Het Drama van Schillerhorst, Ons Vrouwenhoekje GEDACHTEN 1 Zonder aarzelen zullen zij immer de boterham men verkiezen bedekt met...' WILLIAM HOLT Voor struiscke Vrouwen PrachirTo£f™ MARIE-J0SÉ, 5, Henri Serruyslaan,Oostende KATH. UITZENDINGEN L0URDES WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEKKALENDER BIJVOEGSEL AAN DE POPERINGENAAR EN «'^■■Bnaan DE I'ALLE» VAN ZONDAG 4 SEPTLM JEK 1938. Nr $6. Sommige msnschen spreken gelijk een boek... dat ze pas gelezen hebben. Als de vos blijft staan haalt de slek hem in. Half deugt niet. Half goed is ook half slecht. tMBBBBSSBBIBBBBBIIRBEiBBBIiBEill zei HETMANNEKE UIT DE "N VRAAG is zonder antwoord, gebleven Ze luidt, zoo ge 't geerne weet Is d'aarde d'eenige planeet Waarop bestaat het... leven?! Tot nog toe mag, de aarde alleen, de gunst(?) opeischen, d'eenige planeet te zijn, waarvan men met zekerheid weet, dat er leven op bestaat. Maar... d'r is een maar. Wetenschappelijk, dat wil zeggen, zuiver verstandelijk gesproken, is de aarde, och arme. alleen maar 'n stofje in een fami lie van sterrenstelsels, waarvan de uitge strektheid buiten elk begrip gaat. Maar, wanneer de wetenschap sterfelijk ls lijk ons lichaam en veranderlijk ls ze zeker, want ze komt elke eeuw met een ander wereldbeeld voor de pinnen dan zijn ook de wetenschappelijke waarheden be- trekkeljk en sterfelijk. En alzoo is er nog' niemand, zelfs de grootste geleerde van... deze wereld niet, die op die vraag: bestaat er alleen op de aarde leven? een antwoord heeft kunnen geven. Maar een feit staat vast... hoe klein ze ook moge wezen, in werkelijkheid is de aarde voor 't oogenblik toch het middel punt van 't heelal... Er. als dat geen titel ls om fier op te gaan!? TIJDENS den laatsten oorlog bood er zich een Australiër op 't wervingsbureel vSydney aan, waar hij... afgedankt werd. Ja, zei de geneesheer, ge wordt afge keurd omdat ge te slechte voeten hebt. Gij zult de marsen niet kunnen verdragen... maa? waarom dringt ge toch zoo aan? Wel, zei 'i man, ik heb drie honderd kilometer geinarsjeerd om tot hier te ko men... en nu zal ik nog te voet moeten weerkeeren EEN PARADIJS OP D'AARD! Moest dit bestaan... 't Ware vast de moeite waard D'r even heen te gaan 't Mocht nog kosten zooveel geld Om te zien hoe 't er is gesteld! Aan Dr William Hall Holden van het Amerikaansch Museum voor Natuurlijke Historie, komt d'eer toe dat paradijs te hebben ontdekt... in 't land van de Wei- Wei. Indianen... die geen ziekten of an dere kwalen van onzen modere tijd... zoo als oorlog en... geld! kennen, en slechts sterven van ouderdom. Kwalen als kanker, hartzwakte, te hoo- gen of te lagen bloeddruk waarvan de be schaafde wereld thans overstelpt is, heeft dokteur Holden ginder niet kunnen ont dekken, terwijl toch bij stammen In de omgeving, deze ziekten soms zelf in heel erge mate voorkomen. Tandpijn is bij die gelukkige stervelin gen eveneens onbekend... en dit komt door t feit dat er ginder nen boom groeit niet wiens wortel de inlanders eiken dag hun ne tanden ne keer goed overwrijven... Zoo heeft hij ginder met honderden honderd jarigen ontdekt die nog aBemaal hun tan den hadden zoo wit als krijt en zonder eenlg gebrek. Spijtig dat dokter Holden geen goeie kameraad is van mij, of bij zijn aan staande reis naar dat paradijs mocht hij mij als kado zoo ne wortel meêbrengen... want tandpijn is er nog erger dan liefde pijn... daar kan 't Manneken, van meê- spreken, hé, Marenta!! EN DEES in 'n Chineesche. Een soldaat met name Sjlng Sjo Sjang had zijn voet verstuikt. Mengelwerk v. 4 September '38. Nr 22. oorspronkelijke detective-roman door Een korte onaangename lach was het antwoord. Roger twijfelde nu niet meer, een van de twee kon slechts baron van Wijdeveld ïijn. Maar hij was thans overtuigd, dat de man die het huis verlaten had de ba ron was. En de ander, die Frauxs van Bee- kum en den veldwachter had meege bracht, dat kon niemand anders zijn dan de detective. Ja deze speelde dan wel een bijzondere comedis en de advocaat be greep absoluut niet, waarom hij dit deed. Maar zoo was ten minste verklaarbaar dat de schijnbaron Frans van Beekurr. en de Veldwachter had meegebracht om van deze ontmoeting getuige te zijn. En de advo caat twijfelde niet of dit gesprek zou uit kopen op een arrestatie. I>e baron zou Uch verzetten ook al was hij in het na deel. Hij was echter veel erger in het na deel dan hij wist, wamt er waren immers bog twee getuigen meer van dit gesprek. lij zon der voorzichtig waren die twee ge tuigen nochtans niet. Zij hadden zich toover mogelijk naar voren gewaagd om toch niets te missen. En Chamois, dat zag Athur Roger nu, was ergens anders zich ïaan opstellen, hij stond niet meer naast hem. Maar de anderen hadden blijkbaar te veel hun aandacht gespannen zoodat tij de aanwezigheid der twee idet opmerk, ten. Er heerschte een oogenblik stilte. Toen, biel een bliksemsnelle beweging, trok de bian, die uit het huis gekomen was, een revolver en richtte deze op zijn dubbsl- Sanger. De advocaat sidderde, want hij Het been werd nagezien en tens de verpleger: Wrijven! Sjinr Sjo Sjang vertrok geen spier ge durende de behandeling, zcodat de ver pleger zijn dapperheid roemde. To:n hij weg was, ze Sjing Sjo Sjang tot een strijdmakker: Ge moet maar slim zijn! Denkt ge dat ik zoo gek ben geweest hem mijn ver stuikten voet te laten wrijven?! MUGGEN zijn den dag van vandaag Een allergrootste plaag... Ge kunt niet meer slapen of eten Of ge wordt er door gebeten... Bij ons gelukkig zonder erge gevolgen maar 't en is niet overal aldus gesteld... want die vieze beesten kunnen ook be smettelijke ziekten overbrengen. De Imperial Aerwaysgebruiken thans bijzondere apparaten, waarmede men de