"tSBSSE' Hoe en wanneer vrede In Spanfe f N ©US LANI Groote Bisschopshulde te Brugge A. M. Taïgi Waarheen met mijn Kinderen? HONGARIJE KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER 1 INTERNATIONAAL OVERZICHT op Zondag 26 Juni 1938 Honderden Schoolkinderen bezoeken wederom den IJzertoren XIX IJZERBEDEVAART ZONDAG 12 JUNI 1938. WEEKBLAD: 50 CENTIEMEN 6* JAAR. Nr 2!» lun fi ri ii ii"nmitn~T nii^i «DE HALLE» Katholiek 'VeeUbïad van leper Bureel: Boterstraat, 58, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 25.fr. Belgisch Kongo 45.fr. Frankrijk 45.fr. Alle andere landen 65.fr. Medewetktf\ zi/n vetantuiwfdeliik voet hun artikels TARIEF VOOR BERICHTEN: Drukker-Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinge. Tel. Poperinge Nr 9. Postcheckrekening N: 155.70. kleine berk! ten per regel I.fr. Klenie b.r -:e. On nimum) 4.fr. i 7 fr. toel. v. bt r. m. adr. t. bui. Romvber en Bedank, (min.) 5l— fr Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. ngezonden worden. Kleine be Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond richten tegen den Donderdag noen. (VERVOLG) Anna-Maria voorspelt in 1829 na den dood van den Paus: Het Conclaaf zal acht dagen duren en de nieuwe Paus zal maar korten tijd regeeren Inderdaad, twintig maanden. Binst het volgende Conclaaf voorzei ze dat Kardinaal Cappellari na z:ventien dagen zou gekozen worden. De Profetie ging in vervulling en de nieuwe Paus heette Gregorius XVI. Die wonderbare vrouw was zoo nederig d ze zei: God alleen is heilig, ik ben maar een arm vrouwtje.». E?n dag op honderd voelde ze zich wel; altijd lijden anderzins in ziel en lichaam, en toch altijd welgezind en een ander troostend. Een dag op hond:rd dat is nog geen vier dagen congé op een jaar. Iedere eeuw heeft hare heiligen ieder tijdperk de noodig? Heiligen. Kardinaal Salotti getuigt in zijn boek over haar: Het gebed /an A. Taïgi heeft bij God de macht der keizerlijke legers overwonnen. Zij heeft Napoleon overwonnen. Een Napoleon was een formidabele man. Louis Vervillot schrijft van haar: Zij was het antwoord van God cp de over winningen van het leger en de politiek Zij heeft Napoleon overwonnen. En op de slagvelden, zonder priesters. Er waren geen aalmoezeniers in 't leger te dien tijde. En zij wist dat zij ervoor moest bidden en boeten. Zij kampte in het tweegevecht met de Revolutie en haar gebed overwon het zwaard. De vrede van Christus, zei ze, in het rijk van den gekruisigden Christus.». ARMOEDE. Zij bracht haar boodschap aan de we reld: «Het bovennatuurlijke bestaat.». Gcd is wonderbaar in zijn heiligen. L'homme s'agite et D:eu ie mènezei Ecssuet. Voor het wereldgebeuren hteft God hst stuur in handen. Men zou kun nen de kerkelijke geschiedenis schrijven door de geschiedenis der heiligen, want de heiligen spelen er de hoofdrol. Men kan de historie van Napoleon niet verstaan zonder de geschiedenis van dat braaf wijveken, voor den Franschen kei zer onbekend, en r.a haar dood slechts vier geldstukken achterlatend, niet genoeg voor de kleinste b: graving. Ze kon rijk zijn had ze gewild, ze had een prinses gewezen, Marie de Bourbon, ze weigerde den aangeboden rijkdom. Nooit heeft ze moeilijkheden gehad met deviezen en succcssisrechtm. HERTEVROUW. God werpt de machtigen van hun troon en hij verheft de r.ederigen, tot de hoog ste eer, de eer der altaren. Er is geen maatschappij op aarde die zoo hare hel den kan verheerlijken ais de H. Kerk. Er is geen minister in gelijk welk land die zulk schoon feest kan inrichten als het Internationaal Eucharistisch Congres van Budapest b.v. Als ze bad in nood, hst was eenvoudig. Te midden haar werk zei ze: Jezus peins er een keer op. Had ze mar tijd, ze sprak lijk een echt- genoote: Mijn bruidegom, gij bemint mij niet meer, ik zie hit wol, er zal brouille komen tusscben ons, ais gij mij niet ver hoort. Ze was zeker van haar slag. Daarom was ze zoo hertelijk, vriendelijk en zelfs familiair met Jezus cmdat Z3 Hem nooit iets weigerde. Hoeveel familiëën heeft ze niet ver zoend: Vergeten en vergeven zei ze. En hare man Dominica die nog lang ge leefd heeft na haar, heeft mogen getuigen in bet onderzoek van de H. Kerk: Ik kon gsen betere vrouw hebben, ze was altijd gehoorzaam als een lam. O. L. Heer heeft ze mij ontnomen, omdat ik niet weordig was zulk een echtgenoot* te heb ben. Hos vele mannen spreken alzoo? Inderdaad, hij had een vies karakter, was heel lastig. Maar zij kende haren zot en met alle goedheid en patiëntie leidde ze hem waar ze wilde. De Hertevrouw overwon den piekezot. WARE HEILIGE. Tout va trés bien, madame la mar quise Altijd