Sociale Wetgeving (1 liet Drama van Schillerhorst. Ons Vrouwenhoekje GEDACHTEN uit oe maan GEZINSVERGOEDINGEN VOOR NIET-LOONTREKKENDEM MARIE-J0SÉ, 5, Henri Serrnyslaan,Oostende WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJH WEEKKALENDER plJVOEGSEL AAN .DE POPERINGENAAR EN «DE rALLEVAN ZONDAG 17 JULI 1938. Nr 29. Rust en roem zijn meestal gezworen fijanden. Wij zouden minder roekeloos omsprin gen met de uren als wij goed beseften dat wij van geen minuut zeker zijn. Bijna alle groote zielen kennen de be scheidenheid. IlSii- 11! tftT manneke ZOU TK MIJ DE ZIEL VERKNAGEN Voor een handvol donk're dagen Die 't weerbarstig lot mij zendt? Neen! Onwrikbaar vast in 't strijden Bied ik lust en hoop aan 't lijden Opgeruimdheid aan d'ellend... En dat we thans nen ellendigen zomer doormaken, dat en zal mij niemand te- gespreken... hé, beste Lezers en alderllef- ste Lezereskens. Tiens! Ge moogt het straks vragen aan Marenta als ze thuis komt uit 't lof... maar 'k heb dezen mor gen d'halve kleerkast omgekeerd om m'n win teronderbroek uit den hoek te halen... 't geen niet pleit voor mijne... orderlijk- heid, dat geef ik toe!... maar nog veel minder voor d'oprechtheid van den zomer! Maar enfin, waarom ons laten teneêr- 6lagen door een handvol donk're da gen? D'r is toch niks aan te doen... We moeten 't hoofd omhooge houden... opti mist zijn lijk Mane en zingen met hem. God schept den dag En ik stap er door Op m'n wezen 'n lach Al heeft het leven ook z'n zorgen Steeds blikt m'n oog immer naar omhoog En leidt, langs 't wank'lend spoor Naar een blijderen morgen! En da's 't geheim zie, cm gelukkig te leven... zelfs in 'n hondenweêr! MENEER DEN DIRECTEUR, sprak de klerk, ik denk dat men U aan de tele foon vraagt! Ik denk! Ik denk! sprak de directeur bitsig, wat wil dat zeggen ik denk... Vraagt men mij of vraagt men mij niet? Ik weet het niet. mijnheer de direc teur, wanneer ik 't toestel nam heb ik ge hoord: Zijt gij het, oude raap?». GE WEET ALLEN GEWIS Wat dat een robotis. Neen? wel 'k zeg het U kordaat Dat is nen automaat. In een woord, zulle! want een robot is geen auto. maat! of andere homonymen gelijk O! Tom haat!», O! Tomaat», «Oito, maat»...en een automaat dat is een kunstwerktuig dat zich zonder uit wendige hulp schijnbaar van zelf be weeg!... maar d'r is nog dat verschil bij, dat een roboteen automaatis on der den vorm van ne mensch! Beter kan ik mij niet ekspelkeerenDie dingens worden vooral veel in Amerika gebruikt... Zoo had Perfester Mac Toor.e zich ne robot vervaardigt die dienst deed als huis knecht en zelfs zoo perfect was in die be diening dat, na een week, de perfester al de verdwijning moest vaststellen... van een flesch whisky en van een kistje si garen. Maar 't ergste moest nog kcmen. en kwam toen de perfester zijn robot be trapte op het ooger.blik dat deze de keu kenmeid kustte en cm hare hand vroeg. En Mac Poene... die ne verstokte vrijge zel is, heeft simpliester zijr.e robot... ver giffenis geschonken, maar heeft er aan toegevoegd: 't Is te pardoreeren, hij be- zi' toch geen hersens! En daarmeê zijn al de getrouwde lappen nog ne keer gesjusjeerd zie! EEN GIERIGAARD zei op zekeren dag tegen een collegekameraad die hem een bezoekje was kcmen brengen: Als ik nu iets goeds had om op ta fel te zetten dan zou ik U kunnen uitnoo- digen om te blijven dir.eeren, maar nu. Mijnheer, ge hebt ne kalfskop, viel de knecht in de rede, die dacht zijn mees ter te helpen. En gij. stommeling, sprak de gierig aard, gij hebt nen ezelskop, verstaan! O! ARME, ARME SUKKELAARS Dommer dan 'n domme... vaars Die zoo bijgeloovig zijt En met ter tijd Geloof gaat hechten als de echtste zotten Aan porte-bonheurs en andere mascot- Wat zijt ge te beklagen... [ten! Waarom? dat zult ge seffens niet meer Tvragen Als ge zult hebben vernomen Hoe dat het is gekomen Dat zoo'n mascot m'n goeie vriend Stefaan Gebracht heeft... van de goeie baan! Mijne vriend Stefaan moet ge weten, had nen spiksplinternieven ottermobiel gekocht tot voldoening van zijn vrouw, Hij had er als mascotte een hoefijzer in gehangen: (niet in zijn vrouw, maar in den ottermobiel). Hij maakte zijn eer ste reisken en pang! ja, g'hebt het geraden, zijn pneu was er aan!... Hij ging zien en stelde vast dat hij... in'een hoef ijzer gereden was waar nog nen nagel in zat. In een vlaag van koleire pakte hij het hoefijzer op en zwierde 't met volle ge weld weg... en 't kwam in een groote vi- trien van ne slachter tereoht. Als hij het glas hoorde rinkelen sprong Stefaan gauw terug aan z'n stuur... zette z'n masjien in gang, en achtervolgd door den slachter en met ne platten pneu, zette hij zich aan 't rijden... en gaan dat ze gin gen... en rijden dat hij reed... tot hij met zijn vier wielen omhoog in ne gracht terecht kwam... gelukkig zonder perso nen ongeval! Neen besloot Stefaan, die mij 't geval vertelde... ijzer hoef ik niet meer... al is t dan ook nog 'n hoefijzer... als mas cotte MOEMA. vroeg kleine Pik, waarom draait de aarde zoo gedurig rond? Aap van ne jongen, riep moema kwaad terug (ze was zeker onder de va- cantie naar school geweest!) hebt ge weer aan de portoflesch gezeten? SELDERAMENTEN Alle duivels en serpenten Wat doet m'n rheumatiek mij pijn God! wat zal het nog gaan zijn... Gelukkig blijft m'n geest nog helder, ei! En weet ik waar m'n redmiddel te halen Zonder 't al te duurtjes te betalen... Want dat middel Is de... selderij! Dank zij 't vochtig klimaat van onze gematigde kluchtstreek kan ons land bo gen od 'n rekord... dat van de rheuma- tieklijders... en 'k helD er aan mee... tot mijn overgroote spijt., aan 't rekord meen ik. Geen wonder dan ook dat aller hande sjarlatangs d'r od uit zijn om zoo veel anti-rheumatieke middelen als mo gelijk tegen ne goeien prils in den han del te brengen... Maar dat 't allemaal geen explwateurs 'n zijn bewijst het feit dat een Engelsch medisch tijdschrift ons komt te wijzen op de heilzame werking van den selderiiknol or> deze ziekte. Men kookt, zoo schrijft het recept. 