MO CARLO EftBA WERELDGEBEURTENISSEN BE Mi¥MË IN 'T BINNENLAND UIT STAVELE UIT WESTVLETEREN UIT C0STVLETEREN U2T GELUWE BURGERSTAND VAN ItaifelsntigozifReK DEE OOIEVAAR» VQm ME83EUN Mür ZWAAR VERKEERSONGEVAL TE P0ELKAPELLE-MAD0NNA 1 ALS 'T OORLOG WAS! T00NEELNIEUWS VREESELUKE BRANDRAMP TE OSLO SN ENKELE REGELS T0MATCH srrsiiEBi RECHTBANK VAN IEPER WISSELKOERS (VERVOLG) BOEZINGE. Oorlogsgedenkteeken. Onder de algcmeene bevlagging der hul zen zal op heden Zondag, 13 November, na de Hoogmis van 10 uur, het Oorlogs gedenkteeken op den hoek van het kerk hof Ingehuldigd worden. Spreekbeurten worden gehouden door den Voorzitter van V.O.S.- en Invalledenbcnd en door den Weled. Heer Burgemeester; en bloemen worden neergelegd. Om te sluiten worden door de muziek van 't Kristen Werkers- verbond van Wervik de nationale liede ren gespeeld: Brabanconne en Vlaamsche Leeuw. V.O.S. en Davidsfonds, Na de feestviering van 11 November krijgen de leden van het Davidsfonds en V.O.S. een ontspanningsavond op vandaag, Zondag 13 November, te 6 uur, in de parochiale zaal. De feestavond staat in het teeken van den tijd: «Nooit meer oorlog». Om de aanwezigen in die gedachte te stevi- gen wordt een film afgerold: VERDUN Kosteloos voor de leden en hun gezin; niet-leden betalen 5 fr. per persoon; schoolkinders 2,50 fr. Hoerengilde. De leden worden bij eengeroepen op Dinsdagavond, 15 Ncvem- b:r, te 6 !4 uur, bij het medelid Marcel Ampe. Dagorde: Voordracht door Meester Platteau over Hoenderkweek Betaling lidgeld; Inschljving tuinbouwalmanak, enz. Werkersverbond. De feestavond heeft plaats Zondag aanstaande, 20 No vember, in de parochiale zaal, te 5 uur. De Katholieke Turnvereeniging van leper beloofde hare medewerking en zal de aan wezigen gedurende enkele uren met hare oefeningen verlustigen. Het belooft zeer wel te zijn. De leden en hun gezin worden kasteloos toegelaten. Niet-leden betalen 3 fr. per persoon; schoolkinders 2 fr. Korte nieuwsjes. De parochiale ZANGAFDEELING viert op Dinsdag 22 November. Er wordt een GOOCHEL- AVOND gegeven op Zondag 21 November. Het BOERENFEEST is op St Elcy, 1 December. De eerste tooneelavond in het DAVIDSFONDS heeft plaats op Zon dag 4 December. Weet ge? ...dat het Kajottersblad van November in volle letters drukt; «De Zondag behoort in de eerste plaats aan God, die dag is van Hem»? ...dat sport en andere ontspanning 's Zondags maar bijzaak mogen zijn? ...dat de oorlogvoe rende landen in 1914-'18 met het ver kwiste geld aan ieder gezin een huis ten geschenke hadden kunnen geven? B.J.B.-Recolleciiedag op Zondag 20 November, voor heel het geweest, in de Kapel van het Kiooster, van 7% uur 's morgens met H. Mis tot 11 uur. Wijtewagen. Maandag 11. is de yerongelukte Maurice Cloet van Pilkem prinselijk door zijn medemakkers van den B.J.B. ten grave gedragen geweest. Voren- aan den stoet werden de vlaggen van de Parochie, Congregatie en H. Hertebond gedragen door B.J.B.ers in uniform; volg den kruis met misdienaars en priesters, en daarna de vaandrig van den B.J.B. te paard, inleidend den wijtewagen, voort getrokken door zes kloeke paarden en omringd door twee lange rijen Bj.B.ers. IndrukwekkendNog nooit ge- Zien»... viel het van de lippen der toe schouwers. Bij de kerk stond de stoet Stil en werd de zware kist op de forsche schouders getild van zes kloeke jongelin gen. De Vlaamsche Priester-Dichter Guido Gezelle moet in zijn graf getrild hebben, Omdat nog in den Vlaamschen buiten de oude Vlaamsche wijtewagen in eere wordt gehouden. Na den dienst, door eene me nigte vrienden en kennissen bijgewoond, waardoor de kerk bijna te klei was, werd bij het graf een lijkrede uitgesproken door den voorzitter, Emiel Brsemeersch. Geen wonder dat de jeugd van Boezinge treurt, want ze hebben veel verloren aan hem. LIJKREDE pitgesproken door Heer Em. Breemeersch, Voorzitter van den Boerenjeugdbond te Boezinge, bij het gTaf van het medelid, Heer Maurits Cloet, op 7 November 1938: Maurits, Ik ben dus geroepen om in naam van al de leden van den Boeren jeugdbond een laatste vaarwel toe te sturen aan U, onzen trouwen vriend en strijdgenoot in de Ka tholieke Actie, die ons helaas zoo vroeg en zoo plots ontstolen werd. Bij dit opene graf kunnen wij niet an ders dan vol droefheid maar met onder werping aan den H. Wil van God dee moedig zeggen; God gaf, God nam, zijn naam weze gebenedijdin de hoop van het blijde wederzien hiernamaals. Onnoodig voor omstaanders uwe levens beschrijving mee te deelen. Iedereen weet hoe gij uitgemunt hebt zoowel door uw natuurlijke gaven van lichaamsbouw en gezondheid, als door uw ziele gaven van wilskracht, verstand en eenvoud des her ten. Als voouitstrevende landbouwer en rechtschapen handelaar lag een mooie toekomst voor U open... uw goed gedrag en werkzaamheid, uw godsvrucht en ge trouwheid aan uw christelijke plichten waren den grondslag voor een later huwe lijks- en familieleven dat U stilaan met weigemeenden ernst aan het opbouwen waart. Doch ik zou vergeten dat ik hier sta als vertegenwoordiger van den Boeren jeugd bond. die U zoo nauw ter harte lag. Van den eersten oproep liet gij U als lid inschrijven, omdat gij wist dat de Ka tholieke Actie niet enkel op technisch ge bied U zou bekwamen en ontwikkelen, maar vooral zou medehelpen cm een ker- ksli'ke en dcor en door christelijke te ren jeugd tot stand te brengen. We zien U no? opstappen in den stoet bij de vlagge- wijöing. we weten welke geldelijke gift U perssonlijk gedaan hebt voor het opbou wen der B.J.B.