge da's 'n andere kwestie en onzen geleerden bol is al te verstan dig om ons van zijn geheim op de hoogte te brengen... maar in alle geval is er al 't een of 't ander van doorgezijpeld en 't schijnt dat er middel is om door een speciaal voedingsregiem waardoor de hoe veelheid kaloriën van het voedsel -tot een minimum herleid wordt, dien uitslag te bereiken. De geleerde hooDt aldus met de meeste menschen den ouderdom van 100 jaar te kunnen bereiken... Maar we vreezen dat 't bij een hoop zal blijven... want... ratten zijn nog geen menschen... 't contrarie, 't zijn er de- grootste vijanden van. En dat zal ik U alras gaan bewijzen zie: Dat vies viervoetig knaagdier is dik wijls besmet m-et engedi-erte, dat de pest overbrengt, waaraan alleen in Britscii- Indië, jaarlijks, tienduizenden menscnen ten gronde gaan. Europa werd door die ziekte in de mid deleeuwen geweldig geteisterd. De zwar te Doodsleepte in de 14* eeuw zoo maar even 25 miljoen menschen ten grave. Het dier vermenigvuldigt zich zeer snel. In verloop van twee jaar kan ééén ratten- paar duizenden nakomelingen -krijgen... En dan zouden ze den levensduur van die beesten nog willen verlengen... Neen zulle... ze zouden bet-sr doen met 'n on feilbaar rattenvergif t uit te vinden, om d'r zooveel mogelijk naar d'eeuwigheid te doen vc.huizen. 't Zelfde voor de muizen! WEL MADAM van ikkelspaander, hebt ge de temperatuur van ui>,n man opgenomen, zooais ik het U gezegd li ad, vroeg dë geneesheer. O ja! meneer de dokteur, antwoord de madam. Ik heb hiernaast een barome ter geleend en dien op zijn -borst gelegd, en 't ding wees op zeer droog dus heb ik hem. twee flesschen stout gegeven er. dezen uch-tend is 't 'm weer naar zijn werk gegaan! (Onbetaalde reklame voor den« Siout Maar 't had zoowei exportof bock kunnen zijn ook!). Eenvoudig geconcentreerd i groole doog Dubbel geconcentreerd kleine dooi "Maar enfin... we hebben alten noodigen eerbied voor de wetenschap... lijk we ook geen de minste reden hebben om de be weringen in twijfel te trekken van hen die zeggen: de aarde bestaat reeds zooveel millioen jaren. Na tal van opvorschingen en van..., aan gebrande soepen en patatten, is madam Siega Helen tot 't besluit gekomen dat de aarde anderhalf milliard of 1500 millioen jaren oud moet zijn. Maar d'r is concurrentie gekomen... ofte jalcerschheid onder de dames... en d'r is een andere profecte-se opgestaan met name madam Ket-ty Broth, en die heeft zoodanig gecijferd dat ze kan be sluiten dat de wereld niet ouder is dan 1430 millioen jaren. Ze doet er dus maar zeventig urillioen jaarkens af... maar... komt het er wel op aan? DAT DOET ONS herinneren aan dien perfester van d'uileversiteit die les gaf in de sterrekunde. - Ja. mijne heeren, sprak hij, m'jne berekeningen zijn heel Ju-i~t... en volgens gezegde berekeningen moet onze aarde binnen vier en negentig millioen Jaren vergaan. -Wat zegt ge? meneer de profester, vroeg een student, die gansch bl;ek en ontdaan opgestaan was! Ik zeg binnen vier en negentig mil lioen jaar! - O! verschooning, sprak de student weer, imet 'n zucht van verlichting..., een steen van mijn hart-, verbee'd U. ik had verstaan: binnen vier en zeventig mil lioen jaar! Als 't zoo nauw steekt. EN ZIEHIER wat 'k de-es w*ek elf zen heb op 't graf van... ne gulzigaard: Hier ligt in *t stille graf bewaard Een wijdgekende gulzigaard Zijn leven lang heeft hij geët-en En om dees reden maar alleen Dat zij niets anders was dan been Heeft hij de Dood niet opgevreten... Soiitig voor ons... en voor hem! IN 'T ARTIKELKEN voor dees hadden we 't zoo 'k me niet bedrieg, over de con- curreerende madammekens