Een Ruiterstandbeeld van Koning Albert I onthuld te Parijs SPORT VOETBAL Kriterium der Hoppestreek 1938 Wielrijden De Parijsche bevolking bezorgt Koning Leopold een geestdriftig onthaal. - Onze Vorst heves tigd den onafhunkelifkheidswil van ons Land. AANBESTEDINGEN 10' PROEF: TeGIJVERINKHOVE, Zondag 23 Oktober 1938. GEMEENTEVERKIEZINGEN VLAAMSCHE VOETBALBOND KRITERIUM DER HOPPESTREEK 1938 4 koninklijke tribune tijdens dc plechtigheid. Van link» raar reckts: de H. Le Provost de Launay, voorzitter van den meenteraad van Parijs, Prinses Marie-José, Mevr. Lebrun, Koning Leopold, President Lebrun, Koningin Elisabeth en nfin« LINKS: Zicht genomen tijdens de indrukwekkende redevoering van Koning Leopold. RECHTS: Koning Leopold ekent bet Gulden Boek bij 't Graf van den Onbekenden Soldaat. Men berkent ook Prins Karei en Generaal Gouraud. HET OPGERICHTE STANDBEELD Destijds v. i door Maarschalk Lyautey 1(9 Parijs eer. komiteit opgericht om ter nagedachtenis van Koning Albert I, den Belgischen Vorst, een standbeeld op te richten te Parijs. Dit Komiteit staat thans Onder voorzitterschap van Generaal Bré- oard. De noodige gelden werden opgehaald bij openbare inschrijving. Het standbeeld werd opgericht op de Place de la Concorde, op dei. hoek van de Cours de la Reine, en is een werk van den bekenden beeldhouwer Martial. Boven op het standbeeld wordt Koning Albeit I afgebeeld, zittende te paard, in velduniform. Het hoofd is trotsch en het lichaam recht in het zadel. Het voetstuk, in Fransch steen, is 6.50 meter hoog. Op twee halfverheven beeldhouwwerken, uitgevoerd in brons, is de droevige held haftige en zegepralende geschiedenis van België aangegeven. (i 1914 staat er onder het werk langs de zijde der Place de la Concorde. Daar staan de puinen afgebeeld van België na den Duitschei» inval. Twee personen overheer- schen een greep: Albert I en de Hertog van Brabant, de huidige Koning. Zij aan schouwen de brandende bibliotheek van Leuven, St Romboucs van Mechelen. het stadhuis van Dendermonde, verwoest, de vestingen van Namen, het Belfort en de Hallen van Iep:r, St Niklaas van Diks- muide, enkele huizen van Luik en het per ron der stad, de sluizen van Nieuwpoort. 1918staat er op het werk, langs den kant van de Srine: het is de overwinning, de terugkeer naar den Vrede. In een zon nestraal verschijnen de St Pietciskerk van Leuven, het Beifort van Erugge en de na men der negen provincies. De gekleurde blazoenen van de steden en provincies, die een voorname rol speel den gedurende dsn oorlog, staan gegra veerd rond het- monument op een uitge- strekten kring van gepolijst graniet, die den grond bedekt. DE TNHULniGIvGPPLECHTIGHEDEN. HET BELGISCH VORSTENHUIS TE PARIJS Wosnsdag 11. had de plechtige inhuldi ging van het standbeeld plaats te Parijs. Al de leden van de Belgische Koninklijke Familie haddc. de uitnoodiging van Fran- sohe zijde aanvaard. Waren tegenwoordig: Koning Leopold III, Koningin Elisabeth, Prins Karei, rrcaf van Vlaanderen, en Prinses Marie-José van Piemont Koningin Elisabeih was reeds var. Dins dag toegekomen te Parijs. Koning Leopold en de Graaf var. Vlaan deren kwamen Woensdag middag Uri te Parijs. Eerste-Minister Spaak vergezelde hen evenals talrijke Burgemeester uit ons land en andere hooggeplaatsten. Minister Bonnet en andere hooge personaliteiten Jachtten hen aan de Noor.statie to Pa rijs. De Reprblikeinsche Wacht in irala- uniform vormde de eerewacht. Van de statie trokken de hooge gasten naar het Elyseum. Langs den ganschen doortocht had zich een groots menigte op gesteld die den Koning geestdriftig toe juichte en aanhoudend riop; uVive le Rolen Vive la Belgiquo Op het Ely seum werden zij begroc «toer President en Mevrouw Lebrun, er daarna geleid tot bij Prinses Marie-Jcsé, die reeds toegeko men was uit Turijn, en die bij haar aan komst aan de statie begrom werd door af gevaardigden van President Lebrun en van den Minister van Buitsnlandsche Zaken. Ben déjeuner had dan plaatbij Presi dent Lebrun, déjeuner dat werd bijge woond door een honderdtal gasten. DE INHULDIGING In. -sohen bood Parijs ten feestelijk Uitzien». Talrijk werden de Fransche en Belgische vh.ggen uitgestoken. Van den middag reeds stroomde een groot» menigte Samen aan de Place de la Concorde, om de inhuldigingsplechtigheden bij te wonen. Drae menigte groeide wellicht aan tot een Ontzaglijke massa volk. Op de tribunes hadden reeds plaats ge komen President en Mevrouw Lebrun, de ijke uitgenoodigden en de menigte uit- inoodigde Fransahe en Belgische oud strijders vóór de aankomst van de leden der Belgische Koninklijke Familie, Al de «den van het diplomatiek korps waren eveneens aanwezig. Rond drie ,.ur kondigde een oorverdoo- vend gejuich de aankomst aan van de Men van d, Belgische Koninikuike Fa milie. Minuten lang bleef l.et gejuich aan houden en verhoogde nog toen Koningin Elisabeth toekwam. President Lebrun ging hen tegemoet om hen te groeten en leidde hen naar de hun voorbehouden plaatsen op de eeretribune. Bij het spelen van de Fransche en Bel gische Nationale liederen werd het doek van het monument verwijderd. Toen de muziek zweeg