Als twee Dictators elkaar ontmoeten Verstopten genezen Kunstwerken te Poperinge 2 Een Nieuw Vlacmsch Missie-Bisschop in 't Vaderland terug De Koninklijke ontvangst van Hitier te Rome UIT RENINGE - Rond een benoeming WERELDGEBEURTENISSEN DE LAFFE MOORD OP EEN WACHTMEESTER TE AVELGEM K.V.V. - Vergaderingen 't Gewest Poperinga in UIT WESTVLETEREN a GOUDEN BRUILOFT TE RENINGELST Z. EXC. MGR. VIvrvv'T uit de Orde der Ongeschoeide Karmelieten, Bisschop van Travancore (Engelsch Indië) en die zal aanwezlj zijn op de Heilig Bloedprocessie te Brugge» Zooals aangekondigd zal dees jaar ln de H. Bloedprocessie aanwezig zijn Zijne Excellentie Mgr. Vincent De ree re, uit de Orde der Ongeschoeide Karmelieten der Vlaamsche Provintie. Zijne Excellentie is pas uit Travancore (Engelsch Indië) den 24 April in 't Vaderland aangekomen. Zijne Excellentie Mgr. Vincent Dereere ls 58 jaar oud, werd geboren te Oostende, den 12 Februari 1880, was zoon van August en Rosalie Van Dorpe, eertijds katholiek gemeenteraadslid van Oostende. Na zijne studiën in het bisschoppelijk College zij ner geboortestad en de wijsbegeerte te Roeselare te hebben voltrokken trad hij in het Groot Seminarie te Brugge waar hij tot priester werd gewijd 17 Juni U05, en was gedurende 19 jaar werkzaam in *t bisschoppelijk College te Meenen, als professor, als leeraar en econoom. Door het Karmel ideaal aangetrokken, trad hij in het Noviciaat dezer Orde te Brugge 7 September 1924 en sprak er de H. Kloostergeloften uit 8 September 1925 en vertrok het volgende jaar naar de Vlaamsche Karmelieter Missie in Tra vancore (Engelsch Indië). Daar doceerde hij de wijsbegeerte en was geestelijk be stuurder der Seminaristen. In 1933 werd hij tot Vicaris Provinciaal benoemd der missionarissen en Rector van het Groot Seminarie van Quilon. Door zijn wijs bestuur, goedhartigheid en joviaal karakter won hij aller harten. aangesteld op den bisschoppelijken zetel van Quilon als opvolger van Mgr. Benzi- ger, eveneens uit de Vlaamsche Karme lieter Provintie, die zijn ontslag nam. De wijding werd gedaan te Quilon. 17 Mei door Zijne Excellentie Mgr. Kierkels, Apostolisch Legaat van Indië. in de aan wezigheid van 3 Aartsbisschoppen, 5 Bis schoppen en 40.000 geloovigen, uit alle kanten van het bisdom toegestroomd. Om den groot ;n bloei en vooruitgang dezer missie werd bij een Apostolisch de creet van 1 Juli 1937 beslist tot een twee de splitsing van de missie van Quilon toevertrouwd aan de Vlaamsche Paters Karmelieten. Een eerste splitsing van de missie werd gedaan in 1930. Toen werd het Zuiderdeel, het tegenwoordig bisdom van Kottar, overgelaten aan de Indische geestelijkheid. Nu, enkele maanden gele den, in 1937, een tweede splitsing. Het Noorderdeei was rijp genoeg om eveneens onafhankelijk te staan. Het midderdeel blijft aan de Karmelieter missionarissen. Door het feit zelf werd Mgr. Vincent De reere verplaatst naar Trivandrum, als eerste bisschop van het nieuwe bisdom. In zijn nieuw bisdom telt Mgr. Dereere 91.030 geloovigen, 129 kerken, 21 kapellen, 25 inlandsche priesters, 91 kloosterlingen, 41 lagere scholen, 7 middelbare scholen, 2 hoogere scholen, 1 normaalschool, vakscholen en 4 weezenhuizen. De bisschopsstad Trivandrum, tevens de hoofdstad van het Konirkrijk Travan core, bezit eene mooie, majestatische ka thedraal. Terwijl Mgr. mag fier gaan op zijn kathedraal, voelt hij zich toch be roofd fan al het overige. Bij zijn komst in Trivandrum moest hij een huis huren, in afwachting een