DRAFKOERSEN 15.0C0 fr. 5 Juli 1938, (Kermis-Dinsdag) Hel Drama van Schil lerhorst 13®^ Legernieuws TQ MATEN (sw ptisdAijf, <Mr. wigitfwisziuvMden GEDACHTEN STAD POPERINCE Buitengewone Internationale KATHOLIEKEN, DIE DE KUST BEZOEKT Mariaaereering in de Radio De schoone vruchten van het 49-uren week in Frankrijk BELANGRIJKE WIJZIGINGEN AAN UURTABEL ANKER-Naaimachienen De i rbeste vruchten van Par ma Natuurlijke smaak en kleur WFKELUKSCH LITURGISCH BULLETIJN j WEEK-KALENDER A IN AR EN «DE TALLE» VAN ZONDAG 19 JUNI 1938. Nr 25. Een leugenaar bouwt niet alleen op zijn e.r:n goed geheugen, maar ook op het i.ecate geheugen van anderen. Waar de zelfbeheersching eindigt, vangt i: zelf verlaging aan. Als iemand u een stap tegemoet komt, doet er dan twee en ge zult elkaar spoe dig genoeg bereiken. De routine is de godsdienst, die het groo:st aantal aanhangers telt. om 2.30 uur zeer stipt in den namiddag PRIJZEN Gewaarborgd op den Hippodroom Groote Heerlijkheid» Woestensteenweg. De medewerking der beste renpaarden is verzekerd. Groot gemak van Treins en Trams in alle richtingen. Begunstigt de Hotels en Pensions aangesloten bij Zedenadel HETMANNEKE UIT DE T LACHEN IS EEN LENTEZON En 'n ware weeldebron Lach dus maar uw buiksken vol Maakt maar vreugde en ook lol Ge kunt er dan uw hertje aan ophalen 7 Is 't een'ge waarvoor ge niet hoeft te [betalen! Een beroemd Fransch schrijver, schreef eens het volgendeTwee en half minuut heeft de mensch in het leven: één om te lachen, één om te weenen, en een halve minuut voor de vriendschap En zeggen dat er menschen zijn die deze twee en half minuten gebruiken om te kniezen, zuur te kijken en anderen het leven te vergallen. Lachen is gezond en waar lachers ko men gaan de mizerie en de donkere wol ken op den loop. Lachen is als een zonne straal die het leven verwarmt. Lachen (lach niet!) bevordert de spijsvertering en de gezondheid. Een mensch die geerne lacht en anderen doet lachen, is heel wat meer waard dan duizenden menschen die zwart kijken, azijn drinken en den heelen harmekensnest van menschen die in alles pessimist zijn. Een lachend mensch blijft immer jong en jeugdig' en hij tilt zijn msdemenschen boven al de muaeries en plagen der wereld. Maar. zult ge zeggen, menschen die ge makkelijk lachen en jolig zijn, zijn onver schillig of trekken zich bitter weinig aan. Da's mis. want lachers en humoristen kunnen ook wel diep en scherp voelen maar hun smart verbergen. Laten wij dus bij dezen zijn die, naar het woord van een onzer groote Vlaam- sche dichters... Lachen om anderen geen zeerte doen! En dat is nu onze hymne aan den lach! zie! En 't is verdiend! EN ALS T tl NIETS KAN DOEN, Krijgt ge nu. met veel fatsoen, Al lacht ge somtijds ook wat... groen... 'n Dubbel rantsoen Lachkatoen •t Verdient voorwaar 'n zoen Want 't is 't best Uit 't nest! Mozes Stein, ne Jood, zijnen naam zegt het, de rijke voddenkoopman, was gestor ven. Zijn drie zoons stonden rond hèt sterfbed. De oudste wilde hun vader een deftige begravinge bezorgen... maar de tweede oudste deed opmerken dat de over. ledene altijd nederig en stil had geleefd en 't voorzeker met zijn smaak zou over eenstemmen hem een begrafenis van der de klas te geven. Toen nam de jongste het woord en sprak: Isaac heeft gelijk... Onze vader was altijd zeer bescheiden en hield niet van praal. Ik ben overtuigd dat hij al heel blij zal zijn wanneer we hem vroeg in den morgen met het karreken der armen la ten begraven... Bij die laatste woorden richtte Mozes, die eigenlijk maar schijndood was, zich nog eens op, en sprak met doffe stem: Neen, neen. lieve kinderen... ik zal wel te voete gaan! WEL. hoe staat ge nu met de doch ter van den bankier, die gij het hof maakt? vroeg Jansen. De jonge vrijer bloosde bij en ant woordde Niet kwaad, ik begin een beetje aan gem-oedigd te wrorden! Ho-zoo? Begint ze tegen u te lachen of zooiets? Neen, dat nog niet. Maar gisteravond zei ze tegen me, dat ze nu voor de laat ste keer nee tegen me had gezegd! LACHT, LEZERESKENS MIJN Van puur contentement Voor 't nieuws, dat uit mijn brein Hier thans voor U staat neêrgepend! Want... uw ideaal is werkelijkheid ge worden... in Brazilië. Het hoofd van den staat Toldo ginder is een ouw vrouw. In elk gezin is de vrouw de groote chef. Zij is altijd gewapend met pijl en boog. De mannen houden zich bezig met de huis houding en de kinderen. De meisjes blijven tot hun dertiende Jaar bij hun vader en daarna worden ze onderwezen... in de wapenkunst, in het jagen en in het visschen. (Bij ons kunnen ze dat ook... maar 't is ander wild dat ze jagen en ander... goudvischjes waarnaar ze hengelen... namelijk de mannen!) Nooit mogen die vrouwen ginder een traan storten of de minste klacht uiten... ze moeten zich man toonen! De man wordt ginder gekocht... voor een appel en een ei... Is dat de eenige gelegenheid niet, mijn allerliefste Lezereskens, om nu ne keer voor goed uw weerwraak te nemen op die... beulen die uwe mannen zijn!! Allee, trekt er ir.aar op af, zulle! EENS HAD Keizer Karei een gsduch- ten aanval van jicht in den rechtervoet mmHiiiinMniiiiHiiK Mengelwerk van 19 