gïlBA Hel Drama van Schillerhorst Ons Vrouwenhoekje GEDACHTEN ANKER-NaaImachienen AANBESTEDINGEN 'T ROOS KRUIS KATK. UITZENDINGEN vTOMATEN WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLET1JN WEEKKALENDER BIJVOEGSEL AAN «DE POPERINGENAAREN .DE r ALLEVAN ZONDA G W JULI 1938. Nr 27. Het nut der deugd is zco opvallend. dat jelfs de fcoozen ze zuive uit eigenbelang beoefenen. Een beleefd man verricht ook dat wat fcem verveelt met een glimlach. Kleinzielige beschouwingen zijn vaak t graf van groote dingen. Eer. filosoof denkt als hij iets ziet en een kunstenaar ziet als hij iets denkt. hetaaanneke UIT DE M'N BESTE MAN, 'k verKiaar U in mijn [zang, Dat mijn compassie met U zei zijn geme- al naar gelang... [ten G'uw vrouw... uw vrouw, uw eega of uw [gemalin kunt heeten! Als een man trouwt krijgt hij 6f een vrouw, óf een eega, óf een gemalin. Uit liefde trouwt hij een vrouw, uit overleg een eega, uit eerzucht een gemalin. De vrouw heeft hij voor zich alleen, zij leeft voor hem alleen. De eega voor zijn kring van kennissen. De gemalin voor de uit gaande wereld, het theater, het seizoen. Als hij ziek wordt zal zijn vrouw hem liefdevol verplegen. Zijn eega zal af en toe wel tijd hebben om bij 1 em te komen zitten. Zijn gemalin zal eiken morgen trouw naar hem laten informeeren. Het huishouden wordt gedaan door de vrouw. De eega zal het regelen, hoe haar huiehoudster moet koken, schoon maken enz... De gemalin zal haar huishoudster laten betalen en zelf de modeplaten laten komen. Met de vrouw gaat de man wandelen. Met de eega rijdt hij uit. Zijn gemalin mag hij naar allerlei gezelschappen bege leiden. De vrouw deelt de zorgen van haar man, de eega zijn geld... maar de gemalin b: zorgt hem schulden. Als de man sterft zal de vrouw om hem treuren, de eega beklaagt hem... en zich zelf het meest... de gemalin zal dure rcuwkleêren om hem dragen... En daarmeê hebt ge 't verschil van de differentie ziel... En aan al mijn beste Lezers wensch ik... een vrouw'. JA, sprak de verongelukte vlieger, ik wilde een nieuw rekord op mijn naam brengen... Dat hebt ge ook, antwoordde een toeschouwer... gij zijt de eerste die uit een boom klimt, zonder er ingeklommen te zijn! TWEE ROODE ROZEN Een kus daarbij Minnen de vrouwen Ten allen tij De bloemen geeft ge in den vroegen mor- [gen Des avonds kunt ge... den kus bezorgen!... Zoo zingen ze in 't liêken! Maar de ro zen kunnen tot iets anders ook nog dienst doen... want d'Amerikanen hebben een nieuwe groente ontdekt!... Klaarblijkelijk konden de bloemenkweekers in Califor nië hun roode rozen niet meer in vol doende hoeveelheden verkoopen. Ze zoch ten een uitweg en vonden dezen in de., hotelkeuken! Wanneer men namelijk rozen ontbla dert dan houdt men tenslotte de kelkbla den over, die even genietbaar zijn als an dere kelkbladen. Men stelde dus een on derzoek in en kookte eerst eens rozen en kruidde deze zeer sterk... en 't was naar 't schijnt iets van lek mijn lip... maar och arme, hun kleur hadden de rozen ver loren en zs zagen er zelfs onappetijtelijk uit. Derhalve trachtte men de kleur te be waren. Dat gelukt indien men de rozen ais salade opdient met wat olie, azijn en citroensap erop... En zoo vindt men op het oogenblik op de spijskaarten van de Oalifornische restaurants rozensalade prijken... En de bloemenkweekers verheugen er zich nog 't meeste over want nu kunnen z'hun rozen zelfs in... verwelkten toestand verkoopen. DE VROUW DES HUIZES was onte vreden. Maar Liza, waarom hebt ge de ven sterruiten alleen maar aan den binnen kant gewasschen en niet van buiten? Ja, madame, ik heb ze van binnen schoongemaakt, opdat madame naar bui ten kijken kan en van buiten heb ik het niet gedaan, opdat de menschen niet naar binnen kijken kunnen! NE KLETSKOP, 't klir.ke nog zoo edel Is ne man zonder naar op zijne schedel. Teeken, zegt men, van veel verstar d of [veel verdriet... Of 't waarheid is, dat weet ik niet Luistert, 't weze ,n uw brein bewaard. Wat dokter Thomas ons daarvan verklaart. Is het waar dat iemand die veel stu deert of veel verdriet heeft, meer kans heeft op kaalhoofdigheid dan iemand an ders. Neen! zegt Dr Thomas, een Ameri- kaansch geleerde, die proefondervindelijk de valschheid dezer stelling bewezen heeft... en hij komt aandraven met zijn gezegende statistiekskens. Op 100 personen in elke klas van men schen bij wie de proef waargenomen werd, zijn er slechts 16 kletskoppen bij de in- tellectueelen, terwijl er bij de... gevange nen 35 zijn; bij krankzinnigen 33; bij ar beiders 21; bij winkelbedienden 15; bij handelslui 14; bij schrijvers 13; bij land bouwers 10 en bij kunstenaars daar deze over 't algemeen goed hunnen ar tist enkop verzorgen slechts 3. Mengelwerk van 3 Juli 1938. Nr 13. corspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT «te Hé? vroeg Dora Burton verwonderd, u stelt me voor, desnoods zonder mijr. tante daarin te kennen, die papieren van mijn oom te stelen, ja ik weet er heusch geen ander woord voor. Dat kunt u niet meenen, mijnheer Rosch. Rocch haalde even de schouders op. Stelen is een heel hard woord, zei hij, ik wil niet dat we uw tante zullen bercoven van hetgeen haar behoort. Maar ja, ik heb al gezegd het is geen mooi middel, dat ik toepassen wil. Stelt u dan zooveel belang in het kennis nemen van die papieren, waarvan u nog maar alleen vermoedt dat ee er zijn! Ja. Maar u zult ze morgen hebben. Misschien. O, maar ik zal ze met tante nakij ken en... Als ze er dan nog zijn. Wat is dat nu; u zult me toch niet wijs willen maken, dat ze van nacht nog gestolen