huis, eenegczins een bisschop waardig, voor hem zou opgebouwd worden. Volgens uitdrukkelijke begeerte van den H. Stoel heeft hij het grootste en schoonste deel zijner goederen welke hij in Quilon bezat, moeten overlaten aan zijn Indischen opvolger, daar deze voor taan, toch min zal kunnen rekenen op de hulp van vreemde weldoeners voor zijn bisdom. Waaruit volgt dat Mgr. Dereere mag aanzien worden als zijnde de armste bisschop. Nu ziet hij zich verplicht, meer dan ooit, zich over te later aan de Goddelijke Voorzienigheid en op de bedel uit te zien, om de reeds bestaande werken in stand te houden en steeds nieuwe tot uitbrei ding van het bekeeringswerk op te richten. Om na 11 jaren een welverdiende rust te genieten, doch vooral om in zijn nood te voorzien is het dat Zijne Excellentie zijn terugkeer naar het Vaderland ver vroegd heeft. Terwijl wij Zijne Excellentie in ons midden verwelkomen, vereenigen wij ook onze smeekbede met de zijne cm te vra gen aan de Kleine Heilige Theresia van het Kind Jesus die hij nam als zijne groo- te beschermheilige, opdat Zij zou voor zien in de talrijke noodwendigheden van zijn pas ontstaan bisdom. 11 Februari 1936 heeft de H. Stoel hem lEZisaBiasaaaBsaBssEaBsaigEasasdza&aaBS&sasBssiassBBaszsEss We vernemen dat door de Commissie van Monumenten twee onzer Pope ring- sche kerken geklasseerd werden, name lijk: St Bertinus en St Jan. Beide kerken werden geklasseerd met hun mobilair en een Poperingenaar is fier als hij dat verneemt. Want hij weet zeer goed de groote waarde van die twee ge bouwen met hun kunstwerken. 'n Paar woordjes over die beide Gods huizen. SINT BERTINUSKERK. Rond 600 waren geheel zeker reeds be woners in onze streken. Want reeds in 636 wordt Poperinge vermeld in een oorkonde onder den naam Pupurinngaheim. Korten tijd daarop, rond 666, viel Po peringe als leengoed in het bezit van het Klooster der Benediktijnen te Sithiu, waaruit naderhand St Omaars is gegroeid. Oorspronkelijk was er hier enkel een eella, 'n soort kapel, tot in 1147, Poperinge haar eerste kerk kreeg: St Bertinus. St Bertinuskerk brandde in 1419 heele- maal af en werd in de XV" eeuw gotisch herbouwd. In 1860 onderging deze kerk, samen met de twee andere kerken, aan zienlijke herstellingswerken. En na den oorlog werd ze langs binnen zeer goed hersteld. St Bertinuskerk mag bogen op een echt- massale toren, die 't zinnebeeld blijft van die rotsvaste en oeroude Moederkerk dcor Christus gesticht. St Bertinuskerk bezit een merkwaardige barak-predikstoel, afkomstig uit het kloos ter der Predlkheeren te Brugge. Zoo kunnen we uitleggen, waarom cnder de kuip die groote Dcminikanerheiligen ge beiteld staan: St Thomas van Aquir.o, dragende het H. Sacrament, St Domini- cus, de ordestichter, en St Hyacinthus, met het Mariabeeldje. In barokstijl is er .ook te zien een zeer eigenaardig hoog- zaal versierd met de beelden der 12 Apos telen, prachtige biechtstoelen en ten slotte een- Interessant H. Graf. Om het schoone hoogaltaar niet te vergeten en het eenvoudig-mooie altaar van St Ber tinus dat onlangs in de kerk werd ge plaatst. SINT JANSKERK. In de 13° en 14° eeuw kende Poperinge een ongemeen-hoogen blcei en één kerk volstond niet om de godsvrucht der ge loovigen te voldoen. In 1290 begonnen de ijverige Poperin- genaren twee nieuwe kerken: O. L. Vrouw- kerk en St Janskerk! Toen in 1304 de beide kerken voltooid waren zullen onze voorouders voorzeker ook de handen in eengeslagen hebben van bewondering voor de kleinste