ER BA Het Drama van Schillerhorst Ons Vrouwenhoekje CARLO TOMAAT GEDACHTEN i9. ALLERLEI TIJDINGEN Viaamsch Economisch Verhond ANKER •Naaimachienen bijvoegsel AAN «de POPERINGENAAR EN «DE TALLE» VAN ZONDAG ?6 juki 1931 Nr i«. gr rijn ontwikkelde kringen, welken het »an geld ontbreekt, doch wel aan (ötirikkellng. Als het hart maar gezond is. kunnen „ij uit alles nut trekken en veel leed in volgde doen verkeeren. W:es datgene waarvoor de natuur u bestemde, en gij zult slagen; wees wat »nders en gij zult tienduizend maal er ger zijn dan niets. HETMANNEKE UIT DE MAAN jfljN VLAAND'REN spreekt z'n eigen taal God gaf elk land de zijne En laat ze rijk zijn, laat ze kaal Z'is Viaamsch en z'is de mijne... Zoo dichtte de groote Guido Gezelle... naar d'r zijn er volen die dat vergeten... Van taal gesproken. Een Engehch statistieker heeft be rekend dat de Engelsche taal over veertig durend woorden beschikt. Deze navorscher besloot dat de gewone landarbeiders het met 400 woorden stel len, terwijl de geschoolden wel 5.000 woor den kunnen gebruiken en geestelijken en advokaten ongeveer 10.000 woorden weten te pas te brengen. Volgens dezelfde sta tistieken zouden Engelsche journalisten over ,den grootsten woordenrijkdom be- sctukken, maar de beste, die alle vraag stukken behandelt en met alle mensehen in aanraking komt, zou toch niet mee- d2n 20.000 woorden kennen. En 't is al nen heelen schat! Zooiat ze mogen besluiten dat er zich niemand mag over bestoeten, 'n taal fond ofte grondig te kenr--' 'T IS AL zoo ge geleden dat we nog lets over Dikke Miel vernomen hebben, eh! Maar stelt u maar gerust, hij leeft nog en... dees Is zijn leste: ln 't cafeken op den hoek zat 'm weer r.e keer te stoefen... van in den tijd van lijn fameuze jachten. Ja. zei hij, eensklaps sia'k voor nen tijger. Ik grij.o mijn mes, en pardaf, 'k snijd zijnen steert af... Tiens... sprak een van de toehoor ders. maar waarom niet liever zijnen kop af, terwijl ge toch de gelegenheid hadt? Ja, dat zou Tc gedaan hebben, maar 't was onmogelijk, want... nen anderen Jager had hem 'n kwartierken tevoren juist afgesneden! i IMMER HOOGER is het wachtwoord Dat men in, moderne tijden hoort. Maar. 'k zeg liet vrij, Die tijd, die is nu ook voorbli, Want voortaan zal 't wachtwoord klinken ■Steeds maar... dieper zinken!». En 't zal ook zijn nut hebben, want 't is over de duikers dat het gaat. De duikerpakken en -installaties, die men tot dusver kende, lieten den duiker niet toe dieper te gaan dan 35 vademen. In Australië is men er in geslaagd een nieuw duikerspak te maken, waarin 't mogelijk is op een diepte van 60 vademen onder bijna normale luchtdruk te werken. Bij een proefduik is een duiker 20 minuten lang op 61 vademen geweest. Men kan er nu toe overgaan pogingen te doen om de lading van de Cumber land». een schip dat bij het eiland Gabo aan de Victoriakust van Australië ligt. te lichten. Dit schip, dat in den oorlog opeen mijn was gëloopen, had een lading ter waarde van 'n vijf millioen frank- skens. 't Ligt op een diepte van 41 va demen. Zou 't lukken... misschien van wel, mis schien van niet, ln alle geval, we wen- schen 't hen en als ze niet weten wat met de opbrengstte doen. dan kun nen ze haar onder ons verdeelen! DAT T RAS der... heldinnen nog niet uitgestorven is, bewijst ons de volgende authentieke samenspraak van twee vrien dinnetjes... over een derde. Zij is een vrouw, die voor hare over tuiging heil wat doorstaan en geleden heeft, sprak de eene. Toch waar? Wat heeft ze dan voor Hoe meer men er van eet, Hoe meer men ze lustl lekkere boterhammen getpreid gret een dikke laag...* EDEII TAFEL ■KMIIIINH Mengelwerk van 26 Juni 1938. Nr 12. oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT En weet u waar? Bij zijn andere Papieren zeker. Maar die zijn in on dei - «o:k, niet waar. Z:.ui papieren berusten hij de justitie of onder toezicht van den Sotaris, die tijdelijk het notariaat waar neemt, niet waar? Mevrouw Burton aarzelde even. Ik herinner me nu, zei ze, dat mijn •ban dat blad niet op zijn kantoor be baard heeft, maar gevoegd heeft bij andere papieren, die hij in zijn bureau bewaarde. En die papieren, zijn die daar nog? Mevrouw Burton knikte. Ja, ik heb nog niet den moed gehad daarin te gaan snuffelen. Maar als u zoo veel belang stelt in dat blad, dan kunt 1 het krijgen. Maar nu schudde de detective het hoofd. Och, mevrouw, zeide hij, die rech terlijke beslissing waarover uw man zich een oogenblik zoo boos maakte, daarvoor zou ik u zoo lastig niet vallen, die kan ft natuurlijk gemakkelijk opduiken. Ik Zou u eahter om méér willen verzoeken.. Om meer? Wat wilt u dan? Ja, kijk u eens mevrouw. Ik zou u Wllen vragen, mij die papieren, welke uw overleden man daar geborgen heeft, ten Onderzoek toe te vertrouwen. Mevrouw Burton zag even verbaasd op schudde het hoofd. Dat ls een verzoek, dat ik onmogelijk nan toestaan, mijnheer. Ik vreesde het al, antwoordde Rosch Kalm. een bijzondere overtuiging? vroeg d'ar.dere. Dat ze schoenen nummer vijf en dertig kan dragen, terwijl ze acht en dertig noodig heeft!... JUICHT, VROUWKENS schept moed Gij die het huishouden doet *k Kom aan met 'n nieuwsje 1' klas. 