was er vrede in 't me- n~ge. En 't menage was een arke van Noë, eerst haar oudere bij haar, later de kin- ders en als de kind'rs trouwden, ze bleven ook bij met hun kleinkindere. En Anna was daar het model der echt genoote, het ideaal der moeder, en wat zeldzaam is, het voorbeeld van schoon moeder. De duivel tergde haar door allerhande kwellingen, maar zij bad en hij liep blau we schenen en moest eraan toeleggen. Ook kende zij tegenkanting en vervolging vanwege de menschen. Ze leed dat bij de rests. Zij deed haar menage: eten berei den, schotels afwasschïn. stoppen, naaien, enz., en als 't eene gedaan is, 't ander begint. Zieke kinders bezorgen; tusscben- komen als de ruwe man de kinders wil overtuigen met slaande argumenten; in de reke staan en haren toer afwachten in de brooddeeling gelijk binst den oorlog voor 't comiteit; vele verstervingen doen in eten en drinken, enz., dat al maakte van haar een uitboetende slachtoffer voor de troebele tijden. Niet haar mirakels, voor zeggingen en extasen hebben haar heilig gemaakt, maar haar heldhaftige deugden. Zij had geen tijd van collectie te hou den in cigarenbandjes. Het is het simpelste en buitengewoonste leven, hst meest wonderbare cn meest stichtende van die eeuw. En O. L. Heer heeft alles, zooals Hij haar zegde, opgeteekend in gouden let ters. A. B. EEN GRGOT VRAAG TEEK EN Bavins taande vraag zullen zich zeker elk jaar vee! oude. i stellen ais ze moeten een beslissing nemen over het onderwijs van hun kinderen. Vooral als deze de lagere school bijna uit hebben en de ouders zich angstig afvragen: Wat kan mijn kind nu worden, en hoe leer ik het door de wereld gaan en zijn rol vervullen ln de maatschappij? Vooral de katholieke ouders zijn be kommerd omdat het onderwijs bij hen meer moet zijn dan onderwijs, meer dan louter lessen krijgen en van buiten leeren. Wat ze vooral beoogen is de opvoeding van hun kinderen, de opvoeding tot goede katholieken en volwaardige menschen. Geen wcnd:r dan dat het voor veel ouders een groot vraag teeken is, waar heen ze hun kinderen moeten sturen. Om die leemte aan te vullen, heeft het Studiecomité van Tak School van het Mannenverbor.d voor Katholieke Aktie een brochure uitgegeven, met als titel «Waarheen met mijn kinderen???», waarin alle noodige inlichtingen bevat zijn over de onderwijsinrichtingen van West-Vlaanderen en dé voornaamste uit de andere bisdommen. Deze brochure be vat verder zeer interessante gegevens, zoodat het echt de moeite loont er eens even bij stil te staan. DEGELIJK ONDERWIJS??? De groote opwerping tegen de vrije echolen, dat het onderwijs er verre van degelijk is, wordt in een kort doch dege lijk inleidend woord den kop ingedrukt. Er wordt klaar aangetoond dat het onder wijs er wel degelijk is, door het feit dat er bijna in elk katholiek instituut, hooge- school gediplomeerden zijn voor de voor name vakken in de hoogste klassen, en dat daarenboven elk priester zes jaar studiën gedaan heeft. Het is trouwens een bekend feit dat in katholieke onder wijsgestichten steeds de rechte man op de rechte plaats staat. De overheden be schikken over zooveel en veelzijdig ont wikkeld personeel en tevens over het noodige gezag om voor ell: ambt een ge schikte onderwijskracht te kiezen.». Na enkele zeer nuttige inlichtingen over de bestaande studiebeursstichtingen en de manieren om leeningen voor studies te krijgen, alsmede over de categorieën studenten welke in bisschoppelijke col leges van prijsvermindering kunnen ge nieten, geeft de brochure in twee groote deelen de onderwijsgestichten voor jon gens en meisjes. WAARHEEN MET DE JONGENS??? Elk deel begint met een zeer nuttige tabel, ingedeeld volgons den ouderdom van de kind oren. Op de lijn van elk jaar komt dan in de onderscheiden kolommen het studiejaar van de vescheidene scholen waarin een jongen van dien leeftijd meet zitten. Zoo kan men zien dat het derde jaar middelbaar vakonderwijs, lagere graad, overeenkomt met de vijfde huma niora, het voorbereidend jaar van de lagere normaalschool en het eerste jaar van een dagvakschool. Vervolgens worden al de passende ge stichten opgesomd, ingedeeld in volgende klassen 1. Inrichting voor algemeen onderwijs met zijn onderdeelen. 