IN ONS LAND graiüvs Het Sudetenvraagstuk in Tchecko - Slowakije (Verv.) Voedt lli» huid 's nachts suet Parol jVERSTOPPING[ EEN ENKEL De toestand Vrijdag morgen Inhuldiging van twee Gedenkplaten te Hoogstade op Zondag 11 Septesn^i Het Krijgshospitaal van Hoogstade onder den osrtog 's avonds Regelt op zachte wijze de werking der spijsvertering en der ingewanden Uitslag morgen vroeg. DE KEIZERLIJKE OOSTENRIJKSCHE JUWEELEN OVERGEBRACHT NAAR DUITSCHLAND Na de ministerieele bijeenkomst werd officieel medegedeeld dat de Regeering een definitief voorstal liad ongesteld. Met een werd verzekerd dat de Sudeten bij dit Kegeeringsvoorstel bijna volledige voldoe ning zouden bekomen en dat bet zou aan genomen worden. Dit bericht bracht heel wat opluchting iedereen was hoopvol gestemd en zag een definitieve regeling nakend en bet oor- logsspook geweken. DE VOORSTELLEN VAN PRAAG. De voorstellen van de Regeering van Praag, die als «definitief» werden be stempeld, gaven ten grootendeele voldoe ning aan de eischen gesteld door de St deten te Karlsbad, en verzekerde o. m. Invoering van het kanton-systeem. De Duitschers zouden zelfbestuur genieten in de gebieden waar de Duitsche bevolking in de meerderheid is. Verder nog propor tioneele tewerkstelling van ambtenaren, vergoeding aan benadecligdc nationalitei ten, eigen politie voor iedere streek, vol komen gelijkheid van taal. hulp aan in- dustriën gelegen in het Sudeten-gebied en door de crisis getroffen. De besturen van de kantons zullen uitgebreide bevoegdheid bezitten, enz. De Regeering verklaarde niet te kunnen ingaan op den eisch dat nationaal-socia listische methode en regime in Tchecko Slowakije zouden ingevoerd worden, daar dit zou neerkomen op het scheppen van een vreemden Staat in den schoot van een Parlementaire Republiek wat tot ge volg zou hebben dat de Sudeten niet meer zouden afhangen van hun eigen Staats hoofd. mas- wel van een naburigen Staat. De Sudeten-Duitsche eisch aangaande het geven van een nieuwe richting aan de buitenlandsche politiek van de Regeering van Praag, kon ook niet worden inge willigd. Woensdag morgen werden de voorstel len van de Regeering van Praag door Eerste Minister Hodza overhandigd aan de afgevaardigden der Sudeten. Nog werd bevestigd dat H. Benesi veel moeite heeft gehad de leden der Tcheek- sche Regeering te overhalen deze voor stellen goed te keuren en dat slechts goed keuring eraan gegeven werd op aandrin gen van Engeland. In Engeland en Frankrijk was men zeer tevreden over de opgestelde voorstellen en bleek men hoopvol. Lord Runciman was het ook. Uit Praag werd nog gemeld dat die voorstellen de laatste toegevingen zouden zijn en dat bij verwerping de machts kwestie zou moeten gesteld worden. Intusschen werd verklaard, en daarna gelogenstraft, dat Rumenie, in geval van oorlog, doortocht zou verleenen aan de Russische troepen en zich aan de zijde zou scharen van Tchecko-Slowakije. De Britsche Regeering informeerde te Washington welke de houding zou zijn an de V. S. in geval de Europeesche toe stand mocht verergeren. Minister Bonnet stelde de Engc-lsche overheden op de hoogte van de getroffen veiligheidsmaat regelen. HITLER DOET DE VOORSTELLEN VERWERPEN Men hoopte dat de Sudeten de voor stellen van Praag zouden hebben aan vaard gezien de punten gesteld te Karls bad bijna allen werden ingewilligd door de Regeering van Praag. liet bleek ook wel dat de Sudeten zelf er niet ongeneigd tegenover stonden, maar Hitier moest weeral alles in de war sturen en de toe stand op het springen brengen. Weldra kwamen Woensdag uit Neuren berg, waar Hitier tegenwoordig is op het Nazi-kongres, berichten toe dat de Duit sche overlieden aldaar bijeenvergaderd in de omgeving van den Fiihrer, tot