der nrie kerken. St Jans kerk mag terecht genoeg worden: «Eene prachtkerk, eene groote en grootsdie stad waardig». In gothischen bouwstijl met steunpilaren versierd en ontelbare pina kels. Echt kantwerk 'hoorden we voor enkele dagen nog zeggen. En in de kerk, dat wondere bogen-pil cn die feërieke speelschheid van het licriWas het niet Zijne Exc. Mgr. Waffelaert, die telkens Hij de stad bezocht, naar St Jan ging cm er 't bogenspel te rlen? En was Hij het niet die eens 't woord liet ontvallen: Moest ik geen kathedraal hebben te Brugge, 'k zou St Jan nemen! Na de oorlog werd de kerk hersteld door Partoor Loolens: «De kerk gebouwd ten jare 1293 door Walter II, abt van Sint Bertens, en Jacob van Boonen, bisschop van TerenbuTg, werd hersteld door Pas toor Lo-otenszoo vermeldt een der zeer mooie brandvensters uit het hoog koor. De kerk is langs binnen volledig bezet met eikenhouten muurbekleeding, alles in den trant van predikstoel, hoogzaal met orgel, communiebank, biechtstoelen en stallen, en versierd met sems wonder- schoone «medaillons». De bekleeding van de stallen draagt het jaartal 1777. In de kerk hangt een kopij van Rubens, voorstellend Salomo's oordeel, en waarvan het oorspronkelijk stuk te Kopenhagen is. IsMiet) te verwonderen dat O.- L. Vrouw naar de legende vertelt, juist dien mooien tempel koos tot haar woonplaats? Poperinge mag weerom fier zijn dat twee huizen die zij aan God schonk ook door de memschelijke commissies als kunstwerken worden bewonderd. esEsaaaBBSHEaaasaHsssssass Woensdag voormiddag ontving Hitler in het Quirinaal het bezoek van den Ita- liaanschen Regeeringschef. EEN KONINGIN LANCEERT DE MODE Van op het balkon van het Quirinaal groet Hitier, omringd van zijn Duitsche Rijksministers en andere Italiaansche Overheden, de jubelende menigte die hem is komen groeten. Hitler, in de Staatskoets gezeten in ge zelschap van Koning Victor Emmanuel, bezoekt de bijzonderste wijken der stad. Maandag 11., in den namiddag is Hitier vertrokken naar Rome. Hij was omringd van een gansche staf Nazi-officieren en andere vooraanstaande Duitsche persona liteiten, allen in schitterende uniformen. De journalisten die Hitier vergezelden wa ren eveneens in uniform. Hitier cn zijn gevolg werden gevoerd naar Rome met twee speciale treinen. Hitler had plaais genomen in den twee den trein. Langs gansch den weg, van Berlijn tot Rome, werd Hitier op uitbundige wijze toegejuicht door het volk dat plaats had genomen langs de spoorlijn. Te Berlijn was er ook feest ter gelegen heid van het vertrek van den Fiihrer en in alle ondernemingen was het werk stil- relegd. Overal hingen hakenkruis- en taliaansche vlaggen. Hitler kwam Maandag avond toe te Rome. Hij werd er aan de statie verwel komd door den Koning; Mussolini, Graaf Ciano. Vandaar trokken allen met hun gevolg in galarijtuigen naar het Quirinaal, waar Hitier verblijf zou houden. De stad Rome was gansch verlicht. Langs gansch den doortocht van den stoet stond een dichte menigte die Hitler en Mussolini toejuichten. Rome was in een feestroes. Overal vlaggen en triomfbogen. De Füh- rer zat in het eerste rijtuig naast den Koning van Italië. Toen de Koning en Hitier, na hun aan komst in het Koninklijk Paleis, op het balkon verschenen, werden zij op oorvcr- doovende wijze toegejuicht door een dicht opeengepakte menigte. In den avond had den grootsche voiksleesten plaats. Woensdag voerden de beide dictators hun besprekingen. Later werden bloemen cn kransen neergelegd op het Graf van den Italiaanschen Onbekenden Soldaat. Woensdag namiddag woonde Hitier de £arade bij der fascistische jeugd. 