2. Gespecialiseerd onderwijs met de verscheidene takken. Voor elk soort scholen wordt aan gegeven de toekomstmogelijkheden en de vereischte voorafgaande studiën. Voor elke school wordt verder aangeduid: naam, adres, of er een internaat is of niet, aantal klassen, voertaal, vereischte ouderdom, leergeld, e.a. Een laatste, zeer degelijke en interes sant? lijst, brengt vervolgens de beroepen alfabetisch, met er naast de scholen, waar dit beroep wordt opgeleid. Deze lijst bedraagt bijna twee bladzijden, wat klaar bewijst dat in de vrije katholieke scholen alle vakken worden aangeleerd of tot alle beroepen wordt voorbereid. Klaarder be wijs van deze lijst heeft men niet van- doen om dit aan te nemen. EN DE MEISJES??? Dit deel is gansch analoog aan het eerste over de jongens en bevat ook drie deelen: Tabel met klassen volgens leer tijd; lijst van scholen in twee groote aftitelingen; lijst van beroepen en vak ken. met er bij hcoren.de school. Ook hier staat het katholiek onderwijs absoluut niet ten achter, verre van daar. D? lijst dier scholen is eventjes vijftig Wadzijden lang. Hst werkje sluit met een aardrijkskun dige groepeering van de scholen per pro vincie en per dekenij. Dit aeer interessante werkje kan velen nuttig zijn en is voor enkelen onontbeer lijk; het is een echte mijn van inlichtin gen voor al diegenen die eenigzins ge roepen zijn om aan de menschen raad te geven in zake de keuze van een school voor hun kinderen. Het werd uitgegeven door de Katholieke Aktiecsntrale te Roe- selare, waar het immer verkrijgbaar is. Het is ock verkrijgbaar op teder parochie, bij den plaatselijken kern van het Man ner, verbond voor Katholieke Aktie. De prijs is heel laag en zekerlijk te weinig voor zoo'n rijke bron van degelijke en uiterst nuttige inlichtingen voor allen. HET NIEUW GEMEENTEHUIS VAN DE PANNE Hierboven geven we bet ontwerp van bet nieuw gemeentebuis «Jat te De Panne uJ opgebouwd worden. Het ganscbe gebouw ii 1© meter hoog en 4d meter breed en is het ontwerp der Heeren De Coussem^eker en Vermeerscb. Het zal opgetrokken worden midden de terreinen van het Kasteeltje en evenwijdig met de Zeelaan. De ruimte van 13 meter tusscken het gebouw en de Zeelaan zou inge nomen worden door twee vijvers met fonteinen, met vooraan tegen de straat een parkeerplaats voor autos. De bouwoppervlakte bedraagt 683,50 m2 en naar schatting van de bouwkundigen zou de uitvoering der bouwwerken ongeveer 1.200.000 fr. kosten. Waarschi jnlijk za! met de uitvoering der werken na het seizoen begonnen worden. TEGENSTAND VAN DE REPUBLIKEINEN. Na de verrassende vooruitgang van de Francotroepen, rond de Ansc'n'uss- tijd, is de strijd weer veranderd in een stageverovering kilometer voor kilometer, die de einduitslag weer op maanden schijnt te urillen verplaat sen. Van tijd tot tijd worden door de Nationalisten sprongen gemaakt die een spoedige ontknooping laten pi tor- zien, maar iederen keer komt dan de tijd van stagnatie of van verwoed verweer aan de andere zijde, die een nieuwe verlenging van de oorlog mee brengt. Reeds maanden geleden, na de to tale verovering van Baskenland en van Asturie, toen de oorlog verlegd werd naar het front van Arragon, waren de Republikeinen uitgeput en uitgehongerd! Reportages die ons langs betrouiubare bron bereikien bevestigden zulks. En toch hoort men van tijd tot tijd krachtiger taal uit Barcelona weerklinken alsof van hon ger en uitputting geen sprake meer zou zijn. En zoo is het ook! De hon ger wordt gestild en nieuwe reserves worden aangebracht aan levensmid delen en aan munitie. De Engelsche diplomatie heeft herhaaldelijk met de vinger veelbeteekend gewezen naar Frankrijk! Natuurlijk ontbreekt het ook niet aan hulp langs de andere zijde. Wij willen deze hulpverleening op groote schaal nogmaals aanhalen, om aan te toonen dat de niet-inmen- gingspogingen volkomen vruchteloos zijn geweest. We hebben hier be- toeerd van het eerste oogenblik dat er van niet-inmengingsovereenkomst of -commissie spraak was: Er komt nooit iets van in huis: Het wordt een strijd tot het uiterste. Ofwel wordt Spanje communistisch en dan krijgen de woorden van E. Vandervelde: Na Spanje, Frankrijk; na Frankrijk, Bel gië een vreeselijk dreigende betee- kenis; ofwel wordt Spanje fascistisch en dan is de offensieve kracht van het communisme in West-Europa ge broken. Hebben we gelijk gehad? De oorlog kan nog een tijd aansle pen, doch een ding is zeker, Spanje ivordt nooit integraal communistisch, wordt zelfs niet gedeeltelijk commu nistisch! BEMIDDELINGSPOGINGEN. Na het mislukken van de niet-in- terventie. komt thans een nieuw voor stel van Engelsche zijde. Chamberlain wil stappen aanwenden om de strij dende partijen tot een regeling te brengen en de vrede te doen sluiten. Zoo iets is al evenzeer gedoemd om te mislukken. Trouwens het antwoord is reeds gekomen. Franco beweert geen vrede te zullen aanvaarden, zoo de Repubïikeinsche troepen zich niet onvoorwaardelijk overgeven. Onvoor waardelijk dat öeteekent