't Is gedaan en voorgoed mot den afwasch! Onlangs had in Tsjicho Slowakije een pampieren ontbijtplaats. Vele belang stellenden waren ultgenoodigd... Wat dat er dan zoo speciaals aan was!? Wel luistert. De koffie werd opgediend in kartonnen kopjes. Boter en gelei kwamen op tafel op papieren borden en schoteltjes, ter wijl de broodjes in papier;n mandjes la gen. Dorstige zielen kregen zelfs bier en spuitwater uit papieren bekers. Natuurlijk waren de servetten ook uit papier. De tafel was gedekt met een sneeuwwit laken van een bijzonder geprepareerd soort papier. Men is in Tsjicho Slowakije bezig met pannen, schotels, kopjes, bekers te maken in papier. De ervaringen, die men tot nu toe ten opzichte hiervan heeft opgedaan, zijn werkelijk veelbelovend. Men mag daarom stellig van nu af, alle huisvrouwen en vrijgezellen gelukwenschen, daar het af- wasschen van eetservies voor hen, die met papier genoegen neiótn, nu wel spoedig tot het verleden zal behcoren... En ge zult ne keer gaan zien, wat voor... honden en katten er binnen kort gaan aan de deure vliegen! GEEP MIJ EENS twee voorbeelden van schranderheid bij de dieren, vroeg de onderwijzer in de klas. En 't antwoord luidde: De hen legt eieren juist zoo groot, dat ze in een eierpotje passen... en de olifant legt ze zoo. dat ze als biljartballen kunnen d I-en— VANDAAG zijt. go van dit gedacht En op den tijd van één nacht Houdt g'er a''dra 'n Ander idee op na... In de volkstaal zou men u ne (-kameleon» noemen, omdat dit dier ook tien keers per dag van kleur kan ve» anderen, naar gelang waar het zich bevindt... om zich te beschermen tegen zijn vijanden, die hem dan eenvoudig over het hoofd zien. Deze aanpassing in kleur en teekening aan de omgeving, is wel het gemakkelijk ste en vreedzaamste middel dat de natuur bedenken kan om heur zwakke kinderen te beschermen. Een broedende vogel, die zijn nest op den grond heeft, is bijna altijd één met zijne omgeving. Denk maar eens aan de leeuwerik en de patrijs. Een haas op een veld is grauw-bruin, maar een haas aan den poo! in de sneeuw is zoo wit als... nen Ijsbeer! En zelfs een zoo groot en snel dier als de hert valt in 't bosch niet gauw in 't oog. Sommige vis- schen kunnen van lichtgrijs in diep-zwart veranderen, al naar gelang ze zich boven een licht of donker gekleurde bodem be vinden. E n van de merkwaardigste voor beelden van aanpassing aan de omgeving, is de roerdomp. Bij gevaar staat het dier doodstil op zijn lange pooten, tusschen het riet, steekt zijn snavel recht omhoog en gelijkt ook in de teekering van zijn vseren zooveel op de verwarde riethalmen, dat over hem kunt vallen zonder hem te zien. D'r valt niks over te zeggen... de natuur is goed gemaakt! 'N OUD HISTORIEKEN met 'n nieuwe Engelsche saus verteld! Frans, als ge 'nen bifstaeck in vieren snijdt, wat hebt ge dan? Vier stukken, meester. En als ge vier stukken nog in 4 snijdt wat dan? Zestien stukken, meester. En als ge die zestien stukken nog ln vieren snjidt, wat hebt ge dan' Filet Americain, meester. 'T IS 'N BEKEND FEIT Van over langen tijd Dat, ge weet het allen 'n Tijger nooit 'n mensch aan zal vallen Zonder, 't werd reeds gezeid. Dringende noodzaak'lijkheid. En wat zou daarvan wel de reden kun nen zijn, want, de tijger is toch bloeddor stig en sterk? Tegen den leeuw neemt hij den strijd op en een hert draagt hij ln den muil weg. Maar, den mensch zal hij niet aanvallen als hij daartoe niet verplicht wordt. De tijger kan namelijk den rechtop gerlchten gang van den mensch niet be grijpen. Hij meent dat er achteraan dezen opgerichten mensch nog een stuk volgt. Vandaar komt het dat de tijger, als hij een mensch in zekere omstandigheden toch aanvalt, eerst langen tijd om hem heen springt, ten einde er zich van te vergewissen dat er geen bedrog in het spel is. Wanneer de tijger echter oud geworden is en zijn tanden beginnen los te staan (gelijk de mijne) en wanneer hij niet lenig genoeg meer is om herten of wilde varkens te vangen, wordt hij menschen- eter. En zoo komt het dat ge minder op uw gemak moet zijn voor nen ouwen ver sleten tijger, die met moeite nog pap kan zeggen, dan voor een jongen, bruisen den vertegenwoordiger van dat ras! TWEE FIGURANTEN op het tooneel moest n de rol vervullen van een paard. De eene was het hoofd en de voorpooten, de andere de rest. Op het oogenblik dat het hoofd een koekje kreeg, zei de restmet 'n stem die tot op het schellinkje kon gehoord worden: Ik ook een koekje, anders kwispel ik niet meer met m'n staart! DAAR IS IETS dat g'hebt gedaan Vóórdat g'op uw beenen kost staan En dat ge, 'k zeg het met spoed, Nu nog leeren iroet... En dat is... melk drinken! Melk moet langzaam en met kleine teugjes gedronken worden. Door de caseïne klontert de melk in de maag, zoodra zij Op dat oogenblik werd er geklopt aan de kamerdeur en trad daarop Dora Bur ton binnen. U hier, riep zij, daar ben ik heel blij cm. Ja, u schijnt zich om mij wel on gerust gemaakt te hebben, antwoordde de detective, maar ik ben even blij dat u thans hier binnenkomt, want ik heb Juist een bondgenoot noodig. Een bondgenoot? Ja, ik heb mevrouw, uw tante, een verzoek gedaan, dat zij meent te moeten weigeren en ik zeg er bij, van haar stand punt volkomen terecht. In haar plaats zou ik niet anders deen. Rosch vertelde nu wat hij gevraagd had. En waarom stelt u belang in die papieren? Dat wil ik u gaarne vertellen. Ik heb het vermoeden, meer dan een ver moeden is het echter nog niet, dat er verband bestaat tusschen de misdaad hier gepleegd en de belangstelling die de notaris koesterde voor zekere gebeurtenis sen op den Eikenhof. Hij moet belang gesteld hebben in zekere familiegeschiede nis van de Wijdevelds van Dalen. Hij