Ons Vrouwenhoekje Het Drama van Schillerhorst, GEDACHTEN L. PIERLOT-PIERRET AHe-sur-Semois. ALLERHANDE ij MARIE-J0SÉ, 5,HenriSerruyslaan,Oostende SOLDEERT WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER JULI - HOOIMAAND MEUBELPAPIER Sommige echtgAooten beschouwen hunne vrouwen als ondergeschikten en niet- als gelijken, in plaats van ze lief te hebben als hun eigen ziel. De vrees iemand te zullen mishagen is het begin der zwakheid. De grootste straf van eigen schuld be staat in de onmogelijkheid zich in eigen oogen vrij te spreken. bET MANNtKE' UIT DE 'K BEN PRECIES wat vies geluimd Wijl het slechte weer Dezen keer Niet de bane ruimt! En ge moogt er van zeggen wat ge wilt, dat. maakt ne mcnsch op den duur toch lastig... alsof d'r nog niet genoeg 'n waren lastige menschen...! Daar zijn twistzieke r-"eschen, jaloer- sche menschen, opvl' :e menschen, menschsn die nooit ed woord voor een ander over hebben, d.e alles afkeuren, alles beter weten, die alles in het belache lijke trekken en zich met alles bemoeien, ook al hebben zij er geen grein verstand van om nog te zwijgen van de kwaad sprekers en lasteraars. En dan die verscheidene soorten van menschen die met hun zenuwenof wat daarvoor moet doorgaan, de eigen omgeving het levn dikwijls moeilijk maken... En we doen ons eest om in geen enkel van die cat-:goriëen te vallen... Maar w'hebben nog ne keer zonder den waard gerekend... en nu is het dat verdomd weêr dat ons zijn valstrikken komt op stellen... we loopen d'r in, en we zijn... lastig! Maar lastig of niet, zegt Marenta, uw epistel zult ge toch afpennen... en dat, zie. vind ik nog 't lastigste van al... als 'k zelve lastig ben. MIJNHEER werd door zijn vrouw op gebeld. Man. zei ze met een smeekend stem metje, ik kreeg zoo juist bezoek van een vriendin. Ze vraagt me om met haar mee te gaan, maar -k heb geen geld meer. Wat zal ik doen? Blijf thuis, besliste mijnheer, en zie wat ge op de radio kunt krijgen. Toen mijnheer 's avonds thuis kwam, werd hij op hartelijke wijze begroet. Ge zijt. 'r. schat, zei z'n vrouw. Hier hebt ge vijftig frar.k. Vijftig frank? Ja, ik kreeg vijfhonderd frank voor de radio! Ik heb m'n vriendin op 'n diner op fijne taartjes en likeur getracteerd. We hadden een echt gezellig middagje. Ze had verkeerd begrepen... en dan zijn ae verwonderd dat hunnen vent soms... lastig is! ROOSEVELT. d'Amerikaanschd president, Heeft gezwind 'n Interview afgenomen Niet van 'n vrouw of van ne vent Maar van een kind, Waar al onze bengels nu van droomen! En dat kind is 'n wereldberoemd feno meen... en als ge toch alles wilt weten, het heet... Shirley Temple. Die kleine feeks heeft dus 'n onderhoud gehad met president Roosevelt. Het was een belangrijk onderhoud hetgeen blijkt ipit het feit dat de minister van finan ciën, Morgenthau, al dien tijd ln den tang liep te ijsberen, omdat de president hiet gestoord wilde worden! Na, afloop van 't onderhoud verklaarde fehirlèy aan de reporters (want die kwa men er ook bl] te pas) dat zij den presi dent op de hoogte gesteld had van het feit, dat zij een tand verloren had bij 't eten van ne sandwich... Roosevelt heeft haar daarop verklaard dat dit ook wel- Cens aan zijn kleinkinderen Sissie en Buzzie overkomen was... en daarmeê was Shirley dan gansch getroost. In alle geval... 'k zou toch wel ln de fts mpieren willen zitten van die kleine Jllmartiste... zelfs met nog nen tand min der in mijnen oven' MEVROUW FATTY had een dokter ge- Ïaadpleegd. Ze wilde minstens 30 pond Ichter worden, j U moet leeren paardrijden, adviseer de dokter. Daar wordt u stellig slank ■an! Mevrouw Fatty leerde paardrijden. Welnu, vroeg de vriendin, hoe gaat Jiefc? Werkt het afnemend? i En of, zei mevrouw Fatty met "n kucht. Men kan de knoken van het paard «moren rammelen! En... de uitslag was verkeerd! BEVERS, EVENALS DE... PIEREN Waren tot den dag van vandaag Schadelijke dieren i En een eohte plaag... Waar thans zijn ze verheven tot inge- [nleurs 'fin zonder te moeten schieten in uw beurs Kunt ge ze, m'n beste vrinden, Aan uwen dienst verbinden. In Oregon worden die lieve beestjes met Huizenden tegelijk gevangen en vervoerd haar moerassige streken, waar het water het land poogt te bemachtigen. Hier kunnen ze naar hartelust hun gang gaan. dammen bouwen en de nade ring van "het water stremmen. De bevers fcijn werkelijk uitnemende ingenieurs te normen, want echte vaklui hebben vast gesteld. dat de doo? bevers opgeworpen Hammen sterker zijn dan die welke door menschenhanden gemaakt zijn. Ze zijn bestand teg'n overstroomingen en stor men en vormen een voortreffelijke fun- Mengelwerk van 10 Juli 1938. Nr 14. oorspronkelijke, detective-roman door WILLIAM HOLT Dora Bur'on was onder het spreken opgestaan: een hooge blos bedekte haar Wangen. Athur Roger vond haar schoo ner dan ooit. maar achtte haar ook voor zich meer onbereikbaar dan te voren. Im mers zij zeide hem met zooveel woorden dat zij hem niet vertrouwde. Maar het was den advocaat alles waard het meisje da', hij had liefgskregen, te overtuigen dat zij hem verkeerd beoordeelde. Juffrouw Burton, zeide hij, het spijt mij werkelijk dat u zoo'n diep wantrou wen jegens mij koestert. Als lk uw ge- dachtengang goed begrijp, dan meent u in mij een soort medeplichtige te zien, iemand die partij kiest voor misdadigers. Meent u dan werkelijk, dat ik zou willen samenspannen tegen mijn ouden vriend Rosch. dat ik zou geweten hebben dat hij mishandeld werd en dit goedkeuren of althans vergoelijken. Ik heb Rosch niet meer gesproken, maar dat weet ik zeker, dat hij zelf veer oogenbllk zoo iets zou willen veronderstellen. Dora Burton aarzelde even. Toen ant woordde zij: Maar u bent een bijzonder scherp zinnig man, mijnheer Roger, en ik kan werkelijk u niet voor zóó onnoozel hou den. dat ik zou kunnen veronderstellen, dat u geen verband zordt leggen tusschen de feitrn. die ik zeeeven noemde: de aan val op den detective en de aanwezigheid van mUrheer v«-i Tn»knm c.p den Eiken hof Maar een and're ver klaring dan u meent en als u wilt luls- deering voor da nee grassen welke gebruikt worden bij het bekampen van moeras- vorming. En da's nog "n reden ta min voor den mensch om... fler ta zijn!... want de bever is daarvoor naar geen ufleverslteit moeten gaan! JEFKBN was na het eten ingesluimerd en snorkte. Zijn mama maakte hem wakker en aei: Foei, Jefken, ge ronkt en snorkt als een varkentje. Neen. mama. antwoordde Jefken. ge hebt 't varkentje gehoord waarvan ik droomde! 