50 gram selderij in een halven liter water en laat dit op de helft inkoken, daarna bewaart men de vloeistof in een goed ge sloten apothekersiieschje en neemt des morgens en 's avonds een eetlepeltje ge. durende 14 dagen... E-enige dagen onder breken en herhalen... Enfin, 't is te probeeren en gaat het niet. 't biedt toch dat voordeel, dat g'er uw broek niet zult aan schueren! MAMA. vroeg Pritsje. kunt ge mij geen anderen naam geven? Een anderen naam, jongen, en waar om dan? Wel, papa heeft gezegd dat Ik een goed pak slaag van hem ging krijgen, zoowaar als ik Frlts heet! ■m—IIIW Mengelwerk van 17 Juli 1938. Nr 15. spronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT Ja, ziet u eens, ik heb mij een eigen Toelachte gevormd omtrent de misdaad, die er begaan is. Het is nog maar een theorie, maar ik meen toch, dat die niet zoover mis kan zijn. Maar als ik nu van U hoor, dat Frans van Beekum ook dat meisje kent en meewerkte om haar naar het buitenland te doen vertrekken, ja, dan moet ik mij vergist hebben, want ik weet goed, dat Frans een eerlijke jongen is, die onder geen beding aan een schurkenstreek zou willen meewerken. Athur Roger kende Frans van Beekum ooi: goed en wist, dat dit inderdaad zoo *as. Ne;n, Frans zou zeker niet zoo iets wille p.. hij kon het volkomen beamen. Toch deed het hem op dit oogenblik on- aan. naam aan dit Dora met zoo groote zekeihcid te hooren zeggen. L'iJ moest dus Wel een absoluut vertrouwen in Frans van Beekum hebben. En de advocaat dacht aan hetgeen de detective Lem gezegd had, dat Frans verliefd was op Dora Burton. Hij had ook wel gehoord, dat die twee vermoedelijk een paar geworden zouden zijn, als die verschrikkelijke misdaad niet was voorgevallen Hij vroeg zich af, of Dora Burton ook Frans liefhad en kwam tot de overtuiging, dat dit wel zoo zijn moest. Immers zij wilde ook geen oogen blik iets ten ongunste van Frans aan nemen. Dora Burton zag hem aan. Zij scheen wal te bemerken dat Roger's gedachten zich een oogenblik (met iets anders bezig hielden. Meent u ook niet. vroeg zij, dat Frans tot geen misdaad in staat is? IN D'OUDHEID (dus over langen tijd) 'k Verklaar het U bedaard Stond de baard Nu symbool van smaad... Bij mijn leven, Aangeschreven. Als een echte pronksieraad! Voor de mannen... wel te verstaan! En nu nog... In Japan hebben ze wel nen schoonheidsprijskamo gehouden voor mannen, en 't waren alleen de baarden en de snorren die in aanmerking kwamen. Duitsche kroniekschrijvers vertellen dat Hans Steiniger in 1537 in den adelstand werd verheven, omdat hij nen baard had die 9 voet lang was. Zoodat de baard inderdaad schijnt bij te dragen tot de schoonheid van ne man... Wat te verklaren is door 't feit... dat hij een groot gedeelte van 't gezicht bedekt! Van schoonheid gesproken... Alderliefste Lezereskens, 't is gedaan met de mode uwen neus te poeieren, zulle! 't Contrarie Is waar... ge zult u moeten gaan nen borstel en blink aanschaffen cm hem dubbel te doen glimmen... In New- York is 't al volop mode en dit sedert een perfester van ginder met name Pabst be weerd heeft dat dames die een blinkenden neus bezitten daarin 't bewijs moeten zien van gezondheid en verstand... Maar of de schoonheid d'r hij zal win nen!? ONLANGS vroeg iemand aan Bernard Shaw, waarom hij zoo weinig vertrouwen had in kinderen. 't Gebeurde in Amerika, vertelde de humorist, in een stadspark. Ik was op een bank ingedut.. Plotseling schoot ik wakker door 't geluid van stem men. Ik keek op en zag een grooten jon gen, een meisje en een kleine jongen, 't Meisje ik zag dat ze bloosde scheen erg verlegen. De jongeman zei tot het ventje: Ge hebt me dus betrapt op het oogenblik dat ik uw zuster kuste? Precies, zei de knaap, en ik -heb m'n zus betrapt op het oogenblik dat ze het u deed. Ik geef u tien cent als ge t niet ver telt, zei de jonge man. Hier hebt ge één dollar. Ga hem wisselen en breng me ne gentig cent terug. Kom, antwoordde de jongen, geef m'n zus nog negen kussen, dan zijn we quitte! SOMTIJDS STAAT EEN DOOLHOF open Die zoo lachend lokt en trekt Maar zoo loos zijn kronkels dekt Die door duizend distels loopen... Wie tot eenen stap besluit... Keert niet dan gescheurd er uit. Daarom vrienden! -meet uw schreden Zet geen pas ooit zoo vlug Komt den eersten stap terug Tot vermijding van den tweeden; Wie den eenen voet verplaatst, Zet zoo lich't er d'andren naast! Da's iets dat ge moogt in uwen zak ste ken om d'r van tijd tot tijd over na te denken... als 't jover zedelijke belangen gaat... maar om"'t altijd en immer voor oogen te -houden als 't stoffelijke belan gen geldt... 't is te zeggen als ge de straat over steekt en onder geen ottermobiel of ander gerij terecht wilt komen, want da's d'echte plaag van onzen tijd. In Engeland bestaat er een vereealging die zich druk bezig houdt met de veilig heid van 't verkeer. Onder andere kent deze vereenlging ook belooningen toe aan autovoerders. Aan hen die gedurende een vol jaar geen ongeval veroorzaakten wordt een certifi caat afgeleverd: een diploma vervangt dit certificaat wanneer dit vrijwaren vijf jaar lang wordt volgehouden en na 10 jaar wordt een zilveren medalje toegekend. Awel... da's nu ne keer een systeem zie, dat ze bij ons ook gemakkelijk zouden III. Roger schrikte op. O neen, naturulijk niet, dat zou hij nooit willen, zei hij eenigzins verward. Maar tegelijk voelde hij een Jaloersche pijn, dat Dora zoo van zelfsprekend Frans van Beekum onschuldig achtte. Hij kon haar dit natuurlijk niet zeggen. En toch scheen zij te voelen, dat hij het minder aangenaam vond, dat zij zoo ge heel vertrouwde op Frans van Beekum. Dit voelde Dora