50.000 eden der fascistische jeugd, ingedeeld in militaire groepeeringen, verrichtten hun oefeningen voor den Führer. Deze jon gens telien allen van 10 tot 18 jaar. Daarna had het defilee plaats van de fascistische voorhoeden bestaande uit in fanterie-, ruiterij-, vloot- en vliegtuigaf- deelingen. De fascistische jeugd defileer de op haar beurt. Zij was ingedeeld in 524 infanteriebataljons, 10 bataljons ma chinegeweren, 3 schadrons ruiterij, 6 bat terijen geschut, 3 compagnies motorrij ders, 3 schadrons tanks, 9 vlootbataljons en 8 vliegtuigbataljons. 500.000 Toeschouwers waren aanwezig bij deze schouwing. 's Avonds bood de Koning een schitte rend banket aan ter eere van Hitier. Tij dens het feest werden redevoeringen ge houden door den Koning van Italië en door den Führer. Donderdag gingen Hitler en Mussolini naar Napels waar een groote vlootparade werd gehouden, waarin niet min dan 200 oorlogsbodems en talrijke vliegtuigen deel namen. Een oude kruiser werd bij de oefening gebruikt als schietschijf. De Ko ning van Italië en Prins Umberto waren in gezelschap van de twee dictators. In den namiddag bracht een volksmassa van 200.090 personen een groote hulde aan de hooge bezoekers van Napels. Tegen den avond vertrok Hitler terug naar Rome waar hij de opvoering van de opera c Aïda bijwoonde. Intusschen werden besprekingen gehou den onder de beide legerstaven. Albanië'* jonge Koningin droeg ter gelegenheid der eerste troepenparade die haar man, Zogoe, na hun huwelijk hield, dit kleed en 5 dagen later, vinden we het zelfde model als laatste creatietegenwoordig op de paardenkoersen van Longchamps in Frankrijk. iB3fliBBJB3Qa3asii&aaaaaES!aa£saasaaB3BBEaBEEiSBaE3aEBaBEBiiDk VATIKAANSTAD DE H. VADER NAAR CASTEL GANDOLFO Z. H. de Paus is op Zaterdag 30 April 11. uit Vatikaanstad vertrokken met be stemming van Gastel Gandolfo, zijn zo merverblijf. Te voren ontving hij nog 325 koppels jonggehuwden en 450 Belgische en 130 Fransche bedevaarders, aan wie Hij allen Zijn zegen gaf. Z. H. DE PAUS EN HET BEZOEK VAN HITLER TE ROME De Osservatore Romanozegt geen woord van de reis van kanselier Hitler, noch van zijn verblijf te Rome. De H. Vader echter heeft er Woensdag met wee moed allusie op gemaakt, tijdens de ont vangst van 436 paar jong gehuwden op zijn zomerverblijf. Na hun Zijn zegen te hebben gegeven, zegde de Paus o. m. Door uwe gebeden en uwe getrouw heid aan het christelijk leven, moet gij God's zegen trachten te verdienen. Want er ontrollen zich droevige gebeurtenissen, zeer droevige gebeurtenissen, ver van hier, maar ook dicht bij. Iedereen zal het zeer ongepast vinden dat Rome, op den dag zelf van het feest van het H. Kruis, een ander kruis huldigt dat niet het kruis is van Christus. Dit bewijst hoe dringend het noodig is te bidden opdat de Godde lijke Barmhartigheid op ons zou neder- komen. FRANKRIJK 179 FRANSCHE FRANKEN VOOR EEN POND STERLING De H. Marchandeau, Fransch Minister van Financiën, heeft Donderdag II. een verklaring afgelegd omtrent de nieuwe devaluatie. Hij zegde o.m. dat er nog geen sprake is van een vaste stabilisatie maar dat koers van 179 fr. fr. voor een pond sterling niet zal worden overtroffen. Dit komt neer op ongeveer 83 fr. belg. fr. voor 100 fransche fr., zooals ten an dere de fransche munt Donderdag ter beurs gekwoteerd werd. Frankrijk voert dus in een paar jaar tijds drie officieele