het be sluit gekomen waren dat de gedane voor stellen nog steeds het overwicht van de Tcliceksche bevolking tegenover deze der Sudeten huldigt, dat waarborgen ontbre ken, en als «volstrekt onaanvaardbaar» dienden beschouwd. Opmerkend is dat de Sudeten te Praag reeds aan het onderhandelen waren toen die order van verwerpen zonder aarze len ben toekwam. Henlein kwam Dinsdag toe te Neuren berg om cr deel te nemen aan liet Nazi- Koii"res, Hij voerde langdurige bespre kingen met von Ribbenlrop. Te Neurenberg Is ook aanwezig den Britsche gezant te Berlijn, Heer Hen derson. In de Duitsche middens bestempelt men de voorstellen van Praag als een «mar- chandage en een poging 0111 tijd te win- nen. ERGE INCIDENTEN TUSSCHEN SUDETEN EM TCHECKEN ALLE ONDERHANDELINGEN VOORLOOPIG GESCHORST. Woensdag deden zich enkele ernstige incidenten voor tusschen Sudeten en Tche- ken. De versies over deze incidenten zijn zeer verschillend naar gelang zij uit Duit sche of uit Tcliceksche bron hun oor sprong vinden. Het ernstigste incident had evenwel plaats nabij Marovska-Ostrowa. Naar de Berlijnsche versie waren Su- deten-Kamerleden naar Marovska-Ostro wa gekomen om protest aan te teekenen tegen mishandeling van 80 onlangs aan gehouden Sudeten. De Duitsche bevolking kwam tijdens de onderhandelingen sa mengestroomd voor liet stadhuis. Dan zouden politie en gendarmen gechargeerd hebben op het volk; het Kamerlid May zou gewond zijn geweest door een slag van een karwats en vijf kamerleden wer den ingerekend. Naar de berichten uit Praag zou de Tcliceksche politie in den nacht voor gaande de incidenten, een 300-tat Sude ten hebben bemerkt die wapens uit Duitschland wilden smokkelen. Een 53-tal konden worden aangehouden. Tijdens een betooging tegen deze aanhouding kwam de bevolking in opstand tegen de politie, gevolgd van gevecht en slagen aan Ka merlid May. Verder verklaart Berlijn dat te Trop- p?u Sudeten-vrouwen en kinderen door de politic geslagen en aangehouden wer den en dat een jonge soldaat, zoon van een Sudeet, op geheimzinnige wijze zou omgekomen zijn door een kogel in het hoofd. Naar de Tcheeksche versie werd deze soldaat aangehouden wegens wapen smokkel. Toen hij ondervraagd werd sprong hij door een venster, kwam vóór een trein terecht en werd erdoor gedood. Alles wat maar mogelijk is wordt ge daan door de Duitsche pers om het volk op te hitsen. Tengevolge dit incident hebber de Su deten verklaard dat de Regeering van Praag den binnenlandschen toestand niet meer meester is en dat het diensvolgens onmogelijk is de onderhandelingen voort te zetten op grondslag van het laatst over gemaakt project. Naar de berichten van Donderdag mor gen, blijkt dat de Regeering van Praag een streng onderzoek heeft bevolen over het incident van Morovska-Ostrowa en dat. na regeling van dit incident, de Su deten bereid zouden zijn de onderhanden lingen voort te zetten. Naar een artikel verschenen in het blad De Timeszou ook de mogelijk heid bestaan dat aan Praag door Lord Runciman, om toch een oorlog te vermij den, zou voorgesteld worden eenvoudig- lijk de Stideten-gebieden aan Duitschland af te staan. Dit artikel heeft een geweldige reac tie teweeggebracht in Tchecko-Slowakije, Frankrijk en Engeland. In die landen wordt deze stelling als onaanvaardbaar beschouwd. Er werd ook ontkend dat Lord Runciman dat inzicht zou hebben, hij zou er zelfs zeer verstoord om geweest zijn. Anderen beweren daarentegen hier omtrent dat er nooit geen rook zonder vuur» is en dat de «Times» gewoonlijk goed ingelicht is. Het is reeds veel dat de oorlog totnog toe kon vermeden worden en dat de machtskwestie' dus nog niet werd gesteld. Het Sudetenvraagstuk kan ons nog wel bange oogenblilcken bezorgen. NIEUWE