'n Slimme dreumes! VERT .EDEN ZONDAO was 't nog ne keer feest in Vlaanderen... te Gent. 'n Prachtig geslaagd fesst en manifestatie voor den Man der DaadGrammens. Maar of z'er van hoogerhand wijzer om geworden zijn, valt nog af te wachten... 't ging Immers toch maar om 'n Vlaming. En wat is EEN VLAMING? Wat dat een Vlaming ls, dat zal ik U eens [zeggen En U op mijn manier eens even uit gaan [leggen Een Vlaming is 'n mensch, die hier in ons [land Aanzien wordt als den -aagsten stand. En daarbij alle dagen Moet nief affront verdragen. Zijn taal dat ls bargoensch, en broeder [Waal Verfoeit en haat de Vlomsetaal. De Vlaming magin België wonen Maar hij moet zich daar 'n klein beestje [toonen En doen gelijk voorheen Da VlfLmen deên Zich laten trappen op den teen En stampen op de schéén. Als *t oorlog la dan mag hij ook gaan [vechten Daarna zich laten schelden voor Duit- [scheknechten. In tusschen mag hij zijn tevreê Dat van de Maas tot aan de zee HIJ nog in 't land mag leven Of sterven... om 't even Met t fanskilJonsCh gespuisje samen... Amen! 't Ergste van al is dat 't waar is! HET WAS EEN WARME DAG. Twee visschers zaten op den rand van een boot te hengelen. Geen wonder dat ze indom melde. Plotseling viel één van de twee voorover in het water. Toen hij weer boven water kwam, keek de andere rond en zei: Hé, ik miste u juist, wat hebt ge gedaan? Wel, zei de eerste, niets bijzonders, lk keek even of de worm nog wel aan den haak zat. MEVROUW, hebt gU al afgevraagd Wat 'n leed, de parels die ge draagt Hebben gekost, aan hen die ze vischten En velen zijn er die, zoo ze 't wisten Zich er niet meer mede zouden willen [sieren Want 't is aas gestolen door de gieren! Ja, de parels worden duur, heel duur betaald! De meeste parelvlsschers zijn doof en velen blind; anderen lijden aan longen en hart. Wanneer zij de rotsen af zoeken, dragen zij een soort vingerhoed aan hun wijsvinger om de oesters, in wier lijf de parel zich misschien bevindt, af te rukken. Hun neus knijpen zij dicht met 'n soort waschknljper. Na veel oefening gelukt het hen twee tot twee en een halve minuut onder water te blijven: half uit geput worden ze met kabels naar boven getrokken. Een enkelen keer werd een oester open gemaakt, die een parel van zeer groote waarde bevatte: 't was !n 1929 en de «loe-loe» (parel in 't Arabisch) bleek een vermogen waard te zijn van 1.500.000 fr. Van de opbrengst krijgen de eigenlijke duikers het minste, al wor den er soms mlllioenen verdiend, toch blijven de visschers doodarm. Reeders en handelaars gaan met de winst schuiven en keeren geen rechtvaardig loon uit... Da's Immers de gewoonte in onze wereld! En 't bewijst dat de parel heuren naam van Juweel van het leedr.let gestolen heeft! HOE KWAM HET dat een agent U stomdronken heeft ontmoet? vroeg de rechter aan de man die met 'n stuksken ln zijn kraag was opgeraapt. Slecht gezelschap, edelachtbare, sprak de man. we waren met ons vieren. Ik had *n flesch whisky... en de drie andere waren geheelonthouders!... Och arme! T IS NOODIG d'r van tijd tot tijd ne keer op terug te komen, uit schrik dat ge teren, zal ik u vertellen wat er gebeurd is. Ik mag u dat vertellen, omdat ik daar mee niemand schaad en mij geen geheim houding is opgelegd. Misschien als u dat verhaal gehoord hebt, dat u dan toch minder ongunstig over mij denkt. Ik ontken volstrekt niet, dat lk er nieuwsgierig naar ben dit te hooren ant woordde Dora, terwijl ze weer ging zitten. Nu dan ik zal u ook zeggen, hoe ik het te weten gekomen ben, want ik wil geheel open kaart spelen. Toen ik gis terenavond op den Eikenhof was, tegelijk met Rosch en mijn vriend heenging, wil de ik hem volgen. Maar voor ik ging heb ik baron Wijdeveld gezegd, dat hetgeen daar geschiedde mij zeer zonderling voor kwam. En dat ik wel aangenomen had van Beekum bij te s'aan. doch niet op welke wijze ook medeplichtig worden aan handelingen die den toets der critiek niet kenden doorstaan. U zult daaruit begrij pen. dat ik ongeveer dezelfde gevolgtrek kingen maakte, die u zoo even ontwikkeld hebt. Baron van Wiideveld maak'e zich daarover echter niet boos. Hij antwoordde mij, dat hij volkomen begreep, dat het voorgevallene mij vreemd voorkomen moest en dat hl) zich daarom genoopt echtte mij een verklaring te geven. En die verklaring heeft mij bevredigd, ik hoop dat ze het u ook doen zal. Dora haalde even de schouders op als wilde zii zeggen, dat zij het wel eenlgzins betwijfelde. Luister, vervolgde Roger, baron van Wijdeveld van Dalen had nog een ouderen broer, die al heel jong de wijde wereld introk en wiens levenswijze in zijn jonge jaren wel iets te wemehen schijnt te heb ben overgelaten. Hij trouwde in den vreemde met een meisje beneden zijn stand en uit zijn huwelijk werd een doch ter geboren. Dat meisje ls in een buiten- lar.dreh pensionaat opgevoed, van haar bestaan heeft de familie hier pas ver nomen, r.adat haar ouders overleden wa ren. Toen kwam zij onder voogdij van haar oom, want zij was nog niet meer derjarig. Maar het meisje was van een de waarheid ervan aoudt vergeten... en dT mij dan, als 't te laat is, verantwoor delijk zoudt voor stellen. 