(UITlrTEI fiUffi.VALS Een Triomfdag voor de Katholieke De Burgeroorlog in Spanje Gendarm neerg* schoten Studentenactie van West-Vlaanderen 13 Aïelpni K.V.V. Arrondissement leper tegen de Nieuwe Belastingen en zuiniger beheer Vlaanderens Bedevaarten Meimaand - O. L. Vrouwe maand! KONINKLIJK HUWELIJK IN ALBANIË K. S. Ai Jubileerde te Roeselaere Pauselijke Belangstelling... Motie gestemd door K. V. V. van het Arrondissement leper NAAR 0. L. VROUW VAN LOURDES RECHTSTREEKSCHE TREINEN EN TREINEN MET OMREIS. KONING ZOGOE HUWT DE HONGAARSCHE GRAVIN APPONYl Woensdag 11. was het te Tirana, hoofd stad van Abanië, alsmede door gansch het land, volop feest ter gelegenheid van het huwelijk van den Koning Zogoe van Al banië met de Hongaarsche Gravin Appo- nyi, dochter van een onlangs overleden bekend Hongaarsch Staatsman. Koning Zogoe is Mahommedaan en zijn bruid is Roomsch Katholiek. Het huwelijksfeest werd met veel luister gevierd, in tegenwoordigheid van talrijke afgevaardigden van andere Staten. Het huwelijk zelf droeg een burgerlijk karak ter. Graaf Ciano, schoonzoon van Mussolini en Italiaansch Minister van Buitenland- sche Zaken, was een der getuigen voor den bruidegom. Aan het volk werd het huwelijk aange kondigd door 101 kanonschoten. Koning Zogoe is niet van koninklijken bloede. Zijn vader was het hoofd van een stam uit het Mati-dal. De stamhoofden hebben in Albanië steeds een grooten in vloed uitgeoefend. Door den invloed der Turken is een groot gedeelte van Albanië Mahomme- daansch, namelijk 70 20 belijden den Orthodoxschen godsdienst en 10% slechts, den Roontsch Katholieken gods dienst. Koning Zogoe is geboren in 1895. Hij studeerde te Istamboul. De jonge Zogoe ijverde vóór den oorlog voor de onafhan kelijkheid van zijn land. In 1912 kreeg Albanië, die onafhankelijk was geworden, de Duitsche Prins von Wied als Koning. Na den oorlog nam deze ontslag. In 1918, op zijn 23® jaar, werd Zogoe Minister van binnenlandsche Zaken. Hij moest dan enkelen tijd in ballingschap gaan leven, maar in 1925 werd hij Presi dent der Albaneesche Republiek. Drie jaar later werd hij tot Koning uitgeroepen. Twee maal reeds werd een aanslag op zijn leven gepleegd. Koning Zogoe is een hard werker. Hij leest veel. Hij kan goed te paard rijden. Hij is een knap tennisspeler. Hij spreekt Albaneesch, Fransch, Turksch, Duitsch en Kroaatsch. Hij kent geen Engelsch^ Hij houdt van fatsoen en draagt steeds kleeren naar de mode. Voor wat zijn buitenlandsche politiek betreft loopt die gelijk met deze van Ita lic, want Albanië heeft veel geld noodig en alleen Italië kan dit haar geven. An derzijds heeft Italië het monopolie der olie-uitbatingen in Albanië verkregen. Koning Zogoe legde reeds flink werk af. Het wegennet werd met 1600 mijlen verhoogd en reeds werden 622 scrv>!*n gesticht. Spoorlijnen zijn er niet doch de lucht- dienst is zeer uitgebreid. Wat de belastingen betreft ieder Alba nees moet ieder jaar het loon voor tien dagen arbeid aan den Staat afstaan. Hij heeft ook drie zusters, die nog jong zijn, en onlangs een maandenlange tcis hebben ondernomen in Amerika. De naam van den Koning is Ahmed Zogoe in het Albaneesch. Dit wil zeggen Ahmed van de familie ZogoeToen hij Koning werd behield hij zijn naam Zogoe. Zogoe wil zeggen vogelDe oorspronkelijke beteekenis van het woord Albanië is land van den arend Ko ning Zogoe heet dus «Zogoe I Mbrct i Shgiptareveten dit wil zeggen: «Vogel de eerste, Koning van de zoons van den arend IIIIHI1IIIIIIIIMHIIIIB8II Regelt zacht de wer king der spijsvertering en der ingewanden De flesch van 25 korrels, 5 tr. 50 50 korrels, 9 Ireak In alle apotheken Enkele oogen blikken na het knallen der geweerschoten sprong Demonie uit zijne schuilplaats, stak de handen omhoog en