zouden worden. Ze liggen veilig bewaard en wie weet er van, wie zou ze willen? Welnu, gestolen zullen ze niet wor den, maar vernietigd misschien. Door wie? Kom spreek ronduit mijn heer Rosch. Goed dan. juffrouw, ik zal ronduit spreken. Ik vrees, dat uw tante voor mor gen die papieren vernietigen zal. Maar dat is, dat is waanzin, zooiets moogt u niet zeggen. Men zou er zoowaar uit kunnen opmaken, dat u mijn tante Ook bewees Dr Thomas dat het uiterst nachelig is voor het haar, het zeer kort te laten knippen, cf den schedel te scheren Nu weet g'hst hé! Maar 'k vraag mii af waar ik de mijnen wei mag gehaald hebben TOEN HIJ THUTS KWAM, vond hij zijn vrouw in tranen. Ik ben beleedird, snikte zij in ant woord op zijn vragen. Uw moeder heeft me beledigd. Mijn moeder? Hoe kan dat? Ze is hier tientallen kilometers vandaan? Dat weet ik. maar vanmorgen kwam er een -brif van haar voor u en ik heb hem opengemaakt. Juist, maar hoe zit het met de belee- diging? Die stor.d in het no-t scriptum. Ze schreefLieve Marie. Vergeet niet dezen brief aan George te laten lezen OM VOORT TE GAAN MET 'T HAAR Vraag 'k U, Lezerschaar Of ge weet, ge moogt er naar raan, Hoeveel haarkens d'r op uw knikker staan? Ja, bes'e Lezers en alderliefste Lezers- kens. hoeveel haarkens draagt ge op uw hoofd, zoudt ge denken? Een milliard? Geen plaats er voor! Een millicen? Ook niet... Doch, zijt ge blond dan hebt g'er ongeveer 150.000; hebt ge een donkeren haarbos, dan is dit getal slechts 100.000 en zijt ge goud(?)k!eurig dan hebt ge slechts 50.000 pijltjes! Zoo zeggen ze... maar 'k snuite er mij nen neuze over uit... En zoo merk ik terstond Dat door den band 'n Zakdoek is vierkant En niet rond... En vanwaar zou dit... fenomeen, wel mogen komen. Wel om de zakdoeken hun tegenwoordigen vorm te doen aannemen was het in Frankrijk noodig een konink lijk besluit voor uit te vaardigen. Nadat tot de achttiende eeuw de zakdoeken alle mogelijke vormen hadden vertoond, ver klaarde Marie-Antcinette op nen dag dat ze slecht geslapen had, dat de vlerkante doeken volgens haar het meest practisch waren... en heuren vent Bodewijk XVI. puur om haar planzier te doen (ééne keer was geen gewentel vaardigde een konink lijk besluit uit waarin stond dat... «de zakdoeken die in het koninkrijk vervaar digd werden, in de lengte en in de breedte geen verschil mochten bezitten 7-> 0 g;b]even! EEN MIJNHEER, over wien het gezin al vaak gesproken had, maakte persoon lijk zi jn opwachting. O. zei de vrouw des huizes, ik h; 3 u heel anders voorgesteld! Zoo! Hoe dan? Klein, dik en leelijk! Neen. Groot, slank en knap! DE REGEERING VAN BOEDAPEST Zoo las ik overlest Is bezig met zich te draaien in... nesten En met heur onderhoorigen te... pesten! Zij komt namelijk te beslissen dat alle Hongaarse he boorlingen in ha; vervolg op de registers van den burgerlijken stand een... nummer achter hun naam zullen gezet krijgen. Dit nummer zal hen, het leven door, volgen op alle officieele pa pieren! De regeering wil gedaan maken met de verwarringen die ontstaan uit het dragen van denzelfden naam door verschillende personen. Da plaag van de Janssens en de Pesters schijnt niet tot ons land'alleen beperkt te zijn gebleven. De vraag is nu of het nummer dat een zekeren persoon zal dragen niet in de hoogste mate... zijn horoscoop zal beïn vloeden. Wat most de door de goden met het nummer 13 'bedachte Hongaar ln het leven toch gaan ui'richten? Misschien krijgt de Hongaarsche administratie er uit pure compassie 12bis van en waagt ze dan een sprong naar het bleeks, onop vallende cijfer 14. Allee! dat z'er wel meê varen. Allemaal die goei Hongaren! EEN AMERIKAAN was aan 't opsnij den. Man, zei hij tegen esn Ier, bij ons in Amerika is 't zóó vochtig, dat wij met waterlaarzen in ons bed moeten kruipen. Begorrah, lachte "de Ier, dan moet ge bij ons eens komen. Als 't .regent, zijn er in de straten geen autobussen te zien. —Wat dan? vroeg de Yankee. Duikbco'en! zei Pat. 'K ZEG U DIT Zwart op wit Omdat ge, hoe g'ook heet, Nooit 'n weet Waar God uw leven leidt En de wereld is zoo wijd Zoodat 't gewis Niet onmogelijk is Dat g'ook eens een S.O.S. kreet zult moe iten slaken En dan van dit, gebruik zult kunnen ma- [ken. En dat interessant nuttig nieuws is het volgende. Als een eenzame bewoner of reiziger in de uitgestrekte schier onbewoonde dselen van Australië (niet da'k U zoo ver wensch!) ziek, verdwaald of in gevaar is, mag hij een telegraafdraad doorsnijden een handeling welke als verzoek om hulp wordt beschouwd. De lijn wakers stellen dan onmiddellijk, door middel van elec:rische instrumenten vast, waar de draad doorgesneden is soms op een af stand van honderde mijlen en trekken er op uit met voedsel en verbandmiddelen! Ge moet nu precies hier niet probeeren van telegraafdraden door te snijden, zul le!... want ge zoudt nen anderen post pakken, en nen anderen S.O.S. kreet mo gen slaken! ZE SPRONG OP toen de deur van haar nieuwe zaak openging om een eersten be zoeker binnen te laten. De eerste klant! Ze moest een goeden indruk maken. Gauw greep ze den haak van de tele foon, en begon een druk gesprek. Nadat ze een afspraak had gemaakt, legde ze den hoorn neer en vroeg den binnenkomen den bezoeker: beschouwt als, als een medeplichtige van den, misdadiger, die bij het vernietigen van die papieren belang zou kunnen heb ben. Ik kan heusch niet toestaan, dat u zoo iets insinueert. Ik ben heusch boos op u. Het gaat werkelijk alle perken té buiten, hoe durft u zoo iets te insinueeren. En hoe durft u mij voorstellen, dat ik