Vlamingen, ken uw taal Feeën handen Ons Vrouwenhoekje GEDACHTEN ROMAN van II. CO UR TIIS-MAHLER. HOEDERS fier op hun meisjes kleeden ze bij MAR1E-J0SÉ, 5, Henri Serruyslaan,Oostende MANTELS en KLEEDJES A^NTSCHAP MAGO C WEKEL1JKSCH UTURGISCH BULLETIN WEEK-KALENDER Tedere hervorming hoe noodzakelijk dtè ook moge zijn, wordt door zwakke geasten overdreven tot een exces, dat zelf weer hervorming noodig heeft. Die dood wenscht te gaan, ls wel te beklager.; nog erger ls het gesteld met iémand, die voor den dood te yreezen heeft. Bij de afgunetigen stemt eigen onge luk minder pessimistisch dan geluk van anderen. De reine liefde van de vrouw ls als een zegening, een wijding van het huls. iiMsaznsBEBBsaaEBflaisRBBsaB b£T MANNEKE UIT DE MAAN T MAG WEL VERTELD 'k Een zoo ziek Als een kiek En m'n maag is ongesteld... En dat allemaal de schuld, fLacht U maar nen bult) Van dien oorlog die komen zou Maar waar 'k zelf niet aan gelooven wou! Ja, menschen, ge moet weten dat Ma- renta zoo zeker was als één en één twee ls, dat de oorlog onvermijdelijk was.,, en 't mensch had er dan ook van geprofiteerd om heur crovWe te doen aa.n eetwaren in geval!... Eh zoo komt het dat 't Manne ken nog alle dagen den... nasmaak heeft van die bange coger.blikken want... de bo ter is natuurlijk sterkgeworden, de eieren half rot... enz... enz.. En als ik dan aan mijne dierbare wederhelft ver wijt dat ze toch zoo veel van alles gekocht had, legt ze mij de volgende statistiek vóór den neus... Een volwassen mensch (en dat ben Ik) verbruikt eerolddeld per jaar; 250 liter water, 70 liter melk, 40 kilogram vleesch. 5 kilogram vlsch. 225 eieren, 25 kilogram boter en vet. 3 kgT. kaas, 150 kgr. meel stoffen, 150 kgr. aardappelen, 230 kgr. groenten. 35 kgr. fruit, 30 kgr. suiker en 2,5 kgr. zout. Gelukkig maar dat Marer.ta dat alle maal niet gevolgd heeft S. la lettre». In alle geval... nu zijt ge geflkseerd voor ne volgende keer! IN EEN VAN de meest volksche kwar tieren van Londen ging de voordrachtge ver een lezing houden over Zotten en zotheid De voorztter van de vergadering stelde aldus, op humoristische wijze, de spreker voor: Dames en heeren, we gaan hier eene voordracht hoeren over de zotten, gehou den door een der merkwaardigste... Een poos: ...sprekers van onzen tlld... De voordrachtgever bedankte: Ladies and gentlemen... geloof maar dat ik niet zoo zot ben als uw geachte voorzitter. Een poos: ...het wel wil zeggen! SCHOONMOEDERS! luistert naar m'n lied 't Baart IT zeker geen verdriet En 't komt hier zeker ook van pas- Want 't helpt TT uit d'ambras, En d'r zijn toch negen kansen on tien Dat uw schoondochter cf -zoon U niet [geerne zien! Hewel! allerbeste verworpelingen van "t menschelijk ras, ik, t Manneken uit de Maan, kon hier nog ne keer als uw red der opdagen! Maakt pak en zak en vertrekt... naar Galla... 'n streek in Britsch-Indlë... de eenige plaats zeker op de wereld waar de schoonmoeders in oprechten geur van hei ligheid verkeoren... zonder daarom dood te moetep. zijn... Want overal elders in de wereld is 't slechts dan, dat ®r met 'n beetje medelijden over gesproken •wordt... Bij 't herdersvolk van Galla dus i» het een echt misdrijf de schoonmoeders te be- leedigen of te kwetsen... Ja, ze drijven het ginder zelis zoo ver, 4at het een heilig- schennends iets is, den naam vanschoon moeder in de dagelijksche taal te mis bruiken... De Gall'.." zijn overigens ook een zon derling volkje... De mannen dragen er lang haar, terwijl de vrouwen oppassen ■flsaBBasaniasBssBflBBBiiSBBBaB De boterhammen gereed gemaakt met gemengde .stroop zijn, om hun hoogs voedingswaarde, het stiJ rnuleermiddel bij uitstek. ONMISBAAR OP IEDERE TAflt fMBBSBBBBEHSBBBBBBBBBBBIBBBB Mengelwerk v. 13 November 1938. Nr 5. Judith was ineengekrompen alsof ze een dolkstoot doer het hart had gekregen. Versmaad verlaten omdat je arm bent! Hij schudt je af omdat Je hem tot last bent gewerden nu Je met leege han den zoudt kernen die gedachten Joegen door haar hoefd, doch haar trots hielp haar om uiterlijk bedaard te blijven. En haar verdriet enderdrukkend richtte ze zich in haar veile lengte op: Dank je het is zeker beter zoo voor jou en voar mij. Dat was alles wat ze zei. Een oogenblik bleef hij als verlamd staan. Ondanks alle verstandelijke redenaties had hij toch nog gehoopt, dat ze zou zeggen: Neen, Ri chard, ik neem mijn woord niet terug. Ik blijf van jou wat er ook gebeure en ik zal op je wachten. V» er in haar binnenste omging ver- hiceuaa r.lct. Hij dwer. zich om kalm te blijven en zei nu ock: Ja hebt gelijk, het ls beter zoo. Ik hoop, dat je nog eens een mooi, vol geluk zult vinden. Ze had moeite l.aar tranen terug te houden. Een mooi, vol geluk. Dat klonk op dit mement als hoon. Ze wist, dat ze zoo'n geluk a'leen aan zijn zijde zou kun- hen vinden. Ik wensch u hetzelfde, zei ze koud, zóó koud, dat ze er zelf van schrok. Op dat cog.nblik kwam mevrouw von Klei t binnen en b:groette Wemher op de vriendelijke, bedaarde manier, waar mede ze alle gasten in dit huis steeds be- poet had. dat het hunne niet langer dan 9 oer.ti me ter wordt... Hewel! beste schoonmoeders, niet tevre den over mijn raad?.., 't Laat mi} overi gens onverschillig want 'k ben ervan over tuigd da'k toch 'n beetje zal gestegen zijn In de achting van mijn andere Lezers en Lezereskens.die weten wat het is met 'n schoonmoeder geplaagd te zitten! LIESJE LAS onafgebroken in een kin derboek. Moeder zei bezorgd: Houd toch op met lezen, Liesje, ge zult uw oogen nog bederven! Nog drie bladzijden, moeder. Ik moet het boek vandaag nog uitlezen. Waarom vandaag? Omdat het een boek ls voor kinderen van zes tot tien jaar en morgen word ik elf. MENSCHEN, d'r is een schandaal gebeurd Waarbij elk ander schandaal verkleurt. En d'r zijn er die beweren, vastberaêm... België moet er kapot aan gaan! t Gaat alle perken en palen te buiten En helaas! 