Burton ook werkelijk en de meening vatte bij haar post, dat Athur Roger niet zoo gunstig als zij dacht over zijn vriend. Zou zij dan toch Frans ver keerd beoordeelen? Zou hij werkelijk wel tot medeplichtigheid in staat zijn. Maar zij -had geen tijd om daarover na te den- ke, want er werd aan de deur geklopt en de dienstbode diende mijnheer Rosch aan. Laat mijnheer binnenkomen, zeide zij. Rosch keek verrast op, toen hij zijn vriend den advocaat in de kamer aan wezig vond. Wel, zei hij na de begroeting glim lachend, juffrouw Burton heeft waarlijk geen klagen. Zij wordt van alle zijden op de hoogte gehouden. En ik hoop. dat ge haar geen dingen hebt medegedeeld, die haar theorie onderste boven hebben geworpen. Dora riep verrast: Als ik niet beter wist, mijnheer Rosch, zou ik zweren, dat u ons hebt af gelui terd. Afgeluisterd, weineen. Maar het ligt heel voor de hand wat ik gezegd heb. Kijk eens, u interesseert zich machtig voor deze geheimzinnige geschiedenis. U krijgt kennis door mij en anderen, en ook door eigen onderzoek, van verschillende feiten. En nu doet u, v;at ieder zou trach ten te doen, u tracht die feiten met elkaar in overeenstemming te brengen. U maakt een heel mooie theorie, hoe alles gebeurd kan zijn. Maar dan loopt u ieder oogen blik gevaar, dat ge een of ander verneemt dat heeiemaal niet past in uw opzet. Nu is mijnheer Roger hier, hij heeft u ver moedelijk nog een en ander verteld en tien tegca een, durf ik wedden, dat gij In ons artikel van veertien dagen ge leden hebben wij aangetoond dat het niet mogelijk zou zijn, alleen de werkgevers en de buiten dienstverband staande arbeiders, wier inkomsten een zekere grens over schrijden, met de gezinsvergoedingen te begunstigen. Tevens hebben wij uiteengezet dat deze wet wel degelijk aan deze van 1930 kan verbonden worden, juist omdat deze wet er om zoo te zeggen rechtstreeks uit voort vloeit. Trouwens, de gezinsvergoe dingen die betaald worden ingevolge de wet van 4 Augustus 1930 zijn geen hij- loon, maar zijn uitsluitend gebillijkt door overwegingen van louter socialen aard. De krachtens de wet van 4 Augustus 1930 verleende kindertoeslagen mogen, in geener wijze, om geen enkele reden, wor den beschouwd als deel uitmakende van het dienstcontract, als zijnde een loon- toeslag. Zij zijn uit hunnen aard en uitsluitend gebillijkt door overwegingen van socialen aard. Hetzelfde geldt voor de kindertoe slagen ten gunste van de werkgevers en de buiten dienstverband staande arbeiders voorzien, door de wet van 10 Juni 1937. De overwegingen van socialen aard welke ten grondslag liggen van het ont werp, kunnen als volgt worden samenge vat zooals er in de memorie van toelich ting op afdoende wijze wordt op gewezen, zijn de meeste werkgevers en buiten dienstverband staande arbeiders niet meer bij machte dan de loontrekkende arbei ders om, op behoorlijke wijze, door eigen middelen, een groot gezin op te leiden. Derhalve is het, in het opzicht van de goede inrichting van de maatschappij, noodig dat men ze ter hulp kome door het toekennen van kindertoeslagen. Door wie zullen de te dien einde noodige pi- komsten worden verstrekt? In stede van de patroons en van den Staat, zooals voor de loontrekkende arbeiders, zullen zij, ge zien hier geen patroons zijn, door de werk gevers en buiten dienstverband staande arbeiders zelf, gegroepeerd in onderlinge kassen of afdeelingen worden versf ekt cn door den Staat. Is die oplossing billijk voor zooveel zij cr op neerkomt een last op te leggen aan een bepaalde reeks bur gers? Het antwoord hierop luidt bevesti gend, daar in verschillige mate, alle werk gevers en alle buiten dienstverband staan de arbeiders belang hebben bij de ver wezenlijkingen van de ontworpen uitbrei ding der kindertoeslagen. Voor degenen die kinderen van minder dan 14 jaar heb ben of die, ten minste, tot den ouderdom zijn gekomen om er te hebben, is bet be lang Waarblijkend. Voor ben die, door een welkdanige oorzaak, de zekerheid of na genoeg de zekerheid bezitten, dat zij geen bun toebehoorende jonge kinderen meer zullen hebben, is het belang, zooals er in de memorie van toelichting terecht wordt opgewezen, gewis, minder doch geenszins, uitgesloten. Het is inderdaad mogelijk dat zij, op een bepaald oogenblik de kinderen te hunnen laste nemen, van een broeder, van een zuster of van een ander bloed verwant, zelfs van een vriend. Anderzijds, dient rekening gehouden met de belang stelling welke de leden eener familie zich onderling normaal toedragen. Zulk per soon heeft geen kinderen van heneden de 14 jaar en heeft de zekerheid dat hij er geen meer zal hebben, doch zijn zoon of zijn dochter heeft kinderen van dien ouderdom. Hierdoor wordt onrecht- streeksch zijn belangstelling gaande ge maakt. op misschien even sterke wijze, als indien hij persoonlijk jonge kinderen ten laste bad. a* Ten slotte, hebben alle werkgevers, alle buiten dienstverband staande arbeiders, kunnen en... moeten invoeren... terwijl de straffen voor d'overtreders verdubbeld zouden worden. Dan zouden we nog ne keer vrij mogen asemen op straat!... EEN HEER (terwijl zijn vrouw aan het zingen is in 't salon) tegen een invité... die nog geen kennis heeft gemaakt! Vindt ge niet dat mijn vrouw goed zingt? Wat zegt ge? Of ge niet vindt dat mijn vrouw goed zingt? Neem me niet kwalijk, maar ik kan U heusch niet verstaan zoolang dat vrouwmensch daar zoo huilt en gilt! OOH! MARGRIET Die mij altijd toch bespiedt Luistert naar mijn lied Dat mij zoo te binnen schiet En dat ik U thans ook bied Wijl de zon heur stralen giet En de tijd voorbij ons vliet En luistert ge niet. Dan, 't geen geen twijfel liet, Heb ik stellig groot verdriet! Och Margriet! Dat zijn de hooge poëtische ontboeze mingen die mijn dichtersbrein als veel kleurige vuurpijlen kwamen begeesteren, toen ik, 'n paar etmalen geleden, een dichterlijke wandeling ondernomen had, op... 