Broth en Sie ga, die de geleerde willen uithangen In Holland norcren ze dat soort van rr.en- chen Blauwkousen Blauwkous moet ge weten En 't nimmer meer vergeten Is, 'k verklaar het U hier trouw Een spotnaam voor 'n geleerde vrouw! En dat woord is ontleend aan de Engel- sche Blue Stocking Ci-ubofte Blauw kousen Club Omstreeks 1788 werd door een Eugel- sche dame, Mevr. Montaigne, een club ge sticht alleen uit letterkundige vrouwen bestaande. Een van de leden nu droeg lichtblauwe kousen, maar och gotte toch, zco'n schoon blauwe kous-en, hé! die haar toch zoo goed stonden, dat al de andere leden ze cok begonnen te dragen!... Het Contrarie zou ons verwonderd hebben... t waren toch vrouwen voor iets zeker. En vwala, d'uitdrukkinge Blauwkous n is niet verder te zoeken. Ik hoep dat mijn allerliefste Lezeres kens er geene zijn! SUS DINGEN vertelde: Er is mij cp jacht zeker iets gebeurd, k zie een liaas zitten; ik schiet, ik mis; de haas blijft nog altijd zitten. Dan word ik kwaad. Maar toen ik dichterbij kwam, staat het beest op en loopt weg. Is dat niet kurieus? - Bijlange niet, zei Rik. De haas heeft gedacht: zoolang hij schiet kan het geen kwaad... Maar als hij zelf komt kan het ;evaarlijk worden... 't Manneken uit de Maan. (■aCBBBi BBa&dMSMItaiaa&tfSBBto,» ONS WEKELIJKSCH RAADSEL PAaSCHVIERING BIJ K. V. R. O. Ter gelegenheid van het Paaschfeest zendt K. V. R. O. heden Zondag uit in de plaats van Donderdag a. s. Om het heerlijke Paaschfeest op waar dige wijze in te zetten, wordt de uitzen ding begonnen te 10 u. met de relaiuit- zending der Pontiflkale Hoogmis gezon gen in de Kathedraal te Brugge, m.m.v. het Koor onder leiding van Z. E. H. Fran cois en den Heer Albert Demeester, or gelist. Het is de Mlssa in vier gemeng de stemmen van Jozef Ryeland-t die zal worden uitgevoerd. 's Middags noodigt K. V. R. O. zijn luis teraars uit voor een aangenaam gevari eerd concert roet lichte fonoplaten, een prettig concert door het radic-orkest met zangintermezzi door den Ht-er Jules Lambrecht. Te 17 u. hooren we het jazz-orkest van Stan Brenders, afgewisseld met mooie op namen van Beniair.ino Gigli. Na het kinderuurtje, dat verzorgd wordt door d-e Zingende Meisjes van Halle onder leiding van toondichter R. Ghes- quiere, hooren we de godsdienstige cau serie door Z. E. P. Dr. C. Van Gestel, die ons spreekt over Het lijden- van den mystieken Christus »-. Als slot der vooravonduitzending hooren we dan nog een fonoconcert gewijd aan Werken van Edvar Grieg. Het avondconcert wordt verzorgd door het radio-orkest onder leidin-g van Paul Douliez met medewerking van de accor deon-groep Jan Steurs. In het tweede ge deelte krijgen we een paar beiaardinter- mezzi door den Heer Arthur Bdgelow, vanop St Geertrui-beiaard te Leuven. In de pauze leest Z. E. H. G. Philips het «Overzicht van het Katholiek Leven». De late avond brengt dan nog enkele fonoplaten naar den zin der luisteraars. NERGENS GEENE MOOIERE KLEEDJES, en allerlaaUte nieuwigheden, dan bij Marie-José, H. Serruyolaan, n'S, Oostende -coa- IN PLAATS van op heur honderd gemak- Ne goeien beefsteck te bakken Lken In de pan Voor heuren man Wil mevrouw Si:ga Helen Ook de geleerde spelen En komt z'ons leeren, heel kordaat, Hoe lang dat ons aarde al bestaat. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSB Lieve, lieve Lore, wat ben ik blij dat je weer hier bent. Ik heb je zoo gemist en het heeft me zoo gespeten dat we een beetje gekibbeld hebben voor je wegging. Je moet dat maar vergeten, hoor, en we moeten elkaar veel zien. Lore reageerde niet op die valsche har telijkheid, want ze wist, dat er tussthen haar en Hilde nooit anders dan een vor- melijken omgang mogelijk zou zijn. Frankenstein had intusschen met een smeekend gebaar Richard de hand toe- gestoken.