't en valt niet meer te stuiten! Wat zou er dan toch weêral mogen ge beurd zijn... Is ons goevernement aan Hitier verkocht? Gaan ze 't parlement doen springen? Neen, beste Lezers en al- derliefste Lezereskens, 't is nog veel erger dan dat allemaal! Duizendmaal erger! 't Ministerie van Posterijen heeft na melijk postzegels uitgegeven... waar de Vlaamsche tekst... 't is te zeggen het woord «België» van boven prijkt!!1 En de dolle franskiljonsche gazetten lijk Le Peupleen «La Gazette die den hoogsen toon aangeven, aan 't blaffen en 't loeien! De Walen zijn meer dan verongelijkt... en ons land moet er zeker aan kapot gaan! Alle zwans op een stokje... 't ls te kin derachtig om er nog commentaar aan toe te voegen Indien de meneerkens van Le Peuple en van La Gazette geen lust gevoelen van zegels van 0,75 fr. met het Nederlandsche vooraan te plakken, dat ze dan tembersvan 1,75 fr. met 't Pransch vooraan plakken... 't Kost een frank en de Waalsche waar digheid ls gered... en 't land er bij... Waar gaan z'het toch zoeken!? •N GEKHEID. Oogen toe en mond open. Raad eens wat lk voor U heb meegebracht, sprak de echtgenoot toen hij thuis binnenkwam tot zijn vrouw... en hij droeg een piano op zijn rug! 'N GEDACHT! 'k Was jong en vroeg: Wie ls de vrije [man? Een grijsaard antwoordt op rrfljn vragen Hij ls 't die zonder morrend klagen Het onverkrijg'bre missen kan »J Dieps waarheid. DE KOEIEN Loeien Op de wel En zijn blij En fier Als ne stier Omdat ze, 't ls Kun gegund. Van over enk'le weken Ten minste op een punt Naar hun wensch Met den mensch Kunnen worden vergeleken! De koeien waarvan hier sprake zijn die van het district Worosjilovgrad... En ze zijn. naar de lest- mode, wat hun tanden- stelsel betreft! Over eenigen tijd tastte namelijk een geheimzinnige kwaal de tanden van die herkauwers aan. De peerdedolcteurs ofte veeartsen werden er 'bij geroepen maar helaas! hun hulp kon niet baten... en de boeren deden dan beroep op nen dentistofte tandarts. Deze vervaardigde een stel valsche ge bitten die niet onderdoen voor natuurlijke maaltanden. En zoo komt het zie, dat er ginder In de weiden van die verre streek koeien rondloopen, die hun eten kauwen en herkauwen met een valsch gebit!... Dat er interessanter nieuws is!? Ja, bes te menschen, maar ge moet het vinden... en 't is al zoo over... keetjes en kalfjes te spreken dat m'n epistel vol geraakt... want anders zou 'k toch moeten ouwe koeien uit den gracht halen... en 't dees heeft dit voordeel... dat 't ten minste nieuwe zijn! EN NU NEN DRUPPEL... Iersche hu mor! Pat schaamt zich. Kindje, belooft hij zijn vrouw, van nu af aan word ik een ander mensch! 's Avonds komt hij smoordronken thuis. En ik dacht nog wel, zuchtte zijn' vrouw, dat ge een ander m/ensch geworden waart. Ik ook zuchtte Pat, maar die andere drinkt ook! JULES CHABNEAU ls 'n Amerikaansche [grooté Die heel vast staat... op zijn poote Vermits hij over enk'le millioentjes be- [schikt Die jaarlijks, door rente nog worden aan- gedikt. Hij heeft dus al der. tijd, 'k kan 't goed [lijden, Om zich aan zijn bezigheên te wijden Die bestaat in 't verzamelen, 't Ls de moei- [te waard. Van de kleinste dingens onzer aard. Want meneer Chabneau gaat er fier op de grootste verzameling van de kleinste dingente bezitten. Hij doorkruist de heele wereld om nieuwe kleine sensaties te zoeken! Zoo kocht hij in Noorwegen het kleinste orgel van de wereld; in Italië schafte hij zich de kleinste piano aan; in Frankrijk kreeg hij (mits betaling) een miniatuur model van de Ncrmandiëwelk scheop- je zoo klein ls, dat het In een halven no- tedop kan geplaatst worden. In Japan ontdekte hij de kleinste naaimasjine. Hl} liet zich 't kleinste radiostation voor uit- zendb-,g en ontvangst bouwen. Hij zocht en kocht het kleinste boek ter wereld. Maar bovenal hecht hij er waarde aan dat elk voorwerp goed zou werken. Zijn piano heeft 30 toetoen die werkelijk een toon voortbrenger.: met zijn kleinsten dy namo kan hij een stroom van 6 volt op wekken, enz. Maar zult ge ml} wagen, welk nut heeft dat allemaal?"Helaas... hier blijf "k U het antwoord schuldig, vooral daar'het hier om nen Amepkaónschen mulM-million- nair gaat... want voor ons zou 't ten min ste dat voordeel nog hebben... dat allemaal dien bazaar niet te veel plaatsruimte vergt... als w'er zelf al zoo weinig hebben! WAAROM hebt g'uw ontslag gegeven In het zangkoor? Wel. aan U durf lk het wel zeggen... Op een Zondag kon ik niet meêzingen om dat ik ziek was... en toen hebben de men schen hier en daar gevraagd, of dat het orgel soms gerepareerd was! Want voor den eesten keer hadden ze niks valsch gehoord! T IS EEN GEZEGDE. ZOO RAAR Als 't maar kan: Voor zijn kamerdienaar Bestaat er geen gTOot man Want die lui zijn al te dikwijls In aan raking met hun meester... die, vermits hij ook 'n mensch is, ztin gebreken moet hebber En dat zelfs de grootste en geleerdst mannen