drommen muggen op de watervliegtuigen, die van Indië naar Europa komen, wil dooden. Op die manier hoopt men de overbrenging van bepaalde ziekten en de overplaatsing van bepaalde muggensoor ten van Indië en Afrika naar Europa, te kunnen tegenwerken. Volgens een insectenkenner bestaan er wel 537 soorten muggensoorten, met bar- baarsche namen. In ons land worden minstens 537 bar- baarsche namen aan de eene soort gege ven, die bij ons voorkomt... vooral des nachts! ZOO ZIJN ZE. Mijn zoon, zoo sprak de oude zuini ge Jood tot zijn nakomeling, ge krijgt een frank als ge mijn hof omspit. Gaarne vader, zei de zoon. Maar geef mij dan vijf cent voorschot. Voorschot? vroeg de vader bevend. Ja, verklaarde zoonlief. Ik zal de vijf cent in den grond stoppen en alle Jongens uit de buurt vertellen, dat er een schat in onzen hof begraven ligt. Als zij het geld vinden zullen zij natuurlijk als gekken aan het spitten gaan. Prachtig, verkneukelde zich de oude Jood. En bovendien, zoo vervolgde de veel belovende zoon van zijn vader, kan ik het wel zoo inrichten, dat lk zelf de vijf cent vind! Toen huilde de oude van louter geluk en vadertrots. OM TE STAAN IN UWE GUNST Wil 'k U, mevrouwen en mijnheeren, 'n Kleine rekenkunst Thans U leeren! 't Is een raar geval Met een raar getal. Ja, 't is een rekenkunstje met een vreemd getal... namelijk 142.857. Pakt maar uw rekenmasjicn... want an ders komt ge straks toch klagen over hoofdpijn en vermenigvuldig dat getal maar ne keer met 2. Hoeveel hebt ge? 285.714! Dat klopt. Ziet ge niks speciaals aan dat getal?... Neen? Wel 'k zal 't U verklappen. De cijfers komen namelijk voor in dezelfde volgorde als bij 't oor spronkelijk getal, doch te beginnen met 2. Vermenigvuldig nu eens 142.857 met 3. De uitkomst is: 428.571. Weer blijft de zelfde volgorde behouden, maar nu te be ginnen met het laatste cijfer. Vermenigvuldig altijd 't zelfde getal 142.857 nu ne keer met 5. Da uitkomst is 714.285... Altijd dezelfde volgorde... Vermenigvuldig met 6. Uitk mist 857.142. Nog ne keer 't zelfde spel... En als ge nu nog 't geduld hebt van 142.857 te vermenigvuldigen met 7, dan wordt de uitkomst 999.899! Ge moogt er van zeggen... en denken wat ge wilt maar voor mij is 't een raar geval... en een raar getal! GEEF MIJ een aanhaling uit het Evangelie? vroeg de inspecteur in de klas aan kleine Jef. Judas vertrok en ging zich verhan gen, antwoordde Jef. Goed. spraa de inspecteur, en zich tot kleine Karei wendend: En gij nu... Gaat... en doe hetzelfde klonk het uit Karel's r nel. D'hlstorie zegt niet of den inspecteur 't verstaan had. MARENTA, m'n vrouw (van mij gevreesd) Is ook nog op school geweest En als ze mij ziet dubben, om m'n artikel tte pennen Dan laat ze mij heur advies ook kennen En zegt, met veel misbaar en veel lawijd: Manneken, ge zijt zeker uw transmontane [kwijt! En alhoewel ik er de botten van begrijp wat ze daarmee bedoelt, antwoord ik, dommerik die 'k ben: Ja, Marenta lief, hebt gij ze misschien gevonden? Dan moet ge haar mij met minachting ne keer zien bekijken en ne spottenden grimlach naar mij toewerpen!... 't Beste wat mij dan ook te doen staat, als ze de kamer uit is, is dan naar mijn woordenboek te grijpen, om ne keer naar de beteekenis van dat hooge stadhuiswoord te gaan snuffelen!... En die zoekt die vindt, staat er geschreven... en 'k heb ge vonden... da'k ne gloeienden ezel ben! Toen 't kompas nog niet uitgevonden was, diende de poolster, die aan de over zijde van de Alpen en de Apenijnen staat, des nachts den zeevaarders tot gids. Was men die ster, met een Latijnsch woord geheeten Stella transmontana kwijft, dan raakte men uit de koers. De tegenwoordige zeevaarders storen zich niet meer aan deze stella transmon- tana, maar de herinnering aan deze ster is blijven voortleven, in de verbasterde uitdrukking: hij is zijn transmontans kwijt... waarmee men dan zeggen wil: Hij is heelemaal in de war!! En 't is 't geen Marenta bedoelde... Zoudt g'er den kluts niet bij verliezen? ZIJ: De één of andere schurk heeft me vandaag bij het wisselen een valsche frank in d'handen gestopt. Hij: Zoo? Laat dat eens zien? Zij: O. eh... ik heb den melkboer er weer mee betaald. Toppunt! vreesde zijn vriend den detective, want deze moest immers die dubbelganger zijn, te zien neerschieten. En werkelijk voor de ander ook met een wapen gereed was, knalde in den stillen nacht het schot. Maar nu was de veldwachter toegespron gen. Hij mocht dan van de geheele situa tie niets begrijpen, hij mocht dan aan spo kerij geloofd hebben, dat wist hij wel, dat er niet geschoten mocht worden, een laf aard was de eenvoudige politieman niet. Hij wierp zich op den misdadiger die zijn revolver had afgevuurd. Maar tegelijk hoorde hij een kreet, die hem afleidde. Want die kreet werd geslaakt, meende hij, door den echten baron. Was deze door den kogel getroffen? Heel even wendde hij zijn oogen af, maar wat hij zag, deed hem een oogenblik den misdadiger ver geten, dien hij arresteeren wilde, want hij kon het zich zeker begrijpen, ais de baron daar gewond neerlag, maar dit scheen niet het geval. Hij lag op den grond Ja, maar was aan het worstelen met iemand, die plotseling uit de struiken op hem toege sprongen was. De veldwachter aarzelde nu wat te doen. Maar tcfcn hij zag dat Frans van Beekum den nieuwen vijand aanviel en den baron dus te hulp kwam, toen wendde hij zich tot den man die ge schoten had. Dit alles had slechts een oogenblik ge duurd, maar lang genoeg om den dubbel ganger van den baron een hans te geven. Hij had zeker opnieuw kunnen schieten, ir.aar deed dit niet. Van de ocgenblikke- lijke aarzeling van zijn tegedstandsr had hij een ander gebruik gemaakt, hij was terzijde gesprongen en vluchtte. Maar de veldwrchter sprong hem na. Slechts één was er tot nu toe werkeloos gebleven, dat was Roger. In uiterste ver bazing had hij de gebeurtenis®:n dis el kaar zoo bliksemsnel opvolgden, aange zien. Hij ook wilde graag hulp bieden, maar hij wist niet aan wien. De man dien hii gem send had, dat de detective zou zijn, werd aangevallen Juist dooi Chamois, den groo'sten vijand van den baron. Dus Chamois meende dat dit wel dege- WAT ME THANS TE BINNEN VIEL D'r bestaat geen zotte stiel 't Wil U 't antwoord bt den Dr zijn slechts zotte lieden! 