-.f' Mag ik je van haute geluk wenrehen, zwager, dat tg nflf tocikhcer van Gorin ge worden bent? Er klonk zooveel oprechte blijdschap en een zoo duidelijke smeekbede om vergif fenis in die woorden, dat Richard moest lachen en al zijn wrok vergat. Hij drukte hem de hand en zei een paar woorden zonder over het verleden te reppen. Nu moesten ook Hilde en Richard elkaar be groeten. Hilde probeerde weer Richard met haar oogen tot zich te trekken, doch hij keek haar zoo ironisch en koel aan, dat ze huiverde. Ze reikte hem de hand die hij dadelijk weer los liet. Welkom in het vaderland, zwager, zei Hilde met een betooverend lachje, dat echter langs hem heen gleed. Heel vriendelijk, schoonzuster, het doet me genoegen, je gezond terug te zien, antwoordde Richard kalm. Frankenstein had tegen.Lore gezegd: Ben je niet meer boos op me, Lore? Ze schudde lachend het hoofd. Hoe maakt Je zoontje het, Ernst? Zijn gezicht straalde van vadertrots. O Lore, je moet hem zien, een prachtjongen hij loopt als een haas en is altijd even vroolijk, een beetje té vroo- lijk naar Hilde's zin. Ze krijgt het te kwaad als hij zoo wild is, maar ik mag dat weL Wilde kinderen zijn gezonde kin d-eren en hij is ook daarin mijn even beeld, ik ben nooit een kalm kind geweest. Kom j« hem eens gauw hewondereaf Oplossing vorig Raadsel: LA I.AM LAMP. Nieuw Raadsel: Een simpel lichaamsdeel, Geef het een staart, een plaats zal 't zijn, Geef het een kop, het zingt zeer veel. Met kop en staart is het een lijn. IBBBBBBBBBBSBBBNiiBBiiBBBflflBBB Ja zeker. Intusschen had Lore haar oogen niet van Hilde en Richard afgewend en schrok bijna van den kouden, ironTchen blik die Richard op Hilde liet rusten. Er lag een scherpe kritiek in zijn oogen, terwijl hij conventioneel met haar over Afrika praatte. Toen werd het gesprek algemeen. Lore vroeg hoe haar stiefmoeder het maakte en Hilde zei ietwat spottend: Mama heeft voor niets meer belang stelling dan voor de kinderkamer. Ze san- bidt haar kleinzoon gewoon. Er lag in die woorden zooveel hardheid tegenover haar eigen kind, dat Richard in stilte God en Frankenstein dankte, dat hij voor dit huwelijk bewaard was ge bleven. Frankenstein lachte op zijn gemoede lijke, luidruchtige manier. Ja, onze grootmama is bijna nog verliefder op den jongen dan ik en dat zegt wat. Ja, jullie tweeën verwennen den jon gen in den grond, zei Hilde cp een toon, alsof ze wilde zeggen: ik snap niet hoe je dat kind verwennen kunt. Ik geloof dat jullie jongen een grap pig kereltje zal zijn geworden en ik kem eens gauw naar hem kijken, ik moet ma ma toch ook goeden dag zeggen, zei Lore. Met het gevoel dat ze een slag verloren had, ging Hilde eindelijk met haar man naar huls. Zwijgend zat ze met samenge knepen lippen in den auto en had moeite niet in tranen uit te barsten. Ze moest aanhooren hoe haar man met Lore dweepte en zei, dat ze zoo'n charmante vrouw geworden wa~ en zoo in haar voor deel veranderd en dat Richard ook een beste k rel was en dat die twee ontzettend gelukkig met elkaar schenen te zijn. Net zoo celukkig als wij, Hilde, zei hif en sloeg zijn arm om Hilde heen. Hilde liet het toe, doch ze antwoordde geen woord, omdat ze voekte, dat het mot haar zelfbohe-crsching gedaan zou zijn. als zo haar mond open deed. Ze verbeeldde NIEUWSJES VAN HET RADIOFRONT 1) Op 14 Mei treedt de befaamde zan geres Lotte Schone op voor de micro van het N. I. R. De luisteraars zullen alsdan enkele der mooiste Weensche liederen hooren uit haar repertorium. 