INCIDENTEN. HITLER ZOU EEN VOLKSRAADPLE GING EISCHEN. Donderdag en Vr'jdag morgen brachten weinig verandering in den gespannen toe stand. Van Sudeten-zijde werd de incidenten politiek voortgezet. Duitsche schoolkinde ren staakten te Troppau. Op verschillende andere plaatsen deden zich botsingen voor tusschen Sudeten ei. politie, of met Tche- cken. Het heeft er allen schijn van dat Duitschland die incidenten-politiek doet drukker woiden om daarmede desnoods te kunnen bewijzen dat de Regserirtg van Praag niet meer meester was van den toe stand, niet meer de orde kon handhaven, en dat dus de tusschenkomst van een an dere macht, zegge de Duitsche militaire macht, noodzakelijk is om de rust te her stellen. Van Duitsche zijde worden de inciden ten steeds zeer hoog opgeschroefd en ziet men er niet naar wat bij te doen. Aangaande het lijk van den soldaat Knoll, die, naar de Duitschers beweren, doodgeschoten wera, hebben de Tcheek sche militaire overheden bevel gegeven het lijk onmiddellijk te begraven. De Sudeten hebben hiertegen heftig geprotesteerd en Eerste-Minister Hodza heeft dan bevel ge geven dat een lijkschouwing zou plaats hebben, in tegenwoordigheid van een Duitschen geneesheer. Heer Hodza had ook onderhandelingen met Sudeten-afgevaardigden omtrent de incidenten van Moravska-Ostrowa, inci- dar.ten die de schorsing der onderhande lingen tot gevolg had. De Tcheeksche re- gsering heeft een streng onderzoek doen instellen en enkele politiemannen en amo- tenaren werden reeds ges'.raft om hun optreden. Van de zijde der Regeering van Praag zouden geen verdere concessies meer ie verwachten zijn. De Sudeten houden drukke betrekkin gen met het Nazi-kongres te Neurenberg, waar Henlein tegenwoordig is. Men ver wacht steeds net spanning een rede van Hitler over de kwestie der Sudeten. Naar de En2slsche bekende journalist Ward Price, zou Hitler den eisch stellen dat een volksraadpleging Zcu gehouden worden, opdat de Sudeten zich zouden kunnen uit spreken voor de Duitsche of de Tchecko- Slowaksche nationaliteit. In geval van wei gering zouden er incidenten verwekt worden en d n zouden de Duitsche troe pen tusschenkomen. Lord Runciman zet ook zijn bemidde lingspogingen voort. De Tcheeksche Regeering zal haar plan nen bekend maken. Door de verschillende minderheden in den Tchecko-Slowaakschen staat, name- lijk de Sudeten, de Slowakk-en, d? Poleu; j werd besloten samen te werJ .en om recht I te bekomen. Het federaal stelsel werd ge- eischt. In Enzelar.d hebben de Eritsche V?k- vereenigingen de bijeenroeping van het Parlement gevraagd, opdat de internatio nale toestand er zou kunnen besproken worden. In Frankrijk werden de hoogere amb tenaren welke in verlof waren, naar hun i post teruggeroepen. In Polen maakt men zich ook ongerust.1 Dinsdag 11. werden tijdens de plechtig heden van het Nazi-kongres te Neuren berg de kenteekens van hst eerste Ger- maansche Keizerrijkuit Wsenen 'Oos tenrijk) naar Neurenberg (Duitschland) overgebracht, dit cp bevel van Hitier. De ze kenteekens. waarvan een afbeelding hierboven, berustten sedert 18Q8 in de Hef brug te Weer.en, Zij zullen bewaard blijven in de kerk van de Meesterzangers te Neurenberg. Het zijn de kroon, de scepter, de wereld bol. het zwaard, de scharlaken sandalen, de purperen en gouden tuniek, de zijden scharlaken mantel met goud en edelge steenten omzoomd, de handschoenen, de juweelen en de parels. Deze kenteekenen bevonden zich van 1424 tot 1803 te Neu renberg. PLECHTIGE KERKWIJDING VAN SINT JAN-BIJ-IEPER Maandag 5 September werd de paro chiekerk van Sint Jan-bij-leper plechtig geconsacreerd. Te 8.30 uur kwam Zijr.e "Excellentie Mgr Lamiroy tce, vergezeld van E:rw. Heer English, archivaris des bisdoms en ceremoniemeester