ook niet cp voorwaarde dat Katalonie een zelf standige republiek wordt, zelfs al viel Madrid en de rest van Rood Spanje zonder verdere strijd in handen van de Nationalisten. Chamberlain zal hocgsi waarschijn lijk geen bemiddelingspogingen aan wenden, ook al sprak hij er van. De Engelsche pers immers bhjkt heel pes simistisch gestemd te zijn voor de po gingen van de Engelsche premier. Volgens sommigen kan er slechts sprake zijn van bemiddeling, zoo de vreemde vrijwilligers teruggeroepen worden en zoo de grenzen definitief gesloten worden voor alle vreemde hulp. Welnu, deze voorwaarden kunnen niet verwezenlijkt worden, zooals we dat hierboven aanhaalden en daarom zal ook Chamberlain zich niet verder wagen op het weinig kansrijke pad van een vredesbemiddeling in Spanje. Wellicht is de geste van Chamber lain, ook niet meer dan een eenvou dige getuigenis, waardoor Engeland wil bewijzen dat het al doet wat het kan om de vrede te bevorderen en dat ook zijn geweldige bercapenmgs- plannen tot geen ander doel worden uitgevoerd. BOMBARDEMENTEN. Regelmatig bereikten ons in de laatste dagen berichten van steeds intenser en veelvzildiger bombarde menten op belangrijke steden, zooals Barcelona, Valencia, Almeria en Ma drid. Geheel het dorpje Granoiiers werd cm zeggens verwoest. Daarbij werden verschillende Engelsche sche pen getroffen die gemeerd lagen in de haven van Valencia. Enkele ge heimzinnige vliegtuigen hebben zelfs bommen uitgestrooid op Fransch grondgebied op een afstand van 80 km. over de grens. Ongeacht dit laatste voorval, is weer het bewijs geleverd, dat niet tegenstaande de verzoeken van vreem de regeeringen om een einde te stel len aan de wreede bombardementen van open steden en het treffen van de weerlooze burgerbevolking, dat, niettegenstaande het verzoek van de H. Vader in hoogsteigen persoon, die bombardementen niet meer uit de moderne oorlog te weren zijn. Zij be- hooren tot de strategie van de heden- daagsche oorlog. Italië heeft het ge daan in zijn \egen Abesjspnie. Japan dost het m^t nog meer wreed heid in China. De legerleidingen die deze onmenschelijke bevelen geven, beweren dat ze herhaaldelijk de bur gerlijks bevolking aangemaand heb ben om de steden te verlaten en het gemunt te hebben niet op gewone huizen e:i gewone burgers maar wel op opslagplaatsen, militaire posten, enz. Dit mag waar zijn, maar het is wel even waar dat ook gestreefd wordt naar de demoralisatie, de ont moediging van de bevolking, die door haar houding, aanmoedigende of ont moedigende toch een groote invloed heeft cp de effectieve strijdende krachten. Vergoeilijkend wordt ook weieens aangehaald dat door het offer van enkele honderden burgers, duizenden soldatenlevens worden gered, door het verhaasten van de oorlog. Wat de geheimzinnige nachtraid over Fransch grongebied betreft, wij zijn natuurlijk geneigd te gelooven dat die van dezelfde zijde uitgaat als de bovengemelde bombardementen. Is ze bedoeld als een verwittiging aan Fransch adres? Zooiets als: Frank rijk stop uwe intriges, houd op met uw steunvsrleening aan Rood Spanje? Of is ze een experiment van de z'jde van Duitschland of van Italië om een na te gaan hoever men wel on gestoord de grens zou kunnen over vliegen? Beide veronderstellingen zijn mogelijk. Dat de Heer ons voor de verschrik kingen van den modernen oorlog hoede en ons met de vrede in Spanje ook weldra gunstiger verhoudingen bezorge in Europa en de gansche we reld. P. S. Bovenstaande hadden we reeds geschreven, toen we door de dagbladen bekend werden met de uit zending van Radio-Nacional. Volgens deze nationale inlichtingsbron zou het bombardement door de geheim zinnige vliegtuigen op Fransch grond gebied en ook de aanvallen op Fran- sche schepen door vliegtuigen met de nationale kleuren, een rood maneuver zijn om de openbare meening in Frankrijk tegen Nationaal Spanje op te hitsen en algemeene Europeesche oorlog te ontketenen, daar alleen een totale Europeesche ontreddering nog een twijfelachtige kans op redding aan de regeering van Barcelona kan bieden. Deze bewering en het commentaar dat haar vergezeld lijken ons zeer waarschijnlijk, veel waarschijnlijker zelfs dan de veronderstellingen die we hierboven maakten. Volledige ze kerheid zullen we natuurlijk nooit hebben, zoodat ook de aangehaalde hypothesen wel eens het overwegen waard zijn. Verboden nadruk.) ROSKAM. saBttS32£s;BSii£iiisa£Si2ifla322AU£t££i^i7BaasBSissssasa2iae2ssiB&aas;3Si£iA.