heeft dat blad, waarin hij las omtrent die onder-curateele-stelling, bewaard, op geborgen. Ik vermoed, dat hij meer be waard heeft, dat hij een dossier heeft aangelegd op die zaak betrekking heb bende. En dat dossier zou ik graag lezen. Dora zag haar tante aan, maar deze schudde zser beslist het hoofd. De detec tive zag dit wel en zonder antwoord af te wachten vervolgde hij:- Ik begrijp mevrouw's bezwaren wel. De papieren van den notaris kunn:n van alles bevatten, wat voor vreemde oogen en ook voor de mijne niet bestemd is. Maar ik weet wel een uitweg. Als u me vrouw, morgen bijvoorbeeld, te zamen met uw nicht die papieren eens wilde doorkijken en terzijde wilt leggen, wat op de kwestie die ik hier aanroerde be trekking heeft. Dan vindt u vermoedelijk wel het ecu eu ander, dat u ook meent er in aanraking komt met de zuren en deze min of meer groote klonters moeten door de aanwezige maagsappen weer wor den opgelost. Wanneer men nu veel melk Ineens op drinkt vormt men in de maag een groote klonter, die gaat lijken op een kaas in miniatuur en welks oplossing vanzelf sprekend langzaam in jajn werk gaat. gevoel van zwaarte veroorzaakt en alle or. gm akker. van een slechte spijsver tering te voorschijn roept. Als men de meik echter met kleine teugjes drinkt, vormt men slechts kleine kiontertjes, die gemakkelijk te verteren zijn. Doet men vijf minuten van zijn tijd af om een tas melk uit te drinken, dan zal men hier zeker geen ongemak van hébben. Daaruit valt nog ne keer te leeren... dat alles toch moet aangeleerd worden! EN T DEES is wat ze in geleerde ter men noemen zattemansiogiek Gij zoudt u moeten beteren en een nieuw leven beginnen, sprak de dominee tot Mac Pherson. 't Is te laat, eerwaarde, antwoordde Mac, die d'r weer eentje te veel gepimpeld had. 't Is nooit te laat! hernam de dominee. Dan... heb ik nog al den tijd ook! luidde 't antwoord van Mac. En hier hebt ge nog 'n liêken, als 't u aan kan staan, 't gaat over TREZEKEN VAN BOER VERLAAN I. 'k Ben Trezeken van boer Verlaan, We wonen ginder langs de baan; Een hofken klein, maar proper. De vloer is altijd schoon geschuurd, En als de zon er binnen gluurt. Dan straalt als goud, ons koper, Tk zorg daarvoor, want vlug en gauw, Steek ik de handjes uit de mouw. Refrein. Zwaaien doen mijn rokjes. Kleppren doen mijn blokskcns Blij gezind. Als een vroolijk lustig kind, Met het korfken zwaar belaan Ziet ge mij ter markte gaan. II. De boerenstiel, dat is vandaag, Niet meer lijk 't vroeger was, een plaag, Waar niets mee was te winnen. Een boerken vóór den oorlog was. 'Lijk het toen ging. vaak schraal bij kas, En zat dan te verzinnen: Als 't Bamis wordt, k weet niet, hoe 'k dan, Mijnheer, zijn pacht betalen kan. III. 't Was vijf centiemen voor een ei. De boter kostte een frank of drij, En hadt ge een zwaar, vet varken, 't Werd door den slachter weggehaald, En ook al even slecht betaald. 't Was triestig toen te werken... Ge hadt op 't einde van het jaar. Geen honderd franken bij mekaar. IV. Maar nu. nu is het and're thse, Nu brengt het boeren centen mêe. Nu zijn het boerenjaren, Vijf dagwand hadden we in dien tijd, En nu, het mag hier wei gezeid; Nu hebben we acht hectaren... En daarbij nog, Ons Heer zij dank. Te Brussel, duiten op de bank. V. Ik weet 't wel, mensohen lief, alsdat Wij niet gezocht zijn in de stad... En dat ze ons ginder haten, Le paysan est un voleur, II fait payer trop cher ie beurre Zoo hoor 'k ze ginder praten, Maar als een boer ter steê wat kcopt. Dan wordt hij ginder ook gestroopt. VI. We hadden vroeger niet veel keus En dikwijls ging 't langs onzen neus; Als wij aan trouwen dachten. Maar nu, r.u is de kaart gekeerd. En de ondervinding heeft geleerd, Dat 't uit is, met het wachten. Want 't boerenmeisje, dal heeft thans Meer ais een stadsohe juffer, kans. VII. 't Wordt tijd dat ik nu verder ga, De botermarkt begir.t weldra, Dus mag 'k hier niet meer talmen... En als ik straks naar huis toe keer Met een paar honderd franken meer, Zal 't liedje blijde galmen: Het liedje dat wij in refrein Hier zingen, nu we samen zijn. vin. Biscouplet. Ik ben dus Trezeken Verlaan, Zeg mij, sta 'k iemand van u aan?... Komt mij dan eens bezoeken. 'k Ben net en fier, maar voor 't besluit, Ik ben toch ock geen ijdeltuit, Die droomt van modeboeken, En als ik trcuw, is 't met een gast, Die aan een Viaamsch boerinken past. 't Manneken uit de Maan. MEER DAN 2.500.000 BUITEN LANDERS IN FRANKRIJK Italianen vormen het grootste deel. In Frankrijk wonen, blijkens de jongste volkstelling, meer dan 2.5C0.000 buiten landers. Dit geweldige aantal is onderverdeeld als volgt: Italianen 887.732 Polen 463.143 Spanjaarden 410.183 Belgen 211.484 Zwitsers 88.880 Russen 63.349 Armen.ërs 51.149 Duitschers 49.786 Tsjechen 41.496 Portugeezen 32.472 Britten 34.912 Zuid-Slaven 25.668 Grieken 21.272 Turken 18.000 Noord-Amrikanen 11.467 mij gevoegelijk te kunnen toevertrouwen. Daar ben ik al zeer gelukkig mee. Nu, zei mevrouw Burton, dat kun nen we zeker wel doen. Maar, sprak de detective, dan moet lk de dames nog hierop opmerkzaam maken, dat zij mij ook datgene laten zien, dat volgens haar misschien niet van het minste belang is. We zullen er voor zorgen, antwoord de Dora. Dan is dat afgedaan. En vertel mij nu eens uw avonturen, hernam Dora Burton weer, want dat u avonturen beleefd hebt is zeker. En tante mag ze zeker gerust vemen en. Zij weet nu, wat het doel van uw onderzoek is en zij stemt er volkomen mee in, niet waar tante? MevroUw Burton knikte aarzelend. Ja, antwoordde zij, wij willen na tuurlijk gaarne de waarheid kennen. Als tenminste die waarheid niet erger is dan we nu nog vreezen. Erger tante, vroeg Dora, maar dat laat zich toch niet aanzien. Het ergste voor ens gevoel zou zijn, indien oom zich had gez:Ifmoord en verschrikkelijk ook, indien zijn vriend van Beekum blijkt de moordenaar te zijn. Maar, maar... ik ge loof op het oogeni,..