't Geen niet wil zeggen dat meneer Alan Cabas a3n krankzinnigheid lijdt... 't con trarie is waar... voor mij is 't nen fameus geslepen voe... Die meneer Cabas, die niet meer wist van wel hout pijlen maken, is namelijk op 't gedacht gekomen een sanatorium te openen... maar een speciaal sanatorium... iets eenigs in zijn soort, namelijk een sa natorium vcor zieke... kamerplanten! Want, lach niet, vele doktoers hebben er zich gemoeid, en zijn tot 't besluit geko men dat de planten net als de menschen, ziek worden en... koorts krijgen... 't Geneesmiddel van meneer Cabas is zoo simpel als 't groot ls... maar 't is een geheim. Hij heeft het zelf niet verklapt, natuurlijk, maar iemand kwam er cp het onverwachts op uit... en daar die iemand een vrouw was. namelijk de ziekenver pleegster der planten... kon 't niet anders of 't geheim, is een... publiek geheim ge worden... De koorts der bloemen en plan ten verminderde namelijk oogenblikkelijk toen men ze besproeide met water, waar in een asperinetje was opgelost. En zeggen dat dit 'n onbetaalde re- klaam is! JIM O'SNOURKE. een Ier, stond te recht wegens diefstal van een paard. 'k Zal mezelf verdedigen, zei hij tot den sheriff, 'n Arm man als lk kan geen advocaat betalen. Laat mijn getuigen voorkomen Jim's eerste getuige, Pete OPane, werd opgeroepen. Pete, vroeg Jim, acht je mij bekwaam om een touw te stelen? 'n Touw. vroeg Pete, 'n touw? Hangt er van af, wat aan dat touw vastzit! 'K KEG HET. RECHTGEAARD Niets is bestendig op dees aard Alles mocht nog eeuwig schijnen 't Is toch geroepen om te verdwijnen. Is 't vandaag niet, 't is voor morgen... of voor binnen honderdduizend jaar... maar komen zal ze... de veranderinge... Om ons daarvan 'n klein gedacht te ge ven is 't voldoende ne keer onze atlas open te slaan en ne keer na te gaan, welke de steden zijn die van na den oorlog hunne Identiteitkwijt geraakt zijn, en bij het doopsel, nen anderen naam gekregen heb ben... Dr zijn er zoo geen klein beetje, voor zoo'n korte spanne tljds: Sint Petersburg is Leningrad geworden, Christiania ls veranderd in Oslo, Constan- tinopel werd herdoopt ln Istamboul, Reval werd Tallinn, Cette (in Frankrijk) werd Sète, enz... Ook zekere Staten hebben 'n wijziging in hunnen naam ondergaan: Abyssinië is Ethiopië geworden; Rusland kreeg den macaberen naam van U.RS.S Perzië veranderde in Iran; Japan wordt slechts nog «Nipponië» geheeten, en als er sprake is van Ierland, zegt men Eire! D'r is evenwel nog maar één land dat gansch zijnen naam verloren heeft, en 't is... Oosterijk... Maar... andere kunnen volgen... Is 't voor morgen? DEFTIGE BARONESSE, tot hieuwen autobestuurder: En hoe heet gij? Chauffeur: Hendrik, mevrouw. Deftige baronnesse: Ik ben niet gewoon mijn chauffeur bij den voornaam te noe men. Hoe ls uw familienaam. Chauffeur: Lieverd, mevrouw. Deftige baronnesse: t Is goed, Hendrik, zorg dat te vier uur de wagen voorstaat. IEMAND DIE WEET. en weet dat hij weet Is, naar men het heet Een heel verstandig man Maar dat hij nog meer weten kan Dan dat hij weet, staat vast, Die t niet gelooft, dat ts ne kwast. Want 't is in 't geheel niet zeker dat de verstandigste en meest wetende mensch van de wereld, bijvoorbeeld weet: Dat de wereldbevolking uit 2 milliard 110 millioen menschen bestaat, waarvan er 520 millioen in Europa leven, 1 milliard 162 millioen ln Azië, 151 millioen ln Afri ka, 266 millioen in Amerika. 11 millioen in Oceanië. Dat er in Turkije niet minder dan 22.000 standbeelden zijn van Kemal Ataturk. Dat men in Amerika een Club der anti clubs komt te stichten om te protesteeren tegen het nisbruik der onnuttige clubs!! Da's precies lijk bij ons 't syndikaat van de niet-gesyndikeerden! Dat de orde vai. het Fransche Eere- Legioen 155 duizend leden telt. Dat tusschen den ouderdom van twintig en vijftig jaar, de mensch 20.000 uren, of de waarde van 800 dagen en nachten be steedt, om zijn voedsel te kauwen en in te slikken! Maar d'r is nog dit verschil... dat ne mensch die weet... en weet dat hij weet... interessanter «dingens» zal weten... dan deze die hier neêrgepend staan... maar ge moet ze weten... die «dingens». VERTEL ME nu eens jongen, waar om uw baas U ontslagen heeft? vroeg de vader aan zijn spruit. Wei. ik begrijp er zelf niks van, ant woordde deze, gisteren zei hij d»t hij mij voor niks kon gebruiken, en vandaag be weert hij dat ik tot alles in staat ben! 't Manneken uit de Maan. L. PIERLOT- PIERRET Alle-sur-Semois. Nr 2, speciaal, uiterst licht, 26 fr. de kgr. Nr 4, speciaal voor liefhebbers, 32 fr. de kgr. Franco tegen terugbetaling per 2 kgr. 1 Fr. vermindering de kgr. per 4 kgr. Fijne, middelmatige en grove snit C VRAAGT?... WIJ ANTWOORDEN!... MARIE L. VRAAGT ONS: «Wat moet ik doen, om de toetsen van mijn piano mom wit te krijgen, daar ze geel gewor den zijn door het gebruik? Het is voldoende op eik der ivoren toet sen een laagje watte te plaatsen gedrenkt in oxygser.