nen tik of 'n zwak hebben zal U 't volgende bewijzen... Marcus Aurelius vermaakt zich met de schreeuw van de pauwen na te bootsen om de menschen aan nakend onweer te doen gelooven en Cicero zocht ontspanning in 't plagen van... ganzen en kalkoenen! Frits Reuter vertelt In zijn boek Zijn Doorluchtigheid jehoe kostelijk zich de toenmalige Hertog van Mecklemburg Strelitz vermaakte, met de werkvrouwen van zijn paleis... door 't sleutelgat... nat te spuiten Wanneer Koning Lodewijk XIV in de zwoele zomernachten niet slapen kon, stond hij op en had een razend planzier met een kan koud water leeg te gieten door 't venster, op den schildwacht, die beneden in 't park op wacht stond. Ook Tzaar Alexander III vond niks ple zanter dan stukken ijs in 't bed van zijn hovelingen te stoppen. Bismarck sloot zich ln zijn kamer op om... met looden soldaatjes te spelen... ais een kind. De grootste poetsenbakker van Enge land was wel lord Beaconsfield, één van de vermaaxdste staatslieden die d.at land ooit bezat... Zijne poetsen zijn ontelbaar en onvertelbaar... maar we zullen sluiten met zijn gezegde: Wanneer de kwajongen uit een man groeit, kan deze slechts nog medewerken om de wereld saaier en ver- foeilijker te maken dan hij al ls! En hij kan gelijk hebben. DE OUDE HEER ziet op straat, dat eenige Jongens allerlei papieren oprapen. Braaf zoo, jongens, prijst hl}. En waar brengt gij dien rommel heen? We stoppen alles ln de brievenbussen, meneer! 'K ZAL T NOG MAAR *NS WAGEN Beste gezellen U hier enk'le vragen Te stellen... Waar ge me, zonder overdrijven, Antwoord op zult schuldig blijven! Welk is het grootste dier dat ooit de aarde of de wateren gekend hebben? De blauwe walvisch, die vier en dertig meter lengte bereikt en ongeveer honderd duizend kilos weegt! Welk is de eenige vogel die naar voren, cp zij en ook achterwaarts vliegen kan? Ce vlieger.vogel ofte kolibrie! Welk ie het moeilijkst te vangen wild dier? E; wolf, zoodanig zijn zijn reuk en zijn sluwheid ontwikkeld! Welk is de vogel die niet ophoudt van vliegen'eens dat hij 'buiten zijn nest is? De gierzwaluw. Welk is het wild dier dat liever den hon gerdood sterft dan voedsel te verorberen dat het vooraf niet wasschen mag? De waschbeer. Welke vogel verstopt zich in de sneeuw om zich tijdens den nacht, tegen de kcude te beschermen? Het hazelhoen! Welk zeedier wiegt zijn kleintje? De walvisch. Welk die slikt een dikke steen in alvo rens den winterslaap te beginnen? De krokodiel! En zoo ziet ge dat er in de zelfs ons om ringende natuur nog geheimen zijn, waar van we 't bestaan zelfs r.iet raadden! 'N AMERIKAANSCH toooieelstuk ln... drie echuifkens: Eerste schuifje: Drie Amerikanen in een sneltrein: een lief jong meisje, een knap jongmensoh, een heer die knikkebolt. Het jongmensch: Mejuffrouw! Het lief jong meisje: Mijnheer? Het Jongmensch: Ik heb u lief. Mag ik uw hand aan uw vader vragen? Het lief jong meisje (hard): Papa! Mijnheer heeft de eer u mijn hand te vragen. De papa (zakelijk)Hoeveel mlllioen? Het jongmensch: Drie! De papa: In orde! Tweede schuifje: Het jongmensoh: In een der coupé's zit 'n dominee. Ik zal hem eventjes roe pen- Derde schuifje: Vijf minuten later: De jonge dame: We zijn man en vrouw. Hoe heet Je, lieveling? PI Alles van 't schoonste en 't best© Van 6 tot 16 jaar. Er werden nog enkele beleefde woorden gewisseld, tot. Richard opstond om af scheid te nemen. Hl} boog voor mevrouw von Klelst en Judith. Om niet op te vallen stak ze hem de hand toe. Hij drukte die een oogenblik aan zijn lippen en zijn kus brandde als vuur. Ze keek niet op en zoo zag ze fijn af- scheidsbllk niet, die haar zijn groote wan hoop zou hebben verraden. Toen de deur achter hem in het slot was gevallen zocht Judith haar slaapka mer op. Een poos stond ae strak als een beeld der wanhoop voor zich uit te staren, toen viel ze plotseling neer en verborg haar gezicht in de handen. Geen traan bracht verlichting. Haar hart kromp ineen van bittere ellende. Ze meende dat ze ver smaad, weggeworpen was om haar armoe de, verlaten door den man, dien ae met heel haar zie! had liefgehad. Ze zou zich geen oogenblik bedacht heb ben om mee te gaan als hij gezegd had: Kom, volg me ln mijn armoede. Ze liet zich moe ,n een stoel bij het raam vallen en keek met doffe, niets zien de oogen voor zich uit. En toen voelde ze ineens den brief, dien Richard haar ge geven had. Langzaam haalde ze hem te voorschijn en maakte hem met een hard, bitteT lach je open. Ze wilde zwart op wit zien, dat hij zich van haar losmaakte om haar ar moede. Met strakke oogen keek ae op de woorden neer en las: Mijn geliefde Judith, Met groot medelijden heb ik gehoord van het ongeluk, dat je getroffen heeft. Het liefst zou ik dadelijk naar je toe zijn gekomen, maar ik had daar officieel het recht niet toe. Ken ik je maar aan mijn zijde een zon nig, zorgenloos bestaan aanbieden, maar daartoe ben. ik niet in staat. Een Laatste (Bij de groot© Post) poging om me het geld te verschaffen om mijn uitvinding te exploiteeren ls mislukt. Nu weet ik, dat lk Je niet binden mag, want het zou gewetenloos van me zijn je te vragen mijn armoede met mi} te dee- ien. Daarom geef ik Je je vrijheid terug. Maar je moet onder de veranderde om standigheden zelf beslissen of je ondanks alles op me wilt wachten tot ik je een be hoorlijk bestaan kan aanbieden of dat je ons engagement wiit verbreken. Voor