Juni 1938. Nr 11. oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT en moest hinkend rond de kamer loopen. De graaf van Buren, op dit zicht, kon zijn lach niet weérhouden, en zei aan zijn meester: Keizer, het rijk waggelt! Maar Karei antwoordde met statige zachtmoedigheid Graaf, gij hebt het mis voor. Weet dat het rijk niet gedragen wordt door de beenen, maar wel door het hoofd! OM ons te doen lachen zijn er humoristen Dat zijn zoo van die raar artisten In de soort van Bernard Shaw (spreek uit Sjauw) Waardat ik toch zooveel van hou En die ons, naar 't humor valt niet te [tasten Op 't volgende verhaal komt te vergasten. Zotten zijn geen zotten, zei de man die de lachspieren in beweging k«n doen zet ten... en ik staaf die bewering met een bewijs. Onlangs heb ik een zottenhuis bezocht, met het doel een karakterstudie te maken. Even later begon ik een minzaam ge sprek met een krankzinnige. Op een gegeven oogenblik begon deze op vervaarlijke wijze met de oogen te rol len terwijl hij in den tuin, een boom aan wees. 'k Zei bij. mijn eigen: onmogelijk zich te vergissen, da's 't moment van de crisis. Ziet ge daar dien olifant zitten in dien boom? vroeg de man die gek was. Ik wist dat men zotten, in alles hun zin moest geven. Ja, ja, zei ik, ik zie hem! Nu, merkte de patiënt doodnuchter op, dan zijt ge zeker zotter dan ik, want... ik zie daar alleen een musch! Men zou U moeten opsluiten... En Shaw had er genoeg van... Wat, hem zoo voor den... zot laten houden... door ne zot! PEER zat als soldaat In 't kamp. Hij schreef een brief naar zijn vrouw, stak hem in een enveloppe en plakte ze toe. Maar wat is dat nu! riep zijn maat, g'en hebt geen woord op 't papier gezet! Ze zal 't wel verstaan, zei Peer. We hadden ruzie, en spraken tegen elkaar niet als ik vertrok. En, janvermille, Ie en zal Ik den eersten niet spreken, weie!... 'N GEDACHT. Wij keeren gewoon lijk den zonnigen kant van ons karakter naar het publiek, den schaduwkant naar onze huiskamertafel. Als 't andersom ging, was 't- leven gelukkiger. LACHEN IS GEZOND Maar... slapen evenzeer Niemand die dees wetten schond Want 't Is waarheid, eiken keer. Enne... als ge niet gerust kunt slapen probeert dan ne keer 't leste middel van nen Pranschen dokteur, die beweert dat we allemaal verkeerd in ons bedde liggen. Die meneer stelt ons de omgekeerde we reld voor... 't kussen zou moeten onder de voeten liggen, en het hoofd plat. Vol gens dien geleerden vent zouden we dan beter slapen en van de nachtmerrie niet weten, precies of er geen belastingen, tak sen of plakzegels zijn... Dat kan allemaal waar zijn, maar wie 's nachts ne keer met een stuksken in zijne kraag naar huis kwam, en dan ver keerd in zijnen ne„st heeft gelegen, zonder zijn schoenen of zijn broek uit te doen. of met zijnen natten param.plu, die zal 's anderendaags toch niet gezGnd wakker geworden zijn... ter kontrarie, dis had grooten dorst en goesting naar een pekel haring, die had ds schaliedekkers onder zijn haar, en lood in zijn beenen... Maar, d'r/zijn nu eenmaal geen regels zonder uitzonderingen, en alles wel inge zien, kan dien dokteur toch nog gelijk hebben! En we zullen 't hem maar geven ook... 't gelijk, dat hij er zijnen... slaap niet bij verlieze EEN MAN DROOMDE dat hij de maan aan 't opeten was. Plots schoot hij wak ker, liep naar het venster en zag de maan in haar laatste kwartier aan den hemel staan. Wat een geluk dat ik bijtijds wakker ben geworden, of ze had er heeïemaal aan geweest, sprak hij tevreden! 'T LACHEN HEEFT ook zijn paal en perk En na 't lachen komt er ernstig werk Dat bestaat naar 't opzoeken van 'n woord Dat men den lesten tijd heel dikwerf hoort En waarvan, waarom 't niet verklappen? Velen ds bsteekenis niet snappen. En dat fameus woord is: «Sabotage» ofte rabo- teeren Sabotage is het moedwillig bederven of beschadigen van materiaal, gereedschap pen, enz... door arbeiders. Het is ontleend aan het Fransche woord Sabot .i dat klomp beteekent. Vroeger gebsurde het vaak dat werk lieden zich op hun werkgevers wreekten met het vernielen, met hun klompen, van materieel. Saboter (saboteeren) bestond ook in het stukslaan van ruiten met een klomp. Eenige schrijvers zijn de meening toe gedaan. dat het woord ontleend is aan de ongunstige beteekenis welks aan het woord sabotgehecht wordt. Door sabot wordt een slecht voor werp bedoeld of alles wat een fout ver toont. Saboteeren is dus bederven... En kunt u werkelijk geen reden vin den, waarom iemand zou kunnen meenen dat meisje te beschermen? Neen, antwoordde baron van Wijde- veld rustig. En vreest u ook niet, dat men bij voorbeeld zal beweren, dat het meisje niet krankzinnig is. Weineen, dat ware al te dwaas, daar- vo:r bestaan te duidelijke bswijzen, er is «en rechtelijk vonnis waarbij zij deswege onder curateele wordt gesteld, er zijn tal van verklaringen van geneeskundigen. Het arme kind is krankzinnig. Maar zij is nu verdwenen? Is u niet ongerust? Zeker, we zijn ongerust om haar. En wij zullen alles deen om haar weer op te sporen. Ik wilde u verzoeken uw mede werking daarvoor te verleen:n. Pardon, als ik geen andere opdracht