De aardbeving in Belgie en ommeland (Vervolg) Zij die geen verlof hebben... ïee? ils Prijsstijging HEEREN-WIGRIlWliL 395 fr Etab. L.van GOITSENHOVEN, n.v. Op bezoek L. Storme en R. Capoen 10 JAAR op raam 2 J A A R op het loopwerk 1 J AARop de handen in 24 maanden 19 fr. per maand INSCHRIJVINGSBON Waarborg Gustaf Deloor ope-nt een Café te Koksijde KOLONIALE LOTERIJ. ■■HiuiiiiiaaiiHiuiiRiiaiiiHiaiiiiiiiiHHHiiiiiiiii Raam zwart émailvrijwiel, 2 Engelsche stangremmen pomp, bel, tasch. op Fakiuur Kontant 24 maand De H. Maurin verklaarde dat naar zijn bevindingen de belangrijkste beweging be gon op 11 Juni te 11 u. 58 m. 11 sec. en haar maximum bereikte te 11 u. 59 m. De beweging hield aan tot 14 u. 11 m. De belangrijkste schok werd zooals al tijd gevolgd door een paar minder hevige. HIJ werd geënregistreerd op de gewicht barometer en op de magnetische toestel len V3n het Observatorium van Cham- bron-la-Forêt. SLACHTOFFERS EN SCHADE een doode te gent en een te kruishoutem. Hier nu in het kort welke ongevallen of schade werden veroorzaakt door de aardbeving: Te BRUSSEL veroorzaakte de beving een paniek in de cinema's waar er ge speeld werd. In stad kwamen talrijke oude schouwen naar beneden, alsook enkele verouderde gevels. In de Brialmontstraat werden vier kinderen gewond door vallend puin. Talrijke muren werden gescheurd. Overal liepen de menschen verschrikt buiten, zich afvragende wat er was ge beurd of aan het gebeuren was. Van een lantaarn aan de kongreskolom vielen bron zen ornamenten af. Te St-Agatha-Ber- chem, in den dierentuin, waren de meeste dieren zeer ongerust, zij draaiden rond of liepen tegen de tralies als w-ilden zij de vlucht nemen. Het scheen dat de kat- achtigen het meest voorkennis hadden, wijl de beren en apen geen blijken van zenuwachtigheid vertoonden. In de Kortenbergstraat sprong een man uit schrik neer van uit een balcon en werd zwaar gewond. Te Elsene en Ander- lecht moesten de pompiers geroepen wor den om vallende schouwen en muren te stutten. In de Dijkstra at te Elsene werd een persoon gewond door vallend puin. Een glazen koepel van het Kartogra- flsch Instituut stortte in. Een scheur werd bestatigd in den wolkenkrabber op de Varkensmarkt. Te Etterbeek werd een 4-jarig meisje nogal erg gewond door vallende steenen van de schouw. In het Eeuwfeestpaleis, waar de prijskam pen van het Belgsch rastrekpaard waren gehouden, viel een man van een ladder en waren de paarden wat schichtig. GENT is wellicht wei de stad die het meest geleden heeft van de aardbeving. Zeer talrijk zijn de schouwen die er in gestort zijn en de muren die scheurden. In de straten had een ware regen van steenen plaats. In de huizen vielen tal rijke spiegels en andere voorwerpen om en werd aldus veel schade aangericht. Veel personen vielen in zwijm en talrijk zijn degenen die enkele uren nadien nog niet volkomen hersteld waren van den ge leden schrik. Twee personen die steenen op het hoofd hadden gekregen, liepen een schedelbreuk op. Buizen der waterleiding sprongen. Van de St Jozefskerk stortte een zwaren steen nesrT In een cartonnagefabrisk ontstond brand en werd voor 200.000 fr. schade veroorzaakt. Op St Amandsberg trok een 60-jarige man met een hand wagen door de srtaten, toen de schok zich voordeed. De man schrok zoo geweldig dat hij zijn wagen niet meer meester werd, achteruit ging, onder een vrachtwagen te recht kwam en door de wielen verpletterd werd; op den slag gedood. KORTRIJK zal na Gent wel het meest geleden hebben. Van aan den voorgevel van een café op de Groote Markt stortte een grooten zwaren steen neer op hst terras. Gelukkiglijk bevond zich niemand buiten, zoodat geen gewonden of dooden te betrsuren waren. In de Kapellenstraat stond een man door het venster te zien; hij stuikte door het raam en werd naar verluidt de enkels gebroken. In de Markestraat werd een persoon getroffen door een steen en moest naar het Gasthuis worden -overgebracht. Ver der werd nog een vrouw gewond. In het Begijnhof scheurden enkele muren. Nog personen werden licht gewond. In een onderwijsgesticht wel een beeld naar beneden en zaaide er paniek onder de kinderen. Het Halletorentje, staande op het Marktplein, zou licht aan het hel len zijn gegaan, naai- den Zuidkant. Schoorsteenen kwamen neer en oude muren vertoonden scheuren te Dokeren, Wsvelgem. Harelbeke, Sleidinge, Rekkem, Komen, Waastin, Lauwe, Veurne. Door nik, St Truiden. Gembleers. Genval. Char leroi, Luik, Antwerpen, Walem, enz.; om zeggens in alle steden en gemeenten waar de aardbeving waargenomen werd. Te LANDELIE3 spoot een straal water uit den vijver. De visschers, gezeten langs heen de boorden, moesten inderhaast achteruit springen. Te BOEKHOUT was een persoon zich aan het scheren. Vair het verschot gaf de man zich een goede snede in het gezicht. Te