't Huwelijk U "n last Als 1 niet gaat of als 't niet past. Maar <t U van tien toch negen keeren Dat ze de pasmaat niet 'n leeren. Want t is *n feit dat zoo vast staat als 'n paal boven water, dat 't huwelijk "n groot bal is, waar er moet gedanst worden volgens er geschuifeld wordt... of andera speelt er toch een van twee op zijnen poot. Alleman weet datl Bij d'eenen is 't vrouwlief die de groote trom slaat, en dat de man altijd jv mag knikken, op ge vaar af als pantoffelheld te worden uit gescholden.. Bij d'anderen is 't de man die d'eerste noot aangeeft, en wee haar als vrouwlief er een andere meening op nahoudt. Hoe zouden anders allemaal dl» huis- houdensdramas uit te leggen zijn... de grootsten hoop maakt zich begoochelingen en... Vele pelzen In 't huwelijksreizen Dat 't zevende sacrament Maar 'n speelreis ls. Maar later zuchten vrouw en vent! We waren leelljk mis! MAMA ZAG hoe Plet zijn zusje aan 't aframmelen was. Piet. zijt ge niet beschaamd, riep ze uit. Wat heeft Mies je u gedaan? Niets, zei de jongen, in 't geheel niets... maar tante heeft me gezegd dat ae me nooit meer zou kussen, als ik nog aan Miesje durfde raken... En die kans kon ik toch toch niet laten voorbijgaan, eh! T EN IS VOORWAAR GEUf LOG Da duif heeft 'n sterk oriënteering' [mogen Maar dat ze niet alleen is in dat geval Ik n hier dra bewijzen, zal! In Japan werden onlangs proeven ge nomen om de reisduiven te vervangen door gewonen... bijen. Deze diertjes zou den een veel scherper oriënteeringsver- mogen bezitten dan de duiven. De Pool- sche perfester Wodzickl zal binnenkort proeven nemen om na te gaan of de ooie vaar niet dezelfde instir.kten bezit als de duif. Er is sprake van dat een ooievaar onlangs te Boekarest losgelaten, slechts 3 dagen noodig had om de 450 mijlen naar Polen af te leggen. Een andere proef werd genomen in Mei 1893 door een zekere heer Verschuren van Antwerpen. Hij had een zwaluw ge vangen die haar nest had aan het gebouw van den Reinlgheidsdlenst der stad. Hij had ze met wat verf geteekend en ze mee gegeven naar Compiègne, waar de reis duiven werden opgesloten. Den Zondag morgen, kwart na 7 uur, werd de zwaluw met de duiven gelost en om 8.23 uur was de zwaluw ln de Prekerstraat, waar zij nestelde, terug. De vogel had de 235 kilo meter ln 1 uurken 7 minuten afgelegd en had dus 3455 meter per minuut of 207 km. pier uur gedaan. De eerste duiven kwamen slechts om half twaalf aan!... Bijen, ooievaars, zwaluwen... allen be schikken over het orlënteeringsvermogen en zullen ze ooit werkelijke mededingers van de duiven worden? TER GELEGENHEID van d'examens: Jongen, zei de vader, verleden maand hadt ge zoo'n goeie punten en nu zie ik dat het maar erbarmelijk gesteld ls! O! vader, antwoordde de goedhartige zoon, de vaders van de andere jongens moeten ook eens gelukkig zijn! En daarom liet hij ze vóór hem pas ses ren! LUISTERT NU WEL Naar 't geen 'k U doe verstaan. De vogels zingen doorgaans zoo snel Dat d'helft van hun klanken verloren gaan! Tn Amerika heeft men 't zingen van 35 verschillende vogels door middel van sorekende films opgenomwi. Hierdoor bleek dat vele vogels zoo sr.el zingen, dat dikwijls een aantal klanken voor het menschelijk oor, als één enkele toon klinken. De film bracht bijvoorbeeld 113 ver schillende noten van het winterkoninkje ten grhoore, terwijl de mensch er maar 5 hoort. 'k Geloove dat daarmeê 't rekord van eender welk... babbelwijf geklopt ls... in alle geval 'n curieus verschijnsel. Men heeft ook berekend dat een uur werk per dag 420.000 slingerbewegingen voltrekt, hetzij meer dan drie milliard 156 millioen per jaar. De slinger legt per dag iets van 15 kilometer af. Hij wordt bewogen door een kracht die gelijk is aan het twee honderd zeventigste deel van een paardenkracht, hetzij ongeveer de kracht van vier vlooien dié te gelijk opspringen. Die vergelijking is iets eenigs! BIJ DE GEVECHTEN in het Verre Oosten maakte onlangs de eene partij den generaal van de andere bult. De onderhandelingen over de uitlevering duurden bizonder lang. Men bood voor den generaal e:rst vier kapiteins, dan acht kolonels en ten slotte 12 majoors, doch de tegenp>arti1 vond dat allemaal te weinig. Toen men vroeg wat dan eigen lijk de eischen waren, antwoordde men: n Wij hebben de aangelegenheid van alle kanten nauwkeurig onderzocht en zijn tot de slotsom gekomen, dat wij uw generaal niet kunnen uitleveren, wanneer u ons niel. twee dozijn bussen gecondenseerde melk kunt verschaffen». MAX HAD de poederdoos van zijn moe der g: vonden en domsde zich met wel gevallen 't gezicht. Max, zei z'n zusje, dat moogt ge niet doen. Vrouwen poederen zich, maar mannen moeten zich... wa«schen! 't Manneken uit de Maan. iBiiiiiiBaBiiHiiiaxiiiüiiiii Nr 2, speciaal, uiterst licht. 