>i VIJF MASSA-VERGADERIN GEN VAN K. V. V. Het Directorium der Katholieke Viaam- sche Volkspartij heeft beslist officieel het standpunt der Katholieke Vlaamsche Volkspartij tegenover den huidigen poli- tieken toestand bekend te maken geduren de vijf groote massa-vergaderingen die onmiddellijk worden ingericht in de cen tra der vijf Vlaamsche provincies. Op deze vijf vergaderingen, zal het vol tallig Directorium der Katholieke Vlaam sche Volkspartij tegenwoordig zijn. Het woord zal er gevoerd worden door den Voorzitter van het plaatselijk arron- dissementsverbond, door twee leiders der Katholieke Vlaamsche Volkspartij en door een afgevaardigde van Jeugdfront. Van nu af kunnen we reeds aankondi gen dat de vergadering te Gent doorgaat op Zondag 3 Juli en te Hasselt op Zondag 26 J uni. HET F. E. V. EN DE ELEKTRICITEITSTARIEVEN Een afvaardiging van het Vlaamsch Ekonomisch Verbond werd cn'vangen door den Mink,ter van Openbare Werken. De afgevaardigden van het V. E. V. lub ben gepleit bij den Minister voor een goedkooper voorziening van elektrische drijfkracht en verlaging der elektriciteits tarieven in het algemeen, ir.aar verklaar den zich gekant tegen alle etatisme tegen over de elektriciteitsmaatschappijen. De Minister antwoordde dat de studie van het vraagstuk der elektrische stroom voorziening ver gevorderd is en dat cr geen sprake is van etatisme. DE VERKWISTINGEN IN DE VERSCHILLIGE MINISTERIES Nog de verhuizing van 500.000 fr. De Socialisten schijnen niet erg gediend geweest met het feit dat wij medegedeeld hebben dat de verhuizing van he. Minis terie van Volksgezondheid, dat onder het beheer heeft gestaan en neg staat van een Socialistisch Minister, een bagatel van 500.009 fr. heeft gekost. Voor de Socialis ten is di. een grove leugen en deze bewe ring staven zij op ten verklaring van Mi nister Wauter.s afgelegd in de Kamer om trent deze verhuizing. De waarde van de verklaring van den achtbaren Minister Wauters wordt echter te niet gedaan door da verslagen van het Rekenhof voor 1937, waar op bladzijde 78 wel medegedeeld word: dat voor de verhui zing van bedoeld Ministerie naar de ge bouwen gelegen Koninklijke Plaats Nr 2, en de iiute!L.tie in 45 vertrekken aldaar, een krediet van 50&.OJ0 fr. werd verbruikt. He, weze ons toegelaten meer geloof te hechten aan de aanmerkingen van het Rekenhof dan aan een verklaring van een Minister. He. Rekenhof geeft steeds dui delijke cijfers wijl een Minister, bij het afleggen van e:u verklaring, nogal dik wijls rond den pet draait. Misschien heb ben Minister en Rekenhof allebei gelijk en kostte het vervoer van het materiaal 50.060 fr. wijl de overige 450.000 fr. ver bruik: werden voor de opschikklng der 45 betrokken vertrekken. Dit alles neemt niet weg dat dit zuivere verkwisting is. Dat onze roodjes gepoogd hebben deze verkwisting te verdoezelen zou wellicht doen beslui ten dat zij ook niet akkoord gaan met dergelijke uitgave en ze veel te hoog vinden. Dit zal echter wsl te schoon zijn om waar te worden. Maar niet alleen bij Volksgezondheid werden verkwistingen gedaan bij verhui zingen maar ook in anders Ministeries. Zoo verhuisde nog geen twee jaar gele den Minister Hoste met zijn diensten van de Wetstraat naar de Leuvensche straat. Allerlei kosten van verhuis en installatie werden gedaan. Hr Dierckx heef» nu de plaats ingenomen van Hr Hoste aan het Openbaar Onderwijs en deed thans zijn diensten terug overbrengen naar de vroe gere lokalen in de Wetstraat. En wat te denken van de fantasiën in het Ministerie van Rechtswezen op het Poelaertplein? In den tijd van twee jaren lieten vier Ministers er allerhande verbou wingen en veranderingen uitvoeren. Voor eerst de H. Soudan. Groote gemeenschap pelijke zalen mcesten in het gebouw wor den ingericht. Daarom werden de wanden van kleiner plaatsen afgebroken, doch de eerste opvolger van den H. Soudan beval dit werk te staken, verkiezend dat ieder ambtenaar zijn afzonderlijk bureel had. De weggenomen wanden werden terug op getrokken. Thans schijnt het hooger personeel weer gemeenschappelijke zalen te wenschen. Hetzelfde gebouw viel ook in den smaak van den H. De Man, destijds Minis er van Financiën. Hij droomde ervan zich daar in eenige mcolc appartementen te neste len. Nieuwe kosten voor verbouwing en jr.eubüaering. En thans? Men schijnt weer voornemens te zijn de appartemen ten te verlaten. Dat alles is geld breken me: hamers. Is het dan te verwonderen dat de wel denkende lieden van ons land cischen dat eerst bezuinigingen worden gedaan voor aleer nieuwe lasten worden gelegd. Het geld der lateerbetalers kan beter gebruikt worden dan voor dergelijke nuttelocze verhuizingen cn het docrvceren van al lerlei ministerieels grilltn. DE BETAALDE VERLOFDAGEN Door de Kamer