2) Vlaamsche Muziek voor de micro in Nederland. De Nederlar.dsche Omroep vereniging K. R. O. Katholieke Radio Omroep heeft in haar programma van 1 Mei e. k. een concert van Kamermuziek opgenomen, dat -geheel gewijd is aan wer ken van Vlaamsche toondichters. Het programma vermeldt: Preiutüënvan Arthur Meulemans; Nocuirno van Aug. •u. Baeyens; Diciatische Suite van Ka- rel De ifraoar.oisr en Verzachting van Oscar Roeis, alsmede werken voor klavier van Vlaamsche toondichters. ito» KET DAVIDSFONDS VOOR DE MICRO De maandelijksche radiolezing van het Davidsfonds wordt ditmaal speciaal ge- ensceneerd voor onze Jeugd. Zij zal han delen over: «Het Jeugdboek in het Da- vidsfonds Belangstellenden stemm-en op Woens dag e. k. 20 April, hun toestel af op Vlaamsche golven, 112 tm., van 16.45 uur tot 17 uur. co» GELOOF NIET AAN HET LOT maar geloof aan de waarde van de prijzen en neem deel aan de tomboia ingericht door het Algemeen Secretariaat der Christelijke Sociale Vrouwenwerken van België. Heerlijke prijzen zijn te winnen: een aandeel van 50.000 frank in een huis te bouwen naar keuze van den winnaar, autos, fietsen, tandems, meubelen, naai machines, reizen, radio's, enz... Loten kunnen besteld worden op post- check Nr 431.00 Tombola der Christelijke Sociale Vrouwenwerken, Postztraat, III Bru:sel. Twee frank want tneer kost een lot niet! ls toch niet te veel om zoo'n prijs te winnen en een katholiek sociaal werk te steunen. Wie tien frank stort krijgt een omslagnummer toe, dat deelneemt aan een afzonderlijke trekking. zich, dat ze de ongelukkigste vrouw ter wereld was en geheel buiten haar schuld. Toen Richard en Lore weer alleen wa ren, nam Richard zi'n vrouw in zijn ar men en kerk haar diep in de mooie, ern stige oog-en. Lore ik moet toch wel doof en blinzijn geweest, dat ik ooit op Je stief zuster verliefd heb kunnen worden. Ik kon haar vandaag met dm besten wil van de wereld niet mooi vinden en haar scherpe stem deed me bepaald onaange naam aan. Wat ben jij toch veel liever en mooier. Lore-kind. Tob maar niet over Hilde, hoor, die kan nooit meer gevaarlijk voor me worden, niemand kan in jouw schaduw staan. Hilde heeft bepaald iets gewoons, wat ik vroeger nooit zoo gemerkt heb of wat ze pas heeft gekregen, nadat ze met Frankenstein getrouwd is. O, Lore, dat ik Jou heb! Hij kuste haar zoo innig, dat Lore voor goed allen anrst verloor. Haar geluk was veilig, dat voelde ze, en ze was er onein dig dankbaar voor. Gelukkig, liefste man, ik zuo dood ongelukkig zitn geweest, als Hilde nog iets voor Je beteekend had nu had ik niet meer zwijgend kunnen toezien. Hij «treek over haar haar. Je bent toch hoop ik nooit tn ernst bang geweest, dat ik Je ook maar met één gedachte ontrouw zou worden? Ik heb alleen Jou Hef, iril'n eigm vrouwtje en zal nooit van een ander kunnen houden. Mijn alles! EINDE BBBE5BBBSBBBBBBSBBBBBB (nabij de groote post). Tel. 1210. .liuaillilIHHUMRUIIHBRffitlflBIMBRIttUUHmUlUilliniüillttümtl ininnüiiiHimnHmiKiifiiiiuinHnmtiiiUiihiuiie? IN DE RADIO HET UUR VOOR DE VROUW. Ge durende de uitzending van het Uur voor de Vrouwop Zaterdag 16 April, te 17.30 uur, door het N. I. R., zal een vraagge sprek worden gehouden met een dagblad schrijfster. Ook op dit gebied, dat vroeger uitsluitend aan het sterke geslacht toe behoorde, heeft de vrouw sinds enkele jaren glansrijk haar manweten te staan. Juffrouw Betsy Hollands zal de luisteraarsters de indrukken mededceien die zij bij de uitoefening van het beroep van journaliste heeft opgedaan. Verder krijgen de dames weer een werkje van huisvlijt mee; ditmaal gaat het over het sprenkelen. Zij zullen leeren hoe allerlei