26 fr. de kgr. Nr 4, speciaal voor liefhebbers, 32 fr. de kgr. Franco tegen terugbetaling per 2 kgr. 1 Fr. vermindering de kgr. per 4 kgr. Fijne, middelmatige en grove snit. zeer vreemde en wilde natuur, zij haatte haar familie en tegen den tijd, dat zij het pensionaat zou verlaten, vluchtte zij naar de familie van haar moeder. Daar ls zij echter achterhaald, want de baron moest zijn rechten als voogd natuurlijk doen gelden. Toen heeft men haar op een andere onderwijs-inrlchtlng geplaatst, wat ze scheen goed te vinden, maar om haar vreemd gedrag deed de bestuurder daar van het verzoek haar terug te nemen. Hij heeft het eerst de onderstelling geuit, dat het arme kind niet over normale geestes- vermogens beschikte. Zij is daarop in een particuliere zenuwinrichting verpleegd ge worden, doch heeft van daar weer weten te ontvluchten. En een merkwaardige bij zonderheid is, dat zij bij haar vreemde ondernemingen steeds geholpen wordt door een knecht van haar overleden va der, een avonturier en zeer gevaarlijken kerel. Het meisje is intusschen kort ge leden meerderjarig geworden en het is noodig gebleken haar onder curateele te stellen, wat natuurlijk alleen kon, nadat meerdere psychiaters haar krankzinnig vertelaard hebben. Maar wat heeft dit alles te maken met de geschiedenis die ons bezighoudt, vroeg Dora Burton. Een oogenbllk nog, daaraan kom ik direct. Het krankzinnige meisje verbleef op den Eikenhof. zij wist haar verpleeg ster te ontkomen. En haar vlucht was voorbereid, want de avonturier, die haar al zoo dikwijls geholpen had, zwierf in den omtrek van het kasteel. Hij is het ge weest, die Rosch in gesprek met het meisje aantrof, die niet anders kon mee- nen, dan dat Rosch haar bewaakte en haar vlucht verhinderen zou en hij heeft hem neergeslagen. Van wier weet men dat? Van toe) meisje zelf. want haar vlucht is niet gelukt. Men was haar dade lijk gaan zoeken en overviel de vluchtelin ge en haar gevaarlijken helper. De man. die den detective van ach teren aanviel? Ja. De kerel had een slim plan op- EEUWFEEST DER KOSTSCHOOL TE KORTEMARK De Oud-Leerlingen der Kost- en Land bouwschool van Kortemark, die bij ver getelheid geen uitnoodiging zouden ont vangen hebben tot het Eeuwfeest op 18 Juli 1938. worden vriendelijk verzocht dit bericht als uitnoodiging te aanzien. Indien zij de feestelijkheden wenschen bij te wonen, worden zij verzocht onmid dellijk het bestuur der Kost- en Land bouwschool te verwittigen. OUD-LEERLINGENBOND DER TUINBOUWSCHOOL KORTRIJK Algemeen» vergadering op heden Zon dag 10 Juli 1938, te 9 uur, in het lokaal der Tuinbouwschool, Filiep van Elzaslaan, Kortrljk. Dagorde: 1. Inschrijving voor de reis naar Brussel op Donderdag 21 Juli a. s. (slechts nog enkele plaatsen beschikbaar) waar we een bezoek brengen aan de bloe men-, groenten- en fruitmarkt. Verder brengen we een bezoek aan de Tuinbouw school van Vilvoorde. De reis gebeurt on der gelelde van den Heer De Backer, spe cialist in Tuinarchitectuur te Brussel en oud-leeraar der Tulnbouwsohool van Kortrijk. 3. Betaling der reiskosten. 3. Mededeeling van uur en plaatsen van vertrek. 4. Algemeen verslag 1937-38. 5. Kasverslag 1937. 6. Aanvragen en bepalen der voordrachten voor 1939. Het nut en belang kennende van zóó een algemeene vergadering, worden alle Leden verwacht op heden Zondag 10 Juli ln de Tuinbouwschool VERTREK NAAR DE MISSIES VAN KANT'NVTKPgSFN-MTSSTOVARTSSEN VAN DEN H. AUGUSTINUS TE HEVERLEE Naar de Antillen (30 Juni)Dame Ma- rle-Sylvère (Mej. M. Louise Brouckaert van Rollegem)Dame Marie-ïdesbalde (Mej. Laura Baelde van Klerken). Naar Kongo (1 Juli): Dame Marle- Théophile (Mej. Palmyre Van Lancker van Asp>er)Dame Marie-Cellna (Mej. Gustavine Peeters, van Waarbeke); Da me Marie-Maura (Mei. Catherine Lau- ryssen van Rijkevorsel); Dame Marie- Majella (Mej. Carolina Du Four van Ant werpen) Dame Marie-Rudolpha (Mej. Odile Verstraeten van Wetteren): Dame Marie-Matthias (Mej. Jeanne Engelen van Sas van Gent). TOERISME KRONIEK DE WANDELWEG VAN VLAANDEREN Het nlan werd opgevat, een Wandelweg van Vlaanderen te verwezenlijken die gansch Vlaanderen moet doorloopen en voor doel heeft de aandacht te vestigen op de mooiste landschappen van de streek. De Touring Club van Belgle heeft, op aanvraag van talrijke Vlaamsche leden, dat belangrijk werk aangevat. Een eerste vak, GENT-ZEtfc. werd cp Zaterdag 25 Juni, in tegenwoordigheid van den Gouverneur van Oost-Vlaanderen en van verschedene personaliteiten der Bel gische en bultenlandsche toeristische be weging ingewijd. De wandelwegen van de Touring Club hebben onbetwistbaar een grooten bijval genoten door een onberispelijke signali satie, die ten koste van beduidende gelde lijke opofferingen met'zorg onderhouden wordt; een oordeelkundige keuze van tra- Jekten en namen voor de wandelwegen en eindelijk een drukke propaganda. (Medegedeeld). POSTZEGELNIEUWS Bijzondere oplaag van den zegel van 5 fr. 5 fr. van de uitgifte Nationale Basiliek van Koekclberg Een bijzondere uitgave, ln paarse tint, van den zegel van 5 fr. 5 fr. deel uit makende van de reeks postzegels Natio nale Basiliek van Kcekelberg» zal op af zonderlijk blaadje gedrukt worden. De oplaag zal beperkt zijn tot het aan tal zegels, welke regelmatig zullen onder schreven worden tot 20 Juli 1938, per taksvrljstortingsbulletijn of per over schrijving op postcheokrekening Nr 55630 van den dienst der verzamelingen te Brussel I. Deze postzegel zal voor frankeering gel dig blijven tot 30 September 1939. Het Bestuur der Posterijen meent de zegelliefhebbers te moeten waarschuwen tegen een verkeerde opvatting, inzake op voorband afgestempelde zegels, welke sommige personen in philatellstische mid dens trachten te verspreiden. Het merk van cngeldigmaking, dat op deze waarden voorkomt, is één der talrijke afstempelin gen gebezigd door de p>ost en verandert in geenen deele de karakteristieken van den zegel zelf. Slechts dan wanneer de op voorhand gedane afstempeling gepaard gaat met een wijziging van het 'bedrag, zijn voornoemde zegels te beschouwen als behoorend tot nieuwe uitgiften. Deze laat ste worden trouwens bekend gemaakt door de pers en door een mededeeling