devaluaties door en staat voor een nieuwe proefneming. Laat ons wenschen dat de derde nu eens de goede weze. Maatregelen werden getroffen om de stijging der voedingsmiddelen te keer te gaan. Intusschen tnogen de Volksfronters overwegen welk nadeel zij met hun marxis tische politiek hun land hebben bewezen. WAARDE VAN DEN FRANSCHEN FRANK TE BRUSSEL, VAN 1935 TOT 1938. Tot in Maart 1935 Maart 1935 - Sept. 1936 Oct. 1936 - Maart 1937 April-Juni 1937 Juli-Oogst 1937 September 1937 Oct. 1937 - Maart 1938 April 1938 Mei (begin) Huidige waarde 1.41 Belg. fr. 1.96 1.37 1.29 1.12 1.04 0.93 0.93 0.91 0.83 EEN AKKOORD GESLOTEN MET ENGELAND Het bezoek dat de HH. Daladier en Bonnet hebben afgelegd te Londen, heeft geleid tot het siuiten van een Fransch- Engelsch akkoord. Bij dit akkoord besluiten beide landen tot technische samenwerking tusschen hun legers en tot samenaankoop van oor logstuig. Hun financieele mogelijkheden zullen eveneens worden samengebracht, wat beduidt dat Engeland ook financieel Frankrijk helpen zal. De luchtvloten van beide landen zullen samenwerken onder leiding van een Engelsch officier en de strijdkrachten te lande onder leiding van een Fransch officier. Een vreedzame op lossing van den toestand in Midden- Europa alsmede een toenadering tot Duitschland zal nagestreefd worden, dit laatste wordt bijzonderlijk door Engeland gewild. De erkenning van het Italiaansch Im perium werd eveneens in het vooruitzicht gesteld. DE BESPREKINGEN MET ITALIË De besprekingen tusschen Frankrijk en Italië werden hervat. Men verwacht dat zi; spoedig tot een akkoord zullen leiden. E. H. MARCEL MEYSMAN de Nieuwe Pastoor van St-Jakobskapelle. Te Reninge heeft hij zijn werk als Priester en als volksman meesterlijk be- hertigd. Vraagt het maar aan de zieken en aan de kranken die hij zoo dikwijls en als 't voordeelig was dagelijks ging bezoeken tot op de verste uiteinden van onze zoo wijd uitgestrekte parochie. Vraagt het maar aan de vergaderingen waarvan hij Proost was. Alle paro chianen zijn hier zeer spijtig dat Mon seigneur zoo vroeg gepeinsd heeft op dien nieuwen Pastoor. Als 't nu zoo meet zijn, wij vragen aan Onze Lieve Hser dat Hij onzen gewezen Kapelaan, voor het goed dat hij hier se dert 18 jaar gedaan heeft, beloone, met hem gelukkig te maken in zijne nieuwe bediening. En wij wenschen een gulhertig Proficiataan zijn nieuwe parochianen van Sint Jakobskapelle. De Reningenarrn zullen het aandenken van Eerw. Heer Marcel Meysman in «er en dankbaarheid behouden; en hij zal hier, bij gelijk wien, altijd en voor hoe langer hoe liever de welgekomene zijn! De aanstelling heeft plaats op Zondag 15 Mei, te 2 uur namiddag. De Poperingenaarhad ons op voor hand gewaarschuwd tegen den gevrees- den luchtaanval in den nacht van 29 op 30 April. Indien die aanval hnr zonder gerucht noch ongelukken gebeurd is, heeft Monseigneur de Bisschop van Brugge, te voren reeds, den Donderdag, op onze pa rochie eene bom geworpen die, ook zonder gebruisch gevallen, nogthans geheel Re ninge in iep en in roere heeft gesteld. Onze Kapelaan is Pastoor benoemd te Sint-Jakobskapelle, bij Diksmuide, een der schoonste en vredelievendste paro chiën van Veurne-Ambacht en van ge heel het Bisdom. Wij kunnen aanveerden dat onze Ka pelaan, Eerw. Heer Marcel Meysman, ge leerd heeft... niet om Onderpastoor te zijn, maar... om Pastoor te worden. Maai dat Reninge hem daarmede nu kwijt is; en dat de Reningenaars dat grootelijks gevoelen! Wij hebben een grooten