voorwerpen een metamorfose kunnen ondergaan door ze eenvoudig met verf te besproeien. De nieuwsgierigen zullen voldaan wor den in de rubriek Wat elke Vrouw we ten moet»; hierin worden de vragen der luisteraarsters beantwoord. Als naar ge woonte wordt daarna een bezoek gebracht aan de keuken, waar Kaatje het hooge woord voert. Naast de wekeliiksche fonoplaat hoeren wij nog een plaatje door een luistere ar- ster gevraagd. MEVROUW CURIE Mevrouw Curie is een vrouw met we reldfaam, die ons aller aandacht verdient. Zij werd als Marya Sklodowskl geboren op 7 November 1867 te Warschau, in het toen Russische Polen, als het jongste en begaafdste van vijf kinderen. Zij groeide op in kommervolle omstandigheden. Toen zij zestien jaar was ging zij in betrekking ais gouvernante. Zes jaar lang moest ze werken eer ze genoeg had om naar Parijs physica en mathesis te gaan studeeren. Zij werkte verbeten, leed op een zolder kamer honger en kou, doch kwam schit terend door haar examens. In 1895 huwde d-e begaafde studente den Jongen geleerde Pierre Curie. Tn 1896 -behaalde zij haar leeraarsdiplom*. Onvermoeid werd de stu die voortgezet. Zij bereidde zich nu voor op haar doctoraat en met het oog op haar dissertatie maakte zij een studie van de uraniumstralen, welke kort voordien door Henri Becquerel ontdekt waren. Na haar eerste, verbluffende resultaten, staakte Pierre Curie zijn eigen opzoekingen op cristallographisch gebied om zich bij de studie van zijn vrouw aan te sluiten. Hun onderzoekingen leidden tot de ontdekking van het radium. De eene ontdekking volg de op de andere; heel de geleerde wereld werd in beroering gebracht. Door d-e ge neeskracht, welke het radium bleek te bezitten, werd de ontdekking van de Curie's een zegen voor de menschheid. Door de onverwachte wending in haar studiën had Marya haar examen uitge steld. In 1903 pas promoveerde zij rum laude.» tot Doctor in de physica. In dit zelfde jaar ontving zij samen met haar man de Davy-medaille, een buitengewone onderscheiding. Een paar maanden later viel baar nog grooter eer te beurt: de Nobelprijs voor natuurkunde werd voor de helft aan haar en aan haar man en voor de andere helt aan Henri Becquerel toegekend. In 1906 treft Madame Curie een smar- teUjke slag: Pierre Curie verliest het 'even bij een verkeersongeval. Zij was als ge broken, maar met al haar wilskracht dwong ze zich om haar werk te hervatten. De leerstoel aan de Sorbonne, welke voor Pierre gesticht was, werd haar aangebo den en zij bekleedde hem naast haar an dere werk. In 1910 behaalde zij alleen weer een Nobelprijs, voor chemie ditmaal. Toen de oorlog uitbrak stond zij bijna al haar geld hiervan af aan nationale Inschrijvingen en leeningen. Ook stelde zij zich ter be schikking van Frankrijk, haar tweede va derland. Ontelbaar zijn de levens van soldaten welke dank zij haar snel ver plaatsbare radiologische installaties kon den gered worden. Het leven van deze hoog begaafde vrouw was één zwoegen en werken, één zoeken en vinden en... geven. Alles deed zij ten dienste der gemeenschap, niets behield zij voor zichzelf. Madame Curie overleed in 1934 aan bloedarmoede. Door haar kennis en zie lenadel was Marya Sklodow?ki-Curie r.iet alleen een der grootste vrouwen van haar eeuw, maar wellicht van alle tijden. WAT ALLE HUISVROUWEN MOETEN WETEN Als u een kofflelepeltje zout voegt aan het water, waarin eieren gekookt wor den, voorkomt men het barsten van de schaal. Als u wat zout voegt bij melk, welke een tikje is aangebrand, wordt de onaan gename smaak verwijderd. Als u een handvol zout voegt bij het spoelwater van bedrukte weefsels, voor komt men het