werd Woensdag het wetsvoorstel inhoudende wijziging van de wet op de betaalde verlofdagen besproken. Het bleek wel dat een overeenkomst, moei lijk zou worden bereikt en de kwestie werd terug naar de kommissie verzonden. Hier nu enkelen uitleg over deze kwestie. Bij de bestaande regeling meet door gaans alleen verlof betaald worden door ondernemingen die minstens 10 personen te werk stellen, tenzij in eenige bedrijven waar bijzondere overeenkomsten gesloten werden. Het betaald verlof liep over zes dagen. Bij de nieuwe voorstellen wordt het be taald verlof veralgemeend, ook voor de on dernemingen waar slechts e:n persoon te werk wordt gesteld. De dienstboden en huisknechten zullen er ook van genieten. De huisarbeiders zouden eveneens on der toepassing van de wet vallen. Bijkomende verlofdagen zouden worden uitbetaald aan arbeiders die een langen termijn in dienst zijn bij zelfde onderne ming I dag meer voor meer dan 5 jaar, 2 dagen voor meer dan 8 jaar en 3 dagen voor meer dan 10 jaar. De verlofdagen zouden verdubbeld zijn voor de werklieden minder dan 18 jaar. Een Nationale Kas zou worden opge richt. De werkgevers zouden dan verlof zegels moeren plakken op de verlofkaar- ten ó°r werknemers. De bijdrage, te be talen door de werkgevers, zou worden be paald op 2 van het uitbetaald loon. Deze bijdragen zouden dan terecht komen in de Nationale Kas die de verlofdagen dan zou uitbetalen met deze geiden. Er is nogal veel verzet ontslaan tegen deze regeling, bijzonderlijk wat aangaat het instellen van een Nationale Kas tn het percent dat werd voorgesteld. Men meent ook dat de nieuwe last die deze wijzigingen zullen bijbrengen voor de nij verheid te zwaar is in deze crisistijden en dat de bijkomende verlofdagen aan jon ge lteden en dezen die lang in dienst zijn ontreddering kunnen brengen in talrijke ondernemingen waar het weTk gezamen lijk alle aangeworven arbeidskrachten vergt. H. DE MAN TRACHT ZICH TE VERDEDIGEN IN DEN SENAAT H. De Man, oud-Minister van Finan ciën, die een begrooting naliet met een tekort van ongeveer 2 milliard en het ren- .enfonds uitputte in aankoopen aan hoo gs prijzen van rentetitels, heeft gepoogd zijn geveerde politiek te verdedigen in den Senaat, in zitting van Dinsdag IL De verklaringen van den vader van het fameus Plan waren omzeggens een her haling van wat hij had medegedeeld in zijn rede gehouden te Charleroi. Zijn houding tegenover de fiskale ont werpen zal afhangen van het lot dat de amendementen zal beschoren worden. Naar spreker zal daarmede het begroo- tingstekort niet gedekt worden. De begoe- de klassen werden niet genoeg belast. De Orecmag niet verdwijnen. Het goed maken van het tekort is verders voor Hr De Man heel eenvoudig, namelijk belas tingen. en leeningen; van bezuinigingen geen spraak. Dat het slecht gegaan is voor de ren ten heeft hij geen schuld. Alleen de groot- financie en de anti-marxistische pers is hier aansprakelijk voor. De H. De Man werd toegejuicht door zijn Marxistische vrienden. Een antwoord deed zich niet lang wach ten. Hr Godding, Liberaal, zorgde hiervoor. Deze wees uit dat Hr De Man verkeerd heeft gedaan met de renten kunstmatig op een te hoog peil te houden en dat hij, gezien zijn noodlottige politiek, die bij d daling der renten een verlies teweeg bracht van drie milliard voor de kleine spaarders, be er zou deen wat bescheide ner te zijn en zich stil te houden ten ein de alles spoedig te doen vergeten. Hr God ding werd hiervoor toegejuicht op veie banken. In hst verslag van de Senaatszitting werd dan gemeld dat de H. De Man toe gejuicht werd vanwege de leden der meer derheid. Vanwege de Katholieken werd te gen deze melding protest aangeteekend en als onwaar verklaard in zitting van Woensdag. Het bleek ook dat de Libera- !en eveneens zich onthouden hadden van alle handgeklap. In c'e verdere zitting werd de politiek van den H. De Man nog fel beknibbeld en werd erop gewezen dat de H. De Man esn gebrek hceeft gehad aan vooruitzicht en dat hij zich op onbegrijpelijke wijze heeft bedrogen. DE SENAAT KEURT DE NIEU WE BELASTINGEN GOED De S:naat besprak Donderdag de fiska le ontwerpen. Na een langdurige bespre king, tijdens dewelke de H. De Man, oud- Minister, het rog eens mocht hooren. wer den de fiskale ontwerpen goedgekeurd met 111 stemmen tegen 14 en 9 onthou dingen. Het Vrouwelijk Jeugdverbond voor K. A. zal op Zondag 26 Juni, in de Bis schoppelijke stad Brugge hare huid? bren gen aan Z. Exc. Mgr Lamiroy. Een samenkomen van duizende Katho lieke Aktie-Meisjes, niet voor een parade zonder zin, maar om in deze tijden van verwarring en hernieuwen, hun