barstte een nieuw gejuich op in de menigte. Dit gejuich gelud, konden de toespra ken gehouden worden. Het eerst werd het woord gevoerd door Generaal Brécard, voorzitter van het Ko miteit dat het standbeeld deed oprichten. Spreker uitte zijn erkentelijkheid tegen over Koning AJbert I en weidde uit over het tot standbrengen van het genuldigde monument. Hr Le Provost de Launay. voorzitter van den Municipalen Raad van Parijs, dankte de hooge gasten om hun vereerende te genwoordigheid en bracht een roerende hulde aan wijlen Koning Albert. President Lebrun verklaarde vervolgens dat Frankrijk onwrikbaar trouw blijft aan de herinnering van I*oning Albert. Spre ker herinnert aan het heldhaftig besluit van Koning Albert en de gevolgen die dit besluit hadden en wees dan op de schitte rende eigenschappen van den Belgischen Vorst. Tenslotte handelde Hr Lebrun over de vriendschap welke Frankrijk koestert voor België en dankte nog de hooge gas ten om den luister die zij wel hebben wil len bijzetten bij deze onthulling door hun tegenwoordigheid. HET ANTWOORD VAN KONING LEOPOLD Wanneer de Koning op het spreekge stoelte verscheen, steeg een geweldige ova tie ten hemel. Hij bedankt eerst den President der Republiek en de vorige sprekers, cm de roerende hulde die zij aan zijn vader heb ben gebracht, en verklaart dan dat Koning Albert steeds niet den mee sten lef sprak over den moed en de ridderlijkheid van het Fransche volk. Ik vergeet niet, aldus Koning Leopold, het aandeel dat Frankrijk in die rouwda gen die België troffen en noch de tijden, noch de omstandigheden kunnen daaraan tornen. (Toej.). Ieder mensch heeft zijn plicht, elk volk zijne zending. De zending van Be'.gië, ge legen aan het kruispunt van West-Europa, is eene van vrede en bemiddelling: zware en moeilijke zending, maar hoe edel tevens en waardig van de meest volhardende in spanning. Een wreed noodlot, helaas, liad mijn land van die zending afgewend door al te dikwijls van zijn gebied een wijdsch slag veld te maken, instee van een gastvrijen grond, op welken de volkeren elkander konden ontmoeten om, ln den vrede, het onderwerp hunner oneenigheid hadden kunnen oplossen. Om zijne ware zending in al hare grcotschheid en vruchtbaarheid te vol brengen, moet het Belgische volk eene vol ledige en geëerbiedigde onafhankelijkheid bevastigen en bewaren, die het teeken weze zijner persoonlijkheid en het pand van het vertrouwen dat het wenscht in te boezemen. Eene politiek van onafhankelijkheid is geen politiek van afzijdigheid en alleen- staan. Zij verloochent noch de roemrijke herinnering van een onlangs verleden, noch die van moedig gemeenschappelijk onderstane beproevingen. Zij omsluit den wil van België, den eer bied voor zijne verbintenissen in de mate van zijn krachten, de trouw aan het ge geven woord, de oprechtheid en de levende vrijmoedigheid van allen, en zij verper soonlijkt het vredesideaal, dat beant woordt aan de diepste betrachting van al zijne inwoners. Laat ons ons zeiven inspannen om een praotische oplossing te vinden voer de in gewikkelde vraagstukken die het lot van de wereld en haar harmonische ontwik keling beïnvloeden (Toej.). Laat ons aan iedereen het aandeel lr. de goederen toekennen waarop zijn arbeid hem recht geeft. Dat een geest van broederlijkheid de betrekkingen tusschen de volkeren voor sta en de economische betrekkingen ver- gemakkelijke. De mer.sclren moeten in vrede werken en alleen vriendschap en verstandhouding moeten heerschen. Het Is die hoop in een beteren tijd die Koning Albert inspireerde toen hij ael: Opdat de toekomst aan het verleden zou beantwoorden, opdat de wereld zijn lotsbestemming zou kunnen vervolgen, moeten de menschen in vrede arbeiden. Zonder dien vrede is geen vooruitgang mo gelijk, is er geen geluk voor de volkeren. Dit is het ideaal waarheen België, en ik durf zeggen, ook Frankrijk steeds hun ne inspanningen zullen richten. De rede van Koning Leopold werd mi nutenlang door de menigte toegejuicht. De onthullingsplechtigheid werd onder geestdriftig gejuich besloten met een de- filé vóór het ruiterstandbeeld van Koning Albert. Na deze plechtigheden trokken Koning Leopold en Prins Karei naar het Graf van den Onbekenden Soldaat waar zij twee kronen neerlegden. Opnieuw werden zij geestdriftig toege juicht door het Fransche volk. Vandaar trokken zij naar het Belgisch Gezantschap waar hen talrijke hooge per sonaliteiten werden voorgesteld. Rond 18 uur werden. Mr en Mevr. Lebrun door den Koning ontvangen. Wat later vertrokken Koning Leopold en Prins Karei raar de Noordstatie, van waar zij terug Brussel zouden bereiken. Koningin Elisabeth zou nog voor kerten tijd te Parijs blijven. «saaasiaasaBBsasaHssasaKSKaBai 22 OCT. Te 10.150 uur, voor II. M. De Zeine, afdcelingslioofil bij het Fro- ciebestuur, Burgplaats, Brugge, onder- honds werken voor 1938 aan de prov. ba nen der omschrijving YKURNE-DIKS- MUIDK. Bestek 200.000 fr. Stukken, prijs 7 fr.. op postch. 828.08 van H. G. Claeys, bureellioofd,' prov. bestuur, Brugge. 