-kapel, Maria ter eere; we bewonderen uwe gehechtheid en mede werking aan de nieuwe ontspanning der boerenzonen in de ruitersbond. We bedan ken U voor de talrijke boodschappen en rondritten die gij met uw auto gedaan hebt voor onze beweging en zoo zorgvuldig ln uw dagelijksche bozigheden wist in te schakelen. Verdere plannen stonden vast en droomen werden gekoesterd ter wier verwezenlijking cok gij gingt medehel pen... dóch de Heer dien gij op Kristus- Koningsfeest als H. Hartebonder in de H. Communie had ontvangen, kwam U halen zoo onverwachts... Zijn H. Wil ge schiedde... Op uw sterfbed drcegt gij het B.J.B.-unifcrm, het doodsbeeldje uwer moeder (dat gij steeds bij U hadt) ne vens het scapulier op uw hart, den rozen krans in de handen gestrengeld. Met die Katholieke Actie-uitrusting heeft men U als strijder Christi in het graf gelegd, w-ar U bij moeder de eeuwige opstanding afwacht. Maurits, vaarwel, wij vergeten U niet in cnze gebeden. RENINGELST. Erge val. Zater dagnamiddag kwamen enkele motorrij ders in volle snelheid van Vla mor tin ge naar de gemeente gereden en wilden de Brandhoekstraat inzwenken, waar juist een groep kinderen aan het stoeien was. De ceste, die zijn stuurrad omtrek, week te ver uit, met het gevolg dat hij viel en daar overreden werd door de machine van zijn makker, die op korten afstand volgde. Beide motorrijders bleven op den steenweg liggen. Een geneesheer stelde vast dat Bultmck Robert benevens een ga pende wonde nog een dubbele breuk aan den bovenarm had opgeloopen. De andere, Kamiel Venne, wonende aan het gehucht Biaetwerd gewond aan de dijen en het hoofd. KROMBEKE. Vergadering M. V. K. A. De algemeens vergadering van het Mannenverbond voor K. A., uitgesteld we gens car logs-troebelen, gaat door op Don derdag 17 November, om 6 uur, in de gxoote zaal. Dagorde; 1) Welkcmgrcet door den lei der; 2) Film «Buitenleven»; 3) Boeier.de aan praak door den ge vier den spreker H. L. Derchodt, over Levenskwestiën voor ons Vlaamsche Volk»; 4) Fiim «Op de hoeve»; 5) Slotwoord. Alle mannen zijn tot deze vergadering dringend uitgenoodigd, a!wa< r een aange name avond hen wacht. Ingang kosteloos. PROVEN. Zending. Onze parochie beleeft weer eens de schoone en deugd doende dagen van de H. Zending. Ver nieuwing van geloofsleven, beropbeuring uit zwakheid, dat hebben we op onze da gen wel ncodig van tijd tot tijd: en het is dan ook niet te verwonderen dat de Pro- venaren de H. Zending hartelijk hebben begeerd en trouw volgen. En na de plech tigheden in de kerk past ook de plechtig heid daarbuiten! We zijn, Goddank, neg niet zoover, dat Christus en zijn priesters binnen het kerkgebouw moeten blijven. Heden Zondag, 13 November, trekt de Kruisprocessie door 't dorp, en dan zullen de honderden en honderden aanwezigen getuigenis afleggen van hunne trouw aan de Kerk en het Kruis. Al de Provenaars" die kunnen, en de kortbijwonenden die een schoone geloofs uiting willen meemaken, komen ter kerks Zondag te 2% uur. Tegen auto gebotst. Zaterdagna middag reed de Heer Demaele Arthur, uit Poperinge, per auto langs den grooten steenweg op Proven, toen hij op een paar honderd meters van den grenspaal Krom- beke-Poven, het gespan van Cyriel Pro- rost kruiste. Op hetzelfde oogenblik daag de van achter het gespan de wielrijder Valeer Dentrucq op. Deze botste met ge weld op den auto, liep een hoofdwonde op en bleek ook ernstig gewond te zijn aan het rechteroog. Sïnt Nik laas-ge schenk: EEN GOEDKOOPE KINEMA, bij Foto Leeuwerck, Poperinge. KEMEL, Onze Boerinnenbond. Wij beginnen een nieuw jaar. Zij die ver leden Jaar regelmatig de voordrachten volgden moeten allemaal bekennen dat zij veel nuttige en praktische cingen bijge leerd hebben. Het nieuwe programma van dit jaar is opnieuw zeer leerrijk: 13 November: De moederlijke bezorgd heid voor die gezondheid der huisgenooten. 12 Februari: De M. b. en de werken van vooruitzicht. 23 Areril: De M. b. in de Zondagviering. 25 Juni: Melk- en boterbfhar.deling. 6 Juli: Feestvergadsring; de M. b. voor de kinderen die gaan trouwen. Wij houden onzen toeneelavond op Eon- dag 4 December a. s. Iedereen zal dien Zondag vrij hebben. - - Iets nieuws! Een prachtig nieuw Erei- album komt zoojuirt te verschijnen. Men kan het zich aanschaffen bij onze schrijf ster; de prijs is 10 fr. Het Bestuur. VOORMEZELE. Goede eigenschap pen als voorkomen, genezen en versterken zijn deze van Apotheker Vermandere's POEIER Nr 4209 tegen alle plagen der hoenders. MARVOL geneest het snot. Eiseht het merk «Hanekcp». Te bekomen te leper, Poperinge en Ge- luwe in alle Apotheken. Elders in alle Apotheken. OOSTNIEUWKERKE. Vernieuwing en groei. De laatste weken brachten wat vernieuwing. Hier en daar was er wis seling van woonst en verhuizing. Enkele huisgezinnen zijn zich elders gaan vesti gen. Een vijftal nieuwe woonsten werden ge bouwd. Nog is men bezig hier en daar aan bouwwerk. Het aantal huizen groeit. Er zijn thans meer woonsten dan voor den oorlog: ongeveer 650. Nog een duw- ken, en we geraken aan de 3000 inwoners. Oostnieuwkerke is een groeiende en bloei ende gemeente. POLLINKHOVE. Paard op hol. Zaterdag voormiddag was de landbouwer J. Delaleeuw aan het ploegen op het land van J. Vercruysse, toen het paard plotse ling schichtig werd, wegliep, den ploeg achter zich slepende; door het te willen weerhouden ontving de landbouwer een slag van den ploeg en viel. De strengen braken en het paard sloeg op hol. Geluk- kigliik kon het een eind verder tegenge houden worden. De doffe slag aan de knie, noodzaakt den getroffene esnige da ge rust te nemen. Omvergereden. Zondag namiddag werd de 70-jarige ouderling Karei Plat- teeuw door een onvocr-.>htige velorijder omver gereden, en gekwetst. Doktor Snick van T ver.