mijn tante zoo zou bedriegen. Mijnheer Rosch. u moet werkelijk dien hevigen slag, dien u op het hoofd gekregen hebt, nog niet te boven zijn, anders zoudt u mij en u aelf dit bespaard hebben. Dora Burton was oprecht boos en ver ontwaardigd, maar Rosch bewaarde zijn kalmte, al scheen hij zoo'n uitbarsting niet verwacht te hebben. En toch, zoo antwoordde hij, zou ik u dan iets anders willen vragen. Tracht, uw tante te bewegen, dat zij vanavond nog die papieren onder uw bewaring stelt. Gebruik welk voorwendsel ge wilt om dat van haar gedaan te krijgen. Maar ik 'begrijp r.iet... U zult het later begrijpen. Op dat oogenblik werd aan de kamer deur geklopt. Een dienstmeisje trad bin nen. Wat is er? vroeg Dora Burton. Het meisje fluisterde haar iets in. Een oogenblik. zei Dora tob den detective, mijn tante vraag! naar mij, wacht nog even hier, ons gesprek is nog niet tén einde, ik kom zoo terug. Vraag het haar meteen, was alles wat de detective antwoordde. Dora Burton ging en hij wachtte. Maar hij zat nu niet rustig in den fauteuil vóór den haard. Onrustig liep hij in de kamer op en neer. Op eens hoorde hij een gil. Snel opende hij de deur en liep de gang in en de trap op naar boven. Daar zag hij een kamerdeur open staan. Daar hielden Dora en het dienstmeisje beiden zich bezig met mevrouw Burton, die door een flauwte scheen overvallen. Maar niet dit scheen Rosch het meeste te ontstellen, hij rook een lucht van bran dend papier. Hij liep voor den haard en zag duidelijk dat daarin ce- Waarmee kan lk u van dienst zijn, minheer? Een korte stilte, toen antwoordde deze: Ik kom de telefoonaansluiting in orde maken, madame. TERWIJL WIJ HIER STAAN te gapen Moet ge niet denken dat z'in Amerika [slapen... Want de rekords blijven hen lokken En zoo komt het dat ze ginds op den duur Van amper ellef uur Een huis hebben opgetrokken! Ja, Amerika is het land der verrassin gen. Een Jong Amerikaansch architekt heeft een villa laten optrekken in 11 uren. 's Morgens om 6 uur was er rog geen materiaal op de voorbestemde plaats. Te 7 uur kwamen de wagons met de bouw stoffen aan, en aanstond' sloeg een over- grocie groep arbeiders die hun werk te voren nauwkeurig, minuutje per minuutje waren aangeduid, ds handen aan het werk. Tegen den middag was het dak reeds op het huis geplaatst, en de ramen, die ook van te voren waren klaargemaakt, waren reeds ingestoken. Om 6 uur 's avonds was alles klaar, wa ter-, electrLsche- en gasleiding inbegrepen. Voorwaar een echt record op z'n Ameri kaansch! IEDER, die vijftien glazen hier ach ter elkander kan leegdrinken, krijgt van mij 1C0 frank, zei een royaal man in een kreeg. Een klein meneertje, dat blijkbaar geen belang in het gesprek stelde, dronk zijn glas leeg en vertrok. Een kwartier later kwam hij terug en bemerkende dat nog niemand het kunst stuk geleverd had, kondigde hij aan dat hij het wilde probeeren. Zonder veel om haal begon hij aan de vijftien glazen die od d,e toonbank waren gezet. En werkelijk dronk hij ze alTmaal leeg. De aanwezigen stonden versteld. Wel allemenschen! zei de royale be zoeker, den triomfan'elijken winnaar ICO fr. gevend, ik dacht niet dat het mo gelijk was. Ik ook niet, zei het manneke, een tikje buiten adem, tot ik naar de Gouden Ster was gegaan om het eerst te probee ren. Was me dat ne pottepee! IETS! /-.TC xvyj WETEN En dat U zelfs nuttig kan zijn Wordt hier nu ook op 't blad gesmeten Al komt het niet uit eigen brein. Wist ge al... Dat de tijger veel van zout houdt en dat de leeuw ervan walgt? Dat de ratelslang de reuk van tabak verafschuwt en dat zekere apensoorten er daarentegen op af komen? Dat de Spaansche messenvechter zijn tegenstrever in 't hart tracht te treffen, de Italiaansche in den rug, de Russische ln de keel en, (ol schande) de Vlaamsche in den buik? Dat het dier dat het bete een cnweder voorziet, de ram is; als hij met zijn ho rens in 't zand stoot moogt g'er van ver zekerd wezen dat donder en bliksem op komst zijn? Dat leeuwenvleesch eetbaar is, dat be- renvleesch oprecht lekker is, dat het af schuwelijkste gerecht dat men opdienen kan, het vleesch van den kangoeroe is? Dat de Patagoniër de leugen veraf schuwt, maar den diefstal vereert, zooals ook de Spartanen de' oudheid? Dat 't... daarmeê zal volstaan voor van daag. HIJ WAS ZEER SCHUCHTERZij was het niet. Ze zaten naast mekaar op een bank en hij bloosde maar. Weet, ge, vroeg ze, dat de natuur wonderlijk is in alles wat ze dcet? Zoo is bijvoorbeeld de lengte van een mannen arm dezelfde als de omtrek van de taille van een vrouw. De verliefde snul tastte ln zijn zakken. Wat zoekt ge? vroeg ze. Een koordeken om 't na te meten, zei hij! 't Manneken uit de Maan. Ka een iel bewogen partij is niets lek kerder en meer xosjizaam dan boter? hammen met: aan de spits van den vooruitgang. Wonder zig-zag ANKER, naait alles! Geen beter naaimachien dan ANKER... Wel duurder Vr. inlichting bij Vertegenwoordiger uwer streek: Van Sevenant, Diksmuide Amery, Woumen; W* A. Vervaecke, Waregem: Lannoo, Koekelare; Verdoene, leper. Of voor 't groot: M. J. Verhaeghe, Steendam, Gent. - Overal voortverkoopers gevraagd. pieren brandden. Maar hij zag ook, dat er niets meer van te redden viel. Pas toen hij zich hiervan had overtuigd, schonk hij zijn aandacht aan de bewustelooze vrouw, die Dora met een reukzout tracht te bij te brengen, terwijl het dienstmeisje hulpeloos er bij stond. Was dit de kamer van mijnheer? vroeg de detective. Het meisje knikte. Ja, mevrouw is hierheen gegaan en flauw gevallen. De detective schoof nu zonder veel