31 OCT. Tc 11 uur. ter wachtzaal, le klas ter studie Gent-St-Pietcrs, door Heer Vandcrborght, e.a.w. inspecteur der Exploitatie, aanbesteding van den bestel dienst van Spoorwegen ter statie ADIN- KERKE-DK PANNE. Alg. en bijz. last- kobier Nr 70.293, prijs 5 en 3 fr. Uitslag van Aanbestedingen IEPER. Optrekken van een ont vangstgebouw ter Statie leper. H. Delhem, leper, 636.981,94 (met pare- mentsteenen, Elorizoonc) of supplement van 27.200 voor alles in blauwsteen of sup plement van 32.000 voor geëmailleerde grès of supplement van 23.715 voor buitcnver- bcteringen in brikken van Ploegstecrt of min 18.351) voor esthetische pannen tan Hennuyères (175 dagen) J. Mahieu, leper, 676.177,45 (170 d.)P. Werbrouck, Moes- krocn, 719.150.20 (100 d.) of 724.993,10; Goetinck Gebr.. Brugge, 823.698.53 (175 d.) A. Boncquct, Nieuwpoort. 837.182.06 (175 dagen); C. Leens, Boom, 855.389,71 of 926.297,21 (175 d.)F. Degens, Mcc'ielcn, 865.656 (175 d.)A. Castclcvn, Gistel, 898.389 (175 d.)J. Soctc, leper 918.000 (aansluiting met liet stadswater niet inbe grepen) (175 d.)F. De Wispelaer, Brug ge, 1.015.107.30 (160 d.). rSxaBBCHsaBysssjBiHaaaaaaHaB DOLLE STIEREN DOODEN DRIE PERSONEN IN PORTUGAL In Portugal is het de gewoonte dat de stieren die naai' een stierengevecht moe ten, vrij door de gemeenten worden ge leid naar de arena. Dan zijn de straten zwart van het volk die met kreten de stie ren nog ophitsen. In een kleine gemeente bij Lissabon zijn aldus geleide stieren plots dol geworden en zij sprongen de menigte in. Het werd een echte par.iek. Ten slotte bleven op de straat drie dooden liggen alsmede 13 ge wonden, allen geraakt door de stieren. IB£ï!8E33ii!EXS5ESHB JSBSBESSBEIt Te Albert heeft een vrachtwagen een grijzaard doodgereden, kwetste drie arbeiders en beukte een gevel in. Een bewoner van het huis werd daarbij nog gewond. In Japan, te Yubari, deed zich een mijngasontploffing voor. Meer dan 100 mijnwerkers werden bedolven. Daarbij konden 47 lijken worden bovengehaald alsmede 28 g-wonden. Te Kampenhout werd een hecrenauto gepletterd tusschen een boom en een vrachtwagen. De beide inzittenden van den heerenauto, II. en Vr. Spcth, werden op den slag gedood. Begin te 2 44 ure. 95, 75, 60, 45, 35, 30, 25, 20, 15 en 10 fe. Verdeeld: 150, 130, 110,gen zie «SPORT». Voor verdere inlichtin70 Kim. 800 Frank prijzen. MBMÜBBHBBBBMWHBWHII^É—MBBHFWllllWMHIlHBMBUUgBlIIIMIlllBIIIIHIIIllHIIMIBWllllMlIlllllllllllllBUtlllllBlHIimUBHBIBIIIIBII OPNIEUW 56 ARABIEREN IN PALESTINA GEDOOD UITSLAGEN VAN ZONDAG Tweede Afdeeling Provinciaal. F. C. Roeselare Blankenberge 30 F. C. Torbout R. S. Waregem 54 A. A. Moeskroen W. S. Lauwe 40 F. C. Wakken S. K. Roeselare 13 C. S. leper S. K. Zwevegem 32 Waregem Sp. Stade Kortrijk 27 S. V. Rumoeke F. C. Izegern 25 ALGEMEENE RANGSCHIKKING r. S. K. Roeselare 5 5 o o 23- 6 10 3. Stade Kortriik 5 5 o o 23- 7 10 3. A. A. Moeskroen 5 4 o 1 r9- 6 9 4. F. C. Izeeem 5 3 1 1 *4- 8 7 5. F. C. Wakken 5 3 a o 12- 9 6 6. C. S. leper 5221 13-12 5 7. F. C. Torhout 5221 12-23 5 8. R. S. Waregem 5230 18-15 4 9. Waregem Sp. 5 2 3 o 11-17 4 10. W. S. Lauwe 5230 7-12 4 ix. F. C. Roeselare 5140 9-13 2 r3. S. V. Blankenberg# 5140 8-13 2 13. S. V. Rumb ke 51409-222 14. S. K. /.wevegem 5050 7-32 o Tweede Afdeeiingr Gewestelijk A. G. S. Middelkerke A. V. Oudenburg 53 E. l». Gistel S. K. Wendulne 3o V. C. Ardooie R. C. Oostkamp 22 V. V. Koksijde S. V. Nieuwpoort 15 R. C. De Panne S. V. Veurne 3o S. V. ingelmunster F. C. Heist ff. 50 ALGEMEENE RANGSCHIKKING X. F. C. Tielt 4 4 o o 19- 5 3. R. C. De Panne 43 o X 13-4 7 3. S. K. Wenduine 5 3 1 t 16-9 7 4. O S. Middelkerke 4 3 1 o 16- 7 6 5. V. C. Ardooie 5212 12-12 6 6. E. G. Gistel 4211 8-55 7. S. V. Nieuwpoort 5 2 a r r2- 6 5 8. S. V. Veurne 5 2 2 1 10- 7 5 9. A. V. Oudenburg 5 2 2 1 ii-n 5 10. S. V. Ingelmunster 4 r 2 z 10-13 3 11. R. C. Oostkamp 5 1 3 1 12-24 3 12. v. V. Koksijde 5 o 5 o 6-23 o 13. F. C. Heist 5050 1-20 o Tweede Afdeeling Gewestelijk S. V. Kortrijk F. C. Marke S. K. Gel uwe Wervik Sn. U. S. Dottenijs S. K. Vlamertinge F. C. Poperinge B. S. Avelgem F. C. Toek. Meenen S. C. Le Bizct F. C. Komen Deerlijk Sp. R. C. Harelbeke Kuurne Sport ALGEMEENE RANGSCHIKKING 4 6—3 72 8—1 4—1 5—1 7—2 R. C. Harelbeke 5 3 O 2 27-9 8 2. Toek. Meenen 5 4 X 0 r6-io 8 3. F. C. Komen 5 2 0 3 12- 7 7 4. F. C. Poperinge 5 3 X X 18- 5 7 5. U. S. Dottenijs 6. S. K. Geluwe S 2 X 2 ir- 8 6 5 3 2 0 14-12 6 7. Deerlijk Sport 5 2 2 X 11-12 5 8. F. C. Marke 5 2 2 X 7-10 5 9. S. V. Kortrijk 5 I 2 2 8- 7 4 io. B. S. Avelgem 5 I 2 2 Ï5-I9 4 ir. Kuurne Sport 5 2 3 O 8-II 4 12. S. C. Le Bizet 5 I 3 t 6-10 3 T3. S. K. Vlamertinge 5 X 3 X 10-20 3 14. Wervik Sport 5 O 4 X I-21 X Derde Afdeeling Reeks A. S. C. Raversijde W. S. Adinkerke 22 F. C. Mariakerke S. K. Torhout 32 Vr. Wouemn St. Koekelare 81 Derde Afdeeling Reeks B. S. C. Moorsele F. C. Waasten 62 Aalbeke Sp. S. K. Beselare 4r S. V. Moorslede Verbr. Wevelgera 42 R. C. Wervik F. C. Meulebeke 4—2 Un. Emelgem G. S. Moorslede uitg. Derde Speciaal Reeks A. S. V. Nieuwpoort A. V. Oudenburg 42 R. C. De Panne G. S. Middelkerke 15 F. C. Torhout E. G. Gistel 94 S. V. Veurne V. V. Koksijde 121 Derde Speciaal Reeks 3, Deerlijk Sp. St. Korlrijk 18 W. S. Lauwe C. S. leper 