der kathedraal, en werd ter pastorij verwelkomd door E:rw. Heer Pastoor en tal van Geestelijken uit de omliggende parochies. De Kapel der Relieken was opgesteld In de raadszaal van hst Gemsentehuis, waar de geestelijkheid zich aankleedde en de eerste gebeden gedaan werden. Bij de plschtige wijding van het kerk gebouw en de altaren werd Zijne Excel lentie de Bisschop bijgestaan door Esrw. Heer Vanneste, Pastoor van Bcezingf, en Eerw. Hser Gruwier, Pastoor van Zuid- schote; ais cantores fungeerden Eerw. Heer Cosyns, Pastoor van Bikschote. en Eerw. Heer Deltour, Pastoor van de Ma donna. Na de wijding der buitenmuren werd Zijne Excellentie de kerk binnengeleid door Eerw. Heer Van Ge-luwe, rustend. Pastoor van Sint Jan, die overgelukkig was te kunnen aanwezig zijn in de wij ding van dit kerkgebouw door hsm zoo prachtig opgericht en zco smaakvol versierd; 't was immers de bekroning van zijn werk. Bijzonder Indrukwekkend was de over brenging der HH. Relieken; vc-orcp het kerkekruis met misdienaars, die lange reeks Geestelijken: Mvr de Bisschop, om ringd van den Heer Burgemeester en de Heeren van den Kerkraad, die met bran dende fakkels de processie vergezelden, droeg zelf de zilveren schaal met de Re lieken. Onder hst geluid der klokkon en h-:t uitvoeren der liturgische gezangen ter eere van de HH. Martelaren, ging de processie rond het kerkgebouw en werden do Relieken de k:rk binnen gedragen. Te 11 14 uur werd de Plechtige Mis der Kerkwijding opgedragen door Eerw. Heer Goege-beur, Pastoor der parochie, -bijge staan aan het altaar door Eerw. Heer Goddcris, Pastoor van Langemark. en Eerw. Heer Schreurs, Pastoor van Brie fen, met Bisschoppelijke Assistentie van Z. Exc. Mgr Lamiroy. De liturgischs gezangen der Mis werden keurig uitggevoerd door het knapenkoor d-er parochie, onder leiding van M. Albert Deschocilmeester, onderwijzer. Op het einde der H. Mis gaf Zijne Excellentie den ze-gen cn deed de aflaten afkondigen verleend aan de geloovigen die in deze kerk komen bidden. Talrijks parochianen hadd'n er aan gehouden in de H. Mis aanwezig te zijn om God te bedanken voor de wijding van hunne kerk en hulde te brengen aan Christus-Koning, die dit gebouw heeft gekozen tot zijn verblijf onder de bevol king van Sint Jan. Voorwaar, een heugelijke dag voor de parochie, die er veel zal toe bijdragrn om bij de parochianen de liefde en den eer bied van Gods huis te doen aangroeien. De Geestelijke Stoet begeeft zich naar de kerk voor de plechtigheid. Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop, zegent de omstaanders. iBBZBBBOBEiLB&aEHBB&xsasBaaaasaiflitsaEiflEftZBBaEsaB&XB&aais HENLEIN OP WANDEL IN HET SUDETENGEBIED De Is-ider der Sudetenduitschers wordt door de bevolking toegejuicht tijdens een reis in de hopsfreken van Saaz en Lauscha. ROND DE 700 VERJAARDAG VAN DE STICHTING VAN HET KORTPJJKSCH BEGIJNHOF DOOR DE GRAVIN VAN VLAANDEREN, JOHANNA VAN CONSTANTINOPEL DE RUNCIMAN-ZENDING AAN T WERK Met groote belangstelling wordt 111 de kunst- ei. letterkundige wereld de 700' ver jaardag van de stichting van het Kort- rijkscli Begijnhof te gemoet gezien. Het is dus definitief op 18 September c. k. dat de grootsche feestelijkheden zullen door gaan waarvan wij reeds het programma gaven. Zooal? :n de geschiedkundige geschrif ten gemeld staat, tverd het Begijnhof ge sticht door enkele godvruchtige vrouwen, Dochters van dc H. Bcggagenaamd, zulks ten jare 1238. Het is echter door de milde giften van Johanna van Constan- tinopek Gravin van Vlaanderen en doch ter van Boudewijn IX, dat het Begijnhof een hoogcre vlucht kende, vaste staudre- gclen werden aangeworven, enz. Een standbeeld voor de edele weldoenster werd dan ook opgericht in liet midden van liet