gat zich gevangen. Toen de gendarm Soote hem boeide, zegde de rekelHet is jammer dat het Remi is, het had beter Dambruyne geweestZijn geweer was nog met twee kardoezen geladen en hij had er nog twee op zak. Hij werd goed geboeid naar de gendarmerie overge bracht en aldaar opgesloten. HET SLACHTOFFER De geneesheer Lo'oel van Avelgem kwam ter plaats en stelde vast dat de ongeluk kige Devloo gansch de lading in den rug ontvangen had. De dood most oogenblik- kehjk geweest zijn. Remi Devloo was afkomstig van Gijve- rinkhove, gehuwd en vader van vier kin deren, waarvan het oudste 15 en hst jong ste 7 jaar oud. Hij was sinds 24 jaar bij de gendarmerie. Het was e:n goede huis vader, zeer geacht van zijne oversten en geëerd van allen die met hem in aanra king kwamen. A UIT GIJVERINKIIOVE ONTVINGEN WIJ OMTRENT DEZE DROEVIGE ZAAK NOG VOLGENDE INZENDING De wreede mare van de schrikkelijke misdaad, door een gewetenlooze schurk op wachtmeester Devloo, heeft ook in Gij- verinkhove en Hoogs lade groote versla genheid teweeggebracht. Hij was immers geboren te Gijverinkhove en zijne vrouw afkomstig van Hoogstade, Augusta Van- houtte. Hij kende er om zijn goede in borst niets dan vrienden. 'H/JL&CL/& tfsCfnfk ksI/ f50.ooo.ooo VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen Postcheck 139.485, Pastoor Renson te Xhendelesae. KIJKJES VAN DEN IJ ZE RT OREN Zijt ge ook zoo blij dat het nu we derom. Meimaand isEen volle maand toegewijd aan de algemeene vereering onzer Moeder Maria.' Wat zorgt de Kerk toch goed voor ons. Ze doet al wat ze kan om onze harten en zielen te verheffen tot de kinderlijke vereering van de I schoonste en. de beste Moeder die ooit geleefd heeft op de wereld, en die van uit den hemel altijd voort maar moe dert over ons allen. Wat zouden we wel geworden zijn zonder de onophoudelijke en dage- I lijksche zorg van Maria over ons? I Ik durf er niet aan denken. Is er •wel iemand die kind kan blijven van God zonder kind te zijn van Maria? Is er wel iemand die niet verloren zou loopen zonder haar hulp en is er wel iemand die verloren was ge- loopen die ooit den weg zoude terug gevonden hebben zonder hare lei ding? Ze heeft ons toch al zoo dikwijls, buiten ons eigen wete, van gevaren bevrijd, uit gevaren gered, voor het kwaad behoed en uit het kwaad los gerukt. Ze heeft ons met gaven en gunsten overladen en zeker veel meer gegeven dan we gevraagd hebben. Ze dacht aan ons, als wij haar vergaten te gedenken, ze bad voor ons toen ivij aan geen bidden dachten, ze smeekte voor ons als wij hartvochtig waren, ze verjaagde gedachten die ons hinderden en stilde passies die ontstuimig werden. Ze knipte dra den door die ons bonden aan de we reld en schonk ons vleugelen om op waarts te stijgen naar den hemel der genade. Wien zocht ze niet op in het vreemde land der zonde om hem terug te leiden naar den tehuis der deugdzaamheid? Zij staat aan den voet van ons le venskruis en haar aanmoedigende aanwezigheid krijgt het gedaan dat wij op dit kruis blijven lijden zoolang het God believen zal. Wij hebben het aan haar te danken dat wij in volle waarheid, haar aanbiddelijken zoon, Christus, onzen broeder mogen noemen en God onzen vader. Wij mogen zeggen met Christus en nog meer Christus mag zeggen in ons tot Maria: Moeder! Christus, mijn broeder, zegt en her- zegt het, duizend malen en ontelba re keeren in mij tot Maria: Moeder! Wanneer wij opzien naar haar onzeg- gelijke schoonheid en onuitsprekelij ke waardigheid, dan voelen wij het zoo grondig-diep dat al wat we uit stamelen kunnen om haar te loven en te prijzen, van verre niet gelijkt op al de heerlijkheid waarmede zij om straald is. We zullen lofzangen zingen, wees gegroetjes bidden, uw litanie opzeg gen, zoeken en zeggen de