verstrekt aan de persone'n die aan den Dienst der verzamelingen, te Brussel I, gevraagd hebben om op de hoogte gehou den te worden van philatellstische bijzon derheden. IN DE RIJKSLANDBOUWHOOGESCHOOL TE GEMBLOUX PractUche Oefeningen. De Diensten van landbouwtechniek en tuinbouwkunde der Rijkslandbouwhooge- school, in Gembloux, zetten een tentoon stelling op touw van tuinbouwmateriaal; terzelfder tijd zullen er practische oefe ningen gedaan worpjen met sproeierj en tuiubouwtractors. Deze practische oefeningen zullen plaats hebben op 25 en 26 September in Land- bomvhoogeschool te Gembloux en zullen van het hoogste belang zijn. Voor verdere inlichtingen schrijven aan den Heer G. Brouckaert. Rector der Landbomvlioogeschool te Gembloux. KOSTUMEN en MANTELS Prachtige occasien - Zie binnen gezet, hij had een pas voor de krankzin nige bij zich en een p>as voor hem zelf. Die heeft hij moeten achterlaten. En toen is op den Eikenhof besloten, dat dit een prachtige kans was om van Beekum weer weg te krijgen. Het meisje, dat men naar een bultenlandrehe inrichting wilde stu ren, toonde zich willig om met van Bee kum mee te gaan. En men besloot dat zij dadelijk samen zouden wegreizen. Een vreemd verhaal, zeide Dora. Dat geef ik u gaarne toe, juffrouw Burton, maar de geschiedenis hoe vreemd die klinken moge, is gelijk ik u gezegd heb. Is u daarvan werkelijk overtuigd? Ja. Gelooft u dan werkelijk alle.leugens, die de baron wijs maken wil. Ik heb den man van wien sprake is, zelf ontmoet. De man. die den detective neersloeg? Ja en die het meisje wilde help>en ontvluchten. Men heeft hem gevangen ge nomen en een overeenkomst met hem ge sloten. Hij begreep heel goed, dat men hem thans ln de macht had en hij voelde er niets voor om aan de p>olitie te worden uitgeleverd. Dus was hij te bewegen tót de belofte, dat hij voortaan de krank zinnige met rust zou laten en op die voor waarde is hem. de vrijheid hergeven. En keurt U die transactie goed? De advocaat aarzelde even. Als Ik te beslissen had. zou ik niet aldus gehandeld hebben, zei hij toen, maar dat was niet het geval. Men heeft mij alleen dit alles verteld, omdat ik evenals u diep wantrouwen begon te koesteren. En men heeft mij in ieder ge- ral dit bewezen: dat men aan den aan slag op Rosch op het kasteel niet schuldig ls. Wel heeft men van die ellendige ge schiedenis gebruik gemaakt om mijnheer van Beekum weer weg te krijgen. Ik wil u dit wel zeggen, dat ik het te voren heb afgeraden. Van Beekum kwam hier weer terug met de goede intentie zichzelf vrij willig aan te geven. Hi| ls niet de moor denaar van uw oom, hij wilde 2icU zelf VRAAGT?... WIJ ANTWOORDEN!... J. N. vraagt ons: Kan u me zeggen hoe ik inktvlekken verwijderen kan uit een rood ldee<j in crêpe Georgette? Met geest van salmoniak. Zacht en voor zichtig uitwrijven, van buiten naar het midden van de vlekken. BRUNETTE vraagt ons: «Hoe kan men best het haar uit het gelaat verwijderen zonder de huid te beschadigen? Wendt u tot uw ap>otheker, die u daar voor een doeltreffend zalfje zal aanwij zen. Daarmede hebt u enkel het behaarde gedeelte van uw gelaat te bestrijken, het een tiental minuutjes erop te laten, en dan gewoon af te wrijven met een wollen doek; en u zal voor een geheel tijdje van de ontsierende haartjes bevrijd zijn. Bede in het vervolg duidelijker te bepalen over welke haren u het precies hebt: zijn het haren op de kin, de bovenlip, de wang?... Vernemen wij nog eens iets meer van u? JEANNE vraagt ons: Mijn vijfjarige Greta valt me steeds lastig met de vraag om te helpen: ze wil steeds meewasschen, schrobben, naaien, afstoffen, enzoovoort. Daardoor moet ik op alles nog veel meer letten dan anders. Maar de kleine schijnt er groot genoegen in te vinden mijn werk te ii verlichten Gisteren brak ze echter een teljoor. Mi in man beweert dat Greta nog veel te klein is om mee te helpen, en het niet goed ls voor haar opvoeding. Wat meent u daarover? Het is zeker niet plezierig te zien dat een vijfjarig meisje een teljoor breekt. Maar zulks mag in geen geval als een ramp beschouwd wor den. Ik meen dat de kleine Greta daar voor geen vermaning verdiende: zij zal er persoonlijk genoegzaam spijt over gehad hebben, zoodat zij in het vervolg vanzelf veel voorzichtiger zal zijn. In elk gsval laat de kleine verder meehelpen, al hebt u er meer last dan profijt van. Immers het mag hier niet om het gemak van de moeder gaan, maar om de opvoeding van het kind. De werklust van de kleine Greta moet door u ln goede banen geleld wor den. Al ls ze nog zoo bitter jong, er zijn ln het huishouden van die kleine, regel matig terugkeerende werkles, die ze goed kan verrichten: een bankje op zijn plaats zetten, het vuilblik met borstel aangeven, vaders pantoffels halen, enz... Want Juist op kleine plichten komt het aan: ze lee ren er verantwoordelijkheid door. Uit het kleine meisje dat moeder nu zoo graag helpt, zal >bi.1 verstandige leiding een goe de huisvrouw groeien die plezier heeft ln haar werk. Daarom raden we u ten zeer ste aan dat u Greta zoudt verder laten meehelpen, en dat u haar zoudt aanmoe digen tot volhouden, zonder daarom te veelelschend te zijn. Laat de kleine steeds ln de waan dat zij niet helpen moet maar helpen «mag». En als het nu nog eens gebeurt dat Greta een kopje of schoteltje breekt, zeg haar dan nooit: ii Ziet ge wel dat het niet gaat, dat ge nog veel te klein zijt!Dat ls het slechtste wat u ln zulk geval kunt zeggen. Gelooft me vrij: de kleine vindt het al verschrik kelijk genoeg, zonder die haar kwetsende vermaning. In zulk geval ls het veel beter te zeggen: Ho! Wat spijtig! We wen schen u van harte veel