had, die mij geheel in bering neemt, zou ik zeker graag naar dat meisje nasporin- g-'n doen. waar die mij ock in aanraking zouden brengen met den vriendelijken heer, die mij neersloeg. Maar, hm, ik zal hem no- wei eens ontmoeten. Zoudt u dat d:nken? vroeg baron V/ijdeveld. O. ja, ik ben er van overtuigd, luidde het kalm? antwoord. U hebt wel een heel eigenaardig be roep, mijnheer Rosch, z ide de oude freule. Zeker, antwoordde Roger glimla chend. en het. geeft ons op den duur een bepaald, zelfvertrouwen. Wilt u wel g;- iooven, freule, dat ik er vast van cver- tu'gd ben den moordenaar van den nota ris te zullen vinden en ook den man, die mij bijna vermoord had. Maar, zoekt u verband tusschen die twee? vroeg Arthur Rogier verbaasd. En doodkalm antwoordde de detec tive: Ja. Kom. dwaasheid, dat kunt ge onmo gelijk meenen. Maar Rosch haalde de schouders cp. We zullen zien, antwoordde hij en zich tot freule Wijdeveld en den baron wendend, zeide hij: Mij rest hier nog u dank te brengen voer de goede zorgen, die ik hier genoten heb. Ik Hij hield plotseling op. Want op dat oogenblik stormde iemand onaangediend het vertrek binnen. De detective zat «enigszins in de scha duw en d: binnentredende bemerkte hem niet. Wel zag hij den baron en Roger zitten. Ze kunnen onmogelijk over de grens komen, riep hij, omdat het meisje zeer beslist weigert. Vader is alleen... Frans van Beekum. want degene, die zoo onbesuisd was komen binnenstormen was niemand anders dan hij, hield plot seling op. Hij had bemerkt, dat er nog emand in de kamer was en sch:en de woorden, die hij zcoeven geroepen had wel weer te willen insukken, maar dat ging natuurlijk niet. Er ontstond een pijniijke stilte. Het meest verbaasd scheen Athur Roger, maar de meest kalme was baron Wijce veld. Alsof er niets gebeurd was stond hij op en zei hoffelijk: Mag ik de heeren even aan elkaar voorstellen? Ook heel bedaard antwoordde Rosch: Onnoodig. heer baron, wij hebben el kaar reeds ontmoet. Ik begrijp, dat uw mededeeling voor mij niet bestemd was, mijnheer van Beekum, vervolgde hij, msar voor u verheugt het me, dat uw En vwala, daaruit hebt ge geleerd... dat de geleerden weeral ne keer niet t'akkoord zijn... Wat wilt g?, dat wij. arme sterve lingen, d'r dan uit wijs geraken! DE ARTS in een klein dorpje vraagt aan een jongentje: Wel Jantje, wat moeten we doen als we in den hemel willen komen? Sterven, dokter. Zeer goed, mijn jongen, maar voor het sterven? Dan moeten we ziek worden en u la ten halen, dokter. 'N GEDACHT: Wie in een eerst?-klas- coupé dronken Is, heeft een aanval; wie in een derde-klas-coupé een aanval heeft, is dronken! MAE WEST De filmarliste Kreeg overlest 't Bezoek van 'n schoonheidsspecialiste Die heur, beste gezellen. Een nogal indiscrete vraag kwam stellen! Om 't goed te verstaan moet ge weten dat Mae West, de filmactrice is die, op zijn zachtst uitgedrukt, 't best in heur vleesch steekt. Die schoonheidsspecialiste dus, die precies niet de grootste bewonde ring moest koesteren voor de ronde vor men van die Amerikaansche schoone, vroeg aan Mae West, waarom ze toch niets deed om te vermageren! Mevrouw, antwoordde de filmster, ik heb reeds het onmogelijke gedaan. Zoo ben ik eens acht dagen zonder eten ge bleven en acht nachten zonder slaap. Onmogelijk, riep de schoonheidsspe cialiste uit. Heusch! lachte Mae West, die ka- poene. Ik sliep overdag en at 's nachts! D'r zijn toch veel peerkensin de wereld, hé! VADER ISAAK was overtuigd dat ne mensch maar kapitaal bijeenkrijgt door flink en duchtig te sparen. Hij was dan ook zeer zuinig in zijn huishouden en hoewel Brammetje, al ne groote jongen die stilaan naar de meiskes begon te zien, thuis flink meêhielp in de zaak, -kreeg hij toch maar heel weinig zakgeld. Vader had nu gehoord dat Brammetje zoowat aan. 't vrijen was en dat hij den avond tevoren met een meisje naar den cinema was gegaan. Dat kostte veel, dat was nutteloos zijn zakgeld in eenen keer te verteeren. Dat moest hij zijn zoontje afleev/n en vader Isaak sprak dan ook: Hoor eens, Bram, ik heb gehoord dat ge met een imeiske naar den cinema gaat. Ja, vader. Nou, ik wilde wel eens weten wat dat grapje gekost heeft? Zes frank en vijftig centiemen, vader. Nou, dat is nog niet zoo heel veel. Ik dacht dat het duurder zou gekost heb ben. Zij had niet meer bij, vader, zei Brammetje, die blijkbaar een aardje naar zijn vaartje had!... EEN DING STAAT VAST 'k Vos-1 me altijd ontlast Als ik, 'k zeg het zonder s-chramen, Aan 't lest epistel ben gekomen- Van m'n reke Van elke weke!... (Alle Lezers en Lezereskens op één twee Zoozeer toch niet... als wij. [drij Merci voor 't kompliment... Maar enfin, 't wordt U van harte vergeven, want 't is gemakkelijk te -begrijpen! Alle duivels uit de hel, 't is toch alle weken 't zelfde spel. Maar mijn schuld is het nu precies ook niet zulleWaarom stuurt ge geen collec tief schrijven aan de... nieuwsmakers, dat z'er ons 'n -beetje interessanter laten ge worden... want voor mij zijn die typen ook al, sedert lang, in nen diepen slaap gedcmpeld! En dat is de sleutel van 't raadsel, zie. Van sleutel gesproken... Koningin