-ischte zorgen toe en liet hem overbrengen bij zijn ge huwde zoon in de herberg De Kerels van Vlaanderen ZUIDSGHOTE. Hoerengilde. Ge volg op de vergadering van Dinsdag 11. vragen we beleefd aan de leden die ten aëhteren bleven, hun lidgeld te betalen vóór 15 November. De bestsllmgen van ho venierszaad en landbouwalmanak dienen gedaan bij den zaakvoerder Hector Thiers- soone, vóór 15 December. WEST-NIEUWKERKE. Katholieke Radiodag. Een dag voor propaganda ten goede der katholieke radio wordt inge richt te Westnieuwkerke, op Zondag 13 November. Als inzet: luisterrijk kinderfeestje cp Zaterdag namiddag, te 1.30 u., in de feest zaal van het klooster. Dit kinderfeestje wordt geleid door Grcote Broeruit het Kinderuurtje van W. V. R. O. Kcrtrijk. Op Zondag, gelsyenheids~ermoen onder de Missen door E. P. Leopold O. C. D. Verkoop van propagandaboekjes aan de ksrkd'ur, prijs 1 fr. Tueschen Vespers en Lof, speciaal sermcentje vcor de kin deren. 's Avonds te 5 uur, grcote volks vergadering. Aanspraak gehouden door c'an Heer K. Vandrpitte, bestuurder van den West-Vlaamschen Radio-Omroep te Kortrijk. Ter opluisteringKir.emafllmen over radio en plaatselijke volkstombola. Toegang vrij en kosteloos. Deze Katholieke Radiodag wordt inge richt onder de leiding van het Mannen- verbond voor Katholieke Actie. Hiermede kamt er cok beweging voor de radiower king in den West-Vlaamschen Zuidhoek!! WINTERTIJD!! Een aangenamen Kinema-avond ten huize. Inlichtingen bij Foto Leeuwerck, Pop. GELtJWE. Erge aanrijding. Maan dag namiddag, rond 5 uur, had langs de druk beneden baan Geluwe-Iepsr, eene aanrijding plaats. De landbouwer Degrijse Ar.dré, wenende dicht de grocte baan naar leper, reed met zijn kar en paard huis waarts. Op 40 meter van zijne hofstede werd hij aangeraden door de autokamion van den vcdderJoandelaar Galloo Albert, wonend te Geluwe. De kar werd in de bij gelegen gracht geslingerd en de landbou wer ten gronde geworpen, met een der voeten onder de kar. Ooggetuigen kwamen toegeloopen en gelukten er spoedig in De grijse uit zijn neteligen toestand te red den. Hij is erg gekwetst en klaagt van pijnen over gansch het lichaam. Het paard werd aan de pooten gekwetst. Beide voer tuigen werden beschadigd. Een onder zoek is door de plaatselijke politie inge steld. WAKKEN. Cirkusongeval. Zon dagavond, tijdens de vertooning in een circus, was eene juffrouw werkzaam, han gende met de tanden aan eene koerd. Bij oer.e oeDning met de bar brak de koord en de vrouw plofte neer op den harden grond en bleef liggen. Na eer.ige stonden kon zij naar den woonwagen overgebracht worden. PI.OEGSTEERT. Erge val. Bij herstellingswerken aan den gevel op de wijk Kapelle viel Mare. Nzert, 32 jaar, wonende aan het gehucht Klein Vlaan deren Vrijdagnamiddag van een dwars balk, met het gevolg, dat hij van een hoogte van 5 meter naar beneden stuikte. De ongelukkige werd met een diepe hoofd wonde door toegesnelde makkers opgeno men en in de buurt binnengedragen. HOUTHULST. Schielijk overlijden. Zondag 11. is tijdens de hoogmis, in de kerk plotseling overleden, Heer Henri Van Halleweyn, oud 54 jaar. Een pijnlijke bij zonderheid is. dat in Maart 1937 zijn broe der Arthur Van Halleweyn, evenens plot seling overleed, en van aandoening, acht dagen daarna, zijn broeder Charles. ZCNNEBEKE. Gemeenteraadszitting. Tijdens de vergadering van den Ge meenteraad deed de Heer Burgemeester (Zie vervolg hiernevens.) BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN Welgelukte Vergadering. ■t Was de jaarlijksche bijeenkomst der leden van den bond der groot e gezinnen. Te dier gelegenheid komt gewoonlijk een voorman den toestand, vorderingen en vooruitzichten der beweging uiteenzetten en weieens sommige r.cc den en verkeerde opvattingen bevattelijk maken. Dit jaar hadden we de voldoening den Heer Dehaene uit Geluveld te mogen be groeten, aan 't woord te hoeren en een harte lijken dank te mogen toejuichen. Een uur lang zonder uitgepraat te zijn wist hij in een sierlijke verhevene, geestdriftige en gemoedelijke taal de toe hoorders te boeien, ja zelfs in bewonde ring te brengen over zijn talent en be voegdheid. 't Ging er vooral over de nood zakelijkheid eener solidaire samenwerking om de macht van den bond steeds uit te breiden om des te gemakkelijker te be houd 3n wat werd veroverd en te veroveren wat nog recht is, en dit .alles aan de na komenden oyer te zetten, die later eerst zullen 'bevroeden wat de ouders van nu hebben weten recht te zetten. Neen, men leeft niet enkel voo zich zelf; men ver minkt geen macht, door kleingeestig of baatzuchtig eigenbelang, men is niet on verschillig aan den nood en het lijden van andtren. En hier treedt de spreker in den gloed zijner rede wanneer hij den toestand afschildert der zoovele ongeluk kige weduwen en weezen. De kas der we duwen en weezen, is de mooiste en meest sympathieke schakel in den keten der in richtingen van den bond. Neem nog al 't andere weg en men ziou alleen hierom zijn ondersteuning geestdriftig, gulhartig en met fierheid junnen. Voor 't geld! Het is waarlijk de moeite niet erover te spre ken, noch min er aan te denken; 25 cen tiemen per week! Men geeft dat aan een jongen die een boodschap doet, aan den eersten bedelaar die aan de deur komt en moest er nog elke week een aankloppen men zou nog niet duven beweren dat hij alles moet hebben en U zal ruineeren. Ja. 