com plimenten Dora ter rijde. Hij nam zon der zichtbare moeite de bewustelooze vrouw op. Wijs mij haar kamer, dan zal ik haar daar heen dragen, zei hij kort. Twee minuten later lag zij op bed. Toen ging Rosch heen. We kunnen morgen wel ons gesprek voortzetten, juffrouw Burton, zet hij, gij moet nu de zieke verplegen. Ik loep met een langs de dokter om hem te waar schuwen. Dora knikte. Voor het oogenblik scheen zij als vernietigd. Maar niet de flauwte van haar tante had haar zoo ontsteld, doch het feit, dat de vrees, die de detec tive had uitgesproken, zoo snel en onver wacht bewaarheid was. Haar tante had de papieren van haar overleden oom ver brand. Vele angstige gedachten en vragen kwamen bij haar op, doch rij dwong zich kalm te blijven, want nu had zij tot eer sten plicht haar tante te helpen. Spoedig kwam de dokter, die de zieke nauwkeurig onderzocht. Op de .vragen van Dora antwoordde hij, dat haaf tante wer kelijk hard ziek was, hij vreesde zeer voor zenuwkoortsen. In ieder geval moest er dien nacht bij haar gewaakt worden. iEn Dora Burton had heel den nacht, den langen angst i gen nacht voor zich om te waken en te denken aan het geheim, dat achter dit alles verscholen moest zijn. Zij had geen vermoeden wat het wezen kon. maar in ieder geval scheen haar tant» er Iets meer van te weten en de 4 JULI. Te 1! u., bouwen v»n een wachthui» te LOMBARDSIJDE. Raming) 110 000 fr. Lastkoh Nr 937. prijs 5 fr., plans 5 fr., Loxumstr.. 16, Brussel. L. W. De rekeningsnotas door het bijz. lastkohier voorgeschreven zullen bij elke inschrijving gevoegd moeten worden, op straf van afwijzing. 7 JULI. Te 3 u.. tsn gemeentehuize te WESTNIEUWKERKE. verbeteren van den steenweg naar Ploegrteert, en buurtwegen nrs 8, 9, 29, 30 en 33 (aanleggen van be- tonverhardingen en grintwegen). Eestek: 383.840,76 1.847.330,10 2 231.170,86 fr. Stukken ter inzage ten gemeentesecreta riaat en te koop, prijs 40 fr., bij arr.-ir.gr A. De France te leper (postch. 405663). Uitslag van Aanbestedingen 27 MEI. Te 2 u., ten gsmeentehuize te KCKSIJDE, leveren van benzine en oi.'ën voor de automobieldiensten der ge meente, van 1 Juni 1938 tot 1 Juni 1939. OOOSSENS P., Vorst: 940 fr., 1.140 fr. (oliën) en 1.143 fr., 1.380 fr. (vet); A. Le- sire. G. Bruyndcnckx en O, Anderlecht: 1.008,75 fr. en 808,75 fr. (id.)Demuth J., Laken-Brussel: 1.072 50 fr. (ld.); N. V. Purflna, Brussel: 1,311.25 fr., 1.856,25 fr. (ld.), 23.700 fr. (naphta); Spl dole ine. Ant werpen: 1.501,25 fr.. 1.671,25 fr. (oliën en vet); The Texas Ccmpeny, Brussel: 1.970 fr. (id.), 2,67 0.13 2.54 (naphta) prijs van den dag; N. V. Compagnie Industriel- le Atlas. Antwerpen: 2,67 0,05 2,62 (ld.) prijs van den dag (id.). 17 JUNI. Te 3 u., ten gemeentehuize te KOKSIJDE, herbesteding voor het bou wen van 2 rioolgemalen met persleidingen en bijkomend deel riool, en van een dub belen reservoir met loozing ln zee. CARREZ L.-O., Brussel: 3.738.273 fr.; Mylle J., Oostende3 878.994,75 fr.; Firma Debuss-bere, Vanderiborre en Z"*, Tielt 4.385.178 fr. 17 JUNI. Te 3 u., ten gemeentehuize te KOKSIJDE, bestrijkingswerken aan de besteende wegen van groot verkeer. Bestek 33.000 fr. N.V. M. J. L. DE VRIESE, Koolskamp; 27 5CO fr. (warm)Pylyser H., Oostduin- kerke: 23.600 fr. (warm); Standaert R., Ruidervoorde: 31900 fr. (koud); Claeys I., Drongen: 34.100 fr. (koud); N. V. S. A. B. D. A., Gent: 39.600 fr. (koud) cf 40.150 fr: (warm). 17 JUNI. Te 3 u., ten gemeentehuize te KOKSIJDE, herbesteding voor het bou wen van riolen voor huiswaters. Bestek: 6.401.660 fr. VAN COTLLIE J., Vrijheidstraat, 34, Oostende: 6.155.479 fr., 6.251.129 fr.; N. M SaventraBrussel: 6 996.690 fr.; Hiel G, Boom: 7.435.530.50 fr.; N. V. Wegen bouw, Antwerpen7.485 930 fr.; Sté d'En- treprises de Travaux en béten au Ka- tanga «Trabeka», Brussel: 7.486.575 fr. of 7.778.543.90 fr. of 9.127.549,40 fr.; Raets Ch. en Vleeracker R Leuven: 7.498.740 fr. of 8.471.534 fr.; N. V. Antwerpsohe We genbouw, Lier: 7 591.703,75 fr.; Hendryckx P., Veurne: 7.679.000 fr.; N. V. Aanme- mingsmaatschappij J. Seghers, Antwer pen: 7.932.000 fr.; A. G. De Grcote en H. Cattrysse, Oostende: 7.998.930 fr.; La- noye A., Oostende: 8.002.075 fr. of 8.562.324 fr.; Carrez G., Brussel: 8.012.091,60 fr.; Vermeulen G„ Antwerpen: 8.149.009 fr.; Mylle J., Oostsnde: 8.253.000 fr.; Firma Debusschsre-Vandenborre en Z'°, Tielt: 8.484.450 fr.; Van Impe O., Brussel: 8.603.400 fr.; N. M. Bouw- en Wegenis- werken, Antwerpen: 8.783 OCO fr.; Daele- mans-Muyshondt E„ St-Amandus-Puurs: 9.585.5S5 fr. 20 JUNI. Te 11 u., 1) bouwen van be tonwegen en verharden van een bevloe ring te LOMBARDiSIJDE. Raming: ruim 100.000 fr. M. T. L. DE VRIESE, Koolskamp: fr 353.830 of 294.103 fr.; Van v.-yrsbereh? H., Poelkapelle314.247 fr. cf 332.132 fr.; Vanthournout E., Gistel: 323.731 fr.; Lam mens L.. Leopoldsburg: 338.345 fr.; H:n- dryekx P., Veurr.S' 569.080 fr.; Werbrcuck P., Moeskroeri: 37L750 fr.; Bcncquet A., Nieuwpoort: 398.500 fr.; Claeyssens Th., Oostende: 398.852 fr.; Carrez G., Brussel; 544.8ÖS fr. 2) bouwen van 2 munitie-onderstanden te LOMBARDS! JDE. Raming; 100.000 fr. WERBROUCK P.: 113.015.50 fr.; Bon- cquét A.: 113.091,10 fr.; De Beul O., Oost ende: 114.038,25 fr. of 122.476,25 fr.; Rayée J., Oostende: 119.357,60 fr.; Vanslambrouck O. en Cloetens O., Torhout: 124.728,50 fr.; Van Huffel, Westenas: 126.433.25 fr.; Van- thournoudt E.: 129.372 fr.; Caeyssens Th.: 140.518,60 fr.; Carrez G.: 425.233 fr. laBBBBsss&aEssaffiBesaKSB HA il PQ Verlangt gij U en uwe meisjes CHIC aan Ig U/\/tICO te kleerien Brengt dan een bezoek aan Tel. 1210 Marie-José, H. Serruyslaan, n' 5, Oostende. Alle soort toiletten, mantels, kostumen. Alle maten, zelfs 11 voor zeer struische dames. Keus voor meisjes van 3 tot 14 jaar. 