't kerkhof van Vivedonje Sint An- toine, wosdat de kalkhoenen barvoets loopen... want allicht alzoo zullen de ver liefde uitingen geklonken hebben van me neer Eusebius Platsteen in den tijd dat hij nog verkeerde met Margriet Klabot- sekop... zoo ten minste stel ik het mij voor... terwijl ik bezig ben aan 't ontcij feren van de letterteekens die op heur graftombe voorkomen... En Eusebius heeft dan zijn Margriet gekregen en is er •meê getrouwd... maar dat 't in hun hu iets vernomen hebt, dat heel niet in over eenstemming is met de voorstelling die gij u van het gebeurde hebt gemaakt. O, antwoordde Dora, zoo is het in derdaad. Maar daarom behoef lk mog niet geheel misgeraden te hebben. Natuurlijk niet. Misschien kan ik u nu echter nog een paar feiten meedeelen, die ge dan meteen maar weer in het kader passen moet van de misdaad, zoo als gij meent, dat die plaats vond. Welke zijn die feiten, vroeg Dora, hebt u wat niews ontdekt? Ja, enkele dingen wel, al zijn ze misschien niet van groote beteekenls. Welke dan? Mag ik ze ook hooren, vroeg Roger. O Ja, gerust, ik wil er zelfs graag ook uw oordeel over vernemen, antwoord de de detective. Ge hebt juffrouw Dora zeker die fabel verteld van dat krank zinnige meisjt-, dat met van Beekum over de grens zou gaan op een pas, dcor den man verstrekt, die mij neergeslagen heeft. Een fabel, is dat een fabel, riep Dora en zij zag den advocaat aan. Vóór deze antwoorden kon vervolgde de detective: Ja. maar u moogt niet gelooven, dat mijnheer Roger u zou hebben willen mis leiden. Hij zelf heeft ook geloofd wat men hem heeft voorgelogen. Dora knikte. O ja, zei ze, het klonk ook te onge looflijk. Maar wierp de advocaat, die zich niet Lijzondei behaaglijk begon te voelen, den detective nu tegen, ik ben maar niet op losse verzekeringen van baron Wljde- veld afgegaan, ik... U hebt bewijzen, wilt u zeggen. Nu luister dan een eens naar mij en laat Ik u zeggen, eerstens dat van Beekum niet in het buitenland is. tweedens dat het krankzinnige meisje zich nog op den Eikenhof bevindt, derdens dat de man, dien gij gesproken hebt en die hier ge komen zou zijn, om dat meisje te ont voeren, gearresteerd is. Gearresteerd? riepen Dora en Roger tegelijk «en beiden even verbaasd. Maar, dat klinkt ongelooflijk, voeg- zonder onderscheid, onbetwistbaar, bij de verwezenlijkingen van de ontworpen her vorming, een gemeenschappelijk, een klas- senbelang hetwelk zich, in werkelijkheid, onder een dobbel uitzicht vertoont. Het eerste uitzicht vertoont zich ten tijde van economische crisis. Wanneer de zaken niet meer mee willen, hebben de werkgevers en de buiten dienstverband staande arbei ders, met kinderen ten laste, vooral die welke zich aan het hoofd van een groot gezin bevinden, veelal dringender behoefte dan anderen aan geld inkomsten, zoodat zij over 't algemeen meer geneigd zijn overdreven toegevingen aan het cliënteel te doen. Wanneer zij kindertoeslagen ont vangen, zullen zij er minder toe worden gedreven hunne prijzen of hun ambacht te bederven, hetgeen natuurlijk ten gunste zal komen van hen die hetzelfde beroep uitoefenen. Het tweede uitziclit van het gemeen schappelijk belang, van het klassenbelang hetwelk de werkgevers en buiten dienst verband staande arbeiders hebben, bij de verwezenlijking der ontworpen hervor ming is van volstrekt algemeenen aard. Het geldt hier het hooger belang van den middenstand om xich te groepeeren. om zich niet alleen in te richten met het oog op de verdwijning van sommige be paalde grieven, maar ook en vooral met liet oog op de radicale verbetering van hunnen economischen en socialen toe stand. Eene werkdadige groepeering, een werkelijk vruchtbare inrichting doen, in derdaad, in den schoot van die standen een groote sociale solidariteitsgeest ver onderstellen. Hoe zijn de handarbeiders er in geslaagd een beroepsorganisatie op touw te zetten, die de bewondering af dwingt, zoo het niet is ten koste van on telbare opofferingen en van een onver- nielbare wederzij,dsclie toewijding? Met in den schoot van den middenstand den on- misbaren geest van ouderlingen bijstand te \*'rspreiden en aan te wakkeren, zullen de kindertoeslagen bun een voordeel ver schaffen, waarvan het belang, naar ons oordeel, niet zou worden kunnen onder schat. Kortom, hierna de oplossing welke de wet op het oog heeft: voor de werk gevers en de huiten dienstverband staande arbeiders, evenals voor de loontrekkende arbeiders, valt het grootbrengen van kin deren. in beginsel, ten laste van de gezins hoofden. Daar een groot aantal dezer fei telijk, niet in staat is om dezen last met eigen middelen te dragen, voorziet de wet dat bun biistand zal verleend worden door huns gelijken en door den Staat, onder den vorm van kindertoeslagen bedoeld als een eenvoudige aanvulling. De tusschen- komst van de massa der werkgevers en de buiten dienstverband staande arbeiders, vindt 7.1'in grond in het belang dat zij in verschillende mate, hebben bij deze daad van samenhoorigheid. De bijdragen zullen overigens, in verhouding zijn tot den graad van welstand van dezen die onder de wet vallen. Zij zullen voor allen gematigd zijn. Wat de tusschenkomst van den Staat be treft, heeft deze haar reden van bestaan, daar op de Natie de plicht berust met alle geschikte middelen den geesel van de geboortcvcrinindering te bestrijden. Het ligt voor .de hand dat de tusschenkomst overeenstemmen! zal met deze welke den Staat krachtens de wet van 4 Augustus 1930, aan de gezinnen der loontrekkende arbeiders verleent. Dit zijn zoowat alle beweegredenen die ongetwijfeld onder 't oog moeten geno men worden, wanneer men zulke wet wil ontleden. Volgende week zullen wij aan onze le zers uitleggen wat er zoo al in de wet voorzien is." WALTER! welijksleven ook alle dagen geen krenten brood 'n was bewees ons... 