het geval ik Je niet ongestoord spreken kan schrijf ik dezen brief. Laat me je besluit weten. Ik kus Je lievs handen laat me niet te lang cp antwoord wachten. Je Richard. Judith verfrommelde den il ief in haar handen. Wat had hij een haast om van haar te hooren dat ze hem vrij liet, dat ze hem niet zou vasthouden. Hij laat de beslissing aan mij ov maar hij moet toch weten, dat ik hem na deze woorden niet vast zou willen houden, t Is niets dan een erbarmelijk» canedie, dacht ze bitter. Haar gekrenkte trots wilde niet geloo ven, dat hij haar alleen de vrijheid terug wilde geven uit liefde voor haar. Ze haai de diep adem. Haar levensweg lag droevig en eenzaam voor haar. Zij, die tot nu toe altijd in het volle zonlicht geleefd had, zou nu voortaan altijd in de schaduw moeten gaan. Het liefst zou ze, evenals haar vader, gestorven zijn. Maar toen richtte ae zich plotseling vastberaden op. Neen, ze wilde zich niet laten verslaan. Ze zou moedig den strijd met het leven aanbinden, ze zou toonen, dat ze niet al leen in glans en rijkdom op haar plaats was. Ze zou Richard Wemher beschamen door de fierheid waarmee ze haar lot droeg. Al cein.de hij voor den levensstrijd aan haar .zijde terug, zij zou hem toonen, dat zij voor zich alleen zou vechten. Langzaam scheurde ze Richards brief ln klein® stukjes. Haar ar.twoarj} had Jil) U VRAAGT?.. WIJ ANTWOORDEN!... LENA VRAAGT ONS: Hoe verwijdert men beschimmelde vlekken uit een zwar ten mantel? b. Laat uw mantel eerst goed opdrogen bij een warmen kachel. Dan flink uitborstelen. Zoo noodlg de wer king herhalen. LENA VRAAGT ONS NOG: «Hoe kan men iodium teintuurvlekken verwijderen uit eikenhout? Dat is ons niet bekend. We vinden er in geen enkel werk gegevens over. We zullen echter nog eens speciale navraag doen. Ook voor wat uwe andere vraag betreft. F. V., ZOE D. en andere Inzendsters worden in ons volgend nummer beant woord. NOVEMBERMAAND Welke vlsch kunnen wij nu het best koopen? Steur, panharing, 9CHEL- VISCH (in de wintermaanden het best), kabeljauw, sprot, ljbokklng, karper, schol, griet, MOSSELEN (in deze maand het best), oesters, noordzeegamalen, zalm, blei, brasem, tong, tarbot, bot. Welke groenten en vruchten kunnen wij nu het best koopen? Bloemkool, sla, spinazie, zuring, rabarber, selderij, kervel, peterselie, worteltjes, biet, andijvie, uien, andoorns, ramenas, selderijknollen, groene en witte savoye- roode en witte kool, prei, spruitjes, koolrapen, raapstelen, schorse neer-en, winterwortelen, Brusselsch lof, bananen, meloenen, citroenen, peren, ap pelen, druiven, noten, mispels, sinaas appelen. Welk wild en gevogelte kunnen wij nu het best koopen? Kip, duif, wilde eend, patrijzen, kalkoen, FAZANT, gans, HAAS (deze maand het best), wild konijn, REE, KAPOEN. Welke groenten, vruchten en visch kan men nu inmaken? Andijvie, raapstelen, biet, zuurkool, mosselen, haring. MAAK DE KINDEREN NIET BANG Een gewoon gezond kind ls niet bang, zoolang het door ouders of opvoeders niet bang werd gemaakt. Maar er wordt op treurige manieren omgesprongen met de mooie kinderzielen: men vertelt hen griezelverhalen, doet hen gelooven aan boemannen, Pietermannen, duivels, beren en wolven die rondsluipen, men verwendt ze aan 'n lichtje in de slaapkamer, er wordt gewag gemaakt van heksen, tooveraars, enz., enz. Wat erger is: het pas genezene kind dat bittere drankjes ..moest innemen of een kleine pijnlijke operatie doorstond, wordt met nieuwe bittere drankjes of messneed- jes bedreigd... Wat een enormen slechten Invloed maakt dat alles op de teere kinderziel. Wat een onverantwoordelijke dwaas heid begaan de ouders en opvoeders die dergelijke te verfoeien bangemakerijmld- dels gebruiken. Wees u tenminste verstandig. Doe niet mee met die opvoedingsverknoeiïng. Wees kordaat: straf de kinderen als ze stout zijn; doch maak ze NOOIT bang, MOGEN DE OUDERS HUN KINDEREN HELPEN BIJ HET HUISWERK? De meeste ouders klagen, dat de kinde ren zooveel en zoo moeilijk huiswerk te dioen krijgen. We zullen niet onderzoeken, of er werkelijk teveel geëischt wordt van het schoolkind. Maar de vraag is: mogen de ouders het kind helpen? Dat ligt er aan, wat men onder hel pen verstaat. Een kind is gemakzucht; het wil zich liefst zoo weinig mogelijk in- DE BARRE WINTERTIJD Staat voor de deur En voor velen is hij in geen geur Van heiligheid... -Ze schrikken... en zijn er voor bang Want de winteravonden zijn toch zoo lang Maar dan roep ik uit, luistert wel Leve! Leve lang gezelsohapspel! En ge imoet niet gefortuneerd zijn om sommige dier spelletjes te spelen... Kijkt, luistert! 'k Heb er hier juist een onder de hand, dat geen halven centiem 'n kost... dat ge zelfs in 't duistere kunt spelen... en dat er niet minder vermakelijk om is! Ge zijt met vier, vijf, zes personen ver gaderd... Een persoon begint te tellen: één... de tweede zegt: twee... de derde: drie enz... Aan zeven gekomen zegt de per soon aan wie het de beurt is: tok! en de volgende gaan voort met: acht, negen... Aan. tien gekomen zegt de persoon wiens beurt het is: Boem!.De volgende zeggen da* 11... 12... 