MECHELEN kwam de puntgevel van een groot gebouw naar beneden. Te LEUVEN kwamen veel steenen naar beneden en werden een drietal personen nogal zwaar verwond door het vallend puin. Te DENDERMONDE was een vrouw juist be-z'g aan de vensterruiten kuischen. De vrouw werd door het venster geslagen en meest naar een kliniek worden over gebracht. Te KRUISHOUTEM stortte een in op bouw zijnde huis in. Een der arbeiders werd gedood onder de neerkomende mu ren. Te AALST kreeg men de gewone ge melde schade, wijl een jonge student, bij een paniek, viel en het been brak. Te WAREGEM, in de Statiestraat, wer den alle schouwen afgerukt. Te TORHOUT sprong een jongen van schrik door het venster en liep hierbij kneuzingen op. Te KUURNE kwam een zijstuk van de kerk naar beneden. Te HALEWTJN werd een kwaap nogal erg gewond aan het hoofd en werklieden die aan een gebouw aan het werk waren, sprongen van hun stellingen. Te GELUWE werden tairijkt woningen beschadigd. Te WERVIK-ZU1D werd een fietser zwaar getroffen door een vallenden steen, en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Te MOESKROEN werd het bovendeel van den voorgevel van het stadhuis af gerukt, wijl de gedenkplaat der gesneu velden loskwam en stuk viel. Een on derwijzeres werd gewond aan het hoofd door vallend puin, wijl een kindje van 9 maanden erg werd gewond. Te NIJVEL vluchtten magistraten, ad- vokaten en getuigen van de Rechtbank de straat op. Te WESTROOZEBEKE lag een man te bed die over een drietal maanden een been gebroken had en die nog niet ten volle was genezen. Door schrik aangegrepen wilde hij buiten vluchten met zijn kind. Hij maakte een nieuwen val en brak nogmaals zijn been. Vroeger waren de kosten van zijn ziekte door verzekering betaald. Thans zal hij de kosten zelf te dragen hebben. Te TEMPLEUVE sprong een vrouw, uitzinnig van schrik, door het venster, maar liep gelukkiglijk maar lichte ver wondingen op. Te HAEZEBROUCK werden twee kin deren verwond door vallena puin. Talrijke huizen liepen beschadiging op, evenals te Rijsel. Te Roubaix vielen de elektri sche uurwerken stil. Te LONDEN zou de trilling 5 minuten hebben geduurd. TE FOPERINGE. De aardschokken werden er ook bij zonder hevig waargenomen en in een om mezien bleek wel of al de bewoners op straat waren gevlucht. Eerst werd wel gedacht aan een oX andere ontploffing, werden allerlei veronderstellingen ge maakt, hier en daar in het ronde om na der nieuws getelefoneerd, tot men zich wel moest laten overtuigen dat het een aardb: ving was geweest. Bij velen was de schrik zelfs nogal diep Ingeslagen en sommigen bleken uren na dien nog niet volledig terug op hun pas Enkele schouwen moest: r. het ook ont gelden, zoo o.m. bij Petrus Verhulst, langs den Reningelststeenweg; bij Jul. Ruant, Bertenplaats; bij Coffljn, Casselstraat, enz. Gelukkig werd nismand gewond. Popcringe beefde ook fn het jaar 1692. Nablijkt uit oude oorkonden, bewaard in het 'stadsarchief van Poperinge, is het niet de eerste maal dat de stad heeft ge daverd op haar grondvesten en had in 1692 een aardschok plaats die heel wat meer schade heeft veroorzaakt dan thans gelukkiglijk het geval is geweest. Hierover staat namelijk te lezen ln de oude oorkonden: Op den 18 september 1692 Is binnen Poperinghe, omtrent den 2 euren naer noene, soo groote a-ertbevynghe ontstaen ende gheschiet dat door t'gewelt der selve, d: booghen in Onze Lieve Vrauwe ende andere Kercken, syn ghescheurt ende de ghevels van eenighe huusen in- gevallen ende de menschen door 't val- len van steenen van eenighe groote ghe- bouwen, syn met groote 'verbaestheyd ghekwetst gheweest te ieper. leper heeft ook Zaterdag 11 Juni, rond den middag, een nogal hevige aardschok gevoeld. Vele personen kwamen verschrikt ujt hunne huizen gevlucht. Een 40-tal schoorsteenen werden afgerukt en sloe gen de daken der huizen in. De telefoon dienst was gedurende een 20-tal minuten ontredderd. Zondag 12 Juni, te 14.28 uur, had al hier ook een lichtere aardschok plaats. Maandag 13 Juni kreeg de bodem 's morgens te 3.46 uur en dan te 3.53 uur, aardschokken van minder Intensiteit, doch die door veie inwoners gevoeld wer den. In 1932 voelde de stad ook een kleine trilling, hangende kaders verplaatsten zich en het glaswerk rinkelde in buffetten en kasten. leper heeft vroeger nog erger door aard schokken geleden, want we lezen in het boek St Maartenskerk van leper, vóór, onder en na dsn wereldoorlog», geschre ven door A. Bras, Geestelijke Bestuurder van Belle's Godshuis en St Jan's Hospi taal (Godelieven), en J. Cornillie, rustend schoolhoofd, het volgende op blz. 24: In 1382 hadden twee achtereenvolgen de aardbevingen het Iepersche volk met schrik geslagen. Het beschuldigde de gees telijkheid er door tcoverij de oorzaak van te zijn. Guido Hildebrand, deken van Sint