troost! Ware onze Kapelaan hier gestorven, -wij zouden ten volle medegevoeld hebben met den Priester die over hem de schoonste lijk rede zou hebben uitgesproken. Maar, God zij gedankt, hij is verre van dood, hij is springlevend; en Sint Jakobs zal het wel ondervinden! E jp o IN HEEL DE WERELD nemen milüoenen verbrui kers met veel bijval de en bevelen ze aan omdat zij de werking der spijsver tering en der darmen regelen •Je flesch van 25 korrels 5 fr. 50; 50 korrels, 9 fr. In alle apotheken We verhaalden verle den week de laffe moord op Wachtmeester Remi Devloo, gendarm te Avelgem. Zooals gezegd was het slachtoffer af komstig van Gijverink- hove en gehuwd met Augusta Vanhoutte, van Hoogstade. Hij was sinds 24 jaar bij de gendarmerie Hierne vens feto van het gezin dat vier kinders telt waarvan het oudste 14 jaar ls en het jongste jaar. TE GIJVERINKHOVE. Woensdag a. s., 11 Mei, zal te Gijverink- hove, om 9 uur (nieuw uur) eene zielmis ge daan worden voor den ongelukkigsn Wacht meester Devloo. Binst de offerande zullen Ge dachtenissen uitgedeeld worden. DE BEGRAVING. Donderdag 28 April hadden te Avelgem de lijkplechtighleden plaats van den ongelukkig: n Wachtmeester R.emi Devloo. Schier gansch Avelgem was te been om een laatste hulde te brengen aan den be treurden aflijvige. Aan vele huizen stak de vlag halfstok en op gansch den weg door den lijkstoet te volgen stond eene dubbele haag ingetogen menschen. Talrijke oversten en wapenbroeders van Devloo waren tegenwoordig. Eene lijkrede werd door luitenant-kom- mandant Schelfaut uitgesproken, onder groote ingetogenheid en stilte der aanwe zigen. Hij gaf een levensschets van den duurbaren afgestorvene, wees op zijn voorbeeldig gedrag gedurende den oorlog, waarna hij vrijwillig bij de gendarmen K. V. V. Poperinge richt volksvergade» ringen in op de omliggende gc-meentffl om het programma van K. V. V. nader t« belichten en terug te komen tot de ge zonde concentratie en samenwerking van alle goedmeenende Katholieken die zon der verwarring of dubbelzinnigheid d« katholieke leer, tucjit en gehoorzaamheid aanveerden. Zondag laatst kwam aan de beurt Te 15 H uur SINT-JAN-TER-BIEZENf Te 17 uur PROVEN; Te 18 uur ROESBRUGGE. Op de drie plaatsen was er veel belang* stelling en dit belooft voor de toekomst. Op de drie plaatsen zal in de eerste da gen overgegaan worden tot inrichten van een plaatselijk bestuur en verdere pro paganda. Ziehier wat we uit Roesbrugge verna men over de vergadering: ROESBRUGGE - K.V.V.-VERGADERING Zondag 11. ging in de St Maartenszaal te 18.30 uur de aangekondigde vergadering door van de Katholieke Vlaamsche Volks partij (K.V.V.). Voor een uitgelez:n publiek opgekomen uit Roesbrugge en Haringe zette Heer Advokaat Var.dekerckhove de program mapunten van de K.V.V. uiteen. Ontstaan in 1936 is de K. V. V. het Vlaamsche deej van de Katholieke Partij in België. Haar doeleinde is de kerkelijke- en de volksge meenschap naar voor te brengen. Wat ze wil bekomen die Katholieke Vlaamsche Volkspartij,' is macht veroveren: door éénheid en samentrekking van krachten, Daarom is concentratie onontbeerlijk: EEN moeten we zijn in het belijden van onze katholieke leer, EEN moeten we zijn in het volgen van de richtlijnen ons door de Bisschoppen voorgehouden. Wij denken dat veel menschen die het goed me:nen het wel zullen betreuren die zeer belangrijke vergadering niet te heb ben bijgewoond. Veel, zeer veel zouden ze er geleerd hebben. Daarom: een vol gende gelegenheid niet laten