41 Kuurne Sp. F. C. Poperinge 16 Kortrijk Sp. S. K. Zwevegem 61 U. S. Dottenijs A. A. Moeskroen 24 Juniors Reeks B. Stade Moeskroen C. S. leper 101 CO»— C. S. IEPER Tweede Afdeeling. Daar waar alge meen een afgeteekende zege tegen Zwe vegem verwacht werd, is de wedstrijd en kel op eene nipte en duur bevechten over winning ten emde geloopen. Met 3-2 zijn de rocd-witten er inderdaad in gelukt de bezoekers de punten te ontfutselen. Alhoe wel de Icperlingen den opgooi verloren hadden en tegen de natuurelementen moesten optreden, toch was het klaarblij- kend te zien dat zij in geen te besten dag waren en ware het niet dat de verdedi ging op de hoogte harcr taak was, de zege had zoowel kunnen de bezoekers te beurt vallen. Zwevegem immers, door het wind- voordeel fel begunstigd, teekende in kor ten tijd en geheel in het begin van de ontmoeting twee doelen aan, zoodat een gevoelige achterstand in te loopen bleef. De rocd-witte voortwaartsen waren niet in hun schik en 't was dan ook halfback Ossieur die, met een schot van op 40 me ters, eventjes voor de rust, den stand op 1-2 bracht. Na de herneming faalde de plaatselijke voorlijn meermalen en of schoon verschillende hoekschoppen afge dwongen werden, bleef de gelijkmaker uit. Een verdere hoekschcp gaf aan Van- sevenant eindelijk de gelegenheid het evenwicht te herstellen, en ten slotte kon Ververken met een mooi schot aan zijne ploeg den voorsprong bezorgen. Intusschen deed Zwevegem gevaarlijke spelverplaat- singen en 't is dank aan Sonneville dat de stand niet meer veranderde. Een hevige regenvlaag in de laatste tien minuten scheen het spel te doen stilleggen, doch de scheidsrechter liet doorspelen en op het oogenblik dat hij het einde floot, zend Dumolin een vierde maal het leder in Zwevegem's kooi, maar de tijd was ver streken en de uitslag bleef 3-2 in 't voor deel van leper. Heden Zondag komt Rumbeke op bezoek. Indien er goed ge speeld wordt, dan bestaat er mogelijkheid om tenminste één punt thuis te houden. Derde Speciaal moest te Lauwe met 4-1 het onderspit delven en zal tegen Kortrijk Sport niet veel in te brengen hebben. De Juniors werden bij Stade Moeskroen met 10-1 ingemaakt en zullen tegen F. C. Roeselare wellicht een beteren uitslag gelukken. F. C. POPERINGE De Jongste voetbaldag werd fel door het weer tegengewerkt. De belangstelling was niet buitengewoon. En het vsrwon^ert ons nog dat zooveel lieihebbers regen en wir.d getrotseerd 'hebben. Gelukkig hebben ze het zich niet moe ten beklagen. Het is wel waar dat Avelgem niet opgewassen was tegen ons. Dit ver hindert echter niet dat ons elftal een eerste helft gespeeld heeft die iedereen be vredigen moest. Tegen wind in combineert het netjes, zat voortdurend in het Avel- gemsch kamp en had alleen onkans in het schieten. Na de rust hadden de be zoekers ï.ets meer in te brengen en na de schorsing (toen er nog 17 minuten te spe len waren) werd het een lachpartijtje. De jongens uit Avelgem hebben hun zware klopping niet tragisch opgenomen. Het is een sympathiek plcegje dat waar schijnlijk wel een paar invallers opstellen motst. Maar ook ons elftal heeft aardig verrast. Te Geluwe speelde het als een beginnelingenploeg. Zondag speelde het voetbal, en voetbal van goede kwaliteit: lar.gs den grond, van man tot man, met prachtige openingen voor de vleugelspe lers. Kortom, ons eerste elftal voldeed buitenmate. De boys van UI' Speciaal moesten op hun eentje naar Kuurne. Ze lieten het niet aan hun hart komen. En ook te Kuurne bezorgde het spel met de vleugels een flin ke overwinning. Onze voorhoede trof zes maal roos. Dat is knap werk. De drie te gen doelen werpen hierop een tipje scha duw. Maar dit is van weinig belang. Het is en blijft een feit dat onze reserven Kmirne afdroogden op eigen veld... met 3 doelen verschil. En voor zulke prestatie Lebben we alle respekt. Maar vandaag, jongens, krijgt ge solie- der hout v ooi handen Stade Kortrijk kopiiti leiders of zoo omtrent) Eet) ploeg uit een groote club met een rijk arsenaal spelers. Normaal kan ons ploegje dit niet bolwerken. Doch nu vragen we aan onze jonge spelers van vandaag eens op de: tanden te bijten. Dat Stade sterker is, ak koord. In voetbal winnen nier altijd de sterksten, zeer dikwijls de dappersten. En voor eenmaal zult gij de dappersten zijp. Kunt ge Stade kloppen? Onze tenoren reizen naar Deerlijk: een goed elftal, maar geen super-elftal. Onge lukkiglijk hebben onze spelers op verplaat sing nog niets gepresteerd. En velen zien ons reeds opnieuw geklopt. Als dit gebeurt dan mogen we een kruiske maken over 't kampioenschap. Een ekiepe die maar al leen goed is thuis, wint geen titel. Het kan er echter bij ons niet ln dat ons elftal niet in stfcat is tot goede re sultaten op vreemde velden. Verl»den jaar verloren we één enfcele uitwedstrijd. Dit jaar is onze samenstelling beslist sterker. Waarom zou rood en geel krasselen? Van daag dient er absoluut gewonnen te wor den, zooniet verbeuren we onze kansen. En zijn we enkel goed om aan huis wat punten op te rapen. Het is onze vaste overtuiging dat de derde uitwedstrijd ons twee punten be zorgen zal, en