Maartens, de gardiaan der Minderbroe ders, de prior der Augustijnsn en twee Predikheeren werden daarop gevangen ge nomen en den 8 Novembei onder de toe juichingen der menigte onthoofd. Aardschokken waren eertijds alhier niet zeldzaam. In 1640, den 3 April, zegt Ra- maut, verrichtte een aardbeving grocte schade. Den 18 September 1692, te 2 uur 's namiddags, ontstond een aardschud- ding, die wel den tijd van een Ave Ma ria duurde. In St Maartenskerk barstten de gewelvsn en de Kanunniken die in 't koor zaten, namen verschrikt de vlucht. de ijzertoren te diksmuide. Ook te Diksmuide werden zeer hevige aardschokken waargenomen. Enkels schoorstenen vielen gedeeltelijk in, ook gewone kleine beschadigingen aan sommige daken en gebouwen, aCes echter van geen zeer groot belang. Velen zullen zich ook wei de vr aag heb ben gesteld: Hoe weerstond onsen 50 me ter hoogen toren? Ziehier nu een korte verklaring van den torenwachter: Zaterdag 11 Juni, een paar minuten voor middag, voelde ik een geweldigen aardschok, voorafgegaan door trillingen, gepaard met geluid als dor.der in de verte. Ik stond tegenaan de muur geleund van de ingangstrappsn. Ik kreeg opeens het gevoel (zonder overdrijving) van omge kanteld te worden van links naar rechts, zag duidelijk de muurtjes van den invang waggelen, duurtijd r.aar schatting 5 se conden. De koeien in de aanpalende weide sloe gen (evenals de menschen) cp de vlucht, allen r.aar denzelfden kant, Westwaarts. Gelukkig bevonden zich geen bezoekers in den toren noch in de crypte. Zondagnamiddag, rond 2.45 uur, op nieuw trillingen in denzelfden aard van 's Zaterdags bij 't begin; duurtijd slechts 2 a 3 seconden, 'k Was juist bezig 't be wijs in te vullen voor een chauffeur, dus aan 't schrijven, in 't tureeltje aan den ingang. Ik maakte er de chauffeur attent cp en niettegenstaande hij slrchts op een halve meter afstand van mij stond, was hij niets gewaar gewerden. Personen bui ten daarentegen hadden de trillingen gevoeld Men kan dus hieruit besluiten dat de IJzertoren minstens 50 tot 60 cm. weg en weer zal gewaggeld hebben, gezien de groote oppervlakte van het voetstuk in verband met de hoogte. Een nauwkeurig onderzoek nadien heeft geen enkele beschadiging noch scheuring kunnen bestatigen; alleen het doorscho ten Kristusbesld aan den ingang was 3 cm. naar rechts verschoven. te watou. Zaterdag middag, te 11.58 uur, werd de aarde geschud en onze bevolking in op schudding gebracht docr de aardschok ken, welke gedurende ongeveer 8 secon den en tamelijk hevig werden waarge nomen. Iedereen liep. gansch onthutst door dit vreemd verschijnsel, de straat op. Alles bepaalt zich bij wat stoffelijke schade: in de Poperinge- en Roesbrugge- straat vielen eenige schouwen; op de kleine markt moesten de pannen en schoorsteenen het ontgelden. Menig paar- d:ngelelder had veel moeite om zijn die ren in bedwang te houden In de kapel van het St Jozefsklooster werd het beeld van het H. Hart van zijn voetstuk, door het venster op den grond verbrijzeld. Te 2 uur namiddag werd door sommige perscnen een lichte trilling waargenomen. Zondag namiddag, omstreeks 2.30 uur, ontstond een derde schudding, welke 5 seconden duurde, maar geen schade ver oorzaakte. te westroozebeke. ig. Schade aan de Kerk. Door de groote aardbeving van Zater dagmiddag laatst werden drie van de vier zijtorentjes van de beroemde bedevaart kerk van Wcstroozebeke van hun spitsen en metalen ornamenten beroofd. rrr krombeke vernemen wij 't volgende: In onze kerk zijn verschillende barsten ontstaan in de bogen, die langs den zuid kant den toren sohragen, t.t.z. in Sint Blasiuskoor. De staf van het beeld van den H. Bla- sius ls doorgezonken van het voetstuk. De naald van den toren wiegelde rond o,50 tot 0,60 m. uit haad as. Verder in de Parochie schade aan daken, gespleten schouwen en dansende rekkens, enz. Jammer van de kerk. ze was juist gansch geschilderd en ln orde gebracht door de zorgen van Heer Jules Boudry, kunst schilder te Poperinge. te beselare. Zaterdag, te 12 uur: Zwaar gedruisch, gevolgd van aardschokken, gedurende 6 seconden. Gevolgen: Enkele steenen van schou wen en dakpannen vielen naar beneden. Op de Reutelhoek werd Collez gekwetst aan het aangezicht. De menschen kwa men op straat met bleeke gezichten. Zondag, te 2.34 uur: Weercm gedruisch met aardschok. Minder en korter van duur. Geen gevolgen. INDRUKKEN. Men hoorde als motorgedruisch, Of dacht 'n vliegmachien valt neer. En allen vlogen uit hun huis. Dat daverde al langs om meer. En alles schudde in het rond. De glazen rinkelden op 't bord. Men voelde zich niet heel gezond!... Goddank! 