Mary, die onlangs in Enge land 'n nief ge-bouw moest inhuldigen, heeft aan d'overheden laten weten dat ze heur deaen keer geen gouden sleutel in d'handen moesten foefelen en dat ze met ne gewonen ijzeren sleutel dat werksken wel zou verrichten, daar heur collectie van gouden en zilveren sleutels te groot werd. Ze heeft er zoo maar 'n g-oei 400 in heur bezit. Deze weiden haar in den loop der jaren, ter gelegenheid van dergelijke gebeurtenissen, aangeboden... en die heeft ze meê naar huis genomen, De ijzeren sleutel nu... zal aan de concierge ofte huisbewaarster gegeven worden, 't Mensch zal ook denken... Spijtig dat ze zoo met de vorige niet gehandeld hebben! EEN BOER had zijnen eael zoo zwaar beladen, dat het arme dier niet voort kon. Komaan, zei de boer, ik zal de helft van den last dragen. Hij nam een deel op zijn schouders en ging voldaan op den ezel zitten. 't Manneken uit de Maan. L. PIERLOT-PIERRET Alle-aur-S«moU. Nr 2, speciaal, uiterst licht, 26 fr. de kgr. Nr 4. speciaal voor liefhebbers, 32 fr. de kgr. Franco tegen terugbetaling per 2 kgr. 1 Fr. vermindering de kgr. per 4 kgr. Fijne, middelmatige en grove snit. pa-pa weer veilig over de grens is. Dit is voor u althans de -hoofdzaak. Het weid op eenigszirs ironischen toon gezegd. Frans van Beekum scheen dit ech ter niet te voelen. Ja, herhaalde hij, dat is op 't oogen blik ds hoofdzaak. Voc-r u, viel de baron hier in, maar voor mijnheer Rosch niet. Voor hem is op het oogenblik, wie dat meisje is, een vraag van meer belang. Het is natuurlijk spijtig-, dat we daarover geen inlichtingen magen geven, we mogen uw vaders vlucht niet bemoeilijken. Oh, antwoordde Rosch, ik zou daar heusch niet op durven aandringen. Maar nu most ik heusch afscheid nemen. Hij boeg voor de freule, knikte bedaard teem de anderen cn ging heen. Verwezen staarde Frans van Beekum htm na. Mijn God, riep hij, wat ben ik toch ook een ellendige cztl. Maar baron Wijdeveld, heel kaim, ant woordde: Komaan, hij wert nog niets. Men late hem maar kalm begaan. VI. DE VERBRANDE PAPIEREN. Een goed uur later bevond Rosch zioh ten huize van de familie Burton. Hij had zich onmiddellijk van het kasteel daar heen begeven en juffrouw Dora om een onderhoud verzocht. Maar zij was nist thuis. Toen had hij rich even bedacht, doch slechts heel even maar en vroeg naar mevrouw Burton. Mevrouw Burton, zeide het dienstmeisje hem. ontving nie mand. Maar als de detective zich voor genomen had met iemar.d een onderhoud te hebben, liet hij zich natuurlijk nist op die manier afwijzen. Hij zeide. dat hij zeer beslist mevrouw spreken moest voor hoogst gewichtige aangelegenheden, en geen vijf minuten later bevond hij zich tegenover de weduwe van den vermoorden notaris. De arme wouw was in diep:n RAADPLEEGT DAAROM VOORAF HET PLAATSELIJK ZEDENADELBUREAU Voor liet gebiedAdinkerke-De Panne De Panne, Zeedijk, 57, te!. 380. Voor het gebiedSt Idesbaid-Koksijde Koksijde, Zeelaan, 95, tel. 20S. Voor het gebied: Oostduinkerke-Nieuw- poort-Bad Nieuwpoort-Bad, Nieuwp. stw. 6, tel. 128. Voor het gebied: Westende-Middelkerke- Raverszijde-Mariakerke-Oostende Oostende, Christinastraat, 86, tel. 1553. Voor het gebied: Vuurtoren (Opex)-Brec- Tfene Brucdene, Zandstr., 20, tel. Oostende 2336. Voor het gebied: De Haan: De Haan, Kloosterstraat, 26, tel. 79215. Voor het gebied Wenduine-Blankenberge Eiankenberge, De Troozi-, 12, tel. 41647. Voor het gebiedZecbrijgge-HeisR-Duin- bergen Heist, Zeedijk, 154, tel. 51425. Voor het gebied: K nokke-Zoute Knokke, Nestor de Tièrestr., 4, tel. 62060. ZEDELIJKHEID IS PLICHT VOOR IEDEREEN! OOK AAN 'T STRAND! IIIII11IIIIIBSII9H1I1IIIII1I Het Volk van Jlonseschreef in zijn nummer van 21 Mei 11.: Ons volk houdt van Mariale godsvrucht... Weten onze lezers dat de W. V. R. O. te Kortrijk ds Mariavereerinig wil heipen bevorderen, door zijne speciale uitzendingen? Eiken Zaterdag te 7 uur 's morgens, wordt door dezen omroep eem half uur aan O. L. Vrouw gewijd. Daarin gaat het over bede vaarten. gezangen, feesten en feestvierin gen in eigen streek, kind en in den vreem de, enz. Het beluisteren van dit praatje is een beste middel om den Zaterdag, die aan O. L. Vrouw is gewijd, naar oud-Vlaamseh gebruik te heiligen Ouders, brengt uw kinderen den Zater dag te 7 uur voor Radio-Kortrijk en u zult er zeer veel vreugde aan beleven en een beste daad gesteld hebben om ztgen over uw huisgezin te doen nederdalen. Aldus ii Het Volk van RonseLaten we daaraan toevoegen dat het - Maria-Half- uurtje in W. V. R. O. niet wegvalt met het einde van den Meimaand, maar het gansehe jaar door, eiken Zaterdag mor gen, blijft doorgaan. IHBBaMMBHIMEUBMïglSïifiiHH Voorzeker heeft da 40 urenwet den Pranschen werkman 8 uren meer rust per week gegund, maar als men het vraagstuk enderoekt voor hetgeen de loonen betreft, komt mert tot ander gevolg. Wij zullen een voorbeeld nemen: twee kategoriën werklieden, wier loonen voor Juni 1S36 ongeveer dezelfde waren. Bedoeld zijn een monteur van de groote metaalnijverheid en een schilder van een middelmatige onderneming. Voer alle twee beteek-ent de vermindering van de werk week tot 40 