^ veel eer, dat de onderzoekingen van mijnheer Rosch naar een andere mogelijkheid wijzen, zoodat noch het eene, noch het andere het geval behoeft te wezen. De detective zag Dora met onverholen bewondering aan. Ik breng hulde aan uw scherpzinnig heid, zeide hij, het is mijn gewoonte niet, als mijn onderzoek nog niet ten einde is, over vermoedelijke resultaten te spre ken, wamt men staat altijd aan de meest onverwachte verrassingen bloot. Maar dit mag ik hier wel zeggen, dat ik niet ge loof aan een zelfmorod van den notaris, noch ook dat hij door van Beekum ver moord zou zijn. Dat moe, voor u een groote troost zijn, beste tante. BERICHT AAN DE WERKERSVERBONDEN Het Algemeen Christelijk Vakverbond viert dit jaar de 50* verjaardag van de stichting van de eerste christelijke vak- vereeniging. Te dezer gelegenheid wordt een groote jabileum-viering georganiseerd te Gent op 7 Augustus aanstaande. Naar wij meenen werden door sommige organisaties nog andere plechtigheden, uitstappen of vergaderingen voorzien voor dien datum. Daarom houden wij er aan. aan al onze afdeelingen als ordewoord te geven: geen betoogingen, geen reizen, geen vergaderingen op 7 Augustus, maar allen in blok naar de jubileum-viering van het A.C.V. te Gent! Het Alg. Chr. Werkersverbond. INTERNATIONALE HANDELSFOOR Binnen enkele weken zal te Brugge de vierde Handelsbeurs plaats grijpen. Deze jaarbeurs zal thans een internationaal ka rakter vertoonen. Inderdaad, de vreemde deelneming is uiterst belangrijk. Frank rijk, Engeland, Nederland, zijn flink ver tegenwoordigd. De Brugsche Handels beurs gaat door in de ruime zalen van de Stadshalle, Groote Markt, vanaf 15 tot 25 Juli. Een demonstratie-salon zal ter beschikking staan van de tentoonstellers. Deze internationale Handelsfoor van Brugge, zal dit jaar buitengewoon be langrijk zijn. Onze lezers zullen niet na laten er een bezoek aan te brengen. PROVINCIAAL COMITÉ TOT BEVORDERING VAN TUINBOUW EN KLEIN VEETEELT VAN WEST-VLAANDEREN De Tuinbouwgilden, de Hoender-, Ko nijnen- en Geitenkweeksyndikaten, Bie- ënbonden. enz..., worden er op gewezen dat het Provinciaal Comité tot Bevorde ring van Tuinbouw en Klemveeteelt in West-Vlaanderen, gedurende de laatste maanden van liet loopend jaar, in de lo kaliteiten waar zulks nuttig geoordeeld wordt, en voor zooveel de beschikbare credieten het zullen toelaten, nogmaals kostelooze voordrachten zal laten geven over tuinbouw (moes- en fruitteelt) en kleinveeteeit (hoender-, konijnen, geiten- kweek, enz.). De aanvragen tot liet bekomen van deze voordrachten moeten, 't zij langs de Pro vinciale Verbonden om. 't zij rechtstreeks bij het Provinciaal Comité (Provinciaal Gouvernement, Bureel 9) ingediend wor den vóór 1 Augustus a. s. In deze ver zoekschriften moet het getal leden worden opgegeven en moeten de namen worden vermeld van de voorgestelde voordracht gevers, alsmede van den Voorzitter en den Schrijver van den Bond, zooveel mogelijk met bijvoeging van de respectieve adres- De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie (Afd. Handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE Er werden over da afgeloopen week ein digende 10-6-38, ln België 15 faillissemen ten geregistreerd tegenover 6 vcor het zelfde tijdperk van het vorige jaar uit gesproken. Van 1-1-38 tot 10-6-38, in België, 302 faillissementen tegenover 279 voor het zelfde tijdperk van 1937. Detailbranchgewijze der faillissementen. Gedurende de week Totaal sedert 3-6-38 tot 10-6-38 1 Januari 1938 8 Dl verren 203 1 Beenhouwer 4 1 Meubelhandelaar 2 1 Hotelhouder 7 2 Aannemers 16 1 Bierhandelaar 3 1 Drukker 3 CONCORDATEN. Van 1-1-38 tot 10-6-38 in België 1C2 aanvragen van een concordaat-en 57 bekrachtigingen, tegen over 76 en 57 voor het zelfde tijdperk van 1937. Van 1-1-38 tot 10-6-38, in België 3 goed keuringen van gecontroleerd beheer. De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie (Afd. Handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: PROTESTEN IN BELGIE Er werden over de week eindigende 3-6-'38, in België. 2004 protesten geregis treerd tegenover 1742 voor het zelfde tijd perk van het vorige jaar uitgesproken. Van l-l-'33 tot 3-6-'38, in Belgic, 40736 protesten geregistreerd tegenover 33101 voor het zeilde tijdperk van 1937. De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie (Afd. Handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE Er werden over de week, eindigende 17-6-'38, in Belgie, 15 faillissementen gere gistreerd tegenover 9 voor liet zelfde tijd perk van bet vorige jaar. Van 1-1-38 tot 17:6-'38 in Belgie, 317 faillissementen geregistreerd tegenover 288 voor hetzelfde tijdperk van 1937. Detailsbranchgewijze der faillissementen. Gedurende de week Totaal sedert 10-6-'38 tot 17-6-'38 1 Jan. 1938 8 Diversen 211 4 Aannemers 20 1 Meubelbaudelaar 3 1 Banketbakker 2 1 Bioskoophouder 3 CONCORDATEN. Van l-l-'38 tot 17-6-'38, in Belgie, 104 aanvragen van een concordaat en 61 bekrachtigingen tegen over 