't Bekwam met 'n Export! Beselare, 11-6-1938 - Geo te alveringem. Zaterdagmiddag, te 11.59 uur. werden ook die geweldige aardschokken hier deugdelijk gevoeld. Een vijftal schouwen vielen af. de muren daverden op hunne grondvesten en de ruiten trilden. Echter mag men hier nog van geluk spreken dat er geen ongevallen te betreuren zijn. Zaterdagnamiddag, te 2.35 uur, hoorde men weer hetzelfde gerommel, maar min der erg. Moge God ons sparen van meer zulke schommelingen, want het. zou ook wel erge gevolgen kunnen hebben. te de panne. Zooals ln andere streken van het land, he: ft de aardbeving van verleden Zater dag alhier ook 'n zekere ongerustheid on der de bewoners teweeggebracht, 't Moet zijn dat het dulnenzand nog al weerstand biedt aan deze ondieraardsche schokken, want de aangerichte schade in De Panne was heel gering; slechts een drietal schoorsteenen kwamen neer, terwijl in enkelen muren en plafonds barsten wer den vastgesteld. te pervijze. Zondag en volgende dagen hebben we allen in de dagbladen over de aardbevin gen gelezen. Zaterdag en Zondag en misschien wel Maandag hebben we ook die aardschok ken gevoeld. Nergens hebben we gelezen wat er te Fervijze gebeurd ls. Zeker heb ben velen ondervonden hoe de ruiten rammelden, de meubels over en weer gin gen, de muren trilden. Ook hebben velen kunnen ondervinden hoe gevoelig de die ren warsn voor die aardschokken. 't Ergste wat wel gebeurd is en zeer erge gevolgen kon hebben, is 't gene voor gevallen is in de Kapel dar Kostschool. Al de Kostschoolmeisjes waren juist in de Kapel als zich de eerste schok deed ge voelen en gingen naar bulten bij den tweeden schok. Boven den middengang zijn drie koperen kroonluchters opgehan gen. Twee ervan werden van den haak losgerukt en ploften ten gronde. De twee de viel ju'st een halve nieter achter de juffrouw-onderwijzeres, die met de kin- ders buiten ging. Niet een enkel kind kreeg eenig letsel. Als men die zware luchters opnam, waren zie heel gekromd. Moesten die op een der kinders zijn neer gekomen. dan zouden ze tsn minste erg gekwetst zijn geweest. Alles heeft zich dus beperkt bij stoffe lijke schade. te poelkapelle. Zooals overal in het land, heeft de aard beving, die zich Zaterdag omstreeks den middag deed gevoelen, en volgens de ge leerden een aardbeving van den zevenden graad was, zich hier ter gemeente fel doen gevoelen. Op verscheidene plaatsen is er veel schade berokkend aan de huizen door het omvallen of scheuren van schoorstee nen. Gelukkig zijn er geen persoonsonge vallen te melden. te leisele. Ook te Leis:le raakte men Zaterdag middag de kluts kwijt bij het vaststellen van dit niet-alledaagsche verschijnsel. Geiukkig bepaalde zich alles bij het los- geraken van enkele schouwsteenen of pan nen en het verdere scheuren van een bouwvallige n muur. te WAAS ten. De aardbevingen van verleden Zaterdag en Zondag werden hier evenals elders ge voeld. Die van Zaterdagmiddag nochtans was de geweldigste en giqg gepaard als met een scheurend ratelend donderge- rucht. Eigenaardig dat de schok niet ge lijkmatig intens was overal. Zoo werd een persoon van de Pont-Rouge op het veld bijna voorover geworpen, terwijl wat ver- dei- een ander geen schok gewaar werd. Bij M. Kergieter stortte een bouwvallige schouw in en bij M. L. Cappelle kantelde eveneens een schouw, vroeger door den bliksem getroffen. te zonnebeke. Verscheidene schouwen werden afge rukt, dakpannen af gedaverd, de huisdeu ren opengeworpen, de elektrieke draden tegen elkaar geslagen, tot zelfs kachels en meubels werden verplaatst. te pollinkhove. De aardbeving van Zaterdagmiddag verwekte hier ook ontsteltenis. Iedereen kwam buiten geloopen. De kerktoren werd nogal geschud, want brikken zijn neergestort en van de kleine torentjes werden de toppen afgerukt. Ook enkele sohoorsteenen hadden ervan te lij den. Het was dan ook een gelegenheid van vele gesprekken en veronderstellingen. te westvleteren. De schokken van Zaterdag noen alge meen waargenomen, door sommigen niet die in beweging waren. De schok van 's nanamidags door enkelen. 's Zondags namiddags zijn vele het ge waar geworden. En zelfs enkele de schok van Maandag morgen vroeg. Wat de schade betreft, enkele schou wen of brokken van schouwen zijn afge vallen, or.der andere een paar in de abdij. te staden. Met den eersten schok. Zaterdag te 11.58 uur, stond gansch de gemeente op stelten. Oude muren scheurden, pannen vielen, schouwen kanteiden, en er ont stond een ware paniekstemming onder de bevolking. Iedereen liet zijn bezigheden in den sleek, snelde de straat op of den hof in. Seffens werden er allerhande gis singen gemaakt, velen dachten dat er ergens een munitiekamp sprong, maar toch werd er gewag gemaakt van een aardschok. Veël menschen hadden door die davering hun eetlust verloren. De schade aangericht was nogal aanzienlijk. Veie schouw:n waren gekanteld en stee nen rolden op de straat of in de hovin gen. In de stationstraat viel er zelfs een klomp steen ln een