dat we flink in koers zullen blijven. Wij hopen dat onze spelers deze meening zullen deelen. KEIKOP. Heden Zondag, te 3 uur: Te Deerlijk: DEERLIJK Sp. - F. C. P. I. Op ons veld: St. KORTRIJK - F. C. P. II. Afreis naar Deerlijk te 114 uur. Prijs voor supporters: 7 fr. SPORTKRING VLAMERTINGE U. S. Dottenijs 72 S. K. Vlamertinge Zooals naar gewoonte waren de supporters Zondag laatst nogmaals goed opgekomen om de groote ver plaatsing naar Dottenijs mede te maken, hetwelk grootendeels te danken is aan den kleinen prijs der reiskosten. Jammer genoeg moesten wij onzen geduchten cen ter-voor missen, hetwelk een grooten tegenslag was voor onzen ploeg, en van daar ook de oorzaak van onze zware nederlaag. Ja, zelfs hebben wij van nu af reeds ondervonden dat het kampioenschap lastig zal zijn voor de S. K. V.ers, gezien het allen geduchte ploegen zijn die zij moeten bekampen en die meestal spelen met aangekochte en duurbetaalde spelers uit hoogere afdeelingen; hier integendeel spelen wij bijna uitsluitend met jonge elementen uit ons midden, en gezien wij hier ook op geen bijzonderen steun kunnen rekenen is het ons onmogelijk zulke spelers aan te koopen toch Zondag in groot getal op den Pothem: 1) Om 10 uur: IV® Afdeeling, S. K. tegen Waasten, i® kampioenschapswedstrijd. Ingang 1 fr. 2) Om 15 uur: S. K. tegen Komen. Gewone prijzen. Moedigt allen onze spelers aan, dank bij voorbaat, hoop op een schoonen wedstrijd, en de overwinning voor onze ploeg. S. K. V. UIT DEERLIJK F. C. Komen 5Deerlijk Sp. De eerste aanvallen komen van de bezoekers en worden met brio afgeweerd. Het spel gaat meeren- deels verdeeld door. De center-voor van Deerlijk kan aan de 18® min. met een kopstoot den stand openen. Komen stelt zich gevaarlijk op en aan de 25® min., bil 't falen van den back, stelt zij reeds gelijk. De lokalen spelen ver boven cn aan de 40® min. slaagt de center-voor er in nogmaals te doelen: 21. Na de rust stelt Deerlijk alles te werk om een goed doorgevoerd spel te bekomen, maar de lokalen verhinderen hun pogingen en bouwen zelf een machtig spel op, waartegen Deerlijk niets vermag. Aan de 19° min. moet de keeper reeds ingrijpen, maar faalt: 3r, Deerlijk schijnt den moed te verliezen en bij een misverstand van back en keeper, trillen de netten voor de vierde maal. Een paar minuten later wil de back van Deerlijk den bal wegkoppen, maar mist cn het leder vliegt de netten binnen. Zoo hebben de sterksten gewonnen. Wre denken echter dat de groen-witten ons heden Zondag dat verlies 'hier op eigen terrein wel zullen weten in te halen tegen F. C. Poperinge. Deze match zouden ze moeten winnen, willen zij met de kopploe- gen in voeling blijven. Aan u beste makkers, ons eens een schoone brok sport te laten zien en zoo de pun ten te ooïsten, hetgeen wij geenszins betwijfelen. Ons vooruitzicht luidt: fel betwiste strijd cn nipte over winning van den thuisclub. De Juniors spelen eveneens aan huis tegen Stade Kortrijk. Op uw hoede jongens, laat u niet verschal ken en wij denken dat u als overwinnaar uit den strijd komt. Het 2® elftal moet op verplaatsing naar Kuurne Sport en zal zich zeker met eene puntenverdeeling moeten tevreden stellen! UIT HARELBEKE R. C. Harelbeke 72 Kuurne Sport Goede belangstelling als Heer Debrouwere de ploe gen oproept. Verdeelde aanvallen, alhoewel Kuurne ietwat ae meerdere is op sommige oogenblikken. Het spel wordt gehinderd door den wind. Men moet wachten tot de 35® min. om Van Wijnsberghe het eerste punt voor de lokalen te zien aan teekenen. Een strafschop tegen Harelbeke wordt gered. Gerard Van Wijnsberghe wordt gekwetst en verlaat het spel. Kuurne maakt er gebruik van om aan de 42® min. gelijk te stellen langs Lyni en 2 min. later geeft Lagr^ Kuurne de leiding. Rust met 12, wat de spelweergave is. Na de rust treedt Harelbeke weer voltallig op en zal nu gedurig het hooge woord voeren en haar meer derheid in doelen omzetten. Noppc zet met een prachtschot in den hoek de ploegen gelijk. Vlieghe zorgt weldra dat het 32 is. Af en toe waagt Kuurne een uitval, maar niets baat. Noppe zet nr 4 binnen. Van Wijnsberghe Georges nr 5. Dumortier, van uit zijn hoek, nr 6 en Noppe besluit met nr 7. Met een 72 scoor wordt het einde gefloten van dezen wed strijd. die niet veel om het lijf had door de flauwe leiding. UIT MEENEN Toek. Meenen 41 S. C. Le Biset. Tamelijke opkomst. Meenen wint den opgoot. Reeds van het begin af is Metnen ten aanval. Op ontsnapping der bezoekers gelukken dezen er in te doelen aan de 18* min. Nu blijft Meenen aandringen en zal den gelijkmaker netten aan de 30* min, langs Lybeer, op voorzet van Vancoillie. Rust 1x. Na de poos spreekt Meenen het hooge woord. Niet tegenstaande het nadeel van een feilen wind. Na een tiental minuten kogelt Lybeer den bal voor de tweede maal in de netten van Le Bizct. Met de 20* min. wordt het 31 langs Inslegers. Acht minuten vóór het einde gelukt Mulebrottck erin het vierde doel te netten voor de lokalen. Hinde komt zonder meer. WEDSTRIJDEN VOOR HEDEN ZONDAG Aanvang der wedstrijden: te 3 uur. Eere Afdeeling. S. C. Ar.derlecht C. S. Brugge. Daring Brussel C. L. Standard. I.a