13... Veertien (veelvoud van zeven) wordt vervangen door: tok, tok! 15, 16 enz... Twintig (veelvoud van tien) wordt vervangen door Boem! Boem! Bij een en twintig (3x7) zegt men: tok! tok! tok Bij acht en twintig (4 x 7) tok! tok! tok! tok!... Bij dertig: Boem! Boem! Boem! enz... In 't kort dus: men telt regelmatig tot 6; zeven en de veelvouden vair zeven wor den vervangen door tok! En dit woord dan zoo dikwijls herhaald als het cijfer een veelvouj van zeven uitmaakt! Het zelfde geldt voor tien met: Boem! Als men nu tok! gezegd heeft mag de volgende die voortgaat met tellen niet: zeven her halen maar wel van zes op acht springen. Hetzelfde voor t geval met tien... Dus... een, twee, drie, vier, vijf, zes, tok! acht, negen, boem! elf twaalf, der tien, tok! tok! vijftien... enz... Die zich vergist blijft af en ge speelt voor wat ge wilt... 'k verzeker U dat er kan gelachen worden!... DE KNAAP leerde zijn les in de Neder- landsche taal en kan het fijne onderscheid tusschen verleden tijd en tegen woor- digen tijd maar niet te pakken krijgen. Moeder, wat voor een ttjd is datva der speelt billard? Verlaren tijd! antwoordde moeder. N. B. Aan 't lieve Lezeresken uit Meesen: De muziek van die liedjes is te verkrijgen aan volgend adres: Heer Baziel Billiet, Toondichter, te Heme-bij-Edingen. 't Manneken uit de Maan. IsasBKaaBaiEflaKHaaBatiBaHaaB hij wist, dat hij vrij was, dat ze hem niet tegenhield. Toen ging ze met opgeheven hoofd aan haar bezigheden en zocht in ingespannen arbeid vergetelheid. Doch toen ze's avonds moe op haar bed neerviel brak haar starre trots. Toen vroeg ze zich onder duizend smarten af: Heeft hij Je ooit oprecht lief gehad en zou het hem verdriet doen, dat hij je heeft opgegeven? Liefkoozend kwamen de herinneringen; ze hoorde den wannen klank van zijn stem, voelde den warmen druk van zijn hand, als die zich om de hare gesloten had. En dat alles zou alleen ontstaan zijn uit een zwak, klein gevoel, dat zich laf verschool, zoodra de zorgen van het leven zich vertoonden? Neen, koud was zijn hart niet voor haar, ze was hem dierbaar geweest. Maar des te erger was het, dat hij haar ondanks dat had kunnen opgeven. En zoo dwong ae haar arm hart om hem te veroor daelen. A Richard Wernher was in radelooze stemming naar huis teruggekeerd; hij wilde zoo zijn oudiers niet ontmoeten. Hij sloot zich in zijn kamer op, liet zich met zware hoofdpijn verontschuldigen en ver diepte zich geheel in zijn verdriet. Steeds weer doorleefde hij de scène met Judith en telkens weer versterkte de overtuiging zich in hem, dat ze slechts op het oogen blik gewacht had. dat hij haar haar vrij heid terug zou geven. Hij trachtte haar voor zichzelf te verontschuldigen, maar hoe meer hij dit deed, des te dieper boor de de angel der smart in zijn ziel. Eerst tegen den avond toen het reeds begon te schemeren, ging hij naar buiten. Maar de sombere gedachten bleven hem achtervolgen, hij kon ze niet van zich af schudden, doelloos dwaalde hij rond en keerde na uren vermoeid en verslagen te- spannen en denkt eT slechts aan, te kun nen gaan spelen als dat vervelende huis werk gedaan is. Daarom zal het alles willen vragen, zander een oogenblik zelf te den ken. En toch is 't het kind, dat zijn werk moet doen, en niet vader of moeder! Als helpen dus beteekent voordoen of voorzeggen dan is dit geheel uit den booze. Men bewijst er het kind geen dienst mee, Integendeel: op de eerste plaats moe digt men de luiheid aan en op de tweede plaats zal het later Immers toch blijken dat het zelf niet gewerkt heeft en niets weet. Maar onder helpen kan ook verstaan worden en dat zijn verstandige ouders, die het zoo opvatten het kind aanspo ren tot werken, tot nadenken en als het al te moeilijk gaat, op den weg brengen. Vooral aanmoedigen en zeggen: ge weet het wel. denk maar eens goed na. In vele huishoudens heeft moeder het te druk om er zich mee te bekommeren. Dat is spijtig, want het kind kan zijn werk verwaarloozen, slordig afschrijven, zoo nie mand er eenigszins belang in stelt. Het is toch zoo moeilijk niet voor moeder bij afwezigheid van vader bij de kinderen gaan zitten met brei- of naaiwerk en er het toezicht op houden. Voor het over- hooren van een les is het zelfs niet noo- dig, het boek voortdurend in handen te hebben. Men kan rustig voortgaan met werken en af en toe, wanneer er iets ha pert, op dreef brengen. 'Zoo kan het gevreesde huiswerk en les sen leeren in den huiskring gemakkelijk geschieden en -oiw den rug zijn, zoodat er nog tij., cversehiat om te gaan. spelen en ravotten. NUTTIGE WENKEN Om het fornuis aan te steken. Indien men regelmatig het keukenfornuis stookt, kan men in de oven de schillen van aard appelen drogen en ze gebruiken om den volgenden morgen aangevuld met papier het fornuis aan te maken. (Nadruk Verboden) TANTE BARBARA. L. PIERLOT-PIERRET Alle-sur-Semoi». Nr 2, speciaal, uiterst licht, 26 fr. de kgr. Nr 4, speciaal voor liefhebbers, 32 fr. de kgr. Franco tegen terugbetaling per 2 kgr. 1 Fr. vermindering de kgr. per 4 kgr. Fijne, middelmatige en grove snit II9BBB9BBBBBBHBBSID3IBHB1BBB3 CC?' t+fiaiu» 'la >0 attorn j&oj&Jfclh/n p y aw£ (BBBSBHBBSB3BBE(Bt9flBBBB3SBBE3l ZONDAG 13 NOVEMBER: Drie-en-twintigste Zondag na Pinksteren. Wij dolen hier op aarde rond op zoek naar de plaats onzer eeuwige rust; wij staan hier aan verdrukkingen en kwellin gen bloot, doch dat is niet de schuld van Hem die ons voor de tevredenheid ge maakt heeft, namelijk van onzen Algoe- den en alwijzen Schepper, o neen! Maar indien wij hier op aarde ongelukkig zijn, d. w. z. indien wij de vrede en de vreugde des harten niet smaken, die het eenig waar geluk fijn, dat de mensch hier beneden