'lumiiiiiiiinmnitinnnmiimiiiiuiiHniiiitniiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiininitminiiiniitiitiiHüimtnmmiüiuiLniuaüHiiiiiiiiikiuuüiiiiiiiiiiiüHiiüitüS'üüHuittuimhëüwuhT GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE- DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS. - DOE HET ZONDER UITSTEL. DANK EROM. 5" t-r fel'" •fsl" 4 J Weerom lijden een HOOFDPIJNEN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RUEüMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN als de Wonderbare Bruine Poeder» van der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaa*-Waas. V ©ogenblikkelijk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden. De doos v. 8 poeders 4 jr. j de driedubbele doos v. 25 poeders so,00 jr. Te verkrijgen in alle 1 goede Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an- I dere meer gebruiken.! detective ook. Maar waarom had haar tante hem in zijn onderzoek bemoeilijkt en waarom had de detective al voorzien, dat zij dit doen zou? VU. DE MOORDENAAR GEARRESTEERD Den dag daarna meldde Athur Roger zich ten huize der Burton's en verzocht juffrouw Dora te spreken. HIJ werd toe gelaten en Dora kwam hem met een be leefd, doch tamelijk stroef lachje tege moet. Volgens belofte, juffrouw, zoo ving Athur het gesprek aan, kom ik u mede- deelen wat er gebeurd is en verslag van mijn bevindingen uitbrengen. Maar ver moedelijk west u al, dat mijnheer Rosch geen gevaar meer bedreigt. Ja, antwoordde Dora, ik heb mijn heer Rosch gesproken. Ik ben u dankbaar voor uw tusschenkomst. Het spijt me te moeten zeggen, dat ik dien dank niet verdien. Mijn tusschen komst heeft zich bepaald tot het consta- tseren van het feit, dat mijn vriend uit nemend verzorgd werd, na een onverhoed- schen aanval van onbekende rijde. Als hij nog in gevaar geweest was en ik had hem er uit gered, ja dan, maar dat is hier niet het geval. Misschien is uw tuscher.komst toch van grooter belang geweest dan u meent, zei Dora, want als men die tusschenkomst niet verwacht had, zou dan wel de ver pleging zoo zorgvol en vriendelijk geweest rijn? Maar Roger schudde het hoofd. Hoor eens, juffrouw Burton, zeide hij, ik geloof nu toch, dat uw natuurlijk wantrouwen u parten speelt. Men heeft op den Eikenhof Rosch gevonden, hem opgenomen en verpleegd, zooals ieder fatsoenlijk mensch dat natuurlijk gedaan zou hebben. Men wist eerst niet met wien men te doen had, maar toen men vernam dat de gewonde een kennis van mij zijn moest* heeft men mij dadelijk een tele- U VRAAGT?... WIJ ANTWOORDEN!...! f AAN AL ONZE LEZERESSEN. U vraagt ens wat U wenscht te weten in ver band met huishouding, recepten, opvoe ding, schoonheldswenken, enz... Wij ant woorden U zoo vlug en zoo goed mogelijk. Op geneeskundige vragen kunnen wij ech ter geen antwoord verstrekken, daar deze niet tot onze bevoegdheid behooren. Stuurt uw vragen, raadverzoeken, onder gesloten omslag aan TANTE BARBARA. Gasthuisstraat, 15, Poperinge. Beleefd verzoek er een zegel van 70 centiemen bij te voegen, voor het dekken van adminis tratieve onkosten. U kan ons ln alle ver trouwen uw vragen en raadverzoeken in sturen. Wij antwoorden steeds onder be ginletters. U vraagt?... Wij antwoorden!... A. C. vraagt ons; Hoe worden kleer borstels gereinird Alleen in het ge val dat kleerborstels erg vuil rijn, zal men ze met wa er schoon maken. Anders be paalt men er zich bij ze gewoon, vóór het gebruik, met een stuk papier af te wrij ven. Men kan er ook. van tijd tot tijd, wat droge, heete zemelen op strooien en dan ook met een schoon papier tegen den bor stel he;n en weer wrijven, ofwel met twee borstels met elkaar. Ingeval men de kleer borstels met water reinigt, moet men er wel voor zorgen, dat men enkel en alleen de haren nat maakt, en nooit het hout of ivoor waar de borstelharen in gevat zijn. Ds horstels krijgt men het best schoon en zuiver in een oplossing van een geest van salmiak in warm water en door na- sooelen met zuiver water. Om ze te dro gen legt men de bors'els steeds op het haar, omdat anders het vocht in den bor stel dringt. M. E. vraagt ons: Hoe worden olievlek ken ot> zU'le ve-wHde**dIndien de vlek oud is zal men ze ververschen met er een nieuwe druppel olie te laten op vloeien. Het duurt enige uren alvorens de stof goed doortrokken is. Daarna uit- wrilven met ternentiin-csence. Indien de vlek nieuw 1". dan zal ze gemakkelijk te verwijderen zijn. R. D. C. vraagt ons: Hoe worden in- v'»'-'- 1 v^T»'v£frl~T(f y>? Meestal worden dof geworden nikkelen voorwerpen weer mooi en blank als m:n ze inwrijft met een 39 zwavelzuurhou denden alkooi, die men bij den drogist kan bestellen. Drze vloeistof even op het voorwerp in la'en werken door goed stevig inwrijven. Ze daarna met lauw water af gieten en stevig afdrogen m*t drogen, zachten doek. G. W. vraagt ons: Hoe kan men zien cf een ei nog versch is, en hoe moet men eieren bewaren Om te zien of een ei versch of oud is, ofwel bedorven zal men het voor het electrisch licht houden, of naar de zon toe. VeTsche eieren zijn hel der; oude eieren toonen een vlek en wel een d.orksre, d'e dorr hst ei d-i'ff. Dit is de dooier, welke men nu duidelijk kan zien. Eieren bewaart men in hst kalk- water, om ze lang goed te houden. Kalk- water bereidt men door kalk in het water te roersn. Laat de kalk even zinken, giet daarna het water op