verandah, natuurlijk groote schade voor de bewoners. De kleinere schokken van Zaterdagna middag en Zendag brachten insgelijks beroering en telkens nieuwen schrik, al hoewel er geen schade meer aangericht werd. Mochten we in het vervolg van zulke dingen gespaard blijven; zoo is het ge dacht van alle menschen. "y In sportiviteit heeft onze streek bijge- wonnen... We worden stiüekens aan de streek der Coureur-eafébazen En waar Sylveer Maes met zijnen Tourma- let», Vervaecke met zijnen Ba Ion d'Al- sace en Rebry met zijnen Parijs-Ro- baaLs -) de menschen naartoe trekken, zoo ook doet Gustaf Del oor met oprichten eener café Au Tcur d'Es^agne ge naamd. De openingsdag gaat dbor Zater dag 18 Juni, te 8 uur, Wijl we nu zoo gemakkelijk de gelegen heid zullen hebben Staf van dichtbij te leeren kennen... moeten we ook eens ons notaboekje openslaan en nagaan wie en wat die Staf in z'n leven al uitgericht heeft. Geboren in De Klinge (Gent) in 1913. is hij de jongste der Delcor's maar de meest ui;gegroeide. In *31 (iS jaar oud) hegon hif 't Iwwrsen en hij was alles behalve de schrik' der beginnelingen. Doch van een leerling kan men toch geen meester maken en in '32 ton het hem veel beter afloopen. 2S Eerste prijzen won hij, zonder ook maar over de andere te gewagen. Begin '33 zien wij hem als Junior, doch voor niet lang echter. Want in 3 weken reed hij a eerste en voelde zich sterk genoeg om de Onafhankelijken te tarten. Brussel-Luik ras hem 4e voor zijn eerste koers en in den Omloop van het Zuiden en in de Ronde van Vlaanderen scheerde hij de eerste pijp mede. Daarmee no« niet tevreden, nam hij nog twee andere indé's koersen voor ziin rekening. Doch daar werd hij stop gezet. Het land had hem noodig om er een generaal van te maken... maar 't en werd nog geen korporaal. In Mei '3a werd hij afgezwaaid en zette met den slag in bij ae Beroepsrenners. De klassieke Ronde van '34, beroemd gebleven door den tweestrijd Roels-Deloor, en welke Staf nooit mocht verloren hebben. Nog enkele kermiskoersen en veel eereprijzen, met een eerste te Stekene. In '33 werd hij internationaal: 3e in Parijs-Nizza, 7e in Parijs-Robaais* 8e in Parijs-Brussel. En dan naar de Ronde van Spanje, welke hij won. Het Kri- hij Spanje, ie; Ronde van Zwitserland, 2e: Kriterium van Zurich, ie. Aangeduid voor het wereldkampioen* schap werd hij na den beslissenden *!a* ingezet te hebben en weggeloopen te zijn met Magne (wereld kampioen van dat jaar) en Grundhal Hansen, uitge schakeld dcor bandbreuk. Met dat al had hij de belofte op zak van in '37 te mogen vertrekken bij de Azen in de Fransche Ronde. Op 't laatste oogenblik werd hij uit de ploeg gezet voor den sprinter Danneels en werd opgenomen als afzonderlijke. Klasseerde zich in die kategorie vierde, na een rit te hebben gewonnen. Verder won hij nog het Kriterium van Mons en verschillende eereprijzen in de Kriteriums. 1938 Is een slecht jaar voor hem. doch een slecht begin js dikwijls een goed einde. Tot nu toe kon hij nog met een koers uitrijden zender breuk. Zijn beste prijs is een 13e te Wingene. Maar wanneer men nog geen 25 jaar oud is geeft men daarom den moed niet verloren en eens toch keert de kans. Dus sportmannen der streek, hier hebt g*uw nieuw sport café, bil Gust Deloor, Au Tour d'Espagne te Kcksijde-Baden. Tot Zaterda? avond 18 Juni om 8 uur. MOTOSPORT EES grootsch programma op het motorstadïon te beernem EEN GROOTSCH ENOELSCH PRO GRAMMA OP ZONDAG 10 JULI as. Dp motorwedstrijden op het heerlijk motorstadium te Beernem, zijn voldoende vermaard, dan dat wij erop attent te maken. Die soort is definitief in het nog noodig achten het publiek van Vlaanderen Vlaanderen doorgedrongen en trekt iedere maal on- geloofliike massa's volk te zamen. Wij vernemen dat de inrichters een grootsch internationaal programma op touw zetten, voor Zondag 10 Juli a. s. en ondanks dat daarmede geweldige onkosten gepaard gaan, slechts beroep zullen doen op de beste Engelsche beroepsrenners, de Franschman Chaliper en een uit gelezen Hollandsche ploeg. Wij vernemen ook dat alle vertragingen tusschen de wedstrijden zullen wegvallen, wat het publiek ongeduldig maakt en het aantal wedstrijden merkelijk zal verhoogen. Het gehalte der renners zal buiten twijfel ver boven alle vorige programma's staan, wat een zeker waarborg bedoelt voor een allerpuikste sportprestatie. Vele liefhebbers door het ongunstig weder belet, waren niet aanwezig op i Mei laatstleden te Beer nem: het grootsch programma van ro Juli, zal aan allen, door betere en opgevoerde techniek, een ok- kasie verleenen om ongehoorde sportprestaties bij te wonen. Binnen kort geven wij het programma volledig en breedvoerig weer. FieTsers MotoCyclisten AutomoBilisten Vooraleer eene reis naar vreemde landen te ondernemen, wendt U tot den Touring Club van België, die