't grafdicht dat ijl den arduinen steen gebeiteld was... en 't luidde... Hier ligt begraven mijn Margriet Is ze in den hemel?... dat weet ik niet Is ze in de hel, dan is ze niet in heur schik Is ze in 't vagevuur, dan wensch ik Dat ze zoo lang wordt gevaagd Als ze mij op d'aarde heeft geplaagd! Kan 't charmanter? JEFKEN, sprak mama, g'hebt toch weer nen appel genomen, hebt ge mij niet neen hooren zeggen? Ja, moema, maar poe pa zei toch dat een neen van een vrouw toch een ja Kp If pn 1 t EN NU. BESTE GEZELLEN Moet 'k U toch Nog 't Een en 't ander vertellen Zonder dat ik... gijbei over den geparfumeerden bijbel En ais ge nu peinst dat het woord gij- bel 'n uitvindsel is van mijnen koker, om als rijm te dienen voor bijbel dan zijt ge mis, hoor, want dat woord be staat werkelijk... en als g'het niet gelooft, slaat ge maar ne keer uwen bijbel... par don... uw woorden boek open... Aizoo weet ge meteen wat het beduidt!... En alzoo laadt ge al 't werk op mijnen nekke al leen niet. En nu ter zake... G'hebt allen al vernomen dat de ko ning van Engeland van zins ls 'n reisken te onderemen naar Frankrijk, maar voor dien tijd vindt er in Engeland nog 'n be langrijke gebeurtenis plaats... namelijk 't feest van den vierhonderdsten verjaar dag van den geparfumeerden bijbel! Hoe dat ineen zit. Wel. over vier honderd jaar moest de toenmalige Prins van Wales ook Juist naar Parijs... en onder zijn reis- benoodigheden was er nen Bijbel... en eén de de advocaat er bij. Ik had den zeer sterken indruk, dat de baron om te voor komen. dat de treurige geschiedenis van dat meisje sensatie maakte, liever den man liet loopen. hoe een gevaarlijk in dividu hij hem ook acht. En inu zou hij hem. hebben laten arresteeren. Pardon, dat heeft hij niet gedaan, maar ik. U, omdat de man u neergeslagen heeft? Weineen, ik heb heel wat ernstiger beschuldiging tegen den man, dien gij gesproken hebt, ingebracht. Zijn poging tot ontvoering van dat meisje? Daar is hij dood onschuldig aan. Maar dan begrijp ik er niets meer van, riep Roger. Waarom, hebt u hem dan laten arresteeren, waarvan beschul digt u hem? Van moord, klonk het kalm terug. Moord? Wien zou hij dan vermoord hebben? Ik beschuldig hem van moord op notaris Burton, uw com. Ja, juffrouw Burton, wees u maar gerust, wij hebben den dader geknipt. Dora Burton zag den detective ver wezen aan. Maar, zeide zij, u moet zich vergis sen, mijnheer Rosch, dat is toch onmoge lijk. De detective glimlachte. Het is onmogelijk naar uw theorie, zeide hij, maar die zal waarschijnlijk niet deugen. In ieder geval... Tn ieder geval ben ik een uil, zeide de advocaat. VTTI DE DRIE TELEGRAMMEN Juist toen Athur Roger van zich zeiven verklaard had. dat -hij een uil was, klopte het dienstmeisje aan en bracht binnen komende een telegram mee. Het was voor den detective en hij vroeg verlof het even te mogen lezen. Het scheen nogal een lang telegram te zijn. maar de inhoud CAI nCCDT KOSTUMEN en MANTELS JWLUEEIV I prachtig* occatienZi* binnen ?iitiuumtimiiwiHiinmiminH!iimmiaiHiiit!iniiininiiitiiiimiiiGHB»m!ininttniium!i!!tiniHimiiutiiiiimiiifiiu!ii!i)iiiiiiiiiiiHiiHiiiiiiiiniHmi!«utHiiuiiHiuiitimiiii?. U VRAAGT?... WIJ ANTWOORDEN!... Men vraagt ons: Ik probeerde reeds verscheidene middeltjes om te verhelpen aan het kraken van mijn schoenen. Maar niets baatte. Kent u een goed middel? Men kan het kraken der schoenen voorkomen. Immers het kraken der schoe nen wordt uitsluitend veroorzaakt door harde plekken in het leder. Wil men dus het kraken voorkomen dan moet men die harde plekken verwijderen. Wij raden u aan eens een flinken marsch ermee te doen, na ze te hebben ingesmeerd met koevoetolie, welke te verkrijgen is bij ga reel- en rijtuigmakers. Dit zal meestal een goed resultaat geven. Immers daar door zal het leder zacht worden, en niet langer meer piepen en kraken. Een ander- probaat middel is de schoenen eens flink nat te maken, er dan een groote wande ling mee te doen, en daarna eens goed in te oliën, want water is een vijand van leder. Men vraagt ons: - Kar, mij den ie volgen weg aanwijzen in "iet volgende ge val. Ik ben de jongste uit een talrijk ge zin, en bij gebrek aan familie is mijn oud ste zuster, die tevens mijn eenigste half zuster is, meter over mij. Mag die oudste zuster, half-zuster en mijn meter ook me ter zijn over mijn kindje bij diens doop? Het doopsel is een kerkelijke daad, en als dusdanig beschouwd is het meterschap over u geen beletsel voor het meterschap over uw kindje. Wat de graad van ver wantschap aangaat, ook daarmede houdt de Kerk geen rekenschap. Dus half-zuster of zuster, dat is in dit geval zonder be lang, en bijgevolg mag uw oudste zuster, half-zuster, ook meter zijn over uw kind je. Er zijn nochtans, in zekeren zin, ker kelijke beletselen tot het meter- of peter schap. Bijvoorbeeld personen bulten de Kerk levend kunnen dit niet zijn, ver mits zij onbekwaam geacht worden tot het vervullen van het peter- of meter schap. HET UUR VOOR DE VROUW IN HET N. I. ït. In het programma van Het Uur voor de Vrouw van Zaterdag 23 Juli, te 17.30 uur, zal Juffrouw Ida Vos de luist-eraar- sters enkele k!xu geven voor de ver vaardiging van u lief garnituurtje voor een zomerkleedje. Met geringe kosten kan men op gebied van versiering dikwijls heel leuke resultaten bekomen. Dat zal in dit praatje duidelijk worden. Mevrouw Jan Stalmans-Nix, die lange jaren in het onderwijs voor doofstommen werkzaam is geweest, zal voor de tweede maal over de behandeling van doofstom me kinderen spreken. In deze tweede le zing zal spreekster de oorzaken van de doofstomheid nader toelichten. Evenals de dagen rond Kerstmis en Nieuwjaar is de vacantieperiode een tijd van bezoeken afleggen en van ontvang sten. Hoe men zich bij dergelijke