voorspoed met de kleine G-reta. MARTHA vraagt ons: Mijn kind houdt niet van groenten. Wat ik ook doe, het lielnt geen zier. Mijn man wil echter dat de kleine groenten mee-eet. Daardoor ls het bijna iederen middag een huiipartij aan tafel. Wat moet ik doen? Wel licht kan u voordeel trekken met dezen raad: maal voor uw kind (hoe oud ls het?) de groenten zeer fijn, en doe er wat verschen rooim doorheen. Hierdoor worden de spijzen meteen smakelijker en voedzamer. Schrijft ons eens of dat ge holpen heeft. TREUREND HART. Waarom neemt u uw moeder niet in vertrouwen? Zij zal u zeer zeker helpen en gouden raad ge ven. Deze last is te zwaar voor u alleen. Blijf vertrouwen ln de toekomst stellen, bewaar -uwe kalmte, uw zachtheid zal ein digen met hem te ontwapenen. Aldus kan alles nog goed terecht komen. Moed! Schrijf me maar als u het noodig oor deelt. H. V. d. B. vraagt ons: «Kent u een middel om te voorkomen dat de schoenen kraken en piepen? 'k Heb al verschillen de middelen beproefd, maar vruchteloos: het hielp niet.Wij doen navraag, en zullen u zoo mogelijk reeds eerstvolgende week een probaat middel mededeelen. DE VROUW EN HET N. I. R. HUT UUR VOOR DE VROUW. Tij dens het Uur voor de Vrouw op Zaterdag 16 Juli, te 17.30 uur, maken we kennis met de vrouwelijke philoloog. In de reeks vraaggesprekken De Vrouw en de Uni versitaire Studie komt ditmaal een taal geleerde aan het woord. Mevrouw D. E. Pauwels-Ca'mmaert zal de luisteraarsters vertellen wat haar heeft aangezet deze studiën te doen. Om bij de boekmen- schen te blijven volgt op dit praatje een bespreking van het nieuwe boek van de Vlaamsche schrijfster LEEN VAN MAR- GKE: En Kinderoogen Blinken. Wij zul len zien hoe ragfijn deze begaafde vrou< de kinderziel heeft ontleed. In het pre gramma komen verder nog voor de we- kelijksche kroniekjes Wat iedere vrouw weten moet, en Wat gaan we deze week klaar maken? MODE-TIPJES De strandmode 1938 vertoont fris- sclie kleuren en bonte patronen. Het bad pak is gebloemd, geblokt, geruit of voor zien van andere motiefjes. Op het strand worden allerliefste driedeellge pakjes ge dragen: jurk, rok en play-suit; of mantel IIKIIIIMIttMflfflfflimMinii. VIJFDE ZONDAG NA PINKSTEREN In de Epistel van den eersten Zondag na Pinksteren luidde het: «God is liefde», en de tweede Zondag bracht daarvan een nieuw bewijs. Ja, God is liefde in zich zeiven en ook met betrekking tot ons. En onze verhouding met God kan slechts de ware zijn wanneer zij op de liefde gegrondvest en gesteund is. Zoo klaar en natuurlijk is deze waarheid dat ze voor iedereen zou moeten gevat worden. Gij zult den Heer uw God beminnen, en uw naaste gelijk u zeiven», zei Jezus. Het onderhouden van dit tweede gebod, het gebod der naastenliefde, maakt het lioog- thema uit van de onderrichtingen der Li turgie van dezen Zondag. Dit is de waar heid die hedendaags, in onzen tijd van hebzucht en eigenbelang, meer dan eenige andere van allernoodzakelijkste toepassing is voor alle menschen. De Epistel bevat een aanmaning van den H. Apostel Petrus tot liet beoefenen der naastenliefde en het Evangelie geeft ons te verstaan dat de geringste fouten tegen het gebod der naastenliefde, ja zelfs de kleinste beleediging door God bestraft zal worden. In, de Epistel leert de Apos tel Petrus ons dus op welke manier de christenen onder elkaar behooren te han delen en te leveneendracht in het ge- medelijdend, de broeders liefhebbend, ^armhartig, geen kwaad met kwaad ver geldend, maar integendeel ongelijk met zegening vergeldend. Ziedaar de hoofd- vereischten van de liefde onder elkander ziedaar waartoe de christenen zijn geroe pen. Verderbewaart uw tong voor kwaad en leugentaal, weest vredelievend en zoo behaagt gij aan God; lijdt geduldig cp zoo helpt u God door zijn almachtige hand. Nu zijn wij bereid, o Heer, de leering en zelfs de bedreigingen van het Evan gelie te aanhooren. Het vijfde gebod van Mozes' Wet zegdeGij zult niet dood slaan.Maar Christus, die gekomen it om de volmaaktheid der liefde te leeren, zegt niet alleenGij zult niet dood slaan Hij wil dat onze rechtvaardighei verder ga. Hij wil onder de christene i zelfs geen gramschap onder elkaar, ja geen verwijt, geen scheldwoord en dat op straf van anderszins geen welgevallig offer aan God te zullen opdragen. O mocht die leer van Christus eens nauwkeurig door de christenen van onze tijden verstaan en volmaakt beoefend wor den, hoe veel beter zou alles niet gaan in onze christene huisgezinnen! Wat al last en droefheid zou niet vermeden wor den en hoe veel gelukkiger zouden de menschen niet leven van die beschuldiging vrij pleiten. Maar andere invloeden hebben l.em daarvan tot mijn spijt terug gehouden. Dus u meent ook, dat van Beekum aan die misdaad althans onschuldig ls? Ja. En dat hij door zijn welgblijven den schijn op zich laadt, dat hij er wel van weet? Dat ls het vanzelfsprekende gevolg. Terwijl zijn vriend de baron hem dit aanraadt? Ik heb, meen ik, den baron niet ge noemd. Neen, maar hij Is het die van Bee kum bewogen heeft weer heen te gaan, die hem de vlucht gemakkelijk maakte. Hij speelt in deze geschiedenis een zeer vreemde rol. Maar daar gaat het thans niet over. Ik begrijp nu, mijnheer Roger, waarom u meenen kunt, dat de familie op den Eikenhof zich tegenover mijnheer Rosch niets te verwijten zou hebben. En ik ben u dank schuldig, omdat u op mijn verzoek zoo spoedig daarheen gegaan zijt om voor onzen detective te doen wat u kon. Maar mag ik u een raad geven? Een raad geven? vroeg de advocaat Ietwat verwonderd. Ja. Maak u los van die menschen op den Eikenhof, uw taak kan het niet zijn misdadigers te helpen. Maar