jeugd toe te wijden aan den dienst der Kerk, onder de geleide van een sterk gezag, de Kerke-macht. Hun diepe geloofsbelijdenis, hun diepe kerketrouw, him blijde zielenadel zal heerlijk uitstralen en weerklinken met de plechtige H. Mis op den Burg, langs den optocht, aan Maria's beeld in dsn Halle toren en vooral 's namiddags in koorepel en geestdriftige Bisschopshulde. Op 26 Juni moet gansch de vrouwelijke Jeugd; één van geest en streven, te Brug ge rond haar Bisschop geschaard staan. Dech ook de ouders der meisjes zijn er verwacht, en zullen er hun jeugd her nieuwen in dit hoopvolle schouwspel. Uit stad en buiten: allen naar Brugge: de Bisschop noodigt U uit! De deelneemsters vragen bun inschrij ving langs de organisatie der meisjes om, waar men ook de noodige inlichtingen kan inwinnen nopens de speciale treinen, enz. Elke deelneemster (-nemer) moet in 't bezit zijn van een cocgresboekje (langs de meisjes te bestellen). W. V. R. O. (Radio Kortrijk) zal bij monde van Z. E. H. Kan. Dubois, Alge meen Proost der K. A., deze hulde mede deelen op Woensdag 22 Juni, te 18.45 uur. En voor wie noodgedwongen op 26 Juni thuis blijven moet, die zal toch het Con gres kunnen medeleven, om 10 en 3 uur in Radio Kortrijk (W. V. R. O.). Moge 26 Juni een hoogdag wezen voor de Katholieke Aktie van ons Bisdom! «■I1E1IHHEI9BIII2I ZIJKANTJES VAN HET EUCHARISTISCH KONGRES IN HONGAARSCHEN HUISKRING DANKBAARHEID JEGENS DE BELGISCHE PLEEGOUDERS Gelukkig zij die naar 't grooteche Eucharistisch Kongres van Budapest mochten gaan want ze hebben daar iets eenigs beleefd. Benevens de grootsche indrukwekkende plechtigheden van 't Eucharistisch Kon gres, zijn we getuige geweest van die spontane dankbaarheid der Hongaren. Daax hebben we de arme Hongaren zien geven veel meer dan ze konden en 't is een feit dat sommigen schulden mieken om terug te geven aan de Belgen, want ons klein landeken heeft zeker 20 tot 22.000 kinderkes geherbergd; wellicht nog meer. We rijden Hongarije binnen. Het eerste station. Wat 'n verrassing! Muziek, poli tie in groot uniform, en 'n massa kinderen in nationale kleéderdracht die ons komen aanbieden 'bloemen, strikjes met de drie kleur van Hongarije. Aandoenlijk. En wijl de pleegvaders vlug naar hun kompartiment loopen in den trein, om wat ze nog over hebben aan lekkers als choco lade enzoomeer te gaan halen om die kin deren te geven, stonden die kinderen te wuiven met de Hongaarsche en Pauselijke vlaggetjes. We komen de hoofdstatie van Budapest binnen. Officieels ontvangst. De pleegkinderen mochten echter 't station niet binnen. Ze stonden ons buiten op te wachten cn hier is 't dat we van die op recht aandoenlijke tooneeltjes meemaken, want, met onzen trein waren kinderen die pas 6 jaar oud zijnde hun huis verlaten hadden en nu voor den eersten keer weer naar Hongarije gingen. O! Dat benauwd zoeken naar hun duurbare ouders, dat zoeken van die ouders om te weten of ze nog hun kinders zullen erkennen? We zien zs malkander om den hals vliegen. We ien gewezen pleegkinderen de hand van hun pleegvader vastgrijpen, die pleeg vader meetrekken als ware 't dat ze vrees den die te verhezen En ge moest eens zoo'n tooneeltje mee maken: dat aankomen in die familie, dat danig welgekomen zijn. Denk nu niet dat 't waar is wat som migen vertelden, dat het allemaal rijke- manskinderen waren. Gaat U met ons even mee naar die barakken. De eerste barak waar we binnenkomen: 'n kleine plaats; 2 bedden en ze zijn 10 personen: 6 kinders, vader en moeder, grootvader en grootmoeder. We gaan de barak er- nevens binnen; 3 bedden voor 3 families; de plaats Is heel klein; ze wonen erin, slapen erin, en daar wonen vader, moeder met hun 4 kinders; wonen mee grootmoe der, Ce 2 broers van den huisvader die ook werkeloos zijn. Werklooaensteun kennen ze hier niet. We gaan verder. In de helft van 'n kleine keuken van bij ons; hier woont 'n gezin waar de man erg ziek is; er zijn 10 kinderkes. Hoe pijnlijk. Hier zijn verleden winter 4 menschen doodge- vrozen. Vele van die barakken hebben geen vloer; op de aarde slapen vele menschen. Hongarije, dat schoone land, lijdt. Als gevolg van *t verdrag van Versailles werd het, samen met Oostenrijk, aan stukken gescheurd. De vrijdenkers wilden alle le- vensbestaan, alle levensbronnen van die door en door katholieke landen afnemen. Zoo ziet U eens te meer dat Gij, pleeg ouders, die een van die kinderen opgeno men hebt in Jezus naam er velen gered hebt van 'n rassen dood door gebrek en dat gij oprecht 'n werk van echt krist e- lijke naastenliefde verricht hebt. Ver scheidene onderwijzeressen die hier in