doorloopen der kleuren. Als men nieuwe borstels of stoffers voor het eerst in gebruik moet nemen, zal men ze vooraf in sterk pekelwater weeken. Als men ijzerroeest uit linnengoed moet verwijderen wrijft men de vochtig gemaakte plek in met zout en druppe't er citroensap op. waarna men de plek tn de zon laat bleeken. Als men vloerkleeden opknappen wil, dan zal men ze met zout bestrooien, en ze met een stevigen borstel naborsteLen, steeds met kleine gedeelten tegeUjk. Na deze -behandeling zullen de kleuren geheel opgefrischt zijn. Ais men rieten voorwerpen reinigen moet, of cocosmatten, dan zal men daar toe een sterke zoutoplossing gebruiken, en naspoelen met schoon water. (Nadruk verboden). TANTE BARBARA. kBI SPECIALE TREIN UIT IEPER Een speciale trein wordt ingericht die vertrekt uit YPER, om 5 u. 9 met stilstand in alle statiën tot Kortrijk. Aansluiting is verzekerd: 1. Voor de Bedevaarders uit Poperinge met den trein aankomende te leper om 4 u. 53. 2. Voor de Bedevaarders van de lijn van Roeselare aankomende te Meen en om 5 u. Aankomst te Beauraing om 10 u. 30. Om 11 u. plechtige Hoogmis in open lucht gezongen door Mgr de Croy, Deken te Mons. Om 2 u. plechtig Lof met Vlaamsch Sermoen. TERUGREIS. Om 3 u. 20 m., vertrek uit Beauraing. Aankomst te Kortrijk om 8 u. 20 m. Aankomst te leper rond y u., alwaar aansluiting verzeker"1 voor de Bedevaarders van Poperinge. Eenige prijs uit alie statiën voor heen- en terugreis, 35 fr. per persoon. Men geneve zich ia te senrijven aiwaar reisbiljetten verkrijgbaar ziju vanaf 20 April tot 10 Mei aanstaande: Ie leper: Te Poperinge: Te Elverdinge; Te Oostvieteren: Te IWerkem: Te Langemark; Te Komen: Te WerviKi le Meenen: T'e Nioorsiede: Te Weyelgem: Te Kortrijk: Te Dadizeie: Madame Schmidt-Ryckaert, Maloulaan, 31, en juttrouwen Deiva, oe Stuersstraat. Mevr. E. Denys-Vercruysse, Paardenmarkt, 18, en Juffrouw Maria Markey, Bcrtenplaats. juffrouw Dubois, Onderwijzeres, Veurnestraat. Juffrouw Marguerite Debergh, Ieperstraat. Juffrouw Boucquillon, Plaats. juffrouw Adeline Vulsteke en Mad. Peys-Maeyaert. Mad. Roussel-VVoussen, Statiestraat, 20. Juffrouw Roose, Drukkerij Steenacker. Mad. Devriendt, Generaal Wahisstraat, bij de Statie, Nr 212. Mad. Odile Soenen-Top, Roeselarestraat, 7. Juffrouwen Bossier, Statiestraat, juffrouw Debacker, Consciencestraat, 38. Juffrouw Godelieve Desplentcr, Ledeghemstraat, m SPECIALE TREIN UIT VEURNE Een speciale trein wordt ingericht die vertrekt uit VEURNE, om 5 u. met stilstand aan alle statiën tot Gent. Aansluiting is verzekerd: 1. Te Diksmuide voor de Bedevaarders aankomende met den trein van Nieuwpoort. 2. Te Kortemark voor de Bedevaarders aankomende met den trein der lijn Oostende. 3. Te Lichtervelde voor de Bedevaarders aankomende met den trein der lijnen Brugge en Roeselare. Aankomst te Beauraing om 11 u., alwaar eene plechtige Hoogmis in open lucht zal gezongen worden door Mgr de Croy, Deken te Mons. Om 2 uur plechtig Lof met Vlaamsch Sermoen. Vertrek uit Beauraing om 5 u. Aankomst te Veurnc om 22 u. 30. Eenige prijs uit alle statiën voor heen- en terugreis, 35 fr. per persoon. Men gelieve zich in te schrijven alwaar reisbiljetten verkrijgbaar zijn vanaf 20 April tot 10 Mei aanstaande: Juffrouw Elise Depoorter, Zuïdstraat, 32. Mad. Emma Simoen-Craye, Dorpplaats. Juffrouw Irène Van Parys, Eesenstraat, 19. Te Veurne; Te Loo: Te Diksmuide: Te Nieuwpoort: juffrouw Rybens, Marktstraat, Nr 21. Te Zarren: Te Kortemark: Juffrouw Clara Vanden Broucke, Eesenstraat Juffrouw Vogels, Lichterveldestraat. Te Lichtervelde: Juffrouw Rosa Vandewalle, Statiestraat, 133. Te Git»: Juffrouw Colpaert, Dorp. Speciale