Juffrouw, lk... Ja, ik weet wel wat u zeggen wilt, mijnheer Roger. U ls een man van erva ring, u meent in die dingen op uw eigen oordeel te kunnen vertrouwen. En mis schien glimlacht u om mijn onnoozelheid. Maar heusch al ben ik slechts een on ervaren meisje, ik voel bij Intuïtie, dat het voor een eerlijk man noodig is voor zichtig te zijn met die lieden op den Eikenhof. Athur Roger antwoordde ernstig: Ik lach volstrekt niet om dien goe den raad. Ik verheug me er over, dat als u ln hen schurken ziet, u toch mij niet met hen gelijk stelt. Als ik alles vooruit geweten had. zou lk niet op me genomen hebebu van Beekum te lielpea, over tweedeelig strandjurkje of play-suit. De schoenen hebben vele centimeters dikke zolen van kurk onder kleurige, bij de verdere uitrusting passende sandalen Het badkostuum schijnt nu uitsluitend voorbehouden te worden voor het baden, en het spelen in de zee. Er warden nu groote badtasschen ge lanceerd, die met behulp van zesdeeligen stok in minimum van tijd in een minia- tuur-bad:entje omgetooverd kunnen wor den. Het modestempel 1938 vertoont fijne taille, rok met veel plooien vanaf heup hoogte, wel afgeteekende buste door ln het midden aangebracht fronsen. De kapsels worden niet langer in re gelmatige golven gedragen, het gelaal omlijstend, maar boven op het hoofd. Hals en ooren blijven vrij en dikwijls worden deze laatste opgesmukt met kost bare oorknoppen, of oorbelletjes. Linten, van allerlei heldere kleuren, ln de taille of aan de halsuitsnijding aan gebracht, worden meer en meer gewild. De eenvoudige vacantle-japor.netjA.' en de daarbij hoorende kleertingskik^en, worden zeer sober geromen, !met ais be scheiden garneering de naamletter erop geborduurd. DE MAAND JULI VOOR DE HUISVROUW GROENTEN EN VRUCHTEN: Bloem kool, kropsla, radijs, spinazie, zuring, ra barber, postelein, selderij^ kervel, peter selie, worteltjes, pastinaken, peulen, dop pers, tuinboonen, tomaten, komkommers, biet, snijbiet, melde, patiëntie, capucij- n«rs, sla- en snijboonen, andijvie, cham pignons, vooral cantharellen en amaniet- Jes, aardbeien, kruisbessen, kersen, fram bozen, moerbeien, aalbessen, morellen, ci troenen en bananen. VXSCH: Voorn, biel, zeelt, makreel, schar, rog. baars, snoek, geep, pieterman, poon, Zuiderzeegarnalen, nieuwe haring, heilbot, aal, paling, tong, tarbot, bot, zee- en rivierkreeft, brasem. WILD EN GEVOGELTE: Kip, jonge duiven, jonge hanen, piepkuikens, Jonge eenden en tam konijn. INMAAKTIJD: Postelein, kropsla, ca- pucijners, peulen, worteltjes, peterselie, selderie, kei-vel, cantharellen en amaniet- Jes. kruisbessen, aalbessen, kersen en mo rellen, makreel. INMAAK VAN KRUISBESSEN STEKEL**F7TTV KV POSTELEIN IN FLESSCHEN KRUISBESSEN. We kunnen hier voor het best oude wljnflesschen gebrui ken. We spoelen ze goed uit. We nemen jonge kruisbessen, wa&schen ze en pluk ken er met de hand de stelen en kroontjes af. We doen de vruchten in de flèsschen en gieten die verder vol met koud gekookt water. We lateni de flesschen een nacht open staan en sluiten ze dan goed af met kurken, die daarna worden gelakt of be dekt met perkamentpapier. POSTELEIN. We nemen bij voor keur flesschen die een niet te wijden hals hebben, bijvoorbeeld Rlfnwljnflesschen. We spoelen de flesschen goed uit. zonder er echter zeep bij te gebruiken, en laten ze in de zon drogen. We zoeken de poste lein uit, wasschen ze goed, en koken ze zonder water met heel weinig out. Daar zonder water met heel weinig zout. Daar- We vullen de flesschen ermede en doen er t nat, dat er met het koken is opge komen, op, zooveel dat de postelein onder is. We kurken dan de flesschen goed dicht, lakken ze, of sluiten ze volledig af met perkamentpapier. Nota. Om het perkamentpapier doel treffend te kunnen gebruiken, maken we het vooraf goed nat. Daardoor wordt het slap en zacht. Dan kunnen we het ge makkelijk om de flesch binden met een touwtje. AALBESSEN-GELEI (Gelei van genievers) Neem vier kilogram roode en twee kilo gram witte aalbessen. Rits met een vork de vruchtjes van de steeltjes af. Leg ze tn een ketel; roer ze op het vuur totdat ze beginnen te koken, zet ze daarna vijftien minuten terzijde van het vuur. Neem een schoone servlet; doop ze in koud water en wring ze uit; knoop ze vast aan de vier pooten van een omge keerden stoel, en giet het aalbessensap erop, nadat men er een zuivere kastrol onder geplaatst heeft. Giet het eerste doorgeloopen sap weer op de servlet, op dat het zuiver klaar worde. Als het sap doorgezegen ls, weeg het dan, en voeg er een gelijk gewicht suiker bij. Zet dan alles opnieuw op het vuur. Roer er voortdurend in met een lepel, en neem er regelmatig het schuim van weg, als het opborrelt. Wanneer men zeer heldere gelei wenscht, moet men als deze kookt, er een glas koud water in gieten; er zal weer schuim op komen, dat men afnemen moet. Laat daarna nog 5 tot 10 minuten "ken. totdat de gelei dik worde. De be- erking moet op een flln'k vuur geschie den. Laat de gelei koud worden, en doet ae dan in glazen potjes. OM EENS NA TE DENKEN!... Ofschoon ge lijdt, blijft welgezind! (Cats). De domheid plaats zich op den voor grond om gezien te worden; de levens wijsheid houdt zich op een afstand om te zien. (Nadruk Verboden). TANTE BARBARA IIIINHINIUIB3NUIHIIIU O, antwoordde zij levendig, ik heb de overtuiging, dat van Beekum ln dit geval meer slachtoffer ls dan medeplich tige. En als u het zoo zoudt gaan be schouwen, zoudt u misschien heel nuttig werk kunnen doen en zouden wij bor.d- genooten kunnen zijn. Bondgenoot zijn met Dora Burton. Dat was het immers Juist wat Athur Roger verlangde. Fet verheugde hem zoo, dat