uren aan hetzelfde loon, eene verhooging van 20%. Bijgevoegde ver hoogingen werden opvolgentlijk toege staan om de verduring van het leven te keer te gaan. Na 'twee jaar waren die loonen de vol gende geworden: Loon per uur: Mei 1936: monteur 6.10fr., Mei 1938: 9.34 fr.; verhooging: 53.12 Schilder: Mei 1936 6.25 fr.; Mei 1938: 10 fr.; verhooging-60-%. Feitelijk zijn die verhoogingen veel minder. Inderdaad het weekloon -bedroeg: Mei 1936 (48 uren): monteur: 292.50 fr.; Mei 1938 (40 uren): 373.50 fr.; verhooging 27 50 Schilder: Mei 1936 (48 uren): 300 fr.; Mei 1938 (40 uren)400 fr.; verhooging 33.33 Die cijfers moeten nog nagezien wor den, omdat men moet rekening houden van den werkelij-ken duur van den arbeid, die soms vermindert door de slapheid der zaken. Voor wat de ondernemingen van de schildering betreft, is de crisis zoo groot, dat het personeel in Frankrijk met de helft is verminderd, en dat de arbei ders die aan het werk blijven, slechts 35 uren per week kunën gebezigd worden 50 Van die schilders hebben het ge tal werkloozen vergroot en het weekloon van hen die door den schildersbaas be houden werden, is maar 350 fr. meer, wat geene verhooging van 16 meer is in evenredigheid van hetgeen zij vóór twee Jaar trokken. Vermits de waarde van den Franschen frank in verschillende keeren met 57.65 verminderd is en vermits de ko-ten van het leven voor eene werkersfamilie met 41.56 van Maart 1936 tot Maart 1938 geklommen is. en nog altijd klimt, ten gevolge van de waardevermindering van den frank, mag men zeggen dat de ar beiders aanzienlijke schade geleden heb ben, buiten alle evenredigheid er et 'de eenige voordeden die z:j verworven heb ben. Door de verhooglng der loonen zijn de inkomorijzen met 50 a 60 gestegen, de sociale lasten hebben ook een slechten invloed op den- toestand. De werkloosheid groeit aan. de binnenlandsche- en buiten- markten worden meer en meer gesloten. De vreemde concurrentie doet zich meer en meer gevoelen, de handelsbalans sluit met een tekort dat groot-er en grooter wordt, en zoo kan men besluiten dat de wet der 40 uren voor de werlc'T.de klas van Frankrijk en voor dit land een ramp spoed is. rouw gehuld en ontving hem in de huis- kanter. waar de lamp reeds was opgesto ken. Zij ontving den bezoeker beleefd, maar korl, en vroeg hem wat hij ver langde. Mijn naam is Rcsch, mevrouw, zeide hij. Ik dacht eigenlijk dat mejuffrouw, uw nicht, over mij gesproken zou hebben Neen, antwoordde zij, dat heeft mijn nichtje niet gidaan. Ja, ik geloof ook. dat zij nog al zelf standig optreedt en in ieder geval heeft rij dan van mij niet gesproken, om uw zenuwen te sparen. Ik bin detective, me vrouw. Uw nicht heeft me opgedragen een zelfstandig onderzoek in te steken naar den dood van mijnheer uw echt genoot. Meent zij dat u iets daaromtrent zoudt kunnen ontdekken? vroeg mevrouw Burton met een zeker wantrouwen in haar stem. Ik hoop het mevrouw, ik ben in ieder geval met mijn onderzoek bezig. En eenig resultaat zal het hebben, al blijft natuur lijk de kans dat het resultaat niet bevre digend zal zijn. En nu wilt u van mij bijzonderheden weten. Ik heb de justitie alles meege deeld; u begrijpt, mijnheer, dat het voor mij een. zeer pijnlijk onderwerp is. Oh, mevrouw, ik kom niet hier om u alle bijzonderheden van die verschrikke lijke gebeurtenis nog eens te laten ver tellen ik ben daarvan natuurlijk reeds op de hoogte. Ik zou u alleen maar enkele vragen willen doen. die u volkomen vrij zijt al of niet te beantwoorden. Mevrouw Burton aarzelde nog even. Toen zeide rij: Gaat u ritten, mijnheer. Wat wilt u vragen? Mevrouw, ik zou van u willen weten, of u mijnheer van Beekum tot een der gelijk misdrijf in staat acht? Neen, antwoordde rij beslat, de dood van mijn man is voor mij absoluut on verklaarbaar. Ik ken van Beekum al van jaren geleden, hij had een zwak. mee gaand karakter, maar tot een dei-gelijken NATIONALE MAATSCHAPPIJ VAN EUURTSPOORWEGEN POPERINGE-DIKSMUIDE-OOSTENDE EN TERUG UURTABEL MET 15 JUNI 1938 (3) (3) (4) (2) (1) (1) Poperinge, St. V. 7.00 9.13 10.45 11.42 14J3 1615 20.01 21.40 Poperinge, Markt 7.03 9.16 10.50 11.45 14.16 16.18 20.04 21.43 Sanatorium "De Lovie» 7.10 9.23 10.55 11.51 14.22 16.24 20.10 21.49 Krom bek?, Jagershof 7.15 9.28 11.05 11.55 14.26 16.28 20.16 21.54 Krombeke, Plaats 7.21 9.34 11.15 12 00 14.31 18.34 2022 22.C0 Westvleteren, St. 7.26 9.40 11.30 12.05 14.36 16.39 20.27 22.05 Oostvleteren A. 7.29 9.43 11.35 12.C8 14.39 16.42 20.31 22.C8 Oostvleteren V. 7.30 9.43 11.49 12.08 14 39 16.42 20.32 22.08 Reninge, Dorp 7.41 9.54 11.55 12.17 14.48 16.51 20.43 22.19 Noordschcte, D. 7.00 7.44 9.57 12.03 12.20 14.51 16.54 20.48 2223 Merkem, St. A. 7.10 7.53 10.05 12.18 12.27 14.58 17.01 20.58 22.32 Merkem, Statie V. 7.10 7.53 10.05 12.20 12.27 14 58 17.01 20.57 22.33 Woumen, Statie 7.23 8.05 10.15 12.35 12.36 15.09 17.12 21.C9 22.45 Diksmuide, St. A. 7.33 8.15 10.25 12.49 12.48 15.19 1722 21.10 22.55 Diksmuide, St. Beerst, Statie Keiem. Dorp Leke, Statie Slijpc, S.atie Leffinge, Dorp Stesne Oostende, St. V. 5.40 6.47 5.46 6.53 5.53 7.00 5.50 7.0S 6.11 7.18 6.19 7.26 6.30 7.37 A. 