schoonste woorden in onze taai om al uw groot heid en schoonheid, uw gaven en deugden, uw heerlijkheid en waardig heid, te bezingen en te loven, in het innige bewustzijn dat we nog niet eens een flauwe weerschijn hebben teweeggebracht van de hemelsche glorie die uw deel is. We zullen uw beeltenis omgeven met de schoonste bloemen uit den hof en de keerskens doen branden, zooveel als we 't vermogen: en alhoe wel dat het al zoo povertjes is tegen over de eer die toekomt zult ge toch op ons neerzien met blijdschap, al leen al omdat ge ziet dat uw kinde ren hier beneden, U gedenken die daarboven zijt. Maar werkelijk Moeder niet gij al leen zijt blijde: wij allen zijn ver heugd dat het nu Meimaand is, uw maand, Maria-maand. We zijn blijde omdat we weten dat uw naam, Maria, langshier langsdaar, de wereld door, in alle landen, dorpen, l2B3£3BZS2399S3l8HHMB8!B49llk steden, huizen, kerken en harten met eerbied zal vernoemd worden om U altijd door, in alle talen van de ge- heele wereld, te loven en te danken. We zijn blijde en uw Magnificat wekt vreugde in onze zielen, die den Heer groot prijzen omdat Hij die machtig is zulke groote wonderen aan U heeft gedaan, dat alle geslachten, die voorbij zijn, dat alle volkeren die nu bestaan en alle volkeren en ge slachten die komen zullen U zalig prijzen, hier op aarde. We zijn blijde om de ontelbare ker ken en kapellen, de tallnoze bede vaartplaatsen, de millibenen en nog millioenen huizen ivaar gij zult ver eerd worden, niet bloemen en licht en met gebeden die als wierook tot i-oor uw Koninginne troon zullen opstij gen. We zijn blijde om de zoovelen dié U zullen danken om al het goede dat gij nooit ophoudt te doen na al het geen ge reeds gedaan hebt voor ons die 't ëoo weinig verdienen. We zijn blijde omdat de engelen en de heiligen met ons medejubelen rond uw troon en om de vele zielkens die gij in de Meimaand vast en zeker uit het vagevuur zult verlossen, om de zondaars die gij gedurende de Mei maand zult helpen bekeeren en om de stervenden die gij in de Meimaand, uio maand, Maria, een heiligen en za ligen dood zult helpen sterven. We zijn blijde omdat Christus, onze broeder, zelf ook zoo blij zal zijn wan neer Hij ziet en hoort dat zijn Moe der zóó vurig en zóó gemeend door de menschen wordt vereerd, bemind, ge loofd en gedankt. We zijn blijde omdat in de Mei maand meer dan ooit Gods wil wordt volbracht in wiens vaderplan ook voorzien werd dat alle geslachten U zouden zalig prijzen. Maria, 't is Meimaand, uw maand toon dat gij onze Moeder zijt. We hebben U toch zoo noodig: 't is zeker we kunnen niet voort zonder U. Wat zal er van ons en van de wereld geworden als gij niet uw bij zondere hulp verleent. O zoete Ma<j 'd Maria zie meedoogend op ons neer: arme bannelingen in dit tra nendal. We hebben zooveel verkorven en misdaan: we kunnen 't alleen en zon der uw heel bijzonderen bijstand niet verhelpen en herstellen. Als gij niet op bijzondere wijze tusschenkomt dan zal 't zeker niet meer gaan. Wil ons arme zielen gedenken. We zullen U niet een, maar duizende en nog duizende ave's schenken. Nu is 't Meimaand, Moeder, Maria, nu, in deze maand hopen wij met een onwankelbaar vertrouwen dat gij met buitengewone mildheid en vrijgevig heid, met beide handen zult putten uit den onuitputtelijken schat van Gods gaven en genaden, waarover gij moogt beschikken, om alle menschen en volkeren, die 't toch zoo noodig hebben te overladen met weldaden. 