West-Vlaanderen werkzaam waren, ook Hongaarsche priesters die belast waren met de zielezorg van die kinderkes, zijn ons komen vinden, en hebben ons ge vraagd nog eens alle pleegouders ten zeer- sten en vaii ganscher harte te bedanken. Zij gaan voort met voor U te biddendoet Gij het eveneens voor hen, want geloof het, Hongarije zal NOOIT, NOOIT, NOOIT vergeten wat U allen voor zijn kinderen gedaan hebt en wat zoovelen ook nu nog doen. Maria, de Patrones van Hongarije, ze- gene U. J, D. M. aBB&yBB&GBaisaEsssssisaaBgxiaBiSBB Meer en meer wordt de IJzertoren te Diksmuld? een druk bszoskpunt van toe risme. Ni:t alleen duizenden bezoekers en honderden reisgroepen, maar tevens honderden scholen, met talrijke leerlin gen, zoo jongens als meisjes, brengen alle jaren een b?zoek aan het Sanctuarium onzer Vlaamsche IJzerdooden. Weldra zullen weerom honderden schoolkinderen een bezoek brengen. Esn groote vermindering wordt aan de scholen toegestaan, xfi. 80 op d:n ge wonen inkomprijs. Alle toeristen die de zienswaardigheden van hst IJzerfront bezochten, verklaren eensluidend, dat de IJzertoren de schoon ste hcrinniring is aan hunne reis. De crypt is thans volledig afgewerkt. Bij het inkomen: het stukgeschoten Kruish eld van Nicuwpoort. Links de his torische stern van Merkem: Hier ons bloed, wanneer ens rechtDan de eerste grafkamer: de Gebroeders Van Raem- donck, met de grafsteen di; liet stuk geschoten gebeente dor Heldenbroeders bevat. In de tweede kamer rusten de West-Vlaming Cyriei Deprez en dc verre Limburger, Frans Kusters. Daarna Joe English, de dienende kunstenaar; de Ant werpenaar: Frans Van der Linden; daar na Hubert Willems, de heldhaftige Fayot. In de zevende kamer de idealist: Renaat De Rudder. Verder Luitenant De Winde, die verleden jaar werd overgebracht. Overal de zerkjes van Heldenhuldc, stuk geslagen of verminkt. De wanden bevatten de duizenden na men oiibct gesneuvelden. Een tunnel leidt naar de lift- Meer dan 100 lichtbeelden over de IJzertragedie en den oorlog, wer den in de 4 blokkamers ondergebracht. Op 40 meter hoogte hangt de klok Nele het hart van Vlaanderen. Een dubbele sternen wenteltrap brengt de bezoekers op het hoogste platform, 50 meter hoog! Hier geniet men van het schoonste vergezicht over heel het IJzerfront, van den K m- melberg tot de Noordzee. Een oriëntatie tafel wijst al de omliggende torens aan, waarvan, bij 'helder weder, een veertigtal zichtbaar zijn! Beneden op de 4 drum- mere, de 4 IJzeridealen: Broederliefde, Ideaal. Dienend? Kunst, Vclksverbonden- II heid, en errond de hovingen met bloemen en grasperken, als ten breed tapijt, aan den voet uitgespreid. De IJzertoren wordt dus ongetwijfeld het glanspunt van elke reis die men in de streek zal maken. Op eerste aanvraag wordt kosteloos de uitlegbrochure over den IJzertoren gezonden. Verder zal het Sïkretariaat (Maria Doolaegüestraat, 39, Diksmuide) met genoegen aan de inrich ters een uitgebreide lijst van de bijzon derste bezienswaardigheden der oude frontstreek mededeelen. CE KUNSTPLAKBRIEF VOOR DE XIX' IJZERBEDEVAART IS VERSCHENEN De plakbrief voor de XIX' Ijzerbede vaart is verschenen (werk van kunstenaar Joz De Swerts). Drie-kleurendrukgroot te 1 ui. x 0.62 m. Het is een waar kunst werk, dat de serie kunstplakbrieven van de Ijzerbedevaart met een pracht-exerrt- plaar komt verrijken. Kunstenaar Joz heeft hier inderdaad een mooi kunstwerk geleverd. Op een oranjen achtergrond rijst witlichtend de IJzertoren terwijl rechts op de voorgrond, de oude moeder een der 30.000 Vlaam sche moederkens uit het volk, in vroom herdenken ter bedevaart komt voor de e Inhuldiging van de eerste tienduizend namen» onzer gesneuvelden op 21 Augustus 1038. De prijs der plakbrieven is 2 fr. 't stuk, vrachtvrij gestuurd. Wederom zullen de plakbrieven in kar tonnen rollen verzonden worden, dit om het beschadigen te beletten. Deze kosten 1,50 fr., zoodat men telkens bij elke be stelling 1,50 fr. meer moet voegen voor iupakkostcn. Wie 10 plakbrieven (20 fr.) bestelt, ontvangt de kartonnen rol kos teloos. Alle zendingen van plakbrieven zijn vrachtvrij. S.ekrctariaat Ijzerbede vaart, Maria Doolaeghcstraat. 39. Dilis- muicfe, postrek. 113.465 (Cl. De Lands heer). Telefoon 2-10. jiaBBifaititK2EaE9*s:3saxtftf23£2a EEN POOLSCH VLIEGTUIG KLOPT HET SNELHEIDSREKCRD IN DEN OVERTOCHT VAN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN Het Poolsch viie-tuïg dat in 9 uur den Zuid'lijken Atlantischen Oceaan overvloei, kwam te Warschau toe, waar de bemanning tent triomfantelijke ontvangst genoot»

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 1