6.38 7.45 8.25 10.25 11.20 881 10.31 11.26 8.38 10.37 11.32 8.45 10.41 11.39 8.57 10.56 9.05 11.04 9.16 11.15 9.24 11.23 12.50 12 55 13.C3 13.08 13.20 13.28 13.39 13.47 15.31 15.37 15.43 15.49 16.01 16.09 16.20 16.23 17.30 17.36 17.42 17.49 18.01 18.09 18.20 18.28 18.08 18.14 18.20 18.26 18 33 18.46 18.57 19.05 19.31 19.37 19.43 19.49 20.01 20.09 20.20 20 89 (1) 21.20 21.2S 21.31 21.37 21.49 21.57 22.08 22.18 (4) (4) (3) (3) (2) (1) (1) Oostende V. 6.51 8.05 9.27 11.27 13.59 16.30 18.31 19.10 20.35 22.20 Steene 6 59 8.13 9.35 11.35 14.07 16.37 18.38 19.18 20.42 22.27 Leffinge. Dorp 7.10 8.24 9.46 11.46 14.18 16.48 18.49 19.29 20.53 22.38 Slijpe, Statie 7.18 8.32 9.54 11.54 14.26 16.56 18.57 19.37 21.01 22.46 Leke, Statie 720 8.45 10.06 11 40 12.06 14.33 17.08 19.09 19.50 21.13 22.58 Keiem, Dorp 7.3S 8.51 10.1211 43 12.12 14.44 17.14 19.15 19.56 21.19 23.04 Beerst, Statie 7.43 8.58 10.19 11 52 12.19 14.51 17."- 19.22 20.03 21.26 23.11 Diksmuide A. 7.49 9.04 10.25 11 58 12.25 14.57 17. 19.28 20.C9 21.32 23.17 Diksmuide V. 5.45 5.48 6.30 7.57 10.30 12.25 15.01 18.28 20.20 Woumen, St. 5.55 5.59 6.39 8.05 10.39 12.36 15.C3 18.38 20.30 Merkem, A. 6.06 6.16 6.49 8.17 10.48 12.45 15.20 18.50 20.40 Merkem V. 6.06 6.16 6.49 8.17 10.48 12.45 15.20 18.50 23.41 Noordschote 6.15 6.30 6.58 3.26 1 i 12.53 15.28 18.53 20.48 Reninge, D. 6.20 6.35 8.29 11.00 12.56 15.32 19.02 20.53 Oostvleter. A. 6.30 6.52 8.40 11.11 13.07 15.43 19.14 21.C5 Oostvleter. V. 6.30 6.55 P |"9 11.11 13.07 15.43 19.15 21.C5 Westvleteren 6.33 7.02 8 43 11.14 13.10 15.46 19.18 21.08 Krombeke, PI. 6.38 7.20 8.48 11.19 13.15 15.51 19.23 21.13 Jagershof 6.44 7.30 8.54 11.25 13.20 15.57 19.29 21.19 De Lovie 6.49 7.36 9.00 11.30 13.24 16.02 19.34 21.24 Pop., Markt 6.56 7.44 9.07 11.37 13.30 16.C9 19.41 21.31 Pop., St. A. 6.59 7.50 9.10 11.40 13.33 16.12 13.44 21.35 (1) Rijdt op Zondag, 21 Juli (Nat. Feest) en. 15 Oogst (O. L. Vr. Hemelvaart). (2) Rijdt niet op Zondagen, 21 Juli en 15 Oogst. (3) 's Maandags of Markt te Diksmuide. (4) 's Vrijdags of Markt te Poperinge (Stoomdienst). LIJN: IEPER-DIKSMUIDE EN TERUG Sedert 15 Juni 11. werd de Dienst per Spoor afgeschaft tusschen Teper-Diks- sm-uide en omgekeerd en vervangen door den Autobusdienst Vande Poele. (1) (3) Diksmuide V. 6.25 9.05 13.00 15.00 17.00 19.00 leper A. 7.10 9.50 13.45 15.45 17.45 19.45 (2) (4) leper V. 8.00 9.45 11.00 14.00 16.00 18.00 20.00 Diksmuide A. 8.45 10.30 11.45 14.45 16.45 18.45 20.45 (1) 's Zaterdags 30 iminuten vroeger. (3) 's Maandags 30 minuten later. (2) 's Maandags 30 minuten vroeger. (4) 's Zaterdags. W SfRGOP IS INDERDAAD NIET ENKFb %N LEKKERNIJ - ZE IS'OOK EfN GEZOND, <£N HERSTELLEND VOEDSEL BUZONDES. AANGEPAST AAN HET JONGE ORGA NISME. r rr BERICHT AAN DE DIENSTPLICHTIGEN VAN 1938 De dienstplichtigen van 1939, welke reeds voor het wervingsbureel verschenen zijn, en die hun dienst wenschen te doen in hoedanigheid van telefonist-seiner, autobestuurder, werktuigkundig-wichtig- maker, smid, gareelmaker, teekenaar, electrieker, autowerktuigkundige, timmer man, motorrijder, zienbuismaker, schilder, zink- en loodbewerker, radio-telegrafist, wapenmaker, rijwielmaker, bij het 2* Li nieregiment te Gent, werden verzocht hun aanvraag te doen vóór 5 Juli aan den Ko lonel van het 2* Linieregiment. Te vervullen voorwaarden: telefonist seiner: middelbare studiën van lageren graad of ten minste volledige lagere stu diën (4" graad)behoorlijk Fransch of Vlaamsch kennen en begrippen hebben van de andere nationale taal. Autobestuurder zooals hierboven en dra ger zijn van een bekwaamheidsdiploma van autobestuurder. Deze militairen zullen tot een bekwaam heids proef uitgenoodigd worden. Het lukken van deze proef verzekert hun, buiten onvoorziene gevallen, de in lijving in het regiment hunner keuze. aan de spits van den vooruitgang. Wonder zig-zag ANKER, naait alles I Geen beter naaimachien dan ANKER... Wel duurder Vr. inlichting bij Vertegenwoordiger uwer streek: Van Sevenant, Diksmuide; Amcry, WoumenW« A. Vervaecke, Waregem Rannoo, Koelcelare; Verdocnc, leper. Of voor 't groot: M. J. Verhaeghe, Steendam, Gent. - Overal voortverko^pers gevraagd. UEBIG afschuwelijken moord was hij niet in staat. Mijn gevoel en mijn verstand ver zetten rich er absoluut tegen dat aan te nemen. Maar dat is het nu Juist, ik ben er nog meer zeker van, dat mijn man niet de hand aan zichzelf slaan zou. Ik zou alles eerder gelooven dan dat. Het was beslist tegen rijn principes, hij kan er geen reden vcor gehad hebben, hij was er ock heeïemaal de man niet naar. Ik weet, dat ik den doode een vreeselijk on recht zou aandoen, indien ik maar een oogenblik veronderstelde, dat hij een zelf moordenaar geworden is. Dat is beslist uitgesloten. En toch, dan zou er geen an dere verklaring rijn, dan dat van Beekum hem vermoord heeft. En, neen, dat is ook w?er niet mogelijk. De arme vrouw zuchtte diep. Welnu mevrouw, neem u dan noch het eene, noch het andere aan Maar er is immers geen derde mo gelijkheid. Wie weet. Maar er was niemand in huis dan zij tweeën toen het schot viel. Tenminste, dat wet:n we niet. De weduwe zag