Bedevaart m&i ieaisraëaffg op ifoeasdag 18 Mei 1938 Hel Drama van Schillerhorst. Ons Vrouwenhoekje GEDACHTEN ANKER-Naaimach'enen WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLET UN WEEK-KALENDER 31JVOEGSEL AAN «DE POPEKIN GEN A AR EN «DE FALLEVAN ZONDAG 1 MEI 1938. Nr 18. Mengel* erV van 1 Mei 1938. Nr A oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT Dora Burton bedekte het gelaat met laar handen. Ja, dat zal men dan zeggen, zelde lij, lk geloof ook dat men dat dan zeggen uil. Maar lk ben er zeker van, dat dit niet waar ls, en dat, als de volle waarheid »an het licht komt, mijn tante volkomen onschuldig blijken zal. Goed, dat neem lk direct aan. Maar is het niet voor de wereld alleen een veel aannemelijker verklaring, dat uw oom de hand aan zich zeiven geslagen heeft uit wanhoop over zijn mislukte speculaties, lijn groote verliezen. U bedoelt voor ons ook aannemelij ker? Ja. Maar als ik dan zeg, mijnheer Roger, dat voor mijn oom die reden absoluut niet bestond. Het is een praatje, dat hij ook geruïneerd zijn zou. Als hij op de beurs wat verloren heeft, zijn het in ieder geval voor hem geen belangrijke sommen, kon hij zijn verplichtingen- zeker geheel nakom m. En zelfs, indien hij veel verlo ren had, wist hij, dat mijn vermogen hem nog ten dienste stond. Neen, even vast ai', ik overtuigd ben van de onschuld van mijn tante, even zeker weet ik, dat mijn oom geen reden had om zelfmoordenaar te worden. En daar was hij ook de man niet voor, van Beekum zou zoo iets veel eerder hebben kunnen doen. Ik ben over tuigd, dat mijn oom vermoord is, en ik wil dat de moordenaar ontdekt wordt en zijn schuld ontwijfelbaar komt vast te staan. De waarheid moet aan het licht (■■sairaBH&BBaaasiMBaiBMiM Niet veel ontvangen, maar veel geven. Doet in eer en achting leven. Wie nijdigheid heeft in de zinnen, Zal 't schoone zien en niet beminnen. De arbeid verstrekt het lichaam, onder houdt de gezondheid, verlengt het leven. IfllBBBUIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB MAAN WIL ER EENS OP LETTEN 't Is al zoo moeilijk, 'k verklaar 't terstond Op den muil van een hond Een... muilband te zetten... En da's gemakkelijk te verklaren... Ge moet dan niet vragen wat voor 'n gehuil, gekerm, geblaat, gehinnik, enz... enz... 't mo:t geweest zijn, deze week te Londen, toen men daar proefnemingen genomen heeft met... gasmaskers voor dieren. De proeven hebben overigens maar weinig resultaat opgeleverd, daar de die ren niet rustten vooraleer zij zich van het masker bevrijd hadden... Ze zullen met hun beestenverstand zeker gedacht hebben... we zijn zoo al leelijk genoeg! Er zijn nu plannen ontworpen voor de dieren groote schuilplaatsen te bouwen, die overtrokken zullen worden met gas- dichte metalen platen. Dieren welke bij de overbrenging trach ten te vluchten, zullen onmiddellijk wor den doodgeschoten... We hopen dat dsn Bond voor Bescher ming der dieren ten minste inlichtingen genomen heeft en gevraagd dat men die laatste clausule aan de dieren heeft... voorgelezen, opdat ze zouden weten waar aan ze zich in beurlijk geval te houden hebben! OP STRAAT wordt Pieterse 's avonds laat door een man aangeklampt. P-p-pardon, kunt ge me... hik... ook zeggen... w-w-waar Klaas J-J-jarasen woont?... Pieterse bekijkt den man onderzoekend en reept dan verwonderd: Maar kerel, dat zijt ge toch zelf!... Dat... dat weet ik, maar... hik... waar woont hij dan?... DEZEN KEER 't Gebeurde meer, Is er alweer Een Franschman aan d'eer Die, 'k houd het staan, Schoone opzoekingen heeft gedaan! De geleerde is Dr Carrel, bestuurder van het Rockefeller Instituut. Hij heeft namelijk medegedeeld dat hij er in geslaagd was, gedurende een tijd perk gaande van twee tot dertig dagen, zekere van het lichaam gescheiden men- #schelijke organen in leven te houden! Alzoo bewaart Dr Carrel reeds sedert zes en twintig jaar... een kiekenhart in leven in een bokaal. Spijtig dat de kiek er niet meer bij en is, want ze zou kunnen zingen van... Tik! tik! tik! Alweer een ei Zeven kippen hebben wij Zeven kippen en een haan- Dat zijn er acht te saam... Hebt ge niet die kleine Ko gezien? 't Is een manneken van 'n jaar of tien Hij is weggeloopen Hij is weggeloopen Hij is... tralala Naar de maan of naar Amerika. In alle geval... aangezien Dr Caxrel 6een Amerikaan is, zijn we benieuwd wel ke uitslagen opzoekingen en proefnemin gen zullen opleveren tot heil der mensch- fieid! MADAM, zei den dokteur, uw ziekte is niet bepaald levensgevaarlijk, maar laat ons zeggen dat van de tien menschen die er aan lijden, drie sterven! En, vroeg de patiënte, zijn die drie nu al dood? NE ZALM 'k Zeg het kalm Da's gewis Ne visch Die, 'k ben niet mis, Goed staat op den disch. Maar, 'k wil er U op wijzen Ook als facteur» diensten kan bewijzen! En ne facteur dat is een... postbode als ge 't niet wist! Visschers uit het Russische dorp Ustjis- Jina hebben een zalm gevangen aan welks rugvin een 2 centimeter lange buis in caoutchouc, met het opschrift, bevat een briefbevestigd was. Uit de buis kwam de volgende in het Engelsch en Noorsch geschreven briefGelieve brief en buis te sturen naar het geologische museum te Oslo (Noorwegen) met opgave waar, *amieer en hoe de zalm gevangen werd. Die zalm had zoo maar 'n afstand van <500 kilometer afgelegd! "n Chance dat onze postboden