zij hem anders zag, dan die anderen, dat zij er blijkbaar prijs op stelde dat zij goede vrienden zouden worden. En wel beschouwd, waarom zouden ze dat niet zijn. Hij mocht en kon natuurlijk niet met haar medewerken als dat gaan moest ten kaste van den vader van Frans van Beekum, dien hij hulp beloofd had. Maar als nu werkelijk van Beekum eens meer slachtoffer was, als baron Wijdeveld een minder nobele rol ln deze geschiedenis speelde. Aan hem had hij zich niet gebon den. Waarom zou hij dan niet hem eer als tegenstander gaan beschouwen? Was de baron werkelijk een misdadiger? De advocaat had zichzelf daarvan niet over tuigd, maar mocht hij geen groote waar de hechten aan de intuïtie van dit bui tengewone meisje? Zij scheen meer dan hij te weten, van iets dat pleitte ten on gunste van de bewoners van den Eiken hof. Zij had bovendien Rosch gesproken en de advocaat veronderstelde wel, dat Dora Burton haar waarschuwing grondde op bepaalde vermoedens. Juffrouw Burton, zeide hij. ik wil niets liever dan uw bondgenoot zijn. Maar u begrijpt, zoolang lk mij verbonden voel aan de van Bsekum's en meende, dat u van oordeel waart dat de vader van Frans een moordenaar was, kon ik u niet helpen hem te vervolgen. Als u echter den on- gelukkigen man ook meer als een slacht offer beschouwt, Ja, dan wordt de situatie geheel anders. Prachtig, zeide zij, maar mijnheer Roger, één ding moet u me nog vertellen, die poging om over de grens te komen met dat ongelukkige meisje schijnt mis lukt. Weet u ook wat gebeurd U? Nu 10 Z 5" Zondae na Sinksen. O.L. Vr. van Vrede. HH. Zeven Broeders Evaneelie: Verzoen u met uwen broeder. 11 M H. Pius. Gulden Sporenfeest 12 D H. Joannes Walbertus 13 W H. Anacletus 14 D H. Bonaventura. H. Ragenufla 15 V H.Hendrik 16 Z O.L. Vrouw van Carmelusberg 17 Z 6" Zondag na Sinksen. H. Alexips HERDENKINGEN 9 Juli 1440: Dood van Jan Van Eyck. Hij werd dmstreeks 1390 te Maaseik ge boren. HIJ leerde bl| zijn broeder Hubert, werkte ln Den Haag van 1422 tot 1424 als hofschilder van hertog Jan van Bele ren en ln Rljeel van 1425 tot 1428 als hof schilder van Filips den Goeden. Na een omreis in Portugal en Spanje, vestigde hij zich in 1429 te Brugge, alwaar hij overleed. De Aanbidding van het Lam (ln de Sint Baafskerk te Gent) dat hij met zijn broeder maakte, ls een meesterweerk der Vlaamsche kunst, zooniet der schil derkunst van alle volken. Hij was met zijn broeder eveneens de eerste beoefe naar der olieverfschilderij. 10 Juli 1584: Dood "Villem van» Oranje. Oranje, om 5 .ughoudend karakter de Zwijger geh: was de ge zworen vijand der Spaansehe overheer- sching, en droomde Filip's bestuur omver te werpen. In 1584 was hij op het punt erfelijk bestuurder van Holland, Zeeland en Utrecht benoemd te worden, toen hij den 10 Juli te Delft werd doodgeschoten. XI Juli 1302: De Guldensporenslag. Het Vlaamsche Heir verslaat op den Groeningher-Kouter, hij Kortrijk, het Fransche leger van Filips den Schoone, dat 20.000 dooden op het slagveld ach'er- laat, waaronder 700 edelen, herkenbaar aan hun «guldensporen». 12 Juli 1901. Dood van Hilda Ram, Vlaamsche dichteres, geboren te Antwer pen op 31 Oktober 1858. 13 Juli 1920. Overlijden te Antwer pen van den 19-Jarigen student Herman Van den Reeck, tengevolge van een revol verschot op hem gelost door de poli'ie tij dens een verboden sporenoptocht van twee dagen te voren. 14 Juli 1789: Bestorming der Bastille te Parijs. De Bastille, het versterkt kas teel, werd te Parijs gebouwd in de jaren 1370 tot 1383. Het werd bij de Fransche Omwenteling op 14 Juli 1789 ingenomen en omvergeworpen. Fransch Nationaal Feest. 15 Juli 1099. Inneming van Jerusa lem door de Kruisvaarders. OM EENS N-, TE DENKEN' Die zal ik tot mijn beste vrienden tellen, die mij de waarheid zeggen, al krenken zij er mij mede. (Ex-Keizer Wilhelm I). De dwazen hebben hun hart in den mond. maar de wijzen hebben hun mcr.d in het hait. (Sinach). Volharding voert tot het doel! (Nadruk verboden). P. B. IIIIIIIIIIIIIIIIIIlBlllllfll kijkt u dadelijk al weer bedenkelijk, u vreest dat ik u uithooren wil. Maar lk verzeker u, dat het mij werkelijk niet meer om van Beekum te doen ls en als ik iets van u zou hooren dat tegen hem gebruikt worden kon, dat ik daarvan dan zeker geen gebruik maken zou, omdat ik weet dat dit niet fair tegenover u zou zijn. O, ik vertrouw u volkomen, juffrouw Burton, maar ja, ziet u, eigenlijk bevind ik mij in een pijnlijke positie. Ik ben altijd bang, dat ik meer vertel, dan ik mag vertellen, want u begrijpt, ik wil geen verrader spelen- Dora glimlachte. Dat verwacht ik ook allerminst van u, maar lk dacht de geschiedenis van dat ongelukkige meisje. O ja, natuurlijk, daaromtrent is mij geen geheimhouding opgelegd. Ja. zij zou met van Beekum de grens over gaan. Maar vlak voor de grens schijnt er weer een kink ln de kabel gekomen te zijn. Weet u, het meisje is absoluut ontoe rekenbaar. Vlagen van vohlagen krank zinnigheid. zegt de baron, wisselen af met perloden dat zij volkomen helder van geest is. Enfin, op het grensstation heeft zij geweigerd verder mee te gaan. En van Beekum is veilig weer ln het buitenland, maar het meisje is nog hier. En weer ontvlucht? Neen, weet u. Frans was meegereisd en hij heeft voor haar gezorgd. Frans? vroeg Dora eenlgzins verrast. Ja, het verwondert u toch niet dat hij zijn vader helpt? Neen, maar... och, u zult om mij lachen, mijnheer Roger als ik u vertel dat dit feit heelemaal niet past in mijn theorie. Hé, wat? vroeg de advocaat op zlja beurt verwonderd, wat bedoelt u? ('t Vervolgt). H| 8AN3E>LyANNEjJE, Popria,»

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 7