Gantoise Union St Gillis. Beerschot A. C. Ol. Charleroi. F. C. Mechelen F. C. Antwerp. Liersche S. K. White Star. F. C. Brugge F. C. Boom. Bevordering Reeks C. R. C. Lokeren V. G. Ooster.de. Exc. St Niklaas A. E. C. Bergen. St. Moeskroen D. Blankenberge. Kortrijk Sp. U. S. Laken. F. C. Knokke 8. C. Meenen. S. C. Jeite U. S. Doornik. R. C. Doornik S. K. St Niklaas. Tweede Afdeeling Provinciaal. Sp. Roeselare Torhout. V. Hcnsebrouck. Blankenberge Kortrijk. De Caluwé. Zwevegem Wakken. Alloo. Lauwe Cl. Roeselare. Tanghe. leper Rumbeke. Hoste. R. Waregerr. Moeskroen. Vandenberghe. Izegem Waregem Sp. Deleu. Tweede Afdeeling Gewestelijk A. Oostkamp Middelkerke. Delanoye. Oudenburg Heist. Roffiaen. Nieuwpoort GisteL Verbiest. Tielt De Panne. Versyp. Koksijde Ingelmunster. Kncckaert. Ardooie Veurne. Herremans. Tweede Afdeeling Gewestelijk B. Avelgem Kortrijk. Vierstraete. Marke Kuurne. Vandenbussche. Le Bizet Geluwe. Grymor.prez. Vlamertinge Ko.r.eru Deprez. Meenen Harelbeke. Debrauwer. Wervik Dottenijs. Lefebvre. Deerlijk Foperir.ge. Boehme. Derde Afdeeling Reeks A. S. Torhout Raversijde. La Grolx. Adinkerke Mariakerke. Nyffels. Wouinen Diksmuide. Blauwe. Derde Afdeeling Reeks B. Rckkem Herzeeuw. Nemegeer. V. Wevelgem Moorsele. Vanriethagen. Beselare Wervik. Demeyere. S. V. Moorslede Emelgem. Ghyoct. Waasten Aalbeke. Vanhamme. >Ieulebeke w ^.velgeju. yaa Bij een botsing tusscben Engelscbe en Arabierentroepen werden 56 Arabieren ge dood. Vrouwen en familieleden wachten op bet vrijkomen der lijken hunner echt> genoot en verwant, om die verder te kunnen begraven. NOG EENIGE NIEUWSJES TE LOO Lijst 1: Heindrycx Jules, burgemeester, Vanderfacillie Hippoliet, Rouzée Joseph, Smaghe Florent, Vuylsteke, Jerome, De- waele Georges, Vanpeperstraete Camiel, Devisch Camiel en Thevelin Achiel (vol ledige lijst). Lijst 2: Vandcrgucht Herman, Plat- teeuw Leon. Cracye Aimé, Pil Raymond, Rousseuw Florent, Vanegroo Maurice (on-" volledige lijst). TE HOOGSTADE Lijst 1: Duron Kamiel, Huyghe Fforent, Feijs Omcr. Rooryck Michel, Proot Remi, Marchand Daniël, Vermeulen Georges. Lijst 2: Vanelslande Remi. TE SINT RIJKERS Lijst 1: Katholieken: Marescau Arthur, Vandenberghe Henri, Bulcke Cyriel, De- molder Remi, Roose Emiel, Debaecke Maurits, Deman Remi. Lijst 2: Rosseel Remi. TE KOKSIJDE Lijst 1: Houtsaeger, Rathé, Vankeirs- bilck, De:Ierck, Bynens, Seynaeve, Novvé, He- naert, Depotter. Lijst 2: Kornelis, Dewulf, Houquet, Ri- goux, Coutereel, Vilain, Zonnekein. Lijst 3: Afzonderlijk: Vanpeperstraete. TE WOESTEN TERECHTWIJZING Verleden week gaven wij de lijsten der kandidaten die zich te Woesten voor stellen. Men laat ons weten dat de kandidaat van lijst Nr 3 niet opkomt ais socialist zooals wij het verkeerdelijk aankondigden doch als MISNOEGDE VLAMING. DE ZAAK VAN TOURHOUT Vonnis uitgesteld tot 24 Oktober. Maandag ochtend moest Van Tourliout, de vrouwenslachter uit Rekkem, verschij nen voor de kamer van 3 rechters te Kort rijk, om te hooren vonnissen inzake d« zedenfeiten en schaking van de minderja rige Yvonne Deprez. Op het laatste oogen blik vroegen de verdedigers, M. Pringieri, uit Kortrijk, en M. Gofïin, uit Brussel, d» zaak te verdagen, gezien zij nog geen vol doende tijd hadden gehad het dossier vol ledig te onderzoeken. De zaak werd da^ ook verdaagd tot 24 Oktober. Van Tou- hout werd in de «box» der gevangene® gehracht ten paleize, doch moest gee® plaats nemen op het bankje. ASSISEN VAN WEST-VLAANDEREN DE MOORD OP VANOEN VRIJSPRAAK tENDE Onze .ezere; herinneren zich nog wel df moord bedreven op den paardenfokker Vanden Hends te St Baafs-Vijve. Jongqp lieden werden beticht den c-'oord bedra® ven te hebben. De beschuldiging steund® slechts op het aanklagen van een der jon* gens, die lid was van hun dievenbende. Donderdagnamlddig werd deze opheft» makende zaak voor het Assisenhof vatt Erugge afgehandeld. Op alle vragen antwoordde de jury onJ kennend, zoodat de drie betichten -wérd- vrij gesproken en onmiddellijk in vrijhek gesteld. (■■■■■BHMHMHBMHaMUaft Te Tamines was een knecht vlcesch- worsten aan het koken toen zijn kleederett vuur vatten. De jongeling werd deerlijk verbrand en gaf enkele stonden nadieft den geest. Bij Péronne kwam een auto in ee®, groepje menschen terecht. Men betreurt twee dooden en een gekwetste. iigHiuiniiiifluiiHHiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiHHii UITSLAGEN VAN ZONDAG Tweede B. Prior Langemark \V. S. Passcliendale Club Woesten S. K. Zillebeke IJzerkr. Diksmuide Stormv. leper Westl. Beselare E. B. Paterhoek Derde C. Club Zonncbeke Moorsele W. S. Passchcndale Roeselare gesch. 