zoover Biet moeten... zwemmen... en bijzonder die van Tchecko-Slowakije. Om zich te kunnen verweren tegen ban. dieten, die de laatste Jaren op het platte ltod zich aan vele overvallen hebben •chuldig gemaakt, zullen de postboden in Tchecko-Slowakije gewapend worden. Bij- 2.500 revolvers, 800 gummistokken, 1,000 knuppels en 700 waarschuwings- toiten zijn verzonden om onder de be- «hbten te verdeelen. Gelukkig ls 't bij ons nog zoo straf niet. VROUW is dat brillantine, vroeg fceneer van Polterpaaltjes, hcur een pot- toonend. Neen, dat ls een potje lijm, ant woordde madam. komen. Het zou èn tegenover de nage dachtenis van mijn oom èn ook om ver keerde vermoedens tegenover mijn tante te voorkomen, misdadig zijn, Indien de zaak in het duister bleef. Dat mag niet en dat zal niet gebeuren ook niet om iemand anders te redden. Daarom heb ik dien detective in den arm genomen en wend ik mil nog tot u als een bekwaam rechtsgeleerde. Maar wat zou lk kunnen doen. Als u de waarheid omtrent de misdaad die er gepleegd ia wilt vinden, Ja dan hebt u een detective wellicht noodig, maar niet mij. Een advocaat is er, om een beschul digde te verdedigen, niet om een misdadi ger te zoeken. Mijnheer Roger, a's de justitie na boekenonderzoek en zoo meer ontdekt, dat mijn oom werkelijk geen reden had om zich zelf te dooden, welk praatje nu loopt, dan zal de Justitie óók aan moord gaan denken. En de omstandigheden zijn zoo, dat zij verdenking opvatten zal te gen mijn tante als medeplichtige. Er valt voor u dus wel ter dege een onschuldige te verdedigen. Ik vraag u of gij dat wilt doen. Athur Roger zou geen oogenblik geaar zeld hebben, van ganscher harte een -toe stemmend antwoord te geven, als Frans van Beekum niet een half uur te voren daar in dienzelfden stoel gezeten had. Vanzelf zou hij al gaarne pleiter geweest zijn in een gerechtszaak, die zeker veel opzien zou baren. Maar bovendien, hoe gaarne zou hij de dankbaarheid verdie nen van het schoone meisje tegenover hem, wier vriendschap hij zich gaarne veroveren wilde. Zij had een grooten in druk op hem gemaakt, hij meende nooit lieftalliger verschijning gezien te hebben, hij zou er alles voor over gehad hebben, om haar van dienst te kunnen zijn. Maar hij had al zijn diensten aan zijn vriend Frans van Beekum aangeboden, hij had zich dus in zekeren zin al aan haar te genpartij verbonden. Zijn vriend en dit schoone meisje, bei den verzochten zij hem de waarheid te IHBSaBBBBBBBBBBBBBI Ha! nu weet ik waarom ik mijnen hoed niet meer van mijn hoofd kan krij gen, zei meneer wanhopig. HOLLAND is een... vischland bij uit nemendheid... en dateer dus ginder ook veel vischmarkten zijn, valt niet te -ver wonderen... die dan begiftigd werden met den naam van nen Heiligen. Het langrt heeft de naam van Sint Pie- ter voortgeleefd op de groote vischmarkt. waarvan hij de patroon was. Als de mis in 't gasthuis -beëindigd was, ving de stadsomroeper zijn tocht door de stad aan. Telkens hield hij stil, sloeg op zijn koperen bekken en begon te schreeuwen: Loop! Loop! Loop! Op de groote vischmarkt is te koop! Die geltekarpers, en den brasem, geel van [kuit, De kostelijke Griet, die fiere waterbruit. De snoek, die vijverwolf! De zeelten, barm [en voren, Van menig als het puik der vis.seen uit- verkoren! De Heilbot, blank van visch, de rog, en [plaat en tongen En vette zalmen, in het bruisend nat be- [sprongen. In de vijftiende eeuw, getuigde het van goeden smaak, zeehonden, meerzijnen en bruinvisschen op tafel te brengen... Maar 't is waar, potdorie, de vasten is toch door... en 'k weet niet waarvoor 'k U dit allemaal kom vertellen... 't zijn immers vijgen na Paschen!... Maar de Vrijdag is er nog! NIEUWSGIERIGHEID GESTRAFT. 't Gebeurde in Amerika. Twee meisjes, erg nieuwsgierig van aard, hadden in een dagblad een bericht gelezen, dat haar interesseerde: Wat een trouwlustig meisje vóór het huwelijk we ten moet! stond er. 't Boek werd gestuurd tegen verruit- betaling van een. halven dollar. De meisjes stuurden 't geld en kregen een paar dagen later 't beekje: Het volmaakt keukenprinsesje. - Hon derd goedkoops recepten! 'T IS ZOOALS GE 'T HIER LEEST Want we vernamen 't uit goede bron Vier mannen-, zoo sterk als Samson, Zijn in Stockholm van noode geweest, Om er sapiper de boeren 5 Grammen te vervoeren! Dit ongewoon transport is te zien ge weest in de straten van Stockholm. Vier sterke kruiers hebben namelijk onder toe zicht van politie en doktoren, Zweden's grootsten voorraad aan radium, te weten vijf gram, ter waarde van 350.000 kronen, naar het zoo juist geopende Radiumjln- stdtuut vervoerd. Deze kleinigheid van de grootste stof ter wereld, was verpakt in een looden omhulsel, met een wand van 10 cm. dikte. Het geheel woog 175 kgr. Het radium kwam uit Frankrijk via Antwerpen, met de -boot en wordt thans in een geweldige brandkast bewaard. Zweden heeft nu voorloopig genoeg ra dium, daar de hoeveelheid pas over 1750 jaar tot de helft zal zijn «hergast». Er blijft mij nu nog juist over U toe te wenschen nooit met deze kostbare en kostelijke stof te moeten in aanraking komen... want interessant is het niet. DE JAPANNERS op het front van Tientsin-Polkeoe vertellen de volgende geschiedenis. De bevelhebber van een Japaansche colonne had een Chin.esch generaal ge vangen genomen. Den volgenden dag kwam er een Chi- neesche afvaardiging om hem zoo moge lijk uit te wisselen. Ge kunt voor den generaal twee kolonels krijgen, stelde de afgevaardigde voor. 