Begijnhof. Wij waren zoo gelukkig een drietal zeer kostbare historische documenten, rakende het Begijnhof, te kunnen op de gevoelige plaat brengen. Deze aloude perkamenten, stukken met prachtige zegels in verhard was, zullen voor de eerste maal ten toon gesteld worden in het Begijnhof tijdens de drie dagen der feestelijkheden. MINISTER MARCK AANGEVALLEN IN VOLLE STRAAT TE BRUSSEL De aanrander, Kolonel Pulinx, aangehouden. Dinsdag middag, rond 1.15 uur, kwam Minister Marck, vergezeld van zijne Echt- genoote en zijn zuster, zijn Ministerie buiten en wilde in zijn auto stappen, toen hij plots aangerand werd door een heer schap die hem vuistslagen in volle gelaat toebracht bij zoover dat de Minister hced en bril verloor op de straatsteenen. De chauffeur van den Minister sprong ter hulp en gaf den aanrander een vuist slag in het gelaat zoodat de Minister zich kon losrukken. Toeschouwers en politie kwamen toegeloopen die den aanrander aanhielden. De aanranding verwekte heel wat beroering in de Wetstraat. De Minister was niet erg geraakt; naar een geneeskundig onderzoek heeft hij en kele spieren verlamd in de linkerzijde van het gelaat, zonder veel erg. Hij kon zijn gewone bezigheden voortzetten. Zijn Echr- genoote echter, die naar verluidt ziekelijk is voor het oogenblik, was sterk onder den indruk van het gebeurde. De aanrander, die opgeleid werd en thans r.og in het gevang zit, bleek zekere Pulinx te zijn, gepensionneerde kolonel cn afgevaardigde-beheerder van de Nationa- len Dienst voor Belgisch-Luxemburgsch Toerisme (O.B.L.U.T.). Zooals men weet heeft Minister Marck in zijn departement en afhangende orga nismen heel wat zuivering gehouden. Ko lonel Puiir.x was ook het slachtoffer geworden van die zuivering. Over enkelen tijd scheen het dat onre gelmatigheden gebeurden in den schoot van de OBLUTen de Minister had daaraan een einde willen brengen. Een onderzoek werd ingesteld waaruit bleek dat o. m. voor het leveren van propagan damateriaal voor bedoelden dienst, het steeds der.zelfden was die het werk kreeg, al waren zijn prijzen hooger dan andere Deze bevoorrechte leverancier bofte er nog op dat, wil men wat vóór zijn tegenover anderen, -men ook soms een tweede een weinig in de koek moest laten deelen. D'.e leverancier, zekere D..., was ook in feite baas geworden in de Oblut, boven het hoofd van Kolonel Pulinx. Hij besliste zelfs over schorsing van het personeel. Minister Marck stelde daaraan een ein de. Een boekhouder werd ingerekend. D nam zelfden weg op en Kol. Pulinx moest voor den onderzoeksrechter verschijnen. Het onderzoek was het einde nabij cn Kolonel Pulinx mocht zich wellicht ook aa.n strengere maatregelen verwachten. Om die af te leiden heeft hij Dinsdag morgen beproefd den Minister te kunnen spreken maar werd niet ontvangen. In zijn woede heeft hij dan den Minister aange vallen. Voor Kolonel Pulinx hing er feitelijk heel wat aan, namelijk de cumul van: 50.000 fr. pensioen als kolonel, 15.000 fr. voor invaliditeit en 60.000 fr. per jaar als afgevaardigde-beheerder van d-e Oblut. Kolonel Pulinx kan voor de gedane aan randing gestraft worden met een gevan genisstraf gaande van twee maand tot twee jaar en een boete van 50 tot 500 fi GRAMMENS WERD VERDER NIET VERONTRUST Verleden week deelden wij tnede dat Hr Grammens van den Prokureur des Ko- nings te Oudenaarde bevel had ontvangen zich op Zondag 4 September 11. ter gevan genis van Gent aan te bieden om een ge vangenisstraf uit te boeten. Dit bevel dreigde opnieuw groote herrie te verwekken. Men meldt dat de Regeeringskringen ook opgeschrikt werden door dit ongepast bevel. De Vlaamsche Ministers kwamen tusschen bij den Minister van Justitie en er werd besloten dat H. Grammens, gevolg aan