't Is Meimaand, 't is uw maand, Maria: toon dat gij onze moeder zijt. We komen allen tot bij U, ontel baar velen, vermorzeld om het kwaad dat we deden en een beetje beschaamd om het weinige goed dat we met uw hulp volbrachten, en we vragen 't V, met vertrouwen, U lovend en dan kend, dat gij nu, met kwistige hand ons allen zoudet zegenen. En we beloven het U dat we voor taan, meer dan vroeger, ons best zul len doen opdat ons heele leven zoude zijn één Mei-leven, ivaarin uw zoon Christus in ons U zoude eeren en be minnen, loven en danken, evenals wij ons best zullen doen dat Hv steeds in ons den vader zou kunnen aanbidden en beminnen. TIJL UILENSPIEGEL. !HBB9I3B3B33EI3SB3B93!IBBS33Bi331Sü7 DE MOORDENAAR NEEMT DE VLUCHT emonie, denkelijk vermoedende dat de gt.-darmen rond de woning op lo:r ston den, nam langs achter door de velden de vlucht. De op wacht staande gendarmen werden door voorbijgangers verwittigd en snelden d:n vluchteling achterna. Deze loste nog twee schoten en ging zich als dan verschuilen achter een houten barak, staande in eene weide dicht de woning van Leo Delure. De gendarm J. Soete zat hem op de hielen en, op het oogenblik dat hij van achter de barak iemand zag uit komen, loste hij twee geweerschoten. DE MOORDENAAR GEEFT ZICH OVER VERVOLG DE NEDERLAAG DER ROODEN WORDT STEEDS GEVOELIGER. OP ALLE FRONTEN MOETEN ZIJ WIJKEN. Z. Exc. Mgr. Lamiroy, onze klaarziende Bisschop, stichter der K. A.-Gioepen, bij de Pontifikale Hoogmis. Tien Jaren terug vergaderde voor de eerste maal te Roeselare een groep van een driehonderdtal West-Vlaam- Sche Studenten der K. A., kiem die zou uitgroeien tot de heerlijkste ka tholieke jeugdbeweging over de we reld. Thans gaat het door den aether: Hier lijnuitzending der slotmanifes tatie der K. S. A.-Jubelgouwdag op het Sportplein te Roeselare. We zitten aan den luidspreker en hooren het geroezemoes der geest driftige aansluitende Studentenscha- ren op het ruime plein. Of katholiek Vlaanderen erop voor- Uitgegaan is? Vijf duizend Studenten, georganiseerd en begeesterd in het heerlijke lidmaatschap der stuwende katholieke actie. Klaroenen, Hernieu- wers, Hoogstudenten. Alle schakee ringen der jeugd: van den jongen Student tot den jongen man op den drempel des levens. Omringd door hun broeders uit de Katholieke Aktie: Middenstands-, Ar beiders- en Boerenjeugd. Omringd vooral ook, voor de eerste maal, door ouders en vrienden, die mede opgaan, en meest nog misschien, in den jubel van deze jeugdadel-apotheose. En dit alles gedragen door den aet her over gansch Vlaanderen door eigen katholieke zender. Hier wordt gebouwd in eenheid, en niet afgebrok keld in egoïstische verdeeldheid. Bij dergelijke gebeurtenissen voelt men een golf van optimisme stijgen in het gemoed, en ln de morgenfrisch- heid van dit jeugdidealisme zindert reeds de zonnegloed der heerlijke opsnbloeiende lentedagen van een nieuw doorleefd katholicisme. Krachtig dreunt het spreekkoor over het plein. Het wisselend woord en wederwoord van leider en koor massa: Sterk, mannelijk, geestdriftig. Hernieuwers van den nieuwen tijd! Begeesterend als nooit en ontroerd galmt de stem van den AJgemeenen Proost: Kamp adelt. God voert aan. En het woord van Z. Exc. den Bis schop wijdt het geheel tot een be wuste beleving van kerkelijke daad vaardigheid. Heerlijke jeugd. Heerlijk idealisme. Zoo moet het. Tot zat wordsns toe ge dronken aan de bronnen van het idealisme! Opdat, als de branding van het mannenleven U zal omprangen, hoog blijven opflakkeren de vlammen Van uw jeugdidealen en verlichten mogen de donkeren nacht van zoo veel laags en kleinheid. Heerlijk is het als jonge man te leven in een tijd van hernieuwing. Heerlijk groeit de band tusschen het oudere en het jon gere geslacht. Steeds met nieuwe ef fectieven aangevuld gaan we van ver overing tot verovering. De jubelgouw- dag der K. S. A. te Roeselare luidt den nieuwen tijd in: Kamp adelt. God voert aan. H. S. 110 KM. OOSTZEEKUST DOOR DE NATIONALEN BEZET Alhoewel in de laatste dagen hard en slecht weder de krijgsverrichtingen