gele genheden aan tafel moet gedragen zal duidelijk gemaakt worden in het praatje over Etiquette. Naast deze rubriekjes hooren wij nog een vraaggesprek met den Huisdokter en het wekelijksch Keukenpraatje. UIT DE DAGBLADPERS ZELDZAME HOED IN HET WATER. We lazen dat vorige week Donderdag, op den Dijver te Brugge, een dameshoed in het water waaide, die onmiddellijk zonk, en waarop een diamant was vast gemaakt ter waarde van vijf-en-dertig duizend frank. Twee personen konden echter na lang werken den zeldzaam kos- telijken hoed opvisschen en ontvingen duizend frank belooning. WAT MOET HIEROVER GEDACHT WORDEN? In een hoofdartikel van o De Nieuwe Gazet (lib.) gewijd aan één der jongste parlementaire zittingen, meent de steller dat de parlementsleden elkaar moegekefcen zijn, en het hoog tijd wordt dat het parlement met verlof gaat. Hij motiveert zijn meening ais volgt: Het gaat hier zooals in vele huwelijken: na enkelen tijd is het goed dat man en vrouw eens voor een paar weken van elkaar weg gaan, om het gevoel dat hen heeft sa mengebracht, een soort verjongingskuur te laten ondergaan, en de gespannen ze nuwen tot kalmte te laten komen. Als dit systeem ln veel huwelijken werd toege past, zouden er minder slechte huwelij ken zijn, en als het parlement op tijd wist met verlof te gaan, om dan daarna met toewijding weer zijn taak op te vat ten, zouden er minder slechte wetten zijn. IHI1IIRUIIIII1BIH1IUH1I fleschken Eau de Cologne... Onder de reis viel nu de valies van den Prins op den grond... 't fleschken met 't reukwerk brak en 't reukwater liep over en in den bijbel. Thans bevindt dien bijbel zich nog op -het kasteel van Windsor en als g'hem door bladert riekt 'm nog naar Eau de Cologne- water! Peins ne keer! Wat daaruit te leeren valt? Dat de waar van tegenwoordig fel vervalscht is... want als Marenta bij den kwaffeur geweest is om 'n permanente en 'n lotion O de kolonje, en ze gaat dan di rect daarna ons geit eten geven... wel dan riekt z'al meer naar de geit dan naar de reuk!... Omdat die reuk ersatz ls... LIEVE, sprak hij, nog gansch onder den indruk van haar gezang, uw stem is net fluweel. Ja. sprak de nuchtere, en nu moet ge mij nog Juist een kleed geven, dat bij die stem past! 't Manneken uit de Maan. füHBBafisaHiazBaaaaïaaHiiBB was zeker niet van droevigen aard, want Rosch toonde zich daarna zeer opgewekt Wel ja, zei hij, als het zoo doorgaat, juffrouw Burton, dan zal mijn werk in uw dienst spoedig geëindigd zijn. Zooals ik u zei, de moordenaar van uw oom is gearresteerd. De burgemeester hier heeft niet veel verstand van die dingen, maar hij is een doortastend man en hij was op mijn aanwijzen dadelijk bereid dien man in verzekerde bewaring* te stellen. En nu behoeven we nog alleen maar zijn schuld te bewijzen, dan is het in orde. Zijn schuld te bewijzen? Maar u zult die bewijzen toch al wel hebben? Hm, ja, wat men bewijzen noemen vil. Ik weet heel beslist en n-'-el zeker, dat hij de dader is en ik zal het bewijzen ook, maar toch is alles nog niet geheel ver klaard. Enfin, dat komt wel in orde. Maar vertel ons nu in 's hemelsnaam, waarom die man mijn oom vermoord heeft en hoe dat mogelijk was en op welke manier u achter de waarheid zijt gekomen. (Ho, ho, u vraagt nogal Iets. Waarom die man uw oom vermoordde, weet ik niet, kan me voor het oogenblik ook niets schelen. Mij is genoeg te weten, dat hij het werkelijk deed. Hoe het mogelijk was? Wel, iemand dood maken is alijd moge lijk, dat kan de grootste suffert. En de man, dien ik bedoel, is heusch geen suf fert. Op welke manier ik achter de waar heid kwam, Ja, dat is zoo gauw niet ver teld. Doe er dan maar wat langer over, sprak Roger, maar weiger niet om te ver tellen, want ik weet zeker, dat Juffrouw Burton er vreeselijk nieuwsgierig naar is, evengoed als ik trouwens. Op dat oogenblik klopte het dienst meisje weer en bracht een telegram voor den detective. Deze las hei en lachte, toen hij na lezing het telegram in zijn jas stopte. Dat zijn er twee, zei hij, ik verwacht er nog een en als ik ze alle drie binnen heb, juffrouw Burton en het derde tele gram is evenzco naar mijn verwachting als het tweede, wei, dan weet ik er ge-i DE VERZORGING VAN MOND EN TANDEN Dokter N. Vlaeyen schrijft in een dag blad de volgende bijzondere gegevens over de verzorging van mond en tanden: De verzorging van mond en tanden is zeer eenvoudig. Zij bestaat in het borste len van de tanden gevolgd van een over vloedig spoelen van den mond met zuiver water, waarbij desnoods een lichte aroma tische ontsmettingstof kan worden ge voegd. Voor het borstelen gebruikte men een niet al te harde borstel om het tand- vleesch niet te kwetsen, en een goed tand pasta of eenvoudig zeep. Het borstelen, een paar minuten lang, van tanden en tandvleesch, moet zoowel in de vertikale als in de horizontale richting gebeuren. Op die wijze kunnen de haartjes van den tandborstel beter tusschen de tanden drin gen en de spijsresten verwijderen. Men vergete niet zoowel de binnenzijde als de buitenzijde te schuren. Best doet men dit na eiker, maaltijd, maar minstens toch tweemaal daags, 's morgens bij het op staan en 's avonds bij het slapen gaan. Men verwijdert op die manier de gistings- produkten van den nacht en brengt die cp een minimum Die gistlngsprodukten zijn inderdaad toxische stoffen, die, in dien zij niet dcor de spijzen ingezwolgen worden, na een tijd stoornissen en ziek ten- van het verteringsstelsel en van an dere stelsels -kunnen verwekken. Die praktijk moet van kindsbeen af aange leerd worden. De melktanden hebben even zoo goed als de definitieve tanden zorgen noodig. Kinderen nemen overigens ge makkelijk hygiënische principes aan, die dan een gewoonte worden, en tegen later tandbederf beschermen. "'/LEKKEN VERWIJDEREN Zelfs de meest propere huisvrouw heeft