't is nog geen fiesschje medecijn in een jaar bij den apotheker. God spare er U van! Dat niemand de rangen verlate, zoo eindigt spreker, maar 't getal helps ver meerderen tot 't welzijn van zooveel dui zenden, tot aanmoediging der leiders die wroeten 't jaar door en dat ter eere Gods en 't welzijn der maatschappij. Daarop heeft de Eerwaarde Proost geen woorden genoeg noch gepast gevonden om den redenaar zijn dank tos te zeggen en zijn beste wenschen te uiten voor den bloei, de eendracht en c'en vooruitgang van den bond. Een tombola, ter waarde van meer dan zeven h onderd frank, door de milden steun onzer talrijke beschermende leden en hier vernieuwen we hun onzen mees- ten dank sloot ciie gelukte vergadering, waarvan eenieder opgeruimd en opgebeurd moest getuigen: dat moet er zijn, dat is schoon.' -■BBSü9Bi5!iai9BasiasRsasasas3SSB CTOOTE MISSIE Van 13 tct 22 November wordt de grocte Missie .gepreekt te Westvleteren dcor twee Paters Redemptoristen. Het groot succes behaald te Poperinge door de Aller- h'Siligenmissie, zal ook het lot zijn van die te Westvdetsren. Mannen als Eerw. Pater Lammertijn, die er naar toe gaan, staan daar borg voor. De inzet der Missie heeft plaats Zondag in ai de HH. Missen, waarin door de Pa ters Predikanten zelf de oproep ge daan wordt, 's Namiddags, in plaats van de Vespers, eerste groot sermoen, doch alleen voor de vrouwen en de jonge doch ters, en 's avonds te 6 uur, voor de man nen en de jongelingen alleen een pak- kede conferentie die diep zal inslaan in dat uitsluitend mannelijk gehoor. Geheel We^vletersn zal t-e been zijn die dagen cm iedieren dag ter kerk te komen. Sedert lang werd die Missie vurig voor bereid en verlangt de bevolking naar de komst van de Paters. Eindelijk is de dag aangebroken. De klokken gaan luiden voor boete en voor triomf. Geheel West vleteren doet mee in die gacotsche gebeur tenis der Missie. Vanaf den eersten dag, iedereen op post ia3E2333EHE2i3S33a3EE2ü22B5]EB3 BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN Groote Algeme en e Vergadering op Woensdag 16 November 1938, te 6 uur 's avonds, in de Tooneelzaal, Kasteelstraat te Oostvleteren. Sprekers: Heer Noliet Jeroom, School! opziener, Veurne; en Heer Bouquillon Pie- tsr, Provincie Raadslid, Veume. Kroostrijke Gezinnen van Oostvleteren, zorgt voer uwe belangen en Komt in groot getal naar de vergadering. Gij zult verne men wat uwe leiders gedurende 17 jaar voor U gedaan hebben, om uwe rechten te verdedigen in zake; familiévergoeding, be lastingen, iizerwegsn, legerwet, huisves ting, studiefonds, weduwen- en weezen- hulp, enz. Geen enkel kroostrijk gezin mag ont breken! Aan allen welkom! 3i3a»*SSaEnS»ESS3£S9SaSBSSBSa WIJDING DER NIEUWE TEHHANDKAPEL OP HEDEN ZONDAG 13 NOVEMBER Heien Zondag 13 November, om 8 14 u., komt de Z. E. H. Deken van Meenen naar Geluwe cm de nieuwe kapel op de Wijk Terhandte wijden, waarop de eerste H. Mis gecelebreerd zal worden door E. H. Pastoor van Geluwe. Voortaan op al de Zondagen en feest dagen zullen daar twee HH. Missen ge daan worden: de eerste om 6 uur en de tweede om 8 54 uur, zoodat de dieps ejoo- vige bevolking van Teihand alle gemak zal hebben om den Zondagplicht te ver vullen. Daar de drie parochiepriesters meer dan hun h-ar.den vol hebben 's Zondags, heeft Z. Exc. Mgr. de Bisschop, een E. H. Pro fessor van St Lodewijkscolkge te Meenen aangesteld om den dienst op Terhand te verzekeren. Dat gehucht, dat zit h uitstrekt tot vijf kwartier ver van de dorpskerk, wenschte sinds lang een kapel te zien oprijzen om er 's Zondags m-sgelegenheid te hebben. Het is er thans van gekomen. De kapel die ook dienst van speelzaal aal doen, heeft dank zij het initiatief van dan bouwmeester, meer het uitzicht van een kerkje dan van een speelzaal. De Ter- handhoeknaars zijn er meê in hun schilt en de gansche parochie die zco mild en hartelijk gegeven heeft tot het aanschaffen dar rccdige meubelen en benoodigheden voor den eeredienst, mag er fier op gaan. Het komiteit ender Hiding van E. H. Pastoor Sacrez bedankt welgemeend zijn milddadige parochianen. De geestdrift der Terhandhceknaars laat voorzien dat de plechtigheid van Zondag tot een echt wijkfeest zal cpenbloeien. IBS2EB!dHB2BEBfl2IBB2BXaaiBaaai2a Vandenbulcke opmerken dat de openbare anderstand in merkelijk beteren toestand verkeert; de begrooting ln ontvangsten 163.773 fr. en 157.991 fr. in uitgaven werd goedgekeurd. Er is *n lichte vermindering ,dsr prijzen op het verbruik van de elec- triciteit: het bedrag voor het 4" kwartaal is 2,94 fr. voor de verlichting en 1,28 fr. voor de drijfkracht. Het te verantwoorden saldo van 19.572 fr. in de kas van den ge meenteontvanger wordt Juist bevonden. Daarna volgt de benoeming van de leden van de schlftingskcmnfissle van het ar- rondissementsfor-ds der meestbegaaiden; dezelfde leden blijven benoemd: HH. J. Huyghe, hoofdonderwijzer der gemeente school, en Van Walleghem A., geneesheer. Op aanvraag van gemeenteraadslid Graf zal Jjet landelijk wegje van Meerlaarhoek tot Mpienaarelst volledig hersteld worden. *»4, VATIKAANSTAD KARDINAAL MUNDELEIN, AARTSBISSCHOP VAN CHICAGO, DOOR DEN PAUS ONTVANGEN De Paus heeft op 6 November 11. Kar dinaal Mundelein, Aartsbisschop van Chi cago, ontvangen. De Kerkvoogd lieert verlag uitgebracht over het Eucharistisch Congres van New-Orleans, waar hij Pau selijke Legaat was. De Paus heeft den Legaat bedankt voor de uitslagen die werden bereikt. EEN PLECHTIGE GELUKZALIGVERKLARING Zondagvoormiddag heeft de plechtig heid plaats gehad van de gelukzaligver klaring van de eerbiedwaardige Maria Gluseppa Rossella, stichteres van de Zus ters van O. L. Vr. van Barmhartigheid, gestorven in 1880. Na voorlezing van den. apostoüschen brief weid een dankmis opgedragen door Mgr Migona. FRANKRIJK DE FIN AN CIEELE MOEILIJKHEDEN De decreten die redding moeten bren gen voor de huidige financieele moeilijk heden en die zullen getroffen worden ter uitvoering der verkregen financieele vol machten, zullen, naar wordt medegedeeld, verschijnen einde deze week. H. Daladier zou gekant zijn tegen ieder toezicht op den wissel. Men verwacht het steunen of het stichten van nieuwe nij verheden en verhooging der werkweek. MOORDPOGING OP EEN DUITSCH ATTACHÉ De dader is een 17-jarige Jood. In het gebouw van het Duitsch gezant schap te Parijs werd een aanslag gepleegd door een 17-jarige jood, de genaamde Herschel Grymsztan, op den persoon van den Duitschen Gezantschapssekretaris