de eieren, die in potten zijn geplaatst. De eieren moeten een handbreed cr.der water staan. Op het water moet een kalkvliesje komen. Dit moet hier steeds op blijven liggen om af te sluiten. Daarom zal men in het water nog een weinig kalk doen. Z. V. M. vraagt ons: Mijn tasch Is door Net veelvuldig gebruik vettig gewor den. Iloe krijg ik haar opnieuw mooi Neem een schoteltje met benzine, en wrijf dan daarmee met een zachten dcek de tasch in. Wanneer de vlekken eruit ver wijderd zijn, dan goed mst een schoonen lap nawrijyen. Vervolgens'neemt men een beetje witte was en wrijft de tasch hier mede in. De was er een paar minuten la ten intrekken, daarna opwrijven. Uw tasch zal er weer als nieuw uitzien. C. J. vraagt ons: «Hoe bereid ik een tusschengerecht van salade en tomaten? Wat dien ik erbij op Zie verder in deze rubriek: we publiceeren nu een en ander daarover. SCHOONHEID EN HYGIENE SCHCONE HANDEN. Wat we ge woonlijk door» veel huisvrouwen hooren: «Mijn handen zijn toch schoon! is slechts betrekkelijk waar. Immers uiter lijk misschien zijn die handen wel schoon, maar in feite zijn ze heelemaal niet schoon. Want handen, met zsep gewas schen, gewoon in een waschkom, kunnen er weliswaar als schoon uitzien, maar zijn maar zeer oppervlakkig schoon. Want het vuil dat van de handen komt, deelt zich ni'de aan het water, dat op zijpbeurt vuil komt. Aldus is het gemakkelijk te be grijpen dat handen gewasschen in stroo- mend water, al veel meer kans hebben om werkelijk schoon te worden, dan wanneer men zijn handen wascht in een kom wa ter dat weldra door het zeepsap veront reinigd is. Maar wanneer we nagaan wat volgens het ernstige doketsrbegrip schoone han den zijn, dan zullen we moeten toegeven dat weinige huisvrouwen op reine handen kunnen roemen. Immers dan zouden ze regelmatig hun handen, na en vóór ieder werkje 5 minuten met zeep onder stroo- mend water moeten borstelen met een uit gekookt nieuw nagelborsteltje, daarna overgieten met zuiveren alkool, doopen in een sublimaat-oplossing en niet afdrogen. We begrijpen best dat we zooiets niet gram gestaard. In dat alles ligt toch geen grond om te veronderstellen, dat men al leen om mij zoo met Rosch gedaan zou hebben. Men had mij immers gevoeglijk overal buiten kunnen houden. U verdedigt uw vrienden op het kas teel met veel vuur. Het was Roger even alsof hij gestoken werd. Daar was het weer, dat ongelukkige wantrouwen, dat zij jegens hem voelde, omdat rij in hem zag den advocaat van de tegenpartij. Zij scheen wel te gelooven ln zijn vriendschap voor den detective, maar voor de rest in hem niet het minste vertrouwen te stellen. Pardon, zei hij, ik reken de familie Wijdeveld op Eikenhof volstrekt niet tot mijn vrienden. Ik ben slechts om zake lijke reden met hen in aanraking ge komen. Te groot zou waarlijk mijn vrien denkring worden, als ik daartoe mijn cliënten zou moeten rekenen. Ja, juist, antwoordde Dora Burton, ik heb mij verkeerd uitgedrukt. Gij ver dedigt uw cliënten met veel vuur. Ik be grijp, dat dit uw plicht ls, maar mijnheer Roger, uw verdediging kan mij niet over tuigen, dat daar op den Eikenhof eigen lijk alles zoo onschuldig is toegegaan als gij me tracht te doen gelooven. Maar wat meent u dan? O. ik weet niet wat ik meenen moet daaromtrent, doch dit weet ik wel. dat een onschuldige verklaring der feiten niemand voldoen zal. En ook u niet vol doen mocht. Dit laatste zeide rij op eenigzins war men toon. Juffrouw Burton, u wantrouwt mij. Ja, dat heb ik al bemerkt toen u mij op mijn kantoor bezocht. Toen hebt u een oogenblik gedacht, dat ik iets wist om trent het 'ot van Rosch. Pas mijn eere woord, dat ik hem op den Eikenhof niet gezien had, heeft u overtuigd. En nu is uw want ouwen opnieuw opgekomen, misschien wel verdubbeld. Ik voel het heel duidelijk in uw woorden, maar waarom toch? Zelfs els gij aanneemt, dat van Beekum, dien ik aangenomen heb te ver- iederen dag een twintig loeren kunnen doen, doch misschien zou het wel de moei te loonen, onze handen lederen dag min stens een goede beurt te geven, en niet bang te rijn veel z;ep te gebruiken en een gceden nagelborstel. Immers we weten al lemaal dat een druppel vuil water, gezien onder den microscoop, een wereld in het klein is van allerlei dieren en planten. Welnu, een stipje nagelvuil, bezien onder het vergrootend oog van den microscoop, zou velen onzer een heilzamen schrik be zorgen. Daarom, we herhalen het: als ge meant dat uw handen schoon zijn, geef ze dan gerust nog eens een extra-beurt! RECEPTEN SALADE MET EIEREN. Op een schotel wordt de sla pyramlde-vormig op gestapeld, en met schijfjes el en tomaten gegarneerd. AARDAFPELSLA. Van ln de schil gekookte aardappelen, wordt als ze nog warm zijn, het vel afgedaan: Ze worden mat een sla-saus, wat gehakte uitjes en fijn gemaakte, hardgekookte eieren ver mengd en met peterselie en schijfjes to- ma'en bastrooid. EVA-SALADE. Van eenige mooie rijpe tomaten wordt het kapje afgesne den. Dan worden de tomaten met een theelepeltje uitgehold en met de volgende salade gevuld: een selderijknol, die in wa ter met zout en ie's citroensap, geheel of gedeeltelijk gaar is gekookt en een zacht zure appel worden in reepjes gesneden en met mayonnai-e vermengd. Met deze sala de vult men de tomaten, men bedekt de salade met mayonnaise, en legt het tcma- tenkapje er weer op. De gevulde tomaten worden cp een frisch slablad gezet en ge garneerd met een takje peterselie. BIARRITZ-SALADE. Op een scho tel legt men eenige slabladen (2 3 eer persoon), die gevuld worden met een klei