't Voorstel werd afgeslagen, Zes majoors? Neen! Twaalf kapiteins? Neen! Twaalf pakjes sigaretten dan? Top! zei de Papaansche bevelhebber. IN EEN ENGELSCHE GA2SET Hebben we, tot ons' groote pret, Maar tot... andren's leedwezen, De volgende... biechte gelezen, Die... ge moogt er op letten Sommigen niet op hun gemak zal zetten! Oppervlakkig genomen is d'r niks merk waardigs aan dat nieuws je te bespeuren... maar als ge 't een beetje dieper door snuffelt. Hier gaat het dus. In de laatste tijden hebben lederen dag drie vliegtuigen van de Sabena... goud ladingen aangebracht uit België in En geland. Men schat het bedrag aan goud dat uit België werd vervoerd naar En geland op 9 ton per dag, dus voor 'n gan- sche week op 63 ton. En nu den bouquet Het blad meent... en 't verstopt het niet. dat die goudverzendingen gedaan werden door bezitters op 't vasteland, die nerveusgeworden waren ten gevolge van de internationale spanning... We zouden die verzenderswel ne keer willen kenmenl... 't Moeten voorzeker goede vaderlanders ofte patriotards zijn Ik ben het niet... Gij zijt het niet... 'k Geloove dat we 'n beetje... veel hooger zouden moeten gaan zoeken... maar dat wordt wat al tc dansjereuc. MENEER SIMPEL ging dineeren in t restaurant op 't hoeksken. En hij deed zijn beklag. Garqon, zei hij, d'r zijn haren in mijn scep! Dat zullen waarschijnlijk wimpers van de vetoogjes zijn, mijnheer, zei de garqon gansch ernstig. 'N TEGENSTRIJDIGHEID: Een voet baller die niet... baldadig is! VIEVAN DE OORLOG die gaat kranen, Oorlog mijner droomen Die eerder, 'k zeg het fijn Een... snelheidska-mp zal zijn. Ja, beste menschen, da's 't goede nieuws da'k U hier brenge.en da's het nu maar zoo spoedig mogelijk uitvechten, alvorens zoeken, klaarheid te brengen in het duis tere drama. Maar ze stonden toch tegen over elkaar en hij ken niet belde partijen dienen. Een oogenblik verkeerde hij in een moeilijken tweestrijd en zijn bezoek ster zag hoe hij aarzelde, maar begreep daarvan ndet de reden, kon die ook niet begrijpen, wijl zij niet wist wat aan haar verzoek was voorafgegaan. Daarom ver wonderde zij zich over zijn aarzeling. U wilt niet, mijnheer Roger, vroeg aij. Och Juffrouw Burton, Ik zou zoo heel gaarne u van dienst willen zijn, maar ik mag het niet aannemen. Waarom niet? Meent u, dat het voor mijn tante zoo hopeloos zou staan, dat u met haar verdediging toch geen succes zoudt hebben? Volstrekt niet. Maar vóór u, was hier iemand anders, laat ik het maar zeggen, van ds tegenpartij en ik heb mij verbon den hem ter zijde te staan. Zoo? Met andere woorden, u zult dien voort vluchtteen bankroetier moeten verdedigen. U zult moeten bewijzen, dat hij mijn oom niet vermoord heeft, ah, u zult betoogen, dat mijn oom een zelf moordenaar is. Ja. mijnheer Roger, dan kunt u mij niet helpen. Dora Burton was onder het spreken opgestaan. Het spijt me meer dan ik u zeggen kan, zeide Athur Roger, ik zou niet willen, dat u in mij een tegenstander of vijand zoudt gaan zien, ik... Och, ik ontzeg u natuurlijk het recht niet voor uw cliënt te doen wat u kunt, aldus viel Dcra hem in de rede, maar verder overleg kan hier geen nut hebben. Zij sneed het gesprek kort en beslist af. De advokaat, die anders om zijn woorden waarlijk niet verlegen was, stamelde nog eenige zinnen, maar twee minuten later was zijn schoone bezoekster vertrokken. En hij llep met nijdige passen in zijn kantoor op en neer. Wat ben ik toch ook een vervloekte ezel, mompelde hij. Ik had haar nog hier moeten hcu- B' den, misschien ware er toch een uitweg te vinden geweest. Hij bedacht wat hij haar had moeten zeggen, in leder geval had zij zoo niet mogen heengaan. Athur Roger was over zich zelf volstrekt niet tevreden, maar er was aan het gebeurde nu niets meer te veranderen. Dora Burton had op hem die per indruk gemaakt, dan ooit nog met een Jonge dame het geval geweest was. Indien hij nu als advocaat voor haar tante had mogen optreden, zou hij haar dikwijls ontmoet hebben, hij zou haar door zijn ijver tot dankbaarheid hebben verplicht. En nu zou hij Juist haar be doelingen ln den weg moeten staan. O, het was wel om boos te warden. En boos was hij op z'n vriend Frans, op den de tective, op de heele wereld, maar het meest op zich zelf. Wat een ezel ben ik toch ook, mom pelde hij weer. Een uur later had hij zijn hoed en stok genomen, hij wilde wat gaan wandelen. Wel lag er een omvangrijk dossier ter be studeering op zijn bureau, maar het werk wilde toch niet meer vlotten, hoe hij zich ook inspande. Bah, ik blijk wel zoo'n verliefde Jon ge ezel, had hij tot zich zelf gezegd, maar ondanks die zelfcritiek dwaalden 'n ge dachten telkens weer af en zag hij Dora Burton voor zich, zooals zij daar gestaan had, het bleeke gelaat met de schitteren de oogen en de krullende donkerbruine lokken. En het was vooral de vastbera denheid in dat schoone teere meisje, wel ke hem zoo geïmponeerd had. Athur Roger liep vrij doelloos een paar straten door maar wendde teen a!s on willekeurig zijn schreden naar de woning van zijn vriend, den detective. Het lukte hem immers toch niet Dora's beeld uit zijn hoofd te zetten en met hem zou hii over haar kunnen praten. Zijn vriend had langer dan hij met haar gesproken, en hij was wel zoo gelukkig voor haar te kunnen werken. Maar ver behoefde Roger niet te gaan, want eensklaps hortte hij bijna op tegen IBBBSBBBBBBflfl3SEB9E5BBK9~9IH8EBBIBEBBBBBBflBEBBBBBBBBflBBBBBB SPECIALE TREIN UIT IEPER Een speciale trein wordt ingericht die vertrekt uit YPER, om 5 u. 9 m., met stilstand in alle statiën tot Kortrijk. Aansluiting is verzekerd: 1. Voor de Bedevaarders uit Poperinge met den trein aankomende te leper om 4 u. 53. 