8—1 4—1 r—3 gesch. E. B. PATERHOEK B. Paterhoek i4 Westl. BeSelare. Onder geringe belangstelling en fijne motregen, werd om 3 uur de bal aan 't rollen gebracht. Pas enkele minuten begonnen, of Beselare verschalkt on zen keeper en 't eerste doeipunt is geboren 11 Onze supporters slaat de vrees aan 't hart dat het eerste lid zal worden van een kroostrijk gezin!? Na 22 min. bekomt de middenvoor van Westland de bal op dea arm en slaat i*em in 't doel. Protest vanwege de spe-" Iers, doch de scheidsrechter laat begaan. Tien minu ten later krijgt de midden-voor de bal tegen de hand en doet hem in 't doel belanden. Rust treedt in met 3o stond voor Westland. Na de koffie regent het geweldig. Dit belet niet dat groen-zwart geweldig aanvalt en de eer redt. De stand is nu 41, daar Westland ook nog eens doelde. De toestand blijft onveranderd tot het eindsignaal klinkt. De leiding schonk voldoening. HEDEN ZONDAG komt Diksmuide, de ploeg die voor 't oogenblik aan de leiding staat in II® B. Supporters, na 4 weken afwezigheid ziet ge uw spelers terug op eigen plein. Komt in groot getal om hen aan te moedigen. Pronostikeerca doe ik niet: afwachten is de boodschap. Een zaak: wij geven ons niet verloren! Als één man om 3 uur op ons plein. Spelers! Good luck! SUPPORTER. WHITE STAR PASSCHENDALE Prior Langemark 0S White Star Passchcndale. Ieder tak van de sport verbergt een wapen dat zóó brusk en onverbiddellijk werkt dat hij die het bezit er wonderen mee verrichten kan. Een talent volle bokser slaat met één vuiststoot zijn tegenstan der knock-out een veelzijdig fietsrenner gooit met één ruk zijn wiel over de «finisk»; en met één voetstoot trapt de productieve voetballer de lederen bal de touwen in. Wie het wapen bezit moet het dan nog dermate weten te hanteeren dat hij er de gelegenheid toe voorbereidt, door de bal vrij te maken en hem dan snel genoeg achter den verrasten doelman te plaatsen. Deze spelmethode wendde de White Star-aanval, aangevoerd door kanonnier J. Noyez, Zondag jl. te Langemark met sukses aan, en maakte op die ma nier 8 fraaie doelpunten. De Priormannen misten dit scherpe wapen teene- maal. In het veld leverden ze, vooral tijdens de eer ste speelhelft, fraai werk maar de kunst om een snelle doelrush met een even flink shot te besluiten, kenden ze NIET. Zelfs de koffie kon daar niets aan veran deren. Overigens! De bal werd niet vaak genoeg in de voeten gehouden en als ze dit wel deden lieten ze hem vaak loshcngelen. Het gevolg lag voor de hand. Wie niet duchtig en raak op doel maaitkan bezwaarlijk doelpunten oogstenEn de uitslag was, toen de 22#spelers met drijfnatte shirts om de lenden het veld verlieten, ook heel juist. Daar zou de kritiek van lokale supporters ook niets aan kunnen veranderen. Buitendien bleek het alras dat het af- weervermogen der lokale achterspelers wat losser was gaan werken aan de spannende mobilisatiestonden. Doch! Bijaldien mag niet uit het oog verloren dat de blauw-witte club hilr babayshoes nog niet is ont groeid en dat óók de White btar de sombere dagen, welke Prior thans doorworstelt, eertijds niet heeft kunnen ontloopen. Wat er ook van zijl Het moet ons uit de pen dat Prior de toekomst hoopvol in mag gaan. Het stemt immers tot moed als men ziet dat. spijts het kwade weer de supporters de weg naar het veld vonden en spijts de vlotte nederlaag er de lustige noot niet bij kwijtraakten. De faire Priorvoorzitter mag en moet fier zijn op zijn club omdat haar zeer zeker nog zegerijke dageu waohtcn. Iedere club der reeks zal wel met genoegen ver nemen dat het White Star-kanon heden Zondag niet wordt opgesteld. M. VERSA. PRIOR LANGEMARK Zondag kregen we de White Star-mannen van Pas- schenoale te gast. Moeder fortuna was ons nograaa.5 niet gunstig, 't is nu drie naeenvolgende Zondagen dat de regen als spelbreker van de partij is: Zondag was 't bijzonder slecht: het regende van 't begin tot 't einde, in versneld tempo. Nu de match. Van te voren wisten we dat we ge duchte gasten in eigen vesting JTregen. doch we re kenden op heftig verweer van onze Priorjongens. In de eerste speelhelft was bet dan ook feitelijk zoo, en als Passchentiale aan de rust leidde met o—3, was bet eender gevleid voor hen, daar het spel gelijk op ging. Na de rust echter kwam de ineenstorting van onze pi004, o- 3 is wel een davering van belang. Docb alle begin is moeilijk. Voegen we er aan toe dat drie van onze spelers, door verkoudheid, niet op volle kracht konden draaien. En het ploegje van White Star zit ook zoo flink ineen: rap op den bal, schoon passenspel, uithoudingsvermogen, hard eina- shot, flinke opstelling, al dingen die onze jongens nog niet kennen. Dc moraal van onze spelers is nochtans onaange tast en met kloeken moed trekken v.e heden op naar leper om er de Stormvogels te be".#ioen. Voor de supporters die willen meegaan, deze inlichting: het plein der Stormvogels is gelegen over de Meenenpoort, nabij den watertoren. De match begint er om 3 uur. Om 2 uur speelt onze tweede ploeg op eigen veld een match tegen Zuidschote. CLUB WOESTEN Club Woesten (geschorst) S. K. Zillebeke. Voor een geringe belangstelling stelt de scheids rechter beide ploegen in lijn. Onze mannen, verbon den met eenigc invallers, winnen deu opgooi en ver kiezen te spelen met windnadeel. Ze vallen dan ook *eer verwoed aan, ze worden goed geholpen door het middentrio. welke in prachtconditie verkeerde, maar niets baat, telken» is een paal of de lat in den wen. Terwijl we oneindig veel onkans hebben, h*eft Zille- e »1 dj ëua tyde, ca heelt dja óp twee persoonlijke pogingen van J. Ollevier succes. Na de rust is het wederom hetzelfde spelletje, maar