het gesloten akkoord, niet verder zou verontrust worden. Zaterdag 3 September kreeg de Hee: Grammens dan het bezoek van een poli tieagent die hem beleefd verzocht het uit gevaardigde bevel terug te geven, om het te kunnen terugsturen naar den Prokureur des Konings te Oudenaarde die het terug vroeg. Officieel liet men dan weten dat het hier om een misverstand ging. DE BEGROOTING VOOR 1938 IN EVENWICHT? Nieuwe Belastingen? Herhaalden Ik hebben de Ministers deze dagen ve gaderd om, benevens de inter nationale politiek, het opmaken van de Begrooting voor 1938 in te studeeren. Wat er juist bedisseld werd hebben de Ministers r.og niet bekend gemaakt. Toch wisten zij te verklaren dat de Begrooting in evenwicht zou z'jn. We mogen ander/'jds gerust aannemen dat Hr Max-Leo Gérard, Minister van Financiën, zijn begrooting niet zal voor brengen als de voormalige Minister van Financiën, den Socialist en Plantrekker H. De Man, die slechts het evenwicht kon bereiken al zich steunende op onzinnige ramingen, en ten slotte een tekort van 1 milliard naliet. Niettemin ontstaan geruchten omtrent nieuwe belastingen. De radiotaks zou na melijk met 20 fr. per jaar verhoogd wor den ook deze op de zware autos en op de vergunningen, alle verhooging van wed den voor de staatsambtenaren zou uitge steld zijn tot 1940. Naar Le Peuple zou de briefport met 0,05 ct. verhoogd worden en zal een taks worden gelegd op de pronostieken. Laat ons evenwel hopen dat het Blok der Katholieken alle overdreven taksver hoogingen zal weigeren. Eerst bezuinigen. Heden Zondag 11 September, te 11 uur, worden in het Gesticht Clep te Hoogstade twee gedenkplaten ingehuldigd, eene om een dankbare hulde te brengen aan Ko lonel-Geneesheer Charles Willems en de tweede ter herdenking van het Belgian Field Hospitalen het Belgisch Militair Hospitaal te Hoogstade. Hare Majesteit Koningin Elisabeth heeft hare hooge bescherming verleend voor deze plechtigheid. De Minister van Landsverdediging zal er vertegenwoordigd zijn door Luitenant- Generaal Geneesheer G. Declercq. A meen Inspecteur van den Gezondhf i-, dienst. De Belgische Akademie van Ger kunde zal er vertegenwoordigd zijn c'r,-- dezes Sekretarls. Afgevaardigden nog tegenwoordig zijn van de Hoog ^c'ir. len van Gent en Luik, van de Fed?rst:» der Heelkundigen, van de National? V:r- eeniging der Ocrlogsinvalieden, eert!» Gent; van d? Fraternellen van den Ge zondheidsdienstvan de Vereenlging <i?r Oorlogsverminkten, en nog .andere. Hoogstade, heb Krijgshospitaal, de naam alleen brengt bij honderden veler hande herinneringen teweeg en tooneelen van lief en leed schuiven in bonte weme ling voorbij. Tafereelen van gruwelijk lijden: hon derden jeugdige menschenwrakken in bange Ijlkoorts vechtend met de laatste kracht der wanhoop tegen den dood of met samsngepsrste lippen stil kreunend om de snerpende pijnen. Tooneelen van onvermoeibare dienst baarheid: Al wat studie en wetenschap konden uitdenken, werd hier door de knapste geneesheeren beproefd en toe gepast om de diepe wor.den te hielen, die ginder aan 't front, dag in, dag uit, uur na uur door 't oorlogsmonstsr geslagen werden. Voorbeelden van grenzelocze offervaar digheid: verpleegsters en brankardiers, die met engelachtig geduld zich nrerbogen over de jeugdige lijders en dagen en nachten kenden zonder rust, zocdat hot menscheli'k uithoudingsvermogen op de spits werd gedreven, want s'eeds meldde de klok aan den ingang dat versche ver minkten en kreunende gewonden werden aangebracht. /Zonder verpoozing voer de meedoogen- looze dood door de zalen, woedend ondat wetenschap en kommervolle bezorgdheid haar zooveel slachtoffers ontrukten en stomme treurnis hterschte alom telkens er een lijk werd weggedragen. Maar