-water. Laat de watte er eenige uren op liggen, opdat de toetsen goed blank zouden worden. Vervolgens met koud water wasschen. Oppassen opdat het water niet tusschen de toetsen loopt. Planotoetsen worden ook nog schoon gemaakt met een schoon flanellen doekje gedrenkt in eau-de-eologne, spiritus of brandewijn. H.R.N.V. VRAAGT ONS: «Ik heb een cachepot in porcelein, en daar deze van eenige waarde is, zoude lk die willen terug aaneenzetten. Zou u mij een plakmiddel kunnen aanduiden dat goed houdt, om hem terug in bruik te kunnen nemen? Voor het lijnmen van porcelein, en ook van aardewerk, wordt voornamelijk ge bruik gemaakt van KTTLIJM. Een goed mengsel, dat tegen den invloed van water bestand is. is het volgende: Kolophonium wordt vermengd met 1 lijnolie, dan met 20 tot 40 paraffine, 5 alcohol en 30 was. Wanneer men hiermee een vaas heeft gelijmd, wat met het verwarm de mengsel moet geschieden, dan ver dient het aanbeveling, den binnenwand van de vaas nog op de volgende wijze te behandelen, om te voorkomen dat ze spoedig door den druk van het water erin, weer stuk gaat. Dan wordt de vaas voorzichtig een weinig verwarmd en de eveneens eenigszins verwarmde kolopho- niumwas er in een dunne laag ingegoten. Men draait de vaas voortdurend, zoodat de kitlaag zich gelijkmatig verdeelt. Over de nog niet opgedroogde laag worden smalle reepjes dunne stof gelegd, zoodat de binnenwand daarmee ongeveer gehesl afgedekt is. Dan giet men er nog eens verwarmde kolophoniumwas in en ver volgens «en laag, die uit een deel paraftne en 4 deelen kolophonium bestaat. Men behoeft nu niet bang te zijn, dat de vaas weer zal breken. (R. Ketjen in «Het Vrouwen-Jaarboek NERA G. VRAAGT ONS: «Weet u een afdoend middel om vetplekken uit papier, o.a. uit een schrijfboek te verwij deren. Beproefd met kladpapier en strijk ijzer, doch vruchteloos Vetplekken, al een poosje oud, uit een boek verwijderen, gaat wel lastig, maar het is te doen! Strooi op de vlek wat magnesiapoeder met water tot een papje gemaakt, bij den drogist verkrijgbaar. Een poosje laten liggen tot het droog is en dan afborstelen. Helpt dit na een paar keeren niet, dan kunnen wij het probee- ren met een stuk grauw papier op de vlek te leggen en er met een warm ijzer over te gaan. Voorzichtig dat ge het boek niet schroeit en dat ge het papier stil laat dro gen, tot het poeder weer korrelig ls. Zor gen dat het papje niet buiten de vlek k»mt. Is de vebplek er pas ingekomen, dan kan talkpoeder helpen. Strooi dit flink dik op de vlek. Leg er een papier over, en daarop een zwaar gewicht, b.v. eenige boeken. Na een paar uren. het poe der wegborstelen en zoonoodtg de bewer king herhalen. M. F. VRAAGT ONS: «Wil zoo goed zijn ln uw Vrouwen hoekje een middel te laten verschijnen, hoe ik een beige vilten hoed moet reinigen Probeer het maar eens met sterk-ver- dunden ammoniak: er een proper linnen doekje in drenken, en daarmee uw beige vilten hoed goed inwrijven. NET VRAAGT ONS: Wat te doen om een besloten reuk uit een kamer weg te krijgen? Natuurlijk is het eenvoudigste en ze kerste middel om ln deze kamer zooveel mogelijk frlssche lucht te brengen, door de vensters zooveel mogelijk open te zet ten. Het spoedigste kan men echter de lucht verbeteren als men een raam open zet en dan op een heete kolenschop of heeten steen wat goeden wijnazijn giet en daarmee de kamer op en neer loopt. Ik vernam nog van een lezeres, die ook lang een besloten lucht ln een kamer had, dat bij nader onderzoek een doode muis lag te rotten tusschen de zoldering en het plafond. Daarom verdient het aanbeve ling eens goed te onderzoeken van waar uit de reuk het sterkst waar te nemen is, en dan na te gaan wat er de preciese oorzaak van is. M. B.-G. VRAAGT ONS: «Op een lichtblauw katoenen jurkje zijn twee inktvlekken. Hoe kan ik die met sukses wegkrijgen? Er zijn heel wat soorten inkt, en daar om zal, bij de eene, dit middel helpen, en bij een andere vlek weer dat. De Inktvlekken worden gerangschikt onder de vlekken, die met het reinigings middel een scheikundige verbinding aan gaan; het is te zeggen door deze vlekken in aanraking te brengen met een stof, die er gemakkelijk een oplosbare scheikundige verbinding mee aangaat, verdwijnt ze. Daarom moet men bij dergelijke vlekken- mlddelen altijd voorzichtig te werk gaan, en slechts kleine hoeveelheden te gelijk gebruiken, daar bij overmaat van het rei nigingsmiddel een nieuwe vlek ontstaat, nu van het toegepaste middel zelf. Voor uw inktvlekken zult ge het best eens pro- beeren door ze te wrijven met een telkens schoon klein stukje citrooen. Gaat de vlek niet geheel weg, laat er dan een paar drup pels citroensap opvallen, of laat ze eenige uren trekken tusschen twee kleine stukjes doorgesneden citroen. Ook het gebruik van azijn en melk worden aangeraden. Gebruikt in geen geval verwarmd bleek- aciRRMMRRSHHUBSR»BSa3iBBBIBaBMHEBBBSaBSBBBIHBBBdlBB lijk de baron was. Maar dan was de an dere misschien de detective? Waarom vluchtte hij dan voor den veldwachter? Neen de andere was in elk geval de mis dadiger, dat stond bij Roger vast. En daarom volgde hij hem. Hij liet dus eigen lijk Chamois in den steek, muar deze liep immers geen gevaar, hij zou spoedig ge noeg bemerken, dat hij zich vergist had. In ieder geval had Chamois zich in zoo verre vergist, dat hij zijn krachten had overschat of dat hij op hulp had gerekend. De aangevallene toch geholpen door Frans van Beekum wist hem spoedig van zich af te houden en beiden grepen den man vast. Ha, riep de baron, dat ts die ver vloekte kerel weer, hoe komt hij hier. En wat wil hij toch? Maar als de man voornemens geweest ware uitleg te geven, dan zcu hij dit niet gekund hebben. VJant bij de worsteling was hij met zijn hoofd op een steen of op een boomwortel terecht gekomen «n blijk baar zoo hard, dat hij daardoor bewuste loos werd. De anderen, die dat niet dade lijk bemsrkt hadden, lieten hem nu los en