2. Voor de Bedevaarders van de lijn van Roeselare aankomende te Meenen om 5 u. Aankomst te Beauraing om 10 u. 30. lucht gezongen door Mgr de Croy, Deken niet Vlaamsch Sermoen. TERUGREIS. Om 3 u. 20 m., vertrek om 8 u. 20 m. Aankomst te leper rond 9 u., de Bedevaarders van Poperinge. Eenige prijs uit alle statiën voor heen- Men gelieve zich in te schrijven alwaar 20 April tot 10 Mei aanstaande: Om 11 u. plechtige Hoogmis in open te Mons. Om 2 u. plechtig Lof uit Beauraing. Aankomst te Kortrijk alwaar aansluiting verzekerd is voor en terugreis, 35 fr. per persoon, reisbiljetten verkrijgbaar zijn vanaf Te leper: Te Poperinge: Te Elverdinge: Te Uos.vieveren Te Merkem: Te Largemark: Te Komen: Te Wervik: Te Meenen: Te Moorslede: Te Wevelgem: Te Kortrijk: Te Dadizele: Madame Schmidt-Ryckaert, Maloulaan, 31, en Juffrouwen Delva, de Stuersstraat. Mevr. L. Denys-Vercruysse, Paardenmarkt, 18, en Juffrouw Maria Markey, Bcrtenplaats. juffrouw Dubois, Onderwijzeres, Veurnestraat. Juffrouw Marguerite Debergh, Ieperstraat, juffrouw Boucquillon, Plaats. juffrouw Adeline Vulsteke en Mad. Feys-Maeyaert. Mad. Roussel-Woussen, Statiestraat, 20. Juffrouw Roose, Drukkerij Steenacker, Mad. Devriendt, Generaal Wahisstraat, bij de Statie, Nr 212. Mad. Odile Soenen-Top, Roeselarestraat, 7. Juffrouwen Bossier, Statiestraat, juffrouw Debacker, Consciencestraat, 38. Juffrouw Godelieve Desplenter, Ledeghemstraat. SPECIALE TREIN UIT VEURNE tien speciale trein wordt ingericht die vertrekt uit VEURNE, om 5 u. 22 ni., met stilstand aan alle statiën tot Gent. Aansluiting is verzekerd: 1. Te Diksmuide voor de Bedevaarders aankomende met den trein van Nieuwpoort. 2. Te Kortemark voor de Bedevaarders aankomende met den trein der lijn Oostende. 3. Te Lichtervelde voor de Bedevaarders aankomende met den trein der lijnen Brugge en Roeselare. Aankomst te Beauraing om 11 u., alwaar eene plechtige Hoogmis in open lucht zal gezongen worden door Mgr de Croy, Deken tc Mons. Om 2 uur plechtig Lof met Vlaamsch Sermoen. Vertrek uit Beauraing om 5 u. Aankomst te Veurne om 22 u. 30. Eenige prijs uit alle statiën voor heen- en terugreis, 35 fr. per persoon. Men gelieve zich in te schrijven alwaar reisbiljetten verkrijgbaar zijn vanaf 20 April tot 10 Mei aanstaande Te Veurne: Juffrouw Elise Depoorter, Zuidstraat, 32. Te Loo: Mad. Emma Simoen-Craye, Dorpplaats. Te Diksmuide: Juffrouw Irène Van Parys, Eesenstraat, 19. Te Nieuwpoort: Juffrouw Rybens, Marktstraat, Nr 21. Te Zarren: Juffrouw Clara Vanden Broucke, Eesenstraat. Te Kortemark: Juffrouw Vogels, Lichterveldestraat. Te Lichtervelde; juffrouw Rosa Vandewalle, Statiestraat, 133. Te Git»: juffrouw Colpaert, Dorp. Speciale wagens zijn bestemd voor de zieken, voor wie alle maatregels ge nomen zullen worden om deze te Beauraing te ontvangen. IBHBlBflHBaiEHBBlBBBBHaïïEBEBIlEBBlBBBEaBBBBBBBBBBBBBBBlBaB Och kooi, antwoordde madam, 't is maar kwestie van een beetje geduld. Ik heb in 't begin met U ook heel wat m-oeite gehad. 't Manneken uit de Maan. de nieuwe uitvindinge in 't vergetelhoek- ske geschoven zij... want.... Drie scheikundigen van New York zijn zeer optimistisch over een oorlog in de toekomst. Geen gasoorlog... geen echte bommen- oorlog, geen bacterieënoorlog zal het zijn, maar een verdcovingsoorïog. De bommen zvillen met cholienacetyl gevuld worden; bij het ontploffen zullen kleine splintertjes de tegenstrevers tref fan en onmiddellijk zullen die inslapen: een schram verwekt zoo een diepen slaap, dat men maar het leger van de tegen strevers moet... oprapen! De kracht van een leger 7jou dus af hangen van den spoed ofte de vitesse waarmede zijn ziekendragers ln den kortst mogelijken Ujd het grootst aantal vijan den zou kunnen oppikken, alvorens deze terug wakker worden! Ehwel, wat zoudt g"er van peinzen... is dat geen ideale oplossing! Laat ze nu maar komen! LIEVE VRIENDINNETJES. Paul zei gisteravond nog, dat 't pre cies was alsof hij de heele wereld ln zijn armen hield, toen hij met mij danste... sprak 't een vriendinnetje. Maar... waarom doet ge dan geen vermageringskuur? vroeg 't ander lieve vriendinnetje! O! SUBLIEME VROUW Met uw neus als 'n schouw De wereld rond, befaamd En Pasionaria genaamd, G'hebt uw goed hart getoond En wordt er vast eens voor... beloond. De Pasionariage weet het, dat is dat fameus Spaansch wijf daar, dat overal op de roode meetingen gaat huilen en tieren om de Jongens op te hitsen voor 't roode Spanje te gaan vechten... en den doodendans meê te maken. Een redacteur van de «Volx du Peuplfi» heeft haar onlangs een intervieuw af genomen. Zij had Juist de Belgische af gevaardigden van het coördinatiecomiteit ontvangen, die meer dan honderd ton levensmiddelen hadden opgestuurd voor t roode Spanje. De opruister was zeer lief voor die man nen, die zeker nog... rooder