TT alle grensdoku- menten voor auto, moto en flets, aan zeer genadige prijzen zal verschaffen. Ook te bekomen allerhande reisplannen voor het buitenland. Voor verdere inlichtingen zich wenden tot een afgevaardigde van den T. C. B. G. Carpier. Priesterstraat, Poperinge. I9999999999B999999SB9B9B99E9 Men laat geen gelegenheid voor bijgaan om fortuin te maken, VRIJDAG 24 JUNI Trekking der 6® Snede van de terium van Bern zette hij ook op zijn naam. De Winter bracht hij door met jagen en krachten »e vergaren voor de Ronde van Frankrijkf'36 zooals hij dacht, doch 't was nog voor dat jaar niet. Zijn eerste koers '36 was Parijs-Brussel, 8e. Dan de Ronde van Van Storme is 't nog zoo lang niet gele den dat we in ons blad een paar artikels hebben neergepend. Zijn overwinning in Parijs-Robaais, en de huldiging van het gemeentebestuur van Westnieuwkerke wa ren er de oorzaak van. Toen Storme zijn koers gewonnen had vierde de sportieve vreugde hoogtij onder onze menschen... iedereen wist en hield zich op de hoogte hoe 't gegaan had... in een woord er lag slechts een enkele ren ner in de volksmond, en die was Storme. Doch "met den tijd komen soms gedach ten klaarder neven elkaar opgesteld... en aldus zijn we even teruggekeerd naar vroeger, naar 't jaar '34 en herinneren we ons dat er in onze beginnelingkoersen re gelmatig twee jonge kleppers aan den start verschenen. Veel eerste en eereprij zen konden die jongens in den beginne wel niet verdienen, zie werden het te las- -co»- UIT een gemeente VAN DEN omtrek. De pittemaker was bezig met op 't kerk- LUCIEN STORME doende: hun streven lag hooger en ze werden Junior. Bij de Juniors braken ze weinig potten, deden vroeg den wip naar de onafhankelijken en wonnen er een rit van de Ronde van, België Doch een on benullig tegenvallertje dat zich dicht bij de aankomst te Luik afspeelde, maakte de verstandhouding tusschen beide vrienden wat zoek en de al te warme supporters legden er het hunne bij om de twee, vroe ger kameraad en jongens uit de zelfde streek, wat losser uit dat beroepsverband te rukken. En dan kwam den troep. Storme en Capoen dienden 't vaderland lange maan den naeen en als ze met hun llvretin hun bovenste vestbeurs naar huis afzak ten, hadden ze elkaar teruggevonden. Kor ten tijd reden ze nog als onafhankelijke, om dan samen, in t begin '38 den grooten sprong te wagen naar de beroepsklasse waar het hen enkele weken tij koste om, door te breken. Wie breekt er eerst door? We hebben dikwijls gedacht dat het Reml Capoen zou worden omdat hij veel meer athleet is dan Storme, maar de sluwheid gepaard met de beenenmacht, speelde eerst haar troef, Storms verraste ons eerst en dan nog in een zware koers waarvan niemand hem de overwinning had durven voorspel len. Z'n bestaan en faam was gemaakt en hij werd gehuldigd, 'k Herinner me nog een zin uit Lucien's korte aanspraak die hij hield, en die zin was: «Nu dat alles goed gaat viert ge mij, maar eens dat het tegen zal slaan wat zult ge dan deen? Ja, en als we dit hier aanhalen, dan doen we het tën eerste enkel om te geven aan Cesar wat aan Oesar toekomten de sportverrichtingen op een sportief peil te houden en ten tweede omdat de volks mond zoo stilaan begin te glimlachen en schokschouderend opwerpt Storme heeft één slag kunnen slaan, nu start hij zelf niet meer in baankoersen en rijdt zich kapot op die velodrom's Inderdaad, op velodrom's is hij in de laatste weken dikwijls uitgekomen en daarin kunnen we, als dat uitkom sn niet te lang aan sleept, hem niet afkeuren, want in alles speelt het bestaan een hoofdrol. We zijn Droef staart zij door het venster en denkt zij aan de mooie dagen waarvan zij nooit kan profiteeren. Het ls zeldzaam dat zij vrije tijd heeft, daar de huishouding geheel haar bestaan inneemt. Steeds maar schrabben, steeds maar schuren, altijd maar door aan het werk. Toch is er een middel: Duizenden huis houdsters zouden een aangenamer leven hebben moesten zij de moderne middelen, die thans in haar bereik liggen, beter ge bruiken. Het is bijvoorbeeld een feit dat tallooee huisvrouwen thans verklaren dat zij, dank zij het gebruik van Balatum, veel meer tijd hebben en veel meer rust genieten. Lees maar eens de brieven die wij hieronder publiceeren en die wij ge nomen hebben uit de honderden stukken die dagelijks bij de fabrikanten van Ba latum binnenkomen! Een beter getuigenis is er wel niet te vinden! Lauwe, 15 Mei 1938. Sedert acht jaar heb ik gansch mijnen boven belegd met Balatum, 't is te zeggen drie slaapkamers en gang, waarover ik zeer tevreden ben. Het is nog overal zoo goed als nieuw. Ziehier de voordeelen van Balatum: zeer gezond, zeer gemakkelijk te onder houden, immer kraaknet, een aaneenscha keling van de schoonste kleuren, immer aangenaam om aan te zien, ook zeer goed koop van