legden hem aan den kant van den weg. Wat moeten we met hem beginnen? vroeg Frans van Beekum. DD? baron haalde de schc aders op. De kerel zal wel weer bijkomen, zei hij, het is van meer belang, dat de veld wachter dien anderen pakt, die zoo han dig mijn rol schijnt te spelen. Blijf gij hier, dan ga ik zien of ik hem helpen kar- Mijnentwege kunnen we hem hier ook zoo lang laten liggen en gaan we samen zien, wat er gebeurd is. Dit laatste stond Frans heter aan. En ze gingen samen den kant op dien de veldwachter gegaan was om den vluchte ling te achtervolgen. Maar ze raakten van elkaar en Frans van Beekum die een oogrr.bhk in het struikgewas den weg kwijt raakte, ll:p langer dan een kwartier rond, nu eens in deze, dan weer in die richting, tot op een open plek hi.i eensklaps tegen over Athur Rogsr stond. Gerechte hemel, riep hij uiterst ver baasd, Athur wat doet jij hier? ik dacht dat je... Dat lk rustig te bed lag, jawel, dat begrijp ik. Maar lk zal Je later vertellen, waarom dat niet het geval is. Ik zoek hier nu den baron en den veldwachter. De baron en den veldwachter? Ja zeker, lk ben getuige geweest, on gezien, van de ontmoeting tusschen de beide dubbelgangers. Hé, hoe is het mogelijk? Dat vertel ik Je later wel, ik was daar toen Jullie met z'n drieën den baron uit het boerenhuis zaagt komen. Den baron, maar de baron was bij ons. Je wilt toch niet beweren, dat het werkelijk baron van Wijdeveld was, die met den veldwachter en Jou hierheen kwam? Ja, dat was hij natuurlijk. En die andere, wie was dat dan? Ik weet het heusch niet. Maar in elk geval niet de baron. Weet je dat heel zeker? Ja natuurlijk. De baron ts met den veldwachter van den Eikenhof gekomen hij had mij gevraagd ook mee te gaan. Hij vermoedde, dat in die boerenwoning de detective gevangen gehouden werd en wilde hem bevrijden. Hé, dat ls onwaarschijnlijk. Wat er gebeurd is, lijkt mij veel on waarschijnlijker. Je hebt gezien, dat iemand, wiens bedoeling het klaarblijke lijk was voor den baron door te gaan, naar buiten kwam. Ja, dat heb ik gezien. En je zag hoe hij een schot loste en daarna vluchtte. Maar tegelijk viel een an der den baron plotseling aan. Ik heb den baron geholpen en ben daarna mee den vluchteling achterna gegaan. Net als ik. En weet Jij wat er van hem gewor den ts? Neen, de kerel weet hier vermoedelijk beter dan wij den eg, hij is ons, en hij zal ook den veldwachter wel ontkomen zijn. Laten we teruggaan naar de plek. water, daar uw blauw katoenen jurkje dan wit zal trekken. Vooraleer er wat citroensap op te doen, is het aan te raden de vlek wat te ver warmen. door er bijvoorbeeld eens een strijkijzer op te zetten. Want warmte be vordert de scheikundige verbinding. Lfg dan onder de vlek een lapje oude stof of een stukje poreus papier; hierin kan dan de opgeloste vlek trekken. Na de reiniging naspoelen met koud water, opdat geen spoor ln de stof zou achterblijven, en aan leiding zou geven tot nieuwe vlekken of verteren van de stof. Eerlijkheidshalve moet ik er echter bij voegen dat het een riskant zaakje is, om dat het afhangt va» de soort inkt, de stof, de samenstelling van het weefsel en van de stevigheid van het kleur. Ieder van deze faktoren kan het scheikundig proces beïnvloeden, vandaar dat de proef de ééne keer lukt en een volgende keer zonder sukses wordt toegepast. Maar probeeren kan men licht. Ik hoop dat u er even gToot sukses zal mee hebben als met de reiniging van uw smyrna-tapljt. Het is voor mij steeds ple zierig te vernemen dat mijn aangeduide middelen en raadgevingen goede gevolgen hebben. Ook nu weer vernam ik graag van u welk resultaat it met deze nieuwe raadgeving bekwam. Bij toeval was ik een drietal dagen ge leden ln uw buurt: ik ben zelf uw deur voorbijgewandeld. Graag had ik de vlek ken eens persoonlijk gezien. Maar ik moet mijn incognito bewaren. Hartelijk! H. D. H. VRAAGT ONS: Kan u me zeggen hoe ik zwarte vlekken verwijderen kan uit bruine schoenen? Wanneer bruine schoenen door het ge bruik zwart geworden zijn, zal men ze wrijven met een doek in nafta gedoopt. Opgepast voor het vuur! Laat goed dro gen alvorens ze te blinken. Ook wordt aangeraden de schoenen vooraf goed af te wrijven, ze dan in te wrijven met brandspiritus en hen dan in de zon te drogen te leggen. Dus let goed op: de vlek niet alleen behandelen, doch wel de gansche schoe, om leelijke vlekken of kringen te voorkomen. Op deze manier zullen ongetwijfeld reeds vele vlekken verdwijnen, maar nog niet alles. Wrijf daarom de schoenen nog eens in met magnesiumpoeder (Fransch krijt met een weinig magnesium is ook goed) en laat hen dan één uur of vier of anders zoo lang mogelijk in de zon staan. Veeg ver volgens het poeder er weer af en wrijf de schoenen uit. De noodlge materialen kan u bij een drogist bekomen. Er zullen menschen zijn die u een of ander vlekkenwater zullen aanraden. Op gepast daarvoor. Want het regelmatig gebruik van vlekkenwater doet barstjes in het leder ontstaan. R. B. VRAAGT ONS: Ik ben zoo vrij u te vragen, indien het U mogelijk is mij een KATHOLIEK modeblad op te geven, zoo mogelijk in den trant van Het Rijk der Vrouw Zulk adres kan ik U niet opgeven. Doch vraag eens een proefnummer van de vol gende Hoïlandsche Modebladen. Dit num mer zal u gratis krijgen, en dan kan u er een goede keus uit dosn. I. a Libele Nassaupleln, 1, Haarlem (2 fr. per week); 2. Het Nieuwe Modeblad (2 maal per maand): uitgever Necrlandia te Utrecht; 3. Centrale Modegids(maandblad gewijd aan Mode en Snljkunst)uitgever C. Misset te Doetinchem; 4. «Modes, Manufacturen en Pelterijen (2 maal per maand): uitgever C. Misset te Doetinchem; 5. «De Gracieuse»; uitgever A. W. Sijt- hoff te Leiden (24 nummers per jaar); 