van schaamte van ginder zullen terug gekomen zijn. Merci voor de levensmiddelenzei de lieve dame, maar we hadden liever... wapens gehad Die wreede en onmenschelijke woorden werden dus uitgesproken door een vrouw, en die vrouw is een helleveeg, want die woorden bewijzen dat de Pasionaria haar zolen en haar hielen, vaagt aan d'ellende en het gebrek lijden van de kinderen en de vrouwen van 't Republie- keinsch Spanje! G'hebt geen ander portret noodig om se te kennen! MADAMMEKEN heeft nen hond ge kocht en 't dier is erg ongehoorzaam. Neen. lieve, zei heuien, echtgenoot, ik geloof niet dat ge dien hond ooit zoo ver krijgt dat hij U gehoorzaamt. Bouillon met tomaten, gereed voor het gebruik EEN Tlie+iuï LIEBIG PRODUCT kwaliteit, gemakkelijkheid, zuinigheid. Het.Tomox Blokje geeft krocht aan tomaten- en andere soepen, verbetert den smaak van de sausen en voedingsdeegen ONS WEKELIJKSCH RAADSEL Oplossing vorig RuiUal FA BEL FABEL. Niouw Rulul: Het eerste is een gewicht, Het tweede zal men «liefste» noemen, Staat drie in elk gedicht; Het vierde geeft ons nuttige bloemen, De vier te saam en nog een staart, Voor afstand is hij niet vervaard. I aan de spits van den vooruitgang. Wonder zig-zag ANKER, naait alles! Geen beter naaimachien dan ANKER... Wel duurder Vr. inlichting bij Vertegenwoordiger uwer streek! Van Sevenant, Diksmuide; Amery, Woumen; W* A. Vervaecke, Waregem; Lannoo, Koekelare; Verdoene, leper. Of voor 't groot: M. J. Verhaeghe, Steendam, Gent. - Overal voortverkoopers gevraagd. den man, dien hij wilde gaan bezoeken. Ha, ha, lachte deze vroolijk, mijn heer de advocaat is wel diep in gepeinzen verzonken. Vanwaar zoo verstrooid, amice? Speelt uw schoone bezoekster u nog door het hoofd? Kom wees nu niet flauw, antwoord de Athur Roger, ik wou naar Je toe. Heb Je even, den tijd? Hm Ja, even. Je begrijpt, ik zit volop in t werk, de onthulling van het drama van Schillerhorst. Dat is Iets lntere-sant. Dus Je hebt het op Je genomen? Dat spreekt van zelf. Voor Juffrouw Burton, nietwaar? Ja man, natuurlijk. En mijnheer van Beekum? Die is toch ook bij je geweest? Hij is bij me geweest, Ja. Hij heeft me alles verteld wat hij wist. Beroerde geschiedenis voor hem. Met z'n vader, bedoel Je? Ja, en dan met dat meisje. Met dat meisje? Juffrouw Burton, bedoel je? Natuurlijk, dat spreekt toch van zelf. Weet Je, hij is verliefd op haar. Ik geloof, dat die twee 6poedig verloofd geweest zouden zijn. Meen je? O, ik dacht, dat Jij dat ook wel ge merkt had. Maar daar zal nu niet veel kans op zijn. Neen, hij is nu arm, en de naam van Beekum heeft z'n goeden klank in ieder geval verloren. Ja, dat zal wel waar zijn. Maar die Juf frouw Dora Burton lijkt me iemand, die iemand, dien ze liefheeft niet zou laten 'oopen, wijl z'n vader misdreef. Kijk eens, ik dacht zoo, als die mijnheer van Bee kum werkelijk niet schuldig is aan den dood van notaris Burton, nou dan is de kans voor hem nog niet verkeken. Maar als zijn vader de moordenaar blijkt van haar oom, en Juffrouw Burton is werke lijk overtuigd, dat hij de dader is, Ja, dan is zijn liefde hopeloos. Roger sprak eenige oogenblikken niet. Hij was met zijn vriend opgeloopen. Eli Je derkt wezenlijk, zei hij, dat die twee van elkaar houden. Ja, geloof dat gerust, hoor. Maar apropos, eigenlijk zijn we in deze zaak te genstanders. JIJ kiest partij voor de fa milie van Beekum, ik voor juffrouw Bur ton. In ieder geval heb ik de schoonste partij, zei de detective lachend. Hij stond voor het politiebureau stil. Adieu, zei hij, den advocaat vluchtig de hand drukkend, hier moet ik zijn. Ik heb heusch geen tijd meer, en hij stapte naar binnen. Toen de advocaat van de wandeling thuis kwam. was zijn humeur er nog niet op verbeterd. m. NOG EEN MISDAAD. Vier dagen na den dood van notaris Buxton gaf de Justitie verlof het lijk te begraven. Men kon zonder overdrijving zeggen, dat het geheele stadje Schiller- horst aan die begrafenis deelnam. Ja ook wijd uit den omtrek waren er nog heel wat menschen gekomen om de droevige plechtigheid bij te wonen. Daaronder waren er zeker die ook gekomen zouden zijn, indien de notaris cmder minder sen- sationeele omstandigheden den dood zou hebben gevonden. Want notaris Burton was een man geweest in het stadje en ook daar buiten zeer gezien en vooral ook veel boeren uit den omtrek, voor wie hij zooveel zaken beredderd had en wier raadsman hij zoo dikwijls was geweest, zouden heen de laatste eer bewezen heb ben. Maar nu was de belangstelling bui tengewoon, want honderden waren ge komen uit louter nieuwsgierigheid. Men wilde natuurlijk zien, wie van de familie mee naar het kerkhof zou gaan, hoe de bloedverwanten zich houden zouden, men wilde toch ook iets van het drama, dat zoo groote ontsteltenis veroorzaakt had, zelf meemaken, al was het dan maar de begrafenis van het slachtoffer. Men had behoefte met anderen er over te spreken, 89BBBBBIBflBBBZBBEKBBBBBBBBBIBB8BBBBBBBBBBBBBBBflXIIBBB9B3Sa HA VI CC Verlangt gij U en uwe meisjes CHIC aan lyrV/TlLio» te kleeden Brengt dan een bezoek aan Tel. 1210 Marie-Jasé, H. Serruyslaan, n' 5, Oostende, ill Alle soort toiletten, mantels, kostumen. Alle maten, zelfs |l 1 P voor zeer struische dames. Keus voor meisjes van 3 tot 14 jaar. jg Tillllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllll!lllllllllllllll!llll!!!