zoovelen, die den dood rakelings hadden voelen voorbijschuiven cf hem starlings in de oogen hadden gekeken, ontsnapten als bij wonder aan zijn grijp klauwen en keken dankbaar hun redders aan en staarden met nieuwe hoop het leven in. Zoete herinneringen aan de talrijke be zoeken van ons geliefd Vorstenpaar. Als de groote konir.g, Albert, stil en ingetogen, ernst'g en medelijdend van bed tot bed trok cf dat koningin Elizab'th, als een. ?ngel van troost met. moederlijke bezorgd heid haar jongens kwam bezoeken, dan was 't alsof de lentezon boven dit tranen dal haar verkwikkende stralen zor.d. Geen steviger broederbanden dan deze die in oorlogstijd gesmeed werden. In het Krijgs. hospitaal van Hoogstads beerscht» echte sampnhoorigheid tusschen ver. legers en verpleegden. De manifestatie ter cere van Kolonel Dr Willems. bestuurder van het hosoitas', zal dan ook een beste pelegenhekd zijn om die talrrik? corlogsvrimden eens bij een te brengen. liiaiiBiSBBBBaaasaaEBBBaBBasisaaaaBBBBBSssasHaüSBassiBsaa NOG HET 40-JARIG JUBILEUM VAN KONINGIN WILHEÏ.MINA In de nieuwgebouwde kerk te Amsterdam werd dezer dagen eer» plechtige dienst gecelebreerd ter gelegenheid van het 4U-jarig Jubileum van Nedetiand's Koningin Wilnelmina. Onze foto toont de Koninklijke Familie, die zich cp weg begecfl om den dienst bij te wonen, in 't midden Koningin Wilnelmina; aan haar recaterfcant Prins Bernhart en links van haar Prinses Juliana der Nederlanden. DE VAN ARTEVELDE-HERDENKING TE GENT De stad Gent heeft eraan gehouden Jacob Van Artevelde glorierijk te herdenken. Dit deed ze op Zondag 11. 4 September Te dier gelegenheid werd een machtige stoet ontworpen, waarin de bijzonderste levensdaden van Van Artevelde herdacht werden. Hier hebben we een foto Van zulk een herdenkingswagen. Dat er veel volk aanwezig was om den stoet te aanschouwen, kan eveneens uit bovenstaande foto opgemaakt worden. NIEUWE FRANSCHE TANKS DOEN HUN EERSTE MANCEUVER Frankrijk heeft nieuwe tanks gebouwd die wel tot de snelste behooren van dia' welke thans in andere landen in gebruik zijn. Hun merk is Pijkêoaas Hier zien we ze deelnemen aan de groote zeemanoeuvers van Besan^on in Oost-Frankrijk. Hierbovc:: oei der eerste foto's die de gansche Runciman-zending weergeeft: de 6 afgevaa: d'^den aan 't werk in hun hotelkamer, waar ze de toegevingen van het Tjeeksche Gouvernement met de eischen der Sudeten wikken en wegen. Van links naar rechts: M. Geoffrey Peto, Lord Runciman, M. Asthon, M. Watkin, M. Hen derson. Rechtstaande M. Steppens en M. R.-J. Stopford. lftMiiaisa9MB9aaMa9flHaB9*9Ha9B.*9aBsaasiiBafl9SSiaiz32s;i want zij Vvordt er zoo .zacht en schoon, zuiver cn gezond door. Doe dit 1 óf 2 x per weck. Ook alle huidonzuiverheden, zooals vctwqrmpjes, vlekjes, pukkels en uit slag verdwijnen er door. Tube 12 fr. Doos 7,50 ir. eu 4 fr, alle Apotheken. Esn drietal kostbare documenten uii vroegere eeuwen. Van links naar rechts: de stichtingsakt van het Begijnhof door Johanna van Con- stantinopel dateerend van 1241 (zooals hooger vermeld bestaat het Begijnhof reeds sinds 1238 dcch slechts in het jaar 1241 werden vaste stand regelen opgemaakt dcor de Gravin van Vlaanderen); verder een keure eigenhandig geteekend door Albrecht en Isabella, met prachtige zegel, cn laatst de officieele bekendmaking van de eeregift van Gravin Johanr.a uitgevoerd door Gravin Margareiha in het jaar 1244. Stellig zuilen deze waardevolle documenten veel bekijks krijgen. Men zal ze waarschijnlijk kunnen bewonderen in de woning van Groot-Juffrouw die in een soort museum zal herschapen worden. Foto VitlCX M., Kortrijk, De flesch van 25 korrels, 5 Ir. 50; 50 korrels, 9 fr. - In alle apothek,

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 2