79 en 60 voor het zelfde tijdperk van 1937. Van l-l-'38 tot 17-6-'38, in Belgie, uit gesproken 3 goedkeuringen van gecontro leerd beheer. GE ZIJT OVF.R ONS BLAD TEVRE- DEN! - NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND ZOO STEUNT GE ONS. - DOE HET ZONDER UITSTEL. Ja, maar zal de waarheid nog niet erger zijn? Dora haalde de schouders op. Dat kan niet, riep zij eenigzins ge agiteerd. Doch de detective sprak altijd even be daard: Hoe erg die waarheid dan ook wezen mocht, mevrouw, als de onthulling ervan noodig is om een even erge, nieuwe mis daad te voorkomen, dan zult u zeker niet weigeren mede te werken, dat ik de waar heid ontdek. Mevrouw Burton boog het hoofd. Ze was erg bleek geworden. Dora begreep niet, waarom haar de wending, die het gesprek had genomen, zoo had aangegre pen, want dat dit het geval was bleek wel zeer duidelijk. De debêctJve had Dora hulde gebracht voor haar scherpzinnigheid, maar zij kreeg nu toch het gevoel, dat haar tante iets vreesde, waarvan zij nog geen ver moeden had. Wat zou dit zijn? Had Rosch tanie meer verteld dan haar of wist haar tante bijzonderheden van de misdaad, die zij niet kende? Dora verlangde dit te vernemen U hebt mij nog altijd niet verteld, mijnheer Rosch, zeide zij, wat u over komen is en hoe u aan het gevaar is ont snapt, waarin u verkeerd hebt. En u nog niet, wie u het briefje braCht. dat u omtrent mij waarschuwde. Maar ik geloof, vervolgde de detective, dat uw tante zich niet wel gevoelt. Inderdaad zag de arme vrouw er zeer vermoeid uit. Leid haar naar haar kamer; mis schien wil mevrouw zich liever te bed begeven. Mevrouw Burton weersprak dit niet. ZIJ ging met Dora heen, «naar bij de deur wendde zij zich nog even tot den detec tive: Fn de waarheid zal vreselijk zijn. Voor u niet zoo vreaselijk ais de ancst, die u nu lijdt, antwoordde Rosch kalm. TOees gerust mevrouw, het zal an ders zijn dan u vreest. HA M PQ f Verlangt gij U en uwe meisjes CHIC aan L'/atTlLiO te kleed en Brengt dan een bezoek aan Tel. 1210 Marie-Josê, H. Serruy slaan, n' 5, Oostende. Alle aoort toiletten, mantels, kostumen. Alle maten, zelfs voor zeer struische dames. Keus voor meisjes van 3 tot 14 jaar. V VRAAGT?... WIJ ANTWOORDEN!... LOUIZA W. vraagt ons: «Hoe krijg ik mijn roodsteenen bloempotten weer frisch- klenrig? U kan ze opknappen en op nieuw een frisch uiterlijk geven, met ze eerst goed van buiten af te boenen met heet water en Brusselsche aarde en ze, ais ze droog zijn, af te wrijven met in water opgelost steenrood. MARTHA D. G. vraagt ons: Hoe kan men sleehtriekende flesschen opnieuw zui ver krijgen? Men gaat daarvoor op de volgende wijze te werk. Men zal in el ke flesch twee lepels mostaardmeel doen. Ze daarna met water vullen tot boven toe. Goed schudden. Eenige dagen laten staan. Zoo noodig nog eenmaal herhalen. ZOÉ M. vraagt ons: Hoe moeten elas- tieke kousen gereinigd worden? Men make een tamelijk dik zemelwater klaar. Wanneer het lauw geworden ls, laat men er de elastieke kousen gedurende 24 uren in weeken. Daarna zachtjes wrijven, en in regenwater uitspoelen, en nog eens na spoelen. Niet in de zon laten drogen. RACHEL V. A. vraagt ons: Bede een middel op te geven om roestvlekken te verwijderen uit wollen stoffen.Be vochtigt de rcestplekken in wollen stoffen met een 100 oplossing van wijnsteen of citroenzuur, dat er gedurende e?nige minuten moet intrekken, en daarna flink moet uitgespoeld worden onder de kraan. Men kan de roestvlekken eveneens trach ten te verwijderen door er citroensap op te druppelen en daarna boven den stoom van een ketel te houden. Waschgoed, waarin zich roest bevindt, wordt behan deld met een 5 sterke zoutzuuroplos- sing, waarvan men een weinig op een schoteltje doel, de plek erin leggen en daarna onder de kraan flink uitspoelen. !M. S. B. P. vraagt ons: Hoe verwij dert men uit beste kleeren, groene plekken voortkomende van gras? Bede in het vervolg met inkt op gewoon papier te schrijven: uw potloodschrift op het stukje boterpapier was bijna onleesbaar. Gras- vlekken uit linnen stoffen, uit gekleurde en uit zijden stoffen worden verwijderd door gewoon uitwasschen of door het ge bruik van bleekmiddelen. Soms verwijde ren ze reeds door ze in zuiver water uit te spoelen. Wacht er echter nooit te lang mee: ihoe vlugger men ze uitspoelt hoe beter. Wrijf altijd van buiten naar het midden van de vlek, om aldus te vermij den dat de plek nog grooter worde. Oude vlekken zijn moeilijk te verwijderen, en zijn er zelfs in het geheel nooit meer uit te krijgen. B. L. vraagt ons: Hoc wascht men strooihoeden?Vooraf uitborstelen met zeepwater, en daarna in schoon water naspoelen. Dan lost men 6 deelen versche chloorkalk op in 200 deelen water en laat daarin den hoed een poosje staan. Dan voegt men bij de chlooroplossing nog 2 deelen zoutzuur en legt den hoed daar dadelijk in. De pot of het kuipje waarin de hoed lig, moet goed worden toegedekt, en de hoed blijft zoolang in deze oplossing staan, tot het strooi geheel wit is gewor den. Eindelijk wordt de hoed goed schoon in water afgespeeld, gedroogd en geappre teerd. De oplossing ls voldoende voor een half doziin hoeden. Men kan de strooihoeden ook reinigen op de volgende manier: de hoed wordt met een wollen lap, met in water opge lost zuringzout, flink afgewreven en te drcogen gelegd, of men kan den hoed met een spons met een oplossing van vijf percents citroenzuur wasschen, wat men bij eiken drogist