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllll!llllil!lllllll!lllllllllllilllllll!l!lllllllllllll|l|||||||||||l|||l||||!l||i^ U VRAAGT?... WIJ ANTWOORDEN!-. U vraagt ons wat U wenscht te weten in verband met huishouding, recepten, opvoeding, schoonheidswenken, enz. Wij antwoorden U zoo vlug en zoo goed mo gelijk. Stuurt uw vragen, onder gesloten om slag, aan TANTE BARBARA, adres re- daktie van ons Weekblad. Beleefd verzoek een zegel van 0,70 fr. erbij te voegen voor het dekken van de onkosten. GABY D. w. VRAAGT ONS: «Hoe voor komt men dat het linnengoed in de kast geel wordt?We raden U aan het volgende middel eens te probeeren: Kookt in d:n waschketel een klein zakje mee, waarin ge wat fijngestampte eierschelpen hebt gebonden. VROUW A. M. VRAAGT ONS: «Hoe lang kan een opengesneden citroen goed blijven om cr van aan een kindje te kun nen geven, en hoelang blijft het geperste sap goed? Verontschuldig ons U zoo lang op een antwoord, te hebben laten wachten. Want uw vraag is van zeer bi- zonderen aard en van hoogst algemeen belang. Wij hebben om antwoord daarop verzocht aan een eerste-klas geneesheer. Hij vroeg ons nog een tijdje uitstel, om een wetenschappelijk antwoord te kunnen verstrekken. Voorloopig hield hij zich bij den raad op te passen dat den openge sneden citroen niet blootgesteld worde aan stof, insëkten, enz., en er voor te zor gen dat het sap in elk geval bewaard worde in een zuiver afgedekt glaasje of tasje. Over een paar weken komen wij hierop terug. NELLY A. VRAAGT ONS: «Bede een rijet-recept op te geven ter vervanging van aardappelen Dit recept publicee- ren wij in deze rubriek onder titel Re cepten C. DE V., JUAN EN ROM. V. D. P. hebben ons eveneens interessante vragen gesteld, die wij eerstvolgende week zullen publiceeren en beantwoorden. EM DE RADIO Het Uur voor de Vrouw. De uitzen ding van Het Uur voor de Vrouw door het N.IR., op Zaterdag 7 Mei, te 17.30 u„ voorziet naast de gewone rubrieken: brie venbus, keukenpraatje en wat muziek, ook een paar belangwekkende vraagge sprekken. Het eerste vraaggesprek dat gevoerd wordt met den uitstekenden kinderarts Dr Philips behandelt den ongelukfcigen toestand der volks- en arbeiderskinderen gedurende hun kleuterjaren. De ellendige woonvoorwaarden zijn maar al te dik wijls oorzaak van een bestendigen zieke- lijken tosstand, die heel begrijpelijk nood lottige gevolgen voor de verdere ontwik keling der kleuters met zich sleept. Een tweede vraaggesprek waarop de aandacht der luisteraarsters wordt geves tigd is het praatje met de jonge Brugsche kunstschilderes Dora Rowimeiaere. Alhoewel Dora Rommelaere haar eer ste onderricht in de schilderkunst stellig thuis genoten heeft en onder het toezicht van haar vader, den bekenden kunstschil der Em. Rommelaere, haar eerste schil derijen en etsen maakte, kunnen we toch geen enkel spoor van atavisme in haar kunst bespeuren. Dora Rommelaere's kunst is mystisch en doet denken aan het bovenaardsche in de schilderijen van Pu- vis de Chavannes, onder wiens invloed deze jonge Vlaminge ongetwijfeld staat. Vervolgens zal nader kennis gemaakt worden met een Vlaamsche huisnijver heid, welke na jaren zieltogen, weer een periode van heropleving doormaakt; we bedoelen de Vlaamsche Kantnijverheid. Het wordt dus een uurtje vol interes sante wetenswaardigheden en vol afwis seling. ZIJN WIJ, VROUWEN, ZOO?... In een Gentsch dagblad lezen wij de volgende vergelijking tusschen een uit gaande man en vrouw: HOE EEN MAN UITGAAT? Wel, op de volgende wijze: Hij komt de kamer uit, loopt in drie lange stappen naar de voor deur. Grijpt in het voorbijgaan zijn hoed van den kapstok en zet hem, op het ge voel af, op zijn hoofd. Slaat de voordeur achter zich dicht en weg is hij. NU DE VROUW... Ze komt de kamer uit, keert terug om te zien of ze het raam wel gesloten heeft, gaat weer de kamer uit, Icopt de trap op, kamt op de slaap kamer heur haar op, poedert haar neus, neemt een hoed uit de kast, zet dien op. ziet dat die haar vandaag niet staat, bergt hem weer weg, neemt een anderen hoed. zet hem op, zet hem weer af, zet hem iets meer naar links, trekt een haar lok er onder uit. Neemt een mantel uit de kast, trekt dien aan, knoopt hem dicht merkt dat ze bij haar grijzen mantel bru'ne kousen en schoenen aan heeft doet haar mantel weer uit, trekt andere kousen en schoenen aan, kijkt in den spiegel, trekt haar hoed nog wat meer naar links, loopt naar beneden, kijkt in het gangspiegeltje. Schuift een scheefge- schoven matje recht, doet de voordeur open, trekt ze dicht, kijkt door het raam naar binnen, hangt het gordijn recht trekt de voordeur achter zich dicht en loont op straat. Wij, vrouwen, moeten eerlijk bekennen dat in deze vluchtige schets veel waarheid steekt, en dat wij er veel bij te winnen hebben daarover eens persoonlijk na te denken, om vast te stellen in hoever ieder van ons aan hooger afgeteekende tijd- verbezende vrouwentype beantwoordt. want nog altijd hing er een geheimzinnig waas over het gebeurde en niemand wist, welk van de vele verhalen, die er ln om» loop waren nu eigenlijk de juiste -zing be vat'e. Dë een wist zeker, dat nu uit gemaakt was, dat de notaris zich zelf doodgeschoten had. wijl hij heel zijn vei-» mogen met speculaties had verloren. De ander had uit goede bron vernomen, dat de