ten zeerste belemmerden, hebben de natioaa- len nieuwe suksessen geboekt en konden zij meteen ook het bezetten van de kust aan de Middellandsche Zee uitbreiden. Zij hebben hun vooruitgang in de richting van Castellon-Valencia voortgezet en ruk ten op tot over Alcala de Ghisbert en meer het land in. tot Albocacer. Hierdoor zijn de roode linies als een punt komen te staan langs Aliaga en Cas- tellote, met als breedste punten Alcala de Chisbert en TerueL Ten einde deze roode linies in een soort zak te kunnen r.ijpen hebben de natio- nalen een offensief ontketend nabij Alia ga en maakten reeds belangrijken vooruit gang, alhoewel het slechte weder zeer iiun actie hinderde. De zak gevormd bij Tortosa wordt ook gezuiverd. Aan de Fransche grens hebben de na- tionalen ook nieuwe gebieden onder hun bewind weten te stellen. In een zak, groot 2600 vierkante Km. werden 7.000 rooden ingesloten, die na korten tegenstand, allen de vlucht namen naar Frankrijk. Zij na men met zich mede uit het Arandal 5000 paarden en muilezels, 20.000 ossen en koei en, een half millioen schapen en honder den geiten, die aldus in Frankrijk werden binnengesmokkeld. Anderzijds maakten de nationalen een vrachtwagen buit waarop 18 millioen pe seta's aan zilver en goud gevonden werd, alsmede 14 Fransche vrachtwagens en 4 Russische tanks. De oorlogsvloot der nationalen biedt goede hulp aan het landleger in actie langs de kust der Middellandsche Zee. Talrijke schepen met vluchtende rooden werden gepraaid en na het overnemen van de vluchtenden in den grond geboord. In de haven van Cartagena werd de roode krui ser Liberdad door vliegtuigen tot zin ken gebracht. Te Madrid zou groote schaarschte aan voedingsmiddelen heerschen. Het beroemde klooster van Sigema, dag- teekenend uit de XII® eeuw, werd door de rooden in brand gestoken vooraleer zij het moesten verlaten. Al het houtsnij werk, dat groote waarde had, werd ver brand in de t keuken, de kerk hadden de rooden tot een paardenstal gemaakt en de steenen grafzerken dienden voor de rooden tot proviandkisten. Te voren had den zij de overgeblevene beenderen en geraamten der dooden op een hoop ge gooid, overgoten met benzine en verbrand. Te Barcelona werden talrijke personen, verdacht van spionnage, ter; dood veroor deeld. Naar zekere berichten zouden de moordpartijen herbegonnen zijn te Bar- celona. Al wie maar eenigszins verdacht wordt, loopt gevaar gefusiljeerd of aan gehouden te worden. Volgens een medfcdeclinf» van den kcr- respondent van het blad «Jour» zou de oorlogsbuit die in de laatste gevechten werd gemaakt, aanzienlijk zijn. Hij be draagt 15.000 geweren, 350 machienegewe- ren, 75 stuks geschut. 30 stormwagens, 37.000 houwitsers en 35 millioen geweer patronen. In het niet-inmengingskomiteit heeft Rusland thans geweigerd ziju aandeel in de kosten ervan te betalen. Z. Exc. Mgr. Lamiroy, Z. Exc. Mgr. Leys, Missiebisschop, Heer L. Deschodt, Alge meen Leider M. V. K. A. Bisdom Brugge. Het bestuur der K. V. V. van het arron dissement leper, op Zaterdag 23 April 1938 in buitengewone zitting vergaderd, belast zijne afgevaardigden bij het Con gres van het Blok der Katholieken van België, zich krachtdadig te verzetten te gen de huidige ontwerpen der regeering in zake nieuwe belastingen. Het duit niet dat de lastenbetaler bru taal zou aangeslagen worden, terwijl on verantwoordelijke beheerders door groot heidswaanzin en budgetair; zorgeloosheid, de etaatsflnantie ongestraft kunnen ont redderen. Het eischt: 1) dat de regeering eerst voor EEN MILLIARD FRANK wel bepaalde bespa ringen zou doen alvorens nieuwe belastin gen voor te stellen; 2) dat de noodig-blijkende lasten, op een eenvoudige manier te heffen, recht matig zouden verdeeld worden, rekening houdend