6. HeerenkleedingKeizersgracht, 428, te Amsterdam; 7. Record(met gratis patronen) uitgever A. W. Sijthof te Leiden; 8. Het Rijk der Vrouw is eigenlijk ook een Hollandsch Modeblad, maar heeft z'n aangepaste Vlaamsche Uitgave bij Het Laatste Nieuws 9. De Haagsche Vrouwenkroniek (weekblad voor de ontwikkelde vrouw) Regentesselaan, 176, Den Haag; 10. «De Katholieke Vrouw»: Emma- plein, 2. Den Bosch; 11. De Vrouw en haar Huis»; uitgever Van Holkema Warendorf te Amster dam; 12. «Vrouw en Gemeenschap»; Zee kant, 104a, Scheveningen. D, D. VRAAGT ONS: «Op welke ma nier maakt men het beste gipsfiguren schoon? Volgens meegedeeld werd, gelukt men er uitstekend in met behulp van een mengsel, dat is samengesteld uit een eet lepel ammoniak en een theekopje water. Met deze vloeistof en een zacht kwastje, reinige nun. de beelden in gips. Men laat ze daarna drogen en wrijft ze op met een wit wollen doekje. Z. V. VRRAGT ONS: «Kan u me zeg gen waarvoor ik restjes zuur geworden melk nuttig kan gebruiken? Als reinigingsmiddel. Men doet er een weinig van op een schoteltje, doopt hier in een lapje en reinigt hiermede de wit gelakte meubels of voorwerpen. Men ver wijdert er eveneens vliegenvlekken mede; daarna de voorwerpen met een zachten doek nawrijven. Ook linoleum wordt na een behandeling met zuur geworden melk prachtig van kleur en glimmend, vooral indien het door veelvuldig afnemen met water strerf is geworden. DIANA: uw schrijven begrijp ik niet goed: vraagt ge me raad over het geval, of staat ge reeds voor een voltrokken feit? U kan me gerust schrijven aan de redak- tie van dit blad «VOOR TANTE BAR BARA de brieven worden me ongeopend overhandigd; en ik ben vreemd aan de streek. Dus... EEN LEZERES VRAAGT: Wat ver staat u door Engelsche bloem? Ik kan moeilijk aannemen dat ik in een van mijn recepten reeds Engelsche Bloemgenoteerd heb. We hebben wel «BaaBBBaSMBaHBBBBQBBBSaaaBIIV waar die merkwaardige feiten plaats von den. Wat is er met dien Chamois gebeurd? Chamois? Ja, de man, die den baron aanviel. O, hij is neg al leelijk terecht geko men. Hij was bewusteloos, we hebben hem toen maar zoolang laten liggen. Vooruit, dan daarheen, zei de advo caat, die plotseling haast scheen te heb ben. Frans van Beekum vond dit goed, een oogenblik verschilden zij van meening welke richting zij moesten inslaan, maar spoedig werden zij het eens en het bleek, dat zij den goeden weg gekozen hadden, want vrij spoedig kwamen zij op de plaats van het gevecht. Daar vonden zij den veldwachter en den baron. Wel, zeide deze tot Frans, waar heb* gij uw vriend, mijnheer Roger, zoo opeens vandaan gehaald? Ik had net als u blijkbaar aanwij zingen, dat de detective hier gevangen gehouden zou worden. Maar te drommel dan gaat mij een licht op. Is u hierheen gekomen met nog iemand? Ja, denzelfden,man, met wien u ge vochten hebt, antwoordde de advocaat. Dven floot baron Wijdeveld zacht tus schen de tanden. En waar ls, hij nu? Mijnheer van Beekum vertelde mij dat hij hier bewusteloos was blijven lig gen. Precies. Maar weet u, onze veldwach ter was het eerst weer hier. En hij beweert niemand gezien te hebben. Neen, zei de veldwachter, er was nie mand. Dan is de man blijkbar weer bijge komen en is hij zijp eigen weg gegaan, riep Frans. Mogelijk, antwoordde de baron, maar dat doet ook al heel weinig terzake, voor dit oogenblik althans. Laten we liever doen, wat ons nu allereerst te doen staat en probeeren den detective te hulp te ko men. Waarom ik vermoed, dat hij hier ae- eens gesproken van fijne bloem, van ge zeefde bloem, enz... AGAPITUS SCHRIJFT ONS: Ik ben achttien jaar en half. Moeder is gestor ven, ben inef mijn vader alleen. Ei' is mij een schoon huwelijksaanzoek gedaan van een jongeling dl' welgesteld is. Vader komt er tegen. Kan i* aan regentien jaar trouwen zonder vaders toestemming of van de voogden. Daar wij eigendommen hebben en ik nik deel daarin heb zou ik ook wilier, weten wanneer ih daar recht op heb, aan 1" cf 21 jaar Daar uw vraag ons op hei laatste slip pertje bereikte, en ze heel delikaat cm beantwoorden is. zullen we u eerstvolgen de week bescheid geven. Intusschen raden we u echter ernstig aan eens goed na te denken of uw vader geen gelijk heeft, er n to? to bewegen nog wet te wachten met het huwen. Want ?e zijt nog heel jong, en hoogstwaarschijnlijk kent u nog bitter weinig de tragiek van het leven. Vergeet ook niet dat als wanneer uw vader u iets verbiedt, het lyriist ebeurt ui UW EIGEN belanDat begrijpt ge nu mis schien nog niet. Doch ik ook heb vroeg mijn moeder verloren: ik was pas negen Jaar oud. Op vijftienjarigen leeftijd ver loor ik mijn vader, zoodat ik jong als wees van vader eij moeder in het leven heb ge staan. Ik heb zoowat de heele wereld doorkruistgansch Europa. Afrika, zelfs de poolstreken... ïk bewoog ln alle krin gen: in rijke en arme. Ik heb het sociale leven bijzonder bestudeerd en meen het mijn plicht u toe te roepenMeisje pas op! Bedenk wat u van plan bent te doen! Tracht de liefde van uw vader waardig te zijn! Gooi u niet in een roekeloos avon tuur! Maak van uw leven geen treurigen roman! Volgende week verneemt u meer van me! Werkelijk ik heb medelijden met je! A4N AI.LE LEZERESSEN: Indien er nu nog lezeressen zijn, wier vragen we niet hebben beantwoord, bede ons dit per om gaande te willen berichten, en de vraag te hernieuwen. Immers we meenen dat we hiermede alle achterstellige vragen heb ben beantwoord. Nieuwe vragen mogen ons steeds gestuurd worden. Bede er ech ter een postzegel van 70 centiemen bij te voegen om de administratiekosten te dek ken. (Nadruk Verboden?. TANTE BARBARA aBBBBBSBBSBBBSZBBBBBBBBBBBBB RADIOBERICHTEN WEEK VAN 4 TOT 10 SEPTEMBER 1938. KATHOLIEKE ZENDERS: K. V. R. O. - Loksbcrgen - Kortrijr - R. C. B. - K. R. O. - Hilversum II. 4", 18.45 u. 4°, 19.00 u. 1.0», 18.10 u. 4", 9.0OU. 4", 9.15 u. 4», 11.50 u. 4", 1130 u. 5", 14.00 u. 8°, 18.30 u. 4", 12.00 u 4", 12.20 u. 4», 11.30 u. 8", 11.15 u. 4", 10.00 U. 4", 12.00 u. 4°, 19.00 u. 4", 8.00 u 4", 20.00 U. :N.I.R.: Kath. causerie. I.N.R.: Kath. causerie. P. Parisien: Kath. actualiteit. Praag: Orgelkc. Warschau: Kerkd'enst. R. ToulouseKath. causerie. Straatsburg: Kath. causerie. Rijsel: Orgelkc. Parijs P. T. T.Orgelkc. Radio Parijs: Kath. causerie. Radio Parijs: Gewijde muziek. Luxemburg: Kath. causerie, Luxemburg: H. Mis. Rome en Milaan: H. Mis. :id.: Overw. Evangelie. Sottens: Kath. C ucerie. :München: Kath. causerie. North. Reg.: Roomsch Katho lieke Kerkdienst. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBBBBiBB AFREIZEN naar ZONDAG 4 SEPTEMBER 1938: Dertiende Zondag na Pinksteren. In dit leven heeft de mensch voor hft behoud van zijn ziel een harden strijd te voeren. Vijanden omringen hem van alle zijden en waarheen hij zich ook wend-V overal ontwaart hij moelijkheden en'hin-, derpalen op zijn weg ter zaligheid. Deze uitwendige tegenstand wordt doorgaans nog verzwaard door inwendige welfelmoe-v digheid en de verzwakkingen, welke in on», binnenste veroorzaakt zijn door de in den- strijd geleden nederlagen. Deze strijd nu hebben wij 13 wijten aan de ongehoorzaamheid van onze eerste ouders jegens hun Schepper. Ais een erf-, schuld gaat deze eerste zonde met al hare noodlottige strafgevolgen op Adams kinderen over. Wii noemen haar daarom de erfzonde Zij kleeft aan onze ziel» als een geestelijke melaatschheld aan de stoffelijke ledematen kleefde der tien el lendiger. waarvan heden in het Evange-» lie sprake is. Maar. evenals deze tien ongelukkigen door Jezus' alvermogend woord van hun ne lichamelijke kwaal genezer, werden, zoo worden tak wij door de kracht van 's Heeren genade en van de erfschuld der eers'e zonde en van hare kwade gevolgen gsheild. Jezus neemt van ons de smet derT erfzonde weg door het,Doop*e\ Hi4 sterkt' ons tegen de gevolgen* der erfzonde door zijne overige H. Sacramenten, vooral door hst H. Sacrament des Altaars en de Biecht, alsook door de H. Mis en de bij zondere genads die de vrucb is van ons nederig en betrouwend gebed. Ziedaar eenige waarheden, waaraan de H. Kerk ons herinnert in de Mis-Li'urgie van heden. Bepalen wij ons bij het Ge- bsd. waarin de Kerk voor hare kinderen vraagt vermeerdering van geloof, hoop en liefde, ondat zij zouden beminnen wat God beveelt en zoodoer.de. zoowel in het tegenwoordige als in het toekomends li ven. zouden verwerven hetgeen Hii beloofd heeftWij zullen vaster en levendiger in God gelooven en in al de waarheden,' die Hij ons veropenbaard heeft en door de H. Kerk ons voorhoudt te gelooven: wij zullen die waarheden tot richtsnoer nemen van al ons doen en laten; wij zul len met meer vertrouwen God" bijstand afsmeeken en met meer vlijt de genade-, middelen, door' Onzen Heer Jezus-Chrls- tus ingesteld, gebruiken, vooral de Biecht,' de H. Com< runie. en de II. Mis. Zoodo?n- de zullen wij metterdaad toor.en, d«t wij God beminnen boven alles, meer dan de schepselen, meer dan ons eigen zei ven. en ons geluk en onze glorie in het eeuwig Vaderland zullen er des te overvloedige? en te schitterender om zijn. Dit vraagt aan het slot der H. Godsdiensthandelin- gen de Kerk voor hare kinderen in het Dankgebed na de H. Communie. vanaf 690 fr. alles inbegrepen. ROME en ITALIË: afreizen 19 Juli, 7, 12 22 Augustus. Vanaf 1335 frank. Specialiteit van HUWELIJKSREIZEN. KATHOLIEK REISBUREAU «ULTRA MONTES» R. HILLEWAERE Elv«rdinge»tr, 49, 46, Korte NieuvAtr., 1EPER. ANTWERPEN. 8 September 1425. Op aanvraag van de gezanten naar Rome afgevaardigd, stond Paus Mariinus de vraag tot inrich ting van de Leuvensche Hoogesehool toe, vergunnende een volledig onderwijs in de drie Faculteiten van Rechten, Medecijnen en Kunsten fwi^i-ceert» en Htt'rkunde, alsmede natuurkunst, wiskunde en ande re vakken). 1860. Onthulling te Damme van het standbeeld van Jacob van Maerlant, den Vader der Vlaamsche Dichters altega- der 9 September 1567. Aanhouding van de Hertogen Egmont en Hoorn: Bij de komst van den hertog van Al va, verlieten boven de honderdduizend personen het land en gingen zich in den vreemde ver schuilen. Desniettemin verloren gedurende dit rampzalig bestuur, volgens de eigeri woorden van Alva, zeven-en-twintig dui zend Vlamingen het leven. De graven Eg mont en Hoorn, die meenden niet genoeg de Spanjaards misdaan te hebben om voor den bercerteraad gedagvaard te wor den, bleven in liun woonstede. Het bekwam hun slecht: zij werden aangehouden, ver oordeeld en, na een gevangenzetting van negen maanden, werden zij or het schavot onthoofd. OM EENS NA TE DENKEN!... Wees verliefd op nauwkeurigheid! De jongen die nauwgezet is, staat al tijd in de gunstzei President Tuttle. Zij, die menschen in hun werk hebben, willen niet altijd op den uitkijk staan, alsof het schurken waren. Indien een tim merman steeds toezicht moet houden op zijn knecht, of een kassier de posten van zijn boekhouder altijd moet nagaan, dan zal het werk wel goed zijn, maar dan kon hij het even goed zelf doen, als een ander daarvoor in zijn dienst te nemen; zeer zeker zal de principaal zich zoo gauw mo gelijk 7an zulk een knoeier ontslaan (Nadruk verboden)p. B. IB&BBBBaBBflBfliL?!