voortvluchtige van Beekum den notaris had neergeschoten, uit woede en wraak, omdat deze zijn manipulaties had ontdekt en hem bij de Justitie aan gegeven. Een derde vertelde met een geheim zinnig gezicht, dat er een liefdesgeschie denis achter schuilen moest, en er werd nog heel wat meer verteld en gefluisterd, maar niemand wist het Juiste. Evenwel dit was zeker, dat over het al gemeen men met sympathie van den over ledene sprak. Met heel andere gevoelens liet men zich over van Beekum uit. naar wiens woning, waarvan de blinden ge sloten waren, menig blik geworpen werd. En het was riet overbodig geweest, dat de burgemeester den last had gegeven, dat er een politieman doorloopend bij het huis van van Beekum surveilleeren moest, want zonder dat toezicht, zou de woede van verschillenden zich tegen het huis van den bankier gekeerd hebben. Er wa ren heel wat menschen in Schillerhorst, die hem geld of papieren van waarde hadden toevertrouwd en die al wel zeker wisten, dat zij daarvan nooit iets terug zouden zien. Men was bij de begrafenis nieuwsgierig of daaraan de vreuw van den notaris deenemen zou; in Schillerhorst was het wel gewoonte, dat ook vrouwen mee naar het kerkhof gingen. Maar mevrouw Bur ton vertrouwde zich niet aan de nieuws gierige blikken. Wel het van den notaris, Dora. Het moest zeker heel wat zelfbeheersching van haar eischen, daar zoo rustig, uiterlijk rustig tenminste, t9 staan bij het graf van haar oom. ('t Vervolgt.) IBB&B3SRSBBBaBBBBBBBBBEE3SBB VROUWENLEVEN De vrouwelijke studenten in België ne men van jaar tot jaar toe. Terwijl men, vóór den oorlog, het aantal vrouwelijke studenten aan de verschillende Belgische universiteiten op de vingers kon tellen, is dit, sedert enkele jaren, in zulke mate toegenomen, dat de bevolking van de Brusselsche Universiteit nu reeds voor ongeveer een vierde uit jonge dames be staat. In 1919 werden aan de Universiteit te Brussel 101 vrouwelijke studenten in geschreven. Thans zijn er in totaal 635, waarvan 221 in de faculteit van letteren en wijsbegeerte, 52 in de rechten, 154 in de wetenschappen, 116 in de geneeskunde, 33 in de politieke en sociale wetenschap pen, 50 in de pedagogie, enz. In de Uni versiteiten van Gent en Leuven is het aantal vrouwelijke studenten in de ver schillende fakulteiten eveneens relatief zeer toegenomen. Wij staan dus voor het feit dat de mo derne vrouwenjeugd haar beroepskeus laat vallen op de meest hoogstaande be trekkingen. Wij kunnen daartegen niets inbrengen. Integendeel, deze emancipatie der vrouw verheugt ons. Immers dit be wijst allerduidelijkst dat de vrouw uit onze tijden tracht opgewassen te zijn voor haar later sociaal leven, dat door onvoor ziene omstandigheden een broodwinnend leven kan zijn in plaats van het haar door de natuur voorbestemde huishoude lijke moederleven. Maar daarop willen wij toch even wij zen: de universiteitsstudies voor de vrou wen mogen in geen enkel geval een reden zijn, om die vrouwelijke studenten te ont houden van de hoogstnoodige opleiding tot huismoeder. Want het moet durven onder het oog gezien worden dat negentig procent van de studeerende vrouwelijke jeugd toch voor het huwelijk voorbestemd blijft, en diens ;olgens in eerste plaats moet opgeleid worden tot degelijke huis vrouwen, die zoonoodig werkhanden aan het lijf hebben. GEZONDIIEIDSWENKEN Moeilijke spijsvertering. Ben slechte spijsvertering is soms een gevolg van overdreven smulpartijen, of van een luie of vermoeide maag, dat dagelijks wordt herhaald. Hoe kan daartegen met goede gevolgen gereageerd worden? Zij die aan afmatting en zuur in de maag lijden na hun eten, zullen er zich wel bij bevinden het volgende eenvoudig en goedkoope re cept toe te passen. Zuig zoodra de zwaarte zich in de maag doet gevoelen, 3 of 4 klontjes suiker of smelt ze in een beetje water. Immers suiker bevordert greote- lij'ks de spijsverteringswerking. Neiging tot flaaw vallen wordt tegen gewerkt door vlugzout, eaux de Cologne of azijn op te snuiven, en er de slapen mee te betten. Onthoud dit goed. Het kan U van pas komen, na een rit in een be nauwde autobus, in een trein of als ge te lang in een drukbezochte kinemazaal of te lang in de zon hebt gezeten. Bij verstuiking van hand of voet, is het goed om weten dat de pijn soms ophoudt als men ze 15 a 20 minuten in heet water houdt. Uw haar zal meer glanzen en heel wat soepelder worden, als U het na het was schen nog eens flink naspoelt met koud water vermengd met wat azijn. Geklopte eiwit met wat suiker, is een goed geneesmiddel bij een lichte versto ring van de ingewanden. Eiwit is eveneens goed om over een snij wonde te strijken. RECEPT Rijst ter vervanging van aardappelen. Men kan op een lekkere manier rijst gebruiken bij verschillende vleeschgerech- ten, in plaats van aardappelen. Wasch 250 gram rijst zoolang to-t het water helder is. Zet ze op met een halven liter kokend water. Laat ze daarin 2 mi nuten koken en schud ze dan in een ver giet. Laat 60 gram boter in een pan warm worden, roer er de uitgelekte rijst door, voeg er een halven liter kokend water op, waarin twee bouillonblokjes zijn opgelost, en rasp er wat nootmuskaat over. Dek de pan dicht en laat da rijrt zachtjes gaar worden, gedurende ongeveer 20 minuten. Proef vóór het opdienen, of aan het ge recht nog iets ontbreekt: een snuifje