ne hoeveelheid selderijknolsalade. De sel- derijfcnollen worden hiervoor geschild, fijn geraspt en met mayonnaise vermengd. De sla wordt gegarneerd met tomaat en gehakte peterselie. GEVULDE TOMATEN. Tomaten zijn door hun mooie kleur en lekkere smaak zeer geschikt voor garneering van scho tel'. Ze kunnen op zeer verschillende wij zen gevuld worden (met Russische salade, uiteen mengsel van gelijke deelen gehakte aspic eh ham, met gaargekookfce doperw ten vermengd met mayonnaise, met in kleine stukjes gesneden vlee«chresten ver mengd met een Vinaigrette-saus, met garnalen vermengd met mayonnaise, met vlschresten, enz... -enz...). Deze gevulde tomaten kunnen als koud voorgerecht of bij de koffietafel worden gegeven. Men plaatst de gevulde tomaten op een scho tel, waarop frissche slabladen zijn gelegd of een papleren vingerdoekje. Men rekent gewoonlijk één tomaat per persoon. OM EENS NA TE DENKEN!... Zij die over het geluk klagen, moeten beginnen met over zichzNf te klagen. (Voltaire). Leer anderen waarheidsliefde en op- rech'heid, dat beteekent: wees oprecht en waarheidslievend. (Nadruk Verboden). TANTE 3ARBARA RADIOBERICHTEN WEEK VAN 3 TOT 9 JULI Katholieke Stations: K. V. R. O.; Loks- bergen; Kortrijk; R. C. B.; K. R. O.; Hilversum II. 3 Juli, 3 Juli, 3 Juli, 3 Juli, 9 Juli, 3 Juli, 5 Juli, 4 Juli, 3 Juli, 4 Juli, 3 Juli, 9.15 u. 9.29 u. 18.45 U. 19.00 u. 18.10 u. 17.00 u. 21.25 u. 14.00 u. 11.39 U. 16.00 U. 12.00 u. 7 Juli, 17.00 u. 3 Juli, 11.50 u. 3 Juli, 11.30 u. 7 Juli, 11.05 u. 3 Juli, 11.00 u. 3 Juli, 12.00 u. 3 Juli, 8.30 u. 3 Juli, 9.10 u. 3 Juli, 8.10 u. 3 Juli, 8.00 u. 3 Juli, 10.00 u. 3 Juli, 10.00 u. 3 Juli, 20.00 u. Warschau: Kerkdienst. N.I.R.: Gram., gew. muziek. NI.R.: kath. causerie. I.N.R.: kath. causerie. P. Parisien: kath. actualit. Beromünster: kath. causer, id.: katholieke kerkmuziek. Rijsel: Orgelkoncert. Straatsburg: kath. kerkd. Parijs P.T.T.: Orgelkc. Radio Parijs: kath. causerie en gewijde muziek, id.: Polyeucte: Comeille. Radio Toulouse: kath. caus. Luxemburg: kath. causerie. Luxemburg: H. Mis. Rome-Milaan: H. Mis. id.: Overweging Evangelie. Stuttgart: kath. morgenw. Königsberg: kath. morgenw. Frankfurt: k. morgenwijd. München: k. morgenwijding. Boedapest: k. kerkdienst. Weenen: kath. kerkdienst. North. Reg.: Roomsch Ka tholieke kerkdienst. C'e LIEBIG beste vruchten van Parma Natuurlijke smaak en kleur dedigen, een ellendige schurk is, dan moogt ge toch inij als zijn advocaat daarop niet aanzien. U kunt mij daarom toch niet met hem vereenzelvigen. Dora had aandachtig geluisterd. Neen zeide zij, dat weet ik wel. Ik kan het zeer apprecleeren, dat u uit oude vriendschap met Frans van Beekum, aangeboden hebt zijn vader te verdedigen. Maar het is niet hetzelfde of een advo caat iemand die verkeerd gedaan heeft, verdedigt, of dat hij menschen, die nog verkeerd doen, helpt. Roger kreeg een kleur van opwinding. Dat is een beschuldiging op den man af, riep hij, dus uw bezwaar tegen mij is, dat ik... Dat u bezig is misdaden te helpen mogelijk maken. Athur Roger wist werkelijk een oogen blik niet of hij vergoelijkend glimlachen moest om de phantasien, die Dora Bur ton door het hoofd speelden, dan wel of hij zich ernstig boos maken moest om haar beschuldigingen. Maar hoe kon hij daarover boos worden. Zij zag er zoo slecht uit, alsof zij erg leed, blijkbaar waren haar zenuwen zeer overspannen. Neen, het zou al heel dwaas zijn zich ver ontwaardigd te toonen over l.aar wantrou wen, dat hem toch zoo'n pijn deed. Maar hij mocht toch wel beproeven haar on gunstige opinie over hem te veranderen. Juffrouw Burton, u dwaalt zeer be slist, zeide hij, ik begrijp wel, u verdenkt altijd nog van Beekum oe moordenaar te rijn van uw oom. En u hebt natuurlijk zeker niet te overwinnen vooroordeel te gen allen, die zich van van Beekum niet geheel terug trekken, ook tegen inij, al zegt u het te waardeeren, dat ik hem verdedigen wil. U wantrouwt natuurlijk ook de bewoners van den Eikenhof. want u weet, dat van Beekum daar schuilplaats verleend is. Maar daarom mag u werke lijk die menschen niet van misdaden be schuldigen en in mi] hun medeplichtige zien. Dat kunt u werkelijk niet volhou den. U is werkelijk wel wat erg kwaad denkend: juffrouw Burton. ZONDAG 3 JULI 1938: Vierde Zondag na Pinksteren. Andermaal komt ons de H. Kerk in de misliturgi? van dezen Zondag spreken over het betrouwen op God. Thar.s wekt rij ons tot betrouwen aan door ons te wij zen op de liederijke tegamoetkonir.van den Scheppar ten onzen opzichte. Daar om neemt zij in den Infreezang haar toe vlucht tot een der schoonste zanger, van den profeet David: «De He:r is mijn licht en mijn heil; wien zal ik vreczen? De Heer is de beschermer mi'ns l:vens- voor wien zal ik sidderen? Zij di? mij kwellen, mijn vijanden, zij worden zeiven ontzenuwd en vallen Welk een onverschrokken heldenmoed; welk een overstoorbare berusting in de Voorzienigheid spreekt er niet uit deze weinige woofden! Dusdanig was immer het betrouwen van den oprechten chris ten. En datzelfde betrouwen was ook de oorzaak van de onvergelijkbare helden daden, waardoor de Apostelen, de Marte laren, de Belijders, de Maagden, in een woord de Heiligen van alle tijd:n en plaatsen hebben uitgeschenen. Dat be trouwen en die heldenmoed zijn 't welke de christenen onvermUdelijk voeren tot de glorieriike zegepraal van het eeuwig leven, gelijk de H Joannes Chrysostomus zegt: Wie met God aanspant, is onver- winoaelijk in den strijd en zeker van de zegepraal Om ons dan nog krachtiger tot moed en betrouwen