onderhoud. Ik ben zelfs van gedacht, als de midde len het mij toelaten, de muren te doen bezetten in mijn keuken en achterkeuken met Balatum. Ook is Balatum zeer aangenaam voor de bekleeding van allerhande banken en kassen, zoowel als voor bezetting van tafels en gasvuren. Vrouw Henri Vandeputte, 33, Groote Molenstraat. Couillet, 13 Mei 1938. Mijn vrouw is gedurende langen tijd ziek geweest. Toen hadden wij op onze kamers een plankenvloer. Daar zij de noodige krachten niet had om de vloeren met zeep te schrobben moest zij steeds wachten tot ik thuis kwam om haar kuisch te doen. Wij hebben toen op alle vloeren Balatum geplaatst en sedert dien is mijn vrouw gelukkig zelf haar huishouden ge heel te kunnen doen. Balatum maakt dit onderhoud zeer ge makkelijk. Het is ook zuiverder, mooier en het valt goedkooper uit. A. Gourdin, 93, rue des Hauchies. Deurne, 18 Mei 1938. Ik ben zoo gelukkig, sinds er bij mij, bijna overal. Balatum geplaatst is, dat ik niet kan nalaten b't U te melden. Wanneer ik dit huis kwam bewonen, gaf mijne vriendin mij den raad. in al mijne kamers Balatum te laten plaatsen, en, daar zij eene vrouw van ondervinding is, heb ik aan haar raad gevolg gegeven. Het is mij wel bekomen, dat verzeker ik U. Want, niet alleen is er hoewel ik hier reeds negen jaren woon niet da minste sleet te bespeuren, zelfs niet in de zitkamer aar wij dagelijks vertoeven, ntaar daarbij zijn de teekeningen en kleur- schakeeringen zoo fraai, dat ze het aan genaam opzicht mijner kamers werkelijk verhoogen. Ik beu vast besloten mijn trap ook met Balatum te laten beleggen, want, niet al leen is Balatum buitengewoon goedkoop, maar ook zeer gemakkelijk 'te onderhou den, wat wel een bijzonder punt is. voor wat de gezondheid betreft. Ik geef alle dames den raad mijn voor beeld te volgen en overal Balatum te plaatsenzij zullen er zich wel bij vinden. Mevrouw Aline Smets, Van Heystveltstraat, 27. iiiaai, ló Mei 1938. Reeds 3 jaren ligt in mijn keuken Ba latum geplaatst, op vloeren en aan muren, waar nog niet de minste sleet op te vin den is, niettegenstaande het zooveel uit te staan heeft, daar we er dagelijks :net 9 personen in wonen. Mijn keuken is altijd rein, daar Bala tum gemakkelijk is om onderhouden. Ja, zelfs iedereen mag er ontvangen worden, daar het zoo zindelijk is en aangenaam om te bewonen. Ik zou niets dan Balatum meer willen gebruiken. Ik zal het dan ook aanbevelen zooveel ik kan. want ik ondervind beter dan niemand dat Balatum onmisbaar ia^ en bijzonder goedkoop. Mevrouw Alma Meirte, Beekstraat, 7. Schaarbeek, 13 Mei 1938. Ik heb twee kinderen, die nogal wild zijn en hun grootste plezier is op den vloer te ravotten. Eenige maanden gele den heeft het jongste, een jongen, een splinter van den plankenvloer in het been gekregen wat nogal moeilijk te genezen geweest is. Toen heb ik besloten in de keuken Ba latum te leggen en nu kan ik ze gerust laten ravotten. Mevrouw Bertens, 14, Raafstraat, Aan de hand van duizenden zulke brie ven, heeft men kunnen vaststellen welk® de voornaamste voordeelen zijn van Ba latum. Deze voordeelen worden door da Belgische huishoudsters als volgt uitge drukt: 1) Wereldvermaardheid; 2) merk baar weerstandsvermogen; 3) uiterst ge ring onderhoud; 4) meer hygiëne; 5) ge makkelijk te plaatsen en te verplaatsen: 6) groote toepassingsmogelijkheden (op den muur als lambrizeering, op tafels, banken, toonbanken, enz.); 7) groot® keus in teekeningen en kleuren; 8) uiterst lagen prijs (slechts 8 fr. per vierkant® meter) Wij houden ter beschikking van onz® lezeressen een MOOI IN KLEUREN GE DRUKT BOEKJE waarin zij goede ge dachten zullen kunnen putten voor d® verfraaiing en het onderhoud van haaf huls. De lezeressen die dit boekje nog niet mochtèn hebben ontvangen, kunr.ea het aanvragen bij de Balatum fabrieken. Dienst 157a te Genval. Het boekje zal haar geheel kosteloos en gratis toegezonden worden. Wij raden al onze lezeressen aan dit boekje aan te vragen. - f» I tig gemaakt door oude beginnelingen als Jules Hosdey, Jef Moerman en andere; maar hun wil om door te breken en eens groote renners te worden hebben ze stil aan rond al dat zwoegen als Ijzer vast- gesmeerd en samen, als twee kameraden alleen tegen een gansch fort oudere en kloekere beginnelingen streden ze dan hardnekkig... tot ze doorbraken en ren ners werden: de machtige Capoen en de sluwe Storme. Hun eerste jaar leerden ae rijden en wat koersondervlndlng opdoen, 't tweede jaar leerden ze eveneens rijden, ditmaal hun vroegere konkurrenten, en reden hun het hart uit het lijf... En in '35 waren er maar twee beginnelingen in de streek: Storme en Capoen. Kwam Ca poen wat te kort in den sprint, Storme zorgde voor de overwinning, en was de koers wat lastig, Capoen kwam alleen toe... en Storme won de sprint op 't peloton. Zóó was