von Rath, die zwaar gewond werd in de borst. De aanslag werd gepleegd Maandag morgen te 10 uur. Ds jonge Jood, toen hij zich op het Gezantschap aanbood, ver klaarde een 'zending God'ste ver vullen te hebben. Grymsztan wilde den gezant spreken. Toen H. von Rath, be merkende met een zwakzinnige te doen te hebben, en verklaarde dat dit niet kon, haaide de jonge Jood een revolver te voor schijn en vuurde tweemaal op H. von Rath, die in borst en long werd getroffen. De dader nam de vlucht, maar werd aan de deur aangehouden en aan de Fransche politie uitgeleverd. Bij zijn ondervraging verklaarde hij dat hij zijn besluit had genomen nadat hij een brief had ontvangen van zijn ouders die uit Duitschland waren gedreven als Poolsche Joden en armoe en gebrek lij den cp een wagon aan de Poolsche grens, in afwachting dat over hun lot beslist worde. De Poolsche Joden, die uit Duitsch- land worden gezet, wilde hij wreken. De toestand van H. von Rath is zeer erg. Zijn maag en milt zijn erg geraakt. Hitier zond zijn eigen geneesheer en den chef van de kliniek te Muchen naar Pa rijs om den gewonde te helpen verzorgen. De 'behandeling van den Franschen ge neesheer, I>r Baumgartner te Parijs, werd door hen uitstekend gevonden. Toch vreest men voor den gewonde. Van Duitscbe zijde werd aangedrongen op een streng onderzoek. Grymsztan zou niet hebben voldaan aan een uitcLrijwingabevel tegen hem uit geleverd. In Duitsohland heeft deze aanslag groo te beroering teweeg gebracht. Nieuwe ver volgingen worden geëischt tegen de Joden. Een eerste gevolg is reeds de gedeeltelijke vernieling der synagoog te Kassei. Mer. vreest, dat strenge maatregelen en nieuwe vervolgingen tegen de Joden in Duitsoh land zullen volgen. HEER von RATH IS OVERLEDEN Na een tweede operatie doorstaan te hebben aan de maag is Heer von Rath overleden. Hij is 30 jaar oud. Enkele uren voor zijn overlijden heeft Hitier hem be noemd tot legatie-sekiretaris. A's eerste we-erwraakmaatregel tegen de Joden in Duitschland wordt het verbod van uitgeven uitgevaardigd tegen de Jocd- sche bladen,. TCHEKO-SLOWAKIJE WAT HET LAND HEEFT MOETEN AFSTAAN. EEN DERDE VAN GRONDGEBIED EN VAN ZIJN BE VOLKING VERLOREN De gebieden aan Hongarije toegewezen bij de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen werden reeds door ds Hongaar- sche troepen bezet, naar verluid onder groote geestdrift der bevolking. Het is ook weieens belangwekkend na te gaan welke verliezen Techeko-Slowakije ten slotte verloren heeft door het akkoord van Munchen en dezes gevolgen. Ziehier deze verliezen: Tcheko-Slowakije verloor ten opzichte van Duitschland: 28.200 kil. vierk. en 3.630.030 inwoners; van Polen 1000 kil. vierk. en 230.000 inwoners; van Hongarije 12.000 kil. vierk. en bijna een millioen in woners. De oppervlakte van bet land vermin derde met 140.000 kil. vierk. tot 100 mil lioen kil. vierk., hetzij met ongeveer 30%. De bevolking gaat van 15.300.000 tot 10.500.000 waaronder 6.750.033 Tcbechen, instede van 7.630.0C9, 2.2CO.OCO Slowakken instede van 2.550.0CO en 640.000 Ruthenen instede van 700.000. Ter opvolging van den Heer Benesj als voorzitter van Tcbeko-Slcwakije wordt de benoeming van H. Ohvalkovsky, huidige I minister van Buitenlandische Zaken, ver- j wacht. In Slowakije werden alle partijen op geheven. De Slowaakische Volkspartij van Mgr. Hlinka wordt de eenheidspartij. De partij van President Benesj werd eveneens ontbonden. ENGELAND HH. CHAMBERLAIN EN HALIFAX NAAR PARIJS De Engelsche Eerste-Minister H. Cham berlain en de Minister van Buitenland- sche Zaken H. Halifax, ingaande op een uitnocdiging van de Fransche Regeering, hebben besloten een bezoek te brengen aan Parijs, van 23 tot 25 November e.k. Zij zullen vergezeld zijn van Mevr. Cham berlain en Mevr. Halifax. Vermoedelijk zullen-de staatslieden van beide landen van gedachten wisselen over den Europeesehen en wereldtoestand en het akkoord van Muenchen.. Van dit bezoek wordt een versteviging van de Fransch-Engelsche vriendschap verwacht. Het koloniaal vraagstuk en de bewapeningsbeperking zal denkelijk ook te berde komen bij de gehouden bespre kingen. REDE VAN DEN KONING In het Lagerhuis, ter gelegenheid van de sluiting van den parlementairen zit tijd, heeft Koning George een rede uit gesproken. De Koning uitte zijn tevreden heid om den vrede van Munchen en wees erop dat het Volkenbondspakt dient af gescheiden van de Vredesverdragen. UITBREIDING DER BEWAPENINGEN Engeland voert steeds zijn bewapenin gen op geweldige wijze op. Thans werd aangekondigd dat de En gelsche luchtmacht in Engeland zal wor den gebracht van 2750 op 4 a 5.000, in eerste linie, en dat in 1940 de produktie in geval van oorlog, zou kunnen warden gebracht tot 35.003 45.030 machines. Dit is twaalf of zestien keer zooveel als in 1935 nocdig werd geacht. VEREENIGDE STATEN NIEUWE VERKIEZINGEN. DE PAR TIJ VAN PRESIDENT ROOSEVELT BOERT ACHTERUIT Dinsdag 11. hadden verkiezingen plaats in de V. S. van Amerika, Veertig millioen Amerikanen mochten naar de stembus trekken. Waren te herkiezen: 435 leden van het Huis der Afgevaardigden, 32 leden van den Senaat en een aantal Gouver neurs van verschillende Staten. Van de 435 zetels in de Kamer van Af gevaardigden bezetten te voren de Demo- kraten, partij van President Roosevelt, er 330 van, in den Senaat 76 op de 96. De Republikeinen hadden er respectievelijk 90 en 16. Deze vePkiezüjgen waren van groot be lang, gezien die moesten uitmaken of het Amerikaansohe Volk wel de New-Dal po litiek van President Roosevelt goedkeur de. Voor de 'boeren gaat het er slecht, daar de landbouwprijzen zeer laag staan. Bij het stemmen werd ook een nieuwig heid ingebracht, namelijk automatische stemmachines, berustend op het princiep der telmachine. De stemmer moest maar