met de levensbelangen der kroostrijke gezinnen, der middenstanders en der landbouwers: 3) dat het land voortaan zuinig zou be- UaBBBBSBBBBBBBBBBBBBBBBBBBliBI heerd worden met het oog op de veilig heid onzer munt en der spaargelden, en dat de verspillingen van volksgezondheid en den dienst van economisch herstel zouden ophouden. Het keurt de besluiten goed van het congres gehouden op 12 April in zaak a) Verplichte verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid, en b) het standpunt tegen over de volksgezondheid. Het bestuur der K. V. V. van het arron dissement leper legt er nadruk op dat de Katholieke bevolking van dit gewest er op rekent dat het congres van het blok een kordate houding aanname op hst stuk der besparingen en belastingen en dat de Ka tholieke parlementsleden stipt de beslui ten ervan zullen naleven. Het verlangt de namen der mandataris sen te kennen die onvoorwaardelijk het standpunt van de K. V. V. hebben inge nomen en gaat over tot de dagorde. Namens de K. V. V. van het Arrondissement leper: De Voorzitter, R. DELEU. OVERLIJDEN VAN BARON JANSSENS DE BISTHOVEN, OUD-GOUVERNEUR VAN WEST-VLAANDEREN Dinsdagnacht is te Brugge overleden de Heer Baron Janssens de Bisthoven, oud- Gouverneur van West-Vlaanderen. Baron Janssens de Bisthoven werd te Sint Niklaas geboren in 1859. Hij was vroeger Prokureur des Konings te Brugge en Advokaat-Generaal bij het Beroepshof te Gent. Baron Janssens de Bisthoven volgde ln 1912 Baron Ruzette op als Gouverneur en trad al in 1933, na 21 jaar Gouwheer schap. Het was de e-enige Gouverneur van België die tijdens den wereldoorlog het stukje onbezette gebied beheerde. In 1933 werd de Heer Gouverneur bij Koninklijk Besluit van 6 Juni 1933 be noemd tot groot-cfficier in de Leopolds orde. De oud-Gouverneur heeft met veel zor gen en nauwgezetheid zijn ambt als Gou verneur uitgevoerd, zooals een magistraat zulks kan. In Juni 1933, op tweede Sinksendag, bij de plechtige afscheidsbetooging, zegde M. A. Rons;, Voorzitter van den Provincie raad, het volgende: Esn-en-twintig jaar met onveipoosden arbeid, lofwaardige werkzaamheid, aanhqiKlfr.de krachtin spanning, onverm'oèibare opoffering e'n gehechtheid aan de provincie gewerkt, en gedurende dewelke de Heer Gouverneur de talrijke en verscheidene vraagstukken die de Provincie aanbelangen met de meeste bevoegdheid wist te behandelen». De lijkplechtighedon zullen Maandag aanstaande in O. L. Vrouwkerk plaats hebbrn. Het leger zal er vertegenwoordigd zijn. Woensdag morgen zijn de Heeren Gou verneur Baels, Burgemeester Van Hoes- tenberghe en vele andere overheidsper sonen het lijk gaan groeten. f '5 - rJi rr-ssA- DE AANGEHOUDEN DADER DE AANLEIDING TOT DEN MOORD Langs den weg van Avelgem naar Oude naarde woonde in de herberg De Linde de genaamde August Demonie, een zware kloeke vent, wegend 120 kgr., maar een echten dronkaard en woestaard. Hij is afkomstig van Bossuit en 55 jaar oud. In 1922 huwde hij de genaamde Elo- die Vercoutere, thans 67 jaar. De vrouw kreeg echter steeds ferm slagen en over twee jaar verliet zij de echtelijke woning en ging bij haar dochter, eveneens te Avelgem, Inwonen. Nog kon Demonie zijn vrouw niet gerust laten. Processen volgden, die Demonie verloor en de echtscheiding werd intus- scbsn uitgesproken. Demonie moest meteen het deel dat aan zijn vrouw toekwam, uitkeeren. Dit ging de man niet en reeds gerui- men tijd uitte hij doodsbedreigingen aan het adres van zijn vrouw. DE MOORD Zondag had de man weeral diep in het glas gekeken en bedreigingen geuit. De man was ook twistz.ek en van iedereen gevreesd. Maandagmorgen rond 6.30 uur verliet hij zijn woning, gewapend met een twee loop en de zakK.cn met kardoezen gevuld. Hij trok op naar de woning van zijn