voorbijgaan. Te SINT-JAN-TER-BIEZEN en t» PROVEN was de belangstelling dezelfde en Heer Adv. Vandekerckhove verwierf er ook veel bijval om zijne klare uiteen* zetting. r* DE VERGADERINGEN OP HEDEN ZONDAG 8 MEI Heden Zondag gaan ook twee vergade ringen door: Te 16 uur te WESTVLETEREN, lui de zaal In den Engelbij Jules Demuys, i Te 18 uur te KROMBEKE, ter zaal lal de Leeuwerkbij M. Kinoo. Iedereen is er welkom. ISflBBBBBHBBBBBBBBBflBBBBBBBBil dienst nam. waar hij weldra de liefde en genegenheid zijner oversten won en van al dezen die met hem, omgingen. Hij is vallen als slachtoffer van slachtoffer der boosheid en der heid van een wraaklustigen kerel.J een voorbeeldig huisvader, die vrouw en kinderen hartelijk lief had. Zijne gedach tenis zal voortleven in de herinnering van alle die hem gekend hebben. Na de 'kerkelijke plechtigheid had de ter aardebestelling plaats cp het kerkhof der Gemeenteplaats. MOOIE FOTO VAN HET HUWELIJK DER ALBANEESCHE VORST MET GRAVIN APPONYI VAN HONGARIJE Even vóór de plechtigheid is Vorst Zogco met lijn koninklijke gade den huwe- lijksakt gaan onderteekenen. We zien de Hongaarsche Prinses Apponyi neder- gebogen over het boek terwijl ze er haar handteeken op p!aatjt. Na haar zien we Koning Zogoe met nevens hem de Italiaansche Minister van Buiteniandsche Zaken: Graaf Ciano. VERTREK NAAR DE 11 EERW. ZUSTER JOZEFHILDA (Juffr. Maria Vandenbussclic van Westvleteren). Vrijdag 6 Mei is ouzc dorpsgcnoote, Eerw. Zustef Jozef lit Ida, van de Zuster» van Liefde van Geilt, aan boord van de Leopoldville uit Antwerpen vertrokken naar Congo. Vroeger werd bier aangekondigd dat de Eerw. Zuster vertrok op 22 April, maar bet vertrek werd dan door onvoorziene omstandigheden uitgesteld. Eerw. Zuster Jozefhilda, Juffr. Maria Vandenbussche, dochter van wijlen Char les Vandenbussche, burgemeester van Westvleteren, vertrekt voor de 2J maal naar Congo. De eerste maal was 't in 1927. In Mei 1936 is zij terug gekomen om rust te nemen voor haar gezondheid. De parochianen zullen zich nog her inneren dat de Missiezuster in ons mid den was op Missie-Zondag October 1936. Nu gij geheel hersteld is vaart zij op nieuw vol moed naar haar geliefd Missie- veld. Zij is bestemd voor Kimpese, in Nedcr-Congo, waar zij zich toewijden zal aan de vorming der inlandsche Zusters. Wij wenschen haar een voorspoedig» reis, en een zegenrijk en vruchtbaar apos tolaat op haar nieuwen Missiepost. De parochianen zullen hun Missiezuster voort steunen door hun gebed en ook... ander» nog. Namens Eerw. Zuster Jozefhilda weze hier ook dank gezegd aan al de vrienden cn weldoeners die haar zoo'u milden steun bezorgd hebben voor haar dierbare Missie. yüifl.Jrt J50.000.000 De Jubilarissen om ringd van Kinders, Kleinkinders en Fa milieleden. Maandag II. vierden de cchtgenooten FIDEEL VERHAEGHE cn PRUDENCE BAELEN hun gouden huwelijk»- jubileum. De talrijke familieleden en vrienden van de beide echtgenootcn hadden eraan gehouden de plechtige H. Mi» bij te wonen die ter hunner intentie werd opgedragen te 9 l/i u. De beide echtgenooten zijn geboren uit twee schoon% christene, vlaamsche huisgezinnen. Fideel was de oudste van 201 broeders en zusters. Prudence komt uit een familie va§ 13 kinderen. Dus uit echte kroostrijke gezinnen. Zij zelf hebben 9 kinders opgevoed, waarvan nog 8 in leven. WJ wenschen aan de echtgenooten een gelukkigen oudeu dag en hopen ecu» het diamanten jubileum te mogen vieretg

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 2