drukken op een hefboom. De bussen wer den geplaatst bij kappers, apothekers en in scholen. In de landbouwdistrikten werd nog op de oude wijze gewerkt. In het 42" distrikt van New-York trok een enkele kiezer ter stembus. Het bureel kostte daarvoor 500 dollar. In Kentucky vielen zes dooien en drie zwaar gewonden bij kiesincidenten. In Tennessee werd een vuurgevecht geleverd in een bureel en onbekenden namen de vlucht met ds stembussen. Verschillende aanhoudingen werden gedaan wegens kiesbedrog. Ds uitslag heeft ten slotte een reeks nederlagen bezorgd voor de Demokraten en President Roosevelt. Tooh blijven zij de meerderheid behouden. Zij hebben een negentigtal zetels verloren, allen Re publikeinen. Voor den Senaat zou het ver lies evenredig zijn. De nederlaag is nog grooter veer watt betreft de gouverneurs. En werden slechts 5 demokratische gouverneurs herkozen te genover 17 Re publlkein.sche. De 48 Staten zullen nu 40 demokratische en 18 republi- keinsebe gouverneurs tellen. Te New-York behaalde de Demokraat Lehmann, de vorige gouverneur, slechts 70.000 stemmen meer dan de Republikein Dewey. De eene behaalde 2.381.000 en de tweede 2.311.GOO stemmen. DUITSCHLAND DE KERKVERVOLGING In het Aartsbisdom van Keulen en in het Bisdom van Aken werd door de Nazis beslag gelegd op al de goederen van de Katholieke Jeugdbonden, zich steunende op de wet op de goederen van Kommunis- ten en vijanden van den Staat en van het volk. In Beieren zijn 5223 christelijke scholen verdwenen. 7OO.0CO Leerlingen moeten thans de Hitler-scholen volgen, waar zij een onchristelijke opvoeding, genieten. De Oostenrijksahe pers kreeg verbod maar een enkel woord te reppen over den dood van Kanunnik Krawanik, die tijdens de aanslag op het aartsbisschop pelijk paleis, docr het venster werd ge worpen door de Nazis. In Weenen mogen de godsdienstlessen neg slechts buiten het algemeen leerplan gegeven worden. Zondag 11. heeft Kardinaal Faulhaber, van op den kansel, voor 5.030 geloovigen, te Munchen, een uiteenzetting gegeven van de rechten en de plichten en van den Staat èn van den enkeling. De enkeling moet het recht worden toegezegd aan een God te gelooven, alsmede om zijn geloof te -belijden. inasEESBBsaEEgsasjssBBDJsgsEaE POPERÏNGH, van 4 tot 11 November '38. Geboorten. Lermytte Gilbert, z. v. Camille en Depcorter Madeleine, Jagerstr. De Cat Gabriel, z. v. Joseph en Six Germaine, Elverdinge. Milleville Cecile, d. v. Valère en. Dee-camps Ga brie lie, Boe- cchepestr. Dezager Paula, d. v. Hilaire en Ir.ion -Zoë, St Jorisstr. OvcrliiJens. Metsu Leonia, 83 j., wed. v. Pattou Ludovicus, Gasthuisstr. Van- exem Jules, 83 j„ wed. v. Swir.gedouw Leonie, Cuderdomsteenwog. Huwelijken. Santy Omer. werktuig kundige en Goudenhooft Alice, fabriskw., b. v.1 Pop. Louis Joseph, aardewerker, en Titteïjon Jeanne, fabriekw., b. v. Pop. Vandeplassche Maurice, landb. v. Zon- nebske. rn Lebbe Louise, z. b. v. Pep. Kuwe' jksbeloften. Deraedt Firmin, dagbladverkooper, en Eoeyaert Margarita, fabriekw., b. v. Pop. Butaye Gaston, aardew. v. Watou, en Vankemmel Emma, z. b. v. Pep. IEPER, van 3 tot 9 November 1938. Geboorten. Denoyelle Bernadette, Be- luikstr., 16. Souvage Roland, M. Haig- la-an, 104. Donck Antocn, Zonnebeke- steenweg, 253. Devos Luc, M. French- laan, 29. Wybo Andrea, Zonnebske- ste en weg, 234. Huwelijk. Van Neer Daniël, schaap herder te Voormezele, en Degroote Maria, dienstmeid te I-eper. Overlijdens. Staelens Karei, 73 j., ho venier, echtig. Bemey Marie-Louise, Rij- selstraat, 200. Vanbelle Cyriel, 76 j wed. Carrein Emma, Lange Torhoutstr 25 (v. Beselare). Desmyttere Julia, 45 j., gepensienneerde, wed. Hellemans Ba- silius, Pilkemstraat, 20. ALS VOORHEEN ÜN 21, Ooievaaarstr, f.e WERVIK prachtkeus in moderne meubelen, bedden, matrassen, zetels. Alles vrachtvrij thuisgebracht aan lage voorwaarden. Betaling naar keus. PASSCHENDALE, maand Oktober. Geboorten. Deleu Roger, z. v. Jozef en Versavel Andrea. Dedryver Adhe- mar z. v. Cyriel en Forrez Emma. Soen Maria, d. v. Daniël en Boone Madeleine. Walleghem Erancina, d. v. Louis en Ouvrein Irma. Claeys Georges, z, v. Al- fons en Debrabandere Martha. Cor- nette Jacqueline, d. v. Gaston en Sioen Elvira. Lein Gertrude, d. v. Odo en Vandenputte Anna. Deleu Agnes, d. v. Michel en Develter Rachel. Vermeulen Monique, d. v. Hilaire en Degroote Gil- berte. Vandewiere Georges, z. v. Pros per en Vermeulen Paula. Volckraert Juliette, d. v. Juul en Moes Martha. Sterfgevallen. Alidor Seys, 44 j., echtg v. Elza Exter. Alois Thorrez, 71 j., wed. v. Rosalie Callewaert. Ma- thilde Decoene, 88 j., ougeh. Silvie Leenknegt, 83 j., huisvr. v. Hcnri Colpaert. Huwelijken. André Vermander van Hooglede en Maria Lein v. Passchcndale. Emiel Rinnaert v. Ingchnunstcr en Maria Grillet v. Passchendale. Gerard Hcrreman v. Moorslede en Anna Witte- bolle v. Passchendale. Michel Ganthier en Rachel Capelle, beiden v. Passchen dale. Maurice Muylle en Demetrie Vanderheeren, beiden v. Passchendale. VLAMERTINGE, maand Oktober 1938. Geboorten. Hollebeke Cyriel z. v. Joseph en Maria Dasodt. Rommans Joseph, z. v. Gerard en Flora Decat. Overlijdens. Haeaetorouck Victor, 64 J., herbergier, echtg. v. Marie-Louise De- ryeke. Mourisse Maurice, 2 m„ z. v, Oscar en Rachel Lermytte. Roelens Sylvie, 70 J., huishoudster, echtg. v. Jules V anke mme!. Huwewlijken. Dewachter Albert, beenhouwersgast, v. Geluveld en Irma Storme, dienstmeid. Verraes Petrus, landbouwer en De'bruyne Maria, land bouwster. WÏJTSCHATE, maand Oktober 1938. Geboorte. Rooae Marie-Oecile, d. v. Henri en Clara Maenhout. Huwelijken. Vandenbroucke R:mi, landbouwer te Voormezele, en Madeleine MAN ONDER WAGEN VERMORZELD HIJ STERFT AAN DE GEVOLGEN ZIJNER OPGELOOPEN VERWONDINGEN Maandag, kort na den middag, te 1.30 uur, heeft