zout en peper misschien. Dien warm op. OM EENS NA TE DENKEN Praten zonder denken, is schieten zon der mikken. TANTE BARBARA. ZONDAG 1 MEI 1938: Tweede Zendag na Paschen. Immervoort zijn het dezelfde ge veelei van vreugde en blijdschap welke de Kerk in dezen Faaschtijd bezielen en wc ke zij vooral ook in de Liturgie van deze Zondag laat doorstralen. De reden van de ze begeestering vinden wij hierin dat de Kerk, in den persoon van haren Bruide gom, onzen glorierijken Verlosser, een waar en oprecht goeden Herder gevonden Reeft, vol barmhartigheid en goedheid. Onder al de eigenschappen welke wij aan God toekennen, zooals almacht, wijsheid, rechtvaardigheid, enz. is er geen enkele die den mensch krachtiger aantrekt dan de barmhartigheid. Daarom bekende reeds de Psalmist dat 's Heeren barmhartigheid al zijne werken overtreft. Evenzoo is er geen enkel beeld van den Verlosser, hetwelk het hart van den chris ten mensch zoo aangenaam aandoet, als wel het beeld van den Goeden Herder. Daarom vangt heden de H. Mis aan met een vreugdekreet: De aarde is vol van de barmhartigheid des Heeren, alleluia... In het Evangelie volgens den H. Joan nes, beroemt zich Jezus er tegenover d« Pharizeër op, dat Hij waarlijk de Goede Herder is. Hij geeft zijn leven voor zijne schapen. Hij vlucht niet gelijk de huur ling, bij het naken van het gevaar, bij het naderen van den wolf. Hij kent hunne behoeften en voorziet er in door zijn'e AI« macht. Hij zoekt de verdwaalde schaper! op en brengt ze tot den schaapstal terug en verzorgt ze, opdat er maar één schaap stal. de ware Kerk van Christus, en één Herder, de ware Goede Herder, Christus de Heer, weze. Hoe dierbaar het beeld van den Goeden Herder ten allen tijde aan de schapen van Christus was, bewijzen ons zonneklaar de menigvuldige trekken welke wij daarvan aantreffen in de christelijke kunst aller eeuwen. Welk onbegrensd vertrouwen er door den aanblik van dit beeld in de har ten der geloovigen moest oprijzen, blijkt genoegzaam uit de ontelbare voorstellin gen die wij. daarvan ontmoeten cp de wanden der catacomben of onderaard- sche vergaderplaatsen der christenen tij dens de groote vervolgingen. Het was door zijn kruisdood dat de Goede Herder zijn leven voor zijne scha pen gaf en het is door het Heilig Sacri ficie der Mis dat Hij dat offer gestadig vernieuwt en dat leven voor ons voortdu rend opoffert. Mochten wij doer do ge nade der veelvuldige communie vr licht, immer de stem van onzen Goeden Herder in de woorden zijner plaatsvervangers, onze geestelijke oversten, herkeuren en deze als gehoorzame en gewillige schapen volgen; want Hij die ons toespreekt is de weg, de waarheid en het leven. VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te jouwen. Postcheck 139 485 Paxtoor Pension te Xhendele»? IflBBBBBBBBBBSBBBBBBRBBBBBBBB 6 MEI: 1521. Keizer Karei slaat Maarten Luther in den Rijksban. Later vaardigde de vorst nog strenge maatregels uit tegen de verspreiders van het protestantisme. 1629. Te Brussel overleed Otto van Veen (Otto Venius) leermeester van P. P Rubens. Hij werd te Leiden geboren in 1558. 1935. Jubelfeest der Britsche vorsten na 25 jaar regeering. OM EENS NA TE DENKEN! Laat. het geluk u nooit beheerschen maar wees ook geen slaaf van het on geluk. (Verboden Nadruk) I'. B. MEI - BLOEIMAAND 1 Z 2e Zond. na Paschen. H. Philipi'US Evangelie: De goede Herder. 2 M H. Athanasius 3D H. Kruisvinding. H. Alfridus 4 W Plechtigheid v. d. H. Jozef, Lcscher- mer der Kerk. H. Monica 5 D H.PiusV 6V H. Joannes in de Olie J 7 7 H. Stanislas van Krakau 8 Z 3e Zond. na Pasah.Versch tl. Michael -<o>- HERDENKIN GEN 30 APRIL: 1874. Geboorte te Ardooie van den priester-dichter Cyriel Verschaeve. 1 MEI: 1830. Geboorte te Brugge van Pries ter Guido Gezelle, meesterlijk West- Vlaamsch dichter. 1477. Lodewijk XI, Koning van Frankrijk, bemeestert de stad Condé. 1936. De Negus van E;hlopië ont vlucht Addis-Abeba. 2 MEI: 1345. Te Gent ontstond een hevig ge schil tusschen de lakenwevers en de vul- ders, dat in een wreed bloedbad ont aardde. In beide kampen waren verschei dene dooden. Eindelijk bleek de overhand aan de lakenwevers, die daarom dien dag den GOEDEN MAANDAG! noemden. De overwonnen vulders noemden dien dag den KWADEN MAANDAG. 1864. Dood van Meyerbeer. 1864. De Antwerpsche Gemeenteraad beslist dat voortaan al de stadsbedienden de Nederlandsche taal moeten machtig zijn. 3 MEI: 1148. Aankomst van het Heilig Bloed te Brugge. Het werd gebracht door Dle- derik van den Elzas, terug van zijne kruisvaart .in Palestina, alwaar hij dien pand ontvangen had door toedce.i van zijn schoonbroeder, Boudewijn III, Ko ning van Jeruzalem. Tot herinnering aan dien eersten heiligen Bloeddag, zeer luisterrijk gevierd, gaat de jaarlijkschë H. Bloedprocessie steeds uit den Maandag na 3 Mei, of op 3 Mei zelf, wanneer die dag een Maandag is. Dit jaar dus op Maandag 9 Mei. 4 MEI: 1382. Vlucht van Lodewijk van Male. 5 MEI: 1821. Dood van Napoleon I op het eiland Sinte Helena, na zes jaar balling schap. 1835. Inhuldiging van den eersten Belgischen spoorweg, ts welen tusschen Brussel en Mechtlcn. In den beginne reed hij heel traagjes. 1886. Geboortedatum van Feiix Timwj mermans, de geniale schrijver van Pal lieter. ~~V& Zie vervolg hiernev eas.J,

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 9