op God aan te sporen, be schrijft ons de H. Paulus in het Eoistel de grootheid dier zevepraal, terwijl hij ons wijst op de heerlijkheid, die ons in 't ander leven te wa"hten staat en die, naar zijn uitdrukking, niet in vergelij king kan gebracht worden met het lijden van den tegenwoordigen tijd. Het Evangelie doet klaar uitkomen dat de zegen van God cn-f'shei^baar ver bonden is aan d?n arbeid, die in Zijn naam en om zijnentwil, cf uit liefr!3 tot Hem verricht wordt, zooals het uoistel ons leerde dat het lilden, verduld'? uit liefde tot G-od verdragen, noodzakelijk den zegen des Heeren over ons dcet ne derdalen. Mocht voortaan ons betrouwen co den Hemelschen Vader beantwoorden aan het verlangen der H. K«rk. dan zouden wij ook bereidwillig alle beproevingen en we der warighe den des levens verduren, eer der dan te twijfelen aan Gods Voorz'enig heid voor eenieder van ons of or aan mistrouwen jegens Zün' liefde er. barm hartigheid over te geven. JULI - HOOIMAAND 3Z 4« Zondag na Sinksen. H. EuiogiuS. Poperinge Ommegang Evamcelie: De wonderbare vischvangst. 4 M H. Theodorus. H. Irenxus 5 D HH. Cvrillus en Methodius 6 W H. Godelieve van Gistel 7 D H. Willebrordus. H. Pulcheria 8 V H. Elisabeth van Portugal 9 Z HH. Martelaren van Gorcum 10 Z 5° Zondag na Sinksen. O. L. Vr. van Vrede. HH. Zeven Broeders HERDENKINGEN t Juli 1600. Slag bij Nieuwpoort. Pas hadden de Aartshertogen Albrscht en Isabella hun inhuldigingstntrede in de Belgische steden gedaan, of de vorst moes! da wapens opnemen tegen Maurits van Nassau, zoon van Willem van Oranje. Maurits van Nassau was m:t zijn vloot op Nieuwpoort afgezeild en hield er zicli verschanst. Hii had de vaartuigen van do kust deen afvaren, om zijn mannen slechts de keus te laten tusschen over winnen en sterven. De strijd was hevig. Albrecht doodde 9.069 man, die een brug bewaakten, doch beging toen de onvoor zichtigheid met zijn moe gestreden man nen Maurits' mannen tegen te loepqn. Daardoor werd hij totaal verslagen en was de zege aan Maurits van Nassau. 3 Juli 1872. Overlijden te Gert van Dr. F. A. Snellaert, geleerd Vlaamsch schrijver en stichter der Vlaamsche Con gressen. Geboren te Kortrijk 21 Juli 1809. 4 Juli 1801. Te Brest wordt, veer het eerst, een proefneming gedaan n: een onder-zseër, door den uitvinder Fultcn. Maar de proefneming was zonder resul taat, We weten echter dat Fultcn de prak tische uitvinder is van het stoomschip. In den beginne mislukte hij eveneens, zoodat Napoleon J.em zelf een kwakzalver r.cem- de. Maar in 1807 liep het eerste stoom schip «Clermont van stapel en n.e.akte tochten op de Hudson. 5 Juli 16C1. Beleg van Oostende. Na den veldslag bij Nieuwpoort, ging Al brecht van Oostenrijk, Oostende belege ren. De Oostendenaars hadden be pro testantisme aangekleefd, en wilden van de Spaansche heerschappij niet meer we ten. Het was enkel na drie jaar hopeloos strijden dat de inwoners zich aan den Spaanschen Spinola overgaven. Teen de Spanjaards de stad binnentrokken, von den zij er de woningen en openbare ge bouwen in puin liggen. 6 Juli 1663. De Ar.twjfrpsche Akade- mie voer Fraaie Kunsten wordt doer Da vid Teniers, met oktrooi van den Spaan schen Koning Fllips IV gesticht. 7 Jul: 1811. Geboorte te Antwerpen van den Vlaamschen dichter Dcor Van Rijswijek. Hij was achtereenvolgens leer ling bij een beeldhouwer en bij een. deko ratie Tchikier, ondermeester, vrijwilliger tijdens de omwenteling van 1830, klerk, en sterft krankzinnig op 7 Mei 1849 te Ant werpen. Zijn hoogste roem is dat hij Vlaanderen* Volkszanger is geweest. 8 Juli 1928. Eers;e steenlegging door Cyriel Verschaeve, van het meer dan 50 meter hooge Vlaamsche HekhnkrUiS te Diksmuide. OM EENS N.- TE DENKEN... Arbeid verzacht de smart. Arbeid is een wapen tegen de verleiding. Arbeid verheft ons in eigen oog. Arbeid brengt krach .en en vermogens van ons geheele zijn tot ontwikkeling. (Nadruk verboden). P. B. En u is voor een advocaat wel heel erg lichtgeloovig, mijnheer Roger, u schijnt heel gemakkelijk in iemands blan ks onschuld te gelooven. Maar... Ja, laat mij nu eens de feiten recon- strueeren, zooals ik die ken. Ik heb een detective genomen om het geheim van den moord op mijn oom op te lossen. De zwaarste verdenking valt op ir.imheer van Beekum, die u tot verdediger heeft. U wordt plotseling op den Eikenhof ge roepen, want van Beekum, die gevlucht was, ls daarheen gekomen. De detective, die merkt, dat er iets bijzonders is, gaat ook daarheen en dringt tn het park bij het kasteel. Daar treft hij een meisje, dat over den vermoorde spreekt en van wien hij waardevolle inlichtingen hoopt te verkrijgen. Maar hij wordt plotseling neergeslagen. En als hij weer tot kennis komt, nu ja, dan wordt hij netjes ver pleegd, maar dat meisje is spoorloos ver dwenen. mijnheer van Beekum is ver dwenen. En nu wilt u ons laten gelooven, dat men op den Eikenhof heel niet weet, wie Rosch neergeslagen zou hebben, dat zou dan de een of andere onbekende strooper geweest moeten zijn. Ket bewijs ls Immers, dat men hem zoo netjes ver pleegd heeft. Mijnheer Rosch gelooft hét natuurlijk niet. al laat hij er zich niét over uit, ik geloof het heelemaal niet, maar u schijnt zich wel te willen wijSi maken, dat men op den Eikcnliof, nu ja, uit vriendschap van Beekum heeft helpen vluchten, maar van een aanslag op defl detective niets weet. Het lijkt me waarj lijk al te onnoczel voor iemand van uiè scherpzinnigheid, of u n.oet nu eenmaal zoo onnozel willen rijn. ('t Vervolgt),,

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 9