genieten kan, dan geschiedt zulks omdat wij onzen Schepper niet dienen zooals het behoort, m. a. w. omdat wij zijn hei lige Wet overtreden en omdat wij ons niet met de vere lachte goede wil aan de be schikkingen van Zijne Vaderlijke Voor zienigheid onderwerpen. Dan 'geschiedt zulks nog omdat wij, in plaats van ons best te doen gelijkvormig te worden aan Hem, die ons door zijn woord en zijn voorbeeld den weg naar den Hemel ge toond heeft, veeleer handelen als vijan den van het Kruis van Christus (Epistel) omdat wij niet kunnen en niet willen lijden. Dan geschiede zulks nog, omdat wij verzuimen, in strijd met hetgeen ons in de liturgie van vandaag wordt aangepredikt, met een geloovig harte, in een ootmoedig gebed, van den Hemel de sterkte af te smeeken, om al de wederwaardigheden van dit leven te verdragen tot meerdere eer van God en onze overvloedige ver dienste. 't Is dus volstrekt niet overbodig dat de H. Kerk. bij het naderend einde van het Kerkelijk jaar, heden in den zang bij de Intrede, de aandacht harer ver gaderde kinderen komt vestigen op de goedertierene gesteltenissen van den he- melschen Vader ten hunnen opzichte: De Heer zegt: Ik koester voor u ge- daohten van vrede, en niet van onheil; gij zult Mij aanroepen en Ik zal u ver- hooren... Hebt gij, waarde lezers, den raad en de belofte van uw Schepper gehoord: Gij zult mij aanroepen en Ik zal u verhooren!». Hebben wij tot nog toe dien raad gevolgd? Aanroepen wij God in allen nood; maar vooral, aanroepen wij Hem met geloof en vertrouwen? Welaan dan, wezen wij over tuigd dat Hij zijne belofte zal gestand doen: «Hij zal ons verhooren! En wat geeft 't nu dat HIJ ons niet al tijd verhoort, gelijk wij 't begeeren; ja, wat geeft het dat wij hier moeten lijden? Eenmaal toch breekt de dag der bevrijding aan, eenmaal slaat het uur der verlossing, eenmaal is ons ballingsohap ten einde en dan zendt God zijn engelen, die ons zullen overvoeren van de plaats der ver drukking naar het Rijk der onvergan kelijke vreugde en der eindelooze rust. IB3BSBB9B9EEBBSBSBBBBBBBSBBB zender zijn ouders nog gesproken te heb ben. Terwijl mevrouw Emilie de ledige mid daguren gebruikte, om in een der zolder kamers een oud cylinderbureau dat ver kocht moest worden, op te ruimen, had ze toevallig een geheim vak ontdekt, zooals dat vroeger vaak aan oude meubels werd aangebracht en dat haar man en haar tot nu toe steeds ontgaan was. In dit vak had ze tot haar groote verbazing de als ver dwenen 'beschouwde bruidscassette van den gewezen goudsmidsdochter gevonden. Ze geloofde haar oogen niet, toen ze de zilveren cassette waarvan haar man haar zoo vaak verteld 1-E.d, nu werkelijk in de handen hield. De sleutel stak in het slot en met koortsachtige haast opende ze de cassette, doch ze was leeg, op een verwelkt bouquet Je bloemen na, dat de een of an der als een dierbaar aandenken aan een reeds lang gestorvene daarin had bewaard. Niet minder groot was de verbazing van haar man, toen zijn vrouw met de blinkende cassette in de handen naar hem toe kwam en vertelde, waar ze haar ge vonden had. Weliswaar zat de familie- schat er niet meer in, maar toch had ze nog een groote waarde als antiquiteit. Met welgevallen bekeek George Wem her de fijngedreven bloemenversiering van het deksel, waardoor, evenals bij de cas sette van Karl Wemher een spreukband liep met hetzelfde opschrift: In Treuen verwahr, An tausend Jahr, Was anitzt umsehli&szet, Dein erzen Gewand. Ja, ze geleek als twee druppels water op de andere cassette, maar met een zeer gering onderscheid, namelijk de letters van de spreuk op het deksel waren geheel gaaf, de T in het woord Treuen en de a in het woord Gewand waren even scherp Op deze plaats zullen zoo mogelijk elke week, enkele der alhier meest voorkomende taalfouten, verkeerde woorden en uitdrukkingen op eenvow dige wijze worden verbeterd. Het is immers een bedroevend feit, dat vele Vlaamsche menschen, om redenen die hier niet kunnen aangehaald, hun taal onvoldoende machtig zijn, en in hun gesprekken, in hun geschriften, in brieven en reclames vooral, zich vaak bezondigen aan grove fouten die voor hun eigen per soon onteerend zijn. Het lijdt geen twijfel of deze enkele regels zullen dan ook wekelijks gaarne overlezen worden door allen die begeeren zooveel mogelijk correct te spreken en te schrijven, door allen die heden ten dage voor voornaam willen aanzien worden, door handelaars, neringdoeners en anderen dis bepaalde teksten en reclames in de bladen laten drukken. ZEG NOOIT: huis van vertrouwen, een man van vertrouwen, een vakman van eersten rang. koopt alles in het oud gekend huis... gemeenteverkiezing MAAR WEL: vertrouwd huis. een vertrouwd man. een vakman van den eersten rang. koop alles in het van ouds bekend huis... gemeenteraadsverkiezing. GBilI3BBBB83BB9BBBBIEB3ES3B9B NOVEMBER - SLACHTMAAND 13 Z 23e Zondag na Sinksen. H. Stanislas Kostka. H. Didacus Evangelie: letui verweht den Snecht iel koofdmans. 14 M H. Josaphat. H. A'bericus Q 15 D H. Leopoldus. H. Gertrudis 16 W H. Edmundus 17 D H. Gregorius de Wonderdoener 18 V St Pieterswijding 19 Z H. Elisab. v. Hongarije. H. Pontianus 20 Z 249 Zond. na Sinksen. H. Felix v.Valois rug, qm oiLmidciüjk naar bed te gaanjjia jiv ivi.kïrjAMSVTidï. S1?? «o» HERDENKINGEN 12 NOVEMBER. 