hem even verwonderd aan. Er was niemand anders, zieide zij. Ja, kijk eens, antwoordde Rosch be daard, u red:neert aldus: er waren slechts twee personen, een er van is doodgescho ten gevonden, dus óf hij heeft zichzelf gedood óf die andere heeft hem ver moord. Ja, natuurlijk. O, maar u kunt ook anders redence- ren en wel zoo: ik ben zeker, mijn man heeft zich niet gezrifir.oord, ik ben ook zeker, dat van Beekum niet de schuldige zijn kan, dus: er meet een derde in het spel zijn. Maar er was niemand. Dat meent u. omdat u het niet wist, omdat u hem niet hebt zien komen, om dat u hem niet hebt rien gaan. Maar dat bewijst nog niet, dat hij er ook niet wer kelijk geweest is. Mevrouw Burton schudde het hoofd. VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheek 139 485 Pastoor Renson te Xhetidelease. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB derd FYanschen. Maar Lodewijk XI stelde de Vlamingen een wapenschorsing voor van één jaar, namelijk van 11 Juli tot denzelfden datum van 1479. Maximiliaan aanvaardde; de kening schonk de ontno men streken in België terug. 23 Juni 1937. Duitschland en Italië trekken zich uit het kontroolstelssl in Spanje terug- maar blijven nog bij de niet- inmenging, alhoewel zij steeds door Gene raal Franco blijven steunen m:t vrijwilli gers. In den BLsmarck-archipel vernie len vulkanische uitbarstingen de stad Ra-baul. 24 Juni 1525. Dien dag werd te Pa- vië, in Italië, een veldslag geleverd tus schen Frans I, koning van Frankrijk, en de legerbenden van Keizer Karsl. De Bel gen namen een ruim deel aan dezen veld slag, en bleven met ds Spanjaards mees ter van het strijdperk. Frans X werd ge vangen genomen en moest rijn degen af geven aan den Belgischen bevelhebber Karei van Lannoy. Hij werd naar Spanje overgebracht, alwaar hij aan Keizer Karei veel beloften deed, welke hij later verbrak. OM EENS NA TE DENKEN... Zoek steeds de zonzij van den mensch (Nadruk verboden) P. B. Och, antwoordde zij, wat helpen scherprir.nige veronderstellingen, die in de werkelijkheid in het geheel geen steun vinden. Wie weet. In ieder geval, mevrouw, moet u met uw vaste overtuiging in van Beekum's onschuld en tevens wetend dat uw man gesn zelfmoord gepleegd kan hebben, het eerst tot deze onderstelling geneigd zijn. Maar een onderstelling, die zoo dui delijk in strijd is met de werkelijkheid... Of met hetgeen u voor werkelijkheid houdt. Enfin, spreken we daarover voor het oogenblik niet meer. Mag ik u nu enkele vragen doen? Zij knikte. Wat weet u van de verhouding van uw overleden man met baron van Wijde veld van Dalen? Baron Wijdevsld. O, daar weet ik weinig of niets van. Zij waren geen vrienden? Neen, heeïemaal niet. Heeft uw man zich wel eens ongun stig over hrm uitgelaten? Ja. een hoogst enkelen keer. Herinnert u rich de laatste maal, dat hij over hem sprak? Ja, dat zal een maand of zoo geleden rijn. En wat zei hij van h:m? Hij noemde hem een nietswaardigen kerel. - Waarom? Dat is nog al eer. krachtige uitdrukking. Hij zal daarvoor toch zeker een aanleiding gehad hebbm? Mevrouw Burton haa'de de schouders op. Mijn man, zeide zij. maakte rich nog wel eens even driftig en dan verviel hij gemakkelijk in zoo 'n krachtterm. Men moest dat dan niet zoo zwaar opnemen. Maai- hij was too dus een beetje driftig. Daartoe moet dan toch aanleiding geweest rijn. Welke was die aanleiding? Mijnheer Rosch, wat heeft dit alles te maken met... Met ons onderzoek. Ja. me vouw, dat kan ik u op dit oogenblik niet zeggen. Het ZONDAG 19 JUNI Tweede Zondag na Pinksteren. De 2® Zondag na Pinksteren valt same* met den Zondag onder het Octaaf va» Sacramentsdag. Wanneer wij liet gast maal, waarvan heden in de parabel door den Evangelist gesproken wordt, verstaa» van het groote en onvergetelijke gast maal, waarin Jezus ons zijn eigen l.iclu au» en Bloed tot spijs en drank aanbiedt, da» vatten wc reeds bij den eersten aanblik den samenhang der gedachten in de Li turgie van dezen dag uitgedrukt. Reed» dadelijk in den Intreezang herinnert ons dc H. Kerk aan een der schoonste waar heden betreffende den Zaligmaker in het H. Sacrament De Heer werd mijn Be schermer... Hij beveiligde mij dewijl Ilij mij liefhad. Ik heb L' lief. o Heer, mij» sterktede Heer is mijn kracht en mijn toevlucht en mijn redder. Deze woorden nu op de Eucharistie toepassend, beginnen wij met een schit terende geloofsbelijdenis af te leggen i» de waarachtige tegenwoordigheid van Je zus in het H. Sacrament en van het doel tot hetwelk het H. Sacrament werd inge steld om ons te beveiligen De Heer werd mijn Beschermerdit is dc taal van het ware. geloovige betrou wen, dat opziet naar den Heer cn- zich aan Hem vastkleeft; het is de dankbare bekentenis der troostrijke cn zoele on dervinding in de verschillende gevallen cn wederwaardigheden van ons eigen leven opgedaan. In de Eucharistie vooral is de Heer de beschermer mijner ziel tegen de gevaren en de vijanden mijner eeuwige zaligheid. Daar is het dat Jezus ons wa pent tegen dc aanvallen onzer zinnelijke natuur. Daar helpt en ondersteunt Hij de zwakken, daar troost Hij den lijdende cn den bedroefde; daar