wagens zijn bestemd voor de zieken, voor wie alle maatregels ge nomen zullen worden om deze te Beauraing te ontvangen. Ulfilll verder in ons blad EERSTE en TWEEDE bijdrage van ons nieuw boeiend Mengelwerk. J *4* UL» UUAUI» l De Heer A. van Tichel, Burgemeester der gemeente Mericsem, heeft het Eere- Voorzitterschap voor dén Derden Inter nationalen Blauwvoetmarsch, welke op 11 September e. k. te Merksem zal gehouden worden, aanvaard. Wij gelooven niet dat de verklaring, dat de wandelsport eene leemte aanvult in eene behoefte voorziet, een betoog be hoeft. Zij is de strijder, die de geesel der moderne ziekten, en het sloopende dat de beschaving ons oplegt, zal uitroeien. Zij zal levenslust brengen, zon en geluk! Zij is de sport voor de massa, voor eiken stand, voor elk beroep, voor eiken ouder dom. Ais eene onderschrijving van het bo ven; taande treedt op den voorgrond, de RAAD VAN TOEZICHT der Blauwvoet- marschen. De namen der leden spreken voor zichzelf. Deze zijn: Prof. Dr. Daels, Voorzitter der Ijzerbedevaarten; Dr. Med. Arth. van Huffelen, Algemeen Voorzitter van het Vlaamsche Kruis; Germain Le- fever, Algemeen Voorzitter van het Ver bond V. O. S.: Baldewyn Steverlynck, Al gemeen Voorzitter van het Vlaamsch Eko- n-omisch Verbond. Het lidmaatschap van de Biauwvoet- marschen kost 6 frank, te storten op de postrekening nr 315093 van Heer Hektor Metsers te Klinge. Voor 6 frank zijt ge Ud, ibonnsnt op het orgaan De Wandel sport en ingeschreven voor den Derden Internationalen Blauwvoetmarschl ZONDAG 17 APRIL 1938: Paschen. Paschen ls bij uitstek het feest van den Godmensch-Verlosser. Het is de viering van zijn volkomen zegepraal, over al zijne vijanden, den duivel er. diens wereldsche handlagers, de booze. Zijn versmade Godheid wordt schitterend gewroken en zijn diep vernederde Menschheid in eere hersteld. Paschen is echter nog meeri het is te vens de zegedag van ons christeUjk ge loof. Alles wat Jezus gezegd en geleerd heeft, wordt op den dag der Verrijzenis glansrijk bevestigd. Geen wonder dus dat de Heilige Kerk ons heden in hare litur gie, terwijl zij de groote gebeurtenis der Verrijzenis huldigt, voortdurend aan spoort tot Jubelende vreugde. Nochtans zou onze vreugde IJdel zijn en de feestelijke herdenking van 's Heeren zegevierende Opstanding zou ons eer schaden dan baten, zoo wij daaruit geen aanleiding namen om tot hooger christe lijk leven, tot inniger vereeniglng met Je zus door levendig geloof en vurige liefde te verheffen. Zooals Christus door zijn Lijden (in de Goede Week herdacht) tot de verheerlij king van Paschen kwam, zoo ook weet de hemelsche Vader den verduldigen mensch langs het pad der beproeving en der ver nedering van dit leven te brengen tot de eeuwige glorie des hemels. Want wonder baar ts zijne wijsheid. Hij beproeft enze trouw en kent onze zwakheid, maar ook onzen moed. HIJ kent het voorbijgaande uur onzer kwelling en de stonde waarop Hij ons tot het eeuwig geluk zal verhef fen. Het Epistel spoort ons aan het oi'de brood der zonde, al de kwade gewoonten, tot op het laatste spoor daarvan, uit ons leven te verwijderen. Dit kunnen wij en zullen wij door een oprechte en rouwmoe dige biecht. In plaats van den zu-urdee- sem van de onverschilligheid en godsdien stige lauwheid moeten wij voortaan on zen geest voeden met de ongezuurde bi oo- den der christelijke rechtschapenheid en waarheid. Dat zijn de zuivere, oprechte en onver- valschte beginselen van een geloovig® overtuiging, een onverschrokken karak ter. Bijgevolg voortaan in ons leven geen, menscheUjk opzicht meer, geen eigenlief de, geen overtoUige zorg voor het stoffe lijke, doch zoeken wij in alles de eer van God, de zaUgheid van ons zeiven en van onzen evennaaste. APRIL - GRASMAAND 17 Z PASCHEN Evangelie: Jezus' Verrijzenis. 