1377. Door een geweldigen storm brak den zeedijk van Biervliet door, met het noodlottig gevolg dat 17 dorpen van Zeeuwsch-Vlaanderen onder water kwam. Veel menschen en ontelbare kudden kwa men in het water om. 1793. Onthoofding van Jean Silvain Bailly, Fransch Sterrekundige en Staats man j'president der constitueerende natio nale vergadering en maire van Parijs. Hij schreef o.m. «Histoire de l'Astronomie 1863. Voor het eerst wordt in de Belgische Kamer de grondwettelijke eed afgelegd in het Vlaamsch, namelijk door den Antwerpschen afgevaardigde Johan- Alfred De Laet. 1935. De Italiaansche regeering pro testeert bij den Volkenbond zoowel als bij de niet-aangesloten Staten tegen de sank- tiebesluiten. De Amerikaansche stratosfeerballon Emplorer IIbereikt in 4.25 uur een hoogte van 22.570 meter, en stelt daar mede een nieuw hoogte-wereldrecord op. Commandant van de ballon was Capitein C. A. Anderson. 1S36. Generaal Franco vaardigt een besluit uit waardoor al de Spaansche bank biljetten na 18 Juli 1936 uitgegeven zonder waarde zijn in het gebied door hem bezet. De Nobelprijs voor physica wordt verdeeld tusschen P. Hess, hoogleeraar te Innspruck (Oostenrijk) en Dr Carl David Anderson van Pasadena (Vereenigde Sta ten). Heer Debye, Hollandsche hooglee raar te Berlijn, ontvangt de Nobelprijs voor scheikunde. De Nobelprijs voor let terkunde wordt toegekend aan den dra maturg Luigi Pirandello. 1937. Te Berlijn wordt een akkoord onderteekend door Duitschland en Tsje- cho-Slowakije, waardoor bun gemeen schappelijke grenzen bepaald worden. 13 NOVEMBER 1789. De Patriotten bestormen Gent, en dwingen, in weerwil van de kogels die uit de vensters regenden, de Oostenrijkers zich in hun kazernen te verschansen. Vier dagen later was de Oostenrijksche bezet ting gedwongen zich, bij gebrek aan bus kruit en mondvoorraad, aan de Patriot ten over te geven. 1868. Gambetta spreekt voor den journalist Delescluze zijn pleidooi uit, die zijn roem vestigde. 1886. Jubelfeest in den Alhambra- Schouwburg te Brussel, ter huldiging van den Vlaamschgezinden Burgemeester Ka- rel Buis. 1862. Dood te Wurtcmburg van Uhland (geboren 1787) den laatsten der minnesingers. 1936. De Fransche Kamer van Volks vertegenwoordiging doet uitspraak over de zaak van Minister van Binuenlandsche Zaken Salengro, beticht door verscheidene getuigenissen verschenen in de rechtsche per3, onder den oorlog vaandelvluchtig te zijn geweest. Een dagorde, die de onschuld van Salengro uitspreekt, wordt door de meerderheid goedgekeurd. 14 NOVEMBER. 1406. Blijde intocht te Leuven van Antoon van Burgondië, als Hertog van Brabant. 1691. Heldendood te Oostende van Kapitein Van Maestricht. 1798. In een schrijven van een Re publikein wordt medegedeeld, dat de Fransche legerbenden de stad Diest bezet hadden en dat zij ze in brand zouden schieten, zoodat de Brigands moesten om komen. Doch in den nacht van 14 tot 15 November slopen zij buiten, zonder de belegeraars het bemerkten. 1825. Overlijden te Bayreuth van den befaamden Duitschen schrijver J. P. Rich ter, geboren in 1763. Hij is vooral bekend om zijn Hesperus 1888. Overlijden te Antwerpen van den Vlaamschen dichter en opvoedkundige Jan Van Beers. Geboren te Antwerpen op 22 Februari 1821. Hij was aldaar stedelijk onderbibliothecaris en leeraar o.a. aan het Atheneum. Hij schreef «De Zieke Jonge ling» (1846), «Bij het Kerkportaal» (1851), «Levensbeelden» (1858), «Gevoel en Le ven» (1868). In zijn eerste gedichten over- IBBBBaSBBBBaaSSBSaSHB&UBKIiai» natuurlijk niets van. dit kleine onder- scheld, daar ze de aan Karl Wernher toe- behoarende cassette nooit zoo precies be keken had. Ze begon terstond haar vondst op te poetsen, zoodat ze in al haar vroege- ren glans prijkte. Toen kwam ze met haar man overeen om deze cassette, met sigaren gevuld, hun zoon als Kerstgeschenk te ge ven. Mevrouw Emilie zou haar zoolang goed opbergen en er mets van verklappen om Richard met het oude familiestuk on der den kerstboom te kunnen verrassen. Richard hoorde dus niets van de vondst en zou er in zijn wanhopige stemming ook wel weinig belang gesteld hebben in de oude bruidscassette, want Judith nam voorloopig al zijn gedachten in beslag. Een der volgende dagen kwam Felicitas op een wandeling door de stad Judith Walberg met ham- broer tegen. Ze bloosde hevig toen Rolf Walbergs oogen met Iets stralends de hare zochten. Het volgende moment had hij zich echter alweer in be dwang en nam beleefd zijn hoed af. Doch die opvlammende blik had Felicitas' hart toch sneller doen kloppen en toen ook Ju dith groette en Felicitas het bleeke, be droefde gezichtje van haar vriendin zag, bedwong zo haar verlegenheid en ging naar Judith toe. Ze stak het mooie, trotsche meisje, dat ze altijd zoo bewonderd had, met een lief lachje de hand toe. Hoe gaat het Judith? Ik heb je tot mijn spijt nog niet persoonlijk kunnen condoleeren met je zwaar verlies. Toen lk bij jo kwam was je niet thuis, zei Feli citas. We hebben uw kaartje gevonden, juf frouw Rogga, en danken u hartelijk, ant woordde Rolf beleefd. Mijn zuster heeft besloten met me naar Neulinden te gaan. Felicitas keek in zijn gebruind, energiek gezicht. gan zal je wel weer jauw op ver- heerscht een geest van droeve mijmering: later vertolkte hij meer de werkelijkheid uit het dagelijksche leven. Hij was de dichter der meer ontwikkelde Vlamingen, en verwierf ook als declamator in Noord en Zuid grooten roem. 1935. De Sovjetregeering geeft den roebel een nieuwe waardebasis: 1 Sov jetroebel is nu gelijk aan 3 Franscht. franks. 