zich op de nieuwe parochie De Madonna gansch tegen het dorp Poelkapelle gelegen een pijnlijk onge val voorgedaan, waarbij een 77-jarigen landbouwer, Alfons Zwaenepoel, het leven heeft ingelaten. Met twee aaneengekoppelda wagens, zwaar beladen met cichoreien, reed Va leer Zwaenepoel, die de wagens mende, naar de cichorei-ast van Heer Camiel Espeele, cichoreidroger, om er de cicho reien te laten bewerken. Bij de eerste wa gen ging Valeer Zwaenepoel, en nevens den tweeden stapte zijn vader, Alfons Zwaenepoel, 77 jaar oud. Beiden waren even voorbij de statie van Poelkapelle toen een auto die hen kwam nagereden, trompte o-n voorbij te steken, Die auto was de camionette van Heer Eapeele, cichoreidroger, wa.v beiden naar toe reden om ar hur cichoreien te leveren. HOF. HET ONGELUfe GEBEURDE Op dit trompen meet de vader, Alfons Zwaenepoel, van tussohen de wagens zijn komen, uitkijken, toen hij gegrepen door de camicnette die te dicht bij was, aange- 8SS£Vi«b.>iLaBB3iS2B8B8SIBKaai<aBBl reden en vooruitgestuwd werd, met het ongelukkig gevolg dat hij voor de wielen gevallen is van den eersten wagen, en voor de zoon stoppen kon, reeds 3 wielen hem over het lichaam voorbij gereden wa ren. Seffens sprong men hem ter hulp en dadelijk merkte men dat zijn beide boe nen erg gekneusd waren; eveneens ver toonde zich een groote wonde aan het hoofd. Hij werd in de dichtst bijgelegen woning binnengedragen en Dokter Lefe- ver uit Langemark, spoedig verwittigd, kwam hem de eerste zorgen toedienen. De man was buiten kennis. Het H. Oliesel ontving hij kort daarop door E. H. Del tour, Pastoor van De Madonna De eerste zorgen mochten evenwel niet baten, en een paar uur na het gebeurde, 't zij rond 4 uur, gaf de man den. geest, zonder tot bezinning te zijn gekomen. Dinsdag namiddag, te 2 uur stapte het Parket van leper ter plaatse af. De begraving van Alfons Zwaenepoel, door talrijken bijgewoond, had plaats Donderdag 11., te 9.30 uur. BB SCHJ7TERENDE REKORD- VLUCHT VAN ENGELSCHE MILITAIRE VLIEGTUIGEN Drie Engelsche bombardementsvliegtui gen, van een type dat in serie vervaardigd v/crdt voor de Engelsche luchtmacht, zijn samen vertrokken uit Ismaïla, Egypte, om naar Darwin, in Australië, te vliegen in één vlucht, en aldus het afstandrekord neer te halen. Dit rekord stond op naam van de Russen Daniline, Grcmov en Zou- machev, die verleden jaar van Rusland naar de V. S. van Amerika vlogen aiover ■de Noordpoolstreken, met een vlucht van 10.129 km. zonder tusscbenlanding. De vlucht der drie militaire vliegtuigen werd dan ook met spanning gevolgd. Maandag 11., in den vroegen morgen, op slechts drie minuten verschil, landden twee der vliegtuigen op het vliegveld van Darwin, Australië. Het derde vliegtuig had een tusschenlanding moeten maken in Nederlandsch-Indië wegens benzinegebrek, maar landde enkele uren later ook te Darwin. De twee eerste vliegtuigen brachten al dus het afstandrekord zonder tusschen landing op een totaal van 11.530 km., 't zij 1.410 km. meer dan de Russen vorig jaar. Zelfs het derde vliegtuig had het rekord van verleden jaar geklopt met 600 km. De vliegtuigen waren onder bevel van gewone officieren en onder-officieren van de Engelsche Royal Air Force Het wa ren allen nog jonge mannen van rond de 25 30 jaar. De aanvoerder was Luitenant Kellett. De vliegtuigen hadden onbeduidende schade opgeloopen niettegenstaande een doorstanen storm boven Indië. De drie vliegtuigen zullen nog enkele steden van Australië aandoen, om dan per korte vluchten Engeland te bereiken. Zijt gij dikwijls droefgeestig, moede loos, rap moede? Wees ^p uwe hoede, vriend, geloof toch ondervinding, wacht niet tot het te laat is, neem seffens eene flesch THEOBROMA; 't is het beste ge neesmiddel tegen deze droeve kwalen. Bij alle HH. Apothekers te Poperinge. ERG VERKEERSONGELUK TE LOKER Zaterdag voormiddag, rund 9 uur, was de genaamde Einaeve Alida, 30 jaar, echt- genoote M. Gerard Dumcnt, hoofdonder wijzer te boker, aaar het vegen van het voetpad vóór hare woning, toen de ge naamde C. M., van Oostende, met zijn auto kwam aang-ssnoid, op het voetpad terecht kwam en de vrouw meesleurde. Eien akelige kreet en dan niets meer. Haar echtgenoot, die in de school was, hoorde den smartkreet en kwam toegesneld. De onderwijzer vond zijn echtgenoote bewusteloos en bebloed ten gronde liggen. Na de eerste zorgen van een geneesheer uit Kemmel, werd de erge' hoogdringendheid naar het Onze-Lieve- Vrouw-Hospitaal te leper overgebracht, waar vastgesteld werd dat het linkerbeen vermorzeld was, het rechterbeen erg' ge wond en het slachtoffer ook nog kwetsu ren had over gansch het lichaam. De toestand van de vrouw, moeder van zes kinderen, is uiterst zorgwekkend. De auto, deerlijk gehavend, bleef tegen den muur van het huis vastzitten. «SaEBlBBBBBBBSBEBaSIBaSBBBB'BB ROEYSCHE BARBARISTEN - Poperinge Op 13, 14 en 15 November e.k., telkens te 6 uur stipt, in den Stadsschouwburg, opvoering van ZIELENADEL tocneel- spel in 1 bedrijf, waarmede de Rceysche Barbaristen deelnemen aan den Tooneel- prijskamp van West-Vlaanderen; van «EEN DIE NIET GETELD WORDT», tooneelspsl in 3 bedrijven, en van DE BOEZEMVRIEND blijspel in 1 bedrijf. Kaarten aan 6 en 4 fr. te verkrijgen bij A. Dewickere-PIancke, «In de Posthoorn Casselstraat, 25, Poperinge. ROESBRUGGE. St Maartenszaal. Op ZONDAGEN lo en 20 NOVEMBER, groote tooneelavond ten voordeele van de Missies. On 't program: «HET MEISJE UIT DE ACHTERBUURT» en «BLAUW BLOED», Kaarten aan 5 en 3 fr. te bekomen bi» Maurice Duchène- vanaf he den Zondag. Binnea Roesbrugge en op Beveren-ende worden kaarten ten huize aangeboden. Op iederen Zondag der op voering worden de 1" plaatskaarteu (5 fr.) genummerd in de zaal van tot 9.30 u. Deuren te 4.30 u. Gordija te 5 u. Iedereen