kan bekomen. Na deze laatste behandeling moet de hoed in schoonwater afgespoeld en op een luchtige plaats gedroogd worden. Op deze manie ren gewasschen worden de hoeden witter dan cr.et zwavel. M. D. vraagt ons: Kunnen alle sproe ten verwijderd worden, zeifs diegene die gansch het jaar bi'blijven? Sproeten men heet ze veelal zomersproeten ontslaan door een cpeenhooplng van pig- mentkorreltjes, dit zijn aanwezige kleur stoffen die in den vorm van de kleinste korreltjes in de bovenste huidlagen zit ten. Zij kunnen op het geheele lichaam voorkomen. Bij mas~ale ophooping in de huid van het aangezicht werken zij sterk mismakend. Mees'al komen zij in den zo mer op, en verdwijnen in den winter. Alle sproeten kunnen echter verwijderd wor den. Maar zulke kuren (mogen alleen vol gens geneeskundig voorschrift plaats heb ben, daar de daartoe vereischte middelen de huid sterk prikkelen. Immers er wor den daartoe sterke zalven (schildpasta) gebruikt, die de huid en daarmede de sproeten tot afstooting brengen. Ook Röntgenstralen komen in aanmerking. Op rijperen leeftijd verdwijnen de vlekken doorgaans van zelf. In eik geval, indien u van de sproeten wilt verlost zijn wendt u tot een huidspeciahst. Uw gewone genees heer kan u wel een goed adres bezorgen. Mogen wij nog eens iets van u verne men? P. D. vraagt ons: Wat moet men doen om bruine plekken (workten) uit het aan gezicht te doen weggaan? Bedoelt u een gepigmenteerde moedervlek of wrat ten? Een gepigmenteerde moedervlek wordt door uw geneesheer met het mes verwijdert. Wratten worden meestal ver wijderd door wegbijten met salpeterzuur of helsche steen, nadat de bovenste hoornlagen met het mes bij vlakke sne den zijn weggenomen. Eene uiterst ge makkelijke en geheel pijnlooze methode is het aanstippen met waters tof superoxy- de, dat meermalen dagelijks met een wat- tekusrentje gedurende eenige minuten op de wrat gebracht wordt. Over eenigen tijd Toen sloot hij kalm de d.eur achter de dames, ging voor den haard zitten, die zachtjes brandde en een aangename warmte verspreidde. Hij sloot de oogen en lag daar zoo heerlijk in den gemakkelij ken zetel, dat hij werkelijk moeite had den slaap te overwinnen. Na eenigen tijd kwam Dora Burton weer alleen binnen. De detective soheen het niet te bemerken, een oogenblik bleef zij bij de deur, die zij zachtjes gesloten had, naar hem staan kijken. Toen zeide zij: U schijnt wel ernstig over het ge heimzinnig probleem na te denken. Rosch richtte zich op. Als ik u de volkomen waarheid zeg gen moet, juffrouw Burton, zeide hij, dan was ik niet aan het denken, maar half aan het soezen. Het is hier zoo behaaglijk, als u nog even langer uitgebleven waart, had u mij in diepen slaap aangetroffen. Een vreemd idee zoudt u dan van den wakkeren detective gekregen hebben, niet waar? Maar tot mijn verontschuldiging strekke, dat ik misschien nog niet be komen ben van den tik dien ik op m'n hoofd gehad heb. U heeft moeten vechten, men heeft u geslagen? riep Dora. Gevochten heb ik niet. Maar, ja, geslagen ben ik wel; men heeft mij een slag op het hoofd gegeven, die mij be wusteloos deed neerstorten. Maar ik schijn nogal een harden schedel te heb ben. Vertel me toch wat er gebeurd is, zei Dora dringend. Nu, dat is gauw gedaan. Ik heb een kijkje genomen op den Eiker.hof, of liever in het park dat er bij behoort. Ik Iiad daar een ontmoeting met iemand, die mij aardige inlichtingen zou kunnen geven, maar werd plotseling van achteren neer geslagen. En toen? Toen vond ik mezelf terug, netjes verpleegd in een kamer van het kasteel. Men heeft waarlijk alia zorgen aan mij besteed. laat zich de wrat van de huid afnemen, die men voorzichtigheidshalve nog enkele malen met de vloeistof aanstipt, ten ein de fv.e terugkeer te beletten. In elk geval doet er niets aan zonder uw geneesheer voorafgaandelijk geraadpleegd te hebben. Anders loopt u veel gevaar de zaak te ver ergeren. Uw geneesheer daartegen zal u met sukses pijnloos en het goedkoopst helpen. O. J. vraagt ons: Hoe bereid ik een tusschengerecht van salade en tomaten? Wat dien ik erbij op? Zie onze ge rechten, in onze rubriek van toekomende week. H. L. vraagt ons: Hoe geraak ik de mieren kwijt uit mijn keukenkast? De mieren hebben een afkeer van doode visschen, van teer, van traan, vlierbloe- men, peterselie en kervel, zoodat men ze daarmede verdrijven kan. Daar zij voor al gesteld zijn op aHea wat zoet is, en een verwonderlijke scherpzinnigheid bezitten in het bemachtigen van die dingen, zal men die dingen een tijdje uit de keuken kast houden, en er de hooger opgesomde verdrijvingsmiddelen in plaatsen. Vooraf moet men echter de keukenkast grondig schoonmaken, om er de minste kruimel restjes uit te verwijderen. AAN AL ONZE LEIRESSEN. U kan in alle vertrouwen uw vragen en raadver- zoeken aan het adres van dit blad opstu ren, onder gesloten omslag, met vermel ding: «VOOR TANTE BARBARA». Wij antwoorden steeds onder beginletters of opgegeven schuilnamen. Beleefd verzoek een postzegel van 70 centlemen erbij te voegen voor het dekken van administra tieve kosten. MODE-TIPJES DE NIEUW GELANCEERDE BLOEM- PATRONEN laten bijzonder mooie effec ten bewonderen, dank vooral aan het nieuw druk-procédé, waardoor de ver schillende kleurnuances harmonisch in een vloeien. DE FANTASIE-STOFJES bedrukt of bewerkt met poppetjes, scheepjes, vlag gen, postzegels en zelfs tot in alle fines ses uitgewerkte plattegronden en stads beelden