1936. Kanselier Hitier ziet af van d« besluiten van het Verdrag van Versailles voor wat betreftde Internationalisatie van den Rijn, den Donau, den Oder, de Elbe en de Niemen. 15 NOVEMBER. 1831. Het Verdrag der 24 Artikelen wordt te Londen onderteekend, waardodt Belgie's bevolking met 300.000 inwoners vermindert. Te dien tijde bedroeg onre bevolking, in ronde cijfers vier miljoen inwoners. Nu, een eeuw later, is dat cijfet verdubbeld. 1868. Overlijden van den Italiaan schen musicus Giacchino Rossini. Hij werd geboren in 1792. Hij wordt beschouwd all de grootste opera-componist van Itali®, Hij componeerde o.a. de opera's «II Bar- bierc di Seviglia Otello SemiramL de Mosè Guillaume Teil een b«- roemd Stabat Mater» en een «Mis! die bij zijn uitvaart werd gezongen. 1888. Officieele inhuldiging van het «Instituut Pasteur», dat te Parijs opg»> richt werd door een nationale inschrij ving. 1918. Volksvertegenwoordiger Lep Augusteyns wordt té Antwerpen aange houden wegens zijn aktivistisch optrede® onder den oorlog. 1936. Overlijden van Primo de Ri vera, Jr. 16 NOVEMBER. 1792. Inneming van Mechelen doof de Franschen. De militaire magazijnen vormden aldaar voor de veroveraars een grooten buit. Daarna dwong de Fransche generaal Dumouriez Antwerpen zich ov»f te geven, waar hij in het bezit kwam van een rijken voorraad wapens. 1919. Voor de eerste maal in Belgie worden 5 Kamerzetels veroverd door dl zuiver-Vlaamsche Frontpartij met 61.211 stemmen. 1925. De nieuwe vuurtoren te Oost ende werkt voor de eerste maal. 1937. Koning Leopold III op officieej bezoek te Londen, alwaar ter zijner eer® groote feesten gehouden worden. 17 NOVEMBER. 1747. Overlijden te Boulogne s/M. van den Franschen schrijver Alain-Renf Lesage vooral bekend door zijn schelmen roman Gil BiasHij werd geborea in 1668. 1823. Overlijden van Lord Eskini, oratcur: hij werkte aan de emancipatie der Katholieken, en voor de onafhanke lijkheid van Griekenland. 1865. Twee Fransch-onkundige Vla mingen, Jan Coucke en Pieter Goethalfc worden na Fransche proceduur als moor denaars onschuldig onthoofdde ware plichtige bekende later op zijn sterfbed. 1395. Dood van Z. K. H. Prinl Philip-Eugène-Ferdiiiandl-Maria-Ciiement- Boudevvijn-Leopold-Gregorius, Graaf vaa Vlaanderen. Hij was de broeder van den toenmaligen Koning Leopold II. Hij werd te Laeken geboren 24 Maart 1837, en trad in het huwelijk te Berlijn den 25 April 1867, met Prinses Maria-Luoisa van Ho- henzollern Sigmaringen. 1935. De Nobelprijs voor natuurkun de wordt toegewezen aan Prof. Jamei Chadwick te Combridgevoor scheikunde aan Prof. Joliot te Parijs en aan zijn echtgenoote Mevr. Irène Curie-Joliot. De Literatuurprijs wordt niet toegekend. 1936. Roger Salengro, Fransche Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Bur gemeester van Rijsel, pleegt een ophef makende zelfdmoord in zijn slaapkamer, door de gaskraan open te draaien. 18 NOVEMBER. 1494. Overlijden te Florentië (Italië) van den Universeelen geest Jean Pie dl la Mirandoie (geboren in 1463). 1758. Opening te Oostende van d« nieuwe Sluizen van Slykens. 1831. Toen op 10 Nov. 1831 het Be stand tusschen Belgie en Holland werd aanvaard, liet het voorloopig bestuur 'l lands bewind over aan het Nationaal Con gres. Deze vergadering bestond uit 200 le den, en Baron Surlet de Chokicr werd tot Voorzitter aangesteld; 18 en 24 Novem ber kwam het Congres bijeen en ver klaarden het Huis van Nassau vervallen en riep de Onafhankelijkheid van Bel gie uit. 1904. Overlijden te Borgerhout van August Snieders, verdienstelijk Roman- en dagbladschrijver. Geboren te Bladel 8 Mei 1825. 1935. Generaal de Bono wordt uit Oost-Afrika teruggeroepen naar Italië. 1936. Rome en Berlijn erkennen of ficieel de Regeering van Franco. P. B. IIBBBEBaEBBH3SSS3BEBB9BK9US9 haal komen, Judith. Daar ginds op de hel de is het zoo heerlijk mooi, ik weet het uit eigen ervaring. Je weet, dat ik somi een poos naar mijn kleine Heidehof ga. Judith knikte. Ik hoorde het van mijn broer. Hij zei, dat je in lang niet op Heidehof bent ge weest. Oom Karl is de laatste maanden door zijn kwaal bijna voortdurend aan fijn kamer gebonden geweest. We zullen dezen zomer ook wel niet daar heen gaan, hoe jammer ik het ook vind. Wat jammer, antwoordde Judith en Felicitas las dezelfde spijt In Rolfs oogen. Hij had zich vandaag niet zoo ln be dwang als andes en dat verwarde Felicitas. Ze gaf Judith de hand. Ik mag ir.e niet langer ophouden. Tot ziens. Kom ons eens opzoeken, Judith, oom zal het zeker ook prettig vinden. Of gaat dat niet meer? Judith voelde, dat haar broer haar arm zachtjes drukte. Zeker, Felicitas, zei ze haastig. Ik zou graag even afscheid r.emen van je oom, schikt het je morgen? Als u het goed vindt, juffrouw Rogga, dan kom ik met mijn zuster mee om uw oom nog eens de hand te drukken, voeg de Rolf er bij. Felicitas knikte blozend. Het zal ons heel aangenaam zijn. Tot morgen dus. Felicitas snelde met kloppend hart ver der. Hij keek haar een poos met stralende oogen na en fijn verrukte blik volgde de slanke gestalte tot ze verdwenen was. Judith legde met een zacht, weemoedig lachje haar hand op zijn arm, Je schijnt je erg voor Felicitas Rogg» te interesseeren, hé Rolf? Hij lachte wat verlegen. (Nadruk verboden). ('t Vervolgt),

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 7