aan- getrouwden schoonzoon Ceyns, bij wie zijn vrouw inwoonde. Demonie verschool zich in de W.C. van het huis Ceyns en toen deze met zijn vrouw uit den huize kwamen sprong hij buiten en miKte naar Ceyns. Ceyns sprong weg en weer om het schot te ontgaan. Toch schoot Demonie. Een eerste kogel miste doel en maakte een diepen put in den grond. Een tweede schot raakte Ceyns in den rechtervoorarm. Vrouw Ceyns en haar moeder namen intusschen de vlucht naar een naburige woning, waar Elodie Vercoutere zich ver borg in een ingemaakte kleerkast. Demonie zocht dan eerst het huis Ceyns af. Niemand vindende, trok hij naar het naburig huis der Weduwe Verhaeghe, waar zijn vrouw verscholen zat, sloop het huis binnen, maar vond er gelukkiglijk zijn vrouw niet. De gendarmen werden verwittigd en drie hunner, kommandant Omer Maes, en de wachtmeesters Devloo en Dambruy ne gingen op zoek naar Demonie, naar De Linde Wachtmeesters Devloo en Dambruyne trokken door het achterpoortje en, op den koer komende, gingen zij de stallingen of hokken afzoeken. Op het oogenblik dat Devloo het eerste hok binnen ging, knalde een schot en de ongelukkige wachtmees ter ontving de gansche la-dung in den rug. De laffe moordenaar had den gendarm, toen hij binnenkwam, geschoten van op zeer korten afstand. De zaadkorrels had den bal gevormd, deze was in het hart gedrongen en de wachtmeester, zonder een kreet te slaken, plofte ten gronde op den rug. Vreezende dat de kerel nog zou schieten, werden geen pogingen meer ge daan om binnen te dringen. De gendarmerie van Kortrijk werd ver wittigd en aanstonds werden een twintig tal manschappen naar Avelgem gezonden. Het Parket van Kortrijk werd op de hoogte gesteld. Als t voorbij is... Onvergetelijke in drukken hij allen die het bijwoonden: Hoogmis, optocht, spreekkoor! Wie had aooiets durven verwachten van onze West-Vlaamsche studenten? En dit is het resultaat waarop we steeds in de toe komst zullen kunnen wijzen met een ze kere vreugde... Traag en zeker, ongekend en zelfbewust, breed en diep is de K. S. A. gegroeid... gegroeid ieder jaar, op eiken gouwdag hebben wij het nagegaan, steeds stijgend... Doch ongekend maakt on bemind zoo zegt het spreekwoord, en als dan de K. S. A. naar voren treedt om zich bekend te maken bij het volk, zooals op den JubeLgouwdag der K. S. A. van 24 April laatstleden, dan is 't een echte ju belende verrijzenis: 5.000 studenten in wit-blauw Maria-uniform te zien op- marsjeeren met het hoofd rechts naar hun bisschop, hun oppersten leider in de gouw, Zijne Excellentie Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge... En als wij mar sjeeren... hoort naar hun lied, hoort naar het nieuwe lied der komende ge slachten! En we zien langs weerskanten van de weg, dé ouders en de mannen- verbonders met blije gezichten, hun K. S. A-jongen toelachen, hun jeugd beweging volgen... Hun jeugdbeweging, die marsjeert achter de Chirovlaggen, het teeken van onfeilbare vervolging en van onfeilbare overwinning! En dan die prachtige slotmanifestatie op het plein, na zoo'n vroolijke opmarsj! Samen vereenigd in broederlijken band met de afgevaardigden van de overige gouwen: Antwerpen, Limburg, Brabant, Oost-Vlaanderen, en met de Kruisvaart beweging van Noord-Nederland, die daar wel voor een oogenblikje zijn officieels Nederlandsche stijfheid heeft willen ver geten en ons de schoonste dansen ten Heer Eerw. Heer Kan. Dubois, Algemeen Proost en bezieler der K. A iu West- Vlaanderen, geeft lezing der Boodschap uit het Vatikaan. studenten op het Kongres uit te nocdigen, om hen beter de doelstellingen der Ka tholieke Aktie te doen kennen Zoo wordt de gouwdag een Congres van katho lieke studenten omringd met hun families. En het is rechtmatig: vermits het huis gezin