worden eveneens flink gelanceerd, en bekomen nu reeds wat bijval, die ech ter niet algemeen schijnt te worden. BADMODE 1938 kondigt zich nu reeds volop aan in een overvloed van fleurige patroontjes als bloemen, sterren, strepen en stippels op effen fond. Blijft marine blauw het meest populair, toch zien wc ook veel bleu, geel, rood. wit en andere kleuren. Donkerblauw wordt aangeraden als de kleur die het beste af.kleedt. Er wordt voor gewaarschuwd dat geel en wit bij nat worden gevaar tot doorschijnen kunnen opleveren. Bedenk ock even dat hoe beter de kwaliteit van een badpak is, des te mooier de pasvorm zal zijn. DE IDEALE ECHTGENOOT Een Rotterdamsche vriendin van me, die weet dat ik ieder week een kranten artikel voor de VROUWEN schrijf, stuurde me deze week een interessanten brief, waaruit ik voor mijn lezeressen het volgende overneem: Je schrijft iedere week een boel inte ressante dingen voor je lezeressen. Maar heb je reeds een ernstig artikel gewijd aan DE IDEALE EOHTGFNOOT? Zoo iets dat de vrouwen eens aan hun man kunnen ter lezing geven? Geen smoesjes natuurlijk, maar ernstige beschouwingen! Want je wil wel met mij bekennen dat het voor vele huisvrouwen een hopeloos werken, wroeten en strijden is, wanneer hun man niet meewil, Vanneer hun man het hun ieder uur van den dag om ter lastigst maakt. Ik heb goddank over mijn man niet te klagen. Maar mijn beroep van ziekenver pleegster brengt mee dat veel zieke vrou wen me hun huishoudelijk leed uitschrei en. Het klinkt soms echt beroerd! Vóór het huwelijk waren de mannen meestal poeslief! Ieder moment namen ze notitie van hun toekomstige vrouw! Ze waren hoogst bereidwillig, inschikkelijk! Ze dachten er steeds aan hoe ze hun toe komstige vrouw het aangenaamst konden zijn. Maar pas een tijdje gehuwd... ze vergeten hun vroegere belofte: steeds be hulpzaam te zijn, steeds een aangename levensgezel te zijn, steeds een betrouw bare steun te wezen! Ze worden soms hinderlijk ln de goede huishouding! Zie dat is nou eens een pracht-onder- werp voor een van je wekelijksohe praat jes! Totdaar de passus uit het schrijven van mijn vriendin! Maar... zij voegde er nog een klein krantenuitknipsel bij, dat hoogstwaarschijnlijk als dokumentatie voor bedoeld onderwerp moest dienen. We vinden dat uitknipsel echter heel prachtig, en aarzelen dan ook niet het hieronder ter overweging VOOR DE MAN NEN te publiceeren. Het verscheen in het FAMILIE-WEEKBLAD van Rotter dam-West. De Ideale Echtgenoot! Mag de bespreking van dit ernstige on derwerp aanvangen met een grapje? Twee jonge diames zitten aan het strand en één van haar wijst op een héér, die op korten afstand van het tweetal heeft plaats genomen. Die man bevalt me, zegt zij. Hoe kom je daarbij, hij is vreeselijk leelljk, zegt de ander. Kan best zijn, maar hij is de eenige, die voortdurend notitie van me neemt! Er zit in dit grapje dieper beteekenis, dan men zoo oppervlakkig zou gelooven. Het is ontegenzeggelijk een der beste Ja en verder? Verder. Nu, ik heb nog iets gehoord, dat mij van belang leek, namelijk dit, dat de jonge dame, m.t wie ik siprak, krankzinnig ia. En dat zij verdwenen ls, na die ontmoeting met mij. En zij zou de grens over gaan met snijnheer van Beekum. Met Frans van Beekum? Weineen, met den ouden heer. O ja, u weet nog niet, dat die teruggekomen was. Terug gekomen, hierheen? Ja, hij wilde zich bij de Justitie aan geven, maar ls weer teruggekeerd. Gelooft u dat? Ja zeker, ik gelor', dat hij terug kwam en werkelijk het plan had zich zelf aan te geven, want hij wilde zich vrij pleiten van de beschuldiging van moord op uw oom. Maar waarom deed hij dat niet? Ja, waarom? En waarom nam hij dat meisje mee? Dat weet ik ook nog niet. Maar u weet meer dan u mij zeggen wilt. Toch niet, misschien vermoed ik wel een en ander, doch wat hebt u aan ver moedens. Vertel mij eerst eens, wie heeft u het briefje gezonden, waarmee u bij mijn vriend Athur Roger geweest zijt? Dora haalde de schouders op. Ik weet het niet, zeide zij. Wie heeft het dan gebracht? Dezelfde jongen, die mijnheer Roger een briefje bezorgde en die door u uit gehoord werd. Rosch glimlachte. Dien gij dus ook uitgehoord hebt. Welnu, wat zijt ge van dat spraakzame jongmensch gewaar kunnen worden. Toch zsker wel wie hem dat briefje had laten bezorgen. Hij zei. dat hij het van de huls houdster had gekregen, die hem gezegd had er niet met den baron of de freule over te spreken. Maar als dat waar is, kan die huishoudster, dunkt me, slechts tussohenprrsoon geweest zijn. Da detective was ten zeerste geinteres eigenschappen \...i man. dat hij vaa een vrouw notitie neemt, niet alleen <a tijden wanneer hij nog niet getrouwd ia, doch ook nadat hij met haar gehuwd 1% en wat meer zegt voortdurend in he: hu welijk. Niets is er voor de vrouw zoo hin derlijk en werkt zoozeer misverstand in de hand als juist het gevoel, dat haar man geen notitie '.an haar neemt, zelfs al neemt hij ook van andere vrouwen geen notitie. De goede echtgenoot heeft tot taak voor zijn gezin naar beste krachten te werken. In het meerendeel is de man toch de kostwinner en hij zal die taak gaarne op zich nemen, ook al bergt ze veel moei lijkheden, zorgen en persoonlijke opoffe ringen in zich. Van den goeden echtge noot mag ook verwacht worden, dat hij zijn verstand, ervaring, zijn groeiende le venswijsheid ten dienste stelt van zijn gezin en dat hij vooral zijn vrouw steunt, daar waar zij aanspraak