regelmatig met vlekken te kampen. Vele huisvrouwen weten er gewoon geen weg mee, en hoe ze ook te werk gaan, de vlek ken zijn ofwel niet te verwijderen of kee- ren op geheimzinnige wijze terug. Hoe dient men te werk te gaan, om sommige vlekken vlug en afdoend te verwijderen? VLEKKEN OP GLAS. Vet- of olie vlekken op vensterruiten worden gemak kelijk verwijdert met natte sigarenasch. VLEKKEN OP LEER. Worden met zwak azijn water verwijderd. EEN SMET OP GEPOLITOERDE MEUBELEN verwijdert men op de vol gende manier: Men mengt slgarettenasch met petroleum en laat het papje eenigen tijd op de vlek liggen. Dan houdt men een kurk in een vlam en wrijft met de kant, die met asch is bedekt, zoo lang, tot de vlek verdwenen is. Dan wascht men de plek af, en poliert na met een in pe troleum bevochtigden flanellen doek. ALLERLEI HUISHOUDELIJKE WENKEN Nieuwe aardappelen ep worteltjes worden met keukenzout afgewreven, waar na men ze gemakkelijk en vlug na kan schrappen. Een handvol zout, toegevoegd aan het spoelwater van bedrukte weefsels, voorkomt doorloopen der kleuren. Het toevoegen van een theelepel zout aan water, waarin eieren gekookt worden, voorkomt het barsten van de schaal. Kopjes en theepotten, die aanslag hebben van thee, maakt men schoon met even vochtig gemaakt keukenzout. Rietwaren reinigt men met een ster ke zoutwateroplossing, evenals cocosmat- ten; met schoon water naspoelen. OM EENS NA TE DENKEN!... De liefde is een vrijwillige slavernij, waarnaar vooral de vrouwelijke aard met kwijnend verlangen haakt. (Nadruk Verboden). TANTE BARBARA. dichter Frans De Cort geboren. Overleden op 18 Januari 1878. Hij huwde inet de dochter van Duatzenberg. Hij is gekend voor zijn volksliederen. 21 Juli 1831. Inhuldiging van. Leo pold, eersten Koning der Belgen, Natio nale Feestdag. 1845. Conscience wordt benoemd tot Nederlandsch leeraar bij de Koninklijke prinsen. Minister Rogier verhindert les te geven en Conscience weigert de 4000 fr. eereloon. 22 Juli 1578. De Godsdienst-vrede. Aartshertog Mathias gaf dien dag te Ant werpen een edikt uit, de RELIGIE VREDE genaamd, en waardoor eenieder volgens eigen goeddunken een der beide godsdiensten mocht uitoefenen: ofwel het protestantisme ofwel het Roomsch-Katho- ltcisme. OM EENS N.a TE DENKEN... Voor de liefde bestaat er geen be zoedeling, geen vernedering en geen schande! De hef de doet alles heerlijk stralen, zij doet het ijs smelten, zij neemt alle bitterheid weg. Liefde is met geen geld te koop! Een uur beminnen is gelijk aan de [liefde der dieren! Een dag liefhebben is algemeen men- [schelijfc! Een gansch leven liefhebben is he- [melsch! Het vnsche leven één enkel wezen [liefhebben is goddelijk! (J. Mels). De liefde kent geen middenweg: ze verderft of zij redt! (Nadruk verboden). P. B. ZONDAG 17 JULI 1938: Zesde Zondag na Pinksteren. Tn de Misliturgie van dezen Zondag wordt hetzelfde thema ontwikkeld als ln de liturgie van - erleden Zondag. Nog maals komt de onderrichtende Kerk terug op de gerechtigheid van den christen wel ke gerechtigheid, als de vervulling van d« Wet, gelijk staat met de liefde: «De vol heid van de Wet is de liefdeTerwijl het Epistel van den vijfden Zondag ons toeriep: «Wijk af van het kwaad en dos het goedeen het Evangelie ons wees op de volmaaktheid der naastenliefde, vor dert het huidige Epistel van ons dat wij sterven aan de zonde en leven voor God in Christus Jezus onzen Heer. Dat leven is in ons begonnen en gegrondvest door Christus en wij moeten het ook met Hem en door Hem behouden en ontwikkelen, door de waarheid van zijn kering en de gaven zijner genade waarvan het Evan gelie van vandaag de macht in het hel derste daglicht stelt. De Intreezang vangt aan met een klare geloofsbelijdenis, waarbij dan aanstonds weer een bede van vertrouwen wordt ge voegd: «De Heer is dg sterkte van zijn volk en de beschermer van het verlos singswerk van zijn Christus is Hij; red uw volk, o Heer, en bestuur het tot in der eeuwigheid Onder den ream van volk kan hier zeer geschikt de christen ziel verstaan worden, en deze evenals ganech het volk mag dus met den Psalmist tot God de belijdenis opsturen: de Heer, de sterkte der christen ziel, d: beschermer van het verlossingswerk der ziel door Christus bewerkt. Nog is de bezorgdheid van den Heer voor de versterking der ziel niet verminderd, nog immer bemint Hij haar, gelijk Christus zelf het verzekert: De Vader bemint u.Vrees dus niet, o christen volk, vreest niet, o christen zielen, de Heer is bij ons: Zie Ik ben bij u tot het einde der wereld, die Ik over wonnen heb.Wij zijn dat volk dat Hij ten prijze van zijn Bloed verworven heeft. Aanstonds nu dit werk van heiliging door onze persoonlijke zonden ten opzichte van ons zeiven niet te verijdelen en te niet te doen. Het Evangelie verhaalt de broodverme nigvuldiging. een zinnebeeld van de H. Communie. Uit dit mirakel kunnen wij leeren hoe dezelfde Jezus de gansch a christenheld kan en vurig verlangt, ts spijzen in de H. Communie, ten einde in ons allen het leven der genade te bewaren, ons allen te versterken in den stri-'d tegen de zonde, opdat wij. van den onteerenden band der zonde gered, in deze niet meer zouden hervallen ten eeuwigen verderf. O, kenden wij de macht der genade, kenden wij maar beter de grootheid der H. Communie, waren wij maar inniger overtuigd van hare noodzakelijkheid voor een deugdzaam leven, wij zouden honge ren en donsten naar de spijs der ziel even als de schare die Jezus volgde hunkerde naar het voedsel des lichaams en wij zou den door Jezus zelf verzadigd worden. JULI - HOOIMAAND 17 Z 8° Zondag na Sinksen. H. Alexius Evangelie: Jezus spijst 4.000 menschen. 