begiftigt Hij ons met de liefde \\clke den last des levens met tnoed en zonder verveling doet torsen, die ons bereid maakt tot offers, eene'lief de die overwint en zcgeoraalt. De Heer is mijn toevluchtOp de deur van elk Tabernakel zou mogen ge schreven worden: «Komt tot Mij. gij al len die belast cn beladen zijt en Ik zal U verkwikken.O gingen we maar wat meer naar Jezus in het H. Sacrani it, hoe zouden we opnieuw gesterkt lie* leven intreden O wezen we dan nooit zoo aas cn uitzinnig als de genoodigdejj in liet Evangelie cn blijven wc niet onder aller lei voorwendsels weg van den H. Maal tijd. Dagelijks worden we ertoe genoo- digd, omdat God wel weet, dat wij in onze tijden van ongeloof en zedenbederf er uiterste behoefte aan hebben, omdat wij voortdurend zijne sterkte cn zijn steun van noode hebben voor de allernoodza kelijkste onzer bezigheden, namelijk de zaligmaking onzer ziel. Dat dus dc liefde voor het H. Sacrament geheel ons leve» beheersche; achten wij het hoven alle schatten laten wij daarin onze kracht zoe ken voor den strijd, die ons de kroon des eeuwigen levens moet bezorgen, de strijd tegen den duivel, de wereld en het vleesch. co» JUNI - ZOMERMAAND 19 Z 2« Zondag na Sinkaen. Plechtigh. v. h. H. Sakram. H. Juliana van Falconieri Evangelie: Een keer taf een poot leest. 20 M H. Silverius 21 D H. Aloysius van Gonzaga 22 W H. Paulinus van Nola 23 D H. Maria van Oignies 24 V H. Hart van Jezus. Geboorte v. d. H. Joannes den Dooper 25 Z H.Willem co» HERDENKINGEN 18 Juni 1815. In den «lag bij Waterloo wordt Napoleon door de verbonden leger* verslagen. Pas was Napoleon uit Elba te Parijs teruggekomen of hij bereidde rich om de nederlaag welke hij vanwege de Mogendheden ondergaan had. betaald t» zetten. Aan het hoofd van 170.000 mein- eedige soldaten, die hun koning den rug toedraaiden, rukte hij België binnen, maar botste op de vereenigde legerbenden van Engeland, Pruisen en Nederland, welke ons land bezet hadden. In den be ginne scheen het dat Napoleon het zou halen, want hij verslaat de Pruisen te Ligny. Maar d:n 18 Juni 1815 komt hij in botsing met de vereenigde vijanden bij Waterloo. Ook daar wilde het in den be- binne de Franschen meê, maar plots en onverhoeds kwamen tw:e Pruiss'sche le gerbenden Napoleon's soldaten overrom pelen. De strijd was geweldig; 36.000 Franschen en 85.100 Vereenigden sneu velden. Doch de eindzege bleef aen de Vereenigden: Napoleon was verslag-n. 19 Juni 1913. Dc Belgische Staat stemt de verminkte nieuwe Legerwet, be helzend een lapwerk-taalregeling. 20 Juni 1814. Na den troonafstand van Napoleon en rijn verbanning naar het eilad Elba, besloten de Vereenigde Mo gendheden op de Conventie van Lor.den, de vereeniging van België met Holland. Deze vereeniging werd den 16 Decembtr te Weenen bekrachtigd, en aldaar stride de vergadering d:r afgevaardigden der groote Mogendheden de grenzen van het nieuwe rijk vast, 21 Juni 1325. Gevangenneming van Lodewijk van Nevers te Kortrijk. Hij wa* de kleinzoon van Robrecht van Bsthune. 1834. Geboorte te Ant werpen van deo volksdichter Frans de Cort. 22 Juni 1478. Geboorte van Fihp van Burgondië. Hierdoor was de opvolging in de Burgondische staten zoo goed als ver zekerd. en mocht m?n eenigszins de vree» weglaten van de vereeniging van Vlaan deren met Frankrijk. Maximiliaan en zijne krijgslieden vernamen de blijde tij- dng te Pont-a-Wendin, niet verre van Bethune. Daardoor weraen zij overmoe dig, wat hen het leven kostte van zes hon- 'W (Zie vervolg hiernevens.) Ill is voor mij van groot belang dat u mij precies antwoordt. Wat was toen de aan leiding, dat uw man toen den baron een nietswaardigen kerel no°mde. Toch niet bijvoorbeeld, dat hij in de courant een verkooping las door bemiddeling van een anderen notaris? Welneen, daar zou mijn man niet boos om rijn. Dat hij van den Eikenhof geen verkoopingen, verpachtingen of zoo had, dat lag meer aan mijn man dan aan den baron. Aha, maar waarom maakte hij rich toen dan kwaad. Weet u het nog? Jaw:l, ik weet het nog heel goed. Mijn man las een vonnis van de recht bank, waarbij een familielid van de Wij- develd's wegens ontoerekenbaarheid on der curateele w:rd grsteid. Toon wierp hij het blad nijdig in den hoek en tosn hoor de ik hem zeggen, dat Adolf van Wijde veld een nietswaardige l;er:l was. Da detective keek verrast op, maar da delijk bedwong hij zich weer. Dus. uw man interesse rrds zich voor de familiegesohiedcnis. merkte hij be daard op. Toen vervolgde hij: Misschien mag ik u dit nog vragen: Heeft hij die wegg. gooide courant ock weer opgeraapt? Dat leek mevrouw Barton klaarblijke lijk al een vraag, die heel weinig ter ;ake was. Een oog.nblik scheen zij aan den ernst van haar ondervrager te twijfelen. Maar Rosch scheen daarvan niets te be merken. Hij wachtte kalm op het ant woord. Hij heeft het blad weer opgeraapt. Waarom? Waarom? Dat zal zeker gewest zijR om het verder te lezen. Maar weet u wat hij er nvt» gedaa» heeft? Wat bedoelt u? Heeft hij het blad opgeborgen? Mevrouw Burton schudde het hoofd. Ja, dat geloof Jt wel. t vervolgd

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 9