het dat meestal al de koersen verliepen, ten ware er een derde, maar dit gebeurde niet veel, ging loopen met het been waarachter de twee andere aan het vechten waren. Hier herinneren we ons nog Proven: Capoen en Storme bewaak ten elkaar zoodanig goed dat Omer Tack, nu liefhebber, met een 4-tal minuten voorsprong de koers won. Een Jaar beginneling was voor hen vol- hof te werken, en Zaterdag noen als de grond trilde en de zerken schudden, liep hij verschrikt weg al roepende: «Ze ko men der allemaal uitgekropen Hij wilde over het hekken van het kerkhof klaute ren, maar bleef er aanhangen!! -<0>- geen meer in ons land sedert maandag. Naar een mededeeling van het Obser vatorium van Ukkel hebben zich geen aardschokken mser voorgedaan in ons land sedert Maandag 11. Niettemin werd Donderdag een krach tige aardbeving waargenomen, maar de haard zou geleden zijn in Japan. -co>- vliegditven en aardschokken. De jongste aardschokken hebben de eigenaardige uitwerking gehad, dat zij het richtingsgevoel der postduiven hebbsn verstoord. Een groot aantal duiven was Zondagmorgen aan de Duitsch-Neder- landsche grens opgelaten. Zij waren be stemd voor Berlijn, verdwaalden echter en kwamen met eenige uren vertraging aan. Dames Wegfiets Heeren Wegfiets Novo Dames Wegfiets Novo Ballon Heeren Heeren Ballon Novo Dames Ballon Ballon Dames Novo 420 20 450 21 475 22 425 20 480 22 450 21 505 24 VRAAG ONZEN KOSTELOOZEN ALGEMEENEN KATALOGUS REM! CAPOEN bij Storme geweest en hebben er hem daarover gesproken, doch de jongen legde ons klaar zijn redens voor: «Ik heb vijf Jaar geld gekost, zelf mijn verplaatsingen, materiaal en nog zoovele andere bijkom stigheden moeten betalen en gelukkig nv' m'n overwinning in Parijs-Robaais bf ik er wat doorgekomen. Men wrijft mij aan dat ik niet op de baan uitkom. Over drie weken heb ik den Omloop van Parijs betwist en reed er de 6\ Hewel, voor die 6* plaats en dat na 200 km. zwoegen, heb ik 500 fr. verdiend! Maar ga ik naar een velodrom, waarvoor ik contract geteekend heb na Parijs-Robaais, dan kan ik met 5 maal min en veel gemakkelijker te rij den, 5 4 6 maal zooveel meer verdienen. Ja, wierp hij op, terwijl het gaat tracht ik een appel'je tegen den dorst te verdie nen, en eens de kontrakten uit, dan kom ik opnieuw op de baan, onder ander te Franconchamps Zondag a. s. in 't Kam pioenschap van België, waarin ik beloof hard te strijden Lucien, we kunnen U niet anders dan gelijk geven voorloopig uw velodromkontrakten af te rijden, want waar is de sportman die beweren durft dat hij de 3 4 4.000 fr. niet aanvaarden wil die de velodrombestuurders hem beloven om eens zijn gezicht te komen toonen? VOOR EEN HEEREN-WEGRIJWIEL NAAM EN VOORNAAM ADRES «I. GEMEENTE MAANDTERMIJNENPRIJS- 103, Lakenstrut, en 59, Ad. Maxlaan, BRUSSEL. 30, rue de Marcinelle, CHARLEROI. 11, Be»torm«traat, GENT. 4, rue de l'Official, LUIK. En Capoen? Re mi Capoen is met de prestatie van Storme wat ln de schaduw gesteld geworden. Hoe komt dat? We heb ben eveneens met Capoen een uurtje blij ven praten. We vroegen hem hoe 't kwam dat hij dit jaar zoo niet naar behooren de forme kon te stekken krijgen. Aan stonds 't antwoord gereed: Overgeën- traineerd bij 't begin en nu den weer- bots.Inderdaad, na 't vernemen dat hij van den stal Rebry deel uitmaakte en reeds van ln begin Februari regelma tig tochtjes deed van 150 4 200 km., ja, dan kunnen we 't gemakkelijk gelooven. Reml heeft er zich niet te veel ijver op toegelegd. Dat hard trainen is al goed en wel voor oudere renners die er door 't langdurig en 't vele ronddraaien er de forme mojten indraaien, maar een Jong gestel ls krachtiger en hoeft in den begin ne geen overwerk! Capoen vertelde dat hij, telkens hij thuiskwam, doodop ver moeid was en hij heeft dan ook, na zijn flinke prestatie in de Waalsche Pijl waat hij zevende eindigde, heel wijselijk ge handeld met 3 weken geen velo meer on der handen te nemen, 't koerden te ver geten en totaal uit te rusten. Zondag 11. sprong hij opnieuw ln de bres. Hij reed de eerste 80 km. van de beroepsrenners- koers te Breedene, den Donderdag daarop startte hij rond Mechelen in een andere koers om er dan heden Zondag in de Groote Prijs van Rijsel bovenop te zijn en er, als wie anders ook. zijn kans te verdedigen ten einde een flinke plaats te veroveren... En wie weet of hij, nu hij be weerd veel soepeler te draaien en beter mee te kunnen, niet binnen kort van zich Iaat hooren. Dit is onze groote wensch Remi. Jaren lang waart ge in de mindere klassen met Storme allebei mekaar waard. Tracht zoo te blijven en dan zullen de talrijke sport vrienden onzer streek jubelen om de beido flinke Jonge en krachtige renners die w® in ons Zuid West-Vlaanderen. in 't land van Bachten de Kupe bezitten.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 7