18 M H. Camillus van Leilis 19 D H. Vincentius a Paulo 20 W H. Hieronvmus Aemilianus 21 D H. Praxedis. Nationale Feestdag 22 V H. Maria Magdalena 23 Z H. Apollinaris. H. Libertus 24 Z 7» Zondag na Sinksen. H. Christina. HERDENKINGEN 16 Juli 1465. Karei de Stoute verslaat de Franschen te Monthéry. Lodewijk XI misnoegde zijn leenmannen en zijn onderdanen: de eersten trachtte hij hun leengoed af te nemen of ze uit eereamb ten te stooten en andere lieden, van min deren, ja geringsten stand in hun plaats te benoemen: de anderen deed hij onder de lasten bezwijken. Karei de Stoute, uit naam van zijn vader Fillp den Goede, stelde zich aan het hoofd van een leger gesteund door de mistevreden leenman nen en rukte naar Frankrijk, waar hij op het leger van den Franschen Koning bot ste. Karei wordt hevig gekwetst, maar deed den vijand wijken, en bleef meester van het strijdperk. 17 Juli 1345. Dood van Jacob van Artevelde. Hij werd omstreeks 1285 uit adellijke familie geboren. Hij had door Lodewijk van Nevers zijn schoonvader zien om hals brengen, omdat deze aan den graaf had durven zeggen dat de Vla mingen er belang bij hadden met Enge land en niet met Frankrijk samen te spannen. Jacob wilde én zijn schoonvader wreken, én zijn volk reddsn. Nadat hij de Engelsche wol in Vlaanderen had doen wederkeeren, werd hij als RUWAERT of Vredebewaarder gekozen door het Vlaain- sche Volk. Jacob bestuurde met wijsheid en rechtvaardigheid, en tevens met streng heid voor de misdadigers. Maar hij werd gelasterd door zijn vijanden, die hem uit gaven als den vijand zijnde van -het volk: hij zou, beweerden zij. Vlaanderen aan Engeland verkocht hebben. Het gepeupel toog op 17 Juli 1345 naar het huis van Van Artevelde, en vermoordden er den wijzen man van Gent. 18 Juli 1815. In den slag bij Water loo wordt Napoleon door de verbonden le gers verslagen. 19 Juli 1860. Afschaffing van het Octrooi. Dien dag werd de afschaffing gestemd van de octrooibureelen aan den ingang der steden. Aldus verdween do laatste sprankel van de macht welke da steden, van de middeleeuwen af, hadden uitgeoefend. Drie Jaar later geschiedde do afkooping van de vrije vaart op do Schelde. 20 Juli 1831. De Antwerpsche volks- "VI (Zie vervolg hiernevens.) itasaBflBBflflflBflBBiaBBaasBfligtfa noeg van en zal ik u heel het drama van Schillerhorst reconstrueeren. Maar op dat derde telegTam wil ik dan ook wachten, want van den inhoud van dat telegram hangt af of ik mijn meening misschien nog niet op 'belangrijke deelen moet wij zigen. Aha, vervolgde hij, toen er op de deur geklopt werd, daar is het telegram wellicht. Ze komen dan wel snel op elkaar. Maar ditmaal bracht het dienstmeisje geen telegram; ze deelde mee, dat er iemand was, die mijnbeer Rosch wilde spreken. Zij had hem in de spreekkamer gelaten en vroeg nu of mijnheer Rosch even komen wilde. Want de man had ge zegd, dat hij mijnheer Rosch maar even tjes behoefde te spreken, doch hem, zaken van het grootste belang had mede te deelen. Als het mag, zei Rosch. terwijl hij Dora Burton aankeek, zou ik dien be zoeker graag even te woord staan. Zij knikte en antwoordde: Natuurlijk is het goed, maar u komt dadelijk weer hierheen, natuurlijk, en vertelt ons dan wat er eigenlijk gebeurd is. Dat zal ik doen. Rosch volgde het dienstmeisje en Dora en Athur Roger waren weder alleen. Welnu, vroeg Dora Burton, wat dunkt u er van? Wat zou mij er van dunken. Als hij werkelijk den moordenaar reeds ontdekt en gevat heeft, dan is het inderdaad ko lossaal. Dus u twijfelt er nog aan? Hm, het komt mij zoo absoluut on mogelijk voor, wat hij verteld heeft. Ieder ander die het beweerd had. zou ik voor krankzinnig houden. Maar Rosch is een man van groote ervaring, hij heeft een fijnen speurzin en ik heb hem eerder aan het werk gezien, hij heeft mij eerder al in andere zaken verrast. Bovendien ken ik hem als volkomen vertrouwbaar, hij houdt niet van bluffen. En als hij dus zegt, dat die vreemde man de misdaad gepleegd heeft, dan is hij al bijzonder zeker van de zaak. Anders zou hij er on3 nog niet over gesproken hebben. Dus u meent toch, dat hij... Ik meen, dat we hem vertrouwen kunnen ja, ais hij zich zoo positief uit laat, dan is het wel zeker, dat hij werke lijk de hand op den moordenaar heeft gelegd. Zij wachtten op den terugkeer van den detective, maar Rosch bleef langer uit dan. zij verwacht hadden. Een korte bood schap, had de man die hem opzocht, im mers zelf gevraagd. Athur Roger, die dat wachten hier in ieder ander geval prachtig gevonden zou hebben, wijl hij daardoor in de gelegen heid kwam nog wat langer bij Dora te vertoeven, was het nu echter de ongedul digste. Hij brandde werkelijk van nieuws gierigheid om een oplossing te krijgen van het raadsel. En hij dacht daarbij ook aan zichzelf. Hadden de van Beekum's niets met den moord te maken, dan zou Frans van Beekum spoedig weer in gelegenheid komen ten huize van de Burton's te ver- keeren. En het was dan nog best moge lijk dat die twee zich later met elkaar zouden verloven. Nu Ja, Fra: w.s arm en Dora rijk, maar wie weet of dat wel een verhindering zou zijn. Dora Burton voelde nog al modern, zij zou licht heen stappen over alle bezwaren, als zij Frans liefhad. En dat dit het geval mo-est we zen, daarvan was Athur Roger overtuigd. Want zij was immers zoo overtuigd ge weest van Frans algeheele onschuld. Ais de detective de geschiedenis van den ge- heimzinnigen moord werkelijk had opge lost, dan zouden zijn ontmoetingen met Dora Burton, ook een einde nemen. En Athur Roger dacht hieraan met smart. Hij had Dora in den korten tijd dat hil haar kende lief gekregen. Hij kon het betreuren, dat het geheim van den moord reeds zou zijn opgelost, alleen reeds om dat dan ook zijn bemoeiingen hier een einde zouden nemen. ('t Vervolgt). VERLATEN ZIELEN van het vage vu ut helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheck 138.464, Pastoor Benson t* Xbeodetodsa.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 9