en raad van noode heeft. De meeste mannen gaan zoo in hun werk op, en schatten de moeilijkheden, welke zij ontmoeten, zoo hoog, dat zij over alle dingen, waarmede de vrouw te kampen heeft, de schouders ophalen. Maar al te dikwijls ziet de vrouw haar regelmatige klachten als niet geteld bij den «heer des hulzen». Vrouwenpraatjes; onbenulligheden en \Vt dies meer zij, die den tijd van een ernstig werkend man niet waard zijn. Wie als man zoo spreekt begaat een grove fout. Hij vergeet dat alles in het leven betrekkelijk is. De vrouw heeft nu eenmaal, doordat haar taak in het gezin bestaat in het ver vullen en behandelen van tallooze kleinig heden, veel meer waarde te hechten aan die zaken, welke den man futiliteiten toeschijnen. Doch daarom is het volstrekt niet ge zegd, dat de oplossing er van en de be strijding der bezwaren, geen moeilijke opdracht is. Een vriendelijk opwekkend woord, een hartelijke raad ls zooveel waard. En de man, die de kunst verstaat beide te geven, zal van de liefde der vrouw met wie hij zijn leven moet deelen, verzekerd zijn. Ook al wordt een huwelijk gesloten vol illusies en ideale verwachtingen, toch zal weldra blijken, dat zonder het slijk der aarde het niet mogelijk is een huishouden te voeren. De vrouw zal bijvoorbeeld tot den man, den kostwinner moeten komen om van hem geld te krijgen voor de uit gaven, welke onvermijdelijk zijn. De ma nier, waarop d8 man dat geld geeft, kan van zeer grooten Invloed zijn op de goed» verhouding tusschen echtgenoot en echt- genoote. Indien de man verstandig is, bepaalt hij in overleg met zijn vrouw het deel van het inkomen, waarover zij mag en kan beschikken voor de huishoudelijke uitgaven. In bijna alle gevallen zal het voor de hulsvrouw veel aangenamer zijn indien zij met haar geld moet uitko men dan dat zij voor elke uitgave naar haar man moet .aan om van hem meest al met hoofdschudding het vereischte be drag van hem los te krijgen Ook wat betreft de opvoeding heeft d« vrouw veel meer met kleinigheden te re kenen dan de man. Elk kind is een we reldje op zichzelf, en vraagt zeer veel kleine zorgen, kleine uitingen van overleg en verstand, om die wezentjes op te voe den tot goede gemeenschat>f'Tner»^cv,',r'. Doch bi> deze taak, welke het wezen van het huwelijk uitmaakt, moet de man zeer zeker ziin stem doen gelden. Hier geldt vooral de stelregel: anan en vrouw zijn één. Bij de opvoeding, houdt het overwe gend verstandelijke van den man, het overheerschende gevoel van de vrouw in evenwicht. Een goede man is met recht het hoofd van het gezin, dit ls: hij gaat om het goede voorbeeld te geven. Een goede man dient zijn verstand en zijn ijver voor zijn gezin te gebruiken. Een goede man pro beert st-eeds een beteren man te worden. OM EENS NA TE DENKEN!.., Wat uit liefde gedaan wordt draagt altijd vrucht! Schoonheid ls niets zonder goedheid! Liefde mag straffen, de gramschap nimmer! (Nadruk Verboden). TANTE BARBARA. De versche vrucht ^^C'E LIEBIG ANTWERPEN .(■"ftlll IV'i' I'll l'l'H— III III II I III De Raad van het Viaamsch Economisch Verbond vergaderde Zaterdag 18 Juni, onder het voorzitterschap van den Heer Baldewijn Steverlynck, Algemeen Voor zitter. De Raad benoemde tot Ondervoorzitters de Hecren Jos. Beuckeleers en Carlo Ge- vaert, terwijl als afgevaardigd beheerder werd aangesteld, de Heer E. Brieven. aan de spits van den vooruitgang. Wonder zig-zag ANKER, naait alles! Geen beter naaimachien dan ANKER... Wel duurder Vr. inlichting bij Vertegenwoordiger uwer streek: Van Sevenant, DiksmuidcAmery, Woumen; W6 A. Vervaecke, Waregem: Lannoo, Koekelare; Verdoene, leper. Of voor 't groot: M. J. Verhaeghe, Steendam, Gent. - Overal voortverkoopers gevraagd. seerd. Even zweeg hij en staarde peinzend in het vuur. Dora Burton wachtte, maar zij voelde zich teleurgesteld, toen RoscU opnieuw een vraag stelde. Want opeens roerde hij een geheel ander onderwerp aan. Juffrouw Burton, zeide hij, uw tante is erg ongesteld. Maar misschien bevindt zij zich nog niet te bed. Zou het nu wer kelijk onmogelijk zijn, dat gij van avond nog met haar die papieren van uw oom nazocht? Zij heeft beloofd, dat het morgen zou gebeuren en... Jawel, en daar nam ik genoegen mee, tk weet wat u zeggen wilt. Maar geloof me, niets is voor het oogenblik dringen der dan dat ik vanavand nog meer daar omtrent weet. Luister eens, u wilt beslist dat het drama wordt opgelost, dat we pre cies achter de waarheid komen? Dat wensch ik beslist. Men zegt wel eens dat in den oorlog alle middelen geoorloofd zijn. Dat gaat te ver, maar men bezigt dan toch wel heel veel middelen, die men in andere omstandigheden beslist veroor deelen zou. In zekeren zin is dat ook zoo bij een strijd tegen een gewetenloos misdadiger, gelijk wij dien than3 ook voeren. Om erger te voorkomen, moeten wij ock over be zwaren heen stappen, die ons in ander» gevallen zouden weerhouden. Waarvoor die lange inleiding? Omdat ik wel lust heb u tot iets over te halen, waarin ik weet, dat u niet gemakkelijk zult toestemmen, Juffrouw Burton. En wat is dat? lik zou u wiüen voorstellen dat u tracht u van iets meester te maken, dat strikt genomen niet aan u toebehoort. Ik bedoel dit: probeer u meester te ma ken van de papieren, die uw oom toe- behooren en die wij dadelijk noodig zul len hebben. ('t Vervolgt.) iiimimmiiiiiiiiuiiiN TOILE CIRÉE en LINOLEUM Bij SANSEN-YANNESTE) Pope ring*.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 9