welkom. !SB^ISB3BGIXaif3aaB^US9"S9SXBS39 EXAMEN Hsbben hun. eindexamen van Meester- H oef smid afgelegd voor de Praktische Staatsmididenschool voer Hoefsmederij te Anderlecht-Brustel: Gouwy Géry, Pope ringe; Heyse Jerome, uit Harelbeke; Du- pon Omer, uit Woumen, allen met vrucht. Hebben hun diploma van snijkunde be komen aan de Vrije Beroepsschool te LichterveldeJuffrouw Alice Maertens, Lichter velde, met groote onderscheiding, en Juffrouw Maria Claeys, uit Zarren, m< t onderscheiding. Onze beste gelukwenschen. laaaMQiïaaaBanaiaEiasisfisaaöiaasav. Beele, z. b. te Wijtschate. Beele Henri, peerdengeleider, en Suzanne-Zoë Decrock, z. b„ b. v. Wijtschate. Overlijdens. Lefever Cyriel, 54 j., kiekenkweeker, echtg. v. Flavie Pacqueu. Reynaert Jules, 75 j., landwerkman, echtg. v. Julie-Scphie Morel. STADEN, Burgerstand. Huwelijksafkondigingen. Sabbe Odiel met Beernaert Maria, b. v. Staden. - De- gryse Emiel, v. Staden, met Verhaeght Julienne, v. Anderlecht, BESELARE, maand Oktober 1938. Geboorten. Monica-Maria Nuytten, d. v. Paul en Leonie Courtens. Andrea Decook, d. v. Maurice en Alida Verniers. Rosa Soete, d. v. Polydoor en Martha Vandevijvere. Huwelijken. Gerard Vandepitte en Martha Rottey, b. v. Beselare. Omer Denorme, v. Beselare en Martha Delbeke, v. Meenen. Vande Vivere Jules en Lau ra Verstraete, b. v. Beselare. Odiel Scheirlynck, v. Geluwe en Julia Vanler- berghe, v. Beselare. NIEUWKAFELLE, maand Oktober 1938. Huwelijk. André Dewaele, landbou wer v. Beveren tIJzsr) met Alioe Zoete, landbouwster v. Nieuwkapelle. Sterfgeval. Leon Verweirder, 5 j., z. v. Raimond en Godelieve Moenaert. O Vlaanderen, mijn liefste land! Uw boomen moesten kwijnen I Uw kerken, dorpen, alles brandl 'k Zag al uw volk verdwijnen! O Vlaanderen, mijn liefste land Ik zag uw Zonen lijden! Ze vielen er als zaad in 't zand, Met hoop op betere tijden! O Vlaanderen, mijn liefste land! Uw bloed kwam d'IJzer verven! Ze lagen, met geweer in hand, Zonder hun God te sterven! Beselare, 11 Nov. '38. GEO. aSES3SE«5R8MSSX2J!5aï3HHEiï;3SZ?S»a Te Oslo, hoofdstad van Noorwegen, hoeft zich nu ook, na Marseille, een groote brandramp voorgedaan, waarbij 29 perso nen omgekomen zijn, na een vreeselijkea strijd om het leven te hebben geleverd. Bij de Zweedsohe fotograaf Andersonn, wiens vertrekken gelegen waren op het vierde verdiep van een gebouw te Oslo, gaf Zaterdagavond de fotograaf een groot feest. Al de rommel werd gebracht in da donkere kamer, wijl de andere vertrekken mooi versierd waren. 31 Personen namen deel aan het feest. Het ging er zeer vrcolijk aan toe. Ta 2 uur Zondagmorgen vertrokken twee personen, Mevr. Andersonn en haar werk meisje. Wat later deed zich een groote ontploffing voor in de donkere kamer. Deze ontploffing werd, naar het later in gesteld onderzoek, veroorzaakt door een kortsluiting. Al de rommel in de donkere kamer, die een gretig voedsel was voor het vuur, stond weldra in lichte laaie. Al de aan wezigen wilden in der haast vluchten en stormden tegen de deur. De deur moest echter langs binnen opengaan; de achter sten wilden niet achteruit en zoo kwamen allen om, na, volgens werd uitgemaakt, een strijd ondereen te hebben uitgevoch ten. Vier der aanwezigen sprongen uit een venster, maar vielen te pletter dood op den grond. - j "v "V-1 ;v*' Te Meenen, in een lokaal der Ko ningstraat, wilde een 15-jarige knaap, dé kleine André Inslegers, glijden van dé trapleuning, om rapper beneden te zijn. Hij verloor echter het evenwicht en stuikte zwaar ten gronde. De jongen liep een hersenschudding op en werd drie rib ben gebroken. De Oanadeesche vijfling werd geope reerd. Van ieder der kindjes werden de amandelen en de aanwassen van ksel en neus verwijderd. Te Gilly heeft een jongeling, uit jaloersehheid, zijn halfzuster neerge stoken. Te Hamme-Zogge werd een jager, de 18-jarige Vincke, van Zele, getroffen aan hoofd en keel door een schot dat van zijn eigen geweer was afgeschoten toen de jongen over een beek sprong. Hij weid dood door zijn vader aangetroffen. Te Mechelen bewerkten twee Neder- land'81-s twee verbruikers van een herberg met messen en sloegen den inboedel der herberg stuk. Beide wcesiaards werden ingerekend. Te Wevelgem is de hoeve van Marcel Verwaarde totaal afgebrand. Twee melk koeien en een vaars warden verkoold. Ze ven melkkoeien zijn erg verbrand. Te Liedekerke was een molenaar be zig een molensteen te scherpen. De steen was hiertoe wat opgetrokken en de mo lenaar stond op een stelling. Plots ge raakte de steen los en kwam terecht op den maalder. Man en steen stortten naar beneden. Familieleden vonden nog slechts het lijk van den man, met ingedrukte borstkas en zwaar verpletterd. Met moeite kon de steen verwijderd worden van het lijk. In Indië hebben neerslagvlagen groo te overstroomingen verwekt. Ongeveer 109 personen zouden erin omgekomen zijn. Sfl£E V/ederzijdsche slagen. Verstraete Me- dard, Verstraete André en Kamiel, allen van Poperinge, zijn betioht van wederzijd- sche slagsn aldaar op 22 Mei. Toen dé Opperwachtmeester Frans Van Roy tus- schen kwam werd hij gesmaad door Ver straete Msdard, die alsdan de vlucht nam. De rechtbank veroordeelt Medard Ver straete wegens smaad tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang en wegens slagen tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang'; voor waardelijk gedurende 5 jaar. Wegens sla gen worden Verstraete André en Kamiel bij verstek veroordeeld elk tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang; zonder voor waarde voor beiden. De betichten moetefi elk een derde der kosten betalen. VAN DONDERDAG 10 NOVEMBER 100 Fransche Franken 78,48125 frank. 1 Pond Sterling 140,34375 frank. 1 Dollar 29,57 frank. 1 Gulden 16,075 frank.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 4