eenerzijds de eerste en voornaamste haard is van alle opvoeding en vermits de katholieke aktie anderzijds de her nieuwing van alles, in Christus, als wezen lijke doelstelling getracht. Dit beteekent ook dat de Katholieke Aktie er toe bij draagt de wezenlijke eenheid van het huisgezin te versterken en de banden van genegenheid en liefde, die de ledèn onder ling verbinden, toe te snoeren: ze ver heft en verzacht immers het gezag der ouders die de vertegenwoordigers en mede werkers van God zijn en van Christus, en ze maakt de gehoorzaamheid kinder lijk, bescheiden en vertrouwelijk. De Heilige Vader, die steeds mild is met zijn aanmoedigingen voor zulke initia tieven. gelooft graag dat dit Congres, die aanmoedigingen ruimschoots verdienen zal: het zal Immers zijn leden opleiden tot steeds meer nauwgezette getrouwheid aan de plichten van het christelijk leven, tot groeiende volgzaamheid tegenover de richtlijnen der 'Hiërarchie, tot meer edel moedige toewijding in de verdediging der rechten van de Kerk en tot steeds grooter wedijver om de jeugd te behoeden tegen de gevaren aan dewelke haar geloof en haar zuiverheid van zeden zijn bloot gesteld. Wenschende dat de werkzaamheid van het komende Congres een doeltreffende hulp moge aanbrengen aan al de verschil lende werken voor K. A„ vooral bij de jeugd, schenkt de Heilige Vader met liefde als onderpand Zijner bijzondere welwil lendheid, alsook der hemelsche genaden, een zeer bijzonderen Apostolischen Zegen aan Uwe Excellentie, aan de Congressis ten en aan hun families. Wil aanvaarden, Hoogwaardige Excel lentie, met mijn persoonlijke gelukwen- schen, de herhaalde verzekering mijner algeheele toegenegenheid in Jezus-Chris- tus. (geteekend) Jozef, Kardinaal Pizza rd o. Na deze Pauselijke wenschen aange nomen te hebben met den vollen eerbied dien we den opperste onder de geestelijk heid verschuldigd zijn, moet het U dus nooit verwonderen van ons te hooren het EWiva als slot van dezen heerlijken Jubel- gouwdag, K. 3. A West-Vlaanderen. beste heeft gegeven...! Dan... het bezielend woordje van gouwleider en gouwproost: Kamp Adelt, God Voert Aan! Gelukwenschen niet alleen van vrienden en kennissen van de K .S. A., maar ook van. en wie zou durven denken dat ons zoo'n groote eer te beurt zou vallen, ook van onzen Paus, dien we nooit genoeg lief kunnen hebben... Den Paus: Evviva... den Paus die de beweging zegent... Evviva! VAN 17 TOT 25 MEI EN VAN 28 JULI TOT 5 OOGST. Inlichtingen en inschrijvingen bij de plaatselijke IJveraars en op het Sekretariaat van het Diocesaan Comité van de Bedevaarten (Bisdom Brugge): PLEIN, 13A te KORTRIJK. A Hier volgt de tsktst die wij uit Rome mochten ontvangen: Rome, cp 14 April 1938, Paleis van den H. Callixtus. Hoogwaarde Excellentie, Ik heb het mij tot plicht gerekend den Heiligen Vader op de hoogte te k»engen der troostende inlichtingen, welke Uwe Hoogwaardige Excellentie mij heeft wil len bezorgen in haar brief van 4 April laatstleden nopens het Diocesaan Con gres der Katholieke Studentenaktie, dat zal plaats hebben te Roeselare. Zijne Heiligheid volgt altijd met de grootste belangstelling de vraagstukken betreffende de godsdienstige opvoeding der jeugd en voornamelijk der Studenten, die de leiders van morgen zullen zijn. De Heilige Vader heeft zich verheugd in het schoon initiatief van Uwe Excellentie en Hij wenscht er U van harte geluk om: want het Congres dat nu, dank zij uwen ijver, voorbereid wordt, belooft kostbare vruchten op het gebied van het opvoedend apostolaat. Mat het deel deze vruchten te ver zekeren, heeft Uwe Excellentie het zeer gelukkig initiatief gehad de ouders der Algemeen zicht op de Markt tijdens de Pontifikale Hoogmis.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 2