18 M Tweede-Pauchdag. H. UrsmaruS 19D H.LeoIX 20 W H. Agnes 21 D H. Anselmus 22 V HH. Soter en Caiui 23 Z H. Georgius. H. Alexander Saul? 24 Z Telbken-Paachen. H. Fidelis a Sigffl. HERDENKINGEN 16 APRIL. 1427. Dood van Jan IV, hertog vari Brabant. Het was op aandringen van de zen hertog dat Paus Martinus V, in 1426, de Leuvensche Hoogeschool oprichtte dua één Jaar voor 's hertogs dooi 1788. Dood van den Franschen Na- tuurvorscher Buffon. Geboren in 1707. Hij was intendent der koninklijke tuinen. Zijne Histoire Naturellein echitte- renden stijl geschreven, heeft thans geen wetenschappeUjke waarde meer. 1924. Te Leuven wordt Berten Val- laeys door zijn medestudent Gaby Col- bacq, uit anti-VIaamsch-gezindheid, van achter een deur neergeschoten, tijden* een Groot-Nederlandsch Studentencon gres. 17 APRIL. 1884. Te Brussel wordt de Tranvaal- sche Afvaardiging imet President Krugef geestdriftig onthaald. 1908. Een T. S. F.-toestel laat toe me- dedeelingen te doen tusschen den Eifel- toren en Villejuif. 18 APRIL. 1909. Heiligverklaring van Joanna d'Arc in de Sint Pieters Basiliek te Rome. Joanna d'Arc werd in 1412 in Champagne geboren. Zij voelde zich geroepen oin Frankrijk uit die handen der Engelsohea te bevrijd-en, versloeg ze, ontzette Orlé- ans (Maagd van Orléans) en voerde Ka- rel VII ter kroning naar Reims (1429). Zij werd in 1430 gevangen genomen door de Engelschen, en in 143X te Roeaan ver brand. 19 APRIL. 1808. Geboorte te Parijs van Napo leon Bonaparte. Hij poogde verscheiden# keeren door staatsgrepen het keizerrijk t« herstellen: hij gelukte erin op.2 Dec. 1851. Door den Krimoorlog maakte hij Frank rijk tot eerste Europeesche mogendheid» Hij deed heel veel voor zijn volk. Maar in 1860 begon zijn macht te dalen. In den Fransch-Duitschen oorlog gaf Lij zich na de nederlaag bij Sedan 2 Sept. 1870 met zijn leger over, werd 4 Sept. te Parijs vervallen verklaard en leefde tot den vre de (1871) als krijgsgevangene op Wilhelm- shöhe bij Kassei, waar hij in 1873 over leed. i 20 APRIL. 1882. Overlijden van den Engelschen Natuuronderzoeker Charles-Robert Dar win, geboren in 1809. Gedurende de jaren 1831-1836 deed hij eer, reis om de wereld. De theorie over het ontstaan der soorten door natuurlijke teeltkeus, wordt naar zijn naam het Darwinisme genoemd, 21 APRIL. 751 vóór onze tijdrekening. Stichting van Rome, wordt heel Italië door gevierd. 1403. Inhuldiging van Jan zonder Vreés te Gent. Hij was de zoon en opvol ger van Filip den Stoute en van Marga- reta van Male. Hij was in Vlaanderen op gevoed en had een voorliefde voor dit deel van zijn staten: hij was immers ook hertog van Burgondië. Jap herstelde den vrede tusschen Brugge en eenige vijande lijke gemeenten, hij gaf verscheiden# nieuwe vrijheden en bevorderde den han del met Engeland. Op verzoek der Vla mingen, die hun taal beminden, werden toen op zijn order alle wettelijke schril ten uitsluitend in de moedertaal opgesteld. 22 APRIL. 1838. Aankomst te New-York van d# twee eerste stoombooten die den Atlan- tischen Oceaan overstaken. OM EENS NA TE DENKEN... De heerschappij over het oogenbllle is de heerschappij over het leven. (Nadruk verboden) P. B. Waarom lijdan aan der Apotheek DE POORTERE Sinl-Niklaaa-Waaa. O «ogenblikkelijk zonder schadelijke gevolgen vaa deze pijnen zullen bevrijden. De docs v. i poeders 4 jr. de driedubbele doos n. IS poeders lO.oa fr. Te verkrijgen in alle goed» Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 11