de bal kan onmogelijk voor ons in het net. Kort vopt het einde vallen de bezoekers aac, de spelers denken de aan oft-side stand, stoppen van spelen, maar 3. K.'s middenvoor speelt voort, onze doelwachter laaft begaan, maar edoch, het doelpunt wordt door det scheidsrechter aangenomen. Even voor het eind# schorst den scheidsrechter de wedstrijd, daar de weet* toestand erg aan 't verslechten was. Graag herspelen we deze match, cn 't is te hope® dat onze zoo moedige jongens meer kans hebben, wank Zondag hebben we gezien dat gij zoowel met inval lers of zonder invallers kunt spelen, maar den moed niet verloren: Vandaag onkans, morgen kans, zegft het spreekwoord. HEDEN ZONDAG naar Zonnebeke, om er da Sport Club-vrienden te ontmoeten. Men vertrekt om 1 uur aan 't lokaal in autocar. Supporters wezen al len op post om deze gevaarvolle verplaatsing med# te maken. Misschien zou men er iets kunnen van bemachtigen, 't ware dan ook onze jongens ten hoog ste gegund. Als één man naar Zonnebeke. Makker#, allen welkom. CLUB-SUPPORTER. P. S. Voortaan beginnen de oefeningen om 4 u. Spelers wezen zooveel mogelijk op post, want het iè in uw voordeel. SPORTKRING ZILLEBEKE Club Woesten geschorstS. K. Zillebeke. Een fijne motregen viel over het terrein neer, wanneer de scheidsrechter, Heer Vandepitte, de tos# liet verspelen. In" het beginne ging het spel gelijk op. met beurtelings de beide ploegen in meerderheid, zonder dat de keepers erg op proef werden gesteld. Men moet wachten tot aan de 3 7® min. om Zillebek# het eerste doel te zien aanteekenen Daardoor aan gemoedigd gaan ze terug tot de aanval over, om aan de 43® min. hun tweede doel aan te teekenen. Daar na rust. Na de rust begint Woesten geweldig door te gevett en onze verdediging heeft alle moeite om hun nettell ongeschonden te houden. Na een s-tal min. begint de drukking te verminderen en Zillebeke gaat op zij# beurt tot den aanval over, om alras succes te hebben en een derde doel aan te teeke'nen. In beide ploegen schijnt nu het vuur gedoofd te zijn tengevolge van het slechte weder, daar het van langs om meer be gint te regenen. De scheidsrechter beslist de ma^ch te schorsen als er nog een 20-tal minuten te spelen vallen. Alzoo eindigde deze veelbelovende match. I)« leiding was streng doch onpartijdig. HEDEN ZONDAG komt Beselare bij ons op be zoek. Supporters, allen op post. want het zal een harde strijd zijn, willen we iets oogsten. Onze wensch is dat alles sportief moge verloopcn en de besten winnen 1 Begin om 3 uur. SPORT CLUB ZONNEBEKE Zooals we U verleden week hebben aangekondigd, was ons I® elftal dus Zondag 11. op rust. Ons II® elf tal zette zijn kampioenschapsreeks verder, en dit bi^ de ontmoeting met Eendracht Moorsele. In onze ver wachtingen welke we bij deze ontmoeting in onz# jongens stelden, zijn we dan ook grootelijks teleur gesteld. Niettegenstaande onze jonge ploeg met en kele eenheden versterkt was, is deze wedstrijd dan toch op een nieuwe nederlaag uitgeloopen, alhoewel ze den ganschen duur der wedstrijd het volle mees terschap betoonden. Toch dient er als verzachtende omstandigheid aangehaald het niet opkomen van den officieelen scheidsrecht r, welke aan de bezoekers de gelegenheid liet zelf een scheidsrechter aan te stellen, welke het bewijs leverde van groote onbekwaamheid en dan ook de wedstrijd leidde met de meeste par tijdigheid. Gansch den wedstrijd kende een eentoonig verloop en Moorsele boekte haar eerste overwinning. Voor HEDEN ZONDAG krijgt ons 1® elftal het bezoek van Club Woesten. We zijn benieuwd wat het vermonen van onze jongens zal zijn gezien z# reeds 3 weken niet meer samengespeeld hebben. Toch verwachten we van hen een nieuwe en klinkend# overwinning en een talrijke opkomst vanwege de sujy» porters. Begin om 3 uur. SUPPORTER. UITSLAGEN VAN KOERSEN Beginnelingen. TP PROVEN. 8 Vertrekkers: 1. Deloz Gaston; 2. Knockaert Marcel; 3- Mouton Michel; 4. Rond#, lez; 5. D'AIleine Georges; 6. Ovenberghe; 7. La* haye; 8. Penninck. TE PROVEN, Statiehoek. 12 Vertrekkers: t, Muylle Lucien, Aartrljkt2. Mouton Michel; 3 De loz Gaston; 4. Desplenter Georges; s. Knockaert Marcel; 6. Demeulenaere; 7. Rondelez; 8. Proot; 9. Ovenberghe; 10. Artois. AANGEKONDIGDE KOERSEN ZONDAG 16 OKTOBER 1938: TE KOMEX, Wijk Corcntje. Voor üóginnelïa- scn; 400 fr. prijzen, verdeeld als volgt: 100 fr. ea bloemtuil, 75, 60, 50, 40, 30, 20, 10, ro en 5 fr.» 40 km. Begin te 2 uur bij Cyriel Decroii. ZONDAG 23 OKTOBER 1938: GIJVERINKHOVE. 10' Proef van t "Kriterium der Hoppestreek'. Groote Velokoers met medewerking van St Mi chel», voor alle beginneling n; 70 Km.; 700 fr. prijzen: 1- prijs: 150 fr., 2' prijs: 130 fr., 3" prijs: 110 fr., verders: 95. 75, 60, 45, 35, 30, 25, 20, 15 en 10 fr. Inschrijving vanif 1 uur bij Richard Masscheleyn. ia 't KaeteelhofVertrek om 2 Vi u. Prljs- deeling bij M. Senaeve, in 't Ankertje Bij vergetelheid werd verleden week in de lijst -l^r renners vergeten 9. Decroix Richard. DikkebLSch 17 p. 3, o, 7, o, 7. o, o) Hij komt dus or> de negende plaats en alle anVt» us bcjtt aobmxea étb <4».

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 7