«lflBBBBBflBBafl[r vangen gehouden worai, wil ik heel graag daarna vertellen; we moeter nu hem be vrijden. Niemand antwoordde dadelijk, maar vastbesloten liep de baron nu lu de rich ting van het boerenhuis en di anderen volgden hem. Hij klopte op de deur, maar voorloopig had dit niet veel succes, waarop hij dac kloppen veel harder herhaalde. Nu werd na eenige oogenblikken geluid vernomen en verscheen ander de deur een lichtschijn. Wie daar? riep een. stem. Dot open, ik ben hw, baron van Wij develd. Nu hoorde men de knippen van de deur schuiven en deze werd geopend. Wel wat is dat? klonk een verbaasde stem, is u teruggekomen, mijnheer de baron. Is er iets bijzonders gebeurd, u hebt zooveel menschen bij u? Ja, ja, mogen we binnenkomen? Maar natuurlijk, antwoordde de man, kijk eens de veldwachter ook, er is toch geen ongeluk? Neen, laat ons maar naar binnen, we hebben je het een en ander te vragen. De man leidde hen naar een ruim ver trek. Toen hij, na de lantaarn op tafel gezet te hebben, de lamp had aangestoken, zagen zij dat ze zich ln een boerenkeuken bevonden. Er bevond zich een hooge open schoorsteen in en het vertrek had een stee nen vloer. Ga zitten, heeren, zei de boer. De anderen deden het en de baron vroeg daarna. Hoeveel menschen hebt ge in huls? Hoeveel menschen? Dat weet u toch. Hos zou ik dat weten, man. Maar u was toch gisterenavond hier en hebt gevraagd, hoe de zieke het maakte. De zieke, hebt ge een zieke in huis? De boer grinnikte onnoozel. En dien hebt u zelf hie' gebracht. De anderen k;ken elkaar aan. Ik begrijp het al, zij de veldwachter gewichtig, deze man hier is in de war. Hij heeft ook dien anderen voor den baron SEPTEMBER - HERFSTMAAND 4 Z 13» Zondag na Sinkten. H. Rosalia Evangelie: Jezus geneest tien melaaischen. 5M H. Laurentius Giustiniani 6 D H. Onesiphortis. H. Donatus v. Reims 7 W H. Regina 8 D O. L. V. Geboorte. H. Adrianus 9V H. Petrus Claver. H. Gorgonius 10 Z H. Nikolaas van Tolentino 11 Z 14® Zondag na ?ink«ei». HH. ProtUÏ en Hyacinthus -«os- HERDENKINGEN 3 September 1798. De Fransche Re publiek voert den verplichten soldaten dienst in. Een groot aantal jongelingen werden aan hun huisgezin ontrukt en in gelijfd in het republikeinsch leger en al dus regelrecht naar den dood geleid. Hon derden Belgische jongelingen liepen zich in de bosschen verschuilen. Ze werden al daar opgezocht en wanneer men ze niet vond, dan liet men hun ouders in den kerker werpen, totdat de jongelingen, uit medelijden voor hun duurbare ouders ge praamd, zich kwamen overgeven. 1924. Te Brussel schiet Remi Dsnian, in staat 7an wettige zelfverdediging na een Vlaamsche optocht, den fascist H, Marquet neer. 4 September 1797. Dien dag ward hst eerste dekreet uitgevaardigd tegen d» priesters, die den eed van verzaking aan het koningdom en van getrouwheid aan de Republiek ndet wilden afleggen. Die priesters waren gedwongen van de nacht gebruik te maken om Mis te lazen en het kristen volk hulp te bieden. Bij da? wa ren zij genoodzaakt zich ln huizen en bosschen te verschuilen, of zich in werk lieden te verkleeden, om aan de opzoekers te ontsnappen. 1920. De eerste Ijzerbedevaart wordt te Veurne-Ambacht gehoaden naar het graf van kunstschilder Joe English. 5 September 1907. Overlijden van den Franschen dichter Sylly Prudhomme. Hij werd ln 1839 te Parijs geboren. Hij schreef onder m.: Solitudes, Vaines tendresses en wijsgeerige gedichten als Le Bonheur. Hij is de zanger van het diep innerlijke le ven in een volmaakten vorm. 6 September 1811. Geboorte te Oude- gem van Vrouwe Courtmans, Vlaamsche schrijfster. Opende een kostschool te Mal- degem, waar zij 22 Sept. 1890 overleed Zij schilderde in haar romans liet volks4 leven in en om de industriestad Gent,. Haar hoofdwerk is: Het geschenk van den Jager. 7 September 1919. Het Assisenhof van Brussel veroordeelt den activistischen hoofdman Dr August Borms, tot de dood straf. Later werd deze omgezet in levens-j langen dwangarbeid. Nog later kwam hij na een ziekte vrij. Nu staat hij opt nieuw in den extremdstischen Vlaamschen Strijd. 'Zie vervolg hiernevens.) ABBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBiiaafli aangezien. Vertel nu maar eens wat er ge- beurd is. Hm ja, antwoordde de boer aarzelend met een biik op den baron. Deze echter knikte. Ga je gang, zei hij, je meent mts-, schien, dat ik je over het een of ander het zwijgen heb opgelegd. Je kunt alle» vertellen. De boer haalde de schouders op, hij be greep er blijkbaar niets van. Ja, mijnheer de baron kan nu wel doen, alsof hij er niets van weet, maar hij heeft hier gisterenavond zelf dien mijn heer gebracht, die bewusteloos was. Om de waarheid te zeggen, ik dacht eerst dat hij te veel gedronken zou hebben, maar dat was toch niet zoo. En later, dat is nog geen uur geleden, is de baron er weer ge weest, hij heeft dien mijnheer wat laten ruiken om weer bij te komen. Maar het heeft niet geholpen en... Hier viel Roger den m-an in de rede Waar ls die zieke? zei hij, praat niet langer, breng ons bij hem, Goed, zooals u wilt, hij slaapt ln het vertrek hiernaast. De man deed een deur open *n in een klein kamertje lag in een bedstee een be- weeglooze gestalte. De boer lichtte met den lantaarn bij en Roger zag, dat het werkelijk zijn vriend Rosch was, die daar lag. HIJ ziet vreeselijk bleek, riep Frans van Beekum, wat zou men hem gedaan hebben. Hij ademt nog, zei Roger, het eerste, wat wij hier noodig hebben is een dokter, En laten we hem uit deze dompige bed stee naar een ruimer vertrek dragen. Er heerscht hier zoo'n eigenaardigen lucht, Maar hij moet toch op een bed lig gen, antwoordde de boer. wacht dan even. Met behulp van den veldwachter had hij in den hoek van de kamer, waar zij eerst geweest waren, spoedig een veldbed ge spreid en daar werd de zieke toen heen gedragen. En intusschen wa Frans van Beekum al weggegaan om zoo snel mo gelijk naar het dorp te loopen en een dok- /«r te halen. ('t Vervolgt.)

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 9